این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. علی
  پاسخ

  سلام و تشکر. من ملکی را صوری به نام دایی ام کردم حالا ایشان فوت شده اند ورثه ایشان هم در انتقال ملک به اینجانب رضایت کامل دارند .مراحل قانونی آن چگونه است ؟ اصلا انتقال ملک به نام خودم امکان دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قانون که فرض می کند که هیچ معامله ای صوری نیست. اما اگر اینطور است ورثه بیایند به نام شما بزنند.

 2. ایرج
  پاسخ

  .بنده یک واحد آپارتمان از برادرم در تیر ماه سال ۹۳با قرارداد پیش فروش خریداری نمودم ودر قراداد ذکر شد بعد از یک سال طبق مفاد قرارداد واحد را تحویل من بدهد.کل مبلغ معامله ۹۳ ملیون بود اینجانب خریدار ۶۰ملیون نقدا پرداخت نمودم والباقی مبلغ که۳۳ ملیون بود در قرارداد توضیح داده شد نصفش موقع تحویل واحد و الباقی موقع انتقال سند بنام خریدار. اولا بعد از یک سال واحد من را تحویل نداد وبه بهانه های مختلف عقب انداخت که بعد از سه سال متوجه شدم واحد منو یک طرفه فسخ وبه کس دیگه فروخته .وچون طرف معامله برادرم بود و اذعان میکرد به مشکل خوردم منم باهاش مدار کردم تا اینکه سال ۹۸ شکایت کیفری به اتهام کلاهبرداری شکایت کردم الان هم قاضی براش منع تعقیب صادر کرده. آیا این معامله مشمول مرور زمان میشود. دوم هم خواهشمندم منو در این امر راهنمایی فرمائید. با تقدیروتشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شکایت کیفری مشمول مرور زمان است ولی از جهت حقوقی شما اگر حقی دارید می توانید دادخواست بدهید.

 3. ss
  پاسخ

  با سلام و احترام
  خودرو ما نیاز به تعویض اتاق داشت بدون مجوز اتاق عوض کردیم واز شماره های شاسی اتاق یکی از شماره ها رو( شماره زیر صندلی) از اتاق قبلی جدا و به اتاق جدید نصب کردیم(نمیدونستیم باید مجوز بگیریم و این کارجرمه)
  رفتیم تعویض پلاک و موضوع را خودمون به کارشناس مربوطه اعلام کردیم (خود اظهاری)
  فرستادن ما رو آگاهی رای صادره آگاهی این بود:
  ۱.خودرو منع خدمات شد که با تعویض اتاق با مجوز این مشکل برطرف شد
  ۲.نصب شماره شاسی یا همون تکه گذاری که مارو فرستادن دادگاه کیفری-۲ که به موضوع آنجا بررسی بشود

  دادگاه هفته آینده است و من خیلی نگرانم
  با توجه به اینکه
  ۱.من هیچ سو پیشینه ای ندارم(حسن سابقه)
  ۲.خودم رفتم تعویض پلاک و اعلام کردم(همکاری موثر)
  ۳.خیلی از این کار پشیمونم و ناراحتم( ندامت)
  ۴.جبران کردم و اتاق دوباره با مجوز عوض کردم و اون شماره تکه گذاری شده رو هم از اتاق قبلی جدا کردم به طوریکه دیگه قابل استفاده نباشه( جبران زیان ناشی)
  ۵.هیچ شاکی خصوصی وجود ندارد(عدم شاکی)

  به نظر شما چه حکمی برای من صادر میشود و در دادگاه چه کارهایی را باید انجام بدم که بیشترین تخفیف شامل حال من شود
  اگر امکانش هست راهنمایی کنید خیلی نگرانم–ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیلی نگران نباشید. همین مطالب را در دادگاه بگویید و از شان تقاضای گذشت و عفو کنید موثر خواهد بود. نگرانی زیادی وجود ندارد.

 4. سالار
  پاسخ

  سلام و عرض ادب و احترام
  آپارتمانی را توسط پیمانکار در حال ساخت دارم که به مدت چندین سال بصورت سه دانگ سه دانگ با شخصی شریکم و توافق شده که در پایان کار با هماهنگی یکدیگر ملک را فروخته و سهم را به تساوی تقسیم نمائیم.
  در مبایعه نامه فی مابین با شریکم و صورتجلسات متعددی که با ایشان تنظیم و امضا کرده ام ، مکررا یادآور شده ایم که هر زمان برای پیشبرد کار و موارد مختلف پیمانکار درخواست پول داشت طرفین ملزم هستند به نسبت مساوی آنرا پرداخت نمایند. ( ارتباط با پیمانکار از طرف بنده می باشد) تا این اواخر بدون مشکل هر بار که به شریک در خصوص درخواست پول اعلام میشد ( بصورت تلفنی یا درج در شبکه های مجازی) ایشان بدون کم و کاست مبلغ را واریز میکرد و من رسید را به رویت ایشان می رساندم.
  هم اکنون کار به اتمام رسیده و برای تتمع کار ، سند ، شارژ و … پیمانکار درخواست پول دارد که موضوع را به شریکم اطلاع داده ام و ایشان از پرداخت امتناع کرده و می گوید می بایست از طریق اظهار نامه رسمی این موضوع به ایشان اطلاع رسانی شود.که این موضوع باعث تاخیر و ضرر و زیان بنده شده.
  با توجه به اینکه در مبایعه نامه و صورتجلسات تنظیمی با ایشان دقیقا اشاره شده که اگه کسی در هر مرحله از پرداخت خودداری نماید بعنوان انصراف از شراکت قلمداد شده و طرف مقابل می تواند بدون قید و شرط قرار داد را یکطرفه فسخ نموده و پس از فروختن ملک و پس از برداشت ضرر و زیان خود مابقی سهم شریک را در حسابش کار سازی نماید. سوالم این است آیا می توان به استناد به این بند و بدون تشریفات اداری نسبت به فروش ملک اقدام نمایم.
  ممنون میشوم راهنمایی فرمائید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این کار را در این مرحله انجام ندهید. سعی کنید نهایتا با توافق مسأله را حل کنید. چنین ریسکی بکنید ممکن است بیشتر اسیب ببینید تا نفع کنید.

 5. حمید
  پاسخ

  سلام وعرض ادب
  جناب دکتر بنده با شهرداری تافقنامه ایی امضا نمودم در جهت واگذاری معبر متروک از شهرداری به من مالک که شهرداری بعد از تمام امضاها و رفتن به طرح در صحن شورای شهر و بازگرداندن آن از شرایط توافقنامه خارح شده.علی ایحال ۱- اینکه چه تبعاتی در مورد عدول شهرداری از توافقنامه هست؟
  ۲- آیا راهی هست بدون اینکه به شهرداری نیاز باشه در مورد معبر متروک که از وسط زمین بنده به صورت مورب گذر کرده در اداره ثبت محل حل شود؟
  لازم به ذکر است من آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده (۱۹) قانون نوسازی و عمران شهری را یافتم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اگر توافقنامه قطعی بوده است، خب تخلف کرده است و شما می توانید علیه شهرداری شکایت کنید. ۲- خیر.

 6. مازیار
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  از راه اندازی این سایت و راهنمایی های ارزشمندتون کمال تشکر را داریم
  من به تازگی آپارتمانی رو بصورت قولنامه ای البته با کد رهگیری خریده ام . این آپارتمان در یک مجتمع ۴۰ واحدی واقع شده که سازنده آن ، وام های متعددی و به ارزش تقریبا ۵۰ درصد ارزش مجموع واحدها (البته وام روی سند زمین این ملک گرفته شده) ، از یک بانک گرفته است ، قرار انتقال سند هم حدود ۶ ماه دیگر است . سوال بنده از جنابعالی این است که اگر سازنده به هر دلیل وام ها را تسویه نکند آیا بانک میتواند کلیه آپارتمان ها را ضبط و به مزایده بگذارد یا فقط سند واحد های ما تا زمان تسویه این وام ها قابل دریافت نخواهد بود .
  اصولا اگر ایشان تسویه نکند بازپرداخت به گردن مالکین آپارتمان ها خواهد افتاد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله چون کل ملک در رهن است. البته به میزان طلب خود بر می دارد و بقیه را به شما می دهد.

 7. moh_roomi
  پاسخ

  با سلام
  بنده از یک نفر شاکی هستم دادگاه براش قرار بازداشت صادر کرد
  با سند ملکی آرادشده از پرونده قریب به دو ساله در جریانه ممکن سند رو آزاد کرده باشن و اینکه چجوری میتونیم بفهمییم سند رهن دادگاه هست یا ن ؟

  با تشکر از حضرتعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب به همان دادسرا مراجعه کنید ببنید نتیجه کار چی شده است.

 8. ایدا
  پاسخ

  سلام اگه کل ساختمان در رهن بانک باشه وبانک بخاد ساختمون به مزایده بزاره آیا میتونه ۲ واحد از اون آپارتمان که برای صاحب زمین هست رو هم بگیره

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر کل ساختمان در رهن باشد، استثنا ندارد.

 9. بهناز
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  استاد من ۲۳ سالمه و در رشته ی کارشناسی علوم تربیتی گرایش آموزش ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کرده ام و الان معلم ابتدایی و استخدام آموزش و پرورش هستم قصد دارم برای ارشد رشته حقوق را بخوانم میخواستم ازتون سوال بپرسم که اگر من ارشد حقوق بخونم آیا می توان برای گرفتن مجوز دفتر اسناد رسمی یا همون سردفتری در آزمون شرکت کنم ؟ و آیا این کار من به نظر شما درست هست؟علاقه دارم در کنار معلمی شغل دیگری هم داشته باشم ممنون میشم من را راهنمایی کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، لیسانس حقوق نیاز دارید. دو شغله هم نمی شود.

 10. شکوفیان
  پاسخ

  با سلام و احترام
  بنده ملکی را که سند رسمی منگوله دار دارد را خریداری کردم و دو روز بعد فروختیم با دو میلیون تومان سود. بعدا مشخص شد دفترخانه و ریس تعاونی هماهنگی کرده اند و ریس تعاونی حق واگذاری ملک را به فروشنده ای که من از او خریده ام را نداشته. شکایت کردم و حکم دریافت وجه به روز برای فروشنده به من صادر شد و پرونده به اجرای احکام رفته. من که به کسی فروخته ام او تازه حالا شکایت کرده بدلیل اینکه قبلا هزینه پرداخت دادرسی علیه من را نداشت و قاضی آنوقت شکایت او را قبول نکرد. حالا آمده از من شکایت کرده و خواستار قیمت زمین به نرخ روز کارشناسی شده که قیمتها سرسام آور شده. وضعیت چگونه خواهد شد؟
  سپاسگزارم از راهنمایی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید ثمن معامله را مسترد کنید و خسارت تأخیر تأدیه را همچنین ولی دادگاه ها شما را به قیمت روز زمین محکوم نمی کنند.

 11. حمید مرتضوی راوری
  پاسخ

  با سلام جناب اقای دکتر : باتوجه به اجازه ساخت بنا در عرصه غیر چه از طریق رفاقت یا از طریق قرارداد توسط مالک ایا این حق از ماده ۱۰۳و۱۰۴ قانون مدنی طبیعت میکند در صورت منفی بودن پاسخ ار چه ماده قانونی طبیعت میکند با تشکر و سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر رفاقتی باشد که تابع ماده ۱۰۷ است و اگر قراردادی است، تابع مفاد قرارداد است.

 12. نوید
  پاسخ

  با سلام
  جناب دکتر زمینی با سند شش دانگ بصورت مشاع فروخته شده و فروشنده در مبایعه نامه متعهد به گرفتن جواز و رساندن انشعابات برای هر قطعه شده و نیز برای خریدار مشاع هم در اداره ثبت سند تک برگ صادر گردیده است . حال هنوز فروشنده به تعهدات خود عمل نکرده و نیز بعد از یک سال منابع طبیعی مدعی قسمتی از این زمین شده و آمده در زمین میخ کوبی کرده . طبق نقشه تفکیکی و مبایعه نامه ی تنظیمی زمین مشاع خریداری شده در این قسمتی هست که منابع مدعیش شده . چگونه خریدار می تواند به حق خود برسد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید شکایت حقوقی علیه فروشنده بکنید و درخواست کنید که فروشنده به تعهدات خودش عمل کند.

 13. زهرا
  پاسخ

  باسلام.بنده مالک ملکی هستم که ده سال پیش خریداری کردم،قانونی،وسندتک برگ دارم.فروشنده دوسال پیش فوت شده ان،وخانوم هم بودن،سه فرزنددختر دارن که رفتن شکایت کردن که مادرشون بیست سال پیش سندمنگوله داربنام خوش گرفته باطله،چون ملک سال۴۶متعلق به پدرشون بوده ومعلوم نیست مادرشون وطورتونسته سال۷۹بعدفوت پدر،بنام خودش سندمنگوله داربگیره،این وسط تکلیف بنده چه خواهدشد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما هم باید به عنوان ثالث ذینفع ورود به آن پرونده بکنید و اگر رأی صادر شده است، به عنوان ذینفع ثالث اعتراض کنید.

 14. زمانی
  پاسخ

  سلام. خسته نباشید. ممنون میشم راهنماییم کنید
  پدر خانواده فوت می کنند و برادر کوچکتر ملک پدر را بر میدارند و میگن با سایر برادرها من نقدا حساب میکنم. چندین سال میگذره … الان مجددا برادر کوچیکه آمده به باقی برادرها میگه بابت سهم مادری که فوت شده باید به من امضا بدید. منزل پدر ۱۶۰ متره ایشون به برادر بزرگتر خانواده گفتند که شهرداری بابت تعریض کوچه ۶۲ متر از ملک را میخواد بگیره پس من سهم مادر را از ۹۸ باقی مونده میپردازم نه ۱۶۰ متر.
  سوال اینه ۱. سهم برادر بزرگتر از ۱۶۰ باید محاسبه بشه یا ۹۸ متر؟ ۲. اگر برادر کوچیکه الان در حال حاضر مثلا مجوز ساخت سه طبقه را گرفته باشند و در ادامه بگه الا و بلا از ۹۸ متر حساب میکنم و بیشتر نمیدم چی میشه منظورم اینکه میتونیم اینطور بگیم که اشکال نداره از ۹۸ متر بدن اما در ادامه برادر بزرگه هم در مجوزی که شهرداری میده شریکه؟ معذرت میخوام من میدونم که مجوز به ساختمان تعلق میگیره نه شخص. اما بالاخره فرزند کوچیک خانواده الان میتونه بگه من مجوز گرفتم هر سه تا طبقه مال خودمه. میشه توضیح بفرمایید شراکت در مجوز آیا صحیح و یعنی چی؟ مثلا مجوز سه طبقه بین دو نفر آدم چطوری تقسیم میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سهم ورثه از کل ملک است و طبیعی است که اگر بخشی از آن در طرح تعریض قرار داشته باشد، باید آن نیز در ارزش گذاری و قیمت گذاری ملک لحاظ شود. بنابراین متوجه نمی شوم که سهم ۱۶۰ متر یا ۹۸ متر یعنی چه. اگر ملاک ۱۶۰ متر باشد، خب ارزش ملک می آید پایین چون ۶۲ متر آن در کوچه قرار می گیرد و اگر ۹۸ لحاظ شود خب ارزش ملک بالا می رود و نهایتا فرقی ندارد.

 15. خندان
  پاسخ

  سلام آقای دکتر،باسپاس از حسن توجه و وقتی که برای پاسخگویی به سوالات حقوقی و قضایی هموطنان می گذارید خدا خیرتان دهد. بنده قطعه زمین مسکونی در داخل شهر را بصورت قولنامه ایی در ده سال قبل خریداری نموده ام و حالیه برای اخذ سند مالکیت به اداره ثبت اسناد مربوطه مراجعه نموده ام اظهار داشتند که بایستی اطراف زمین بایستی دیوار داشته باشد و در داخل ان نیز بنایی باشد که وقتی نقشه گرفته میشود از بالا سقفی دیده شود در همین راستا اطراف زمین دیوار و یک اتاق ۳*۴ احداث نمودم حالیه مامور ثبت که برای بازدید و تهیه نقشه آمده است اظهار میدارد که این مقدار کار پذیرفته نیست و بایستی سازه ساختمان مسکونی باشد تا بتوانیم برای سند اقدام کنیم بفرمایید که آیا خواسته مامور ثبت اسناد که وظیفه اصلی و رسالتش سند دار نمودن زمین های فاقد سند است درست و صحیح ومنطبق بر قانون است؟ و اگر نیست بنده چگونه و از کجا موضوع را پیگیری نمایم.ممنون از لطف شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به خود ثبت اعتراض کنید و اگر فایده نکرد می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

 16. خدارحم آسیایی
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده قرارداد مشارکتی در ساخت با مالک دارم که در آن یکی از آورده های ایشان که به ارزش زمین اضافه شدء جواز ساخت که توسط ایشان قبل از قرارداد اخذ گردیده است بوده و با احتساب آن و ارزش زمین بدون انتقال مورد مسیر (متراژ کل زمین بدون عقب نشینی) سهم مشارکت ایشان ۶۶/۷ درصد توافق گردید. لذا حال ایشان سهم مشارکت بنده را که ۳۳/۴ درصد در قرارداد و تقسیم نامه قید گردیده را از زمین بعد از عقب نشینی محاسبه و به ساختمان جدید تعمیم میدهد. در حالی که انتقال متراژ عقب نشینی و سهم شهرداری دز زمان اخذ پروانه ُقبل از قراردادمشارکت و توسط مالک تعهد شده و در قرارداد مشارکت نیز هر گونه تعهد و دیون قبل از قرارداد توسط مالک تعهد شده است.سوال اینجاست که با توجه به درصد پایین بنده و تعهد مالک قبل از اخذ پروانه و همچنین احتساب هزینه پروانه جهت مالک در قراداد؛ سهم بنده می بایست متناسب با متراژقبل از عقب نشینی محاسبه شود و یا بعد از عقب نشینی؟و آیا با توجه به تعهد مالک قبل از قرارداد؛ کسر متراژعقب نشینی از سهم مالک می بایست انجام گردد یا هر دو طرف؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در قرارداد به صراحت قید نشده است که سهم شما از متراژ زمین بعد از عقب نشینی است، سهم شما از ملک، بدون لحاظ عقب نشینی خواهد بود. پس سکوت قرارداد به معنای این است که سهم شما از ملک بدون عقب نشینی خواهد بود.

 17. علی
  پاسخ

  سلام . پدرم باغی را از شخصی خریداری نمود و مبایعه‌نامه تنطیم شده است . ولی فروشنده پس از قوت پدرم سند باغ را به نام برادرم کرده است . حالا برادرم هم به رحمت خدا رفته . تکلیف ما بعنوان ورثه چیست . شکایت چه شخصی را بکنیم . ممنون از راهنمایی شما دکتر عزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شکایت باید علیه ورثه فروشنده و ورثه بردارتان باشد. همه آنها باید خوانده دعوی قرار گیرند.

 18. رضا
  پاسخ

  درود بر شما، غارسی ملکی را ۱۸ سال است خریداری کرده ام اما موفق به غرس نشده ام آیا فروشنده می‌تواند آنرا تصرف کند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این نوع قرارداد تعریف مشخصی در حقوق ندارد و بستگی به مبایعه نامه شما دارد که در آن چه شروطی ذکر شده است یا در عرف محل شما آیا شما محدودیت در غرس دارید.

 19. Arman
  پاسخ

  با سلام و ادب و احترام.جناب دکتر من چند سال پیش خودرویی به صورت نقد خریداری کردم ولی یک ماه بعد از انجام معامله که برای فک پلاک اقدام کردم فهمیدم که خودرو به صورت لیزینگی می باشد و فروشنده از پرداخت اقساط آن خودداری کرده و در نتیجه امکان فک پلاک و انتقال سند مقدور نشد.طی تماس ها و مراجعات بنده به فروشنده ایشان هر دفعه بهانه ای پیدا میکردن و از پرداخت اقساط و به تبع آن انتقال سند خودداری میکردند.تا اینکه بالاخره از طرف شرکت ایران خودرو تقاضای توقیف خودرو داده شد و به تبع آن خودرو هم توقیف شد.الان خودروی بنده در توقیف می باشد و علی رغم تماس های برقرار شده ، فروشنده از پرداخت اقساط و آزاد کردن خودرو و انتقال خودرو خوددداری می نمایند تکلیف چیست؟فروشنده تحت چه عنوانی قابل شکایت می باشد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر سند ماشین به نام شرکت لیزینگ است، شما می توانید شکایت کیفری انتقال مال غیر کنید. اگر سند به نام فروشنده ولی در رهن لیزینگ است، شما باید دعوی حقوقی علیه فروشنده مطرح کنید.

 20. علی اصغر
  پاسخ

  سلام.ببخشید یه سوال داشتم
  بنده زمینی اجاره کردم بعد پشیمون شدم می خام نکارم تو قرار داد هم پولی ردو بدل نشده ولی طی شده که در تاریخ پونزده چهار مبلغی رو واویز کنم به حساب صاحب زمین مابقی هم سره محصول الان طرف از دسته من شاکی شه من باید مبلغ اجاره رو بدم یه نه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید بدهید مگر اینکه طبق قرارداد اجاره، حق فسخ داشته باشید که ظاهرا نداشته اید.

 21. مونا
  پاسخ

  سلام
  برای خرید خانه ای به قیمت ۲۲۰میلیون تومان مبلغ ۱۴۰میلیون به عنوان پیش پرداخت به حساب صاحب ملک‌ واریز کردم ولی قرارداد یا قولنامه ای ننوشتیم .الان از خرید خانه پشیمان شدم (زیرا صاحب خانه مبلغ را افزایش داد به ۲۵۰میلیون)و می خواهم پولم رو‌پس بگیرم آیا می تواند پولم را پس ندهد؟
  خیلی ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، واریز پول بدون قولنامه خب برای چی؟ حالا شما باید اول باید ثابت کنید که این واریز بابت معامله ای است که انجام نشده یا قولنامه اش نوشته نشده است. حتی اگر ثابت شود، معامله را که نمی شود یک طرفه به هم زد.

 22. فرزاد
  پاسخ

  با سلام و احترام
  فردی یک سال قبل از فوت خویش نامه ای برای همسرش نوشته و در آن نوشته شده:
  کل اموالم را بنامت وکالت زده ام…
  فرد دارای چند پلاک ثبتی می باشد
  حال سوالم از شما استاد عزیز اینه که طبق این عبارت چه نوع دادخواستی رو میشه علیه سایر وراث مطرح کرد
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، وکالت که با مرگ از بین می رود.

 23. فاطمه
  پاسخ

  سلام پدرم و همسایه اش ملک خود را جهت مشارکت در ساخت در اختیار سازنده قرار می دهند بعد از یک سال سازنده طلب وام می کندو روی ملک به مبلغ ۲۴۰ میلیون وام می گیرد در سال ۹۳ و تاکنون پرداخت نکرده و شده ۶۰۰ میلیون و آپارتمانها ی خودش رو هم پیش فروش کرده و یک مقدار هر واحد جهت سند بدهکارند و در سال ۹۸ سند تفکیکی تک برگ گرفتند که در ان قید شده در رهن بانک هست حالا بانک از مالکین و خریداران خواسته که کل وام رو پرداخت کنند وگرنه آپارتمان رو حراج می گذارند و سازنده می گه من ورشکست شدم و بگذارید حراچ بشه بلکه یک پولی تو جیبم بیاد سوال اول آیا کل وام تقسیم بر ۸ میشه جهت پرداخت
  سوال دوم مالکین درصورتی که هیچ وامی نگرفتند ایا ملزم به پرداخت هر واحد یک هشتم کل وام هستند.
  سوال سوم با توجه به اینکه سند تفکیکی شده آیا هر واحد یک هشتم رو پرداخت کنه سندش از رهن بانک در می اید .
  ممنون .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- ظاهرا بر اساس متراژ بشود نه واحد. ۲- بلاخره اگر سند در رهن بانک باشد باید تسویه کنند و الا بانک آن را تصاحب می کند. البته اگر وام نگرفته اند می توانند به کسی که آن را گرفته است مراجعه و اصل و خسارت آن را مطالبه کنند. ۳- فکر نکنم چون اگر وام روی سند مادر گرفته شده باشد همه در رهن قرار گرفته است.

 24. حامد
  پاسخ

  با عرض سلام
  من یک واحد آپارتمان رو یکساله از شخصی اجاره کردم،
  الان بعد از چند ماه ظاهرا حکم برای صاحبخانه آمده که زمینی که واحد ها در آن ساخته شده جزو دارایی های ستاد اجرایی فرمان امام است و حکم دادند که واحدی که بنده در آن هستم باید به ستاد واگذار بشود.
  می خواستم ببینم تکلیف بنده که مستاجر هستم چیست و آیا باید ملک را تخلیه کنم ؟ و در اینصورت مبلغ بیعانه را از چه کسی باید بگیرم؟
  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا شما آنجا بمانید تا پول رهن خودتان را بگیرید. ولی قاعدتا شما باید تخلیه کنید و برای پول رهن خودتان به موجر تقلبی مراجعه کنید.

   • حامد
    پاسخ

    با سپاس از شما
    موجر ادعا میکند که مبلغ رهن را ندارد که بپردازد.
    الان بنده در این فرصت یکماهه باقیمانده تا تخلیه واحد توسط ستاد اجرایی فرمان امام، چه کاری باید انجام بدهم که مبلغ رهن را دریافت کنم.
    با تشکر از شما بابت وقتی که می گذارید.

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام شما باید علیه موجر طرح دعوی کنید. در ضمن می توانید به حکم تخلیه نیز اعتراض کنید که در این ملک حق ودیعه دارید و باید ودیعه (رهن) شما پرداخت شود. پس بروید و به حکم تخلیه اعتراض کنید.

 25. صولتی
  پاسخ

  باسلام و احترام خدمت استاد گرامی
  شخصی در ایران از برادر خود در آمریکا درخواست مبلغی به صورت ریال و به عنوان قرض مینماید که برادر از آمریکا این مبلغ را به صورت دلار و از طریق صرافیهای داخلی و خارجی ارسال و نهایتا شخص مورد نظر معادل ریالی آن را از صرافیها در ایران دریافت مینماید. با توجه به تغییر قیمت ارز در ایران در حال حاضر که برادر مطالبه پولی که قرض داده است را میکند این شخص خود را ملزم به پرداخت ریال میداند نه دلار و با این ادعا که من ریال از صرافی گرفتم نه دلار. وحال اینکه زمانی که دلار ۳۰۰۰ تومان بود این مبلغ به وی قرض داده شده و الان قیمت دلار چندین برابر شده است. لذا اگر برادر ریال دریافت کند تنها یک ششم آن مقدار دلاری که قرض داده را میتواند بخرد که عادلانه نیست. آیا در این خصوص مقررات داخلی و یا حتی بین المللی وجود دارد که اگر نیاز به شکایت شد به آن استناد کرد؟ چون عقد قرض در قانون مدنی در این خصوص شفاف نیست.
  با سپاس از راهنمایی های ارزنده شما و آرزوی سلامتی و تندرستی برای استاد عزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، همه اینها بر می گردد به اینکه موضوع قرض دلار یا ریال بوده است. این امر نیاز به بررسی تمام اوضاع و احوال دارد. اگر موضوع قرض ریال باشد، باید ریال بدهد ولی اگر دلار باشد باید دلار بدهد. اینجا من نمی توانم قضاوت کنم که کدام بوده است. مسلما هر دادگاهی با توجه به تمام قرائن و اوضاع و احوال در این مورد تصمیم خواهد گرفت. بیشتر مشکل موضوعی است تا حکمی چون حکم مسئله روشن است.

 26. مریم
  پاسخ

  با سلام و احترام
  اقای دکتر بنده در سال ۹۲ یک واحد آپارتمان به صورت پیش فروش خریداری کردم و در سال ۹۳ ان را به صورت قولنامه ای به شخص الف فروختم( چون سازنده به علت ورشکستگی برای پایان کار شهرداری و انتقال سند به نام بنده اقدام نکرده بود). موقع فروش اپارتمان تاریخ انتقال سند را ۸ ماه بعد تعیین کردیم و در قولنامه قید شد در صورت هر روز تاخیر در(تحویل واحد و به نام زدن سند قطعی )بنده روزانه ۵۰۰۰۰ تومان به عنوان خسارت پرداخت کنم . که بنده واحد را در موعد مقرر تحویل خریدار یا همان شخص الف دادم ولی چون سازنده به دلیل مشکل مالی نتوانست سند به نام بنده بزند بنده نیز نتوانستم در تاریخ مشخص شده یعنی ۸ ماه بعد انتقال به خریدار نمایم .شخص الف که خریدار واحد بنده بود و دلال هم بود بعد از گذشت ۲ ماه از خرید واحد بنده، آن را به شخص ب فروخت و در قولنامه هیچ گونه خسارتی برای دیرکرد انتقال سند تعیین نکرده که شخص ب بتواند از او مطالبه نماید.و تاکنون نیز سند آن ساختمان از طرف سازنده آماده نشده است. در نتیجه شخص الف بر علیه بنده شکایت کرده و درخواست ۶ سال وجع التزام بابت عدم انتقال سند نموده است. سوال بنده از حضور محترمتان این است که آیا شخص الف که قبل از تاریخ مشخص شده در قولنامه جهت انتقال سند به نامش که هشت ماه بعد خریدش از بنده می باشد اقدام به فروش واحد به شخص ب نموده است (۲ ماه بعد از خرید از بنده)می تواند وجه التزام ۶ سال را مطالبه نماید در حالیکه ۲ ماه بیشتر واحد در مالکیتش نبوده است ? و سوال دومم اینست که ، چوت خسارت تعیین شده در قولنامه من با عنوان( تاخیر در تحویل واحد و به نام زدن سند ) می باشد آیا در دادگاه اینگونه استنباط نمود که ۵۰ درصد آن خسارت بابت تحویل واحد باشد و ۵۰درصد مابقی بابت به نام سند باشد یا خیر ? از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم و آرزوی عاقبت بخیری برای جنابعالی می نمایم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر قراردادی جدا است و شما نمی توانید با تمسک به قراردادهای دیگران، تعهدات قراردادی را انجام ندهید. پس خسارت دیرکرد بین شما و خریدار شما هست و از شما قابل مطالبه است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *