این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. ابوالفضل
  پاسخ دادن

  سلام ودورد بر شما وخسته نباشید
  پدر من به مبلغ ۲۷میلیون به فردی بدهکار بود ه است وآن را تمام وکمال پرداخت کرده هست حالا آن شخص ادعای دیر کد میکند و پدر من توان پرداخت آن را ندار آیا با این شرایط پدر من میتواند توسط دادگاه محاکمه شود.
  خواهشا زود جواب بدید دکتر ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم بتواند کاری انجام دهد.

 2. محبیان
  پاسخ دادن

  با سلام
  ضمن تبریک سال نو خدمت استاد محترم
  اینجانب به مدت ۳ ترم در یک دانشگاه غبرانتفاعی تدریس نموده ام ،ولی حق التدریسی پرداخت نشده است . (لازم به ذکر است که در دانشگاه مذکور با هیچیک از اساتید قراردادی منعقد نشده است)
  حال پرسش این است که چگونه میتوانم نسبت به دریافت حق و حقوقم اقدام نمایم؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید با حوصله باشید مبلغی نیست که حتی ارزش طرح دعوی داشته باشد.

 3. مرتضی
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت شما
  بنده ملک شخصی خود را در اختیار سازنده قرار دادم.
  متاسفانه این فرد کلاهبرداری کرده و در دسترس نیست
  با توجه به شرایط قراداد اینجانب خلع ید وی را گرفته ام…
  من و سازنده یک مبایعنامه سه دانگی مشروط بر اساس تکمیل و ساخت ساختمان با هم داریم.
  با توجه به خلع ید از سازنده و فسخ قرار دادو همچنین متواری بودن وی چگونه می توانم مبایعنامه را فسخ نمیم؟

  با تشکر
  محبی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب وقتی قرارداد فسخ شده در همانجا شما باید تکلیف مبایعه نامه را مشخص می کردید و اگر نکردید باید جداگانه طرح دعوی کنید.

 4. اب.لقاسم
  پاسخ دادن

  ,سلام و خسته نباشید.استاد پدر من قبل انقلاب چاهی حفر کردن و کشاورزی میکردند که بعدها زیر نظر هیئت واگذار ی رفتن .بعد مدتی چاه رو فروختن و الان صاحبان چاه مجوز جابجایی چاه رو گرفتن که آب رو بجای دیگه انتقال بدن ّبرای انتقال نیاز به امضای پدر من دارن چون سند به نام ایشون هست سوال من از شما این بود که پدر من میتونم در قبال امضاشون پولی دریافت کن که از لحاظ قانونی مشکلی نداشته باشه.ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظرم نمی تواند پولی مطالبه کند.

 5. مهدی
  پاسخ دادن

  سلام.یک قطعه زمین بود که برای زیرزمین گود برداری شده است که پروانه ی سه طبقه دارد یعنی زیر زمین ودو طبقه روی آن.اگر صاحب زمین بخواهد طبقه ی همکف را بفروشد.شخص خریدار باید چه درصدی از پول زمین را پرداخت کند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این ها توافقی است و قاعده خاصی ندارد.

 6. فاطمه
  پاسخ دادن

  با سلام و تبریک سال نو خدمت شما و خانواده محترم !!!!!? آقای دکتر من الآن ۵ ماه است که در حال جدایی از همسرم هستم در تاریخ ۲۷ بهمن ماه دادگاه نفقه داشتم که به دلیل اینکه من در جلسه حضور نداشتم و وکلیم بجای من رفته بود و هم اینکه همسرم تقاضا برای آوردن شهود داشته جلسه تشکیل نشد و قرار شد که تاریخ تشکیل جلسه بعدی به ما ابلاغ شود !! اما دادگاه تمکین تشکیل شد. ولی هنوز حکم صادر نشده !! حالا برای وکیل من حکم رد نفقه به نفع همسرم آمده به نظر شما من باید چکار کنم ??? در صورتی که هنوز دادگاه نفقه تشکیل نشده ????? با تشکر !!!

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ممکن است رد نفقه ناظر به نفقه آینده باشد ولی شما می توانید نفقه گذشته را بگیرید و یا ثابت کنید که تمکین می کنید و یا ثابت کنید که برای عدم تمکین معذور هستید.

 7. میثم جوان بخت
  پاسخ دادن

  با سلام
  سوالی داشتم در مورد انتقال سند بدون زدن وام . بنده مسکنی را خریداری نموده که بر روی آن یک وام ۳۵ میلیونی مسکن می باشد سوال بنده این است که آیا بدون انتقال وام به نام خودم امکان انتقال سند منزل به نام خودم می باشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، معمولا این از طریق وکالت انجام می شود که خطراتی را برای طرفین دربر دارد.

 8. محمد
  پاسخ دادن

  سلام ، من یک خونه ای رو یک سال پیش اجاره کردم و ۱ ماه مونده به اتمام قرار داد خونه رو تخلیه کردم و کلید رو به بنگاه تحویل دادم تا خونه رو اجاره بده اما حالا که حتی یک ماه از اتمام قرارداد می گزره صاحب خونه از برگردوندنه پوله پیش امتنا می کنه و می گه تا خونه اجاره نره پول رو نمیده ، لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم … ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام نمی تواند چنین چیزی بگوید ولی اگر پول نداشته باشد چاره ای نداردی که صبر کنید. شما هم نباید تخلیه می کردید.

 9. حدیث
  پاسخ دادن

  با سلام وتبریک سال نو
  جناب دکتر بنده کارآموز وکالت هستم و جهت تقدیم دادخواست با مشکل مواجه شدم
  موکل واحدی را در سال ۸۵ پیش خرید می کند و قرار بوده واحد در سال ۸۸ تحویل داده شود و در سال ۹۰ کلیه حق و حقوق و امتیاز واحد را به خواهر خود انتقال می دهد اکنون بعد از گذشت ۹ سال شرکت سازنده واحد مورد معامله را تحویل نداده
  اکنون جهت تقدیم دادخواست مبنی بر الزام به ایفای تعهد و پرداخت خسارت در قسمت خواهان باید اسم خریدار اول را بنویسم یا خریدار دوم یا هردو
  بطوری که بتوان خسارت تأخیر تحویل را کامل دریافت کرد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید نام فروشنده مستقیم موکل را بنویسید.

 10. سعید
  پاسخ دادن

  سلام
  سال نو برشما وخانواده محترم مبارک باشد
  آقای دکتر بنده اپارتمان نوساری را فروخته وهنگامی که سند گرفته ام متراژ انباری را در سند به صورت جداگانه قید نموده است آیا این متراژ با متراز واحد جمع می شود یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، معمولا متراژ مفید است که ملاک محاسبه قیمت قرار می گیرد و شامل پارکینگ و انباری نیست هر چند که اینها نیز در سند ذکر می شود

 11. علی
  پاسخ دادن

  باسلام وعرض تبریک به مناسبت سال نو
  آقای دکتر بنده اپارتمان نوساری را فروخته ام ومبلغی بابت انتقال سند نزد خریدار باقی ماند وملک را تحویل خریدار دادم ولی در تاریخ قید شده در قولنامه بنابه دلایلی نتوانستم مدارک را آماده نمایم وایشان نیز در تاریخ توافقی به دلیل اماده نبودن پولش در دفترخانه حاضر نشده وگواهی عدم حضور نگرفته است آیا در حال حاضر که سند اماده شده وایشان مدعی دریافت خسارت تاخیر در ایفای تعهد می باشد می تواند خسارت دریافت نماید؟ لازم به ذکراست در قولنامه گواهی عدم حضور دفترخانه بعنوان مثبت تخلف طرفین ذکرشده است.
  ضمناً شما چه راهکاری به بنده پیشنهاد می نمائید؟باتشکر از وقتی که گذاشته وپاسخ فرمودید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بعید است خریدار بتواند خسارت بگیرد.

 12. حسن
  پاسخ دادن

  با سلام.استاد گرامی۱- با توجه به اینکه هزینه های غیر سرمایه ای در بیع متقابل نصیب کشور میزبان میشود چه دلیلی دارد که در قرارداد پیش بینی گردد .با توجه به اینکه به ان بهره هم تعلق میگیرد۲-هزینه بهره برداری چیست لطفا یک مثال بزنید۳-اگر مکقداری از هزینه ها در طول دوره بازیافت هزینه ها مستهلک نگردید پیمانکار میتواند مطالبه کند.سپاسگزار است

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- هزینه های غیر سرمایه ای عمدتا به هزینه هایی اطلاق می شود که به دولت میزبان پرداخت می شود مثل مالیات یا عوارض گمرکی یا تعیین مبلغ آن در زمان انعقاد قرارداد مشکل است مثل هزینه تحصیل اراضی. ۲- هزینه بهره برداری یعنی هزینه تولید پس از سرمایه گذاری که شامل مواد مصرفی، هزینه پرسنل و هزینه تعمیرات و نگهداری می شود. ۳- در طول ترم قرارداد بله.

 13. حسن
  پاسخ دادن

  سلام دکتر منظور از نرخ بازگشت سرمایه(rate of return)چیست .ایا با بهره بانکی لایبور و درصد متعلقه۷۵%تفاوت دارد.با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، نرخ بازگشت سرمایه معیاری است که از آن طریق معلوم می شود که بازده یک سرمایه گذاری چقدر است. مثلا اگر در ۱/۱/۱۳۹۱ شما هزار تومان سرمایه گذاری کنید در صورت نرخ بازگشت سرمایه ۲۰ درصد باشد، به ترتیب زیر خواهد بود
   ۱۲۰۰=(۲۰%*۱۰۰۰)+۱۰۰۰ ۱۳۹۲/۱/۱
   ۱۴۴۰=(۲۰%*۱۲۰۰)+۱۲۰۰ ۱۳۹۳/۱/۱
   ۱۷۲۸=(۲۰%*۱۴۴۰)+۱۴۴۰ ۱۳۹۴/۱/۱
   بنابراین اگر در ابتدای سال ۹۴ مبلغ ۱۷۲۸ دریافت کنید نرخ بازگشت سرمایه شما ۲۰ درصد بوده است. نرخ بازگشت سرمایه در بردارنده نرخ بهره هم هست ولی با آن یکی نیست.

 14. رجبی پور
  پاسخ دادن

  سلام
  سوالی دارم خصوص اینکه قبلا یه قانونی در بنیاد شهید و امور ایثارگران بود مبنی بر اینکه : مادر شهیدی که حقوق فرزندش را دریافت می کند ، اگر دختری داشته باشد که یا صغیر باشد یا معلولیتی داشته باشد و یا طلاق گرفته باشد ، می تواند پس از فوت مادر شهید ، بعنوان خواهر شهید ، از این پس (بعد از فوت مادر شهید) او دریافت کننده ی حقوق شهید باشد .
  می خواستم ببینم در حال حاضر هم این قانون اجرا میشود و صحت دارد؟
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اطلاعی در این خصوص ندارم.

 15. پیمان رحمانی
  پاسخ دادن

  باعرض سلام .خانه ای راخریدم که سه دست بصورت قولنامه ردوبدل شده بود .اکنون بعد ازدوسال معلوم شده ملک متعلق به شخص دیگریست .وفروشنده قادر به انتقال سند نیست.درکیفری ازفروشنده بعنوان فروشنده مالغیر شکایت کردم که منجر به رد شد بدلیل انکه او هم گفته من هم ازشخص دیگری خریدم .ایا دوباره میتوانم ازهمه فروشندگان طرح شکات کنم وخسارت مراکدام یک باید بدهد.باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شکایت کیفری که رد شده است ولی می توانید شکایت حقوقی علیه فروشنده مستقیم خودتان طرح کنید.

 16. علی
  پاسخ دادن

  سلام.بعد از فوت و انحصار وراثت اموال پدرم برادر بزگترم از همه وارثین وکالت تام (بلا عزل) به (غیر از فروش اموال) گرفت چون من در آن زمان سن قانونی نداشتم مادرم از دادگاه برایم حکم رشد گرفته بود.حالا برادرم با وکالتی که دارد ملک را نوسازی و مدت ۱۰ سال است که هنوز در تصرف مستاجرین بوده و هیچ مبلغی به ما نداده.اکنون درخواست تخلیه مستاجر و فروش ملک و را از وی کردم ولی با پاسخ تهدید مواجه شدم..من توان مالی برای گرفتن وکیل را ندارم. از شما استدعا میکنم راهنمایی کنید که بهترین راه برای گرفتن حقم از چه طریق قضایی حل میشود.با تشکر فراوان.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، باید اولا مشخص کنید که چه کسی ملک را اجاره داده است و به چه استنادی؟ اگر بردار بزرگ این کار را کرده است شما می توانید مطرح کنید که وی در این کار وکالت نداشته است یا وکالت وی شامل اجاره دادن نمی باشد. بنظرم بدون وکیل چنین پرونده هایی را نمی شود پیگیری کرد.

 17. محمدرضا مشفقي
  پاسخ دادن

  سلام
  خریدقطعه زمینی سال ۱۳۴۱
  طریقه خرید قولنامه بصورت عادی
  خریدار زمین پدرم است بنابه دلایل بیماری وی در سال فوت نموده ۷/۳ ۱۳۴۲
  فروشنده زمین ملاک معروفی است در دهه ۵۰ فوت
  بنده فرزند خریدار متولد۱/۲۸ ۱۳۴۱میباشم
  نام فرزندان فروشنده در قولنامه منعکس است
  تنها ورثه خریدار زمین میباشم (مرد)
  نشانی زمین آنچه در قولنامه بیان میگردد زبانزد زمان قدیم است
  موقعیت زمین با توجه تراکم شهری مجهول المکان است
  خریدار بخش اعظم ملبغ را پرداخت نموده است قبل از فوت
  عدم همکاری فرزندان فروشنده مبنی بر شناسایی زمین که نتیجه ای حاصل نشده است
  حال اینجانب را ارشاد و راهنمایی فرمائید
  با تشکر-مشفقی

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام برای این پرونده نیاز به یک وکیل با تجربه و یک کارشناس املاک و احتمالا ثبتی است که بتواند با توجه به قرائن و امارات مسئله را پیش ببرد که البته با گذشت زمان و مجهول المکان بودن محل ملک امکان موفقیت در ان خیلی کم است

 18. صدیق
  پاسخ دادن

  با سلام. حدود دو سال پیش در اوج گرانی مسکن، آپارتمانی را به مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان خریدم و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت کردم و قرار شد الباقی ثمن را دو ماه بعد هنگام تنظیم سند و تحویل آپارتمان که در یک روز قرار داشت پرداخت کنم. وجه التزام هم روزی ۴۰۰ هزار تومان برای طرفین است.

  ولی متاسفانه طی آن دو ماه بازار ملک به شدت راکد شد و من نتوانستم آپارتمان دیگری که در آن زندگی میکردم بفروشم و الباقی ثمن را بدهم. فروشنده هم حاضر به فسخ و استرداد ۵۰۰ تومان نشد و عدم حضور محضر من را گرفت. پنجاه روز بعد از عدم حضور، پول من حاضر شد ولی فروشنده وجه التزام را که روزانه اضافه میشد را علاوه بر الباقی ثمن میخواست و این در حالی بود که من هنوز آپارتمان را هم تحویل نگرفته بودم و وجه التزام را هم نمیتوانستم پرداخت کنم.

  لذا من برای تحویل مبیع دادخواست دادم و رای غیابی مبنی بر تحویل مبیع صادر شد که در اجرا فروشنده مهلت خواست و پس از اعتراض وی رای صادره به دلیل همزمانی تنظیم سند و تحویل مبیع رد شد. فروشنده برای فسخ ، دادخواست داد که آن هم رد شد ولی دادگاه برای ۵۰ روزی که از عدم حضور تا تاریخ دادخواست تحویل مبیع من فاصله بود، ۲۰ میلیون تومان خسارت قراردادی تعیین کرده که تازه این رای صادر شده است. ولی فروشنده مدعی است باید تا امروز که ۶۰۰ روز گذشته روزی ۴۰۰ هزار تومان یعنی ۲۴۰ میلیون تومان علاوه بر الباقی ثمن پرداخت کنم.
  ۱- آیا وقتی که من مبیع را تحویل نگرفتم و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت کردم باید کل روزی ۴۰۰ هزار تومان را پرداخت کنم و یا به نسبت کمتر؟
  ۲-آیا خسارت تا امروز (۶۰۰ روز) محاسبه میشود و یا تا زمانیکه دادخواست تحویل مبیع را دادم (۵۰ روز)؟
  ۳ آیا باتوجه به اینکه دو سال است که ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت کردم و آپارتمان را تحویل نگرفتم ، راهی دارد که وجه التزام را بنا به عدل و انصاف پرداخت نکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- وجه التزام برای تعهدات بعدی بوده و ربطی به پرداخت ۵۰۰ میلیون ندارد. ۲- دادگاه فرض کرده که با تقاضای دادخواست تحویل مبیع توسط شما، فرونشده به تعهد خودش عمل نکرده و فقط ۵۰ روز را مبنای محاسبه جریمه قرار داده است. ۳- خیر

 19. فاطمه
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  اینجانب آبان ماه خانه ای خریداری نمدوم و در قولنامه ذکر شده که پارکینگ اشتراکی و حال که سند آماده شده را تحویل گرفتم ، متوجه شدم که در سند چیزی به نام پارکینگ ثبت نشده و فقط ۲ تا حق پارکینگ در ساختمان است .که در سند ۲ واحد دیگر ثبت شده و من متوجه این مساله نبودم حال برای حل این مساله خواهشمندم راهکار مناسب به من بگید .از چه کسی و کجا شکایت کنم .؟؟؟
  آیا حرفم به جایی میره ؟؟؟
  انتقال پارکینگ داخل سند من در شهرداری ثبت می شود ؟؟؟
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید .
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، فروشنده باید یک پارکینگ اشتراکی در اختیار شما بگذارد مثل حیاط و اگر نتوانست شما می توانید شکایت کنید.

 20. آرش
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  من یک آپارتمان نوساز را در تاریخ ۲۱/۴/۹۳ بصورت مبایعه نامه خریداری کرده ام و قرار سند زدن به تاریخ۳۱/۶/۹۴ موکول شد جهت آماده سازی سند و من تمام پول را پرداخت کردم ب غیر از ۳۰ میلیون وام بافت فرسوده که فروشنده هنگام سند زدن باید به من منتقل کند ولی متاسفانه بعد از گذشت ۸ ماه فروشنده اعلام میدارد بدلیل حاضر نبودن سند و آماده نبودن پایان کار امکان سند زدن میسر نمی باشد و من در وضیعت بلاتکلیفی مانده و هم وضیعت اقساط بانک در این مدت چگونه میشود و من از این جهت که او را ملزم به اقدام سریع جهت آماده سازی سند کند باید به سازمان مراجعه کنم و طرح شکایت نمایم؟ خیلی ممنون میشم اگه من راهنمایی کنید و از این نگرانی خارج کنید باتشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اولا قدری صبر کنید که مشکلات زدن سند رفع شود، ثانیا، اگر به سرعت دنبال زدن سندی هستید باید طرح دعوی کنید که اگر نشود خب کاری نمی شود کرد. مگر شما ثابت کنید که خسارتی را متحمل شده اید.

 21. فردين
  پاسخ دادن

  سلام خدمت دکتر یک ماه پیش پدر بنده یک ملک را فروخته الان پشیمان شده وپول را از طرف مقابل دریافت کرده بعد از یک هفته پول را برگرد انده ایا او میتواند شکایت کند هیچ قرار دادی نوشته نشده ممنون میشم اکه کمک کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر پول را برگردانده و طرف هم قبول کرده است یعنی طرفین قرارداد را اقاله (فسخ) کرده اند و دیگر موردی ندارد مگر این که طرف ادعای دیگری داشته باشد.

 22. علی
  پاسخ دادن

  با سلام واحترام
  بنده یک واحد آپارتمان را در تاریخ ۹۳/۰۱/۲۷به صورت پیش خرید از پیش خریدار اول خریداری کردم که پیش فروشنده نیز قرار داد را امضا، کرده است در قرار داد قید شده است وجه چک ها با پیشرفت کار پرداخت خواهد شد در هر مرحله ۱۰درصد ولی بنده تا حالا ۴چک پاس کردهام ولی پیش رفت کار ۳۰درصد می باشد وبنده نیز تامین دلیل گرفته وپرداخت بقیه چک ها را منوط به ارایه پیش رفت کار طبق قرار داد کرده ام .و زمان تحویل آپارتمان مرداد۹۴ می باشد وسازنده از کار خیلی عقب است ومبلغ کل قرارداد۲۰۸میلیون تومان نوشته شده است وجریمه دیر کرد به ازای هر روز۲۵هزار تومان نوشته شده است آیا در صورتی که واحد مورد نظر تا زمان تحویل ۵۰درصد پیش رفت کار داشته باشد آیا بنده می توانم شکایت کرده و تقاضای فسخ قرارداد به دلیل عدم تحویل واحد در زمان مقرر را داشته باشم وضررو زیان نوشته شده در قرارداد را از او بگیرم یا فقط می توانم تاخیر دیر کرد را از او بگیرم . لطفا بنده را راهنمایی فرمایید. از شما سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می توانید فسخ را مطرح کنید ولی ضرر و زیان را باید بررسی کرد که حتی در صورت فسخ هم مقرر شده است.

 23. OMID
  پاسخ دادن

  جناب دکتر با سلام سال نو مبارک…
  اینجانب به فردی قرار داد مشارکت بستم
  متاسفانه فرد سازنده متواری شده و ساختمان نیمه کاره است
  اینجانب رای داوران قرارداد مبنی بر فسخ قرار داد به مراجع ذی صلاح ارایه کرده ام….
  با توجه به فروش چند واحد توسط سازنده،اینجانب با خریداران به توافق در مورد تکمیل ساختمان بعد از فسخ قرارداد رسیده ام…
  می خواستم بدانم ایا مواردی می تواند وجود داشته باشد که رای دوران توسط دادگاه ابطال شود؟
  با توجه به اینکه سازنده متواری و تحت تعقیب به جرم کلاهبرداری است…
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، موارد بطلان رأی داوری در قانون مقرر شده است ولی این که محکوم علیه بعدا چه ادعایی را می خواهد برای بطلان رأی داوری مطرح کند را که نمی توانم احصا کنم.

 24. گلنار
  پاسخ دادن

  باسلام و خسته نباشید. سوالم این است که در یک ساختمان با ۶ واحد مسکونی، زیرزمینی قرار دارد که ورودی زیرزمین را به شوفاژخانه متصل میکند. برخی اهالی مدعی اند این بخش و محوطه کوچک باید بعنوان انباری بین اهالی تقسیم شود و آیا این مساله درست است – هیچ اتاق یا تقسیم بندی وجود ندارد- یا بعنوان مشاعات همچون راه پله و پشت بام هیچ کس نباید از آن استفاده کند. متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام استفاده از مشاعات منوط به توافق همه مالکان و رعایت اصول شهرداری است.

 25. امین
  پاسخ دادن

  سلام
  ممنون بابت اینکه وقت میذارید و به سوالات جواب میدید امیدوارم سال جدید سال خوب و پر برکتی برا شما و خانوادتون باشه…
  ما یه شرکت تولیدی صنایع تبدیلی کشاورزی (تولید کود ) راه انداختیم و کلیه دستگاههامون از یه شرکت خریدیم چون پول نقد نداشتیم و اون شرکت هم میساخت باهاش کار کردیم … الان که موقع تولید شده میبینیم که دستگاهها بهره بری خیلی پایینی دارند و اصلا به صرفه نیستند و قیمت شون هم در مقایسه با محصولات مشابه بالاست …. متاسفانه قراردادی هم نداریم فقط همون فاکتور های خرید موجود هست.. یک ماه پیش جلسه با حضور کارشناس جهاد کشاورزی و مابقی شرکت های خریدار و شرکت سازنده برگذار شد و صورت جلسه تهییه شد مبنی بر اینکه شرکت سازنده متعهد شد عیب دستگاهها رو برطرف کنه ولی متاسفانه نتونستند این کار رو انجام بدند ….. لطفا ما رو راهنمایی کنیدما نسبت به دو مورد انتقاد داریم ۱-بهره بری پایین دستگاهها ۲-قیمت بالا دستگاهها
  ایا میتوان درخواست کارشناسی برای این دو مورد کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، بله شما می توانید این مسایل را مطرح کنید و فروشنده باید دستگاه هایی به شما می داد که مناسب کار شما باشد و به قیمت روز باشد و اگر اینها نبود شما می توانید معامله را فسخ کنید. به هر حال مسئله را باید از طریق دادگاه پیگیری کنید.

 26. محمد
  پاسخ دادن

  باسلام
  بنده آپارتمان نوسازی را فروخته وملک را تحویل خریدار داده ومبلغی از ثمن مورد معامله باقی مانده ومقرر گردید حدود دو ماه آینده در زمان تنظیم سند پس از اخذ پایان کار و… دریافت نمایم که متاسفانه به دلیل اشتباه مهندس مجری وناظر که اسناد آن موجود است نتوانستم پایان کار بگیرم ودر حال حاضر سند آماده شده ولیکن خریدار به محض دراطلاع قرار گرفتن مقدمات آماده شدن سند اقدام به شکایت در دادگاه حقوقی نموده ومدعی شده کل ثمن مورد معامله را داده ولیکن منزل را دریافت ننموده ضمن اینکه وی گواهی عدم حضور در دفترخانه را در تاریخ مندرج در قولنامه نگرفته است و درحال حاضر راضی به تنظیم سند وحضور در دفترخانه نمی باشد وبنده نیز اظهارنامه ای با تاریخ معین برای ایشان ارسال نموده ام ولیکن ایشان می گوید در دادگاه که حدود سه ماه دیگر است حاضر می شود ودر دفترخانه حضور نمی یابد لطفا بنده را راهنمایی فرمائید. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، چون ادعا می کند که همه ثمن را داده است باید آن را ثابت کند. بلاخره باید ببنید که ادعای طرف چیست.

 27. محمد
  پاسخ دادن

  با عرض سلام استاد بزرگوار
  بنده یک سال پیش از یکی از دوستان ۶٠ میلیون تومن پول گزفتم و به جای آن به او سفته دادم اما تاریخ سررسید سفته را سفید گذاشتم حال سوال من اینجاست که این فرد تاریخ سررسید را چهارسال قبل گذاشته است و قصد دریافت تاخیر تادیه از آن تاریخ را دارد و البته هنوز سفته را واخواست نکرده یا وجه را از من طلب نکرده است ،
  به نظر شما آیا این امکان در مورد سفته هست که تاخیر تادیه را از سررسید بگیرد؟ برای سفته با این اوصاف که سررسید سفید بوده و خود او تاریخ خیلی قبلتر گذاشته است آیا تاخیر تادیه از سررسید است و یا از واخواست یا دادخواست؟
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، برای خسارت تاخیر تأدیه باید طلبکار وجه طلب را مطالبه کرده باشد.

 28. ناصری
  پاسخ دادن

  با سلام و وقت بخیر حضور شما

  اینجانب در تاریخ۲۰/۱۰/۹۲ یک واحد آپارتمانی را معامله و با توجه به تاکیدی که برای تاریخ تنظیم سند داشته، مقرر گردید در تاریخ ۲۰/۳/۹۳ سند بنام زده شود. با توج به تخلفات سازنده و ارجاع پرونده به ماده صد و … تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۳ انجام سند انجام نشده و از آنج که در قولنامه ذکر گردیده که مبلغ روزی ۲۰هزار تومان به عنوان خسارات در عدم اجرای تعهدات طرفین باشد ، دریافت این خسارت از جانب بنده امکان پذیر می باشد؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام در صورتی که شما به کلیه تعهدات خودتان از جمله پرداخت باقیمانده ثمن عمل کنید و طرف نتواند ثابت کند عدم زدن سند خارج از اراده وی انجام شده، در این صورت می توانید خسارت را مطالبه کنید.

 29. علی قاسم زاده
  پاسخ دادن

  سلام دکتر
  حدود ۷۰سال پیش پدرم زمینی را میخرد که ۵ سهم بوده چهار سهم انتقال ویک سهم به علت نداشتن برگه حصر ووراثت انتقال نمی شود وما فقط یک بستانکاری محضری داریم که بدهی پلاک ثبتی قید شده میتونیم به عنوان خرید ملک ارایه دهیم؟.
  ورثه فروشنده ما را محکوم کرده اند .با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام با توجه به این که دلیل خاصی برای انتقال ندارید باید به کلیه مدارک و قرائن و امارات استناد کنید.

 30. محمد
  پاسخ دادن

  با سلام :ملکی را با پیمانکار قرار داد بستیم بسازه به متراژ ۱۲۶ متر ومدت زمان ۶ ماه وقیمت تمام شده۶۵میلیون.الان بعد از تحویل دادن ملک ادعا کرده من ۲۶ متر بیشتر ساختم وپول متراژ بیشتر شده را خواسته ضمنا مدت زمان ۸ ماه ملک را دیر تحویل داده، آیا من میتوانم بابت دیر تحویل دادن ملک خسارت بگیرم. ضمنا کل قرار بصورت دستی نوشته شده ودر محضر قانونی نشده. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر خسارت در قرارداد پیش بینی نشده باشد بعید است بتوان خسارتی گرفت. قرارداد دستی مشکلی ندارد.

 31. mohmmad safa
  پاسخ دادن

  با سلام اپارتمانی را فروخته ام که فقط مبلغی پیش گرفتم و خریدار از پرداخت بقیه ثمن معامله امتناع کرده و جوابگو نیست حال با گذشت تاریخ تحویل و سند بنده را متهم به این می کند که چرا قبل از سررسید تاریخ سند اپارتمان را برای فروش اگهی کردم و قصد شکایت دارد بنده با توجه به جور نشدن پول ایشان و نیاز شدید مالی اینکار را کردم چنانکه مشتری هم پیدا نشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام صرف آگهی زدن به خودی خود نمی تواند فروش مالک غیر تلقی شود.

 32. حمیدمهرابی
  پاسخ دادن

  سلام. من از چهار نفر برادر یک قطعه زمین خریدم وهمه هم رضایت داشتن بعد از نوستن قول نامه پول رو کاملا پرداخت کردم وسه نفر از انها که حضور داشتن قول نامه رو امضا کردن در ضمن من پول رو برادر بزرگتر تحویل دادم .ولی یکی از انها که به سفر کاری رفته بود در وقوع معامله حضور نداشت چون ما توروستا زندگی میکنیم و همدیگه رومیشناسیم قبول کردیم که وقتی برگشت برامون امضا بکنه ولی الان بعد از مدتی از امضا کردن قول نامه خود داری میکنه به دلیل مشکلات خانوادگیشون حالا تکلیف من این وسط چی میشه دادگاه به من چه رای میده اگه شکایت بکنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام وقتی امضا نکرده یعنی راضی نیست و معامله نسبت به سهم آن بردار نافذ نیست. مگر شما ثابت کنید که ایشان معامله را انجام داده است که خیلی سخت است. رضایت غیر از انجام معامله است.

 33. مسعود بهرامی
  پاسخ دادن

  ضمن عرض سلام .اینجانب خانه ای خریدم بصورت مبایعه نامه عادی .فروشنده متعهدشد در صورتی که نتواند سندرا انتقال دهد تمامی خسارات وبقیمت روز خانه را برگردانیم .اکنون باگذشت سه سال معلوم شده زمین ان ملک متعلق به شخص دیگریست وعملا انتقال سند از طرف فروشنده مقدور نمی باشد.لطفا بفرمایید اینجانب باید دادخواست فسخ قرارداد بدهم یاالظام به انجام تعهدات .خساراتم را چگونه باید کامل دریافت کنم. متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظرم فسخ قرارداد به دلیل عدم امکان الزام فروشنده به انتقال رسمی سند را تقاضا کنید.

 34. بهار
  پاسخ دادن

  با سلام و آرزوی ساعاتی خوش،
  در قراردادی با شرایط عمومی قراردادهای طرح و ساخت صنعتی، انجام بخشی از تعهدات پیمانکار تحت تاثیر وقوع تحریم‌های بین‌المللی، نوسانات اقتصادی و تغییر نرخ ارز واقع شده و وی جهت امکان انجام تعهد خود ناگزیر شده است تا تامین کالاهای خود از خارج را از طریق واسطه (عامل سوم) انجام داده و نیز هزینه‌هایی را نیز بابت انتقال ارز پرداخت کند. در حال حاضر کارفرما در تلاش است تا روشی را جهت پرداخت ضرر و زیان‌های وارده به پیمانکار بیابد. راه حل‌های ممکن ۱) فورس ماژور دانستن تحریم و پرداخت ضرر و زیان‌های وارده به پیمانکار از این طریق. این البته تبعات ناگوار بسیاری دارد از جمله خاتمه یافتن پیمان مطابق ماده ۷۰ ش.ع، مجاز شدن تاخیرات ناشی از تحریم تا پایان پروژه، امکان مطالبه ضرر و زیان ناشی از تحریم تا پایان زمان اجرایی پروژه و … ۲) استفاده از سایر بندهای ماده ۷۱ ش.ع جهت پرداخت ضرر و زیان به پیمانکار، که این روش هم مخاطرات روش اولیه را دارد با این حال پیمان در آن خاتمه نخواهد یافت. ۳) استناد به ماده۴۹ش.ع و قراردادن «انعقاد قرارداد با عامل سوم» در قالب تغییر کارها. این راهکار سبب پرهیز از مشکلات دو راه حل پیشین می‌‌شود. لذا خواهشمند است پیشنهاد خود را درخصوص راه حل دارای تبعات مالی و حقوقی کمتر ارائه فرمایید.
  از همکاری جنابعالی نهایت سپاسگذاری را داشته و از تصدی اوقاتتان پوزش می‌طلبم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام به نظرم این راه ها خیلی عملی نیست. در چهار چوب بیست و پنج درصد می توانند مشکل را حل کنند و اگر بیش از بیست و پنج درصد باشد یا آن قبلا استفاده شده باشد، نیاز به ترک تشریفات دارد و به سادگی امکانپذیر نیست.

 35. رضا
  پاسخ دادن

  با سلا م من پولی را به صورت بهره در سال ۹۱ از شخصی گرفته ایم وبه مدت ۹ ماه بهره ان را پرداخت نموده ایم و بعد از ان در اوخر سال ۹۲ کل مبلغ دریافتی را به ان پرداخت کرده ایم کل مبلغ ۱۲۰ ملیون میباشد ایشان در تاریخ امروز ادعای ۲۰۰ میلیون تومان دارند در قبال این مبلغ هم چک و تعداد ۵ دهنه مغازه به صورت امانت که این مغازها در بنگاهی که ایشان معرفی کردن قلنامه نوشته شده است که برگی به من داده نشده است و در قلنامه ذکر امانت هم نشده وا این ندانم کاری من چوبی شده در دست ایشان که ادعای این مبلغ را دارند در ضمن من شاهد هم دارم که این مغازه به صورت امانت در قبال پرداخت پول بوده است لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خب مسئله پیچیده شده است ولی با صرف شاهد سخت است اسناد را نادیده گرفت چون آن هم شاهد خلاف نظر شما ارائه می کند.

 36. محمود
  پاسخ دادن

  باسلام واحدی را درتاریخ ۱/۹/۹۱ تحویل گرفتم اما سند آن دقیقا دو سال بعد بعلت تاخیرفروشنده بنام من صادر شد.دو سوال دارم۱-باتوجه به اینکه در قولنامه قیدشده که فروشنده بخاطرتاخیر در تنظیم وتحویل سندباید ماهانه۴۰۰هزارتومان خسارت بدهد آیامی توانم اقدام قانونی نمایم؟ ۲- اصل وام ۲۰میلیون بوده که بخاطرتاخیر سود دورام مشارکت مبلغ ۲میلیون روی آن اومده باتوجه به اینکه در قولنامه ذکرنشدکه سود دوران مشارکت با چه کسی می باشد آیا من بایدپرداخت کنم یا سازنده؟ باتشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، ۱- ممکن است دادگاه سند زدن را به معنای انصراف شما از مطالبه جریمه تعیین کند. دیگر این که مگر شما متقابلا به تعهدات خود که پرداخت مابقی ثمن بوده عمل کرده اید؟ ۲- بنظرم این ها دیگر ارزش پیگری ندارند

 37. ایمان
  پاسخ دادن

  با سلام بنده سال ۸۸ زمینی فروختم که در قولنامه شرق و غرب و شمل وجنوب زمین ذکر شده به متراج ۳۰۰۰متر وبنده زمین را سند به نام خریدار زده ام اکنون پی برده ام که زمین ۴۰۰۰ متر میباشد ایا امکان شکایت و پس گرفتن زمینم هست یا نه لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام وقتی در قرارداد از دو ملاک مختصات (شرق و غرب) و متراژ استفاده می کنید ممکن است متراژ نقش اصلی را نداشته باشد که در این صورت نمی توانید اعتراض کنید مگر این که متری فروخته باشید. به هر حال مسئله قضایی است و باید با توجه به کلیه قرائن رأی صادر شود.

 38. علی احمدی
  پاسخ دادن

  با سلام
  من پارکینگ خانه ای را که بصورت مسکونی درآمده بود بصورت مبایعه نامه در سال ۷۲ خریداری کردم و مقداری از مبلغ معامله به وقت تحویل سند موکول شد. و از آن تاریخ تا به حال در آن ساکن هستم. در سال ۹۱ به دادگاه بابت تحویل نشدن سند شکایت بردم و پس از طی پروسه قانونی و رفت و آمد به شهرداری مشخص شد که امکان صدور سند تفکیکی برای پارکینگ وجود ندارد و قاضی حکم داد که یا باید همانجا زندگی کنم و یا اینکه کارشناس دادگستری قیمت ملک را تخمین بزند و از مالک اصلی آن مبلغ را دریافت کنم. من هم به ماندن در خانه رضایت دادم. حال صاحب خانه به دادگاه شکایت کرده و مدعی شده که با توجه به اینکه معامله بصورت کامل انجام نشده و با توجه به پروسه مذکور، می خواهد معامله را فسخ کند و حاضر است بعد از نظر کارشناس مبلغ را بپردازد. آیا او میتواند معامله را با توجه به شرایط فوق فسخ کند؟ (لازم به ذکر است که در سند اصلی صاحب خانه ذکر شده است ۶ دانگ زمین و ساختمان احداثی در آن.)

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بعید می دانم چنین ادعاهایی مسموع باشد.

 39. موسوی
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من میخواستم بدونم ک میتونم برای مطالبه ی مهریه ام املاک پدر شوهرمو توقیف کنم ، البته اون بخشی که به همسرم ارث میرسه؟
  ضمنا پدرشوهرم در قید حیات هستن
  و اینکه من از چه طریق میتونم بفهمم که ایشون چقد املاک دارند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خیر کسی نمی تواند اموال دیگری را برای مطالبه دیون خود از مدیون توقیف کند. ارث هم که لابد مستحضرید که باید یکی بمیرد. دعا کنید بلکه …. !!

 40. یوسف
  پاسخ دادن

  سلام دکتر:
  واحدی را خریداری کردم که بعد از اندازه گیری ۳ متر بیشتر اعلام شد، هنگام تنظیم سند فروشنده مدعی شده که ۲ متر هم باید برای انباری اضافه پرداخت کنم! قابل ذکر است که در قول نامه نوشته شده واحد دارای انباری میباشد و قرار نبوده که برای انباری پول اضافه پرداخت کنیم.لطفا راهنمایی کنیدکه من چه کاری باید انجام بدهم؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر اندازه انباری مشخص نشده است، نمی تواند پول این دو متر را بگیرد.

 41. شهرام
  پاسخ دادن

  سلام استاد ضمن تشکر از شما که با حوصله تمام به تمام سوالات پاسخ میدید سوالی داشتم که آیا مالکیت بر منفعت جزو مالکیت مادی است ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر منظورتان از مالکیت مادی در مقابل مالکیت معنوی (intellectual property) است، بله مالکیت بر منفعت یک مالکیت مادی است.

 42. علی امیدوار
  پاسخ دادن

  با سلام جناب دکتر
  اگر در مبایعه نامه شرط داوری وجود داشته باشد آیا میتوان با دادن دادخواست الزام به تنظیم سند و تحویل مبیع به داد گاه و بدون ارجاع به داوری اقدام کرد ؟ لازم به ذکر است فروشنده حاضر به حضور در مشاور املاک برای رفع اختلاف نبود و مشاور املاک گواهی عدم سازش را به درخواست اینجانب صادر کرده است .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیر چون مرجع حل و فصل اختلاف داوری تعیین شده است.

 43. ستاره
  پاسخ دادن

  با سلام
  آیا فرزند خوانده از پدرخوانده ارث می برد؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام خیر ارث نمی برد ولی در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست آمده است که در زمان حیات اموالی به این نوع فرزندان تملیک شود

 44. حمیدی
  پاسخ دادن

  جناب استاد سوالی حقوقی دارم امیدوارم پاسخ فرمائید
  دارای یک طرح زود بازده در بانک ملی ایران هستم که شامل مشارکت ساخت کارخانه و خرید ماشین آلات و سرمایه در گردش میباشد که این سه مورد در یک مصوبه میباشد . پس از اتمام ساخت کارخانه بانک به علت تحریم نتوانست گشایش اعتبار برای خرید ماشی آلات نماید و از پرداخت ادامه تسهیلات خودداری کرد و الان اقدام به تصاحب کارخانه و محدثات به بهانه عدم بازپرداخت تسهیلات مشارکت مدنی نموده است با علم به اینکه کارخانه بدون ماشین آلات چطور قادر به بازپرداخت تسهیلات خواهد بود و علت این موضوع و عدم بهره برداری از طرح هم اهمال بانک بوده لطفا بفرمائید چطور میتونم از چپاول آورده ام در این پروژه توسط بانک جلوگیری کنم … با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، خیلی سخت است چون بانکها طوری قراردادهای خود را می نویسند که به این سادگی نمی شود مسئولیتی را متوجه آنها کرد.

 45. کتایون
  پاسخ دادن

  باسلام من و۲ نفر دیگر از اقوام از فردی چک داریم ولی فرد مورد نظر فراری شده است هیچ نشانی از وی نداریم چه باید کرد لطفا راهنماییمان کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام می توانید علیه وی طرح دعوی غیابی کنید و اگر اموالی دارد توقیف کنید و اگر هیچ کدام نیست، خودتان را سرزنش کنید که چک چنین کسی را قبول کردید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>