پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «مشاوره حقوقی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر موارد» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود.  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. سمیرا93
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت استادگرامی
  اینجانب علوم تحقیقات کرمانشاه رشته برق گرایش مخابرا ارشدقبول شدم.باتوجه به اینکه مدرک کارشناسیم الکترونیکه شاغل آموزش پرورش باسمت هنرآموزم وتدریس دذآموزشکده فنی وحرفه ای دارم
  میخوام تغییرگرایش به الکترونیک بدم.
  اگرم تغییرنشه مشکلی واسه تدریسم دردانشگاههای دیگه بابت تغییرگرایشم نخواهدداشت؟
  باسپاس ودرودفراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، این رشته ها خیلی به هم نزدیک هستند ولی به هر حال تغییر رشته می تواند همواره مشکل زا باشد. با اساتید خود مشورت کنید.

 2. حسام
  پاسخ دادن

  درود
  آقای دکتر رشته فقه و حقوق خصوصی و فقه و حقوق جزا را در ارشد توصیه می کنید یا تاکید بر گرایش های حقوقی است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، همان حقوق خالص بهتر است.

 3. رعنا
  پاسخ دادن

  با سلام آیا مربی پیمانی با گرفتن مدرک دکتری به استادیار رسمی آزمایشی تبدیل می شود یا همان استادیار پیمانی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، برخی از دانشگاه ها بلافاصله شما را رسمی آزمایشی می کنند و بعضی نه.

 4. افاق
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی
  بنده لیسانس مهندسی شیمی را با معدل زیر ۱۳ گرفتم و در مقطع ارشد و دکترا با معدل بالا رشته روانشناسی را پشت سر گذاشتم،به دلیل معدلم در مقطع کارشناسی جهت جذب شدن به عنوان هیات علمی دچار مشکل شدم،میخواستم بپرسم ایا دوباره میتوانم لیسانس روانشناسی بگیرم و با معدل بالا بتوانم جزو هیات علمی شوم؟
  خواهشا کمکم کنید
  بی نهایت سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، امکان دارد که عدم موفقیت شما در جذب شدن به عنوان هیات علمی فقط معدل نبوده است بلکه رشته هم بوده است. از آن طرف هم خواندن لیسانس بعد از دکتری هم خیلی جالب نیست.

 5. فرهاد آزادبخت
  پاسخ دادن

  استاد ارجمند جناب آقای دکتر شیروی
  با سلام و احترام
  اینجانب قصد شرکت در آزمون کارشناسان رسمی مرکز مشاوران در رشته امور ثبتی را دارم. یکی از شرایط داوطلبان داشتن دانشنامه کارشناسی حقوق قضایی قید گردیده در حالی که مدرک تحصیلی ام در مقطع کارشناسی ، حقوق بدون گرایش و توضیح اضافی می باشد. بنظر حضرتعالی می توانم در آزمون مذکور شرکت کنم؟ تسریع در پاسخ موجب امتنان خواهد بود.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حقوق همان حقوق قضایی است و شامل حقوق سیاسی یا همان علوم سیاسی نمی شود.

 6. زهرا شریفی
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  جناب دکتر من در موسسه غیرانتفاعی خاوران مشهد قبول شدم و به دانشگاه ازاد مشهد نیز میتوانم بروم من معدل کلم ۱۸٫۵۰ است شما کدام دانشگاه را توصیه میکنید؟
  البته اصلا از نظر مالی مهم نیست فقط یادگیری و اینده شغلی و اعتبار مدرکم بسیار برایم مهم است.
  با سپاس فراوان.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شاید همان دانشگاه آزاد مشهد بهتر باشد.

 7. نگار
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشین ایا صحت دارد که برای جذب هیات علمی باید متاهل بود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ممکن است برخی از دانشگاه ها این شرایط را بگذارند ولی همه جا این طور نیست و اعضای هیات علمی زیادی وجود دارند که متأهل نیستند.

 8. حسین
  پاسخ دادن

  سلام
  من فوق لیسانس مهندسی برق از دانشگاه ازاد دارم. الآن برای دکترا ی پردیس دانشگاه شاهرود و بابل برای مصاحبه پذیرفته شدم. آیا مدرک این دانشگاه ها برای جذب هیئت عمی معتبر است؟ بین پردیس این دانشگاه ها و دانشگاه آزاد علوم تحقیقات کدام معتبرتر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، پردیسهای خودگردان مدت زیادی نیست که راه اندازی شده است و کسی نمی داند که در مدرک شما چه چیزی قید می شود و چه عکس العملی نسبت به آنها در مجامع علمی خواهد بود. ولی چون این موسسات زیر نظر دانشگاه های دولتی است احتمالا از خیلی از واحدهای دانشگاه آزاد یا پیام نور بهتر باشد.

 9. اسما
  پاسخ دادن

  سلام وخسته نباسید.استاد گرامی من فارغ التحصیل رشته مهندسی مدیریت پروژه هستم.می خواهم ارشد ادامه دهم ولی به دلیل آینده شغلی که برای عمران مخصوصا برای خانم ها وجود نداره کاملا ناامید هستم .میخواستم بدونم میتونم برای ارشد پرستاری ادامه بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، یعنی شما فکر می کنید با گرفتن یک ارشد پرستاری می توانید تمام اطلاعات و تجربه ای که یک پرستار در دوره کارشناسی می خواند و تعلیم می بینید را خودکار کسب کنید. برخی می روند پرستاری حالا می خواهند بروند مهندسی و برخی مهندسی رفته اند و حالا دنبال پرستاری هستند. این شاخ و آن شاخ پردیدن خیلی کمک نمی کند.

 10. یلدا
  پاسخ دادن

  باسلام و احترام

  اقای دکتر
  من یک خانم متاهل با فرزندی سه ساله ام و سی سال دارم فوق دیپلم کشاورزی دارم علاقمند به ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر هستم بنظر شما ادامه تحصیل من منطقی است در دانشگاه علمی و کاربردی یا نه

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فوق دیپلم کشاورزی و لیسانس غیر پیوسته کامپیوتر ممکن است خیلی کارآمد نباشد.

 11. سارا
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر. از لحاظ اعتبار واسه هیئت علمی شدن دانشگاه دولتی یا آزاد، دکترای آزاد علوم تحقیقات تهران بهتره یا پردیس دانشگاههای مثل شهیدبهشتی، علم و صنعت و امیرکبیر؟ البته من دو مقطع قبلیمو یکی از دانشگاههای دولتی تهران بودم نمیدونم چرا فعلا سر از این جاها درآوردم! و سوال دیگه اینکه در صورت قبولی نهایی ( قبولی در مصاحبه) در آزمونی که پردیس جداگانه برگزار کرده بود، اگر ثبت نام نکنیم و نرویم آیا از کنکور دکتری اسفند امسال محروم می شویم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم شاید پردیسهای دانشگاه های دولتی بهتر باشد.

 12. محمد
  پاسخ دادن

  سلام
  بنده کارشناسی با معدل ۱۵ از دانشگاه پیام نور و کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد مشهد دارم (معدل ۱۷) . در رشته کامپیوتر
  بنظر شما ادامه تخصیل در مثطع دکتری دانشگاه آزاد خوبه ؟ آیا شانس هیت علمی شدن در خود دانشگاه آزاد (یا سایر دانشگاه ها شرهای کوچک ) رور دارم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، با توجه به این که کارشناسی شما از پیام نور است احتمال جذب شما به عنوان هیات علمی کم است.

 13. مهسا
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر.من کارشناس ارشد مهندسی منابع طبیعی هستم و دنبال کار خوب هستم.اخیرا تدریس تو دانشگاه علمی کاربردی بهم پیشنهاد شده.البته مسئله مالی برام مهمه.به نظر شما پیشنهاد قبول کنم؟راستش هزینه هام هم به دلایلی زیاده و حقوق کار برام مهمه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر این تدریس فقط به صورت حق التدریسی است خیلی از جهت مالی اهمیت ندارد و رقمی را تشکیل نمی دهد شاید بین ۷ تاا ۱۰ هزار تومان به ازای هر ساعت تدریس به شما می دهند که رقمی نمی شود.

 14. دانشجو
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر من کارشناسی رو با معدل ۱۶/۹۸ از دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم و امسال ارشد با رتبه ۵۰ رشته الهیات -تاریخ فرهنگ تمدن دانشگاه الزهرا پذیرفته شدم به نظر جنابعالی ادامه تحصیل در این رشته آینده کاری دارد و به صلاح است یا تغییر رشته بدم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نمی دانم بعدا چه بازار کاری برای این رشته ها هست.

 15. رضا
  پاسخ دادن

  با عرض سلام محضر استاد بنده در ارشد روزانه امسال دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین علوم سیاسی قبول شدم با توجه به اینکه شاغل هستم و در قم ساکن هستم و کلاس ها ترم اول هفته ای دو روز است به نظر حضرتعالی انصراف دهم و منتظر اعلام تکمیل ظرفیت باشم یا خیر؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فعلا ادامه بدهید.

 16. محمد صالح
  پاسخ دادن

  آقای دکتر بعلت اینکه در یک شهر از مناطق دور افتاده غرب کشور و نبود راهنما و فقر خانواده و مشکلات بیماری پدرم و …… نتوانستم بطور مشخص و هدفدار درس بخوانم بیشتر وقتم را کار کردم حالا که از لحاظ مالی می توانم خودم را تأمین کنم یعنی احتیاج به کار کردن ندارم و فقط درس بخوانم باز هم شما پیشنهاد می دهید کار کنم؟
  اگر دوبار امتحان بدهم و کارشناسی دانشگاه روزانه قبول شوم چطور؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حالا درس بخوانید ولی یک رشته خوب و یک دانشگاه خوب والا عمر عزیز در راهی ضایع می کنی که سودی آنچنانی نخواهد داشت.

 17. بابک
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر
  بنده شاغل در یک شرکت بخش خصوصی هستم و دوازده سال سابقه کار با بیمه دارم و اخیراً در رشته مدیریت اجرایی مجازی دانشگاه تهران قبول شده ام.
  با توجه به گنگ بودن دفترچه راهنما آیا برای اثبات شاغل بودن زمان ثبت نام دچار مشکل خواهم شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم مشکل خاصی بروز نمی کند بلاخره شما شاغل هستید و می توانید یک گواهی از شرکت محل کار ارائه نمایید.

 18. غزل
  پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر باشه.
  من کارشناسی رو در رشته مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل شدم. اما الان قصد دارم برای ارشد حقوق بخونم. اصلا کار درستی هست؟ آیا برای من با این شرایط بازار کار وجود داره؟ کدوم رشته حقوق بهتره برای ارشد؟ حقوق ثبت اسناد و املاک رو بهش علاقه دارم اما هیچ اطلاعاتی راجع به بازار کارش و اینکه من میتونم فعالیت داشته باشم تو این رشته ندارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فوق لیسانس حقوق بدون لیسانس حقوق خیلی کارساز نیست. حقوق تجارت بین الملل به رشته شما نزدیک تر است

 19. امین
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  آقای دکتر در کارنامه نهایی در رشته حقوق قبول شده ام و می خواهم تغییر رشته دهم از دانشگاهی به دانشگاه دیگر برای ترم بهمن چه زمانی باید اقدام کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به دانشکده ای که در آنجا نمره حقوق را آورده اید تقاضا بدهید. برخی از گروه ها می گویند باید یک سال بگذرد و حداقل معدل شما نیز ۱۷ باشد.

 20. حسین
  پاسخ دادن

  سلام استاد عزیز. بین ارشد ازاد ساری و آمل کدام بهتره؟ و آیا تفاوت زیاده؟ استاد من رتبه ام خوبه و توی تکمیل ظرفیت بهمن میتونم تهران آزاد قبول بشم. به نظر شما این کارو کنم؟ با توجه به اینکه اهل آملم. با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فرقی ندارد هر کدام راحتر هستید بروید. سخت است بیاید تهران.

 21. مریم
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی
  من دختری ۲۹ ساله هستم و کارشناسی ارشد میکروبیولوژی هستم اما علاقه ای به رشته م ندارم. به علت علاقه ی زیادم به رشته ی حقوق امسال کنکور انسانی شرکت کردم و با وجود آوردن رتبه ی ۲۰۰۰ چون شاغل بودم پیام نور تهران جنوب رو انتخاب کردم. حالا سوال من اینه که به هر حال من با توجه به شرایطم وقت حضور تو کلاس درس رو ندارم. چطوری میتونم تو این رشته موفق باشم؟ چون واحدهای عمومیم معادلسازی میشه یه ترمم حذف میشه و الان هم که ترم اول هستم ۱۹ واحد تونستم بردارم. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام توی این رشته موفق نمی شوید. این رشته نیاز به مطالعه و شرکت در کلاسها و بحث و مباحثه دارد. اما مدرک می گیرید و احتمالا وکیل هم می شوید.

 22. حمید
  پاسخ دادن

  استادِ گرامی، سلام بر شما
  سرانجام به لطف و عنایت الهی، بعد از دوندگی های فراوان، همین روزها توانستم در دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان عضو هیأت علمی استخدام شوم (با مدرک دکتری). حالا پرسشی دارم که حقیقتا هرچه با خودم فکر کردم نتوانستم از همکاران آن دانشگاه بپرسم (از بابتِ شرم و اینطور چیزها). میخواهم بدانم که میزان دریافتی استادیار پایه ۱ در دانشگاه سیستان چقدر است. مسئله این است که به خاطر شغل همسرم و بیماری مادر ایشان مجبورم که در تهران خانه اجاره کنم ولی برای برآورد هزینه اجاره آپارتمان حتما باید میزان دریافتی ام را حدودا بدانم تا متناسب با آن اقدام به اجاره کنم. اگر به طور تقریبی بفرمایید سپاسگذار خواهم بود. با تشکر و آرزوی موفقیت جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چون ضریب منطقه محروم می خورید نمی دانم دقیقا چقدر می گیرید ولی به هر حال حول و حوش دو و نیم تا سه میلیون می گیرید.

 23. محمد صالح
  پاسخ دادن

  با سلام
  آقای دکتر بنده علاقه فراوانی به درس خواندن دارم اما بعلت مشکلات خانوادگی و مالی نتونستم در دانشگاههای معتبر درس بخوانم لذا فوق دیپلم را در یک واحد کوچک دانشگاه آزاد گرفتم و کارشناسی ناپیوسته هم را از علمی کاربردی با معدل ۱۳ در رشته حسابداری فارغ شدم، ارشد را پردیس دانشگاه قم قبول شدم با معدل ۱۷ البته هنوز از پایان نامه ام دفاع نکردم ولی دیگر مجبور نیستم کار کنم و شکر خدا می توانم تمام وقت را درس بخوانم و قصدم این است در رشته خودم برای دکترا در دانشگاه روزانه اقدام کنم. اما مسئله اینجاست که هم دانشگاه آزاد و هم دانشگاه دولتی در پذیرش هیئت علمی معدل مقاطع دیگر را بالای ۱۵ می خواهند که بنده این شرط را ندارم لذا نمی توانم هیئت علمی دانشگاهی بشوم حتی اگر دکترا دولتی هم قبول شوم. چاره چیست ؟
  این انصاف است که کسی با علاقه درس بخواند و از کار خود انصراف دهد اما بعدش نتواند تدریس کند؟
  به نظر شما من باید چکار کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به نظرم بیشتر دنبال یک شغل و کار باشید.

 24. الهه 111
  پاسخ دادن

  باسلام وعرض احترام
  جناب دکترمن ترم آخرکارشناسی ارشدمدیریت مالی آموزش محورروزانه هستم واکنون رتبه دوم هستم دربین دانشجویان آموزش محو،میخاستم بدانم آیامی توانم ازآیین نامه استعداددرخشان استفاده کنم برای ورودبه مقطع دکتری؟
  چون گفتن سهمیه ماجداست.آیااین آیین نامه درست است؟وباداشتن مقاله وچاپ مقاله isiمیتوانم درمصاحبه پذیرفته شوم.
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام از چنین ایین نامه ای اطلاع ندارم و ورود به مقطع دکتری بدون آزمون تابع شرایط خاص خود است که در سایت سنجش اعلام می شود.

 25. فرناز
  پاسخ دادن

  ارشد پردیس مدرس بهتره یا علوم تحقیقات تهران.کدوم برم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم پردیس دانشگاه تربیت مدرس بهتر است.

 26. فرزاد
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت جنابعالی

  آقای دکتر آیا امکان دارد که در زمینه پایان نامه ارشد حقوق بین الملل موضوعاتی به بنده ارایه دهید(اگر در زمینه حقوق بشر باشد بهتر است)
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، موضوع پایان نامه باید با مشورت با اساتید خود انتخاب شود و حتی اگر من لیستی از این موضوعات را ارائه کنم کمکی نخواهد کرد.

 27. کامران
  پاسخ دادن

  سلام.سوالی کرده بدم که مدرک جهاد دانشگاهی اهواز نسبت به دانشگاه آزاد اهواز کدام یک معتبر تر است و این که آیا درست است که جهاد د انشگاهی اهواز جز چمران است و در مدرک تحصیلی مهر چمران میخورد.خواهش میکنم نظر رو حذف نکنید ۲بار سوال کردم حذف کردید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، جهاد دانشگاهی جز دانشگاه چمران نیست و شاید جهاد دانشگاهی بهتر باشد.

 28. حمید
  پاسخ دادن

  با سلام
  آیا عضو هیئت علمی طرح سربازی دانشگاه ازاد می تواند در دوره دکتری تحصیل کند و همزمان با معرفی نامه از دانشگاه محل خدمت در دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام کند.
  همزمان هم طرح خود را بگذراند و هم در دوره دکتری تحصیل کند. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کند.

 29. رضا
  پاسخ دادن

  جناب استاد سلام علیکم،در تصدیع قبلی که داشتم باستحضار رساندم که اینجانب علاقمندم که موضوع رساله دکتری خودم را “مسولیت مدنی در حوزه مالکیت فکری”انتخاب کنم .حضرتعالی فرموده اید که این موضوع تکراری است و موضوعات فراوانی برای انتخاب در این حوزه وجود دارد ،بسیار ممنون وسپاسگزار می شوم اگر حضرتعالی از باب نمونه چند موضوع را برای نوشتن رساله در حوزه ip بفرمایید.بااحترام فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، باید با اساتید خود مشورت کنید. من از راه دور نمی توانم موضوع معرفی کنم.

 30. بهزاد
  پاسخ دادن

  , بنده فارغ التحصیل رشته حقوق با معدل ۱۹/۰۹ میباشم,میخواهم در پذیرش بدون کنکور ارشد۹۴دانشگاه ازاد شرکت نمایم,درضوابط پذیرش امده است که باید رشته /محل های انتخابی از یک مجموعه و متجانس باشد,حال سوالم این است که من میتوانم هم تجارت بین الملل را انتخاب کنم و هم حقوق بین الملل؟یعنی هردو را بطور همزمان جزو ۲۰انتخابم قرار دهم؟یا فقط باید از بین محل های دانشگاهی ارایه دهنده یک رشته بعنوان مثال محل هایی که  تجارت بین الملل را ارایه میدهند انتخاب کنم؟و دیگر نمیتوانم حقوق بین الملل را جزو ۲۰انتخابم قرار دهم.باتشکر,چرا پاسخ مرا نمیدهید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اطلاع ندارم باید سوال کنید.

 31. ابوالفضل
  پاسخ دادن

  سلام
  برای ارشد حقوق تچارت بین الملل بین دانشگاه ازاد و پردیس فارابی و پردیس شهید بهشتی به ترتیب کدام را پیشنهاد میکنید؟
  سپاس از راهنمایی شما استاد بزرگوار

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، پردیس فارابی یک دانشگاه روزانه است و جزء پردیسهای پولی نیست و برای قبولی در آن باید رتبه خیلی خوبی داشته باشید.

 32. سما
  پاسخ دادن

  سلام
  کارشناسی من در رشته برق و الکترونیک است. اما با توجه به اینکه بازار کار برای خانم ها در این رشته بسیار ضعیف است میخواهم تغییر رشته بدهم به مدیریت مهندسی یا صنایع یا رشته های کامپیوتری برای ارشد. ضمننا من خارج از کشور تخصیل میکنم اما قصد برگشت دارم. لطفا با توجه به بازار کار و بدون در نظر گرفتن علاقه راهنمایی کنید.
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به نظرم کار برای همه این رشته ها هست.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>