تحصیل در خارج

دیروز یکی از دانشجویانم زنگ زد و گفت که از کشور نیوزلند پذیرش گرفته و جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری عازم آن کشور می­باشد. بیشتر از این خوشحال شدم که توانسته بود بورس (fund) بگیرد و مبلغ آن نیز کاملا کفایت هزینه ­های دانشگاه و خرج و خوراک وی را می­کند. وی دانشجویم در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی بود که در همین رشته نیز تصمیم دارد ادامه تحصیل دهد. در دو دهه گذشته، تعداد زیادی دانشجو در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کرده و جذب هیأت علمی دانشگاه­های کشور شده­اند. سهم حقوق جزاء و جرمشناسی از این فارغ التحصیلان به شدت کم بوده و کشور شدیدا به خدمات آنها نیاز دارد. برای مثال، اساتیدی که بتوانند متون حقوقی به زبان انگلیسی را در رشته حقوق جزا و جرمشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کنند، بسیار اندک هستند و کلیه دانشگاه­ها حتی دانشگاه­های مادر از این کمبود رنج می­برند.

به دلیل این ضعف، اولین تلاشم تألیف کتاب متون حقوقی (۲) بود که در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی نوشته شد و مورد استقبال دانشجویان قرارگرفت و تا کنون به چاپ­های متعدد رسیده است. این کتاب برای دانشجویان به خصوص دانشجویانی که تمایل دارند در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی ادامه تحصیل دهند، قابل استفاده است و مطالعه آن را به کلیه دانشجویان توصیه می­کنم. دومین تلاش، قبول تدریس متون حقوقی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی در پردیس قم بود که سالها ادامه پیدا کرد که از پرتو آن با دانشجویان بسیار نازنینی آشنا شدم که یکی از آنها همین دانشجو است. هرچند تدریس درس متون حقوقی آن هم در رشته دیگری بسیار سخت است، تدریس آنرا قبول کردم که به حمد اله سالها با موفقیت انجام گرفت. البته پیشنهاد تدریس در مقطع دکتری آن را هرگز قبول نکردم و از تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز بازماندم. امیدوارم دانشجویان بیشتری بتوانند از کشورهای انگلیسی زبان فارغ التحصیل شده و جذب دانشگاه­ها شوند و این ضعف را جبران کنند.

معمولا اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشورهای توسعه یافته مشکل است و گرفتن بورس بسیار مشکل­تر؛ اما تجربه این دانشجو نشان داد که کار نشدنی نیست و همواره امکان آن وجود دارد، فقط باید همت کرد و تلاش نمود. ممکن است کسانی نیز باشند که به شما مجانا مشاوره بدهند و شما نباید هرگز خود را از مشاوره رایگان آنها محروم کنید. آنها ممکن است مشغله داشته باشند، ولی از دادن مشاوره مضایقه نخواهند کرد. متأسفانه بسیاری بلد نیستند که مشاوره بگیرند و از راهنمای­های مشفاقانه افراد مجرب و صادق بهره­مند شوند. در اکثر موارد، افراد مطلع و دلسوز بدون ناراحتی به دیگران مشاوره مجانی می­دهند که تنها عده خاصی توفیق آن را می یابند که از آن نعمت برخوردار شوند. بنظرم بیش از این که افراد طرف مشاوره از دادن مشاوره صادقانه و مشفقانه مضایقه کنند، خود افراد هستند که به دلایل متعدد از کسب مشاوره امتناع کرده و خود را محروم می­کنند. به هر حال پند زیر را از حافظ که او نیز از پیر خود فراگرفته آویزه گوشتان قراردهید.

نصیحتی کنمت یاد گیر و در عمل آر          که این حدیث ز پیر طریقتم یادست

غم جهان مخور و پند من مبر از یاد             که این لطیفه عشقم ز ره روی یادست

 رضا به داده بده وز جبین گره بگشای         که بر من و تو در اختیار نگشادست

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد           که این عجوز عروس هزاردامادست

 1. FFM
  پاسخ

  با سلام و احترام این رزومه برادرم است

  متولد ۱۳۶۴
  کارشاسی: آغاز در سال ۱۳۸۲ – پایان در سال ۱۳۸۶ – دانشگاه گیلان – حقوق. با معدل ۱۶.۳۸
  کارشناسی ارشد: آغاز در سال ۱۳۸۶ ترم بهمن – پایان در سال ۱۳۹۰ – دانشگاه آزاد تهران مرکزی – حقوق بین الملل با معدل حدود ۱۹
  دکتری: آغاز در سال ۱۳۹۳ – دانشگاه علامه طباطبایی – حقوق بین الملل با معدل ۱۷.۹
  دو مقاله در مجلات داخلی
  مدرک زبان: هنوز مدرک زبان بین¬المللی گرفته نشده اما سطح زبان خوب است.
  موضوعات مورد علاقه برای پژوهش:
  The International Criminal Court and International Criminal Tribunals such as those of Yugoslavia and Rwanda; Investigating the role of State Responsibility and government policies in such courts.

  آیا امکان اخذ فاند برایش محتمل است؟ از کشورهای اروپایی یا آمریکا، کانادا و استرالیا و نیوزیلند.

  لطفا اگر ممکنه کامنت قبلی و پاک کنید حواسم نبود اسم و مشخصات نوشتم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای اینکه فاند بگیرند یا باید در یک مقطع مثل ارشد یا دکتری ثبت نام کنند یا پست دکتری بخواهند بخوانند. بنظرم ویژگی خاصی ندارند که فاند را برای ایشان تضمین کند ولی احتمال کمی دارد. زبان هم مشکل اصلی ایشان است که هنوز نمی دانم نمره ایشان چقدر است.

 2. مظاهر
  پاسخ

  سلام، استاد من دانشجوی کارشناسی حقوقم، برای apply دکتری،
  دارم تحقیق میکنم واسه، چه رشته یا گرایشی از حقوق را بخونم.
  طبق تجربه شما کدام رشته را بیش‌تر، کشورهای دیگه، پذیرش دارند.
  همچنین رشته یا گرایشی که معرفی میفرمائید کدام کشور احتمال پذیرش بالاتری داد.
  ممنون بابت پاسخگویی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همه رشته ها را معمولا می توان پذیرش گرفت ولی زبان و هزینه دو مشکل اصلی هست. البته اخذ پذیرش دکتری مستقیم هم معمولا سخت است

 3. احد
  پاسخ

  سلام به استاد محترم من اینجا در ایران دکترا دارم و الان کارمندم آیا می توانم با مهاجرت در انگلیس آنجا هم کارمند بشوم البته من fund هم دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر فاند دارید بروید درس بخوانید و بعد انشاالله یک کار مرتبط هم پیدا می کنید.

 4. محمد
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی لیسانس حقوق هستم، خواستم از خدمت شریفتون بپرسم که برای مهاجرت و ادامه تحصیل که منجر به کار در همانجا بشود، کدام کشور را پیشنهاد میکنید و ایا برای لیسانس اقدام کنم بهتر است یا فوق لیسانس
  (ایا با اقدام برای فوق لیسانس حقوق در یکی از شاخه ها در کشور کانادا میشود بعد از فارق التحصیلى وارد بازار کار همانجا شد)
  ممنون از حسن اهتمام شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر می خواهید در خارج کار حقوقی انجام دهید، بهتر است همانجا لیسانس حقوق بگیرید که خیلی گذراندن آن سخت است.

 5. سعید
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  بنده لیسانس رشته فقه و مبانی حقوق هستم امکانش هست که در دانشگاه های خارج رشته های حقوقی مثل حقوق بین الملل ادامه تحصیل بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکانش هست. زبان بلد هستی؟ پول داری؟ یا علی تلاش کن پذیرش بگیری

 6. کاوه
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی،
  بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته حقوق نفت و گاز دانشگاه تهران و زبان خیلی قوی می باشم. با توجه به ماهیت بین المللی این رشته به نظره جناب عالی آیا می توانم در کشور کانادا و یا آمریکا کاری پیدا کنم؟ برای مثال در شرکت های نفتی یا سایر شرکت های بین المللی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید بروید آنجا یک مدرک بگیرید مثلا یک ارشد دیگر و بعد اهسته وارد بازار کار شوید. اینکه کسی شما را از اینجا با مدرک اینجا بپذیرد خب احتمالش کم است.

 7. نسیم
  پاسخ

  سلام استاد فارغ‌التحصیل حقوق دانشگاه مفید هستم با معدل بالای ۱۷ برای ادامه تحصیل در گرایش ارشد حقوق بشر چقدر شانس بورسیه وجود دارد؟ کدام کشور راحت تر بورسیه میکند؟ سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بورسیه از خارج؟ کم است ولی گاهی چنین بورسیه هایی برای خانم ها که در زمینه حقوق بشر یا حقوق خانواده کار می کنند وجود دارد. باید بتوانید پیدا و آن را شکار کنید.

 8. fatemeh
  پاسخ

  سلام من سال بعد ازمون ارشد میدم و میخام از دانشگاه تهران یا شهید بهشتی قبول شم و دارم درس میخونم سهمیه ۲۵ درصدی جانبازی دارم به امید خدا قبول میشم و میخام رشته حقوق بین الملل ویا تجارت بین الملل بخونم البته الانم ترم اخر کارشناسی حقوق تو ازاد تبریزم زبانمم خوبه کلاسم میرم من چیکارا باید بکنم که بتونم برم مثلا کانادا دانشگاه تورنتو یا دانشگاه خوب دیگه لطفا کمکم کنید با سپاس از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب بعد از اینکه ارشد در یک دانشگاه خوب قبول شدی، برای ارشد دیگری در کانادا باید تقاضا بدهید بلکه بتوانید بروید ولی باید زبان خودتان را در سطح عالی برسانید و پول هم حداقل برای دوره ارشد را داشته باشید.

 9. آوا
  پاسخ

  استاد گرامی
  سلام و عرض ادب
  من فوق لیسانس حقوق جزا و جرم شناسی هستم. دارای تحصیلات سطح دو حوزوی نیز هستم. در ابتدا تمام هدفم این بود که وکیل و قاضی شوم ولی بعد از اینکه وارد دادگاه شدم از فعالیت در این حوزه پشیمان شدم زیرا علاقه ای به این کار نداشتم. الان در مقطع دکترا در رشته مطالعات جهان در کشور کره جنوبی مشغول تحصیل هستم. و تصمیم دارم پایان نامه ام را زمینه بررسی حقوق زن در قانون اساسی مصر و تونس بنویسم. و الان در تلاش برای نوشتن مقاله هم هستم. ولی از آینده شغلی ام بسیار نگران هستم و نمی دانم بعد از این همه زحمت و طی مسیر سخت و دشوار چه چیزی در انتظار من است. بنظر شما در خارج از ایران چه مشاغلی برای رشته حقوق با گرایش جزا و جرم شناسی است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با این نحوه درس خواندن خب نباید زیاد از مدارک اتان انتظار داشته باشید. بهتر بود به جای آن دکتری یک لیسانس حقوق می گرفتید حداقل می توانستید همان جا یک کاری دست و پا کنید.

 10. امیرحسین
  پاسخ

  استاد عزیز سلام. ایا برای یکی ازدانشگاه های کانادا در تجارت بین الملل واسه دکتری میشه فاند بگیرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتمالش کم است ولی ارزش تلاش کردن را دارد.

 11. مهدی
  پاسخ

  سلام استاد من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) از دانشگاه آزاد با معدل ۱۸ دارم با نمره زبان آلیتس ۱۰۶ بدون مقاله می خواستم بدونم واسه ارشد می توانم از دانشگاه های کانادا و آمریکا فول فاند بگیم؟؟؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتمال هست ولی خب اگر بتوانید برای ارشد با هزینه خودتان بروید می توانید برای دکتری فاند بگیرید.

 12. محمد صادق
  پاسخ

  سلام دکتر وقت بخیر
  کارشناسی حقوق دانشگاه ازاد با معدل ۱۸ و نیم و ارشد حقوق بین الملل از پیامنور با معدل ۱۹ دارم.
  آیا برای دکتری در رشته حقوق جزا اقدام کنن به مشکل میخورم در مصاحبه؟
  برای گرایش های دیگه به غیر از بین الملل یا به طور کلی کدام گرایش میتوانم کمتر به مشکل بخورم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در دانشگاه دولتی که بعید است قبول اتان کنند ولی در آزاد ممکن است. به هر حال در مصاحبه دانشگاه های دکتری به مطابقت ارشد و دکتری خیلی توجه می شود.

 13. امیرحسین
  پاسخ

  سلام .بنده در مقطع لیسانس فقه حقوق در حال تحصیل هستم در دانشگاه دولتی و قصد دارم در مقطع ارشد از دانشگاه های معتبر در خارج فاند بگیرم در رشته حقوق تجارت بین الملل ایا این رشته میتونه جایگاه خوبی از لحاظ شغلی در خارج داشته باشه و کار برای این رشته بنظر شما هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مشکل این است که فاند بعید است به شما تعلق بگیرد والا بقیه همه اوکی است.

 14. Mahnaz
  پاسخ

  سلام استاد ببخشید میخواستم اینو هم بدونم که اگه برای کنکور ارشد واقعا رتبه خوبی بیاری و زبان انگلیسی خوب باشه شانس بورسیه شدن داریم .مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بورسیه کجا؟ خارج که ربطی به رتبه شما در کنکور ندارد. البته شما می توانید در رزومه خودتان قید کنید که جزء مثلا صد نفر اول کنکور بوده اید که ممکن است در کنار سایر موارد در رزومه شما، تأثیر داشته باشد.

 15. Mahnaz
  پاسخ

  سلام استاد .من لیسانس حقوق دارم میخوام برای ارشد جرم شناسی دانشگاه کردستان بخونم به نظر شما اگه معدل و همه چی خوب باشه شانس اینو دارم که بورسیه بشم وبه نظرتون کدوم کشور بهتره ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بورسیه کجا؟ داخل که بورسیه نیست. خارج هم که خیلی سخت است ولی امکان دارد.

 16. ن
  پاسخ

  سلام استاد وقتتون بخیر.من لیسانس از دانشگاه پیام نور و ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه ازاد دارم.تصمیم دارم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برم.معدلم ۱۴است و مقاله هم ندارم اما برای مقاله نوشتن مطالعه رو شروع کردم.میشه منو راهنمایی کنید که چجوری میتونم اقدام کنم?

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید مدارک اتان را ترجمه کنید و بهتر است برای ارشد دیگری اقدام کنید.

 17. Fatemeh
  پاسخ

  سلام…من رشتم فقه و حقوقه…الان توی مقطع لیسانس هستم توی دانشگاه مطهری که داشنگاه اسلامی هست…
  می خواستم بپرسم واسه ارشد می خونم واسه دانسگاع تهران…اگر واسه دکترا بخوام اقدام کنم فرانسه،آیا چون لیسانسم دانشگاهم اسلامی بوده و رنکینگ نداره به مشکل بر می خورم؟یعنی ممکنه به خاطر دانشگاه لیسانسم رد پذیرش شم؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مشکل جدی بر نمی خورید.

 18. Nafiseh
  پاسخ

  سلام. من‌کاردانی غیرمرتبط، لیسانس حقوق علمی کاربردی و ارشد حقوق بین‌الملل دانشگاه آزاد دارم. برای پذیرش تحصیلی شما چه رشته‌ای پیشنهاد میفرمایید که بازار کار خوبی برای مهاجر داشته باشه؟ اصلا باتوجه به اینکه دانشگاههام تراز اول نیستند شانسی برای گرفتن پذیرش دارم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، احتمالش کم است. به اضافه اینکه حتی شما لیسانس حقوق هم ندارید. نمی دانم چه سری است که دانشجویان بدون اخذ لیسانس به دنبال اخذ فوق هستند.

 19. نسرین
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، کارشناسی ارشد حقوق جزا را به اتمام رسانده ام، برای مقطع دکتری در کشور انگلستان میتونم بورس بگیرم، یا به دلیل اینکه جزا هستم باید فرانسه انتخاب کنم،؟؟ ممنون از اینکه بزرگواری میکنید وقتتون در اختیار من می‌گذارید، متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، همه گرایشها حقوق در فرانسه یا انگلستان وجود دارد. مهم این است که بتوانید بورسیه بگیرید که احتمال آن در هر دو کشور کم است.

 20. میثم
  پاسخ

  جناب آقای دکتر
  سلام و ارادت
  جسارتا بنده امسال آزمون کانون وکلا شرکت کردم و به امید خدا قبول میشم و عضو نظام مهندسی عمران هم هستم و کمتر از چند ماه دیگه دوره زبانم تموم میشه و مدرک تافل و آیلتس رو میگیرم و خیلی دوست دارم برای ادامه در رشته تجارت بین الملل از یکی از دانشگاه هها فاند بگیرم و البته متأهل و دارای یک پسر ۴ ساله هستم که همسرم دارای مدرک ارشد زبان انگلیسی و دارای مدرک تافل و خیلی مسلط هستن.
  به نظر شما از چه راههایی میشه اقدام کرد برای پذیریش .
  ممنون از محبتتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اول باید کشور مورد نظر را تعیین کرد و سپس دانشگاه های معتبر آن کشور را از سایت وزارت علوم استخراج کرد. سپس سری به سایت آن دانشگاه ها زد و از شرایط پذیرش، رشته ها و غیره اطلاع کسب کرد و اپلای کرد.

 21. رضا نبوی
  پاسخ

  سلام من ترم ۳ حقوق در دانشگاه آزاد پردیس ام و اقامت آمریکا رو هم‌دارم میخواستم بدونم امیدی هست با مدرک لیسانس دانشگاه آزاد بتونم اونجا ادامه تحصیل بدم؟ جدیدا خیلی می شنوم که آینده ای ندارم تو این رشته در آمریکا ولی میخوام قبل از انصراف اطلاعات کامل بدست بیارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است بروید از لیسانس آنجا شروع کنید که از ابتدا با آنها هماهنگ کامل شوید. ارشد خیلی به شما کمک نمی کند.

 22. Simin
  پاسخ

  سلام استاد، من. لیسانس و ارشدم(خصوصی) و از پیام نور گرفتم.اما تصمیم ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را دارم،از نظر شما برای پذیرش در دانشگاه های معتبر خارجی(مثلا فرانسه، انگلیس یا استرالیا برای گرفتن بورسیه تحصیلی )بهتر اینه که دوباره یه مدرک ارشد در زمینه تجارت بین‌الملل از دانشگاه دولتی با معدل بالا بگیرم، یا اینکه یه دنبال چاپ مقالات پژوهشی برم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب بهتر است برای ارشد خارج اقدام کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *