تحصیل در خارج

دیروز یکی از دانشجویانم زنگ زد و گفت که از کشور نیوزلند پذیرش گرفته و جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری عازم آن کشور می­باشد. بیشتر از این خوشحال شدم که توانسته بود بورس (fund) بگیرد و مبلغ آن نیز کاملا کفایت هزینه ­های دانشگاه و خرج و خوراک وی را می­کند. وی دانشجویم در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی بود که در همین رشته نیز تصمیم دارد ادامه تحصیل دهد. در دو دهه گذشته، تعداد زیادی دانشجو در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کرده و جذب هیأت علمی دانشگاه­های کشور شده­اند. سهم حقوق جزاء و جرمشناسی از این فارغ التحصیلان به شدت کم بوده و کشور شدیدا به خدمات آنها نیاز دارد. برای مثال، اساتیدی که بتوانند متون حقوقی به زبان انگلیسی را در رشته حقوق جزا و جرمشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کنند، بسیار اندک هستند و کلیه دانشگاه­ها حتی دانشگاه­های مادر از این کمبود رنج می­برند.

به دلیل این ضعف، اولین تلاشم تألیف کتاب متون حقوقی (۲) بود که در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی نوشته شد و مورد استقبال دانشجویان قرارگرفت و تا کنون به چاپ­های متعدد رسیده است. این کتاب برای دانشجویان به خصوص دانشجویانی که تمایل دارند در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی ادامه تحصیل دهند، قابل استفاده است و مطالعه آن را به کلیه دانشجویان توصیه می­کنم. دومین تلاش، قبول تدریس متون حقوقی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی در پردیس قم بود که سالها ادامه پیدا کرد که از پرتو آن با دانشجویان بسیار نازنینی آشنا شدم که یکی از آنها همین دانشجو است. هرچند تدریس درس متون حقوقی آن هم در رشته دیگری بسیار سخت است، تدریس آنرا قبول کردم که به حمد اله سالها با موفقیت انجام گرفت. البته پیشنهاد تدریس در مقطع دکتری آن را هرگز قبول نکردم و از تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز بازماندم. امیدوارم دانشجویان بیشتری بتوانند از کشورهای انگلیسی زبان فارغ التحصیل شده و جذب دانشگاه­ها شوند و این ضعف را جبران کنند.

معمولا اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشورهای توسعه یافته مشکل است و گرفتن بورس بسیار مشکل­تر؛ اما تجربه این دانشجو نشان داد که کار نشدنی نیست و همواره امکان آن وجود دارد، فقط باید همت کرد و تلاش نمود. ممکن است کسانی نیز باشند که به شما مجانا مشاوره بدهند و شما نباید هرگز خود را از مشاوره رایگان آنها محروم کنید. آنها ممکن است مشغله داشته باشند، ولی از دادن مشاوره مضایقه نخواهند کرد. متأسفانه بسیاری بلد نیستند که مشاوره بگیرند و از راهنمای­های مشفاقانه افراد مجرب و صادق بهره­مند شوند. در اکثر موارد، افراد مطلع و دلسوز بدون ناراحتی به دیگران مشاوره مجانی می­دهند که تنها عده خاصی توفیق آن را می یابند که از آن نعمت برخوردار شوند. بنظرم بیش از این که افراد طرف مشاوره از دادن مشاوره صادقانه و مشفقانه مضایقه کنند، خود افراد هستند که به دلایل متعدد از کسب مشاوره امتناع کرده و خود را محروم می­کنند. به هر حال پند زیر را از حافظ که او نیز از پیر خود فراگرفته آویزه گوشتان قراردهید.

نصیحتی کنمت یاد گیر و در عمل آر          که این حدیث ز پیر طریقتم یادست

غم جهان مخور و پند من مبر از یاد             که این لطیفه عشقم ز ره روی یادست

 رضا به داده بده وز جبین گره بگشای         که بر من و تو در اختیار نگشادست

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد           که این عجوز عروس هزاردامادست

 1. بهروز
  پاسخ

  سلام استاد
  خسته نباشید
  من میخواستم بدونم ایا یک شخص که در کشور خارجی وکیل است میتواند در دانشگاه هم تدریس بکند؟!

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر نیاز داشته باشند و آن وکیل یک ویژگی خاصی داشته باشد خب بله. ولی معمولا این کار سخت است.

 2. دریا
  پاسخ

  سلام اقای دکتر ممنون از راهنماییاتون می خواستم بدونم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا ایا مهم است که مدرک کارشناسی از کدوم دانشگاه باشه و اینه به غیر از زبان چه چیزهایی لازم هست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همه چیز مهم است. دانشگاه، معدل، استادی که شما را توصیه می کند، رشته، نمره زبان،

 3. مهرناز
  پاسخ

  سلام خسته نباشید آیا برای ارشد میشه برای کشور آلمان اپلای کرد؟یعنی کارشناسی در رشته ی حقوق در ایران رو قبول دارند؟و اینکه از بین رشته های بشر- بین الملل – تجارت بین الملل – محیط زیست کدوم رشته ی بهتری برای اپلای هست؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست ولی اول باید مشکل زبان را حل کنید. تجارت بین الملل

 4. حامد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر من و همسرم علاقه داریم در مقطع دکتری حقوق البته با زبان انگلیسی تحصیل کنیم و به فاند نیز نیاز داریم شما دانشکاههای چه کشورهای رو توصیه می کنید؟ ضمنا من ارشد جزا دارم و همسرم فقه و حقوق . ممنون از راهنماییتون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر دانشگاهی که به شما فاند بدهد. لیست دانشگاه های معتبر را از سایت وزارت علوم دانلود کنید و سری به سایت آنها بزنید و ببنید که کجا احتمال فاند یا بورسیه وجود دارد و اپلای کنید.

 5. سحر
  پاسخ

  آقای دکتر من لیسانس فقه و حقوق با معدل ۱۵ دارم و برای ارشد میخواستم ایران بخوانم با معدل خوب و زبانم هم تقویت کنم در این زمان فوق لیسانس وبرای دکترای ادامه رشته کارشناسی ارشدم که در ایران خواندم را بورس بگیرم، منتها دو دل هستم ارشد در ایران را دیپلماسی بخوانم یا حقوق بین الملل ازین جهت که پذیرش دکترا آنجا راحت تر باشد کدام رشته ارجح تر هست( انگار قبلا سوالم را بد مطرح کردم ) با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، پذیرش مرتبط با لیسانس شما خب راحتر است که همان حقوق بین الملل است.

 6. طایی
  پاسخ

  دکتر عزیز سلام من درحال حاضر دانشجو ارشد جزا دانشگاه ازاد هستم کارمند هم هستم میخواستم دکتری رو در کشور دیگه ای ادامه بدم و البته بورسیه بگیرم کشور مورد نظر من فرانسه هست اما هرجای دیگه ای که امکانش باشه رو میرم چطور شروع کنمو چه باید بکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فرانسه اگر خواستید بروید اول زبان و نمره زبان فرانسوی را آماده کنید و بعد تمام مدارک اتان را به فرانسه ترجمه و مکاتبه را شروع کنید ببینید که کسی بورسیه دارد به شما بدهد و آیا رزومه شما برای آنها جدابیتی دارد که به شما پول بدهند که شما تحصیل کنید.

 7. ساره
  پاسخ

  سلام من لیسانس فقه و حقوق دارم با معدل ۱۵ ، برای ارشد خواستم رشته ای بخونم که راحت تر اپلای کنم برای فاند دکترا، منتها بین رشته دیپلماسی و بین الملل و حقوق تجارت بین الملل و نفت وگاز گیر کردم البته که علاقم به دیپلماسی و حقوق بین الملل هست.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قبلا هم جواب دادم که بهتر است ارشد داخل و تقاضا برای ارشد خارج با هم باشد. اینکه برای دکترا مستقیم بتوانید بعدا اپلای کنید خیلی احتمال پذیرش کم است.

 8. سحر
  پاسخ

  سلام .دکتر من کارشناسی رشته فقه و حقوق دانشگاه آراد رو گرفتم ، تصمیم دارم برای ارشد رشته ی دیپلماسی یا حقوق بین الملل را ادامه دهم و برای دکترا اپلای کنم، علاقه من به دیپلماسی بیشتر است منتها نمی دانم برای دکترا امکان اپلای و پرذیرش از کشور مقصد برای این رشته هست یا نه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما ارشد را در ایران را شروع کنید و در عین حال برای ارشد دیگری در خارج تقاضا بدهید. تا خارج درست می شود شما هم ارشد داخل را تمام کرده اید.

 9. ساناز
  پاسخ

  سلام.وقتتون بخیر.من ترم آخر کارشناسی ارشد فقه ومبانی حقوق اسلامی دوره روزانه دانشگاه شهید باهنر کرمانم.ومعدلم۱۸.میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل درخارج از کشور آیا میتونم اقدام کنم بعد از فارغ التحصیلی.باتوجه به رشته ام؟وبورس بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست ولی بورسیه خب کم است و رقابت زیاد و باید با داشتن نمره زبان بالا شانس خود را امتحان کنید ولی به شانس دل نبندید و برای داخل هم اقدام کنید.

 10. حسین
  پاسخ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید یه سوال داشتم بنده کارشناسی عمران دارم الان هم دانشجوی ترم ۳ حقوق پیام نورم مدرک دانشگاه آزاد اعتبارش بیشتره یا پیام نور جهت ادامه تحصیل در مقطع ارشد در خارج از ایران. خیلی ممنون از لطفتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب دانشگاه که مستلزم شرکت در کلاس هست فرق دارد.

 11. مهدی
  پاسخ

  سلام.میشه دلسوزانه من و راهنمایی کنین من سر یه دو راهی بزرگ قرار دارم.من دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد واحد ارومیه ام.امسال به سرم زد برای کنکور انسانی تلاش کنم برای حقوق یکی از دانشکاه های تهران یا بهشتی و با جون و دل تا الان خوندم و مطمئنم رتبه بسیار خوبی میارم.ولی از طرفی همش ۱۴ واحدم مونده تا لیسانس تموم بشه و دانشگاه میگه که تو تابستون این همه واحد بهت نمیدیم باید بمونی ترم مهر.از اون ورم حقوق از دستم میره و باید انصراف بدم.بعضیا میگن امسال آزمایشی برو کنکور سال بعد دوباره بده.بعضیا میگن وقت تلف نکن از همین امسال برو تهران و شروع کن.شما بودین کدوم و انتخاب میکردین؟؟؟کمکم کنین لطفا

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق از دست شما نمی رود. اول صبر کنید اگر حقوق در آن دانشگاه ها که گفتید قبول شدید، نهایتا هر دو با هم طی کنید یا یکی را مرخصی بگیرید. چیز سختی نیست.

 12. Shadi
  پاسخ

  سلام من با معدل ۱۶ ونیم از دانشگاه ازاد مدرک کارشناسی حقوق گرفتم و تصمیم دارم که مدرک ایلتس بگیرم خیلی علاقه به کشور هلند دارم برای ادامه ی تحصیل توی مقطع دکتری یا ارشد والبته علاقه و گرایشم به حقوق خصوصی هستش بااین وضعیت شما چه دانشگاهی معرفی میکنید که هم توی این زمینه خوب باشه و هم منو قبول کنه؟اصلا امیدی هست؟و اینکه بنظرتون ارشد اقدام کنم و یا دکتری؟تابتونم کار کنم در ان کشور و اقامت بگیرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، لیست دانشگاه های معتبر در هلند را در سایت وزارت علوم پیدا کنید و با آنها مکاتبه کنید.

 13. Sara
  پاسخ

  سلام وعرض ادب من قصد ادامه تحصیل درخارج از کشوردارم برای مقطع ارشد رشته بین الملل ..یاتجارت بین الملل ومدرک زبان هم دارم میگیرم..به نظرشما کدام کشور برای این رشته پذیرش دارن وفاند دارامی باشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دانشگاه های معتبر در لیست وزارتخانه وجود دارد و اکثر دانشگاه های معتبر این رشته ها را دارند ولی فاند و اینکه آیا به شما تعلق می گیرد یا خیر، بستگی به دانشگاه دارد که می توانید بر اساس لیست وزارتخانه در سایت دانشگاه مربوط جستجو کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *