سایر پرسشها و پاسخها

چنانچه سوالات حقوقی داشته باشید یا نیاز به مشاوره حقوقی یا قضایی دارید سوالات خود را در بخش «پرسشهای حقوقی و قضایی» مطرح کنید. سوالات و مسایل مربوط به امور دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی، پذیرش، و امثال آن را در بخش «پرسشها و مسائل دانشگاهی» مطرح نمایید. این قسمت برای سایر سوالات و پرسشها طراحی شده است و اگر سوالات دانشگاهی یا حقوقی در این قسمت گذاشته شود حذف می گردد.  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه  اطلاع رسانی، آموزشی و خیرخواهانه دارد و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 

 1. کمال
  پاسخ

  با سلام استاد منظورم از سوال قبلی این بود من علاقم بیشتر کار وکالتی رو موضوعات فساد اداریه مثل تبانی در معاملات دولتی داخلی و ارتشا و اختلاس ودست کاریهای مناقصه دولتی و….. و سایر جرایم مالی مثل کلاهبرداری اشخاص خصوصی و سرقت و…. علاقه ای به تحقیق ندارم حالا حقوق اداری منو بیشتر کمک میکنه یا جزا؟مرسی استاد عزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر دو نیاز است ولی بسیاری از تخلفات اداری جنبه کیفری ندارد و بخشی از حقوق اداری است. جایی که این دو با هم تلاقی می کنند خب هر دو است. بیشر مطالبی که شما مطرح کرده اید جنبه کیفری دارد و جزا بخوانید ولی شناخت سیستم اداری و دولتی خودش دنیایی است که در حقوق جزا مغفول است.

 2. میلاد
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید ،کارشناسی من دبیری ادبیات عرب هستم و دیگه نمیخوام ارشد عربی بخونم میتونم برای ارشد حقوق خصوصی بخونم ؟ چون خیلی به حقوق علاقه دارم و دیگه فرصتشو ندارم از کارشناسی شروع کنم شدنی هست ؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست ولی با این ارشد منتظر کار و حرفه حقوقی نباشید که آن مستلزم داشتن کارشناسی حقوق است.

 3. کمال
  پاسخ

  سلام خدمت استاد معظم. مفاسد اداری بتنهایی زیر مجموعه جزاست یا حقوق اداری؟ تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق اداری و چنانچه جنبه کیفری داشته باشد به حقوق جزا هم مربوط می شود.

 4. باران
  پاسخ

  با سلام خدمت شما جناب آقای دکتر شیروی
  ببخشید بنده در کارشناسی رشته مدیریت مالی و در کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی گرایش کارآفرینی و در دکتری میخواهم انشالله در رشته مدیریت صنعتی گرایش تحقیق در عملیات ادامه تحصیل دهم؟
  با توجه به این مدارک و روند تغییر گرایشات، آیا امکان جذب هیئت علمی بنده در آینده در دانشگاهها می باشد ؟
  تمام مدارک را از دانشگاههای دولتی و با معدل بالا اخذ کرده ام. و همه در راستای مدیریت ولی با رشته ها و گرایش ها متفاوت می باشد. البته تا حدودی مدیریت صنعتی به دلیل ارتباط با مباحث ریاضی به مدیریت مالی مرتبط می باشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر سه در مجموعه مدیریت هست ولی گرایشها مرتب عوض شده است که می تواند مشکل زا باشد.

 5. شاگرد
  پاسخ

  سلام دکتر الان دعاوی کیفری پول سازتره برای وکیل یا حقوقی؟ مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بستگی به این دارد که مشتری چطور به دست آورید. نه هر که جزا بخواند در شرایط بهتری قرار می گیرد و نه هر که خصوصی بخواند در وضعیت بدتری. همه اینها بستگی دارد که شما بتوانید پرونده چاق و چله بگیرید که بعید می دانم بدون تجربه و ارتباطات و شناخته شدن، چنین ماهی چاق و چله ای در تور شما بیفتد جانم.

 6. شاهین
  پاسخ

  سلام استاد رشته حقوق دادرسی اداری دانشگاه خدمات قضایی ایا شکل کاربردی حقوق عمومیه؟ کاربردش چیه؟ هزاران تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به نظرم رشته های متعارف بروید بهتر است.

 7. محسن
  پاسخ

  با عرض سلام.با توجه به تخصص شما در حوزه اسناد الکترونیکی خواستم بدونم آیا امکان صدور سند الکترونیکی ای وجود دارد که اصل ساز آن را تنظیم کند ولی برای شخصی ارسال نکند بلکه صرفا در رایانه خودش ذخیره کند،آیا صدور چنین سندی مشمول قانون تجارت الکترونیک ۱۳۸۲ میباشد
  و سوال دیگه اینکه آیا استثناهای ماده ۶قانون مذکور صرفا همین موارد میباشند یا اینکه با توجه به سایر قوانین میتوان استثنا های دیگر بر ماده ۶وارد کرد مثل وصیت نامه خودنوشت.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- به نظرم این سند تلقی نمی شود. مثل اینکه در کامپیوتر شما نوشته های زیادی پیدا شود ولی نمی توان گفت این نوشته ها سندی است که علیه اصل ساز قابل استناد باشد.

 8. alireza
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر کدام کشور ها در تجارت بین الملل دارای شهرت هستن جهت ادامه تحصیل و گرفتن بورسیه دکترا در کامنتی فرموده بودین فرانسه دارای شهرت نیست به اون صورت بنده الان به دنبال یه دانشگاه برای پذیرش هستم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بیشتر دانشگاه های معبر _لیست در سایت وزارت علوم هست- اگر این رشته را داشته باشند خب می توانید اقدام کنید. بورسیه چیز دیگری است و ممکن است خیلی در درسترس نباشد به خصوص اگر تعداد آن اندک و تقاضا زیاد باشد.

 9. الیارمحمدی
  پاسخ

  با سلام قبولی طاعات استاد فرق حقوق اقتصادی با حقوق مالی اقتصادی چیه؟ کدومو ترجیح میدین؟ متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق اقتصادی بیشتر به تنظیم و وضع قوانین و مقررات برای کنترل بازار و قاعده مند کردن آن است. حال با تأکید بیشتر این مسئله در سیستم مالی نیز دنبال می شود و فرق جدی بین آنها نیست. بیشتر تأکید به جنبه ها ی مالی آن هم هست

 10. عباس
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد محترم یه سوالی داشتم جزا تا دکترا بخونم و وکالت کیفری انجام بدم خوبه یا ارشد حقوق مالی اقتصادی بخونم و کیفری و حقوقی اقتصادی انجام بدم خوبه؟ تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر دو خوب است ولی خواندن حقوق مالی و اقتصادی و تجاری و نفت و گاز اینها اگر منجر به مباحث عملی شود خب بهتر از جزا است.

 11. عليرضا
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید و قبولی طاعات و عبادت سوال بنده در خصوص موضوعات روز تجارت بین الملل هست که چه موضوعاتی امروز در سطح بین الملل به ویژه کشورهای مهد تجارت نیاز به کار و پژوهش داره تحقیقات زیادی کردم از اساتید خودمون هر کسی نظری داری استادی نظرش رو تجارت الکترونیکه دیگری قاینانس و مالی و حتی بیمه ممنون میشم جنابعالی نظرتونو به عنوان استاد پیشگام در تجارت بین الملل ایران بفرمایید مطمئنا مشاوره شما شکیات منو در تحقیقی که میخوام شروع کنم به یقین تبدیل میکنه با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، همه عالی و مورد نیاز است. با مطالعه و گفتگو با اساتید خودتان یک موضوع که مورد علاقه شما باشد و منابع هم داشته باشد انتخاب کنید.

 12. فاطمه
  پاسخ

  سلام استادبزرگوار
  من دانشجوی حقوق ترم ۶کارشناسی هستم وتما یل وعلاقه من به استادی وهیئت علمی شدن بسیار زیاداست.اما از آنجایی که درشرایط فعلی اساتیدی هستندکه توصیه می کنند ابتدا بازارکاری خودرامشخص کنید وبعدبه سراغ ادامه تحصیل بروید ودرکل شرایط اقتصادی هم ایجاب می کنه که ابتدای امر ازلحاظ شغلی تأمین بود من مردد شده ام درانتخاب وادامه مسیرم که آیا اول به سراغ آزمون ارشد برم یا خیراول آزمون حقوقی بدم برای رسیدن به هدف وعلاقه ام وآیا دادن آزمون ارشدمن رو سریع تربه هدفم می رسونه یا آزمون حقوقی(باتوجه به اینکه خیلی ازاساتیدماوکیل هستندو در گزینش وجذب به عنوان استاد طبق گفته ی بعضی ازبزرگواران دشواری های کمتری داشته اند)
  ممنون می شم من رو راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در دانشگاه طراز اول تحصیل می کنید خب تلاش اتان را متمرکز بر هیات علمی و ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه ها و مقاله بنویسید. اما اگر از ابتدا در دانشگاهی تحصیل می کنید که خیلی امکان جذب هیات علمی با آن سابقه وجود ندارد بهتر است همون راه حرفه حقوق را دنبال کنید. برای اطلاع بیشتر از حرفه های حقوقی به کتاب مقدمه علم حقوق اینجانب مراجعه کنید.

 13. محمد
  پاسخ

  جناب آقای دکتر شیروی عزیز
  باسلام و احترام
  محبت می فرمایید د رخصوص نظارت بر قراردادهای نفتی در کشور ایران و نهادهای ذی ربط ،منبع اعم از مقاله و یا کتاب معرفی بفرمایند.
  با سپاس بی کران

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کتاب یا مقاله خاصی سراغ ندارم ولی می توانید به اصلاحات قانون نفت ۱۳۶۶ که در سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاده است و هیأت نظارت پیش بینی شده است، مراجعه کنید.

 14. آرش
  پاسخ

  سلام جناب دکتر

  به نظر شما برای یادگیری تخصصی ،علمی و عملی بورس در ایران تحصیلات اکادمیک وجود دارد؟ اگر هست چه رشته و مقطعی و به طور کل به نظر شما بهترین روش یادگیری بورس چیست؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، رشته های مدیریت مالی، حقوق و اقتصاد از جمله رشته هایی است که مسائل مربوط به بورس را بررسی می کنند. البته دوره های تخصصی هم بعضا این طرف و آن طرف برگزار می شود. اطلاعات مفیدی هم روی سایت های اینترنتی است. اما مسئله تجربه در بورس خودش خیلی اهمیت دارد

 15. رضا
  پاسخ

  سلام و احترام خدمت آقای پرفسور شیروی استاد بزرگوار و عزیز
  بنده ۳۸ سالمه و درگیر رساله دکتری در رشته فلسفه تعلیم وتربیت هستم و سال ۹۹ تمام هستم. لیسانسم دانشگاه بوعلی و فوق و دکترام دانشگاه ازاد بودم با معدل بالای ۱۷ تا الان و از سال ۱۳۹۰ به بعد نزدیک ۲ مقاله علمی پژوهشی و ۱ عدد علمی ترویجی و چندین مقاله isc , isi و نزدیک ۸۰ مقاله همایشی ملی و بین المللی و ۳ کتاب و عضو کمیته داوری بالای ۶۵ همایش و سه مجله علمی تخصصی بودم و ۸ سال هم مدرس مدعو در دانشگاه پیام نور هستم و همه مدارک رو هم در همه حوزه ها تمام و کمال آرشیو دارم و البته خودم هم موسسه آموزشی دارم و این شغل فعلیم هست و صدالبته خیلیم راضیم. به نظر شما امیدی هست و اینکه برا هیت علمی دانشگاه آزاد اگر جذب بزنند اقدام کنم .
  ممنون از استاد گرامی آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برا شما دارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در هیات علمی دانشگاه آزاد خب شانس دارید ولی با توجه به کاهش شدید دانشجو و تورم استاد به خصوص در این رشته ها، احتمال اعلام نیاز از آن دانشگاه خیلی کم است.

 16. فهیمه
  پاسخ

  با سلام من رشته کاردانی حسابداری هستم و گرایش به رشته حقوق و عمران دارم برای کارشناسی ایا میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بشوی که شاید بشود ولی با مدرک کاردانی به کارشناسی حقوق نمی توانید در آزمونهای حقوقی مثل وکالت یا قضاوت شرکت کنید و باید لیسانس حقوق کامل داشته باشید. این نحوه درس خواندن به درد نمی خورد. بهتر است از ابتدا عمران یا حقوق بخوانید و سعی نکنید که از کاردانی به بعد تغییر رشته داده و رشته دیگری بخوانید.

 17. Bahare
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام خدمت جتاب آقای دکتر شیروی
  من دانشجوی ترم دوم ارشد حقوق تجارت بین الملل دانشگاه ازاد نجف آباد هستم میخواستم از الان روی موضوع پایان نامم کار کنم اما هنوز موضوع کاربردی و مناسبی پیدا نکردم و موضوعات کاربردی مانند LC و گشایش اعتباری هم زیاد کار شده اند میخواستم درصورت امکان موضوع کاربردی و دارای منابع که زیاد کار نشده باشد راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقیقتا من لیستی از موضوعات ندارم و با مطالعه و مشورت با اساتید خودتان می توانید یه موضوع مناسبی را انتخاب کنید که هم به منابع آن دسترسی داشته باشید و هم در حیطه کار استاد راهنمای شما باشد که بتواند کمک اتان کند.

 18. علی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.لطفاودرصورت امکان به هردوسوال پاسخ بفرمائید.
  سوال اول:آیا باخواندن کارشناسی حقوق به صورت فراگیرتوپیام نور،بعدا میتوان درآزمون قضاوت ووکالت شرکت کرد؟یافراگیرخواندن مانع ازاین میشه؟سوال دوم اینکه کارمندان دولت درکدام مرحله ی آزمون قضاوت ووکالت باید استعفا دهند بعدازپذیرفته شدن نهایی وطی کردن تمام مراحل آزمون اعم ازتحقیق و.. یاچه مرحله؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- وکالت که مشکلی ندارد ولی احتمال پذیرش شما در قضاوت کم. است. البته اینکه می توانید در ازمون وکالت شرکت کنید به هیچ عنوان به این معنا نیست که قبول می شوید چون ممکن است یک نفر از بیست نفر یا بیشتر از کسانی که در آزمون شرکت کرده اند قبول شود. ۲- معمولا از زمانی که شما قبول شوید باید استعفا بدهید.

 19. عباس
  پاسخ

  با سلام اقای دکتر وعرض خسته نباشید. اقای دکتر تصمیم گرفتم در رشته دادرسی اداری دانشگاه تبریز تحصیل کنم ایا این رشته زمینه فعالیتی خوبی در وکالت ایجاد میکنه؟ با تحقیقات خودم دعاوی بیشماری چون تعزیرات و مالیات و شهرداری و گمرک و جرایم اداری و اراضی دولتی و محیط زیست و …. انگار شامل میشه ولی در کل نظر شما برای من مهمتر هست. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر می خواهید دنبال وکالت باشید بروید حقوق خصوصی یا جزا بخوانید.

 20. دانشجو
  پاسخ

  سلام استاد
  استاد،یک سوال شاید عجیب دارم!مهمترین و کاربردی ترین دروس در بازار کار در رشته ی حقوق تجارت بین الملل در مقطع ارشد کدام ها هستن؟!
  آیا این روش درسته که مثلا مطالعاتم رو روی یک منطقه مانند شرق آسیا متمرکز کنم؟یا حداکثر دو منطقه.
  بسیار ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تجارت بین الملل یه واحد مرتبط است که همه بخشهای آن به بخش دیگر مرتبط است ولی شما می توانید بعدا در کار روی یک قسمت تمرکز کنید مثل بیمه یا حمل و نقل یا انرژی و امثال آن.

 21. سیدفاضل موسوی
  پاسخ

  باسمه تعالی
  استاد ارجمند جناب آقای دکتر شیروی
  ضمن عرض سلام،‌احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات ، بدینوسیله بابت تدریس درس دکتری ” قراردادهای پایین دستی نفت و گاز” در ترم آتی نیمسال ۹۸۱ در دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام دعوت بعمل می آید مستدعی است در صورت موافقت اعلام وصول فرموده تا جهت هماهنگی های بعدی و دعوت رسمی در خدمت حضرتعالی باشیم.. پیشاپیش از قبول زحمتی که می فرمایید بسیار سپاسگزارم.

  ومن الله التوفیق و علیه التکلان
  سیدفاضل موسوی/ از طرف ریاست دانشکده اقتصاد/ جناب آقای دکتر صادقی شاهدانی

 22. قاسمی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر،من ۲۴ سالمه و لیسانس کامپیوتر گرایش سخت افزار دارم و الان بیکارم،میخوام برای ارشد یک رشته متفاوت بخونم که بازار کار داشته باشه،خودم تو فکر رشته پرستاری و مدیریت بازرگانی هستم،به نظرتون چه رشته ای انتخاب کنم ؟میتونم از لیسانس کامپیوتر رشته پرستاری بدم؟بعد اون شرایطی سنی واسه این رشته مهمه؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیچ رشته ای. اگر سخت افزار کار ندارد هیچ ارشد بی ربطی مسلما کار ندارد.

 23. سجاد
  پاسخ

  سلام دکتر
  من دیپلم تجربی دارم امسال کنکور شرکت کردم و علاقه ای به رشته های تجربی ندارم به نظرتون برم رشته حقوق پیام نور شهرستان میتونم موفق بشم؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب انسانی امتحان بده و برو یک دانشگاه خوب. فکر نکن چیزی در دنیا هست که می توان میانبر انجامش داد.

 24. حسین
  پاسخ

  سلام آیا میشود با داشتن لیسانس و ارشد فقه و مبانی حقوق، برای دکتری رشته حقوق خواند؟ یا حتما باید ارشد هم حقوق خوانده باشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می شود.

 25. محمد
  پاسخ

  باسلام طاعات وعبادات قبول
  جناب دکتر بنده دارای دیپلم هنرستان وکاردانی رشته ساختو تولید گرایش ماشین ابزار، بامعدل۱۷/۵ازآموزشکده فنی هستم وکارشناسی ناپیوسته حسابداری با معدل۱۸از دانشکده شهید شمسی پور تهران گرفتم وحال میخواهم ارشد ودکترای حسابداری رو در دانشگاههای درجه یک تهران بخونم و هدفم عضوهیت علمی شدن هست. ولی چیزی که ذهنم رو مشغول کرده مدرک کاردانیم هس که غیر مرتبطه، ایا مشکلی بوجود میاورد یا قابل چشم پوشی هستش؟؟؟؟؟
  لازم بذکر هست که آموزشکده فنی ودانشکده شهید شمسی پور واحدهای دانشگاه فنی وحرفه ای هستن،که زیر نظر وزارت علوم وتحقیقات هستن. باتشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم خیلی شانس هیات علمی ندارید.

 26. شکوفه زمانی فروشانی
  پاسخ

  استاد عزیز سلام و خسته نباشید
  اگر خاطرتون باشه از دانشجویان سابق ح تجارت بین الملل شما بزرگوار هستم و برای یک سوال مزاحم شما شدم
  در موسسه ی حقوقی مشغول به کارم که قصد داره واحد تجارت بین الملل داشته باشه و از اونجایی که رشته ی من اینه از بنده خواستند که اگر در این حوزه طرح و ایده ای دارم به اونها اطلاع بدم و سرپرستیش رو به عهده بگیرم اما من فقط در حوزه ی صادرات و واردات کمی سابقه ی کار و آشنا دارم و نمی دونم در قالب موسسه که نمی تونه فعالیت تجاری صادرات و واردات رو انجام بده چه ایده ی درآمدزایی جز ورود به بحث داوری یا مالکیت فکری رو میشه مطرح کرد هر چند که حتی در این زمینه ها هم شناخت من محدود و خیلی خیلی کمه. با این همه پیش از رد پیشنهاد اونها از اونجایی که فکری به ذهنم نمی رسید و تجربه ی کافی هم ندارم تصمیم گرفتم با شما بزرگوار مشورت کنم تا بتونم جواب قاطعی به اونها بدم.
  پیشاپیش از شما بابت توجه و وقتی که می گذارید بی نهایت سپاسگزارم و آرزوی توفیق روزافزون شما رو داشته و دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره شما می توانید در حوزه تجارت بین الملل به شرکتها مشاوره بدهید و یا نسبت به انعقاد قراردادها کمک کنید. مواردی که شما برشمردید، خب مهم است ولی منحصر به آنها نیست و لازم نیست که یک دفتر حقوقی کار بازرگانی خارجی انجام دهد بلکه کار حقوقی و قراردادی مرتبط با حوزه تجارت خارجی را انجام دهید.

 27. علی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر. بنده مدرک دکتری دارم اما عضو هیئت علمی نیستم. در هنگام ارسال مقاله علمی پژوهشی به برخی از مجلات قسمتی وجود دارد که در آن گزینه‌هایی است که باید یکی را انتخاب کنم بدین صورت: مربی – استادیار – دانشیار – استادتمام – سایر. پرسش این است که بنده باید گزینه استادیار را علامت بزنم یا گزینه سایر؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سایر چون شما استادیار نیستید.

 28. رحیم
  پاسخ

  سلام .باتشکراز زحمات جنابعالی /من دانشجوی دکتری حقوق جزا وجرم شناسی هستم آیا مدرک دکتری بگیرم باز باید برای وکالت آزمون بدم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله.

 29. نادر
  پاسخ

  با سلام محضر اقای دکتر این که میگن وکلا بیشتر از قبل پرونده های زمین پول دار میشن کدوم نوعش هست؟ اراضی دولتی؟ یا دعاوی زمین بین اشخاص حقیقی؟ ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر دو.

 30. کمال
  پاسخ

  سلام پروفسور شیروی. من ارشدم حقوق مالی اقتصادی از دانشگاه ازاده برای دکتری چه رشته ای بخونم خوبه؟ برای وکالت این ارشد کمک کننده هست؟ متشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نزدیک ترین حقوق تجارت بین الملل و نفت و گاز است که خیلی رقابت در آن سخت است ولی در مرحله بعد حقوق خصوصی است که احتمال قبولی شما بیشتر است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *