مراتب علمی استادان دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

برای طرح سوال مراجعه کنید به بخش «پرسش و پاسخ: مسایل دانشگاهی»

 1. فخر
  پاسخ

  سلام اقای دکتر شیروی وقتتون بخیر
  اگر هیات علمی پژوهشی شویم ایا امکان تدریس در دانشگاه ها نیز وجود دارد ؟ یعنی کد داریم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هیات علمی در خود آن دانشگاه ممکن است موظفی آموزشی داشته باشد و در سایر دانشگاه ها منوط به اعلام نیاز است.

 2. حسین
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  بزرگوار آیا در پروسه جذب هیئت علمی چیزی به اسم آشنا بازی و پارتی بازی وجود داره؟ اگر واقعا وجود داشته باشه آدم بشدت مایوس میشه… و دیگه انگیزه ای برای تلاش نمیمونه…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام آشنا بازی و پارتی بازی کجا نیست شما بفرمایید ما سری به آنجا بزنیم و مطلع شویم.

 3. محمد حسین
  پاسخ

  جناب دکتر سلام
  وقتتون بخیر
  من دانشجوی کارشناسی فقه و حقوق هستم
  در صورتیکه ارشد و دکترا گرایش های حقوق رو ادامه بدم آیا مدرک لیسانسم مشکلی برای هیئت علمی شدن در رشته حقوق ایجاد میکنه؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تا حدی ولی در حقوق هم درسهای فقه و اصول و قواعد هست و بعضا از این افراد استفاده می کنند

 4. مهری
  پاسخ

  عرض سلام دارم خدمت دکتر شیروی بزرگوار
  استاد بنده بامعدل۱۵/۵۱درکارشناسی رشته تاریخ هستم واگردرارشدم بامعدل۱۸ودکتراهم رابامعدل ۱۷/۳بگذرونم ومقالاتی هم ارائه بدهم میتوانم عضو هیئت علمی شوم ،باتشکرازشما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله امکانش هست

 5. مهری
  پاسخ

  عرض سلام دارم خدمت دکتر شیروی بزرگوار
  آقای دکتر بنده معدل ۱۵/۵۱درکارشناسی رشته تاریخ رادارم ،واگر ارشدم رابا معدل۱۸ودکترا را هم بامعدل ۱۷.۳بگذرونم میتونم بعدا با ارائه مقالاتی هم جزو هیئت علمی دانشگاه بشوم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله امکانش هست

 6. بابایی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  بنده لیسانس و فوق لیسانس حسابداری از دانشگاه ازاد قزوبن با معدل ۱۹ دارم .
  پایان نامه نمره کامل گرفتم و مقاله فارسی منتشر شده نیز دارم .
  به زبان انگلیسی تسلط کامل دارم.
  اگر مقطع دکتری در دانشگاه دولتی تحصیل کنم ، چه دانشگاهایی برای جذب میتونم اقدام کنم ؟ یا اصلا امکانش هست ؟
  باتشکر از زحماتتون 🙏🏼

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی احتمالا

 7. فاطمه
  پاسخ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید،
  اینجانب لیسانس اقتصاد دانشگاه دولتی روزانه معدل ۱۸/۳۰ و ارشد اقتصاد انرژی دانشگاه بهشتی با معدل ۱۷ هستم، درصورت ادامه تحصیل مقطع دکتری در دانشگاه شهید بهشتی احتمال جذب اینجانب به عنوان هیات علمی وجود دارد؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست ولی باید بدانید که فارغ التحصیلان خیلی بیشتر از نیاز هیات علمی است و لذا همه نمی توانند جذب هیات علمی شوند

 8. محمدزاده
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید.
  جناب شیروی آیا با داشتن مدرک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری حقوق از دانشگاه های برتر تهران مثل علامه و بهشتی و … اما با داشتن معدل متوسط ۱۶ میشه عضو هیئت علمی شد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حداقل نمرات را داشته باشید شانس دارید

 9. ناشناس
  پاسخ

  سلام دکتر من می خواستم از شما یه سوال بپرسم که آیا کسی که در دوران کارشناسی یک بار مشروط شده ولی بقیه ترم هارا به صورت خیلی عالی وبا نمرات قابل توجهی گذرانده ایا امکان این که تو اینده بتونه استادیاربشه هست؟ من دانشجوی دکتری هستم ود دانشگاه سراسری تحصیلات میکنم ولی متاسفانه در ترم اول کارشناسی مشروط شده بودم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مهم معدل دوره کارشناسی است

 10. باران
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  من دانشجوی دکتری دانشگاه علامه هستم. با معدل ۱۸ و ارشد الزهرا ۱۵:۷۰ و لیسانس دانشگاه تهران با معدل ۱۴:۷۰. با توجه به سختگیری دانشگاه تهران و الزهرا و پایین بودن معدل حتی در کنکور هم برای چنین دانشگاههایی برای بررسی شرط معدل ضریب تعدیلی محاسبه میشد. آیا برای جذب هیئت علمی هم چنین موضوعی برای جبران معدل وجود دارد؟
  سنم ۳۲سال است و سال دیگه احتمالا دفاع کنم. از طرفی رشته تحصیلی‌ام جدید هست و هیئت علمی هنوز ندارد با این اوصاف شانسی برای جذب هیئت علمی در دانشگاه دولتی دارم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تعدیل برای مقایسه است نه برای افزایش یا کاهش معدل.

 11. حسنی
  پاسخ

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر
  میشه بفرمائید حقوق استادیار دانشگاه وزارت علوم تقریبا چقدر است؟
  ممنون میشم جواب بدین. تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دقیقا نمی دونم

 12. Mohammad Hosein
  پاسخ

  سلام، وقت بخیر
  من در حال حاضر دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم رشته علوم تربیتی گرایش آموزش ابتدایی، سوال من اینه که برای جذب در دانشگاه و هیئت علمی اگر من در مقطع ارشد و دکتری رشته مدیریت آموزشی که از گرایشات علوم تربیتی( و یا یکی دیگر از گرایش های علوم تربیتی ) است ادامه تحصیل بدم، برای جذب هیئت علمی شدن شانس دارم؟؟
  مچکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر چه گرایش ها و شاخه ها را عوض کنید احتمال جذب هیات علمی شما کاهش پیدا می کند. مگر اینکه در ارشد شاخه آموزش ابتدایی وجود نداشته باشد

 13. زهرا
  پاسخ

  سلام وقت شما بخیر
  من کارشناسی دانشگاه پیام نور با معدل ۱۴.۵ و ارشد دولتی با معدل ۱۶.۸۰ و دکترای رو زانه با معدی ۱۸ و ۳ مقاله هستم آیا امیدی به جذب در دانشگاه دولتی دارم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید است چون اولا شما از دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل شده اید که دانشگاه های دولتی معمولا قبول نمی کنند و معدل لیسانس شما هم خیلی برای هیات علمی پایین است

 14. اشکان
  پاسخ

  حقوق استاد یار که دکترا بیوشیمی بالینی را دارد چقدر است

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق اعضای هیئت علمی برای کلیه رشته ها یکسان است. البته کمی میان وزارت علوم و وزرات بهداشت فرق است

 15. آرمان
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  کسی که دکتری داره و در دانشگاه به صورت حق التدریسی است آیا در مقالات یا کارت ویزیت، می تواند خود را استادیار معرفی کند؟ ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر

 16. سجاد
  پاسخ

  سلام و عرض و ادب شب عالی تون بخیر ؛
  جناب شیروی ببخشید بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری هستم میتونم به عنوان هیئت علمی جذب دانشگاه ازاد یا پیام نور شوم ؟ البته در دوتا شرکت، به کار حسابداری مشغولم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ارشد این روزها خیلی ریاد است و برای هیات علمی شدن باید در فراخوان شرکت کنید. ببینید ارشد حسابداری جایی می خواهند

 17. میلاد
  پاسخ

  سلام
  جناب دکتر رشته روانشناسی شناختی که در ارشد یک رشته شناور هست و لیسانس مرتبط برای آن نداریم اگر در مقطع ارشد نمرات بالا بگیریم و مقالات چاپ کنیم ایا بازم معدل لیسانس مهم هست در احتمال پذیرفته شدن برای هیئت علمی ان رشته؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیات علمی بدون داشتن لیسانس مربوط ممکن نیست

 18. حسام خسروی
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت دکتر شیروی . بنده هم اکنون دانشجوی سال ۴ دانشگاه فرهنگیان ( تربیت معلم ) رشته عربی با معدل ۱۸/۸۳ هستم ارزوم جذب در هیت علمیه است . میخواستم ببینم ارشد و دکتری رشته عربی را در کدام دانشگاه دریافت کنم شانس بیشتری دارم ؟
  دانشگاه تهران یا علامه طباطبایی یا تربیت مدرس
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تهران، علامه و تربیت مدرس

 19. زبانشناس
  پاسخ

  جناب دکتر شیروی گرامی سلام

  بنده دکترای زبانشناسی از دانشگاه دولتی اصفهان دارم.

  معدل دوره دکتری اینجانب بدون احتساب نمره پایان نامه ۱۶ است.

  کارشناسی ارشد خود را هم در رشته زبانشناسی از دانشگاه دولتی اصفهان با معدل ۱۵.۵۰ گرفتم.

  رشته کارشناسی اینجانب مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد اصفهان با معدل ۱۷.۵۰ است.

  از مقطع دکتری، سه مقاله اسکوپوس به زبان انگلیسی دارم.

  از مقطع دکتری چهار مقاله علمی پژوهشی به زبان فارسی دارم.

  از مقطع ارشد ۱۰ مقاله فارسی و انگلیسی منتشر شده در همایش های ملی و بین المللی دارم.

  در مجموع ۳ سال سابقه تدریس در دانشگاه دولتی و غیر دولتی دارم.

  به زبان انگلیسی تسلط کامل دارم و نمره MSRT و TOLIMO را هم در اولین نیمسال مقطع دکتری دریافت کردم.

  با دو زبان خارجی به غیر از انگلیسی هم آشنایی دارم.

  خواستم بدانم:

  ۱. با این رزومه، احتمال جذب در دانشگاه وجود دارد؟

  ۲. اگر پاسخ سوال اول مثبت است، کدام دانشگاه (ها)؟

  ۳. اگر پاسخ سوال اول منفی است، چه شغلی را پیشنهاد میفرمایید؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- احتمالش کم است به خاطر لیسانس از دانشگاه آزاد و معدل پایین. ۳- موسسه زبان بزنید و کار خصوصی بکنید

 20. بهداد
  پاسخ

  با سلام
  آیا فردی که با مدرک دکترا تخصصی جذب هیات علمی میشود میتواند همزمان با تدریس در دانشگاه، در دوره های فوق دکترا (پست داک) شرکت کند؟ فوق دکترای چه داخل کشور و چه خارج؟ ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله ولی نه تا استخدام شوید. بعد که رسمی شدید می توانید برای دوره های داخلی شرکت کنید و برای خارج هم فرصت مطالعاتی بروید حالا در فرصت مطالعاتی می توانید پست داک هم بخوانید.

 21. زهرا
  پاسخ

  سلام دکتر من می خوام ببینم کسی که دوست دارد در هیت علمی دانشگاه جذب بشود چه شرایطی را داشته باشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یک شرایطی در فراخوان وجود دارد که می توانید به سایت مربوط مراجعه کنید. یه شرایطی هم هست که باید لحاظ کنید که عبارت است از فارغ التحصیلی از دانشگاه های برتر و خوب، داشتن نمرات عالی، مقالات، نمره زبان و امثال آن.

 22. عطری
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب جناب استاد ارجمند
  اینجانب ارشد و دکتری فلسفه از دانشگاه تهران هستم
  ۶ مقاله و یک کتاب دارم و نیز مقالات بین المللی هم دارم و همچنین در همایشهای بین المللی و سمینارهای ملی هم شرکت و سخنرانی داشتم.
  معدل دوره ارشدم ۱۹ و دکتری ۱۸.۰۶ است
  آیا با این رزومه می‌توان جدب هیئت علمی دانشگاه شد؟
  با سپاس از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر لیسانس در همین رشته و در دانشگاه خوبی فارغ التحصیل شده باشید شانس دارید. ولی اگر لیسانس فلسفه ندارید احتمالش خیلی نمی رود

 23. اکبری
  پاسخ

  سلام وقت شما بخیر، جناب شیروی جذب هیات علمی نیاز به پارتی و آشنا داره من دیدم کسی با مدرک دکتری دانشگاه تهران رد شده ولی همون دانشگاه یک نفر پارتی داشته با مدرک دکتری دانشگاه آزاد شهرستان قبول شده ، همش پارتی بازی هست و تمام.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی توانم تأییدش کنم.

 24. فاطمه
  پاسخ

  سلام استاد عزیز پس من با کارشناسی ارشد زمین شناسی نفت چه کاری می توانم انجام بدهم ؟من دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف هستم و می خواهم در شهر تبریز کارکنم ایا امکانش است در شرکت نفت تبریز استخدام بشم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تبریز که شرکت نفت ندارد. باید در یکی از شرکتهای منطقه نفتی استخدام شوید.

 25. پوریا
  پاسخ

  سلام خسته نباشید.
  می خواستم بدونم که آیا با گرفتن دکتری عمومی میشه هیأت علمی شد یا نه ؟
  یه خورده در مورد هیأت علمی شدن در رشته دندان پزشکی لطفا نوضیح دهید؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام پزشکان دارای «دکتری عمومی» در حد ارشد است و بعید است بتوانند هیئت علمی شوند

 26. فاطمه
  پاسخ

  سلام استاد غزیز می خواستم ببینم با کارشناسی ارشد زمین شناسی نفت از دانشگاه صنعتی شریف وبا معدل ۱۸ میشه عضو هیت علمی دانشگاه تبریز شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دکتری هم بگیرید احتمال خیلی نیست

 27. فاطمه
  پاسخ

  سلام خسته نباشید می خواستم ببینم به نظر شما داشتن مدرک کارشناسی ارشد رشته زمین شناسی یامعدل۱۹دانشکاه تبریز چقدر احتمال عضو هیت علمی شدن در دانشگاه را دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام با مدرک کارشناسی ارشد به ندرت این روزها هیات علمی جذب می شود

 28. علی
  پاسخ

  سلام دکتر شیروی عزیز ، خدا قوت
  از نظر شما ، داشتن لیسانس حسابداری از دانشگاه آزاد مشهد با معدل ۱۶ و ارشد حسابداری از دانشگاه آزاد مشهد معدل ۱۷ و دکتری هم حسابداری از دانشگاه آزاد مشهد ( فعلا دانشجو ) چقدر شانس هیآت علمی شدن هست ؟ و در چه دانشگاهی ، ممنوون میشم راهنمایی بفرمایید .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتمالش متوسط در دانشگاه آزاد هست

 29. محمد
  پاسخ

  سلام وقت بخیر ، بنده رشته مدیریت کارشناسی در دانشکده غیر انتفاعی با معدل ۱۵۳۰ و ارشد هم همان دانشکده غیر انتفاعی با معدل ۱۶ و دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد هستم ، بنده به تدریس بسیار علاقه مندم ، آیا امکان تدریس ( حالا یا هیات علمی یا حق التدریس ، به هر شکل ) برای بنده وجود دارد یا خیر ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معدل شما که کم است ولی امکان حق التدریس وجود دارد اگر جایی نیاز داشته باشند. با توجه به تقاضای زیاد برای تدریس و فرصتهای محدود، خب با این روزمه خیلی شانس ندارید

 30. حمید
  پاسخ

  عرض سلام و خدا قوت آقای دکتر عزیز.
  سوالی داشتم از حضرتعالی. در دوران پیمانی اگر عضو در حال تبدیل وضعیت به رسمی آزمایش باشد آیا می تواند در این حالت پایه هفتم را بگیرد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر هم نگیرید بعد از آزمایشی می گیرد. برخی از دانشگاه ها بیش از ۵ پایه نمی دهند ولی این همه جا نیست.

 31. علی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر
  بنده بیش از ۶ سال سابقه تدریس دانشگاه رو با مدرک ارشد دارم
  جسارتا در شرایط فعلی تحصیل دکتری حسابداری رو چطور ارزیابی میکنید ؟به صلاح هستش ادامه بدم یا خیر ؟
  با سپاس از لطف حضرت عالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم کار پیدا کنید در زمینه حسابداری و شغل های مرتبط دیگر بهتر باشد. چون احتمالا سن شما زیاد بشود و شانس هیات علمی کم شود.

 32. اسماعیل
  پاسخ

  سلام جناب دکتر. آیا کارشناسان ارشد که به عنوان
  اساتید مدعو دانشگاه به صورت حق التدریسی کار میکنند هم جزو حقوق بگیران دولتی به حساب می آیند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر

 33. سپهر
  پاسخ

  درود و سلام
  من کارشناسی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی میخونم و قصد دارم برای ارشد فلسفه علم شرکت کنم و سپس دکترای فلسفه زیست شناسی بگیرم.
  الان مدارک در یک جهت است یا تفاوت در مدرک خواهم داشت؟
  سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فکر نکنم به این ترتیب این رشته ها و گرایشها مرتبط باشند

 34. سامان
  پاسخ

  درود بر دکتر عزیز
  دکتر من استخدام یه اداره هستم
  الان دانشجو دکتری هستم
  سابقه تدریس در دانشگاه هم دارم
  آیا میتوانم مأمور به خدمت یا هیت علمی دانشگاه شم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای هیات علمی باید در فراخوان شرکت کنید مثل بقیه و امتیاز خاصی ندارید. در مورد مأموریت هم می توانید به بخش اداری دانشگاه مأمور شوید نه به عنوان هیات علمی.

 35. علی کارگر
  پاسخ

  سلام جناب اقای دکتر شیروی عزیز
  بنده کارشناسی معماری تموم کردم دانشگاه آزاد میخواستم بپرسم که آیا با وجود داشتن رزومه خوب میتونم بعد گرفتن ارشد تدریس کنم یا خیر
  چون که من ۲ جلد کتاب چاپ کردم و بیش از ۳۰ مقاله علمی دارم و چندین مقاله چاپی در مجلات علمی ترویجی و تخصصی همچنین رتبه ۱ جشنواره پروفسور حسابی را کسب کردم ایا با این حساب میتونم تدریس کنم یا خیر
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فوق لیسانس که فراوان است و نیاز به آن در دانشگاه ها کم است. شاید دکتری بگیرید شانسی در دانشگاه آزاد یا غیر انتفاعی یا پیام نور داشته باشید

 36. علائی
  پاسخ

  باسلام جناب دکتر شیروی
  سئوال از خدمتتان داشتم.بنده شصت و هفت سالم عضو هیئت علمی دانشگاه هستم.دانشگاه از بنده خواست یا ادامه همکاری بدم یا بازنشستگی.اینجانب بازنشستگی را انتخاب کردم و رئیس دانشگاه کتبی موافقت کرد ولی هنوز برگه ترخیص از دانشگاه را نگرفتم الان پشیمان شدم.آیا فرصت هست که دوباره از دانشگاه خود بخواهم تا ادامه همکاری را انتخاب نمایم یا دیگر دیر شده است؟باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اطلاعی ندارم که در چه مرحله ای است؟ اگر حقوق شما قطع شده است و منتظر برقراری حکم بازنشستگی هستید، خب ظاهرا کار تمام شده است

 37. فاطمه
  پاسخ

  سلام استاد،من ان شاء الله دانشجوی ورودی سال ۱۴۰۰ رشته مهندسی کامپیوتر هستم.دوست دارم استاد دانشگاه بشم خیلی ممنون میشم اگه بهم بگین باید چیکار کنم مخصوصا از اول مهر وارد دانشگاه میشم مهم هست برام که از همون اول در مسیر درست قدم بردارم.علاوه بر معدل بالا میشه بگین باید چیکار کنم که بتونم بعدا شانس بیشتری برای رسیدن به این هدف داشته باشم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دانشجو باید اول درسش را خوب بخواند چون رشته شما خیلی باید کار عملی بلد باشید خب تلاش کنید که از ابتدا برنامه نویسی را به طور جدی دنبال کنید. برای هیات علمی باید معدل خوب باشد، مقاله را می توانید برای ارشد و دکتری داشته باشید ولی تقویت پایه ها در لیسانس و قبول شدن در بهترین دانشگاه های ایران در ارشد خب خیلی مهم است.

 38. اسدی
  پاسخ

  با سلام واحترام‌ جناب استاد دکتر شیروی ، آیا عضو هیات علمی که مرتبه استادیاری بیش ۱۳۰ امتیاز پژوهشی کسب کند و فرهنگی واجرایی و آموزشی نیز ۱۲۰ امتیاز بدست آورد می تواند متقاضی ارتقا از استادیاری به دانشیاری شود؟ با عشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به شرط اینکه زمان را هم سپری کرده باشید و این امتیازات را در دوره استادیاری کسب کرده باشید.

 39. ساناز
  پاسخ

  سلام دکتر شیروی بزرگوار. من دانشجوی دکتری بهداشت مواد غذایی هستم. آیا می شود در حین تحصیل و قبل از دفاع از پایان نامه به عنوان هیئت علمی استخدام شد؟ برای تقاضای هیئت علمی شدن کجا باید درخواست بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر، البته اگر برای مرربی تقاضا وجود داشته باشد با ارشد می توانید شرکت کنید ولی ان موسسه اجازه نمی دهد درس بخوانید. در مورد هیات علمی به سایت جذب هیات علمی مراجعه کنید

 40. فاطمه
  پاسخ

  با سلام میخواستم بدونم میشه از اول خودمون قسمت پژوهشی را انتخاب کنیم؟و اگر در قسمت پژوهشی باشیم دیگه کلاسی برای تدریس بهمون نمیدن؟من میخوام عضو هیئت علمی بشم اما اصلا تدریس را دوست ندارم . میخوام بدونم میشه عضو هیئت علمی بود ولی تدریس نکرد؟
  یه سوال دیگه اینکه حدودا چند روز در هفته است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر نیاز باشد. در حال حاضر مراکز تحقیقاتی هیات علمی پژوهشی می گیرند. به هر حال باید به فراخوان نگاه کنید که آیا تقاضا برای پژوهشی هست

 41. محمد
  پاسخ

  سلام جناب دکتر شیروی
  من دانشجوی لیسانس علوم اجتماعی در دانشگاه فرهنگیان هستم و همانطور که میدانید دانشجویان این دانشگاه از بدو شروع تحصیل استخدام رسمی هستند و تضمین و تعهد شغلی دارند که برای من نیز چنین است.
  اما من متاسفانه به این مسیر علاقه ندارم و هدفم از زندگی تدریس در دانشگاه‌های مطرح مثل تهران و بهشتی و… است و علاقه‌ام به رشته‌ی علوم سیاسی و روابط بین الملل بیشتر است.
  برنامه‌ام این است که برای ارشد علوم سیاسی تهران کنکور بدهم و بعد برای ارشد مجدد و دکتری در فرانسه یا کانادا اقدام کنم و در این راه اگر اداره آموزش و پرورش اخلال ایجاد کند قصد دارم استعفا بدهم و جریمه بپردازم.
  (توجه بفرمایید که این، آرزوی بنده در زندگی است و یک تصمیم امروز و دیروزی و لحظه‌ای نیست و اگر نشود و در اموزش و پرورش بمانم در واقع به آنچه از زندگی میخواستم نرسیدم)
  با این اوصاف شما این مسیر را چگونه می‌بینید؟
  چقدر شانس برای جذب شدن هیئت علمی علوم سیاسی در دانشگاه‌های مطرح تهران را دارم؟

  سپاس از لطف و توجهتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ببیند همه که این راه را می روند و این رشته ها را انتخاب می کنند به دنبال هیات علمی هستند ولی اینکه در این رفابت چه کسانی می توانند کرسی های بسیار محدود این دانشگاه را اشغال کنند، تصمیم بزرگی است ولی احتمال موفقیت هست.

 42. عضو بنیاد نخبگان
  پاسخ

  جناب آقای دکتر شیروی
  با سلام و احترام
  بنده دارای مدرک فوق دکتری تخصصی دولتی، دکتری دولتی روزانه، کارشناسی ارشد دولتی روزانه، و کارشناسی دانشگاه آزاد هستم. از لحاظ پژوهشی دارای حدود ۳۲ مقاله با ضریب تاثیر در محدوده ۵ تا ۳۰ هستم. حدود سه سال از پشتیبانی بنیاد نخبگان در دوره دکتری استفاده کردم و در حال حاضر نیز از پشتیبانی بنیاد نخبگان برای جذب هیات علمی (جایزه دکتر شهریاری) نیز برخوردار هستم. از دیگر افتخارات نیز می توانم به پژوهشگر برتر دانشگاه و استان، جایزه های علمی متعدد و دیگر موارد اشاره کنم. حدود یک سال است که برای جذب هیات علمی اقدام می کنم اما متاسفانه بخاطر مدرک کارشناسی (با اینکه دارای رتبه دورقمی ارشد هستم و رتبه المپیاد هم دارم) یا از جذب خودداری می کنند و یا با جذب پژوهشی موافقت می شود که آن هم باز دانشگاه یا دانشکده نمی تواند جذب داشته باشد. نمی دانم این چه عدالتی است اما واقعا چرا سرنوشت یک فرد را بخاطر یک کنکور تحت تاثیر قرار می دهند. این در حالی است که افرادی با همین شرایط و با رزومه بسیار ضعیف تر به دلیل داشتن نفوذ خیلی راحت جذب می شوند. سوال من این است به نظر شما من باید چه کاری انجام دهم؟ آیا تلاش بیشتر فایده ای خواهد داشت و یا اینکه بایستی مهاجرت کنم؟ جالب اینجاست در مصاحبه هم به من گفته می شود شما چرا نمی روی با این رزومه؟ و جواب من فقط یک جمله است آن هم خدمت به کشورم…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره تلاش کنید و یک راه هم این است که برای دانشگاه آزاد یا غیرانتفاعی اقدام کنید.

 43. زهرا
  پاسخ

  سلام اقای دکتر
  من ۲۸ ساله هستم و دانشجوی دکتری
  ۲ سوال دارم.
  ۱- با تجه به اینکه من روانشناسی میخوانم و در هر مقطع گرایش مختلفی را خواندم، ایا امکان جذب برای هیئت علمی را دارم؟ مقطع کارشناسی و ارشد در دانشگله دولتی بودم و در مقطع ارشد غیر انتفاعی. همیشه معدل بالای ۱۸ داشتم.

  ۲- دیدم که هر مرتبه علمی پایه ۱ تا ۳۰ دارد (در فیش حقوقی). این پایه ها چطور محاسبه میشودند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اگر گرایش ارشد و دکتری با هم متفاوت باشد، احتمال هیات علمی کم می شود. ۲- پایه هیات علمی بر اساس هر سال تدریس و انجام موفقیت آمیز فعالیتهای پژوهشی و آموزشی به شما یک پایه ترفیع تعلق می گیرد که می تواند بیشتر از ۳۰ باشد چنانچه من حالا ۴۷ هستم.

 44. ابوذر
  پاسخ

  سلام.ممنون میشم جواب دهید که استادیار جز هیات علمی دانشگها
  دولتی با سابقه کار ۱۰سال چقدر حقوق می گیرد؟و اینکه دریافتی به دانشگاه بستگی دارد؟مثلا دریافتی استادیار دانشگاه زاهدان با دانشگاه تهران فرق دارد یا خیر.ممنون میشم جواب دهید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دقیق نمی دانم ولی کسانی که در زاهدان هستند دوری از مرکز و محرومیت هم می گیرند که حقوقشان از تهران بیشتر است.

 45. لوگه
  پاسخ

  سلام
  من دکتری مدیریت دولتی- گرایش خط مشی گذاری دارم آیا این امکان هست که در دانشگاه هیات علمی شوم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکانش هست باید در فراخوان شرکت کنید و شرایطش را داشته باشید.

 46. حسین
  پاسخ

  باسلام و احترام
  اینجانب دانشجوی دکتری عمران محیط زیست هستم آیا امکانش هست هیات علمی در. دانشکده بهداشت شد با توجه به اینکه تعداد ۳۰-۴۰ واحد مهندسی بهداشت محیط و کارشناسی بهداشت حرفه ای از دروس فنی هست مثل درس مقاومت مصالح، خاک، پی، نقشه کشی ، نقشه برداری، اب و فاضلاب ، تصفیه اب و تصفیه فاضلاب، طراحی شبکه اب و فاضلاب و …

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم هیات علمی اینقدر راحت باشد

 47. زهرا
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب آقای دکتر

  وقتتان به خیر باشد. پرسشی دارم در مورد تبدیل وضعیت. اگر مدرسی به خاطر سابقه تدریس بالای ۱۰ سال به او درجه مربی پایه ۳ داده باشند ودانشجوی سال آخر دکترا باشد ودر همه دوره ها هم معدلش بالای ۱۸ بوده باشد آیا می تواند به استخدام با درجه استادیار امیدوار باشد و اینکه تا پایان دوره سنش حداکثر ۴۱و ۴۲ خواهد بود این را در نظر بگیرند که از زمان آغاز تدریس ایشان حداکثر سن استخدامی ۴۵ بوده نه ۴۰؟با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر هیأت علمی بوده، خب با اخذ دکتری تبدیل وضعیت می شود ولی اگر عضو نباشید و بخواهید عضو شوید باید در زمان عضویت شرایط قانونی را داشته باشید. صرف اینکه کسی قبلا حق التدریس داشته باعث نمی شود که شما امتیاز خاصی داشته باشید مگر امتیاز تدریس که ردیفی در کل امتیازات برای آن است.

 48. احمدی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد و حق التدریس در همان دانشگاه هستم،میخواستم لطف کنید راهنمایی کنید که من برای مقالاتی که میخوام چاپ کنم ازین به بعد برای افیلیشن از مرتبه علمی باید استفاده کنم؟و اینکه الان مرتبه علمی من مربی است یا استادیار؟ و سوال دیگه اینکه اصلا تدریس بصورت حق التدریس رزومه خوبی هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما دانشجوی دکتری هستید و چیز اضافه تری نیستید. مرتبه مربی و استادیاری برای اعضای هیات علمی است نه شما که هنوز عضو نشده اید. حق التدریس کمی در رزومه تأثیر دارد و نه خیلی.

 49. سید حسین
  پاسخ

  با سلام و احترام و تبریک به مناسبت عید مبعث
  سوال اول: آیا هیات علمی گروه فقه می تواند همزمان وکیل شود؟
  سوال دوم: آیا اگر شخصی به عنوان هیات علمی دانشگاهی مشغول به فعالیت شود و پس از آن به دانشگاه دیگری منتقل شود، ایا فعالیتهای پژوهشی که در دانشگاه مبدا انجام داده است، در اتقا به دانشیاری در دانشگاه مقصد قابل محاسبه است.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- ظاهرا مشکلی نداشته باشد. ۲- انتقال اگر باشد خب حساب می شود ولی اگر دوباره در دانشگاه جدید استخدام شده باشید، خیر.

 50. حسینی
  پاسخ

  سلام
  من مدرک کارشناسی رشته مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۶.۲۶ را دارم و الان دانشجوی ترم آخر رشته مدیریت محیط زیست دانشگاه تهران با معدل ۱۸.۳۰می باشم. سوالم این هست که اگر در مقطع دکتری در رشته محیط زیست و در دانشگاه تهران ادامه تحصیل بدهم امکان هیئت علمی شدن در دانشگاه تهران وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *