تحصیل در خارج

دیروز یکی از دانشجویانم زنگ زد و گفت که از کشور نیوزلند پذیرش گرفته و جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری عازم آن کشور می­باشد. بیشتر از این خوشحال شدم که توانسته بود بورس (fund) بگیرد و مبلغ آن نیز کاملا کفایت هزینه ­های دانشگاه و خرج و خوراک وی را می­کند. وی دانشجویم در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی بود که در همین رشته نیز تصمیم دارد ادامه تحصیل دهد. در دو دهه گذشته، تعداد زیادی دانشجو در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کرده و جذب هیأت علمی دانشگاه­های کشور شده­اند. سهم حقوق جزاء و جرمشناسی از این فارغ التحصیلان به شدت کم بوده و کشور شدیدا به خدمات آنها نیاز دارد. برای مثال، اساتیدی که بتوانند متون حقوقی به زبان انگلیسی را در رشته حقوق جزا و جرمشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کنند، بسیار اندک هستند و کلیه دانشگاه­ها حتی دانشگاه­های مادر از این کمبود رنج می­برند.

به دلیل این ضعف، اولین تلاشم تألیف کتاب متون حقوقی (۲) بود که در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی نوشته شد و مورد استقبال دانشجویان قرارگرفت و تا کنون به چاپ­های متعدد رسیده است. این کتاب برای دانشجویان به خصوص دانشجویانی که تمایل دارند در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی ادامه تحصیل دهند، قابل استفاده است و مطالعه آن را به کلیه دانشجویان توصیه می­کنم. دومین تلاش، قبول تدریس متون حقوقی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی در پردیس قم بود که سالها ادامه پیدا کرد که از پرتو آن با دانشجویان بسیار نازنینی آشنا شدم که یکی از آنها همین دانشجو است. هرچند تدریس درس متون حقوقی آن هم در رشته دیگری بسیار سخت است، تدریس آنرا قبول کردم که به حمد اله سالها با موفقیت انجام گرفت. البته پیشنهاد تدریس در مقطع دکتری آن را هرگز قبول نکردم و از تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز بازماندم. امیدوارم دانشجویان بیشتری بتوانند از کشورهای انگلیسی زبان فارغ التحصیل شده و جذب دانشگاه­ها شوند و این ضعف را جبران کنند.

معمولا اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشورهای توسعه یافته مشکل است و گرفتن بورس بسیار مشکل­تر؛ اما تجربه این دانشجو نشان داد که کار نشدنی نیست و همواره امکان آن وجود دارد، فقط باید همت کرد و تلاش نمود. ممکن است کسانی نیز باشند که به شما مجانا مشاوره بدهند و شما نباید هرگز خود را از مشاوره رایگان آنها محروم کنید. آنها ممکن است مشغله داشته باشند، ولی از دادن مشاوره مضایقه نخواهند کرد. متأسفانه بسیاری بلد نیستند که مشاوره بگیرند و از راهنمای­های مشفاقانه افراد مجرب و صادق بهره­مند شوند. در اکثر موارد، افراد مطلع و دلسوز بدون ناراحتی به دیگران مشاوره مجانی می­دهند که تنها عده خاصی توفیق آن را می یابند که از آن نعمت برخوردار شوند. بنظرم بیش از این که افراد طرف مشاوره از دادن مشاوره صادقانه و مشفقانه مضایقه کنند، خود افراد هستند که به دلایل متعدد از کسب مشاوره امتناع کرده و خود را محروم می­کنند. به هر حال پند زیر را از حافظ که او نیز از پیر خود فراگرفته آویزه گوشتان قراردهید.

نصیحتی کنمت یاد گیر و در عمل آر          که این حدیث ز پیر طریقتم یادست

غم جهان مخور و پند من مبر از یاد             که این لطیفه عشقم ز ره روی یادست

 رضا به داده بده وز جبین گره بگشای         که بر من و تو در اختیار نگشادست

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد           که این عجوز عروس هزاردامادست

 1. علیرضا
  پاسخ

  سلام استاد برای رشته حقوق نفت گاز میشه خارج درس خوند و تاثیری داره در کسب و کار یا ایران کفایت میکنه ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب خارج بروید خیلی بهتر است. نشد خارج، در ایران.

 2. سارا یوسفی
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، من میخوام سال دیگه دکتری بدم اما نمی‌دانم چه گرایشی شرکت کنم که اگر یه زمانی خواستم مهاجرت کنم آنجا به دردم بخوره بتوانم باهاش کار کنم (ارشدم خصوصی بوده)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم خصوصی بخوانید.

 3. pari
  پاسخ

  یه سوال دیگه هم از خدمتتون داشتم اینکه گرفتن ارشد کدوم گرایش احتمال بیشتری برای فاند داره؟؟؟ از دانشگاه تهران
  بین رشته های حقوق خصوصی -حقوق مالکیت فکری -تجارت بین الملل – تجارت الکترونیکی -حقوق نفت و گاز
  .
  .
  .
  پیشاپیش خیلیی ممنونم بابت وقتی که میگذارید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم تفاوتی از جهت فاند ندارد. به علاقه اتان و آینده اتان توجه کنید.

 4. pari
  پاسخ

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من لیسانس حقوق از دانشگاه ازاد دارم با معدل ۱۸…
  آیا گرفتن مدرک ایلتس و سطح a1 – a2 زبان فرانسه به تنهایی برای گرفتن فاند برای ارشد کافی هستش؟؟؟ یا اینکه فعلا بجای زبان تمرکزم رو کامل بذارم رو ارشد و حقوق خصوصی تهران بیارم؟؟
  چون درهر صورت حقوق داخلی ایران هستش

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر. فاند باید وجود داشته باشد و شما بتوانید آن را نصیب خودتان کنید که در ارشد سخت است.

 5. ffm
  پاسخ

  با سلام و احترام برادرم ۳۵ ساله است لیسانس حقوق از دانشگاه گیلان با معدل ۱۶.۳۸و ارشد از آزاد تهران مرکزی با معدل حدود ۱۹ دارد، اگر در انگلستان یک دوره ارشد حقوق بگذراند و بعد دوره های BPTC و GDL (در صورت لزوم)، آیا میتواند به عنوان وکیل در انگلستان فعالیت کند؟ یا حتما باید در انگلستان دکتری بگیرد؟ خیلی ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعد از اخد یک مدرک باید در ازمون وکالت انجا قبول بشوند که خب ساده نیست و باید خیلی زحمت بکشند

 6. سیدعلی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  آیا کشور چین برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری حقوق مناسب است یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب چین خیلی محلی است و بین المللی نیست.

 7. نسترن خ
  پاسخ

  سلام استاد وقتتون بخیر
  من لیسانس فقه و مبانی حقوق از دانشگاه تهران دارم
  برای ارشد هم میخوام حقوق خصوصی شرکت کنم
  اگه بخوام بعدا برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کنم گرایش ارشدی که انتخاب کردم مشکل نداره ؟
  اگه بخوام گرایشایی مثل تجارت بین الملل بخونم باید زبانمو خوب کنم و به ارشد امسال نمیرسم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نه مشکل خاصی ندارد. خب برای تجارت بین الملل لازمه زبان خودتان را تقویت کنید. در ضمن اگر می خواهید برید خارج اول باید روی زبان کار کنید.

 8. راحله
  پاسخ

  سلام استاد نظرتون در مورد رشته فقه وحقوق چیه؟ چون میخواستم بعدا دفتر اسناد بزنم انتخاب کردم ب نظر شما خوبه یا رشته جامعه شناسی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب بهتر است حقوق بخوانید ولی نسبت به رشته جامعه شناسی فرصت شغلی بیشتری دارد.

 9. محمد مختاري
  پاسخ

  سلام بنده دانشجوی ارشد حقوق بین الملل هستم میخواستم بدونم امکان بورسیه تحصیلی از کشور های توسعه یافته چقدر هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کم است چون تقاضا زیاد است. زبان باید نمره خوب داشته باشی و معدل شما خوب باشد و از دانشگاه خوبی هم فارغ التحصیل شده باشید و شانس خودتان را امتحان کنید ولی به هر حال بورسیه کم است.

 10. پریسا
  پاسخ

  سلام من لیسانس حقوق از دانشگاه ازاد دارم و میخوام که ارشد دانشگاه خیلی خوب دولتی بیارم که دکتری از ایران برم..
  زبان فرانسه درحد معمولی بلدم و میخوام برای مدرک ایلتس انگلیسی اقدام کنم..
  با توجه به اطلاعاتی که کسب کردم متوجه شدم رشته بین المللی بورسیه راحتتری داره در حالی که رشته های مورد علاقه و تبحر من گرایش حقوق خصوصی و حقوق جزا است آیا دکتری جزا یا خصوصی برای فرانسه یا سایر کشورها وجود داره که بتونم فاند بگیرم؟؟؟؟؟کدوم کشور پذیرش داره؟؟؟الان نمیدونم برای ارشد کدوم گرایش رو انتخاب کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم خیلی گرایش ها در اخذ فاند موثر نیست. البته اگر شما خانم باشید شاید برخی از موسسات به خانم ها برای مباحث مربوط به حقوق زنان و حقوق بشر و امثال آن بورسیه بدهند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *