این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل عملی حقوق است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در بخش «مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر موارد» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود.  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. ریحانه فارسی
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد گرامی جناب آقای دکتر شیروی

  زوجه ای در صورت وجود شرایط اکراه از سوی زوج با حضور در دفتر اسناد رسمی ، شرط شماره یک نکاحیه (شرط تنصیف دارایی زوج در صورت طلاق با وجود شرایط مقرر) را به صورت مطلق ساقط نموده است.
  صرف نظر از اکراه، آیا میتوان به ماده یا رای های صادره استناد نمود که اثر اسقاط شرط به اموال موجود به نام زوج به قبل از اسقاط آن بازنگردد.( بر خلاف ماده ۲۴۴ قانون مدنی ) بدین منظور که در صورت طلاق به درخواست زوج با وجود شرایط مقرر شده نصف اموالی که قبل از اسقاط شرط در طول زندگی مشترک بدست آمده است را بتوان ادعا نمود.

  با تشکر
  ریحانه فارسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظرم با این اقساط این شرط، کلا نمی تواند مستند به آن طرح دعوای یا مطالبه ای داشته باشد.

 2. محسن تاجیک
  پاسخ دادن

  جناب آقای استاد دکتر شیروی
  با سلام و احترام
  تعریف شما را از یکی از شاگردانتان شنیدم. خیلی مشتاق بودم که زیارتتان کنم. آدرس وب سایتتان را گرفتم و آمدم. خانه ی زیبا و خوبی دارید. با افتخار تمام هم لینک شدید. انشااله سال آینده بتوانم در جوار شما استاد گرانمایه شاگردی کنم. انشااله

 3. مهدیه
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر

  آیا تمدید قرارداد در پشت قراردادقبلی معتبراست ؟ گرفتن یا نگرفتن کد رهگیری چه تآثیری در اصل قرارداد دارد ؟
  با سپاس از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اشکالی ندارد و کد پیگری برای جلوگیری از تقلب و فروختن یا اجاره دادن یک ملک به دو نفر است.

 4. محمدی
  پاسخ دادن

  با سلام پدرم با پول طلاهای مادر و خواهرم خانه ای خریده و این ملک را بنام خودش زده حکم این خانه چیست ایا با بردن شهود به دادگاه امکان پس گرفتن خانه وجود دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خانه را هر کسی خریده برای او محسوب می شود ولی مادر و خواهر شما می توانند برای مطالبه طلاهای خود علیه پدرتان طرح دعوی کنند و اگر پدرش ما پولی نداشته باشد شاید بتوانند منزل خریداری شده را توقیف کنند.

 5. بابک محمودی
  پاسخ دادن

  سلام وخسته نباشی برادرم کاغذ دستنویسی راکه به امضا خودش ومن رسیده بود ودلالت براین داشت اموالی راکه اینجانب بااوبه مدت دهسال شریک بودیم مابین خود تقسیم کردیم را پاره کرده ونصف انرا قورت داد حالا با اون نصفه پاره پاره از طریق دادگاه جطور میتوانم سابت کنم که نصف این اموال مال من می باشد البته همان موقع که کاغد راپاره وبلعید پلیس رسید ویک گزارش از پلیس مبنی بر پاره شدن کاغذ وبلعیدن ان دارم ایا می توانم در دادگاه کاری از پیش ببرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام آیا کپی از آن دارید؟ آیا مدارک دیگر چطور؟ شهود دارید؟ دادگاه با لحاظ کلیه دلایل و قرائن و امارات حکم صادر خواهد کرد و صرف بلعیدن یک برگه خیلی مشکل زا نخواهد بود.

 6. فاطمه
  پاسخ دادن

  اقا دکتر سلام سوالی خدمتتان داشتم این است که در صورتی که پدر من خانه ای را به من صلح عمری کرده باشد وبه جای من سند صلح عمری و هم چنین سند انتقال ملک را دختر دایی ام امضا کند ، و بعد پدرم فوت کند ایا بقیه وراثمیتوانند ادعا کنند که این صلح باطل وخانه جزءارث است ومن ودختر دایی ام را به جرم جعل سند واستفاده از سند مجعول مورد تعقیب قضایی قرار دهند .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، صلح در این صورت باطل است و جعل منوط به احراز شرایط خودش هست که از سوال فهمیده نمی شود.

 7. محمد علی قنبری
  پاسخ دادن

  با سلام و ادب احترام
  بنده مدیر ساختمان می باشم و یکی از واحد ها در مجتمع خالی می باشد و صاحب واحد ساکن نمی باشد کلید درب ورودی و واحد مجتمع رابه بنگاه دار داده است آیا بنگاه دار نباید با اینجانب مدیر مجتمع هماهنگی لازم را بعمل آورد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، همچین تکلیفی ندارد.

 8. محسنیان
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر، من حق استفاده از برند در بسته بندی محصول توتون را از یکی از شرکتهای اروپایی برای یک کارخانه اخذ کرده ام و شرکت اروپایی و کارخانه ایرانی را باهم لینک کردم، چه نوع قراردادی با کارخانه ببندم که حق و حقوق مرا تضمین کند و کارخانه مورد نظر بعدها با استفاده از برند اخذ شده با شرکت دیگری کار نکند. ممنون میشم دقیق راهنمایی کنید یا نمونه قراردادی معرفی کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چنین سوالی را که مستلزم انعقاد قرارداد و مذاکره مفصل است را نمی توان به اختصار در اینجا پاسخ گفت.

 9. موسوی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد عزیزم. استاد اگه امکان داره ترجمه دقیق فارسی این اصطلاحات را بفرمایید:
  International business law

  International business transactions

  International finance law

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- «حقوق کسب کار بین المللی» یا حقوق بازرگانی بین المللی. ۲- «حقوق معاملات بازرگانی» و ۳- «حقوق تأمین مالی بین المللی»

 10. امید
  پاسخ دادن

  سلام
  حدود ۲ سال پیش ملکی را از شخصی خریداری نمودم
  در مبایعه نامه ذکر شده بود که خسارت دیرکرد تحویل از تاریخ ذکر شده در مبایعه نامه روزانه ۵۰ هزار ت.مان میباشد. شهریور سال گذشته بعد از ۷ ماه کلید را از فروشنده تحویل گرفتم و ساکن شدم. اما تاکنون فروشنده برای سند تفکیکی و پایان کار اقدامی نکرده .(از تاریخی هم که میبایست برای ثبت سند در محضر حاضر شویم ۱۵ ماه گذشته)کنتور برق نیز هنوز نصب نشده و اداره برق تا کنون ۲ مرتبه برق آپارتمان را قطع کرده . با توجه به اینکه در بنگاه هیچ امضایی مبنی بر تحویل گرفتن واحد نداده ام اما گواهی عدم حضور هم نگرفته ام و به اجبار ساکن شده ام آیا می توان برای گرفتن خسارت دیرکرد اقدام نمود؟(در مبایعه نامه ذکر شده در تاریخ مقرر فروشنده باید واحد را در صورت عدم تکمیل تحویل داده و روزانه ۵۰ هزار تومن خسارت بدهد).

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، تحویل که گرفته اید پس خسارت نمی توانی مطالبه کنی مگر برای آن هفت ماه که آن هم با عدم اقدام شما ممکن است خیلی وجه نداشته باشد.

 11. دانشجو
  پاسخ دادن

  سلام استاد بزرگوارسوالی محضرتان داشتم / اگر عقدی غیر نافذ باشد ایا میتوان یکی از طرفین را ملزم به ایفای تعهدات قراردادی نمود؟ یا اینکه این امر فرع بر وجود عقد صحیح هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این امکان وجود ندارد. مگر این که عقد عملا تنفیذ شده باشد.

 12. جواد
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  خواهشمندم بفرمایید کتاب حقوق تجارت جلد یک دکتر ستوده مطالبش کهنه شده یا خیر
  من در دانشگاه بهشتی درس میخونم و استاد این کتاب منبع قرار داده در صورتی که کتاب واسه خیلی وقت پیشه گفت مشایخ نیاز به منبع کم کی یا حتی جایگزین باشه

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام آخه قانون تجارت که عوض نشده است. خود قانون کهنه است. کتاب دکتر ستوده کتاب خوبی است ولی ممکن است کافی نباشد.

 13. پیمان
  پاسخ دادن

  سلام استاد خسته نباشید
  استاد کسی که درکانون وکلای سمنان قبول شده هست میتواند به جای زدن دفتر وکالت وکیل یه شرکت درتهران شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، مانعی ندارد و کلیه وکلا از هر ناحیه که پرونده گرفته باشند می توانند در سراسر کشور وکالت کنند.

 14. حميد
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر
  اگه مشتری در مدت خیار بایع مال بفروشه معامله دوم درصورت إعمال خیار چه حکمی پیدا میکنه؟! به عبارات بهتر بائع به مثل و قیمت مال خود دست پیدا میکنه یا به عین موضوع معامله

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر معامله از نوع بیع شرط باشد در این صورت مشتری حق انتقال نداشته و با فسخ معامله اول معامله دوم نیز کان لم یکن تلقی می شود. اما اگر خیار بایع از جنس مثلا غبن باشد، در این صورت معامله دوم صحیح است و مشتری باید در صورت فسخ معامله اول، مثل یا قیمت مبیع را به بایع اول پرداخت کند.

 15. الهام
  پاسخ دادن

  سلام استاد ارجمندم؛ خسته نباشید
  دو سوال از محضرتان داشتم ۱- اطلاعات مربوط به بحث مقتضی و مانع و شرط و سبب (علت تامه و ..)را از چه کتابهایی باید مطالعه کنیم به کتب قواعد فقه و اصول مراجعه کرده ام ولی همه به مصداق بسنده نموده و از ارائه تعریف اولیه خودداری کرده اند!
  ۲- استاد اگر انتقال قطعی در یک قرارداد فی مابین دو نفر موکول به تأیید مرجع ثالثی شده باشد از مصادیق قرارداد معلق محسوب می شود؟ باکمال سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- این مباحث در کتب اصولی به خصوص در «کتاب رسائل شیخ انصاری) به تفصیل در مورد مقتضی و مانع در باب استصحاب صحبت کرده است. همچنین در کتب فقهی و حقوقی نیز حسب مورد بحث شده است. کتابهای دکتر لنگرودی نیز اینها را تعریف کرده است.۲- لزوم تأیید مرجع ثالث می تواند به صورت شرط تعلیقی باشد ولی ممکن است قرارداد منجز منعقد شود ولی ثالث بتواند آن را فسخ کند که در این صورت عقد معلق نیست.

 16. دريا محمدي
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب خدمت خدمت آقای دکتر شیروی عزیز

  . آقای دکتر یه سوالی برام پیش اومده. خواهش می کنم اگر ممکنه جوابمو بدید.
  در قرارداد انتقال دانش فنی که به صورت اعطای مجوز بهره برداری منعقد میشه، آیا واگذارنده ی می تونه در حین اجرای قرارداد، دانش فنی رو ببره ثبت کنه؟ (با توجه به این که مالکیت همچنان متعلق به او هست). یا اینکه چون ثبت همراه با افشای اون دانش فنی موضوع قرارداد هست و ممکنه حقوق گیرنده رو به خطر بندازه، امکان ثبتش در طول مدت قرارداد وجود نداره؟
  توی قرارداد چطور میشه این موضوع رو لحاظ کرد که امکان ثبت رو برای واگذارنده در طول اجرای قرارداد پیش بینی کنیم؟
  راستش این سوال رو کسی از من پرسید و من می ترسم اشتباه راهنماییش کرده باشم.
  خواهش می کنم اگر ممکنه جوابمو زود بدید.
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، دانش فنی (know-how) با حق اختراع (patent) این فرق را دارد که اصولا دانش فنی ثبت نمی شود بر خلاف حق اختراع. بنابراین سوال دقیق نیست. به هر حال این مسایل تابع قرارداد فی ما بین است که چه حقوقی و تحت چه شرایطی واگذار شده است و آیا صاحب آن حق مالکیت فکری حق دارد آن را ثبت کند یا نه.

 17. شهرام
  پاسخ دادن

  با سلام
  آقای دکتر، فردی به جرم قاچاق ۱۵ قبضه سلاح شکاری که از یکی از شهرهای مرزی ایران خریداری نموده بود در اصفهان دستگیر شده است، رای ۱۰ سال حبس که ۵ سال آن تعلیقی میباشد برای وی صادر میشود، ۲۰ روز فرصت درخواست تجدید نظر وجود دارد آیا میتوان با درخواست تجدید نظر مقدار مجازات ایشان را کاهش داد؟( لازم بذکر میباشد که هیچگونه سابقه و مورد دیگری در پرونده که باعث تشدید جرم شود وجود نداشته است. ) آیا میتوانید در انتخاب وکیل در اصفهان به ما کمک نمایید
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، احتمال این که در تجدید نظر مجازات کاهش پیدا کند خیلی زیاد است. وکیل هم اصولا معرفی نمی کنم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>