این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. سید مهدی رضوی
  پاسخ دادن

  سلام خدمت شما
  یه مشکل برام پیش امده جناب دکتر اپارتمانی را با ۱۵ میلیون تومان رهن کردم و قرداد در بنگاه بستم و خانه را تحویل گرفتم بعد از گذشت ۱۰ روز استقرار در منزل خانمی با ادعای اینکه صاحب این خانه همسر سابقم بوده این واحد که بنام صاحبخانه من می باشد با حکم دادگاه توسط دادگاه پلمپ وشده و الان وسایلمون داخل خانه خودم اوره و شخص متواری و فقط وعده و میگه ندارم لطفا مرا راهنمایی کنبد چکار میشه کرد خانه رو تخلیه کنم تکلیف وجه رهن چب میشه و مسایل دیگر ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فعلا منزل را تخلیه نکنید و به دادگاه شکایت کنید. تا دادگاه رسیدگی کند مدتی طول می کشد تا مشخص شود که چه باید کرد.

 2. حسین
  پاسخ دادن

  سلام برآقای دکتر
  کمال تشکروقدردانی رابه خاطرحسن توجه جناب عالی دارم
  پایاننامه بنده تحلیل اقتصادی انفال درفقه وحقوق موضوعه میباشد.اگرمحبت کنید وبنده رادرباره ی جایگاه انفال درنظامهای حقوقی مختلف وهمچنین اسلام رهنمایی نمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام انفال که یک اصطلاح فقهی است و فقط در ایران مطرح است و حتی نشنیده ام که در سایر کشورهای اسلامی هم عملا در قوانین آنها بکار رفته باشد. در این جهت مراجعه کنید به کتاب حقوق نفت و گاز اینجانب و از آن طریق به منابع فقهی مربوط رهنمود یابید.

 3. نوید دانش
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض تبریک اعیاد یک واحد مسکونی که در طرح خیابان بود و سه مالک داشت را با موافقت شهرداری و کمسیون ماده ۵ به سه قسمت تفکیک کردیم البته در عمل مصوبه کمسیون ماده پنج اجرا نشد قسمت در طرح به نرخ روز شهرداری واگذار گردید و بنا بود یک قسمت به منزل مجاور منتقل شود هم مستقل کردید .
  کاربری زمین هم در تقسیم نامه تجاری ثبت گردید و نماینده شهرداری تایید کرد و الا ما از واگذاری امتناع می کردیم .

  اخیرا درخواست پروانه ساخت کردیم شهرداری می گوید باید هزینه ارزش افزوده تبدیل مسکونی به تجاری را بدهید هر چه می گوییم سند تجاری و تقسیم نامه تجاری است قبول نمی کنند دیوان عدالت هم به نفع شهرداری رای داده لطفا ما را راهنمایی کنید .
  اخر ملک تجاری است طبق سند و توافقنامه اداره ثبت را هم نماینده شهرداری امضاء کرده است .
  چگونه شهرداری از ما برای تبدیل ملک تجاری به تجاری پول می خواهد .

  از لطف شما متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چون دیوان عدالت هم شکایت شما را وارد تشخیص نداده است، باید تمکین کنید.

 4. مهناز
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  استاد منظور شما از موافقت نامه داوری در این جا همان قانون داوری تجاری ایران هست؟بله کتاب شما را من مطالعه نمودم ولی ذیل بحث اعتبار امر مختومه و این مقدار مطلب برای کار بنده کافی نیست.
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نه منظور از موافقتنامه داوری شرط یا قرارداد مستقلی است که به موجب آن طرفین تصمیم می گیرند که اختلاف خود را به داوری ارجاع دهند. این قرارداد مشمول اصل کلی نسبی بودن آثار قراردادها می شود.

 5. حمید
  پاسخ دادن

  سلام
  من حدود یک سال پیش آپارتمانی را پیش خرید کردم
  واحد ما و واحد روبرو دارای یک حیاط خلوت یمی باشد که درب حیاط از واحد روبروی ماست
  سازنده تعهد کرده بعد از پایان کار وسط حیاط را تیغه بکشد ( زیرا می گوید این کار خلاف است)
  لازم به ذکر است که از حیاط توسط دو پنجره اتاق خوابهای ما راه دارد و پکیج ما نیز آنجاست
  سازنده الان به تعهدش عمل نمیکند
  چه می توان کرد؟ آیا می توان از او شکایت کرد ؟ با چه موضوعی می توان از او شکایت کرد؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، کشیدن چنین دیواری در مشاعات درست نیست و اگر این کار را انجام بدهد نمی تواند پایان کار بگیرد. بنظرم اگر شکایت هم بکنی به جایی نمی رسید.

 6. مریم پولادی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت شما استاد گرامی،خیلی خخوبه چنین سایتی هست تا مشکلات دیگران حل بشه،من یه سوال حقوقی دارم،پدرم قبل فوتش سند خانه اش را برای وام گرو بانک برای دامام گرو گذاشت ،اما پرم ده ماهه فوت کرده دامام اقساط بانک رو نداده وبانک هم خونه رو میخاد بزاره برای فروش سوالم اینه که بعد فوت پدرم سند برای وراثه بازم برای بانک اعتبار داره چرا وراث باید این دین رو بدن احساسم اینه که بانک چون حریف وام گیرنده نشده میخاد اینجوری به پولش برسه من از شما کمک میخوام روشنم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بلاخره پدر شما تعهد داده است و با فوت ایشان این تعهدات از بین نمی رود و شما تا حدی حق پیدا می کنید که پدر شما بدهی یا تعهد نداشته باشد.

 7. وحيد
  پاسخ دادن

  سلام استاد.ممنون ازاینکه وقت گذاشتید،اگر در قرارداد مشارکت سه مالک تجمیع کرده باشند و مجری مدت ١۵ماهه که ملک را تحویل نداده ودر بند ٩قرارداد دکر شده خسارت هرروز ١٠٠تومان برای تاخیر برای سهم مالکان،،ایا برای هرمالک یا تمامی مالکان ١٠٠تومان؟با تشکر ودرود

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر گفته سهم مالکان پس این جریمه برای کل هست.

 8. حمید
  پاسخ دادن

  با سلام
  من در مورد قطع شراکت با شریکم در مغازه لوازم یدکی، تصمیم بر این گرفتم که سهمم را از لوازم بصورت جنسی بردارم.اکنون حدود ۶ ماه از مدت قرارداد اجاره مغازه باقی مانده.من بابت پول رهن مغازه که در دست صاحب ملک میاشد و یکسری وسایل اداری و قفسه بدی چگونه سهمم را از شریکم جدا کنم؟تکلیف سهم اجاره هایی که بنده باید پرداخت کنم در این مدت باقی مانده مغازه چگونه میشود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چرا این سوال را از من می کنید. شما باید با شریک اتان این مسایل را حل و فصل کنید و روی یک ورق کاغذ بنویسید و بدهید چند تا هم به عنوان شاهد امضا کنند

 9. علیرضا دشتی
  پاسخ دادن

  با سلام .بنده سه ماه پیش یکدستگاه اپارتمان خریداری نمودم والان متوجه شدم که حدود بیست و پنج میلیون گرانتر خریده ام سند نیز بصورت قطعی بنامم زده شده است لطفا بفرمایید چگونه میتوانم اعاده حق کنم ؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید به دادگاه مراجعه و تقاضای فسخ قرارداد به دلیل غبن فاحش کنید. شاید مقبول افتد شاید هم فقط برای خودت دردسر ایجاد کنید.

 10. محمد معظمی گودرزی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خداقوت
  آپارتمان ۴۰متری قولنامه ای _ وکلالتی به قیمت ۳۴ملیون تومان در سراسیاب ملارد برای نوه های صغیرم خریدم. ۲ملیون تومان از این مبلغ را موقع عقد قرداد و امضا قرارداد به صاحبخانه دادم و پشیمانکرد معامله رو صاحب املاک بدون هماهنگی با من خریدار ۲۰ درصد ملک زده است. این اپارتمان را به شرط داشتن آب و برق و گاز قانونی فروخته است ولی فردای آن روز از اداره ی گاز که استعلام کردم چون آپارتمان فاقد جواز ساخت و پایان کار می باشد گاز به این واحد مسکونی نمی دهند . آیا صلاح است بقیه پول را به صاحب خانه بدهم و بعدا دچار مشکل نشوم و یا راهی وجود دارد معامله را فسخ کنم و پشیمانکرد شامل حال من نشود و مبلغی که به صاحب خانه دادم پس بگیرم؟ و لازم به ذکر است که سه برگ قرار داد نزد صاحب املاک است که فامیل فروشنده می باشد و فقط یک رسید پول پرداختی نزد بنده خریدار می باشد.
  با تشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می توانید به دلیل مشکلات ملک فسخ کنید ولی باید با نظر دادگاه تا توافق با طرف باشد.

 11. فاطمه
  پاسخ دادن

  باسپاس فراوان . لطفا راهنمایی کنید:زمین کشاورزی هست که بین وراث پدرم و وراث اقای دیگری تقسیم شده نیم دانگ ان متعلق به من وسه خواهرم است ومابقی متعلق به وراث اقای فوق الذکر استخران به صورت مشاع است حال اینکه وراث این اقا گله گوسفند خودرا اورده وازاستخر به عنوان ابشخور استفاده میکنندومیگویند چون پنج ونیم دانگ متعلق به ماست میخواهیم گوسفندمان را اب بدهیم ایا حق این کاررادارند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، استفاده از مال مشترک منوط به اذن همه شرکاء است و شما می توانید او را از طریق دادگاه منع کنید ولی خودتان هم نمی توانید بدون اذن آنها در استخر شنا کنید یا استفاده دیگری داشته باشید.

 12. محمود رجبی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شمابنده حدود ۹ ماه پیش آپارتمانی را پیش خرید کرده ام به مبلغ ۵۳میلیون تومان.که در قولنامه قید شد که دارای وام ۲۰ میلیونی است.در روز معامله ۲۰ نقد دادیم ما بقی را طی دو فقره چک قرار بود پرداخت کنیم که اولی در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۳ پاس شد.چک دوم که ۸تومانه در موعد تحویل مسکن قراره پرداخت بشود.۲ هفته پیش برای اینکه ببینیم چقدر بر ارزش ساختمان افزوده شده به چند بنگاه ملکی سر زدیم و متوجه شدیم مسکن مذکوره حدود ۱۱ میلیون تومان به ما گرانتر فروخته شده است. نسبت به معاملات اینن آپارتمان ها (مسکن مهر ) تاریخ روز هم ۶ تومان گرانتر قروخته اند.با مراجعه به سازمان مسکن مهر استان متوجه شدیم وام در تاریخ خرید ما ۲۲بود که در قولنامه ۲۰ قید شده.هم اکنون نیز وام به ۳۰میلیون ارتقا پیدا کرده.در این صورت طبعا اورده خریدار کم میشود.ما متوجه شدیم که باید به ما وکالتنامه محضری میدادند که ندادند وبدون وکالتنامه قولنامه اعتباری ندارد.به ما زبانا قول تحویل در ۲۲بهمن ۹۳ را دادند حال اینکه تا اواسط سال ۹۵ به طول می انجامد.به دلیل کلاه برداری انجام شده ونیاز مالی خواهان فسخ قرارداد هستم اما در قولنامه نوشته ایم معامله قطعی است.آیا امکان فسخ قرارداد وجود دارد؟ به چه صورتی ؟ضمتا اینجانب اظهار نامه ای را ۱۰ روز پیش برای فروشنده فرستادم اما تا کنون خبری نشده است. ضمنا فروشنده برادر بنگاهی است ودستشان در یک کاسه است.حال از استاد گرامی خواستار راهنمایی هستم.خدا شاهده که این پول تنها سرمایه من است که با وام وقرض جمع کرده ام.با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید غبن را ثابت کنید که بعید می دانم بتوانید و خیلی گرفتار می شوید.

 13. عباس
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر عزبز..
  من ملکی فروختم با مبایعخ نامه و کد رهگیری روز انتقال سند خیردار اعلام کرد چک بانکی همراه خودش داره من ایشان اطمینان کردم سند را امضا کردم .ولی بعد فهمیدم دروغ گفته ومجبورش کردم برم اژانس مبایعه نامه را فسخ کردیم..ولی ایشان در این مدت هم ملک را بدیگری فروخته هفصد میلون تومان روی مبایعه نامه گرفته و هم ششصد میلیون تومان وام .الان میوانم به جرم کلاهبرداری از ایشان شکایت کنم. ایا نتیجه میگیرم…با تشکر از جواب شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیر کلاهبرداری بعید است یک دعوای حقوقی است.

 14. محسن
  پاسخ دادن

  سلام با تشکر از شما بابت جوابها..
  من در سال ۹۲ ملکی را با کد رهگیری خردم به مبلغ هشتصد میلیون تومان .و مبلغ هفصد و سی میلیون تومان پرداخت کردم و فرشنده به اقرار ان کرده و به از دو ماه مبایعه نامه با کد رهگیری را با توافق هم دیگر فسخ کردیم..
  تا حالا پول تمن پرداختی منو نداده…حالا میگه .در موقع فسخ پول را برگزدان کردم که دورغ میگوید میگم مدرک نشان بده که پرداخت کردی…ولی میگوید اول تو ثابت کن چطوری به من پول دادی. ..سوال من این هست ایا ایشان در مبایعه نامه اقرار به دریافت کرده ..لازم هست من بازم در دادگاه تابت کنم پول دادم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیر لازم نیست مجددا ثابت کنید.

 15. داود
  پاسخ دادن

  باسلام وعرض ادب بنده بابرادرم یک قطعه ۲۰۰ متر زمین خریدیم ۲۵۰م درعرض یکماه ۴۰۰م شدسال اخرای ۹۱بعد تصمیم گرفتیم بسازیم از اول همه چیز رو میخرید فاکتور نمی داد ولی درخرید میلگرد خودش میخریدوازمن میگرفت یکبار وقت دقیق نمیگفت کی میارن شک کردم درست اولین کارمون بود ولی من باچشم عیارمیدیم درهرکاری من ومی بیچوند فقط بولش ومیگرفت شگرد خاصی داشت من درمرحله اسکلت دیدم کاری که با۱۱۰م تموم میشد ۲۰۰مشده بدبختانه اونی که میلگرد میفرست فامیل بود نمتونستم برم فاکتور بگیرم.یکبارهم اومدم خونمون گفتم من نگهبان میگیرم یا دوربین بذاریم یا چک دوامضا بگیریم یا کارکنان روعوض کنیم ازهمه چیز تفره رفت چون سابقه هم داشت.چک نتونست بگیره چک بنام خانومش گرفت یک بیش فروشهم فروختیم.خلاصه متاسفانه برادر بزرگم گفتم جریان چی همه گفتن با وانت نمیزنه ببره خیالاتی شدی من روز به روزاخلاقم خراب میشد خانوم بنده گفت جداشو خیلی خراب شدی.برادر بزرگم قراردادی نوشت ملک ۴طبقه وبیلوت میشه ۵ طبقه درقراردادنوشته شددرمرحله اسکلت جدا شدن طبقه دوم حدودا ۱۲۰ متر رویت.منم وکالت دادم سند بنامش شد ناگفته نماند قراردادقراربود با قولنامه طبقه فروخته شده بشه که الان باید سند میزد هنوزم کامل نیست.یکبارمعاملمون شد زد بهم کلی خسارت دیدم الانم واحد ها متراز۱۱۰ متره بهمنم ۱۲۰مترمیگفت بروانه هم عینن درست نوشته ولی نمیدونم چرا کم میاد.الان یک مشتری اومد ه یک چک ونقد گرفتم قرار بود کسری روبرادرم چک بده ولی میگوید این طوریه دستت کجا بلند ه بزاروفروشنده هم برادرم شد ولی قرارداد ندادم.ازیک طرف معامله روبهم بزنم باید ضرر بدم ازیک طرف دوتاشونم نمیدن خیانت کردن جالب اینجاست یک واحدم که فروخته کم اومده با اونم درگیره .الان میبینم حرفم صدرصد درسته همشون کم اومده ولی خرج اون مترازومیدادم.ومن هم با این حساب بعد دوسال همان بولی که گذاشتم برمی دارم.خواهش میکنم کمکم کنید ازهمه چیز ساختمونم زده.اگر کارشنساس بیارم ساختمونم تمام شده میتونه تشخیص بده یا اصلا موندم..

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خواهشا ما را وارد دعوی بین برادران نکنید. از قدیم گفته اند البته با قدری تحریف که برادرها دعوا کنند ابلهان باور کنند.

 16. hamid
  پاسخ دادن

  با سلام جناب آقای دکتر میخوام آپارتمانی را با کلنگی عوض کنم که وام بزرگی را برای ساخت فروشنده گرفته میشود در مبایعه قید کرد که اگر سند تک برگ فک رهن شده را در محضر ارایه کند اگر نه قراردادفسخ و تادیه خسارت نماید ویا قاضی مرا الزام به انتقال سند کلنگی ام میکند ویا میتوانفسخ گرفت وبانک با من طرفنبوده و معامله فسخ شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب سعی کنید کاری کنید که مشکلات قبل از معامله حل شود والا توسل به دادگستری معلوم نیست چند سال طول بکشد و آخرش به نفع شما باشد.

 17. مسلم
  پاسخ دادن

  من به درخواست شفاهی برادرم ،برای او معامله خرید زمین انجام دادم . واریز پول و حتی امضا با اثر انگشت توسط خودم صورت گرفت.حالا برادرم با فروشده به دلیل کمتر بودن متراژ زمین (در طرح بودن)به مشکل خورده است و میخواهد از او شایت کند. ۱٫آیا فروشنده می تواند این موضوع را در دادگاه مطرح کند که کسی دیگر اثر انگشت زده و مشکل ساز شود.۲٫من میتوانم به جای برادرم در دادگاه حاضر شوم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام مشکلی ندارد و یه دست خط بگیر از برادرت که وکالت داشته ای

 18. فاطمه
  پاسخ دادن

  با سلام
  بنده به عنوان اپتومتریست برای یک آقای عینک ساز کار میکنم. مجوز مطب واجاره نامه مطب همگی به اسم من است و فقط یک قرارداد داخلی نوشتیم که من یک سال با ایشون کار کنم. الان پشیمون شدم ومیخوام دیگه باهاش همکاری نکنم ولی ایشون تهدیدم میکنه اگه بخوای بری ازت شکایت میکنم. میخواستم ببینم آیا ممکنه شکایت ایشون به جایی برسه و من محکوم بشم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب هر قراردادی منعقد شود برای طرفین لازم الرعایه است و اگر خسارتی به طرف وارد شود باید جبران کنید

 19. **محمد**
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  بنده از دیماه ۹۰ تا بهمن ۹۳ در کارگاهی بصورت تمام وقت کار میکردم که از بهمن ماه ۹۳ تا آخر اردیبهشت ۹۴ ساعات کار بنده رو از روزی ۸ ساعت به ۵ ساعت کم کردند و الان گفتن که از اول خرداد باید بصورت یک روز در میون بیای.یعنی هی فشار میارن که بیرونم کنند.
  البته قراردادهای من از ابتدای کار تا آخر سال ۹۳ بصورت سه ماهه مدام تمدید میشد ولی از اول امسال که دو ماه از اون گذشته قراردادی امضا نکردم.
  ۱-به نظر شما کاری میشه کرد که من بگم حاضرم مثل قبل، روزی ۸ ساعت کار کنم؟
  ۲-اگه برای امضا قرارداد جدید نرم چی میشه؟باتوجه به اینکه حق بیمه من همیشه کامل پرداخت شده و یجورایی رسمی حساب میشم میتونن بگن اخراجی؟
  ۳-اگه اخراجم کنند چکاری میتونم بکنم؟
  لطفا بهم جواب بدین،آخه شرایط روحیم اصلا خوب نیست…
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به اداره کار مراجعه کنید حتما رسیدگی به نفع شما می شود.

 20. محمد تقی جلالوند
  پاسخ دادن

  جناب آقای دکتر شیروی
  با سلام و تقدیم احترام
  اینجانب آپارتمانی را یک سال پیش پیش خرید کردم و تمام مبلغ قرارداد را به سازنده پرداخت نمودم ولی تا کنون هیچگونه تخریبی در ملک انجام نشده و سازنده هم با مالکین مورد نظر فسخ قرارداد نموده و از دادن پول و ضرروزیان به اینجانب امتناع مینماید لطفا بفرمایید که از چه راهی باید برای گرفتن حقم اقدام نمایم
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید علیه طرح دعوی کنید.

 21. مهناز
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  من می خواهم در مورد اثر نسبی بودن آرای داوری بازرگانی بین المللی مطالبی را بیابم.در کتب فارسی داوری بین المللی چنین مطلبی را مشاهده نکردم و در کتاب های انگلیسی تنها کلید واژه ای که ذهنم را یاری رساند بدین صورت بودeffect of award on thired partiesولی بازهم مطلب مفیدی نیافتم.اگر امکانش هست بنده را در دادن کلید واژه یا هر راهنمایی دیگری که خود صلاح می دانید یاری نمایید.
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این بحث در موافقتنامه داوری مطرح شده است و در کتاب داوری تجاری بین المللی اینجانب نیز مطرح شده است.

 22. خاکباز
  پاسخ دادن

  با سلام جناب دکتر شیرودی
  اینجانب در سال ٩۲ آپارتمانی را که سازنده با مالک زمین که ۱ نفر بود وقرارداد مشارکت بسته بود را از سازنده خرید کردم .البته قبل از خرید من سازنده یک مبایعه نامه با همسر خود نوشته بود و در واقع آپارتمان به ایشان فروخته شده بود و بنده از ایشان آپارتمان را خریدم و سازنده و مالک زمین و همسر سازنده نیز امضا کردند و در املاک مبایعه نامه همراه با کد رهگیری گرفتم و چون آپارتمان اماده بود به بنده تحویل شد و مقرر شد در تاریخ ۹۳/۹/۳۰ سند نیز آماده شود و انتقال دهد که متاسفانه در تاریخ مذکور اماده نشد و بنده نیز عدم حضور نگرفتم .
  اکنون بنده نزدیک یکسال است آپارتمان را اجاره دادم و مستاجر در آپارتمان است و مبایعه نامه رسمی بنگاهی نیز دارد(به همراه کد رهگیری).
  سندهای تفکیکی آپارتمان آماده شده ولی سازنده از سند زدن امتناع می کند و جواب تلفن خود را نمی دهد لطفا راهنمایی کنید.
  با قدردانی و تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید علیه وی شکایت کنید. می توانید این کار را با ارسال اظهار نامه شروع کنید.

 23. مریم
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  قانون حاکم بر خسارتهای وارده بر محیط زیست در سطح بین الملل چه قانونی است ؟چه کنوانسیونی به این مسئله اشاره کرده؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب کنوانسیونهای متفاوتی وجود دارد. می توانید به کتاب حقوق نفت و گاز اینجانب فصل آخر مراجعه کنید.

 24. مریم
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  در اجاره به شرط تملیک بنطر شما مسله جدیدی وجود دارد که بتوان از ان استفاده کرد و این موضوع را به یک پایان نامه تبدیل کرد؟در واقع در این قرار داد چه مشکلی یا ابهامی وجود دارد که بتوان دنبال آن رفت برای حل کردنش؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام تعداد زیادی پایان نامه در این زمینه نوشته شده است و بنظرم تا حدودی مسایل این قرارداد را مطرح کرده اند حال یا موفق یا غیر موفق.

 25. سامان
  پاسخ دادن

  سلام
  یک سوال داشتم من یه مغازه با شریکم اجاره کردیم و پول پیش +اجاره اول و ماه های بعدیو چک دادیم پول پیش مغازه ۸ میلیون و اجاره ماهی ۸۰۰ هزار تومن و تو قرار داد نوشته شده یک ماه بعد تحویل میدن ۳۶۰۰۰۰ تومن هم املاک برای تنظیم سند گرفت بعد یک روز شریکم جا زد الان همون لحظه من رفتم بنگاه برای فسخ قرار داد بنگاه میگه فسخ میکنم اما باید ۳۶۰۰۰۰تومن از طرف صاحب مغازه به من بدی میخوام بدونم این کار قانونی هست یعنی تو یه روز ۷۲۰۰۰۰ تومن باید از جیب من بره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب فسخ شما نافی حق وی نیست.

 26. پیروز
  پاسخ دادن

  با سلام
  من یک فروشگاه لوازم یدکی با دایی خود بصورت شراکتی حدود ۶ ماه پیش راه اندازی کردم.در حین زمان شراکت یکسری حرکات از ایشان دیده ام که به اصطلاح عامه زیر و رو کشیدن انجام دادن و در این امور مبالغی سود را در جیب خود کرده است.بخاطر همین من تصمیم گرفتم شراکت با ایشان را قطع کنم و سهمم را به ایشان بفروشم و اعصاب خود را آرام کنم.حال با توجه به سابقه رو راست نبودن در شراکت ایشان،احتمال این را میدهم که در هنگام تسوبه حساب و دادن سهم بنده ایشان باز بخواهند زرنگی کنند و سهم بنده را به نفع خویش از بین ببرند.چگونه میتوانم سهم خویش را بدون دردسر و تمام و کمال دریافت کنم.میزان سهم هرکس ۵۰% بوده و سرمایه کنونی ۳۲ میلیون میباشد که سهم بنده ۱۶ میلیون میباشد و با مبالغ اموال و رهن حدود ۲۰ میلیون میشود.چگونه میتوانم در زودترین زمان ممکن سهمم را بگیرم و نتواند مرا سر در گم کند و زمان بخرد برای خود؟؟؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم تسویه حساب را به صورت توافق شفاف بنویسید و امضا کنید. اگر یه فرد معتمد بین شما قرار بگیرد بهتر است.

 27. مریم
  پاسخ دادن

  سلام
  پدر من یک سال قبل زمینی را قولنامه ای خریده است. در قولنامه ی اول قبل از امضا طرفین قرار شد اگر فسخ صورت بگیرد طرفین معامله ۳۰ درصد مبلغ دریافتی را جهت خسارت دریافت کنند. پدرمن در زمان امضا قول نامه مبلغ ۱۰ میلیون تومان پول داده و قرار شده مابقی پول را به صورت چک پرداخت کند. البته چکی رد و بدل نشد بود. در همان روز بعد از۴ساعت (چهار ساعت)پدرم اقدام به فسخ معامله به دلیل مناسب نبودن زمین برای کارش می کند.
  فروشنده وقتی متوجه می شود از فسخ معامله سر باز زده و در نبود پدر م استفاده کرده و به متن قولنامه مواردی را اضافه کرده و مبنا را به فسخ بعد از ۲۴ ساعت و دریافت ۳۰ درصد بر کل مبلغ معامله قرار می دهد.
  صاحب بنگاه نبود پدرم و عدم اطلاع پدرم را در دادگاه تأیید کرده ولی دادگاه و هیات داوران حکم به درست بودن می دهند. پدرم کپی قولنامه قبل از اضافه کردن را به دادگاه ارائه کرده ولی دادگاه توجهی نکرده .
  موارد اضافه شده بعد از امضا پدرم بود ه است.
  ولی دادگاه و فروشنده قبول نمی کند.
  مبلغ کل معامله ۱۳۴ میلیون تومان بوده .
  این آقا حکم تصرف سپرده بانکی و توقیف اموال جهت دریافت طلب خود را از هیات داوران گرفته است. حکم در حال اجرا است یعنی پول را از سپرده گرفته و مابقی طلب باید مال بگیرد ویا پول دریافت نمایید.
  آیا بعد از انجام حکم باز هم پدرم می تواند پیگیر شاکایت خود باشد.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام دیگه نمی شود کاری انجام داد.

 28. بهزاد آقاخانلو
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و ادب محضر استاد ارجمند .
  یکی از موکلین بنده در ارتباط با یک قرارداد اعتبار اسنادی یکی از بانکهای کشور ، بعنوان ضامن ، ورود نموده و قرارداد اصلی را امضاء کرده است . در این خصوص از متعهد اصلی ، وثیقه ملکی ارزنده نیز اخذ گردیده است . متعهد اصلی ، در سررسید مقرر ، به تعهدات خود عمل ننموده و بانک نیز طی اقدام حقوقی ، دادخواستی جهت مطالبه وجه و تأخیر تأدیه اقامه نموده و موکل بنده و دیگر ضامنین را نیز متضامناً خوانده قرار داده است . در اثنای طرح دعوی ، نسبت به وثیقه نیز اقدام و پس از ارزیابی خود بانک و برگزاری مزایده و با توجه به اینکه مشتری نبود ، وفق ماده ۱۲۶ آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا به خود بانک واگذار می گردد . نیز ، بانک در دادخواست خود ، میزان ارز را به روز تقویم و مطالبه نموده است و این در حالی است که وفق بخشنامه بانک مرکزی ۶۰/۱۰۱۵ مورخه ۹۲/۲/۱۶ معیار و ملاک مطالبه ، نرخ ارز در روز ترخیص کالا یا همان نرخ مندرج روی برگ سبز گمرکی است . بانک در دفاع از خود ابراز می دارد که متعهد اصلی بعداً طی تعهد جداگانه ای بنام تعهد ارزی اعلام رضایت برای پرداخت ارز بصورت بروز نموده است . این برگ تعهد بامضاء موکل بنده نرسیده و موکل از آن خبری ندارد ولی بانک اعلام می دارد که چون ضامن ، قرارداد اصلی را امضاء نموده پس قراردادهای بعدی و تعهدات بعدی متعد اصلی را نیز تعهد نموده است ! حال سئوال اول اینکه آیا بانک نباید مبلغ مربوط با مزایده را که به بانک واگذار شده از مطالبات خود کسر نماید و اگر جنین نکرد ، چه اقدامی برای موکل بنده متصور است ؟ و دوم اینکه آیا تعهدات بعدی و علی حده متعهد اصلی می تواند به قرارداد قبلی که موکل بنده امضاء نموده الحاق گردد ؟ شاید متعهد اصلی بعداً زیر بار تعهدی برود که موکل بنده عملاً توان آن را نداشته باشد ؟
  بسیار ممنون و متشکر از لطف همیشگی تان .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام در مورد سوال اول باید مبلغ کسر شود. دوم این که توافقات بعدی برای ضامن ایجاد تعهد نمی کند مگر به نحو دیگری ضمانت مقرر می دارد.

 29. حسین
  پاسخ دادن

  با عرض سلام وادب و احترام

  میخواستم بدونم درارتباط با چک برگشتی،اگر دادخواست توقیف اموال بدم دیگه نمیتونم دادخواست فسخ بدهم.؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب دو تقاضای ضد و نقیض را نمی توانید مطرح کنید.

 30. مریم
  پاسخ دادن

  سلام
  اگر ۲نفر در تهران با هم یک لپ تاپ را که در مشهد قرار دارد را معامله کنند(فروش) و هنوز خریدار و فروشنده در مجلس اند و آن لپ تاپ را در مشهد به شخصی قرار است تحویل بدهند(تسلیم) و بعد از تسلیم در زمان خیار مشتری(خیار شرط به نفع مشتری) تلف شود آیا فروشنده میتواند به استناد خیار مجلس معامله را فسخ کند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام مریم خانم ذهن خودت را با این سوالات خیالی خسته نکن.

 31. حميدرضا
  پاسخ دادن

  با سلام جناب دکتر
  اینجانب در سال ٩٠ آپارتمانی را که سازنده با مالکین زمین که ٣ نفر بودند قرارداد مشارکت بسته بود را از سازنده پیش خرید کردم. البته هنوز سازنده اقدام به تخریب نکرده بود و در قرارداد مشارکت سازنده تا قبل از اتمام سقف ریزی طبقه ی پنجم حق پیش فروش نداشته است. هیچکدام از صاحبین ملک پای مباینامه ی اینجانب را امضا ننموده اند. ملک اواخر سال ٩١ تحویل اینجانب گردید و الان ٢ سال هست که در تصرف اینجانب میباشد. اما به دلیل اختلاف بین سازنده و یکی از مالکین هنوز موفق به اخذ پایان کار و سند نشده است. سازنده هم بدلیل پرونده ی دیگری که ربطی هم به موضوع کار ما ندارد مدتی متواری بوده و الان زندان می باشد. مالکین هم حاضر به امضا ی قولنامه ی ما و اخذ سند نیستند .ضمنا من کد رهگیری و گواهی عدم حضور سازنده در محضر را هم گرفتم. شما در مورد موضوع اینجانب چه مشاوره ای مینمایید. با قدردانی و تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فعلا که ساکن هستید و این خود امتیاز بزرگی است. باید علیه سازنده که به شما فروخته طرح دعوی کنید

 32. محسن
  پاسخ دادن

  چهار ماه پیش زمینی ۲۰۰متری خریداری نمودم .وحالا ۳۰مترآن در طرح شهرداری قرار گرفته است.در قول نامه ذکر گردید که در طرح بودن بر عهده فروشنده است .چگونه حقم را مطالبه نمایم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، دو راه یا قرارداد را فسخ کنید یا با فروشنده توافق نمایید.

 33. محسن
  پاسخ دادن

  خواهشن جواب منو بدهد اق دکتر عزیز..برام جنبه حیاتی داره.فسخ با حصور طرفین در املاک و تبت ان در سسیتم.چه تاتری قبل از سند زدن داره. یا بعد از سند زدن .ملک تحویل نشده

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   اگر قبل از زدن سند باشد که به معنای لغو مبایعه نامه است و اگر بعد از زدن سند باشد باید اقاله نیز ثبت شود.

 34. آراد
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  آیا این مسله درست است چکی که حقوقی شده از اعتبار می افتد و پروسه پیگیری و نقد کردنش خیلی طولانی و پر دردسر میشود ؟
  در چه حالتی می‌توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادرکننده را کرد که دادگاه هم حکم به پرداخت مبلغ چک را بدهد ؟ به عبارت دیگه بابت چکی که فاقد مبلغ است به چه روشی می توان چک را کیفری کرد ؟ضمنا چک بابت ثمن معامله ملکی صادر شده که بنده فروشنده آن بودم و تا الان حدود دوماه از تاریخ چک گذشته و هنوز برگشت آنرا نزده ام.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر از اعبتار بیفتد که دیگر نمی شود تعقیب اش کرد و لو به صورت حقوقی. چک سفید امضا را نمی شود کیفری کرد.

 35. سوفیا
  پاسخ دادن

  باسلام
  اگر یک وکیل چک یک شرکتی را که حق امضا ندارد جهت بدهی شخصی خود به کسی تحویل دهد چه حکمی دارد این وکیل دوره کار اموزی خود را طی میکند .چه جنبه کیفری دارد
  ۲- اگر از همان وکیل یک چک سفید امضا بدون تاریخ از خانه اش برداشته باشم .(در صورتی که ان وکیل بمن سی میلیون بدهکار ومن ان چک را حق خود میدانم) ودر پیامهای اس ام اسی خود عنوان کرده باشم که از خانه برداشتم ایا او میتواند از طریق پرینت اس ام اس ها دزدی چک مرا ثابت کند؟؟؟؟و اینکه من با ان چک سفید امضا تا چه حد میتوانم کار خود راپیش ببرم و نقدش کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر امضا را جعل کرده باشد، به جرم جعل و استفاده از سند مجعول و اگر جعل نکرده باشد خیانت در امانت.

 36. محمدي
  پاسخ دادن

  با سلام و تشکر از اطلاعات خوب حقوقی شما
  در مجتمعی در حومه تهران آپارتمانی دارم. هیت مدیره مجتمع از ورود مشاور املاک بهمراه مشتری برای خرید آپارتمان اینجانب ممانعت بعمل می آورد و می گوید کلیه واحد ها باید از طریق خود مجتمع بفروش برسد. با توجه به اینکه اینجانب سند شش دانگ و مستقل در اختیار دارم آیا راهکار حقوقی برای حل این مشکل وجود دارد. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام راهکار قضایی که وجود دارد اگر ممانعت کنند ولی بهتر است این مسایل بین همسایگان حل و فصل شود.

 37. محمد
  پاسخ دادن

  باسلام واحترام
  اگرمثلا درماده ۱۰ قرارداد مشارکتی آمده باشد: ” چنانچه شریک دوم آقای “پ” نتواند ماده ۹ قرارداد را انجام دهد قرارداد فوق فسخ وهیچ گونه تعهدی در برابر شریک خویش ( آقای م ) نداشته ونخواهد داشت.” حال اگر ماده ۹ انجام کامل تعهداتی در زمان معین شده باشد واین تعهدات ناقص انجام گرفته باشد وهمان مقدار هم بعد از مدت اتمام قرارداد بوده. چنانچه آقای “م” به عللی چندین ماه بعد ، از دادگاه درخواست فسخ کرده باشد ؛ وآقای “پ” درجواب گفته باشد: “از آنجا که وفق قوانین ومقررات موجود اعلام فسخ فوری است نتیجتا این ادعا محکوم به رد می باشد.” نظرتان نسبت به جواب آقای “م” که در زیر می آید، چیست؟
  ۱-طبق قانون مدنی خیاراتی که فوریت اعلام فسخ دارند؛موارد ذیل می باشند: خیاررویت و خیارتخلف از وصف (به موجب ماده ۴۱۵) خیار غبن(به موجب ماده ۴۲۰) خیار عیب(به موجب ماده ۴۳۵) وخیار تدلیس(به موجب ماده ۴۴۰). لذا ماده ۱۰ قراداد بر فرض معنی فسخ ، شامل هیچ کدام از موارد فوق نمی شود.
  ۲- با عنایت دوباره به این ماده ، مشخص می شود که : عدم وقوع اتفاقی در زمان معین ، موجب فسخ قرارداد مشارکت دانسته شده ؛ وقید اعلام ندارد واین امر بصورت خودکار (خودبه خود) محقق می گشته، لذا در اینجا بحث انفساخ مطرح می باشد ، ودر حقیقت مراد انفساخ بوده است .ونیازی حتی به اعلام هم نبوده است.در نتیجه در این مقطع قرارداد منقضی گردیده وبرای اینجانب، حقی ایجاد گردیده است.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اولا قرارداد مشارکت اگر فسخ یا به قول شما منفسخ شود، تبعات آن چطور تعیین تکلیف می شود به خصوص اگر شریک تعهداتی را انجام داده باشد یا خرج کرده باشد و امثال آن. ثانیا به نظرم در اینجا بعید است دادگاه فسخ را قبول کند.

 38. حسن زاده
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر
  من ملکی داشته به پروانه وی دارای کاربری گردشگری بوده با شهرداری توافق نموده و ان را به تجاری تبدیل نمودیم از بابت حق و حقوقات شهرداری مقرر شد بدوا که من ۵۷۰۰ متر زمین به آنها بدهم اما بعد این زمین به پول تقویم گردید و مقرر شد من به جای این زمین مبلغ ۴۰۰ میلیون به شهرداری بدهم که مبلغی از آن را پرداختم و مابقی را چک دادم اما بعد حدود یکسال آنها مراجعه نمو دن و کار من را علارغم داشتن پروانه شروع به عملیات ساختمانی تعطیل نمودن و اعلام داشتن که شما باید زمین را واگذار نماید نا/فته نماند که چک ۴۰۰ میلیونی را نیز اقدام نموده اند حال به نظر شما
  ۱- بنده به چه مرجعی شکایت کنم؟ تحت چه عنوانی ؟ به دیوان عدالت یا مراجع قضایی محل
  ۲٫برای شروع به کار خود بهترین و سریع ترین کارچیست؟
  ممنون از راهنمایتون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شما باید از طریق دادگاه اقدام کنید. چون اختلاف مربوط به توافقات قراردادی است.

 39. صادق
  پاسخ دادن

  با سلام حضور جناب دکتر
  بنده در معامله ای مبلغ ۳۲ میلیون تومان به آقای الف بدهکار شدم که در قراردادی پیرامون همین بدهی یک چک به همین مبلغ(که در رسید آن که توسط دفتر آقای الف مهروامضاشده، عنوان بدون تاریخ جهت ضمانت قید گردیده است) به ایشان واگذار نمودم. پس از واریز تمام ۳۲م در چند مرحله به حساب آقای الف (که رسیدهای واریز و رسید تحویل توسط دفتر ایشان موجود است بجز مبلغ ۱۳ میلیون که فقط رسید بانک موجود است. البته مبلغ ۶ میلیون آن بعد از برگشت چک بحساب ایشان واریز شده اما درکل بی حساب شدیم) ایشان اقدام به برگشت زدن چک و رجوع به دادگاه نموده اند و برای مبلغ ۱۳ میلیون از این چک اقدام نموده اند.درحالیکه بنده این ۱۳ م را به حساب ایشان واریز نموده ام. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شما هم به عنوان خیانت در امانت شکایت کیفری کنید.

 40. حمید رضا
  پاسخ دادن

  با سلام ودرود
  میخواستم بپرسم اقای دکتر میشه مشاوره حضوری از جنابعالی گرفت ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ببخشید سرم شلوغ است.

 41. جواد
  پاسخ دادن

  با تشکر از جناب دکتر با سلام
  بنده آپارتمان خودم را که سند رسمی دارد با یک آپارتمان که هنوز پایان کار نگرفته معاوضه نمودم و مقداری هم پول داده ام:
  ۱- در قولنامه پارکینگ اشاره نشده ولی قانون میگوید که پارکینگ جزء ملزومات آپارتمان است . چون من آپارتمان را تکمیل خریده ام و اگر پارکینگ نداشت باید در قرارداد فاقد پارکینگ ذکر میگردید. لطفا راهنمایی فرمایید چه اقدامی جهت گرفتن پارکینگ یا خسارت میتوانم انجام دهم.
  ۲- در قولنامه مبلغی بابت خسارت تاخیر انتقال سند مشخص نشده آیا با توجه به اینکه اینجانب آمادگی تنظیم سند را دارم در صورت شکایت خسارت تاخیر از طرف دادگاه مشخص خواهد شد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- کدام قانون می گوید که پارکینگ جزء ملزومات است؟ پارکینگ نیاز به تصریح دارد. ۲- بعید می دانم.

 42. ندا محمدی
  پاسخ دادن

  سلام دکتر
  بنده در سال ۸۸ یک واحد آپارتمان با مبایعه نامه پیش خرید کردم و تمام ثمن را پرداخت نمودم و قرار شد یک سال بعد تحویل بنده شود.اما فروشنده به بهانه های مختلف خودداری نمود.تا اینکه ۲ سال پیش بطور کامل منکر خرید خانه از جانب من شد.در دادگاه علیه ایشان دعوا الزام به تنظیم سند رسمی اقامه نمودم.دادگاه به نفع بنده حکم به تنظیم سند رسمی به نام بنده در دفترخانه داد.اما متوجه شدم که واحدهای آپارتمان مذکور تفکیک نشده اند و از طرف شهرداری جریمه ای دارد که فروشنده باید پرداخت می کرد.دوباره در دادگاه تقاضای تحویل مبیع نمودم و دادگاه بدوی حکم به تحویل مبیع صادر کرد ه و فروشنده تقاضای تجدیدنظر نمود.حال قاضی دادگاه تجدیدنظر بیان داشته که برای تأیید رأی دادگاه بدوی مبنی بر تحویل مبیع حتماً باید سند رسمی به نام بنده باشد.در حال حاضر که فروشنده حاضر به پرداخت جریمه شهرداری نمی باشد به نظر جنابعالی بنده برای تحویل مبیع چیکار باید بکنم؟ عاجزانه تقاضا می کنم راهی پیش پایم بگذارید تا از ظلمی که در حق من شده است رها شوم.
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، تحویل مبیع منوط به سند رسمی نیست و دادگاه باید رأی به الزام تسیلم مبیع را بنماید البته مشروط به این که شما هم تعهدات متقابل را انجام دهید.

 43. فاطمه
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  سه سال پیش یک ملک به متراژ ۶۳۰ متر به صورت قلنامه ای معامله کردیم و فروختیم. فروشنده مبلغی را برای محضر گذاشته است ( زمانی که ملک را انتقال بدهیم). و ما ملک را به او تحویل داده ایم به همان متراژ ۶۳۰ متر. بعد از این مدت حالا خریدار ادعا می کند که ۴۲۰ متر سند می خورد. و ۲۱۰ متر اضافه دارد. و حالا خود تقاضای سند کرده است.
  و هرچه به او تذکر داده میشود که به محضر بیاید و مابقی پول را بدهد و ملک به وی انتقال داده شود، او نمی پذیرد

  لطفا ما را راهنمایی کنید
  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب باید همان ۶۳۰ متر را منتقل کنید و اگر نمی توانید باید توافق کنید یا از طریق دادگاه حل و فصل کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>