این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. رضا
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید
  من دو تا خانه قولنامه دارم
  که نمی دونم چه رسمی بوده که سندنمی زدند و فقط قلنامه می کردند و سند را مالک به خردیدار تحویل می داده و قلنامه می زده به نام خریدار و می رفته!
  حالا من می خواهم سند بزنم اصل سندم دارم و قلنامه هم دارم ولی صاحب سند نمی یاد سند بزنه
  ۱: یکی از خانه ها قلنامه که دارم از صاحب اولیه سند نیست یعنی با قلنامه چند دست چرخیده باید چه کار کنم برای زدن سند؟
  ۲: خانه دیگر هم از صاحب سند خریدم ولی نمی یاد سند بزنه!
  سند و قلنامه دست منه ولی سند فکر کنم(فکر کنم چون دسته بانکه یادم نیست) الف:یا فقط سند زمین هست یا
  ب: سند یک طبقه است
  لطف کنید بگید اگه زمینه چون ساخته شده چکار کنیم؟ اگرم که خونه چکار کنیم؟
  در ضمن مشخصات خونه را هم بگویم که
  دو طبقه هست که دو واحد مجزا است یعنی دو تا در داره که به هم ربطی نداره و جدا از هم هستند
  شاید صاحب سند نمی یاد سند بزنه به خاطر همین هست دو خانه مجزا ساخته و اپارتمانی هم نیست قدیمیه و کلا از توی خیابان در جدا دارند
  نمی شه گفت دو واحد است دو تا خانه جدا از هم ولی روی ملک
  ببخشید زیاد نوشتم نمی دونستم چطوری شرح بدم
  امیدوارم گیج نشده باشید
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام ممکن است دلیل این که سند نزده اند این است که سند آماده نیست یا بدهی دارد یا در رهن بانک است یا …

 2. خطیب
  پاسخ دادن

  خیلی عالی هسن دست اقا وکیل درد نکنه که مردم را هوشیار میکنند.ببخشید یک سوال هم خودم دارم
  ایا سردفتری بدون تکلیف قاونی با همکاری با فروشنده اقدم به عدم حضور مینماید.وبا شکایت از سر دفتر ..از سوی رییس اداره ثبت تخلف محرز شناخته شود..ایا میتوان در دادسرا عموی از هر دو بعنوان تبانی شکایت کرد یا نه ۰۹۱۰۱۵۳۸۱۷۱

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می شود اگر بتوانید ثابت کنید و منجر به صدور سند به ناحق شده باشد.

 3. سعيد
  پاسخ دادن

  اقای دکتر سلام
  اگر کسی مالشو نزد صغیر ممیز یا سفیه به ودیعه بزاره بدون اذن از ولی اونها ید این دو محجور ضمانیه یا درصورت تلف چیزی بر عهده اونها نیست

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام قاعده اقدام می گوید کسی که مالش را نزد صغیر یا سفیه گذاشته به ضرر خود اقدام کرده و بنابراین صغیر و سفیه مسئولیتی ندارند.

 4. بهزاد یکتا
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید . اپارتمانی پیش خرید شده و مبلغ ۹۶% ثمن به فروشنده یکسال پیش پرداخت شده. تحویل ساختمان اخر اردیبهشت بوده و زمان دفترخانه سی ام ابان. در حل حاضر فروشنده از کیفیت اشپزخانه گچبری و کمد بشدت کم کرده طبق کاتالوگی که بهنگام عقد قرارداد نشان داده بود اجرا نکرده.بنظر میرسد این ساختمان تا سال اینده به اتمام نرسد.سازنده بهیج وجه به تعهداتی که در مبایعه نامه ذکر کرده زیر بار نمیرود.ایا من میتوانم از ایشان بدلیل تاخیر و اجرای ضعیف کیفیت شکایت کنم؟ با تشکر از راهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله اگر بتوانید ثابت کنید که ایشان تخلف کرده است.

 5. حمید
  پاسخ دادن

  سلام تا چه مدت می توانیم ملکی را که قولنامه کرده ایم فسخ کنیم از لحاض قانونی .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فسخ باید مستند به دلیل باشد.

 6. مجید
  پاسخ دادن

  با سلام
  من ماه گذشته یک واحد آپارتمانی مسکن مهر را خریداری کرد.
  امتیاز این واحد در اصل متعلق به شخصی بنام خام “م” بود که بعداز چند دفعه دست به دست شدن(توسط ۵نفر دست بدست شده) و در نهایت توسط آقای “ق” به من فروخته شد، که در این بین یکی دوتا از مبایعه نامه ها هم وجود ندارد. از طرفی آقای “ق” یک وکالتنامه رسمی از خانم” م” دارد که به من هم وکالت را منتقل نمودند.
  مشکل: بنده برای قسط بندی واحد اقدام کره ام و بانک میگوید تقسیط باید به اسم صاحب اصلی واحد(یعنی خانم “م”) باشد و بعد به اسم من بشود حالا ایشان از دادن مدارک طفره رفته و مدارک را به من نمیدهند و بخاطر عدم همکاری ایشان جریمه بانکی شامل من شده .
  الان من باید چه کس یا کسانی رو شکایت بکنم؟ فقط خانم “م” و آقای” ق” که ازشان وکالتنامه دارم یا همه افراد وصاحبان قبلی واحد آپارتمانی را؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شما باید علیه کسی که واحد را از او خریداری کرده اید تا بقیه و از جمله آن خانم م شکایت کنید.

 7. جهانفر
  پاسخ دادن

  اگر بدون قرارداد به شخصی کار ساختمانی براساس توافق شفاهی با روئت شرح انجام کار با قیمت مشخص واگذار گردد آیا ایشان میتوانند پس از پایان کار ادعای وجه بیشتری نمایند؟ حکم قاضی در این خصوص چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نه نمی تواند ولی باید شما بتوانید ثابت کنید که چنین رقمی را با هم توافق کرده اید. اگر نتوانید ثابت کنید که چنین قیمتی را توافق کرده اید شما باید با نظر کارشناس قیمت را بدهید.

 8. علي اكبر
  پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشید
  استاد منزلی را خریداری کردم که بعلت اینکه صاحب مشاور املاک می گفت مستاجر چونکه خودش خانه را می خواهد اجازه نمی دهد کسی آنرا ببیند ولی مشخصات آن اینگونه است که دو عدد خواب ۱۲ متری دارد و پذیرایی نیز دوعدد فرش ۱۲ متری می خورد. پس از اینکه دو سوم پول را پرداخت کردم . بعنوان صاحب ملک رفتم و خانه را دیدم که متاسفانه اطاق خوابها ۱۲ متری نبودند حالا با توجه به اینکه کمتر از یک هفته از موعد قرارداد می‌گذرد می توان آنرا فسخ کنم.البته از طریق اس ام اس به بنگاه و صاحب خانه قبلی اعلام کرده ام .
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر در قرارداد قید شده است می توانید فسخ کنید والا باید توان این نوع خرید را خودتان بکشید.

 9. یداله شموشکی
  پاسخ دادن

  باسلام.
  بنده حدود ۶ سال پیش خانه ویلایی را برای ساختن اپارتمان دادم باوکالت تمام اقای سازنده از بانکی باسند وام گرفته قراربراین بود ۲واحد مال سازنده و۲ واحد صاحب ملک سازنده دو واد خودش فروخته منم به خاطر خلاص شدن از دست این ظالم نصف قیمت ۲ واحد خودم بهش فروختم کسی ازسازنده یک واحد خریده وحالا علیه بنده شکایت کرده که ملزم به سند وخسارات شدم در صورتیکه سند وکالتی به نام سازنده و وام هم تسویه نشده لطفا نظرتون بدهید . سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این پرونده ها به آسانی بسته نمی شوند و ممکن است سالها به طول انجامد.

 10. مهسا
  پاسخ دادن

  با سلام و ادب
  اقای دکتر قرارداد مشارکت برای زمینی نوشتم با پادر میانی مشاور املاک قراردادی نوشته شد که چای برخی موارد مثل میزان اورده سازنده وضمانت اجرایی خالی گذاشته شده و به این امید که در قرارداد ذکر شده مشارکت و توافق نامه جدیدی نوشته خواهد شدولی دیگر با تبانی مشاور املاک از دادن هرگونه ضمانت اجرایی و تنظیم قرارداد ممانعت به عمل می اورد وتمام قرارداد به نفع طرق سازنده است وحتی متوجه پیش فروش بدون اطلاع شده ام چگونه می توانم از او ضمانت اجرایی بگیرم در ضمن بابت اگاهی رسانیتون تشکر واز خداوند موفقیت بیش از پیش برای شما خواستارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر اینها را بتوانی ثابت کنید یک نوع جعل محسوب می شود که دیگری بدون اذن شما جاهای خالی یک سند را پرد کرده باشد.

 11. احسان
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت شما
  اقای دکتر بنده پروژه های دانشگاهی انجام میدهم و اقایی با من تماس گرفت و خواستار انجام پروژه ای به من شد که من این کار را قبول کردم و قیمتی را با ایشان توافق کردیم۶٫۵۰۰٫۰۰۰تومان و حالا بعد از یک هفته که پیش چند نفر رفته و انها ادعا کردند که بنده از ایشان گران گرفته ام و به درب منزل که ادرس منزل را نمیدانم چه کسی به ایشان داده بود امد و خواستار مبلغ۳٫۵۰۰٫۰۰۰تومان شد و بنده قبول نکردم و مایه ابرو ریزی شد.و بنده یک شکایت نامه ای تنظیم کردم به کلانتری محل که مزاحمت ایشان را اطلاع داده باشم.بعد از مدتی دایی ایشان زنگ زد و گفت شکایت نکنید و من شکایت را ادامه ندادم و ایشان به کلانتری محل از من شاکی شده که سر ایشان کلاه گذاشتم کلانتری احضاریه ای فرستاد درب منزل و تاریخ حضور بنده در ان بوده که من به دلیل ان که در خارج از شهر بودم نتوانستم حاضر بشوم و بعد از۳روز به کلانتری رفتم و گفتند که پرونده به دادگاه رفته من الان باید چکار کنم؟و اینکه من در اصل طرحی برای ایشان پیاده کردم در رابطه با پروژه که حق الزحمه من این بوده و افراد دیگر می توانند کمتر از این مبلغ از ایشان بگیرند ایا من باید پول را به ایشان پس بدم؟
  ممنون از زحمات شما که
  ومن الله توفیق

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این مسایل ربطی به کلانتری ندارد و مسایل حقوقی است و باید از طریق دادگاه حقوق حل فصل شود. مگر برای فحشاشی و مزاحمت و امثال آن که کلانتری ممکن است ورود پیدا کند

 12. یاسمین
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  من ۱٫۵ ماه پیش یک ملک را فروختم.مقرر شد خریدار بخشی از پول را بعد از آوردن مستاجر جدید و بخشی را هم بعد از تسویه ما بقی وام بانکی اینجانب،پرداخت نماید.حال طبق مبایعه نامه منتظر سند تک برگی و دریافت وام جدید خریدار و تحویل کامل پول هستم.مستاجر جدید ساکن شده،با وجود آنکه خانه فروخته شده ،من برای مستاجر جدید شیرآلات و پکیج را تعمیر کردم.و بعد پشت مبایعه نامه قید شد،خانه به طور کامل و سالم تحویل خریدار گردید.بعد از یک هفته پکیج خراب شد.حال خریدار زیر بار تعمیر نمیرود.و حرف از فسخ قرار داد میزند.مستاجر که در خانه ام نشانده،برای وام خودش مرا مجبور به تسویه یکجای وام خانه و هزینه های دیگر کرده است.در مبایعه نامه هم به فسخ و ضررو زیان اشاره نشده،من کل پولی را که داده بود، در تاریخ تعیین شده سند،باید برگردانم؟با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این مسایل جزیی را باید با گفتگو حل و فصل کنید اینها چیزهایی نیست که طرفین بتواند با آن قرارداد را فسخ یا از انجام تعهدات خود سرباز زنند.

 13. حمید
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  یک واحد آپارتمان خریده ام که آپارتمان ساز، دو سال بعد از قرار داد و با وجود عدم انجام برخی تعهدات، توانسته پایان کار دریافت نموده و سند واحدها را به نام خود، تفکیک نماید. به دنبال ارسال اظهارنامه از سوی ایشان به خریداران واحدها مبنی بر مراجعه به بانک مسکن جهت طی مراحل انتقال سند به نام خریداران، مالکان با ارسال پاسخ ، استنکاف خود از طی مراحل انتقال سند تا زمان انجام تعهدات ، رسماً اعلام نموده اند. اکنون ایشان دادخواستی مبنی بر مطالبه وجه متراژ اضافی واحدها، تقدیم نموده است ( با توجه به اینکه در قرارداد آمده که “اگر متراژ مورد معامله بعد از ساخت، زیادت یا نقصان داشته باشد بر اساس قیمت هر مترمربع در قرارداد محاسبه خواهد شد” ولی راجعه به زمان پرداخت صحبتی نشده است). آیا لفظ” محاسبه ” میتواند به ” پرداخت” تعبیر شود؟ آیا نامبرده می‌تواند در حالیکه هیچ توجهی به اظهارنامه های مالکان در خصوص لزوم انجام تعهدات ننموده است، قبل از امضای سند به نام خریدران ، مبلغ مربوط به متراژ اضافی را مطالبه نماید؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام منظور قیمت مندرج در قرارداد است که باید پس از تعیین دقیق متراژ فورا پرداخت شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>