این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. مسعود
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام. اینجانب چکی بدون وعده ۹۳ از شخصی دارم که در وجه بنده نوشته شده ایا اگر این چک را بفروشم به ملبغ کمتر از مبلغ واقعی چک ایا اشکالی به وجود می اید یا خیر در ضمن با توجه به اینکه چک به نام بنده می باشد و در پشت چک بنویسم که برای اقای … می باشد خواهشمندم که مرا در این زمینه راهنمایی نمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام منظور شما چک بدون تاریخ است. اگر چک نزد شما امانت باشد و شما خلاف امانت رفتار کنید فعل شما مجرمانه خواهد بود و تحت تعقیف کیفری خیانت در امانت قرار خواهید گرفت.

 2. مهدی
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  پدر من دو تا زن داشت که هر دو فوت شدند حالا خواهر برادرهای من میخواهند که سه دنگ خانه ای که بنام اوست از چنگش در بیاورند از زن اول ۵ فرزند و اززن دوم ۳ فرزند من میگویم حق باید به حق دار برسد طبق قانون آیا من باتوجه به اینکه سن پدرم ۸۴ است میتوانم عدم صلاحیت فکری ایشون رابگیرم چون میگوید یا بنام اون ۵تا میزنم یا بنام اون دوتا من چکار کنم چون ایشون هر لحطه یک جورحرف میزند خواهشمندم من را راهنمایی کنید چون بچه های پدرم همه دارند فریبش میدهند

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر پدر شما مشکل ادارکی دارند می توانید تقاضای تعیین امین برای وی کنید که تصرفات پدر شما با اجازه امین صورت گیرد.

 3. حسین بابایی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرانمایه دکتر شیروی عزیز.صاحب قطعه زمینی بموجب سند رسمی هستم.شهرداری بیست سال پیش اعلام کرد که زمینم در طرح قرار دارد اما برای تملک ان هیچ اقدامی انجام نداده است.امسال که برای دریافت پروانه ساخت مراجعه کردم از صدور ان سرباز زدند و همچنین از پرداخت بهای عادله روز نیز به بهانه‌های واهی سرباز زده است.حال برای دریافت پول زمینم که در طرح شهرداری قرار دارد باید به کجا مراجعه کنم وآیا لازم است دیوان عدالت صلاحیت بنده برای دریافت بهای ملک را تایید کند؟باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید ابتدا به شهرداری مراجعه کنید و اگر اعتراض داشتید به دیوان عدالت شکایت کنید.

 4. رضا آرامش
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده با برادرم یک مغازه بصورت مبایعه نامه خریداری کردیم بعد از چند سال برادرم از من خواست که پشت مبایعه نامه حق خودم را به ایشون واگذار کنم تا دنبال کارهای سند برود آیا ایشان می تواند مغازه را بدون اجازه من معامله کند و بفروشد. تو رو خدا راهنمایی کنید من فقط یک کپی از مبایعه نامه را دارم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر ثابت کنید که این وکالت صرفا کاری بوده است نمی تواند بدون اجازه شما معامله کند ولی اگر وکالت تام بوده است و در واقع بردار شما مغازه را از شما خریده است در این صورت می تواند شخصا به دیگری بفروشد.

 5. علي اسفندياري
  پاسخ دادن

  سلام علیکم
  استاد بنده دارای یک ساختمان با سند ۶دانگ منگوله دار هستم ، پس از گذشت ١٠سال از تنظیم سند و فوت فروشنده حالا فرزندان متوفی با تهدید و فحاشی میخواهند مبلغی را از من دریافت کنند، آیا میشود سند قطعی منگوله دار رو باطل کرد به بهانه اینکه ده سال قبل سر مادرمان کلاه رفته؟ من اله التوفیق

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم که بتوانند کاری انجام دهند.

 6. محمد فرامرزی
  پاسخ دادن

  با سلام زمینی را سه ماه پیش خریداری کردم و مبایعه نامه قطعی است مبایعه نامه به نام همسرم می باشدمن بدون اطلاع و هماهنگی وبدون رضایت شفاهی و کتبی همسرم پول و چکها را دریافت نمودم چرا که شهود بودم و رسید تحویل دادم حالا همسرم مطلع شده و ان را فسخ نمی کند ایا با این کارم معامله را فسخ کرده ام

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شما حق نداشتید که معامله دیگری را فسخ کنید. از جهت حقوقی همسر فرد بر وی ولایت ندارد و نمی تواند بدون اذن وی اقدامی کند. بنابراین همسر شما می تواند از فسخ خودداری کند مگر این که همسر شما ابتدا فسخ را در نزد شهود بیان داشته و بعدا زیر آن زده باشد که در این صورت باید ثابت کرد که فسخ انجام شده است.

 7. حسن
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  بنده آپارتمانی به متراژ ۹۰ متر پیش خرید کرده ام وپول تمام ۹۰ متر را پرداخت کرده ام اما بعد از اینکه سند صادر شد فهمیدم که ۸۳ متره وطبق قولنامه فروشنده باید مبلغ کسری ۷متری را به من میداد ولی به بهانه ای واهی امروز وفردا میکرد وبنده بعد از گذشت یک سال بناچار از وی شکایت کردم
  در جلسه اول دادگاه حضور نداشت ودادگاه رای به محکومیت وی وپرداخت مبلغ کسری آپارتمان نمود
  ولی خوانده چند روز بعد با ارایه رسیدی از بنده که در آن قید شده بود اینجانب هیچ گونه طلبی از سازنده ویا فروشنده بابت خرید آپارتمان ندارم حالا دادگاه دوباره احضاریه حضور برای رسیدگی صادر کرده
  لازم به ذکر است که من این رسید را به سازنده دادم چون میگفت اگه امضا نکنم سند را بنام من نمیزند رسید چاپی آماده بود ومن فقط امضا کردم ولی اثر انگشت نزدم
  من واحد رااز شخص دیگری خرید کرده بودم واز او شکایت کرده ام ولی حالا فهمیده ام که دست سازنده وفروشنده توی یک کاسه است
  چون من رسیدی به فروشنده نداده بودم و او آن رسید را از سازنده گرفته
  با این اوصاف تکلیف من در جلسه دادگاه چی میشه
  آیا راهی برای اثبات گفته من هست
  در رسید فقط نام بنده بعنوان خریدار قید شده واز فروشنده ویا سازنده نام برده نشده
  با سپاس از وقتی که برای این حقیر میگزارید خدا خیرتون بده

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به هر حال شما نوشته ای را امضا کرده اید که بدهی ندارید. بعید می دانم که شما بتوانید موفق بشوید.

 8. صمد هاشمی
  پاسخ دادن

  جناب دکتر سلام.
  در سال ۸۹ برادرم قراردادی با شرکتی منعقد نمود ولی بعلت عدم توانایی مالی انجام کار را طی قرار شفاهی به بنده ارجاع داد مبنی براینکه سرمایه گذاری ومدیریت کار بامن باشد وسود زیان حاصله ان بامسولیت من
  لذا به علت اطمینان در عالم همخونی وبرادری تنها به یک وکالت نامه کاری در دفتر خانه اسناد رسمی بسنده کردم. چون در پایان کار با کارفرما مشکل بوجود امده ودر دعوی در دادگاه محکوم شده و مبلغ محکومیت هم اکنون نزد دادگاه میباشد بااعتراض کار فرا در تجدید نظر درحال رسیدگیست.
  اینک برادرم مدعی تملک کل مبلغ درصورت برنده شدن در تجدید نظر است وبدون اطلاع من بنده را از وکالت عزل کرده
  خواهشمندم مرا راهنمایی کنید در این خصوص از لحاظ

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چون قرارداد اصلی با برادر شما منعقد شده است، او می تواند شما را از وکالت عزل کند. شما اگر ادعایی علیه بردار خودتان دارید باید جداگانه علیه وی در دادگاه طرح کنید.

 9. عليرضا
  پاسخ دادن

  باسلام و احترام
  شرکت دولتی بهنگام پرداخت پاداش و مطالبات بازنشستگی، مطابق روالی که از قبل بوده از بازنشسته رسید محضری دال بر دریافت آن وجوه میگیرد البته هزینه ثبت را هم خود شرکت میدهد نه فرد بازنشسته و او هزینه ای متحمل نمیشود.
  آیا اخذ رسید و اقرارنامه ثبتی در خصوص دریافت وجه از بازنشسته اشکال قانونی دارد؟ و در صورتیکه کارمند بازنشسته حاضر به آن نشود میشود پرداخت وجوه را مشروط به اقرارنامه ثبتی کرد؟ باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اشکالی ندارد به خصوص که هزینه آن را نیز شرکت می دهد. چرا باید کارمند مسئله را پیچیده کند؟

 10. امیر
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت شما
  اینجانب در سال ۹۰ قرارداد مشارکت ملک خود را منعقد نمودم.
  متاسفانه سازنده فاقد توانایی کافی برای اتمام ساختمان می باشد و قرار داد فی مابین در تاریخ ۱/۸/۹۳ به اتمام میرسد.
  با توجه به رای حکام که نظر به خلعیت سازنده دارند چگونه می توان قرارداد را فسخ نمود(ایا نیاز به حکم مراجع قانونی است؟)….
  با توجه پیش فروش چند واحد توسط سازنده آیا مالک مسوولیتی در قبال خریداران دارد(درصورت فسخ قرارداد)
  در قرارداد بنده و مالک مسوولیت هر گونه پیش فروش به عهده طرف فروشنده است و طرف دیگر مسوولیتی ندارد…
  با تشکر….

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر منظور از رأی حکام رأی داور است، شما می توانید برای اجرای رأی داوری به دادگاه مراجعه کنید. طبیعتا شما مسئولیت ندارید ولی هر گونه فسخ شما ممکن است با اعتراض آنها روبرو شود که در این صورت باید دادگاه سالها به این دعاوی رسیدگی کند.

 11. سید
  پاسخ دادن

  سلام
  سال ۱۳۹۰ یک واحد آپارتمان را در تهران از شخصی خریداری کردم که مستاجر داشت و چند ماه بعد قرارداد مستاجر به پایان رسید اما به اصرار مستاجر و اظهار دلسوزی برای وی، قرارداد را چندین مرتبه تمدید کردم ولی به صورت شفاهی! به دلیل مشغله کاری و مسئولیت در دانشگاه شهرستان (استاد و ریاست دانشگاه) تا به امروز همان مستاجر در واحد سکونت دارد ولی با همان قرارداد سال ۱۳۹۰! به دلیل اینکه میخواهم خانه را مرتب و بازسازی کنم ایشان هم سوء استفاده کرده و چند ماه است که برای تخلیه امروز و فردا میکند.
  ۱- آیا میتونم به صرف منقضی شدن قرارداد با اقدام قضایی سریع او را وادار به تخلیه کنم مثلا با یک مامور دادسرا؟ (به دلیل اینکه خیلی فرصت برای اقدام قضایی طولانی مدت ندارم).
  ۲- ایشان به واحد آسیب فیزیکی زده اند. چگونه میتوانم بدون دادن مبلغ ودیعه (۵ میلیون تومان) او را وادار به تخلیه کنم و پس از تعمیرات واحد مابقی پول ودیعه را به او برگردانم؟ (با توجه به اینکه قرارداد بنگاهی ما سال ۱۳۹۰ به اتمام رسیده!)
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- تخلیه باید از طریق شورای حل اختلاف انجام شود و ربطی به دادسرا ندارد. ۲- اینها مسایل حقوقی است که در همان شورای حل اختلاف رسیدگی و حکم صادر می شود.

 12. امیر
  پاسخ دادن

  باسلام
  پدرم سال ۱۳۶۷ سرقفلی مغازه ای را خریده است.
  از آن زمان تا سال ۱۳۷۹، پدرم با خانم مالک قرارداد سرقفلی داشته است و اجاره سر قفلی را پرداخت می کرده است و در قراردادهای سرقفلی پدرم حق فروش سر قفلی به غیر، تغییر شغل و … را داشته است.
  در سال ۱۳۷۹، مالک، ملک مغازه پدرم را می فروشد. و پدرم با مالک جدید قرارداد یک ساله امضا می کند، (قراردادی دست نویس و بدون شاهد) اما به دلیل عدم آشنایی به قوانین، پدرم در قرارداد جدید، حق واگذاری به غیر ، تغییر شغل و … را از خودش سلب می کند.

  نقل از اجاره نامه :
  “مورد اجاره : یک باب مغازه خوارو بار فروشی واقع در …”
  “واگذاری مورد اجاره در طی مدت این قرارداد منوط به موافقت کتبی خواهد بود”

  پس از پایان قرارداد یک ساله، پدرم دیگر با مالک قرارداد امضا نمی کند، اما اجاره بها را هر ساله طبق قانون به حساب دولت میریزد و مالک اجاره را از طریق اداره دارایی وصول میکند.
  حالا که پدرم دیگر توانایی کار کردن ندارد، می خواهد مغازه را حتی المقدور اجاره داده، و اگر نشد بفروشد.
  تا جایی که من متوجه شدم ، برای واگذاری مغازه باید به دادگاه مراجعه کنیم و دادگاه به مالک مهلت خرید ملک را می دهد و اگر مالک نخرید، پدرم حق واگذاری به غیر را پیدا می کند.
  سوال : آیا با توجه به امضا اجاره نامه اولیه قبل از سال ۱۳۷۶، و با توجه به آنکه اجاره نامه سال ۱۳۷۹ فقط به امضا پدرم و مالک رسیده است و شاهدی امضا نکرده است، می توان اجاره نامه سال ۱۳۷۹ را باطل دانست و اجاره نامه مالک قبلی معتبر گردد. با توجه به اینکه در اجاره نامه سال ۱۳۷۹، مالک تغییر کرده است، ماهیت مغازه از میوه فروشی در قرارداد سال ۱۳۶۷ تبدیل به خواروبار فروشی در قرارداد سال ۱۳۷۹ شده است و همچنین کلیه بندهای قرارداد نیز تغییر کرده است.
  سوال : آیا با توجه به اشتباه تایپی که در متن اجاره نامه بوده و در بند واگذاری اسمی از مالک نبرده شده (واگذاری مورد اجاره در طی مدت این قرارداد منوط به موافقت کتبی خواهد بود) می توان از این بند استنباط دیگری مثل”موافقت پدرم و با اجاره کننده مغازه” کرد.
  سوال : با درج کلمه “واگذاری” در متن اجاره نامه، اجاره دادن سرقفلی از پدرم سلب شده است یا فروش آن یا هردویشان؟
  سوال : معمولا چند ماه به مالک مهلت می دهد که ملک را بخرد؟
  سوال : اگر مالک ملک را نخرید، آیا پدرم می تواند مغازه را برای خودش نگه دارد و نفروشد؟
  سوال : اگر مالک ملک را نخرید و پدرم ملک را فروخت آیا اجاره نامه پدرم با مالک برای نفر بعدی هم معتبر است، یعنی خریدار دیگر نمی تواند تغییر شغل دهد؟
  سوال : اگر پدرم به دادگاه بگوید که می خواهد مغازه را به غیر اجاره دهد، آیا دادگاه باز هم به مالک می گوید که بیاید و ملک را بخرد، یا فقط اولویت در اجاره به مالک واگذار می شود؟
  سوال : اگر پدرم بدون اطلاع مالک، سرقفلی را بفروشد، و مالک شکایت کند، به مالک نصف مبلغ سرقفلی تعلق می گیرد یا نصف حق کسب و پیشه؟

  با تشکر از سعه صدرتان
  ببخشید واقعا برای سلامتی پدرم خیلی نگران هستم، چون یا باید کار کند و از درآمد آنجا روزگار بگذراند ( که دیگر توانش را ندارد) یا باید آنجا را اجاره دهد و از طریق درآمد آن روزگار گذراند، هر چه هم که صحبت می کنیم قانع نمی شود که مغازه را بفروشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، قرارداد بعدی معتبر است و صرف عدم وجود شاهد نمی تواند بر بی اعتباری آن دلالت کند. اگر مالک سرقفلی مغازه را ندهد، پدر شما می تواند از طریق دادگاه اجازه گرفته و سرقفلی را به دیگری واگذار نماید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>