پرسش و پاسخ

از آنجا که ذیل مطالب گوناگون پرسشها و سوالاتی مطرح می شد که ارتباط مستقیمی با آن مطالب نداشت، این قسمت از سایت راه اندازی شده تا مراجعه کنندگان بتوانند پرسش های خود را مطرح نمایند و دیگران نیز در تکمیل پاسخ ها کمک نمایند.

 1. احسان
  پاسخ دادن

  سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
  سال نو را به شما تبریک عرض می کنم.
  جناب استاد دانشجوی ارشد حقوق خصوصی هستم در حال تحقیق روی موضوعی در باب موصی بدون وارث هستم متاسفانه با کمبود منبع خارجی مواجه شدم خواهشمندم لطف کنید کتاب یا مقاله ای معتبر به زبان انگلیسی به بنده معرفی کنید. ضمنا دقیقا نمی دونم اصطلاحات انگلیسی راجع به این موضوع چی هست اگر برای من بنویسید ممنون می شم. با تشکر از زحمات جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به کتابهای مربوط به inheritance and testamentary and will جستجو کنید.

 2. saeid
  پاسخ دادن

  با سلام
  اقای دکتر دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و موضوع پایان نامه من legal aspect of insurance in international project finance with focus on some common project between iran and china هست و برای نوشتن سرفصل مطالبم احتایج به مشاوره شما دارم به نظر شما چه مطالبی را باید در پروپزالم عنوان کنم ؟میشه موضوعم را یکم باز کنید و برخی مسائل مطرح را بیان کنید؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام کجا تحصیل می کنید؟ از طریق ایمیل تماس بگیرید.

 3. حسین
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر شیروی عزیز. به نظر جنابعالی شرکت در دوره عالی حقوق و قراردادهای نفت گاز انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران برای بنده که اماده شرکت در ازمون وکالت میشوم و ۱۵ سال کارمند دولتم میتواند چه محاسن و برکتهایی داشته باشد دکتر جان شما این دوره را برای بنده توصیه میفرمایید؟سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام برای آشنایی با این حیطه خوب است ولی بعید است فایده خاصی داشته باشد.

 4. علی دانش
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت آقای دکتر ببخشید برادرم یک واحد آپارتمان را بصورت پیش فروش به شخصی فروخته و مبلغی پیش پرداخت دریافت کردهو بقیه مبلغ طی ۷ فقره چک تاریخ دار دریافت شده و در قولنامه حرفی از پرداخت وجه چک ها به نسبت پیشرفت کار ذکر نشده و ضمنا در قرارداد نوشته نشده در صورت عدم وصول چک ها معامله فسخ میگردد.الان با توجه به اینکه ۵فقره چک متوالی خریدار برگشت خورده و تا الان که بیش از ۲سال از تاریخ سررسید چک ها میگذردچک ها وصول نگردیده وفقط همان پیش پرداخت و ۲قسط اول پرداخت شده است.آیا الان فروشنده حق فسخ معامله را دارد و به چه عنوان باید اقدام کند؟با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم حق فسخ بعید است.

 5. همت نورپور
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت استاد عزیز.بنده دانشجوی ترم چهار فقه و حقوق هستم و هرچقدر به پایان دوره ی کارشناسی نزدیک میشم استرسم درمورد اینکه در مقطع ارشد کدوم گرایش حقوق رو ادامه بدم بیشتر میشه.و چون به زبان انگلیسی هم تسلط دارم اکثر اساتیدم رشته حقوق تجارت بین الملل رو پیشنهاد میکنن.الان بین سه گرایش حقوق خصوصی -بین الملل و تجارت بین الملل بلاتکلیف موندم.فکر اینکه در کدوم گرایش موفقتر میشم باعث نگرانی بیشترم میشه.باتشکر از راهنمایی استاد بزرگوار.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام با توجه به زمینه فقهی بهتر است حقوق خصوصی بروید.

 6. amir sharifi
  پاسخ دادن

  با سلام
  استاد من می خواهم در رشته International commercial law در مقطع master در یکی از دانشگاه های فرانسه ادامه تحصیل دهم، ولی عنوان رشته تحصیلی را در سایت های دانشگاه های فرانسه نمی کنم .به نظر جنابعالی تحصیل در رشته مذکور در فرانسه صلاح است، اگر موافق نیستید، در صورت امکان دانشگاه و کشور مناسب را معرفی فرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب باید به زبان فرانسه جستجو کنید. اگر می خواهید بعدا در ایران کار کنید کشورهای انگلیسی زبان بهتر است.

 7. مریم
  پاسخ دادن

  باسلام.من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ازادهستم می خواستم بدانم آیادرمصاحبه دکتری مدرک دانشجویان دانشگاه دولتی برما ارجحیت دارد؟واینکه دانشجوی دانشگاه ازادبایدچه شرایطی داشته باشدکه دردانشگاه دولتی دکتری پذیرفته شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ارجحیت به نظر مصاحبه کنندگان هست و نمی شود حکم کلی داد. به هر حال رزومه قوی تر و تسلط بر مباحث می تواند اگر ذهنیتی وجود داشته باشد رفع کند.

 8. حسین
  پاسخ دادن

  سلام استاد. خیلی دوست دارم استاد.

 9. دانشجو
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر سال نو مبارک یه سوال داشتم برای دکتری حقوق بین الملل کشور نیوزیلند مناسبه یا کشور دیگه ای رو توصیه میکنید با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نیوزیلند یا زلاند نو کشور خوبی است

 10. جلال
  پاسخ دادن

  باسلام وعرض ادب
  سال نو رو به شما تبریک عرض نموده وآرزو میکنم که،لحظه به لحظه ی این سال وهمه سالهای آینده ،مملو از برکت ودلخوشی برای جنابعالی باشد. ان شاءا…
  بنده حدودا ۱۱ سال قبل با دونفرازآشنایان یک قطعه زمین خریدم که درخریدنامه(عادی) اسم من وآن دو نفر بعنوان خریدارذکرشد.چندروزپس ازتنظیم این خریدنامه،ازفروشنده تقاضاکردیم که وکالت بلاعزل به یکی ازما سه نفر،جهت پیگیری اخذمجوزفعالیتی،بدهد.ووکالت داده شدوبدلایلی کارمتوقف شد.بعدازسالهامتوجه شدم که باآن وکالت نامه بلاعزل نصف زمین بدون هماهنگی واطلاع من ازجانب آن دوشریک بفروش رفته ومدعی هستندکه این فروش به ناچاربرای تامین هزینه های صدورمجوزوراهسازی بوده والان بقیه زمین بایدتقسیم برسه نفر شود.
  من نیز فقط کپی برابربااصل خریدنامه عادی رادارم.میخواستم ازجناب عالی بپرسم آیا راهی برای اثبات شراکت من وجوددارد.اگرمن شکایت کنم وشرکاء اصل خریدنامه را به دادگاه ارائه ندهندچه.
  ازشما بزرگوارخواهش میکنم که لطف نموده وبه تفصیل (باذکرشماره ماده ونام قانون)این بنده حقیرروراهنمائی کنید.
  خداوندبه شما وعزیزانتانخیرعنایت کند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام همان کپی برابر اصل هم معتبر است. می توانید طرح دعوی کنید.

 11. صادق
  پاسخ دادن

  به نام خدا
  با سلام و تشکر از شما استاد ارجمند

  بنده میخواستم در مورد تاثیر ورشکستگی شرکت های هلدینگ بر شرکت های زیر مجموعه خود.و همینطور بلعکس.تحقیقی ارائه دهم اگر لطف بفرمایید و منابعی رو برای این موضوع معرفی کنید بسیار سپاس گذار خواهم بود
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام منبع خاصی سراغ ندارم ولی فلسفه تشکیل شرکت مصون داشتن صاحبان شرکت (هلدینگ) از ورشکستگی شرکت است.

 12. پیام
  پاسخ دادن

  سلام استاد عزیز سال نو بر شما مبارک باشد و سالی پر از خیر و برکت برایتان ارزومندم. در صورت امکان فهرستی از عناوین موضوعاتی که برای پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در موضوعات مربوط به داوری تجاری بین المللی مناسب می دانید و کمتر در ان خصوص کار صورت پذیرفته است را اعلام نمایید با تقدیم احترام و امتنان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام لیست ندارم باید با مطالعه کتب و مقالات به موضوعات جدید برسید نه با لیست.

 13. رها
  پاسخ دادن

  با سلام و تبریک سال نو
  در داوری تجاری بین المللی اکر داور از دادن رای امتناع کند چاره ی کار چیست و طرفین باید چکار کنند؟داوری چه حکمی پیدا می کند؟

  با تشکر از لطف شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام داور را مشترکا عزل کنند.

 14. سید مسعود نبوی
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام خدمت استاد ارجمند ما پارسال ملکی را فروختیم که خریدار حاضر به پرداخت ثمن نگردید و ما گواهی عدم حضور گرفته و شکایت کردیم و دادگاه بدوی حکم به پرداخت ثمن معامله ،ضرر و زیان قید شده در قرارداد و هزینه دادرسی و… داد و ایشان علاوه بر درخواست تجدید نظر در شکایتی مجزا مدعی شدند که ما ملک را تحویل ایشان نداده ایم و طلب بیع و ضرر و زیان نمودند حال آیا ما باید در دادگاه ایشان دادخواست تقابل داده درخواست ضرر و زیان بنماییم چرا که در غیر اینصورت اگر دادگاه ایشان رای به تحویل ملک در مقابل ثمن معامله بدهد با رای ما که اشاره به ثمن و ضرر وزیان دارد منافات پیدا نمیکند!!!!

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام درخواست متقابل نمی توانید در مرحله تجدید نظر مطرح کنید و در دفاعیات می توانید مطالب خود را بیان کنید.

 15. علی تام
  پاسخ دادن

  باسلام وعرض ادب.استادببخشیدکه بسیارمزاحم وقت شما میشم.استادمنبع متون حقوقی بی زبان فرانسه درآزمون کارشناسی ارشد درحال حاضرکدام است.من فرانسه رابهترازانکلیسی یادمیگیرم.لطفا راهنمایی کنید.باسپاس فراوان وپوزش مجددبابت تماس های مکرربنده.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نشنیده ام که متون حقوقی به زبان فرانسه در ارشد سوال باشد.

 16. maryam
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت استاد گرانقدر…..
  میشه لطف کنید مختصری راجع به (شرط عدم چالش در قراردادهای لیسانس) توضیح دهید؟؟؟
  باتشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نمی دانم این ترجمه چه اصطلاحی است.

 17. حشمت اله زنگنه
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام به محضر استاد ارجمند
  بنده در آزمون کتبی دکتری مدیریت بین المللی قراردادهای نفت و گاز شرکت کردم. لطفا در خصوص مصاحبه رشته مزبور بنده را راهنمایی فرمایید.
  بی نهایت از لطف حضرتعالی ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیلی مصاحبه قابل پیش بینی نیست ولی اصولا اساتید سوالاتی مرتبط با دروس خود را مطرح می کنند.

 18. ali
  پاسخ دادن

  سلام. کاردانی کامپیوتر دارم . لیسانس مدیریت امور فرهنگی ناپیوسته دارم. برای ارشد اگر مطالعات فرهنگی بخوانم و برای دکترا سیاست گذاری فرهنگی بخوانم ایا میتوان امیدی به عضو هیئت علمی داشت؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیلی نمی توانی روی آن حساب کنی

 19. شهاب
  پاسخ دادن

  با سلام و ادب الف ملک خود را به ب میفروشد و مبلغی از ثمن نقدا تسلیم میشود والباقی در قالب یک فقره چک داده میشود و در قرارداد شرط شده در صورتی که چک در سر رسید برگشت بخورد فروشنده حق فسخ قرارداد را دارد و چک در سررسید برگشت میخورد و فروشنده اظهارنامه حاوی فسخ قرارداد را برای خریدار ارسال کرده ولی فروشنده متوجه شده که خریدار یک هفته قبل از سر رسید چک ملک را به دیگری فرخته است حا سوالم این بود که تکلیف قرارداد دوم چیست ؟ ایا فروشنده اول علاوه بر طرح دعوی تنفیذ فسخ قراردا د دعوی ابطال قرارداد دوم راهم میتواند بخواهد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام امکان فسخ یا ابطال قرارداد دوم وجود ندارد مگر به قرائن مطمئن قصد طرفین از جعل خیار ممنوعیت خریدار به انتقال ملک بوده است که چنین قرائنی بعید است در این مورد وجود داشته باشد.

 20. خشایار
  پاسخ دادن

  سلام.استادشیروی زمان ثبت نام دانشگاه علوم اسلامی رضوی است.نظرشمادرموردکیفیت آموزشی و ارزشیابی این دانشگاه چیست؟لطفا راهنمایی بفرمایید.باسپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام قبلا اظهار نظر کرده ام مراجعه کنید.

 21. ستایش
  پاسخ دادن

  سلام جناب شیروی
  در یکی از پاسخ هایتان نوشته بودید که پذیرش برای دوره ی دکترا بسیار سخت است و حتی ممکن است مجبور شویم مجددا فوق را هم بخوانیم ،از انجایی که من می خواهم برای دوره ی دکترا (حقوق) به خارج از کشور بروم ، این مسئله من را نگران کرده که شاید نتوانم پذیرش بگیرم،لطفا من را راهنمایی بفرمائید. ممنون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ممکن است نهایتا مجبور شوید یک ارشد یکساله را اول تمام کنید یا اول یکسال دوره qualified را طی کنید و در صورت تأیید وارد دکتری شوید.

 22. وحید
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض تبریک سال نو
  آیا حقوق عمومی برای هیات علمی شدن موقعیت بهتری نسبت به گرایشهای دیگر دارد
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام احتمالا بله چون فارغ التحصیلان دکتری این رشته کم هستند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>