پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «پرسشهای حقوقی و قضایی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. احسان
  پاسخ

  قربان دیدگانت استاد جان دل آرا
  جانا محبتی کن این بنده ی خدا را
  من مخلص تو هستم اصلا فدای کفشت با پاسخی بخندان
  این قوم بینوا را
  لطفی نما و بر ما اندک عنایتی کن
  باور نما نگویم با غیر؛ این ماجرا را
  استاد جان کرم کن بر ما مگیر مشکل
  این حذف سوال را سردرد کرده ما را

 2. Mohammad
  پاسخ

  ممنوووونم استاد که جوابمو ندادی

 3. علی
  پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم رنکینگ های بین المللی مثل تایمز و شنانگهای چقدر اعتبار دارن؟
  مثلا رنکینگ تایمز امسال اینطوریه:
  ۴۰۱-۵۰۰
  دانشگاه علم و صنعت
  ۵۰۱-۶۰۰
  شریف
  امیرکبیر
  صنعتی اصفهان
  ۶۰۱-۸۰۰
  خواجه نصیر
  تهران
  علوم پزشکی تهران
  ۸۰۱+
  بهشتی
  شیراز
  یزد
  ازاد کرج!!!!!
  که جایگاه بعضی دانشگاه ها مثل علم و صنعت و شهید بهشتی و ازاد کرج بسیار غیر منطقیه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب هر کدام از این رنکینگ معیارهایی دارند که همیشه با واقعیت تطبیق ندارد. به همین دلیل رنکینگ ها با هم تفاوت دارد.

 4. سید علی
  پاسخ

  سلام استاد گرامی
  بنده کارشناسی علوم تربیتی از دانشگاه فرهنگیان دارم و علاقه مند به تحصیل در رشته حقوق هستم .اگر کاشناسی حقوق را در پیامنور بخانم و مراحل بعدی را در دانشگاه دولتی احتمال اخذ بنده به عنوان هیات علمی وجود دارد؟

 5. جبار
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  بنده کارشناس مترجمی فرانسه از دانشگاه علامه طباطبایی هستم. ۲۰ سالی هست که در این زمینه فعالیت می کنم و چند کتاب در کانادا… به چاپ رسانده ام و تسلط کامل به فرانسه دارم. می خواستم بپرسم آیا برای ارشد مترجمی فرانسه ادامه تحصیل از طریق فراگیر پیام نور و گرفتن مدرک ارشد یا حتی دکترا از فراگیر پیام نور معادل ارشد و دکترای روزانه یا سراسری هست یا ارزش علمی آن کمتر هست؟ تشکر

 6. سینا
  پاسخ

  سلام میتوانید مراحل گام گام به گام استاد دانشگاه شدن را در مطلوب توضیح دهید/ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، ارشد، دکتری. صبح درس، ظهر درس، عصر درس، شب درس.

 7. مژگان
  پاسخ

  با سلام من دانشجو ارشد حقوق بین الملل هستم اگه امکانش هست عنوان واسه سمینار و مقاله معرفی کنید در حوزه حقوق معاهدات و حقوق محیط زیست مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مطالعه کتابها شما را کمک می کند مثل کتاب نفت و گاز اینجانب.

 8. Mohammad
  پاسخ

  سلام ببخشید من دانشجوی ترم اول علوم تربیتی هستم میخواستم ببینم آیننده ای داره می تونم با این رشنه منم استاد بشم با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب همه صاحبان دکتری این رشته نمی توانند هیات علمی شوند چون اینقدر جا اصلا وجود ندارد.

 9. سعید
  پاسخ

  با سلام خدمت شما اقای دکتر. ایا قانونی در رابطه با حداقل مدت زمان اخذ مدرک کارشناسی وجود دارد ؟ به طور مثال با ۶ ترمه یا ۷ ترمه تموم کردن کارشناسی مشکلی در صدور مدرک از سوی وزارت علوم ایجاد نمیشود ؟؟

 10. محمددردی
  پاسخ

  سلام استاد.آیا من میتوانم از دانشگاه پردیس فارابی تهران با اینکه رشته ام مدیریت دولتیه به دانشگاه گنبد رشته مدیریت بازرگانی انتقالی بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر آن رشته را نمره اش را آورده باشید و با تأیید سنجش و مبدا و مقصد می توانید این کار را بکنید.

 11. شیما
  پاسخ

  با سلام و تشکر بابت راهنمایی شما،

  با توجه به ممنوعیت ادامه تحصیل کارکنان دولت در ساعات اداری روزهای کاری هفته، آیا خانم ها می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری از خدمت نیمه وقت استفاده کنند؟ در این صورت می توانند در ساعات غیرکاری و غیر موظف ادامه تحصیل دهند

 12. dr
  پاسخ

  سلام استاد گرامی
  دانشجوی ارشد حقوق نفت وگاز دانشگاه علامه طباطبایی هستم. باتوجه به شناختی که پیدا کردم. ماهیت میان رشته ای نفت و گاز به خصوص قراردادهای بین المللی و مذاکرات در این حوزه دانش همه جانبه ای میطلبد اعم از تبحر داشتن در قراردادها دانستن مسائل مالی اقتصادی ؛ و حتی تا حدی مهندسی نیز موردنیاز است. با توجه به مطالبی که عرض کردم دوره دکتری در دانشگاه علامه به نام مدیریت قراردادهای بین المللی نفت وگاز وجود دارد که پیشنیاز های بسیاری حدود ۵۰ واحد درمباحث اقتصادی و مهندسی با محوریت حقوق(قراردادها) که برنامه اصلی دوره است؛ اینکه خود حقوق نفت وگاز میان رشته ای است: خصوصی وبین الملل و تاحدی عمومی. رشته مدیریت قراردادها خود میان رشته ای بین چند رشته مجزاست . به نظرتان برای دکتری این رشته پرفشار را بخوانم؟ تفاوت زمینه کاری پیشه روی دوره دکتری حقوق نفت وگاز با مدیریت قراردادهای بین المللی نفت وگاز درچیست؟ واساسا آیا مزیت نسبی نسبت به هم دارند؟ باتوجه به اینکه درابتدای راه هستم میخواهم مسیر خود را مشخص کنم. پاسخ شما راهگشا است. با عرض تشکرو خداقوت.

 13. محمد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  ۱.برای ادامه تحصیل طلاب دررشته حقوق شما چه گرایشی راپیشنهاد می کنید.

 14. بی نام
  پاسخ

  سلام آقای دکتر و ممنون از سایت خوبتان
  من ۳۰ سال سن دارم و ترم ۹ دکتری معماری از یک دانشگاه معتبر در تهران هستم. تمام طول دوره تحصیل هم دانشجوی ممتاز بوده ام و بدون کنکور وارد ارشد و دکتری شده ام. برای فرصت مطالعاتی هم به یکی از کشورهای خارجی رفته ام و بسیار روی موضوع تزم کار کرده ام.
  از آنجایی که مدتهاست دانشگاههای سراسری عملا بورسیه نمی کنند، چند وقت پیش برای بورسیه دانشگاه آزاد در تهران اقدام کردم و پذیرفته شدم. قرار داد بورسیه من از شروع ترم ۹ دکتری خواهد بود و احتمالا هم تا آخر فروردین سال آینده دفاع خواهم کرد. مشکل من در حال حاضر این است که برای امضاء قرارداد بورس دانشگاه آزاد بسیار مردد هستم زیرا رزومه خوبی برای دانشگاههای سراسری دارم ولی تا به حال حتی فرصت شرکت در فراخوانها را نداشته ام و اولین فراخوان برای من شهریور سال آینده خواهد بود. سوال من این است که آیا به نظر شما از بورسیه دانشگاه آزاد انصراف بدهم و شانسم را بعد از دفاع برای دانشگاههای سراسری امتحان بکنم؟ آیا انصراف تاثیر منفی در پرونده جذب من در وزارت علوم دارد؟ یا اینکه سعی بکنم سریعتر تا آخر ترم ۹ دفاع بکنم و مدت بورسیه را در حد یک ترم نگه دارم؟ آیا بورسیه دانشگاه آزاد نکته منفی در رزومه من خواهد بود؟ آیا بعد از اتمام تعهدات بورس می توانم در فراخوانهای دانشگاههای سراسری شرکت بکنم؟
  با تشکر از وقت شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم در فراخوان دانشگاه آزاد شرکت کنید بجای بورسیه چون شما تقریبا تحصیل اتان تمام است و بورسیه به درد شما نمی خورد.

 15. ماشیتا
  پاسخ

  سلام. وقتتون بخیرجناب دکتر. در وهله ی اول بهتون خدا قوت میگم که صبورانه ما رو متحمل میشوید. جناب دکتر من کارشناسی و ارشد رو ادبیات فارسی در دانشگاه سراسری شهرمون سنندج خوندم بنا به دلایلی این رشته رو که انتخاب بنده نبود رو ۶سال متحمل شدم و واقعا دیگه نمی تونم مرحله اول دکترام قبول شدم و دعوت مصاحبه دانشگاه تهران و علامه طباطبایی شدم ولی نرفتم چون دیگه واقعا ادامه دادنش آزارم میداد و منو دچار افسردگی شدم الان میخوام تغییر رشته بدهم و روانشناسی تربیتی بخونم آیا من میتونم؟؟؟ اگه من مدرک زبان و یک دو تا مقاله در این زمینه داشته باشم در پذیرش مصاحبه درصد شانس قبولی من هست؟؟من بعد البته ان شاء الله دکترام قصد خارج ازکشور رو دارم آیا برای بازار کار در کشور دیگه ایی بنا بر اینکه تغیررشته دادم براشون مدرک دکترام اهمیت داره یعنی بهش بها میدن ؟؟یا اگه تو ایران بمونم ارزشی داره؟؟از صبر شما خیلی ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همون دکتری خودت را ادامه بده. در یک دانشگاه طراز اول.

 16. حسینزاده
  پاسخ

  سلام من کارشناسی برق مخابرات خوندم.به نظر شما رشته ی اموزش زبان برای ادامه تحصیل من مناسب است ؟چون علاقه ی زیادی به این رشته دارم وبه برق علاقه ای ندارم .اگر مناسب نیست چه رشته ای را پیشنهاد میدهید؟ایا با توجه به تفاوت رشته در کارشناسی وارشد میتوان در دانشگاه تدریس کرد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر مناسب نیست. هیچ تغییر رشته ای به شما کمک نمی کند.

 17. محمد حسن
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرانقدر.
  سوالاتی را از شما می خواهم بپرسم:
  ۱) من پرسشهای سایت را که مطالعه میکنم. منظور شما از پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دردانشگاه های معتبر خارج همان بورسیه است؟ یا این که برای پذیرش باید هزینه زیادی صرف نمود؟

  ۲)اگر شخصی در مقطع کارشناسی در رشته حقوق در دانشگاه پیام نور تحصیل کرده باشد چگونه میتواند در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های معتبر خارج تحصیل کند ایا میتواند بورسیه شود؟اگر میتواند باید دارای چه شرایطی باشد؟

  ۳)اگر شخصی در رشته هتلداری در روزانه دانشگاه فنی حرفه ای دولتی در مقطع کاردانی تحصیل کند و معدلش بالا باشد ایا میتواند در مقطع کارشناسی در دانشگاه های داخل یا خارج بورسیه بگیرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- بورسیه که به آن صورت نیست به خصوص در علوم انسانی. ۲- بعید می دانم که خیلی شانس داشته باشد. ۳- نه

 18. ستاره
  پاسخ

  خدا قوووووووووووووت

 19. zahra
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.یک سوال داشتم از محضرتون.بنده دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی هستم و کنکور رشته انسانی شرکت کرده بودم و بازرگانی قبول شده بودم ولی همچنان در حسرت حقوق موندم و میخوام بعد از اتمام رشته بازرگانی و گرفتن مدرک لیسانس دوباره کنکور کارشناسی شرکت کنم برای حقوق و همزمان ارشد بازرگانی هم کنکور شرکت کنم حالا سوالم اینه اگر هر دو رو هم کارشناسی حقوق و هم ارشد بازرگانی دانشگاه سراسری قبول شدم میتونم جفتش رو با هم بخونم یا خیر؟

 20. آیدا
  پاسخ

  سلام من کارشناسی ارشد مدیریت دارم و کارشناسی حسابداری میخواستم ببینم من الان میتونم برای جذب هیات علمی دوباره از اول کارشناسی مدیریت بخونم بعد دکتری بخونم چون معدل کارشناسی هم کمتر از ۱۴

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اینها دیگر فایده ندارد. بروید یه شغلی پیدا کنید.

 21. محمد
  پاسخ

  سلام
  من امسال کنکور دادم و مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز و شهید بهشتی را میتوانستم انتخاب کنم که بنده به دلیل اینکه ساکن شیراز هستم شیراز را انتخاب کردم
  مدتی پیش متوجه شدم که گویا برای ادامه تحصیل یا اپلای کردن به دلیل وجهه بین المللی شهید بهشتی خیلی بهتر از شیراز و حتی بعضی از دانشگاه های صنعتی تهرانه به نظر شما جابه جا بشم یا نه؟

 22. فاطمه ز
  پاسخ

  سلام جناب شیروی ، وقت شما بخیر
  من قصد شرکت در ازمون ارشد در گرایش نفت و گاز رو دارم و با توجه به اینکه لینک ها و اطلاعات پیرامون منابع این رشته و همچنین برنامه مطالعاتی و اطلاعات اجمالی و راهگشا در این زمینه کم هست ، میخواستم راهنمایی بفرمایید که راه و چاه مطالعاتی در خصوص منابع این گرایش و همینطور مطالعه در این چند ماه چی هست؟ و چطور بخوانیم که به هدف برسیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فعلا مواد امتحانی همان مواد امتحانی حقوق عمومی است که در لیسانس خوانده اید.

 23. مهدیه
  پاسخ

  سلام استاد عزیز خسته نباشید. من لیسانس حقوق دارم و در اداره حقوقی یک بانک خصوصی ۷سال سابقه کاری دارم. علاقمند به کیس هایی نظیر اعتبار اسنادی مقررات ucp 600 ،urdg و مقرراتی از این دست هستم که البته به اقتضا شغلم در امور ارزی هم یه اطلاعاتی دارم..برای کارشناسی ارشد خیلی دو دل و مردد هستم ..بین رشته حقوق تجارت بین الملل و mba موندم و نمیدونم چکار کنم …با توجه به اینکه علاقمند به پیشرفت در زمینه بانکداری بین الملی هستم کدوم رشته رو بیشتر مطابق با علایق بنده میدونید؟ سپاس از راهنمایی شما بزرگوار…

 24. مهسا
  پاسخ

  با سلام ۳۸ ساله هستم و عضو هیئت علمی پیمانی یک دانشگاه معتبر دولتی به نظر شما آیا دور از خردورزی است که امثال در کنکور شرکت کنم و برای قبولی در دندانپزشکی و یا داروسازی درس بخوانم؟ از دانشگاه و آیین نامه های استخدامی و ارتقاء عضو هیئت علمی خسته شدم. در ضمن خانمی هستم که فرزند هم ندارم و تحت فشار اجتماعی برای فرزندآوری!

 25. الهه
  پاسخ

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد روانشناسی عمومی در حال تحصیلم و غیر مرتبط هستم و امسال روانشناسی پیام نور در مقطع کارشناسی میخوام تحصیل کنم یعنی همزمان با ارشد سؤالم خدمت شما این است که در صورت گرفتن مدرک کارشناسی بعد کارشناسی ارشد از نظر نظام روانشناسی مرتبط هستم؟ ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب این روش درس خواندن فایده ای ندارد. اول ارشد بعد لیسانس.

 26. Sara
  پاسخ

  سلام آقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه. میخواستم ببینم امکانش هست من برای موضوع پایان نامه بیام خدمتتون در رشته حقوق تجارت بین الملل ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام متاسفانه مشغله ها اجازه نمی دهد که کار دانشجویان را قبول کنم.

 27. ساغر
  پاسخ

  سلام من سال ۹۱لیسانس گرفتم میتونم امسال ارشد شرکت کنم??

 28. مینا
  پاسخ

  سلام با تشکر از راهنماییاتون.ممنون میشم سوال منم جواب بدید.من لیسانس زبان انگلیسی دارم از دانشگاه دولتی روزانه.الان میخام دوباره کنکور بدم و رشته بینایی سنجی مدنظرمه.سوال اولم اینه که بنظرتون کار درستیه؟و سوال دوم اینکه ,شنیدم اگه روزانه هم قبول شم باید شهریه ای حدود ترمی پنج ملیون پرداخت کنم.اگه مدرک کارشناسیمو از طریق اداره کار ازاد کنم بازهم باید شهریه بدم؟؟هیچ راهی نیست که من بدون پرداخت شهریه دوباره روزانه درس بخونم؟

 29. ساناز
  پاسخ

  سلام اای دکتر وقت بخیر.عذر میخوام میشه لطفا منابع ازمون ارشد گرایش تجارت بین الملل رو بفرمایین؟

 30. محمدرضا
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام
  بنده در حال انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد هستم در رشته حقوق بین الملل
  موضوع “داوری تجاری بین المللی در چارچوب قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا از طریق دریا ” ایا این موضوع قابلیت طرح دارد یا اگر دارد منابع کافی برایش هست؟ و سوم اینکه اصلا موضوع خوبی محسوب می شود ؟
  لطفا در پاسخ، عنوان موضوع پایان نامه آورده نشود
  پیشا پیش از لطف جناب عالی سپاسگذار هستم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم مسئله خاصی ندارد. تکرار مکررات و اعمال قواعد داوری در حمل و نفل.

 31. nima
  پاسخ

  سلام اقای دکتر اگر کسی که پیام نور خونده همه مقاطعش رو برا ازمون دکترا نهایت تلاشش بکنه ورتبه بالا بیاره با توجه به متمرکز شدن مقطع دکترا بازم احتمال اینکه روزانه سراسری بیاره وجود نداره ممنون از پاسخگویتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب چطور در دو مقطع قبلی پیام نور بوده و حالا یه دفعه پرش می کند. خب برود همان پیام نور

 32. امیر
  پاسخ

  سلام
  آقای دکتر وقتتون بخیر .
  من دانشجوی ترم ۳ رشته تجارت بین الملل دانشگاه آزاد هستم خواستم ببینم امکانش هست که در مورد پایان نامه ام حضورا خدمت برسم ؟ و باتوجه به اینکه دانشجوی دانشگاه آزادهستم امکان اینکه بعنوان استاد راهنما قبول زحمت بفرمایید وجود دارد؟
  ‘با احترام فراوان’

 33. mina
  پاسخ

  سلام
  استاد من کارشناسیمو از دانشگاه گیلان روزانه مهندسی کامپیوترنرم افزار گرفتم.الان ترم اول ارشد رشته مدیریت مالی دانشگاه غیرانتفاعی هستم.بنظر شما امیدی به قبولی در دانشگاه دولتی دکتری هست؟اگرهست از الان چیکارکنم که حتما بتونم دکتری روزانه در رشته مدیریت قبول شم؟

 34. الهام
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام
  قبل از اینکه سوالاتم رو بپرسم میخواستم بابت اینکه وقت میزارید و به فکر دانشجوها هستید از طرف خودم و همه دوستانم ازتون قدردانى کنم
  اقاى دکتر من ارشد حقوق جزا از دانشگاه ازاد گرفتم زمانى که ارشد شرکت کردم به دلیل مشکلى که داشتم امکان قبولى در دانشگاه سراسرى را نداشتم امسال مجدد تصمیم گرفتم کنکور سراسرى شرکت کنم بیشتر دوست دارم در گرایش حقوق اقتصادى ادامه تحصیل بدم قصدم اینکه براى دکترا در همین گرایش در یکى از دانشگاه هاى معتبر خارجى بورس شوم. میخواستم بدونم که امکانش هست ؟و اینکه چه شرایطی رو باید داشته باشم؟ در صورت قبولى و تقویت رزومه اگر بخوام براى بورسیه اقدام کنم به نظر شما در بین کشورهاى انگلیسى زبان کجاها میتونم اقدام کنم ؟ مدرک زبان انگلیسى و دو مقاله علمى پژوهشى هم دارم در یک کنفرانس داخلى هم شرکت کردم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید تلاش کنید و بهتر است رشته حقوق تجارت بین الملل بروید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *