مراتب علمی استادان دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

برای طرح سوال مراجعه کنید به بخش «پرسش و پاسخ: مسایل دانشگاهی»

 1. محمد زمان
  پاسخ

  بسیار عالی مفید بوده

 2. زهرا
  پاسخ

  سلام وقت بخیر.
  آیا سابقه کاری تو آموزشگاه های زبان و مدارس غیرانتفاعی مختلف تاثیری توی استخدام هیئت علمیه دارد؟
  رتبه کنکور و معدل دانشگاه چطور؟
  در کل چه چیزهایی تاثیر داره؟ بجز مقاله و کتاب…
  ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر تاثیری ندارد اگر سابقه تدریس در موسسات آموزش عالی دارید خب کمی تاثیر دارد. زبان و در مصاحبه خوش خلقی، اراستگی و قدرت بیان

   • زهرا
    پاسخ

    ممنون. آیا سقفی برای امتیازات نشر مقالات و کتب مختلف وجود داره؟
    یا هرچی بیشتر مقاله داشته باشم، امتیاز بالاتری و شانس بالاتری دارم؟
    این رو میپرسم چون یه جا خونده بودم، حداکثر ۱۵ امتیاز داره.

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     معمولا مقالات سقف ندارند ولی مقاله، کتاب و سابقه تدریس و سابقه تحصیل همه نقش دارند و یک عاملی نمی توان جلو رفت.

 3. رضا قربان پور
  پاسخ

  سلام و عرض ادب.
  بنده لیسانس مترجمی زبان انگلیسی رو با معدل ۱۶ از دانشگاه پیام نور گرفتم ولی ارشد و دکترا رو با معدل بالای ۱۹ از دانشگاه دولتی گیلان فارغ التحصیل شدم. همچنین رتبه دو رقمی کنکور بودم. ۵ سال سابقه تدریس تو موسسات و مدارس مختلف رو دارم. مقالات و کتب مختلف هم ترجمه و تالیف کردم.
  بنظرتون آیا شانس خوبی برای هیئت علمی دانشگاه دولتی گیلان دارم؟ یا اینکه مدرک کارشناسی با معدل پایینم از پیام نور مشکل ایجاد میکنه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم.

   • رضا قربان پور
    پاسخ

    ممنون از پاسخگویی.
    به نظرتون اگه از دوباره دوره کارشناسی رو تو دانشگاه دولتی با معدل خوب بگذرونم، مشکلم حل میشه؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     به هر حال این هم یک راه است ولی در هر حال نشان می دهد که شما برگشته اید و بعد از دکتری تازه لیسانس خوانده اید. همه اینها برای شرایط رقابتی سخت در هیئت علمی مناسب نیست.

     • رضا قربان پور

      جسارت من رو ببخشید که همش سوال میکنم.
      آیا شما با توجه به سابقتون راه دیگه ای مد تظر دارید؟
      هر چی که شانسم رو بالا ببره، هر کاری باشه انجام میدم…

     • دکتر شیروی

      نکته خاص دیگری به نظرم نمی رسد فقط بگویم که هیئت علمی شدن انتهای دنیا نیست و نبودش فنای دنیا. شد که شد نشد هم راه های فراوان دیگر وجود دارد.

 4. علی
  پاسخ

  سلام اگر کسی کارشناسی اش رو در دانشگاه فرهنیگان گرفته مثلا اموزش ابتدایی و دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه دولتی خونده میتواند هیات علمی دانشگاه شود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید اول وضعیت تعهد خودت به آموزش و پرورش را باید حل کنید و به هر حال شانس هیئت علمی خیلی زیاد نیست.

 5. حبیبی
  پاسخ

  سلام با تشکر از مطالب آموزنده شما
  من دانشجوی دکتری علوم تربیتی دانشگاه آزاد با معدل ۱۷/۴۵ هستم . در حال حاضر در همین دانشگاه مشغول تدریس هستم . با چه فعالیت هایی میتوانم شانس هینت علمی شدن را افزایش دهم ؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مقاله، و کتاب

 6. زینب نوروزی
  پاسخ

  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر من دانشجوی ترم آخر کارشناسی در رشته معماری هستم مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه فنی و حرفه ای درس خوندم معدل کاردانی ۱۷/۳۰بوده و کارشناسی فعلا حال حاضر۱۹/۱۰هستش قصد بر این دارم که بخونم برای هیئت علمی آیا ارشد و دکتری دانشگاه آزاد یا غیر انتفاعی درس بخونم در آینده مشکلی در هئیت علمی برام پیش خواهد امد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، از همین حالا برای هیئت علمی شروع خوبی نبوده است. اگر در دانشگاه دولتی درجه یک تحصیل کنید شاید قدری آن را جبران کند.

 7. فرزانه
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  بنده فارغ التحصیل ارشد دانشگاه تهران هستم
  هر دو مقطع را در دانشگاه تهران تحصیل کردم اما به حیث معدل کارشناسی ۱۶.۵ و ارشد ۱۵.۵ بوده
  شانس هییت علمی شدن وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بستگی دارد دکتری را چگونه بگذرانید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *