این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. شاهین
  پاسخ

  درود به شما
  سه سال پیش ویلایی به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان فروختیم. خریدار، ۲۰۰ میلیون را به صورت نقدی پرداخت کرد و باقی را چک کشید. با شرط اینکه بعد از پاس شدن چک، سند را به‌نام‌اش خواهیم زد، کلید ویلا را تحویل دادیم و خریدار، در خانه مستقر شد.
  موقع چک فرارسید و پاس نشد و همچنان در ویلا ماند. کار به دادگاه کشید. سه سال از آن زمان می‌گذرد و تقریبا به انتهای مراسم (!) دادگاه نزدیک می‌شویم. قرار است دادگاه ویلا را بفروشد و باقی پول را (۳۰۰ میلیون) به ما بدهد.
  سوال: ۳۰۰با میلیون در آن زمان می‌شد دوتا واحد آپارتمان خریداری کرد؛ طبیعتا حالا چنین ارزشی ندارد. تکلیف تورمی که به وجود آمده و همه چیز را دوسه برابر کرده است چه می‌شود؟ آیا قانون، بند یا تبصره‌ای در این زمینه دارد که در صورت موافقت نکردن دادگاه با جریان تورم، آن را ارائه دهیم؟ تحت این شرایط لطفا تبصره و بندهایش را بفرمایید
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما می توانید خسارت دیر کرد هم بگیرید که دادگاه باید محاسبه کند و از وی اخذ نماید.

 2. محمد پورعلی
  پاسخ

  سلام خدمت آقای دکتر.من در برج۹سال ۹۶به یکی از بنگاههای بندرعباس مراجعه کرده و درخواست دو واحد اپارتمان را دادم و خانوم بنگاه دار دو واحد را به من پیشنهاد داد به قیمت ۳۶میلیون ومن آن دو واحد را برداشتم و مبلغ۷۲ میلیون از من گرفتن.بعداز گذشت یک سال و خوردی متوجه شدم که سر بنده کلاه رفته و اصلا آپارتمانی در کار نبوده.حالا بعداز شکایت رای دادگاه به نفع خانوم شده که فقط همون ۷۲میلیون بنده رو پس بدن.من چکار میتوانم انجام دهم که یا دو آپارتمان به من بدهند یا مطابق آن پول بدهند.ممنون میشوم راهنماییم کنید.در ضمن من فقط یه رسید از آن خانوم دارم مبنی بر اینکه ۷۲ گرفته برای خرید دو واحد آپارتمان.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چه شکایتی بوده است؟ شکایت کیفری یا حقوقی؟ اگر یک بار مسأله توسط دادگاه نهایی شده باشد شما دوباره نمی توانید آن را باز کنید.

 3. یاسین
  پاسخ

  با سلام اداره ای با ارایه کپی سندی ادعای جعل ان توسط اینجانب کرده است چطور ثابت کنم کپی جعلی را من نداده ام و پاپوش دوخته اند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب آنها باید ثابت کنند که مدرک را شما داده اید ولی خدایش اگر شما برای استخدام یک اداره ای اقدام کرده باشید که نیاز به آن سند دارد و آن کپی جعلی ارائه شده باشد، یعنی چه کسی این کار را کرده است؟ غیر از شما؟ ایا شما سند اصلی مورد نیاز را دارید؟ اگر داشته باشید خب پاپوش است والا همه قرائن دلالت دارد که شما داده اید.

 4. محسني
  پاسخ

  با سلام
  آیا از نظر قانونی امکان دارد ملکی را به شخص دیگری واگزار کرد در حالیکه پولی برأی آن دریافت نشده باشد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سوال واضح است. شما می توانید دوچرخه خودتان را به دیگری واگذاری کنید و پول نگیرید. بنابراین می توانید دوچرخه را بفروشید و از ثمن معامله بگذارید یا به عنوان هدیه بدهید یا صلح بلاعوض و … همین روال در همه اموال صحیح است.

 5. اسماعیل
  پاسخ

  باسلام وخسته نباشید محضر دکتر
  یک واحد آپارتمان سند داردر اردیبهشت۹۷ خریده ام سند منزل را هم در رهن بانک مسکن گذاشته و تسهیلات هم دریافت نموده ام در زمان خرید ،منزل در اجاره مستاجر بود فروشنده در مبایعه نامه مشاور املاک ذکر کرده که واحد دارای امتیاز مستقل اب است بعد از پایان مدت اجاره تحویل واحد از مستاجر متوجه شده ام امتیاز اب مشترک برای ۴ واحد است با فروشنده تماس گرفتم بی نتیجه بوده لطفاً راهنمایی نمایید اگر شکایت نمایم موثر و نتیجه بخش هست یا نه/پ؟ متشکرم از لطفتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم کاری نمی شود کرد. حالا شکایت کنید و خودتان را درگیر کنید که چی شود.

 6. محمد فیروزجایی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  به نظر شما تفاوت مفاهیم بطلان نسبی و عدم قابلیت استناد چیست؟معامله به قصد فرار از دین ذیل کدام یک از این عناوین قرار می گیرد؟
  انتقال سهم الشرکه بدون سند رسمی ذیل کدام یک قرار می گیرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ممکن است در مواردی هر دو محقق شود. این مفاهیم در حقوق ما وارداتی هستند و زوایای آن روشن نیست. معامله به قصد فرار از دین به نظرم هیچکدام نیست. انتقال سهم الشرکه هم همچنین تحت هیچکدام قابل دسته بندی نیست.

 7. الهه
  پاسخ

  سلام استاد بزرگوار؛ ممنون میشم در خصوص مساله زیر راهنمایی فرمایی و ضامن بنده خدایی را از سردرگمی و نابودی نجات دهید:
  مساله: فردی در سال ۷۲ برای ادامه تحصیل دانشجویی در وزارت بهداشت، ضامن ملکی به میزان ۱ میلیون تومان شده است و دانشجو سال۸۰ به ایران مراجعت و وزارت بهداشت و دانشگاه بورس کننده، تاکنون که ۱۷ سال از آمدن ایشان می گذرد اقدامی برای جذبشان اقدامی نکرده است. و انگار دانشجو بنا به دلایلی نتوانسته مدرک مستدلی مبنی بر طی دوره و تایید مدرک به وزارتخانه بدهد.
  حالا وزارت خانه درصدد دریافت خسارت از ضامن است و ایشان را مسوول تادیه خسارت خود می داند.
  سوال: در قرارداد محضری تا سقف یک میلیون ضامن تعهد تادیه خسارت را داده و این امر در سند نیز قید شده: در حالی که وزارتخانه این مساله را قبول ندارد و مدام تاکید می کند که ضامن به نرخ روز متعهد پرداخت کلیه حقوق وزارتخانه است.
  -در قرارداد آن وزارتخانه خود را مبری از هرگونه اقدام قانونی جهت تادیه خسارت نموده است. که یک طرفه می تواند درخواست اجرائیه نماید.
  -ضامن چگونه می تواند درخواست فک رهن سند خود را از وزارتخانه بنماید و تعهد ۱ میلیونی خود را پرداخت نماید؟
  -آیا وزارتخانه می تواند بیشتر از مبلغی که در سند رسمی قید شده مطالبه نماید؟
  باتشکر از پاسخگوییتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ظاهرا وزارتخانه می تواند به استناد قانونی، خسارات را به روز دریافت کند.

 8. محمد
  پاسخ

  با سلام حضور جناب دکتر
  اقای دکتر طی حکم قاضی موفق به دریافت وجه التزام از فروشنده ی واحد اپارتمانی که خریداری کردم شدم
  (بدلیل عدم انجام انتقال سند در موعد توافقی)
  چون فروشنده دوسال بعد از دریافت وجه التزام توسط بنده موفق به انتقال سند شد
  مجددا دادخواست اخذ وجه التزام ارایه دادم
  وکیل فروشنده اینبار با ارائه ماده واحده ای اظهار کرد که چون سند تفکیکی وجود نداشته و در دسترس فروشنده نبوده جهت انتقال
  لذا فروشنده از پرداخت وجه التزام مبرا میباشد بنابر این اظهار وکیل
  اقای قاضی به من گفت
  شکایتت رو استرداد کن چون اگه فروشنده اینبار تو مرحله ی تجدید نظر رای به عدم پرداخت وجه التزام بگیره که احتمال بالا میتونه بگیره
  میتونن،
  وجه التزامی که در مرحله ی قبل ازشون گرفتی رو هم ازت پس بگیرن…
  جناب دکتر همچین چیزی واقعیت داره ایا؟
  اگه اینبار با توجیح این که چون سند تفکیکی وجود نداشته برا انتقال پس فروشنده از پرداخت وجه التزام توافقی، مبراست
  ایا واقعا میتونن مبلغی رو که دوسال قبل گرفتم ازشون رو
  ازم پس بگیرن؟؟
  بنظر شما درخواست استرداد شکایتم رو ارائه کنم یا اگه این بار حکم به نفع فروشنده باشه مبنی بر عدم الزام به پرداخت وجه التزام توافقی،
  ایا میتونن وجه التزامی رو که ازشون دوسال قبل گرفتم رو به استناد این رد شدن دادخواستم ازم
  پس بگیرن احیانا؟؟؟
  (فروشنده در مجموع شش سال از موعد توافقی انتقال سند تاخیر داشته)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم شما هم پیگیری دیگری نکنید یه بار هم که خسارت را گرفته اید. دیگر بقیه اش را ببخشید و مسأله را پایان دهید. چقدر می خواهید توی این دادگاه آن دادگاه رفت و آمد کنید.

 9. محمد
  پاسخ

  باسلام.ببخشید بنده در تاریخ ۱۵ اذر ۹۶ خانه ای خریداری کردم که قرار بود در خرداد ۹۷ سند بخورد که به دلیل مشکلات بین صاحب زمین و سازنده این مقوله به تاخیر افتاد.مثل اینکه سازنده به شخص دیگری بدهکار بود.الان شخص بستانکار از سازنده شکایت کردند که اموالی را که به اسم سازنده است تو قیف کنند.و از نیروی انتظامی و دادگاه امدندن و ملک بنده را ارزیابی کردن برای مزایده.بنده بابت این ملک ۱۴۰ میلیون پول دادم و یک وام ۶۰ میلیونی که قرار بود در حین تحویل سند تحویل داده شود.سوال من این است برای توقف توقیف ملک چه اقداماتی انجام دهم؟ایا حتما باید وکیل بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید بروید و به عنوان ثالث معترض به حکم توقیف طرح دعوی کنید.

 10. پرهام
  پاسخ

  جناب آقای دکتر با سلام
  در شهریور ماه بابت طلب سهام شخصی را خریداری کردم مبایعه نامه هم تنظیم کردیم و داخل آن قید شد که بابت بدهی که دارد سهام خود را از شرکت مورد نظر به من فروخته و تمامی اختیارات را از خود صلب کرد وقرار شد تا یک ماه تمامی کارهای مربوط به انتقال سهام را انجام دهد صورت جلسه هیئت مدیره رو هم دارم با امضا تمامی اعضا
  بعد از گذشت یک ماه و تماسهای مکرر هی امروز فردا کرد حالا میگه سهام شرکت رو کسی توقیف کرده جای طلبش و نمیتونم انتقال بدم
  آیا من میتونم از ایشون توی دادگاه شکایت کنم و به حقم برسم
  اگه میشه راهنمایی کنید تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله شما شکایت کنید که موضوع رسیدگی شود که توقیف کی بوده است و توسط چه کسی. و کدامیک از شما زودتر اقدام کرده اید.

 11. محمد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر سوالی دارم که خیلی برام مهمه ممنون میشم راهنماییم کنید.
  حدود ۲۰ سال پیش عمه ام سهم الارث خود را شفاها به یکی از برادرانش بخشیده ولی در دفتر ثبت اسناد به جای او زن عمویم امضا و اثر انگشت زده حالا هر دو نفر (عمه و زن عمو) فوت کرده اند و ترکه های عمه علیه عموها و پدرم تنظیم شکاست کرده اند و خواستار سهم الارث هستند(لازم به ذکر است پدرم اون موقع صغیر بوده)
  حال باید چکار کرد
  ۱_آیا اونا میتونند ادعاشون رو ثابت کنند ؟
  ۲_آیا ما لازمه کاری بکنیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- نمی دانم که چطور می شود ثابت کرد که کسی که سند را امضا کرده است زن عمو بوده و عمه نبوده است. خب عمه باید امضا می کرده است و بنابراین اگر این ثابت شود، سند باطل می شد. ۲- بستگی به شکایت آنها دارد. که چه چیزی را مطرح می کنند و چه دفاعی باید شما انجام دهید.

 12. موحد
  پاسخ

  زمینی را خریدم بعد ازفروش ان متوجه شدم بخشی از ان جزع منابع ملی است چگونه حق خودم رواز فروشنده بگیرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   آن قسمت باطل است و اگر بقیه ملک قابل استفاده است، نسبت به اخذ آن بخش ثمن اقدام کنید و اگر کل ملک قابل استفاده نیست، فسخ کنید و خسارات و پول اتان را بگیرد.

 13. منصور اجرایی
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکترشیروی
  اینجانب حدود ۳ماه پیش ازطریق نمایندگی فروش شرکت تراکتور سازی تبریز به یکدستگاه تراکتور ۳۹۹جفت دیفیرانسیل ثبت نام نمودم و پول رااز طریق فیش بانکی بانک کشاورزی به مبلغ صدو سی وسه میلیون تومان به حساب شرکت تراکتور سازی تبریز واریز نمودم درموقع ثبت نام درنمایندگی به اینجانب گفتند تراکتور را در عرض ۴۵ روز به شما تحویل می دهیم اینجانب در این مدت ۱۰ بار حضوری به نمایندگی مراجعه نمودم و۲ بار هم حضوری به شرکت تراکتور سازی تبریز مراجعه نمودم ولی متاسفانه مدیر فروش شرکت تراکتور سازی هر روز یک بهانه میارند وتراکتور اینجانب را تحویل نمی دهند اینجانب از چه طریقی می توانم از شرکت تراکتور سازی شکایت کنم و خسارت پول تاخیر تادیه را اخذ کنم لطفا اینجانب را راهنمایی کنید خیلی ممنونم از زحمات شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در قرارداد شما دقیقا و قطعا تاریخ مشخصی ذکر شده است می توانید به دادگاه شکایت کنید ولی اگر در قرارداد زمان تحویل مبهم است و یا مشروط به شروطی است خب نمی شود و باید صبر پیشه کنید.

 14. ابوالفضل خدادادی
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر دکتر شیروی : شرکت پیمانکاری در سال ۹۲ با عقد قرارداد به مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان ساخت سوله ای را بر عهده گرفته ومقدار سیصد میلیون تومان از پروژه را به پیمانکار دوم واگذار نموده است :
  پیمانکار دوم برگ اول دوم قرارداد را تعویض وپس از الصاق برگ اول و دوم از قرارداد اصلی را به بیمه تامین اجتماعی ارائه و درنتیجه قرارداد پیمانکار دوم به مبلغ کل قرارداد اصلی تغییر و لیست بیمه نیز برهمان مبنا به تامین اجتماعی ارسال شده است ،بعداز تحویل موقت منجر به صدور مفاصاحساب به مبلغ کل قرارداد به پیمانکار دوم صادرگردیده است.
  – سازمان تامین اجتماعی پیمانکار اول را از بدو شروع قرارداد تا تحویل موقت به مبلغ لیست ارسالی بیمه به انضام جرائم محکوم نموده است .
  سازمان تامین اجتماعی میتواند مبلغ لیست بیمه مازاد بر قرارداد اصلی را مطالبه نماید ، در حالیکه سازمان مذکور پیمانکار اول را به پرداخت کل لیستهای ارسالی محکوم نموده است .
  -آیا میتوان کل سوابق موجود در بیمه را ناشی از قرارداد پیمانکار اصلی و پیمانکاردوم تجمیع و مجدداً محاسبه و مبلغ بیمه را تعدیل نمود ؟
  -درصورت عدم تمکین سازمان تامین اجتماعی از تجمیع پرونده ها و ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری آیا نتیجه میدهد یا خیر؟
  -به غیراز شکایت راهی که آسان بوده و زود نتیجه دهد هست یا خیر؟
  با تشکر : خدادادی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اولا باید با خود سازمان تأمین اجتماعی و نهادهای تجدید نظر خود سازمان مسأله را حل کنید. اگر افاقه نکرد، به دیوان عدالت شکایت کنید. اما بیمه یک قرارداد نمی تواند دوبل شود و باید همه با هم محاسبه و لحاظ شود.

 15. هادی ضیاپور
  پاسخ

  سلام من یه ملکی رو با وکالت بلاعزل و مبایعه نامه خریداری کردم چون وام بانکی داشت .الان صاحب ملک فوت کرده.تکلیف من چیه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید از ورثه متوفی رحمه الله تقاضا کنید که اگر وام تسویه شده تشریف بیاورند و ملک را به نام شما بزنند یا اگر هنوز تسویه نشده است، وکالت بلاعزل به شما بدهند. اگر اینکار را نکنند باید متوسل به دادگاه شوید.

 16. علیرضا
  پاسخ

  سلام من ملکی را در سال ۹۳ معامله کردم و کل پولو چون از فروشنده طلب داشتم دادم و در قرارداد نیز ذکر شده ساختمان با مشکل پایان کار و مجوز آتش نشانی مواجه شد و الان مشکل حل شده آیا فروشنده میتواند با اینکه کل ثمن را دریافت کرده از سند زدن سرباز زند ملک کد رهگیری نیز دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی تواند.

 17. حمید
  پاسخ

  با سلام و احترام
  جناب اقای دکتر شیروی
  امسال من در یک اداره دولتی استخدام شده و تعهد ۱۰ سال پیمانی داده ام دارای مدرک کارشناسی ارشد برق قدرت هستم و همیشه منتظر این ازمون دولتی وزارت نیرو بودم که احتمالا شاید شاید تا چند روز آینده ثبت نام آن اغاز شود برای شرکت در این ازمون من باید چه کار کنم؟ مدرک من از یکی از دانشگاه های معتبر تهران دوره روزانه هست پس خیلی زحمت کشیده ام اما به دلایل مختلف مجبور به شرکت در ازمون آن اداره شدم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا که ثبت نام شروع نشده است و معلوم هم نیست که قبول شوید. خیلی نگران نباشید و همان استخدام قبلی را ادامه بدهید.

 18. سعید
  پاسخ

  با سلام، آقای دکتر با عرض شرمندگی سومین بار هست که مزاحم شما میشم، با توجه به مفاد قرارداد (مبایعه نامه) پیش خرید آپارتمان، ثمن معامله ۳۲۰ میلیون، مبلغ پرداختی ۱۵۰ میلیون – میبلغ پرداختی زمان تحویل ۸۰ میلیون (اسفند ۹۷) و مبلغ ۹۰ میلیون همزمان با تنظیم سند در اردیبهشت ۹۸، با توجه به اینکه سازنده هیچ اقدامی جهت ساخت و تحویل انجام نداده باشه و بنده بخواهم شکایت کنم تقریبا سازنده چه مبلغی بایستی به عنوان خسارت پرداخت نماید. لازم به ذکر است که ارزش ملک در منطقه تقریبا دو برابر شده است.(بنده به صورت پیش خرید تقریبا متری ۳ میلیون خریدم و الان تقریبا ۶ میلیون میباشد)
  جناب دکتر تشکر میکنم بابت زحمتی که برای جواب دادن به سوالات هموطنان می کشید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، پول ات را بتوانی بگیری خیلی است. معمولا این افراد فراری می شوند یا اموالی برای توقیف ندارند. نهایتا ممکن است یه خسارت دیر کرد به اندازه نرخ تورم به شما بدهند.

 19. آرش
  پاسخ

  سلام
  من آپارتمانی را خریدم با کسی شریک بودم و تمام شش دنگ به نام بنده هست و سه دنگ را به نام اون طرف وکاله دادم ،اقساط هم توسط اون شخص پرداخت شده و حال به من می گوید که شما فقط یک دونگ داری و پنج دونگ مال منه ،چون من قسط راپرداخت کردم ،من میخوام اپارتمان را بفروشم و سه دونگ سه دونگ تقسیم کنم
  حال سوال من اینه ایا با صرف پرداخت اقساط بانک ایشون میتونن ادعا کنن که پنج دونگ مال ایشون و ایا این شکایت راه به جایی داره
  من در حالت قانونی چه کار کنم ؟ایا میتوانم ملک را بفروشم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، صرف پرداخت باعث نخواهد شد که بیش از نصف به ایشان تعلق بگیرد.

 20. ali
  پاسخ

  با سلام جناب دکتر ، قولنامه ای بین من و خواهرم سال ۸۹ با این متن :اینجانب خانم…..حق ارث پدری خود را از منقول و غیر منقول به برادرم اقای…. فروختم بقیمت x و پول معامله رو دریافت نمودم وهیچ حق ارث پدری از برادرم ندارم . و زیرش هم اثر انگشت زده و شوهرشم امضا کرده با دو نفر شاهد دیگر ، سوالم اینجاست الان اومده شکایت کرده و ارث پدرشو میخواد خواستم نظر حضرت عالی رو بدونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر ارثیه پدر در زمان نوشتن قولنامه مزبور معلوم بوده است، خب نمی تواند ادعایی داشته باشد ولی اگر دقیقا میزان ارثیه معلوم نبوده و بعد چیزی اضافه شده است، خب می تواند نسبت به اضافه تقاضای ارثیه کند.

 21. منوچهر
  پاسخ

  جناب آقای دکتر شیروی
  با سلام و احترام ، استاد :
  ۱ – درخواست ابطال گواهی عدم انجام معامله حقوقی است یا کیفری
  ۲ – اینجانب جهت جعل در گواهی فوق شکایت از سردفتر نموده ام آیا در زمان رسیدگی دستور ابطال گواهی را می دهند یا باید دادخواست سئوال ردیف ۱ را بدهم .
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- ابطال به چه دلیل؟ اگر عمل انجام شده کیفری باشد مثل جعل خوب بطلان سند مجعول یک امر کیفری است. ۲- اصولا بطلان صادر می شود.

 22. مانا
  پاسخ

  سلام استاد خدا خیرتون بده که پاسخ میدید
  تکلیف زوجه ای که در عقد است و زوج نه اقدام به عروسی میکند و نه او را طلاق میدهد چیست؟
  زوجه برای دریافت مهریه ۳۰۰ سکه و نفقه ایام گذشته و تقاضای طلاق چه اقدام حقوقی ای انجام دهد؟؟(شنیده ام دادگاه ها برای خالی کردن زندان ها از زندانی ها کمتر حکم به حبس میدهند و به هر اندازه که در توان مرد برای پرداخت باشد حکم میدهند هرچند مبلغ ناچیزی باشد)
  لازم بذکر است زوج هیچگونه مال، شغل و درآمدی هم ندارد.
  آیا وکیل حوزه خانواده ماهر میشناسید که معرفی کنید؟
  سپاس از وقتی که برای مطالعه سوال صرف کردید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ابتدا مهریه را به اجرا بگذارید و تقاضای نفقه کنید. کار سختی نیست. در ضمن یادتان باشد که وقتی خانمی با مردی ازدواج می کند که آه در بساط ندارد، دیگر فرقی نمی کند که مهریه یک سکه یا هزار سکه باشد. در این مواقع، چنین مردانی به هر تعداد سکه ای که زن تقاضا کند، جواب مثبت می دهند.

 23. علیرضا
  پاسخ

  سلام خسته نباشد من یک زمین دارم ک میخوام بسازم امروز همسایه اومده میگه من نمیزارم درست کنید چون سند زمین شما و خونه من یکی هست و باید صاحب اصلی بیاد سند ما رو بده در صورتی که زمین من سند ۶دانگ داره و مشکلی نداره ولی اونا هیچ مدرکی از خونه ندارن اصلا معلوم نیست خونه مال اونا هست یا نه بنظر شما باید چیکار کنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید کارتان را انجام دهید، اگر همسایه مشکلی دارد برود شکایت کند تا به مسأله رسیدگی شود.

 24. لاله
  پاسخ

  سلام ، من یک سوال دارم ممنون میشم جواب بدید .
  ایا راهی وجود داره که بشه فهمید ملکی یا سندی بنام همسر وجود دارد ؟ ایشان در قید حیات هستند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید از طریق دادگاه استعلام بگیرید و بعد ببرید اداره ثبت و استعلام کنید.

 25. خانی
  پاسخ

  با سلام
  من ملکی رو پارسال همین موقع خریداری کردم ک به من گفتم ۷۱ متر هست و از ایرادات منزل هیچ اطلاعی به ما ندادن
  حال بعد از گذشت یکسال ک به علت مسافت زیاد قصد فروش منزل و داریم کسی خریدار نیست چون ما بعدا ک متوجه ایرادات منزل و متراژ واقعی و ارزش واقعی ملک شدیم به همه ی مراجعه کنندگان واقعیت امر رو توضیح میدیم .
  (ما زوج هستیم و بعد از کلی تعمیرات تازه به این منزل رفتیم و میدونیم ک کوتاهی از ما بود ک با یک کارشناس برای خرید مشورت نکردیم)
  آیا بعد از گذشت یکسال میتونیم از فروشنده قبلی شکایت کنیم یا بحثی داشته باشیم با اونها؟
  ملک قولنامه ای هست و کد رهگیری به نام بنده است.
  خیلی ممنون میشم کمکمون کنید .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی دانم منظور از ایرادات چییست؟ اگر گران خریده اید و از قیمت بازار اطلاع نداشته اید می توانید اگر خیارات در مبایعه نامه ساقط نشده باشد، ادعای غبن فاحش کنید ولی به نظرم خیلی نمی توانید این ایرادات را مطرح کنید.

 26. مطلب خرمی گبلو
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکترشیروی
  اینجانب درسال۷ ۱۳۵ مامورتوزیع آب کانال آبیاری شرکت آب منطقه ای آذربایجانشرقی بودم ودر سال ۱۳۸۸ بازنشسته شدم اینجانب در سال ۱۳۵۷ که مامور توزیع آب کانال بودم ودر اون زمان ۵هکتار زمین زراعی ذخیره دیم مانند تصرف کردم ودر آن زمان خاک زمین زراعی رابادستگاه لودر برداشته وبا هزار بدبختی هزینه شخصی خودم تسطیح نمودم وبه مرحله آبادانی رساندم وبعدااینجانب از سازمان جهاد کشاورزی آذربایجانشرقی موفق به دفترچه نهاده های کشاورزی و کارت شناسایی مددکار آب و خاک بنام خودم اخذنمودم واینجانب ازسال ۱۳۵۷ تاسال ۱۳۹۷ زمین راکشت و برداشت می نمایم و در مورخه.۱۰.۵ ۹۷ سازمان جهاد کشاورزی امور اراضی آذربایجانشرقی از اینجانب به دادگاه شکایت کرده که کارمند دولت حق تصرف کردن زمین زراعی ذخیره را ندارد اداره امور اراضی می خواهد زمین رابرای همیشه از دست اینجانب خلعید کند اینجانب ۳فرزند پسر دارم که دارای مدرک تحصیلی لیسانس وفوق لیسانس هستند و بیکار هستند لطفا راهنمایی ام کنید خیلی ممنونم از زحمات شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید وکیل بگیرید که بتواند به شما کمک کند.

 27. محمد عباسی
  پاسخ

  ما خونه ای با یکی از اقوام خریدیم و قولنامه بنام ایشون هست و اسم من در قولنامه ذکر نشده و من هم از بانک وام گرفتم چطور میتونم حقم را از ایشون بگیرم لطفا راهنمایی بفرمائید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   خیلی مشکل است که بتوانید ثابت کنید که ملک مشترک خریداری شده است. البته شهود می تواند استفاده شود ولی کلا اسان نیست.

 28. علیرضا
  پاسخ

  سلام بنده ملکی خریدم و سه دانگ آن را به نام همسرم کردم الان ۴ سال اس که خانه را ترک کرده و حتی در خواست طلاق نمیده پشیمان از به نام زدن خانه راهی ماده ای تبصره هست ملکم رو پس بگیرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر.

 29. فاطمه
  پاسخ

  سلام
  یه اپارتمان سال ۹۴ به کسی به اسم صدیق فروخته به فردی به اسم فراصت و بهش وکالت فروش داده
  سال ۹۵ فراست با وکالتی که داشته ملک رو فروخته به فردی به اسم قائدی و قاعدی به نام زوده و سند رسمی داشته من از قائدی ملک رو خریدم و سند رسمی تک برگ دارم. حالا صدیق مالک اول بخاطر عدم دریافت پول قردادش شکایت کرده برای ابطال سند
  و حکم دادگاه برای ابطال مبایعه نامه و وکالت نامه اول بین خودش و فراصت گرفته. راهنمایی کنید چی میشه و من چیکار کنم. ۴۰۰ میلیون پول ملک رو تمام دادم با قرض و وام.
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید است این دعاوی به جایی برسد. بهتر است شما هم به عنوان ثالث ذینفع در دادگاه حضور پیدا کنید و از خود دفاع کنید.

 30. شادی
  پاسخ

  باسلام.
  خانه ای خریداری نموده ام با قولنامه کد رهگیری وسند به نامم هم اکنون بعداز گدشت چهار سال ابلاغیه حقوقی به من رسید به دادگاه مراجعه کردم شخص فروشنده اول از فروشنده ملک به من شکایت کرده که معامله یشان صوری بوده وشکایت ابطال سند هر دو مار کرده است اینجانب هیچگونه اطلاعی از مو ضوع انها نداشته ام تا هم اکنون.حال با توجه به موضوع اگر بتواند ثابت کند که معاملشان صوری بود سند و خانه من چه میشود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، زیاد نگران نباشید. این روزها از این دعاوی صوری خیلی زیاد است. طرف معامله کرده است و حالا ادعا دارد که صوری بوده است. صوری بوده است چرا ملک را تحویل داده و چرا این سالها اقدامی نکرده است.

 31. علی بخشی
  پاسخ

  سلام استاد بنده کارشناسی حقوق خواندم . سوالی چند بار مطرح کردم و جوابش را نگرفتم و آن اینکه شخصی پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت اقدام به احداث و بهره برداری واحد تولید نوعی کود یارانه ای نمودند و بخاطر اینکه تولید و توزیع آن در انحصار وزارت جهاد تا سال ۹۲ بوده و بودجه آنرا می گرفته ولی از تولید داخل از سال ۸۵ تا کنون ندارند . هر ساله طبق اطلاع رسانی در مناقصات وزارت جهاد شرکت و بعد از برنده و انعقاد قرارداد شروع به تولید تحویل و خاتمه قرارداد تسویه داشته اند درست یکسال بعد از اولین قرارداد وزارت مذکور برا سال بعد اعلام می کند که دیگر دراین زمینه اقدامی ندارد و از طرفی بدلیل یارانه ای بودن بصورت آزاد اگر تولید شود جز کالا قاچاق محسوب و به تعزیرات معرفی خواهند شد . حدود ده سال این موضوع ادامه داشته و کارگاه نه قراداد دولتی و نه حق آزاد نداشته در نتیجه تعطیل بوده اند . در دولت نهم و دهم . در ظرف این مدت شکایت اداری داشته که آخرین بار وزیر صمت از برنامه بودجه درخواست دارند که حداقل وامی که از تبصره سه برای ایجاد این کارگاه گرفته اند اصل و سودش را ببخشید که جواب دادند مشمول زمان شده و جواب منفی دادند!؟. دست آخر ازطریق دیوان عدالت اداری با تنظیم دادنامه شکایت داشتند . که در سال گذشته رای اعلامی به سود فرد حقیقی صادر و تخلف دستگاه دولتی محرز تشخیص و در مدت ۳ ماه اخیر هم اعتراضی از دستگاه دولتی بر این حکم نشده و قطعیت آنرا دریافت داشته اند . .. دررای اعلامی آمده که تشخیص علیت تعیین میزان خسارت را از طریق محاکمه حقوقی با تنظیم داد نامه دیگری بر اساس قطعیت حکم دیوان اقدام کنید !…. سوالم این است که برای اثبات علیت و میزان خسارت با توجه به یک دهه تعطیلی واحد چگونه می تواند این فرد حقیقی به خواسته اش برسد ؟ لازم به توضیح است هر ساله شورای اقتصاد بودجه خرید این محصول را تا سال ۹۲ به دستگاه دولتی کشاورزی پرداخت داشته اند ! ولی در این زمینه از داخل تهیه نمی‌شده. میزان خسارت را سالانه چقدر می تواند درخواست نمایند . ؟ در ضمن ظرفیت اسمی پروانه این واحد ۱۰۰۰۰ تن در سال بوده و طبق قرارداد تولید سال اول حدود ۲۰۰۰ تن تولید و تحویل سال ابتدایی به دستگاه کشاورزی نموده اند . که بعد از آن دیگر نه قرارداد بسته اند نه مجوز تولید آزاد داشته اند . میزان خسارت را با توجه با اینکه بیمار و کارگاه تعطیل و ماشین آلات ظرف یک دهه محبوس بوده . برا هر سال می تواند خسارت بگیرند ؟ دوم اینکه بدهی طی ده سال گذشته به بانک عامل هم چنان پا بر جا و در مواردی بانک اقدام به صدور اجراییه هم بر ملک مسکونی اش داشته . استاد با این اوصاف و عرایض و لطمات روحی و بیکاری گذشته سالانه چقدر می توان مطالبه نمایند که محکمه پسند باشد . با پوزش بسیار . ممنون میشم پاسخ بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فعلا شما در دادخواست میزان خسارت را تعیین نکنید و بعدا تقاضا کنید که از طریق دادگاه و کارشناس تعیین شود.

 32. رستمی
  پاسخ

  سلام دکتر نیستی نگرانت شدیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام گاهی مشغله های فراوان نمی گذارد که به سوالات به موقع جواب بدهم و تأخیر می شود. به هر حال ممنونم.

 33. اکبر
  پاسخ

  جناب آقای دکتر شیروی
  باسلام و عرض ادب
  بنده در یکی از شهرهای استان سمنان در مرداد ماه امسال زمینی به صورت تفویض وکالت از شخصی خریداری کرده ام. خود آن شخص نیز زمین را بصورت وکالت محضری خریداری کرده بود. این زمین از طرف دولت و سازمان زمین شهری در سالها قبل (۱۳۶۵) به صاحب اول واگذار گردیده و این شخص یکسال بعد برای آن پروانه ساخت گرفته است. (این زمین سند نداشته بدلیل اینکه طبق قانون زمین شهری می بایست برای این زمین و زمینهای مجاور بعد از اتمام ساخت پایان کار گرفته تا سند اصلی صادر گردد). ولی این شخص در دو سال بعد طی دو نامه زمین را به سازمان زمین شهری پس داده و خواستار بازپس گرفتن پول خود شده است و در نهایت بنده بعد از خرید از نفر دوم و مراجعه به سازمان زمین شهری فهمیدم که طرف اول کلاهبرداری کرده است .
  بنده با طرف دوم صحبت کرده و در پی دوستانه حل کردن مشکل بوده و دنبال باز پس گیری پولم به همراه سود زمین (قیمت روز زمین بعد از ۵ ماه که تقریبا یک و نیم برابر شده است) هستم. ولی متاسفانه طرف دوم زیر بار نمی رود. اول می گفت فقط پول خودت رو میدم به همراه سود بانکی که خیلی رقم ناچیزی در مقابل قیمت زمین میشه. الان میگه فقط پول خودت رو میدم که اونم خیلی معلوم نیست راست بگه. باتوجه به این که سر شمارو هم درد آوردم و صحبتهای مطرح شده آیا با شکایت میتونم در زمان کوتاه پولم رو با سودش پس بگیرم و یا حتی خود پولم و بدون سود؟ چه مدت زمان میبره؟ آیا اصلا شکایت کنم یا بازم به دنبال دوستانه حل کردن و صرفا گرفتن پول خودم باشم؟
  مزاحم شدم نظر کارشناسانه شماروهم بدونم. پول پرداختی بنده ۱۱۰ میلیون بوده است و قیمت الان زمین ۱۵۰ میلیون.
  پیشاپیش ممنون از لطف بزرگوارانه شما
  ممنون
  اکبر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شکایت زمانبر خواهد بود و بهتر است اصل پول اتان را بگیرید و مسأله را پایان بدهید. البته می توانید تهدید به شکایت فروش مال غیر بکنید بلکه طرف بیاید و توافق کند. مسأله تمام شود.

 34. یوسف امجدی
  پاسخ

  جناب اقای دگتر . باسلام .ما هیجده نفر خریدار (پیش خرید در سال ۹۱) ۱۸ نفر ۱۸ واحد را دریک بلوک خریداری گردیم وتعهدات مالی را هم طبق قرار داد انجام دادیم فروشنده (صاحب ملک ) در تاریخ ۹۲/۱۲/۲۰باسند زمین اپارتمانها از بانک ایران زمین وام مشارکت مدنی گرفته و سند زمین را کرو گذاشته فروشنده در سال ۹۳ ساخت وساز را نیمه کاره تعطیل کرده ومتواری شده وبدهی بانک راهم تسویه حساب نکرده است ماخریدارن جداگانه شکایت به دادگاه کردیم وبا حکم دادگاه واحدهای نیمه تمام را تحویل گرفتیم بانک هیچ اقدامی بر علیه راهن اقدام نمی کند …………….ما بلا تکلیف ماندیم.سوال ۱- ایا می توانیم ادامه کارواحدها را خودمان انجام دهیم؟۲-ایا میتوانیم دادخواست برعلیه بانک وفروشنده برای ابطال سندرهن بانک اقدام کنیم.؟لطفا نظر ارشادی خویش رااعلام نمایید .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- می توانید ولی مشکل رهن و ثیقه ملک را باید اول حل کنید. ۲- بله می توانید ولی بانک حقش مقدم است. باید همگی وکیل بگیرید و دنبالش باشید ولی به نظرم سرمایه گذاری نکنید

 35. سید مهدی حسینی
  پاسخ

  با سلام خدمت آقای دکتر شیروی
  میخواهم سند خودروی شخصی خودم را به نام همسرم بزنم چه کار باید بکنم؟
  لطفا راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید بروید دفترخانه و نیروی انتظامی و این کار را انجام دهید.

 36. مهدي ملكي
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.
  من در تارخ ٢٧ آذر ٩٧ آپارتمانی را به قیمت ٢٠۵ میلیون تومان فروختم. خریدار مبلغ ١٠۵ میلیون تومان پرداخت کرد و قرار شد بقیه میلغ را با خرید اوراق وام مسکن و همچنین مبلغی نقد در روز ٣٠ دیماه ٩٧ در دفتر خانه تصفیه نماید. در مبایعه نامه نوشتیم که خریدار مکلف است ظرف مدت پنج روز از تاریخ تنظیم مبایعه نامه جهت تشکیل پرونده وام اقدام نماید. اما تاکنون بعد از مدت یازده روز هیچ اقدامی نکرده است. ایا اگر کار به شکایت برسد ممکن است که به دروغ مدعی شود که فروشنده جهت تشکیل پرونده وام با من همکاری نکرد؟
  ایا من در صورتی که عدم حضور ایشان را بگیرم خسارتی به من تعلق میگیرد؟
  ایا لازم است که بنده با فرستادن اظهارنامه امادگی خود را برای تشکیل پرونده وام اعلام کنم تا بعدا در دادگاه قصور به گردن من نیفتد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید مراقب باشید که روز موعود عدم حضور بگیرید. نگرانی دیگر نداشته باشید.

 37. امین کهربایی
  پاسخ

  سلام عرض ادب
  من یه ماشین خریدم تعویض پلاک کردم ولی سند قطعی نزدم حالا کسی که فاکتور فروش کارخانه بنامش هست کلاهبرداری کرده تووقیف اموالش‌و گرفتن من باید چکار کنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما نیابد اقدامی کنید مگر اینکه ماشین شما را طلبکاران مالک توقیف کنند که آن وقت شما هم به مدارک موجود استناد کنید که از توقیف خارج شود.

 38. ا عزیزمحمدی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  یک سال پیش ماشینی خریداری شده و بر حسب اعتماد به نام شخص خریدار نشده و حالا کسی که ماشیت به نام اوست امده و ماشین را برده و ادعا میکند چون سند ماشین به نام اوست پس مالک است و ماشین را از دست صاحب اصلی و خریدار اصلی در اورده .ولی افرادی هستند که شاهد این موضوع بوده و میتوانند صحت این موصوع را عنوان کنند و سهادت دهند .ایا راهی برای بازگشت یا شکایت وجود دارد ؟
  باتشکر و سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب باید طرح دعوی کنید نزد دادگستری و شهود و سایر دلایل را ارائه نمایید.

 39. حاج فتاح
  پاسخ

  با سلام خواهشمندم به سوال بنده جواب بدهید خدا خیرتون بده
  بنده یک آپارتمانی رو طبق مبایعه نامه به مبلغ ۵۰۰ میلیون به پسرم واگذار کردم و قرار شد بعد مبایعه نامه کل ثمن و دریافت کنم به همین خاطر در مبایعه نامه اقرار کردم که کل ثمن معامله پرداخت شده و من دریافت کردم و من هیچ طلبی ندارم و دوشاهد امضا کردند و کد رهگیری خورد بدون دریافت وجه و ثمن .
  اکنون پسرم بدون پرداخت پول الزام به تنظیم سند کرده آیا میتوانم ادعای صوری بودن مبایعه نامه رو بکنم آیا مبایعه نامه امکان باطل شدن دارد؟ چون من پولی دریافت نکردم
  راهنماییم کنین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر. معامله صحیح است و شما هم به اخذ ثمن اقرار کرده اید. اول باید بتوانید اقرار خود را باطل کنید که نمی توانید به این راحتی اقرار مکتوب خودتان را باطل کنید.

 40. حسن
  پاسخ

  سلام من یه ۲۰۶مدل نودیکسال پیش خریدم چهاربارپلاک عوض شده اماسندهمچنان بنام نفراوله الان یکی میگه لازم نیست سندبزنی یکی میگه بایدبزنی بعدهم اگه بایدبزنم بایدبرم این چهارنفرپیداکنم تک تک سندبزنن هرکدوم هم تویه شهرن هزینه که نمیدن بایدچکارکنم باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است بزنی که مشکلی ایجاد نشود.

 41. علی
  پاسخ

  با سلام وقت شما بخیر
  اگر کسی به جرم آدم ربایی به پانزده سال زندان محکوم شود ولی به زندان مراجعه نکند (فرار کند )وبه اندازه سیصد میلیون وثیفه گذاشته است
  آیا پس از وصول وثیقه توسط دادگاه و مصادر این وثیقه ها(املاک) آیاطرف تبریه می‌شود یا خیر ؟(پرونده فرد بسته می‌شود )
  با سپاس فراوان از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر نمی شود. هم وثیقه ضبظ می شود و هم اگر دستگیر شدید به زندان تحویل می شوید.

 42. کاوه
  پاسخ

  با عرض سلام‌ خدمت استاد
  من امسال سه دانگ از شش دانگ ملک تجاری مسکونی را خریداری کردم‌ ،اطلاع داشتم که ملک در رهن بانک است،در مشاور املاک قرار داد رو نوشتیم و ذکر شد که ملک در رهن بانک است و بابت تضمین آن ملک شش دانگ سند قطعی ملک دیگر (تقریبا با همان ارزش) از سوی فروشنده به نام من شد ولی در قرارداد ذکر نشده که ملک بابت تضمین بوده و قرار شد که بعدا بنویسیم و قرارداد سه دانگ من پیش مشاور املاک است، حالا بانک اجراییه صادر کرده و ملکی که بابت تضمین بوده در اختیار فروشنده است و الان می گوید که ملک بابت تضمین نبوده و حاضر به تحویل ملک نیست و میگوید که در دادگاه شکایت میکنم و درخواست ابطال سند میدهم چون شما بابت این ملک وجهی پرداخت نکرده اید،
  آیا میتواند درخواست ابطال سند دهد و ملک را تحویل ندهد؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی تواند.

 43. حسن نظری
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید اینجانب یک واحد آپارتمان چند سال پیش بصورت پیش فروش خریداری کردم وسازنده حدودشش سال هست که ساختمان رانیمه کاره رهاکرده، بعد از شکایت در دادگاه وگرفتن حکم الزام به تکمیل وساخت سال گذشته درخواست کارشناسی جهت تعیین مبلغ دادم بعدرییس دادگستری مربوطه به من گفت که دادخواست جدید برای نظریه کارشناس بده تا بتوانی جلب سازنده را بگیری وزن دادخواست جهت دریافت مبلغ تعیین شده کارشناسی دادم و مانی حدود یکسال طول کشید تا حکم صادر شود بابونه به وضعیت تورم وبالا رفتن هزینه ساخت چگونه می توانم مابه‌التفاوت مبلغ تعیین شده کارشناسی سال پیش رانسبت به تورم امسال بگیرم چون می خواهم خودم ادامه کار ساختمان را انجام دهم لطفا راهنمایی کنید. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، همان مسیری که قبلا رفتید باید حالا بروید. حقوق خیلی در این مسائل به افراد کمک نمی کند و باید افراد از این قراردادها اجتناب کنند والا دچار سختی می شوند.

 44. رامین
  پاسخ

  سلام و عرض ادب بنده سوالی داشتم من ماشینم را فروختم و سند هم زدم ولی قرار بود بعد از سند پول بنده را بدهد وبلعکس پول مرا نداد ودر قولنامه از من خواست که بنویسم که کل مبلغ را دریافت نمودم ب صورت نقد ومن هم قبول کردم امضا و اثر انگشت هم زدم که کل پول را دریافت نمودم ولی هیچ پولی ب من داده نشد حال من باید چه کنم ایا راهی دارد
  سوال دوم اینکه میتوانم خودرو را توقیف کنم البته ۴ ماه مهلت تعویض پلاک هم داده ام

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- وقتی خودت اقرار کرده ای که پول را گرفته ای، چطور می خواهی ثابت کنی که این حرف را الکی نوشته ای. اگر هر کس بتواند حرف خودش را بعدا منکر شود، سنگ روی سنگ بند نمی شود. ۲- روی چه حسابی توقیف کنید؟ وقتی نوشته ای که پول را گرفته ای چطور می خواهی توقیف کنید. اول باید ثابت کنی که حرف من الکی بوده است. این به این راحتی ها نیست.

 45. احسان
  پاسخ

  درود بر دانشمند بزرگوار استاد شیروی. موضوع :شکایت دیوان عدالت همانطور که مستحضرید تنها بخش حکومتی که در آن پرداخت مبتنی بر عملکرد (fee for service )
  داریم وزارت بهداشت میباشد که بر اساس تصویب نامه سال ۷۴ تا کنون اجرا میشود؛بدین گونه که هر چه تعداد بیمار و جراحی یک پزشک بیشتر باشد تحت عنوان کارانه سوای از حقوق پرداخت میشود و مبالغ شگفت انگیزی که حتی بیش از صد میلیون تومان در ماه نیز میشود در قالب این عنوان به اعضای هییت علمی علوم پزشکی و پزشک غیر هییت علمی شاغل در مراکز دولتی داده و باعث اختلاف طبقاتی بسیارشدید با سایر کارمندان ،اعضای هییت علمی وزارت علوم ،قضات و حتی سایر کادر درمان شده که در دنیا چنین اختلافی کم نظیر و بلکه بی نظیر میباشد به گونه ای که باعث دلسرد نمودن سایر تحصیلکردگان دانشگاههای تراز اول و کنکور مجدد بسیاری از فارغ التحصیلان مهندسی و علوم انسانی و هنر و زبان در رشته علوم تجربی شده فقط در یک مورد نفر اول کنکور تجربی ۹۵ رشته برق شریف را رها نموده . بالاخره کارانه یا باید برای همه حقوق بگیران (البته نه به طور مساوی) اجرا شود یا کادر درمانی نیز از دریافت کارانه همانند سال ۷۴به قبل محروم گردند به قول مرحوم مصدق سیاست موازنه منفی اجرا شود.من باب مثال مقام قضایی محترم چه پرونده هزار تومنی را بررسی کند چه پرونده اختلاس بیلیون دلاری شرکت نفت را،هیچ تاثیری در حقوقش نمیکند چرا نباید درصدی از هزینه دادرسی به کادر قضایی در قالب کارانه پرداخت شود؟ طبق تجربه ای که شما داریدایا شکایت در دیوان عدالت اداری از این تصویب نامه راه به جایی میبرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شکایت در دیوان عدالت اداری نسبت به مصوبات هیات دولت امکانپذیر است. اگر این امر در قانون مصوب مجلس باشد، امکان ابطال آن در دیوان عدالت نیست.

 46. عباس کریمی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب استاد بزرگوار: زوج تقاضای گواهی عدم امکان سازش از دادگاه نموده و در خصوص حقوق مالی زوجه دادخواست اعسار و تقسیط داده که حکم در این خصوص با قبولی اعسار و تقسیط قطعیت یافته است،آیا صرف قطعیت حکم مربوط به اعسار و تقسیط کافی برای ثبت طلاق میباشد یا اینکه ثبت طلاق منوط به پرداخت پیش پرداخت های مقرر در حکم اعسار است؟

  در مورد سوال فوق دادگاه و سردفتر طلاق معتقدند که ثبت طلاق منوط به پرداخت پیش پرداختهای مقرر در حکم اعسار و تقسیط است ولی بنظرم طبق ماده ۲۹ حمایت خانواده همین که حکم اعسار راجع به حقوق مالی زوجه صادر شد و در این خصوص تعیین تکلیف گردید باید طلاق ثبت گردد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همون قطعیت حکم اعسار کافی است.

 47. Hossein
  پاسخ

  سلام آقای دکتر من سال ۹۱ یک واحد آپارتمان خریدم که قرار بود تا سال ۹۲ تحویل داده شود ولی سازنده مشکل پیدا کرد و نتونست به قولش عمل کنه وبا کلی التماس و خواهش بالاخره در اواخر ۹۳ من ساکن آپارتمان شدم و تحویل گرفتم ولی در قولنامه ذکر شده بود که در تاریخ مهر ۹۳ باید سند زده شه ولی من که به قوانین اشنا نبودم نتونستم برم محضر و عدم حضور بزنم وهمین جور هر ماه به بنگاه سر میزدم که پیگیر بشم ولی هر بار به بهانه ای منو منصرف از شکایت کردن کردن منم که در گیر کار بودم و وقت شکایت نداشتم حالا کا دارم این پیام رو خدمت شما میفرستم هنوز سند نگرفتم شما بفرمایید بنده چطور میتونم به حقم برسم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید سریعا دادخواست الزام به سند را تقاضا کنید و اگر در مبایعه نامه برای تأخیر در زدن سند خسارت ذکر شده است، خسارت را هم مطالبه کنید.

 48. شاهو کرمی
  پاسخ

  با سلام
  من یک خودرو معامله کردم ک مبلغ ۱۴ میلیون پرداخت کردم اما پس از کارشناسی مشخص شد که خودرو از نظر شاسی معیوب میباشد و پس از فسخ مبایعه نامه فروشنده پول پرداختی را پس نمیدهد درحالی که خود فروشنده نیز فسخ نامه را مهر وامضا کرده است الان من چه کاری باید انجام بدهم تو رو خدا راهنمایی بکنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید و اگر ماشین را تحویل نداده اید خب ندهید تا اختلاف شما حل و فصل شود. توافق کنید بهتر است والا ممکن است مدتها درگیر این موضوع شوید.

 49. نیلوفر
  پاسخ

  سلام. در سال ۹۳ یک آپارتمان ۷۵ متری سه واحدی را خریداری کردیم اما اکنون که سند تفکیکی را در دست فروشنده دیدیم و خواندیم متراژ ساختمان شده ۷۰ متر و پارکینگ قطعه ۲ که در مبایعه نامه ما بوده در سند نیست و در سند طبقه سوم ذکر شده.اگر ما فسخ قرداد کنیم ضرر و زیانمان هم پرداخت میشود یا نه تنها پولی که در زمان خرید دادیم بر میگردد؟ اگر بخواهیم غرامت پارکینگ و کمبود متراژ را بگیریم چطور؟ ما هنوز سند را نزدیم بهتر این است که سند بزنیم بعد شکایت کنیم یا نه چون بابت زدن سند به نام ما دو میلیون هم میخواهد میگه خرج سند کردم. زمانی که ما خریدیم اشتباهی که کردیم شرط سند نکرده بودیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیلی سخت است و باید با توافق حل و فصل کنید. تازه اگر فسخ کنید مگر چقدر می توانید خسارت بگیرید.

 50. محمد
  پاسخ

  سلام
  آیا مشاورین املاک می توانند امدال خود را معامله کنن؟ یعنی یک طرف قرارداد نیز خودشان باشند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از جهت حقوقی اشکالی ندارد ولی از جهت صنفی را دقیقا نمی دانم که آیا اتحادیه آنها این کار را منع کرده است یا نه.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *