پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «پرسشهای حقوقی و قضایی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. محمد
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد عزیز بنده شبانه حقوق نفت و گاز دانشگاه تهران قبول شدم میخواستم بدونم هزینش حدودا چقد میشه البته با خوابگاه؟ و میخواستم بدونم جناب دکتر اصلا ارزششو داره واسه این رشته هزینه کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، هزینه و خوابگاه را که اطلاع ندارم ولی اگر به سختی بر نمی خورید، خوب است.

 2. رضا
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  من رتبم امسال خوب نشد و انتخاب رشته هم که کردم پردیس شهید بهشتی تهران گرایش کنترل قبول شدم.
  به نظرتون پردیس رو برم یا انیکه دانشگاه ازاد واحد علوم تحقیقات؟ساکن اصفهان هم هستم
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم پردیس شهید بهشتی بهتر است اگر هزینه اش مسئله ای نیست.

 3. احمد
  پاسخ دادن

  سلام استاد عزیز من کارشناسی حقوق دارم و الان کاراموز وکالت هستم به نظر شما ارزش داره که من تز کار وکالتم کم کنم و ارشد رو هم به طور جدی بخونم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب بد نیست و لازم نیست کار وکالت را هم کم کنید.

 4. دانشجو
  پاسخ دادن

  با سلام وخسته نباشید
  من فارغ التحصیل مهندسی مکانیک حرارت وسیالات دانشگاه ازاد هستم و ارشد مکانیک گرایش طراحی کاربردی ملی روزانه قبول شدم میخواستم بدانم ایا با ادامه تحصیل با نوجه به رشته کارشناسی بعدا دچار مشکل خواهم شد یا اصلا ادامه تحصیل بهتر است یا رفتن به سربازی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم فعلا ادامه بدهید.

 5. م
  پاسخ دادن

  با سلام.استاد به نظرتون بین حقوق اقتصادی و حقوق مالکیت کدوم بهتر و کاربردی تره ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم هر دو در یک حد هستند و خیلی بازار خاصی ندارند.

 6. elahe
  پاسخ دادن

  سلام دکتر
  من دانشجوی ترم پنج مهندسی شیمی (صنایع پالایش)دانشگاه ازاد تهران هستم ،ایا میتونم ارشد مندسی معماری یا مکانیک بخونم ؟
  اگه میشه لطفا بگید شرایطش چیه ؟
  ودر رشته خودم میتونم کجا ها مشغول به کارشم؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شما می توانید هر رشته ای که دوست دارید در ارشد شرکت کنید و شرط خاصی هم ندارد. باید بتوانید قبول شوید.

 7. محمد
  پاسخ دادن

  سلام برای گرفتن امریه شرکت نفت اگر دانشگاه پردیس خودگردان شیراز باشم شرایط دانشگاه دولتی محسوب می شود یا خیر ؟ و برای بورسیه شرکت نفت برای دانشگاه شیراز گذاشتند برای ما هم محسوب می شود یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اطلاع ندارم از منبعی که امریه می دهد باید سوال کنید.

 8. منتظری
  پاسخ دادن

  باسلام
  من امسال در رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تولید نرم افزار در دانشگاه مجازی شیراز شیوه آموزش محور قبول شدم
  ۱-اعتبار این دانشگاه و مدرکی که ارائه میشود از نظر ادامه تحصیل و تدریس در دانشگاه به چه صورت است؟
  ۲- آیا امکان تحصیل در مقطع دکترا در رشته مدیرت وجود دارد؟من لیسانس رشته مهندسی آی تی هستم الان هم مجازی قبول شدم
  ۳-اگر امسال همزمان رشته مدیریت دانشگاه آزاد را قبول شوم از نظر اعتبار و تدریس در دانشگاه بهتر است یا رشته مجازی فناوری اطلاعات؟
  ۴-امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای کدامیک از دو رشته ذکر شده وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم این مدارک برای کسی خوب است که قبلا کارمند باشد و حالا بخواهد با فوق حقوق بیشتری بگیرد.

 9. M
  پاسخ دادن

  سلام….من اهل اصفهانم و در کنکور ارشد روزانه دزفول قبول شده ام….ایا امکان گرفتن انتقالی یا مهمانی را دارم یا نه ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ابتدا باید بروید ثبت نام کنید شاید برای ترمهای بعدی بتوانید با موافقت مبدا و مقصد مهمان شوید.

 10. ميلاد
  پاسخ دادن

  باسلام.میخواستنم بپرسم شما با مدرک دکترای تجارت بین الملل در مقطع کارشناسی تدریس دارید؟ اگر تدریس می کنید چه دروسی هستند؟ با مدرک تجارت بین الملل درس تجارت یا درس حقوق بین الملل یا اساسا دروسی دیگری را مثل حقوق مدنی میشود تدریس کرد؟ یا صرفا تجارت بین الملل در مقاطع ارشد و ان شاالله دکتری قابلیت تدریس دارد؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، این سوال از شخص من است؟ من اولا بیست و پنج سال پیش استخدام شدم با مدرک ارشد. ثانیا، در دانشگاه تقسیم دروس خیلی با تخصص ارتباط ندارد. بنابراین هر درسی که دوست دارید و البته روی دست مانده باشد، به شما می دهند مگر زور شما زیاد باشد.

 11. فائزه
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر یه سوال داشتم از حضورتون
  من لیسانس مهندسی کشاورزی(گرایش اقتصاد کشاورزی) دارم وبا توجه به نبود بازارکار در این رشته برای کارشناسی ارشد میخوام مدیریت بازرگانی بخونم…به نظر شما برای اشتغال مشکلی بوجود نمیاد با توجه به مرتبط نبودن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد؟
  بین رشته خودم و مدیریت بازرگانی ادامه تحصیل در کدومیک برام مناسبتره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم تحصیلات تکمیلی برای تکمیل تحصیلاتی است که شما در مقطع کارشناسی خوانده اید و حالا در فوق لیسانس یا دکتری آن را تکمیل می کنید. نوع دروس در مقطع ارشد و دکتری به نحوی است که تنها برخی از مسایل آن رشته مطالعه و تدریس می شود و فرد بیشتر روی پایان نامه و رساله تمرکز پیدا می کند. اینکه افراد مجاز هستند از یک رشته وارد یک رشته دیگر بشوند، دلیل نمی شود که اینکار صحیح و افراد از آن نتیجه ای خواهند گرفت. بنظرم کسی که ارشد رشته ای دارد بدون آنکه لیسانس آن رشته را داشته باشد، بیشتر به فردی می ماند که دنبال تنوع است تا تخصص در یک رشته و بقیه هم همین احساس را نسبت به این فرد دارا هستند. مثلا چطور می شود که کسی که لیسانس پرستاری ندارد و کارآموزی نکرده است و در کلاس نبوده و کار کلاسی انجام نداده است، با خواندن چند تا کتاب و ظرفیت خالی دانشگاه هایی که فقط دنبال اخذ پول و شهریه هستند، در ارشد پرستاری قبول شود و خودش را با کسی مساوی بداند که چهار سال درس نظری و عملی و کارآموزی را در لیسانس طی کرده است.

 12. سارا
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر
  کارشناسی ارشد غیرانتفاعی استانه رشته نرم افزار کامپیوترقبول شده ام. نمیدانم آیا ارزش وقت و هزینه را دارد یا نه؟آیا برای تدریس در دانشگاههای آزاد وپیام نور با مدرک غیرانتفاعی به مشکل میخورم؟بنظرتون دوباره بخونم؟
  از طرفی برای کارشرایط سنی مهمه ،واقعا نمیدونم چکار کنم لطف میکنید راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر بیکار هستید و پول هم دارید خوب بروید یک مدرک بگیرید. اما این که این مدارک خیلی به درد بخورد محل تأمل است.

 13. فرزین
  پاسخ دادن

  باسلام آقای دکتر
  من دانشجوی کارشناسی رشته ریاضی هستم که امسال از ارشد روزانه تبریز قبول شدم و لی متاسفانه بنابه دلایلی ۸ واحد از درسام مونده و نمی توانم ثبت نام کنم. آیا درصورت عدم ثبت نام من از کنکور ارشد سال بعد محروم می شوم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اطلاع ندارم.

 14. اسرین
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت شماجناب اقای دکترشیروی،اول دعامیکنم خدای متعال اجرتون بده وسربلنددنیاوقیامت باشین،ازتون راهنمایی میخوام ،من فارغ التحصیل رشته اقتصادهستم،الان مصمم که ارشدشرکت کنم ورتبه خوبی قبول شم،اماسردرگمم بین رشته حسابداری وروانشناسی کدومشون روبخونم،به شخصه علاقمندبه شرکت دررشته روانشناسی هستم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خودت فکر می کنی با یک ارشد روانشناسی چه چیزی کسب می کنید؟ یعنی می شوید روانشناس! باز حسابداری به اقتصاد نزدیک تر است. به هر حال در ایران مفهوم «تحصیلات تکمیلی» جای خود را به «شاخه به شاخه شدن» تغییر داده است.

 15. محمد
  پاسخ دادن

  سلام دانشگاه پردیس خودگردان شیراز رشته مهندسی نفت مخازن برای کارشناسی ارشد بهتره یا دانشگاه آزاد مرودشت مهندسی نفت مخازن کارشناسی ارشد؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم اگر ساکن شیراز هستید، همان پردیس بهتر است مگر در مردوشت ساکن باشید

 16. هادی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت اقای دکتر
  من میخام برای کارشناسی ارشد در دانشگاه غیر انتفاعی در س بخونم ایا در اینده امکان ورود به مقطع دکتری با شرایط تحصیل ارشد در غیر انتفاعی است.با تشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، تحصیل در غیر انتفاعی باعث نمی شود که شما اتوماتیک از دکتری حذف شوید، شما هم مثل بقیه در رقابت شرکت می کنید تا کی قبول شود. شما صرفا بخاطر تحصیل در غیر انتفاعی مسلما حذف نمی شوید. ولی اینکه بنیه قوی علمی نداشته باشید و نتوانید رقابت کنید، امر دیگری است.

 17. زهرا
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  استاد عزیز، من با ارشد مهندسی در فراخوان جذب هیأت علمی۹۱ یک دانشگاه شرکت کردم و مصاحبه های آن را با موفقیت گذراندم. متاسفانه مراحل جذب این دانشگاه بسیار کند گذشت تا جایی که در مراحلی صحبت از کنسل شدن آن بود.
  مرداد۹۴ یک لیست نهایی جذب منتشر شد که اسم بنده نیز در آن موجود بود. درست چند هفته بعد بنده در کنکور دکتری۹۴ نیز پذیرفته شدم.شایان ذکر است که محل زندگی، واحد جذب شده و دانشگاه دکتری بنده هر سه در یک شهرند.
  حال که بعد از سه سال نتیجه جذب آمده، میگن که شما باید از دکتری که قبول شدید انصراف بدید تا جذب شوید. چرا?
  یعنی واقعا هیچ راهی وجود نداره?
  به دانشجویان سال دوم و سوم دکتری نیز همین رو اعلام کردن…

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب شرایط دانشگاه این است و شما نمی توانید اعتراض کنید. آنها شما را با فوق لیسانس استخدام کرده اند که کمتر به شما حقوق بدهند. اگر بنا باشد شما بروید دکتری بگیرید تازه غیر از این که بنظر آنان این امر در خدمات آموزشی شما اختلال ایجاد می کند، باعث می شود در اینده پول بیشتری بابت حقوق به شما پرداخت کنند.

 18. مهلا
  پاسخ دادن

  سلام استاد.من دانشگاه علم و فرهنگ قبول شدم و شوهرم زیاد تمایلی نداره که من بیام چون فرزند پنج ساله. دارم و رفت و آمد سخته.در ضمن مشهدی هستم.ولی خودم خیلی دوست دارم بیام و ادامه تحصیل بدم آخه با وجود فرزند و خانه داری خیلی تلاش کردم و چندسال شرکت کردم و قبول نشدم حالا امسال که تونستم قبول بشم واسم سخته که بخوام بی خیال بشم و دوباره بخونم واسه سال بعد.
  به نظر شما اساتید دانشگاه موافقت میکنند که من دو،سه هفته ای یه بتر برم کلاس؟
  سوال بعدم اینه که توی تکمیل ظرفیت ممکنه با رتبه ی ۵۱۰ قبول بشم؟
  سوال بعدم اینه که اگه این دانشگاه ثبت نام کنم و شهریه ام پرداخت بشه و بعد تکمیل ظرفیت یه دانشگاه شبانه قبول بشم شهریه مسترد میشه و انتقالی میدن یا باید از اونجا انصراف بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شهریه که اگر پرداخت کردید دیگر قابل برگشت نیست. اینکه از مشهد بیاید خب خیلی سخت است. بهتر است همان مشهد جایی قبول شوید که زندگی اتان اسیب نبیند

 19. م
  پاسخ دادن

  باسلام و عرض ادب
  در رشته جزا دانشگاه علم و فرهنگ قبول شده ام میخواستم از شما خواهش کنم اطلاعاتی در مورد اساتید و رتبه علمی دانشگاه و اطلاعاتی از این قبیل به بنده کمک کنید ایا دانشگاه خوبی ست و ارزش دارد ارشد گرفتن از انجا

  قبلا از همکاری شکا متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، در بین دانشگاه های غیر انتفاعی، دانشگاه خوبی است.

 20. صالح
  پاسخ دادن

  آقای دکتر سلام. بنده بهمن ۹۱ از دکتری فارغ التحصیل شده ام و از تاریخ ۲ مهر ۹۲ طرح سربازی ام با درجه استادیاری در دانشگاه شروع شده است. از تاریخ ۱ تیر ۹۵ حکم پیمانی زده خواهد شد. آیا از تاریخ ۲ مهر ۹۶ (یعنی گذشت ۴ سال از استادیاری و کسب ۱۱۰ امتیاز) می توانم برای دانشیاری اقدام نمایم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بیشتر دانشگاه ها دو سال اول سربازی را لحاظ نمی کنند.

 21. بهاره
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خدا قوت، فارق التحصیل ارشد رشته مدیریت منابع انسانی از موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی هستم،امکان تدریس در کدام دانشگاه ها برای بنده وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام با فوق لیسانس ممکن است مراکز علمی کاربردی ساعاتی را به شما برای تدریس اختصاص دهند.

 22. سولماز
  پاسخ دادن

  با عرض سلام جناب آقای دکتر من کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر از غیر انتفاعی تبریز قبول شدم به نظرتون ارزش داره در موسسه غیر انتفاعی بخونم مدرکش آیا با ارزشه؟ اگه خواستم بعدا دکترا بخونم آیا مشکلی در قبول شدنم ایجاد میکنه منظورم در مرحله مصاحبه می باشد نمیگن قبلا در غیر انتفاعی درس خوندی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به هر حال از لحاظ مدرک که مشکلی ندارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>