این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. سعید جوادلو
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت جناب دکتر شیروی
  آقای دکتر تاکنون چندین بار بابت مبایعه نامه پیش خرید مزاحم جنابعالی شدم، حال سوالی دارم در خصوص ارسال اظهار نامه به طرف قرارداد،
  با توجه به تاریخ عقد قرارداد( مبایعه نامه) که در تاریخ ۹۷/۰۲/۱۸ بین بنده و سازنده در بنگاه منعقد گردیده و طبق قرارداد تاریخ تحویل ملک ۹۷/۱۲/۱۵ میباشد متاسفانه سازنده تاکنون هیچ اقدامی در خصوص ساخت ملک انجام نداده است، آیا بنده الان میتوانم اظهار نامه بابت عدم انجام تعهدات به سازنده بفرستم یا صبر کنم تاریخ تحویل(۹۷/۱۲/۱۵) برسد بعد اظهارنامه را ارسال کنم. تاکنون به کررات به سازنده مراجعه کردم ولی ایشون هر بار به نحوی تاریخ ساخت و ساز را به چند روز دیگر موکول کرده است.
  ممنون بابت زحماتی که متحمل میشوید در خصوص جواب به سوالات هموطنان عزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اظهار نامه را بفرستید. ضرر ندارد.

 2. حسین
  پاسخ

  سلام آقای دکتر من ۶ماه پیش آپارتمانی نوساز خریداری کردم که در کد رهگیری آن قید شده دارای حق اشتراک فاضلاب اشتراکی ولی متاسفانه سازنده (مالک)عنوان میکنه باید هزینه انشعاب فاضلاب رو پرداخت کنین وگرنه آب قطع میشه میخواستم بدونم به عهده خریدار یا فروشنده انشعاب فاضلاب لا توجه به قید حق اشتراک فاضلاب اشتراکی؟در ضمن موعد سند هم ۳ ماهه دیگه میباشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، معمولا این قسطی است و خریدار باید از زمان خرید به بعد را پرداخت کند مگر خلاف آن در مبایعه نامه ذکر شده باشد.

 3. امیرحسین محمدی
  پاسخ

  سلام
  پدر بنده سالها پیش یک زن را صیغه کرده بوده و حدود ۵ سال پیشگ صیغه وی به اتمام رسیده
  و پدر من حدود۷ ماه پیش فوت شد و بعد از چند ماه سر و کله ی اون زن پیدا شده و با در دست داشتن قولنامه ای ادعای مالکیت خانه پدرم را دارد
  در قول نامه فقط امضای پدرم و آن زن به عنوان خریدار و صاحب بنگاه وجود دارد و به غیر این سه امضا شاهد دیگری وجود ندارد و همچنین هیچ مدرکی مبنی بر رد و بدل شدن پول هم موجود نیست فقط در قول نامه ذکر شده که مبلغ سه ملیون تومان در ازای خانه پرداخت گردیده است (خانه ای که چند صد ملیون قیمت دارد)
  که صاحب بنگاه که تنها شاهد معامله بوده میگوید که در واقعیت هیچ پولی رد و بدل نشده
  سوال من این است که آیا این زن با این قولنامه میتواند مالکیت خانه را در دست بگیرد؟
  همچنین این زن با موضوح حق انتقاع از ما شکایت کرده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، رد و بدل شدن پول که لازم نیست در قولنامه یا جای دیگر احراز شود. همین که طرفین به پرداخت پول اذعان دارند کفایت می کند. به هر حال شما نمی توانید با کشیدن بحث ثمن، معامله را مخدوش کنید. نهایتا می توانید تقاضا کنید که پول آن به شما پرداخت شود.

 4. هادی
  پاسخ

  سلام
  چجوری بفهمم یند ملک بنامم خورده، اگر زمانی یه نفر سندی بنامم زده و خودم مطلع نبودم چطوری میتونم بفهمم؟
  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید استعلام کنید از ثبت.

 5. نیروانا
  پاسخ

  سلام و عرض ادب بنده یک قطعه زمین از برادرم در شهرستان به صورت کاغذ دستی خریدم و مدارک مربوطه را برای امور مربوط به شورا و اخذ سند به ایشان دادم بعد مدتی ایشان نصف زمین را سند گرفت من از آن زمین فقط متن اسکن شده فروشنامه دستی ایشان را دارم چطور می توانم کل زمین پس بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید با همان مدارک و شهود و قرائن مثل پرداخت پول و غیره ثابت کنید که این ملک را خریداری کرده اید. بنابراین باید شکایت حقوقی کنید.

 6. کریم
  پاسخ

  با سلام
  پسری دارم ۱۶ساله که سک موتور سیکلت را از مغازه دارسرکوچه به امانت گرفته (که از اشنایان ما هستند) و در رانندگی با ان با یک ال ۹۰ تصادف کرده و منجر به ضرب و جرح خودش و به ال ۹۰خسارت مالی وارد شده است و در بیمارستان بستری شد و افسر تصادفات و نیروی انتظامی در محل حادثه امدند و گزارش تهیه کردند و خلاصه اینکه رفتیم دادگاه و پس از رسیدگی بازپرس رای به پرداخت خسارت ال۹۰ دادو ما هم پرداخت کردیم و پرونده مختومه شد .حال بعد از گذشت دو ماه مالک موتور رفته از پسرم شکایت کرده با عنوان اتهام سرقت مستوجب تعزیری . و کسی که (مغازه دار) موتور را به پسرم داده برادر مالک موتور سیکلت هستند .
  با توجه به اینکه پسرم موتور را از برادر مالک موتور سیکلت امانت گرفته ولی مالک ان شکایت کرده لطفا راهنمایی کنید که چه اقدامی انجام دهیم؟
  با تشکر از استاد محترم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما اقدامی نباید انجام دهید. شما هم دلایل و مدارک و شهود خود مبنی بر امانت بودن را در دادسرا مطرح کنید. بعید می دانم که ارتکاب جرم سرقت احراز شود.

 7. جواد
  پاسخ

  با سلام خدمت دکتر شیروی
  بنده با استفاده از تسهیلات شرکت لیزینک…. یک دستگاه خودر خریداری نموده ام در قرار داد ذکر شده مبلغ …. ریال بابت اصل وام دریافتی و مبلغ….. ریال بابت اقساط بیمه بدنه و ثالث مجموعاً مستاجر باید در پایان هر ماه مجموعاً ….. ریال به عنوان اجاره پرداخت نماید حالا مبلغ دریافتی بابت بیمه ها از مبلغ جمع قسط صدور بیمه نامه ها(ثالث بدنه) بالاتر است و در ابتدا به شرکت اعلام که این مبلغ را از مجموع قسط کسر نماید که قبول نکردند و اعلام نمودند در پایان به شما اضافی عودت می نماییم گفتم با خسارت تاخیر تادیه گفتند نه اصل پولتان ولی شما برای تاخیر در پرداخت اقساط باید خسارت تاخیر تادیه بدین حالا که قیمت خودروها رفته بالا به شرکت بصورت کتبی اعلام ارزش وسیله را در قرارداد بدنه افزایش دهید و الحاقیه بدین چون پول اضافی از من میگیرین در کمال ناباوری گفتند نه خودتون بروین الحاقیه بگیرین با هزینه خودتون
  نظر شما برای طرح شکایت چیست؟
  ۱- الزام به اجرای قرارداد بند بیمه
  ۲- ارسال اظهار نامه مبنی بر اصلاح قراراداد تعدیل اقساط
  ۳- مطالبه خسارت تاخیر تادیه هزینه مازاد دریافتی
  ۴- کسر مبلغ بیمه و تنها پرداخت قسط اصلی قرارداد چون هزینه بیمه نامه سال جاری تا این لحظه پرداخت شده و طلبکار نیز هستم و بیمه نامه تا برج ۴ سال آبنده اعتبار داره و هرچه پرداخت کنم عملا از قسط اصلی (اجاره) کسر نمینمایند راهنمایی لطفا
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فکر نکنم بشود بدون دردسر حکم گرفت. بروید شورای حل اختلاف شکایت کنید.

 8. فریبا
  پاسخ

  سلام.من بازنشسته پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی در سال ۹۳ هستم .در برنامه پنجم توسعه بازنشستگی پیش از موعد سال ۸۶ مجدا تمدید شد وتا پایان سال ۹۱ کسانی که بازنشسته شدند ۵ سال سنوات ارفاقی گرفتند ولی متاسفانه با تغییر دولت از سال ۹۲ تا پایان ۵ساله برنامه توسعه بازنشستگی بدون سنوات ارفاقی صورت گرفت .سوال من این است که با توجه این موضوع که در برنامه پنجم توسعه قید شده بازنشستگی با سنوات ارفاقی ،ایا دولت میتواند مصوبه قانون پنجم توسعه را لغو کند .ایا راهی هست که ما بازنشستگان پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی شکایت کنیم تا بتوانیم سنوات ارفاقی خود را بگیرم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قانون پنجم با گذشت مدت اعتبار آن، عملا منتفی شده است.

 9. وحید
  پاسخ

  سلام آقای دکتر در تلگرام شما سوالی را مطرح کردم ولی پاسخ نگرفتم خواستم بدانم اگر قرارداد بین دو نفر شفاهی باشد و شاهد هم ۲ نفر مرد باشند می توان برای مطالبه خسارت که به تایید کارشناس رسمی دادگستری نیز رسیده دادخواست مطالبه خسارت داد یا قاضی فقط به بودن قرارداد کتبی رای می دهد؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قرارداد می تواند شفاهی یا کتبی باشد و اخذ خسارت ربطی به شفاهی یا کتبی بودن ندارد. مهم این است که شفاهی را به راحتی نمی توان ثابت کرد.

 10. مرتضی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار:شخص الف ملکی را یک سال پیش به شخص ب فروخته وبنا به درخواست (ب) سند ملک را (الف) بنام همسر (ب) انتقال داده. همسر(ب) نیز بعد از چند ماه ملک را به بنده فروخته و با تسویه حساب قطعی اقدام به انتقال سند نمود. (سند تک برگ بنام بنده است). طبق قرارداد بین الف و ب مبلغ تحویل مبیع صد میلیون بوده است که بدلیل متواری بودن ب، الف حالاحاضر به تحویل مبیع نمیباشد. بعد از چند ماه سکوت تازه با شنیدن معامله بنده ،الف شکایتی علیه ب کرده و به قول خودش خواهان فسخ معاملش با شخص ب شده. (معامله الف با ب قطعی بوده و تمامی خیارات را از خود سلب نمودند.همچنین مقرر شده که اگر خریدارحاضر به تحویل گرفتن مبیع نباشد به ازای هر روز تاخیر فلان مبلغ ضرر و زیان دهد) حال با پوزش از اطاله کلام سوالم اینکه ۱)ایا معامله الف وب قابل فسخ است و در صورت فسخ ایا اثری به معامله بنده با همسر ب دارد؟ ۲)بنده برای اینکه بتوانم ملک را تحویل بگیرم بر اساس چه خواسته ایی و بر علیه چه,کس یا کسانی دادخواست تقدیم دادگاه کنم که به نتیجه برسم و قرار عدم استماع صادر نشود. از راهنمایی و ارایه طریق حضرتعالی متشکرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فسخ اثری روی قرارداد شما ندارد. بنابراین به معامله شما ضرری وارد نمی شود.

 11. بهزاد
  پاسخ

  سلام
  من یک واحد اپارتمان نیمه کاره به مبلغ ۱۸۳ میلیون در تاریخ ۲۱/۰۹/۱۳۹۵ خریدم و مقرر شد ظرف ۲ ماه در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۹۵ به صورت تکمیل به جزء کابینت و شیرالات تحویل بگیرم. فی المجلس ۸۰ میلیون پرداخت کردم و قرار شد از روز بعد از معامله شروع به تکمیل ساختمان نماید. یک چک به تاریخ ۰۷/۱۰/۱۳۹۵ به مبلغ ۲۰ میلیون و یک چک ۱۵ تومانی به تاریخ ۰۲/۱۱/۱۳۹۵ و یک چک به مبلغ ۸ میلیون به تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۹۵ که بصورت شفاهی قرارشد چک ۸ میلیونی را بعد از تحویل مبیع وصول نماید و مابقی ثمن معامله یک زمین سنددار به مبلغ ۶۰ میلیون رو همان روز معامله برای ایشان قولنامه نموده و کلیه اسناد و مدارک را تحویل فروشنده دادم. علی رغم شروع به کار از سوی فروشنده و سررسید چک اول اینجانب چک ۲۰ میلیونی را پاس کردم و باز منتظر شروع به کار از سوی فروشنده شدم که با آوردن بهانه که هوا سرد و … حتماً شروع به کار میکنم ولی باز با سررسید چک دوم اینجانب در راستای نشان دادن و پایبند بودن به مفاد قرارداد مبلغ ۱۵ میلیونی چک دوم را هم پاس کردم و باز منتظر شروع به کار از سوی فروشنده شدم ولی فروشنده اعلام میکند که کل چهار طبقه را بصورت تکمیل شده از شخص دیگری خریداری نموده و عملاً خود نمیتواند هزینه بکند و گفت چک ۸ میلیونی رو در صورت نبود موجودی برگشت میزند و این کار را هم بر خلاف توافق شفاهی که باید در زمان تحویل وصول کند انجام داد و در کمال پررویی میگوید باید سند زمین را هم به اسمم بزنید. تاکنون واحد اینجانب تکمیل نشده است .لازم به ذکر است اینجانب اقدام به تهیه الحاقیه ای برای قرارداد نمودم و در آن از فروشنده خواستم که تاریخی برای تحویل مشخص نماید که ایشان باز استنکاف نموده است و همان حرفهای همیشگی را تکرار میکند.لازم به ذکر است اینجانب با توجه به مطالب فوق سند زمین را به اسم ایشان نزده ام . واین مطلب را فراموش کرده ام که خسارت تاخیر در تحویل روزانه ۲۰ هزار میباشد.
  سوال: آیا پرداخت نکردن چک ۸ میلیونی و عدم انتقال سند به اسم فروشنده به عنوان حق حبس تلقی میگردد.

  با تشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حق حبس که نیست ولی این چنین پرونده هایی نیاز به کسی دارد که کلیه مدارک را ببیند و بهترین روش را برای طرح دعوی دنبال کند.

 12. رضا
  پاسخ

  سلام.
  بنده ۴ سال پیش سه دانگ زمینی را به نام سازنده کردم .که در قبالش واحد به من تحویل بده .قراداد مختصری که این سه دانگ واگذار کردم جهت ساخت.متاسفانه این سازنده سند ۳ دانگ رو به یه نزول خور داده .و اون هم سندو تصاحب کرده .و دوست چرخوندش.من باید چکار کنم.راحی داره به مالم برسم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید با یک وکیلی مشورت کنید که مدارک شما را ببیند و بهترین راه حل را ارائه کند. اگر انتقال رسمی باشد خیلی سخت است که بشود آن را باطل کرد.

 13. سمیرا
  پاسخ

  با سلام و تشکر از راهنمایی شما
  بنده ملکی را خریداری کردم کاملا قانونی. سپس بعد از ۲ سال آقایی مراجعه کرده و با داشتن قولنامه ای از ۱۲ سال پیش مدعی ملک شد.(این ملک تا به حا ۶ دست چرخیده و من نفر سوم بودم) خلاصه در دادگاه بدوی ایشون رای گرفت. من هم چون ملک در رهن بانک بود ناچار به فروش شدم و کاملا قانونی فروختم. آقایی هم که از من خریده بعد از ۲ سال فروخته. در حال حاضر هنوز ملک روی هواست. ولی آقای که از من خریده رفته شکایت فروش مال غیر کرده. در دادسرا قرار منع تعقیب برای من صادر شد. اما اعتراض زدن. در دادگاه کیفری ۲ نقض قرار منع تعقیب اومد. سوالم اینکه برای من زندانی متصور هستید؟ و این که اگر قرار به پرداخت خسارت به آقایی که از من خریده باشه مبلغ مطابق اون زمانی که فروختم محاسبه می شه؟ یا مبلغ روز؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید. واقعا درمونده شدم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم که جرم فروش ملک غیر محقق شده باشد چون شما یقین نداشته اید که ملک مال دیگری است و حکم هنوز قطعی نبوده است.

 14. حقوق
  پاسخ

  سلام
  پدری زمین خود را با سند رسمی به فرزندش منتقل می کند. بعد از چندی فرزند که صاحب زمین شد زمین را به شخصی دیگر بصورت مبایعه نامه انتقال می دهد. حال پس از حدود یک سال آن پدر مزاحم خریدار دومی شده. می گوید فرزندم حق انتقال به غیر رو نداشته. سوال است که این پدر با چنین بهانه ای می تواند جلوی بیع دومی را بگیرد؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اصولا نمی تواند.

 15. مصطفی
  پاسخ

  سلام بنده از شخصی ب سر رسید ۹۴/۸/۲۰چک گرفتم در قبال باری ک دادم مبلغ هفتاد میلیون تومان,بنده از ایشان انتقال مال ب قصد فرار از دین شکایت کردم,یک خانه دو طبقه داره,طبقه اول توقیف کردم مستثنیات دین خورد ازاد شد طبقه دوم رو هم ب پدر خانم پسرش وکالت فروش داده در تاریخ برج ده سال نودوچهار یعنی بعداز دوماه از تاریخ چکی ک ب من دادن وپدر خانم پسرش هم ب نام خانمش در تاریخ۹۵/۱۱/۲۰سند زده پدر خانم پسرش گفته در قبال طلبی ک داره این خانه رو ازش گرفته گفته بانک ضامن شده قسط هاش رو نداده مجبور شده خودش بده ب قول خودش وپدر خانم پسرش هم بر علیه همین اقا ک ب من بدهکار هست در شعبه حقوقی طرح دعوا کرده و طرف ک ب من بدهکار هست رو محکوم کرده و خانه اش رو گرفته,دادگاه الان ب من میگه این اقا قبل از اینکه حکم شما قطعی بشه ب نامش خورده و در این دادگاه بر علیه کسی ک شما ازش طلب دارین شکایت کرده ایا من میتوانم اثبات صوری بودن معامله رو کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید است. اخه چطوری می شود ثابت کرد که این معامله صوری بوده است؟ مدرکی ندارید.

 16. علی مرادیان
  پاسخ

  سلام استاد بعرض میرسانم یه پرونده مربوط به پدر مرحومم در رابطه با ملک در دادگاه بدوی و تجدید نظر مربوط به سال ۷۸هست شماره اخطاریه و تاریخ و ساعت روز دادگاه را میدانیم ولی مدارک اون دادگاهها را نداریم و الان لازمه چجوری میتونیم از دادگاه بگیریم راهی هست؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید ورثه به یک وکیل وکالت دهند که این کارها را دنبال کند. خودتان ممکن است خیلی ندانید که چکار کنید.

 17. سمیرا معماریان
  پاسخ

  سلام ملکی را اجاره نموده ام دو ماه بعد از اجاره مستاجر سابق مالک به جرم تصرف عدوانی از مالک شکایت نمود که پنج ماه بعد حکم به نفع مستاجر سابق صادر و در حالی که اینجانب شش ماه است در ملک با قرارداد رسمی حضور دارم و تاریخ شکایت مستاجر سابق بعد از تاریخ اجاره من است دادگاه بدون در نظر گرفتن شرایط اینجانب به مالک دستور داده ملک را به مستاجر سابقش برگرداند تکلیف اینجانب چیست و چه کاری باید انجام دهم؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا شما خانه را تخلیه نکنید و اگر اجراییه تخلیه گرفتند، به عنوان ثالث ذینفع تقاضای توقف عملیات اجرایی را بکنید که داذگاه رسیدگی کند.

 18. بهنام
  پاسخ

  با سلام
  بنده در پرونده ایی حقوقی به ناحق محکوم به رفع تصرف عدوانی شدم در صورتی که رسید پول پرداختی و قولنامه و صورتجلسه شهرداری مبنی بر واگذاری این ملک توسط فروشنده به بنده را داشتم (معامله سال ۷۸ انجام شده)
  که بنده تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ را کردم و دادگستری کل استان تهران اصل پرونده رو از دادگاه محل خواست و دادگاه پرونده رو ارسال کرد و بعد از چند ماه گفتند قاضی گزارششو تکمیل کرده و داده به رئیس دادگستری و ایشان هم پرونده رو فرستاده به کمیسیون
  سوال من این است که در این مرحله بنده میتوانم درخواست جلوگیری از اجرای حکم را بدهم؟
  پیشاپیش از راهنمایی های شما کمال تشکر را دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر نمی توانید و بعید است که این روش جواب بدهد.

 19. امیر رضا گمار
  پاسخ

  سلام
  قرارداد مشارکت در ساختی با مالک ساختمان نیمه کاره ای نوشتم ،در آن شرط فسخ قرارداد بصورت ،اگر سازنده نتواند مورد مشارکت را پیش ببرد و و حداکثر دوماه کار متوقف گردد ….. گذاشته شد اما در صورتجلسه تحویل ساختمان به دلیل مخالفت بنده ،عبارت اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن ،بعد از ارائه مطالبی در مورد تحویل ساختمان ارایه شد ،
  حالا مالک به بهانه خوابیدن کاربیش از دوماه به جهت تخلفات خودش به جهت نیمه کاره بودن ساختمان پس از ورود ما برای ادامه ساخت ، دادخواست فسخ داده است ، ایا می توان به اسقاط کافه خیارات در صورتجلسه تحویل استناد کنیم ،یا اینکه نمیشود ؟
  ،ضمنا با وجود مقصر بودن مالک در خوابیدن کار چون شرط ما برای فسخ فقط خوابیدن دو ماه کار است ،ایا در دادگاه در صورت آوردن مدارک جلوگیری شهرداری ،در صورت عدم پذیرش مطالب در اسقاط کافه خیارات در صورتجلسه تحویل دادگاه رای به فسخ میدهد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظر می رسد که مالک حق فسخ ندارد.

 20. نادر
  پاسخ

  با سلام شرکت با مسولیت محدود که سرمایه ثبت شده اش صدهزار تومانه اگه بعدا ملکی بخرد به اسم شرکت و اینو ثبت نکند بعنوان سهم الشرکه غیر نقدی ایا این ملک را میشه هر کس سهم خودشو هر وقت خواست بفروشه؟ و ایا سود تقسیمی باید براساس صد هزار تومن سرمایه ثبت شده باشه یا صدهزار بعلاوه ملک؟ یعنی کلا فرقی هست بین سهم الشرکه ثبت شده در تقسیم سود با اموالی که بعدا واسه شرکت خریده میشه مثل ماشین و ملک و کامپیوتر؟ باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ملک را شرکت می خرد نه شما بنابراین ملک به نام شما نیست که بتوانید آن را بفروشید. مگر اینکه ملک به نام شرکاء ثبت شده باشد.

 21. علی
  پاسخ

  سلام . من آپارتمان نو سازی را از شخصی که مالک بود ه خریداری کردم و ایشان هم سند را به نام من زده است و از اداره ثبت اسناد و املاک سند تک برگی برایم ارسال شده است . حالا پس از ۴ سال یک اظهاریه برایم از شخصی که تازه ثابت کرده که شریک ۵۰ درصد کل ملک می باشد برایم ارسال شده و درخواست ابطال سند را کرده . من و دو نفر از همسایه ها همین مشکل را داریم . حالا باید چکار کنیم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، از این ادعاها خیلی زیاد است شما هم باید محکم دفاع کنید. بعید است راه به جایی ببرند. ولی به هر حال شما هم اگر لازم است وکیل بگیرید که مشکلی ایجاد نشود.

 22. محمد
  پاسخ

  سوال
  قرارداد اجاره بسته شده و ده میلیون تومن بیانه گرفته شده و مابقی برای انتهای هفته هست
  املاک درخواست نگه داشتن سند داره
  این کار قانونی؟؟
  مشکلی نداره؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مشکل خاصی ندارد. می خواهد مطمئن شود که حق بنگاهی خود را دریافت می کند.

 23. بهزاد
  پاسخ

  با سلام

  بنده یک ملک را خریداری کردم،وقتی برای قولنامه رفتم که ملک را ببینم،تمام امکانات رو داشت داشت و معامله کردیم،حالا که رفتم خونه رو تخلیه کرده تا تحویل بگیرم می بینم پمپ اب و تصفیه اب و لامپ ها رو باز کرده و میگه اینا رو خودم خریدم و بستم الانم باز کزدم،ایا این اجازه رو داره که این وسایل ها رو بعد از معامله باز کنه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اجناس متعارف روی خانه است مثل لامپهای معمول ولی معمولا لوسترها را ممکن است باز کنند و ببرند.

 24. کیانوش
  پاسخ

  سلام آپارتمانی خریدم تقریبا ۵ دنگ رو پرداختم در موقع قرارداد نماینده مالک چیزی به من نگفت دو سه ماه بعدش به من زنگ گفت کابینت با ماست تو نگو این بیشتر فروخته بوده مالک مچشو گرفته بود و در یک اظهارنانه اعتراف کرده بعد که ما فهمیدیم از مالک تقاضای پول کابینت حدود ۱۱ رو طی اظهارنامه ای کردیم و جواب نداد و خودمون ناچار شدیم دوباره تقریبا همینقدرو بدیم و کابینت کنیم و بدیم اجاره ، بعد براش اظهارنامه فرستادم که شما یه تعهداتی داری که انجام ندادی منم از حالا به بعد قسط هامو نمیدم تا این پول از حسابم کم کنی نکرد و جواب نداد و در قرارداد دو قسط متوالی نمیدادی فسخ میشد منم ندادم حالا نامه فسخ فرستاده با پست و داخل نوشته طبق قرارداد فروشنده بعد از اخطار کتبی و دادن مهلت یکماهه نسبت به فروش اقدام و پس از کسر هزینه های متعلقه مابقی را مسترد می نماید منم قبل مهلت یکماهه تمام بدهیمو یک چک تضمینی گرفتم و دوباره براش اظهارنامه فرستادم و جواب نداده ولی وکیلش میگه فسخ!
  ۱-آیا امکان داره چند درصد براساس تجارب شما که قاضی دلیل منو بپذیره که علتش اون کابینت بوده که برم از خودم دفاع کنم؟
  ۲-تفسیر این مهلت یک ماهه درسته؟ من تا قبلش جور کردم بازم میتونه فسخ کنه؟
  ۳-مدرک من برای کابینت یک اظهارنامه از طرف نماینده مالک به مالک هست و درج با کابینت می باشد در قراردادی که دست نماینده مالک بوده و من ازش کپی برابر اصل گرفتم ولی مالک امضا نکرده و نمایندش امضا کرده و پسر برادر مالک(جعل است؟) آیا این مدرک برای گرفتن پولم کافیه؟
  ۴-مبلغ اضافه دریافت شده از یک سال پیش تا زمان دریافت بهش دیرکرد میخوره؟
  ۵-خرج هایی که تو خونه کردم که باعث افزایش و شیکی خونه شده رو کی قیمت گذاری میکنه؟
  ۶-منافع متصل یا منفصل این خونه با کیه؟ گناه من چیه که خونه اینقد گرون شده و من نفعی نبرم؟ ماده قانونی که بشه بهش استناد کرد که به نرخ روز بفروشن براساس سهمم بهم بدن هست؟
  ۷-اگر بخوان پول پارسالمو بدن همونو میدن یا با دیرکرد و تاخیر تادیه؟
  ۸-فسخ می باشد یا خیر ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب نباید بهانه می دادید ولی حالا که داده اید بلاخره موقعیت خیلی محکمی ندارید ولی خوبی مسأله این است که بعید است دادگاه در این وضعیت فسخ معامله را تنفیذ کند.

 25. سيد فرشاد كيائي
  پاسخ

  اقای دکتر ممنونم از لطف شما و تشکر از اینکه وقت گذاشتیدو پاسخ رو به من دادید.
  فقط یک عرض دیگه داشتم اینکه صلحی که خارج از دفتر خانه و به صورت دستی صادر میشود ایا یک طرفه میشود باطلش کرد. ایا این درست است که زمانی خواسته این صلح را انجام داده و حالا بنا به دلایلی(مثلا یکی از فرزندان کار اشتباهی کرده و باعث رنجش شخص شده باشد) میخواهد صلح را برگرداند.
  باز هم از وقتی که میگذارید و پاسخ میدهید تشکر و قدردانی میکنم.
  حق نگهدار شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، صلحی که خارج از دادگاه باشد خب از جهت شرعی صحیح است و بنابراین تا موجب فسخ آن قانونا وجود نداشته باشد، قابل فسخ نیست ولی صلحنامه وقتی قابل استناد است که رسما ثبت شود. بنابراین شما باید ابتدا به دادگاه مراجعه کرده و آن را احراز کنید و بعد بتوانید از آن استفاده کنید.

 26. ناصر
  پاسخ

  سلام.باعرض ادب واحترام خدمت شما.بنده برج ۱۲سال۹۵طبق صحبتی که باعموی خودم داشتم.ایشان آپارتمان سازهستن.یک واحدازایشان پیش خریدکردم که روخاک بود.قرارشد۵۵میلیون بدم و۱۲۰میلیون وام مسکن اولی داشتم.برج۱۲سال۹۵بیست میلیون به حسابش واریزکردم.برج۵سال۹۶بیست میلیون.والباقی دوفقره چک بجاش داده بودم به بتن ریزخودم پاس کردم یعنی تابرج۶سال۹۶پنجاه وپنج میلیون تکمیل شده بود.حالابعداز۲سال که تکمیل شده پول بنده روواریزکرده به حسابم وزده زیرحرفش.میگه من به شما واحدنفروختم.منم قراردادباهاش ندارم.فقط سه تاشاهدمعتبردارم که شهادت میدن.درضمن لوله گرمایش ازکف واتصالاتش روخودم خریدم وفاکتوردارم.وچندفقره چک ازطرف ایشان به رابیتس کاروبتن ریزوبرق کاردادم.پرینت حسابم دارم.میتونم شکایت کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره شما باید ثابت کنید که ملکی را از ایشان خریداری کرده اید. این امر می تواند با شهادت شهود یا سایر قرائن و امارات انجام شود. باید بدانید که صرف پرداخت پول به کسی دلالت بر انجام معامله نیست ولی می تواند همراه با سایر قرائن دلالت بر فروش هم داشته باشد.

 27. نادر
  پاسخ

  با سلام. در شرکت مسولیت محدود که مدت شرکت نامحدود ذکر شده اگر یکی از شرکا شرکت را بخواهد بهم بزند میشود؟ با توجه به اینکه شرکت عقد جایز است و شرط نامحدود هم در ضمن عقد شرکت که جایز است شرط شده تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اصولا با نظر یکی از شرکاء نمی توان شرکت را از بین برد. بنابراین اول باید به اساسنامه مراجعه کرد و موارد انحلال شرکت را مطالعه نمود. در غیر این صورت موارد انحلال در قانون تجارت بیان شده است (ماده ۱۱۴ قانون تجارت)

 28. سیداسحاق احمدی
  پاسخ

  سلام عرض ادب احترام. خدمت جناب دکتر.
  امابعد:عرض شود حضور جنابعالی اینکه درسال ۸۶خورشیدی بنده یک قطعه زمین ۱۰۰متری رو بصورت قول نامه ای از یک بانگاه معاملاتی واقع درگلشهر مشهد خریدم.از آنجایکه بنده تبعه کشور افغانستان هستم مشکلاتی در زندگی و اقامتم،
  ایجاد شد که پس از آن زمان دیگه به این زمین دست رسی پیدانکرد تا اینکه این اواخر متوجه شدم زمین مورد نظر راکسی دیگری چهار دیواری کرده و سقف هم زده است!! بعداز کلی چانه زنی و ارائه مداریک طرف قایل شده که زمین مال من است حال میگوید”داداش زمین مال تو”ولی باید خسارت من را به نرخ روز بایدپرداخت کنی زمین تان مال خودتان”سئوالم از جناب دکتر این است که آیا از نظرقانونی،راه وجود دارد که بنده بدون خسارت قانونی زمین رو صاحب شوم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چه خسارتی؟ نباید در ملک شما چیزی درست می کرد و حالا هم طبق قانون باید اگر چیزی ساخته باخودش ببرد. البته بهتر است با هم کنار بیاید و اگر چیز باارزشی آنجا ساخته است، شما ساختمانش را ازش خریداری کنید.

 29. محمد
  پاسخ

  عرض سلام وخسته نباشید
  آپارتمانی را از فردی که سند بنامش بود در بنگاه قولنامه کردم با کد رهگیری ویک ماه بعد از آن سند نیز بنام بنده زده شد. پس از مدتی معلوم شد این فرد با برادر و خانم برادرش این ملک را ۲ سال قبل قولنامه بنده در همان بنگاه معامله کرده، نکته جالب اینجاست که طرف حساب من در طی این دوسال ملک را به مستاجر داده است. حال آیا این دونفر می توانند درمورد ملک بنده ادعایی داشته باشند؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند ولی اگر این کار را کرده باشد، موضوع کیفری می شود و شما می توانید علیه فروشنده طرح دعوی فروش مال غیر را بکنید. این می تواند آنها را از پیگیری پرونده خودشان جلوگیری کند و مسأله را بین خودشان حل و فصل کنند.

 30. میثم صاحبی
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد عزیز
  بنده یک واحد آپارتمان با کلی پرسو جو خریدم و در بنگاه قولنامه کردیم در برج سه امسال و در برج پنج با گرفتن تمامی استعلامات سند به نامم زده شد و الان بعد هفت ماه یک ابلاغیه برایم آمده از طرف همسر سابق فروشنده که این ملک متعلق به ایشان است و درخواست ابطال سند را خواسته و مدارکی که طی دادخواست ارائه کردن به این شرح میباشد که آقای فروشنده در سند نکاحیه صفحه ۱۶ تعهد کردن که دو دانگ ملک را بنام ایشان بزنن و در برج ۹ سال ۹۶ یه تعهد محضری هم دادن که ۴ دانگ دیگر همین ملک را در اولین فرصت بعد خروج از فک رهن بنام ایشان انتقال بدهند و در ضمن برج ۱۲-سال ۹۶ یک بار توقیف کرده بودن و فروشنده به عنوان مستثنیات دین از توقیف خارج کردن و در برج سه ۹۷ به بنده فروختن خدا شاهده از زمانی که این دادخواست برایم آمده زن و شوهر از پوست درآمدیم و داریم دیوونه میشیم همه ی کار من بدون ایراد بوده و منزلی توقیف نبوده نه بنده مطلع بودم از تعهداتی که فروشنده به همسر شون دادن تو رو خدا کمکمون کنین چه کاری میتونم انجام بدم .شماره همراهم رو میزارم اگه خواستین از طریق تلگرام مدارک رو براتون ارسال کنم .تمنا میکنم کمکمون کنین.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نگران نباشید. بعید است که بتوانند سند را باطل کنند.

 31. همایون
  پاسخ

  سلام جناب دکتر، وقتتون بخیر.
  احتراما، جناب دکتر آیا مفهوم کلید در دست با مفهوم EPC متفاوت هست؟ و در صورت تمایز چه تفاوت های عمده ای با هم دارند؟
  پیشاپیش بابت پاسخگویتتون تشکر میکنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معمولا این دو را یکسان بکار می برند. ولی یک پروژه کلید در دست (اگر منظور یک طرح کامل باشد) می تواند به صورت یک یا چند قرارداد EPC انجام شود ولی یک قرارداد EPC ممکن است یک طرح کامل نباشد و طرح کامل از چند EPC تشکیل شود.

 32. معصومه
  پاسخ

  با سلام و تشکر از پاسخ شما
  سوالی که بنده از شما پرسیدم راجع به ماهیت عوضین در قرارداد بی او تی و بیع متقابل بود در واقع موضوع پایان نامه ام تحلیل حقوقی ماهیت عوضین و احکام ناظر به آن در انواع قراردادهای سرمایه گذاری خارجی هست. کتاب های شما و چند منبع دیگر در این زمینه را مطالعه کردم اما متاسفانه به نتیجه ی نرسیدم که ماهیت عوضین در انواع مختلف این قراردادها چه چیزی میتواند باشد و در منابع موجود فقط در مورد ماهیت قراردادی آنها و مقایسه آنها با عقود معین بحث شده است از شما ممنون میشم اگر در این زمینه بنده رو راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بگذار اینطوری شروع کنیم. در عقد بیع ماهیت عوضین چی است؟ در عقد اجاره ماهیت عوضین چی است؟ من نمی دانم در این دو عقد شما دنبال چه موضوعی هستی تا آن را به بی او تی و بیع متقابل تسری بدهم و بفهم که چه مسأله ای را می خواهید حل کنید. مثلا در عقد بیع، مبیع باید عین باشد و عین می تواند عین معین، کلی در معین یا کلی فی الذمه باشد و ثمن آن نیز می تواند عین، منفعت و یا حق مالی باشد. حالا همین مسائل را می خواهید در قرارداد بی او تی و یا بیع متقابل دنبال کنید؟ در هر حال این عقود از عقود عهدی است که موضوع آن تبادل تعهدات است که باید از سمت طرفین انجام شود که این تعهدات می تواند به ساخت کارخانه، پروژه، راه یا راه اهن و امثال آن منجر شود.

 33. فرشاد كيائي
  پاسخ

  سلام خدمت اقای دکتر
  سوالی داشتم ممنون میشم اگه پاسخ رو برای من بفرمایید
  پدرم وکالت تام به خواهرم داده و خواهرم با این وکالت نامه ملکی را به برادرم صلح عمری کرده است . لازم به ذکر است این ملک سند ندارد و این صلح در همان تعاونی تنظیم شده و چون سند ندارد در دفترچه تعاونی تنطیم شده . حال سوال اینجاست پدرم وکالت خواهرم را باطل کرده و میخواهد صلح را فسخ کند . اعضا تعاونی که این صلح نامه را تنظیم کرده اند مانع از فسخ صلح میشوند و میگویند حتما باید برادرم امضا کند تا صلح فسخ شود . و پدرم میگوید چرن در دفتر خانه تنظیم نشده و راضی به این کار نبوده باید صلح فسخ شود . از نظر شما حق با پدرم است و میتواند یک طرفه صلح را فسخ کند ویا حق با اعضا تعاونی است که مانع از این کار میشوند. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر کس به دیگری وکالت بدهد و وکیل در حدود اذن و مصلحت موکل اقدامی انجام دهد، اقدامات وی صحیح است و با مرتفع شدن وکالت، آن اقدامات باطل نمی شود. بنابراین با این شرایط پدر شما باید ثابت کند که صلح مزبور خارج از حدود وکالت یا مصلحت موکل بوده است.

 34. حسین
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید. پدر بنده یک باب مغازه سرقفلی دارد که می خواهد به نام من مصالحه کند و قرار است تا زمانی که در قید حیات می باشند منافع حاصل از اجاره مغازه به خود ایشان برسد. به چه مواردی بایستی در مصالحه اشاره شود تا شخص دیگری بعدا ادعایی به این مصالحه نداشته باشد لازم به ذکر که به دلیل سرقفلی بودن مغازه و قرارداد عادی امکان ثبت در دفتر ثبت اسناد برایمان مقدور بود . همچنین در صورت امکان نمونه قرارداد صلح را می توانید به ایمیل من بفرستید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمونه ندارم. آنچه باید به صراحت گفته شود، واگذاری آن بدون قید و شرط به شما است ولی در ضمن عقد شرط شود که شما تا زمانی که ایشان در قید حیات هستند شما اجاره مغازه را به ایشان بدهید. البته اگر اجاره پرداختی را هم معین کنید یا ترتیبی برای تعیین آن مقرر کنید بهتر است.

 35. معصومه
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  ماهیت عوضین در قراردادهای بیع متقابل و قرارداد بی او تی چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای اطلاع در مورد این قراردادها به کتابهای حقوق نفت و گاز و همچنین کتاب قراردادهای بی او تی اینجانب مراجعه کنید. سوال مبهم است.

 36. محمد س
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد ارجمند.

  اینجانب کارمند رسمی دولت هستم با ۱۵ سال سابقه دریک رشته بالینی درضمن کارشتاسی حقوق از دانشگاه ازاد که به تازگی موفق به اخذ ان شدم.حال بااین اوصاف آیا من میتوانم برای سردفتری دفترخانه رسمی اقدام کنم ؟آیا شامل قانون دو شغله می شوم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اولا باید صبر کنید که زمان امتحان سردفتری برسد. بعد بروید شرایط را بخوانید که آیا کارمندان دولت می توانند شرکت کنند و تحت چه شرایطی. مسلما بعد از قبولی باید یکی را انتخاب کنید. بنا ندارید که هم کارمند دولت باشید و هم سردفتر؟

 37. فرشته لطفی
  پاسخ

  سلام من قبلا ازدواج کردم و الان بی سرپرست هستم تا زمانی که خانه ها قیمت پایین تری داشت سعی کردم تا کمی بتوانم مبلغی جمع اوری کنم تا خانه بخرم اما الان با گرونیه خانه جمع کردن پولم بیفایده بوده چون حمایت مالی ندارم وخودم شخصا کار میکنم میخواستم یه اپارتمان بخرم اما فقط ۵۰ میلیون تومان جمع کردم واگربخوام جایی رو بخرم حداقل ۵۰ تومن دیگه لازم دارم و احتیاج به وام دارم وبا اینکه ضامنی ندارم چطور میتونم از بانک وام مسکن بگیرم به جاش خونه یی که میخرم مدارکش و به بانک بدم تا وامم و برگردونم به بانک و مدارک خونه رو از بانک بگیرم راهنماییم کنین تو این گرونیه خونه ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، راه حل خاصی به نظرم نمی آید. نمی دانم آیا می شود خانه ای پیدا کرد که بتوانید بقیه اش را وام بگیرید.

 38. سعید نیکچه
  پاسخ

  سلام ما قراردای بابت خرید آپارتمان امضا کردیم و ۱۰ میلیون بابت بیعانه اولیه پرداخت کردیم اما به دلیل مشکلاتی بقیه پولمون جور نشد حالا میخوایم پولمونو پس بگیریم ک مالک داره اذیت میکنه و امروز و فردا میکنه. در ضمن در قرارداد بندی بابت مدت پشیمانی و ضرروزیان ذکر نشده. حالا میخوایم از طریق قانونی اقدام کنیم برای پس گرفتن پولمون راهکار میخواستیم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، راهی که وجود ندارد مگر اینکه با رضایت جدا شوید.

 39. متین پناهی
  پاسخ

  سلام بنده یک خودرو کارکرده خریداری کرده ام که به صورت اقساطی از سایپا خریداری شده است و بنده نیز اطلاع داشتم
  و دو چک باقی مانده از اقساط را پاس کرده ام.
  حالا بعد از یک ماه از تاریخ اخرین چک سند خودرو برای خریدار اول ارسال شده است
  بنده وکالت نامه دارم که میتوانم سند را به نام خودم بکنم
  منتها سند دست خریدار اول است
  خریدار اول با این سند چه کار میتواند بکند؟
  و بنده چطور میتونم پیگیری کنم و سند را به نام خودم بکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کاری نمی تواند بکند ولی اگر نداد شما به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 40. مهدی
  پاسخ

  جناب آقای دکتر با سلام
  چند ماه پیش یک فقره چک را جهت وصول به یکی از دوستانم دادم
  و از چک کپی گرفته و از ایشان روی کپی چک رسید گرفتم که چک برای وصول به ایشان داده شده و در صورت وصول بهای آن باید به من پرداخت گردد حال این چک وصول نشده و ایشان اموال صاحب حساب را به نام خودش توقیف کرده و صاحب حساب میخواد با من مصالحه کنه ولی ایشان چک را به بهانه های مختلف به من تحویل نمیدهند آیا میتوان در داد گاه از ایشان شکایت کرد و چک را پس گرفت لطفأ من را راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله می توانید شکایت کنید. می توانید شکایت کیفری خیانت در امانت کنید.

 41. معصومه
  پاسخ

  سلام.
  پدرم در زمان بچگی ما زمینی را قولنامه ی خرید .پدرم الان فوت کردند .و قولنامه گم شده .و‌ما نه فروشنده و نه مشاور املاک نمی‌شناسیم .حالا برا اثبات مالک بودن زمین چکار باید کنیم؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به شهادت شهود یا فروشنده را پیدا کنید که دوباره با شما یک قولنامه امضا کند

 42. جمشید
  پاسخ

  با سلام.
  در خرداد ماه ۹۷ یکدستگاه ماشین با شرایط خرید قطعی و تحویل مهر از ایران خودرو خریدم. با توجه به تاخیر ۳ ماهه در تحویل خودرو به یازمان فروش خودرو در تهران رفتم و ضمن پرسش علت تاخیر از من خواستند در صورتی که نیاز به ماشین داری و موعد تحویلت هم گذشته و جزء الویت تحویل هم هستی باید از سود سه ماهه تاخیر و سود مشارکت انصراف بدهم تا ماشین فاکتور و سپس تحویل داده شود در غیر اینصورت تحویل به سال ۹۸ میفتد. من هم انصراف دادم . منتهی بعد از سه یا چهار روز ایران خودرو تحویل ماشین در قبال انصراف از سود را تکذیب و ماشین های تحویل مهر را به احتساب کامل سود فاکتور و حتی زودتر از من تحویل دادند.
  در خاتمه آیا با توجه به مغایرت گفتار ایران خودرو در زمان تحویل خودروها در سال ۹۸ و تحویل سریع پس از انصراف من، این امکان وجود دارد که نسبت به دریافت سود انصرافی اقدام کنم ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دیگر انصراف داده اید.

 43. جمشید
  پاسخ

  با سلام. در یک‌پرونده حقوقی طرف من محکوم به الزام به تنظیم سند شد و بعد از ابلاغ حکم و رای قطعی ، ایشان واحد را وثیقه وامی برای کارخانه اش نموده و مانع اجرای حکم شده است . لطفا راهنمایی بفرمائید
  ۱: چیکار کنم ؟
  ۲- آیا میتوانم تقاضای توقیف ملک را هم بدهم و از ادامه عملیات احتمالی دخل و تصرف بعدی در ملک را هم بگیرم ؟
  ۳- آیا در خواست توقیف ملک با توجه به رای قطعی مالکیت من در ملک نیاز به واریز پول به حساب دادگاه جهت توقیف دارد ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اگر خرید شما قبلا بوده است تقاضای ابطال سند وثیقه ای بکنید. ۲- آن کمکی نمی کند. ۳- فکر نکنم. بلاخره باید اول مسأله وثیقه را حل و فصل کنید تا بتوانید اجراش کنید.

 44. حسین
  پاسخ

  چنانچه قرارداد پیمانکاری ساخت پروژه با پیمانکار بر مبنای متر A ریال مقطوع منعد گردد و پیمانکار قسمتی از کار را انجام داده و بدلیل افزایش قیمت ها از ادامه کار امتناع کرده و بدون تعیین تکلیف قرارداد اولیه با قیمت جدید قرارداد دوم با همان موضوع (کل کار)منعقد میگردد در پرداخت ها پیمانکار مدعی است کل پرداخت بایستی بر مبنای قرارداد دوم پرداخت گردد و کارفرما مدعیست باید به میزان بازه کاری و میزان کار انجام شده در هر قرارداد بایستی پرداخت انجام شود کدام صحیح است؟ لطفا راهنمایی فرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   مسلما هر قرارداد برای زمان خودش ملاک است مگر خلاف آن در قرارداد دوم ذکر شده باشد.

 45. سید مرتضی پیرعلمی
  پاسخ

  ما قرارداد مشارکت در ساخت در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۶ انعقاد کردیم ولی متأسفانه سازنده به تعهد خود پایبند نبوده و پروانه ساختمان را در موعد مقرر یعنی ۹۰ روز کاری نگرفته است. آیا قرارداد فسخ است؟
  و الان که بعد از چندین ماه امده است و میگوید جواز را گرفته میتوان شرایط اقتصادی جدید را بهانه کرد و شرایط جدید و قرارداد جدیدی منعقد کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   هیچ قراردادی خود به خود فسخ نمی شود مگر اینکه در قرارداد فسخ پیش بینی شده باشد یا شروط قرارداد بعد از الزام از طریق دادگاه، انجام نشود.

 46. فاطمه
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یک سوال قبلا مطرح کرده بودیم که شما لطف نمودید پاسخ دادید. الان اطلاعات من کاملتر شده و مجددا سوالم رو میخواهم بپرسم. ممنون میشم مجددا کمک کنید.

  یه اپارتمان سال ۹۴ کسی به اسم صدیق فروخته به فردی به اسم فراصت و بهش وکالت فروش داده و در مبایعه نامه ذکر کردند در صورت عدم پرداخت ثمن قرارداد فسخ هست.
  سال ۹۵ فراست با وکالتی که داشته ملک رو فروخته به فردی به اسم قائدی و قاعدی به نام زده و سند رسمی داشته من از قائدی ملک رو خریدم و سند رسمی تک برگ دارم. حالا صدیق مالک اول بخاطر عدم دریافت پول قردادش شکایت کرده برای ابطال سند
  و حکم دادگاه برای ابطال مبایعه نامه و وکالت نامه اول بین خودش و فراصت گرفته به علت عدم پرداخت بخشی از ثمن. در حکمی که از دادگاه گرفته ادعا کرده خونه در تصرفش هست و هیچ اشاره ای به انتقال و دست به دست شدنا بعدش نکردن. خونه در تاریخ صدور رای تخلیه و در تصرف بنده بوده است. و از سال ۹۵ تا ۹۷ هم آقای صدیق در همان منزل مسااجر آقای قائدی بوده است. ولی با عدم ارائه اطلاعات کامل به دادگاه اول و عدم حضور ما حکم گرفته. من تصمیم دارم برای این حکم اعتراض ثالث بزارم. و درخواست اناطه نوبت دادگاه ابطال سند ملک رو بکنم که منوط به نتیجه دادگاه اعتراض ثالث بنده است. با این شرایط چند درصد احتمال داره نتیجه این دعوی به نفع بنده باشد. در ضمن بنطر میرسه بین نفر اول و دوم معاملات توافثاتی مبنی بر هر چی نفر اول گفت وجود داره. بسیار نگرانم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشکلی شما پیدا نمی کنید. چون به خاطر عدم پرداخت ثمن نمی توان معامله را باطل کرد و فقط ممکن است فسخ شود که فسخ باعث نمی شود معاملات بعدی باطل شود.

 47. علی
  پاسخ

  سلام من خانه پدری که بین چهار برادر و چهار خواهر هست خریدم البته ۳ دانگ ان چون ۳ دانگ ۱۸ سال قبل از پدرم قانونی قریده بودم ما در بنگاه بطور رسمی قرداد نوشتیم و شرط منفسخ گذاشتیم در صورت عدم تهدد طرفین چک هر شخصی به خودش دادم و الباقی قر گذاشتیم در دفتر خانه اولین چک به خواهرم دادم روز چک حسابم پر بود زنگ زد گفت نمیگیرم پیشت باشه روز محضر میگیرم بقیه چک ها وصول کردن ولی خواهرم چند روز بعد چک من برگشت زد و بین ما اختلاف افتاد روز محضر هم برادرام و یک خواهرم امد و وکالتی امضا کردن حالا یک سال گذاشته و دو خواهر م که چک وصول کردن بهانه کردن از اون چک برگشتی نمیان هر چقدر صحبت کردم و حاضر شدم مبلغ چک برگشتی دو برابر بدم قبول تکردن من چکار کنم در ضمن فروشندها تعدد داده بودن در گرفتن وام با سند خانه همکاری بکن ولی همکاری نکردن حتی در کارهای اداری اهم از شهرداری و غیره منفسخ ما هم ۲۰ میلیون هست من چکار کنم ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با خواهر و برادرهای خوت مصالحه کن. تصمیم نداری که سالها همه را در دالانهای دادگستری ویلون کنید.

 48. علیرضا
  پاسخ

  سلام
  جناب دکتر جسارتا سوال بنده رو پاسخ ندادین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام کدام سوال؟

 49. سجاد موسوی نسب
  پاسخ

  سلام آقای دکترشیروی
  پدر اینجانب حدود۷ سال است که بیماری افسردگی دارد و شب وروز تو خونه می خوابد و پدر اینجانب خواندن ونوشتن ندارد وبیسواد است حدود ۲سال پیش عموی اینجانب با دو نفر از برادران بنده ومشاور املاک همدست شده و مشاور املاک یک مبایعه نامه نوشته که پدرم زمین زراعی ذخیره که فاقد سند بوده ۳ هکتار زمین زراعی خودش رابه مبلغ چهل و پنج میلیون وپانصد هزار تومان به عموی اینجانب فروخته است ودو تا از برادراینجانب زیر مبایعه نامه رابه عنوان شاهد امضا کردند در حالی که عموی اینجانب به پدرم هیچ گونه پولی پرداخت نکرده است ودر مبایعه نامه بنگاه دار نوشته که پول به صورت نقدی پرداخت شده است وباقیمانده ثمن ندارد و در حالی که پارسال قیمت فروش زمین زراعی ذخیره فاقد سند قیمت فروش هر هکتاری به مبلغ صد میلیون تومان وجمع کل پول سیصد میلیون تومان می شد در ادامه مبایعه نامه بنگاه دار نوشته که فروشنده هیچ گونه ادعاواعتراض ندارد عموی اینجانب با همدستی دوتا از برادر اینجانب ومشاور املاک سر پدر اینجانب را کلا ه گذاشته آیا پدر اینجانب می تواند ازعموی اینجانب واز دست دو تا از برادرم وازمشاور املاک به دادگاه شکایت بکند و شکایت بطلان مبایعه نامه را بکند و بعدا زمین را از دست عموی اینجانب بگیرد ویانه لطفا جواب بدهید خیلی ممنونم اززحمات شما؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر کسی که بخواهد سندی را باطل کند یا باید بگوید که من امضا نکرده ام یا باید بگوید که من هشیار نبوده ام یا باید بگوید که تهدید شده ام بلاخره باید دلیلی اورده شود و پدرتان بتواند آن را ثابت کند. با این اوصاف که شما می فرمایید، مسئله به این راحتی نیست به خصوص که پدر شما هم ظاهرا تمایلی به پیگیری ندارد و شما هم نمی توانید به نمایندگی و وکالت از طرف پدرتان این کار را انجام دهید. خودشان باید این کار را انجام دهند. مگر اینکه وکیلی از طرف پدر شما دنبال کار را بگیرد که باز بعید است که نتیجه بدهد.

 50. علی
  پاسخ

  با سلام،
  کارمند رسمی یکی از دانشگاه های دولتی با سابقه خدمت زیاد و حسن سابقه هستم که واحد سازمانی که در آن مشغول بکار بودم به “سه” واحد مجزا تفکیک شد، در زمان تفکیک با احتساب اینجانب، “سه نفر” نیروی تمام وقت در واحد بطور تمام وقت مشغول بکار بودند و یک نیروی شرکتی به تازگی با این واحد همکاری میکرد( بند پ). در دانشگاه ها اعضای هیات علمی در تمام امور کارکنان تصمیم گیرنده هستند. علیرغم اعلام آمادگی من برای دو واحد از بین سه واحد جدید، برای یکی از واحدهای جدید بین من و نیروی شرکتی قرعه کشی برگزار کردند! و در نهایت بر اساس نتیجه قرعه کشی، محل کار من واحدی تعیین شد که اصلا متقاضی آن واحد نبودم و حتی مخالفت نیز داشتم و از نظر تجربه و سوابق تحصیلی نزدیکی به نسبت کمتری با واحد جدید داشتم. آیا تعیین واحد سازمانی بدون رضایت کارمند و تعیین محل بر اساس قرعه کشی آنهم بین نیروی مستخدم رسمی و شرکتی خلاف مقررات نیست؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم این دستگاه است که مشخص می کند که شما کجا کار کنید ولی اگر اعتراض دارید به دیوان عدالت شکایت کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *