پرسشها و مسائل دانشگاهی

این بخش از سایت برای طرح سوالات و مسائل دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی و امثال آن طراحی شده است چنانچه سوالات شما مربوط به اخذ مشاوره در خصوص مسایل حقوقی و قضایی است به بخش  «پرسشهای حقوقی و قضایی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی و خیرخواهانه دارد و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. فاطمه
  پاسخ

  سلام
  به وجود استادی به تواضع و دلسوزی شما افتخار میکنم.
  از مطالبتون استفاده کردم.

  من دانشجوی مهندسی ماشین های ریلی هستم.این رشته در مقطع ارشد و دکتری فقط در همین دانشگاه ارائه میشود.
  در حال حاضر که احتمال ادامه تحصیل مستقیم در مقطع ارشد رو دارم دچار تردید شدم بین کنکور ارشد مکانیک دادن و ادامه همین رشته.علت آن هم اینکه بازار کار کلی برای رشته مکانیک مناسب تر است و تنها کار مطلوب برای رشته فعلی خودم را هئیت علمی شدن میدانم ، اما شما در پاسخ هایتان فرمودید جذب فردی که تمامی مقاطع را در یک دانشگاه گذرانده در همان دانشگاه امر مطلوبی نیست.حال آنکه بنده در صورت ادامه همین رشته تنها در همین دانشگاه امکان جذب خواهم داشت.
  بسیار سپاسگذار میشوم در صورتی که در مورد تردیدم راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در انتخاب یک رشته امیدتان را تنها به یک جا (هیات علمی دانشگاه مورد نظر) محدود نکنید که ممکن است این آرزو محقق نشود و شما در برنامه هایتان با شکست روبرو شوید ولی اشکالی که اینجانب مطرح کردم کلی بود و حاکی از یک امر مطلوب بود.

 2. رضا
  پاسخ

  سلام.دانشجوی ترم ۵ پزشکی هستم.پدرم ۴۱ سال دارد و مدرکش دیپلم است.قصد ادامه تحصیل دارد تا شغل و در امد ثابت هر چند متوسط داشته باشد.به نظر شما چه رشته ای بخواند تا بازار کار داشته باشد؟آزاد؟سراسری؟پیام نور؟درسهایی که مثل ریاضی و فیزیک نداشته باشند.
  تا مقاطع بالا هم میخواند .ایا ممانعت سنی دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، رشته های حقوق، حسابداری، مدیریت، مالی از جمله رشته هایی است که احتمال پیدا کردن کار در آنها بیشتر است.

 3. داودی
  پاسخ

  با عرض سلام

  آیا بین حقوق استادیارانی که ضمن تحصیل در دوره ی دکترا بورسیه بوده و سربازی خود را نگذرانده اند با استادیاری که با استفاده از سهمیه آزاد درس خوانده و سربازی خود را گذرانده تفاوتی هست؟ اگر هست این میزان چقدر است؟
  و اصولا از طریق چه مرجعی می توان به درستی حقوق تعیین شده برای فرد توسط دانشکده/پژوهشکده پی برد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کسی که سربازی را می گذراند باید دوره سربازی که ۴ سال است به صورت پیمانی باشد در حالی که کسی که سربازی را گذرانده می تواند پس از دو سال تقاضای رسمی آزمایشی کند. معمولا برای هیات علمی دوره سربازی در مورد حضور در محل کار سخت گیری بیشتری می شود.

 4. آرمین زاعیان
  پاسخ

  با سلام و تشکر فراوان
  سئوال بنده این است که به لحاظ آکادمیک کارشناسی ارشد بالاتر است یا دکتری حرفه ای؟ اگر مستنداتی وجود دارد معرفی فرمایید
  بینهایت سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، از جهت مقررات آموزشی ایران این دو در یک رتبه هستند. رتبه بعد از کارشناسی ارشد دکتری تخصصی یا همان PhD است.

 5. حسینی
  پاسخ

  سلام خدمت استاد عزیز
  از اینکه وقت میگذارید و به سوالات پاسخ می دهید کمال تشکر را دارم.
  یه سوال داشتم آیا دانشجوی دکتری میتواند در حین تحصیل اشتغال در دستگاه های دولتی داشته باشد؟ یعنی منظورم این است که ممکن است هنگام دفاع دکتری مشکلی پیش بیاید . چون از دوستان من هستند کسانی که شاغل هستند و دکتری نیز می خوانند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اصولا نه چون طبق قانونی این امر منع شده است. مگر فرد استخدام تمام وقت نباشد.

 6. سمیه
  پاسخ

  با تشکر از پاسخ های شما استاد گرامی؛ یک سوال از مخدمتتون داشتم .من تازه تو یکی از دانشگاههای آزاد شهرستان مشغول به کار شدم ، فعلا فقط تونستم ۲واحد درسی برا تدریس بردارم البته به خاطر گرفتاری خودم . ولی ساعتی ۱۰ تومن کمتر گرفتم. فرق میکنه که تو چه رشته ای تدریس داشته باشیم؟؟؟ من روانشناسی تدریس میکنم.با تشکر.موفق باشید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر منظورتان این است که به صورت حق التدریس دعوت شده اید، دو واحد درس در دانشگاه آزاد خرج رفت و برگشت تاکسی شما را تأمین نخواهد کرد. اگر منظور این است که استخدام شده اید ولی فقط دو واحد درس به شما پیشنهاد داده اند، این مانعی ندارد شما حقوق کامل می گیرید. اگر حق التدریس هستی بر اساس جدول پرداختها حق الزحمه می گیرید که فقط مطمئن شوید که شرایط شما با جدول مذکور دقیقا تطبیق داده شود که حق شما ضایع نشود و اصولا بین حق الزحمه رشته ها تفاوتی وجود ندارد.

 7. شهباز
  پاسخ

  سلام بر شما استاد صبور و دوست داشتنی.
  حضرت استاد بنده انصافا از صبوری شما در پاسخ دهی به سوالات بچه ها فوق العاده ذوق زده شدم. واقعا کمتر استادی هست که اینطور برای دانشجویان وقت بگذارد.
  ان شاءالله خدا به شما برکت واقعی در عمر و زندگی بدهد.

 8. سید مهدی المدرسی
  پاسخ

  با سلام
  مطالب شما را خواندم و از رفتار و نحوه جواب دادن شما بسیار لذت بردم.
  بدین وسیله از زحمات شما تشکر می کنم
  اجرکم عندالله

 9. جودکی
  پاسخ

  سلام من فوق لیسانس زبان دارم می خواستم بدانم حقوق یک استاد حق اتدریسی تازه کار در دانشگاه پیام نور و آزاد و دولتی چقدر است. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حدود ده دوازه هزار تومان در ساعت

 10. معصومه
  پاسخ

  باسلام باتشکرازشما که به سوالات جواب می دهید.

  ایا بادکتری پیام نور دررشته شیمی میتوان در
  دانشگاه دولتی هیت علمی شد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، منع قانونی ندارد و باید با دیگران در به دست آوردن سمت هیأت علمی رقابت کرد.

 11. محمد میرزایی
  پاسخ

  با سلام می خواستم بدونم دانشجوی ترم ۳ ارشد می تواند به صورت حق التدریسی در دانشگاه آزاد شهرستان درس بدهد؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اصولا نه

 12. مسعود
  پاسخ

  با عرض سلام مجدد و خسته نباشید خدمت شما.
  استاد برای قبولی در مصاحبه دکتری امتیازات بر چه اساسی محاسبه خواهد شد؟ و امتیاز ترجمه کتاب چه اندازه خواهد بود؟
  از دوستان شنیدم که هر دانشگاهی دانشجویان خودش را برای دکتری پذیرش خواهد کرد و بقیه شانسی ندارند. این موضوع صحت دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در دانشگاه تهران ۱۰۰ امتیاز برای محاسبه در نظر گرفته می شود که ۵۰ امتیاز آن کمی و ۵۰ امتیاز آن کیفی است. منظور از کمی یعنی برا اساس مدارک و مستندات مثل معدل کارشناسی، کارشناسی ارشد، مقالات و کتب چاپ شده یا مدرک زبان عمومی. ۵۰ امتیاز هم بر اساس ارزیابی علمی، انگیزه یرای ادامه تحصیل و سایر عوامل داده می شود.
   در مورد این که هر دانشگاهی دانشجویان خود را انتخاب می کند، در پردیس قم این روال صد در صد نیست و در جاهای دیگر نیز انشاء الله نباشد. اگر صرفا کسی به خاطر تحصیل در آن دانشگاه قبول شود، ظلم به دیگران و مردود است. اما اگر آن دانشجویان از لحاظ بنیه علمی بالاتر باشند و به این جهت انتخاب شوند، این مانعی ندارد و افراد نباید به دلیل این که آنجا تحصیل کرده اند مورد بی مهری قرارگیرند. البته دانشگاه ها باید به نحوی عمل کنند که این شائیه ها مطرح نشود.

 13. محمد
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم

  میخواستم بپرسم به ازای راهنمایی یا مشاوره هر دانشجوی فوق لیسانس یا دکتری در دانشگاههای تهران چقدر به حقوق اساتید دانشگاه (مثلاً یک استادیار) اضافه میشود؟ متأسفانه هیچ عدد و رقمی به عنوان تخمین ندارم.

  و دوم اینکه جسارتاً چرا استاد مبرزی مثل جنابعالی در خارج از کشور به تحقیقات خود ادامه ندادند؟

  ممنون از راهنماییها و مطالب ارزشمندتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای راهنمایی و مشاوره پایان نامه ارشد یا دکتری به حقوق رسمی اساتید مبلغی اضافه نمی شود. اگر استادی ساعات موظف خود را تدریس کرده باشد، به ازای راهنمایی هر دانشجوی ارشد معادل سه واحد حق التدریس دریافت می کند و اگر موظفی خود را تکمیل نکرده باشد تا زمانی که واحدهای موظف وی تکمیل شود، مبلغی به وی تعلق نمی گیرد. مشاور مبلغ خیلی خیلی ناچیزی دریافت می کند. در مورد سوال دوم شما اینجانب در خارج تحصیل و به زغم خود برای خدمت به جوانان این مملکت به وطن بازگشتم. به قول حافظ:
   ز روی دوست دل دشمنان چه دریابد ***** چراغ مرده کجا شمع آفتاب کجا

 14. sasha
  پاسخ

  ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم:
  به استادیار طرح سربازی تو دوران طرح پایه تعلق نمیگیره؟یعنی کل ۴ پایه رو بعد از ۴ سال بهش میدن؟یا به طرح ربطی نداره و وقتی رسمی آزمایشی بشه بهش میدن؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   بله بعد از رسمی آزمایشی شدن پایه های خود را اخذ خواهد کرد.

 15. یاسین
  پاسخ

  سلام استاد گرامی
  مدرک دکترای Ph،D که خارج از کشور اخذ شده و در وزارت علوم ارزشیابی گردیده و گواهی موقت را صادر نموده است و صدور مدرک دائم منوط به چاپ مقاله در مجله علمی پژوهشی می باشد.لازم به ذکر است که مقاله در نوبت چاپ می باشد .آیا می توان با این شرایط عضو هیئت علمی شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم مانعی برای شروع کار نیست ولی بلاخره باید گواهی دائمی ارائه گردد.

 16. حسینی
  پاسخ

  سلام استاد گرامی،
  میخواستم بدونم در حال حاضر حقوق استادیار تازه استخدام (ددکتری بورسیه) در دانشگاه شهرستان چقدر است (دریافتی منظورم است)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید حدود یک میلیون و هفتصد دریافتی باشد.

 17. As
  پاسخ

  با سلام و وقت بخیر سوالی داشتم خدمتتون.
  چه تفاوت هایی بین هیئت علمی دانشگاهای سراسری و غیر انتفاعی می باشد؟(از نظر حقوقی و سایر پارامترهای رفاهی و ارتقایی)
  ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، از حیث امتیازات نباید تفاوتی داشته باشند. دانشگاه های غیر اننفاعی ممکن است تقاضای حضور بیشتری در دانشگاه از هیأت علمی داشته باشند. البته اساتید دانشگاه های دولتی تابع مقررات استخدامی هیأت علمی هستند در حالی که استاتید دانشگاه های غیر انتفاعی تابع قانون کار هستند.

 18. شهباز
  پاسخ

  با سلام. اقای دکتر بنده از دانشجویان قدیمی پردیس هستم.
  در حال حاضر فرایند جذب بنده در یکی از دانشگاه های دولتی با مدرک کارشناسی ارشد در حال انجام است و از طریق غیر رسمی اطمینان دارم که جذب می شوم. در ضمن امسال دکتری دانشگاه غیر انتفاعی هم قبول شده ام.
  یکی از اساتید دانشگاه جذب کننده به من گفته که اگر دکتری بروم باید از عضویت در هیئت علمی انصراف بدهم؛ یکی از دوستان می گوید حتما تو را بورس می کنند. در ضمن پرداخت هزینه غیر انتفاعی هم زیاد است.
  سوال:
  ۱). ایا انصراف من از یکی از دوجا حتما نیاز است؟
  ۲). با چه فرایندی بورس بنده اتفاق می افتد؟
  ۳). مکاتبه با وزارت علوم سودی برای بنده دارد؟
  متشکر می شوم از اینکه پاسخ به ایمیل بنده ارسال شود و سوال منتشر نشود.
  التماس دعا

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تدریس در دوره دکتری و در عین حال هیأت علمی بودن اشکال ندارد ولی فرد باید مأمور به تحصیل شود. یک راه دیگر نیز این است که قبل از عضویت در هیأت علمی از آن موسسه تقاضای بورس کرده و پس از فارغ التحصیلی با مدرک دکتری جذب هیأت علمی شود. برخی نیز رفتن خود به دوره دکتری را به محل کار خود گزارش نمی کنند.

 19. بابک
  پاسخ

  با سلام خدمت شما و ممنون از پاسخگویی
  چند وقت است که سوالی دارم و در هیچ سایتی جواب قطعی پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  من دانشجوی دکترا در مالزی هستم و اقامت کانادا را دارم ولی از هیچ طریقی نتونستم اطلاعاتی راجع به طریق جذب در دانشگاه های کانادا بعد از دکترا را کسب کنم.
  آیا مراحل رسیدن به پرفسوری در آنجا مانند ایران است؟
  برای جذب بهتر است ابتدا پذیرش برای پسا دکترا گرفت سپس برای تدریس اقدام کرد؟
  بسیار سپسگزار میشوم اگر اطلاعات جامعی بفرمایید .
  متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در هر کشور نحوه جذب هیات علمی فرق دارد. در کشورهای پیشرفته امکان مستقیم جذب هیات علمی با درجات بالاتر وجود دارد. در کشورهای توسعه یافته، با صرف مدرک نمی شود وارد هیات علمی شد و باید حتما کارهای پژوهشی زیادی داشته باشید که بتوانید با سایر متقاضی ها رقابت کنید. شما که از یک کشور در حال توسعه مدرک می گیرید شرایط برای شما خیلی سخت تر خواهد بود. پسا دکتری اگر به شما کمک کند که رزومه پژوهشی خود را تقویت کنید می تواند موثر باشد ولی قاطع نیست.

 20. سعید
  پاسخ

  با سلام خدمت جناب دکتر

  بنده در یکی از شهرستانها مشغول به تحسیل در دانشگاه آزاد هستم و از کودکی به کار مشغول بوده و مراتب شغلی را در گروه کاری کامپیوتر در بیشتر موارد آن به عنوان متخصص در این استان شناخته شده هستم و حتی درسهای رشته کامپیوتر را برای دانشجویان کارشناسی و ارشد کامپیوتر به صورت خصوصی آموزش می دهم و … و همچنین از جهت مدیریت در این شرکتها و آموزشگاه های کامپیوتر و بسیاری از ادارات و سازمانها و اساتید و … با این تخصص بنده آشنایی دارند و اینجانب از هیچ کمکی به ایشان در این موضوع کوتاهی نمی کنم
  تحصیلات بنده :
  کارشناسی مدیریت دولتی
  دانشجوی ارشد بازرگانی – بازاریابی دانشگاه آزاد در حال حاضر هستم
  بسیار علاقمندم جهت دکتری مدیریت فن آوری اطلاعات را بخوانم

  سوال بنده این است که جهت استخدام به عنوان هیات علمی در دانشگاهی باید گرایش های دو مقطع تحصیلی بنده یکی باشد مثل یازرگانی ارشد-بازاریابی و دکتری بازرگانی-بازاریابی

  یکی از اساتید این موضوع رابه اینجانب گفتند تا چه حد صحیح است
  لطفا راهنماییم بفرمایید . بسیار متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر منظورتان این است که در مقطع دکتری مدیریت فن آوری اطلاعات بخوانید، بنظرم این مقدار انحراف خیلی مانع نیست البته اگر تمام تحصیلات در یک زمینه باشد امکان جذب شما بیشتر فراهم می شود. بسشتر موضوع به نیاز دانشگاه مورد نظر شما به رشته اخذ شده در دوره دکتری وابسته است.

 21. sanaz
  پاسخ

  با عرض سلام وحسته نباشید
  میخواستم بدانم کسی که عضو هیئت علمی دانشگاه باشد و مرتبه استادیاری داشته باشد
  ولی مدرکش فوق لیسانس باشد میتواند دانشجوی دکتری را راهنمایی کند ؟
  شرایط تدریس در مقطع دکترا چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکان دارد و فرقی نمی کند که استادیار مدرک دکتری داشته باشد یا نه.

 22. رضا
  پاسخ

  با سلام
  می خواستم بدونم برای ارتقا به درجه دانشیاری می توان از فعالیت های پژوهشی دوره ارشد و دکتری نیز استفاده نمود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر هر دوره برای همان دوره محسوب می شود. انشا الله زمانی که دکتری اخذ کردی و استادیار شدی از آن به بعد کارهای پژوهشی و آموزشی و اجرایی برای ارتقا به دانشیاری محاسبه خواهد شد.

 23. محمد
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد محترم جناب آقای دکتر شیروی

  ضمن تشکر از مطالب مفید وبلاگتان میخواستم بپرسم نظر شما در مورد گذراندن دوره پسادکتری در خارج از کشور چیست؟ و اینکه اگر شما در موقعیت پس از دکتری در زمان حاضر بودید بلافاصله برای جذب شدن در دانشگاههای داخل اقدام میکردید یا اینکه موقتاً کار و زندگی در خارج از کشور را ترجیح میدادید؟ مهاجرت دائم چطور؟ (فرض سؤال: مسیر پیشرفت علمی و حرفه ای در تخصص شما در خارج از کشور هموارتر است).
  البته میدانم که پاسخ به این سؤال ممکن است تابع شرایط مختلفی باشد ولی راهنمایی شما به عنوان یک فرد متخصص و باتجربه هرقدر هم کلی یا کوتاه باشد برای امثال بنده غنیمت است.

  از توجه شما صمیمانه تشکر میکنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دوره پسا دکتری برای چه هدفی است. اگر هدف اخذ اقامت دایم، کسب درآمد یا پیدا کردن کار مناسب در کشور محل تحصیل باشد، توجیهی دارد. والا این دوره برای کسی که می خواهد به ایران بیاد فایده آن چنانی ندارد. اگر قصدتان برگشت به ایران است، هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است و معطل پسا دکتری نشوید. بعدا می توانید برای فرصت مطالعاتی مجددا بروید.

 24. مصطفی
  پاسخ

  سلام اقای دکترلطف کنیدعنوان صاحب کرسی یعنی چه به چه استادی صاحب کرسی گفته میشود ایادرایران استاد صاحب کرسی دارم ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، صاحب کرسی استاد مسلم یک رشته را می گویند که پس از سالها تحقیق و پژوهش و تدریس در آن رشته شاخص شده است به نحوی که در آن رشته معروفیت و مقبولیت عام پیدا کرده است. البته اخیرا کرسی های نظریه پردازی راه اندازی شده است که افراد با ارائه یک نظریه و بررسی آن در نزد داوران و تأیید آنها گواهی کرسی نظریه پردازی اخذ می کنند. بنظرم به صرف گواهی کسی صاحب کرسی نمی شود.

 25. حسن
  پاسخ

  آیا کسی که لیسانس و فو ق لیسانس و دکتری را در یک دانشگاه گذرانده باشد می تواند درصورت نیاز عضو هیات علمی همان دانشگاه شود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   اشکال قانونی ندارد و خیلی ها هم به همین نحو در دانشگاه ها استخدام شده اند. در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا این امر ممنوع یا مرجوح است زیرا در آموزش از تولید به مصرف و تکرار آن باعث رکود و عقب ماندگی آن موسسه می شود. عده ای این امر را شبیه تولید مثل خانگی in breeding می دانند که باعث ضعف نسلهای بعدی می شود.

 26. حسینی
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد .
  بنده دانشجوی دکتری هستم و فوق لیسانس مهندسی نفت نیز دارم ار طریق فوق لیسانس شرکت نفت مرا دعوت به همکاری کرده و می دونم که حقوقش تقریبا اگر تهران بمونم و هیچی ماموریت نروم تقریبا ۱.۸ میلیون است از طرفی یکی از دانشگاه های معتبر ایران (شهرستان) با بورس هیات علمی من موافقت کرده است می خواستم بدونم به نظر شما کدام بهتره ار نظر حقوق و در آمد و همچنین اینکه اگر بخواهم هیات علمی رو قبول کنم می تونم فقط روزی که کلاس دارم برم دانشگاه یا اینکه باید تمام وقت در دانشگاه یعنی تو اون شهر باشم؟؟
  سوال دیگر اینکه اصلا دانشگاه دولتی به اساتید پروازی هزینه پرواز می دهد؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا دانشگاهها تمام وقت هستند و حسب سخت گیری دانشگاه مربوط حداقل باید سه تا چهار روز در دانشگاه باشید و نمی توانید فقط تدریس کنید و بعد بروید دنبال کارهاتون. اگر استادی حق التدریس باشد، معمولا دانشگاه مقصد هزینه ایاب و ذهاب وی را تامین می کند ولی اگر شما هیات علمی دانشگاهی شدید که خارج از تهران است، برای رفت و آمد حق ایاب و ذهاب نخواهید گرفت. این که فرد هیأت علمی شود یا کار اجرایی به عنوان یک مهندس انجام دهد فقط به پول توجه نکنید. چه کسی از هیات علمی ثروتمند شده که شما دنبال آن هستید. بلاخره خدا برکت می دهد.

 27. رضا
  پاسخ

  سلام استاد محترم
  با تشکر از راهنمایی های ارزشمند و دقیق شما
  من بورسیه یکی از دانشگاه های دولتی هستم و همزمان به عنوان دانشجوی دکتری در دانشگاهی دیگر، مشغول به تحصیل می باشم.
  در مقالاتی که در این دوره می نویسم آیا می توانم خود را به عنوان عضو هیات علمی(بورسیه) دانشگاه …. در مجلات معرفی کنم یا اینکه صرفا باید از عنوان دانشجوی دکتری استفاده کنم؟ البته این سوال را از این جهت مطرح کردم که می خواهم مقاله هایم در این دوره، با نام دانشگاه محل خدمتم معرفی شود.

  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم. موفق و سربلند باشید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تا زمانی که حکم هیأت علمی نداری (پیمانی یا رسمی) از بکار بردن هیأت علمی خودداری کن و همچنین تا زمانی که رسما دکتری نگرفته ای از لقب دکتر استفاده نکن. کسانی که این کارها را می کنند به خودشان آگاهانه یا ناآگاهانه ضربه می زنند و اعتباری نیز کسب نمی کنند، مگر آدمهای جاهلی مثل خودشان را گول بزنند.

 28. محسن
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  خواشمند است مرا راهنمایی کنید
  اینجانب هیئت علمی پژوهشی مربی طرح سربازی یکی از دانشگاههای دولتی هستم که مرداد ماه امسال دوره ضرورتم به پایان میرسد. با توجه به اینکه من در دوره دکتری با استفاده از سهمیه استعداد درخشان قبول شده ام و دانشگاه محل کارم با مامور به تحصیل شدنم کاملا موافق است خواهشمندم مرا راهنمایی کنید تا بتوانم ادامه تحصیل دهم و مامور شوم.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، یا هیأت علمی رسمی آزمایشی بشوید و مأمور به تحصیل و یا بورسیه بگیرید و بعد از فارغ التحصیلی هیأت علمی رسمی آزمایشی بشوید.

 29. الناز الماسی
  پاسخ

  سلام خسته نباشید من کاردانی گرافیک دارم و دارم برای کارشناسی درس می خونم و تا اونجا که می دونم این رشته دکتری نداره اگر بخواهم استاد دانشگاه بشوم باید چه مراحلی رو طی کنم لطفا راهنماییم بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   در خارج از کشور ادامه تحصیل بده. البته امروزه کلیه گرایشها در ایران به نوعی راه اندازی شده است.

 30. مسعود
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی
  بنده دانشجوی ترم آخر (فقط پایان نامه مونده) GIS & RS هستم به نظر شما امیدی برای جذب دانشگاه شدن به عنوان هیات علمی هست یا حتما باید به فکر دکترا باشم؟ مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیأت علمی در این روزها باید دکتری داشته باشد با این همه فوق لیسانس فارغ التحصیل چه امیدی دارید که بتوانید هیات علمی شوید.

 31. حسن
  پاسخ

  باسلام، من دانشجوی سال اول دکترای دانشگاه آزاد در تهران هستم،اخیرا یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی (سراسری) یک شهرستان با من تماس گرفت و گفت اگر تا پایان مقطع دکترا برای بورس اقدام نکنم،آنها من را به عنوان هیئت علمی جذب می کنند. وقتی پرسیدم همین الان چرا من را بورس نمی کنید گفتند طبق قانون وزارت بهداشت نمی شود دانشجو را بورس کرد و باید مدرک دکترا را بگیرم.آیا چنین قانونی وجود دارد؟
  من خیلی شنیده ام که دانشگاههای سراسری معمولا فارغ التحصیل دانشگاه آزاد را جذب نمی کنند به همین خاطر از آن استاد پرسیدم چرا تمایل به جذب من دارید،در جواب گفت: “رزومه شما و تعداد مقالات ISI شما باعث شده که برای شما اولویت در نظر بگیریم”.
  حتی گفت که تعداد مقالات من از اساتیدی که چندین سال است هیئت علمی آن دانشگاه هستند بالاتر است در حالی که من هنوز دانشجوی سال اول دکترا هستم.
  سوال من این است که رزومه علمی و مقالات چقدر می تواند موثر باشد و آیا واقعا اگر رزومه من بهتر از فردی که فارغ التحصیل دانشگاه معتبر سراسری مثلا تهران باشد ،ممکن است من را جذب کنند؟
  تشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مطمئنا داشتن رزومه قوی نقطه قوتی در تقاضای هیأت علمی است ولی این بدین معنا نیست که هر که رزومه قوی داشت به هر دانشگاهی که تمایل داشته باشد می تواند وارد شود. ورود به هیات علمی دانشگاه نیز مانند بسیاری از کارهای دیگر به عوامل متعددی وابسته است. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد هم اکنون در دانشگاه های دولتی مشغول هستند. مهم توانایی علمی و کارهای پژوهشی است که خیلی تعیین کننده است. طبیعتا کسی که کاری برجسته ای ندارد ممکن است حذف شود.

 32. حسین
  پاسخ

  با سلام
  آقای دکتر ممنون از لطفتون که به سوالات جواب می دهید.
  با توجه به این که دانشگاهها برای جذب هیات علمی گذراندن آزمون جامع دکتری را مورد نظر رار می دهند، از انجا که دکتری پژوهش محور امتحان جامع ندارد روال هیات علمی شدن برای دانشجویان دکتری پژوهش محور در حین تحصیل چگونه است؟
  یا اینکه فقط بعد از فراغت از تحصیل می توانند درخواست هیات علمی شدن بدهند؟
  اگه میشه اینو توضیح بدین چون مهمه برام
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امروزه اکثر دانشگاه ها بعد از فارغ التحصیلی نسبت به جذب افراد اقدام می کنند و تفاوتی از این جهت عملا وجود ندارد.

 33. محمد
  پاسخ

  با سلام
  من فارق التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق هستم و دکترا برای دانشگاه سنگاپور پذیرفته شدم.می خواستم بدونم می تونم با مدرک کارشناسی ارشدم هیئت علمی شهرستان بشم و در عین حال تحصیلم رو با هزینه خودم انجام بدم؟آیا قانونی وجود داره که در حین تحصیل به جای تدریس موظفیم کار پژوهشی برای دانشگاه انجام بدم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تحصیل و تدریس هم زمان منع قانونی دارد مگر به صورت حق التدریسی که اشکالی ندارد. بنابراین کلیه کسانی که هیات علمی می شوند باید برای ادامه تحصیل بورس یا مأمور شوند.

 34. محمد
  پاسخ

  سلام
  آیا فعالیت های پژوهشی برای ارتقا باید در زمان مرتبه قبلی باشد؟مثلا من در دوران تحصیل کارشناسی ارشدم ۲۱ مقاله و چندین کتاب ترجمه کردم. می خواستم بدونم از این فعالیت ها می تونم فقط در ارتقای استادیاری استفاده کنم یا بعد از طی دروه مرتبه استادیاری می تونم از این فعالیتها برای ارتقا به دانشیاری هم استفاده کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعالیتهای پژوهشی برای انجام شده در هر دوره برای همان دوره فقط محسوب می شود و بعد سوخت می شود. مثلا کلیه کارهایی پژهشی انجام شده در دوره استادیاری که به دانشیاری منجر می شود برای ارتقای به مرتبه استادی قابل استفاده نخواهد بود. البته فعالیتهای پژوهشی که بعد از اخذ دکتری و قبل از هیأت علمی انجام شده باشد به شرطی که شامل حداقلها نباشد، قابل احتساب برای دوره دانشیاری خواهد بود.

 35. محمد
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد محترم و بزرگوار؛ من چهار سال است بورسیه یکی از دانشگاه های کشور هستم و الان در حال فارغ التحصیلی دوره دکتری از دانشگاه تهران هستم. ظاهرا بعد از فراغت به عنوان استادیار پایه یک طرح سربازی شروع می کنیم سوال من از استاد محترم این است که طول مدتی که طرح سربازی برای من طول می کشد چقدر است و نیز آیا در طول این دوره افزایش پایه دارم و آیا مقالاتی که در طول این دوره ارائه می کنم در ارتقائی به دانشیاری به درد می خورد یا نه؟ بسیار سپاسگذارم از استاد بزرگوار

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما به صورت پیمانی استخدام می شوید و هیچ فرقی با اعضای رسمی نخواهید داشت و بعدا که رسمی شدید پایه های ترفیع این دوره را نیز که چهار سال است به ازای هر سال یک پایه اخذ خواهید کرد. حتی می توانید بلافاصله بعد از آن تقاضای دانشیاری نیز بنمایید.

 36. آسمان
  پاسخ

  با سلام و تشکر فراوان
  با مدرک کارشناسی ارشد توسط یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی از طریق سامانه جذب هیئت علمی وزارت علوم دعوت به مصاحبه شدم و پیشنهادی که به من شد کار در یکی از بخش های اداری و همچنین تدریس یک درس میباشد به نظر شما قصدشان از گرفتن یک کارمند از طریق سامانه جذب چی میتونه باشه؟ و آیا پذیرش من از این طریق هیچ گونه تعهدی رو برای پیگیری حذب به عنوان هیت علمی به همراه داره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مهم این است که تحت چه عنوانی استخدام می شوید. اگر به عنوان هیات علمی استخدام می شوید فعلا در بدو ورود مانعی ندارد که در برخی از فعالیتهای اداری کمک کنید ولی اگر به عنوان کارشناس استخدام می شوید، موضوع متفاوت است.

 37. س.ح
  پاسخ

  با سلام و تشکر از شما. یک سوال دارم: مدرک کارشناسی ارشد فیزیک دارم. از چه طریقی می توانم درخواست استخدام حق التدریس در دانشگاههای پیام نور غیرانتفاعی یا آزاد بکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مراجعه حضوری به واحد مربوط بهترین روش است.

 38. بهار
  پاسخ

  با سلام من دو مدرک کارشناسی ادبیات و علوم اجتماعی و دو مدرک کارشناسی ارشد در این دو رشته و مدرک دکتری علوم اجتماعی دارم و ۱۸ سال است که عضو هیات علمی گروه ادبیات هستم آیا تدریس در دکتری و ارشد ادبیات به لحاظ قانونی منعی دارد یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر کسی که ده سال سابقه داشته باشد می تواند در دکتری طبق مقررات تدریس کند ولی گاهی گروهها مقاومت می کنند و اجازه نمی دهند.

 39. سعید
  پاسخ

  آقای دکتر
  سلام
  بنده دارای مدرک فوق لیسانس و کارمند رسمی دانشگاه هستم بوده و از سال ۸۶ در دانشگاه ع پزشکی شاهرود تدریس می کنم و با توجه به درخواست های مکرر اقدامی در جهت فراخوان وتغییر وضعیت به هیئت علمی بنده ننموده اند راهنمایی فرمایید به نظر شما به دیوان عدالت اداری شکایت کنم.متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکان شکایت وجود ندارد چون چنین حقی برای شما متصور نیست که برای نقض آن بتوانی شکایت کنی. ولی با اخذ دکتری این امکان برایت فراهم می شود که تبدیل وضعیت پیدا کنی.

 40. محمد
  پاسخ

  باسلام.استاد عزیز یک استادیار در سالهای اول کارش ماهیانه تقریبا چقدر حقوق میگیرد ( در تهران و شهرستان )؟ این موضوع خیلی برام مهم و تعیین کننده است و آیا فرقی بین حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی با بقیه دانشگاه ها است؟متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دقیقا نمی دانم ولی فکر کنم حدود دو میلیون در حکمش است که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصدش کسورات است. حقوق شهرستانها بیشتر از تهران است و علوم پزشکی حق محرومیت از مطلب نیز دارند.

 41. mp
  پاسخ

  سلام . من فوق لیسانس برق- الکترونیک هستم. می خواستم بدونم آیا امیدی برای پذیرفته شدن به عنوان هیئت علمی برای یک فوق لیسانس هست یا نه؟ در ضمن اگر هست چه شرایطی لازم است؟ در صورت امکان حقوق کلی تقریبی یا دقیق یک مربی عضو هیئت علمی را هم بفرمائید.
  بانشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم برخی از دانشگاه های شهرستان به خصوص پیام نور، غیر انتفاعی و مناطق محروم شما را ممکن است استخدام کنند. استخدام هیات علمی این روزها متمرکز شده و می توانید به سایت وزارت علوم و سایر سایتهای مربوط مراجعه کنید و از آگهی های آن مطلع شوید.

 42. مهدی
  پاسخ

  با سلام، ز مطالب شما استاد گرامی سپاسگزارم
  سوالی هم داشتم: اگر کسی دانشجوی دکتری باشد می تواند در هیچ کدام از دانشگاه ها تدریس کند؟ با توجه به اینکه پشت سر هم درس خوانده و هنوز سربازی نرفته؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکان تدریس به صورت حق التدریس وجود دارد. همچنین با اخذ مدرک شما می توانید طرح سربازی را به عنوان هیات علمی انجام دهید که امتیاز بزرگی است.

 43. علی
  پاسخ

  سلام. با توجه به اینکه رشته های دکترای پژوهش محور در حال افزایش است، نظر شما در مورد آینده کاری آن در مقایسه با دکترای آموزشی چیست؟ آیا امکان جذب فارغ التحصیلان آن در دانشگاهها به عنوان هیأت علمی وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   بنظرم نمی آید که تفاوت معنا داری وجودداشته باشد. در بسیاری از کشورها دوره PhD پژوهش محور است.

 44. امین
  پاسخ

  باسلام و خسته نباشید.
  اگر دانشگاهی هیئت ممیزه نداشته باشد مراحل ارتقا چطوری است؟
  آیا مدرک استادی یا دانشیاری که در ایران اعطا می شود در جهان معتبر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در هیأت ممیزه مرکزی که در وزارت علوم است پرونده ها مطرح می شود.
   استادی یا دانشیاری مدرک نیست و اصولا در جایی دیگر قابل قبول نیست ولی ممکن است کسی که با تالیفات و سابقه زیاد در یک کشور خارجی به عنوان هیات علمی استخدام شود با مرتبه دانشیاری و یا استادی استخدام شود.

 45. حسین
  پاسخ

  با سلام
  ایا فردی با مدرک دکتری پژوهش محور می تواند هیات علمی دانشگاه بشود؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دکتری پژوهش محور قابل قبول است ولی حداقل فوق لیسانس آموزش-پژوهش نیز داشته باشید که مشکلی بروز نکند

 46. وحید
  پاسخ

  سلام خدمت جناب دکتر شیروی. سپاس از راهنماییهای بی دریغتان.
  بنده دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و بسیار علاقمندم پس از اتمام دوره، در دانشگاه فعالیت نمایم (تدریس و امور پژوهشی). منتهی متولد سال ۱۳۶۱ بوده و خدمت سربازیم را هم انجام داده ام. به نظرتان این امر شدنی است؟ (با در نظر گرفتن ملاک سن)
  از طرفی از کجا و چگونه شروع کنم و به کجا تقاضایم را ارائه دهم؟ سپاسگذارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما که جوانید و آرزو بر جوانان عیب نیست. ولی بدون دکتری خیلی سخت است مگر رشته های خیلی خاص در مناطق محروم. تلاش کنید که دکتری جایی قبول شوید. حتما کسانی که امروز در دانشگاه ها عضو هیات علمی هستند همانند شما روزی آرزو داشته و امروز به آن رسیده اند و شما نیز استثناء نیستید.

 47. سجاد
  پاسخ

  سلام چناب دکتر،

  من دانشچوی ذکتری یکی از دانشگاههای کانادا هستم و بتازگی از دانشگاه امیز کبیز برای هیات علمی پیشنهاد گرفتم و ورارت علوم از من درخواست سند کرده تا هزینه ۱ سال مرا یدهد اما من این پول را نمی خواهم چون نمی توانم سند تهیه کنم و همجنین میخواهم post-doc ادامه بدهم در صورتی که وزارت ار من می خواهد بعد ار پایان دکتری برگردم…سوال من از جنابتان این است که اگر بر فرض من وثیقه قرار دهم و Post-doc هم ادامه دهم که در این حالت بیشتر از زمان مقرر وزارت می شود؛ آیا وزارت سند منزل را مصادره می کند و من مجبور می شوم برگردم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، زمانی که تعهد می دهید باید به تعهد خودتان عمل کنید. البته معمولا تا بخواهند وثیقه را اجرایی کنند مدتی طول می کشد که شما نیز post-Doc را نیز تمام کرده ای . خواندن post-doc برای عضو هیات علمی امتیازی محسوب نمی شود بلکه می تواند پروسه جذب شما را طولانی کرده و با وقفه روبرو کند.

 48. ناشناس
  پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  به نظر شما هیئت علمی آموزشی بهتر است یا پژوهشی. پذیرش هیئت علمی پژوهشی در تهران دارم. به نظر شما چکار کنم؟
  از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیأت علمی آموزشی خوب بهتر است ولی پیشنهاد پژوهشی نیز بد نیست به خصوص اگر در تهران باشد. بسیاری را می شناسم که ابتدا پژوهشی بودند و بعد به آموزشی تغییر دادند. همواره امکان انتقال شما از تهران به شهرستان وجود دارد و نه الزاما بر عکس. موفق باشید.

 49. صادقی
  پاسخ

  با سلام
  من استادیار پیمانی یک دانشگاه دولتی در یک شهرستان کوچک با مدرک دکترا هستم ببخشید میزان حقوق دریافتی من بنظر شما چقدر باید باشد نظر به اینکه من در حدود چهار ماه است که مدیر آموزشی شده ام و با ده واحد موظفی و در ضمن نخبه کشوری هم هستم که شنیدم ماهیانه چیزی به نخبه ها تعلق میگیره درسته یا نه؟
  تشکر فراوان از لطف جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوقش بدک نیست ولی خیلی هم توپ نیست. به هرحال معلمی همینه دیگه چه انتظار داری که مثل بیل گیتس پول پارو کنی. نشینده ام که بخاطر نخبگی به کسی پول بدهند اگر سراغ دارید تا ما هم اقدام کنیم.

 50. مهرزاد مسیحی
  پاسخ

  سلام استاد بنده یک مقاله ای نوشته ام برای چاپ ان راهنمایی دارید که ما را مثل دوره دنشجوی با تواضع کمکمان کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام متوجه نشدم که چه اقدامی باید در جهت کمک شما انجام دهم. لطفا از طریق ایمیل تقاضای خود را مطرح کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *