این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. قجاوند
  پاسخ

  سلام آقای دکتر عزیز
  بنده در مهر ۹۷ آپارتمانی با متراژ ۹۳ متر خریداری کرده ام و در بهمن ۹۸ سند ملک آماده شده و متراژ قید شده ۹۵ متر ذکر شده. الان فروشنده درخواست کرده ۲ متر اضافه با قیمت روز محاسبه و پرداخت شود و نه قیمت روز معامله. در قرارداد فروش هم در خصوص اختلاف متراژ موردی آورده نشده است. البته بندی وجود دارد قیمت مورد معامله به جهت نوسان قیمت و تورم قابل تغییر نیست. همچنین در زمان قرارداد فروشنده متعهد شده تا در اردیبهشت ماه سند آماده باشد و جریمه تاخیر در نظر گرفتیم. هر چند بنده گواهی عدم حضور نگرفتم از دفترخانه. الان تکلیف چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است مصالحه کنید ولی ملاک همون قیمت زمان معامله است.

 2. مریم
  پاسخ

  سلام و عرض ادب و احترام
  اقای دکتر بنده در سال ۹۲ یک واحد اپارتمان، به نام خودم از برادرم به صورت قولنامه ای خرید کردم ، پس از گذشت تقریبا یکسال در مرداد ماه سال ۹۳ همسرم بدلیل مشکل مالی ازم خواست که واحد را بفروشم و با هم در محل حاضر شده و اقدام به فروش نمودم ، ولی کلیه مبالغ نقدی و همچنین چکها به بنده داده نشد و همسرم هم مبلغ پیش پرداخت رو شماره حساب داد و به حسابش واریز کردند و هم چکها را خودش وصول کرد و هنوز بعد از گذشت ۵ سال هیچ مبلغی از فروش واحد را که به صورت قرض دریافت کرده بود ، به اینجانب بنگردانده و از اعتمادم سؤ استفاده نموده ، سوالم اینست که ایا از لحاظ قانونی راهی برای اثبات و دریافت مبلغ فوق از ایشان وجود دارد? ممنون ،لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این یک دعوی حقوقی است مبنی بر مطالبه وجوه ای که شما ادعا دارید که قرض بوده است و باید ثابت کنید.

 3. سارا
  پاسخ

  سلام.۳سال پیش زمینی خریدیم در مشاور املاک قولنامه کردیم الان ک اومدیم زمین بفروشیم فهمیدیم مشاور املاک دوباره همون زمین مارو ب ی نفر دیگه فروخته بدون اطلاع ما ی مشکلی ک دادیم قولنامه ما گم شده ولی دوتا شاهد ک زیر قولنامه رو امضا کردن هستن با ته جک ک صاحب زمین برده بانک پاش کرده میتونیم اطلاعات از بانک بگیریم میتونیم ثابت کنیم زمین مال ماست؟بانشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره باید مدارک جمع کنید. شاهد یکی از آن مدارک است. اگر در املاک قولنامه کرده اید و تاریخ آن را می دانید یک نسخه از آن را بدست بیاورید.

 4. امیر حافظ سلیمی
  پاسخ

  سلام بنده زمینی را به صورت سهم الارث از ورثه خریدم و مترارژی مشخص نکردم و در مبایعه نامه نوشته شده کلیه سهم الارث از پلاک فلان الان ورثه آمدن میگن سرمون کلاه رفته آیا میتونند معامله را فسخ کننددرضمن همه ورثه به من وکالت بلاغزل وتام دادن والان زمین به نام بنده هست ومیگن ما فکر می‌کردیم زمینمون ۱۵۰متر هست ولی الان ۲۵۰متر هست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم چنین ادعاهایی قابل اثبات باشد.

 5. محمد رضا محبتی
  پاسخ

  با سلام
  شهریور ماه یک قطعه زمین مزروعی در دماوند را به کسی فروخته بودم که خریدار از من درخواست کرد که به علت گرفتن طلاق نباید ملکی به اسم ایشان بشود و در مبایعه نامه اسم داماد ایشان را بنویسم و خودش به عنوان شاهد مبایعه نامه را امضا کرد و چک های خرید ملک را از دست چک خودش پرداخت کرد ولی بعد از ۴ ماه از من به علت گرفتاری های شخصی اش در خواست فسخ مبایعه نامه ولی بدون پرداخت ضرر و زیان را کرد و بنده چک ها و ۹۰ درصد وجه نقدی را به ایشان پرداخت کردم و در مبایعه نامه ی سه برگی که یک برگ دست ایشان است فسخ مبایعه را توضیح دادم و بعد از یک هفته ایشان همه چیز را منور میشود و میگوید ملک به نام دامادمان است و این پول نقدی که دادی از قبل بدهکار بودی و هیچ چکی به من ندادی،
  خواهشا به بنده راهنمایی لازم را بفرمائید تا بتوانم از این گرفتاری رها شوم ،
  سپا سگذارم جناب دکتر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ظاهرا سر شما کلاه گذاشته است. اگر فسخ را با کسی امضا کرده باشی که در مبایعه نامه خریدار نبوده، خب سرت کلاه رفته و برات مشکل ایجاد شده است. به هر حال شما می توانید مبلغی را که به آن فرد داده اید پس بگیرید.

 6. سعید
  پاسخ

  با سلام و درود،
  اینجانب در تاریخ ۹۷/۰۲/۰۱۸ به موجب قرارداد پیش آپارتمان دو فقره چک به شرح ذیل:
  ۱- چک سی میلیون تومان که در مرحله گچ و خاک تحویل فروشنده گردد.
  ۲- چک هشتاد میلیون تومان که در مرحله تحویل آپارتمان به فروشنده تحویل گردد.
  به دفتر املاکی سپرده و از مباشر املاک رسید گرفتم. که متاسفانه چک سی میلیون تومانی قبل از انجام تعهدات توسط سازنده خود املاک وصول مینمایند.
  بنده پس از گذشت یک سال و پیگیری های مکرر در تاریخ ۹۷/۰۳/۱۸ بابت عودت وجه معادل چک ردیف اول و استرداد لاشه چک دوم اظهارنامه فرستادم و در تاریخ ۹۸/۰۴/۱۵ بر علیه کسی که به من رسید داده شکایت کیفری خیانت در امانت تنظیم کردم.
  پرونده بنده پس از بازپرسی و صدور کیفرخواست و دادنامه توسط دادستانی به دادگاه ارسال شده است.
  اکنون متهم بنده را تهدید میکند که اگر رضایت ندهم چک دوم (هشتاد میلیونی) را از طریق شخص ثالث وصول خواهد کرد. آیا متهم میتواند نسبت به وصول چک اقدام نماید؟ به نظرتو نیاز هست بنده جهت مسدود نمودن چک اقدام نمایم؟
  اگر بخواهم مسدود کنم به کجا باید مراجعه کنم؟
  با تشکرات فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به این تهدیدها توجه نکنید. البته مصالحه خوب است ولی تهدید خیر.

 7. غلی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  بنده در یک دعوای کیفری محکوم شده ام ، بعد از چند ماه متوجه شدم که شاکی با ترفند و حیله موضوع شکایت را طوری طرح نموده که از مسئولیت قانونی و بار مالی خود را تبرئه و سلب مسئولیت نماید ،و اینکه در خصوص ادغای کذب شاکی تنها مدرکی که میتواند واقغیت و حقیت ماجرا را کشف نماید و برای دادگاه ادعای کذب شاکی را اثبات کند این است که غدم حضور شاکی در محل موضوع شکایت محرز گردیده ، چرا که متوجه شذم ایشان سرباز بوده و در محل واقعه حضور نداشته در صورتیکه در شکوائیه به حضور خود ذر محل اشاره کرده است ، که اگر بنده بتوانم موضوع عدم حضور ایشان را برای دادگاه اثبات نمایم ادعای کذب شاکی برای ذاذگاه محرز میگردد.
  حال سوال من از شما دکتر بزرگوار این است که بنده چگونه می توانم دذ خصوص موضوع مطروحه فوق جهت دریافت نامه استعلام از محل خدمت شاکی و ارائه ان برای اعاده دادرسی اقذام کنم ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  چون اگر بتوانم نامه استعلام را دریافت کنم یک مدرک مستند و دلیل محکم برای تبرئه شدنم خواهد بود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اول به واحد مربوطه محل خدمت سرباز مراجعه کنید شاید به شما چنین استعلامی را بدهند. راه دیگر این است که به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و تقاضای استعلام از محل خدمت سرباز را تقاضا کنید. البته احتمال قبول کردن آنها کم است.

 8. الهام
  پاسخ

  با سلام، خسته نباشید، یک واحد آپارتمان خریداری کردیم که در سندی که در دفترخانه دیدیم پارکینگ شماره ۱ خورده بود و یک پارکینگ مستقل به ما نشان دادند، و نام مزاحم در کنارش نداشت اما الان که برای سند اقدام کردیم که به ناممان شود میگویند پارکینگ شما مزاحم است و محل پارکینگ را جای دیگر نشان دادند، در صورتیکه مابه التفاوت اصلی و مزاحم از نظر مبلغی خیلی زیاد است، با شکایت کارمان به جایی میرسد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله همان که در مبایعه نامه است باید به شما تحویل دهند و اگر امکان نداشته باشد، خب باید مابه التفاوت قیمت را به نظر کارشناس به شما پرداخت نمایند.

 9. سید محمد حسینی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر در مورد خرید امتیاز وام جانبازی میخواستم بپرسم یعنی هیچ راهی نداره که بشه محکم کاری کرد، هم در مورد اینکه اگه خدایی نکرده برای اون جانباز توی اون فاصله اتفاقی بیافته ایا ورثه میتونند ادعا کنند و اینکه فرموده بودید اگه چک برگشتی داشته باشه میتونند روی خونه و سند اقدام کنند لطف میکنید توضیح بدید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر. چون سند به نام جانبار می شود و مشکلات انتقال بعدی به هر حال هست. اخذ وکالت و مبایعه نامه خب کمک می کند ولی مشکل را تماما حل نمی کند و مشکلات آتی در کار خواهد بود.

 10. حسین
  پاسخ

  سلام آیا شاکی در پرونده حقوقی میتواند‌از گذشت خود عدول کند
  بنده یک پرونده در شعبه ۱۰حقوقی اردبیل داشتم که شاکی‌ ۱۴ماه پیش رضایت داد ولی قاضی ۱۰روز پیش دستور صدور اجراییه‌را صادر کرده حال من چیکار کنم اجراییه هم امروز به من ابلاغ شد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در پرونده درج شده باشد در مورد همان موضوع نمی تواند خلاف آن را از دادگاه اجراییه بگیرد.

 11. آرام نصیری
  پاسخ

  باسلام
  من یه واحد آپارتمان رفتم دیدم و قولنامه کردیم پولم دادم بهش الان طرف میگه واحد شما یکی دیگس
  من اون واحدی که دیدم نیس چیکار باید بکنم
  صاحب واحد یه واحده دیگه نشون داده گفته اینه الان بعد معامله میگه کناره اون واحدیه که دیدی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اولا ملاک آنچه در مبایعه نامه نوشته شده است. اگر اشتباه کرده اید خب باید بروید دادگاه و ثابت کنید که کار ساده ای نیست.

 12. طاهر امینی
  پاسخ

  عرض سلام و احترام خدمت استاد بزرگوار جناب دکتر شیروی
  سوالی داشتم در خصوص انتقال زمین از سوی وزارتخانه؛ بدیت ترتیب که طی مبایعه نامه ای اداره کل ورزش و جوانان زمینی را به شخصی منتقل نموده تا ایشان در زمین بناهای ورزشی بسازد از جمله زمین فوتبال و استخر و … و در ازای آن منافع بهره برداری از امکانات را برای مدت ۱۰ سال از بابت ثمن معامله به حساب اداره کل واریز نماید.
  حال با نزدیک شدن به خاتمه ی قرارداد ( که شبیه به BUild own operate) می باشد. اداره کل اظهار کرده که چون واگذاری در قالب مناقصه صورت نگرفته امکان انتقال رسمی زمین وجود ندارد.
  با توحه به اینکه عدم رعایت مقررات مناقصه از سوی نهاد دولتی بوده (قاعده اقدام) می تواند به این موضوع استناد کند و از اجرای تعهدات سرباز زند؟
  در واقع شخص می تواند به عمل غیرقانونی خود استناد کند ؟
  و سوال اخر اینکه ضمانت اجرای عدم رعایت مقررات مناقصه؛ بطلان معامله است؟

  از توجه و لطف شما کمال سپاس را دارم استاد عزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عدم واگذاری از طریق مناقصه مشکل خود اداره است نه اینکه شما از حقی محروم شوید. بنابراین اگر طبق قرارداد شما استحقاقی داشته باشید، می توانید از طریق دادگستری مطالبه نمایید.

 13. زهرا
  پاسخ

  با سلام و احترام
  ما ملکیو تحت عنوان پیش فروش به خانمی فروختیم که نصف پولشو نداده و چون چند ماه بعد از موعد آماده شده میگه پرداخت نمیکنم ما هم ملکو بالتبع تحویل ندادیم
  ایشون با بهانه های مختلف اعم از جریمه، گران فروشی، دزدی، ممانعت حق،کارگر افغانی توهین و …. دهها شکایت واهی کردن که همشون رد شدن اما همچنان ایشون شکایتهای متعدد میکنه،تو دو سال بالای سی تا پرونده ساخته و ملیونها تومن هزینه وکیل و رفت آمد بهمون تحمیل شده من پدرم مریض شدن سر این دادگاهها
  ضمنا ایشون شرخری استخدام کردن سه بار جلوی ما پدرمو تهدید کردن از پشت بام میندازیمت پایین ولی ما چون شاهد نداریم نمیتونیم شکایت کنیم که جدیدا هم ملکو روی قولنامه به این آقا فروختن
  ١- من تحت چه عنوانی میتونم ازشون شکایت کنم که ۳ سال مزاحم زندگی و آرامش ما شدن؟
  ٢- آیا توی پیش فروش که بدهکار هم هستن میتونن ملک رو بفروشن به این آقا؟
  ٣- چطور میشه قضیه رو حل کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر شکایت حقوقی واهی کرد، شما هم طرح دعوی واهی کنید. اگر شکایت کیفری بود، شما هم شکایت افترا کنید. اعاده حیثیت

 14. درودی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من ملکی دارم که در سال ۶۹ خریداری کردم به صورت مباینامه و هنوز سند به نام خودم نزدم بعد از چند سال شخصی پیدا شد که سند ملک ما را دارا بود بعد از شکایات دادگستری متوجه شدن که این شخص زمین خوار است و زمین ها از فرد گرفتن و به بنیاد شهید دادن . حالا ما از زمین برای گرفتن زمین خود چه کاری باید انجام دهیم . از راهنمایی شما متشکرم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید بدانید که زمین ملک چه کسی است و علیه فروشنده و مالک طرح دعوی الزام به تنظیم سند کنید. البته با توجه به گذشت زمان زیاد پیدا کردن کار سخت است.

 15. محمود
  پاسخ

  سلام یه واحد آپارتمانی دارم چهار دونگ مال منع دو دونگ مال برادرم قولنامه به اسم منه ولی میخوام. بفروشم برادرم میگه سهم نمی فروشم باید چه کار کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید با توافق بفروشید. یا شما سهم خودتان را فقط بفروشید یا از طریق دادگاه تقاضای فروش مال را بکنید.

 16. علی۴۳
  پاسخ

  سلام خسته نباشید اقای دکتراپارتمانی خریدم که قراربرتکمیل وتحویل دهدولی فروشنده بعضی ازلوازم ان یعنی سینگ. هو. توالت فرنگی. وبعضی شیرالات راگفته بعهده خریداراست درقولنامه اسمی ازلوازم برده نشده ودرصحبت هابه شهادت املاکی تکمیل صفرتاصدمی باشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تکمیل منزل در حد متعارف به عهده فروشنده است مگر اینکه در مبایعه نامه استثنا شده باشد.

 17. حمیدرضا کاظمی نژاد
  پاسخ

  با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده یک ملک مسکن مهری خریداری کرده ام ولی موقع خریداری اطلاعات درستی شخص بنگاه دار به من نداد حالا با این اوصاف میخوام فسخ قرارداد کنم نتیجه چی میشه قیمت ملک خریداری هم۳۰۰میلیون بوده در ضمن شخص مشاور املاک بابت معامله هم امتناع از کد رهگیری کرد هم حق کمیسیون۴میلیون ازم گرفت ممنون میشم پاسخ دهید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید برای فسخ دلیل داشته باشید والا الکی نمی شود فسخ کرد. اگر املاک تخلف کرده است می توانید به اتحادیه یا دادگاه شکایت کنید.

 18. سید
  پاسخ

  باسلام
  بنده برج۱۰سال۹۷ زمینی خریدم وزمین به گفته فروشنده ودهیار دربازنگیری طرح هادی بوده وبرج۲نقشه غیرمصوب به دست دهیاری میرسه وزمین بنده داخل کوچه افتاده وبه من گفتن نقشه هاهنوزنیومده ومن هم باعنوان اینکه توطرح مطرح شده شروع کردم به خالی کردن مصالح وشروع کردم به ساختن حصارزمین که دهیاری جلوبنده گرفته که زمین شمامشکل داره نبایدبسازی ودارم مشکل زمین حل میکنم.
  الان برج۱۰سال۹۸هسته ونقشه مصوب اومده وازداخل زمین کوچه ردمیشه وبنده ی بارهم به بنیادمسکن استان مراجعه کردم گفتن نقشه مصوب شده وتا۳سال اینده هیچ کارنمیشه کردوبنده به صاحب زمین چندین پیشنهاددادم که زمین معاوضه کندیازمین بخردهیچ کدوم قبول نمیکنه.
  میخواستم بدونم بنده الان بایدازدهیاری شکایت کنم یافروشنده زمین؟
  ایاخسارتی به من واردشده قابل جبران هست؟
  درضمن قولنامه هم دهیاری نوشته وامضاکرده
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دهیاری که نمی توانید شکایت کنید مگر بروید دیوان عدالت اداری که ممکن است بی فایده باشد. شما باید علیه فروشنده طرح دعوی کنید. اگر مشکل در زمان انعقاد قرارداد وجود داشته است.

 19. علی
  پاسخ

  سلام ببخشید خواستم بپرسم زمینی که به صورت فضولی معامله شده و الان در اون زمین اسکلت ساخته شده قاضی حکم به بدل مال و رد مال از شخص فضول میده یا حکم تخریب داده میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر مالک راضی نباشد حکم تخریب داده می شود.

 20. امیر
  پاسخ

  سلام . خانه ای خریدم ۲۸۰متر ولی سند ۲۵۷متر بود قرار شد اختلاف سند را ظرف مدت ۶ماه جل کنند ومابقی پول خود را به میزان مبلغ ذکر شده در قولنامه بگیرنند در غیر این صورت هیچگونه حق وحقوقوقی ندارند . حال بعداز یک سال مشگل حل شده . ایا فروشنده میتواند ادعای مالکیت بر مازاد کند درصورتی که سند ۲۵۷متر به نام خریدار شده. لازم به ذکر است میزان اختلاف هشت دالان اشتراکی بین دو پلاک بوده وفروشندهگان در ظهر قولنامه عدم ادعای خودرا امضاء و انگشت زده اند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب طبق توافق باید محاسبه و تسویه کنند. اگر ۲۸۰ متر هم فروخته اند که باید شما ثمن کل را پرداخت کنید.

 21. محمد رضا کشاورز
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام فراوان خدمت اقای دکتر.
  در پاسخ به سوال روز ۱۴ دی که فرمودید ( به استناد به مبایعه نامه به پدرتان اظهار تردید کنید ) من روز اول دادگاه به قاضی گفتم که پدرم زمین رو نفروخته و زیرش رو امضا کردم.
  حالا انکار حساب میشه یا تردید؟در صورتی که تردید محسوب نشه چه باید کنم.
  درود فراوان بر شما از اینکه بی منت و با صبر و حوصله وقت گرانبهاتان را برایمان میذارید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همان کافی است. انکار وقتی است که سندی به شما منتسب باشد شما انکار می کنید که از من نیست. اما اگر سندی منتسب به پدر شما باشد، ورثه می توانند نسبت به صحت آن تردید کنند.

 22. رضا
  پاسخ

  سلام سال ۸۶ اپارتمان خریدم بعد چند سال متوجه شدیم اب موقت می باشد وجند ساله که اب بها مضاعف میدیم والان چند یکه دنبال اب رسمی هستیم ولی با موانع روبه رو هستیم انشعاب گاز هم نداشت قرار بود چند ماهه باشه که بعد چند سال دوندگی گرفتیم پارکینگ و انباری در قرارداد قید شده ولی یه نفر دیگه مدعی میباشه طبقات بالا ناقص میباشن و نمی تونیم پایان کار وسند بگیریم که از ۵۷ واحد ۳۷ واحد ساکن میباشند به نظر جنابعال راه کار ما چیه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، صبر و اگر کاسه صبر شما سرریز شود، باید بدانید که چه می خواهید و بروید علیه فروشنده طرح دعوی کنید.

 23. فرزاد
  پاسخ

  با سلام واحترام خدمت استاد بزرگوار جناب آقای دکتر شیروی

  آقای دکتر بنده یک باب آپارتمان بصورت شراکت سه دانک سه دانگ از یک سازه ۵ طبقه درسال ۹۰ خریداری کرده ام در حال حاضر بعلت مشاعی بودن واختلاف مالی وقرار دادی فی مابین شرکاه برابر شراکت نامه وعدم صدور پایان کار وپرداخت خلافی وعدم مشخص شدن افرازتاکنون وپیرو درج صدور تاریخ انتقال سند به اینجانبان وبرابر شراکت نامه حق فروش توسط یکی از شرکاء یکی از واحدهارا با شراکت سه دانک سه دانک با یک نفر شریک با مبایعه نامه خریداری نمودم مزید اطلاع به استحضار برسانم شریک اینجانب از پرداخت مبلغ قدر السهم خود تا حال خودداری تموده اند وبرای ایشان اظهار نامه ودادخواست رسیدگی مبنی بر پرداخت قدر السهم نیز فرستاده ام .فعلا به پرونده رسیدگی نشده است حال شریک بنده برایم پیغام فرستاده وتهدید نموده با کپی مبایعه نامه سه دانک سهم را میخواهم بفروشم آیا چنین کاری را میتواند با مبایعه نامه با شرایط یاد شده انجام دهد ؟درضمن بنده گفتم نه خریدارم ونه فروشنده! واگر چنین اقدامی کردباید چه اقدامی بنده انجام دهم ممنون ار حسن نیت حضرتعالی وپاسخی که به اینجامب عنایت میفرمایید اردتمند ودست بوسم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اصولا می تواند سهم خود را بفروشد ولی شما می توانید بروید دادگاه و دستور موقت بگیرید و او را منع کنید که کار ساده ای نیست. چون ثمن معامله را باید به فروشنده بدهد نه به شما مگر شما قرض داده باشید که در این صورت نیز شما فقط می توانید قرض خود را مطالبه کنید.

 24. علی همتی
  پاسخ

  سلام
  من یک آپارتمان ۹۰ متری در سال ۹۵ در یک ساختمان
  چند واحدی خریداری کردم و مالک پایان کار را نگرفته است و زمان سند زدن در دفترخانه حاضر نشده است و اینجانب با تعدادی از مالکان دیگر دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی و مطالبه خسارت دیرکرد دادیم و حکم دادگاه را هم گرفتیم در ضمن مبلغی از ثمن مبایعه مانده که باید در دفترخانه پرداخت میکردیم حال میخواستم بدونم که اگر نماینده دادگاه برای تنظیم سند در دفتر خانه حاضر شود آیا باید تتمه ثمن معامله چه میشود آیا باید به حساب دادگاه واریز شود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، معمولا مسئله به این سادگی نیست چون برای انتقال سند نیاز به طی مراحل زیادی از جمله اخذ پایانی از شهرداری است که نماینده دادگاه کاری نمی تواند بکند. به اضافه اینکه اگر همه چیز اماده باشد ولی مالک از زدن سند خودداری کند، شما باید ثمن باقیمانده را به حساب دادگستری واریز کنید.

 25. سجاد
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ما دوسال پیش خونه ای را خریدیم کسی که ما خریدیم از سازنده خریده واینها با هم مشکل دارن خریدار ۵۰ ملیون به سازنده میده و تاریخ معلوم می کنن که ۵۰ ملیون دیگم تو اون تاریخ بدن که خریدار به سازنده میگه بریم بنگاه پول و بهت بدم امضا کن سازنده قبول نمی کنه میکه نه پول و بده تو منو باید قبول داشته باشی بعد خریدار خونش و به من فروخت و هیچی هم نگفت از مشگلش الان ۱سال و خورده ای میگذره سند نمیزنه مام تو قولناممون قید کردیم برای هر روز دیر کرد ۵۰ تومان باید به ما خسارت بدن من الان خودم ساکن خونم الان سازنده تقازای فسخ خونرو کرده ایا میتونه خونرو فسخ کنه من باید چیکار کنم راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید است که فسخ خانه برای شما ایجاد مشکل کند ولی اگر طرح دعوی بین آنها شد، شما به عنوان ثالث ذینفع ورود پیدا کنید. برای انتقال رسمی سند هم باید علیه مالک و فروشنده هر دو طرح دعوی کنید.

 26. سهیلا
  پاسخ

  سلام
  برای ثابت کردن قولنامه صوری در دادگاه نیاز به چه مدارکی می باشد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قولنامه صوری به این راحتی قابل اثبات نیست. چون هر کسی کاری انجام می دهد جدی است و نمی تواند بگوید شوخی یا فقط قصد دیگری از فروش داشته است. وجود طلبکار، انتقال مال به نزدیکان، عدم پرداخت ثمن معامله، عدم تصرف توسط خریدار می تواند قرائنی باشد ولی قاطع دعوی نیست.

 27. سهیلا
  پاسخ

  سلام
  من اپارتمانم را به نام برادرم قولنامه کردم تا بتواند از بانک وام بگیرد چه اقداماتی انجام دهم که در صورت فوت ایشان در انحصار ورثه قرار نگیرد و بتوانم به راحتی اپارتمانم را پس بگیرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در انحصار وراثت که قرار می گیرد ولی شما یک مبایعه نامه بنویسید یا یک اقرارنامه که برادر شما نزد شهود اقرار کند که در آن ملک حقی ندارد.

 28. عمرو مرداني
  پاسخ

  سلام.
  هفت سال پیش زمین زراعی در شمال کشور که قسمتی از ان به علت پیشروی دریا از بین رفته بود را با قولنامه دستی و شهود و مهر شورا به مقدار کل زمین ۷هزار متر و به مبلغ ۲۴۰ میلیون که پولش را نقدا پرداخت کردم را خریدم.
  و از فروشنده وکالت تام و بالاعزل گرفتم و مقدار ۱۰ هزار متر زمین را انتقال دادم به خودم(۳ هزار متر زیر دریاست)
  فروشنده فوت کرده و حالا وراث از من شکایت کردند و خواسته شان اینه پول ملکی رو که به نمایندگی پدرشان انتقال دادم رو بپردازم.
  اقای دکتر منظورشان ازین شکایت رو نفهمیدم .
  من پول رو پرداخت کردم و شاهد هم دارم.
  ایا مابقی ملک که زیر دریاست رو هم باید پول بدم؟
  بهترین راه و حل از نظر شما برای من چیه؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر پول ان بخشی که زیر دریا است را پرداخت نکنید، بعدا که اگر از زیر دریا خارج شود، دیگر مال شما نیست.

 29. جلال یحیایی
  پاسخ

  باسلام خدمت دکتر ،اینجانب در سال ۹۶ زمینی خریداری کردم و هیچ گونه سند و نقشه و پروانه ای دریافت نکرده بودم و با علم و آگاهی خریداران از این موضوع که با توجه به تجربه سالهای قبل این زمین را بصورت تجربیات و نقشه و پروانه سالهای قبل به تعداد ۴ واحد در ۲،۵ طبقه فروختم بعد از آن من به شهرداری جهت اخذ نقشه و پروانه اقدام کردم که متوجه شدم تمام ضوابط شهر سازی تغییر کرده و بر روی این زمین دو واحد ۱۲۰ متری قابل احداث است در شرف اخذ پروانه ضوابط تغییر کرد و من طبق قولنامه که بنا بود ۴ واحد در ۲،۵ طبقه احداث کنم ۳ واحد ۱۲۰ متری در ۳،۵ طبقه احداث نموده ام حالا خریداران که ۴ نفر بوده اند یکی با آگاهی از این شرایط پول خود را دریافت نموده و ۳ نفر باقیمانده که از طرف بنگاه به آنها خبر داده ام از احداث یک طبقه طرح دعوی کرده اند و مدعی هستند که باید در ۲،۵ طبقه باید احداث شود با علم و آگاهی به این موضوع که فاقد سند و نقشه و پروانه هستند از ادامه کار می تواند جلوگیری کنند و مرا قانونی اجبار به ۲،۵ طبقه نمایند ،ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر طبق ضوابط عمل می کنید، و خلاف آن در مبایعه نامه ذکر نشده است، نمی توانند اعتراض کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *