مراتب علمی اساتید دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

 1. الناز
  پاسخ دادن

  با سلام
  آقای دکتر من دانشجوی دکتری هستم و شرایط بورسیه در دانشگاه آزاد واحد متوسط و دانشگاه علوم فنون مازندران برای من محیا شده. به نظر شما من کدام را انتخاب کنم؟ خیلی فکر کردم ولی به نتیجه نرسیدم. آیا آینده هیات علمی های دانشگاه آزاد مبهم است؟ آیا حقوق و مزایای دانشگاههای آزاد بیشتر است؟ خواهشمندم شما بگید کدام بهتر است؟؟؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به شرایط شما بستگی دارد. ببینید کدام از جهت رفت و آمد و شرایط زندگی و رشته شما بهتر است همان راانتخاب کنید.

 2. فاطمه
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  کسی که مدرک کارشناسی داره و کارشناسی ارشد پذیرفته شده میتونه عضو هیئت علمی بشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام با ارشد این روزها امکان هیات علمی عملا نیست.

 3. رضا
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر نماز و روزه قبول باشه.
  یه سوال دارم درباره بورس هیات علمی/
  آیا دانشجویان دکترایی که بورس هیات علمی دانشگاه دولتی شدن، پس از دفاع، رسمی آزمایشی میشن یا رسمی قطعی؟ اگر پیمانی هستند، در مدت بورس اگر فعالیت پژوهشی داشته باشند، حساب میشه یا این که حتما باید دفاع کنند تا استادیار و پیمانی بشن؟ متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعد از فراغت از تحصیل پیمانی می شوند اگر آن مرکز به آنها نیاز داشته باشد. فعالیتهای پژوهشی برای دانشیاری از زمان استادیاری لحاظ می شود.

 4. الهه
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر
  من دانشجوی اموزش محورروزانه هستم وچندین مقاله دارم سوال اصلی من این است که من میتوانم برای بورس شدن اقدام کنم چه ازسمت داخل وچه خارج؟
  اگریکی ازآشناهامون خارج تحصیل کندمیتواندبرای من بورس تحصیلی بگیردومن بروم؟
  وهمکنون درحال کارکردن برروی چندمقاله isi و isc می باشم تامحدودیت پایان نامه راازبین ببرد.

  سوال بعد:رتبه های اول تاسوم آموزش محورروزانه میتوانندازسهمیه استعداددرخشان برای دکتری استفاده کنند؟
  چون رتبه های ماراجداگانه درنظرمی گیرند؟
  لطفاکاملاتشریح کنیدجواب سوالاتم را.
  باتشکرفراوان ازراهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بورس داخل که باید از طریق آزمون و اعلام عمومی اقدام کنید (اگر چنین اعلامی انجام شود) و بورس خارج را نیز باید تک تک دانشگاه ها مکاتبه کنید.

 5. مهسا
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر؛ از اینکه پاسخگوی سوالات هستید بسیار سپاسگزارم.
  اینجانب کارمند رسمی وزارت امورخارجه هستم؛ باتوجه به اینکه در حال حاضر در مرحله رساله دکتری بوده و گروه نیز تمایل به جذب من بعنوان هیات علمی دارد؛ در صورت امکان در خصوص سوالات زیر اینجانب را راهنمایی بفرمایید:
  ۱. باتوجه به اینکه کد استخدامی دولت صرفاً یکبار به هر فرد تعلق میگیرد، آیا امکان انتقال از پست کارشناسی به هیأت علمی وجود دارد؟
  ۲. در صورت موافقت وزیر امورخارجه، آیا میتوانم به گزینه انتقال یا مأموریت به وزارت علوم با جایگاه هیأت علمی فکر کنم؟
  ۳. در صورت استعفا از وزارت امورخارجه، آیا امکان استخدام مجدد بعنوان هیأت علمی را دارم؟
  ۴. در صورت قبول جابجایی از وزارت امور خارجه به وزارت علوم، آیا در نحوه و سطح استخدام من تغییری پیدا میشود؟ تبدیل به آزمایشی، پیمانی، قراردادی و … میشوم یا رسمی باقی خواهم ماند؟
  از اطاله کلام عذرخواهی میکنم و از سعه صدر شما در پاسخگویی تشکر!

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام تبدیل کارشناسی به هیات علمی تابع مقررات سختی است و معمولا ابتدا به وزارت علوم یا دانشگاه ها فرد انتقال و سپس به هیات علمی تبدیل وضعیت می شود. بله با استعفا می توانید دوباره برای هیات علمی اقدام کنید. اگر کارشناس به هیات علمی تبدیل وضعیت شود به رسمی آزمایشی تبدیل می شود.

 6. محسن زرگر
  پاسخ دادن

  امکان هیات علمی شدن در دو دانشگاه به صورت همزمان وجود دارد. ایا وزارت علوم چک میکند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام یکی به صورت تمام وقت و یکی به صورت نیمه وقت امکان دارد. هیچ کس نمی تواند دو شغل تمام وقت داشته باشد.

 7. نسرین
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.
  بنده فارغ التحصیل لیسانس ریاضی از یک دانشگاه دولتی هستم.و بتازگی در کنکور انفورماتیک پزشکی وزارت بهداشت رتبه قابل قبولی کسب کردم. با توجه به اینکه این رشته ۵ سالی هست ایجاد شده و فارغ التحصیل کمی دارد و نیاز زیادی به هیات علمی متخصص همین رشته دارد. بنظر شما با اخذ دکتری میتوانم عضو هیات علمی شوم؟ مستحضرید که این رشته کارشناسی ندارد.

  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام احتمالا برای فارغ التحصیلانی شبیه شما فرصت بیشتری باشد.

 8. افسانه
  پاسخ دادن

  سلام
  آقای دکتر من میخوام در آینده هئیت علمی بشم
  و الان دو گزینه برای تحصیل در مقطع ارشد پیش رو دارم
  کنکور بدم و دانشگاه های تهران درس بخونم
  در دانشگاه خودمون بدون کنکور قبول بشم و اگر دانشگاه خودمون قبول بشم یک ترم جلو میافتم و ولی از طرفی دانشگاه ما ۵ سال است تاسیس شده و تازه اولین باره که داره ارشد میگیره مترسم دانشگاه خودمون قبول بشم برای قبولی دکترا دچار مشکل بشم و از طرفی مدرکم خیلی معتبر نباشه
  ولی دانشگاه ما دولتی هستش
  ولی از طرفی در دانشگاه خودمون معدلم راحتتر بالا میره و شاید بتونم راحت جذب هیئت علمی دانشگاه خودمون بشم
  ببخشید طولانی شد
  بی صبرانه منتظر جواب شما هستم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام صرف این که شما در دانشتگاه های تهران درس بخوانید هیات علمی شدن را برای شما تضمین نمی کند. بنابراین همان دانشگاه خودتان فعلا ادامه تحصیل بدهید.

 9. لیدا
  پاسخ دادن

  سلام ضمن عرض خسته نباشید، دررشته کارشناسی معماری فارغ التحصیل شدم، ارشد رو میخواستم در یکی از دانشگاه پردیس ادامه دهم،، آیا مدرکش معتبر هست که وقتی فارغ التحصیل شدم به عنوان هیات علمی دانشگاه من رو بپذیرن؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فعلا که اینقدر فوق لیسانس بیکارند و نتوانسته اند جذب هیات علمی بشوند. شاید اگر دکتری بگیرید و جایی خالی شود شانسی داشته باشید.

 10. امیر
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر. میخواستم بدونم با دکتری برق شریف میشه روحقوق ۷-۸ تومان برای دانشگاه حساب کرد یا نه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام منظورتان این است که از طریق هیات علمی اینقدر پول درآورید؟ اولا حقوق هیات علمی به دانشگاه محل تحصیل ربط ندارد ثانیا برای شروع روی دو میلیون فکر کنید. بنظرم یک شرکت تجاری بزنید بهتر است.

 11. ﺷﻴﻤﺎ
  پاسخ دادن

  ﺳﻼﻡ
  ﻣﻦ ﻓﺎﺭﻍ اﻟﺘﺤﺼﻴﻞ ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﻛﺸﺎﻭﺭﺯﻱ اﺯ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﻬﺮاﻥ ﻫﺴﺘﻢ
  ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﻋﻼﻗﻪ ی ﺯﻳﺎﺩﻱ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺭﺷﺘﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺷﻨﺎﺳﻲ ﺩاﺭﻡ اﺯ اﻭاﺧﺮ ﺧﺮﺩاﺩ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﻣﻂﺎﻟﻌﻪ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﺯﻣﻮﻥ اﺭﺷﺪ اﻳﻦ ﺭﺷﺘﻪ
  ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﻟﻂﻒ ﻛﻨﻴﺪ و ﺑﻬﻢ ﺑﮕﻴﺪ اﮔﺮ ﻣﻦ ﺭﺷﺘﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺷﻨﺎﺳﻲ ﺭﻭ اﺩاﻣﻪ ﺑﺪﻡ ﺗﺎ ﺩﻛﺘﺮﻱ
  ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ اﻳﻦ ﻛﻪ ﻣﺪﺭﻙ ﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺳﻲم ﻛﺸﺎﻭﺭﺯﻱ ﻫﺴﺖ و ﻛﺎﻣﻼ ﻏﻴﺮ ﻣﺮﺗﺒﻄ
  اﻣﻜﺎﻥ ﺗﺪﺭﻳﺲ ﺩﺭ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﺮاﻡ ﻭﺟﻮﺩ ﺩاﺭﻩ ﻳﺎ ﻧﻪ
  ﻟﻲ ﻧﻬﺎﻳﺖ ﺳﭙﺎﺳﮕﺰاﺭﻡ

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم که شانسی در هیات علمی جامعه شناسی داشته باشید.

 12. حسن
  پاسخ دادن

  باسلام و ضمن تشکر از شما،
  یک سوال داشتم و فکر کنم آنقدر دقیق نوشتم که مبهم شد! امیدوارم واضح باشد:
  آیا بورسیه های دکتری دانشگاه آزاد بعد از فارغ التحصیلی و ارتقا به مرتبه استادیاری و نیز گذراندن دوره سربازی به صورت طرح خدمت متخصصین (هیات علمی) و اتمام دوره و تعهدات آن ودریافت کارت پایان خدمت، دارای وضعیت استخدامی قراردادی (پیمانی) خواهند بود یا وضعیت استخدامی رسمی آزمایشی؟
  متاسفانه این موضوع هیچ کجا به دقت تبیین نشده است.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام همه در ابتدا پیمانی می شوند و تبدیل وضعیت آنها به رسمی آزمایشی منوط به داشتن حداقلهای پژوهشی و آموزشی است.

 13. ملک
  پاسخ دادن

  باسلام. خیلی خوب راهنمایی میکنید. من هم سوالی از خدمتتون دارم که اگه اشکالی نداشته باشه اینجا مطرح کنم.چون نمیدونم کدوم قسمت بپرسم.
  من با مدرک ارشد تازه از مهر ماه برای تدریس در یکی از دانشگاههای غیرانتفاعی پذیرفته شدم. اما سوالی که دارم اینه که چکار کنم که ترمهای بعدم ماندگار باشم؟
  آیا احتمال داره به عنوان بورس از طرف همان دانشگاه پذیرفته شم؟ سپاسگزار از راهنماییتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بسیاری از دانشگاه های غیر انتقاعی و امثالهم ترجیح می دهند که فارغ التحصیلان فوق را به صورت حق التدریس جذب کنند ولی نسبت به تبدیل وضعیت آنها به پیمانی یا رسمی یا اعطای بورسیه به دلایل اقتصادی موافقت نمی کنند. به هر حال شاید شما شانس تبدیل وضعیت را پیدا کنید. خودتان را خوب نشان دهید.

 14. مسعود
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر
  بنده ۲۶ ساله دانشجوی دکتری شیمی تجزیه پردیس دانشگاه گیلان هستم که از طریق آزمون سراسری دکتری سازمان سنجش با رتبه ۱ این پردیس پذیرفته شده و دارای مقالات isi ، بیش از ۶ عنوان اختراعات داخلی و جهانی، ۲ مدال طلای جهانی اختراعات و سوابق تدریس ، علمی و پژوهشی بسیاری هستم آیا به نظر شما مدرک دکتری پردیس برای هیئت علمی یا بورس اعتبار دارد و امیدی می تونم داشته . ممنون میشم راهنمایی بفرمایی.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله امکان وجود دارد. به هر حال در جذب هیات علمی همیشه باید رقابت را مد نظر قرار داد.

 15. الان
  پاسخ دادن

  با سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر من استخدام قراردادی وزارت نیرو(۵ سال سابقه کار دریافتی۱۴۰۰) و قبول شده ای ازمون دکتری برق قدرت دانشگاه ازادو ۳۰ساله می باشم یه شرایطی پیش امده که می تونم بورس دانشگاه محل زندگیم بشم “و اگه بخوام بورس بشم باید از شغل اداریم استعفا بدم سوالم این بود از خدمتتون کدوم یکی رو ترجیح میدین؟؟با این توضیح که قبولیم در واحد دانشگاهی با محل زندکیم تو یه استانه و شغل ادارم به صورت شیفتی می باشد
  با تشکر فراوان۹۳/۰۴/۲۰

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم هیات علمی بهتر از کارمندی است و با بورسیه هم شما همین حدود درآمد خواهید داشت.

 16. مهدی
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر.من فوق لیسانس مترجمی دانشگاه آزاد اصفهان هستم.اگه بخوام هییت علمی دانشگاه آزاد بشم
  ۱.می تونم رو اسم دانشگاهی که درس خوندم مانور بدم؟
  ۲.گرایش من در دکترا در دانشگاه آزاد وجود نداره.فقط دولتی پذیرش داره.اونم ۹ نفر.این موضوع واسه من شانس محسوب می شه برای این که استخدام بشم یا نه؟
  مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم که خیلی با فوق بتوانید هیات علمی شوید. به هر حال شانس خود را امتحان کنید.

 17. دانش
  پاسخ دادن

  باسلام
  اقای دکتر ! دانشجوی ارشد پردیس فارابی هستم فقط میخواستم بدونم بهترین کارهایی که تویدانشگاه شد برای راحتتر پذیرش شدن درمقطع دانشجوی دکتری شدن میتونم انجام بدهم چی میتونه باشه؟
  واینکه دانشجویان پردیس هم میتونن ازشانس درقبولی مقطع دکتری برخوردار بشوند؟وکلا مزایاومعایب دانشگاه پردیس چی میتونه باشه؟
  ایادانشجویی که تا تحصیلاتش ازخارج کشور هست دارای امتیازاتی هست نسبت به دانشجویان داخل درجذب هیات علمی؟

  باتشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر منظورتان موفقیت در مصاحبه دکتری است، داشتن مقاله چه در مجلات و چه در همایشها، کتاب یا نمره زبان خیلی کمک می کند. آمادگی برای مصاحبه و داشتن اطلاعات گسترده در رشته خود هم خیلی مهم است که بتوانید هر سوالی که از هر جهت مطرح می شود پاسخی درخور بدهید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>