خرخونی

یادم نیست که اولین باری که این کلمه «خرخون» را شنیدم کی بود. اما می دانم که خیلی ها مرا به این لقب مفتخر کرده اند. خب من هم مثل هر کس دیگر از این لقب خوش ام نمی آمد و یادم می آید وقتی این کلمه را هم کلاسی هایم در مورد من بکار می بردند، برای این که به آنها نشان دهم که «خرخون» نیستم سعی می کردم دیگر پیش آنها درسهایم را دوره نکنم و اصلا روی کتاب و دفترم نگاه نکنم. البته گاهی هم «ننه من غریبا» در می آوردم و می گفتم که تمام دیشب سردرد گرفته بودم، یا مهمان آمده بود خونه امان، یا بابام برای یک کاری فرستاده بودم، و از این دست حرفها … که نتیجه بگیرم که نشد که درس بخوانم بلکه دست از سر ما بردارند. البته بچه ها هم این حرفهای من را خیلی جدی نمی گرفتند ولی به هر حال این هم یک نوع دفاع در مقابل اتهام «خرخونی» بود که چپ و راست زده می شد.

یه روز وقتی یکی از همکلاسی ها من را «خرخون» خطاب کرد، عکس العمل نشان دادم و کار به مجادله کشید. شب آن روز که می خواستم بخوابم همه اش این کلمه لعنتی «خرخون» و آن جر و بحث در مدرسه دور کله ام چرخ می زد که آخه این «خرخون» یعنی چه: یعنی من خر هستم و درس می خوانم. خب خیلی از بچه های کلاس که از من خرتر اند؛ حتما منظور این نیست؛ اگر معناش این باشد که ناراحت کننده نیست چو بچه ها که می دونند که من خر نیستم. یا منظور آنها این است که من هر چه می خونم باز عین خر هیچی نمی فهمم. این هم که درست نیست چون من اگر درس می خونم که می فهمم و توی کلاس ریاضی تمام مسئله های مشکل را من حل می کنم و بچه ها سر دفتر من با هم دعوا می کنند و تازه توی امتحان هم همیشه بهترین نمرات را می گیرم. شاید منظور آنها این باشد که من مثل خر درس می خوانم. عین خر درس می خوانم یعنی چه؟ یعنی همانطور که خر سرش را پایین می اندازد و بار را به مقصد می رساند، من هم سرم را روی کتابم می اندازم و … هی این حرفها را به خودم می زدم و به خودم دلداری می دادم که «خرخون» خیلی حرف بدی هم نیست. حتما «خرخونی» یعنی خیلی درس خونی، یعنی آنقدر درس بخوانی که انگار خر می خواهد دانشمند بشود. خب اگر آدم اینطوری دانشمند بشود که بد نیست حتی اگر مثل خر هم درس بخواند. ولی مگر خر درس می خوند؟… این حرفها صد بار توی مغزم دور خورد تا بلاخره آن شب خوابم برد.

اخیرا کسی به شوخی یا جدی چیزی به ام گفت که دوباره من را به یاد «خرخونی» آن زمان انداخت و دست مایه ای برای این دلنوشته شد. او به من گفت: «تو یه فرد خیلی معمولی هستی که فقط زیاد می خونی و زیاد کار می کنی و بلاخره یه خرخون واقعی هستی!» دیگه آن حساسیتهای دوره نوجوانی گذشته بود که از این کلمه ناراحت شوم و شب نخوابم و برای این که نشان بدهم که خرخون نیستم جواب برخی از سوالات سرکلاس یا امتحانی را ندهم و تجاهل کنم بلکه از شر همکلاسی های ناجنس رهایی پیدا کنم. در دهه پنجاه عمرم دیگر «خرخون» مفهوم بدی را برایم تداعی نمی کرد. آره من «خرخون» ام ولی تو چی هستی؟

پس از مطالعه زیاد در احوال دانشمندان، بزرگان و افراد موفق در گذشته و حال دریافتم که توفیق همواره در گرو تلاش و کوشش و محرومیت بوده است؛ کوشش و تلاش در حد غیر متعارف و در کنار آن محرومیت غیر متعارف از لذایذ زندگی و نعم دنیوی که برای بسیاری از مردم نشان از وجود رگه هایی از «خریت» دارد. وقتی شما احوال آن دانشمند کاشف[۱] هلیکوباکتری را مطالعه می کنید که برای اثبات نظریه خود مبنی بر این که زحم اثنی عشری ناشی از وجود این باکتری است، خود را آلوده می کند؛ یا آن مهندس چینی[۲] که برای حفر اولین چاه نفتی چین حاضر می شود از بیمارستان فرار کرده و به محل کارش در بدترین آب و هوا برگردد و برای جلوگیری از انفجار چاه و نبود امکانات با دست و پا سیمان درست کند و مجددا مجروح گردد بنحوی که مشرف به مرگ شود؛ یا کسی که هفته ها خود را در خانه زندانی کرده و در خانه یا آزمایشگاه مطالعه می کند و کتاب و مقاله می نویسد؛ و صدها نمونه دیگر همه حاکی از این واقعیت است که توفیق در گرو چیزی است که مردم عادی آن را غیر عادی می پندارند و آن را به «خریت» نسبت می دهند.

امروزه برخی از افراد به خصوص از نسل جوان هیچ تمایلی به زحمت و تلاش ندارند ولی در عین حال امید موفقیت دارند. برخی نیز تلاش و کوشش را اساسا بیهوده می دانند و راه کسالت و بی حالی را پیش گرفته اند به نحوی که بی رمقی و بی انگیزگی تمام وجودشان را گرفته است و چون یخ فسرده در آب هستند و هیچ انرژی از خود بروز نمی دهند. این که نشد است. چطور می شود که بدون زحمت به توفیقی دست یافت!؟

یکی از مهندسان موفق صنعت نفت که چندین سال پیش بازنشسته شد روزی به من گفت که من از بچگی کار کردم و شب و روز درس خواندم و زحمت کشیدم و نهایتا برای تحصیلات عالی به امریکا رفتم. پس از اخذ فوق لیسانس چندین سال در بدترین شرایط در فیلدهای نفتی امریکا کار کردم. از موقعی که به ایران برگشته ام نیز شب و روز توی پروژها در مناطق نفت خیز و در دمای بالاتر از پنجاه کار کردم. حالا که بعضا به شهرستان محل تولدم می روم تا اقوام و نزدیکان را ببینم و بعضی از آدمها آنجا می بینند که از جهت مالی دستم به دهانم رسیده و بلاخره یه ماشین خوب، یک خونه خوب و .. دارم، پشت سرم صفحه می گذارند که فلانی چار روز رفته توی نفت و هپل هپو کرده و برای خودش دستگاهی به هم زده است. او ادامه داد که به خدا قسم آنها که پشت سرم حرف می زنند یک دهم بلکه یک صدم رنج ها و زحمات من در زندگی را نکشیده اند ولی حالا حسرت زندگیم را می خورند و پشت سرم این خزعبلات را می بافند؛ آنها حتی یک روز در تمام عمرشان به اندازه من کار نکرده اند و حالا که موفقیت من را می بینند چنین و چنان می گویند.

بله به قول مولوی «ای تن آخر بجنب بر خود و جهدی بکن *** جهد مبارک بود از چه تو پژمرده‌ای». باید تلاش کرد و اگر خواستید از معمول مردم بالاتر شوید باید خیلی از چیزها را بر خود حرام کنید. هر شب مهمانی! هر روز تا لنگ ظهر خواب! هر روز ساعتها روبروی تلویزیون چمباتمه زدن! ساعتها وب گردی توی اینترنت! ساعتها کپ زدن و اختلاط کردن! و…. آخرش نه هنری و نه پیشرفتی و نه توفیقی و نه آینده ای. زمانی که باید کاشت و هنری کسب کرد به بازی گوشی و ناپخته گی تباهش می کنیم و بعد یک عمر رنجش را می کشیم و حسرت اش را می خوریم و برای الیتام درد خویش دیگران را متهم می سازیم و حسادت می ورزیم و آخرش با نکبت این دنیا را وداع می کنیم!

خیلی ها می گویند تلاش و کوشش برای چی؟ مگر همه که این روزها به مال و منال بادآورده رسیده اند از گذر تلاش و کوشش بوده است؟ نمی توان این حرفها را نفی کرد ولی در عین حال نمی توان بر راه صحیح و عمل صالح تکیه نکرد و افراد را به موهومات و راههای ناصواب رهنمون ساخت. حتی این پولداران نوظهور نیز در نتیجه تلاش و سعی دیگران به چنین نوایی رسیده اند و به طرق ناصحیح و از روشهای نامشروع و یا سیاستهای غلط توانسته اند سعی و کوشش دیگران را به ناحق برای خود تصاحب کنند. آنها نه رهبر ما هستند و نه مقتدای ما و نه ما تمایل داریم که راه آنها را برویم. به قول مولوی: «اما تو مگو که جهد و کوشش *** سودم نکند که بودنی بود».

من «خرخون» هستم چرا که وقتی کسی برای تحصیل به استرالیا رفته باشد و پنج سال درآن کشور باشد و حتی یکی از شهرهای آن کشور را نبیند؛ یا روی صندلیش بنشیند و مطالعه کند بدون این که متوجه شود که شش ساعت تکان نخورده است؛ یا آنقدر غرق درس و مطالعه باشد که نفهمد که صبح شده است؛ یا هزاران ساعت از اوقات فراغت خود را بجای گذراندن با خانواده و میهمانی رفتن و لذت بردن صرف نوشتن کتاب و مقاله کند و شب از درد گردن خوابش نبرد، و … خب با تمام استانداردهای جهانی هم در نظر بگیرید «خرخون» است. مگر دیگران که به توفیقاتی نایل شدند کمتر زحمت کشیدند، رنج بردند و تلاش کردند؟

بعد از این سالها حداقل این را می فهمم که «خرخون» از «خرنخون» صد پله بهتر است چون به قول مولوی «کوشش بیهوده به از خفتگی» و بنابراین عاشق «خرخون» ها هستم. چه منظور از «خرخون» همان «پرخون» باشد یا هر چیزی دیگر. من به آن کاری ندارم.

البته باید مراقب کسانی بود که ما را به «خرخونی» متهم می کنند. آنها خود دچار کسالت و پژمردگی و افسردگی هستند و تیرهای زهر آگینی در آستین دارند و به محض این که شما با آنها حشر و نشر کنید، تیرهای یأس و پژمردگی و کسالت و بی انگیزگی را به سمت شما شلیک می کنند و شما را نیز مثل خودشان مجروح خواهند ساخت. هیچ چیزی مثل کسالت و بی انگیزگی و فشل بودن مسری نیست. چرا که به قول مولوی: «از مردم پژمرده دل می‌شود افسرده *** چو پژمرده گشتی تو، دیگر نروئی».


 1. Negar
  پاسخ

  سلام،ن یه سوال داشتم،من دانش آموزی هستم که بسیار بی دقتم،و نمبدانم چرا در هنگام صبح نمیتوانم به خوبی تست،بزنم،میشود مرا یاری کنید
  مثلا پاسخ تستهایی را که بلدم جابه جا میزنم یا حتی در صبح نمیتوانم درست بزنم با آنکه آنهارا میفهمم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تمرکز ممکن است به این دلیل باشد که خیلی می خوابید یا کم می خوابید خوابتان را روی هفت ساعت تنظیم کنید و صبحانه نیز بخورید بعد امتحان کنید.

 2. زهرا
  پاسخ

  سلام دکتر…. من یک «خر نخون» هستم، در طول ۱۲ سال تحصیلم یادم نمیاد یک ساعت مثله بچه آدم نشسته باشم و درس بخونم…
  کمتر از سه ماه دیگه کنکور دارم و میخام پزشکی قبول شم، چه کنم؟؟
  میخام مثله شما یه خر خون باشم، یه آدم پر تلاش و موفق، میخام ۶ ساعت بدون خستگی بشینم و درس بخونم، جوری که گذر روز و شب رو احساس نکنم،، ولی نمیشه… زود خسته میشم…
  به قول ما دهه هفتادیا« اصلا حسش نیس درس بخونم»
  کمکم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اولا با شش ساعت درس خواندن کسی به جایی نمی رسد و باید حداقل ده سال بخوانید. ثانیا دلیل اینکه بعضی از افراد در درس موفق می شوند این است که درس خوانها درس خواندن برایشان سخت نیست والا اگر چیزی برای انسان سخت باشد نمی توان خیلی مقاومت کرد. باید ذهن اتان طوری باشد که احساس راحتی با درس بکنید تا موفق شوید.

 3. شاگرد اول پارسال
  پاسخ

  سلام من دانش اموز سال دهم دبیرستان نمونه هستم سال قبل معدلم بیست بوده و به طور عجیبی همه ی معلما و بچه ها منو دوس داشتند و در کل مورد اعتماد و علاقه همه بودم و در اون مدرسه شاگرد اول بودم و اسمم به نوعی برند شده بود اما امسال تحولی در من ایجاد شد که اصلا از ان راضی نیستم اول امسال مثل سال قبل بودم اما کمی که گذشت برگشتم به وضعیت چند سال پیشم که درسم ضعیف تر بود و الانم شاگرد دهم کلاس هستم و نتوانستم خودم را به معلم ها اثبات کنم و بسیاری فکر میکنن که من در همین سطح هستم دلیلش را دقیق نمیدانم علاقه ام نسبت به درس خیلی کم شده لطفا کمکم کنید واقعا دارم کم میارم😔

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همانطور که می گویید علاقه اتان به درس کم شده است و برای یادگیری و زحمت کشیدن انگیزه لازم را نداری. درس خواندن برایت سخت شده است و انگار وقتی درس می خوانی عذاب می کشی. باید مغزت را دوباره Reset کنی. اینقدر با موبایل ات بازی نکنی و انگیزه درس خواند را در خودت تقویت کنی. تو توانایی آن را داری ولی خب انگیزه اش را از دست داده ای.

 4. یاسر
  پاسخ

  سلام من دانش اموز پایه دهم هستم رشته انسانی خودم مثل خر میخونم ولی چی سر امتحان هیچی به ذهنم نمیاد لطفا جواب بدین دارم ناامید میشم درسمو ویل میکنم بخدا باور میکنی همه رو خودنم ولی اخر نمره ام ۱۱ شد دلیلش چیه یعنی مشکل از کجاست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یاسر جان این مشکل می تواند به چند دلیل باشد. یک اینکه شما کم می خوانی و فکر می کنی خیلی خوانده اید. ۲- پایه های دروس شما ضعیف است ۳- در خواندن تمرکز نداری و فقط مشغول هستی ۴- در امتحان استرس داری.

 5. سینا
  پاسخ

  با سلام.
  مقاله تحسین برانگیز شما که با اشعار منحصر به فرد حضرت مولانا آراسته شده را خواندم سپس دومرتبه بیتی را از شاعری که فکر میکنم هردو به آن ارادت خاصی داریم به یاد آوردم. که دراین بیت مشکل بی حالی ظاهری و پوچ برخی را در مورد جهد و کوشش و پاداش چند روزی تلاش آورده شده:
  سر شکسته نیست این سر را مبند ** یک دو روزک جهد کن باقی بخند
  تنها این شعر در بند بی رمقی جوانان در مقاله بینظیر شما کم بود.
  موفق باشید.

 6. هومن
  پاسخ

  سلام ببخشید من معدلم تا الان که کلاس نهم هستم بیست بوده ولی من از درس خوندن دیگران یک بچه ی تنبل هم می ترسم اگر کسی بگو من فلان درس و خوندم ازمی میرم به خود م یگویم نکند از من جلو بزنه و….و وقتی درسی رو می خونم هی می ترسم یادم بره دوباره میرم مرور می کنم تا وقتی در حد مرگ خسته بشم لطفا کمکم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اینقدر هومن جان خودت را درگیر این افکار نکن. انسانی موفق است که کاری به کار دیگران نداشته باشد. البته اینکه تلاش کنید از دیگران عقب نیافتید خوب است ولی بنظرم اینطوری که تو داری می روی دوچار اضطراب و ناراحتی و ضعف اعصاب خواهی شد و در آینده روی کیفیت درس ات اثر بد می گذارد.

 7. کوثر
  پاسخ

  سلام من دانش آموز پایه دهم هستم رشته ام تجربی و باید با توجه به رشته خیلی تلاش کنم .از نظر دیگران من خرخونم نمی دونم چرا !؟من مثل بقیه درس می خونم ولی اونا واژه ی خرخون و به من نسبت می دهند و همین باعث شده دیگران انتظارات بیشتری در درس جواب دادن ،نمرات امتحانات از من داشته باشند .من قبل از اینکه تو کلاس نمره ی امتحانمو بدونم دو ردیف عقب تر خبر دارند!اونقدر که نمره های من براشون مهمه.راستش اول سال که به من می گفتند خرخون احساس بچه درسخونی بهم دست می داد ولی از یک زمانی به بعد دلم می خواست از دید همه محو شم و هیچ کس منو تو کلاس ،پا تخته،موقع ورقه گرفتن نبیته…این احساس درست از زمانی شروع شد که کارنامه ها رو دادند و من واقعا بر اساس تلاشم نتیجه ای ندیدم،وقتی اسامی شاگرد ممتازا رو زدند و من به حال خودم افسوس خوردم که با وجود این همه تست زدن ،با وجود این همه به قول بچه ها خرخونی!نتونستم حتی معدل بالایی بگیرم..
  معدلم۱۸.۵۳شده وسال اولم ،مشاور مدرسمون می گفت این افت برای سال اولی ها عادی و چیز عجیبی نیست ولی من تو دلم می گفتم برای سال اولی هایی که هنوز رفتارای معلم دستشون نیومده ،برای اونایی که هنوز فرق بین شیمی و فیزیک و نمی دونن،برای اونایی که از اول سال نمرتاشون کم میشده ،برای اونایی که هنوز به سخت درس خوندن عادت ندارند….نه من ،منکه از همون روز اولی که کتابمو از لوازم تحریر گرفتم شروع کردم به خوندن تست های اون فصل رو بدون تدریس معلم زدم حتما الان می گین اه چه خرخون ،ولی نه من خرخون نیستم چون نمراتم با توجه به درس خوندنم خوب نمی شه ،البته نه همش ناشکری نکنم …من یادمه اولین جلسه زیست که هنوز نمی دونستیم این معلم روش تدریسش چطوریه وقتی می خواست بپرسه بچه ها گفتن خانوم زیاد بود و سخت آخه سه تا درسو می خواست بپرسه!!ولی گفت من کاری ندارم من می پرسم اما گفت یکی داوطلبی بیاد تا بقیه با سوالا آشنا شوند من رفتم ،رفتم و نمره ی کامل گرفتم…خیلی از این جسارتم خوشم اومد راستش اولین جسارت بزرگم بود …وقتی می خواستم بشینم معلمون گفت چندبار خوندی تا یاد گرفتی ؟ من به دروغ گفتم دو بار …اون گفت ببینین خانوم xبا دوبار خوندن یاد گرفتن کجاش سخت بود ؟ولی اون نمی دونست من اون درسارو تو تابستون خوندم و تا حدودی روش مسلط بودم ولی بعد از اینکه درس داد تا ۳صبح داشتم می خوندم که از استرس یادم نره!تا ۳صبح برای دانش آموزی که جلسه اول زیست اش هست بیدار موندن برای زیست خوندن زیاد نیست؟ از اون روز به بچه خرخون معرفی شدم .اونا فکر می کنن من الکی الکی تونستم زیست کامل بشم نمی دونستن که به قول شاعر رنج دوران کشیدم!! معلمامون منو دوست دارند ومعلم زیستم روز جلسه اولیا گفت من به دخترتون افتخار می کنم…این جمله قشنگی بود ولی تا قبل امتحانات نوبت اول!نمره زیست نوبت اولم۱۸.۲۵شد اونم تازه با۰.۵نمره ارفاق!نگاه کنین نمره ی یه شاگرد خرخون بشه این!طوری شده که بعد نوبت اول و زدن اسامی شاگرد ممتازا دیگه دوست ندارم حتی تو کلاس با کسی حرف بزنم چون میدونم اونا هم به من می گن خرخون و از من بهترن…الان تو تعطیلات عیدیم و با جرأت میگم این عید از بقیه سال ها بیشتر خوندم ولی باز هم نمراتم کم خواهد شد!شایدم نه! من برای درک بهتر مفاهیم به کتابکار مراجعه می کنم در این بین چندتا تست می زنم تا مطلب تو ذهنم تثبیت بشه حالا اگه بین سوالات اشکالی داشتم میرم از معلمون می پرسم که بچه ها دور میز جمع میشن و می گن چه همه تست زدی کوثر خرخون!چطوری وقت می کنی!دیگه احساس می کنم هرکی به من می گه خرخون درس زنگ بعد و اگه از من بپرسن خراب خواهم کرد وطوری شده که موقع پرسش دعا می کنم با وجود اینکه خوندم! ولی از من سوال نشه…نمیدونم چرا!؟لطفا کمکم کنید آقای شیروی من واقعا دارم افسرده میشم فکر میکنم دارم روز به روز حافظه ام کمتر میشه…لطفا کمکم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کوثر جان اول، کسی که خرخون است چون خره است نمی داند که خرخون است. بنابراین شما خرخون نیستید چون می دونید خرخون اید. دوم، شما بجای تمرکز روی درس تمرکز روی دانش آموزان دیگر و قضاوت آنها دارید که همین نشان می دهد که باز شما خرخون نیستید زیرا خرخون اصلا رفتارها و قضاوتهای دیگران را نمی بیند تا بخواهد تحت تأثیر آنها قرار گیرد.. بنابراین به مسخرگی به ات خرخون می گویند، سخت نگیر نیستی.

 8. مهلا
  پاسخ

  سلام . من لیسانس مهندسی کامپیوتر دارم و چون کار گیرم نیومد اومدم کنکور سراسری تجربی بخونم امتحان بدم و از دی ماه شروع کردم و ۵ماه کلا میتونم واسه کنکور ۹۶بخونم چون دیر شروع کردم . کتاب های دوم و سوم تجربی رو تا الان خوندم. ولی اصلا تست حل نمیکنم و ساعت مطالعه م اوایل بالا بود الان نصف شده . چه جوری ساعت مطالعه م رو مثل قبل زیاد کنم . انگیزه ام و حالت روحی م تغییر کرده .چه جوری برنامه ریزی کنم که تستم حل کنم . هنوز درس های پیش دانشگاهی رو نخوندم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، انگیزه درس خواندن زیاد فرمانی است که از مغز شما به شما می رسد. اگر مغز شما فرمان دیگری بدهد اول باید ذهن تان را روشن کنید. شاید مردد شده اید که این کار درست است یا نه.

 9. رضا
  پاسخ

  سلام ای دکتر گل! من دانش آموز کلاس ششم هستم وبرای تیزهوشان میخونم. میخواستم بگم که من در اوایل سال و وسط های سال برای تیزهوشان خوندم ولی احساسی دارم که حس میکنم خیلی حجم زیاده دیگه ای مونده برای یاد گرفتن. مدتی هم است که فاصله گرفتم از درس به ویژه نزدیک های عید. الان ۳۵ روز دیگه هم برای آزمون تیزهوشان مونده و وقت دارم و موندم که چکار کنم. لطفا یک جواب درست و حسابی بهم بدید خیلییی تشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام رضا جان. هر چی وقت داری کار کن. حالا تیز هوشان هم نشد آخر دنیا نیست. خب بدون استرس درس بخوان موفق می شوی.

 10. مجهول
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  من دانشجوی ترم ۲ زبان و ادبیات انگلیسی هستم
  رشته دبیرستانیم تجربی بود وتیزهوشان درس میخوندم حتما میخواستم دندونپزشکی قبول بشم
  ولی خب کنکورمتاسفانه نتونستم توی رشته دلخواهم قبول بشم و بقیه رشته هارم نمیخواستم
  ازیه طرف چون یه مشکلی دارم نمیتونستم پشت کنکوربمونم واز روی لج رشته زبان رو انتخاب کردم
  اعتمادهمه رو ازدست دادم و به شدت از خودم ناامید شدم
  من عرضه ی هیچ کاری رو ندارم و مطمئنا نمیتونم توی زبان موفق بشم چون از اول هدفم یه چیز دیگ بود
  از یه طرف هم میدونم که دیگ نمیتونم کنکور پزشکی و…. قبول بشم چون احتمتل قبولیم خیلی کمه یکسال فاصله دادم
  افسردگی گرفتم دچار اختلال روانشناختی شدم و بی انگیزه فقط دارم نفس میکشم
  خونوادم هم یه نفر میگ برگرددوباره کنکور بده یه نفر دیگ میگ نه لازم نکرده همینو بخون
  خودمم به لحاظ مالی خیلی تحت فشارم و برای کنکور دوباره بایدپول قرض کنم
  احساس سردرگمی فوق العاده وحشتناکی دارم
  من لیاقت هیچی رو ندارم
  همه بیخودی به من امید بستن
  دیگ دارم عقلمو ازدست میدم
  کدوم راه بهتره؟کنکور یا ادامه تحصیل؟چجوری خودمو نجات بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب به نظرم رشته ای را که علاقه ندارید ادامه ندهید. اما در انتخاب مجدد کنکور واقع بین باشید که الکی عمرتان را صرف امتحان دادن نکنید. خیلی به حرف این و آن گوش می دهید. از یک طرف مشکل مالی دارید و از طرفی دیگران برای شما تعیین تکلیف می کنند. اگر شما باید با هزینه شخصی خودتان درس بخوانید چرا قضاوت دیگران اینقدر مهم است. از سردرگمی و اعصاب خوردی و افسردگی چیزی حاصلتان نمی شود مگر درد و ناراحتی. باید برای موفقیت تلاش کرد. به قول حافظ: «در راه عشق وسوسه اهرمن بسی است *** پیش آی و گوش دل به پیام سروش کن».

 11. فريبا
  پاسخ

  سلام اقای دکتر
  مدتی است که ادامه زندگی برام خیلی سخت شده است و احساس پوچی میکنم، ۴۵ سال دارم و مجرد هستم. به تازگی به اصرار یکی از دوستان کارشناسی ارشد قبول شدم و ترم دوم هستم. ترم یک رو خوب گذروندم اما ترم دوم برام خیلی سخره و هر چی میخونم یادم میره، خیلی کم حرف شدم و جدیدا پشت سرم خیلی درد میکنه، لطفت راهنمایی کنید برای اینکه تمرکزم و حافظه ام بالا برن باید چه کار کنم. ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم دردهای بدنی ربطی به درس خواندن داشته باشد. آنها به اعصاب شما بیشتر ربط دارد. ما برای موفقیت باید زحمت بکشیم و یاد بگیریم که تلاش تنها راه رسیدن به موفقیت است.

 12. علی
  پاسخ

  سلام.من ۲۲سالمه رشته مهندسی نفت میخونم.درسمم درحد معمولیه.حس حسادت عجیبی دارم ولی این حس حسادت درحد حرف ینی فقط خود خوری میکنم چرا من تلاش نمیکنم؟؟ چرا من بی عرضم؟؟……از این حرفا ن اینکه تلاش نکنم،تلاش میکنم خیلیم داغم ولی فقط چند روز اولش مثلا یه اختراع داشتم تا حدودا ۴ماه بکوب روش کار کردم ولی یهو سرد شدم خیلی بی تفاوت شدم نسبت بش مشکلم همینه حس میکنم روحیه ندارم و اهن بدنمم بشدت پایین تنبلیمو میزنم ب حساب این ینی یه راه فرار باز میکنم واس خودم ک ب خودم غر نزنم واقعا نمیدونم چیکار کنم اگ راهنماییم کنین ک چ جور روحیه مبارزه خواهیمو بیشتر کنم ک عطشش نخوابه ممنون میشم.البته خیلی توفرهنگ چشم بادومی ها(چین ژاپن کره….)زیاد دنبالش گشتم چون واقعا خستگی ناپذیرن.با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، علی جان قدری سرزنش و سرکوفت دادن به خود بد نیست و باعث پیشرفت می شود ولی اگر دوزش زیاد بشد، باعث سلب اعتماد به نفس می شود. من این روحیه را دوست دارم که فرد برای پیشرفت خودش تلاش کند و از آنچه انجام داده راضی نباشد. بنابراین شما از این جهت قابل تقدیر هستید ولی در نهایت این سرزنشها و سرکوفتها باید به موفقیت بیشتر شما منجر شود که این هم با تلاش بیشتر عملی خواهد شد.

 13. .
  پاسخ

  سلام آقای شیروی.
  ببخشید اما یه مدته که گرفتار گناه کبیره ی خود.. شدم.
  امسال سوم تجربی هستم اما در درسهام افت کردم و ارادمو از دست دادم.به نظر شما میتونه علتش همون موضوع باشه؟؟؟ و اینکه برای حلش باید چه کنم؟؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خودت را درگیر این افکار نکن که بخواهی مرتب روی آن عمل فکر کنی و فکرت را آشفته کنید. بهتر است روی درس خودت تمرکز کنی و روزانه پیاده روی کنید و از پرخوری هم پرهیز نمایید.

 14. رحمان
  پاسخ

  سلام دکتر
  من الان کلاس دهم هستم
  سالهای قبل در دوران راهنمایی همیشه معدلم ۱۸ و ۱۹ بود و بین سایر همکلاسی هام به درس خونی مشهور بودم
  ولی از امسال معدلم ۱۵ شد حتی درس شیمی نمره تک اوردم
  ولی من ساعت مطالعه زیادی دارم ولی نمیدونم چرا بازم نمیتونم نمره بیارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب باید ببنی که آیا پایه های درسی ات ضعیف است یا تمرکز نداری. البته کم خونی هم ممکن است باشد. به هر حال نابرده رنج گنج میسر نمی شود یا به قول خارجی ها
   no pain to gain

 15. محمد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.بنده دانش آموزی پشت کنکوری هستم
  تا قبل از دوم دبیرستان دانش آموزی فوق العاده پرتلاش و
  قوی بودم که همه من رو خرخون لقب میدادن.همه ی استادان
  گرانقدرم یجوری خیلی من رو دوست داشتند.
  از بچگی در خانواده بهم میگفتند تو با این هوش بالات مطمئن
  باش به یه جای خیلی بالایی میرسی.از دوم به بعد وارد حاشیه شدم و زیاد افت کردم.کنکور اولم خیلی خراب شد بر خلاف نظر
  خانوادم که واقعا خیلی از من توقع داشتند.خواهرم قبل از من
  در کنکور پزشکی دانشگاه اصفهان قبول شد و حتی از من انتظار
  تک رقمی شدن هم میرفت.ولی با دیدن رتبم همه برعلیه من شدند و امید را از من گرفتند.جوری که همه ی خوبیهام رو یادشون رفت.و جوری که خودم هم یادم رفته یروزی چقدر اون بالا بودم.ولی با این حال گفتم یکسال دیگه شانسم رو تو کنکور بعدی امتحان میکنم.سه ماه پاییز رو خیلی خوب خودم رو جمع کردم و سه ماه زمستان باز در حاشیه فرو رفتم.افسردگی شدیدی پیدا کردم و به دکتر روان پزشک مراجعه کردم و دارو برام نوشت.یکم بهترم ولی من دوست دارم امسال خودم رو به همه نشون بدم.چون واقعا اگر قبول نشم دست به خودکشی میزنم.این دنیا خیلی بی رحمانه رفتار کرد باهام.دیگه همه سابقه ی درخشانمو فراموش کردند.مخصوصا پدرم.به نظر شما من اگر چهارماه مانده به کنکور رو به شدت تلاش کنم میتونم پزشکی قبول بشم؟میدونم این سوال احمقانه ایه و در واقع آدم باید در عمل خودش رو نشون بده.ولی احتیاج به یک نیروی محرک دارم که دوباره انرژی بگیرم.من هیچکسی رو ندارم جناب دکتر و اصلا نمیخوام فقر خودم رو در بی کسی به شما نشان بدم.من فقط احتیاج به مشورت دارم.من خودم احساس میکنم ذهن خیلی شفافی دارم. و خیلی چیزایی که بقیه متوجه نمیشن رو متوجه میشم.آیا با تلاش طی چهار ماه میتونم دوباره خوب بشم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام محمد جان، مطالب شما نشان می دهد که استعداد لازم را داری. همانطور که گفتی برای خودت حاشیه درست کرده اید و انتظار زیاد از شما باعث شده که اعتماد به نفس ات را از دست بدی. بنظرم شما توانایی قبولی را دارید ولی باید اول ذهن ات را که می گویی شفاف است، شفاف تر کنی با دور ریختن آشغالهایی که در ذهن شما جمع شده است. نگرانی از قضاوت دیگران دارد نابودت می کند. بجای اینکه روی خودکشی فکر کنی روی موفقیت تمرکز کن تا نتیجه بگیری.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *