این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. علی
  پاسخ دادن

  سلام. بین دانشگاه های آزاد تهران مرکز ، علوم تحقیقات تهران و علم فرهنگ، زنجان شبانه کدام معتبرتر و بهتر است برای کسی که ساکن کرج است.به ترتیب نام ببیرید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم زنجان و علم و فرهنگ و آزاد علوم تحقیقات و تهران مرکز

 2. فرید
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر شیروی
  سوالم این بود که اگر فردی در سال ۹۴ محکوم به پرداخت ۱۵۸/۰۰۰ تومان اجرت المثل ایام تصرف سالهای ۱۳۴۰ الی ۱۳۵۴ گردد ایا می بایست همین مبلغ را پرداخت کند یا باید این مبلغ را به نرخ روز که بوسیله شاخص بانک مرکزی محاسبه می گردد پرداخت کند؟

  نکته ای که وجود دارد این است که ملکی که برای ان اجرت المثل دادخواست داده شده از سوال ۱۳۵۴ به بعد در ید و تصرف خواهان بوده و میبایست تاکنون اجرت المثل را مطالبه مینموده و چون خودش از این امر سرباز زده و این کوتاهی از خود خواهان بوده ایا نباید اجرت المثل به همان مبلغ ۱۵۸/۰۰۰ تومان اکنون پرداخت گردد؟؟؟

  ممنون میشوم اگر نظر شما رو بدانم.

  باتشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نگرانی ندارد. خسارت دیرکرد از زمان مطالبه دین به صورت رسمی است که یا زمان ثبت دادخواست اصولا خواهد بود.

 3. میترا
  پاسخ دادن

  با سلام آقای دکتر
  شوهرم مقدار ۱۷/۵ سهم مشاع از ۳۵ سهم یک باب اراضی مزروعی را به نام من زده ولی در یک وکالتنامه غیر منقولی دارای اختیارات تامه و مطلقه می باشد وچنانچه در وکالتنامه آمده امضا وکیل بجای اقدام و امضا موکل نافذ است. همچنین نوشته شده ضمن عقد خارج لازم حق وکیل را از خود سلب و ساقط نمودم .
  سوالم اینست که۱- آیا میتوانم باغ مزروعی را خودم بفروشم .
  ۲- چگونه میتوانم وکالت بلاعزلی را که توسط شوهرم در دفترخانه تنظیم شده و من امضا کردم ابطال نمایم.
  ۳-در صورتی که بخواهم زمین را بفروشم در این صورت آیا شوهرم همزمان میتواند اقدام به فروش باغ کند و در صورت فروش آیا این معامله فضولی محسوب میشود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، این وکالت اگر وکالت کاری باشد که می توانید بفروشید ولی اگر این وکالت اصطلاحات «فروش وکالتی» باشد شما نمی توانید این کار را انجام دهید چون در واقع ملک را قبلا فروخته اید. ۲- نمی توانی.

 4. مجید
  پاسخ دادن

  سلام
  ضمن تشکر از زحمات جنابعالی بنده یک واحد آپارتمان را در تاریخ شهریور ۹۲ طبق مبایعه نامه با کد رهگیری و تاریخ تحویل
  آذر ۹۳ پیش خرید نمودم و به تعهد خودم هم طبق مبایعه نامه عمل کردم فقط مبلغ پنجاه میلیون تومان در زمان تحویل و پنجاه میلیون هم در زمان تنظیم سند پیش بینی شده است . در حال حاضر که مرداد ۹۴ هستیم ساختمان آماده نیست و احتمالا تا اردیبهشت ۹۵ آماده میشود خسارت تاخیر در تحویل هم روزی دویست هزار تومان پیش بینی شده است برای ادعای دریافت خسارت می توانم تا زمان تحویل صبر کنم و خسارت فوق را با مبلغ تحویل تهاتر کنیم یا الان باید اقدام خاصی انجام بدهم
  ممنون و متشکر از راهنمایی تان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام صد میلیون باقیمانده را نزد صندوق دادگستری تودیع کرده و طی اظهار نامه مراتب به اطلاع فروشنده برسد.

 5. حقيقت
  پاسخ دادن

  با سلام
  ما اپارتمان کوچکى پیش خریدکردیم که داخل قرارداد قید شده تاریخ تحویل۱۵مرداد
  حالا که اپارتمان اماده نشده فروشنده میگه مهر تحویل میدم
  آیا میتونیم قرارداد رو فسخ کنیم وپولمون رو پس بگیریم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام حتی اگر بتوانید نیز باید از طریق دادگاه عمل کنید.

 6. مهدی
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر
  من ملکی را به صورت قولنامه ای دو سال پیش خریده ام . و پول را هم کاملا پرداخت کرده ام . الان فروشنده فوت کرده است و وراث حاضر به انتقال ملک به نام من در سند رسمی نیستند . آبا در دادگاه به نتیجه ای می رسم؟ تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله باید علیه ورثه طرح دعوی کنید.

 7. soroor
  پاسخ دادن

  با سلام و خسنه نباشید به استاد محترم/من شنیدم کسانی که جذب هیئت علمی بشن پایه حقوقشون ۸میلیونه.میخاستم بدونم صحت داره و فرقی نمیکنه کدام دانشگاه جذب شی (علوم پزشکی یا علوم و تحقیقات) با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، انشااله اگر شما هیات علمی شوید و استادیار یعنی با دکتری جذب شوید، دریافتی شما حدود سه میلیون باید باشد. خیلی هم دانشگاه ها فرق ندارند مگر مناطق محروم که قدری بیشتر دریافت می کنند.

 8. صبا
  پاسخ دادن

  درود برشما.استاد خواهشن به یک سوال بنده جواب بدین.من بیش وکیلم رفتم ولی واقعا بعضی ها شون ازبد بدتر میکنن بخاطرهمین وقت جناب عالی رومیگیرم.من با یک نفر شریک شدم بخاطر بعضی مسایل صلاح دیدم شراکت وبهم بزنم .بعدها فهمیدم شریکم دوتا برونده داره درواقع درکاردزدی میکرد.حال درقراردادنوشته شده ۱۲۰مترحدودا طبقه سه مال بنده میشه.ومن سند بنامش زدم کارازسال ۹۲ شروع شده هنوزهم تکمیل نکرده منم به یک نفر۱ماهه فروختم چون سند بنام شریکمه فروشنده اون شد وچکها هم بنامشه من بعنوان شاهد امضا کردم چکها رودادم کس دیگرگرفته وخریدارمبلغ تحویل روحامل نوشته ولی قبلی ها روبنام شریکم نوشته به نضرشما چرا چکهای اخر وحامل نوشته درضمن خریدار۲۰ ملیون بابت سند ازمن نگه داشته بعضی ازنواقصات وشریکم تموم نکرده خریدار از بول من کسر کرد.درضمن انباری دراورده ولی نمیده.خواهشمندم این سوال جواب بدین خودم میتونم شکایت کنم یا بدم وکیل ۵ملیون میخاد ومیگه شریکت یا بایدساختمان وبزرگ کنه که نمیتونه یا بول مترازوبده اگه نده معامله روباشریکت فسخ میکنم همه چیز برگرده عقب.ایا میتونه این کاروکنه.ایا شما وکیل خوبی دارین معرفی کنین.ممنون اززحمات شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چند بار به سوالات شما جواب دادم. این پرونده شما خیلی پیچیده است و می نمی توانم با توضیحات مختصر که شما اینجا داده اید، چوابش را بدهم. باید بروید سراغ یک وکیل که تمام مدارک شما را بگیرد و مطالعه کند و نظرش را بگوید. به هر حال وکالت گران است.

 9. اکبر
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید ببخشین اگه سوالم شاید مهم نباشه من چندین سال با دختری دوست بودم در این مدت وسایل وهدیه و وجه نقد حتی پول به صورت قرض به ایشون داده ام الان یکی دوسال است این رابطه بهم خورده و ایشان ازدادن قرض خود امتناع میکند آیا من میتونم ازشون برای گرفتن قرض وسایر وسایل و…شکایت کنم؟باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر بتوانید ثابت کنید که پولی را به قرض به آنها داده اید می توانید مطالبه کنید. ولی در این موارد معمولا ثابت کردن قرض سخت است

 10. ایمان
  پاسخ دادن

  با سلام احترام
  اینجانب خانه ای پیش خرید نمودم. فروشنده ۵ سال در تحویل خانه تأخیر نمود.
  آیا می توان خسارات تأخیر تحویل را در دادخواست مطالبه کرد ؟
  در قرارداد وجه التزام و خسارات تأخیر مشخص نگردیده

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیلی به سختی. چون ممکن است اولا شما هم متقابلا تعهدات اتان را انجام نداده اید، عدم اقدام شما رضایت به تأخیر بوده است و این که چقدر ممکن است از این خسارت ضرر کرده باشید

 11. احمد
  پاسخ دادن

  با سلام و روز بخیر
  مناسبترین متن به لحاظ قانونی جهت نگارش در فروشنامه بابت فسخ قرارداد فروش بابت برگشت چک یا عدم موجودی کافی ویا عدم انجام تعهد چه چیزی می باشد.

  با تشکر از راهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، یعنی منظورتان این است که من متن را اینجا برای شما بنویسم؟ خب باید از یک وکیل کمک بگیرید من که بنا نیست که نون آنها را سنگ کنم.

 12. حمید
  پاسخ دادن

  سلام
  در سال ۸۵ ملک خود را معامله نمودم و در بیع مقرر بود که در تاریخ معین جهت انتقال سند در دفتر اسناد حضور یابیم و لیکن در روز موعد خریدار حضور نیافت و بنده گواهی عدم حضور خریدار را دریافت نمودم . بنده تصور می کردم با داشتن گواهی عدم حضور معامله به خودی خود فسخ خواهد و لیکن خریدار پس از ۹ سال به طور غیابی از دادگاه حقوقی رای مبنی بر التزام به تنظیم سند دریافت نموده و هم اکنون بنده را موظف به تنظیم سند نموده است . آیا با توجه به تصور اشتباه بنده مبنی بر اینکه داشتن گواهی عدم حضور با فسخ و یا ابطال قرار داد یکسان است هم اکنون می توانم آن را فسخ نمایم . در مبایعه نامه حق فسخ قرار داد بعد از دریافت گواهی عدم حضور به فروشنده داد شده و حتی قید گردیده که جهت فسخ نیازی به مراجع قضایی نمی باشد و لیکن تا کنون در این خصوص اقدامی انجام نداده بودم.خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمایید . متشکرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می توانید عنوان کنید که من در آن زمان ملک را فسخ کرده ام. چون چنین حقی را داشته و نیاز به مراجعه به مراجعه قضایی هم نداشته است. به هر حال چنین امری را باید با کمک یک وکیل پیگیری کنید.

 13. محمد جان پرور
  پاسخ دادن

  محمد جان پرور
  ۶ مرداد، ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  جناب دکتر سلام
  بنده یک قطعه زمین اوقافی داشته وجهت احداث اقدام به کسب پروانه ساخت نمودهاز شهرداری محل نموده وتا اجرای اسکلت نیز کار کردهام حال با گذشتچند ماه از شروع به کار واحداث بنا شخصی مدعی مالکیت زمین جلو ملک بنده رادارد یعنی قسمتی که بنده ورودی به ساختمانم است
  این قسمت طبق برگ اجاره اوقافی که به بنده واگذار شده بنده پیادهرو ونیز طبق طرح هادی فضای سبز وپیاده رو است
  در کرکی موجود در پروانه ومجوز ساخت بنده که شهرداری صادر نوده ان قسمت (محل ادعایی )را ورودی به ساختمان تجاری وپیاده رو اعلام نموده است است حال شهرداری محل طی نامه خواستار توقف عملیات ساختمانی بنده می باشدکه شخصی ادعای مالکیت دارد
  تکلیف بنده نسبت به ادعای شخص مدعی ونیز نامه توقف عملیات ساختمانی از طرف شهرداری چیست ؟؟
  قبل نیزهمین سوال رافرستاده ام ولی پاسخ داده نشده است..
  ممنون از راهنمایی وبذل محبتتان
  دکتر شیروی
  ۶ مرداد، ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  سلام خب باید از طریق مصالحه و یا دادگاه اختلاف حل و فصل شود.

  جناب دکتر با سلام مججد وضمن تشکر از بذل محبتتان در ارشاد اینجانب برای حل وفصل از طریق دادگاه چه نهادی باید طرف دعوی باشد اوقاف یا شهرداری ونیزاینکه صرف ادعای یک شخص شهرداری امکان متوقف کردن کار بنده را داردیا خیر؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به هر حال کسی ادعای ملکی را دارد. اول باید صبر کنید که وضعیت این ملک روشن شود بعد اگر ضرر دیده ای و مسبب آن شهردای یا اوقاف بوده، جهت جبران خسارت علیه آنها شکایت کنید. به هر حال شهرداری و اوقاف نیز ممکن است از این ادعا اطلاع نداشته اند.

 14. آزاده
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید جناب آقای دکتر شیروی
  به استحضار می رساند در ساختمان مسکونی که مدیریتش بعهده ما می باشد ، آینه آسانسور توسط فرزند یکی از همسایگان شکسته شده که خود ایشان این مسئله را اطلاع دادند ولی اظهار نمودند که شیشه و آینه جزو وسایل مصرفی آپارتمان است و خسارت آن از شارژ باید پرداخت گردد، خواهشمند است راهنمایی بفرمایید خسارت توسط چه کسی باید پرداخت شود ؟ آیا مستندات قانونی جهت ارائه به ساکنین در این خصوص وجود دارد یا خیر؟
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، هر کس صدمه و خسارتی وارد کند مسئول است و این نوع خسارت باید توسط کسی که خسارت وارد کرده شخصا جبران شود.

 15. ایمان
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  خانه ای که پیش خرید شده بود ، ۲ سال بعد از موعد مقرر ساخته و تحویل شده
  آیا می توان مطالبه خسارت تأخیر تحویل را مطالبه کرد؟
  مثلاً گفت ۲ سال می توانستم خانه را اجاره بدهم یا …
  در قرارداد وجه التزام یا پرداخت خسارت وجود ندارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، مطالبه این خسارات خیلی سخت است و به راحتی دادگاه ها رأی نمی دهند به خصوص که ممکن است شما هم متقابلا تعهدات خودتان را انجام نداده باشید و دیگر این که عملا به آن در این مدت رضایت داده اید.

 16. شهاب
  پاسخ دادن

  با سلام و ادب / با توجه به رای وحدت رویه فروش مال مرهونه غیر نافذ بوده و منافی حق مرتهن بوده ونیاز به تنفیذ مرتهن دارد حال اگر مال رهنی به فروش برسد و ضمن قراداد شرط شود فروشنده متعهد به اخذ پایانکار برا ی خریدار هست ایا میتوان الزام به انجام تعهد فروشنده مبنی بر اخذ پایانکار را درخواست نمود ؟ به عبارت دیگر تعهداتی که در قرار داد غیر نافذ می اید منشا اثر هست ؟ یا اینکه مادام که قرار داد غیر نافذ تبدیل به قراداد صحیح نشده نمیتوان الزام به انجام تعهدات قراردادی را خواست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، عقد غیر نافذ یعنی این که به کلی فاسد و باطل نیست و می تواند با تنفیذ سرپا و مؤثر شود ولی تا زمانی که موثر نشده است، تنها اثرش همان امکان نافذ شدن آن است و اثر دیگری ندارد.

 17. امير
  پاسخ دادن

  با سلام
  احتراما به استحضار میرسانم یکی از ساکنین مجتمع اپارتمانی ما دو واحد اپرتمان خریداری کرده وبا حذف دیوار حاءل بصورت تکواحدی مورد استفاده مسکونی قرار داده و در هنگام پرداخت شارژ ماهیان به عذر کور نمودن شیرالات و شوفاژ یکی از واحدها متقاضی پرداخت یک واحد و نیم است چه تصمیمی در اینکورد مناسب است؟لطفا رهنمود فرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید با توافق این مسایل را حل و فصل کنید. این رفتارها واقعا بین همسایگان پسنیدیده نیست که به انجاء گوناگون تلاش کنند که از پرداخت تعهدات خود طفره بروند.

 18. مهران
  پاسخ دادن

  بسم الله الرحمن الرحیم با سلام
  من به یک وکیل برای گرفتن ارثیه مادرم مراجعه کردم که ایشون فرمودند پلاک ثبتی خانه و مغازه را برایم بیاورید میخواستم از کجا پلاک ثبتی را بگیرم و چه مدارکی لازم است در ضمن املاک به اسم پدربزرگم میباشد که ایشان در قید حیات نمیباشند.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر آن وکیل به کارش آشنا باشد اینها را برای شما توضیح خواهد داد مگر نه بهتر است وکیل دیگری را انتخاب کنید.

 19. ضبوری
  پاسخ دادن

  با سلام و تشکر از محبت شما . من چندین سال پیش ملکی را قولنامه کردم و یکی از بستگانم خواست با من در این ملک شریک شود و قول پرداخت سهمش را تا تنظیم سند در محضر به من داد و من هم همان موقع بدون گرفتن پولی از او روی فتوکپی قولنامه ای که داشتم (نه اصل)نوشتم که او در نصف این ملک با من شریک میباشدالبته بدون شاهد و فقط من امضا کردم و او امضا نکرد بدون قید مبلغ و شرایط پرداخت. اما تا موقع تنظیم سند او پشیمان شد و من همه پول ملک را خودم پرداخت کردم با رسید و سند به اسم من صادر شد ومتاسفانه اون رسید پیش او ماند و پس از۱۱سال اومراتهدید به شکایت برای نصف ملک کرده حالا ملک بخاطر یه چک برگشتی‌ توقیف می‌باشد، به نظر شما آیا این شخص با آن نوشته من پس از ۱۱ سال میتواند کاری بکند ؟ و بهتر است که ملک در توقیف باشد ؟ او با ملک توفیقی چه اقدامی میتوانند بکند یا بهتر است تا شکایتی نکرده من ملک را از توفیق در بیارم و‌ بفروشم ؟ و کلا با انتخاب یکی‌ از این راه‌ها یا کلا اگر محکوم شوم ! به پرداخت چه خسارتی محکوم خواهم شد ؟ با توجّه به این که او پولی‌ بابت این ملک به من نداده که رسید داشته باشد !!! لطفا مرا بهترین راهنمایی‌ نمایید . ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب اگر شکایت کرد شما هم باید دفاعیات خودت را مطرح کنید. بخشی از دفاعیات شما همین مطالبی است که شما در اینجا مطرح می کنید.

 20. راضیه
  پاسخ دادن

  سلام در خصوص الزام شریک ملک مشاعی برای فروش ملک مشاعی که سند هم ندارد چه کار میتوان کرد؟ آیا میتوان شریک را ملزم به فروش سهمش کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام الزام به فروش به شما خیر ولی فروش ملک توسط دادگاه. ان موقع شما خودتان هم می توانید در مزایده شرکت کنید

 21. علی
  پاسخ دادن

  در یک دعوای حقوقی با موضوع ابطال تقسیم نامه دادگاه رای به قرارعدم استماع به علت عدم ارایه انحصار وراثت خواندگان از سوی خواهانها داده است آیا این مطابق قانون است؟ مگر میشود انحصار وراثت خواندگان را ، خواهان ها ارائه دهند ؟آیا تکالیف مالا یطاق نیست؟ لطفا ماده قانون مورد نظر را اعلام کنید یا در صورت امکان شماره تماس برای تشریح موضوع لطف فرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام احتمالا ملک موضوع دعوی متعلق به کسی بوده که فوت کرده است و شما علیه کسانی که ملک به نامشان نیست ولی ورثه هستند طرح دعوی کرده اید، خب باید انحصار وراثت ارائه کنید که نشان دهد که دعوی متوجه آنها و لاغیر است.

 22. رضا مصظفایی
  پاسخ دادن

  سلام دکتر
  پدر من یک خانه از یک نفر بصورت قولنامه ای خریده بود که سند خانه بخاطر وامش در رهن بانک بود تا ما وامو تصویه کنیم وسند بزنیم پدرم و فروشنده هردو فوت کردن الان که میخوایم سند بزنیم وراث فروشنده برای امضا نمیان.ایا وراث فروشنده میتونن ادعای داشته باشن؟ماباید چیکار کنیم تا سندو بناممون کنیم؟متشکر میشم اگه راهنمای کنین.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خیر نمی توانند ادعا داشته باشند و اگر حاضر نشدند باید از طریق داذگاه الزام آنها را تقاضا کنید.

 23. مهدي
  پاسخ دادن

  با سلام. بنده مالکیت ٣ مغازه را دارم و سر قفلی دو تا از انها را مدت ها قبل واگذار مردم کردم. در پشت مغازه ها زمینی متعلق به بنده است و الان قصد ساخت ان را دارم. ولی یکی از کسانی که سرقفلی مغازه را دارد اجازه نمی دهد. ایا من میتوانم بدون اینکه دست به مغازه ایشان بزنم. ٣ طبقه بروی ٣ مغازه و زمین مجاور ان کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این مقررات شهرداری است که باید از آنها استعلام کنید.

 24. سید مجیدملکوتی خواه
  پاسخ دادن

  با درود و ادب
  من یک خانه پیش خرید کرده ام اما سازنده نتوانسته آن را بسازد (حتی یک آجر) و در حدود ۲ سال است که می گوید بگذار پلیس ساختمان عوض شود تا ما بتوانیم رشوه دهیم و طبقه شما را بسازیم لطفا بگویید آیا کاری از دست ما بر می آید. مبلغ مورد معامله ۹۶۰۰۰۰۰۰ تومان است که در حدود ۲ سال دست سازنده بوده است.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب اگر می توانید کمک کنید پلیس ساختمان عوض شود!! اگر دو سال اجر روی اجر نگذاشته پس امسال هم اینکار را نمی کند. سرکار هستید

 25. محمد جان پرور
  پاسخ دادن

  جناب دکتر سلام
  بنده یک قطعه زمین اوقافی داشته وجهت احداث اقدام به کسب پروانه ساخت نمودهاز شهرداری محل نموده وتا اجرای اسکلت نیز کار کردهام حال با گذشتچند ماه از شروع به کار واحداث بنا شخصی مدعی مالکیت زمین جلو ملک بنده رادارد یعنی قسمتی که بنده ورودی به ساختمانم است
  این قسمت طبق برگ اجاره اوقافی که به بنده واگذار شده بنده پیادهرو ونیز طبق طرح هادی فضای سبز وپیاده رو است
  در کرکی موجود در پروانه ومجوز ساخت بنده که شهرداری صادر نوده ان قسمت (محل ادعایی )را ورودی به ساختمان تجاری وپیاده رو اعلام نموده است است حال شهرداری محل طی نامه خواستار توقف عملیات ساختمانی بنده می باشدکه شخصی ادعای مالکیت دارد
  تکلیف بنده نسبت به ادعای شخص مدعی ونیز نامه توقف عملیات ساختمانی از طرف شهرداری چیست ؟؟
  قبل نیزهمین سوال رافرستاده ام ولی پاسخ داده نشده است..
  ممنون از راهنمایی وبذل محبتتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب باید از طریق مصالحه و یا دادگاه اختلاف حل و فصل شود.

 26. رضا
  پاسخ دادن

  سلام دکتر. من از مستاجرم ۸ میلیون طلبکار هستم. از ایشان یک چک تخلیه دارم و مکانی را که از من اجاره کرده بود شرکت ثبت شده است. در ضمن آدرسی از ایشان ندارم. به نظر شما میتوانم از طریق چک تخلیه و یا ثبت شرکت توقیف اموال کنم؟ با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اول باید پیداش کنید و بعد طرح دعوی علیه وی و اگر اموالی دارد آن موقع توقیف کنید. البته اگر اموالی داشته باشد می توانید دستور موقت برای توقیف هم بگیرید که دردسر خودش را دارد و باید تصمین بسپارید

 27. عزیزی
  پاسخ دادن

  با سلام و تشکر از وقتی که پاسخگویی سوالات اختصاص میدهید، در سال ۹۰ وام مسکنی را که با سپرده گذاری در بانک مسکن به من تعلق گرفته بود را به شخصی واگذار کردم بدین صورت که قرار شد بصورت صوری مبایعه نامه آپارتمان مورد نظر ایشان به نام بنده نوشته شود و پس از دریافت وام از بانک، ملک بصورت وکالتی به آن شخص فروخته شود. تهیه ضامن هم به عهده خریدار وام بنده بود.
  حالا پس از گدشت چند سال آن آپارتمان توسط خریدار وام فروش رفته و خریدار جدید در پرداخت اقساط تاخیر دارد. بانک با بنده تماس گرفته و به روز کردن اقساط وام را خواستار است. با پیگیری بنده مشخص شد ضامنی که خریدار وام موقع دریافت معرفی کرده شخصی با قرارداد پیمانکاری در شرکتی نامشخص بوده و آدر س و شماره تلفن ایشان نیز جعلی است و این اقدام با همکاری کارمند بانک صورت گرفته است. تلاش بنده در انتقال وام به خریدار جدید بی نتیجه بوده است.
  سوال بنده از حضرتعالی این است که چه کنم تا خریدار وام یا خریدار دوم آپارتمان مجبور شوند وام را به نام خود منتقل نمایند و نام بنده از لیست سیاه بانک خارج شود.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب این نوع کارها این خطرات را دارد. فعلا شما باید در مقابل بانک پول را بدهید و بعد به طرف قراردادتان مراجعه کنید.

 28. آناهیتا
  پاسخ دادن

  با سلام من حدودا ۴ ماه پیش خانه ای معامله کرده ایم به این صورت کهخانه کوچکی داده و خانه بزرگتری گرفته ایم (تعویض کرده ایم) که داخل قولنامه مقرر شد ۴/۲۵ موعد سند و تخلیه خانه ای که ما خریده ایم و ۶/۱ موعد تخلیه خانه خودمان که کوچکتر است
  در حال حاضر خانه خالی نشده است که طبق قولنامه جریمه هر روز را دریافت خواهیم کرد اما برای سند صاحب خانه می گوید پول تسویه وام را ندارم (ضمن اینکه وقتی ما وام روی خانه را خواستیم به ما نداد و گفت انتقال می دهم به خانه جدیدم) الان که حدود ۱۲ روز از موعد سند گذشته گفته وکالتی به نام شما می زنم تا سال آینده که وامم تسویه شود و قطعی به نام بزنم و از آنجایی که این ۴ ماه به هیچ یک از تعهداتش عمل نکرده ما هم اطمینانی به ایشان نداریم و مصمم هستم روی سند قطعی
  سوال بنده این است که برای این مدت که سند به تعویق افتاده خسارتی شامل ما خواهد شد یا نه ؟
  و یا اینکه می تواند امتناع کند از سند زدن یا خیر؟
  ضمن اینکه ما قولنامه رسمی ثبت شده هم داریم با کد رهگیری و بیشتر پولمان را هم پرداخت کرده ایم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بستگی به قرارداد است که آیا خسارت پیش بینی شده است یا نه و شما به تعهدات متقابل اتان عمل کرده اید یا نه.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>