پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «پرسشهای حقوقی و قضایی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی و خیرخواهانه دارد و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. علي کشاورز
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت استاد فرهیخته حقوق
  جناب آقای دکتر شیروی
  اینجانب حقیر، پارسال در دکتری دانشگاه شیخ مفید قم و آزاد تهران، حقوق خصوصی پذیرفته شدم ولی به جهت هزینه های بالا و البته پی بردن به اینکه معلوماتم در حد نام دانشجوی دکتری نیست؛ به جهت اینکه ارشد خصوصی از آزاد قم را داشتم، همزمان در آزمون ارشد شرکت و رشته اسناد تجاری دانشگاه علوم قضایی بورسیه شدم و هم اکنون یک ترم دیگر فارق التحصیل می شوم. علاقه توأم با حس تکلیفی جهت بیان نقایص ماهیتی و مبنایی سبب شده بود که از سه سال پیش در زمینه های مختلف پژوهشی نیز فعالیت نمایم و حدود ده مقاله که چند تای آنها علمی پژوهشی است به طبع برسانم. از یک طرف مطابق علاقه ام به خدمت در قوه قضاییه خدا را شاکرم که این طریق را در زمره انتخابهای حقیر قرار داد و از طرفی افسوس می خورم که دیگر مطابق آنچه در سر می پروراندم، هیئت علمی شدن و شاخص شدن در علم حقوق را باید از ذهن پاک کنم. اما مطابق علاقه و تکلیف اخلاق و آرامشی که دارم همچنان می نویسم و نقایص تقنینی را قربه الی الله یادآوری می کنم تا شاید روزی از این اینجانب با نیکی یاد شود.
  فقط یک تأسف بزرگی برای جامعه حقوقی ایران می خورم که علی رغم آنکه فرهیختگانی صاحب قلم همچون حضرتعالی وجود دارند، ولی خیل عظیم اساتید مطرح و یا متوسط حقوق هیچ تمایلی به پژوهش ندارند و هیچ کمکی از اساتید دریافت نشد. گویی هیچ کس دغدغه ای جز پول ندارد در حالی که من اصلا به مادیات اهمیت نمی دهم. در حد رفع نیاز و محتاج خلق الله نشدن، کافی است.
  یکم برام توضیح بدید دلم آروم بگیره لطفا

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اولا دانشگاه مفید؟ یا دانشگاه شیخ مفید؟ این دو ظاهرا یکی نیست. ثانیا ادم که جوان است بیشتر حس مسئولیت دارد بعدا که پیرتر شد هی آب می رد تا غزل خداحافظی را بخواند. البته تا حدی که می دانم متوسط استادان زندگی خیلی معمولی دارند و از ثروت و مکنتی خبری نیست.

 2. علی باباپور
  پاسخ

  سلام استاد میگین حقوق انرژی اونقدر گسترده است نمیشه درش متخصص شد خب با اون حساب حقوق خصوصی و حقوق اقتصادی که اقیانوسه درش اصلا نمیشه متخصص شد؟! مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق انرژی حول و حوش مسایل حقوقی انرژی از قبیل، سرمایه گذاری، توزیع، یارانه انرژی و تأمین انرژی است و با محیط زیست ارتباط زیادی دارد چون انرژی با محیط زیست خیلی درگیر است و به محیط زیست اسیب می زند.

 3. Fff
  پاسخ

  سلام ببخشید استاد من کتاب مقدمه حقوق شما را خواندم ولی این سوال را که در ذهن داشتم متوجه نشدم حقوق انرژی و نفت و گاز به غیر از حوزه های قرارداد نویسی چه وظایفی دیگری دارند که آن را از حوزه حقوق تجارت بین الملل متمایز می کند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما در ارشد تعدادی درس دارید. این درسها حول و حوش انرژی اعم از انرژی فسیلی، تجدید پذیر و هسته ای هست. بعید می دانم مسائل عملی مثل قراردادها در این رشته کار شود. بیشتر مباحث تئوریک خواهد بود

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *