پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «پرسشهای حقوقی و قضایی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. امیدوار
  پاسخ دادن

  با سلام..عرض ادب و احترام خدمت استاد گرامی
  استاد بنده دانشجوی حقوق خصوصی ترم ۲ دانشگاه مفید هستم و ارشد شبانه دانشگاه تهران قبول شدم..
  به نظر شما انصراف بدم برم دانشگاه تهران از اول بخوانم یا دانشگاه مفید را ادامه بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر خود دانشگاه تهران و همان رشته قبول شده اید بروید.

 2. مينا
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  من ٣۴ ساله و مهندس ارشد در یکی از شرکتهای نفت و گاز هستم میخواستم تغییر رشته داده و در زمینه وکیل خانواده فعالیت داشته باشم به نظر جنابعالی در این سن امکان دارد؟ اگر نظرتان مثبت بود چطوری اقدام کنم و چه درس هایی را باید بخوونم؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام وکیل خانواده که نداریم. وکیل دادگستری اگر شدید آن وقت اگر کسی که مشکل خانوادگی داشت به شما مراجعه کرد می توانید وکالت وی را قبول کنید. فکر کنم تحت تأثیر فیلم یا نوشته قرار گرفته اید والا وکیل خانواده در ایران یعنی خیلی وقت ها درگیر مسایل خانوادگی که خیلی هم خوشایند نیست.

 3. sami
  پاسخ دادن

  باسلام و عرض احترام خدمت استاد فرزانه
  از دانشگاه شفیلد انگلیس در رشته International Commercial Law and Practice در مقطع ارشد پذیرش گرفته ام اما با توجه به فشردگی دوره ارشد در انگلستان ( یکساله ) و سنگینی مباحث این رشته و باتوجه به فاند ناچیز دانشگاه دچار ابهام هستم که آیا از پس هزینه و تحصیل بر می آیم یا خیر؟ برای همین استدعا دارم در صورت امکان و با توجه به بذل محبت همیشگیتان نسبت به قشر دانشجو تجربیات خود را از تحصیل در خارج از کشور در اختیارم بگذارید و راهنمایی بفرمایید که آیا امکان موفقیت در این مسیری که انتخاب کرده ام وجود دارد؟ به نظرتان چند درصد امکان موفقیت هست؟ چه توصیه ای می فرمایید؟
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بروید انشا اله مشکلی پیش نمی آید. بلافاصله دکتری را شروع کنید. حالا اگر قدری هم طول کشید موردی ندارد. زبان اتان را شدیدا تقویت کنید. شب و روز

 4. بهنام
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید.من یک سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم پاسخ بدهید:
  بنده کارشناس ارشد زبان و ادبیات عربی هستم آیا میتوانم دکتری حقوق بخوانم؟شرایط خاصی داره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام در دانشگاه دولتی نمی توانید ولی در مورد آزاد اطلاع ندارم.

 5. صفری
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  من رشته مدیریت دولتی خوندم البته در سطح کارشناسی من میتونم کارشناسی ارشد حقوق خصوصی بخونم ؟ جناب دکتر شما چی پیشنهاد میکنید تا بخونم کلا مجموعه رشته های حقوق رو دوس دارم
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، همان مدیریت را ادامه بدهید یا از لیسانس حقوق بخوانید.

 6. سمیه
  پاسخ دادن

  سلام.
  استاد عزیز ایا قبولی دکترا حقوق خصوصی آزاد آسان هست؟
  من فقط میخوام دکترا لگیرم پولش و دانشگاهش مهم نیست.کجا میتونم راحت تر قبول شم.
  مقاله ندادم.بدون مقاله هم میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیلی سخت نیست به خصوص در جاهای دورتر.

 7. رامین
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از پاسخ هایتان،
  من دانشجوی دکتری دولتی روزانه هستم. آیا پس از اتمام دوره و داشتن مدرک و رزومه علمی پژوهش مناسب )می توان در دانشگاه ها یا پژوهشگاه های خارج جذب هیات علمی شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خیلی سخت است چون هیات علمی در خارج خیلی با تراکم و رقابت روبرو است و بعید است بدون داشتن مدرک از خارج یا ویژگی خاصی شما را استخدام کنند.

 8. عسل
  پاسخ دادن

  باعرض سلام و خسته نباشید.میخاستم بدونم رشته فقه مقارن وحقوق جزای اسلامی برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد رشته خوبی هست؟من این رشته رو در دانشگاه ازادتهران شمال قبول شدم.به نظرتون رشته خوبی است؟باتوجه به این امسال میخواهم در ازمون وکالت شرکت کنم.این رشته کمکی به من میکند؟استاد بزرگوار ایا میشود در دانشگاه ازاد در ارشد تغییر رشته داد؟کارشناسی من فقه وحقوق بود.خواهشمندم جواب من را بدهید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب با توجه به لیسانس شما خوب است.

 9. علیرضا
  پاسخ دادن

  سلام.استاد،اگرکسی لیسانسش مهندسی برق باشه ولی فوق لیسانس ودکتراش فلسفه باشه.به لحاظ قانونی میتونه عضوهیات علمی دانشگاه دولتی بشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام قانون چیز خاصی را نمی گوید ولی گروه ها معمولا موافقت نمی کنند.

 10. سارابرخورداری
  پاسخ دادن

  باسلام وخسته نباشیدخدمت شمادکترعزیز..بنده لیسانس علوم آزمایشگاهی دارم والان درمقطع ارشدحقوق جزاترم دوم تحصیل میکنم ودارم خودم رابرای آزمون دکترای حقوق آماده میکنم.ناگفته نماندکه همزمان با ارشدحقوق لیسانس آنراهم دردانشگاه دیگری میخوانم تابعدا برای آزمون وکالت وقضاوت وهیات علمی مشکلی به علت نداشتن لیسانس مرتبط نداشته باشم…سوال بنده این است که درآزمون مصاحبه دکتراچه مشکلاتی سرراهم دارم.ودوم اینکه بنده ازلحاظ مالی مشکلی ندارم به نظرشمادکتراکدام دانشگاه بخوانم..آزادیاپردیس؟!باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ای کاش یجای خواندن هم زمان لیسانس و فوق لیسانس از لیسانس شروع می کردی. به هر حال دکتری آزاد یا پردیسهای آزاد خیلی این روزها مشکل نیست.

 11. mana
  پاسخ دادن

  باسلام.دانشجوی سنواتی ارشد هستم متاسفانه دوره ارشد موفقیت آمیزی نداشتم.اقای دکتر به نظر شما تمام کردن ارشد رشته مهندسی از دانشگاه دولتی خوب اما با معدل ۱۵-۱۶ با پایان نامه ضعیف و نداشتن مقاله بهتر است یا اینکه از آن انصراف داده و دوباره برای مقطع ارشد روزانه و دانشگاهی در همان سطح راتلاش کرد؟خیلی دوست دارم ادامه تحصیل بدم( لیسانس معدل ۱۵٫۲ از داشگاه دولتی روزانه-شیراز)

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام تجدید دوره را توصیه نمی کنم.

 12. حسین
  پاسخ دادن

  سلام.آقای دکتراگرکسی بخواددریک مرکزمطالعاتی وابسته به یک دانشگاه مادر،هیات علمی بشه، حقوق ماهیانش چقدره؟وآیا حقوقش با کسیکه دریک گروه آموزشی دانشکاه مادرهیات علمی میشه وبا دانشجوها سروکارداره وتدریس هم میکنه فرق میکنه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام حقوق هیات علمی متناسب با رتبه و درجه و شهر محل کار یکسان است.

 13. ا.ر
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. من دانشجوی سال آخر ادبیات انگلیسی فردوسی هستم.برای ارشد تصمیم دارم ادبیات انگلیسی بخونم. به نظر خودم کار درستی میکنم چون علاقه دارم. ولی اطرافیان ادعا میکنند که کاری که با لیسانس ادبیات میکنی با ارشد هم همون کار انجام میشه. نمیدونم. میشه راهنماییم کنید؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ارشد خب بهتر است و فرصتهای شغلی بهتری را برای شما ایجاد می کند ولی نه هر دانشگاهی.

 14. سمانه براتی
  پاسخ دادن

  سلام خدمت استادگرامی
  جناب دکتر ایا در ایران در مقطع دکتری گرایش حقوق تجارت بین الملل داریم؟کدام دانشگاه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فعلا که نداریم ولی بنا است که دانشگاه شهید بهشتی در سال آینده راه اندازی کند ولی هیج جیزی فعلا صددرصد نیست.

 15. شایان
  پاسخ دادن

  سلام دکتر
  من اگر بخوام دکترا پژوهش محور با هزینه خودم ثبت نام کنم و طرحی را خودم ارائه دهم باید چیکار کنم ؟
  این استاد راهنمارو باید از کجا پیدا کنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعضی ها این کار را انجام داده اند ولی من روش آن را بلد نیستم چون دکتری پژوهش محور برای ایجاد ارتباط با صنعت و رفع نیاز آنها است.

 16. باران
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  امسال ارشد قبول شدم و تو مراحل مختلف پذیرش دانشگاه در چهار گرایش امکان انتخاب دارم
  ۱٫ حقوق مالی اقتصادی
  ۲٫ حقوق تجارت بین الملل
  ۳٫ حقوق خصوصی
  ۴٫ حقوق بین الملل
  میشم نظرتونو راجع به این رشته ها بگید
  اولویت با کدومه به نظر شما ؟
  ببخشید که با سوالات متعددم مزاحمت ایجاد میکنم ولی اعتمادم به شما باعث میشه با آرامش انتخاب کنم .
  شما به معنای واقعی کلمه استاد هستید
  دوستون دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظرم اولویت با حقوق تجارت بین الملل و بعد حقوق خصوصی است.

 17. میثمی
  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوارم
  آیا امکان دارد کتاب جامع و مناسبی در ارتباط با ال سی ها و برات های بین المللی معرفی نمایید
  ممنون از متانت و صبرتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام کتابهای انگلیسی متعددی است که امکان دسترسی به آنها در ایران نیست و کتاب قابل فارسی نیز سراغ ندارم. مباحثی از این مسایل در کتاب حقوق تجارت بین الملل اینجانب بحث شده است. مثلا کتاب انگلیسی زیر را می توانید تهیه کنید:
   The Law of Letters of Credit and Bank Guarantees, Agasha Mugasha

 18. جهلگرد
  پاسخ دادن

  با سلام جناب دکتر شیروی عزیز-میخواستم بدونم شرایط عضو هیئت علمی چیه؟وایا دکترا بگیری عضو ان میشی؟به نظر شما من تا دکترا ادمه بدهم برای هیئت علمی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اولین شرط هیات علمی شدن این است که یک موسسه آموزش عالی نیاز داشته باشد. سپس از دارندگان دکتری و در موارد خیلی استثنایی دارندگان ارشد دعوت می شود که تقاضای خود را ارائه کنند. بر اساس رزومه شما و تعداد شرکت کنندگان و سایر عوامل شما ممکن است برای مصاحبه دعوت شوید. با توجه به کاهش نیاز و افزایش متقاضیان رقابت بین شرکت کنندگان روز به روز زیادتر می شود و ممکن است بسیاری از راهیابی به هیات علمی محروم شوند. اینجا است که یکسان بودن و مرتبط بودن مدارک دانشگاهی، معدل، تعداد مقالات و کتب و سایر فعالیتهای آموزشی و پژوهشی، سن و محل تحصیل مد نظر قرار گیرد. به هر حال برای اطلاع دقیق از شرایط باید به آگهی های منتشر شده برای جذب هیات علمی مراجعه کنید.

 19. حسین
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  فارغ التحصیل حقوق خصوصی هستم و سر دفتر اسناد رسمی و علاقمند به کارآفرینی و در عین حال مطالعه ؛ استاد کلا نظرتون در مورد آینده رشته حقوق با این همه پذیرش دکتری چیست؟موندم بخونم یا به قول شما ببشینم از زندگی لذت ببرم و کار اقتصادی انجام بدم؟ واقعیتش اینه که چون دکتری زیاد میگیرین خصوصا امسال که دانشگاه ازاد فله ای پذیرش داره بنده کلا تردید دارم و در جواب این سوال که ۴ سال خودم مشغول کنم آخرش چی؟موندم.در صورت امکان میسوط توضیح بفرمایید
  استاد
  آینده کاری رشته مدیریت حقوق قراردادهای بین المللی نفت و گاز و همچنین حقوق نفت و گاز رو از لحاظ
  ۱- هییت علمی شدن۲- بازار کار و پول در آوردن چگونه میبیینید؟یعنی واقعا اگه خوب بخونم و کار بلد بشیم کار بهتری از شغل فعلیم که میانگینش ۵ تومنه؛ پیدا خواهم کرد؟استاد دنبال بک چرای بزرگ برا ادامه تحصیل هستم ولی پیدا نمیکنم….

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به نظرم بهتر است دکتری را برای عنوان اش یا به صورت تفننی مطالعه کنید والا همان سردفتری را بچسبید که خیلی ها آرزوی آن را دارند.

 20. نازنین
  پاسخ دادن

  سلام استاد عزیز ممکنه حق الزحمه ی یک استاد را برای پایان نامه ارشد و دکترا در دانشگاه دولتی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام حق الزحمه اساتید بر اساس تعداد واحدهای پایان نامه ارشد یا رساله دکتری محاسبه می شود.

 21. مینا
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید . آیا برای کار با مدرک کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست باید آزمون وکالت حتما بدم ؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، در ایران هنوز اینقدر فعالیتها تخصصی نشده است که کارشناس ارشد حقوق محیط زیست بتواند به راحتی کار مناسب رشته خود پیدا کند. طبیعتا باید سایر فعالیتهای حقوقی انجام دهد که مستلزم داشتن آگاهی یا پروانه وکالت است.

 22. مجتبی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و ادب خدمت استاد ارجمند و فرزانه. جناب آقای دکتر شیروی این حقیر دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین الملل ترم یک هستم و بعلت عدم آشنایی با منابع درسی و عدم کفایت جزوه گفته شده استاد در کلاس درس، وقتی از استاد محترم (که بهتر است نامشان پنهان بماند) خواستار شدم تا منبع کاملی برای دروس۱-تنظیم قرارداد های بین المللی ۲- حقوق قراردادهای بین الملل(۱)(شرایط انعقاد) معرفی نماید، استاد مربوطه امتناع نمود و گفت منبع مناسبی در کتب موجود حقوقی در بازار وجود ندارد و به همان جزوه اندک او بسنده نمائیم. لذا استدعا دارم تا منابع درسی متناسب با دروس مربوطه را ذکر نمائید. با کمال تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام کتاب حقوق تجارت بین الملل اینجانب را مطالعه کنید. کتابها و مقالات اینجانب برای تأمین بخشی از نیازهای دانشجویان رشته های تجارت بین الملل و حقوق نفت و گاز تهیه و تدوین شده اند که می توانید مراجعه کنید و مطالعه نمایید.

   • مجتبی

    از لطف و عنایت و پاسخگویی به سوال اینجانب از شما استاد محترم سپاسگذارم

 23. زهره
  پاسخ دادن

  با سلام
  من مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از آزاد شیراز با معدل ۱۷ و ارشد آموزش زبان انگلیسی از آزاد شیراز با معدل ۱۸ دارم الان دوست دارم دکترا مدیریت جهانگردی یا گردشگری بخونم چون چندین دوره راهنمای تور و مدیریت فنی دفاتر ایرانگردی و جهانگردی دیدم به نظرتون مشکلی به خاطر تغییر رشته برای هیئت علمی شدن من به وجود نمیاد؟ چون دانشگاه شیراز کارشناسی این رشته را تازه آورده و تعداد افراد دکترای این رشته کمتر از زبان هستند

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم بتوانید در آزمون دکتری رشته مدیریت جهانگردی با مدارک زبان انگلیسی شرکت کنید. هیات علمی که لاید دیگر منتفی است.

 24. سهند
  پاسخ دادن

  سلام.آقای دکترمن الان درترم نه دکتری تحصیل میکنم وتصمیم داشتم درترم هشتم ازرسالم دفاع کنم.درآن زمان تمامی اساتیدداورداخل وخارج گروه مجوزدفاع من روتاییدکردندومعاون پژوهشی دانشکده نیزمجوزدفاع من رادادکه برای کسب مجوزبایدیک مقاله علمی-پژوهشی ویک مقاله لاتین نمایه شده لازم بودکه من اینا روداشتم ومجوزمن تاییدشدولی مشکلی برای من پیش اومدونتونستم ترم هشت دفاع کنم والان واردترم نه شدم ولی جزوسنوات قانونی حداکثرمدت مجازتحصیله.حالا درسیزدهم شهریورمعاون پژوهشی دانشگاه گفته که برای دفاع ازرساله مقاله بایدنمایه اسکوپوس یا آی اس آی داشته باشه وضریب تاثیربالاهم داشته باشه ولی نگفته ضریب تاثیرش چندبایدباشه.حالا به من گیردادن چون واردترم نه شدی ومقاله توفقط نمایه اسکوپوس داره و ضریب تاثیرش فقط درسال ۲۰۱۲ ثبت شده ولی درسال ۲۰۱۳ و۲۰۱۴ ضریب تاثیرش ثبت نشده امکان دفاع نداری.با این شرایط آیا اینا میتونن جلوی من روبگیرن یا من چون قبلا تاییدیه دفاع گرفتم میتونم دفاع کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این مسایل با گفتگو قابل حل است و اقدام خاصی نمی شود انجام داد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>