این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. بیرام دسترنج
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  شخصی منزل مسکونی خریده که از دوطرف حق عبورومرور دارد ویکی از آنها مشترک باهمسایه بغلی هستش .همسایه حال ادعا دارد که راه مختص به اوست ولی لوله گاز وسردر نشان دهنده اشتراک هست .شکای کیفری مبنی بر ممانعت از حق داده که قاضی گفته چوندرسند هیچ کدام نیست موضوع حقوقی است.سندی عادی وجود دارد که ایادی ماقبلی هردو ملک راه را مشترک قرار داده اند دعوای حقوقی چی بدیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ، بگذارید همسایه که ادعای راه اختصاصی دارد شکایت کند. لازم نیست شما شکایت کنید.

 2. بهرام
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر. زمینی خریداری کردم در مبایعه نامه ذکر شد چنانچه چکهای مورد نظر پس از ۱۵ روز پس از تاربخ چک پاس نگردد معامله فسخ میشود این یک فقره چک را در همان اولین روز تاریخ برگشت زد مهلت ۱۵ روز را رعایت نکرده بود بعد چند روز چک را به من داد من بهش پول چک دادم و چک را گرفتم با توافق نامه نوشتم که زمین به من تحویل بده تاریخ دفترخانه گذاشتیم. نتوانست سند را به من انتقال دهد زمین هم داخلش خانه داره کسی دیگه میگه مال منه ۲۰ سال نشسته ولی مدارکی نداره اقای فرشنده دفترخانه نیومد سند نکرد رفته شکایت فسخ معامله کرد که چک چون برگشت خورده بود معامله فسخ شود نه چک برگشتی داره نتونسته دفترخانه حاضر بشه نه میتونه ملک به من تحویل بده به نظر شما میتونه معامله را فسخ کنه

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید است با این اوصاف بتواند معامله را فسخ کند.

 3. امیر علی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر واقعا از وقتی که برای همه ما میذارید بینهایت سپاسگزارم امیدوارم که همیشه سلامت باشید.درسال ۱۳۶۰ شخصی با استفاده از جعل امضاء اینجانب در بنگاه مبایعه نامه زمین من رو تنظیم مییکنه و در سال ۱۳۸۹ به شخص ثالثی میفروشد و شخص ثالث با تبانی با داور اقدام به الزام به تنظیم سند توسط دادنامه دادگستری تهران مینماید ودادگاه نامبرده را به یکی از دفاتر اسناد رسمی تهران جهت انتقال اجرایی معرفی مینماید حال بنده اصلاً در جریان این کارها نبودم و هیچ یک از ابلاغیه ها و اخطاریه ها بدست من نرسیده وگرنه از همان ابتدا به دادگاه مراجعه میکردم و مجعول بودن مبایعه نامه مشخص میشد و داوری که بصورت مرضی الطرفین معرفی شده بنده اصلا در جریان انتخاب ایشان نبودها م حال زمانی برایه تک برگ کردن سند زمینم اقدام کردم از اداره ثبت به بنده اعلام کردند که چنین اتفاقی افتاده وبهمراه نامه ای بنده رو جهت استعلام هر گونه انتقال به دفترخانه ای که دادگاه معرفی کرده بود فرستادن و نتیجه این شد که از سال ۸۹ که دادنامه صادر شده بود هیچ گونه انتقالی انجام نشده بود و نتیجتاً سند تک برگی بنام بنده صادر شد حال از محضر حضرت عالی چند سوال دارم.۱-آیا برای بنده که سند گرفتم مشکلی از بابت اون دادنامه پیش نمیاد ۲-نسبت به کسانی که این کار رو کردن چه اقدامی میتونم بکنم ۳-اگر میشود کاری کرد شما زحمت این کار رو میکشید بعنوان وکیل بنده هر جور که صلاح بدانید خدمت برسم. در پایان بینهایت از لطفتون ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر زمین ارزش قابل توجهی دارد باید حتما وکیل زبردستی بگیرید. خب اگر جعل ثابت شود، تمام معاملات بعدی باطل می شود. زمین در این مدت در تصرف چه کسی بوده است؟ در ضمن فعلا وکالت نمی کنم.

 4. رضا
  پاسخ دادن

  با سلام
  کوچه ای که آپارتمان ما در آن واقع است از طرف شهرداری تهران مشمول تعریض (سه متر از هر طرف) شده است. البته در صورتیکه فردی بخواهد خانه اش را دوباره بسازد باید عقب نشینی کند که با تراکم اضافی جبران میکنند. با توجه به اینکه عرض آپاتمان ما حدود ۶ متر است با عقب نشینی چیزی برای دوباره ساختن باقی نخواهد ماند به همین خاطر کسی حاضر نیست آنرا خریداری کند. لذا امکان فروش برای ما کاملا از بین رفته است. از چه راهی و به چه استنادی میتوانیم احقاق حق بکنیم؟خصوصا که ما حاضریم به قیمت عادلانه به شهرداری بفروشیم ولی تمایلی به خرید ندارند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر اعتراض دارید می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

 5. اذری
  پاسخ دادن

  اینجانب واحد اپارتمانی را خریداری کردم که فروشنده با توجه به انچه در مبایعه نامه پیش فروش به ثبت رسید واحد اپارتمان را در تاریخ ۱/۱/۹۴ به ما تحویل و مقرر بود در تاریخ ۱/۶/۹۴سند را به نام ما تنظیم نماید اما متاسفانه در این تاریخ در محضر حضور نیافته و ما مجبور به گرفتن نامه عدم حضور ایشان شدیم. قابل ذکر است که این ملک هنوز نامه پایان کار شهرداری را ندارد،دارای تخلف است ،هنوز برق رسمی و قانونی ندارد و متاسفانه وام موجود در بانک مسکن را تقسیط نزده و دارای جریمه بانکی می باشد. لازم به ذکر است در حال حاضر واحد اپارتمان را تحویل و در ان سکونت دارم.
  حال با توجه به این مشکلات چگونه برای تنظیم سند خود و رهایی از این همه نگرانی اقدام کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید قدری صبر کنید و با مصالحه فروشنده را قانع کنید که مشکل را حل کند. در غیر این صورت باید از طریق دادگاه عمل کنید که هم طولانی و هم ممکن است به این زودیها به نتیجه نرسد.

 6. فریبرز
  پاسخ دادن

  اینجانب مال باخته که توسط یک مبایعنامه عادی یک معامله اپارتمان را یکسال قبل از توقیف اپارتمان فسخ واقاله نمودیم درمنزل خارج ازبنگاه بخاطر فوت بنگاه دار وعدم دسترسی به نسخه سوم قولنامه درضمن فسخ دریک نسخه درکاغذ بوده که گم شده وتوسط گواهان دردادنامه شاهدت داده شده وخواهان ردیف دوم دودانگ از اپارتمان بدون امضا باوکالت خواهان ردیف اول درمبایعنامه بوده به لحاظ اینکه ایشان ثمن پرداخت نداشته با خواهان ردیف اول مبایعنامه را فسخ کردیم لازم به ذکراست خواهان ردیف دوم هیچگونه امضایی نداشته درقولنامه وحق فسخی نداشته متذکر میشوم که ایشان راضی به دودانگ همسرش نبوده زیرا این مبایعنامه دریکسال قبل ادعای جعل کرده وتوسط کارشناسان خط شناسی تایید شد ولی در دادگاه منع تعقیب شد ولی هبه درقولنامه مشخص است وایشان به علت نارضایتی ازهمان اول وعدم ثمن معامله مجبور به تفاهم وفسخ معامله شدیم که دردادگاه با این دادنامه یا تصمیم نهایی مواجه شدیم

  متن کامل دادنامه که به جای نوشتن دادنامه نوشته شده تصمیم نهایی یک رونوشت کامل از دادنامه
  خواسته تایید فسخ قرارد مالی

  تصمیم نهایی
  بدین توضیح که وکلای خواهان دردادخواست تقدیمی وجلسه دادگاه مفاد بیان داشته اند که موکل حسب مبایعنامه عادی مورخ ۲/۱۰/۹۲یک واحد آپارتمان را به شخص خوتنده ردیف اول به فروش میرساند که به دلیل عدم توانایی خوانده مذکور درپرداخت کل ثمن معامله بنا به طوافق دوطرف معامله رادر دی ماه ۹۲فسخ واقاله مینمایند وتقاضای صدورحکم طبق خواسته رانموره اند خوانده ردیف اول نیز با حضور دردادگاه بیان داشته قبول دارم یک واحد مسکونی ازخواهان خریداری نمودم مبلغ سی پنج میلیون تومان از ثمن معامله را به وی پرداختم وچون نتوانستم مابقی را پرداخت نمایم معامله را با خواهافسخ نمودیم وثمن پرداختی را دریافت نمودم با توجه با مجوع اوراق ومحتویات پرونده نظربه اینکه فسخ معامله وقرارداد به معنی از بین بردن اثرحقوقی قراردادبه وسیله عمل حقوقی دیگری میباشد واصولا ازجمله حقوق معتقدا ین میباشد که شخصا درموارد معین قانونی (ماده ۳۹۶قانونمدنی)اعمال مینمایند ویا اینکه طرفین یا شخص ثالث که منصوب طرفین است اختیار فسخ معامله رابرابر ماده ۳۹۹قانون مدنی خواهد داشت ودرمانحن یه حسب اظهارات طرفین ومحتویات پرونده واظهارات گواهان خواهان وخوانده ردیف اول باتوافق همدیگر معامله رابه دلیل عدم توانایی خریدار درپرداخت مابقی ثمن اقاله نمودهاند وفسخی صورت نگرفته است تا دادگاه حکم به اعلان فسخ صادرنماید وعمل طرفین اقاله بوده نه فسخ فلذا دادگاه دعوای خواهان را وارد ندانسته وطبق مستندات به ماده ۱۹۷قانون ایین دادرسی مدنی حکم به بیحقی خواهان را درعوی مذکور صادر واعلام میدارد رای صادره حضوری وظرف مدت بیت رو پس از ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی ئرمحاکمه محترم تجدید نظر میباشد
  لازم به ذکراست : این دادنامه جهت رفع توقیف اپارتمان اجراییه مهریه توسط خوانده ردیف دوم میباشد که خوانده ردیف اول معامله را باتوافق خواهان فسخ کرده است حال تکلیف چیست خواهان چگونه میتواند اپارتمان را درتجدید نظر از توقیف دراورد؟ چگونه دفاع درتجدید نظر شود؟ مگر اقاله نمیشود نوعی فسخ؟ تکلیف چیست با این حکم آپارتمان قانونی خواهان به جای مهریه خوانده برده میشود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب باید وکلای این پرونده می دانستند که تقاضا در مورد تأیید اقاله است نه فسخ. درست است که اقاله یک نوع فسخ با توافق است ولی دادگاه به دلیل پیچیدگی موضوع، با این ترفند از رسیدگی به موضوع طفره رفته است.

 7. حسين
  پاسخ دادن

  با سلام من دانشجوی کاردانی حقوق ثبتی هستم با توجه به علاقه ام به وکالت راهنمایی فرمایید کارشناسی را با چه گرایشی ادامه دهم موفق تر میشم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بکل از علمی کاربردی اطلاع ندارم.

 8. فرامرز
  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید . جناب دکتر اگر شخصی به دیگری چکی را بدهد و قرارداد عادی وهمچنین وکالت نامه رسمی فروش تنظیم نماید به این مضمون که چنانچه چک در مهلت مقرر وصول نشد دارنده چک می تواند با وکالتنامه رسمی که دارد اقدام به فروش ملک صادر کننده چک نماید و وجه چک را از محل فروش بردارد ، این قرارداد چه عنوان حقوقی دارد ؟ وثیقه ، رهن ، ضمانت و یا …..
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خودتان گفته اید که این فروش است. در حالی که عملا وثیقه و رهن است. به هر حال طرفین عنوان بیع را برای ان انتخاب کرده اند و به سادگی نمی توان را به یک عقد دیگر تغییر داد.

 9. رضا
  پاسخ دادن

  سلام وعرض ادب.
  بنده یه ماشینو فروختم ۵ میلیون تومان از مبلغ بنا شد خریدار در محضر به من پرداخت کند.در قولنامه ما نوشته شده “فروشنده موظف است تا تاریخ۹۴٫۰۷٫۰۱ خودرو را به نام خریدار تعویض پلاک نماید”
  حالا خوده خریدار حاضر نیست برای تویض پلاک بیاید.آیا من باید اظهارنامه بدم که بعدا ادعای خسارت نکند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله اینکار را انجام بدهید.

 10. محمد
  پاسخ دادن

  سلام خواهش میکنم راهنماییم کنید،
  بنده ۳ ماه پیش منزل مسکونی خودم رو فروختم و در مبایعه نامه ۳ ثمن برای پرداخت خریدار به من ذکر شده، ثمن اول که در بنگاه توسط خریدار پرداخت شد ولی ثمن دوم نزدیک به ۷۰ روزه پرداخت نشده و ثمن سوم که در روز محضر هست هم پرداخت نشد و قرار محضر توسط خریدار عقب افتاد اما من چون از تاریخ ذکر شده ی محضر در مبایعه نامه گذشته بود برگه ی عدم حضور نگرفتم، حالا سوال من اینه که در مبایعه نامه ذکر شده که خریدار بابت هرروز تاخیر در پرداخت هر یک از بندهای قرار داد باید روزی ۱۰۰ هزار تومن جریمه بده، هفته ی پیش خریدار تماس گرفت برای فسخ قراردادکه بنده یاد آور شدم که باید جریمه رو بده و و زمان خواست حالا بعد از یک هفته خریدار تماس گرفت که وجه ثمن دوم معامله آمادس و برم ازش تحویل بگیرم، درواقع با توافق کلامی خودم خونه ای که فعلا تا روز محضر در اختیار خودمه رو رهن داده، حالا سوال اینه که اگر من ثمن دوم معامله رو از خریدار بگیرم و رسید بدم آیا دیگه نمیتونم بابت ۷۰ روز تاخیر در پرداخت ایشان اعتراضی داشته باشم؟ این دریافت ثمن توافق مابین شناخته میشه؟
  این رو برای این میپرسم که خریدار ازم میخواد که مابقی پول رو که قراره روز محضر بده بهم چک چند ماهه بده که من اصلا چنین چیزی رو نمیخوام و ایشان سابقه ی چک بی محل و تحمل حبس رو هم داره، میخوام ببینم میتونم ثمن دوم رو بگیرم و بعد از روز محضر که پولم حاضر نیست از ایشان بابت تاخیر در پرداخت ثمن دوم و همچنین عدم حضور در محضر شکایت کنم تا با توجه به جریمه ی سنگینی که باید بده مجبور به پرداخت پول بشه، چون اگر جریمه ی ثمن دوم معامله به نوعی برای من لغو بشه ایشان بلافاصله اقدام به فسخ قرارداد میکنن. خیلی ممنون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، می توانید بخشی از پولش را بابت جریمه بگیرید و جریمه قبلی را با ایشان تسویه کنید. و بقیه را ثمن معامله قرار دهید.

 11. مجید
  پاسخ دادن

  یا سلام و خسته نباشید
  پدر بنده در زمان حیات کرارا تاکید به پرداخت هزینه کار و ازدواج من نمودند(به مبلغ صدمیلیون) که متاسفانه فوت کردند.درحال حاضر وراث حاظر به پرداخت این مبلغ به بنده نیستند و معتقدند که باید از سهم الارث خود این مبالغ را بپردازم.حال آنکه بنده ۳۰ ساله میباشم و شش سال تمام از مادرم ک آلزایمر دارند و پدرم مراقبت نمودم.از طرفی شهودی دارم که از همسایگان و اقوام که شهادت میدهند ک ایشان هبه ای را به منظور این شش سال به بنده شفاها داده اند.اما یکی از شهود میگوید منزل و دیگری می گوید مغازه.حال سوال اینجاست
  ۱- اولا آیا به لحاظ قانونی بنده میتوانم جبران خسارت این شش سال را نمایم؟
  ۲- در فرض مساله که هبه ای به صورت شفاها گفته شده هیچ شکی نیست.اما با توجه به اختلاف در مال هبه شده،تکلیف بنده چیست و رای دادگاه چیست؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- برای خدا کار انجام داده اید و خسارتی نمی توانید بگیرید. ۲- هبه در مورد یک مال مشخص است و این قولها هبه تلقی نمی شود.

 12. فاطمه کلاته
  پاسخ دادن

  با سلام همسر من یک ملک مسکونی را حدود ۵ سال است به یک نفر اجاره داده و مستاجر هر ساله ان را تمدید میکند ولی بنگاهیکه در ان اجاره نامه نوشته شده هر ساله بر حسب مبلغ اجاره و پول رهن از ما کمیسیون میگیرد . ایا این درست است ؟اخه به تازگی شنیدم برای تمدید قولنامه فقط در حد یک شیرینی بنگاه پول میگیرد .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر تمدید اجاره در بنگاه انجام نمی شود، بنگاهی حقی به کمیسیون ندارد.

 13. مجید
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب
  پدر بنده در زمان حیات خود به صورت شفاهی مالی را به بنده هبه کردند و همسایگان از آن اطلاع دارند.حال سوال من این است
  ۱- در چه صورتی بنده میتوانم به مال هبه ی خود برسم؟و آیا شهادت دو نفر عاقل و بالغ که شهره به نیک نامی هستن کفایت میکنه؟
  ۲- پدرم به یکی در خصوص هبه مغازه گفتن و به دیگری درخصوص هبه ی منزل به اینجانب.صورت مساله نشان از اینکه مالی را هبه کرده اند دارد.اما دو نفر شاهد بنده دو چیز متفاوت را مطرح میکنند(منزل و دیگری مغازه)
  ایا دادگاه رای به نفع بنده صادر میکند؟
  درضمن ما هشت نفر ورثه می باشیم و مادرم هم آلزایمر دارد ولی یکی دونفر از وراث نیز به صدق گفتار بنده شهادت می دهند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- بنظرم اثبات شفاهی هبه خیلی سخت است. ۲- بنظرم چیزی ثابت نمی شود. با مخالفت جدی ورثه بعید می دانم رأی به نفع شما صادر گردد مگر قرائنی وجود داشته باشد که این ملک مال شما شده است مثل تصرف، عدم پرداخت اجاره، و امثال آن.

 14. عباس
  پاسخ دادن

  سلام
  در من یک مشاور املاک هستم
  در دفتر ما یک ملک ویلا معامله شد
  با توجه به اینکه هم من و هم خریدار از فروشنده شناخت داشتیم
  اصل مدارک رویت نشد و مقرر شد در روز بعد تحویل دهد
  فقط به کپی استناد شد
  بعدها متوجه شدیم چند روز قبل از معامله،
  فروشنده ملک رو به شخص دیگری واگذار کرده بوده
  پس از اطلاع از این موضوع از فروشنده درخواست فسخ کرده، که وی هم پذیرفته و با هماهنگی خریدار
  ضمن فسخ قرارداد، یه چک مدت دار به خریدار تحویل داده شد
  در صورتی که خریدار نتواند چک را پاس کند، چه اقدامی می توان علیه او انجام داد
  با توجه به قصور من چه حکمی برای من در پیش خواهد بود

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، می توان شکایت کیفری فروش مال غیر علیه فروشنده کرد. بنظرم شما هم تخلف کرده اید که بیشتر در حیطه صنف خودتان قرار دارد.

 15. ابراهیم رضایی
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مشاوره حضرتعالی .بنده آپارتمان همکفی را از مجموعه ۱۱ واحدی پیش خرید نمود ه ام که هنگام تحویل آن می باشد ولی سوای اینکه جند مورد از مفاد قرارداد را در آن رعایت نکرده مثلا از احرای لوله کشی گاز به صرف داشتن لوله کشی پکیچ خوداری نموده است و یا اینکه بجای آسانسور ۵ نفره آسانسور ۲ نفره نصب نموده است و …..برای آن حکم تخریب و قلع از طرف کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر شده است ولی ایشان می گوید چون در قرارداد و در هنگام تحویل این مهم قید نشده است شما موظف به تحویل هستی و موارد کمبود را هم از لحاظ ارزشی و مابه التفاوت اقدام می کنیم .لطفا راهنمایی فر مایید چه کنم . ضمنا ایشان بدون هماهنگی و به بهانه عدم تحویل به اتفاق خانواده اش در این واحد سکنی گزیده اند و واحد را از حالت نویی در آورده اند
  با تشکر فراوان از راهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم ملک را تصرف کنید بعد دعوی کنید.

 16. علی
  پاسخ دادن

  سلام.آیا می توان بعداز یک بیع نامه با موضوع فروش سهام یک شرکت ،یکی از شرکا ادعا کند که ثمن معامله مشروط به حسابرسی بوده و ثمنی که در بیع نامه ثبت شده (در روز انجام معامله) قطعی نبوده است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید تمام قرائن و اوضاع و احوال را در نظر گرفت. کلی نمی شود گفت اره یا نه.

 17. خوبیار
  پاسخ دادن

  باسلام و احترام
  من یک خونه رو در تاریخ ۶/۲۱ قولنامه کردم و تاریخ محضر در قولنامه ۹۴/۷/۵ برای انتقال به خریدار تعیین شده که کل مبلغ هم قرار شد در محضر به بنده طی چک بین بانکی تحویل داده شود.بنگاه دار خیلی مارو اذیت کرد در این مدت و خیلی دروغ ها از وی شنیدیم.و قرار بود زودتر از تاریخ ذکر شده کار ما تمام شود. و البته عنوان کردند خریدار از آشنایان ایشان هستند و تمام کارها را خودشان به عهده گرفتند.و فقط یکبار ما طرف خریدار را دیدیم.آن هم امضا قولنامه،در تاریخ مذکور به محضر رفتیم متوجه شدم باید کارهای مربوط به شهرداری و دارایی و … را انجام بدم بعد برای انتقال سند اقدام کنم که بنگاه دار این موضوع را به من نگفته بودند ..بعد از سه روز کارها راانجام دادم و قرار شد بنگاه دار سند من را که در نزد بنگاه به امانت بود .به محضر جهت استعلام تحویل دهد که این کار را نکردن… حالا اگر من بخواهم این معامله را فسخ کنم با توجه به اینکه هزینه های زیادی کرده برای انتقال انجام دادم و امروز با نیاوردن سند توسط بنگاه دار و البته بسته بودن درب بنگاه ،تصمیم به فسخ گرفتم. آیا از لحاظ حقوقی میتوانم خسارتی بابت این معامله مطالبه کنم در صورتی که در قولنامه هم مبلغی تعیین نشده باشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خودسر فسخ نکنید چون ممکن است در آینده دچار مشکل شوید. اخذ خسارت را هم بی خیال شوید که گرفتن آن مثل تکان دادن کوه است.

 18. راضیه
  پاسخ دادن

  با سلام
  اگر پسری بعد از پدرش فوت کند و پدر دارای فرزندانی باشد آیا سهم پسر فوت شده به فرزندش میرسد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر پسری به نام (الف) قبل از فوت پدرش به نام (ب) بمیرد، فرزندان الف از ب ارث نمی برند مگر اینکه ب فرزند دیگری نداشته باشد. اما اگر الف بعد از پدرش فوت کند، در این صورت الف از ب ارث برده و این ارث به فرزندان الف نیز می رسد.

 19. محمد
  پاسخ دادن

  سلام ،پدر من یک وکالت فروش بلاعزل با حق توکیل به غیر به خواهرم و یک وکالت فروش بلاعزل خانه که توش ساکن بودیم را داده بود و هفت سال بود برای کار ما رو رها کرده بودن به شهر دیگه ای رفته بودندر این اواخر ما متوجه شدیم پدرم یک همسر و فرزند دیگه در ان شهر دارن و مادر و خواهرم با این وکالت ها و اصل سند که نزدشون بود خانه فروختن.و حالا پدر برای استرداد وجه و خیانت در امانت شکایت کرده ،میخواستم بدونم این شکایت راه به جایی میبره؟!

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر وکالت در فروش بوده، حق فروش داشته اند والا اگر وکالت کاری بوده است یک نوع خیانت در امانت محسوب می شود.

 20. داریوش
  پاسخ دادن

  سلام قانون پیش فروش شامل کدام قراردادها بنگاهی خرید پیش فروش از نظر تاریخ قرارداد میشن؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم تا خرداد ۹۳ که آیین نامه اجرایی به تصویب رسید، زمینه برای اجرای این قانون وجود نداشته است.

 21. مهرداد ویسی
  پاسخ دادن

  با سلام
  اینجانب پس از فروش یک خودرو به یک دوست و همکار اداره دولتی(که بعدا کلاهبردار و ورشکسته) در آمد مبلغ ۱۵٫۵ میلیون به من بدهکار شد که چون مبلغ را پس نمیداد از ایشان شکایت نمودم و محکوم به پرداخت مبلغ مذکور و هزینه دادرسی و تاخیر تادیه شد و پس از قطعی شدن حکم، درخواست اجرای حکم دادم و پس از اتمام مهلت ۱۰ روزه آن حکم توقیف اموال گرفتم و چون ایشان مالی را معرفی نکردند خواستار بازداشت ایشان شدم که ایشان به دادگاه امدند و از قاضی درخواست مهلت یک ماه برای معرفی یک ملک به دادگاه برای فروش و پرداخت بدیهی شدند و منم به احترام قاضی که گفتنند مهلت بدهید، موافقت کردم ولی از قاضی خواستم یک ضامن از محکوم بگیرند و ایشان هم قبول کردند و خلاص محکوم یک ضامن کارمند معرفی کردند.
  حالا با توجه کلاهبردار بودن ایشان می ترسم ملکی را معرفی کنند که به این زودها فروش نرود (با توجه به راکد بودن ملک و یا اینکه خواستار فروش به قیمتی بالاتر از قیمت واقعی باشند) در این صورت من چکار میتوانم بکنم؟ایا می توانم خواستار بازداشت ایشان شوم؟ وا گر ایشان بازداشت شد میتواند با معرفی ضامن و یا وثیقه ازاد شود و از پرداخت بدیهی فرار کند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بلاخره هر ملکی را هم معرفی کند بیشتر از این پول تو است. با اعتراض که نمی توانید به پولت برسی. آن هم اعسار خودش را ثابت می کند می آید بیرون.

 22. ابوذر
  پاسخ دادن

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید.سال ۸۵ ماشینی فروختم که هنوز پلاک من روی ماشینه.بارها پیگیری کردم ولی به دلیل چند دست گشتن بیفایده بود،الان نمیدونم دست کیه.ماشین اهواز فروختم پلاکش هم مال اهواز ولی خودم ساکن یزد هستم.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که چکار کنم.تنها مدرکم یه قولنامه دست نویس است.تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام انقدر نگران نباش. شما می توانید ماشین را توقیف کنید.

 23. میرزایی
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر شیروی
  در مورد درخواست کارشناس از طرف شاکی برای تعیین مصالحی که قرار بوده من در واحد پیش فروش کرده مورد استفاده قرار دهم آیا من میتوانم از کارشناس مذکور درخواست کنم که لیستی از اضافه کاری هایی که من در آپارتمان شاکی و در مشاعات انجام داده ام ضمیمه گزارش خود جهت تحویل به دادگاه بکند؟
  در ضمن ما با خریدار نوشته بودیم ” با توجه به اینکه ۳ واحد از چهار واحد متعلق به فروشنده میباشد لذا تمامی مصالحی که در ۳ واحد دیگر مصرف میشود در واحد پیش خرید کننده نیز مورد استفاده قرار میگیرد. البته با نظر و توافق طرفین ”
  ولی در حین کار فقط بطور لفظی توافق کردیم و چیزی ننوشتیم و برخی از اقلام را جابجا کردیم و اقلام دیگر را مصرف نمودیم. آیا ایشان بعد از اینکه سند بنامشان خورده و تسویه حساب نیز در روز محضر انجام پذیرفته میتواند به نفع خود رای بگیرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شما اگر به نظریه کارشناسی اعتراض داردی بعدا مطرح کنید که به هیات سه نفره ارجاع شود.

 24. سحر
  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید
  چند وقت پیش مبلغی از محل کارم در اختیارم قرار داده شده بود ، به دلیل نیاز مالی از اون مبلغ استفاده کردم و سودی نصیبم شد، سر موعد مبلغ رو به حساب دفتر برگردوندم اما کسی از این مورد اطلاعی نداشت. حالا حسابدار متوجه شده و من سعی کردم مسالمت آمیز جریان رو توضیح بدم، آیا این کار من از لحاظ قانونی جرمی رو برای من به حساب میاره؟ هیچ چیزی از پول کم نشده

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب جرم که هست ولی چطور میخواهند ثابت کنند.

 25. جلال بیطرفان
  پاسخ دادن

  با عرض سلام وادب
  خانمی در کلاس اموزشی ثبت نام کرده است و بعد از چندین ماه این کلاس برگزار نشده و وی در زمان آغاز کلاس در مسافرت به سر برده است و زمانی که از مسافرت بازگشته است با مراجعه به این مرکز درخواست عودت هزینه پرداختی را داشته است و به این مرکز اعلام کرده است که به علت جابجایی منزل، قادر به حضور در این کلاسها نیست.
  اما مسئولین مرکز اعلام کرده اند باید در کلاسهای اینده شرکت نمایید و در زمان ثبت نام، در فرم از شما امضاء گرفته شده است که در صورت انصراف این پول به شما عودت نخواهد شد.
  با توجه به اینکه حتی در وسایل حمل و نقل عمومی در صورت انصراف مقداری کسر و مابقی بازگردانده می شود، ایا در این مورد صدق می کند و این موسسه مجارز به دریافت این تعهدنامه می باشد؟
  از اینکه پاسخگوی بنده می باشید کمال تشکر را دارم.
  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر چنین تعهد نامه ای اخذ کرده باشد، بنظرم اشکالی ندارد.

 26. mp
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید
  ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید
  یک چک ۱۰۰ ملیون تومانی به نام دو نفر صادر یک نفر می خواهد وصول کند دیگری راضی نیست و نیز برای انتقال هم پشت نویسی نمی کند احد از دارنده چگونه می تواند ۵۰ میلیون سهم خود را وصول کند ؟ اصلا راهی است ؟
  با تشکر از وقت پرارزشتان که برای پاسخ می گذارید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چک باید به نفع یک فرد باشد و اگر کسی به نفع دو نفر نوشت بنظرم این چک مشروظ بوده و غیر کیفری می شود.

 27. taha
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید به مدت دو ماه است که خانه ای استیجاره ای را تخلیه کردیم در هنگام تخلیه موجر مبلغ یک و نیم میلیون تومان از ما بعلت رنگ امیزی خانه گرفت با توجه به اینکه خانه دوده گرفته بود و ما در هنگام تخلیه شست و شو دادیم دیوار هارو ولی حرف گوش نکرد و مبلغ و از ما دریافت کرد حالا بعد از دو ماه زنگ میزد که هود خرابه و باید دوباره پول بدید که غیر اینصورت شکایت میکنم ایا ایشون میتونن شکایت کنند با توجه به اینکه روز تخلیه خانه حضور نداشتند و نیومدن خانه و ببینن و هود تا زمانی که ما بودیم سالم بود به غیر از اینکه یک دکمه شکسته بود و در اخر اینکه ایشون مبلغ سیصدو سی هزار تومان هم,برای اب و گاز و برق احتمالی بر داشتن که هیچ وقت به این مقدار برایمان قبض نمی امد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بگذارید شکایت کند. اهمیت ندهید.

 28. مهدی
  پاسخ دادن

  با سلام واحترام فراون

  خواسته تایید فسخ قرارد مالی

  تصمیم نهایی
  بدین توضیح که وکلای خواهان دردادخواست تقدیمی وجلسه دادگاه مفاد بیان داشته اند که موکل حسب مبایعنامه عادی مورخ ۲/۱۰/۹۲یک واحد آپارتمان را به شخص خوتنده ردیف اول به فروش میرساند که به دلیل عدم توانایی خوانده مذکور درپرداخت کل ثمن معامله بنا به طوافق دوطرف معامله رادر دی ماه ۹۲فسخ واقاله مینمایند وتقاضای صدورحکم طبق خواسته رانموره اند خوانده ردیف اول نیز با حضور دردادگاه بیان داشته قبول دارم یک واحد مسکونی ازخواهان خریداری نمودم مبلغ سی پنج میلیون تومان از ثمن معامله را به وی پرداختم وچون نتوانستم مابقی را پرداخت نمایم معامله را با خواهافسخ نمودیم وثمن پرداختی را دریافت نمودم با توجه با مجوع اوراق ومحتویات پرونده نظربه اینکه فسخ معامله وقرارداد به معنی از بین بردن اثرحقوقی قراردادبه وسیله عمل حقوقی دیگری میباشد واصولا ازجمله حقوق معتقدا ین میباشد که شخصا درموارد معین قانونی (ماده ۳۹۶قانونمدنی)اعمال مینمایند ویا اینکه طرفین یا شخص ثالث که منصوب طرفین است اختیار فسخ معامله رابرابر ماده ۳۹۹قانون مدنی خواهد داشت ودرمانحن یه حسب اظهارات طرفین ومحتویات پرونده واظهارات گواهان خواهان وخوانده ردیف اول باتوافق همدیگر معامله رابه دلیل عدم توانایی خریدار درپرداخت مابقی ثمن اقاله نمودهاند وفسخی صورت نگرفته است تا دادگاه حکم به اعلان فسخ صادرنماید وعمل طرفین اقاله بوده نه فسخ فلذا دادگاه دعوای خواهان را وارد ندانسته وطبق مستندات به ماده ۱۹۷قانون ایین دادرسی مدنی حکم به بیحقی خواهان را درعوی مذکور صادر واعلام میدارد رای صادره حضوری وظرف مدت بیت رو پس از ابلاغقابل تجدید نظرخواهی ئرمحاکمه محترم تجدید نظر میباشد
  ************************
  درخصوص توقیف یک واحد اپارتمان مهریه خوانده این رای صادر شده راه تجدید نظرش چگونه میباشد چون فسخنامه یک نسخه بوده که گم شده واظهارات گواهان دردادگاه را دادگاه قبول کرده ولی ماجرا این است که فسخ را از طرف مالک قبول کردن نه فسخ دوطرفه وبرای همین است که دریک نسخه فسخنامه بوده زیرا از طرف مالک فسخ شده ولبی در قولنامه قید نشده فسخ درهر صورت میتواند صورت بگیرد ودران زمان دردسترس نبوده تکلیف چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب اقاله را دادگاه احراز کرده است. حالا برایم معلوم نیست که کی به این رأی دادگاه شکایت دارد. آنقدر مبهم سوال می کنید که نمی شود جواب داد.

 29. مجتبي كرمي
  پاسخ دادن

  با سلام در تاریخ ١١/٩٣ فروشنده یک دستگاه اپارتمان بودم در ٣قسط که با پرداخت ثمن معامله خریداران از انجام تعهدات خود سربازده
  یکی از خریدارن با مراجعه به بنگاه ضمانت کتبی برای انجام تعهدات داده که اگر نشد فسخ کنیم
  باز هم ولی سربازده
  تکلیف ما چیه

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید از طریق دادگاه پیگر باشید و اگر حق فسخ در قرارداد معین نشده، اول اجبار به پرداخت ثمن را بگیرید و اگر نشد فسخ نمایید.

 30. راضیه
  پاسخ دادن

  با سلام
  اگر منفعت ملکی در ید کسی باشد و او ملک را اجاره داده باشد و بمیرد آیا مبلغ اجاره به وراث تعلق میگیرد؟ (کسی در سال ۵۶ مغازه ای را اجاره کرده و مغازه را به کسی اجاره داده است حال صاحب منفعت مرده است آیا اجاره مغازه به وراث تعلق میگیرد یا نه؟) با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، هر مالی که مال متوفی باشد به ارث می رسد. بنابراین منافع تا حدی که واگذار شده (حال هر چند سال) مال متوفی نیست که به ورثه برسد.

 31. امیر علی
  پاسخ دادن

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرانقدر بنده در حدود ۱۰ سال است که برای شخصی بعنوان وکیل کاری کار میکنم و تمامی امور منزل و خارج از منزل و رسیدگی به تمامی املاک و امول نامبرده و همچنین بعنوان راننده ایشان مشغول بکارم و یک ریال هم بابت حقوق و دستمزد به بنده پرداخت نکرده اند و فقط حق بیمه منو پرداخت کرده اند لذا در طول این سالها همیشه بمن میگفتن که یکی از املاکم رو بهت میدم که نتیجتا در حدود دو ماه پیش ایشان طبق مبایعه نامه همراه کد رهگیری یک قطعه زمین را به مبلغ پنجاه میلیون تومان بمن واگذار کردن البته کل ثمن به حسابشون واریز کردم ولی قیمت ملک خیلی بیشتر از این مبلغ است و ایشان در متن مبایعه نامه اقرار و اظهار داشته که به قیمت روز و عادله مبیع اطلاع کامل داشته و با صحت وسلامت کامل عقل و روان و جسم و اسقاط کافه خیارات خصوصا خیار غبن فاحش ولو افحش را از خود سلب و ساقط نمودند و طی وکالتنامه فروش بلاعزل که ضمن عقد خارج لازمی حق عزل وکیل و ضم امین را از خود سلب و ساقط نموده اند زمین فوق را به بنده واگذار نمودند و مبیع به قبض و اقباض و تسلیم رسید حال فرزندش که مدت پنجاه سال است در خارج از کشور زندگی میکند قصد عزیمت دارد و ایشان به حالت پشیمانی رسیده اند آیا ایشان میتواند مبایعه نامه را فسخ کند و زمین را از من پس بگیرد البته سند زمین بنام بنده انتفال شده است.از شکیبایی شما بی نهایت سپاسگذارم که تحمل فرمودید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اولا با حیات پدر، پسر حق دخالت ندارد.، ثانیا با حیات پدر هم این دو حق اعتراض ندارند چون خودش موافقت کرده است.

 32. حسن
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت استاد ارجمند.لطفا بفرمایید دوره تنفس در بیع متقابل به چه معناست و از کی شروع می شود.ایا جز مدت اصلی پیمان است یا اضافه بر ان.ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حسن آقا، اینطوری شما دارید ما را تخلیه اطلاعاتی می کنید ها، حواسمان هست البته
   در بیع متقابل یک دوره برای بازپرداخت هزینه ها و حق الزحمه معین می شود مثلا ۴۸ ماه. چون ممکن است به دلایل گوناگونی امکان نداشته باشد که تمام هزینه و حق الزحمه در مدت ۴۸ ماده بازپرداخت گردد، یک دوره اضافی مثلا ۱۲ ماده مشخص می شود که در صورت کمبود ۴۸ ماه، باقیمانده در این مدت ۱۲ ماه پرداخت شود. به این دوازده ماه دور تنفس گفته می شود که شاید صحیح آن grace period است.

 33. علی
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید. من و شریکم ۵ سال پیش یه خونه کلنگی خریدیم به نام شریکم، پارسال خونه را کوبیده و ۴ طبقه ساختیم برای دو واحدی که سهم من میشود دو تا پیش خرید گرفتم که شماره پیگیری هم داره الان قصد فروش واحدها رو دارم ولی با شریکم کمی به مشکل برخوردم من با پیش خریدای خودم بدون حضور او میتونم ملکم را بفروشم؟ چون هنوز پایین کار و مراحل اداری تموم نشده نمیشه سند تفکیکی گرفت. ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب پس خریدارها چی؟ نفهمیدم که شما دنبال چی هستید؟

 34. راضیه
  پاسخ دادن

  با سلام آیا میشود برای انجام تعهداتی مانند اینکه بنده ضمانت میکنم به ایران برگردم وکالت داد و وکیل از جانب بنده این تعهدرا انجام دهد و امضا کند یا کلا برای انجام تعهدات نمیشود شخصی را وکیل انجام تعهدات کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام کلا هر تعهدی را می شود از طریق وکالت داد به شرطی که این وکالت صراحتا به وکیل داده شده باشد.

 35. amir
  پاسخ دادن

  با سلام
  در خصوص قرارداد مشارکت ملک پدرم سازنده قراردادی را تنظیم نموده که ۱۵ ماه زمان در ان برای ساخت لحاظ گردیده و مطابق با قرارداد مقرر گردیه پس از عدم خلاف سفت کاری ۳دانگ به نام سازنده تنظیم گردد.اول اینکه تا این لحظه که ۲۰ روز تا پایان قرارداد زمان باقی مانده است ملک به مرحله مورد نظر نرسیده و عدم خلاف نیز دریافت نکرده است و همچنین مغایرت هایی با آنچه در قرارداد است در اجرا مشاهده می گردد.حال ایا با توجه به مغارت ها در اجرا با مفاد قرار داد و همچنین عمل نکردن به تعهدات زمانی پیش فروش بدون اجزا سهم خود که در قرارداد منع گردیده شده است ایا میتواند مالک نیز از انتقال ۳ دانگ امتنا کند؟و ۳ دانگ را منوط به اتمام کار و تحویل نماید ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب معمولا این کار را می کنند تا طرف دیگر بیاید مشکلات را برطرف کند و یا توافق جدید صورت گیرد.

 36. حبیب
  پاسخ دادن

  باسلام
  اگرفروشنده درهنگام تنظیم مبایعه نامه املاک حضورنداشته باشدوخریدار مبایعه نامه راامضا کندومشاوراملاک بعداز امضای خریدارودر غیاب خریدار متنی را به مبایعه نامه الحاق کندوکارشناس خط هم گفته باشد با دو قلم ودردو مرحله الحاق شده ولی زمان ان قابل تشخیص نبوده ایا جعل اسناد صورت گرفته است یا نه?
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بنظرم این نمی تواند جعل را ثابت کند.

 37. مرادی
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  آپارتمانی قول نامه نوشته ام برای خرید که در شرایط تسلیم آن آمده است: “فروشنده موظف است در تاریخ تحویل، مورد معاملع را با تمامی توابع و منضمات تسلیم خریدار نماید و هرگونه موانع در استیفا و بهره برداری کامل از مورد معامله را برطرف نماید” از طرفی در بخش آثار قرارداد آمده است: “فروشنده متعهد است حداکثر تا زمان مقرر برای تنظیم سند کلیه مجوزهای لازم از قبیل … و گاز را اخذ نماید و کلیه بدهیهای احتمالی را برطرف نماید”
  سوالم این است که الان در زمان تحویل با توجه به آنکه هنوز کنتور گاز نصب نشده است (و همچنین کنتور اختصاصی برق) میتوانم ادعا کنم که ملک آماده تحویل و بهره برداری کامل نیست و چک تحویل خود را تعویق انداخته و حتی ادعای خسارت و یا حتی برهم زدن معامله را نمایم؟ (در مشخصات مورد معامله آمده است: برق استراکی-اختصاصی، گاز اختصاصی)

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خب شرطی که در «آثار قرارداد» امده است، نشان می دهد که این موارد باید تا زمان زدن سند آماده شود.

 38. سعید144
  پاسخ دادن

  سلام
  در مورد قرارداد های bot نیاز به راهنمایی داشتم .
  چگونه می توانم مطرح کنم .
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام مثل بقیه که مطرح می کنند.

 39. صنم آزاده
  پاسخ دادن

  با سلام
  زمینی خریداری نمودم و ثمن معامله نیز طی چهار فقره چک به فروشنده تقدیم گردید و پس از معامله و وصول دو فقره از چک توسط فروشنده ایشان از معامله پشیمان گشته و درخواست فسخ معامله کرده که پس از شکایت به محاکم قضایی و محکوم شدن فروشنده و نیز همچنان پس از یکسال از تاریخ حکم قطعی دادگاه دو فقره چک دیگر بلاوصول گردیده و از وصول آن خودداری مینماید و همچنان در انتظار گرفتن زمین به نرخ ارزان میباشد.حال سوال بنده این است آیا میتوانم پول را از حساب جاری خویش خارج و به صندوق دادگستری واریز نمایم.با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بله می توانید اینکار را انجام دهید.

 40. حسن
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی. فایده تمیز اعمال بالا دستی از پایین دستی در قراردادهای نفتی در چیست؟ایا اثار حقوقی دارد؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فعالیتهای پایین دستی شبیه سایر فعالیتهای صنعتی است و تفاوت عمده ای بین آنها نیست ولی بالادستی چون با مخزن و نفت و گاز و مالکیت آنها ربط دارد، تفاوت اساسی ایجاد می شود. به کتاب حقوق نفت وگاز اینجانب مراجعه کنید.

 41. حميد رضا
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت جنانبعالی.
  بنده چهارشنبه هفته گذشته یک واحد آپارتمان در دفتر مشاور املاک قولنامه نمودم مقرر شد و توافقات ثبت گردید بنده مبلغ ٣میلیون تومان به صاحب ملک دادک و قرار شد فردای انروز مبلغی را به حساب واریز نمایم اما بنا به یسری دلایل من نیم ساعت بعد از ترک بنگاه بنا یببه بنگاه مراجعه نموده و از معامله انصراف داد اما بنگاهی به من گفتن که صاحب ملک ٣تومن شما را نگه داشته و گفته شاید منصرف شدی و معامله سرجای خودش باقی ماند اما من صراحتا اعلام نمودم منصرف از خرید شدم
  حال صاحب ملک ٣تومن من را نگه داشته و پس نمیدهد و هرسری ی بهانه برای عدم بازپرداخت میآورد
  طبق دانسته ناقص اینجانب سوالم این است مگر نه اینست که یک خریدار ٢۴ساعت حق فسخ معامله دارد حال به هر دلیلی و من سریعا این را به صاحب ملک و بنگاه اعلام کردم ایا این که من ٢۴ساعت حق فسخ دارم درست است یا خیر و اینکه اگه من درصورت عدم دریافت پولم شکایت کنم حق به من داده میشود یا خیر با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۲۴ ساعت سراغ ندارم مگر اینکه در متن قرارداد چنین چیزی را بنویسند. قرارداد حتمی بوده و شما باید با رضایت فروشنده به هم بزنید.

 42. مسیب
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  مایک دستگاه خودرو اواخر سال گذشته خریدیم ،آقای فرروشنده آن را به عنوان بدون رنگ به ما فروخت .من هم اصلا از رنگ ماشن سر در نیاوردم که این خودرو رنگ دارد یا نه حتی به نقاش هم خودرو را نشان دادم ان هم نفهمید.خودر را ۲۶/۴/۹۴ آگهی کردیم به عنوان بدون رنگ وفروختیم قلنامه چیزی از رنگ قید نشده بود . مراحل تعویض پلاک وسند زدن به خریدار انجام شد بدون اینکه خودرو را کارشناسی کند (رنگ )،آقای خریدار بعد از دو روز زنگ می زند که این خودروای که به من فروختی رنگ دارد ،گفته یا بیا خودرو را پس بگیر و یا اینکه ماشین را ببریم کارشناس قیمت بزند و الباقی ضرر را به من برگردون الانم رفته شکایت کرده می خاستم بدونم عاقبت کار ما چه خواهد شد .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر واقعا رنگ خورده باشد، در این صورت خریدار می تواند مابه التفاوت قیمت را بگیرد یا فسخ کند و شما نیز می توانید به کسی که به شما فروخته مراجعه کنید و خسارت را مطالبه کنید.

 43. گندم
  پاسخ دادن

  با سلام ممنونم که پاسخگوی سوالات هستید
  استاد در یک قرارداد بندی به عنوان “رفع اختلاف و حکمیت” آورده شده و متن بند به این شرح می باشد:
  در صورت بروز اختلاف احتمالی ناشی از چگونگی تفسیر قرارداد و سایر موارد مرتبط ابتدا موضوع از طریق مذاکره توسط طرفین قرارداد حل و فصل خواهد شد و در صورت عدم حصول نتیجه موضوع ابتدا با حکمیت آقای(x)و در صورت عدم توافق از طریق مراجعه به مراجع صالح قضایی مطرح و پیگیری خواهد شد که رای صادره از سوی مراجع قضایی برای طرفین قرارداد لازم الاجرا خواهد بود.

  سوالی که بنده دارم این است که آن بخشی از قرارداد که آمده:”در صورت عدم توافق به مراجع قضایی مراجعه شود” آیا با استدلالی می توان نادیده گرفته شود و رای همان حکم(داور) بین طرفین لازم الاتباع باشد؟چون آقای x (داور)نظر خودشان را بیان کردند اما یکی از طرفین چون به نفع وی نبوده طبق همین موضوع که اشاره شد، دعوایی مبنی بر ابطال رای داور طرح نموده اند.

  باتشکر فراوان از شما  

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، این شرط یعنی اینکه باید ابتدا حکمیت طی شود. اگر رأی حکم مورد قبول طرفین قرار گرفت والا باید از طریق دادگستری مسئله حل و فصل گردد. بنابراین رأی داور در اینجا نهایی نیست.

 44. علی
  پاسخ دادن

  سلام، من خرداد ماه ۹۴ یک خانه خریدم. در قول نامه تنظیم شده (با کد رهگیری) درج شده که سود دوران مشارکت با خریدار است (از بی اطلاعی من سوء استفاده شده و در هنگام معامله در این خصوص نه توضیحی از سوی بنگاه دار و نه فروشنده به من داده نشده). خانه دارای ۳۵ میلیون وام اوراق مشارکت می باشد. الان که زمان انتقال وام رسیده، صاحبخانه میگه جریمه دیرکرد وام را هم من باید پرداخت کنم (حدود ۱۰ میلیون بابت یک سال تاخیر) صاحب خانه می گه چون تو قرارداد نوشته شده سود دوران مشارکت و نه سود اوراق مشارکت پس باید جریمه تاخیر را من بدهم. البته من هیچ اطلاعی در این خصوص نداشتم، فکر می کنم کلاه سرم گذاشته. لطفا از نظر قانونی بفرمایید من چیکار باید بکنم، حق با کیست؟ با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام جرایم را شما نباید پرداخت کنید مگر توافق شده باشد.

 45. امیر آریا
  پاسخ دادن

  سلام : بنده خانه مسکونی را خریداری نموده ام و با توجه به اینکه خانه تازه ساخت بود و هنوز تکمیل نشده بود علیهذا فاقد پایان کار و سند بود و فروشنده اظهار نمود که ظرف ۴ ماه پایان کار و سند را آماده میکنم . حال پس از ۴ ماه هنوز اقدامی برای انتقال سند انجام نداده و از انجای که درخانه ذکر شده هیگونه محکم سازی انجام نشده یعنی به عبارتی دو طبقه خانه را بدون هیچ گونه شناژ و پایه فلزی یا بتی ساخته و تمام خانه از دیوار آجری ۲۰ سانتی تشکیل شده . و بنده وقتی خواستار پایان کار شدم فکر میکردم تمام قوانین مهندسی در ساخت خانه بکار رفته . حال از شما میخواهم در صورت امکان راه کاری را برایم مشخص کنید برای فسخ قرار داد و دریافت وجه پرداختی ام به فروشنده … باتشکر فروان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، باید از طریق دادگاه شکایت کنید و به دلیل ضعف و عیب ساختمان تقاضای فسخ کنید.

 46. محسن
  پاسخ دادن

  با سلام واحترام

  ضمن تشکر از زحمات نیاز به راهنمایی دارم.
  اینجانب آپارتمانی را به نام همسرم اجاره یکساله نموده اکنون به از گذشت شش ماه مالک ملک را فروخته و بنگاه از ما خواسته برای این منظور به آنجا مراجعه و اجاره نامه را پشت نویسی کرده و همسرم امضا نماید.
  روند صحیح این کار را لطفا بفرمایید.
  و آیا من میتوانم از بنگاه بخواهم که اجار نامه را برای زمان باقیمانده به نام من و نه همسرم تنظیم نماید به نحوی که بعد از اتمام زمان اجاره در دریافت پول پیش مشکل نداشته باشیم.
  سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام همه این مسایل را می توانید پشت اجاره نامه قید کنید و مشکلی خاصی بروز نمی کند. به شرطی که همه امضا کنید.

 47. امیر
  پاسخ دادن

  باسلام.خودرویی دارم که قراره به صورت چک بفروشم،باید چه نکاتی را در معامله رعایت کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چک خطرات خودش را دارد چون مالت را می دهی و کاغذی به نام چک می گیرید.

  • شهاب
   پاسخ دادن

   باسلام.
   اکر کسی به دوستش جک بدهد و دوستش جک را بفروشد و در سر موعد جک این دوست بول جک را به حساب واریز نکند و جک برکشت بخورد وکسی که جک دست او می باشد شکایت کند ایا صاحب جک محکوم میشود یا دوستی که جک به او داده شده و جک را فروخته

   • دکتر شیروی

    سلام اول صادر کننده چک و اگر نفر بعدی نیز پشت نویسی کرده باشد، نفر بعدی هم مسئول است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>