این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. حمید سرودی
  پاسخ

  سلام وخسته نباشید جناب اقای دکتر بنده در یک شرکت واردات دارو ومواد اولیه مشغول به کار هستم وجدیدا برای خودم یک شرکت ثبت کردم چند ماه پیش با فردی اشنا شدم که دنبال شخصی بود که بتونه سرمایه خودش رو در کار دارو بیاره وبا من اشنا شدبعداز مدتی پیشنهاد دادن که مواد اولیه دارو وارد کنیم منم قبول کردم ولی به دلیل اوضاع شرایط بانک ها دادن مجوز از غذا ودارو سخت بود ایشون در این مدت چند دستگاه خرید کردن که زمانی که من مواد اولیه وارد کردم اگه تونستن یه محصولاتی رو خودشون به عنوان نمونه درست کنن که بتونن ثبتش کنن دیروز ایشون بنده رو به بهونه تعویض ماشینم که دوستشون نمایشگاه داره به شهریار بردن وانجا با خفت گیری و تهدید ماشین من رو قلنامه کردن و ماشین من رو گرفتن وگفتن یا این مواد اولیه رو برای من میاری یا الان ماشینت بود فردا زن وبچت رو بلا سرش میاریم من نگران شکایت هستم چکار کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است به پلیس گزارش کنید که مسئله بغرنج نشود. شما نهایتا وارد کسب و کار شده اید که به خاطر شرایط جواب نداده است. گناه کار نیستید که بترسید.

 2. زینب
  پاسخ

  سلام من یه خونه دارم که قولنامه کردم بدون هیچ دریافت پولی بعد کمتر ازیک ساعت قرارداد فسخ کردم الان طرف میگه میخوام شکایت کنم میتونه مشکلی برای من ایجاد کنه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای چی فسخ کردید؟ فسخ نیاز به دلیل دارد و باید حتما دلیل داشته باشید.

 3. حسین بیژنی
  پاسخ

  باسلام خدمت حضرت عالی و تشکر
  بنده در اسفند ۹۸ برای نصب بازوها ی ورودی آپارتمان و سیستم اعلام حریق با شرکتی قرارداد به مبلغ ۲۱.۸ میلیون منعقد کرده و ۱۵میلیون را پرداخت کردم .اکنون که زمان انجام کار است می گوید قرارداد به قیمت جدید منعقد گردد .به ایشان پیشنهاد دادم که به میزان ۱۵ میلیون و قیمت های قرارداد اولیه جنس به من تحویل دهد که قبول نمی کند .راه چاره ی قانونی چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر قرارداد درست و حسابی بین شما هست تقاضای اجرای مفاد قرارداد را بکنید و اگر شفاهی بوده است خب بروید با هم توافق کنید.

 4. حسین بیزنی
  پاسخ

  سلام .در شهریور سال ۹۷ آپارتمانی پیش خرید کرده ام .موعد تحویل اسفند ۹۷ بود .ولی ایشان تا کنون(مهر۹۹) واحد ها را تحویل نداده و علیرغم اینکه پول تحویل را نیز داده ایم (همه خریداران)و و بجز ۵۰ میلیون سند چیزی باقی نمانده می گوید باقیمانده کار را خودتان انجام دهید . لطفادر این خصوص راهنمایی بفرمایید .آیا باید شکایت کنیم؟ وکیل حاذق در این خصوص در اهواز معرفی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید دادخواست الزام به اتمام کار و تحویل ساختمان و انتقال رسمی کنید.

 5. احمدی‌فرد
  پاسخ

  سلام استاد ..
  ما زمین کشاورزی در روستامون رو فروختیم که ایام قدیم یه زمین خالی هم کنارش بود برای مرحله اماده کردن گندم ولی سالهاست که گندم را با دستگاه داخل خود زمین کشاورزی اماده میکنند و به اون زمین خالی یا جای دیگری منتقل نمی‌کنند. در قولنامه فروش هم فقط زمین کشاورزی ذکر شده حرفی از آن زمین خالی زده نشده است. حالا که ما مدعی زمین خالی هستیم خریدار هم مدعی است که آن زمین چون مخصوص اماده کردن گندم بوده با همان زمین کشاورزی حساب است و مال اوست.
  و البته ادعا می‌کند از دفتر اسناد پرسیده و به او گفته اند که حق با اوست. نظر شما در این رابطه چیست؟ ممنون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم آن زمین کناری جزء بیع باشد

 6. علی
  پاسخ

  با سلام
  آیا در مشاغل سخت بیمه بازنشستگی به ازای هر یک سال به میزان ۱ونیم سال محاسبه می شود؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در مشاغل سخت شما می توانید زودتر بازنشسته شوید.

 7. مقدم
  پاسخ

  سلام.آیا پس از اقرار به دریافت یک میلیارد تومان وجه نقد توسط فروشنده از خریدار و امضا و اثر انگشت فروشنده و دو شاهد و نیز بنگاه‌دار ،اگر فروشنده در دادگاه با توجه به غیر معمول و غیر عقلایی بودن مبلغ مذکور، دریافت وجه نقد را انکار کند و بنگاه‌دار و همان دو شاهد اعلام کنند که هیچ وجهی بین خریدار و فروشنده رد و بدل نشده و خریدار نیز ملک را فروخته باشد.آیا می توان مبایعه نامه را با اثبات این ادعا فسخ کرد و ملک را پس گرفت یا خیر؟و تکلیف خریدار ثالث چه می شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم به راحتی بتوان اقرار مکتوب را انکار کرد. چون انکار بعد از اقرار مسموع نیست.

 8. قانعی
  پاسخ

  سلام می خواستم بدونم مدرک فقه و حقوق دانشگاه فردوسی معتبر هست یا خوارزمی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر دو معتبر است.

 9. حبیب
  پاسخ

  با سلام من جهت پرداخت بدهی های مردم، یک آپارتمان فروخته ام خریدار ثمن معامله را کامل نداد دادخواست مطالبه باقی ثمن معامله را دادم که بعلت وجود داوری رای عدم استماع دادن و داور اعلام عدم توانائی در صدور رای را نوشت . پس از آن من دادخواست فسخ مبایعه نامه را برابر بند مبایعه نامه به دادگاه ارائه نمودم . ولی دادگاه دررای بدوی نوشته” خواهان
  بعنوان احدی از متعامیلن اعمال حق فسخ قانونی خویش را با اقامه دادخواست مطالبه باقی ثمن معامله براساس اصل
  ازادی اراده خویش هرچند منتهی به عدم استماع گردیده به عنوان دارنده قانونی اسقاط نموده است” آیا به نظر حضرتعالی رای دادگاه درسته؟ یعنی من نمیتونستم برائ فسخ مبایعه نامه دادخواست بدم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب دادگاه درخواست شما برای پرداخت تتمه ثمن را دلیل بر این دانسته که شما دنبال فسخ نبوده اید. البته حتی بدون آن نیز با در نظر گرفتن جمیع جهات شاید دادگاه به شما حق فسخ نمی داد. چون شما که ثمن را بر نگردانده بودید.

 10. میلاد باوی دانشجوی ترم ۸
  پاسخ

  سلام پاسخ جنابعالی در خصوص سوال ذیل با چیزی که در پدنی ۵ خواندیم منطبق نیست. لطفا در حد مختصر بیان بفرمایید که چرا نمیشود هدیه را پس گرفت؟؟

  سلام خانه ای خریداری کردم که قولنامه به نام بنده است و ثمن آن را نیز خودم پرداخت نمودم لیکن در دفتر اسناد رسمی از فروشنده خواستم خانه را به نام نامزدم منتقل کند تا به نامزدم هدیه داده باشم ایشان بعد از دریافت سند نامزدی را بهم زدند الان که سند به نام ایشان شده من میتوانم برای ابطال یا انتقال سند کاری انجام دهم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هدیه اگر ثبت شده باشد خب حرف شما درست است ولی بروید سند را نگاه کنید ببینید که کلامی از هبه یا هدیه در آن صحبت نشده است.

 11. اصغری
  پاسخ

  سلام.اگر پس از اقاله مبایعه نامه ملک متوجه بشویم که مشتری قبل از اقاله؛ ملک را به شخص ثالث فروخته آیا شکایت کیفری مبنی بر فروش مال غیر به طرفیت مشتری و خریدار ثالث انجام بگیرد احتمال پس گرفتن ملک و ابطال مبایعه نامه ثالث وجود دارد؟در صورتیکه تمامی خیارات بجز خیار تدلیس اسقاط شده باشد. و یا فقط می توان شکایت حقوقی ثمن از مشتری نمود و آیا ملک در حکم تلف هست یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اقاله باعث بطلان معامله قبلی نمی شود و نمی توان شکایت کیفری کرد. بنابراین اگر الف ملکی را به ب بفرشد و ب به چ بفروشد و بعد معامله بین الف و ب اقاله شود به معامله بین ب و ج آسیبی وارد نمی شود.

 12. اصغری
  پاسخ

  سلام .اگر دو ملک با هم معاوضه شوند ولی دو مبایعه نامه مجزا برای ملک ها نوشته شود ولی با مبالغ یکسان در مبایعه نامه ها؛آیا احکام معاوضه در صورتیکه مشکل برای هر یک از املاک بوجود آید قابلیت اجرایی دارد.یعنی در صورت فسخ مبایعه نامه یکی از املاک؛ آیا امکان فسخ مبایعه نامه ملک دیگر در صورتیکه آن ملک به شخص ثالث فروخته شده باشد (وقتی تمامی خیارات اسقاط شده باشد) هست یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اینها دو فروش مستقل است که در زمان واحد انجام شده است نه اینکه دو جنس با هم معاوضه شده است بنابراین احکام معاوضه بر آن بار نمی شود

 13. میلاد باوی دانشجوی ترم ۸
  پاسخ

  سبام آیا سازمان اوقاف میتواند بجای وکیل نماینده حقوقی به دادگاه معرفی کند.

  غرض این است که ببینم آیا سازمان اوقاف مشمول ماده ۳۲ ق.آیین دادرسی مدنی میشوند یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشمول هست.

 14. علی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر عزیز دانشگاه فرهنگیان برای متقاضیان کنکوری ک واجد شرایط. انتخاب این دانشگاه شدند شرایطیرو درنظر گرفته ک یکی از این شرایط نداشتن سن بالای ۲۴سال است اما در یکی از تبصره های مربوط به سن این نکترو قید کرده حداکثر سن تحت هیچ شرایطی افزایش پیدانمیکند یعنی مدت نظام وظیفرو حتی به اون اضافه نمیکنه ودقیقا اینرو قید کرده است.
  الان من ی دادخواست در دیوان عدالت تشکیل دادم بنظر شما ایا این تبصره طبق قانون قابل حذف هست.
  ازمواد۴۲و۱۰۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده۳۵ وتبصره ۲ماده۸۵ قانون استخدام کشوری استفاده کردم
  همچنین دانشگاه علون قضایی و خدمات اداری دادگستری ک عین دانشگاه فرهنگیان وظیف تربیت نیرو برای سازمان خودشو داره با شرایطی دقیقا مشابه ولی خدمت وظیفه عمومیرو بر حداکثر سن افزوده است.و عینا قید کرده ک مدت وظیفه عمومی به حداکثر سن افزوده میشود. تازه همین وزاتخونه اموزش و پرورش الان داره با۳۶سال استخدام پیمانی میکنه از طریق ازمون.
  اگر مایل باشید تمام مستندات همراه با دادخواستو براتون ایمیل میکتم البته ایمیلتونو ندارم.
  ایا بااین توصیفات دیوان بنفع من رای صادر میکنه این تبصررو باطل میکنه؟
  توروخدا هرطور میتونید راهنمایی کنید چون از حقوق هیچی نمیدونم وکیلم ک وسعم نمیرسه.
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم که نیست ولی شما هم که شکایت خودتان را ثبت کرده اید. شاید نتیجه بگیرید.

 15. محمد
  پاسخ

  سلام خانه ای خریداری کردم که قولنامه به نام بنده است و ثمن آن را نیز خودم پرداخت نمودم لیکن در دفتر اسناد رسمی از فروشنده خواستم خانه را به نام نامزدم منتقل کند تا به نامزدم هدیه داده باشم ایشان بعد از دریافت سند نامزدی را بهم زدند الان که سند به نام ایشان شده من میتوانم برای ابطال یا انتقال سند کاری انجام دهم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر جانم.

 16. ستاره رمضانی
  پاسخ

  باسلام خدمت شما بزرگوار من دوستم ماشینش رو امانت به دوستپسرش داده وفردای اونروز این اقا ادعا داشته ماشین رو ازشون سرقت کردن تو صورتجلسه پلیس ولی نه اسم این اقا برده شده نه اشاره ای به دوربینهای محل ایشونم گفته دوهفته صبر کن پیدا نشه خودم خسارت میدم خواستم بدونم از اونجایی که جای ثابت برای سکونت نداره دوست من بنظر جنابعالی بهتره صبر کنه یا ازایشون شکایت کنه میشه مارو راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای چی صبر کند. سریع اعلام سرقت و شکایت کند.

 17. فاطمه خلیلی
  پاسخ

  سلام وقت شما بخیر
  بنده ارپارتمانی را در سال ۹۵ معامله کردم قرار شد سازنده ۶ ما بعد سند بزند من چون میدانستم سازنده پایان کار و… بقیه کارها را انجام نداده به دفتر خانه نرفتم و عدم حضور نگرفتم بنده ۵۰ درصد مبلغ را پرداخت کردم مابقی قرار شد موقع سند به ایشان داده شود چون قرار بود وام بگیرم وام را بدون سند نمیدادند بنده تمام کارهای بانکی را انجام دادم و وام بنده حاضر بود اما فروشنده نتوانست سند را حاضر کند و در حال حاضر بعد ۴ سال هم موفق به دریافت سند نشده است ایا با توجه به مبایعه نامه که نوشته شده است اگر خریدار نتواند مبلغ مبلغ قید شده را پرداخت کند و به هر دلیل نتواند وام دریافت کند معامعله بدون ضرر و زیان فسخ خواهد شد. با توجه به متن مبایعه نامه و نگرفتن عدم حضور سازنده در تاریخ مقرر سازنده میتواند معامله را فسخ کند؟ لازم به ذکر است با توجه به مشکلات ساخت سازنده هنوز موفق به دریافت سند نشده است. اما بنده را تهدید میکند که معامله را فسخ میکند .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی تواند چون تقصیر از سمت وی بوده است.

 18. Ava
  پاسخ

  سلام سوالم از خدمتون اینه که پدرم ی خونه ای داره که قولنامه ای هست و سند نداره و مستاجر داره… الان میخواد قولنامه اجاره رو بنام من بنویسه… آیا مشکلی پیش میاد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قولنامه اجاره را نمی دانم منظور چی است. مالک می تواند به استناد قولنامه ملک خود را اجاره دهد به شما یا غیر.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *