مراتب علمی استادان دانشگاه

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که در مورد مرتبه علمی و استخدامی مدرسین دانشگاه و اعضای هیأت علمی اطلاع بیشتری داشته باشند. این نوشته کوتاه به اختصار مراتب علمی و استخدامی کسانی را که در دانشگاه ها تدریس می کنند، بیان می کند.

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.

کسانی که دارای مدرک دکتری (PhD) هستند در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. اعضای هیأت علمی دانشگاه های فاقد هیأت ممیزه باید تقاضای خود را به هیأت ممیزه مرکزی در وزارت علوم ارسال کنند. هیچ استادیاری نمی تواند مستقیما و بدون اخذ درجه دانشیاری به مرتبه استادی ارتقاء یابد.

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند. هیات ممیزه ها معمولا در اعطای درجه استادی دقت بیشتری انجام می دهند تا مطمئن شوند که فرد مورد نظر واقعا شایسته درجه استادی است.

هر عضو هیأت علمی موظف است در هفته حداقل تعداد واحدی را تدریس کند که این امر حسب مرتبه علمی فرد متفاوت می باشد. طبق آخرین دستورالعمل، تعداد واحدهای موظفی اعضای هیأت علمی آموزشی در دانشگاه محل خدمت به شرح زیر است: استاد: ۸ واحد؛ دانشیار: ۹ واحد؛ استادیار: ۱۰ واحد؛ مربی ۱۲ واحد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه در صورت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی لازم هر سال می توانند یک پایه ترفیع کسب کنند. مثلا کسی که «دانشیار پایه ۱۵ دانشگاه تهران» است، این بدین معنا است که فرد مزبور اولا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، ثانیا رتبه علمی وی دانشیار است که توانسته تاکنون ۱۵ پایه ترفیع کسب کند. معمولا بین تعداد پایه های کسب شده یک عضو هیأت علمی و سال های استخدام وی رابطه وجود دارد. در موارد خاص، فرد ممکن است پایه تشویقی و یا یک یا چند پایه ایثارگری دریافت کرده باشد.

اصولا هر کسی که عضو هیأت علمی است باید در معرفی خود در نوشته های خود یا در سایر مجامع، مرتبه دانشگاهی خود را بیان نماید. اما امروزه کتابها یا نوشته های زیادی وجود دارد که وقتی روی جلد آنها را نگاه می کنی نویسنده خودش را «استاد دانشگاه» نامیده است. در کنفرانس ها، مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات نیز این گونه عبارات مبهم به وفور توسط خود افراد یا مجریان برای معرفی افراد بکار گرفته می شود.

وقتی کسی خود را «استاد دانشگاه» معرفی می کند، معلوم نیست که وی اولا عضو هیأت علمی کدام دانشگاه است و ثانیا مرتبه وی چیست؟ به عبارت دیگر آیا فرد واقعا عضو هیأت علمی دانشگاهی هست و آیا وی واقعا دارای درجه استادی است؟ اگر این فرد واقعا استاد دانشگاه خاصی است، چرا دانشگاه خود را معرفی نمی کند که مخاطبین بدانند که وی استاد کدام دانشگاه است. مسلما اگر کسی خود را «استاد دانشگاه تهران» خطاب کند، باید واقعا دارای درجه استادی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران باشد والا زود موضوع تکذیب می شود. یک راه برای فرار از این مخمصه، استفاده از عبارت مبهم «استاد دانشگاه» یا «استاد دانشگاه های تهران» است که هم به فرد هویت می دهد و هم امکان تکذیبش به راحتی ممکن نیست. چطور همه دانشگاه ها جمع بشوند و ادعای وی را تکذیب کنند!؟

برخی از افراد خود را تحت عنوان «پروفسور» معرفی می کنند یا در رسانه­ها بدین عنوان معرفی می شوند که معلوم نیست که منظور چیست. اگر منطور این است که فرد مزبور در خارج از کشور عضو هیأت علمی دانشگاهی است و رتبه آن professor است، این همان است که معادل آن در فارسی «استاد» یا «استاد تمام» است. البته این عنوان در برخی از کشورها بعضا به اساتید دانشگاه که دارای کرسی هستند، اطلاق می­شود. در هر حال برای ما معلوم نشد که چه کسی پروفسور هست و چه کسی نیست و فرد برای کسب این درجه چه مراحلی را باید طی کند. بنظرم این لقب را رسانه ها به هر که دوست دارند می دهند و از هر که دوست دارند دریغ می دارند. البته در دانشگاه تهران، این امکان برای یک استاد تمام وجود دارد که عنوان «استاد ممتاز» را کسب کند که این منوط به گذشت ده سال از زمان اخذ مرتبه استادی و کسب امتیازات آموزشی و پژوهشی زیادی است.

برای طرح سوال مراجعه کنید به بخش «پرسش و پاسخ: مسایل دانشگاهی»

 1. نگار
  پاسخ

  سلام
  یک مقطع دانشگاه آزاد یا پیام نور بودن چه عیبی دارد که حضرتعالی میفرمایید بعید می‌دانم جذب هیئت علمی شوید. در فرم جذب کیفیت دانشگاه تحصیل امتیازی داره که نهایتش اون امتیاز را پایین میگیریم.به شرط بالا بودن سایر امتیازات چرا نمی شود جذب شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از من می پرسید یا از کسانی که این کار را انجام می دهند. من از یک واقعیت صحبت می کنم. اما در همه دنیا برای جذب هیئت علمی اولین معیار دانشگاه محل تحصیل است. دانشگاه ها سعی می کنند بهترین دانش آموختگان را که از بهترین دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند به عنوان عضو هیئت علمی خود انتخاب کنند. این یک امر طبیعی است.

 2. Mkeshavarz
  پاسخ

  سلام خسته نباشین
  ممنون میشم سوال من رو لطف بفرمایید پاسخ بدهین
  من فارغ التحصل دکتری حسابداری هستم
  جایی ام تدریس نمیکنم
  الان مرتبه علمی من چیه؟؟؟
  تو مقاله علمی پژوهشی ک میخام پذیرش بگیرم چی بزنم؟؟؟
  متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما دارای مدرک دکتری یا PhD هستید و همین را ذکر کنید. دانش آموخته دکتری

 3. علیزاده
  پاسخ

  سلام فاصله دانشیاری تا استادی چقدر باید باشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یک حداقل مدت دارد که چهار سال است البته امکان اینکه به سه سال کاهش پیدا کند در موارد خیلی استثنایی وجود دارد.

 4. علی موحدی نسب
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  بنده قبل از ثبتنام به عنوان مربی در دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتری قبول شده ام. به من گفته اند که چون قبل از ثبتنام به عنوان مربی، در دوره دکتری پذیرفته شدی، حتی پس از گرفتن مدرک دکتری، به مرتبه استادیاری ارتقا پیدا نخواهی کرد.
  آیا این مطلب درست است و چرا باید به این شکل باشد؟ پس بنده به چه صورت می توانم به استادیاری ارتقا پیدا کنم.
  خواهشمند است پاسخ بفرمائید. با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به دلیل اینکه حقوق کمتری به شما بدهند لابد حاضر نمی شوند شما ارتقا پیدا کنید و در همان مرحله مربی بمانید

 5. نیلوفر
  پاسخ

  با سلام
  Dr مخفف چیست ؟ ایا برای افرادی که دکتری تخصصی دارند بکار میرود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مخفف Doctor و برای پزشکان و صاحبان PhD استفاده می شود

 6. نیما درویش‌زاده
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  یه سوال در مورد درآمد اساتید قراردادی دارم، حدودا برای یک استادیار با ۴، ۳ سال سابقه تدریس در دانشگاهی مثل تبریز حدودا حقوقی که میتواند بگیرد چقدر هست ؟
  و اینکه حق‌التدریس همان قراردادی میباشد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شاید حدود ۱۵ میلیون ماهانه. قراردادی یعنی تمام وقت و قبل از پیمانی است که برخی از دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی ممکن است داشته باشند. حق التدریس به ازای ساعت تدریس به شما حقوق می دهند که مبلغ ناچیزی خواهد بود.

 7. عبدی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  جناب آقای دکتر شیروی سوال من درخصوص ارتقا به مرتبه دانشیاری است.

  بنده به صورت مربی جذب شدم (رسمی قطعی هستم) و هم اکنون استادیار پایه ۱۴ هستم،

  برای ارتقا به دانشیاری می گویند تمام امتیازات قبل از اعمال مدرک دکتری (که در مرتبه مربی بوده) حذف خواهد شد و برای ارتقای مرتبه از صفر بایستی امتیازات علمی، پژوهشی، فرهنگی و آموزشی را کسب کرد، ممنون میشوم نظرتان را بفرمائید.
  درود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کلیه امتیازات از زمان استادیاری محاسبه می شود مگر مقالات مستخرج از رساله دکتری که آن هم در یک ردیف جداگانه و هر مقاله یک امتیاز دارد.

 8. تایسون
  پاسخ

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  بنده ۳۰ ساله هستم و لیسانس با معدل ۱۴.۵ دانشگاه دولتی، و ارشد با معدل ۱۷.۵ دانشگاه آزاد و دکتری با معدل ۲۰ دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شدم. حدودا ۱۵ مقاله علمی پژوهشی دارم که غالبا وزارتین هستند. همچنین دو کتاب تالیفی و چند مقاله کنفرانسی دارم و به عنوان پژوهشگر برتر واحد در دوره دکتری نیز انتخاب شدم.
  برای پست داک در دانشگاه دولتی اقدام کردم که با توجه به رزومه پژوهشی ام اساتید تاییدیه اولیه را دادند (گرچه دوره محسوب می شود).
  دو سال نیز حق التدریس دانشگاه ازاد می باشم.
  ۱. شانس جذب در هیات علمی دانشگاه دولتی شهرستان وجود دارد؟ فرزند جانباز نیز می باشم.
  ۲. پیشنهادتون اینه برای استخدام در ارگان دولتی تلاش کنم یا جذب هیات علمی؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتمالش کم است.

 9. فرنگیس مجیدی
  پاسخ

  سلام و وقت بخیر.ببخشید خواهشی داشتم: لطف میکنید در مورد ارتباط مرتبه علمی اساتید با مقطع تحصیلی گروە اطلاع‌رسانی کنید؟ اینکه چرا برخی رشته در برخی دانشگاه ها مقطع دکتری ندارند؟ این درسته که تا گروهی استاد یا استاد تمام نداشته باشه مقطع دکتری در اون رشتە تدریس نمی‌شە؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وزارت علوم برای اجازه راه اندازی رشته دکتری شرایطی دارد که باید احراز کند مثل استاد لازم و مرتبه استاد ولی خب موارد استثنا کم دیده نشده که دانشگاهی با صفر هیات علمی و امکانات اجازه راه اندازی دکتری گرفته اند

 10. مرتضوی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر در بسیاری از رشته ها امکان تحصیل در ایران حداکثر فوق لیسانس است. و مقطع دکتری در ایران وجود ندارد.
  امکان جذب هییت علمی در این رشته ها با مدرک ارشد وجود دارد؟
  آیا پس از استخدام الزامی برای دریافت دکتری وجود دارد برای گرفتن ارتقا به مرتبه علمی بالاتر؟
  یا ارتقا مرتبه علمی با مدرک ارشد هم در این رشته های خاص امکان پذیر است.؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به صورت محدود دانشگاه های غیر انتفاعی و فنی حرفه ای می پذیرند. به فراخوان جذب هیئت علمی مراجعه کنید که بیشتر مطلع شوید. البته هر دفعه ممکن است به روز شود.

 11. وحید
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر دکتر ببخشید سوالی داشتم من کاردانی و کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد خواندم معدل ۱۵ و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور واحد بین المللی قشم خواندم بامعدل ۱۸/۱۰ونمره پایان نامه۱۸/۵۰می تونم بعنوان حق التدریس دانشگاه آزاد وپیام نور ودولتی وغیره انتفاعی بگیرم ؟
  یا بعنوان مربی هست علمی جذب بشم اگه دومقاله ارئه بدم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هیئت علمی که بعیده ولی حق التدریس اگر جایی نیاز داشته باشند می توانید تدریس کنید ولی احتمالش خیلی کم است.

 12. آرش
  پاسخ

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  سوالی داشتم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  من لیسانس و فوق لیسانس مهندسی رو در یک دانشگاه دولتی خواندم. یک ترم حل تمرین بودم. و یک ترم هم به عنوان استادمدعو ، ۵ واحد برای تدریس داشتم. برای این ترم جدید، دانشکده نامه زده به گروه‌ها که باید یک مصاحبه علمی انجام بشه. در این مصاحبه مدیرگروه رشته خودم و اعضای دانشکده حضور دارند. الان سوالی برام مطرحه این هست که چه سوالاتی امکانش هست که بپرسند؟ گفتند کمتر از ده دقیقه این مصاحبه طول میکشه. مدارک خاصی هم ازم نخواستن. فقط گفتن که به همراه خودتون اگر رزومه ای دارید، بیارید. باید ذکر کنم که در همون دانشگاهی که دو مقطع رو گذروندم، ترم پیش تدریس داشتم. و الان از همه میخوان مصاحبه علمی انجام بدن.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قابل پیش بینی نیست چه سوالاتی مطرح می شود. لابد می خواهند زیارتتان کنند و کلا با شما آشنا شوند و الا در ده دقیقه که نمی شود کسی را آزمود.

 13. مطهره
  پاسخ

  سلام وقت شما بخیر
  در ابتدا قدردان شما هستم که سوالات همه پرسشگران را با مهربانی پاسخ می دهید واقعا ممنونم که اطلاعات مفید در اختیار ما قرار می دهید خدا ازتون راضی باشه .
  بنده ۲۵سالمه کارشناسی تاریخ از دانشگاه ملی زابل با معدل ۱۷/۷۶
  و ارشد تاریخ ایران اسلامی از دانشگاه ملی بیرجند با معدل ۱۷/۴۳ را دارم می گیرم و به علت گرفتاری ، پایان نامه ام طول کشید و حالا در ترم هفت هستم . سوال بنده این هست این که تا ترم هفت طول کشیده و مقاله هم استخراج نکردم از پایان نامه آیا مانع دکترا خواندن و مانع جذب هیات علمی شدن می شود؟ میشه لطف کنید بفرمایید چگونه رزومه قوی بسازیم . ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مانع دکتری نخواهد بود ولی داشتن مقاله به شما کمک خواهد کرد که در یک دانشگاه خوب تحصیل کنید. شما هم از جهت دانشگاه محل تحصیل ضعف دارید و هم مقاله ندارید. بنابراین مقاله داشتن حداقل می تواند بخشی از ضعف شما را بپوشاند.

 14. پریا
  پاسخ

  سلاو عرض ادب یک سوال دیگر هم از شما داشتم در صورت مغایرت رشته کارشناسی با ارشد و دکتری امکان تدریس مدعو یا حق التدریس هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حق التدریس چیز خاصی نیست مهم این است که دانشگاهی به طور موقت به شما نیاز داشته باشد

 15. پریا
  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار
  بنده دانشجوی ترم آخر کارشناسی رشته حقوق با معدل ۱۷هستم اما برای ارشد و دکتری تمایلی به این رشته ندارم و علاقه مند به روانشناسی هستم بنظر شما اگر ارشد و دکتری با رزومه ی خوب مدیریت را ادامه بدهم شانس قبولی در هیات علمی را دارم ؟،یا مجددا لیسانس بگیرم و ادامه تحصیل بدهم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مجددا لیسانس بگیرید ولی این رشته هایی که مد نظر شما هست خیلی رقابت برای هیات علمی در آنها زیاد است

 16. بهداد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  خواستم بدانم سابقه حق التدریسی جز تعهد ضمن خدمت محسوب میشود که بتوان از آن برای آزاد کردن مدرک دانشگاه دولتی روزانه استفاده کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حق التدریس شغل ثابتی نیست.

 17. آرش
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرانقدر، سوالی از خدمت شما دارم: همسرم در دانشگاه آزاد به صورت پیمانی هیأت علمی است، آیا فردی که استخدام پیمانی دانشگاه آزاد است می تواند در فراخوان دولتی شرکت کند یا منع قانونی دارد؟
  دوم اینکه برای افرادی که هیأت علمی دانشگاه آزاد به صورت پیمانی هستند آیا ردیف استخدامی کشوری مثل هیأت علمی دولتی در نظر گرفته می‌شود یا خیر؟
  ممنون میشم بتوانید زودتر جواب دهید، سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مانعی ندارد. در زمان واحد نمی توان هم هیات علمی دانشگاه آزاد و هم دولتی بود. بنابراین اگر قبول شدید می توانید از دانشگاه آزاد استعفا کنید به شرطی که تعهد به خدمت نداشته باشید که در این صورت باید ابتدا رفع تعهد کنید

 18. Alirea rezaei
  پاسخ

  سلام خسته نباشید .
  من سال دیگه لیسانس علوم تربیتی می گیرم و معلم میشم. میخواستم بدونم اگه تو مقطع تاریخ دکتری بگیرم می تونم توی دانشگاه به عنوان حق التدریس استاد بشم؟
  یعنی جزو هیئت علمی نشم و فقط حق التدریس باشم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حق التدریس اگر نیاز داشته باشند و کسی که تمام مراحل خود را تاریخ خوانده باشد نباشد شاید حق التدریس به شما بدهند ولی خیلی نمی توانید روش فکر کنید.

 19. رضامحمدی
  پاسخ

  باعرض سلام ووقت بخیر
  من ۳۳سالمه کارشناسی حقوق ازدانشگاه پیام نور تبریز دارم(معدل۱۸) بدون کنکور
  کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از دانشگاه سراسری تبریز با رتبه کنکورارشد تک رقمی(معدل۱۸،۵)
  الانم تو دانشگاه تبریز دکتری خصوصی دارم
  تاتموم شدن درسم ۳۷ ساله میشم اگه مقالات خوب و معدل خوب داشته باشم استخدام هیات علمی میشم؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید می دانم چون لیسانس شما دانشگاه پیام نور بوده است.

 20. هادی
  پاسخ

  با سلام، با مدرک سطح ۴ حوزه علمیه در چه صورت میتوان جذب هیات علمی شد؟ (شرایط خاصی دارد ؟ یا چه دانشگاههایی قبول میکنند؟)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اطلاع ندارم ولی اگر می خواهید دانشگاه هیات علمی شوید حتما تحصیلات دانشگاهی داشته باشید.

 21. سید مرتضی
  پاسخ

  سلام وقت بخیر اقای دکتر شیروی
  من معلم هستم ۵ سال با مدرک لیسانس در آموزش و پرورش تدریس نمودم و در تاریخ ۱۹ آبان ۷۶ مدرک فوق لیسانس گرفتم ، در قانون نظام هماهنگ حقوق ، در مرتبه مربی همترازی ۸۰ درصد حقوق و فوق العاده شغل با اساتید دانشگاه می گرفتم و این قانون تا سال ۸۷ حاکم بود و من تا سال ۸۷ در مرتبه مربی پایه ۱۱ بودم
  سوالم این است مگر بعد ازگرفتن ۵ پایه در طی ۵ سال ، پایه تشویقی اعطا نمی گردد ، آموزش و پرورش به ما پایه تشویقی نداد آیا فعلا می توانیم پایه تشویقی را مطالبه کنیم
  اصولا پایه تشویقی چگونه اعطا می گردد تا ما بتوانیم از ظرفیتی که قانون برای ما مهیا کرده استفاده کنیم و آیا شامل ما هم می شود ؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اطلاعی از آن ندارم.

 22. مراد
  پاسخ

  سلام. بنده دکترای الهیات دارم و مجوز تدریس دروس معارف را هم گرفتم. در مجوزم آمده نامبرده استادیار می باشد. حالا هیچ رابطه استخدامی با دانشگاه ندارم. آیا می توانم در نگارش مقاله بنویسم استادیار یا نه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام استادیار بودن منوط به این است که شما رابطه استخدامی داشته باشید. صرف اینکه در مجوز کافی نیست و این یعنی اگر شما بخواهید استخدام شوید در مرتبه استادیاری خواهید بود.

 23. نهال
  پاسخ

  سلام وقت بخیر برای دکتری به نظر شما پردیس بهتره یا ازاد برای جذب هیت علمی? بیشتر هیت علمی دانشگاه ازاد مدنظرم هست ؟
  سوال دوم کسی که ارشد ازاد خونده برای مصاحبه دکتری روزانه اگر مدرک زبان و مقاله داشته باشه ممکنه به ختطر ازاد بودن ارشدش سخت بگیرن

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای هیئت علمی هر دو در یک سطح و هر دو برای هیئت علمی مناسب نیستند. صرف فارغ التحصیلی از دانشگاه آزاد مشکلی نیست آنچه مهم است سطح دانش است. البته هر چه شما از دانشگاه بهتری فارغ التحصیل شده باشید، دید مصاحبه کنندگان نسبت به شما بهتر خواهد بود.

 24. علی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من هییت علمی دانشگاه غیر انتفاعی پذیرفته شدم ولی به من گفته شده که ابتدا ۳ ماه به صورت حق التدریس باید فعالیت داشته باشی و بعدا به وزارت علوم معرفی میشه، ایا این کار قانونی هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، غیر قانونی هم نیست. این رفتارها را دانشگاه های غیرانتفاعی انجام می دهند و واقعا اجحاف می کنند. دانشگاه به وفور مجوز می دهند ولی مقررات روشنی برای اداره آنها وجود ندارد و خیلی سلیقه ای عمل می کنند حتی در حقوق و مزایا

 25. رضا
  پاسخ

  باسلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی استاد شیروی
  بنده سطح دو حوزوی را گذرانده و در مقطع ارشد رشته علوم حدیث گرایش نهج البلاغه در دانشگاه دولتی قبول شده ام سوال بنده این است که اگر بخواهم برای هیئت علمی شرکت کنم و در مقطع دکتری در رشته ی علوم قرآن و حدیث همین دانشگاه قبول شوم این گرایش رشته ی ارشد برای بنده با توجه به اینکه رشته ارشد و دکترای بنده متجانس است مشکلی ایجاد خواهد کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر دنبال هیئت علمی هستید اولا کارشناسی هم دانشگاه بخوانید و همه گرایش ها در یک مسیر باشد.

 26. بهین
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.من دکترا دارم و امسال در جذب دانشگاه هاب غیر انتفاعی از طریق سازمان جذب ثبت‌نام کردم و دعوت به مصاحبه شدم.میخواستم بدونم آیا حقوق هیئت علمی دانشگاه های غیر انتفاعی تهران هم همسان سازی شده است یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم. حقوق آنها خیلی زیاد نیست. البته حقوق هیات علمی کلا پایین است

 27. ابراهيم زاده
  پاسخ

  سلام وقت به خیر من معدل کارشناسیم ١۵/٣۶ و معدل ارشد ١٧/٨۴ و معدل دکتری متاسفانه ١٨ بود و تمام درس رشته حمل ونقل بالای ١٨ ولی متاسفانه از رشته راه دوتا درس برداشتم و به من نمره کم دادن معدل ١٨ تبدیل ١۶/۶٧ شده الان در شرف هیئت علمی شدن هستم اما رزومه کاملی و جامع و مقالات متعدد دارم و سنم ٢٧ سال هست میخواستم ببین که تاثیر معدل تا چه میزان هست؟ تاثیر رزومه و مقاله تا چه میزان هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حداقل معدل ۱۷ در مقطع دکتری نیاز دارید و اگر نداشته باشید حذف می شوید.

 28. وحید
  پاسخ

  باسلام و عرض ادب، خدمت دکتر شیروی محبت می‌کنید بفرمایید بورسیه شدن برای هیئت علمی چیست و آیا کسی‌که بورسیه می‌شود، در آینده عضو هیئت علمی دانشگاه می‌شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی دانم اگر دانشگاهی به یک تخصصی نیاز داشته باشد و برای اینکه افراد را به رفتن به آن رشته تشویق کند خب بورسیه می کند. یعنی تقاضا بیشتر از عرضه است که دادن بورسیه تعهد به بکار گیری هم نیست. ولی این روزها بورسیه وجود ندارد چون عرضه بیش از تقاضا است.

 29. مرتضی
  پاسخ

  بادرود فراوان .درصورتیکه شخصی ازنظرسنی نتواند استخدام شود ولی بتواند مهارت ودانش خود را اثبات نماید .ایا ممکن است بهمین دلیل جذب شود .برای کار بصورت ساعتی محدودیت سن وجود دارد ؟سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دستگاه های دولتی طبق مقررات عمل می کنند نه طبق مهارت و دانش. اما در بخش خصوصی امکانش هست

 30. زینب
  پاسخ

  سلام وقت به خیر سوالی داشتم در مورد اینکه اگر مقطع کارشناسی را با معدل بالا و رتبه اول تمام کرده و مقطع دکتری را هم در همان دانشگاه شروع به خواندن کرد در ضمن خواندن دکتری میشود به عنوان استاد مدعو شروع به کار کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب اگر به شما و رشته و گرایش شما نیاز داشته باشند می توانید چند واحدی هم درس بدهید ولی این روزها احتمالش خیلی کم است

 31. بنیامین بجستانی
  پاسخ

  سلام و درود خدمت شما
  من کارشناسی میکروبیولوژی از دانشگاه ازاد و ارشد و دکتری باکتری شناسی از دانشگاه تهران هستم
  آیا میشه در دانشگاه های علوم پزشکی یا علوم پایه در رشته زیست فعالیت کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید اقدام کنید ببینید می پذیرند. اطلاع زیادی ندارم ولی کلا دانشگاه ها برای جذب هیئت علمی با مغایرت مدارک خیلی موافق نیستند

 32. مهدیه
  پاسخ

  سلام استادگرانقدر.بنده لیسانس فلسفم رو به تازگی از دانشگاه شهیدمدنی اذربایجان (سراسری-روزانه)گرفتم و ازطریق استعداد های درخشان وارد مقطع کارشناسی ارشد درهمان دانشگاه خواهم شد ان شالله قصد دارم ادامه بدم تا دردانشگاه استاد شوم.آیا این درسته که بازهم شاگرد ممتاز شوم ،احتمال استخدامم دردانشگاهی که تحصیل کرده ام ببیشتراست؟ و بدون ازمون و فقط با مصاحبه؟ آیا سابقه مهم است؟ کجا باید برای سابقه مشغول شوم؟کلی سوالات این مدلی دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مسلما یکی از محورهای جذب شما، روزمه قوی شما شامل محل تحصیل، معدل و مقالات است. سابقه تدریس هم اگر داشته باشید و اگر هم نداشته باشید خیلی موثر نیست. هیات علمی ازمون ندارد و ممکن است مصاحبه داشته باشد

 33. هادی
  پاسخ

  با سلام‌و احترام خدمت شما
  من لیسانس از دانشگاه‌آزاد دارم ولی فوق لیسانس و دکتری از دانشگاه دولتی گرفتم. ۱۲ مقاله isi و عضو استعداد درخشان دانشگاه بودم با توجه به‌ اینکه یک مقطع تحصیلی من آزاد بوده است، آیا امکان هیت علمی شدن وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دانشگاه های درجه یک سخت گیری دارند

 34. زهرا. م
  پاسخ

  سلام. من دلنشجوی مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس هستم. قبل از قبولی استخدام پیمانی بودم. بعد اتمام دکتری میتونم پیمانی که در بخش درمان هست به آموزش دانشگاه انتقال بگیرم؟ حتما باید استعفا بدم بعد بتونم فراخوان شرکت کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  دکتر شیروی
  تیر ۲۶, ۱۴۰۱ پاسخ

  سلام تبدیل وضعیت کارشناس به هئیت علمی مستلزم اخذ امتیازات پژوهشی و آموزشی زیادی است حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد دانشیاری که عملا نمی توانید آن را کسب کنید و تنها راه شرکت در فراخوان است.

  آقای دکتر ممنونم ار توضیحتون. درمورد پاسخ شما سوالی برایم پیش آمد. یعنی اگر بنده بخواهم به عنوان استادیار وارد دانشگاه شوم باید ۸۰ درصد امتیازلازم برای دانشیاری را کسب کنم؟ بنده هر سه مقطع دانشگاه دولتی بودم و با معدل الف. سابقه حق التدریسی و کار بالین دارم و چند مقاله هم دارم. شانس قبولی در فراخوان با شرایط بنده چقدر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شانس دارید باید رقابت کنید. میزان موفقیت شما به رقبای شما بستگی دارد که آنها چه رزومه ای دارند

 35. زهرا. م
  پاسخ

  سلام. من دلنشجوی مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس هستم. قبل از قبولی استخدام پیمانی بودم. بعد اتمام دکتری میتونم پیمانی که در بخش درمان هست به آموزش دانشگاه انتقال بگیرم؟ حتما باید استعفا بدم بعد بتونم فراخوان شرکت کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تبدیل وضعیت کارشناس به هئیت علمی مستلزم اخذ امتیازات پژوهشی و آموزشی زیادی است حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد دانشیاری که عملا نمی توانید آن را کسب کنید و تنها راه شرکت در فراخوان است.

 36. سید
  پاسخ

  باعرض سلام و خسته نباشید،دو تاسوال داشتم بااجازه.
  ۱)مدرک سطح چهار خوزه ی علمیه برای جذب به عنوان هیئت علمی رشته فلسفه قابل قبول هست؟! واکرهست برایر بامثلا دکتری فلسفه هست؟!
  ۲)من کارشناسی دانشگاه مفید دارم و دارم برای ارشد فلسفه غرب کنکور می دم و ایا اگر ارشد و دکتری در دانشگاه تهران قبول بشم و سطح چهار حوزه رو هم تااون موقع بگیرم احتمال جذب هست؟!ببخشید طولانی شد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دکترا که نیست ولی می توانید اقدام کنید. اگر سه مقطع را در دانشگاه طی کنید احتمال پذیرش شما با توجه به تحصیلات شما در حوزه زیاد می شود

 37. هادی
  پاسخ

  سلام جناب دکتر، من کارشناسی مهندسی برق دانشگاه آزاد بودم ولی ارشد و دکترا مهندسی برق دانشگاه دولتی بودم. سوابق پژوهشی ۱۲ مقاله isiدارم ولی سابقه تدریس ندارم امکان جذب هیت علمی برای من وجود دارد؟ ممکنه چون یک مقطع تحصیلی آزاد بوده من را پذیرش نکنند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیلی از دانشگاه های دولتی سخت گیری می کنند

 38. ارین
  پاسخ

  سلام ایااگه درمقطع دکتری دانشگاه ازادبامعدل خوب باشیم میشودجزوهیعت علمی شد؟باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام احتمال هیات علمی دانشگاه آزاد یا غیر انتفاعی هست

 39. ارشیا
  پاسخ

  سلام من در حال تحصیل در رشته میکروبیولوژی هستم و به رشته ایمنولوژی علاقه دارم و میخوام تا استادی پیش برم
  ممنون میشم بهم بگین بعد از کنکور ارشد باید چه کارهایی انجام بدم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دانشگاه خوب قبول شوید، مقاله بنویسید و معدل خوب

 40. حدادی
  پاسخ

  سلام استاد وقت شما بخیر من امسال ۳۰ ساله شده ام. در حال تدوین رساله دکتری هستم. تسلط نسبی به چهارزبان هم دارم تا کنون ۲ مقاله علمی- پژوهشی ارائه داده ام آیا برای من امکان دارد که به عنوان عضو هیئت علمی پذیرفته شوم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعد از پایان تحصیلات و اخذ دکتری باید در فراخوان شرکت کنید و رقابت کنید شاید جذب شوید

 41. ساناز غلامزاده
  پاسخ

  سلام و عرض ادب.بنده فارغ التحصیل مهندسی فن اوری اطلاعات مقطع لیسانس از دانشگاه علم و صنعت ایران هستم
  مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رسته مهندسی فن اوری اطلاعات ادامه دادم و فارغ التحصیل شدم
  مقالات بین المللی از پاریس امستردام هلند مونیخ المان و دارماستات المان با داشتن لوگو گلد کسب نموده ام و در تمام سرتیفیکیتهای دریفتی عنوان Dr قبل از اسم بنده امده .
  متاسفانه مرجع معتبری رو برای راهنمایی پیدا نکرد و بسیار خرسندم با پیج شما اشنا شدم . با بررسیهای شخص بنده چون مقالات من سطخ علمی بااتر از مقطع ارشد داشت به عنوان جایزه عنوان Dr و هولوگرام و لوگو گلد برام ثبت شد . در واقع دکترای افتخاری. تصمیم دارم phd را شرکت نمایم و با صحبتی که با کارشناسان سنجش داشتم تنها فردی هستم که قبل از ورود به جلسه ازمون و حتی بدون داشتن‌مدرک زبان که به زودی ازمون Msqrt را قطعا شرکت می نمایم سیستم کسب ۸۱ امتیاز ازمون را قطعی دانستمد و کما اینکه تا زمان کنکور مقاله بروکسل بنده نیز امید به خدا نتیجه خوبی خواهد داشت ، با این تفاسیر و توضیحات کامل بنده و دفاع بسیار سنگین در حضور جناب دکتر بهروز مینایی معاون شورای عالی انفورماتیک ایران سپاسگزارم راهنمایی های لازم را برای رسیدن به این مهم و تک صندلی دانشگاه تهران باری بفرمایید .

  د
  صد البته بدون راهنمایی بزرگان و اساتیدی دلسوز و راهنما ، ادامه این مسیر میسر نخواهد بود . قبلا از بدل توجه شما سپاسگزارم.
  ساناز غلامزاده🙏

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تبریک عرض می کنم برای موفقیت هایتان ولی در مصاحبه خیلی در توفیقات خود زیاده روی نکنید که اثر معکوس خواهد داشت.

 42. هورانا
  پاسخ

  سلام مجدد. عذر میخوام استاد، دوباره سوالم رو مطرح میکنم. من در سامانه جذب ثبت نام کردم. اما فقط دو مقاله دارم اما بقیه رزومه، اکی هست. ممکنه بخاطر کم بودن مقالات، دانشگاه‌ها من رو به مصاحبه دعوت نکنند یا بقیه موارد رو هم درنظر می‌گیرند و حداقل اجازه مصاحبه میدن؟ پاسخ شما این بود که دو مقاله برای بعضی دانشگاه‌ها کافی هست که من تصور کردم منظورتون برای مصاحبه دکتری هست. نه هیئت علمی.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همانطور که گفتم برخی از دانشگاه ها دو مقاله را کافی می دانند و شما می روید در فرایند جذب و مقایسه که حالا کی نهایتا انتخاب می شود. برخی از دانشگاه های دیگر دو مقاله را کافی نمی دانند و مقاله بیشتری را از ابتدا درخواست می کنند که در این صورت شما از اول دعوت به مصاحبه نمی شوید

 43. هورانا
  پاسخ

  سلام.وقت بخیر
  استاد گرامی، من ۲۸ سالمه و سه مقطع رو با معدل بالا در دانشگاه شهرکرد تمام کردم(ادبیات)مقاله فقط دوتا دارم چون تا الان فرصت کافی نداشتم. ممکنه به این دلیل مرحله مصاحبه نرسم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در بسیاری از دانشگاه ها دو مقاله کافی است.

 44. سارا
  پاسخ

  سلام
  میخوام بدونم امکانش هست کسی که مدرک دکتری داره و به صورت استاد مدعو( حق التدریس) فعالیت میکنه از همان ابتدای جذب به صورت هیات علمی مرتبه دانشیاری رو کسب کنه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در ایران امکانپذیر نیست

 45. اسدی
  پاسخ

  با سلام واحترام‌ وتشکر از پروفسور شیروی گرانقدر ،
  آیا با کارشناسی الهیات و معارف اسلامی و کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی مجاز به شرکت در آزمون دکترای حقوق تجارت و سیاستگذاری بین المللی خواهد بود؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چنین گرایشی وجود ندارد ولی اگر منظورتان حقوق تجارت و سرمایه گذاری بین المللی است، امکان شرکت در آزمون را دارید ولی احتمال قبول شدن شما خیلی کم است

 46. نازنین
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  رزومه تحصیلیم به این شرح هست:
  کارشناسی مهندسی کامپیوتر نرم افزار با معدل ۱۶
  کارشناسی ارشد هوش مصنوعی با معدل ۱۴
  هر دو شهید بهشتی (روزانه)
  پایان نامه رو بصورت میان رشته ای نرم -هوش با دو استاد راهنما تموم کردم تا بتونم در کنکور دکتری نرم افزار شرکت کنم. دو مقاله داخلی در کارشناسی دارم و در حال کار روی مقالات ارشد هستم. رزومه عملی خوبی دارم و با یکی از اساتید که مقاله میدیم هم برای دکتری هماهنگ هستم که بتونم دانشجوشون بشم.
  هدفم هیات علمی نرم افزار هست اما به دلیل معدل پایین در ارشد هوش بسیار سرخورده شدم. نمیدونم اصلا فایده ای داره شرکت در کنکور دکتری،
  یا اینکه دوسال رو دوباره بذارم برا ارشد نرم !
  ۲۶ سالم هست.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکان جذب هیات علمی را از دست داده اید . شاید بهتر باشد که ابتدا نرم افزار فوق لیسانس جدیدی شرکت کنید با معدل خوب و بعد برای دکتری.

 47. محسن
  پاسخ

  سلام خدمت حضرتعالی
  ایا به صرف مدرک ارشد ‌و تدریس بصورت حق التدریسی می توانیم از رتبه مربی در معرفی استفاده نمود؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر

 48. hormoz asadi.koohbad
  پاسخ

  با سلام و احترام و عرض تبریک سال نو خدمت استاد فرهیخته جناب دکتر شیروی عزیز ،
  آیا اگر کسی بتواند در سه سال بیش از حد نصاب امتیازات ارتقا از دانشیاری به استادی را بدست آورد ، می تواند در خواست ارتقا دهد ؟ با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ظاهرا شما می توانید تقاضا بدهید ولی باید برجستگی خاصی داشته باشید و توصیه این است که عجله نکنید.

 49. فتاحی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر ،وقت بخیر
  من دانشجوری کارشناسی پرستاری هستم دانشگاه آزاد
  چند سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین🙏
  ۱ بعد از کارشناسی اگر در آزمون استخدام رسمی قبول شم ،میتونم ارشد و دکتر رو بگیرم و همزمان کار کنم یا امکانش نیست ؟
  ۲ اگر شرط معدل رو داشته باشم ،با مدرک دانشگاه ازاد میتونم جذب هیئت علمی بشم؟
  ۳ بعد از هیئت علمی شدن سابقه کار در بیمارستان هم برای هیئت علمی حساب میشه یا کلا کار و سابقه ای که داری صفر میشه؟
  ۴ اعضای هیئت علمی میتونن در بیمارستان هم مشغول به کار باشند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- باید شرایط کار را در نظر بگیرید که اجازه دهند که شما تحصیل کنید. ۲- اگر منظور سوابق بیمه ای شما هست که محفوظ می ماند ولی هیات علمی روال خود را از ابتدا اغاز می کند. ۳- هیات علمی خود استخدام است و جای دیگری نمی تواند استخدام شود ولی می تواند طبابت کند که در این صورت از امتیازات ویژه محروم می شود

 50. حسن
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  روی مهر برخی پزشکان متخصص نوشته شده
  استادیار ۲k
  این ۲k منظور چیه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی دانم

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *