مراتب علمی استادان دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

برای طرح سوال مراجعه کنید به بخش «پرسش و پاسخ: مسایل دانشگاهی»

 1. N.A
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.
  بنده لیسانس از فردوسی روزانه دارم و ارشد هم از حکیم روزانه میخوانم…اگر دکتری شرایط پذیرش در خارج داشته باشم یا نهایتا دولتی تهران بتونم بخونم…ایا احتمال هیئت علمی شدن برای بنده وجود داره؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکانش هست ولی فقط تعداد کمی از فارغ التحصیلان دکتری می توانند هیات علمی شوند.

 2. میثم
  پاسخ

  سلام. آیا کسی که برایش حکمی با این عنوان زده شده باشد (عضو هیئت علمی مدعو) و مدرک دکترا داشته باشد میتواند خود را استادیار مدعو آن دانشگاه در مقالات ادرس دهد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ظاهرا می تواند ولی معمولا این نوع حکم برای کسی نمی زنند.

 3. Kh
  پاسخ

  با سلام

  ۲۹ ساله، مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی را با معدل ۱۵ و ارشد با معدل ۱۸ هر دو دانشگاه روزانه گذراندم. با نمره ۱۹ (بدون مقاله) تازه دفاع کردم و در حال جاضر مشغول کار روی دو مقاله از پایان نامه م هستم و تصمیم دارم تا تابستان آینده سخت مشغول مطالعه باشم و با راهنمایی و همکاری یکی از اساتید دوره کارشناسی که با ایشون در ارتباط هستم و همچنین یکی از اساتید ارشدم به طور جداگانه روی ۲ مقاله جدید کار کنم و همچنین در این مدت پروپوزالی برای ایده ی پایان نامه ی دکتری آماده کنم. به نظرتان با این شرایط و داشتن ۴ مقاله معتبر که در همه ی آنها ۲ اسم به عنوان نویسنده وجود خواهد داشت (این موضوع باعث افتحارم است اما نمیدانم اینکه تنها نویسنده ی هیچ مقاله ای نباشم مشکلی ایجاد می کند یا نه)، شانس فاند گرفتن و تحصیل در کانادا یا استرالیا را خواهم داشت؟ (معدل پایین کارشناسی نگران کننده است.)

  متشکرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، معدل مشکل ندارد ولی فاند خیلی زیاد نیست. مقاله هم اگر در نشریات معتبر خارجی نباشد ممکن است خیلی تأثیر گذار نباشد.

 4. دانشجوی دکتری
  پاسخ

  سلام
  ممنون بابت پاسخگوییتون. به غیر از پول مزیت طرح پژوهشی پایان نامه برای دانشجو چیه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مزیت دیگر می تواند معنوی باشد مثل اینکه در جلسه مصاحبه دکتری نشان دهید که موضوع پایان نامه شما یک مشکل مورد نیاز را حل کرده است.

 5. ارشان
  پاسخ

  سلام اقای دکتر .فارغ التحصیل رشته مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی و بدون کنکور و با استعداد درخشان ارشد گیاهان زینتی خوندم و در ارشدنیز شاگرد اول شدم و در مقطع دکتری تحصیل میکنم با این رزومه امکان هیئت علمی شدن وجود دارد؟تمام مقاطع دانشگاه فردوسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله امکانش هست.

 6. دانشجوی دکتری
  پاسخ

  سلام
  پایان نامه ای که طرح پژوهشیه خوبه یا بده؟ اصلا مزیتی داره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خوبه. چون می توانید یه پولی هم بگیرید.

 7. فروغ
  پاسخ

  سلام ، ببخشیند من یه سوال داشتم ، اینکه اینکه کنار استادیاری ، مرتبه می زنند ، منظور از مرتبه چیه ؟
  مثلاً من استاد راهنمام مرتبه ۶ اند ، استاد مشاورم مرتبه ۲۱؟
  این به چه معنی ؟ چرا آخه انقدر تفاوت؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هرگاه یک هیات علمی تدریس و پژوهش لازم را داشته باشد هر سال یک پایه می گیرد که شما به آن مرتبه گفته اید. پایه ها معمولا نشان دهنده سالهای هیات علمی فرد هم هست، البته پایه تشویقی یا پایه های ایثارگری هم هست ولی در مجموع نشان دهنده سابقه فرد است. در مثال شما، استاد مشاور شما سابقه حدود پانزده سال بیشتر از استاد راهنمای شما دارد.

 8. M
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من با مدرک ارشد هیت علمی و مربی هستم به من گفته شده پایان نامه در حد دکترا انجام بدم تا استاد یار بشم البته گفتند بعد از پایان کار میکند این کار در حد دکترا هست یا خیر این حرف صحیحه؟البته من ۱۸ تا مقاله دارم با hindx 6

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام استادیار ممکن است بشوید که شرط و شروط دارد ولی دکتر نمی شوید.

 9. حمید رضا محیط
  پاسخ

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید با مدرک کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی شیمی میشه عضو هیئت علمی شد ؟
  و حقوق و مزایا برای مرتبه های علمی به چه صورت هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در فراخوان اعلام کنند و نیاز باشد و شما در خیل عظیم متقاضیان راه پیدا کنید خب بله.

 10. .
  پاسخ

  با سلام.
  پدر بنده عضو هیات علمی بودند اما متأسفانه فوت کردند.من میتونم جای ایشون در همون دانشگاه مشغول به تدریس بشم.؟.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکان که دارد ولی نه از جهت اینکه برای شما حق خاصی مقرر شده باشد. شما هم مثل بقیه باید در فراخوان شرکت کنید.

 11. هستیار
  پاسخ

  سلام
  من کارشناسی دبیری فیزیک و ارشد فیزیک چگال در دانشگاه دولتی دارم،۲۵سالمه میخواستم بدونم برای هئیت علمی بهتره دکترا روهم فیزیک بخونم ؟ یا ن فلسفه تعلیم و تربیت فلسفه فیزیک یا فلسفه علم میتونم بخونم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر دنبال هیات علمی هستی رشته خودت را عوض نکن و فیزیک بخوان.

 12. فرشاد
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی ببخشید من لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه غیر انتفاعی خوندم الانم در رشته غیر مرتبط فیزیولوژی تغذیه ورزش در دانشگاه آزاد مشغول تحصیل هستم که دانشجوی ممتازی هستم با توجه به علاقه آیا امکان قبولی در مقطع دکترای فیزیولوژی دانشگاه دولتی را دارم؟ ممنون میشم پاسخ بدهید برای تکمیل رزومه برای مصاحبه با ارائه مدرک ام اس آر تی لازم؟ و چند مقاله باید داشته باشم و آیا مقاله ها حتمن باید isi باشن؟
  ممنونم از محبتتون استاد گرانقدر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، احتمال کم.
   بلاخره وقتی شما رشته اتان را عوض می کنید به مشکل برخورد می کنید هم در ادامه تحصیل و هم بعدا در استخدامات بعدی به خصوص در مورد هیات علمی.

 13. زهرا
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  برای درخواست تدریس در دانشگاه به صورت حق التدریس، باید به کدام قسمت دانشگاه مراجعه کرد و مراحل ان به چه صورت است؟ سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به گروه مربوط مراجعه کنید.

 14. مهربان
  پاسخ

  سلام. میخواستم بدونم حقوق مربی پایه یک در دانشگاه دولتی در تهران حدودا چقدر است؟ باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام انشا الله یه سه چهار تومانی خواهد بود.

 15. دکتری
  پاسخ

  اینکه دانشجوی دکتری مشاور پایان نامه ارشد باشه دست استاد یا دانشگاه؟ منظورم اینه که باید استاد موافقت کنه یا نه قانونی که باید حتما در دانشگاه برقرار باشه و به تصمیم گیری استاد ربطی نداره؟ اگر دانشجوی دکتری هزینه هم نخواد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دانشگاه و گروه باید موافقت کنند. در دانشگاه تهران این معمولا مجاز نیست.

 16. دکتری
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ایا امکان دارد دانشجوی دکتری مشاور پایان نامه دانشجویان ارشد شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکانش هست ولی برخی از دانشگاه ها حق الزحمه نمی پردازند.

 17. سلمان رشیدی
  پاسخ

  استاد عزیز ببخشید که مزاحم وقتتون میشم
  عرض بنده اینه که با شرایطی که دارم امیدی برای جذب هست یا نه؟ وگرنه برای شرکت اقدام خواهم کرد .
  درآخر از پاسخگویتون کمال تشکر را درام

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیلی واقع بینانه نیست.

 18. ناشناس
  پاسخ

  سلام خدمت دکتر گرامی.
  بنده دبیر آموزش و پرورش هستم. لیسانس دبیری برق با معدل ۱۵/۱۹_ فوق لیسانس برق_الکترونیک ۱۵/۵۳. ترم ۲ دکترای برق با معدل ۱۷/۹۰.
  متاسفانه در دوره ارشد فقط یک مقاله کنفرانسی بین اللملی چاپ شده و مقاله ی علمی پژوهشی دیگرم بعد از دفاع چاپ شد و نمره اش در نظر گرفته نشد و نمره پایان نامه ۱۷/۷۵ شد. در دوره ی دکترا ایده ی ۳ مقاله isi و چند علمی پژوهشی را دارم. بنده متولد ۱۳۶۶ و ۳۲ سال سن دارم. پایان نامه ام آماده است و چون طبق مصوبه وزرات علوم تا ترم ۷ اجازه ی دفاع داده نمیشود،مجبورم سن ۳۵ سالگی دفاع کنم.
  با توجه به اینکه بنده دبیر رسمی اموزش و پرورش بوده و تعهد خدمتی به این وزارتخانه دارم، آیا امکان جابجایی بین بین دو وزارت خانه وجود وجود دارد؟ ارشد و دکترا در یکی از دانشگاه های تهران.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، جابجایی که وجود ندارد شما باید استعفا بدهید و بعد اگر امکان داشت جایی عضو هیات علمی شوید.

 19. سلمان رشیدی
  پاسخ

  با سلام مجدد
  استاد گرامی امروز اعلام کردند که سقف جذب هیئت علمی شده ۴۵ سال بنظر با شرایط بنده میشه جذب شد؟؟البته بنده کارمند رسمی آموزش و پرورش هستم که قصد انصراف دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام من که نشنیده ام که سن عوض شده است. اما اگر عوض شده است، خب در فراخوان شرکت کنید.

 20. شهیدی
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من متولد ۶۴ هستم و لیسانس از حوزه علمیه گرفتم و الان در حال تحصیل در دانشگاه اصفهان در رشته فلسفه و کلام اسلامی هستم، آیا میتونم امید داشته باشم بعد از دکترا در همین رشته بتونم در دانشگاه تدریس کنم؟ و برای تدریس در دبیرستان ها چطور میتونم اقدام کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دانشگاه ها ممکن است به دلیل نداشتن لیسانس دانشگاهی شما را نپذیرند. اما آموزش و پرورش بستگی به تقاضای آموزش و پرورش دارد.

 21. سلمان رشیدی
  پاسخ

  با سلام استاد
  بنده متولد ۶۱ هستم فوق دیپلم آموزش علوم تجربی از دانشگاه فرهنگیان با معدل ۱۲ دارم
  لیسانس آموزش علوم تجربی از دانشگاه فرهنگیان لرستان با معدل ۱۶.۸۰ دارم
  فوق لیسانس سیستماتیک اکولوژی با معدل ۱۷.۱۰ از دانشگاه رازی کرمانشاه دارم الانم دکتری ترم دو از دانشگاه رازی همین رشته هستم ایا امیدی هست برای جذب هیات علمی
  با کمال تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر کنم بعد از چهل سالگی فارغ التحصیل می شوید و احتمال هیات علمی شما کلا ضعیف است.

 22. حسین
  پاسخ

  با سلام خدمت شما استاد گرامی
  من حدود ۲۰ مقاله پژوهشی دارم. هنوز دانشجوی دکتری هستم و یک یا دو سال دیگر درس بنده تمام می شود با توجه به اینکه مقاله از پایان نامه دکتری در نیاورده ام به نظر شما با توجه به فراخوان هایی که در سال اعلام می شود آیا دفاع کنم؟ چون من به جایی لینک نیستم و شنیده ام که هر سال دانشگاه ها افراد مورد نظرشان را از قبل انتخاب کرده اند و این فرایند صوری می باشد. تشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سعی کنید حداقل یک مقاله مستخرج از رساله داشته باشید و زودتر دفاع کنید.

 23. علی کارگر زنجانی
  پاسخ

  سلام من عضو هیت علمی دانشگاه ازاد و دارای مدرک دکتری هستم ولی چون یکی از مقاله من در داوری رد شد با اینکه قبلا سردبیر گواهی پذیرش داده بود فعلا همان مربی باقی مانده ام و تبدیل وضعیت نشده ام ، آیا هیچ امتیازی به مدرک دکتری بنده تعلق نمی گیرد؟حتی سنوات ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اولا بهتر مقالات دیگری تهیه کنید که مشکل حل شود. حالا یه مقاله رد شد، دنیا که به اخر نمی رسد، یک مقاله دیگر. به هر حال تبدیل وضعیت شما منوط به تأمین شرایط است. سنوات را هم متوجه نشدم.

 24. آمنه یاسری جم
  پاسخ

  عرض سلام و ارادت آقای دکتر
  من لیسانس مترجمی خبر انگلیسی از دانشکده خبر دارم و فوق لیسانس علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه آزاد با معدل نوزده و نیم هستم و به امید خدا از مهر ماه مقطع دکترای ارتباطات اجتماعی رو شروع میکنم. خواستم بپرسم با توجه به اینکه الان سی و پنج سال دارم، امیدی برای هیئت علمی دانشگاه هست یا خیر؟ از لطف شما در پاسخگویی بی کران سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، احتمال هیات علمی شما کم است. به دلیل اینکه لیسانس شما مرتبط نیست.

 25. S
  پاسخ

  سلام
  ببخشید با رتبه ۱۶ میتونم ارشد عربی دانشگاه تهران قبول شم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتمال زیاد قبول می شوید. اگر رتبه سهمیه باشید احتمالش کم است.

 26. سید جواد
  پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید، در برخی دانشگاه های خارجی خصوصاً کشور انگلستان رتبه ای به نام Chaired Professor هست. این رتبه معادل کدام سطح آکادمیک توی دانشگاه های ما هستش؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، استاد صاحب کرسی.

 27. Mina
  پاسخ

  سلام استاد
  ببخشید من لیسانسم حقوق دانشگاه بیرجند معدل۱۷ دارم
  و ارشد حقوق بین الملل دانشگاه شیراز هستم
  و تمام تلاشم را ب کار گرفتم و دارم مقاله می نویسم. و سعی میکنم معدل بالایی داشته باشم
  اگ ب یاری خدا بتوانم دکتری هم‌ در یک دانشگاهی دولتی تمام کنم و این مقاله ام را هم ب خوبی تمام کنم.ا
  ۱(امیدی هست که بتوانم در آینده ب امید خدا با این شرایط فعلا من در جایی عضو هیات علمی بشوم؟
  ۲( با شرایطالان من و شرایط آینده ام ب امید خدا درچه دانشگاه هایی احتمال هست بتوانم هیات علمی شوم.درجه ۲؟ ۳؟ آزاد و….؟

  ۳(استاد عزیز آیا در ((( این سال های اخیر )))اصلا هیچ یک از دانشجویانی ک می شناسید با مدرک دکتری توانسته اند درجایی هیات علمی شوند؟
  ازتون واقعا ممنون میشم اگ ب هریک سوالاتم پاسخ بدهید.و شرمنده ک وققتون رو می گیرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عضو هیات علمی شدن به دو چیز بستگی دارد اول اینکه دانشگاهی اعلام نیاز کند که با کندی رشد جمعیت و توقف توسعه مراکز اموزش عالی این روند خیلی کند شده است. دوم رقابت است که چند نفر برای یک پست هیات علمی تقاضا می دهند و شما در بین آنها چه رتبه ای از جهت رقابت دارید. ۳- بله خب ولی تعداد آنها به تدریج کم شده است.

 28. مهدی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  یک سوال داشتم همکاری دانشجوی دکتری دولتی در همان دانشگاه به شکل تدریس در مقاطع پائین تر ان دانشگاه مثل لیسانس و فوق لیسانس و چه تدریس و چه کار آزمایشگاهی،حق التدریسی محسوب میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر رسما تدریس کنید خب بله و اگر نه ،نه. ملاک ثبت درس به نام شما است. همکاری دیگر را ممکن است استاد تأیید کند که خیلی قابل ارائه نیست.

 29. یاس
  پاسخ

  سلام به استاد گرانقدر
  بنده مدرک کارشناسی با معدل ۱۸ از دانشگاه غیرانتفایی دارم و همچنین مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران با معدل ۱۹ دارم و کاراموز وکالت نیز هستم و در دانشگاه تهران دکترا قبول شدم می خواستم بپرسم ایا امکان هیئت علمی شدن بنده د ر دانشگاه ها ی معتبر هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ممکن است دانشگاه های سطح یک سخت گیری کنند.

 30. resercher
  پاسخ

  با سلام
  استاد یک مربی در هر ترم باید حداقل ۱۲ واحد آموزشی داشته باشد تا بتواند تبدیل وضعیت شود؟ می توان با ترمی ۶ واحد هم تبدیل وضعیت شد؟ ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نه نیازی نیست. ممکن است با ۶ واحد هم مشکلی ایجاد نکند. مهم این است که هر چه زمان تقاضا کمتر باشد خب باید دروس زیادتری را تدریس کرده باشید ولی اگر زمان طولانی باشد می شود آن تعداد لازم را از تدریس کمتر در هر ترم تأمین کرد. ولی به هر حال معمولا ۶ تا ۸ واحد مشکلی ایجاد نمی کند.

 31. ریحانه
  پاسخ

  سلام
  من لیسانس گرافیک از دانشگاه علمی کاربردی گرفتم و ارشد رو در دانشگاه غیرانتفاعی خوندم
  الان همون دانشگاه غیر انتفاعی اجازه داد دو ترم توربس انجام بدم و برای ترم آینده نیز ازم خواستن تدریس کنم
  سوالم اینه امکانش هست من با توجه به مدرک کارشناسیم که از دانشگاه علمی‌کاربردی هست و با مدرک ارشدم از غیرانتفاعی بتونم عضو هیات علمی بشم؟ چون‌گرافیک دکترا ندارد.
  اگر دکترا پژوهش هنر بخونم چطور؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ممکن است ولی خیلی نمی توانید روش حساب باز کنید. وقتی دانشگاهی دو واحد حق التدریس به شما می دهد در واقع پولی به شما نمی دهد و از خدمات شما استفاده می کند ولی اگر شما را هیات علمی کند باید هر ماه به شما حقوق پرداخت کند که اکثر این موسسات از این کار امتناع می کنند و سعی می کنند نیازهای اموزشی خود را از طریق اخذ حق التدریس و با پایین ترین حقوقها تأمین نمایند.

 32. اسماعیل
  پاسخ

  سلام دکتر
  من خیلی علاقه به مسائل سیاسی و دینی دارم به خاطر همین سخنرانی زیاد گوش میدم. و همین کار باعث شده من به جای مطالعه وقت زیادی صرف گوش دادن بکنم. آیا این کار درسته؟ شما برای کسب اطلاعات سیاسی و دینی و قدرت تحلیل سیاسی چه راهی رو پیشنهاد میکنید که هم مفید باشه و هم کمتر وقت بگیره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مطالعه خب فرق دارد و تازه مطالعه هم باید متنوع باشد و نباید فقط در زمینه های مشخصی و با طرز فکرهای مشخصی خواند. برای اینکه ذهن بتواند مسائل را به خوبی تحلیل کند باید ادبیات، رمان، تاریخ، مذهب، ادیان، و.. خواند. سخنرانی خیلی باعث می شود که تحت تأثیر احساسات سخنران قرار گیرید که چیز خوبی نیست. همیشه سخنرانان خوب، شنوندگان خود را مسحور می کنند. این در کتاب خیلی اثرش کمتر است.

 33. naam
  پاسخ

  سلام. بنده جایی (خصوصی، غیر از رسانه‌های عمومی، یعنی هدفِ رسانه‌ای و به عموم مردم گفتن نبود) بدون استناد به سایتتون و البته بدون کپی منبع (که در سایتتون هم در این مورد گشتم و چیزی ندیدم)، برداشت خودم (نه عین مطلب) از یکی از صحبتاتون از این مطلب رو نوشته بودم (یعنی گفتم جایی خوندم)، اما چند دقیقه بعد منبع رو گذاشتم (بعد نوشتم «برداشت خودم از مطلب»). فقط خواستم عرض کنم اگه مشکلی از این بابت (قلباً) هست لطفا ببخشید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مشکلی ندارد.

 34. علی
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید اگر فوق لیسانس برق را از دانشگاه معتبر مانند شریف یا تهران یا امیر کبیر بگیرم به نظر شما می توانم به عنوان حق التدریس در دانشگاه ازاد یا غیر انتفاعی مشغول به کار شوم سابقه تدریس نمی خواهند ؟؟ و اینکه حق الزحمه تدریس در این دانشگاهها چه قدر است؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بستگی به این دارد که نیاز داشته باشند. معمولا دانشگاه ها از اساتید قبلی خودشان استفاده می کنند مگر اینکه استاد قبلی نیاید یا از وی راضی نباشند. حقوق آن به اندازه کرایه تاکسی تلفنی رفت و برگشت به محل تدریس نخواهد بود.

 35. فرهمند
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت شما دکتر عزیز و گرامی، ببخشید میخواستم نظرتون رو برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری روزانه دانشگاههای گیلان و اردبیل رو بدونم. آیا خوب هست یا اینکه بمونم برای سال بعد و تلاش برای دانشگاههای تهران؟ ممنون میشم ارائه پاسخ بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر روزانه قبول می شوید بروید.

 36. مریم
  پاسخ

  سلام
  استاد بنده مرتبه ی استادیاری در دانشگاه تربیت مدرس دارند. مدرک بنده کارشناسی ارشد می باشد. از من خواستن یک کتاب انگلیسی را برای یکی از درسهاشون پاورپوینت وترجمه کرده و کارهای مطالعه ی موردی دانشجویان هم انجام دهم. می خوام بدونم این برای من رزومه میشه یا خیر؟
  سپاس از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، رزومه در صورتی است که چیزی ثبت و ضبط شود مثل انتشار یک اثر و ذکر نام شما به عنوان نویسنده، مترجم. مهم هم در شناسه کتاب است. بنابراین اگر چنین کاری جایی ثبت و ضبط نشود یا مدارکی دال بر آن وجود نداشته باشد، خب اثری در رزومه ندارد.

 37. آرمین
  پاسخ

  با سلام بنده کارشناسیم رو زیست شناسی عمومی با معدل ۱۵ بودم و الان دانشجو ارشد زیست شناسی سلولی مولکولی هستم اگه معدل ارشدم رو بالای ۱۹ برسونم شانسی برای تدریس تو دانشگاه ومربی شدن رو دارم؟ و اینکه داشتن مدرک ایلتس ۶/۵ تاثیری تو این موضوع و استخدام داره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم که مربی بخواهند.

 38. علی
  پاسخ

  سلام بنده ۳۶ ساله هر سه مقطع را در دانشگاه دولتی گذرانده ام و ۹ (نه) مقاله علمی – پژوهشی دارم اما تدریس ندارم به نظر شما این رزومه برای جذب هیئت علمی شدن رزومه خوبی است یا خیر؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله روزمه عالی است.

 39. امیرسام
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  من دارم چندتا توصیه نامه مینویسم. یکی از اساتید بنده مربی بودن و الان نمیدونم قبل اسمشون چی بنویسم! مثلا برای اساتید با پوزیشن assistant professor قبل اسمشون Dr استفاده کردم ولی نمیدونم برای استادی ک پوزیشن instructor داره چی استفاده کنم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر عضو هیات علمی هستند و دکتری ندارد از آقا Mr و سمت ایشان را عضو هیات علمی academic member استفاده کنید.

 40. آرین
  پاسخ

  سلام استاد بنده کلاس یازدهم تجربی هستم و سال بعد(۱۳۹۹)کنکور دارم. چطور میتونم از همین الان برای استاد دانشگاهی در رشته زیست شناسی یکی از دانشگاه های تهران،شهید بهشتی یا ایران بخونم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب باید خیلی درس خوان باشید و از اول هم باید دانشگاه خوب قبول شوید. در هر حال با این حجم از فارغ التحصیلان، نمی شود صددرصد گفت که همه کسانی که تمایل داند هیات علمی شوند، موفق خواهند شد. فقط درصد کمی از آنها راه پیدا می کنند.

 41. امید
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.
  آیا مدرس حق التدریس دانشگاه می تواند از عنوان: مربی دانشکده فلان در مقالاتش استفاده کند؟
  مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر.

 42. راضيه
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  اگر امکان مشورت با شما در مورد مسائل دانشگاهی وجود دارد ممنون می شوم ایمیلتان را در اختیارم قرار دهید
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نشانی ایمیل در سایت در بخش «تماس» قید شده است.

 43. ستایش
  پاسخ

  با سلام

  لطفا تفاوت بین Title و Position اساتید دانشگاه را توضیح بفرمایید.
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام title مثل دکتر یا مهندس
   position مثل تمام وقت با رتبه دانشگاهی مثل استادیار یا دانشیار یا استاد تمام.

 44. سمانه
  پاسخ

  با عرض سلام و ادب
  تشکر بابت مطالب بسیار مفیدتان
  ممکنه بفرمایید حقوق دریافتی مدرسین مدعو در دانشگاه‌های دولتی چقدر است؟
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حق التدریس به ازای هر ساعت تدریس در یک ترم هست. اگر شما دکترا داشته باشید شاید ده و پانزده هزار تومان به ازای هر ساعت که در تعداد واحد و هفته های یک ترم که ۱۷ هست ضرب می شود.

 45. سلام
  پاسخ

  سلام آقای دکتر وقتی فردی دو استاد راهنما داشته باشه ( مقطع دکتری ) و فقط یک استاد بهش کمک می کنه و استاد دیگر نقشی نداره. آیا اسم هر دو استاد راهنما باید در مقاله باشد تا بتواند دفاع کند یانه با اسم یک استادراهنما هم می تواند مقاله بدهد و دفاع کند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اصولا این کار را می کنند و ادب و نزاکت و روال نیز همین است. ولی برخی از دانشجویان این کار را نمی کنند و استاد دوم ممکن است به آنها گیر بدهد با به بزرگواری خودش، لغزش آنان را که کله اشان پر از باد جوانی است، اعماض کنند.

 46. آرش
  پاسخ

  با سلام خدمت دکتر شیروی و تشکر از مطالب مفیدتون…به شخصه، خیلی از مطالبی که نوشته بودین رو تازه یاد گرفتم. من ۲۷ سالمه، فوق لیسانس مهندسی دانشگاه دولتی، ۳ ساله شاغلم و فعلا با ماهی ۲.۵ تومن روزگار میگذرونم…ممکنه بفرمایید در هر مرتبه علمی حدود حقوق دریافتی چقدره؟ به نظر شما ارزش داره برای دکتری بخونم؟ به زحمت و وقت و هزینه اش می ارزه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیات علمی خیلی فرایند سختی است و درامد آن خیلی زیاد نیست. شروع با حدود چهار میلیون و نهایتا با درجه استادی و پایه های زیاد وقتی دیگر دارید این دنیای فانی را وداع می کنید حدود ده میلیون تومان شاید بگیرید که می شود کمتر از هزار دلار.

 47. m.t
  پاسخ

  باسلام‌ و‌ ادب‌ .
  اگر‌ کسی‌ مقطع‌ لیسانس‌ رو در‌ دانشگاه‌ پیام‌ نور‌ باشه‌ و برای‌ ارشد‌ و دکترا‌ در‌ دانشگاه‌ های‌ تراز‌ اول‌ کشور‌ تحصیل‌ کنه‌ آیا‌ می‌ تونه‌ بعداز‌ اخذ‌ دکترا‌ جذب‌ هیات‌ علمی‌ دانشگاه‌های‌ دولتی‌ بشه‌ ؟
  با‌ تشکر‌.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم.

 48. احمد
  پاسخ

  سلام و عرض ارادت
  برای ارتقا از استادیاری به دانشیاری حدوداً به چه تعداد مقاله پژوهشی، کتاب و چند سال مسئولیت نیاز است تا فرد واجد شرایط شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بستگی به سخت گیری یا ساده گیری هیات ممیزه مربوط دارد ولی معمولا یک کتاب و یا مقاله ISI و تعدادی مقاله پژوهشی که بنظرم ده تا نیاز است.

 49. محمد
  پاسخ

  با سلام
  سقف سنی هیات علمی در ایران چقدر هست اگر مثلا در انگلستان کسی دانشیار باشه (دانشگاههای زیر رتبه ۱۰۰ جهانی) آیا اگر برای هیات علمی اقدام کنه زیر ۴۲ سال باید دوباره از استادیار شروع کنه و حقوق ماهانه بعد از مالیات دانشیار در سال ۹۸ در دانشگاههای دولتی تهران مثل تهران یا شهید بهشتی … چقدر هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سن ۴۰ سال هست مگر هیات امنای دانشگاه سن بیشتری را تصویب کند. البته اخیرا شنیده ام که امکان انتقال با رتبه بالاتر از استادیاری اگر کسی در خارج رتبه بالاتری داشته باشد، ابلاغ شده است ولی خود من ندیده ام که کسی را بالاتر از استادیار در دانشگاه جذب کرده باشند. حقوق استادیار حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان در ماه است.

 50. Hd
  پاسخ

  سلام. ببخشید من لیسانس مترجمی زبان از دانشگاه آزاد دارم و قصد ادمه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارم میخواستم ببینم بعد از اتمام درسم میتونم در دانشگاه تدریس کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با ارشد؟ اگر کسی به شما پیشنهاد تدریس بدهد، خب بله. ولی کو تقاضا؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *