پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «پرسشهای حقوقی و قضایی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. حمید
  Reply

  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بهترین حق الزحمه را کدامیک از دانشگاه ها در حال حاضر پرداخت می کنند؟ لطفا به ترتیب بیان نمائید
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، حق الزحمه به کی؟ به استاد؟ اولا مگر شما نظام هماهنگ حقوق و دستمزد را نشنیده اید. ثانیا من باید از کجا چنین لیستی را داشته باشم که به ترتیب بیان کنم. این شعر حافظ هم جواب تو:
   بشنو این نکته که خود را ز غم آزاده کنی **** خون خوری، گر طلب روزی ننهاده کنی
   تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف **** مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی

 2. مریم
  Reply

  با عرض سلام و احترام
  آقای دکتر اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی معماری از دانشگاه آزاد می باشم با وجود اینکه بنده دارای سه مقاله مستخرج از پایان نامه همایش ملی داخلی و گواهی بین المللی دو تا از آن و دارای گواهی سه مقاله قبل از پایان می باشم ولذا دانشگاه بین المللی قزوین در شرایط دکترا بدون آزمون معدل کارشناسی و ارشد را مشخص کرده که از این حیث به شرایط ما میخورد اما در یکی از بندهای احراز شرایط گواهی مقاله یا پذیرش یا چاپ شده ISI یا علمی پژوهشی را اعلام کرده و من فکر میکنم چون مقاله های من در همایش های ملی پذیرش یا چاپ شده برا همین بنظرم شاید از احراز شرایط این یک بند را قبول نکنند میخواستم نظر شما را در این رابطه بدانم آیا در بدون آزمون دکترا این دانشگاه ثبت نام کنم شرایطم را قبول می کنن یا نه؟ و اینکه آیا این دانشگاه پولی هست یا آزاد؟ داخل کشور هست یا خارج است و مرکزش در قزوینه؟
  ضمنا بنده گداهی مربیگری و مدیریت فنی حرفه ای و سابقه تدریس در آموزشگاه دارم و مؤسس هنرستان نیز میباشم نمره پایان نامه ام نیز بالای ۱۹ است و گواهی تخصصی در دوره مصالح ساختمانی نوین از دانشگاه تربیت مدرس کرج را نیز دارا میباشم و چند سال سابقه فعالیت در سایتهای معماری داشتم بعنوا ن مدیر و چند نامه از دوزه های نظام با این وجود چگونه پیشنهاد می کنید؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، باید در مجله علمی پژوهشی مقاله چاپ کرده باشید. لیست این مجلات را می توانید از سایت وزارت علوم دریافت کنید. دانشگاه بین المللی قزوین هم اسم دانشگاه است و در قزوین مستقر هست و دولتی است.

 3. sara
  Reply

  سلام آقای دکتر یه سوالی دارم .آیا امکان دارد که دانشگاه تهران از دانشحویان دیکر دانشگاه ها دانشجوی ارشد بدون ازمون (استعداد درخشان) بگیرند؟اگر هست شرایطش چگونه است؟ آیا داشتن مقاله چاپی میتواند موثرباشد؟ممنون

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام من اطلاعی از شرایط آن ندارم ولی معمولا ندیده ام که چنین کند.

 4. زهرا
  Reply

  سلام استاد بزرگوار خسته نباشید
  من مردد هستم بین گرایش ارشد ک آیا حقوق خصوصی برم یا حقوق عمومی؟؟هیچ شناختی هم نسبت ب حقوق عمومی ندارم.چون حقوق خصوصی رقابت زیادست و فکر میکنم اگر روزی ۱۰ساعتم ک بخونم شاید شبانه و غیر انتفاعی قبول شوم و هزینه پرداخت برای دانشگاهی ب غیر دولتی ندارم.
  با توجه ب اینکه من فهمیدم در حقوق عمومی گرایش نفت و گاز یا غیره امکان بورسیه شدن وجود دارد.
  بنظر حضرت عالی من با این تفاسیر کدام رشته بروم بهتر است؟؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام بورسیه که خیر. ولی می توانید حقوق نفت و گاز یا حقوق خصوصی شرکت کنید.

 5. پوریا
  Reply

  سلام
  من لیسانس کامپوتر دارم ، میخواستم ببینم میتونم یک لیسانس دیگر هم در رشته ی گرافیک بگریم یا باید برم ارشد ؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام هزار تا لیسانس هم که بخواهی بگیری مشروط به دادن شهریه و نداشتن مشکل سربازی مجاز است. یا علی

 6. صادق
  Reply

  با سلام
  استاد،من با توجه به شرایطم،یا باید پس از پایان کارشناسی،به سربازی بروم،یا اینکه کارشناسی ارشد حقوق خصوصی،را در دانشگاه اصفهان بخوانم،بنظر شما با این شرایط بنظرتون ارشد بخوانم یا به سربازی بروم و بعد وکالت؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام نظر من باشد می گم برو سربازی. ولی اگر متصل ارشد قبول می شی، برو ارشد.

 7. آرش
  Reply

  سلام
  بنده دکتری فلسفه تطبیقی دانشگاه قم قبول شدم (روزانه). مشکلی با تفکیک جنسیتی و این مسایل ندارم و سرم به درسم است. اما ارزش مدرک این دانشگاه کمی پایین است. خصوصا این که تعاریف بدی از سطح اساتید این دانشگاه شنیدم. گویا تمایل بیشتر به فلسفه ی اسلامی است تا فلسفه ی غرب. تا ۲۳ خرداد فرصت انتخاب دارم. به خودم می بینم که سال بعد دانشگاه بهتری قبول شوم اما کمی مرددم که بروم قم یا نه. ممنونم اگر راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، منظورتان که قبولی قطعی نیست؟ احتمال شما مجاز شده اید. دانشگاه بدی نیست و بنظرم بروید.

 8. فائزه
  Reply

  سلام من ترم آخر الکترونیک هستم و واقعا تصمیم دارم به جای خوندن درس های ارشد به فکر پیشرفت کشورم در حوزه رباتیک و الکترونیک باشم. احساس میکنم با مدرک لیسانس واقعا میتونم کارکنم ولی وقتی همه همکلاسی هام واسه ارشد دارن میخونن دچارسردرگمی میشم.میشه بگید فایده داشتن مدرک ارشد چیه ؟؟ازاینکه با صبر وحوصله جواب همه رو میدید ممنونم

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، چقدر خوب فکری می کنید. اینقدر ارشدها بیکارند که ادم نمی داند آنها می خواهند چکار کنند. سالها که می توانسته اند صرف کسب تجربه و مهارت کنند، صرف گرفتن مدرک کرده اند. ایکاش از گذر این مدرک چیزی هم به سواد آنها اضافه می شد.

 9. رضا
  Reply

  سلام وقت بخیر استاد گرامی
  جهت پذیرش در دانشگاه کارشناسی ارشد روزانه حقوق عمومی دانشگاه شیراز و یا دانشگاه تهران و حقوق نفت و گاز دانشگاه نفت و دانشگاه تهران حداقل چه رتبه ای باید کسب کرد ؟ البته تقریبی
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام نمی دانم.

 10. احمد
  Reply

  سلام خسته نباشید…من تو ازمون دکتری مجاز شدم و از دانشگاه های غیر انتفاعی علم و فرهنگ تهران و پردیس خودگردان دانشگاه ارو میه و پردیس خودگردان دانشگاه اصفهان و غیر انتفاعی شمال آمل واسه مصاحبه دعوت شدم…خواستم ببینم کدوم بهتره؟به نظرتون برم یانه؟ازاد بهتر ازینا نیست؟از نظر شهریه و سطح کیفی

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام بنظرم علم و فرهنگ بهتر است.

 11. سعید
  Reply

  با سلام و عرض ادب؛

  جناب دکتر، بنده در فراخوان هیئت علمی شرکت کردم و موفق شدم با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع در یک دانشگاه دولتی شهرستانی به عنوان هیئت علمی (طرح سربازی) پذیرفته بشم.
  بر اساس قوانین دانشگاه بنده باید تعهد دهم تا ۴ سال به طور تمام وقت در اختیار دانشگاه بوده و حق ادامه تحصیل در مقطع دکتری را ندارم. ضمناً بعد از ۴ سال دانشگاه تعهدی برای ادامه همکاری با بنده را ندارد و می تواند با بنده قطع همکاری نماید.
  از طرفی بنده امسال هم از طریق آزمون دکتری و هم از طریق استعداد درخشان شانس قبولی در دکتری دانشگاه هایی مثل روزانه خوارزمی، فردوسی، امام حسین (ع)، کردستان و حتی امیرکبیر و … دارم.

  به نظر شما کدوم رو انتخاب کنم؟ هیئت علمی ۴ ساله یا دکتری؟ لطفاً در حد امکان و حوصله تان استدلالهای خود را نیز بیان فرمایید.

  با آرزوی بهترینها برای شما استاد عزیز

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام اگر دکتری قبول می شوید بنظرم برید تحصیل دکتری را ادامه بدهید چون می روید با ارشد زندان می شوید و اگر دکتری نگیرید بعدا عذر شما را می خواهند.

 12. هستی
  Reply

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید، من مدرک کارشناسی فیزیک رو از دانشگاه فردوسی مشهد و مدرک کارشناسی ارشد رو از دانشگاه دولتی حکیم سبزواری اخذ کردم. امسال اولین سالی بود که کنکور دکتری شرکت کردم و در دانشگاه پیام نور مشهد برای مرحله مصاحبه قبول شدم. به نظر شما با مدرک دکتری پیام نور شانس استخدام به عنوان هیئت علمی وجود داره؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، بنظرم شانس شما خیلی کم خواهد بود.

 13. من
  Reply

  سلام آقای دکتر من دو مقطع روزانه شاهد بودم با رزمه ۳۰ مقاله و تدریس و ………به نظر شما برای هیئت علمی شدن دکتری پردیس شاهد رو برم یا پیام نو رو غیرانتفاعی

  رشته روانشناسی بالینی
  ممنون

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، اگر واقعا اینقدر کار پژوهشی کرده اید چرا دولتی نمی روید.

 14. رودی
  Reply

  سلام دکتر وقت خوش
  من ارشد حقوق خصوصی بودم و در دکتری حقوق بین الملل دعوت به مصاحبه و آزمون شدم . منابعی که برای آزمون مطرح کردن حقوق معاهدات ۲ و تحلیل عملکرد بین المللی دولتها ۲ بوده است با توجه به وقت کم تا ۲۶ اردیبهشت چه کتابهایی را معرفی می نماید که مطالعه نمایم . متشکر از لطف زیبایتان .

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام بعید می دانم استادهای بین الملل شما را در مرحله مصاحبه قبول کنند.

 15. mohmmad
  Reply

  سلام من میخواهم دانشگاهم را در انگیستان بخوانم ایابایو قبل از ورود به انگلستان با دانشگاه هماهنگ کنم؟؟؟؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، خب برای ویزای دانشجوی باید پذیرش داشته باشید.

 16. عباس
  Reply

  درودبی نهایت براستادگرانقدر
  بااحترام باستحضارحضرتعالی می رساندکه:بنده درآزمون تخصصی دکتری حقوق خصوصی که امسال به دکترای غیرتخصصی حقوق مشهورشده قربانی این سیستم آموزشی شدم والنهایه به دودانشگاه غیرانتفاعی علم وفرهنگ تهران وپردیس خودگردان دانشگاه تهران دعوت به مصاحبه شدم صلاحدید آن حضرت ترجیح کدام یک است شایان ذکراست وکیل دادگستری هستم ضمن بررسی دوفرض یک اینکه تمایل به عضو هیأت علمی شدن باشد ودوم اینکه تمایلی به هیأت علمی شدن نداشته باشم ؟
  باتجدیداحترام بلحاظ پاسخگویی واینکه برگردن ماحقوقیهاحق استادی دارید

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، اگر دنبال هیات علمی هستید باید دانشگاه درجه یک قبول شوید. البته اینها هم بد نیستند ولی در شرایط مساوی ممکن است بعدا در اولویت قرار نگیرید.

 17. عباس
  Reply

  سلام آقای دکتر
  بنده دکترای حقوق خصوصی دعوت به مصاحبه به دودانشگاه شدم ١-غیرانتفاعی علم فرهنگ تهران ٢-پردیس دانشگاه تهران حال اگرشمابجای بنده بودین کدوموانتخاب میکردین
  قبلاازپاسخگوییتان واینکه حق استادی برگردون همه ماحقوقیهاداریدممنون وسپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، من اگر بودم که هیچ کدام را نمی رفتم ولی یادتان باشد که نه من شما هستم و نه شما من و بنابراین پردیس شاید بهتر بود.

 18. sajad
  Reply

  با سلام
  رزومه بنده به این صورت می باشد:
  ۱-کارشناسی مهندسی کشاورزی مکانیک ماشین های کشاورزی دانشگاه ارومیه با معدل ۱۶٫۱۴
  ۲-کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه شریف با معدل ۱۵٫۵
  ۳-دکترا مهندسی مکانیک دانشگاه شریف با معدل ۱۹
  رتبه یک دکترا و چندیت مقاله هم دارم .
  به نظر شما امیدی به هییت علمی شدن در دانشگاه دولتی وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، احتمالش زیاد است چون لیسانس و مدارک بعدی شما تا حد زیادی مرتبط هستند.

 19. ژوان
  Reply

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بنده ارشد رشته ی مدیریت دولتی دانشگاه پیام نور قبول شده ام،آیا به نظر شما ارزشش را دارد که ادامه بدهم؟من بخاطر شرایطی که داشتم دولتی شرکت نکردم.آیا مدرک پیام نور معتبر هستش؟خواهشا جوابمو بدین

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، خب یک فوق است. تا بخواهی با این فوق چه کاری انجام بدهی. از جهت وزارت علوم مدرک رسمی می گیرید ولی اینکه با این فوق بتوانید موشک هوا کنید، نه.

 20. الی
  Reply

  باسلام خدمت شما

  من هیئت علمی دانشگاه ازاد ورامین هستم.حق وحقوقمان را به درستی ادا نمی کنند به کجا میتونم شکایت کنم که برایم مشکل ساز نشه
  اول اینکه میگن شماها مرخصی استحقاقی ندارید چون هرروز که دانشگاه نیستید.
  دوم اینکه میگن ساعات تدریس یک ونیم برابر ساعت علمی (مربی بالین) هست درصورتی که من توایین نامه خوندم۱/۳ برابر هست .
  اصلا حساب وکتابهایی دارن که فقط خودشون سردر میارن

  خواهشمند که راهنمایی فرمایید.ممنون

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام، می توانید به وزارت علوم بخش رسیدگی به شکایات و بازرسی مراجعه کنید. اگر حق و حقوق شما را نمی دهند می توانید به وزارت کار و امور اجتماعی هم مراجعه کنید.

 21. mohammad
  Reply

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم میشه کسی که دبیری زیست شناسی خونده واسه ادامه تحصیل ارشد و دکترا فیزیک بخونه؟با توجه به اینکه دیپلمشم تجربی هستش میتونه یه رشته ریاضی فیزیک را تا دکترا بخونه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر شیروی
   Reply

   سلام شما در ایران می توانید از یک رشته مثل کتابداری بروید در ارشد فیزیکدان بشوید و یک فیزیک دان می تواند پرستار شود و قس عل هذا. البته من تا به حال متوجه نشده ام که چطور کسی که لیسانس یک رشته را نخوانده تکمیل اش را در ارشد و دکتری می خواند. عمرتان را ضایع نکنید.

نظر دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *