این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. علی رضا ابراهیمی
  پاسخ

  با عرض سلام وادب
  جناب آقای دکتر : یک نفر مبلغی را از بنده کلاه برداری کرده است و در قبال این مبلغ سفته داده است در حال حاضر فراری است و حکم جلبش را از دادگاه گرفته ام . این شخصی بر اساس پرونده دیگری جلب شده و به زندان روانه شده بود با قرار وثیقه آزاد گردید .
  سئوال بنده :آیا من می توانم با استفاده از سندی که وثیقه گذاشته نسبت به جلب و برگرداند مال خودم اقدام بکنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، آن وثیقه برای موضوع قبلی بوده است.

 2. ابراهیم
  پاسخ

  باسلام.و عرض ادب
  سال ۹۲در حین وضع حمل خانمم به علت قصور پزشکی و کادر پرستاری فرزندم به علت کشیدگی شدید از ناحیه دست دچار فلج کامل شد که آثار کشیدگی و کبودی کاملا مشهود بود،و پلک چشمش هم دچار افتادگی شد،کا ما شکایت کردیم و کمیسیون پزشکی فقط ۱۰درصد پزشک و پرستار رو مقصر شناخت یعنی هر کدوم ۵درصد.حالا پس از ۶سال حکم دیه صادرشده به این شرح،۱)پزشک و پرستار هرکدام محکوم به پرداخت ۵درصداز ۲درصد دیه کامل مرد مسلمان بابت افتادگی پلک و کبودی صورت۲)دو سوم از یک دوم دیه کامل مرد مسلمان،
  ۱)حالا که ۱۰درصد پزشک و پرستار مقصر شدند مابقی درصد چی میشه،و آیا امکانش هست از بیت المال پرداخت بشه؟
  ۲)چون تا الآن بیش از ۲۵میلیون برای درمان هزینه کردم آیا امکان پرداخت هزینه انجام شده هست؟
  ۳)اگه امکان داره مبلغ نقدی دیه ای که پزشک و پرستار باید پرداخت کنن رو بفرمایید؟
  با کمال تشکر از دکتر شیروی عزیز،میدونم سوالاتم زیاده و خسته کننده، اگه امکان داره مثل همیشه به همه سوالات پاسخ بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- خیر. وقتی دادگاه می گوید بیش از ده درصد مقصر نبوده اند یعنی اینکه بقیه تقصیر کسی نبوده است. ۲- خیر مگر اینکه دادخواست جداگانه بدهید شاید حکم به نفع شما بدهند. ۳- یک دیه کامل در ماه غیر حرام ۲۷۰ و در ماه حرام ۳۶۰ میلیون است که زمان تولد فرزند شما در ماه حرام یا غیر حرام بوده فرق دارد. ماه های حرام هم عبارتند از ذی القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب.

 3. morteza
  پاسخ

  سلام خدمت اقای دکتر شیروی خسته نباشید: بنده سند ملکی را برابر وکالت تام و بلا عزل (با حق فروش ویا انتقال به غیر ولو به خود)بنام خودم انتقال دادم. حالا بدلیل امتناع فروشنده از تحویل مبیع بنده با استناد به قرارداد فروش ؛وکالت و سند شکایت تحویل مبیع دادم . خواستم بدانم که. ۱) ایا از نظر قاضی (قانون) اعتبار ٬انتقال سند از طریق خود فروشنده با انتقال از طریق وکالت (خودم) فرق میکند.۲)ایا وکالت بلاعزل هم مانند سند مالکیت در حکم سند رسمی به حساب می اید. متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- فرقی ندارد. ۲- وکالت رسمی است ولی سند ملک رسمی نیست مگر شما به استناد وکالت رفته باشید محضر و ملک را رسما به نام خودتان کرده باشید که در این صورت شما سند رسمی دارید مثل اینکه مالک خودش امده در محضر و ملک را به نام شما کرده است.

 4. مصطفی
  پاسخ

  سلام دکتر
  وقت بخیر
  درصورتی که حکم دادگاه مبنی بر خوردن سند بنام شخصی صادر شود . ولی هنوز سند بنام نخورده باشد در این صورت از نظر قانونی میتواند ملک را بفروشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با قولنامه مشکلی ندارد.

 5. علی
  پاسخ

  سلام خدمت استاد ارجمند، بازپرس در خصوص پرونده ای قرار منع تعقیب زده ولی دادستان با ذکر مورد تقاضای تکمیل تحقیقات را نموده و بازپرس موارد خواسته شده را انجام داده است. آیا دادستان میتواند با قرار صادره مخالفت نماید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست که در این صورت ممکن است موضوع به دادگاه محول شود که تصمیم بگیرد.

 6. رضا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر ممنون از پاسخ تان.
  بنابراین آقای دکتر به نظر شما چنانچه در زمان آگهی و استخدام امتیاز برای تبصره۲ در هنگام ثبت نام برای مشمولین در نظر گرفته نشود قابل شکایت در دیوان است؟

  جناب دکتر در ششمین آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی کشور در زمان ثبت نام و دفترچه شرایط فقط ماده ۲۱ عنوان شده و برای آن امتیاز قائل شدند به نظرتان میتوان در این خصوص شکایت به دیوان برد ونتیجه گرفت؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر چا قانون رعایت نشود، شما می توانید شکایت کنید.

 7. رضا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر ببخشید دکتر جان ماده و تبصره به شرح زیر است:
  درماده۲۱ و تبصره های الحاقی آن کلیه دستگاههای موضوع ماده (۲) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد (۲۵%) از نیازهای استخدامی و تأمین نیروهای مورد نیاز خود را که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط و جایگزینی نیروهای خروجی خود اخذ می‌نماید به خانواده‌های شاهد، جانبازان و آزادگان، همسر و فرزندان شهدا و جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، فرزندان و همسران آزادگان یک‌سال و بالای یک‌سال اسارت، اسرا و خواهر و برادر شاهد اختصاص دهند و پنج درصد (۵%) سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و آزادگان کمتر از یک‌سال اسارت اختصاص دهند.

  تبصره۱ـ آن دسته از فرزندان شاهد، جانبازان از کارافتاده کلی، آزادگان از کارافتاده کلی و فرزندان آنان که علاوه بر سهمیه استخدامی این ماده با کسب حدنصاب قبولی و امتیازات لازم در آزمون‌های استخدامی پذیرفته شوند می‌توانند همانند سایر فرزندان شاهد، جانبازان و آزادگان از شرط معافیت حداقل معدل و حداکثر سن بهره‌مند گردند.

  تبصره۲ـ کلیه دستگاه‌های مشمول این قانون موظفند پس از بازنشستگی یکی از ایثارگران از محل سهمیه استخدامی خود با رعایت شرایط عمومی استخدام یکی از فرزندان شهید، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزاده، اسیر و مفقودالاثر را در آن دستگاه استخدام نمایند.

  شرط آزمون که الزامی است و باید آزمون داد
  ولیکن میخواستم بدانم ظرفیت و سهمیه ای تبصر ۲ کاملا مجزا و علاوه بر ماده ۲۱ است یا خیر؟
  آیا در هنگام شرایط برگزاری آزمون ، نشر آگهی استخدامی و ثبت نام در آزمون باید بین مشمولین تبصره ۲ با اصل ماده ۲۱ امتیاز و تفاوت قائل شوند؟

  ممنون از شما و راهنمایی تان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله ان اضافه است

 8. علی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب، ملکی تحت عنوان پلاک ۲ پذیرش ثبت آگهی نوبتی آن منتشر و در موعد مقرر مورد اعتراض پلاک ۱ قرار گرفته و دادگاه حکم به بی حقی پلاک ۱ داده که پس از ثبت محل به هیات نظارت گزارش و اعلام نموده که پلاک ۱ تحدید حدود شده و پلاک ۲ در محدوده آن قرار دارد و هیات نظارت نیز به علت تعارض رای به ابطال اظهارنامه ثبتی پلاک ۲ میدهد به این رای اعتراض و به شورای عالی ثبت ارسال میگردد و شورای عالی ثبت با توجه به حکم دادگاه رای هیات نظارت را نقض و مقرر میدارد ثبت محل برابر مقررات به وظایف قانونی ادامه دهد تا اینکه پس از رای شورای عالی ثبت پلاک ۲ مورد اجرای مواد ۱۳ و ۳۹ قانون حفاظت از جنگلها واقع و قطعات ملی و مستثنیات آن مشخص و صورتجلسه آن تنظیم میشود و متعاقب آن پلاک ۲ نیز تحدید حدود میگردد و در روز تحدید حدود نیز از معترضین ذیل صورتجلسه تحدید امضا گرفته شده و سند آن نیز تا کنون صادر نگردیده، حال مالک پلاک ۱ به دادسرا مراجعه و تحت عنوان ثبت ملک غیر شکایت نموده است. استاد ارجمند به نظر شما کارمند ثبت که ملک را تحدید حدود کرده آیا مرتکب تخلفی شده است یا خیر. ممنون میشوم جواب بدهی برای دفاعیه نیاز دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی دونم که ایا تقصیر کرده است یا نه. تازه کوتاهی هم کرده باشد نمی شود ثابت کرد. بهتر است با یک مشاور ثبتی مشورت کنید

 9. علی
  پاسخ

  سلام استاد ارجمند، جواب سوال من را هم اگر امکانش هست بدهید با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همه سوالات جواب داده شده است

 10. باقر
  پاسخ

  سلام خسته نباشید خدمت شما
  سوالی درمورد اینکه برادرم وپسرعموم مغازه ای اجاره کردند که در قرارداد قید شده درصورتی طرف مستجر قبل اتمام قرارداد مغازه روتحویل دهد بایستی مبلغ۱۸م به مالک مغازه بعنوان قرامت پرداخت کند که شش الی هفت ماه است که بجایی سود ضرر کردند که ۹ م از اجارشون هم عقب افتاده ایا راهی برا حل این مشکل وجود دارد که بدون پرداخت ۱۸م مغازه روتحویل داد این شش ماه رو ازما کمک میگرفتند تابتوانند اجارشونو بدهند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید طبق شرایط اجاره نامه عمل کنید. راه دیگری سراغ ندارم

 11. رضا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید خواهشمند هستم از شما در خصوص این ماده و علی الخصوص تبصره ۲ آن یه استنباط عدله پسند و حقوقی بفرمایید برای دادگاه میخواهم. جناب دکتر بحث تضییع حق جامعه هدف در میان میباشد لطف میکنید اگر یک دلیل منطقی و استباطی که بتوان آن را به کرسی نشان را بنویسید سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام کدام ماده؟

 12. رامین
  پاسخ

  با سلام
  چندی قبل دو ملک را از مزایده یکی از بانک ها خریداری کرده ام.در شرایط مزایده ملک ها را با این جزییات اعلام کرده اند،خانه مسکونی با عرصه ۱۸۱ متر و بنا ۱۰۲ متر با پارکینگ و در مرحله سفت کاری.
  چند روز قبل برای تنظیم مبایعه نامه به یکی از شهرهای شمالی رفتم،با توجه به نیمه کاره بودن بنا،عرصه ملک محصور نبوده و فقط بنای ملک قابل مشاهده بود که به نظر همان ۱۰۲ متر(پارکینگ در زیر بنا طراحی شده و اتاق خواب ها روی پارکینگ است،به نوعی دوبلکس است) درست بود،اما در مورد عرصه بنا،با توجه به عرض کوچه و دیوار کشی همسایه ها مابقی(۸۰ متر حیاط) عرصه با مقدار عرصه اعلامی در مزایده تطبیق ندارد و بانک هم از ارسال کپی سند اولیه برای بنده خودداری کرده و فعلا به دنبال کارهای شهرداری و غیره است تا به ما اعلام کند برای انتقال سند برویم.بنده چندین بار به بانک شفاهی و تلفنی اعلام کرده ام که مساحت عرصه مشخص نیست و به تمامی تعهداتم در مزایده سر موقع عمل کرده ام.
  با توجه به افزایش قیمت ملک از زمان برنده شدن من در مزایده تا کنون،قصد فسخ معامله را ندارم.
  ۱-آیا آن پارکینگ زیر ساختمان جز عرصه است؟(خودم بعید می دانم)
  ۲-به نظر شما تا روز انتقال سند صبر کنم و بعد از انتقال سند اگر مغایرتی بود اقدام کنم یا از الان اقدام کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید می دانم بانک طوری اسناد مزایده را تهیه کرده باشد که جای اعتراض باقی باشد. شما ناشی و اولین بار تان است ولی بانک که اولین بارش نیست. آنها گرگ آب دیده اند.

 13. محسن
  پاسخ

  سلام
  من مدیریت یک صندوق خانگی رو دارم در سال ۹۲ وامی رو دادیم حالا گیرنده وام فوت شده و ما ترک نداشته ما یک برگ ضمانت داشتیم نسبت به وصول از ضامن اقدام کردیم و ضامن مرحوم از ما شکایت کرد که خیانت در امانت کردیم و ما فرم ضمانت رو که تاریخ نداشت تاریخ زدیم و به دادگاه ارائه کردیم و طرف محکوم شد دوباره از ما شکایت کرد که سندی که ما ارائه کردیم جعلی هست و حالا به استناد تاریخی که ما نوشتیم دادگاه ما رو به جعل سند محکوم کرده و میگه این برگه واسه یک وام دیگه بوده شما تاریخ زدید و برای این وام استفاده کردید چون مرحوم قبلاً هم وام دیگه داشته و این بنده خدا ضامن بوده این ادعا رو کرده و ما هر چی به دادگاه ارائه میدیم جواب نمی‌گیریم و نمی‌دونیم چطور باید ثابت کنیم این واسه همین وام آخر مرحوم هست میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنیم ؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وکیل بگیرید که از شما دفاع کند.

 14. ایسو
  پاسخ

  سلام
  ی خونه اپارتمانی وقتی ک تازه دیوارهاشو اجربندی میکردن خریداری کردیم ، بانگاه نرفتیم و قلنامه ننوشتیم ، چون اعتماد دو طرفه بود دست نویس داریم.فروشنده موافقت کردن ک خورد خورد بپردازیم پول رو . الان نصف بیشتر پول رو دادیم . بخاطر ی مشکلی میخوایم بفروشیم. الان ک مقداری از پول مونده ک بدیم، عرف ش برای فروخت چجوریه؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عرف خاصی ندارد. عرف را باید از بنگاه های آن محل بپرسید.

 15. مرتضی بهرامی
  پاسخ

  با سلام خذمت شما بنده ۳دانگ خانه مزایده برنده شده ام دنبال سند رفتم که شهرداری میگه این خانه در طرح ساماندهی ودر حریم رودخانه است و ممکنه امکان تنطیم سندزدن نداشته باشددرحالی که دادگاه بایدیرای برنده مزایده که بنده باشم سنده بزنه آیا می توانم درمقابل داگاه ازخودم دفاع کنم و یا درخواست ابطال مزایده را بدم ممنون میشم دکتر جان کمکم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله تقاضای ابطال مزایده کنید. البته به شرطی که در اسناد مزایده مسئولیت این چنین امور به عهده شما قرار نگرفته باشد.

 16. امین
  پاسخ

  سلام من یه بنگاه اشنا یه خونه قولنامه کردم وبعد مدتی یه خوصومت بین مون پیش اومده ومن موقع قولنامه کردن قولناممو نگرفتم حالا اون شخص اذیت میکنه برای قولنامه دادن باید چیکار کنم دکتر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قولنامه نداشته باشی چی می شود؟ یک نسخه از فروشنده بگیر و کپی برابر اصل کن.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *