این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. علی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب.
  جناب ما ملکی داریم که متاسفانه اداره گاز اومده در قسمتی از ملک ما ایستگاه تقلیل فشار زده به متراژ ۲۴۰متر متاسفانه مبلغ زمین رو هم ندادن و ما هم سند ندادیم البته این قضیه برای خیلی وقت پیشه الان ما میخواهیم اقدام کنیم تا احقاق حق بشه سوالی که داشتم اینه که الان زمین رو با نرخ روز محاسبه میکنن و اینکه ما این قضیه رو از کجا شروع کنیم بی نهایت سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اول به اداره گاز مراجعه کنید ببنید که چه می گویند. بعد از پیدا کردن اطلاعات و عدم توافق با اداره گاز، خب تنها راه شکایت به قوه قضاییه و طرح در دادگاه است.

 2. یوسف
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  بنده زمینی خریدم دو سال قبل الان مشخص شده که زمین برای فروشنده نبوده. در واقع ایشون کلاهبرداری کردن. اگه شکایت کیفری کنم و ایشون محکوم به “رد مال”بشن ایا فقط عین همون پولی که دوسال قبل پرداخت کردم به من تعلق میگیره؟به چه صورت میتونم خسارتی که به من وارد شده روجبران کنم؟چون اون پولی که من دو سال قبل پرداخت کردم و زمین خریدم الان با همون پول هیچ زمینی نمیتونم بخرم. الان قیمت همون زمین چهار ونیم برابر شده.

  دوم اینکه در قولنامه ذکر شده که اگه فروشنده به هر دلیلی نتونه زمین رو به بنده تحویل بده باید مبلغ پنج میلیون به بنده خسارت بده علاوه بر پرداخت ثمن اصلی معامله ک پرداخت کردم.
  ایا اگر شکایت حقوقی انجام بدم فقط همین پنج میلیون خسارت بهم میرسه؟یا قاضی تورم زیادِ امسال رو هم در نظر میگیره؟چون قیمت زمین چهارو نیم برابر شده الان.

  و در پایان بنظرتون شکایت کیفری انجام بدم یا شکایت حقوقی بتونم خسارتی ک بر اثر کم شدن ارزش پول بهم وارد شدخ رو جبران کنم؟البته طرف مقابلم اونجور ک تحقیق کردم بجز منزل مسکونی و حقوق کارمندی هچ چیزی واسه پرداخت نداره.
  لطفا راهنمایی بفرمایید به چه نحوی میتونم به حق پایمال شده خودم برسم. چون هزینه واس گرفتن وکیل ندارم میخوام خودم اقدام کنم. لطفا راهنمایی کنید با کدام بند و ماده حقوقی اقدام کنم. خدا خیرتون بده. یا حق

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شکایت حقوقی بکنید و تقاضای کلیه خسارات را هم مطرح کنید. البته اگر شکایت کیفری کنید، به نظرم ان شرط ناظر به عدم تسلیم است نه اینکه ملک غیر درآید و بنابراین فروشنده باید خسارت را پرداخت کند.

 3. علی
  پاسخ

  با سلام . خدمت استاد گرامی
  مادرم با برادرم یک توافق صرفا شفاهی برای احداث ملک کلنگی منعقد نمود ( ۶۰ % مادر بعنوان مالک و ۴۰% بعنوان سازنده ) پس از ۲ سال که از احداث ساختمان گذشت و پیشرفت کار به حدود ۸۰ % رسیده بود متاسفانه برادرم با بجا گذاشتن کلی بدهی به رحمت خدا رفت . مادرم به من وکالت کاری داد که بقیه کار ساختمان را تمام کنم . برای تکمیل ساختمان و نیز پرداخت کل بدهی ها ۳ واحد فروش رفت و این کار به اتمام رسید . و یک واحد هم تحویل زن برادرم دادیم . که با این کار ۴۰ % سهم سازنده تکمیل گردید . ولی زن برادرم رفت و از مادرم شکایت کرد که کار تکمیل ساختمان را شوهرم انجام داده و با توجه به اقرار مادرم در دادگاه بدوی مبنی بر انجام مشارکت شفاهی ، دادگاه به نفع زن برادرم رای داده و دادگاه تجدید نظر هم با توجه به این اقرار ، رای به نفع ایشان داده . و حتی دست نوشته زن برادرم بدون امضاء موجود است که اقرارداشته شوهرش بدهی داشته و لیست طلبکاران را نوشته و لیست کارهای باقیمانده ساختمان را هم نوشته ولی دادگاه توجهی به این مدرک نکرده ظاهرا چون امضا نداشته است . رای دادگاه هم ۳۳ درصد کل ملک را به نفع این خانم صادر کرده . حالا این رای برای اجرا به اجرای احکام رفته و این خانم برای آن مالکین هم اظهاریه فرستاده مبنی بر ابطال سندشان .
  آقای دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنیم .
  این خانم داره خیلی ناحق میگه . و به زور داره صاحب ملک می شود .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بلاخره حکم صادر شده و ظاهرا قطعی شده است و بنظرم کاری نمی شود کرد. البته استفاده از ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری وجود دارد ولی امکان موفقیتش خیلی کم است.

 4. احسان طالبی
  پاسخ

  عرض سلام مجدد
  جناب دکترشیروی، به جهت مشاوره مفید ومختصری که در باب موضوع حقوقی مطرح شده توسط اینجانب ارائه فرمودید کمال تشکر را دارم.قبلا از راهنمایی های حضرتعالی بهره وافر برده ام.انشاءالله زکات علم تان به زندگی شما برکت بی پایان نصیب نماید.

 5. میثم صاحبی
  پاسخ

  سلام دکتر عزیز تو رو قرآن کمکم کنید من بار دومه که پیام میدم قبلا هم خدمتتون عرض کردم من خونه ای رو در برج سه خریدم الان برای برج ۱۲ برام دادخواست اومده که فروشنده به خانم سابقش دو دانگ تو نکاحیه و چهار دانگ چند ماه بعد در محضر تعهد همین خونه ای که خریدم رو داده و طرف هم از من و هم از فروشنده که شوهر شون بوده شکایت کرده که ابطال سند و تنظیم به نام ایشون رو خواسته و من طبق استعلاماتی که گرفتم اقدام به خرید کردم و از کجا باید میدونستم که به خانمشون چه تعهداتی دادن تو رو قرآن کمکمون کنید پیش هر وکیلی میریم میگن احتمال اینه سند رو باطل کنن زیاده و برای وکلالت ۱۵ میلیون میخوان من توان پرداخت این پول رو ندارم و خودمم بیکار هستم آقای دکتر کمکم کنید الان که دارم مینویسم دارم اشک میریزم زندگیم رو هواس زنم داغون شده اینقد که جوش میزنه به غیر از خدا هیچ امیدی نداریم کمکم کنید تو رو خدا لطفا یه راهی جلوی ما بزارید اینم شمارمه اگه امکان داره منت بزارید .ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، آن تعهد فایده ندارد مگر اینکه فروخته باشد که در این صورت مرتکب جرم شده است.

 6. محمد
  پاسخ

  باسلام پدرمن درسال ۶۳یک باب منزل مسکونی ازشخصی خریداری میکندودرقولنامه چندین نفرشاهدهم هست که بعدگدشت چندین سال اقدام به گرفتن سندمیکندوبعدازمراحل قانونی ودرج درروزنامه سنداخذمیکندوحال بعدگذشت ۳۴سال فردی مدعی شده که این ملک مال اوست وشکایت کرده است.الان تکلیف ماچیست.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب شما هم باید دفاع کنید. بلاخره چون سند توسط مالک منتقل نشده است، امکان باطل شدن آن است.

 7. حبیب
  پاسخ

  با سلام ،بنده یک باغچه رو فروختم و در قبال مبلغ باغچه چک گرفتم و در قرارداد ذکر کردیم که در صورت پاس نشدن چک معامله یکطرف فسخ میشود وخریدار حق هیچگونه اعتراضی ندارد حالا من میخوام بدونم اگر چک پاس نشود من میتوانم به چک شکایت کنم پولم را بگیرم و باغچه ام را پس نگیرم یا باید باغچه ام را پس بگیرم و ضرر و زیان دریافت کنم ،لطفا راهنماییم کنید ،قانون چه میگوید به این حرف من؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست. حق فسخ حق است و شما می توانید از این حق استفاده کنید یا خیر.

 8. حمید
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب، در مجتمعی که اینجانب مدیر آن هستم یکی از ساکنین در قسمت پشت بام مقدار نسبتا زیادی اسباب و اثاثیه قرار داده و روی آنها روکش هم کشیده و البته اینجانب اطلاعی ندارم چه کسی این کار را کرده و با پرس و جو از ساکنین به دو نفر شک دارم. آیا می توان از طریق دادسرا به جرم تصرف عدوانی شکایت کنم و باتوجه به اینکه مطمئن نیستم چه کسی اینکار رو انجام داده چگونه از طریق قانونی می توانم بفهمم که کی اینکار را انجام داده که از وی شکایت نمایم؟ با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تصرف عداونی نیست ولی می توانید از طریق تأمین دلیل آن اثاثیه را به جای دیگری منتقل کنید.

 9. زهرا طباطبایی
  پاسخ

  سلام ملکی ۳ طبقه توسط صاحب اصلی سال ۸۴ تفکیک به سه واحد اپارتمان شده است ودر سال ۹۰ بصورت اپارتمان اپارتمان طبق سند غیر منقول که موجود میباشد به فردی فروخته شده است در سال ۹۲ این فرد دوم روی پلاک ثبتی اولیه (مادر) در دفتر املاک ۳ دانگ ملک ویلایی را مبایعه نامه می نویسند بنده در سال ۹۵ بدون اطلاع از چنین مبایعه نامه ای طبقه اول را از فرد دوم با توجه به اینکه سند هیچ مشکلی نداشت وازاد بود خریده وسند تک برگ دریافت کردم پس از سند زدن من شخصی مراجعه وادعای مبایعه نامه را مطر ح نموده ودرخواست ابطال سند بنده را از دادگاه نموده است این در حالی است که فردی که اپارتمان را به من فروخته با این افراد در بازار اهن کار میکردند ومبایعه نامه بخاطر دریافت طلب بوده است ودر حال حاضر هم این فرد در خارج از کشور زندگی میکنندلطفا مرا از نگرانی در اورید متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم که برای شما مشکلی ایجاد شود ولی باید با حساسیت در دادگاه حاضر شوید و وکیل هم همراه داشته باشید.

 10. محسن
  پاسخ

  سلام. ملکی به انضمام مسجدی توسط توافقنامه در سال ۹۲و۹۳ از سوی وراث مرحوم عموم به اینجانب واگذار شده و مجدا در مرداد ۹۷ توسط وکالتنامه رسمی از سوی وراث به بتده واگذار شده. حال متوجه شده ام در خرداد ۹۷ احدی از وراث مسجد را طبق وقفنامه ای به اوقاف واگذار کرده است. حال اینجانب برای بازگرداندن مسجد به خود چکار میتوانم بکنم.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مسجد را که نمی شود به شما داد.

 11. محیا
  پاسخ

  سلام
  من و همسرم یه خونه خریدیم نصف بنده نصف ایشون الان فروختیم به مبلغ ۷۰میلیون و خواهر ایشون بهشون پیشنهاد شراکت داده که دوتا از خواهر ها همراه با ایشون زمین بخرن، ولی من راضی نیستم و اینکه متاسفانه پول رو به حساب خودشون ریختن، منم هرچی میگم راضی نیستم ایشون گوش نمیدن نمیدونم چیکار کنم یه مطلب دیگه این که ایشون از من امضا و اثر انگشت گرفته که هرچی دارم واسه اون باشه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب امضا که داده اید، پول هم که دست شما نیست، خب چه کاری می توانید بکنید جزء راضی به رضای همسر

 12. محسن
  پاسخ

  سلام جناب دکتر عزیز…ملکی خریداری کردم با کد رهگیری به طریق قانونی به صورت مبایعه نامه؟.نیمی از ثمن ملک را پرداخت مردم .ملک را تحویل گرفتم..ولی در روز محضر متوجه شدم ایشان بعد از فروش ملک ..سند را ضامن وام شرکتی شده. که شرکت دو برابر الباقی ثمن وام گرفته..و بعد از یکسال. ریالی هم پرداخت نکرده….من باید چه داد خواستی بدهم .و ملک را لازم دارم چون قیمتش زیاد شده در این مدت

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این پرونده پیچیده شده است و باید شما بتوانید رهن بعدی را باطل کنید چون شما مالک آن بوده اید.

 13. فردین فخیم زاده
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکترشیروی بزرگوار
  اینجانب درسال ۱۳۵۹زمین زراعی ذخیره به مساحت ۷هکتار تصرف نمودم و در اون زمان زمین زراعی ذخیره رابا بیل وکلنگ به مرحله آبادانی رساندم ودرسال ۱۳۶۷موفق به دفترچه نهاده های کشاورزی وکارت شناسایی مددکار آب و خاک ازاداره جهادکشاورزی بنام خودم اخذ نمودم و زمین زراعی ذخیره موصوف فاقد سند میباشد وحدود ۲ روزپیش همسایه بغلی زمین زراعی که زمینش دارای سند نسق ۱۲ هکتاردارد توضیح براینکه همسایه بغلی اینجانب با تراکتور ۱هکتار از زمین زراعی ذخیره اینجانب رابا تراکتور شخم زنی کرده وبه زمین خودش مختلط کرده است وادعا می کند که زمین اهکتار مال خودش است اینجانب از چه طریقی می توانم از همسایه بغلی ام به دادسرا شکایت بکنم وبه زمین زراعی ذخیره اهکتار خودم رابه مالکیت خودم درآورم ضمنا زمین زراعی ذخیره ۷ هکتار فاقد سند مالکیت میباشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تصرف عدوانی را مطرح کنید که ساده ترین و سریع ترین است.

 14. حامد ویشکایی
  پاسخ

  سلام ملک تجاری را سال قبل خریدم اب نداشته ..امسال درخواست اب داده ام وبا توجه که کلدبنا بصورت مسکونی تجاری بوده واب در برگه قبص بصورت پنج واحد مسکونی ویک واحد تجاری نوشته شده درخواست اب دادم وشرکت اب گفت نیازی به حصور مالک ساختمان نیست چون ملک شما بصورت ملکیت ونیازی نیست در ثانی اب بصورت مجژا کشیده شد اما با گذشت چند ماه صاحب ساختمان ادعا فروش حق اب واستفاده از اب من را دارد لطفا من را راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی دانم مشکل چی است. منظور شما این است که ایشان نباید از شما پول آب بگیرد؟ خب این بستگی به این دارد که پول آبی نداده باشد و متعهد شده باشد که برای شما آب مجانی وصل کند.

 15. حسین
  پاسخ

  با سلام، بنده مالک یک جایگاه سوخت هستم در سال ۱۳۸۶ آن را خریده ام. شخصی مدعی شده که در سال ۷۳ تا۷۹ کارفرمای آن دوره بیمه اش را پرداخت نکرده است و اکنون بیمه تامین اجتماعی مالک فعلی جایگاه را مجبور به پرداخت بیمه نامبرده می نماید آیا این کار از نظر منطق و قانون صحیح است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله کارگاه را بیمه می شناسد ولی شما هم می توانید به فروشنده مراجعه کنید و مبالغ پرداختی را مطالبه کنید.

 16. فردین فخیم زاده
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکترشیروی بزرگوار
  سند اصلاحات ارضی که در سال ۱۳۴۲به دارنده گان زمین زراعی توسط وزارت کشاورزی داده شده است سند مالکیت رسمی محسوب می شود ویانه سوال دوم، سند اصلاحات ارضی در دادگاه به عنوان مالکیت زمین محسوب می شود ویانه لطفا اینجانب را راهنمایی کنید خیلی ممنونم از زحمات شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سند است ولی حالا باید به استناد آن سند رسمی ثبتی بگیرید.

 17. غلی اصغر کلانی
  پاسخ

  عرض سلام و ادب و اهدا تحیات خدمت حضرتعالی
  بنده سال ۹۵ حانه ای را به شخصی(بساز و بفروش فروختم)وهم زمان آپارتمانی را از او پیش خرید کردم برای مادرم و قرار شد مبلغی هم پول نقد به عنوان مابغی ثمن مغامله همراه با تحویل ملک توسط اینجانب در محضر به بنده بدهد والبته پیش از تحویل ملک توسط اینجانب چون آپارتمان در زمان دیگری آماده تجویل میشد قرار شد خانه ای تا مبلغ مشخص ۸۰ میلیون تومان برای مادر بنده رهن کند تا آماده شدن آپارتمان که در مبایعه نامه ذکر شده است اما ایشان در موید مقرر برای پرداخت مابقی ثمن در مجضر حاضر نشدند و البته منزل هم برای مادر بنده رهن نکردند و چون بنده قرار بود وکالت فروش بدهم مجضر از ثبت عدم حضور ایشان خودداری کرد
  حال خریدار شکایت کرده و تحویل منزل فروخته شده را مطالبه میکند و بعد حدود سه سال برای تحت فشار گزاشتن مامیگوید اگر هم منزل رهن کند در منطقه بدنام و پرت شهر رهن میکند(مکان رهن در مبایعه نامه قید نشده بود)چون با ۸۰ میلیون تومانی که بعد سه سال بر اثر تورم اقتصادی بی ارزش شده است فقط میتوان در این مکانها رهن کرد
  حال سوال بنده این است چه باید کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما هم باید دعوی متقابل بدهید. منزل باید توسط مادر شما انتخاب شود ولی پول رهن همان هشتاد است.

 18. ساغر
  پاسخ

  سلام ، بنده صیغه یک آقای متاهلم
  و واسش کار میکنم
  حدودا یکساله این روال ادامه داره ولی صیغه ما از اواسط رابطه شکل گرفت..
  امروز سر یک بحث به زور کتک و تهدید و چاقو از من چک به مبلغ ۵٠ میلیون امضا گرفت…
  به این بهونه که اگر دوباره خطایی کردم و خواستم از زندگیش برم به جای هزینه هایی که برام کرده چک رو نقد کنه !
  خرج چندانی نکرده برای من
  من یکساله پیشش کار میکنم حقوقم رو باید میداده !
  نفقه باید میداده ! بجای اینا نیازهای معمولی و روزمره منو برطرف کرده…
  الان من چه کاری از دستم بر میاد ؟
  می تونم شاکی شم ؟؟
  من هیچی ندارم از خودم اون می تونه با این چک منو بندازه زندان؟
  تو رو خداااا راهنمایی کنید 😭

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر خواستید از ایشان جدا شوید، نگران آن چک ۵۰ میلیونی نباشید. بلاخره این چک باید بابت چیزی از شما اخذ کرده باشد و حتما ایشان هم از آبروش می ترسد و چک را دنبال نمی کند.

 19. محمد رضا
  پاسخ

  سلام . باتشکر واحترام
  مالکی غیر ایرانی ملکی تجاری با ۱۸ مغازه سرقفلی خریداری می نماید و چند سال بدون معرفی خود و در غالب رعب و وحشت با معرفی افراد مختلف صرفا جهت تخلیه ملک بدون پرداخت حقوق قانونی با زر و زور !!؟ تاکنون ره به جایی نبرده . کاسبان غالبا اجاره را به صندوق وحساب شخص خریدار واریز کرده اند .
  اکنون پس از چندین سال دست به دست شدن ملک بین خودشان با دادن وکالت شکایت تعدیل مال اجاره و معوقه همگی کاسبان نموده و در شکایت قید شده که هیچ گونه رابطه قراردای ندارند لازم به ذکر است اکثر کاسبان بیش ازمدت ۴۰ سال صاحب سرقفلی می باشند و ملک در بهترین جای شهر واقع شده است خواهشمند است راهنمایی بفرمایید .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام من که متوجه نشدم که مشکل چی است. اینطور که شما می فرمایید یه پرونده قدیمی و پیچیده که باید حتما باید اسناد را به وکیلی نشان دهید که شما را راهنمایی کند.

 20. هابیل شبستری
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکترشیروی
  عموی بنده درمورخه ۹۷،۱۰،۲ از طریق تلفن همراه قبلا به دلیل اختلاف خانوادگی سابق که داشتیم به بنده تلفن کرده وبنده را تهدید به قتل نموده ودر تلفنی به بنده گفت که تو راباچاقو وشکمت را باچاقو پاره پاره می کنم بعد ش گفت که شما را هروقت در خیابان ببینم با ماشین شما را زیرماشین می کنم تابروی داخل قبرستان دفن بشوی بنده صدای تلفنی تهدید به قتل عمویم را از طریق تماس تلفنی ضبط نمودم وفردای آن روزضبط تماس تلفنی عمویم را به عنوان تهدید به قتل به دادگاه شکایت کردم وسی دی صدای ضبط تماس تلفنی صوتی رابه پرونده شکایت پیوست نمودم وشکایت رابه دادسرای عمومی ارائه نمودم وسوال بنده این است که بنده در دادگاه می توانم عمویم را با صدای ضبط تماس تلفنی صوتی وبدون شهود عمویم را دردادگاه محکوم بکنم ویانه سوال دوم ،جرم تهدید به قتل در صدای ضبط شده در تماس تلفنی صوتی چند ماه حبس دارد لطفا بنده را راهنمایی کنید خیلی ممنونم از زحمات شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این نوع حرفها بین اقوام نزدیک بعضا پیش می آید و نمی توان دلیل محکمی بر تهدید تلقی کرد. شما هم بهتر است علیه عموی خود شکایت کیفری نکنید که به قول حافظ شیراز، «عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری»

 21. peyman
  پاسخ

  سلام وخسته نباشد من با پسر عمه ام باهم خرید فروش ماشین می کردم در سال ۹۲ایشان ۱۵ فقره پول دو میلیون چهارصد به حسابم ریخته اون هم از بابت فروش اقساطی ماشین بوده .بعد از یک سال از هم جدا شدیم حساب کردم ایشان به من ۵۷ میلیون بدهکار شد ایشان ۳ فقره چک داد من هم که قرض داشتم داده ام به یک نقر چکها پول نشد چکها را برگشت زد ایشان هم از من شکایت کرد گفت من پول چکها را داده ام ( حقوقی) کار نتوانست بکند بعد از گذاشت ۳سال امده از من شکایت ( ربوی) کرده مگه ایشان به من بهره داده من هم مستند می کند به ۲۴ میلیون ریال که ماشین فروختیم که به حساب من ریخته من هم مدرک ندارم بگم که پولها از بابت فروش ماشین بود ممنون میشم که راهنمایی کنند ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم این شکایت به جایی برسد.

 22. یاسر آخوندی
  پاسخ

  با سلام
  ایا فردی که از صاحب سرقفلی مغازه طلبکار است میتواند از صاحب ملک همان مغازه تقاضای دریافت حق سرقفلی را بنماید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حق سرقفلی مال مالک معازه نیست که بشود از ایشان مطالبه کرد.

 23. Salar
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  بنده ملک کشاورزی را از طریق قولنامه با کد رهگیری و مدت دار با دریافت مبلغ دویست میلیون و سه فقره چک فروختم و در آن قید شده در صورت پاس نشدن هر یک از‌ چکها حق فسخ دارم و سند هم پس از پاس شدن چکها زده میشود. متاسفانه در قرارداد خریدار را از فروش ملک قبل از پاس شدن چک ها منع نکردم . چک اول خریدار برگشت خورد و بنده اظهار نامه جهت فسخ دادم ولی با زبان بازی خریدار دادخواست فسخ ندادم و معطلم کرد . حالا نزدیک زمان چک دوم هست و متوجه شدم خریدار ملک را قبل از برگشت خوردن چکش با قولنامه دستی و بدون کد رهگیری به شخص دومی فروخته و آن شخص هم چند روز بعد و قبل از تاریخ برگشت چک به شخص سوم فروخته و شخص سوم اکثر پول را پرداخت کرده .
  از چند نفر پرسیدم میگویند این شامل قاعده تلف میباشد و نمیتوانم دیگر فسخ کنم و فقط میتوانم از خریدار اول مطالبه وجه نمایم. لازم به ذکر است پس از قولنامه اول ملک را تحویل خریدار دادم و ملک الان در تصرف آنها میباشد .
  لطفا راهنمایی نمایید الان میتوانم فسخ کنم یا باید چک بعدی اگر برگشت خورد درخواست فسخ کنم یا اصلا حق فسخ ندارم .
  از راهنمایی کامل شما سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فسخ امکانش هست ولی نمی توانید ملک را بازگردانید چون معامله دوم در زمان خود مشکلی نداشته است. حال خریدار چون نمی تواند ملک را برگرداند باید قیمت آن را به روز به شما بدهد.

 24. حميدرضا محمدي
  پاسخ

  سلام وقت بخیر…سوال من در مورد مسکن مهر است. مادر من اخیرا از پدرم جدا شده . سند مسکن مهر به نام پدرم است اما تمامی اقساط رو مادرم پرداخت کرده و همچنین این که از پدرم وکالت تام داشته و این هفته اقدام به انتقال سند کرده ولی هنوز روند انتقال سند تکمیل نشده اما گویا برای تکمیل روند انتقال سند به یک وکالت با تاریخ جدیدتر نیاز دارند که ما نداریم…ایا پدرم میتونه این ملک رو از مادرم بگیره؟ مادرم باید چیکار کنه تا سند رو بطور رسمی به نام خودش بکنه؟ ایا راهی هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عملا گرفته است و مادر شما بعید است که بتواند کاری انجام دهد.

 25. سینا فرجود
  پاسخ

  سلام مبایعه نامه ای دارم از پدر مونده که در قید حیاط نیست در اونجا کل دارایی خودش رو بهم فروخته از جارو تا پرو همه دار و ندارش رو فقط یه مشکلی دارم اونجا نوشته بهای معامله را نقدا ریافت کردم و از خودم اسقاط نمودم و هیچ یک از ورثه حق داخلت ندارند.فقط قیمت چقد هست رو نزده بنظر این مبایعه نامه در دادگاه معتبره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله، نباید مشکلی داشته باشد.

 26. نادرپوری
  پاسخ

  باسلام تقسیم سود در شرکتهای مسولیت محدود براساس مبلغ اسمی سهم الشرکه هر یک از شرکا در اساسنامه هست یا مجموع کل اموال هر شریک در شرکت؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بر اساس سهم الشرکه مگر در اساسنامه به نحو دیگری درج شده باشد.

 27. محمدحسن
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکتر شیروی من چند روز پیش همین سوال رو دوباره پرسیده بودم ولی جوابی نگرفتم میشه لطفا جوابم رو بدین ممنونم
  پدرم سل پیش(سال۹۶) فوت کردند ،قبل از فوت تقریبا یک سال قبل فوت مرحوم پدرم (سال۹۵)، یکی از خواهرهام یک مغازه از پدرم که قیمت میلیاردی داره رو به قیمت ده میلیون تومن مبایعه و وکالت تام و بدون برگشت گرفته و درون قولنامه حرفی از هدیه یا چیز دیگه ای نوشته نشده و فقط قیمت ذکر شده که بصورت توافق بوده و تماما نقدا دریافت شده و از طریق همین قولنامه و وکالت نامه سند مغازه رو که تنها دارایی پدرم بوده رو صاحب شده و به بقیه وراث حقی نمیدهد .
  ما باید چطور شکایتی کنیم و اینکه میتونیم سند رو برگردونیم و حقمون رو پس بگیریم؟درضمن ما شکایتی بخاطر احوالات پدرم که دچار فراموشی بود کردیم ولی نتونستیم ثابت کنیم و بازنده شدیم.
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام جواب قبلا داده شده است

 28. احسان طالبی
  پاسخ

  باسلام واحترام محضرجناب دکتر شیروی
  سه دانگ از شش دانگ ملک دارای عرصه و عیان که دارای سند رسمی بوده را درسال ۷۴ بصورت پرداخت اقساطی ثمن وبا عقد شفاهی خریداری کردم.مالک ، سه دانگ بعدی را سال ۷۹ به نام همسرش انتقال وبنده متعاقبا سه دانگ اخیر رانیز از مالک جدید به همان شیوه اقساطی خریداری و کل ثمن شش دانگ تا پایان سال ۸۷ تسویه شد.
  مقررشده بود که پس از تادیه کل مبلغ هردو معامله،سند به نام اینجانب انتقال داده شود.به جهت اخد وام توسط مالکین درطی ان سالها و عدم تسویه وام،درسال ۸۹ صورتجلسه ایی به امضاء نامبردگان رسید که طی دو مرحله عقدبیع (سه دانگ اول – سه دانگ دوم) فروشندگان ملک موصوف را به بنده فروخته و کل ثمن را طی اقساط دریافت کرده اند.ومکلف به تسویه وام و انتقال سند بنام اینجانب هستند.
  مالکین پس ازتسویه وام درسال ۹۱،بدون اطلاع بنده (درشهری دیگری ساکن هستم) اقدام به تخریب ملک واحداث اپاراتمان کرده و وام مسکن نیز دریافت کرده اند.لذا پایانکار وصورتمجلس تفکیکی اخذ نکرده اند.ومتاسفانه برخی واحدها را پیش فروش کرده وتحویل داده اند.
  به محض اطلاع ،قصد پیگیری ازطریق مراجع قضایی را داشتم .نامبردگان با دادن وکالت تام فروش بلاعزل درسال ۹۴،فعلا مراازطرح دعوی منصرف کردند.
  بااین وصف که بنده مبایعه نامه از ایشان ندارم وصرفا صورتجلسه اقرار به معامله و اخذکامل ثمن و وکالت فروش بلاعزل دارم.درحالیکه سه مشکل عمده درملک مذکور حادث شده اول اینکه دررهن بانک است .دوم اینکه واحدهای ان بعد از خرید توسط بنده ،پیش فروش و تحویل داده شده است. گرچه انتقال سند انجام نشده و خریداران نیز تاکنون اقدامی دراین مورد نکرده اند.و سومین مورد متاسفانه درسال ۹۶ به دلیل دومورد بدهکاری مالکین ،ملک مذکور توقیف شده گرچه مبالغ محکومیت به اندازه یک چهارم ارزش ملک نیز نمی شود.
  لطفا راهکارمناسب جهت احقاق حق بنده را مرقوم فرمائید. متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این پرونده انقدر پیچیده شده است که باید حتما وکیلی بگیرید و تمام اسناد را در اختیار وی قرار دهید که بتواند موضوع را از طریق مراجعه قضایی پیگیری کند. به عنوان یک قاعده کلی اگر ملک متعلق به شما باشد و این را بتوانید ثابت کنید، معاملات بعدی هر چه باشد بی اثر است مگر شما به آن رضایت دهید.

 29. خرمی
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک واحد مسکونی رهن کردم و الان تازه فهمیدم که صاحبخانه شخصی دیگر است و شخصی که خانه را به ما داده خود مستاجر بوده والان هم کلاهبردار بوده و زندانی است و ما به توافق رسیدیم و فقط برای نوشتن قولنامه به بنگاه رفتیم آیا بنگاه نقشی دارد و میتوانم شکایت کنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنگاه اگر چیزی را کتمان کرده باشد، خب تخلف نموده و باید پاسخگو باشد ولی بعید است که بشود تخلف بنگاه را احراز کرد.

 30. مسعود
  پاسخ

  با سلام و احترام، تفاهم نامه ای بین دو شریک (الف و ب )انجام شده به علت کمبود متراز یکی از شرکا(الف) بعد از اتمام ساختمان خواهان مبلغی است که می بایستی مبلغ مورد نظر ۴ سال بیش درخواست می شده ولی وی به علت اینکه شریک ب مقداری از هزینه های ساختمان را به تنهایی برداخت می نموده بنابراین شریک الف هیج سخنی در مورد طلب خویش نکرده و الان که ساختمان به اتمام رسیده شریک الف درخواست طلب به همراه خسارت تاخیر تادیه نموده است
  ایا خسارت تاخیر تادیه در دادکاه رد می شود؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خسارت تأخیر منوط به مطالبه و عدم پرداخت است و با این اوصافی که مطرح کردید، ایشان در این مدت مطالبه نکرده است.

 31. نسیم
  پاسخ

  سلام.۱۲ سالپیش اپارتمانی خریده باقید در سندولی دوماهه مالکی امده میگه جفت شما پارکینگ من است باقید در سند ودرواقع تخلف فروشنده بوده .چه باید کرد.ضمن اینکه او با من درگیر شده و باعث ضرب وجرح من شد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ضرب و جرح ربطی به دعوی پارکینگ ندارد و آن باید جداگانه رسیدگی شود. اما دعوی مربوط به پارکینگ باید دید که کی سند دارد و چه کسی تخلف کرده است که یک دعوی حقوقی است که باید در صورت عدم توافق، در دادگاه حقوقی بررسی شود.

 32. زهرا لطفی پور
  پاسخ

  با سلام
  خودروی اینجانب شوهرم می فروشد وبعد از ۴روز من به زور شوهرم میروم وزیر برگ قرارداد طرف مقابلم امضا میکنم ومعامله تنفیذ میشود ویه سری موارد اضافه میکند که معامله قطعی وبارضایت طرفین درصورتی که من اصلا راضی نبودم وپیام هایی که ارسال کردم براش که بیا ماشینم بیار پس توجه نکرد که نکرد و گفت بیا وکالت کاری بده که تودفترخونه گفت ۲ملیون دیگه میدم بیا وکالت تام بده وماشین تا ۳سال رهن شرکته خلاصه هرچی گفتیم حاضر به فسخ نشد همش میگفت چرا چک پاس کردی اگه میخاستی پاس کنی بعد از۳ماه فسخ نامه ازطریق دفتر خدمات قضایی فرستادم بازم نیومد و الان برای بطلان معامله شکایت کردم که فکر نکنم چیزی دستم بگیرد کمکم میکنید ؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، من که متوجه سوال نشدم. به هر حال وقتی سندی را امضا کردی دیگر به این راحتی نمی توانید از آن برگردید و بگویید که رضایت نداشته اید.

 33. رضا
  پاسخ

  با سلام.درسال ٨٢ ملک خود رو با ملک دیگر معاوضه کردم و مبلغ ٧میلیون تومان هم مابتفاوت دریافت نمودم.بعد از گذشت چندسال مشخص گردیدملکی که به من داده مستحق للغیر درآمده،اینجانب تقاضای ابطال سند و دریافت ملک خودم رو کردم ،این درحالی است که طرف ملک من را به دیگری فروخته و چنددست چرخیده،ضمن اینکه ایشان مدعی شده معامله ما مبایعه بوده نه معاوضه،این درحالی است که به صراحت در قولنامه ذکر گردیده که این دو ملک باهم معاوضه گردیده.
  بعد از شکایت ۶ماه گذشته و هنوز قاضی محترم نتوانسته رای صادر کند،و به ما گفته اگر رای مشابهی وجود دارد برای تسهیل دررای به شعبه تسلیم نماییم .جناب دکتر دراین زمینه شما میتوانید مساعدت کنید با من؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، من رأی ندارم ولی به نظرم اینها دو معامله جدا هستند و نهایتا هم شما همین حکم را خواهید گرفت.

 34. فرشاد
  پاسخ

  با سلام خدمت اقای دکتر
  من وکالت نامه بلا عزلی از پدرم در خصوص انتقال ملکی را دریافت کردم. در این وکالت نامه پدرم حق عزل وکیل را از خود سلب کرده بود. با توجه به این موضوع برادرم با وکالت نامه دیگری که از پدرم گرفته بود وکالت من را در دفتر خانه عزل کرد.من به دفتر خانه مراجعه کردم و علت را جویا شدم و سردفتر به من گفت سهوا این کار انجام شده و عمدی در کار نبوده.حال سوال اینست که تخلف دفتر خانه نسبت به این که وکالت بلا عزل من را باطل کرده چیست؟ ایا میتوان خسارت از این دفتر خانه گرفت؟ایا این کار دفتر خانه منجر به پیگیری قضایی میباشد؟
  با تشکر از اقای دکتر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تخلف کرده است و قابل پیگیری و ابطال سند بعدی است.

 35. حسن
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  ما سه برادر هستیم از پدرمان یک منزل مسکونی برایمان به ارث رسیده به اصرار برادرانم آن را فروختیم موقع سند زدن مشخص شد که این منزل مسکونی، تجاری مسکونی بوده یعنی پانزده متر آن تجاری بوده مابه‌التفاوت آن را میتوانیم از خریدار طلب کنیم یا نه؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می توانید در قالب غبن فاحش تقاضا فسخ یا مصالحه برای اخذ مابه التفاوت قیمت کنید.

 36. امید
  پاسخ

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر شیروی
  اینجانب یک ماه قبل خانه ای را خریدم به صورت مبایعه نامه در بنگاه
  زمان خرید مقداری از کارهای ساختمان مانده بود که قرار بود ظرف یک هفته خانه تکمیل گردد
  که متأسفانه این یک هفته به ۲۰روز طول کشید وهنوز هم مقداری از کارهای ساختمان(نصب تزئینات داخلی)مانده
  حال با چند مشکل مواجه گردیم که خواهش میکنم راهنمایی فرمائید
  ۱-متراژ زیر بنای ساختمان در مبایعه نامه خرید حدود ۲۲۶متر قید گریده که الان پایان کار صادر شده متراژ ۲۱۸.۶متر را نشان می‌دهد ومن از این نظر متضرر شده ام
  ۲-در مبایعه نامه از نظر امکانات داخلی قید گردیده که چه امکاناتی باید نصب گردد ولی از کیفیت آنها چیزی قید نشده و تمامی صحبت در این خصوص به صورت شفاهی بوده حالا فروشنده از این مطلب سوئ استفاده نموده و امکانات فوق را با حداقل کیفیت نصب نموده
  واز این نظر هم متضرر شده ام
  ۳-در این مبایعه نامه ثمن معامله در ۲قسط قرار به پرداخت بود
  دو سوم در زمان عقد قرارداد ویک سوم زمان تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی که اینجانب دو سوم اول را پرداخت نموده ام ولی با توجه به توضیحات بالا از پرداخت یک سوم باقی مانده تا تایین تکلیف موارد بالا خود داری نموده ام (البته اظهار نامه ای هم در این خصوص داده ام)
  حال سوال من از جناب عالی این است که
  بنده آیا می توانم این موارد را از فروشنده دریافت کنم و اگر می توانم چه مراحلی را باید طی کنم
  و مورد دوم اینکه با توجه به اینکه در حال حاضر من در خانه ساکن هستم و یک سوم ثمن معامله را بنا به موارد ذکر شده پرداخت ننمودم
  چه مشکلاتی میتواند متوجه بنده شود (لازم به ذکر است که برای یک سوم باقی مانده یک فقره چک به مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰۰۰تومان به فروشنده داده شده که شماره این چک در مبایعه نامه نیز قید گردیده است)
  با تشکر فراوان از جناب عالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- قیمت کل بر اساس متراژ واقعی تعدیل می شود و شما ضرر نمی کنید. ۲- اگر از کیفیت صحبت نشده است نباید کالای معیوب بیاورد ولی اگر کالای سالم و معمول بیاورد کفایت می کند. ۳- بروید مسأله را پیچیده نکنید و توافق کنید.

 37. Amir _raahimi
  پاسخ

  سلام، من شش دانگ یک قطعه زمین را از خریدار طبق سند عادی به مبلغ ۱۵۰میلیون تومان خریداری کرده ام بعدا وقتی مراجعه کردم به دفتر اسناد برای ثبت سند متوجه شدم که ملک متعلق به شخص دیگری است حال فروشنده اذعان می کند که عین ملک را شخصا از فروشنده اول، خریداری کرده که فروشنده اول اقدامی به تنظیم سند نکرده و حال فروشنده دوم که طبق سند عادی که از فروشنده اول صورت گرفته عین ملک رافروخته به من حال با توجه به استعلام ثبتی هیچ موقع فروشنده اول مالک نبوده و وضعیت مبلغی که پرداخته ام چه میشود آیا در این معامله شکایت کیفری متوجه فروشنده اول میشود یا فروشنده دوم که عین ملک را از فروشنده اول خریداری کرده و فروخته به من حال به نظر شما فروش مال غیر متوجه کدام فروشنده خواهد بود و من طرح کدام دعوی را بکنم، حقوقی یا کیفری، نسبت به دو فروشنده یا فروشنده دوم. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر فروشنده به شما دارای مبایعه نامه معتبر بوده و ملک را از مالک خریداری کرده است، در این صورت کیفری نیست و باید حقوقی اقدام کنید.

 38. nafas
  پاسخ

  باسلام میوام خودرویی خریداری کنم که صاحبش مرده این فردی هم که میخواهدماشین رابفروشدتعویض پلاکی خودروراخریده.ایا باخریدخودرو وتعویض پلاک به نام خودم بعدهامشکلی پیش می اید؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله مشکل پیش می آید مگر همه ورثه که در گواهی انحضار وراثت است، رضایت دهند و امضا کنند.

 39. مريم تبريزي
  پاسخ

  با سلام و احترام
  دو سال قبل ملکی را اقساطی پیش فروش کردم و در مبایعه نامه ذکر شد وام مسکن و سود دوران مشارکت بر عهده خریدار است. پنجاه ملیون هم برای تحویل گذاشتیم و ۵٠ سند (از کل ثمن ۶٠ درصد حدودا پرداخت کرده)
  علی رغم اظهارنامه رسمی نه واحدشو تحویل میگیره نه وامو سودشو میده ، منم الان از طرف بانک مسکن برای تسویه کامل تحت فشارم و اخطاریه حراج ملک رو دادن .باید از جیب خودم وامشو بدم
  تو مبایعه نامه اشاره نشده من اجازه دارم واحدو رهن بدم یا ندارم
  ١- با توجه به تسویه وام ایشان توسط من و تحویل نگرفتن ملک و ندادن پول تحویل میتونم معامله رو فسخ کنم؟
  ٢-الان که خودم دارم پول وامو میدم میتونم واحدو اجاره بدم تا روشن شدن تکلیف و پیگیری از دادکاه؟
  ٣-اگر نمیتونم و رهن بدمو شکایت کنه مساله حقوقی هست یا کیفری؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- باید به دادگاه مراجعه کنید و تقاضای فسخ کنید. ۲- فعلا اجاره بده تا مشخص شود که چی می شود. ۳- مسأله کلا حقوقی است.

 40. سهیل احمدی
  پاسخ

  سلام زمین کشاورزی با قولنامه خرید کردم که فروشنده ادعا میکند یه سال اجاره دادم وچون فروشنده بیسواد هست مستاجر زرنگی کرده یه قولنامه نوشته ازموجر اثرانگشت کرفته که اجاره سه ساله هست حالا من میتونم زمینمو تصرف کنم یا باید مدت اجاره تموم بشه؟وچه نوع شکایتی باید بکنم
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می توانید صبر کنید و اجاره ان دو سال را بگیرید و یا خرید خود را فسخ کنید. البته اگر در مبایعه نامه یک سال اجاره قید شده باشد.

 41. امید سرلک
  پاسخ

  با سلام خدمت شما استاد بزرگوار. من از کسی چکی را دریافت نموده ام و چک را پاس نکرده و من چک را در اداره ثبت به اجرا در آوردم و بعد از مدتی طرف رفته ادعای جعل نموده در صورتی که چک را من به همین صورت دریافت نموده ام و امضا و حروف و پشت نویسی چک مال خودشه و مدعی شده چک قبلا در وجه بانک مهر اقتصاد بوده ولی زمانی که به من داده چک رو همین جوری بوده لذا میخوام بدونم که جعل به من ثابت می‌شود با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، جعل یک جرم است و علاوه بر اینکه باید جعل صورت گرفته باشد، باید سوء نیت هم وجود داشته باشد که با اوصافی که شما بیان کردید، شما سوء نیت نداشته اید.

 42. حمیدرضا
  پاسخ

  با سلام یک واحد مسکن مهر دامادم به اسم من ثبت نام کرده و پولی و مبایه نامه ای بین ما رد و بدل نشده و وکالتی از من گرفته که در آن حق خرید و فروش و آخذ ثمن معامله و اسقاط کافه خیارات و پذیرش و اقدام به هر عمل که مورد نظر وکیل باشد نوشته شده و در انتها قید شده موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط نموده آیا می توانم دادخواست مطالعه وجه ملک را بدهم یا وکالت را فسخ کنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، وکالت را که نمی توانید فسخ کنید ولی اگر وجوهی را طلبکار هستید، باید طرح دعوی کنید.

 43. میلاد
  پاسخ

  با سلام خدمت دکتر ممنون از وقتی که به ما اختصاص دادید یک منزل ۲۵ سال پیش خریداری شده بصورت قول نامه ای و فروشنده وکالت داده به سه نفر که این خونه رو شریکی خریدن یکی از این سه نفر فوت کرده و دونفر دیگه هستند این خونه مشکل پایان کار داشته برای همین سند نخورده حالا مراجعه کردیم دفتر اسناد گفتند بهمون مالک باید یک وکالت دیگه بهتون بده برای همین مراجعه کردیم به مالک ۳۰ میلیون ازمون باج میخواد به نظر شما ما باید چیکار کنیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با هاش توافق کنید والا باید از طریق مراجعه به دادگاه و الزام وی به تنظیم سند اقدام کنید.

 44. حسین
  پاسخ

  سلام استاد بزرگوار من جهت اخذ وام مسکن یک قولنامه صوری بایکی از فامیلها منعقد کردیم بعد از گذشتن ۱۰سال و فوت مادرم حالا برادرام اون قولنامه رو پیداکردند حالا ادعای حصر وراثت میکنن شاهدین امضا کننده قولنامه هم میگن که ماحاضریم قسم بخوریم که قولنامه صوری جهت اخذ وام می باشد خواهش میکنم راهنماییم کنین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر قراردادی که امضا شود حمل بر صحت می شود و غیر صوری تلقی می شود، مگر اینکه به دلایل غیر قابل انکاری بتوان ثابت کرد که معامله صوری بوده است که کار ساده ای نیست.

 45. محمد
  پاسخ

  سلام زمین اوقافی کشاورزی ابتداعا بنام پدربزرگم بوده بعداز فوت بخاطر کارهای اداری بنام یکی از فرزندان کوچک زده روی کاغذ عادی قید نموده درصورتی که اون فرزند برا بقیه برادران میگه شما هیچ کاره هستید .چطوری باید پیش بریم تا هر چهار پسر اندازه همدیگه از اوقاف داشته باشند ضمنا از کوچکی هر چهار فرزند کشاورز اوقاف بودن

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید ثابت کنید که آن کاغذ الکی است که کار ساده ای نیست والا هر کاغذ و سندی را هر که از راه برسد می گوید الکی است.

 46. رضايي
  پاسخ

  سلام وقت بخیر . من یک تولید کننده لباس مردانه هستم به مغازه ای جنس فروختم حدود بیست میلیون تومان که بخشیش به صورت امانی بود و بخش عمده اش هم سفارش کار خودش بود. قرار بر این بود که پول سفارش را دوماه بدهد و امانی هارا هم هرچقدر که در ماه فروش رفت سر ماه تصویه شود . الان ٩ ماه میگذرد و تنها نصف مبلغ سفارشی هارا پرداخت کرده و امانی هارا هم با وجود فروختن تمام ان ها هنوز هزار تومنش را هم نداده . هر دفعه به بهانه هایی عقب می انداز و نمیتوانم طلبم را بگیرم. مدرکم فقط فاکتور ها و امضاش هست . با اتفاقایی هم که در این مدت گذشت و تورم و نرخ ارز ارزش پولم نصف شده تازه اگر کل طلب را همین الان بگیرم که نمیدهد. میخواستم راهنمایی بفرمایید که اولا میتوانم قانونی شکایت کنم و پیگیری کنم ؟ و مدارکم کافیست؟ دوما این که مدت زمانی که طول میکشد تا قانونی به پولم برسم ممکنه انقدر طول بکشه که ادم پشیمون شن ازین کار ؟ و سوما این که ایا میتونم ضرر و زیان و سود این مدت پول رو بر حسب تورم و اینا مطالبه کنم؟
  این را هم عوض کنم که بدهکار منکر طلب خودش نمیشه و فقط عقب میاندازد و حس زرنگی دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. البته اخذ پول از طریق دادگستری خیلی دنگ و پنگ دارد و به سادگی نیست.

 47. رسولی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  بنده یک دستگاه پراید را بدون اطلاع از داشتن رنگ به عنوان فروشنده با یک دلال خودرو قولنامه کردم و پس از مراجعه به کارشناس مشخص شد که دو لکه رنگ کوچک در بدنه وجود دارد. متاسفانه دلال خودرو که از ابتدا متوجه رنگ بدنه شده بود، ادعا کرد که مال فروشی شرایط درج شده در قولنامه را ندارد و یا حق فسخ را باید بنده بپردازم که مبلغ دو ملیون تومن است و یا خودرو را دو ملیون زیر قیمت بر میدارد. در حالی که کارشناس قیمت نهایی را یک ملیون کمتر از قیمت توافق شده مشخص نموده است. آیا قابلیت پیگیری قضایی وجود دارد؟ متشکرم اگر راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کی می خواهد پیگیری کند؟ بلاخره شما باید با خریدار توافق کنید والا ایشان می تواند فسخ کند.

 48. حسن
  پاسخ

  سلام آقای دکتر یه ملکی قراره با حواله فولاد تعویض بشه در رابطه با نحوه قرارداد اولیه سوال دارم که اگه بیع پرداخت نشه این معامله اعتبار داره البته قرارداد اولیه منعقد میشه و توی قرارداد حق فسخ هم وجود داره فقط کل ملک در قبال کالا قراره سند بخوره اینجا اینکه بیع نامه انجام نمیشه و وجهی داده نمیشه مشکلی بوجود میاره

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید با دقت قید شود که اگر حواله فولاد ظرف مدت مذکور در مبایعه نامه وصول نشود، شما حق داشته باشید که معامله را بدون مراجعه به دادگاه یا مرجع دیگری، فسخ کنید.

 49. محمدحسن
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام خدمت جنابتان
  پدر من حدود یک سالی هست که به رحمت خدا رفته و ما به تازگی متوجه شدیم که یکی از خواهرانمون مغازه ی پدریمون رو که قیمت میلیاردی دارد را فقط به قیمت ده میلیون تومان خریداری کرده و وکالتی تام گرفته و سند زده ،حالا که متوجه شده ایم باید چه کاری کنیم ؟آیا میتونیم سند رو برگردونیم و حقوق پایمال شدمون رو پس بگیریم
  ممنون میشم از راهنماییتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هیچی. پدرتان دوست داشته که ملک را به این قیمت بفروشد.

 50. علی
  پاسخ

  باسلام
  بنده خانه ای را در مشاور املاک قولنامه نوشته ام و بعد از گذشت ۲ماه صاحب ملک از اوردن سند خوداری میکند و میگوید بعلت چک برگشتی نمیتواند فک رهن کند تا سند را به بنده بدهد.لطفا راهنمایی کنید بنده با اوج گرفتن قیمتها تکلیفم چیست چون قیمتها با دوماه پیش تفاوت داشته.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره معامله با این که دارای مشکلاتی است صحیح است مگر هنوز مبایعه نامه امضا و مبادله نشده باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *