این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. حسن
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی.چند تا سوال داشتم ممنون می شوم راهنمایی فرمایید
  ۱-اگر پیمانکار بیع متقابل برای اکتشاف یا توسعه میدان نفتی میلیاردها دلار هزینه کند ولی موفق به کشف یا توسعه تجاری میدان نگردد گفته می شود که هیچ گونه هزینه ای به وی پرداخت نمی گردد.ملاک میدان تجاری چیست.مثلا اگر در قرارداد امده باشد روزی صد هزار بشکه ولی تولید میدان ۹۵ هزار بشکه باشد به پیمانکار چیزی تعلق نمیگیرد و قرارداد منفسخ می شود؟
  ۲طبق نمودار شماره۴مندرج در صفحه۴۲۴ کتاب حقوق نفت و گاز جنابعالی در خصوص مشارکت در تولید ,بعد از استهلاک هزینه هایی که پیمانکار جهت اکتشاف و توسعه میدان متحمل شده است (۴۰ درصد) ایا بعد از استهلاک در صد مذکور به نفت سود اضافه میگردد و سهم پیمانکار بیشتر میگردد یا سود پیمانکار همان ده درصد می ماند

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- تجاری بودن قبل از توسعه میدان است و بنابراین برای آن میلیاردها دلار هزینه نمی شود ولی ممکن است صدها میلیون دلار هزینه شود. آنچه که شما در مورد صد و نود و پنج گفته اید در مرحله توسعه است و این خلط شده است. ۲- معمولا در مشارکت در تولید هزینه صفر نمی شود و همیشه هزینه عملیاتی یا سرمایه ای هست ولی هر مقدار هزینه از ۴۰ درصد کمتر باشد، آن به نفت سود منتقل می شود.

 2. عباسی
  پاسخ دادن

  سلام بزرگوار. ملکی را فروخته ایم. پس از اتمام نقل و انتقالات رسمی، صورتحساب هزینه های واگذاری و اصلاح انشعاب فاضلاب را که تعدادی از اقساط پرداخته شده و تعدادی مانده، به خریدار یعنی مالک جدید تحویل دادیم. خریدار مدعی است این جزو دیون قانونی ملک قبل از واگذاری است و پرداخت اقساط آتی را تقبل نمی کند. این در حالی است که عرفاً اکثر خریداران ملک، مانده اقساط فاضلاب را پرداخت می کنند و حتی ما خودمان هم در خرید ملک جدید بدون هیچ تعهد کتبی همین کار را انجام داده ایم. لطفاً راهنمایی بفرمایید آیا ادعای خریدار صحیح است؟ در چنین مواردی تکلیف چیست و بهترین عکس العمل چیست؟ سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام عرفا اینها به تدریج پرداخت می شود و به خریدار منتقل می شود.

 3. حسین ابطحی
  پاسخ دادن

  آقای دکتر من فقط می خوام بدونم دفترخانه ها با اظهارنامه عدم حضور می دهند چون من قبول نکردم چون خریدار مکلف بوده در ۱۴دی در دفترخانه ای که در مبایعه نامه نوشته شده سند بزنه و من ادعای خسارت کردم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اصولا نه چون دفترخانه فقط در صورتی که روز و دفتر خاصی در مبایعه نامه قید شده باشد، این گواهی را می دهند.

 4. آرزو
  پاسخ دادن

  سلام .اهل گلستانم.شوهرم ملک مسکونی را از پدرش خریداری کرده چون مادرش فوت شده و پدرش ازدواج مجدد کرده از همه وراث از جمله همسر دوم پدرش بعنوان شاهد در مبایعه نامه امضا گرفته ولی در قسمت توضیحات تعهد داده که بعد از فوت پدرش زن باباش تا هروقت که ازدواج مجدد نکرده میتونه اونجا بمونه.الان به مشکل برخوردیم و زن باباش ادعا میکنه که مالک است و اذیت مان میکند .آیا ایشان میتوانند چنین ادعایی داشته باشند.چون ملک بافت قدیمی دارد و از خشت خام است خودبخود در حال تخریب است آیا همسر پدر شوهرم می تواند ملک را مقاوم سازی و یا تخریب کرده از نو بسازد. لطفا راهنمایی ام کنید .از لطف شما متشکرم.من قبلا هم این سوال را پرسیدم ولی جوابی از ناحیه شما دریافت نکرده ام .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چون این حق را دارد که تا آخر عمر از آن استفاده کند، می تواند مقاوم سازی یا بازسازی کند. حتی بنظرم به هزینه خودش می تواند نوسازی کند.

 5. محمد رضا
  پاسخ دادن

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید، اقای دکتر
  در شهریور ماه نود سه سند اپارتمان (حدودآ صد پنجاه میلیون تومان )بنام من در دفترخانه قطعی گردیید ولیکن کل مبلغ مورد معامله را پدر بنده طی سه فقره چک از جاری خودشان به فروشنده پرداخت نمودند ولی با توجه به عمل قلب ایشان و توصیه اکید دکتر مبنی بر عدم استفاده از پله و کار سنگین و اینکه دفترخانه در طبقه سوم فاقد اسانسور بود سند به نام من تنظیم گردیید.بعد از سپری شدن دوران نقاعت در مورخه ۹۴/۰۲/۲۵ سند قطعی از طرف من به پدرم در دفترخانه منتقل گردید. همسر بنده در تیر ماه ۹۴ مهریه خود را ( ۵۰۰ سکه ) به اجرا گذاشت و میخواست اپارتمان فوق را توقیف نماید که بعلت اینکه بنام من نبود موفق نگردید.ایا همسرم میتواند شکایت فرار از دین نسبت به من و پدرم انجام دهد یا خیر؟ضمنآ مدارک پزشکی مربوط به عمل قلب در بیمارستان اتیه و کپی چک ها موجود میباشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر واقعا فرار از دین نباشد، خب به فرض هم شکایت کند، تأثیری ندارد. دادگاه شکایت وی را رد می کند.

 6. محمدعلی
  پاسخ دادن

  باسلام
  بنده دانشجوی سال اول رشته حقوق هستم و می خوام که اگر خدا بخواد و کمک کنه از الان برای ارشد و وکالت برنامه ریزی کنم. رشته ارشد که دوست دارم حقوق نفت وگاز هست و همینطور رشته ی تجارت بین الملل رو هم دوست دارم و بیشتر انگیزم به خاطر تاپ بودن و جای کار داشتن این رشته ها هست. اگر می تونید بنده رو درباره ی منابع این دو رشته و همینطور برنامه ریزی مناسب کمک کنید. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید خوب درس بخوانید و متکی به جزوه نباشید و سرکلاس حاضر شوید.

 7. مهدی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت شما استاد گرامی
  الف ملکی که هنوز ساخته نشده صرفاً از روی نقشه به ب می فروشد و مساحت ملک در مبایعه نامه ۲۸ متر قید می گردد بعد از ساخت به دلیل تغییر نقشه مساحت تبدیل ۴۸ متر مربع می شود و چون خریدار قادر به پرداخت مازاد نیست تقاضای فسخ می نماید قبل از حدوث این مشکل الف ملک را بدون اذن ب به ج فروخته است ،و قبل از اطلاع به ب و بعدا از انعقاد قرارداد دوم با ج در برگه ای بدون تاریخ از شخص ب امضا گرفته که بدون چون در صورت یافتن مشتری برای ملک قرارداد را فسخ نماید و با ارایه این برگه شکایت کیفری انتقال مال غیر با قرار منع تعقیب مواجه گردیده همچنین الف در ذیل همان برگه تعهد داده تا ثمن پرداختی از سوی خریدار را در تاریخ ۳۱/۴/۹۳ همزمان با فسخ قرارداد فوراً پرداخت نماید در ضمن نه اطهارنامه ای ارسال گردیده و نه سند دیگری موجود است، راه حل ب (خریدار) جهت ساقط نمودن اعتبار معامله و استرداد ثمن چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این معامله چون روی ملک خاصی نیست نمی تواند ب بطلان آن را تقاضا کند.

 8. لطفی
  پاسخ دادن

  با سلام
  من ملکی ویلایی خریداری کرده ام آیا می توان بر روی دیوار همسایه که آپارتمان ۵ طبقه می باشد و مشرف به خانه ماست تبلیغات نوشت؟این دیوار در خیابا ن نیست آیا شهرداری می تواند بابت دیواری که مشرف به خانه ماست گیر بدهد؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اصولا کسی حق ندارد روی دیوار کس دیگری تبلیغات یا سایر تصرفات کند و مسایل مشرفیت در مقررات شهرداری وجود دارد که باید از شهرداری سوال کنید.

 9. لیلا یاحقی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی
  بنده مشکل حقوقی برایم ایجاد شده لطفا راهنمایی ام کنید .
  خانه ای قدیمی ۴۰ ساله هست در سه طبقه و هر کدام ۲ دانگ ، یکی از طبقات متعلق به وراث هست که ۷نفرمیباشند ،باتوجه به قدیمی بودن خانه و جهت رفاه دیگر صاحبان طبقات دیگر تصمیم به ساخت و نوسازی این خانه گرفته شده. متاسفانه یکی از وراث همکاری نمی نماید و مساعدت به هیچ عنوان ندارد . باتوجه به موارد گفته شده و اینکه یکی از صاحبان طبقات دیگر هستم چگونه میتوانم مشکل خود را حل و فصل نمایم.
  باسپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام تنها از طریق همکاری و مشارکت می شود مشکلات را حل کرد. در غیر این صورت باید تقاضای افراز – اگر ممکن باشد- یا فروش مال را از دادگاه تقاضا کنید.

 10. میلاد
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی
  چند هفته پیش با این سوال مزاحم حضرتعالی شدم که بنده زمینی خریداری کردم و الان یک سالی هست برای تحویل گرفتن آن مجبور به طرح دعوی در دادگاه شده ام . ثمن معامله ۸۰۰ میلیون تومان بوده است و بنده همه ثمن معامله را به فروشنده پرداخت کرده ام منتها ۱۰۰ میلیون آخر را در دفترخانه در حضور سردفتر و کارمندان دفترخانه در وجه پسر خوانده(فروشنده) بابت خرید زمین نوشته ام و پس از وصول از امضای سند امتناع کردند و پس از شکایت بنده خوانده و پسرش اذعان دارند که ۱۰۰ میلیون آخر بابت شیرینی معامله بوده است و بنده در جلسه قبلی دادگاه به اشتباه از قاضی درخواست نموده ام که اگر پسر خوانده قسم بخورد که این مبلغ را بابت شیرینی دریافت نموده است بنده قبول دارم و او را به خدا واگذار میکنم و در جلسه امروز دادگاه پسر خوانده با حاضر شدن در جلسه قسم را انجام داد. و به علت نبود وقت برای حل موضوعاتی وقت بعدی برای دادن رای صادر شد.
  آیا بنده میتوانم با حاضر کردن شاهدین دفترخانه در جلسه بعدی دادگاه یا پس از رای قاضی در دادگاه تجدید نظر کاری برای ثابت کردن کذب بودن قسم او و استرداد این مبلغ انجام دهم؟
  آیا با شکایت در دادگاه کیفری با توجه به مشروع نبودن همچین مبلغی برای شیرینی میتوانم کاری برای استرداد این مبلغ انجام دهم؟
  ممنون میشم از جوابتون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب خودت چنین چیزی را گفته اید. دیگر دنبال چی هستید؟ بنظرم فایده ای ندارد.

 11. مریم
  پاسخ دادن

  سلام
  جناب آقای دکتر
  من یه آپارتمان پیش خرید کردیم در مهر ماه ۹۲، که تاریخ تحویل آن آبان ۹۳ بود، حتی در قرارداد هم ذکر شد ولی در این تاریخ تحویل ندادند، حتی در قرارداد تاریخ تحویل سند با معرفی محضر قید شده بود ( ۱۲خرداد ۹۴) که هنوز در این تاریخ خانه آماده نبود که سند زده شود و ما گواهی عدم حضور ایشان را از محضر نیز گرفتیم، طی صحبتهای مکرر با سازنده خانه قرار شدخانه را آخر برج ۳ تحویل دهد که نشد قول برج ۴ و ۵ را هم به ترتیب داد ولی هنوز تا این لحظه خانه را تحویل نداده، حال عاجزانه ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید که باید چه کاری انجام بدیم؟ آیا باید از ایشان شکایت کنیم؟ با شکایت کردن این آقا نمیتونه اذیتمون کنه، ما حتی روی حرف ایشون مراسم عروسی خودمون رو برگزار کردیم ولی هنوز خانه ای برای سکونت نداریم. ایشان روزی ۵۰هزار تومان نیز خسارت تعیین کرده بودند برای تاخیر در تحویل دادن

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، یا باید صبر کنید یا به دادگاه حقوقی شکایت کنید راه دیگری ندارید. البته این روزها همه سازندگان تأخیر دارند.

 12. هادی نودهی
  پاسخ دادن

  سلام ایجانب قصد دارم در مقطع کارشناسی حقوق ادامه تحصیل بدم.برا ازمون وکالت و سر دفتری میتوانم با رشته حقوق ارشاد کیفری یا ارشاد مدنی ادامه بدم؟
  .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حقوق ارشاد کیفری یا ارشاد مدنی آشنا نیستم. علمی کاربردی هستند؟

 13. یاور
  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشد ساله گذشته خانه ای مسکونی را به خریدار فروخته شد ولیکن در مبایعه نامه ذکر شده بود که انباری واحد مذکور با انباری دیگری در روز موعد دفتر خانه جا به جا خواهد شد اما سر دفتر روز تنظیم سند اعلام کرد باید ابتدا کل سند با انباری داخلش به نام خریدار منتقل شود سپس ایشان با سند تک برگی جهت جا به جایی انبار مجدد اقدام کند و این مطلب از ایشان بصورت کتبی پشت مبایعه نامه قول و امضا گرفته شد و سند به نام ایشان منتقل شد ولیکن ایشان پس از گذشت یکسال اقدامی نکرد و اخیرا هم با ارسال اظهار نامه خواستار تخلیه همان انباری بزرگتر شده در صورتی که طی این مدت انباری دیگری تحویل ایشان بوده لطفا راهکار و ارایه طریق فرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید از طریق دادگاه حقوقی طرح دعوی کنید.

 14. ali reza
  پاسخ دادن

  باسلام وخسته نباشید
  استاد عزیز اینحانب صاحب خانه میباشم ک در سال ۹۰برای انجام ساخت ساز جدید ب پیمانکار سپردم و در سال ۹۱ پیمانکار بیش از چیزی ک هزینه کرده ادعا دارد از این رو از اپیمانکار شکایت کردم..ک طی این سه سال هر بار توسط پیمانکار تقاضای تجدید نظر را میکرد ک اینقدر ب طول انجامید حال بعد سه سال رای دادگاه مطالبه پیمانکار را یک سوم طلبش ک در روز اول دادشت را صادر کرده .اکنون پیمانکار طلب تاخیر تادیه کروه .خواستم بدونم تاخیر تادیه از چ زمانی محاسبه میشود.و این کار پیمانکار اتلاف زمان نبوده .باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، احتمالا از زمان طرح دعوی اخذ خسارت.

 15. علی
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید
  بنده در یک روستا از توابع استان کرمان دارای منزل مسکونی میباشم که از پدر ارث رسیده اما هیچ مدرکی ازش ندارم اما برادران و خواهرم به جز یک نفر از برادران قول نامه را و دهیاری ان را امضا کردن ایا میتوان این را به سند مالکیت تبدیل کرد و چطور می توان ان را مالکیت کرد؟ ایا امضا اون یک نفر مهم است؟ راه رو بهم نشون بده
  ازتون بابت تحمل و پاسخگویی تون تشکر میکنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام گرفتن سند رسمی تابع مقرراتی است که باید به اداره ثبت منطقه خودتان مراجعه کنید و تشریفاتی دارد که باید طی شود.

 16. رامین رفیعیان
  پاسخ دادن

  باعرض سلام خدمت شما
  اینجانب اردیبهشت ماه سال ۹۱ ملکی که هنوز شروع به ساخت نشده بود به صورت پیش فروش خریدراری کردم و تقریبا” ۵۰% ثمن معامله راپرداخت نموده و مابقی ۳۶ ملیون بصورت اقساط تعیین گردید که (قرار براین بود که اقساط پرداخت نشود) آپارتمان با تاخیر یکسال و نیم به پایان رسید و لی سازنده ملک رو تحویل نداد و گفت به من قسط ندادید، به توافق رسیدیم آن ملک را از من بخرد وملک دیگری پیش فروشی به من بفروشد که ۷۰% بهای آن را در ملک دوم ثبت نمودیم و مابقی طی یک ۲ فقره چک ۵تومن و ۵۳ تومن پرداخت شود و شرط شد در صورت عدم وصول چکها معامله دوم فسخ و قرارداد اول با ۱۰ملیون ضررو زیان به قوت خود باقی خواهد بود، الان ۵ ماه از تاریخ چک ۵۳ تومنی گذشته ولی امروزو فردا میکند و حاضر به فسخ قراردادنیز نمیشود، آیا طرح دعوای حقوقی به صلاح می باشد یا خیر ؟ ضمنا” املاک هم پاسخگو نیست میگوید به من ربطی ندارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر توانستید ظرف سه ماه توافق کنید، بهتر است والا بعدش بروید سمت دادگاه.

 17. میر محسن
  پاسخ دادن

  با عرض سلام
  اینجانب یک خودرو را به یک نمایشگاه اتومبیل شش ماه قبل فروختم و پس از آن موقع وکالت در دفترخانه نمایشگاه قول نامه را از من گرفت و حالا پس از شش ماه هنوز اقدام به نعویض پلاک نکرده است و خلافی ماشین بالا رفته است و در ضمن من مدرکی دال بر فروش ماشین ندارم و فقط یک عدد چک که در آن نوشته شده بابت فروش خودرو و چک نیز پاس شده است و هنوز پلاک و سند خودرو به اسم من می باشد، حالا برای اینکه دیگر با پلاک من تخلف نکند چه کاری می توانم انجام دهم، آیا می باید از نمایشگاه شکایت کنم یا اینکه از فردی که نمایشگاه ماشین را به وی فروخته است

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام طی یک اظهار نامه رسمی به وی اخطار بدهید که مسئولیتها متوجه شما است و زودتر برای زدن سند اقدام کند.

 18. شیوا
  پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر

  یک نامه از اداره دارایی دریافت کردم بابت ارزش واحدم دارایی ارزش واحد را خیلی غیر واقعی محاسبه کرده واحدی که نهایتا با کابینت متری دو تومان باشد را خام متری ۳ محاسبه نموده چه اقدامی میشود انجام داد ؟؟؟
  واحد نوساز و دریک محله قدیمی در حاشیه است

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر برای اخذ مالیات است شما می توانید به میزان مالیات تشخیص شده اعتراض کنید.

 19. مهران
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  همسر بنده که صاحب ۶ دانگ منزل شخصی(دو سند ۳ دانگ) میباشد به اصرار برادر خود سندی را به دستخط برادر امضا نمود مبنی بر اینکه اگر برادر مبلغی پول را به فرد سومی برنگرداند ، ان فرد صاحب ۳ دانگ منزل خواهد شد و امضا و اثر انگشت زده و به فردی که از وی پول قرض شده داده… با توجه به اینکه برادر وی توانایی بازپرداخت ندارد ایا فرد قرض دهنده میتواند ۳ دانگ را از همسر بنده بستاند؟
  قابل ذکر است که سند دستخط عادی بوده و سند محضری نیست

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بلاخره هر کس تعهدی داد باید عمل کند. اصرار و عدم اصرار فرقی ندارد.

 20. آرمان
  پاسخ دادن

  با سلام
  بنده می خواهم آپارتمان خود را بفروشم. سوال بنده در مورد مساحت قابل فروش آپارتمان است،جدا از مساحت مفید آپارتمان (۱۲۵ متر)، آیا مساحت انباری و پارکینگ اختصاصی واحد (هر کدام در حد ۱۰ متر) نیز قابل فروش است؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اصولا انباری و پارکینگ همراه با خود آپارتمان خرید و فروش می شود مگر این که کسی جداگانه آن را بفروشد که سند ثبتی باید به تناسب اصلاح شود.

 21. رضا
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید.. من ماشینی رو خرداد ۹۳ از کسی خریداری کردم..الان (شهریور۹۴) مشکلی پیش آمد بردم تعمیر،متوجه شدم سر سیلندر قبلا شکسته بوده، آیا می تونم از ایشون غرامت بگیرم؟ چه کار باید بکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر بتوانید ثابت کنید که قبل از تحویل گرفتن، این عیب وجود داشته است می توانید خسارت بگیرید.

 22. سموات
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و تشکر برای وقتی که بابت پاسخگویی قرار می دهید.اینجانب اپارتمانی را در شهریور سال ۹۳به صورت پیش خرید معامله کردم.در صورتی که ملک تقریبا تمام.شده بود وبه گفته سازنده به علت بی پولی کار تمام نشده بود .بنده طبق قرارداد که در بنگاه تنظیم شد در سه وعده پول پرداخت کردم و ۲۰میلیون برای روز تحویل در ۱۶ابان و ۲۵میلیون برای سند زدن در تاریخ ۲۰اردیبهشت ۹۴باقی ماند.زمان تحویل سازنده ادعا کرد که پول کم اورده و گاز و برق و اسانسور را اماده نکرده بود .برای هروز دیر کرد مبلغ ۱۰۰ هزار و هرروز دیر کرد سند ۷۰هزار قرار داده شده.ما بااین شرایط ملک را تحویل نگرفته و شکایت کردیم.در مهرماه تاریخ دادگاه داریم.سازنده امروز تماس گرفته و میگوید برق و گاز حاضر شده و اسانسور عم به زودی حاضر میشود و میخواد ۲۰میلیون را بدهیم.در صورتی که با توجه به قرارداد جریمه ها بیشتر از این مبلغ شده.تهدید میکند که ملک را اجاره میدهد یا میفروشد.به نظر شما ما روند دادگاه را دنبال کنیم ایا میتوانیم ملک را تصرف کنیم.ایشان میتواند بعدا سند نزند.؟چگونه میتوانیم ضمانت اجرایی برای اینکه بعدا سند بزند بگیریم؟ایا در دادگاه نتیجه میگیریم یا بهتر است توافق کنیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بنظرم باید با توافق این مسایل را حل و فصل کنید. اینطور نیست که راحت بتوان خسارت گرفت به خصوص اگر شما هم تعهدات متقابل خود را انجام نداده اید یا تأخیرات واقعا خارج از قصور فرد بوده است.

 23. محمد
  پاسخ دادن

  با سلام : اینجانب زمینی راباوکالت خریداری کردم و وکالت را گم کردم چیکار کنم؟ باسپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام یک رونوشت را می توانید از اداره ثبت و از طریق دفتری که وکالت ثبت شده دریافت کنید.

 24. hosin
  پاسخ دادن

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  من شاکی از شخصی هستم که پرونده ما در محکمه در جریان است .
  متهم دارای ۲ امضاء متفاوت میباشد که البته این موضوع در روابط مطرح شده ما خللی وارد نکرده اما با توجه به اینکه امضا نشانه هویت یک فرد است این کار ایشان میتواند حمل بر سوء نیت ایشان باشد و قرینه ای بر این موضوع باشد؟
  از لطف عالی تشکر میکنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، داشتن دو امضا الزاما به معنای سوء نیت نیست ولی می تواند همراه با سایر قرائن سوء نیت تعبیر شود مثلا کسی که چک را با امضای دیگری امضا کند که بانک آن را نشناسد و رد کند.

 25. محمد
  پاسخ دادن

  با عرض سلام پدر بنده در مهریه خانمم ملک مسکونی گذاشه بعد از مدتی برای برادرم ملک مسکونی با ساخت گذاشت و برای اینکه در حق من ظلم نشود ملک خانمم من را گرفتن و دو دهانه مغازه ساخته نشده گذاشتن ولی در سند نوشتن حق فروش نداریم ایا چنین چیزی ممکن هست؟و ایا میشود ان ملک را بجای فروش به کسی ببخشم؟در ضمن پدر مادر سلام هستن و فوت نشدن

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام یعنی در سند رسمی آمده است که شما مالک هستید ولی حق فروش ندارید؟ بعید می دانم چنین چیزی ثبت شود مگر به صورت صلح باشد که آن هم باید محدود به زمانی باشد.

 26. دسترنج
  پاسخ دادن

  سلام استاد فرمودید عین رای را ذکر کنم :
  در خصوص دادخواست ب م به طرفیت وراث قانونی ح ش به خواسته تقاضای حکم فسخ وتخلیه یکباب مغازه به علت تعدی وعدم پرداخت اجاره دادگاه نظر به مختویات پرونده واینکه خواهان اظهار داشته که یکباب مغازه در تاریخ ۱۳۶۹ یکباب مغازه را بصورت سرقفلی واگذار کرده که بعدا مستاجر اقدام به ایجاد بالکن کرده وسه سال است که اجاره پرداخت نشدهدادگاه نظر به مراتب فوق شهر … از شهرهای اعلامی قانون ۵۶ نیست ودعوی بدین نحو قابلیت استماع نداشته وقرار عدم استماع صادر شده حال چطور دادخواست بدم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب این حکم خوبی به نفع شما است. شما می توانید با ارائه مدارک مالکیت صرفا تقاضای تخلیه کنید.

 27. سید علی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت شما
  جناب آقای دکتر با توجه به اینکه اینجانب ملک کشاورزی مورثی از پدرم را مدت ها پیش فروخته ام و پس از چند مدت به دلیل اینکه چکی داشتم و به دلیل عدم وصول آن شخص مذکور از طریق اداره ثبت اقدام به توقیف این ملک کرده و پس از چند مدت و طی مراحل در اداره ثبت ملک را به مزایده گذاشتند پس از مراجعه به چندین وکیل هنوز به جواب یا راه مناسب برای جلوگیری از فروش ملکی که به شخص دیگر داده ام و حال به مزایده گذاشته شده نیافتم از جنابعالی تقاظای راهنمایی دارم
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خریدار باید به عنوان ثالث اعتراض کند چرا شما نگرانید نکند صوری فروخته اید.

 28. ایمان
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید

  بنده یک ملک تجاری میخاهم بخرم .مساحت کل ملک ۳۶ متر و به دو باب مغازه ۱۸ متری که یکی سر نبش خیابان .دیگری کنار ان میباشد تقسیم شده (نه تفکیک .و نه افراز )سند ششدنگ تک برگ میباشد .مالک سند <شش دانگ سند را درهن شخصی به مبلغ سیصد میلییون تومان گذاشته است (در دفتر خانه انجام شده و مهر ونام شخص بشت سند محرض میباشد.
  ۱٫ایا ۳ دانگ از ملک قابل معامله استیا باید ششدانگ از رهن خارج شود.
  ۲٫اگر ۱۸ متر مرغوب ان را بخاهیم بخریم باید چطور بخریم؟مشاع .افراز .تفکیک ؟
  ۳٫ایا میشود کسی که کل ملک در رهنش است در دفتر خانه حاضر شود و در قبال دریافت نصف بول رهنش دو دونگ را ازاد نماید ؟
  (لازم به ذکر است مالک سند بدهی به بانک ها دارد ولی نه با این سند ).
  ضمنا دو دونگ ملکی که مورد نظر اینجانب است در حال حاضر در رهن و اجاره یکساله شخص دیگری است .
  خواهشمندم هر چه سریعتر راهنمایی بفرمایید چون واقعا گیر کردم ومعامله رو یک با ر به هم زدم.الان میترسم دوباره برم جلو .با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ۱- بله. ۲- باید به صورت مشاع بخورید و قید کنید که این بخش در تصرف شما باشد البته خطرات خودش را باز دارد. ۳- امکانش هست ولی بعید است که بتوان آن را ثبت کرد.

 29. حسین ابطحی
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  اینجاب در اردیبهشت ۹۳ یک واحد آپارتمان خریداری کردم و سر موقع تمام چک های خود را پاس کردم و در شهریور ۹۳ تحویل گرفتم و قرار بود در ۱۳دی ۹۳ سند بنام من بزند و ایشان در دفترخانه حاضر نشد و بنده عدم حضور فروشنده را گرفتم در مبایعه نامه ذکر شده که ملک سند نداره و ایشان در حال گرفتن سند وقرار بود در دی ماه سند را آماده کند .من از ایشان ادعای خسارت کردم و فروشنده قبول به پرداخت خسارت نمی کند و حال شکایت کردم و فروشنده هم برای من اظهارنامه فرستاده که در ۲۴ شهریور ۹۴ در دفترخانه ای که خود معین کرده بروم و سند بزند در صورتی که در مبایعه نامه دفترخانه دیگری ذکر شده و اعلام کرده اگر نروم عدم حضور بنده را می گیرد تا از من خسارت بگیرد .اگر ممکن است مرا راهنمایی کنید با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شما می توانید اصرار کنید که همان دفترخانه مذکور در مبایعه نامه مراجعه کند ولی خب چه دلیلی برای اصرار طرفین است؟

 30. محدثه
  پاسخ دادن

  سلام. شوهرم تعهد محضری بابت مسکن مهر به بنده داده و به عنوان مهریه اما جایی ثبت نکرده که به عنوان مهریس…الان من اون مسکن رو فروختم و اداره مسکن میگوید چون اقا همسر ندارد حذف میشود … و فردی که از من خریده ادعای خسارت میکند آیا باتعهدی که من از شوهرم دارم میتوانم من هم از او شکایت کنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله شما هم متقابلا می توانید شکایت کنید.

 31. غلامی
  پاسخ دادن

  با سلام و سپاس
  جناب آقای دکتر بنده در سال ۸۲ در شیراز پیش خرید آپارتمان ثبت نام کردم. طی این ۱۲سال مرتبا مبالغی پول پرداخت کرده ام. با توجه به تاخیر در ساخت و سایر مسائل تعدادی از پیش خریداران طرح شکایت کردند و دادگاه با کسب نظر کارشناس برای ایشان تعیین قیمت نموده. طبق قیمت اعلام شده از سوی کارشناس دادگاه در حکم، مبلغ پرداختی بنده تا کنون ۲۰میلیون بیش از حکم دادگاه برای آن عده از اعضا هست. سوال: آیا با بیان عرض حال و طرح شکایت جدید، می توانم اضافه مبلغ پرداختی خود به تعاونی را مطالبه نمایم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بله اگر آپارتمان به شما تحویل شده است واگر نشده است فعلا صبر کنید.

 32. علی
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت استاد گرانقدر
  با توجه به ماده ۴۴۴ قانون مدنی که احکام خیار شرط را به مواد ۲۳۴ الی ۲۴۵ ارجاع داده ، اگر قرار باشد برای استفاده از خیار تخلف از شرط همان شرایط و مراحل مواد مذکور طی شود چه لزومی داشته تا قانونگذار ماده ۴۴۴ را در قانون آورده است ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب این یک امر معمول است که بجای تکرار به مواد مورد نظر ارجاع داده است و اشکالی بنظر نمی رسد. در مواد ۲۳۴ الی ۲۴۵ مسئله از جهت شرط ضمن عقد بررسی شده است و در ماده ۴۴۴ موضوع از جهت خیارات بررسی شده است و چون احکام آن قبلا در مواد مذکور ذکر شده است، قانونگذار به ارجاع به آن مواد اکتفا کرده است.

 33. محمدرضا محوریان
  پاسخ دادن

  باسلام و عرض ادب
  اینجانب حدود ۴۵ روز پیش خودروی سواری خریداری نمودم که متاسفانه چون فروشنده اشنا ومورد اطمینان بود این معامله در منزل فروشنده انجام شدوباز بر حسب اطمینان قرار داد کوتاهی در چند خط یادداشت کردیم که قرار شد فردای ان روز قرار داد کاملی تنظیم شود در دونسخه مبلغ ۲۰ میلیون تومان ان طی چک نقدی پرداخت شد و۲۰میلیون ان طی ۶فقره چک ۱ماه اتوموبیل فوق را با توافقی که انجام شد بامالک با یک سال بیمه بدنه وثالث خریداری نمودم ان شب خودرو را تحویل گرفتم که قرار شد صل چند روز اتی جهت تنظیم قولنامه و همچنین انجام بیمه ثالث وبدنه اتوموبیل به یکی از دفاتر بیمه مراجعه نماییم که در روزهای بعد از معامله فروشنده نه برای انجام بیمه ها ونه قولنامه مراجعه ننمود بعد طی تماس های تلفنی که داشتیم قرار شد بیمه ثالث وبدنه اتوموبیل را من انجام دهم و مبلغ را از چک اول کم کنیم حالا که موعد چک اول شده فروشنده هزینه بیمه اتوموبیل را که۲میلیون تومان است قبول نمیکند وهمچنین حاضر به تحویل قولنامه ویا نوشتن قولنامه دیگری نمیشود .الان اتوموبیل با بیمه نامه ها در اختیار من است ولی قولنامه ای در دست ندارم وچک اول را هم که مال چند روز پیش است مسدود کرده ام تا ببینم حاضر به ارائه قولنامه و مبلغ رهن میشود که این امر هنوز اتفاق نیفتاده درضمن به نظر میرسد قیمت روز اتوموبیل در تاریخ معامله از قیمت خریداری شده کمتر میبوده با احتساب هزینه بیمه حدود ۵ میلیون در این معامله متضرر شده ام که مدرکی هم در دست ندارم .
  ایا میتوانم اقدام قانونی انجام دهم و به حق و حقوق خود برسم .ایا امکانش هست قیمت خودرو کارشناسی شود که در روز معامله ارزش واقعیش چقدر بوده. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیلی سخت مگر اینکه ادعای غبن بکنید. آن هم باید در دادگاه مطرح شود.

 34. مائده
  پاسخ دادن

  باسلام خدمت آقای دکتر شیروی
  حدود۶ماه شوهرم در یک شرکت خصوصی مشغول بکاره و برای عقد قرارداد ی چک و سفته ازش گرفتن
  ازونجاییکه مسئولین این شرکت خیلی بی نظم و بی برنامه هستن شوهرم قصد شکایت بخاطر نگرفتن حق و حقوقش از مدیرعامل رو داره
  سوالی ک از شما آقای دکتر دارم اینه ک ب چه صورت میشه مدارک رو از این شرکت درخواست کرد و گرفت؟
  ضمنا یکی از تهدیدات مدیرعامل این شرکت درمورد ب اجرا گذاشتن چک و سفته اینه ک اگر کسی از دستم شکایت کنه و پامو ب دادگاه بکشونه حتما چک و سفتشو ب اجرا میذارم
  بنظر شما باید کوتاه اومد یا مراحل قانونی رو پیش گرفت؟؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر حق و حقوقی از وی ضایع شده است، باید به اداره کار مراجعه کند و نگران چک و سفته هم نباشد که آن شرکت نمی تواند خیانت در امانت کند والا مرتکب جرم شده است و شما می توانید علیه وی شکایت کیفری کنید.

 35. کیان
  پاسخ دادن

  با سلام
  بنده یه چنتا سوال از شما بزرگوار داشتم اگه امکانش هست میخواستم راهنمایی کنین سپاسگزار میشوم
  یه ملکی امسال خریدم که یک پارکینگ در دوسند در یک آپارتمان بود و من اصلا از این موضوع خبر نداشتم و تمام پول فروشنده رو تمام و کمال پرداخت کردم فقط ۲۰ میلیون واسه محضر نگه داشته بودم که روز محضر موقع تحویل کامل ملک از این موضوع باخبر شدم که پارکینگی که من خریده بودم اصلی و فروشنده پارکینگی که نشونم داد مزاحم بود و تحویلم میخواست بده و درسند اصلی بود خلاصه قیمت پارکینگ رو باهم طی کردیم و مشکل حل شد فقط قرار شد که فروشنده سند رو ببره و پارکینگ رو مزاحم بزنه که زد زیرش و گفت پشیمون شده و ملک رو نمیفروشه و مبلغ پشیمونی تو قولنامه رو با پولام کامل بهم برگردوند در ضمن قرار بود سند سه دنگ سه دنگ به نام من و همسرم زده بشه که تو قولنامه هم ذکر شده بودو املاک پشت هردو قولنامه ذکر کرد که این قولنامه بین فروشنده و خریداران فسخ شده و هیچ ادعایی نداریم و امضا از هر دو طرف و سه تا شاهد هم پشت قولنامه زده شد وپس از گذشت دو هفته متوجه شدیم که فروشنده رفته از املاک شکایت کرده که ایشون قولنامه رو فسخ نکرده و اصلا از این موضوع خبر نداره و در ضمن پشت قولنامه املاک اشتباه کرده که نوشته نشده فسخ کننده فروشندست فقط نوشته معامله بین هردو طرف فسخ شده میخواستم بدونم تکلیف من این وسط چی میشه و مشاور املاک پول کمیسیونی که پرداخت کرده بودم رو پس نمیده و فروشنده رفته از املاک در اتحادیه شکایت کرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، مشکل شما پول کمیسیون اگر هست قانونا شما حق ندارید پس از فسخ آن را از بنگاه تقاضا کنید، کار بنگاه که مثل میوه فروشی به شرط چاقو که نیست. آن کارش را انجام داده است حال اگر بعدا شما قرارداد را فسخ کردید به آن چه مربوط است که نباید کمیسیون بگیرد.

 36. مصطفوی
  پاسخ دادن

  با عرض سلام واحترام خدمت استاد بزرگوار

  بنده ارشد حقوق تجارت بین الملل هستم ودرخصوص شرکت در دوره های تخصصی و عالی حقوق و قراردادهای نفتی و بین المللی از جنابعالی درخواست مشاوره و مساعدت داشتم اینکه در کدام موسسه یا وزارتخانه می توانم دوره های مذکور در نزدیکترین و کمترین زمان ممکن با اخذ مدرک رسمی و معتبر بگذرانم.

  با تشکر
  رقیه مصطفوی خانقاه از تهران

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام برخی دوره ها برقرار می شود که می توانید شرکت کنید ولی بنده هیچ دوره ای را توصیه یا تبلیغ نمی کنم.

 37. مجتبی
  پاسخ دادن

  با سلام یه سوال داشتم
  من اقتصاد کشاورزی خوندم میخوام ارشد صنایع یا مدیریت شرکت کنم میخواستم بدونم اگر دکتری این دوتا رشته را بگیرم.
  برای جذب در هیئت علمی بخاطر مدرک لیسانسم که با ارشد و دکتری، هم خوانی ندارد به مشکلی نمیخورم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب مشکل که می خورید.

 38. ali op
  پاسخ دادن

  با سلام ملک بنده ۲۶۰متر مربع است که ۶۰ متر مربع از ان در طرح تعریض خیابان قرار گرفته است از شهرداری بما اخطار امد وما رفتیم تا با شهردار منطقه مذاکره بکنیم ارزش ان ۶۰ متر مربع ۳۰۰میلیون تومان است وما بجای ان از شهردار جواز می خواستیم ولی شهردار چندین سال است که امروز فردا می کند ما حالا باید چه کنیم با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید با مذاکره با شهرداری حل و فصل کنید.

 39. حامد الداغی
  پاسخ دادن

  با سلام و سپاس از پاسخ به سوالات

  بنده در سال ۹۲ یک آپارتمان در یک مجتمع مسکونی ۱۴ واحدی خریداری کردم کل مبلغ به غیر از ۲۰ میلیون تومان جهت تنطیم سند به فروشنده پرداخت شد. متاسفانه به علت در رهن بودن سند زمین مجتمع توسط سازنده امکان انتقال سند به بنده وجود ندارد. فروشنده آپارتمان را به صورت قولنامه خریداری و به همین صورت به بنده فروخته است.
  حال بنده برای تنظیم سنده باید از فروشنده شکایت کنم یا سازنده؟
  مراحا شکایت به چه صورت است و چقدر طول می کشد؟
  متشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید علیه فروشنده مستقیم خودت طرح دعوی کنید.

 40. علی
  پاسخ دادن

  با سلام واحترام
  به استحضار می رساند اینجانب یک واحد آپارتمان را از پیش خریدار اول، خریداری کرده ام که پیش فروشنده نیز قرارداد را امضاء کرده است. موعد تحویل واحد پایان مرداد ۹۴ می باشد که متاسفانه پیش فروشنده از کار خیلی عقب است ،ضمنا در قرارداد ما قید شده است تعداد طبقات مسکونی ۶طبقه می باشد ولی متاسفانه وی یک طبقه به آن افزوده است و در قرارداد قید شده که پرداخت اقساط متناسب با پیشرفت کار انجام خواهد شد، و برای هرماه تاخیر در تحویل واحد مبلغ ناچیزی در حدود ۷۵۰هزار تومان در ماه پیش بینی شده است.به نظر حضرتعالی بهترین کار در حال حاضر برای استیفای حقم چیست ؟لطفا بنده را راهنمایی فرمایید.سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید اگر تخلفی از قرارداد شما انجام شده است علیه فروشنده مستقیم خودتان و فروشنده اصلی طرح دعوی کنید.

 41. اشرف
  پاسخ دادن

  با سلام دو سال پیش خانه ای را اجاره کردم سال اول رهن کامل سال وم شش ماه کرایه کردم رهن واجاره بعد از شش ماه به دلیل پاره ای مسائل دوباره شش ماه دیگر تمدید شد البته با اجاره نامه جدید الان سر تاریخ تخلیه من پانزده روز جلو تر به صاحب خانه اطلاع دادم ولی نه پول پیش را میدهد ونه خانه را برای اجاره بعدی نزد بنگاه میگذارد ما نیز دنبال خانه بودیم وخانه ای را پیش پرداخت دادیم تکلیف من این وسط چه میشود در ضمن این اقا تماسهای ما را جواب نمیدهد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فعلا ملک را تخلیه نکنید و از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>