این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. بابک محمودی
  پاسخ دادن

  با سلام اینجانب ملکی را خریدم بعد از دوماه فروشنده شکایت کرده وفسخ معامله به علت غبن فاحش راخواستار است حال اگر بتوانم با مدرک بگویم۱ -سیر مدت انجام معامله حدود یکسال طول کشیده ۲-دوعدد دید گر وکارشناس محلی قبل از معامله وبنا به در خواست فروشنده ملک را به قیمت خریداری شده ارزیابی وکارشناسی کردهند۳-معامله چهار ملک در همان روستا وبا فاصله زمانی دو ماه قبل از این معامله توسط فروشنده۴-وجود چهار شاهد هنگام معامله۵-شغل فروشنده(بنا ومعمار)۶-شغل برادرش(بنا ومعمار ودارننده بنگاه معاملات املاک)۷-ومدت سه ماه قبل از معامله یک اقا بنگاهدار مسول فروش این ملک شده بود که حدود پنج بار بنا به درخواست فروشنده با اینجانب جهت خرید ملک تماس برقرار کرد۸-درضمن در روز انجام معامله ونوشتن مبایعه نامه اینجانب حضور نداشتم وفروشنده بهراه چهار شاهد وبا توجه به نظر دو کارشناس محلی وشخص بنگاهدار ونظر شخص فروشنده قیمت را طی وقرارداد را نوشتندومن دست اخر وجهت امضا قرارداد وپرداخت وجه مراجعه کردم ممنون راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام با این اوصاف او نمی تواند کاری پیش ببرد چون بار دلیل به عهده وی است که به غبن استناد می کند.

 2. شرکت ساختمانی پافر
  پاسخ دادن

  جناب آقای دکتر شیروی
  محکوم علیه پرونده ای شهرداری میباشد . حکم قطعی و آمادهء اجرا میباشد . شهرداری طی لایحه ای به استناد ماده واحده مصوب سال ۱۳۶۱ اعلام داشته که سال آینده محکوم به را پرداخت خواهد کرد . از طرف دیگر مبالغ قابل توجهی در حساب های بانکی خود وجه نقد دارد . آیا باستناد اصلاحیهء شماره ۳۹۸۳۰/۳۳۳ مورخ ۱۷/۰۶/۱۳۸۹ که نسبت به ماده واحده مذکور انجام شد و حساب های بانکی شهرداریها را از شمول منع توقیف ماده واحده سال ۱۳۶۱ خارج نمود می توان جهت تامین محکوم به نسبت به وقیف حساب بانکی شهرداری اقدام نمود ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اصلاحیه مورد اشاره اجازه نمی دهد که شما بتوانید حسابهای شهرداری را توقیف کنید.

 3. شرکت ساختمانی پافر
  پاسخ دادن

  آقای دکتر شیروی
  ضمن قدردانی از پاسخگوئی شما به سئوالات حقوقی مردم تقاضا دارد در صورت امکان ایمیل خود را جهت ارسال سئوال همراه با مدارک مربوطه اعلام فرمائید .
  باز هم از اهتمام شما در راهنمائی مردم متشکریم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نشانی ایمیل های من در سمت چپ سایت ذیل عنوان «تماس» وجود دارد. از آنجا که پاسخهای این سایت برای مقاصد آموزشی برای آگاهی عمومی است، امکان بررسی مسایل حقوقی و قضایی افراد به صورت شخصی وجود ندارد چون من آن قدر وقت آزاد ندارم که بتوانم مسایل را بررسی کرده، مشاوره ارائه نمایم.

 4. مجید رضایی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت آقای دکتر
  آپارتمانی ۵ ساله شخصی در طرح تعریض کوچه شهرداری یعنی طرح تفضیلی جدید سال ۱۳۹۱ شهرداری قرار گرفته و زمان اجرای این طرح بعد از تخریب و نوسازی یعنی هر موقع که خانه تخریب شد و شهرداری اجباری ندارد که این عقب نشینی ۱ متری کوچه که به بنای ملک میخورد الان اجرا شود و میگوید ۳۰ یا حتی ۴۰ سال دیگر وقتی خواستین خانه را خراب کنین ۱ متر برین عقب . ولی در این میان بانک به این آپارتمان وام نمی دهد و تفره میرود در صورتی که جزء یکی از قوانین این بانک مسکن است که اگر خانه ای در طرح باشد و زمان اجرای طرح بعد از تخریب و نوسازی باشد باید وام بدهد و چیزی از ارزش ملک کاسته نمی شود . حالا ما باید چه کنیم و به کجا شکایت کنیم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این مسایل را نمی شود شکایت کرد مگر به خود بانک. می توانید به واحد حقوقی شعبه مرکزی مراجعه کنید.

 5. مجید رضایی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت آقای دکتر
  من یک واحد آپارتمان نوساز قولنامه کردم که آماده تحویل بود و واحد های دیگر نشسته بودندفقط همین یه واحد خالی بود که به ارزش ۱۶۸ میلیون و قسط اول را که به مبلغ ۵۵ میلیون بود دادم و تاریخ قسط دوم و یا آخر و تحویل این خانه نوساز ۲ ماه بعد تعیین شد آیا من اجازه دارم با هماهنگی بنگاه تا فاصله قسط دوم یعنی در این دوماه در آن کابینت نصب نمایم یا چیزهایی مثل پکیچ و یا توالت فرنگی که نصب نکرده بود ؟ بعد اینکه من در موقع نصب پکیچ و یا توالت فرنگی متوجه شدم این خانه نوساز جای لوله ها رو در روی دیوار اشتباه درآورده و من باید دیوار ها رو بشکافم و از نو لوله بکشم آیا من حق شکایت از این آقا که خانه نوساز به من تحویل داده را دارم ؟ چطور؟مالک دراین مدت به من بی احترامی کرده و مدام میگفت که تا اخر پول را به من ندهی من کلید نمیدهم خوب اگر من هم پول را تا آخر بدهم تکلیف این همه خرابی ها که در خانه نوساز درآورده چیست ؟ منو راهنمایی کنیین آقای دکتر ممنون میشم…

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، مبنایی برای شکایت وجود ندارد مگر این که ملک معیوب باشد و شما متوجه نشده باشید که بعید می دانم. خودتان را درگیر این مباحث نکنید و سعی کنید با توافق این مسایل را حل و فصل کنید.

 6. مهدی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  فردی در یک وصیت نامه عادی که دو شاهد خانم و یک آقا حاضر به شهادت دادن نسبت به موثق بودن آن هستند اعلام کرده که اموالش بعد از فوت به نسبت مساوی بین سه پسر و یک دخترش تقسیم شود. آیا این وصیت صحیح است؟

  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، وصیت که درست است ولی این که شما بتوانید وصیت را ثابت کنید مشکل دیگری است. البته وصیت همواره در ثلث موثر است و بنابراین اگر سهم اضافی دختر به اضافه سایر هزینه های وصیت شده متوفی بیشتر از ثلث باشد فقط در حد ثلث موثر است.

 7. زهرا قاسم زاده
  پاسخ دادن

  خداقوت ببخشید یه سوال دیگه دارم
  آیا موردی وجود دارد که رییس جمهور از امضای معاهده ای که به تصویب مجلس رسیده باشد خودداری کرده یاشد ؟ اسم معاهده هم اگر ممکنه نام ببرید
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چون معاهده را دولت به مجلس می برد چنین چیزی اصولا مطرح نمی شود.

 8. مجتبي ياسمني
  پاسخ دادن

  با سلام
  آیا چکی که در وجه شخص صادر شده باشد .اما نام مستعار فرد در چک قید شده باشد ایا قابلیت رسیدگی و دریافت وجه را در دادگاه دارد؟اگر دارد نحوه ارایه دادخواست ومستند قانونی آن چیست؟

  با تقدیم احترام

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر حواله کرد روی چک قلم نخورده باشد، فرد مستعار می تواند پشت نویسی کند و شما چک را به حساب خودتان بگذارید تا برگشت بخورد و بعد اقدام کنید.

 9. علی
  پاسخ دادن

  ممنون از وقتی که برای ما میزارید

 10. دانشجو
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام / مادر منزل مسکونی اش را در زمان افاقه وسلامتی در قبال یک سیر نبات به یکی از فرزندانش در دفترخانه صلح رسمی میکند ودر سندصلح شرط شده : مادر ( مصالح) مادم العمر حق فسخ صلح را دارد واین حق قایم به شخص وی هست ومادم العمر حق انتفاع از مورد صلح را هم دارد . اکنون دو سوال داشتم : ۱- ایا شرط حق فسخ مذکور به نظر شما مشمول ماده ۴۰۱ قانون مدنی و باطل ومبطل عقد هست ؟۲- با فرض اینکه شرط حق فسخ صحیح باشد بفرمایید اکنون که مادر محجور شده (زوال عقل به جهت سکته مغزی ) ایا قیم میتواند حق فسخ را اعمال کند و متعاقبا دعوای تنفیذ فسخ و استرداد مال الصلح در داداگاه اقامه نماید ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- شرط مزبور صحیح است و چنین شرایطی همیشه مرسوم بوده است. ۲- خیر نمی توانند فسخ کنند.

 11. احسان
  پاسخ دادن

  سلام و تشکر از تلاش بی دریغ شما در حل مشکلات مردم .
  آپارتمانی را بصورت پیش فروش بملغ ۲۵۳میلیون تومان در ۲۰ ماه پیش خریداری نمودم و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان پیش پرداخت به فروشنده پرداخت نمودم و مانده را بصورت چک برای سفتکاری و تحویل و سند دادم ، در زمانی که ساختمان سفتکاری شد برای اینکه توان پرداخت چکها را نداشتم ملک را به شخص ثالثی در ۱۰ روز پیش فروختم به همان مبلغ و یکفقره چک بملغ ۱۰۰ میلیون تومان برای ۱۵ روز بعد دریافت نمودم و مانده را نیز بصورت یک چک ۲۰ روزه و چکهای تحویل و سند که قرار شد به فروشنده و سازنده اصلی تحویل بدهم ، اما پس از گذشت ۱۰ روز خریدار منصرف شد و گفت چکها را پاس نمی کند ، بنده هم چک ۱۰۰ میلیونی را نزد خود نگه داشته و چکهای دیگر خریدار جدید را به سازنده اصلی تحویل داده بودم ، حال انکه در مبایعه با سازنده اصلی آمده است که در صورت برگشت چکها میتواند فسخ نماید و ملک را به قیمت کارشناسی فروخته و مانده را به من تحویل بدهد ، و در مبایعه فروش من چنین شرطی نیست فقط نوشته شده است این مبایعه نامه بر اساس مبایعنامعه قبلی شماره ۲۲۱۵۱ نوشته شده و به روئیت خریدار در آمده است ،

  حال سوالات بنده حقیر از استاد بزرگوار :

  – ایا شروط مبایعه اول در مبایعه دوم صادق است ؟
  ۱- اینکه با برگشت خوردن چکها امکان دارد سازنده با قیمت خیلی پایین ملک را به شخص دیگری بفروشد و مبلغ من را برگرداند و من متوجه ضرر و زیان زیادی شوم ایا میتوانم این ضرر و زیان را از نفر سوم که ملک را از من خریده است از طریق دادگاه مطالبه کنم .
  ۲- با توجه به اینکه هیچ مبلغی از خریدار دریافت ننموده ام و چک دریافت کرده ام ، چکها را بصورت کیفری میتوانم درخواست نمایم چون تاریخ مبایعه و چکها ۱۵ روز با هم اختلاف دارد .
  ۳- ایا خریدار میتواند یکطرفه اقدام به فسخ نماید .
  ۴ مسئله مهم برای من این هست که چگونه دادگاه ضرر و زیان من را مشخص مینماید . چون چکهایی را که از خریدار دوم دریافت نمودم به سازنده داده ام و حال با پشیمانی خریدار دوم که با من معامله کرده حتما دچار ضرر و زیان زیاد و مشکلات زیاد با سازنده اصلی خواهم شد .

  ببخشید که سوال طولانی شد امیدوارم که توانسه باشم درست مشکلم را بیان کنم .
  صمیمانه سپاسگزار

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- خیر چون بر اساس قبلی یعنی به استناد آن نه این که مفاد مبایعه نامه قبلی در جدید خواهد آمد. ۲- شما می توانید در این صورت اعتراض کنید. ۳- چک مدت دار را نمی شود شکایت کیفری کرد. ۴- ضرر و زیان به این راحتی قابل تعیین و گرفتن حکم نیست مگر مبالغی که در خود قرارداد ذکر شده باشد.

 12. حسن جعفری
  پاسخ دادن

  سلام ، من یک واحد آپارتمان درسال ۹۰ خریداری کردم و قراربود فروشنده بعداز۶ماه سند بزند ولی بعلت اختلاف

  باشهرداری برسرجریمه ساختمان که حدود۷۰میلیون بود به دیوان عدالت اداری شکایت کرد وتا کنون جواب

  دیوان عدالت را دریافت نکرده وسند هم بلاتکلیف مانده مضافا به اینکه جریمه شهرداری هم چند برابر شده

  است . سوال من اینست که دراین اوضاع آیا من به حق خود خواهم رسید یانه؟ واگرفروشنده به هیچ چیز

  تمکین نکند آیا من چه باید بکنم ؟توضیحا اینکه جریمه شهرداری بخاطر اجرای ماده ۱۰۰است .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، دعاوی فروشنده با شهرداری به خودشان بر می گردد و ارتباطی به شما ندارد ولی اگر فروشنده نسبت به پرداخت جریمه اقدام نکند، شما باید از طریق دادگاه الزام وی را به تنظیم سند درخواست کنید که در این صورت باید پول داشته باشد که تسویه کند والا شما عملا نمی توانید ملک را به نام خود بزنید.

 13. جواد
  پاسخ دادن

  استاد سلام یه سؤالی داشتم
  در معامله فضولی نوشتن مسئولیت أیادی مترتبه نسبت به عین تضامنی و همه مسئولن و مالک به هر کدام رجوع کرد مثل و عین مالشو تمام و کمال دریافت میکنه منتها در منافع فقط مسئولیت تضامنی هرکس محدود به خودش و مابعدشه چون ما قبل به او ارتباطی نداشته
  أین نظر درسته

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام عبارت دقیق این طور است: «کلیه آیادی مترتبه مسئولیت دارند نسبت به استرداد عین اقدام کنند و در صورت تلف عین، آنها مسئولیت تضامنی دارند که در صورت مثلی بودن مال مثل آن و در غیر این صورت قیمت آن را به مالک پرداخت کنند، اما در مورد منافع، مسئولیت تضامنی هر کدام از آنها محدود به زمان تصرف خودش و مابعدش تا زمان رسیدن به مالک است.

 14. جمال
  پاسخ دادن

  عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر در مورد تفاوت تبدیل تعهد با تغییر تعهد میشود راهنمایی بفرمایید .
  اگر منابعی هم وجود دارد اشاره بفرمایید . با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فرقی مگر دارد؟

 15. جمال
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد ارجمند .
  قصد دارم در مورد مرور زمان در قراردادهای بین المللی تجاری تحقیقی بنویسم . از شما تقاضا دارم منابع مرتبط به زبان فارسی را معرفی بفرمایید . با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این موضوع بیشتر جنبه تطبیقی دارد. البته در برخی از اسناد بین المللی هم مسئله مرور زمان آمده است

 16. وحید
  پاسخ دادن

  با سلام
  بنده در شورای حل اختلاف تعهد به انجام کاری داده ام. اگر به این تعهد عمل نکنم چه اتفاقی می افتد؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام من که نمی دانم که این تعهد در مورد جی بوده است و محتوی آن جیست ولی به هر حال اگر مجددا شکایت شود این تعهد علیه شما مورد استناد قرار می گیرد.

 17. حمید
  پاسخ دادن

  سلام من آپارتمانی را اجاره کرده ام و بعد از یک سال تمدید قرار داد در پشت اجاره نامه با امضا موجر و مستاجر و یک شاهد انجام شده است. بندی در اجاره نامه است به این عنوان. .که مورد اجاره برای اسکان دو نفر می باشد با اضافه شدن نفر بعدی طبق قوانین مشاورین املاک مبلغ کرایه افزایش می یابد. حال با به دنیا آمدن فرزندم ایشان به دنبال افزایش کرایه هستند.!!! میتوانم با این افزایش غیر منطقی مخالفت بکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به هر حال منزل برای دو نفر اجاره داده شده است و نفر سوم می تواند یک نوزاد باشد و شما باید نظر مساعد موجر را کسب کنید.

 18. آرش
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  در صورتی که داین به وکیل دادگستری وکالت دهد که نسبت به وصول مطالبات وی از مدیون اقدام کند و مبلغی نیز به عنوان حق الوکاله به وی پرداخت نماید، و وکیل مزبور ابتدائا مبادرت به تنظیم و ارسال اظهارنامه رسمی مشعر بر مطالبه دین نماید و به موجب اظهارنامه مذکور به مدیون اخطار دهد که حداکثر ظرف مدت ده روز پس از ابلاغ اظهارنامه، نسبت به پرداخت دین خود اقدام کند، و متعاقبا مدیون نیز قبل از انقضای مدت ده روز، کل مبلغ دین را به داین پرداخت و از وی رسید دریافت نماید، آیا داین سابق محق است که نسبت به اقامه دعوای مطالبه حق الوکاله ای که به وکیل خود پرداخت کرده است، به طرفیت مدیون سابق اقدام کند؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظر می رسد که نتواند مبلغ را از وکیل مسترد کند.

 19. دارابي
  پاسخ دادن

  سلام زمینی خریدم وفروختم بعدا کسی که ازمن گرفته سند قطعی گرفته حلا کسی بعنوان مالک پیداشده وساختمان شده چون سند قطعی شده آیامن هم جوابگو هستم یاآنها خودشان باید کناربیان زمین بصورت مشاعی بوده خواهشمند راهنمای کنید باتشکر ازشما آقای دکتر شیروی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به هر حال اگر مالکیت زمین دچار مشکل شود هر کس می تواند به کسی که به او فروخته مراجعه و تقاضای استراداد ثمن و خسارات را بنماید.

 20. donya
  پاسخ دادن

  سلام
  اگر اعضای یه ساختمان با ۶ خانوار ساکن بخوان یه اپارتمانو معاوضه کنن با یه آپارتمان نو و یکی از اعضا مخالفت کنه یا به بهونه ای عقب بندزه کارو امکان شکایت هس از نظر حقوقی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام کسی را نمی توان به فروش یا معاوضه مال خودش مجبور کرد.

 21. مسعود
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام. اینجانب چکی بدون وعده ۹۳ از شخصی دارم که در وجه بنده نوشته شده ایا اگر این چک را بفروشم به ملبغ کمتر از مبلغ واقعی چک ایا اشکالی به وجود می اید یا خیر در ضمن با توجه به اینکه چک به نام بنده می باشد و در پشت چک بنویسم که برای اقای … می باشد خواهشمندم که مرا در این زمینه راهنمایی نمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام منظور شما چک بدون تاریخ است. اگر چک نزد شما امانت باشد و شما خلاف امانت رفتار کنید فعل شما مجرمانه خواهد بود و تحت تعقیف کیفری خیانت در امانت قرار خواهید گرفت.

  • مسعود
   پاسخ دادن

   با سلام و احترام خدمت جناب دکتر. اینجانب مبلغ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰ریال از شخصی طلبکار بودم و ایشان هم چک مبلغ مذکور را در وجه بنده صادر کرد ولی می خواهم این چک را به مبلغ کمتر از مبلغ واقعی داخل چک بفروشم ایا ازلحاظ حقوقی باید در دفترخانه با ایشان شرط کنم که اگر چک پاس نشد هیچ طلب و حسابی از بنده ندارد به نظر شما چنین کاری درست هست یا خیر

   • دکتر شیروی

    سلام زمانی که چک را شما پشت نویسی کرده و به دیگری تحویل می دهید شما هم در مقابل دارنده مسئول خواهید بود و صرف توافق شما با نفر بعدی رافع این مسئولیت نیست.

 22. مهدی
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  پدر من دو تا زن داشت که هر دو فوت شدند حالا خواهر برادرهای من میخواهند که سه دنگ خانه ای که بنام اوست از چنگش در بیاورند از زن اول ۵ فرزند و اززن دوم ۳ فرزند من میگویم حق باید به حق دار برسد طبق قانون آیا من باتوجه به اینکه سن پدرم ۸۴ است میتوانم عدم صلاحیت فکری ایشون رابگیرم چون میگوید یا بنام اون ۵تا میزنم یا بنام اون دوتا من چکار کنم چون ایشون هر لحطه یک جورحرف میزند خواهشمندم من را راهنمایی کنید چون بچه های پدرم همه دارند فریبش میدهند

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر پدر شما مشکل ادارکی دارند می توانید تقاضای تعیین امین برای وی کنید که تصرفات پدر شما با اجازه امین صورت گیرد.

 23. حسین بابایی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرانمایه دکتر شیروی عزیز.صاحب قطعه زمینی بموجب سند رسمی هستم.شهرداری بیست سال پیش اعلام کرد که زمینم در طرح قرار دارد اما برای تملک ان هیچ اقدامی انجام نداده است.امسال که برای دریافت پروانه ساخت مراجعه کردم از صدور ان سرباز زدند و همچنین از پرداخت بهای عادله روز نیز به بهانه‌های واهی سرباز زده است.حال برای دریافت پول زمینم که در طرح شهرداری قرار دارد باید به کجا مراجعه کنم وآیا لازم است دیوان عدالت صلاحیت بنده برای دریافت بهای ملک را تایید کند؟باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید ابتدا به شهرداری مراجعه کنید و اگر اعتراض داشتید به دیوان عدالت شکایت کنید.

 24. رضا آرامش
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده با برادرم یک مغازه بصورت مبایعه نامه خریداری کردیم بعد از چند سال برادرم از من خواست که پشت مبایعه نامه حق خودم را به ایشون واگذار کنم تا دنبال کارهای سند برود آیا ایشان می تواند مغازه را بدون اجازه من معامله کند و بفروشد. تو رو خدا راهنمایی کنید من فقط یک کپی از مبایعه نامه را دارم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر ثابت کنید که این وکالت صرفا کاری بوده است نمی تواند بدون اجازه شما معامله کند ولی اگر وکالت تام بوده است و در واقع بردار شما مغازه را از شما خریده است در این صورت می تواند شخصا به دیگری بفروشد.

 25. علي اسفندياري
  پاسخ دادن

  سلام علیکم
  استاد بنده دارای یک ساختمان با سند ۶دانگ منگوله دار هستم ، پس از گذشت ١٠سال از تنظیم سند و فوت فروشنده حالا فرزندان متوفی با تهدید و فحاشی میخواهند مبلغی را از من دریافت کنند، آیا میشود سند قطعی منگوله دار رو باطل کرد به بهانه اینکه ده سال قبل سر مادرمان کلاه رفته؟ من اله التوفیق

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم که بتوانند کاری انجام دهند.

 26. محمد فرامرزی
  پاسخ دادن

  با سلام زمینی را سه ماه پیش خریداری کردم و مبایعه نامه قطعی است مبایعه نامه به نام همسرم می باشدمن بدون اطلاع و هماهنگی وبدون رضایت شفاهی و کتبی همسرم پول و چکها را دریافت نمودم چرا که شهود بودم و رسید تحویل دادم حالا همسرم مطلع شده و ان را فسخ نمی کند ایا با این کارم معامله را فسخ کرده ام

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شما حق نداشتید که معامله دیگری را فسخ کنید. از جهت حقوقی همسر فرد بر وی ولایت ندارد و نمی تواند بدون اذن وی اقدامی کند. بنابراین همسر شما می تواند از فسخ خودداری کند مگر این که همسر شما ابتدا فسخ را در نزد شهود بیان داشته و بعدا زیر آن زده باشد که در این صورت باید ثابت کرد که فسخ انجام شده است.

 27. حسن
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  بنده آپارتمانی به متراژ ۹۰ متر پیش خرید کرده ام وپول تمام ۹۰ متر را پرداخت کرده ام اما بعد از اینکه سند صادر شد فهمیدم که ۸۳ متره وطبق قولنامه فروشنده باید مبلغ کسری ۷متری را به من میداد ولی به بهانه ای واهی امروز وفردا میکرد وبنده بعد از گذشت یک سال بناچار از وی شکایت کردم
  در جلسه اول دادگاه حضور نداشت ودادگاه رای به محکومیت وی وپرداخت مبلغ کسری آپارتمان نمود
  ولی خوانده چند روز بعد با ارایه رسیدی از بنده که در آن قید شده بود اینجانب هیچ گونه طلبی از سازنده ویا فروشنده بابت خرید آپارتمان ندارم حالا دادگاه دوباره احضاریه حضور برای رسیدگی صادر کرده
  لازم به ذکر است که من این رسید را به سازنده دادم چون میگفت اگه امضا نکنم سند را بنام من نمیزند رسید چاپی آماده بود ومن فقط امضا کردم ولی اثر انگشت نزدم
  من واحد رااز شخص دیگری خرید کرده بودم واز او شکایت کرده ام ولی حالا فهمیده ام که دست سازنده وفروشنده توی یک کاسه است
  چون من رسیدی به فروشنده نداده بودم و او آن رسید را از سازنده گرفته
  با این اوصاف تکلیف من در جلسه دادگاه چی میشه
  آیا راهی برای اثبات گفته من هست
  در رسید فقط نام بنده بعنوان خریدار قید شده واز فروشنده ویا سازنده نام برده نشده
  با سپاس از وقتی که برای این حقیر میگزارید خدا خیرتون بده

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به هر حال شما نوشته ای را امضا کرده اید که بدهی ندارید. بعید می دانم که شما بتوانید موفق بشوید.

 28. صمد هاشمی
  پاسخ دادن

  جناب دکتر سلام.
  در سال ۸۹ برادرم قراردادی با شرکتی منعقد نمود ولی بعلت عدم توانایی مالی انجام کار را طی قرار شفاهی به بنده ارجاع داد مبنی براینکه سرمایه گذاری ومدیریت کار بامن باشد وسود زیان حاصله ان بامسولیت من
  لذا به علت اطمینان در عالم همخونی وبرادری تنها به یک وکالت نامه کاری در دفتر خانه اسناد رسمی بسنده کردم. چون در پایان کار با کارفرما مشکل بوجود امده ودر دعوی در دادگاه محکوم شده و مبلغ محکومیت هم اکنون نزد دادگاه میباشد بااعتراض کار فرا در تجدید نظر درحال رسیدگیست.
  اینک برادرم مدعی تملک کل مبلغ درصورت برنده شدن در تجدید نظر است وبدون اطلاع من بنده را از وکالت عزل کرده
  خواهشمندم مرا راهنمایی کنید در این خصوص از لحاظ

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چون قرارداد اصلی با برادر شما منعقد شده است، او می تواند شما را از وکالت عزل کند. شما اگر ادعایی علیه بردار خودتان دارید باید جداگانه علیه وی در دادگاه طرح کنید.

 29. عليرضا
  پاسخ دادن

  باسلام و احترام
  شرکت دولتی بهنگام پرداخت پاداش و مطالبات بازنشستگی، مطابق روالی که از قبل بوده از بازنشسته رسید محضری دال بر دریافت آن وجوه میگیرد البته هزینه ثبت را هم خود شرکت میدهد نه فرد بازنشسته و او هزینه ای متحمل نمیشود.
  آیا اخذ رسید و اقرارنامه ثبتی در خصوص دریافت وجه از بازنشسته اشکال قانونی دارد؟ و در صورتیکه کارمند بازنشسته حاضر به آن نشود میشود پرداخت وجوه را مشروط به اقرارنامه ثبتی کرد؟ باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اشکالی ندارد به خصوص که هزینه آن را نیز شرکت می دهد. چرا باید کارمند مسئله را پیچیده کند؟

 30. امیر
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت شما
  اینجانب در سال ۹۰ قرارداد مشارکت ملک خود را منعقد نمودم.
  متاسفانه سازنده فاقد توانایی کافی برای اتمام ساختمان می باشد و قرار داد فی مابین در تاریخ ۱/۸/۹۳ به اتمام میرسد.
  با توجه به رای حکام که نظر به خلعیت سازنده دارند چگونه می توان قرارداد را فسخ نمود(ایا نیاز به حکم مراجع قانونی است؟)….
  با توجه پیش فروش چند واحد توسط سازنده آیا مالک مسوولیتی در قبال خریداران دارد(درصورت فسخ قرارداد)
  در قرارداد بنده و مالک مسوولیت هر گونه پیش فروش به عهده طرف فروشنده است و طرف دیگر مسوولیتی ندارد…
  با تشکر….

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر منظور از رأی حکام رأی داور است، شما می توانید برای اجرای رأی داوری به دادگاه مراجعه کنید. طبیعتا شما مسئولیت ندارید ولی هر گونه فسخ شما ممکن است با اعتراض آنها روبرو شود که در این صورت باید دادگاه سالها به این دعاوی رسیدگی کند.

 31. سید
  پاسخ دادن

  سلام
  سال ۱۳۹۰ یک واحد آپارتمان را در تهران از شخصی خریداری کردم که مستاجر داشت و چند ماه بعد قرارداد مستاجر به پایان رسید اما به اصرار مستاجر و اظهار دلسوزی برای وی، قرارداد را چندین مرتبه تمدید کردم ولی به صورت شفاهی! به دلیل مشغله کاری و مسئولیت در دانشگاه شهرستان (استاد و ریاست دانشگاه) تا به امروز همان مستاجر در واحد سکونت دارد ولی با همان قرارداد سال ۱۳۹۰! به دلیل اینکه میخواهم خانه را مرتب و بازسازی کنم ایشان هم سوء استفاده کرده و چند ماه است که برای تخلیه امروز و فردا میکند.
  ۱- آیا میتونم به صرف منقضی شدن قرارداد با اقدام قضایی سریع او را وادار به تخلیه کنم مثلا با یک مامور دادسرا؟ (به دلیل اینکه خیلی فرصت برای اقدام قضایی طولانی مدت ندارم).
  ۲- ایشان به واحد آسیب فیزیکی زده اند. چگونه میتوانم بدون دادن مبلغ ودیعه (۵ میلیون تومان) او را وادار به تخلیه کنم و پس از تعمیرات واحد مابقی پول ودیعه را به او برگردانم؟ (با توجه به اینکه قرارداد بنگاهی ما سال ۱۳۹۰ به اتمام رسیده!)
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- تخلیه باید از طریق شورای حل اختلاف انجام شود و ربطی به دادسرا ندارد. ۲- اینها مسایل حقوقی است که در همان شورای حل اختلاف رسیدگی و حکم صادر می شود.

 32. امیر
  پاسخ دادن

  باسلام
  پدرم سال ۱۳۶۷ سرقفلی مغازه ای را خریده است.
  از آن زمان تا سال ۱۳۷۹، پدرم با خانم مالک قرارداد سرقفلی داشته است و اجاره سر قفلی را پرداخت می کرده است و در قراردادهای سرقفلی پدرم حق فروش سر قفلی به غیر، تغییر شغل و … را داشته است.
  در سال ۱۳۷۹، مالک، ملک مغازه پدرم را می فروشد. و پدرم با مالک جدید قرارداد یک ساله امضا می کند، (قراردادی دست نویس و بدون شاهد) اما به دلیل عدم آشنایی به قوانین، پدرم در قرارداد جدید، حق واگذاری به غیر ، تغییر شغل و … را از خودش سلب می کند.

  نقل از اجاره نامه :
  “مورد اجاره : یک باب مغازه خوارو بار فروشی واقع در …”
  “واگذاری مورد اجاره در طی مدت این قرارداد منوط به موافقت کتبی خواهد بود”

  پس از پایان قرارداد یک ساله، پدرم دیگر با مالک قرارداد امضا نمی کند، اما اجاره بها را هر ساله طبق قانون به حساب دولت میریزد و مالک اجاره را از طریق اداره دارایی وصول میکند.
  حالا که پدرم دیگر توانایی کار کردن ندارد، می خواهد مغازه را حتی المقدور اجاره داده، و اگر نشد بفروشد.
  تا جایی که من متوجه شدم ، برای واگذاری مغازه باید به دادگاه مراجعه کنیم و دادگاه به مالک مهلت خرید ملک را می دهد و اگر مالک نخرید، پدرم حق واگذاری به غیر را پیدا می کند.
  سوال : آیا با توجه به امضا اجاره نامه اولیه قبل از سال ۱۳۷۶، و با توجه به آنکه اجاره نامه سال ۱۳۷۹ فقط به امضا پدرم و مالک رسیده است و شاهدی امضا نکرده است، می توان اجاره نامه سال ۱۳۷۹ را باطل دانست و اجاره نامه مالک قبلی معتبر گردد. با توجه به اینکه در اجاره نامه سال ۱۳۷۹، مالک تغییر کرده است، ماهیت مغازه از میوه فروشی در قرارداد سال ۱۳۶۷ تبدیل به خواروبار فروشی در قرارداد سال ۱۳۷۹ شده است و همچنین کلیه بندهای قرارداد نیز تغییر کرده است.
  سوال : آیا با توجه به اشتباه تایپی که در متن اجاره نامه بوده و در بند واگذاری اسمی از مالک نبرده شده (واگذاری مورد اجاره در طی مدت این قرارداد منوط به موافقت کتبی خواهد بود) می توان از این بند استنباط دیگری مثل”موافقت پدرم و با اجاره کننده مغازه” کرد.
  سوال : با درج کلمه “واگذاری” در متن اجاره نامه، اجاره دادن سرقفلی از پدرم سلب شده است یا فروش آن یا هردویشان؟
  سوال : معمولا چند ماه به مالک مهلت می دهد که ملک را بخرد؟
  سوال : اگر مالک ملک را نخرید، آیا پدرم می تواند مغازه را برای خودش نگه دارد و نفروشد؟
  سوال : اگر مالک ملک را نخرید و پدرم ملک را فروخت آیا اجاره نامه پدرم با مالک برای نفر بعدی هم معتبر است، یعنی خریدار دیگر نمی تواند تغییر شغل دهد؟
  سوال : اگر پدرم به دادگاه بگوید که می خواهد مغازه را به غیر اجاره دهد، آیا دادگاه باز هم به مالک می گوید که بیاید و ملک را بخرد، یا فقط اولویت در اجاره به مالک واگذار می شود؟
  سوال : اگر پدرم بدون اطلاع مالک، سرقفلی را بفروشد، و مالک شکایت کند، به مالک نصف مبلغ سرقفلی تعلق می گیرد یا نصف حق کسب و پیشه؟

  با تشکر از سعه صدرتان
  ببخشید واقعا برای سلامتی پدرم خیلی نگران هستم، چون یا باید کار کند و از درآمد آنجا روزگار بگذراند ( که دیگر توانش را ندارد) یا باید آنجا را اجاره دهد و از طریق درآمد آن روزگار گذراند، هر چه هم که صحبت می کنیم قانع نمی شود که مغازه را بفروشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، قرارداد بعدی معتبر است و صرف عدم وجود شاهد نمی تواند بر بی اعتباری آن دلالت کند. اگر مالک سرقفلی مغازه را ندهد، پدر شما می تواند از طریق دادگاه اجازه گرفته و سرقفلی را به دیگری واگذار نماید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>