این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. vahid
  پاسخ دادن

  با سلام ، خونه ای خریدم بدون سند. فروشنده با ۷۵ روز تاخیر و با نواقص به اینجانب تحویل داده، بعد مدتی از زمان معامله متوجه شدم که از پروانه ساختمان استفاده کرده و برای هر کدام از واحدها از طریق بنیاد مسکن اقدام و وام دریافت نموده و در زمان معامله آنرا کتمان کرده ایا ان وام به بنده تعلق دارد ایا میتوانم از طریق دادگاه معامله را فسخ کنم چون فروشنده حاضر ب واگذاری وام نیست.لطفا راهنماییم کمید، ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر روی ملک شما باشد شما می توانید استفاده کنید اگر شرایط وام اجازه دهد.

 2. مهدی
  پاسخ دادن

  جناب آقای دکتر .سلام
  بنده دو سال پیش یک آپارتمان ۱۰۰ متری خریداری نمودم که در تنظیم قراداد (با کد رهگیری) مراحل پرداخت سوم تا زمان تحویل را بگونه ای تنظیم شده بود که مراحل مختلف تا قبل از تحویل آپارتمان (با عناوینی مانند :اتمام گچ وخاک-شروع سرامیک کاری-شروع نمای پشتی ساختمان)
  بطور همزمان قابلیت انجام داشت، لذا سازنده مدعی پرداخت کل موارد بصورت همزمان بود (تاریخ قید نشده بود).
  درنهایت تاریخهایی جدید با ارقام جدید تفاهم شد.(در برگه معمولی با مهر املاک)
  حالا کار انجام شده ولی با حدود ۱۰ ماه تاخیر در تحویل و۴ ماه در زمان سندتا این لحظه(هنوز سند آماده نشده).
  و جریمه تاخیر تحویل ملک روزانه ۱۰۰ هزار تومان است.
  در ضمن املاک تنظیم کننده قرارداد تعطیل شده ودیگر وجود خارجی ندارد..
  ۱- سازنده واحد را آماده کرده ولی هنوز کنتور برق مستقل برای آن نگرفته باشد، وفقط کنتور عمومی وصل شده و واحد برق دارد، آیا جریمه تاخیر تا پایان نصب کنتور محاسبه میگردد؟(یکی از سازندگان در آپارتمان خودش ساکن شده).
  ۲- سازنده تعهد کرده واحد را کابینت میکند.حالا ادعا میکند عرف کابینت از نظر ایشان فقط ۵ متر است در حالیکه آشپزخانه آپارتمان مذکور به ۱۵ متر کابینت نیاز دارد؟
  ۳- آیا متراژ دقیق آپارتمان قبل از تحویل ، قابل شناساسی است،توسط کدام مرجع قانونی یا علمی.
  ۴- یک نکته: اگر همسرم مهریه اش را اجرا بگذارد، این آپارتمان چون هنوز بنام بنده سند نخورده قابلیت توقیف را دارد.
  ممنون از صبوری ومحبت شما استاد گرانمایه .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام جواب این سوالات به متن قرارداد بستگی دارد و توافقات بعدی شما. برخی از این مسایل را هم باید کارشناس تشخیص دهد که عرف کابینت در آن حدود چقدر است.

 3. ali
  پاسخ دادن

  بنده سال۸۶ وام مسکن ثبت نام کردم و۱۸میلیون وام درسال۸۷ گرفتم لذا با این وام نتوانستم خونه بخرم وام را به یکی فروختم طبق قانون سند خونه به نام اینجانب ثبت شده وبه صاحخانه که وام من را خرید وکالتنامه دادم لذا هر وقت که ایشان قسط نمیده من گیر می کنم وجایی هم وام به من نمیده چون تا استعلام میشه بدهکاری داره .آیا من چه کار قانونی باید انجام بدم تا این مشکل برطرف شود.سند ووام بنامه بنده است ولی وکالتی فروختم؟ متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب این تبعات دور زدن قانون است.

 4. داریوش
  پاسخ دادن

  با عرض سلام به جناب دکتر عزیز. بنده یک آپارتمان را دوسال قبل اجاره کردم،پس از اتمام قرارداد سال اول به تاریخ ۳۰/۴/۹۳ برای سال دوم نیز تمدید کردیم البته به خواسته صاحبخانه در منزل ،بدون شاهد. الان یک ماهی است که به صاحبخانه عنوان کردم قصد تخلیه دارم در پایان قرارداد.اما ایشان می گوید در حال حاضر من پول ودیعه رهن شما را ندارم بدهم و شما تا ۲ ماهه دیگر بشین تا وام بگیرم…سوال اول اینکه اگر من شکایت کنم با توجه به اینکه قراردادی دارم که شاهد امضا نکرده به مشکل میخورم؟ وحق من حفظ خواهد شد و من میتوانم زودتر از ۲ ماه به پولم برسم؟سوال آخر آیا میتوانم ۲ ماهه دیگر بشینم طبق خواسته ایشان و اجاره خانه ندهم؟؟ با تشکر
  %

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام مشکلی ندارد.

 5. رقیه
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی من دانشجوی ترم ۶ فقه و حقوق دانشگاه شهید مدنی هستم با معدل۱۹ ترم دیگه تموم میکنم وشاگرد اول کلاسمون هستم خواستم از جناب عالی بپرسم اگه دانشگاهمون منو واسه ارشد فقه و حقوق جذب کردن قبول کنم یا واسه ارشد کنکور بدم بهتره اصلا ارشد فقه و حقوق فرصت کاری مناسبی داره؟و اینکه تو دانشگاه تبریز ارشد فقه و حقوق است؟و چجوری میتونم تو دانشگاه تبریز بدون کنکور این رشته رو ادامه بدم؟و یه سوال دیگه اینکه امکان تحصیل تو رشته حقوق خصوصی بدون کنکور واسه من وجود داره یا نه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب امتحان بدهید و یک رشته و دانشگاه بهتر انتخاب کنید بهتر است.

 6. کوروش رحمتی نصر
  پاسخ دادن

  آیا در معاملات قطعی خانه بین یک خانواده فروشنده که پدر است شرط نماید که خریدارن (فرزندان ) حق فروش ملک را تا زمان حیات معامل نداشته باشند .صحیح است یا شرط باطل می باشد. و آیا دفاتر اسناد رسمی می توانند این شرط را در اسناد خود قید نمایند یا خیر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید به صورت صلحنامه ثبت کنید.

 7. محمد
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید و قبولی طاعات و عبادات
  دکتر دو تا سوال داشتم

  ۱-بابت تنظیم دادخواست و شکایت بابت دریافت مبلغی حدود ۴۰ میلیون که الباقی ثمن معامله بوده(۱۱۰) به همراه دریافت دیرکرد که روزی ۱۰۰ تومان بوده برای ۳۰ روز عرف پرداختی برای گرفتن وکیل از نظام خاصی پیروی می کند یا بستگی به نظر وکیل دارد این مبلغ به غیر از احتساب پول تمبر برای دادگاه می باشد؟
  ۲-بعد از محکوم شدم طرف مقابل به پرداخت مبلغ مذکور برای وصول ان چه راهکاری می باشد ؟در صورت نداشتن ملک ایا همین ملک خریداری شده مورد اختلاف قابل توقیف می باشد ؟ایا میتواند در اینجور مواقع تقاضای اعسار کند؟
  قبلا از همکاری و مساعدت جنابعالی و وقتی که می گذارید کمال تشکر را دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- تعرفه هست ولی این موارد توافقی است. ۲- بله می توانید همین ملک را هم توقیف کنید.

 8. اسی
  پاسخ دادن

  با سلام- من در سال ۱۳۹۲ مبادرت به پیش فروش یک باب اپارتمان کردم ۲۰ روز پس از بنده شخص دیگری هم این اپارتمان رو پیش خرید کرده، البته من برای تامین دلیل هم اقدام نموده ام . صاحب دوم نیز مدعی اپارتمان است من باید چیکار کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، هیچی فعلا ولی خریدار دوم می تواند علیه فروشنده به جرم فروش مال غیر شکایت کیفری کند.

 9. امید
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت دکتر بنده یک آپارتمان را بصورت پیش فروش خریده ام بطوری که در ابتدایی خرید مبلغ ۸۰ میلیون پرداخت کرده ام و در زمان تحویل ملک ۲۰ میلیون و در زمان سند ۱۳ میلیون و مقرر گردید ملک فوق در مدت ۶ ماه از تاریخ صدور قولنامه تحویل داده شود و به ازای هر ماه دیر کرد مبلغ یک میلیون از مبلغ تحویل خانه کسر گردد حدود ۸ ماه دیر کرد داشته اما فروشنده تهدید کرده خسارت دیر کرد نمی پردازد آیا ایشان حق چنین کاری را دارند و اگر از تحویل منزل به علت عدم پرداخت مانده خوداری کنند حق شکایت به دادگاه را دارم لطفا راهنمایی فرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب باید از طریق دادگاه اقدام کنید.

 10. داودمردادی
  پاسخ دادن

  با عزض ادب.در قرار داد جدا ی با شریکم نوشته شده طبقه فلان مترازحدو ۱۲۰متراما ۱۱۰ متره.میتونم بعلت ندادن ۱۲۰ مترمعامله رافسخ کنم .با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چون نوشته حدود ۱۲۰ بنابراین تفاوت با واقعی بعدا بین طرفین محاسبه می شود ولی فسخ نه .

 11. جعفر
  پاسخ دادن

  با سلام
  با قرارداد مشارکت زمین خود را توسط یک شرکت ساختمانی در ۳ طبقه ساخته ام که سهم من طبقات ۲ و ۳ میباشد. سازنده با وکالت کاری که از من داشته اسناد مالکیت طبقات ۲ و ۳ را از ثبت دریافت نموده اما از تحویل آن به من به بهانه دریافت پول خودداری مینماید. چگونه او را ملزم به تحویل نمایم ؟ آیا میتوانم شکایت کیفری نیز بنمایم ؟

  با تشکر و درود فراوان – جعفر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شکایت کیفری که بعید است ولی شکایت حقوقی می توانید بکنید.

 12. ستار
  پاسخ دادن

  با سلام و وقت به حیر
  آیا می توان یک معامله ملکی را بدون حضور در بنگاه املاک و مستقیما در دفتر خانه ثبت اسناد انجام داد و پس از استعلامهای دفتر اسناد در مورد سند و پس از اینکه مشخص گردید هیچ مشکلی وجود ندارد در هنگام سند زدن پول کامل را به فروشنده داد. با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله نیازی به دفتر املاک نیست.

 13. رضا شهریاری
  پاسخ دادن

  سلام
  بنده چندی پیش از نمایشگاه خودرو یه دستگاه ماشین ۲۰۶ خریداری کردم، فروشنده گفت که ماشین رنگ نداره ولی بعد از اینکه خریداری کردم متوجه شدم که ماشین چپی بوده و کاملا رنگ شده ولی در مبایعه نامه چیزی درج نشده و چون به فروشنده اعتماد داشتم بدون خواندن مبایعه نامه امضاش کردم، تامین دلیل کردم و کارشناس تایید کرد که رنگ داره و برام خسارت تعیین کرد- باید به چه دادگاهی مراجعه و براساس چه قانونی معامله رو فسخ کنم؟؟ ایا امکان فسخ وجود دارد؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام دادگاهی که خوانده در حوزه آن دادگاه سکونت دارد.

 14. رضا
  پاسخ دادن

  سلام ایا بعد از دادگاه تجدید نظر هم می توان شکایت کرد با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام در موارد استثنایی به استناد ماده ۱۸

 15. مسعود
  پاسخ دادن

  با سلام
  بنده در سال ۸۹ آپارتمانی را قولنامه کردم به مبلغ ۱۷۵میلیون تومان که مبلغ ۱۴۵ میلیون آن را پرداخت و ۳۰ میلیون تومان آن قرار بر این شده که بعد از تکمیل خانه و دریافت رسید از بنده و زدن سند به نام من از بنگاه که چک به امانت گذاشته شده بود بگیرد . فروشند از تکمیل کردن خانه سر باز می زدو چندین بار به بنگاه مراجعه برای دریافت چک کرده و بنگاه بخاطر اینکه رسید نداشته چک رو بهش نداده فروشنده شکایت میکنه و حکم غیابی برای فسخ قرار داد میگیره وما اعتراض کردیم در جلسه دادگاه قاضی حکم رو به نفع ما داد و گفت بخاطر ۳۰ میلیون مانده حکم فسخ داده نمیشه خلاصه در جلسه حکم رو به نفع ما داد ولی با کمال تعجب حکمی که به دست ما رسید به نفع فروشنده بود حالا ایا ما می توانیم کاری کنیم و علت چرخش قاضی چه می تونه باشه با تشکر از شما و عرض معذرت

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چرخش قاضی را که من مطلع نیستم ولی اگر اعتراض دارید خوب در تجدید نظر اعتراض کنید.

 16. مصطفی
  پاسخ دادن

  با سلام
  باتفاق همسایگان ملک قدیمی خودمونو طبق یک قرارداد جهت ساخت به سازنده دادیم.
  سازنده به تعهدات خود بصورت کامل عمل نکرده و من هم ۴۰% سند را بنام سازنده نزدم . سازنده برای الزام به تنظیم سند از من شکایت کرده . چیکار کنم که سازنده مجبور به انجام تعهدات خود بشه ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب شما هم مسایل خودتان را متقابلا به دادگاه ارائه کنید.

 17. سوگند
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم اجاره خانه را تا چندروز دیرتر میتونیم پرداخت کنیم .مثلا تاریخ اجاره نامه ۳۰هرماه است ولی کرایه خونه ۷،۸پرداخت میشود دراینصورت صاحبخانه میتونه شکایت کنه یا درخواست فسخ قرارداد کند یانه مچکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله می تواند ولی صرفه ندارد که این کار را انجام بدهد.

 18. آیلین نوراللهی
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر، خوب هستید؟
  از وکلای پایه یک مرکز امور مشاوران واحد قضایی کرج هستم
  ولی نمیدونم چجور میشه سوالات قضایی رو مطرح کرد
  اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید چون صفحه مورد نظر بعد از کلیک لینک باز نمی شود
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   خب همینظور که این پست را گذاشتید.

 19. سهیلا
  پاسخ دادن

  سلام اینجانب یک غرفه در یکی از بازارهای روز سازمان میادین خریداری کردم که مقداری از پول را پرداخت کردم و مابقی آن در دو مرحله یکی زمان تحویل ملک و یکی موقع سند زدن باید پرداخت کنم و چون بعد از گذشت ۳ سال هنوز این بازار به بهره برداری نرسیده نتونستم ملک را تحویل بگیرم ضمناً از موعد تاریخهای مقرر در مبایعه نامه گذشته و فروشنده ملکی را که هنوز به بهره برداری نرسیده میگه بیا تحویل بگیر و هنوز این بازار افتتاح نشده و مشکلات زیادی برای افتتاح این بازار وجود دارد بنده برای گرفتن خسارت از ایشان باید چه اقدامی کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب اول باید به قراردادتان مراجعه کنید که امکان اخذ خسارت را تا چه حدی پیش بینی شده است. اگر چیزی پیش بینی نشده باید خودتان خسارت را تقویم و از دادگاه بخواهید که طرف را به آن محکوم کند که دادگاه هم به این آسانی حکم به پرداخت خسارت نمی دهند.

 20. غلامحسین
  پاسخ دادن

  با سلام
  خسته نباشید ، سوال داشتم اگر کسی بخواهد سهم الارث پدری خود را مانند خانه سند را به نام مادر خود کند ، میتواند از مادر در صورت فروش تعهدی ثبتی بگیرد ، که سهم الارث اش را پرداخت کند . متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، سفته بگیرید.

 21. سیدجعفر
  پاسخ دادن

  باسلام آیاسندصلحنامه ای که اموال منقول وغیرمنقول راباشروط تنظیم شده می تواند درثبت اسنادبعنوان سندملکی درنظرگرفت باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، وقتی مال غیر منقول مطرح می شود خب سند ملکی باید تنظیم شود.

 22. مهیار
  پاسخ دادن

  سلام واحدی را که قولنامه کردیم و کد رهگیری هم زدیم و مبلغ ملک هم پرداخت شده آیا برای اجاره وقتی سند هنوز به نام ما نشده می توانیم امضا کنیم یا مصداق اجاره مال غیر میباشد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام با مبایعه نامه و تحویل ملک می توانید اجاره بدهید.

 23. هادی مهاجر
  پاسخ دادن

  سلام به حضور شما. بنده ۳سال قبل یک واحد اپارتمان بدون سند نوساز در منطقه شهر قدس در حوالی تهران خریده ام . مشاور املاک قرارداد را به طرز بسیار مخدوش و با ابهامات و سهل انگارانه تنظیم کرده است. بعد از اعتراض در این باره همه چیز را درست و بی مسعله عنوان کرده و حاضر به تصحیح موارد نمیباشد. موارد هم در مبایعه نامه کاغذی و هم در مبایعه نامه الکترونیکی از ایرادات کوچک و بزرگ بسیار دارد. مثل این موارد که نام خیابانها اشتباه و اسامی سازندگان خانه نا صحیح است تا اینکه اصلا یکی از سازندگان امضا نهایی خودش را پس از تسویه انجام نداده. و سازنده هم بجای پارکینگ اختصاصی ذکر شده در قرارداد اولی یک جای پارک مشاع در قسمت زیر اسانسور به ما داده. و سند هم از اول اعلام کرد که نمیگیرد و خانه تخلف ساخت داشته و پایان کار نمیگیرد. و بنده کاملا ناشی بودهام و سازنه و بنگاه هر دو هر کار خواسته اند انجام دادند. سوال بنده اینست قدم اول بنده در حال حاضر چه باید باشد .و همینطور قدم دوم و تا به اخر تا که بتوانم این قرارداد را به شکل مناسب تصحیح نمایم و سپس خانه را بفروشم تا از شرش رها شوم و تاوان ناشیگری خود را بدهم. خواهش میکنم من را راهنمایی کنید و چون شرایط پولی مناسبی هم ندارم واقعا نمیدانم باید چکار کنم تا هزینه ای به زندگیم وارد نشود و یا با کمترین هزینه قرارداد را به اصلاح برسانم . بسیار ممنونم از شما. خدانگهدار

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب اگر مشاور املاک تخلف کرده است می توانید به اتحادیه شکایت کنید و اگر به شما ضرر زده به دادگاه. اما برای رفع مشکل اتان اول باید بفهمید که مشکل چیست و بعد چطور حل می شود. از سوال شما معلوم نیست که مشکل اتان با کی است و چه مشکلی است. به هر حال باید مدارکتان را ببرید یک وکیل نگاه کند و راهنمایی کند.

 24. مهدی
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت جناب آقای دکتر شیروی
  در یک قرارداد ساخت محل تجاری ، مبلغی بعنوان وجه التزام خسارت تأخیر به ازاء ماهی ۲۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است که خریدار نیز نسبت به مطالبه وجه التزام از طریق دادگاه اقدام نموده که نهایتا منجر به صدور دادنامه و در حال اجرا می باشد . ولی در دادگاه دیگری دادخواست جدیدی تحت عنوان مطالبه اجرت المثل تأخیر تسلیم موضوع ماده ۵۱۵ قانون آ.د.م را مطرح نموده آیا بنظر حضرتعالی می تواند ؟ چون اینکه وفق قسمت اخیر ماده ۵۱۵ قانون مذکور و ماده ۲۳۰ ق. م و اصل آزادی قراردادها طرفین خسارت در قالب قرارداد پیش بینی نموده اند

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام امکان ندارد با وجود وجه التزام خسارت دیگری را مطالبه نمود.

 25. محمد احمری
  پاسخ دادن

  با سلام
  من در تاریخ ۲/۱۹/۱۳۹۴ یک ماشین خریدم . در شروط خرید رنگ دار بودن یک گلگیر ثبت شد . در مراجعه به تعمیرگاه وضعیت ماشین مناسب الام نشد . فرد واسطه بنگاه مانع شد و گفت اگر مقداری خرج کنی ماشین را به قیمت مناسب مفروشم . زمان فروش حدود یک ماه بعد مشخص شد این ماشین چندین نقطه رنگ دارد . فرد صاحب ماشین ادعا کرد خبر ندارد و استعلام بیمه مشخص کرد ادعای وی درست است و فرد قبلی باماشین تصادف کرده . جلسه داوری ترتیب دادن و مبلغ کمی به من دادن ولی هر روز که می گذرد میزان و ابعاد وسیع تری از خرابی ماشین مشخص می شود . آیا با وجود تشکیل این جلسه داوری من می توانم شکایت کنم
  متشکر میشوم مرا راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ، بنظرم دیگر کار از کار گذشته است.

 26. علي
  پاسخ دادن

  با سلام

  در قرارداد مبایعه نامه ذکر اینکه “عدم وصول هر کدام از چکها تمن معامله به هر دلیل از سوی خریدار ، فروشنده میتواند نسبت به فسخ معامله بدون یناز به حضور در مراجع قضایی نماید” میتونه امنیت معامله ای که بخشی از مبلغش با چک پرداخت میشه رو تامین کنه و عملا بدون نیاز به دادرسی معامله فسخ میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، دادرسی که ممکن است پیش بیاید. طرف شکایت می کند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>