این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. مسعود کیانی
  پاسخ دادن

  با سلام و تشکر اگر در قولنامه خرید آپارتمان وجه تخلف قید نشده باشد و پس از یک هفته بعد از تاریخ قولنامه بعلت فراهم نشدن پول ، خریدار بخواهد معامله را فسخ کند چقدر باید خسارت پرداخت کند با توجه به اینکه مبلغ یکصد میلیون تومان هم به فروشنده پرداخت کرده.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نمی تواند فسخ کند و میزان خسارت نیز به نظر دادگاه بستگی دارد.

 2. مهدی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و ادب
  احتراماً، سوالاتی از خدمتتون داشتم
  ۱- در خصوص قرارداد چنانچه نواقصی در اجرای قرارداد وجود داشته ولی دوره تضمین تعهدات سپری شده و تضمین بدون صدور گواهی راه اندازی موفقیت آمیز و گواهی پذیرش نهایی و انجام تستهای حسن انجام کار آزاد شده باشد امکان مطالبه خسارات بابت تآخیر در اجرای قرارداد و عدم کیفیت کار وجود خواهد داشت؟
  ۲- در قرارداد کنسرسیوم چنانچه مسوؤلیت پیمانکاران به صورت منفرد و مشترک پیشبینی شده باشد امکان مطالبه خسارات از یکی از اعضای کنسرسیوم وجود خواهد داشت؟
  ۳- در قرارداد ذیل شرط مسوؤلیت کلی قید شده باشد که “حقوق و تعهدات به صورت قطعی و لازم الاجرا در این قرارداد تعریف شده است. ادعا برای خسارتهای ناشی از عدم تولید، عدم سوددهی یا عدم کارایی سیستم و یا هر یک از خسارتهای غیرمستقیم ، بعید و یا تبعی مستثنی است” به معنای عدم امکان مطالبه چنین خساراتی است و یا به معنای این است که ادعای اینگونه خسارات خارج از موارد تعریف شده از قرارداد و قابل مطالبه میباشند؟
  در پایان از فرصتی که جهت راهنمایی اختصاص میدهید کمال تشکر را دارم و خواهشمندم در صورت امکان منابعی جهت مطالعه در این زمینه معرفی فرمایید.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- بعید می دانم بعد از آزاد سازی تضمینها بتوانید ادعای خسارت کنید. ۲- بله این امکان وجود دارد. ۳- عدم امکان مطالبه این خسارات.

 3. مریم
  پاسخ دادن

  با سلام ضمن تشکر از راهنمائی های شما
  قرارداد کاری با همسرم دارم که به ازاء دریافت مبلغی ایشان متعهد است پس از یکسال مبلغ وام داده شده را به همراه سود مشخص گردیده پس دهد. شاهدین قرارداد پدرو مادرم هستند. اکنون پس از یکسال همسرم قراردادی که خودش امضا نموده را قبول ندارد. از لحاظ قضائی برای پس گرفتن پولم چه می توانم بکنم؟آیا این قرارداد در دادگاه قابل استناد است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید علیه شوهرتان در دادگاه طرح دعوی کنید که امری پسندیده نیست و بهتر است محیط خانواده را به محل کسب و کار دعوی و شکایت تبدیل نکنید.

 4. محسن
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد عزیز
  جناب دکتر شیروی موضوع پایان نامه من (بررسی بیع متقابل در حقوق تجارت بین الملل ) است که منابع زیادی در این خصوص وجود ندارد .اگر جنابعالی منبع خاصی مد نظرتان هست خواهشمندم من را راهنمایی فرمایید .با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به مقاله اینجانب تحت عنوان روشهای تجارت متقابل یا حقوق تجارت بین الملل مراجعه کنید.

 5. مهدی گرانپایه
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی :
  اینجانب حدود ده روز پیش از نمایشگاه اتومبیل خودروی سواری پاترولی را خریداری کردم
  که پس از چند روز متوجه کم شدن آب رادیاتور شدم و پس از مراجعه به تعمییرگاه متوجه ترکیدگی سیلندر و جوش کردن آن از داخل سیلندر شدم .در نتیجه به شورای حل اختلاف جهت تامین دلیل شکایتی طرح کردم وپس از معرفی کارشناس رسمی دادگستری و تایید ایشان به ترکیدگی سیلندر و مشکل قانونی نامه را به شورا تسلیم کردم . حال از شما استاد ارجمند خواهشمندم در رابطه با فسخ این قرارداد و استرداد خودرو و مراحل قضایی
  مرا راهنمایی کنید . خدا پشت و پناه شما باشد . ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید از طریق دادگاه حقوقی اقدام کنید.

 6. وحید
  پاسخ دادن

  سلام دکتر :برادرم قبل از پدرم فوت نمود ما به خاطر این که همسر او جایی نداشت طبقه فوقانی منزل پدری را در اختیارش گذاشتیم تا این که پدرم هم فوت نمود .هیچ گونه کرایه ای هم نگرفته ایم حتی پول برق و آب و گاز هم خودمان می دادیم اکنون بعد از ۲۰ سال منزل را می خواهیم همسر برادرم منزل را تخلیه نمی کند هر چه هم تذکر داده ایم فایده نداشته .گواهی وراثت هم از شورای حل اختلاف دارم من یکی از ورثه هستم .برای تخلیه باید کجا مراجعه کنم در ضمن اجرت المثل ۲۰ سال انتفاع را می خواهم (آیا می توانم خودم تنها اقدام کنم یا باید بقیه وراث هم باشند؟)سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظرم در این سن مراعات حال وی را بکنید.

 7. محمد عبادی
  پاسخ دادن

  سلام
  ملکی را پدرم به صورت قولنامه ای خریده ایم که در آن تصرفی نکرده ایم و گویا جزو اراضی تحت تصرف دولت شده است و باید این مشکل را حل کنیم.
  اما سوال فعلی این است که شخص فروشنده نام مشهور خود را در زیر قولنامه نوشته است و امضا کرده است که با نام (کوچک) شناسنامه ای او تفاوت دارد. او حاضر است برای حل مشکل با ما همکاری کند. آیا برای اصلاح کردن این قولنامه نیاز به رفتن به دفترخانه داریم یا با وجود شهود می توان در پشت همان برگ آن را اصلاح کنیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می تواند ذیل همان سند یا پشت آن مسئله را اصلاح و امضا کند و اگر شهود هم باشند که امضا کنند بهتر است.

 8. سامان
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر : شخصی سندمنزل مسکونی خود را به یکی از اقوامش برای اخذ وام جهت راه اندازی کارگاهی منتقل میکند و قرار بر این بود که وهست که بعد از اخذ وام دوباره به آن شخص برگردانده شود ولی یک هفته بعد از انتغال سند همسر شخص مهریه خودرا به اجرا میگذارد . آیا این انتغال سند میتواند فرار از دین تلقی شود با اینکه انتغال گیرنده حاضر است سندرا دوباره برگرداند ؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام برگرداندن سند بعد از اخذ وام به چه معنایی است. وقتی سندی پشتوانه اخذ وام شود، صاحب سند در خطر جدی قرار می گیرد چون اگر وام گیرنده وام را در موعد ندهد ملک به فروش می رسد. به نظرم این از مصادیق فرار از دین تلقی نمی شود

 9. محمد
  پاسخ دادن

  با سلام وادب
  مبایعه نامه ای بین فروشنده وخریدار بابت ملکی تنظیم شده
  خریدار بابت ثمن معامله چند فقره چک تحویل خریدار داده
  هیچیک از چک ها وصول نشده و توسط فروشنده برگشت شده
  ملک در ید فروشنده است وبه علت عدم وصول ثمن تحویل نشده
  علیرغم ارسال اظهار نامه خریدار حاضر به فسخ یا خاتمه قراردار نیست
  اقدام قانونی فرو شنده چگونه باید باشد
  با تشکر از لطف جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید از طریق دادگاه قرارداد را فسخ کنید ولی بدون دادگاه می تواند مشکل زا باشد.

 10. احسان احمدزاده
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  ١ معامله اى کردم خرید خودرو به ارزش ٢٣٢ میلیون که قیمت روز این خودرو است بعد از ٩ روز مطلع شدم ماشین چپى است و آن مرد که سند به نامش بود تنظیم مبایعه نامه را انجام داده همه جزییات را به نفع خود نوشته وکاملاء قراداد ١ طرفه است و ماشین به نام من هم شده است چه کمکى به من میتونید بکنید ممنون میشم از جوابتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم با این اوصاف بتوانید کاری انجام دهید. قرارداد را باید با دقت مطالعه و بررسی و سپس امضا می کردید.

 11. علی
  پاسخ دادن

  با سلام. استاد گرامی خودروی پارس به قیمت اقساطی ۲۷۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال که ۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال آن را پرداخت کرده ام. فروشنده همان اول به پیشنهاد خودش وکالت نامه سند و راهنمایی به نامم تنظیم کرد و خودم مراحل تعویض پلاک و انتقال را انجام دادم. شرایط اقساطی از طرف فروشنده عامل تحریک بنده به خرید شد چون من دوازده میلیون تومتن بیشتر نداشتم و مابقی رو هم ۱۵ فقره یک ملیون تومان چک دادم. فروشنده در زمان معامله قیمت نقدی خودرو را ۲۳۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال اعلام کرده بود و مابقی را بابت اقساط روی الباقی کشیده بود. در وکالت نامه و سند قطعی اسقاط کافه خیارات قید شده است. چند وقت پیش قصد فروش خودرو را داشتم که ۲۴ ساعت بعد از فروش خریدار با برگه کاردان فنی مراجعه کرد که خودرو اتاق تعویضی و شماره شاسی آن دستکوب است. ابتدا خوانده اظهار بی اطلاعی کرد اما بعد از شکایت چون خوانده خودش صافکار است لاشه اتاق از گاراژ ایشان توسط اگاهی کشف و سپس در آگاهی فاکتور خرید اتاق را ارائه کردند و فعلا با قرار مجرمیت و وثیقه آزاد است و در اولین جلسه دادگاه وکیل خوانده ادعا بر این کرده که بنده از عیب اطلاع داشتم و شماره را هم خودم دستکوب کرده ام. از طرفی هم معامله را فسخ نمی کنند و قاضی پرونده گفته اسقاط کافه خیارات به عمل آمده است. تا جایی که محرز شده خودرو در این وضعیت سه سال در دست خوانده تردد کرده است. لطفا بنده را راهنمایی کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید صبر کنید که وضعیت شکایت کیفری شما مشخص شود. رأی دادگاه در این مسئله تأثیر گذار خواهد بود و اسقاط کافه خیارات ناظر یه این اشکالات نیست و بنابراین شما می توانید تقاضای استرداد پول خود را داشته باشید و خودرو را به مالک اش برگردانید.

 12. ياسين
  پاسخ دادن

  سلام
  شخصی برای فروش خانه اش به بنگاه رفته و بنگاه دار وقتی دیده شخص به قیمت واقعی خانه اگاه نیست ان را با قیمتی کمتر برای شخصی خریداری کرده و جالب اینجاست خریدار شریک بنگاه دار بوده و فروشنده هم این موضوع را نمیدانسته و خانه را فروخته،حال خواستم ببینم میشه شکایت کیفری تنظیم کرد با باید شکایت حقوقی باشد؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شکایت حقوقی است مبنی بر غبن.

 13. محمد
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت استاد گرامی
  آقای دکتر بنده باهمسرم ۴۰روز پیش درگیرشدیم بعدازدرگیری همسرم را به منزل پدرش بردم صبح همان روز همسرم به پزشکی قانونی مراجعه کرده ونامه ای مبنی بر ضرب وجرح گرفته ولی دراین مدت احضاریه ای برای من نیامده است.دراین مدت چندین بار برای بازگشت خانمم توسط خودم واعضای فامیل مراجعه نموده ایم ولی با مخالفت خانواده اش روبرو شده ایم سوالی که از خدمتتون داشتم:۱-آیا با اتفاقات فوق نفقه ای به ایشان تعلق می گیرد۲-مهریه ایشان۳۰۰سکه می باشد آیا براساس قانون جدیدکه بنده توانایی پرداخت آن را ندارم باید۱۱۰سکه پرداخت کنم یا۳۰۰سکه۳-آیا بانامه پزشکی قانونی که ۴۰روز از آن گذشته می تواند علیه من شکایت کند ودرخواست دیه داشته باشد.۴-به نظر شما جناب آقای دکتر دراین شرایط ازطریق قانون عدم تمکین بزنم یا همچنان منتظر اقدام توسط آنها باشم.
  باتشکر از راهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- احتمال زیاد بتواند نفقه را بگیرد چون با گرفتن گواهی پزشکی قانونی مبنی بر ضرب و جرح یعنی منزل شما برای ایشان ایمن نیست. ۲- شما اگر نداشته باشید فقط همان ۱۱۰ سکه را باید بدهید تا وقتی که متمکن شوید که باید بقیه را پرداخت کنید. ۳- دریافت دیه و همچین نقاضای طلاق را می تواند زوجه شما انجام دهد ۴- فعلا اجازه دهید که آنها چه اقدامی انجام می دهند.

 14. نیکی راد
  پاسخ دادن

  جناب آقای دکتر
  خانه‌ای را از کسی طی قراردادی رهن کامل کرده ام که در آن ساکن هم شده ام ولی بعد متوجه شدم او از کس دیگری اجاره کرده است و اجاره را به صاحب خانه نمی پردازد. آیا حق من قابل احقاق است. در صورت دریافت رهن آماده تخلیه هستم. همین فرد با قول شفاهی انجام کاری برای من و خانواده ام مبلغی را از ما دریافت کرده و ما فقط فیش بانکی واریز را در اختیار داریم. آیا از نظر قانونی قابل پیگیری است. بعلاوه برای ما معلوم شده است این شخص قبلاً نیز به همین ترتیب از چند نفر پول گرفته است ولی از عاقبت ماجراها اطلاع ندارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حق شما از کسی که به شما رهن داده است قابل احقاق است ولی اگر مالک اصلی تخلیه را بگیرد شما نمی توانید به مالک مراجعه کنید و باید تخلیه کنید و بروید سراغ کسی که به شما رهن داده است.
   فیش به تنهایی علامت طلبکاری نیست مگر با قرائن دیگری همراه باشد.

 15. amin
  پاسخ دادن

  سلام. اگر برای فروش ماشین پول دفتر خانه را بدهیم وبعد خریدار از خرید پشیمان شود.دفتر خانه پول راباید پس بدهد؟?

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام برای چی باید پول را پس بدهد.

 16. لیلا
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  پدرشوهر من تقریبا در سال ۱۳۶۲ زمینی را در کرج معامله کرده و در راه برگشت تصادف کرده و به رحمت خدا رفته آیا می توان زمین معامله شده را پیدا کرد با اینکه نه قول نامه ای دستمان هست نه شاهدی . فقط مطمئنیم که برای معامله زمین به کرج رفته بوده است و زمین را هم معامله کرده بود

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید افرادی را استخدام کنید که بروند و جستجو کنند. راه دیگری به نظرم نمی رسد.

 17. فرهود
  پاسخ دادن

  عرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد بزرگوار- میخوام یه تحقیقی بنویسم باعنوان خیار شرط درقراردادهای تجارت بین المللی .میخواستم اگه امکانش هست راهنماییم بفرمایید وهمچنین بفرمایید که از چه منابعی استفاده کنم با تشکر موفق باشید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام گنجاندن خیار شرط در قراردادهای تجاری بین المللی خیلی با واقعیتهای این تجارت سازگاری ندارد و پیچیدگیهای زیادی را ایجاد خواهد کرد. اگر قبل از گشایش ال سی باشد خوب مسئله ای ندارد ولی بعد از آن و به خصوص در فرض ارسال کالا عملا این فسخ غیر ممکن خواهد بود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>