این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. سعید
  پاسخ دادن

  با سلام جناب اقای دکتر شیروی
  سال ۸۴ پدر بنده در اثر تصادف فوت نمودند اما شرکت بیمه بدلیل اینکه راننده خاطی فاقد گواهینامه معتبر بوده است از دادن کل مبلغ دیگه خودداری نموده و فقط ۵۰ درصد بیمه را به ما دادند(ماشین وانت پلاک قرمز که برای رانندگی با اون باید ۲۳ سال تمام و یکسال هم از تاریخ گرفتن گواهینامه گذشته باشد که راننده گواهینامه ش زیر یکسال بوده و سنشم کمتر از ۲۳ سال).بعد از صدور رای دادگاه مبنی بر اعصار راننده از پرداخت مابقی دیه ما به رای دادگاه اعتراض نکردیم سوالم این است ایا الان میتونم پیگیر مابقی دیه باشم یا نه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر به نظرتان شرایط اعسار راننده برطرف شده است می توانید مجددا برای وصول دیه طرح دعوی کنید.

 2. محمد مهدی هنرمند
  پاسخ دادن

  سلام من حدود ۳ سال هست با یک نفر شریک بودم معامله ماشین وخونه میکردیم قرارداد شراکت هم داریم تو این مدت من بهش ماشین میدم چک ازش میگرفتم و بعد پولش رو بهم میداد ولی چک هاش ازم نمیگرفت میگفت باشه برا ماشین بعدی الان از اول امسال باهاش با مشکل برخورده ام و به بهانه یه معامله پرسود صادرات واردات کاغذ ازم ۹۰۰ میلیون پول گرفت وقرار بود ۳ ماهه بده ولی نداد الان ۶ ماه میگذره وپولم نداده امروز فردا میکنه به اندازه پولم هم چک بدون تاریخ وتاریخ دار دارم ازش در ضمن یه رسید هم با خط خودش و مهر وتمضا ازش دارم که نوشته تا این تاریخ وساعت مبلغ میلیون۹۰۰ بدهکار اینجانب هست بنطر شما من میتونم روی چک هام اقدام کن و پولم رو بگیرم ؟چقدر طول میکشه؟تاریخ چک ها را چند بزنم بهتر میشه برام ؟چند بار هم خواستم شکایتش کنم گفته اگه شکایت کنی میام هی اعتراض میذارم تا بیشتر بدویی دنبالش یا به قاضی میگم الکی پول سودی بوده از ای حرفا در صورتی که در قراردادادمون روز اول نوشته ایم معامله شرعی باشه بنطر شما چیگار کنم راهنماییم کنید لطفا گیر افتادم پولم هم نمیده میگه ندارم ودست کسی هست و طرف نمیدتم از ای حرفا چیکار کنم که ای نامرد پولم بده؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید است که در نهایت چکها کیفری شود ولی پیگیری حقوقی وجود دارد.

 3. دانشجو
  پاسخ دادن

  با سلام
  کارفرمایی که هر ۳ ماه با کارمندانش قرارداد موقت امضا میکند آیا باید یک نسخه از آن برای اداره کار ارسال شود؟؟ اگر پاسخ مثبت است دلیلش چیست؟؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر شما به این نوع قراردادها اعتراض دارید می توانید به اداره کار شکایت کنید.

 4. جواد
  پاسخ دادن

  باسلام.درجلسه دادرسی که موضوع آن چک برگشتی است در صورتی که خواهان اصل جک را همراه نداشته باشد ازطرف خوانده جه ایرادی میتوان گرفت تا دادخواست باطل شودالبته برابراصل آن در پرونده هست.اگرامکان دارد با کدام ماده قانونی ؟متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام همین که اصل چک را ارائه کنید چون وجود چک در ید خواهان به معنای دائن بودن وی است چنانچه وجود چک در دست خوانده به معنای برئ بودن خوانده دارد.

 5. محمد
  پاسخ دادن

  با سلام و تشکر از صرف وقت جنابعالی.
  در ابتدای قرارداد ساخت یک خط تلفن با اخذ رسید در اختیار سازنده قرار دادم. در رسید مربوطه پرداخت هزینه تلفن تا پایان عملیات ساخت بر عهده سازنده قرار گرفت. پس از ۲ سال کار ساخت تعطیل شد وساختمان به صورت نیمه کاره از طرف سازنده رها شده . از آن تاریخ به بعد سازنده قبوض تلفن را پرداخت نکرده تا اینکه خط تلفن تخلیه و سلب امتیاز شد. آیا اکنون بنده می توانم بر علیه ایشان شکایت خیانت در امانت کنم. آیا دادسرا اعمیتی به آن می دهد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این مسایل که کیفری نیست. اگر مطالباتی از وی دارید می توانید از طریق دادگاه درخواست کنید.

 6. مریم
  پاسخ دادن

  سلام و خداقوت
  یه سوالی دشتم درباره شرایط موجر و مستاجر
  اگر مستاجر ملک مسکونی نیمی از پیش بهایه اجاره را نداده باشد صاحبخانه میتواند از او شکایت کن؟؟
  همچنین کرایه ماهیانه را سر موعد مذکور پرداخت نمیکند …….
  و ازار و اذیت های فراوانی رو برای اهالی ساختمان ایجاد کرده اند
  با این توصیفات میتوانم به دادگاه مراجعه کرده و از (مساتجرخاطی)شکایت کنم؟
  و یا قراردادش را فسخ کنیم ؟
  ممنون میشم زودتر جوابمو بدین
  یا علی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می توانید به دادگاه مراجعه کنید و مطالبات خود را درخواست کنید اگر مبلغ کم باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 7. رضا اعتمادی
  پاسخ دادن

  سلام ؛ اگر بدرخواست صاحب حساب از پرداخت چک مدت دار جلوگیری شود ، دارنده چک می تواند شکایت کیفری نماید؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام هرگاه مدت دار بودن چک ثابت شود مسئله کیفری نیست.

 8. مسعود
  پاسخ دادن

  باسلام و احترام خدا قوت
  استاد فکر می کنم سوالم از روی سایت حذف شد ه لذا مجدداً تکرار می کنم .
  چندی پیش ( ۲۴ آبان ) در خصوص برپائی هیئت عزاداری توسط همسایه ام از شما سوال کردم ، فرمودید شکایت کیفری راه به جائی ندارد ، آیا شکایت حقوقی نتیجه ای در بر دارد ؟ آیا عمل ایشان مصداق تصرف عدوانی ، ممانعت از حق و همجنین ایجاد مزاحمت برابر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی نیست ، همانگونه که قبلاً گفتم به هیچوجه گفتگو فایده ای ندارد
  آیا با توسل به سیستم قضائی کشور می توان کاری کرد . عذر خواهی میکنم وقت گرنبهای شمارا گرفتم
  در پایان آرزوی سلامتی برای شما دارم ، بسیار از شما ممنو نم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام سعی کنید این مسایل را از طریق گفتگو حل کنید یا اگر ایجاد مزاحمت می کنند اقدمات پیشگری کنید مثل متوسل شدن به نیروی انتظامی یا شورای حل و فصل اختلاف و امثال آن. روش حقوقی نیز در اینجا کاربردی ندارد

 9. مینا
  پاسخ دادن

  با سلام
  آقای دکتر اینکه در داوری تجاری بین المللی توافقنامه باید مکتوب باشه دلالت بر این دارد که قرارداد تشریفاتی است؟ و مکتوب بودن رکن عقد محسوب می شود؟ و قرارداد های داوری داخلی رضایی هستند؟ یا مکتوب بودن صرفا یک شرط شکلی است و موثر در لزوم عقد است؟ بسیار سپاسگزارم از راهنماییتان و وقتی که برای ما می گذارید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اولا در قانون داوری تجاری ایران صراحتا کتبی بودن موافقتنامه داوری تصریح نشده است. ثانیا در متونی مثل قانون نمونه داوری آنسیترال کتبی بودن به معنای قابل ثبت و ضبط بودن تعبیر شده است و این مقدار عقد را تشریفاتی نمی کند.

 10. جاسم مظلومی
  پاسخ دادن

  سلام علیکم
  ایا با توجه به قسمت اخیر اصل ۱۴۱قانون اساسی و تبصره بک ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب۷۳ که سمت های اموزشی در دانشگاهها را از دو شغله بودن مستثنی نموده عضو هیت علمی دانشگاه پیام نور همزمان نمی تواند قاضی باشد؟ ایا ایین نامه وزارت علوم که ۴۰ساعت حضور در هفته را برای اعضای علمی ذکر کرده خلاف اصل مذکور و ماده واحده نمی باشد؟ایا در دیوان عدالت اداری ایین نامه فوق الذکر قابل ابطال نیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، جاسم جان وقتی شما متعهد به انجام کار ۴۰ ساعت می شوید که یک کار تمام وقت است شما که نمی توانید مجددا کار تمام وقت داشته باشید. این منافاتی با اصل ۱۴۱ ندارد.

 11. محسن
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی، در تکمیل سوالی که در مورد تدلیس در سال ساخت آپارتمان پرسیده بودم و شما فرموده بودید می بایست در قولنامه ذکر می کردید. در قولنامه سال ساخت ۹۲ ذکر شده است. در حالی که مدارک و گواهی ساکنین نشان می دهد کار ساختمان ۸۹ به اتمام رسیده و از اول سال ۹۰ به بهره برداری رسیده است. و در حقیقت به خاطر بدهکاری به شهرداری سال ۹۲ پایانکار شهرداری صادر شده است . یعنی ساختمان ۳-۲ سال ساخت را با بهانه قراردادن سال صدور پایانکار شهرداری ( پایانکار شهرداری سال ۹۲ ) بعنوان نوساز به بنده فروخته است به خاطر همین اختلاف هنوز به دفترخانه نرفته ام . بنده به ایشان اظهار نامه تدلیس فرستاده ام و ایشان هم اظهار نامه عدم حضور و درخواست ضرر و زیان روزانه ۱۰۰ هزار تومان کرده اند. ممنون می شوم نظر جنابعالی را در مورد وجود تدلیس و این پرونده بدانم . با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام حتی اگر تدلیس را ثابت کنید که بعید می دانم، آن وقت می توانید معامله را فسخ کنید و پول خودتان را دریافت کنید و چیزی بیشتردست گیرتان نمی شود.

 12. منادی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام

  با تشکر از پاسخ استاد گرامی که سبب اطمینان خاطر و قوت قلب می باشد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>