تحصیل در خارج

دیروز یکی از دانشجویانم زنگ زد و گفت که از کشور نیوزلند پذیرش گرفته و جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری عازم آن کشور می­باشد. بیشتر از این خوشحال شدم که توانسته بود بورس (fund) بگیرد و مبلغ آن نیز کاملا کفایت هزینه ­های دانشگاه و خرج و خوراک وی را می­کند. وی دانشجویم در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی بود که در همین رشته نیز تصمیم دارد ادامه تحصیل دهد. در دو دهه گذشته، تعداد زیادی دانشجو در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کرده و جذب هیأت علمی دانشگاه­های کشور شده­اند. سهم حقوق جزاء و جرمشناسی از این فارغ التحصیلان به شدت کم بوده و کشور شدیدا به خدمات آنها نیاز دارد. برای مثال، اساتیدی که بتوانند متون حقوقی به زبان انگلیسی را در رشته حقوق جزا و جرمشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کنند، بسیار اندک هستند و کلیه دانشگاه­ها حتی دانشگاه­های مادر از این کمبود رنج می­برند.

به دلیل این ضعف، اولین تلاشم تألیف کتاب متون حقوقی (۲) بود که در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی نوشته شد و مورد استقبال دانشجویان قرارگرفت و تا کنون به چاپ­های متعدد رسیده است. این کتاب برای دانشجویان به خصوص دانشجویانی که تمایل دارند در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی ادامه تحصیل دهند، قابل استفاده است و مطالعه آن را به کلیه دانشجویان توصیه می­کنم. دومین تلاش، قبول تدریس متون حقوقی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی در پردیس قم بود که سالها ادامه پیدا کرد که از پرتو آن با دانشجویان بسیار نازنینی آشنا شدم که یکی از آنها همین دانشجو است. هرچند تدریس درس متون حقوقی آن هم در رشته دیگری بسیار سخت است، تدریس آنرا قبول کردم که به حمد اله سالها با موفقیت انجام گرفت. البته پیشنهاد تدریس در مقطع دکتری آن را هرگز قبول نکردم و از تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز بازماندم. امیدوارم دانشجویان بیشتری بتوانند از کشورهای انگلیسی زبان فارغ التحصیل شده و جذب دانشگاه­ها شوند و این ضعف را جبران کنند.

معمولا اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشورهای توسعه یافته مشکل است و گرفتن بورس بسیار مشکل­تر؛ اما تجربه این دانشجو نشان داد که کار نشدنی نیست و همواره امکان آن وجود دارد، فقط باید همت کرد و تلاش نمود. ممکن است کسانی نیز باشند که به شما مجانا مشاوره بدهند و شما نباید هرگز خود را از مشاوره رایگان آنها محروم کنید. آنها ممکن است مشغله داشته باشند، ولی از دادن مشاوره مضایقه نخواهند کرد. متأسفانه بسیاری بلد نیستند که مشاوره بگیرند و از راهنمای­های مشفاقانه افراد مجرب و صادق بهره­مند شوند. در اکثر موارد، افراد مطلع و دلسوز بدون ناراحتی به دیگران مشاوره مجانی می­دهند که تنها عده خاصی توفیق آن را می یابند که از آن نعمت برخوردار شوند. بنظرم بیش از این که افراد طرف مشاوره از دادن مشاوره صادقانه و مشفقانه مضایقه کنند، خود افراد هستند که به دلایل متعدد از کسب مشاوره امتناع کرده و خود را محروم می­کنند. به هر حال پند زیر را از حافظ که او نیز از پیر خود فراگرفته آویزه گوشتان قراردهید.

نصیحتی کنمت یاد گیر و در عمل آر          که این حدیث ز پیر طریقتم یادست

غم جهان مخور و پند من مبر از یاد             که این لطیفه عشقم ز ره روی یادست

 رضا به داده بده وز جبین گره بگشای         که بر من و تو در اختیار نگشادست

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد           که این عجوز عروس هزاردامادست

 1. اشکان
  پاسخ

  سلام
  با توجه به اینکه من در مقطع کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین الملل مشغول به تحصیل هستم و رو به پایان می باشم
  آیا دکترا این رشته در کشور وجود ندارد؟ یا وزرات علوم قصد ایجاد چنین رشته ای ندارد؟
  درغیر این صورت کدام دانشگاه خارجی را برای ادامه تحصیل معرفی می نمایید که بورسیه بدهند یا شرایط تحصیل راحتری داشته باشند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله وجود دارد. فعلا در دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران دایر است. ۲- بیشتر دانشگاه های خارج این رشته را دارند و لیست دانشگاه های معتبر مورد قبول وزارت علوم را می توانید در سایت وزارت علوم جستجو کنید.

 2. حسین
  پاسخ

  سلام جناب دکتر. برای بورسیه شدن در دکترای کشاورزی چه کار باید کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب باید با دانشگاه ها مکاتبه کنید. مدارک اتان را ترجمه کنید و نمره زبان بین المللی را هم باید داشته باشید.

 3. پوریا
  پاسخ

  با سلام..
  بنده کارشناسی مخابرات دارم . هدفم گرفتن فاند در مقطع دکتراست. ولی نمیدونم کارشناسی ارشد را مدیریت بازرگانی بخوانم یا مهندسی مخابرات. البته دلیل انتخاب مدیریت بازرگانی علاقه به این رشته بوده است.
  اگر ارشد رو مدیریت بازرگانی بخوانم با توجه به مدرک کارشناسی که مخابراته میتونم برای دکترا فاند بگیریم؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است همان رشته خودت را بخوانی. کسی که برای مدیریت فاند نمی دهد. برای مهندسی امکانش هست.

 4. سعید
  پاسخ

  سلام
  آقای دکتر برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری حقوق مالی اقتصادی باید از کدوم دانشگاهها پیگیری کنم ببینم پذیرش دارن یا خیر؟
  از اینکه زمان با ارزشتون رو در اختیار بنده قرار میدین سپاسگزا م

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عین این رشته ممکن است نباشد. ولی بسیاری از دانشگاه های دنیا در رشته های حقوق اقتصادی یا حقوق مالی یا حقوق تجارت پذیرش دارند. برای دیدن لیست دانشگاه های معتبر به سایت وزارت علوم مراجعه کنید.

 5. kosar
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  ارشد حقوق خصوصی دانشگاه تهران شمال مشغول به تحصیلم .واسه دکتری تو همین گرایش باید برای پذیرش کدام کشور اقدام کنم؟ تنها انتخابم فرانسه است؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است برای ارشد دیگری اقدام کنید. اینکه مستقیم به شما پذیرش دکتری بدهند احتمالش کم است هر چند که احتمال آن صفر نیست.

 6. مینا
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  فارغ التحصیل کارشناسی فلسفه از دانشگاه ملی با معدل ۱۵/۳۵
  کارشناسی ارشد حقوق جزا از دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۲ با معدل ۱۸/۴۴
  کارشناسی حقوق از دانشگاه پیامنور سال ۱۳۹۶ با معدل ۱۵/۷۵
  مقاله isi و یک مقاله علمی پژوهشی دارم الان هم دوره زبان مشغول هستم.
  قصد گرفتن فاند داشتم میخواستم راهنمایی کنید آیا امکان گرفتن فاند در مقطع دکترا جزا و جرمشناسی دارم؟
  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با این نحو درس خواندن خیلی بعید است به شما فاند بدهند. برای آنها قابل درک نیست که کسی اول ارشد بگیرد و بعد لیسانس.

 7. فروزان منتظری
  پاسخ

  سلام و عرض ارادت و تشکر ویژه از استاد متواضع و فرهیخته .
  ۱-مشغول به تحصیل در ارشد حقوق بین الملل واحد تهران شمال . موقعیت زندگی چند سال ایران و چند سال امریکاست.و در حال تردد. وسنم ۴۹.در حال حاضر قصد تغییر رشته ارشد را دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید
  سوال اول. با علم به شرایط ذکر شده ارشد چه رشته ای رو برام توصیه میفرمایید.(تشخیص ناقصم ح.جزاست)تشخیص درستش رو ازحضرت عالی استدعا دارم.
  سوال دوم. مقطع دکترا چه رشته ای؟
  ایران یا امریکا

  هزاران هزار درود به حس انسان دوستانه جنابعالی و بی نهایت تشکر از اینکه با وجود مشغله فراوان مشاوره های شفاف و صریح ارایه میدهید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، همین ارشد بین الملل را تکمیل کنید. اگر امکان تغییررشته هست که بعید می دانم بروید تجارت بین الملل. ۲- دکتری هر جا زودتر قبول شوید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *