مراتب علمی اساتید دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

 1. amir
  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشیدخدمت دکتر شیروی .
  قبل از سوال می خواستم از شما تشکر کنم که به سوالات ما جوانان پاسخ می دهید ومارا راهنمایی می کنید.
  ۱-آقای دکتر برای هیئت علمی شدن دانشگاه های سراسری(یا اگر هیئت علمی نمیشه تدریس به صورت حق و تدریسی) آیا شرایط سنی خاصی وجود داره هم ایران سوالم هست هم اروپا و آمریکای شمالی؟
  ۲-چون من از مهر تازه ترم ۱ تاریخم شروع میشه سنم هم ۲۵ سال هست تا به فوق و دکترا برسم طول میکشه تاریخ را از رو علاقه ی خوام بخونم ولی اگر شرایطش باشه تدریس در این رشته هم خیلی دوست دارم.
  ۳-اطلاعاتات در مورد کارشناسی به دکترا دارید شما؟تو وب که می چرخیدم خیلی از دانشگاه های جهان این سیستم را دارند.میشه منو راهنمایی کنید.
  ۴-سوال آخر اینکه کارشناسی تاریخ تهران مرکز و دکترا از یک دانشگاه ممتاز یا خوب آمریکایی میشه برای هیئت علمی آقادم کرد یا کارشناسی هم دقت می کنند کجا خونده شده؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام در ایران برای هیات علمی شدن ۴۵ سالگی ولی بر حق التدریسی سن ملاک نیست در خارج هم هر دانشگاهی شرایط خاص خودش را دارد. ۳- کارشناسی به دکتری دارید ولی بعد که به ایران برگردید ممکن است در ارزشیابی مدارک دچار اشکال شوید.

 2. kimia
  پاسخ دادن

  باسلام وضمن تشکرازشما
  اینجانب دانشجوی ارشدمدیریت مالی هستم وروزانه اموزش محوردانشگاه دولتی یزدمیخواستم بپرسم من بااین شیوه می توانم دردوره دکتری پذیرفته شوم درحالی که پایان نامه ندارم اماسوابق پژوهشی بسیاری ومقالات متعددداخلی وبین المللی دارم.یعنی بخاطریک پایان نامه که همه میدونن یک دوباره کاری است ماراردمیکننددرمصاحبه؟البته من انتخاب رشته بدی کردم که چنین شد
  سوال ۲: بافوق لیسانس بامعدل بالاواموزش محورامکان تدریس دردانشگاههای پیامنوروغیرانتفاعی رادارم؟
  سوال ۳: اگررییس یک دانشگاه دولتی بخواهدباهاش مقاله علمی پژوهشی کارکنم به درخواست خودشان میتوتندبرای همان دانشگاه بورسیه داخل بگیرم؟ وچگونه؟
  ممنون ازراهنماییتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- احتمال قبولی شما تا حدی هست. ۲- حق التدریسی شاید. ۳- سوال را نفهمیدم اگر منظورتان این است که یک مقاله مشترک بدهید که آنها شما را کمک کنند که بورسیه شوید من اطلاعی ندارم ولی اگر منظورتان این است که این مانع نباشد بنظرم مانع نیست.

 3. امید
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت شمادکترگرامی،ایابادشتن مدرک ارشدرشته روان شناسی می توان جذب شرکت نفت بشم باتوجه به اینکه فرزندشهیدهم هستم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اطلاعاتی ندارم که آیا شرکت نفت به این رشته نیاز داشته باشد. ولی نیازهای هرکدام از شرکتهای زیر مجموعه نفت به تناسب اعلام میشود.

 4. آسمون
  پاسخ دادن

  سلام من لیسانسم نرم افزار بوده از پیام نور رتبه اول بودم ارشدم مدیریت دولتی آزاد خوندم با معدل ۱۹ ، ۴ تا مقاله پژوهشی هم دارم احتمال اینکه دکتری مدیریت دولتی علوم تحقیقات تهران قبول بشم چقدره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام امکانش در دانشگاه آزاد هست.

 5. رسول
  پاسخ دادن

  با سلام وخسته نباشید

  آیا در صورت انصراف از دوره دکترا در ترم اول روزانه باید هزینه پرداخت کرد؟ حدودا به چه میزان؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر روزانه باشید و بخواهید دوباره در ایران تحصیل کنید باید هزینه بدهید والا نه. میزان آن هر سال در حال تغییر است.

 6. علیرضا
  پاسخ دادن

  ممنون میشوم از راهنماییتان

 7. علیرضا
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی
  من رشته کارشناسی زیست بوده اما به علت علاقه وهمچنین بازار کار میخوام برای ارشد مدیریت امتحان بدم. ایا به نظر شما این کار درستی است؟ یا بهتر در همان رشته خودم ادامه بدم؟ (نا گفته نماند پارسال ارشد آزاد کرج قبول شدم وبه دلایلی ثبت نام نکردم به نظر شما با ارشد زیست میتوان در دانشگاه تدریس کرد؟ با توجه به شرایطی که در علوم پایه متاسفانه وجود داره….)

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم تغییر رشته خیلی مطلوب نیست ولی اگر با ارشد مدیریت بتوان کار مناسبی پیدا کرد خب تغییر رشته بد نیست. ولی من مطمئن نیستم که ارشد فی نفسه فرصت شغلی بهتری فراهم می کند.

 8. مهرناز
  پاسخ دادن

  سلام. حقوق یک استادیار تازه استخدام شده چقدر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حدود دو میلیون دست شما را می گیرد.

 9. احمد
  پاسخ دادن

  سلام بر جناب آقای دکتر شیروی
  با سپاس از حسن توجه جنابعالی نسبت به سوالات دوستان؛ بنده دانشجوی ترم دوم دکترای مکانیک روزانه دانشگاه بوعلی سینا هستم. همچنین دو مقاله isi که در elsevier و sage هستند و یک مقاله کنفرانس و یک اختراع ثبت شده از پایان نامه دوره ارشد دارم. دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را در همین رشته در دانشگاههای مالک اشتر و دولتی یاسوج با معدل های ۱۵/۹۱ و ۱۵/۸۸سپری کرده ام. به نظر شما شانس پذیرفته شدن بنده بعنوان راتبه در دانشگاههای سراسری شهرستان چقدر است؟
  بنده نگران معدل پایین تر از ۱۶ مقطع ارشد هستم.
  از اینکه با نظرتون به بنده کمک میرسونید بینهایت سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام امکانش هست

 10. فرزانه ابراهیمی
  پاسخ دادن

  من کارشناسی و ارشد اقتصاد را درموسسه غیر انتفاعی علامه محدث نوری با معدل ۱۶.۹۸ خواندم.تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم اما دو سوال دارم
  ۱-آیا رشته اقتصاد را ادامه دهم یا دکتری مدیریت مالی؟
  ۲-امکان پذیرشم در دوره دکتری با توجه به اینکه مقاله (بجز پوستر همایش) ندارم چقدر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم همان اقتصاد بهتر است. دانشجویان اکثرا مقاله ندارند.

 11. نازنین
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر شیروی

  من دانشجوی ترم اول داروسازی آزاد هستم ، و الان که وارد دانشگاه شدم حس میکنم شاید بهتر بود یک سال پشت کنکور میموندم و دولتی میخوندم …

  به نظر شما این ایده که من یک سال مرخصی بگیرم و دوباره برای کنکور بخونم اشتباهه؟
  آیا سطح علمی و آموزشی داروی آزاد با دولتی خیلی متفاوته که ارزش این کارو داشته باشه؟؟؟

  پیشتر سپاسگزارم از راهنماییتون آقای دکتر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم قبول شدن در رشته های دکتری خیلی سخت است و بهتر است ریسک آن را نکنید.

 12. سارا
  پاسخ دادن

  با سلام
  آیا افرادی که در خارج از کشور در مقطع دکتری تحصیل میکنند میتوانند بورسیه داخل شوند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نشنیده ام ولی ممکن است شما بتوانید اعلام نیاز بگیرید.

 13. فهیمه
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید.خوشحالم که بالاخره تونستم یه سایت کامل و عالی پیدا کنم و از اطلاعاتتون استفاده کنم. یک دنیا ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. بنده لیسانس فیزیک اتمی از دانشگاه دولتی تبریز گرفتم،دوره ارشد تغییر رشته دادم و آزمون مدیریت جهانگردی و بازاریابی جهانگردی را دادم و از دانشگاه تهران قبول شدم،الان ترم ٣هستم و تا حالا معدل بالای ١٩ دارم و یک مقاله برای کنفرانس خارجی معتبر دارم و اونطوری که استاد راهنمام میگن میتونم از پایان نامه ام حداقل ٢ مقاله بنویسم،قصد دارم که دوره دکترا رو در خارج از کشور ادامه بدم،سوال اولم این هست که برای گرفتن فاند از دانشگاههای خوب اروپا چه رزومه ای لازم هست؟(غیر از نمره بالای تافل و جی آر ای؟)مقالات علمی پژوهشی که در ژورنالهای داخلی چاپ میشه ارزش و اعتباری برای رزومه اپلای دانشگاه های اروپایی دارند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام مقالات داخلی بی تأثیر نیست ولی تأثیر مجلات بین المللی را ندارد و سعی کنید بیشتر روی مقالات خارجی سرمایه گذاری کنید.

 14. انتحاری
  پاسخ دادن

  سلام، آیا مدرک دکتری دانشگاه آزاد علوم تحقیقات تهران معتبر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد از واحدهای معتبر دانشگاه آزاد است.

 15. مسعوذ
  پاسخ دادن

  باسلام، من کارشناس ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد هستم و کارشناسی را در ۷ ترم و ارشدم را در ۳ ترم به پایان رسانده ام و۲۴ ساله هستم و ۲ ترمه در دانشگاه پیام نور تدریس می کنم ودارای کارت معافیت از سربازی می باشم و دارای ۱مقاله داخلی و۱ مقاله oral بین المللی و ۱ مقاله ISI می باشم با این شرایط به نظر شما می توانم جذب هیئت علمی بشوم یا برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم و یا در صورت ماندن در ایران آیا امیدی به پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه معتبر وجود دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم هیات علمی شوید ولی امکان ادامه تحصیل در خارج را اگر پول دارید هست واگر پول ندارید باید تلاش کنید که fund یا بورسیه بگیرید. امکان قبولی در دکتری در ایران هم هست.

 16. داوود
  پاسخ دادن

  بی نهایت سپاسگذارم بابت پاسخ گویی به سوالات بی شمار جوانان ایران زمین.تنتون سالم دلتون شاد.

 17. ج
  پاسخ دادن

  آیا امکان جذب هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی برای شخصی که تمام مقاطع تحصیلیش دانشگاه آزاد بوده هست یا خیر؟ لازم به ذکر هست بنده کارمند قرادادای دانشگاه علوم پزشکی هستم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام امکانش هست ولی ضعیف است.

 18. سعید
  پاسخ دادن

  با سلام وعرض ادب محضر جناب دکتر شیروی
  حقیر دانشجوی بورسیه داخل هستم و در یکی از دانشگاههای دولتی مشغول تحصیلم و در انتظار امتحان جامع هستم و قبل از تحصیل تعهد محضری دادهام که در مراکز دولتی تحصیل نمکنم ولی بعد از پذیرش در استخدام پیمانی شدم .جناب دکتر راهنمایی بفرمایید بعد از اتمام تحصیل پرونده استخدامی خود را که در دستگاه دولتی است به ان دانشگاه انتقال دهم و جذب هییت علمی شوم و اگر مبلغ خسارت را به دانشگاه بپردازم چه میشود لطفا کمکم نمایید خیلی فکرممشغول است
  از جهتی هم بسیاری از مدیران نظام مشغول تحصیل در دکترا هستن و در دستگاههای دو لتی فعالییت دارن با تشکر و ارادت فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام معمولا انتقال از کارمندی به هیات علمی به سادگی نیست و شما باید راه سختی را دنبال کنید. بهتر است کارمندی را فراموش و هیات علمی را دنبال کنید.

 19. علی
  پاسخ دادن

  سلام استاد گرامی

  ایا این حرف درست است که بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اینده ی شغلی تفاوتی وجود ندارد و کسانی که برای ارشد راهی میشوند با حتما قصد دکترا کنن؟ حتی اگر ارشد را از یک دانشگاه سطح اول داخلی بگیریم؟ ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم این حرف بی ربطی نیست ولی این روزها اکثر افراد ارشد هستند.

 20. علی
  پاسخ دادن

  سلام و با تبریک عید به شما
  من امکان تحصیل برای ارشد رشته ی فناوری اطلاعات دانشگاه امیرکبیر و نرم افزار صنعتی شریف رو دارم؟ به هر دو هم علاقه مندم . به نظر شما به اسم دانشگاه فکر کنم یا به رشته چون فکر میکنم فناوری اطلاعات امیرکبیر قوی تر ارایه بشه؟ اسم شریف یا یادگیری امیرکبیر؟ در ضمن مقاله ای هم ندارم.

  ممنون از لطف تون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظر من غیر فنی نرم افزار شریف بیشتر توی بورسه

 21. صدرا
  پاسخ دادن

  کسی که مرتبه مربی دارد و پایه ۵ است در صورت ارتقا به مرتبه استادیاری و پایه ۵ حدودا چه میزان افزایش حقوق خواهد داشت ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام آنقدر که آدم از درس خوندن و مدرک گرفتن پشیمان می شود.

 22. مرتضی
  پاسخ دادن

  سلام من دو تا سئوال دارم
  ۱- با مدرک دکتری دانشگاه ازاد می توان هیئت علمی دانشگاه دولتی شد؟
  ۲- با مدرک دکتری ارمنستان تاجیکستان می توان هئیت علمی دانشگاه ازاد شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- بله این امکان وجود دارد ولی محدود. ۲- این مدارک خیلی فعلاوجهه خوبی در محیطهای اکادمیک ندارد.

 23. کبری
  پاسخ دادن

  باسلام من لیسانسم از دانشگاه دولتی اصفهان و ارشدم رو فراگیر پرفتم و تمایل به ادامه تحصیل دارم ۲مقالهisi هم دارم ایا در مقطع دکتری پدیرش میشوم با توجه به مدرک ارشدم که فراگیره
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام احتمالش ۵۰ ۵۰ است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>