سایر پرسشها و پاسخها

چنانچه سوالات حقوقی داشته باشید یا نیاز به مشاوره حقوقی یا قضایی دارید سوالات خود را در بخش «پرسشهای حقوقی و قضایی» مطرح کنید. سوالات و مسایل مربوط به امور دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی، پذیرش، و امثال آن را در بخش «پرسشها و مسائل دانشگاهی» مطرح نمایید. این قسمت برای سایر سوالات و پرسشها طراحی شده است و اگر سوالات دانشگاهی یا حقوقی در این قسمت گذاشته شود حذف می گردد.  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

توجه: اگر سوال دانشگاهی یا حقوقی و قضایی در این قسمت گذاشته شود، حذف می شود. این سوالات باید در بخش مربوط گذاشته شود.

 1. ملیحه
  پاسخ

  سلام من حوزه علمیه درس می خونم خیلی هم دوست دارم ولی روانشناسی رو هم خیلی دوست دارم می تونم ارشد روانشناسی بخونم چقدر شانس قبولی دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام می توانید شرکت کنید ولی احتمال قبولی شما را نمی دانم مگر دانشگاه های دنبال پول که آنها به دنبال شما هستند.

 2. Milad
  پاسخ

  با عرض سلام

  من دانشجوی حقوق برای J.D degree در دانشگاه lowis & clark در امریکا هستم . همانطور که اطلاع دارید بعد از اتمام این دوره و قبولی در ازمون وکالت در هر زمینه ای میشود وکالت کرد . من انتخاب خودم برای وکالت international business law هست . من دوست دارم بدونم ایا شما تا حالاسوابق کاری در زمینه بین المللی داشته اید ( به عنوان وکیل یا هر عنوان دیگری )? اگه داشته اید چه بوده است ؟

  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله داشته ام و یک عمر است که در این زمینه کار می کنم.

 3. رامین
  پاسخ

  سلام خدمت استاد بزرگوار
  ببخشید کارشناسی ارشد در رشته حقوق به چه دردی میخوره یا حتی دکتری، چون همه جا کارشناسی می خواهد .
  این قضیه شاید فقط در رشته حقوق باشه ، چرا

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم به هیچ دردی. البته این به رشته حقوق ربطی ندارد. کسی که لیسانس رشته ای را ندارد با گرفتن فوق و دکتری آن به جایی نمی رسد. مثلا چطور می تواند با لیسانس کشاورزی رفت فوق لیسانس پرستاری خواند. از ابتدا راه کج نروید که بخواهید بعدا آن را اصلاح کنید.

 4. امين --اهواز
  پاسخ

  سلام دکتر جان
  بنده دیپلم تجربى دارم لیسانس اقتصاد و با توجه به اینکه شغلم صنعت میباشد آیا صلاح میبینید رشته مجموعه مهندسى مواد و متالوژى ثبت نام کنم یعنى بعدا به مشکل بر نمیخورم یا باید پیش نیاز پاس کنم و آیا هزینه هاى پاس کردن پیش نیاز اندازه ارشد هزینه دارد یا دوران کارشناسى
  ممنون از لطفتون
  صلوات

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم خیلی سخت است بدون لیسانس شما فوق لیسانس فنی بخوانید. حالا در رشته ما (یعنی رشته حقوق) همه می گویند که می شود خواند و می روند ارشد و دکتری بدون لیسانس می خوانند ولی در مهندسی فکر نکنم عملی باشد.

 5. زینب
  پاسخ

  سلام’ من فوق لیسانس حقوق با گرایش جزا و جرم شناسی دارم’ چه کار و فعالیتی را شما برای من پیشنهاد می کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما می توانید وکیل شوید یا طرف قضاوت بروید که هر دو خوب است. البته اگر بتوانید در یک شرکت مشاوره بدهید خب آن هم بد نیست.

 6. محمد میرزائی
  پاسخ

  سلام بر محضر استاد جلیل القدر؛ بنده دبیر آموزش و پرورش و شش سال مونده بازنشسته شوم اخیراً از رشته فقه و مبانی حقوق در مقطع کارشناسی قبول شده ام . با وجود اینکه کارشناسی ارشد علوم قران و حدیث شاخه ی نهج البلاغه رو دارم . وکار کشاورزی هم می کنم مردد هستم که رشته ی فقه و مبانی حقوق رو بخونم یا نه ؟ چون هدفم از خوندن این رشته گرفتن وکالت هست . نمیدونم بخونم یا نه لطفا راهنمایی بفرمایید. ضمنا ۴۳ سال سن دارم. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم فکر وکالت نکنید. راه سختی است و کم فایده برای شما.

 7. ا.م
  پاسخ

  با سلام و احترام
  آقای دکتر بنده اخیراً مقاله ای به رشته تحریر درآورده ام که تصمیم دارم برای داوری و چاپ به مجله حقوق اسلامی که شما سردبیر آن هستید ارسال نمایم. مدرک تحصیلی من کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی است و نظر به این که شخصاً تحقیق مورد نظر را انجام داده ام اسم هیچ عضو هیئت علمی همراه اسم من نخواهد بود. آیا صرف این قضیه می تواند مانع به جریان افتادن فرآیند داوری شود؟(با لحاظ این که بر خلاف بسیاری از مجلات دیگر در شیوه نامه مجله حقوق اسلامی محدودیتی از این جهت ذکر نشده)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید است مقاله شما پذیرش شود. بهتر است با یک عضو هیات علمی اقدام کنید

 8. مجيد محجوبي
  پاسخ

  با سلام و عذرخواهی بعلت عدم طرح سوال دقیق/ درخصوص ضمانت نامه، چرا در معاملات خارجی نباید ضمانت نامه ها بیشتر از ٢۵درصد باشد.برای شرکتهای داخلی حسن انجام کار ضمانت انجام کار و …
  یک شرکت خارجی در ایران فعالیتی را آغاز نمایند نیز باید ضمانت بدهند.
  پیمانکار خارجی نیز باید ضمانتنامه بدهد چند درصد می باشد.
  با تشکر فراوان ارادتمند شما محجوبی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای ضمانتنامه ها به بخش ضمانتنامه کتاب حقوق تجارت بین الملل اینجانب مراجعه کنید. سوالات شما را متوجه نمی شم. بین داخلی و خارجی در دادن ضمانت نامه در ایران فرقی ندارد. فقط یک ریالی و دیگری ارزی می دهد.

 9. محمد
  پاسخ

  با سلام
  اینکه در جاهایی عنوان شده است «متقاضی شغل وکالت، باید دارای مدرک کارشناسی در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه‌های داخل یا خارج که مورد تأیید وزارت علوم بوده یا معادل آن از دروس حوزوی باشد. بنابراین داشتن درجه کارشناسی رشته حقوق اولین شرط اختصاصی است و حتی داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته حقوق، بدون داشتن مدرک کارشناسی برای اخذ پروانه وکالت کافی نیست.»کاملا ،بر خلاف ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ وحتی لایحه جامع وکالت می باشد و متاسفانه نوع مدرک تحصیلی که در بندهای ماده ۲ آمده است را مطرح ننموده وبر خلاف تصریح قانون مبنی بردارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی شرط داشتن درجه کارشناسی رشته حقوق رامطرح نموده وآنجا عنوان داشته اند – داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته حقوق، بدون داشتن مدرک کارشناسی برای اخذ پروانه وکالت کافی نیست- بر خلاف تصریح قانون می باشد چرا که مدرک تحصیلی برای ورود به حرفه وکالت (لیسانس یا بالاترو…)عنوان نموده است ،لازم به یادآوری است متاسفانه اسکودا تاکنون موارد بسیار زیادی ،برخلاف مصوبات قانونی داشته است به همین دلیل گاهی هم بر اساس حکم مقامات قضایی وحتی کشوری تا مرحله انحلال پیش رفته است.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قارغ از اینکه استدلال شما تا چه اندازه صحیح یا سقیم است، به عنوان استاد رشته حقوق می گویم که لیسانس حقوق برای کارهای حقوقی ضروری است.

 10. bahram
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد و خسته نباشید . من رشتم برق هست و ازمون دکترای برق امسال ثبت نام کردم و در ضمن دانشجوی سال اخر ارشد هستم . الان فرصت استخدام و شغلی برام فراهم شده به نظرتون دکترا بخونم یا برم یرای استخدام؟ اگر دکترا بخونم هدفم هیئت علمی دانشگاه هست . با توجه به این که الان حقوق هیئت علمی ها حدود ۷ تومن هست به نظرتون چیکار کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام سوالات دانشگاهی فقط در بخش مربوط

 11. الهه
  پاسخ

  سلام جناب دکتر خسته نباشید ۲ سوال داشتم از خدمتتون من پارسال کارشناسیمو تو رشته معماری با معدل بالا گرفتم و امسال برای ارشد رشته ی مدیریت رو انتخاب کردم و شاخه بازرگانی و بازاریابی، میخواستم ببینم انتخاب خوبی هست و مشکلی برای ادامه تحصیل تو رشته ی مدیریت ندارم؟
  و دوم اینکه ایا من که کارشناسی معماری دارم میتونم ارشد پرستاری شرکت کنم یانمیتونم؟
  ممنون میشم زودتر راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام سوالات دانشگاهی فقط در بخش مربوط

 12. مهرداد
  پاسخ

  سلام ایا مدرک فقه و حقوق میتوان در ازمون استخدامی که کارشناس حقوق نیاز داره شرکت کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتیاطا شرکت کنید.

 13. سارا کریمی
  پاسخ

  سلام خدمت استاد بزرگوار ، جناب دکتر شیروی
  استاد عزیز من در حال ارائه پایان نامه در رشته حقوق تجارت بین الملل هستم که از دو کتاب مفید جنابعالی (داوری بین المللی و تجارت بین الملل استفاده زیادی کردم) من و همسرم قصد مهاجرت داریم ، همسرم کار را در استرالیا دارند ، آیا به نظر شما برای من با مدرک ارشد تجارت بین الملل کاری یافت می شود؟ در زمینه های داوری یا وکالت یا نماینده حقوقی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیلی احتمالش کم است مگر در آنجا یک مدرکی بگیرید.

 14. حنانه
  پاسخ

  سلام..روز بخیر..من دانشجویی ترم۲حقوق پیام نور هستم..من اصلااز دانشگامون راضی نیستم..حس میکنم دو فردای دیگه فارغ التحصیل شم بی سواد درسمو تموم کردم یه مدرک کارشناسی دارم بدون هیچ دانشی مرتبط بارشتم..من چیکارکنم که همچین اتفاقی برام پیش نیاد..من باید روچه درسایی تسلط کامل داشته باشم که یه کارشناس باسوادی باشم…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب خوشبختانه کتابهای خوب زیادی است که می توانید آنها را مطالعه کنید. حداقل برای هر درسی دو کتاب مطالعه کنید.

 15. حامد
  پاسخ

  سلام، خسته نباشید، اگر میشه یک ترجمه فارسی خوب از قرآن معرفی کنید چون عربی بلد نیستم،ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ترجمه های زیادی در بازار وجود دارد بنظرم ترجمه مرحوم قمشه ای هنوز جامع تر است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *