تحصیل در خارج

دیروز یکی از دانشجویانم زنگ زد و گفت که از کشور نیوزلند پذیرش گرفته و جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری عازم آن کشور می­باشد. بیشتر از این خوشحال شدم که توانسته بود بورس (fund) بگیرد و مبلغ آن نیز کاملا کفایت هزینه ­های دانشگاه و خرج و خوراک وی را می­کند. وی دانشجویم در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی بود که در همین رشته نیز تصمیم دارد ادامه تحصیل دهد. در دو دهه گذشته، تعداد زیادی دانشجو در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کرده و جذب هیأت علمی دانشگاه­های کشور شده­اند. سهم حقوق جزاء و جرمشناسی از این فارغ التحصیلان به شدت کم بوده و کشور شدیدا به خدمات آنها نیاز دارد. برای مثال، اساتیدی که بتوانند متون حقوقی به زبان انگلیسی را در رشته حقوق جزا و جرمشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کنند، بسیار اندک هستند و کلیه دانشگاه­ها حتی دانشگاه­های مادر از این کمبود رنج می­برند.

به دلیل این ضعف، اولین تلاشم تألیف کتاب متون حقوقی (۲) بود که در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی نوشته شد و مورد استقبال دانشجویان قرارگرفت و تا کنون به چاپ­های متعدد رسیده است. این کتاب برای دانشجویان به خصوص دانشجویانی که تمایل دارند در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی ادامه تحصیل دهند، قابل استفاده است و مطالعه آن را به کلیه دانشجویان توصیه می­کنم. دومین تلاش، قبول تدریس متون حقوقی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی در پردیس قم بود که سالها ادامه پیدا کرد که از پرتو آن با دانشجویان بسیار نازنینی آشنا شدم که یکی از آنها همین دانشجو است. هرچند تدریس درس متون حقوقی آن هم در رشته دیگری بسیار سخت است، تدریس آنرا قبول کردم که به حمد اله سالها با موفقیت انجام گرفت. البته پیشنهاد تدریس در مقطع دکتری آن را هرگز قبول نکردم و از تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز بازماندم. امیدوارم دانشجویان بیشتری بتوانند از کشورهای انگلیسی زبان فارغ التحصیل شده و جذب دانشگاه­ها شوند و این ضعف را جبران کنند.

معمولا اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشورهای توسعه یافته مشکل است و گرفتن بورس بسیار مشکل­تر؛ اما تجربه این دانشجو نشان داد که کار نشدنی نیست و همواره امکان آن وجود دارد، فقط باید همت کرد و تلاش نمود. ممکن است کسانی نیز باشند که به شما مجانا مشاوره بدهند و شما نباید هرگز خود را از مشاوره رایگان آنها محروم کنید. آنها ممکن است مشغله داشته باشند، ولی از دادن مشاوره مضایقه نخواهند کرد. متأسفانه بسیاری بلد نیستند که مشاوره بگیرند و از راهنمای­های مشفاقانه افراد مجرب و صادق بهره­مند شوند. در اکثر موارد، افراد مطلع و دلسوز بدون ناراحتی به دیگران مشاوره مجانی می­دهند که تنها عده خاصی توفیق آن را می یابند که از آن نعمت برخوردار شوند. بنظرم بیش از این که افراد طرف مشاوره از دادن مشاوره صادقانه و مشفقانه مضایقه کنند، خود افراد هستند که به دلایل متعدد از کسب مشاوره امتناع کرده و خود را محروم می­کنند. به هر حال پند زیر را از حافظ که او نیز از پیر خود فراگرفته آویزه گوشتان قراردهید.

نصیحتی کنمت یاد گیر و در عمل آر          که این حدیث ز پیر طریقتم یادست

غم جهان مخور و پند من مبر از یاد             که این لطیفه عشقم ز ره روی یادست

 رضا به داده بده وز جبین گره بگشای         که بر من و تو در اختیار نگشادست

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد           که این عجوز عروس هزاردامادست

 1. حقوق نفت و گاز
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید استاد برای تحصیل در خارج رشته حقوق انرژی برای مهاجرت بهتر است و در آینده بیشتر نیاز دارند یا گرایش های دیگر رشته حقوق؟
  از نظر چشم انداز شغلی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام رشته های حقوق برای مهاجرت مناسب نیست. بهتر است مهندسی بخوانید.

 2. حسین محمدزادهf
  پاسخ

  سلام ببخشید استاد من فوق لیسانس حقوق تجارت بین الملل دارم میخواستم دوباره برای ارشد یا در یک دانشگاه در کانادا تحصیل کنم یا انگلستان و اینکه من علاقه زیادی به حقوق تطبیقی دارم و سوالی از شما داشتم اینکه آیا حقوق تطبیقی در خارج یک رشته کلی است یا باید حتما با موضوعی دیگر مورد تطبیق قرار بگیرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خود حقوق تطبیقی هم بعضا یک رشته است. اما بهتر است یک موضوع عملی تر بخوانید. مثل بانکداری، بیمه، سرمایه گذاری و امثال آن. حالا تطبیقی کار کنید.

 3. Hmf
  پاسخ

  سلام استاد
  ببخشید استاد شما گفتید که رشته حقوق بین‌الملل و تطبیقی نداریم نیست پس اون مدرکی که دانشگاه های آمریکا و اروپا مدرکی به نام حقوق بین‌الملل و تطبیقی می‌دهند چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما یک واو وسط این دو اضافه کردید که قبلا نبود. عرض کردم حقوق بین الملل تطبیقی نداریم ولی این که دو رشته بین الملل و تطبیقی را تلفیق کنیم که مشکل خاصی ندارد.

 4. مالکیت فکری
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  ببخشید استاد برای تحصیل در خارج رشته حقوق مالکیت فکری تطبیقی بهتر است یا خود حقوق مالکیت فکری؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این دو که فرقی ندارند.

 5. محسن
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر استاد عزیز
  من دانشجو حقوق خصوصی دانشگاه تهران هستم و رتبم در کنکور ارشد تک رقمی بود و دوران لیسانس رو هم حقوق خوندم در دانشگاه گیلان و با معدل حدود ۱۹.۴ فارغ شدم.میخواستم از خدمتتون بپرسم با فرض اینکه دکترا رو هم در دانشگاه تهران با معدل بالا بگذرونم و فعالیت پژوهشی خوبی هم داشته باشم می تونم امیدوار باشم عضو هیات علمی دانشگاه گیلان شوم؟؟؟

  سایتتون مستدام

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست.

 6. حقوق تجارت بین الملل
  پاسخ

  سلام استاد
  ببخشید استاد من فوق لیسانس حقوق تجارت بین الملل دارم و می خواهم در چند سال آینده به خارج از کشور بروم و رشته حل و فصل اختلافات و داوری بین المللی بخوانم از نظر شما بازار کار این رشته در آینده در ایران و جهان چگونه خواهد بود؟
  سپاس از پاسخگویی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام عالی است.

 7. محمد تالیfff
  پاسخ

  سلام استاد
  ببخشید استاد برای تحصیل در خارج از بین رشته حقوق فناوری اطلاعات و حقوق و اقتصاد ( تحلیل اقتصادی حقوق) کدام را پیشنهاد می کنید
  من لیسانس و فوق لیسانس حقوق اقتصادی دارم و هم خیلی به مباحث اقتصادی علاقه دارم و کتاب های اقتصادی میخونم و هم بنظرم آینده حقوق فناوری خیلی خوب باشد ممنون میشم راهنمایی کنید و نظر نهایی را شما به من بگید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق اقتصاد بخوانید. ولی باید ابتدا اقتصاد بخوانید.

 8. اشکان
  پاسخ

  سلام استاد وقت بخیر
  بنده ۳۶ سالمه با مدرک ارشد تجارت بین الملل از دانشگاه شهید بهشتی و به حرفه وکالت اشتغال دارم. مدرک تافل هم اخذ کردم.
  ایا با شرایط سنی بنده امکان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های معتبرِ خارج وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست پول داشته باشید و نمره خوب زبان و برای ارشد دیگری اقدام کنید و بعد دکتری

 9. رضا
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  استاد کدام کشور برای فول فاند در مقطع پسا دکتری راحت تر پذیرش میده؟ از بین سویس اتریش آمریکا یا هر کشور دیگر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بستگی به دانشگاه و رشته دارد باید تلاش کرد دید کدام می شود.

 10. Hmf
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  استاد نظرتان درباره رشته حقوق بین‌الملل تطبیقی چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق بین الملل که تطبیقی ندارد. حقوق بین الملل با چی تطبیق داده می شود؟ حقوق کشورها قابل تطبیق است نه حقوق بین الملل.

 11. محمد تالیfff
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  ببخشید برای تحصیل در خارج رشته حقوق تجارت بین الملل بهتر است یا حقوق اقتصاد بین‌الملل؟
  اگر امکان دارد استاد عزیز با دلیل بفرمایید
  ممنون از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در خارج بعضا بین این دو رشته تفاوت جدی نیست. به هر حال تفاوت این رشته ها در فصل دوم کتاب حقوق تجارت بین الملل تشریح کرده ام.

 12. غلام m
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  استاد برای تحصیل در خارج رشته حقوق نفت و گاز بهتر است یا حقوق انرژی؟
  آیا حقوق نفت و گاز زیر مجموعه حقوق انرژی هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق نفت و گاز زیر مجموعه حقوق انرژی نیست زیرا نفت و گاز در ایران فقط تأمین کننده انرژی نیست بلکه منابع طبیعی است و درآمد کشور به آن و ابسته است و بحث درآمدهای آن و نحوه خرج کردن آن از مسایل مهم است.

 13. فاطمهf
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  ببخشید استاد فرق رشته حقوق تجارت بین الملل با حقوق اقتصاد بین‌الملل چیست؟ و کدامشان برای تحصیل در خارج بهتر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیلی هم پوشانی دارد ولی دومی عامتر از اولی است.

 14. فاطمه
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم اگه لیسانس حقوق دانشگاه تهران با معدل ۱۹ و چند مقاله و توصیه نامه و مدرک زبان تافل ۱۱۰ و انگیزه نامه و در کل رزومه خوبی داشته باشم .میتونم برای ارشد رشته حقوق در دانشگاه هاروارد پذیرش بگیرم؟؟
  و آیا برای ارشد رشته حقوق بین الملل یا خانواده به کشی که لیسانس حقوق ایران دارد بورسیه میدهند؟
  من یه جا شنیدم که لیسانس حقوق ایران چون اسلامیه امکان پذیرش در ارشد هاروارد وجود نداره.راسته؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، احتمال کم دارد. بورسیه که خیلی احتمالش کمتر است. اگر فوق لیسانس بگیرید و مجددا برای فوق لیسانس آنجا اقدام کنید احتمالش زیادتر شود.

 15. حیدری
  پاسخ

  سلام استاد گرانقدر.
  من لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی همدان هستم.و در حال حاضر در رشته علوم قضایی دانشگاه آزاد در حال تحصیل هستم.برای ارشد علاقه مند به تحصیل در رشته حقوق تجارت بین الملل می‌باشم و قصدم گرفتن فاند برای کشورهای خارجی است.
  کدوم دانشگاه ها را از نظر رتبه علمی و کار بعد از فارغ تحصیلی پیشنهاد میدهید؟؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فاند که به آن صورت وجود ندارد. چون هدف فاند است هر جا فاند بدهند آنجا بروید.

 16. Pari
  پاسخ

  سلام استاد ممنون از راهنمایی هاتون
  من کارشناسی حقوق دانشگاه ازاد دارم و قصد مهاجرت دارم بنظر شما کدوم گرایش مناسب تر هست برای مهاجرت و کار در کشور فرانسه یا کانادا
  و سوال دومم اینکه ایا کسی که ارشد مثلا تجارت بین الملل از فرانیه داره ، مدرکش در کانادا که سیستم حقوقی متفاوتی داره مورد قبول هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب هر چه رشته هایی بخوانید که با آن طرف مشابه باشد بهتر است. حقوق خصوصی و جزا خیلی به این طرف اختصاص دارد تا آن طرف.

 17. علیرضا
  پاسخ

  سلام استاد برای رشته حقوق نفت گاز میشه خارج درس خوند و تاثیری داره در کسب و کار یا ایران کفایت میکنه ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب خارج بروید خیلی بهتر است. نشد خارج، در ایران.

 18. سارا یوسفی
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، من میخوام سال دیگه دکتری بدم اما نمی‌دانم چه گرایشی شرکت کنم که اگر یه زمانی خواستم مهاجرت کنم آنجا به دردم بخوره بتوانم باهاش کار کنم (ارشدم خصوصی بوده)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم خصوصی بخوانید.

 19. pari
  پاسخ

  یه سوال دیگه هم از خدمتتون داشتم اینکه گرفتن ارشد کدوم گرایش احتمال بیشتری برای فاند داره؟؟؟ از دانشگاه تهران
  بین رشته های حقوق خصوصی -حقوق مالکیت فکری -تجارت بین الملل – تجارت الکترونیکی -حقوق نفت و گاز
  .
  .
  .
  پیشاپیش خیلیی ممنونم بابت وقتی که میگذارید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم تفاوتی از جهت فاند ندارد. به علاقه اتان و آینده اتان توجه کنید.

 20. pari
  پاسخ

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من لیسانس حقوق از دانشگاه ازاد دارم با معدل ۱۸…
  آیا گرفتن مدرک ایلتس و سطح a1 – a2 زبان فرانسه به تنهایی برای گرفتن فاند برای ارشد کافی هستش؟؟؟ یا اینکه فعلا بجای زبان تمرکزم رو کامل بذارم رو ارشد و حقوق خصوصی تهران بیارم؟؟
  چون درهر صورت حقوق داخلی ایران هستش

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر. فاند باید وجود داشته باشد و شما بتوانید آن را نصیب خودتان کنید که در ارشد سخت است.

 21. ffm
  پاسخ

  با سلام و احترام برادرم ۳۵ ساله است لیسانس حقوق از دانشگاه گیلان با معدل ۱۶.۳۸و ارشد از آزاد تهران مرکزی با معدل حدود ۱۹ دارد، اگر در انگلستان یک دوره ارشد حقوق بگذراند و بعد دوره های BPTC و GDL (در صورت لزوم)، آیا میتواند به عنوان وکیل در انگلستان فعالیت کند؟ یا حتما باید در انگلستان دکتری بگیرد؟ خیلی ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعد از اخد یک مدرک باید در ازمون وکالت انجا قبول بشوند که خب ساده نیست و باید خیلی زحمت بکشند

 22. سیدعلی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  آیا کشور چین برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری حقوق مناسب است یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب چین خیلی محلی است و بین المللی نیست.

 23. نسترن خ
  پاسخ

  سلام استاد وقتتون بخیر
  من لیسانس فقه و مبانی حقوق از دانشگاه تهران دارم
  برای ارشد هم میخوام حقوق خصوصی شرکت کنم
  اگه بخوام بعدا برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کنم گرایش ارشدی که انتخاب کردم مشکل نداره ؟
  اگه بخوام گرایشایی مثل تجارت بین الملل بخونم باید زبانمو خوب کنم و به ارشد امسال نمیرسم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نه مشکل خاصی ندارد. خب برای تجارت بین الملل لازمه زبان خودتان را تقویت کنید. در ضمن اگر می خواهید برید خارج اول باید روی زبان کار کنید.

 24. راحله
  پاسخ

  سلام استاد نظرتون در مورد رشته فقه وحقوق چیه؟ چون میخواستم بعدا دفتر اسناد بزنم انتخاب کردم ب نظر شما خوبه یا رشته جامعه شناسی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب بهتر است حقوق بخوانید ولی نسبت به رشته جامعه شناسی فرصت شغلی بیشتری دارد.

 25. محمد مختاري
  پاسخ

  سلام بنده دانشجوی ارشد حقوق بین الملل هستم میخواستم بدونم امکان بورسیه تحصیلی از کشور های توسعه یافته چقدر هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کم است چون تقاضا زیاد است. زبان باید نمره خوب داشته باشی و معدل شما خوب باشد و از دانشگاه خوبی هم فارغ التحصیل شده باشید و شانس خودتان را امتحان کنید ولی به هر حال بورسیه کم است.

 26. پریسا
  پاسخ

  سلام من لیسانس حقوق از دانشگاه ازاد دارم و میخوام که ارشد دانشگاه خیلی خوب دولتی بیارم که دکتری از ایران برم..
  زبان فرانسه درحد معمولی بلدم و میخوام برای مدرک ایلتس انگلیسی اقدام کنم..
  با توجه به اطلاعاتی که کسب کردم متوجه شدم رشته بین المللی بورسیه راحتتری داره در حالی که رشته های مورد علاقه و تبحر من گرایش حقوق خصوصی و حقوق جزا است آیا دکتری جزا یا خصوصی برای فرانسه یا سایر کشورها وجود داره که بتونم فاند بگیرم؟؟؟؟؟کدوم کشور پذیرش داره؟؟؟الان نمیدونم برای ارشد کدوم گرایش رو انتخاب کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم خیلی گرایش ها در اخذ فاند موثر نیست. البته اگر شما خانم باشید شاید برخی از موسسات به خانم ها برای مباحث مربوط به حقوق زنان و حقوق بشر و امثال آن بورسیه بدهند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *