این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. زارعی
  پاسخ

  با سلام و احترام
  پدر بزرگ بنده چند سال پیش ملکی را به صورت قولنامه فروخته اند ولی برای انتقال سند عمر ایشان کفاف نداد. حال سوال بنده این است برای انتقال سند به نام خریدار چه باید کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ورثه ایشان باید در دفترخانه حاضر و ملک را به خریدار منتقل کنند.

 2. ریحانه
  پاسخ

  سلام جناب دکتر‌
  ما یه مغازه داریم که سرقفلی ان را خریدیم.ملکیت برای یه نفر دیگه هست که ایشون فوت کردن و به ورثه رسیده و همینجوری ورثه زیاد شدن و تعدادیشون خارج از کشور هستن.الان ما میخوایم مغازه رو بدیم اجاره ولی میگن اگه صاحب ملک بیاد ببینه خودتون نیستید میتونه مغازه رو ببنده .سوالم اینه ایا این حرف صحت داره ؟ وراه حلش چیه که بتونیم مغازه رو اجاره بدیم بدون اینکه مشکلی پیش بیاد .درضمن مغاژه ما در خ پامنار هست که اکثر ا مغازه ها بدون ملیکت میباشد میباشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما با اجازه دادگاه این کار را انجام دهید.

 3. محمودى
  پاسخ

  باسلام جناب دکتر. من یک سال و نیم قبل با نفر مشارکت کردم براى راه اندازى کارخانه تولیدى بعنوان سرمایه گذاروقولنامه اجاره خط ملک بنام من تنظیم شده دوساله و قرارداد من با دو نفر شریک یک سال و چهار ماه بوده که تمام شده ولى هنوز ملک اجاره اى بنام من هست و در پایان قرارداد میبایستى مبلغ سرمایه گذارى من وسود حاصل از فروش که خیلى ناچیزهست بامن ظرف دوماه تسویه کنند حالا نه پولى بمن میدهند ونه جوابى ودرملک کار میکنند ومن هیچ کلیدى ندارم ضمن اینکه اجازه ورود هم بمن نمیدهند چطور میتوانم از اجاره خط ملک که بنامم هست وضمنا یک دستگاه هم از من اونجا هست که استفاده میکنند چطور میشه ملک رو پس بگیرم وتعطیل کنم تا حسابرسى صورت بگیرده ضمن اینکه قرارداد ما داورى دارد که طرف اونها هست وجوابى نمیدهد حرى اجازه ورود براى تامین دلیل هم ندادند لطفاً راهنمائى بفرمائید بااحترام

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مدارک خودتان را باید به یک وکیل حاذق نشان بدهید که شما را راهنمایی کند. با این توضیحات متوجه اشکال نشدم.

 4. جمشید
  پاسخ

  جناب اقای دکتر شیروی
  سلام و عرض ادب
  اینجانب از سال ۹۵ درگیر یک پرونده کیفری با موضوع های انتقال مال غیر ، تصرف عدوانی ، کلاهبرداری ، تهدید ، توهین و فحاشی هستم.در سال ۹۵ با توجه به دفاعیه متهم و اشاره به شکایت پرونده حقوقی فسخ قرارداد، قاضی پرونده قرار اناطه صادر و پرنده بایگانی شد. در سال ۹۶ رای دادگاه حقوقی مبنی بر بی حقی متهم در فسخ قراردادو الزام به تنظیم سند صادر و متهم بعد از اطلاع از رای دادگاه بر روی واحدها اقدام به اخذ وام کرد و نتیجه اقدامات ما جهت تنظیم سند با مشکل مواجه شد . لذا پرنده کیفری را مجددا در مهر ۹۷ به جریان انداختم . نتیجه این اقدام ۵ بار وقت نظارت و یک بار جلسه رسیدگی که شهریور ۹۸ بود و متهم حاضر نشد و مجددا وقت نظارت برای آبان ۹۸ و در نهایت جلسه رسیدگی برای دیماه ۹۸ بود .
  جناب آقای دکتر شیروی با توجه به جرم های اتفاق افتاده توسط متهم و موضوعات پرونده و بخصوص انتقال مال غیر و تصرف واحدها و بیم از اقدامات غیرقابل پیش بینی متهم آیا این مدت زمان و راه آمدن با متهم طبیعی به نظر میرسد ؟ مخصوصا اینکه واحدها علی رغم اثبات مالکیت ما در دادگاه همچنان در تصرف متهم می باشد.
  ایا قاضی نمیتوانست جلسه رسیدگی خارج از وقت میداد؟
  آیا من میتوانم ادعایی در خصوص تاخیر در روند پرونده ام داشته باشم تا سریعتر نتیجه پرونده مشخص شود ؟
  و یا این روال طبیعی هست و من باید صبر کنم.
  لطفا راهنمایی بفرمائید .
  با تشکر از رهنمودهای حضرتعالی.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب پرونده که پیچ می خورد، این مشکلات بروز می کند. اگر از جهت شما غیر طبیعی است به رئیس مجتمع مراجعه کنید که احتمالا تذکری بدهند.

 5. سعید کبیری
  پاسخ

  سلام، آقای دکتر وقت بخیر
  اینجانب مدیر آپارتمان در غرب تهران هستم
  به یک شخصی طبق ارسال ۲ فاکتور جهت تعمیر باغچه آپارتمان مبلغ ۳،۳۰۰،۰۰۰ تومان پرداخت شده است و ایشان از لحظه واریز وجه به شماره کارتشان دیگر جواب نمیدهند. پس از یک ماه انتظار به دفتر ثبت الکترونیک قضایی مراجعه کردم در آنجا تصمیم بر این شد که شکایت حقوقی با عنوان “مطالبه وجه” ثبت شود تا هم اصل پول و هم خسارت تأدیه و هم هزینه دادرسی دریافت گردد و چون شخص بدهکار کد ثنا داشت به نظر پی گیری راحت می آمد ولی چون محل زندگی ایشان قرچک ورامین میباشد و باید به شورای حل اختلاف محل زندگی ایشان مراجعه شود و آنجا هم به سیستم الکترونیکی ثنا متصل نیست در نتیجه باید بصورت دستی پیگیری گردد و به نظر میرسد که نتوان به راحتی به نتیجه رسید ولذا تصمیم داریم که عنوان دیگری انتخاب کنیم تا رسیدگی در محل وقوع جرم باشد و هم از طریق ثنا به ایشان ابلاغ گردد و هم ایشان تنبیه گردند و هم اینکه به اصل پول و خسارت و هزینه دادرسی برسیم.
  به نظر میرسد که عنوان کلاهبرداری مطرح گردد آیا صحیح است؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، جرم نیست. یک دعوی حقوقی است.

 6. احسان
  پاسخ

  عرض سلام آقای دکتر،
  آیا سند اقرار به بیع که در آن مقر اقرار نماید که ملک را در قبال دریافت وجه نقد مشخص به مقرله فروخته و متعهد به انجام تشریفات انتقال قطعی سند درفلان تاریخ است، و مقرله نیز پای سند اقرارنامه را امضا نماید، توسط دفترخانه ها میتواند تنظیم‌گردد یا تنظیم این نوع اقرارنامه اصولا غیرقانونی است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معمولا اقرارنامه اینطوری را تنطیم نمی کنند چون مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

 7. عبداله
  پاسخ

  سلام دکتر خسته نباشید ازخدماتی که ارائه میدهید شخصی سوئیتی نیمه کاره را ازطریق چک برگشتی وتوقیف ان ازطرف دادگستری در روستایی تحویل می گیرد که فاقد سند رسمی است و فقط پروانه ساخت دارد والان قسط فروش دارد و کل ساختمان که یک واحد منضم ان است در ازای دریافت وام مالک اولی در رهن محضری بانک است ایا مالک دوم که از دادگستری تحویل گرفته بدون فک رهن وبا رضایت خریدارحق فروش دارد یا خیر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فروش رسمی منوط به فک رهن است ولی مبایعه نامه می تواند بدون آن باشد ولی باید در مبایعه نامه قید شود که ملک در رهن بانک است که بعدا مشکل ایجاد نکند.

 8. سپیده
  پاسخ

  سلام و عرض ادب، من صاحب ۲ دانگ از ۶ دانگ ملکی هستم که ۴ دانگ آن به نام عموم می باشد،عموی بنده هم بدون اطلاع از من ملک را اجاره داده است و حاضر به پرداخت مبالغ مورد نظر و سهم بنده نمی شود،مستاجر هم راضی به ارائه اجاره نامه نمی باشد،میخواستم بدونم چگونه از مراجع قانونی باید اقدام کنم؟ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید!

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، علیه عمو و مستأجر طرح دعوی کنید. می توانید اجاره و تحویل ملک به مستأجر را باطل کنید و یا می توانید تقاضای اجرت کنید.

 9. مهدی
  پاسخ

  جناب دکتر ، سلام‌و عرض ادب
  ضمن عرض تشکر از مطالب مفید و مشاوره هایی که ارایه می فرمایید به استحضار میرساند:
  با هدف ایمن ماندن از ادعای احتمالی پرداخت ثمن معامله و یا باز پس خواستن حساب ایام تصدی وکالت از سوی موکلم، پس از مشورت با جنابعالی، با استفاده از وکالتنامه فروشی که دارای اختیارات کامل و غیر قابل عزل هم بود، یکدستگاه آپارتمان موضوع وکالتنامه را بنام خود صلح نموده و‌معادل ارزش معاملات منطقه ای را به حساب موکل بعنوان حق المصالحه واریز نموده ام. اینک پس از گذشت بیش از یکسال، موکلم اظهارنامه فرستاده که یا سند رو باطل کن و یا حساب ایام تصدی را پس بده و ادعا نموده که در غیر اینصورت ، ضمن ابطال سند از طریق مرجع قضایی بعنوان خیانت در امانت از بنده شکایت مینماید ، لطفا در صورت امکان به منظور نحوه دفاع ارائه طریق بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر کار شما قانونی بوده، ایشان که نمی تواند ابطالش کند.

 10. مجید عالمی
  پاسخ

  سلام در حدود یکسال قبل منزلم رتبه مبلغ سیصد میلیون فروختم وخرید مبلغ بیست میلیون بیع نقد داد وقرار شد بقیه پول در در ۳موئد چک بدهند تاریخ پرداختها مشخص شد در قولنامه اما ایشان چکهارو نیاوردند وقولنامه ناقص رو از شاگرد بنگاه گرفتن وبعد گفتن چک ندارم وسرموئد نقدا پرداخت میکنم که متاسفانه مبلغ اول رو با توجه به نوسان قیمتها یکماه دیرتر پرداخت کردند بقیه مبالغ برای سند وتخلیه بود اما باتوجه به عدم پایانکار ملک سند انتقال قطعی نمیشود واز خریدار خواستم ملک رو به قیمت کارشناسی بخود بنده برگشت دهد اما ایشان قبول نکرده وخود قیمت فضایی میدهد وچندروزه قبلنیز شکایتی علیه اینجانب با موضوع ملزم به انتقال سند وملزم به تحویل پایانکار و پرداخت خسارت کرده ونه حاضر به فسخ هست ونه قیمت کارشناسی رو قبول دارند.من چکار کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید طبق مبایعه نامه به تعهدات خودتان عمل کنید. اگر ایشان به تعهدات خودش عمل نکرده است شما هم خسارت آن را مطالبه کنید.

 11. سام
  پاسخ

  من با خانمم به مشکل خوردیم.رفت مهریشو گذاشت اجرا.گفت اگه میخوای برگردم نصف خونه رو لزن به نامم.من کل خونه رو زدم به نامش.الان دیگه نمیخواد برگرده.تو قولنامه هم قید شده کل پول رو من نقدا دریافت کردم،اما هیچ پولی دریافت نکردم.شاهدی که قولنامه رو امضا کرده با مشاور املاک جفتشونم شاهد هستن که قولنامه سوری بوده.من میتونم قولنامه رو فسخ کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   به قول شما، قولنامه صوری بوده، انتقال رسمی ملک که صوری نبوده است. دیگه کاری نمی شود کرد.

 12. سامان
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  بنده یک ملک سنددار رو سال ٩۶ خریداری میکنم و سند میزنم که تک برگم هم اومد بعد از چند ماه چون ملک در شهر دیگری هست متوجه میشم که کسانی ملک رو تصرف کردن که بنده هم شکایت تصرف عدوانی کیفری انجام میدم و هم خلع ید که در جفتش رای بدوی به نفع من صادر میشه و اعتراض میکنن که جفتش میره برای تجدید نظر که هنوز موعدش نشده . هفته پیش مطلع شدم کسانی که تصرف کردن شکایتی مطرح کردن ادعای مالکیت و ابطال ٢ سند بعد از خودشون ، گویا با ٢ دست قبل تر قولنامه ای داشتن برای سال ٩۴ که البته به این شکل بوده که به اون شخص میفروشه بعد یک مباعینامه تنظیم میکنن که خریدار به شخص ثالث میفروشه و شخص ثالث به ایشون ، از لحاظ شکل قرارداد و تاریخ فکر نمیکنم ایرادی بعش باشه ولی نوشتن که مبلغ ۶۵٠ میلیون پیش پرداخت نقدا دادن فروشنده هم نوشته که گرفتم ولی کاملا صوری بوده ، آیا دادگاه اون مباعینامه رو قبول خواهد کرد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اصولا نباید سند عادی را به سند رسمی ترجیح داده شود ولی گاهی هم اگر واقعا معامله انجام شده باشد، دادگاه سند رسمی را باطل می کند. در این صورت فروشنده با شکایت کیفری شما روبرو خواهد شد که ملک غیر را به شما فروخته است. به هر حال پذیرش انتقال عادی ملک در کشور ما مشکلات فراوانی را برای مردم و سیستم قضایی ایجاد کرده است که امیداورم کسی به این مشکل رسیدگی کند. حداقل برای راحتی خودشان.

 13. جاهد
  پاسخ

  آیا هیچ راهی برای نگه داشتن پلاک خودرو همسرم که فوت نموده است وجود دارد؟ برای فرزند ده ساله ام داشتن پلاک مادرش بسیار مهم است.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   از نیروی انتظامی پلیس بپرسید.

 14. میترا
  پاسخ

  باسلام و احترام جناب آقای دکتر
  من در سال ۸۷ باغی را در فیروزکوه خریداری کردم در مبایعه نامه اعلام شده ملک مورد نظر حدود ۲۰۰۰ متر مربع حالا که برای سند اقدام کرده ام پس از اینکه نقشه کش نقشه باغ راکشید اعلام کرد زمین ۱۰۸۰متر است میخواهم اعتراض کنم ایا اقدامی دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب اگر اینطور باشد شما می توانید معامله را فسخ کنید ولی اینکه به نسبت ثمن معامله را کاهش دهید، بعید می دانم بشود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *