این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. رخساره
  پاسخ دادن

  با سلام
  استاد محترم چه فرقی بین نظریه ی قراردادی و نظریه ی استقلال در مورد قانون حاکم بر تشریفات شکلی داوری وجود دارد که در کتاب داوری تجاری خود بین آن ها قائل به تمایز شدید.
  از پاسخ شما متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام توضیحات در کتاب آمده است و امکان توضیح بیشتر در اینجا نیست.

 2. فرزين
  پاسخ دادن

  آقای دکتر با سلام و احترام
  آپارتمان خودرا در ٢٣/۶/٩٣با یک آپارتمان نوساز معاوضه کردم که از آپارتمان نوساز ٢٠% کا ر مانده بود که شامل تکمیل واحد ها و مشاعات ساختمان می باشد.و قرار شد در ١۵/۹/٩٣ تحویل دهد که بنده نیز از شهریور ماه تا آبان ٨۵ میلیون تومان به مالک پول پرداخت کردم و مابقی ثمن هم همین آپارتمانی که در آن ساکن هستم و مابقی هم وام بانکی می باشد. ولی متاسفانه درتاریخ قید شده نتوانست تحویل دهد و با توافق طرفین قرار شد به ١۵/٢/٩۴ تحویل دهد و در قرارداد مبایعه نامه قید شده که وقتی واحد را به ما تحویل داد ماهم آپارتمان را تحویل و بعد برای ایشان سند بزنیم و سند آپارتمان نوساز را هم در شهریور ٩۴ بزنیم و گفت چون نوساز و کار داره به اون موقع موکل کنیم ولی باز هم همکنون اردیبهشت شده و مالک ساختمان را آماده نکرده .و دراین مدت بنده تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم
  ١- مالک و سازنده دعوا دارند و مالک میگه از سازنده شکایت کرده
  ٢- ملک توقیف شهرداری شده و خلافی داره و به اجرای ثبت ابلاغ شده و مالک خلافی را پرداخت نمی کنه البته میگن حدود ٨٠ یا ٩٠ میلیون و شهرداری گفت ماده ٧٧ شاملش شده
  ٣- میگه شما آپارتمانتان رابدید من ساختمان را تکمیل کنم و سازنده هم میگه پول نداره و ۵ واحدی که از سازنده خریدند راضی شدند پول بدهند تا ساختمان تکمیل شود .
  ۴- با توجه به موارد پیش آمده و عدم شفاف سازی ایشان برای ما به هنگام معامله ما هم می خواهیم سرموعد شکایت کرده و فسق قرارداد کنیم و اینو غیر مستقیم از طریق بنگاه بهش گفتیم و گفته پول ندارم که بدم .
  استاد محترماز طولانی شدن متن عذرخواهی می کنم عنایتا بنده را راهنمایی فرمائید .
  سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می توانید به دلیل عدم آماده شدن سند، معامله را فسخ کنید و برگردید به نقطه صفر که قبل از انعقاد قرارداد بوده است که می تواند برای شما ضرر باشد.

 3. دانشجوی حقوق
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید حضور استاد بزرگوار و ارزوی سلامتی برای شما
  من ۲ سوال حقوق داشتم سوال اولم اینکه یک شخصی ( آقا) قبل از فوت وصیت نامه ای تنظیم کرده مبنی بر اینکه یک سوم اموالش به نام همسرش میباشد و همسرش بعد از فوت موظف است اول مبله مهریه خود را از این مبلغ کم کرده و الباقی را صرف نماز و روزه های مانده میت کند ولی همسرش این شخص زودتر از اقا فوت کرده و این شخص متن وصیت نامه دوباره با همان کیفیت تنظیم کرده و فقط به جای نام همسرش نام پسر بزرگ خود را آورده حال سوال من این است که آیا می تواند برای یک سوم اموالش چنین وصیتی بکند یعنی به نام یکی از وراث انتقال دهد و ایا مبلغ مهریه از یک سوم اموال باید پرداخت شود ؟ به نظر شما این وصیت نامه صحیح است ؟
  سوال دومم در رابطه با پیش خرید آپارتمانی است که سال اسفند سال ۹۱ خریداری کرده ام و قرار بر این بود که اسفند ۹۲ اپرتمان را تحویل اینجانب دهند ولی به خاطر بی کفایتی سازنده تا به امروز ما موفق به تحویل اپارتمان نشده ایم طبق قولنامه ما قرار بر این شده بود که مبلغی را طی انجام پروژه پرداخت کنیم و الباقی را ضمن تحویل و تنظیم سند پرداخت شود ولی از انجایی که این شخص مبالغی را که ما به عنوان پیش پرداخت ، پرداخت کرده بودیم صرف کارهای دیگر کرده در واقع کم آورده و ما در فروردین ۹۳ قرار بر این گذاشتیم که مبلغی را که قرار است ضمن تحویل آپارتمان پرداخت کنیم به سازنده بدهیم تا بتواند اپارتمان را اخر شهریور تحویلمان دهد و اگر نتوانست از اول اردیبهشت ماه مبلغ یک میلیون از بابت خسارت هر ما تاخیر به ما بدهد ولی باز هم نتوانست اپارتمان را تحویل دهد و ما مجبور شدیم شکایت کنیم و چون ادرس سازنده را نمداشتیم درخواست صدور اگهی کردیم و رای ما بدون حضور سازنده بصورت غیابی صادر شد و سازنده محکوم به تحویل آپارتمان و پرداخت خسارت شده حال سوال من از شما استاد گرامی این است ۱- ما بعد از این چه مراحلی را باید طی کنیم ؟ الان به نظر شما بهترین و کوتاه ترین راه برای تحویل اپارتمان کدام است و ما باید دقیقا بعد از این چه کارهایی انجام دهیم ؟ با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، وصیت نامه اشکالی ندارد. هر کس تا یک سوم اموال خود را می تواند وصیت کند. در اینجا چون وصیت کرده که مهریه را پرداخت کند در واقع وصیت آن یک سوم منهای مبلغ مهریه است که کمتر از یک سوم هست و مشکلی ندارد.

 4. رضا
  پاسخ دادن

  با سلام من سال گذشته یک آپارتمان را با وکالتنامه بلاعزل فروش ، به خانمم دادم (بدون رد وبدل شدن مبایعنامه و یا پولی فقط به صورت صوری) ، آیا الان می توانم به صورت یک طرفه این وکالتنامه را فسخ کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خیر مگر نزد دادگاه صوری بودن آن را ثابت کنید که خیلی سخت است آقا رضا.

 5. خیری
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت جناب دکتر شیروی. دوسال پیش جهت خرید ملک اقدام کردم قیمت ملک ۳۰۰میلیون توافق کردیم. یک سوم مبلغ رو یعنی ۱۰۰میلیون در هنگام عقد قرارداد پرداخت کردم والباقی مبلغ در دفترخانه ۴۰روز بعد در مبایع نامه قید شد. متاسفانه بعلت در گرو بودن سند ملک فروشنده در تاریخ مقرر در دفتر خانه حاضر نشد واز من مهلت بیشتری خواست. پشت مبایع نامه دوماه دیگه قرار محضر را تمدید کردیم وبه امضاء ترفین رسید. ولی ایشان مجدد در دفتر خانه حاضر نشد و من عدم حضور ایشان را گرفتم. با توجه به اینکه در مبایع نامه خسارت تعدیه روزی ۱۰۰هزار تومان تعیین شده من از ایشان مطالبه خسارت کردم.  از تاریخ عدم حضور ۵ ماه گذشت وفروشنده توجهی به خواسته من نداشت. به دادگاه شکایت الزام به تنظیم سند ومطالبه خسارت کردم. وبعد از چند ماه ایشان هم متقابلا دادخواست تقابل داد که ثمن معامله یعنی ۲۰۰میلیون باید من به ایشان پرداخت کنم. بعد از گذشت ۲۱ ماه از تاریخ عدم حضور ایشان قاضی دادگاه هیچ خسارتی در نظر نگرفته وفقط رای به الزام به تنظیم سند داده و از من خواسته که شما هیچ دلیلی برای وارد شدن خسارت ندارید.  در صورتی که من ۱۰۰میلیون که به فروشنده پرداخت کردم و ملک هم در تصرف فروشنده هست. ومن یک برگه مبایع نامه دارم وفقط ۳۰میلیون سود بانکی دادم بابت وام ۱۰۰ میلیون. خواهشمندم اگر این رای قابل اعتراض است من را راهنمایی کنید. با تشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید ثمن را نزد صندوق دادگستری تودیع می کردید اگر دنبال خسارت بودید. نمی توانید هم از عدم پرداخت ثمن منتفع شوید و هم خسارت بگیرید.

 6. مرتضی
  پاسخ دادن

  سلام
  سال گذشته آپارتمانی پیش خرید نمودم با ۳۵ میلیون وام و تنها شرط مربوط به وام این بود که بنده با اعلام فروشنده تعهد حقوقی به بانک ارائه نمایم، اما بعد از مراجعه، مسئول تسهیلات گفتند که سود دوران مشارکت که حدود ۸ میلیون تومان است به عهده خریدار است و بدین ترتیب اقدام به تقسیط ۴۳ میلیون نمود.
  آیا می توانم از فروشنده شکایت کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر توافق شما طور دیگری بوده و بتوانید این امر را نزد دادگاه ثابت کنید، بله.

 7. امیر
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت اقای دکتر اگر مقدور باشد لطفا بفرمایی اواره به چه کسی در حقوق اطلاق میشود؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، آواره به کسی گفته می شود که به خاطر جنگ یا نزاعات داخلی و کشت و کشتار و برای حفظ جان خود به کشور دیگری (معمولا کشور همسایه) پناه می برد.

 8. sareh
  پاسخ دادن

  با عرض سلام وادب واحترام
  اگرخریدار یک چک خودرادرتاریخ مقررپاس نکند ودرقرارداد فروشنده به طوریکجانبه حق فسخ داشته باشد و ضرر و زیان مقرر گردیده باشد در صورتی که چک خریدار مربوط به شخص دیگری باشد و فروشنده پشت چک را از خریدار امضا نگرفته باشد ایا باز هم ضرر و زیان به فروشنده تعلق می گیرد و یا به عنوان اینکه ملاک شماره چک درج شده نیست و همینکه چک به نام خریدار نمی باشد کفایت کرده و نه قولنامه فسخ و نه ضرر و زیانی در کار است ؟ قبلا از راهنمایی جنابعالی متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بله اگر چک پاس نشود امکان پرداخت جریمه هست.

 9. ایلیا خداوردی
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشین من یک واحد ۹۰ متری سال ۱۵/۱۲/۱۳۹۲خریدم وسه عدد چک به با تاریخ که هر سه در تاریخهای خود فروشنده رفت بانک تحویل گرفت ایشون یک فقره چک به مبلغ ۸۱ میلیون دست بنگاه که قرارداد بستیم باحضور شهود تحویل داد برای دیکرد خانه زمان تحویل آخر مهر ۹۳ بود وبهمن ماه هم قرار بود سند را به نام بزنه مبلغ ۵۰هزار تومان هر روز دیر کرد زده امضا کرد من تا امروز هنوز خانه را تحویل نکردم البته هنوز آماده نشده ..در ضمن مبلغ۱۱میلیون مانده تا موقع تحویل سند ..میخواستم بدانم من میتوانم دیرکرد خانه را از ایشان بگیرم آیا قانون بامن است یا ایشان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به شرطی که باقیمانده را نزد صندوق دادگستری تودیع کنید.

 10. مجتبی برزگری
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر/من به شخصی ۱۵ میلیون تومان به صورت قرض دادم، ۱۰ میلیون بابت یک بدهی بانکی او بود که فیش آن نزدم است و ۵ میلیون به صورت دستی تراول به او دادم. او قرار بود تا آخر دی پارسال همه پول را به حسابم واریز کند اما در سه تاریخ ۶ میلیون را از طریق بانک واریز کرد، من هم ۶ میلیون از سفته ها را به او پس دادم.حالا مجبورم به دلیل بدقولی او و اینکه قصد دادن بقیه پول را ندارد، ۹ میلیون باقی مانده را واخواست بزنم اما او لج کرده و گفته به دادگاه می گویم ۶ میلیون سفته را به من ندادی.و گفته تو فقط یک رسید ۱۰ میلیونی داری و برای ۵ میلیون رسیدی نداری.با این حال من باید چکار کنم.من سفته ها را به او داده ام. آیا در دادگاه به نفع من حکم می شود یا او؟با توجه به اینکه هیچ گونه دست خطی میان ما وجود ندارد.//با تشکر از صبر و حوصله جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این حرفهای الکی را خوب طرف مقابل می زند. هر کس باید حرفهایی را که می زند ثابت کند که شما سند دارید و آن هست که باید خلاف آن را ثابت نماید.

 11. اصغر نجفی
  پاسخ دادن

  با درود به شما آقای دکتر بنده یک قرارداد مشارکتی که ملک در رهن بود انعقاد نمودم به این شرط که مالک برود بدهی بانک را پرداخت نماید و ملک مذکور را بسازم ولی متاسفانه مالک در زمان قید گردیده که تاریخ شروع قراردادمیباشد۱۳۹۱تا کنون اقدام به این کار ننموده بنده هم با پیگیری از آژانس املاک منعقد کننده قرارداد تخلف مالک را گزارش کردم و املاک بعنوان داورمرضی الطرفین با مقرارات قانونی مالک را در جریان نهاد باز هم ایشان امتناع ورزیدند آیا میتوانم در تاریخی که قید نمودم برای آزاد سازی ملک توسط مالک که انجام نداده هم خسارت و تاخیر در عدم ایفای تعهد مالک غرامت دریافت نمایم سپاس از پاسختان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اولا آژانش مرجع مناسبی برای این کار ها نیست. ثانیا شما باید به دادگاه مراجعه کنید و اخذ جریمه بستگی به قرارداد و دفاعیات طرف دارد.

 12. مریم
  پاسخ دادن

  سلام

  ۱-من یک وکالتنامه دارم از کسی که بیمار است آیا بدون حضور ایشان در عیاب ایشان میتوانم برایشان خانه بخرم؟

  ۲-از زمان بازدید خانه تا دریافت سند و تمام شدن خرید خانه چند روزه انجام میشود ؟

  با تشکر فراوان از پاسخ شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- بله می توانید. ۲- خدا می داند.

 13. علی
  پاسخ دادن

  باسلام
  اینجانب واحد آپارتمانی را د ر تاریخ ۹۱/۶/۱۰خریداری ودر تاریخ ۹۱/۷/۲۰ پس از انجام تعهدات مالی و پرداخت ۹۰ درصد ثمن معامله، تصرف نموده ام. طبق مبایعه نامه قرار بود که فروشنده در تاریخ ۹۱/۶/۱۰در دفترخانه حاضر و نسبت به انتقال سند اقدام نموده و اینجانب نیز مابقی مبلغ مبایعه را پرداخت نمایم.باتوجه به مشکلات ایجاد شده بین مالک و سازنده مالک موفق به اخذ سند تا آن تاریخ نشد و در ظهر مبایعه نامه توافق شد که تاریخ حضور در دفترخانه به ۹۲/۱۰/۲منتقل شود . در این تاریخ نیز فروشنده در دفتر خانه حاضر نشد و اینجانب گواهی عدم حضور ایشان را اخذ نمودم.همکنون سند آماده می باشد .آیا اینجانب می توانم مبلغ خسارت تاخیر بیش از دو ساله فروشنده را از او اخذ نموده و سند را هم به نام خود منتقل نمایم.راهکار چیست. لطفا راهنمایی نمایید.
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام از تاریخ دوم می توانید خسارت را بگیرید ولی به دفاعیات فروشنده هم دادگاه توجه می کند.

 14. ایمان
  پاسخ دادن

  سلام ممنون از مشاوره و سایت خوب شما
  امیدوارم همچنان موفق باشید

 15. مرتضیی
  پاسخ دادن

  باسلام واحترام
  اینجانب اپارتمانی رابصورت قرارداد پیش فروش درتاریخ ۹۲/۱۲/۳ خریداری نموده ام ،پیش فروشنده طبق قرارداد مکلف به تحویل اپارتمان در تاریخ ۹۴/۵/۳۱گردید ولی درتاریخ ۹۳/۱۲/۲۹ کلید اپارتمان را تحویل داده ومطابق با قرارداد مبلغی بعنوان دیر کرد از وجه هنگام تحویل گرفتن اپارتمان کسر گردید .در قراردا مقرر گردیده پیش فروشنده درتاریخ ۹۳/۹/۱برای انتقال سند اقدام نماید ،ولی شماره دفتر خانه قید نشده و نوشته شده بصورت توافقی . چگونه میتوانم برای گرفتن برگه عدم حضورپیش فروشنده در دفتر اسناد رسمی اقدام نمایم . باتشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نمی توانید از محضر خاصی گواهی عدم حضور بگیرید. بهتر است از طریق ارسال اظهارنامه اقدام کنید.

 16. ناصر
  پاسخ دادن

  با سلام

  سه قطعه زمین کشاورزی دیمی را به صورت قولنامه بنگاه ای از دو نفر به صورت هبه ای خرید کرده ام الان یکی از فروشندگان به ایزد تعالی پیوستن انتقال سند نفری که در قید حیات هست ازطریق دفتر اسناد رسمی انتقال داده ام الان وراث دیگری حاضر به امضای سند نیستن از جنابعالی جهت انتقال سند رسمی راهنمائی می خواهم با تشکر از محبت شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید علیه ورثه آن مرحوم طرح دعوی کنید که بیایند و به نام بزنند.

 17. امینی
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشیدپدر من سال ۸۳ فوت کرده یک خانه داریم که وارث است دو دونگ آن وصیت محضری به نام مادرم شده است هر یک از خواهر های و برادر به هر نحوی در ان خانه نشسته اند برادری که خانه خرید و مستاجر داد از خانه پدری استفاده کرد یکی از خواهرم هم طلاق گرفته و ساکن خانه پدری است آیا می توانیم شکایت کنم که نباید آنها آنجا زندگی کند و اگر هم زندگی کند باید کرایه خانه را بدهد و برادرم که سال قبل نشسته است تا خانه اش آماده شود کرایه سال قبل را بگیریم
  ممنون میشم راهنمایی ایم کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شما می توانید علیه هر کسی اعم از مادر، خواهر یا برادر که سهم الارث شما را تصاحب کرده اند شکایت کنید و به نسبت سهم الارث خودتان تقاضای اجاره کنید.

 18. sareh
  پاسخ دادن

  با سلام قربان من اپارتمانی را به شخصی به مبلغ ۱۰۷ میلیون تومان فروختم که مبلغ ۵۳ تومان نقد و ۲۰ میلیون تومان برای یک ماه بعد و الباقی هنگام تخلیه و سند در یک روز می باشد حال خریدار چک ۲۰ میلیون تومان را به بهانه واهی پاس نکرد و برگشت خورد و از طرفی به علت عدم اطمینان به خریدار و بابت محکم کاری در قولنامه قید شده در
  صورت پاس نشدن چک مذکور قولنامه یک طرفه به نفع فروشنده فسخ و مبلغ ۵۰ میلیون تومان از پول پیش که در دست فروشنده می باشد بابت ضرر وزیان به فروشنده تعلق می گیرد حال امروز چک پاس نشد و برگشت خورد چکار کنم اول اینکه معامله ما و این مقدار خسارت از نظر دادگاه قابل وصول است ؟و اینکه چکاری بنده باید انجام بدهم؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، قانون می گوید که می توانید خسارت را مطالبه کنید ولی دادگاه به عذر خریدار هم توجه می کند. به هر حال مسئله را باید از طریق دادگاه دنبال کنید.

 19. جلال
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید…
  من تازه یک مغازه راه اندازی کردم و در حال جواز کسب گرفتنم .حدود ۴ ماه پیش یک سیستم کامپیوتر بهمبلغ ۱٫۴۵۰٫۰۰۰تومان به یک آقایی فروختم ولی زنش که اصلا در معامله نبوده بعد ۲۰ روز که سیستم را تحویلشان دادم شکایت کرده اند و ادعایشانم بر این است که سیستم را به آنها گران داده ام و از پس دادن آن هم اجتناب میکنند ولی قیمتم خوب بوده چکار باید انجام بدهم لطفا کمکم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شما بگویید که شاکی طرف قرارداد شما نبوده است. به اضافه این که وظیفه گران فروختن هم به عهده شاکی است.

 20. نرگس
  پاسخ دادن

  سلام
  شبتون بخیر
  ما از شخصی به دلیل مزاحمت شکایت کردیم. اما هنوز احضاریه براشون نرفته. ما میخوایم این شکایت رو تا مدتی به تعویق بندازیم. اما پرونده باز باشه تا مثلا بعد از یک ماه اقدام کنیم. آیا امکانش هست؟!
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اصولا این امکان ندارد ولی شما تا زمانی که پیگیری نکرده اید و پرونده هم بایگانی نشده می توانید مجددا مسئله را دنبال کنید.

 21. علی نژاد
  پاسخ دادن

  سلام
  به راهنماییتون احتیاج دارم
  اگر قراردادی که کد رهگیری وهولوگرام داره پشت نویسی بشه از اعتبار ساقط میشه؟
  در قولنامه نوشتیم که ۳۰ تومن در ۳۰ فروردین به فروشندهپرداخت بشه
  من رسیدپرداخت را چطور بگیرم؟
  حتما باید پشت قرارداد پشت نویسی بشه؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام چرا از اعتبار ساقط شود؟ بلاخره طرفین مطابق پشت نویسی، توافقاتی انجام داده اند و معتبر است.

 22. سپهر بهرامی
  پاسخ دادن

  باسلام.لطفا راهنمایی کنید چنانچه درمحاکم حقوقی اگر کسی محکوم به پرداخت وجهی در حدود پانصد میلیون شود واظهار ناتوانی ازپرداخت وامثالهم کند .ایا دادگاه حکم بزندان میدهد.روند بچه صورت خواهدشد.ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فرد محکوم شده باید اعسار خود را ثابت کند والا زندانی می شود ولی اگر اعسارش را ثابت کرد آن وقت ممکن است پرداخت بدهی قسط بندی شود.

 23. safa
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید ایا برای زدن وکالت بابت نقل و انتقال ملک درتاریخ مشخص شده در مبایعه نامه میتوان از محضر عدم حضور طرف مفابل (خریدار )گرفت؟
  یا فقط دادن عدم حضور برای اسناد قطعی می باشد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فرقی ندارد ولی برای این منظور باید محضر و تاریخ آن مشخص شده باشد.

 24. سیاوش
  پاسخ دادن

  با سلام بنده اپارتمانی خرید کردم به مبلغ ۱۶۷میلیون ۱۲۰چک رمز دار ۲۵ چک بانکی و۲۲ملیون پول نقد نقد دادم و در مبایعه نامه قید شده قرار بود این ۲۵ملیون اخر در دفتر خانه بدهم ولی مشاور املاک تا اخرین ثمن معامله را نگرفت نه واحد را تحویل داد نه قولنامه و من چون مدرکی نداشتم مجبور شدم بدم که قولنامه را ازش بگیرم و حالابعد۱۵ماه سند بنده را نمیزنن و تازه تهدید میکنن که کاری نمیتوانی انجام دهی و از من ۱۰ملیون اضافه میخوان به مالک و بنگاه گفتم در قولنامه قید شده بنده کل ثمن معامله پرداخت شده میگویند ان مبلغی که نقد نقد اوردی از کجا ثابت میکنی دادی و رسید هم نداری حالا برو فکرات بکن بیا تخفیف میدم در قولنامه بنده ثمن معامله در سه مرحله پرداخت شده و در ۲ مرحله نوشته ثمن معامله نقدا به فروشنده پرداخت گردیده است ودرمرحله اخرو ثمن اخر نوشته موقع تحویل پرداخت میگردد که مبلغ ۲۵ملیون میباشد ومن رسید ان را دارم فقط رسید ۲۲ که ان هم نقد نقد بوده و نوشته نقدا پرداخت میگردد خواهشن بنده را کامل راهنمایی کنید سند واحدم را لازم دارم متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام حرفهای الکی می زنند شما هم از طریق ارسال اظهار نامه یا شکایت به دادگاه انتقال رسمی سن را تقاضا کنید

 25. ارش
  پاسخ دادن

  با سلام
  میخواستم بدونم منظور از حقوق انتفاق که در سند مالکیت رسمی قید میشود چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، حق انتفاع؟ حق ارتقاق؟ حق انتقال؟ کدام؟

 26. حسن
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  به استحضار می رساند پدر اینجانب که کشاورز و روستایی است حدود ۳۷ سال پیش مقداری زمین در روستای اطراف تبریز از کشاورزان طبق مبایعه نامه عادی خریده است. در سال ۷۰ قسمتی از زمین را طبق مبایعه نامه عادی به یک فرد واگذار و ایشان اقدام به تاسیس شرکت سهامی خاص واحداث کارخانه در آن زمین کرده و برای زمین خود سند شش دانگ گرفت.بعدا در سال ۷۸این فرد ورشکست شده و کارخانه به طلبکاران واگذار شده.بعدا در سال ۸۳یک فرد با ارائه صورتجلسه هیات مدیره جدید اقدام به فروش زمین پدر من به عنوان زمین کارخانه کرده.و به ترتیب خریدار مال غیر به فرد دیگر (شماره۲) فروخته و فرد شماره ۲ دو ماه پیش زمین را به فرد شماره ۳ فروخته است. در حالی که زمین تحت تملک و تصرف ماست. الان آخرین خریدار علیه پدر من به جرم تصرف عدوانی شکایت کرده است. شایان ذکر است که در مبایعه نامه های ایشان حدود اربعه مشخص نیست. و فرد شماره ۲ علیه فرد شماره یک رای دادگاه مبنی بر کلاهبرداری و تحویل زمین دارد.
  حالا سوال بنده از حضرتعالی اینست که در صورت امکان برای رضای خدا راهنمایی فرمایید:
  ۱- ما برای رد شکایت آخرین خریدار که تصرف عدوانی شکایت کرده چه دلایلی ارائه بدهیم؟
  ۲- ما برای دعوای فروش و خرید مال غیر در این چرخه کلاهبرداری به کدامیک از افراد فوق شکایت کنیم؟
  ۳-زمین به نمایندگی از شرکت سهامی خاص فروخته شده است که در دفتر اموال شرکت ثبت نیست چون اولا زمین سند رسمی ندارد و دوما مال غیر بوده است (ایا این دلیل به نفع ما است؟)
  ۴- زمین مورد نظر جزو اراضی ملی بوده که پدر من در سال ۷۳ با ماده واحده آزاد کرده(ایا این دلیل یا قرینه مالکیت است یا خیر؟)
  با تشکر و امتنان از لطف جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- از آنجا که مدعی باید دلیل بیاورید آنها باید ثابت کنند که مالک این ملک هستند و شما تنها به تصرف خودتان و مدارک خودتان استناد کنید و بقیه دیگر خیلی کمک نمی کند.

 27. ahmad
  پاسخ دادن

  با سلام حضور شما
  برادر بتده ملک خود را برای مشارکت در اختیار فردی قرار داد
  متاسفانه فرد متواری شده است و واحدهای مربوط به خود را فرمخته است البته تعدادی بیشتر از حق السهم خود را فروخته است…
  در قرار داد ذکر شده است اگر هر یک از طرفین واحدی بفروشد مسوولیت با خود اوست و مالک میتواند ساختمان را تمام کرده و با توجه به خرج کرد مالک سهم برای او قایل شد….
  ایا با ای شرایط برادر بنده می تواند مبایعنامه خریداران را ابطال نماید ویا قانون ملک (پلاک ثبتی)را مسوول خریداران می داند….
  در ضمن در برگه مبایعنامه بین سازنده و برادر من مقید شده است کلیه پیش فروشها در بنگاهی خاص انجام گردد….
  با توجه به این نکته…مبایعنامه های که خود فرد به صورت دستی و در دفتر خود نوشته است،معتبر می باشد؟
  ایا ذکر این نکته درمورد مکان پیش فروش از نظر قانون وجاهت دارد؟
  با سپاس
  احمد..

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نه نمی تواند باطل کند ولی با توافق با آنها یا با اجازه دادگاه کار را تمام کند و هزینه ها را مطالبه نماید.

 28. ایمان
  پاسخ دادن

  باسلام و تشکر
  شخصی چک دوستش را بعنوان چک خود امضاء و تحویل بنده داده ( امضاء شباهت دارد) و چک برگشت خورده و تعداد مال باخته ها هم مثل بنده زیاد هستند
  اکنون عنوان شکایت را از صادر کننده چک
  (جعل و استفاده از سند معجول ) عنوان کنم یا (کلاهبرداری و جعل و استفاده از سند معجول )
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، به نظرم این جعل و استفاده از سند مجعول است.

 29. حسین
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ۱٫اگر فردی در سن ۳۵ سالگی غائب مفقودالاثر شود و باتوجه به داشتن اموال منقول و غیرمنقول و نداشتن همسر پدر وی بعنوان امین موقت تعیین گردد سپس وی بدون کسب اطلاع دایره سرپرستی و نیاز غائب ۱۲ ساعت اب یک چاه موتور که متعلق به غائب است را بفروش می رساند و ثمن را بر ای خود برمیدارد و این موضوع از دید دایره سرپرستی پنهان میماند تا اینکه امین فوت مینماید و امین دیگری که برادر همان غائب است تعیین می گردد و بعد بررسی اموال غائب محرز میگردد که این ابها بفروش رسیده است.امین جدید آیا میتواند معامله را ابطال نماید ؟ به نظر شما په دادخواستی میتوان مطرح نمود ؟باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر خارج از حیطه اختیارات قانونی و بدون رعایت مصلحت غایب انجام داده است، می شود باطل کرد.

 30. ساسان
  پاسخ دادن

  سلام استاد
  در مورخ ۲۷ /۱\۹۳ یه مبایعه نامه در بنگاه منعقد نمودم که ۳۵۰ متر زمین را به آقای….. فروختم در قولنامه قید شده است خریدار مبلغ نه میلیون تومان بابت ثمن معامله پرداخت کرده است موقعی که قرارداد را امضاء کردم هیچ مبلغی پرداخت نکرده و مقرر شد بیرون بنگاه نقداً پرداخت کنه بنگاهدار هم شاهد است، که نصف مبلغ را پرداخت کرده که تا الان هم مابقیه رو پرداخت نکرده و الان ادعا میکند کل مبلغ رو پرداخت کرده وقراربود در تاریخ ۳۱ /۲\۹۳ در دفتر خانه اسناد رسمی حاضر شود وطبق مبایعه نامه سند تنظیم کنیم که خریدار حاضر نشد که هم پول بنده را پرداخت کند نه سند تنظیم کنیم، حال میخواهم معامله رو فسخ کنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به اختلاف خورده اید یا دوستانه حل و فصل کنید و یا به دادگاه شکایت کنید.

 31. safa
  پاسخ دادن

  سلام و با غرض خسته نباشیددر یک قولنامه خرید ملک ایا می شود به بهانه واهی و یا دلیل غیر منطقی در هنگاه سر رسید چک با توجه به قید فسخ معامله در صورت برگشت چک و یا تعیین خسارت در صورت برگشت خوردن چک بجای پاس کردن چک و بعد معترض بودن پول را در سر رسید ان به صندوق دادگستری واریز کرد و بعد پیگیر شد؟قبلا از توجه جنابعالی و وقتی که به رایگان در اختیار دوستان می گذارید کمال تشکر را دارم اجرتان با امام زمان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نه به بهانه واهی نمی شود و شما مبلغ چک را از یک روز قبل در بانک تأمین کنید و دیگر نگران نباشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>