این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. محسن
  پاسخ

  سلام.
  یک قطعه زمین زراعی با سند مشاع خریداری کردیم که از پدر وپدر بزرگ به این بندگان خدا ارث رسیده بوده. سند مخصوص به این زمین را سیم و سرب با توجه به ابعاد قابل مشاهده زمین از ثبت احوال تهیه کردیم.
  بعد از گذشت حدود ۱۲ سال و کاشت درختان مثمر و دیوار کشی و خرید انشعاب برق و آباد شدن زمین؛ یک شرکت دولتی که در نزدیکی زمین ما میباشد ؛اکنون مدعی مالک بودن حدود ۱۵ هزار متر زمینهای اطرافمان و یک جریب زمین ما شده است مدعی شده سند زمینهای این منطقه را دارد و با شکایتشان دادگاه حکم به نفعشان داده و زمین من و بقیه کشاورزان آن محدوده را حکم قطع ید و نسج اشجار گرفته. آیا ما هیچ حقوقی در قبال این زمین نداریم؟باید چه کاری انجام بدیم که حداقل راضی به فروش این زمینهابشوند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر حق آن شرکت دولتی قبل از خرید شما باشد، باید برای اخذ خسارت علیه فروشنده طرح دعوی کنید. حتی اگر دوازده سال گذشته باشد.

 2. الف
  پاسخ

  با سلام
  ملکی را خریداری نموده ام (سال ۸۰) که با زمین های اطراف آن حدود ۲۰ هزار متر است و فروشنده هم این را مکتوب نموده
  این ملک با امضای صاحب اصلی ملک که سند مادر را در اختیار دارد قبل از خرید من و زمانی که در اختیار فروشنده گذاشته شده با اثر انگشت تایید و به امضای فرزند ارشد ایشان رسیده (سال ۶۳)
  مقدار تقریبی زمین در فاصله زمانی متفاوت به کرات دستکاری شده و در نهایت و بر اساس آخرین دستکاری ده هزار متر نوشته شده ولی حدود طبیعی زمین که بر اساس عرف محلی و با معیار و ملاکهای محلی از قبیل جاده، دره، منبع آب و غیره مشخص شده کاملا قابل تشخیص است ضمن اینکه قسمتی از این ملک جزو منابع طبیعی می باشد
  اکنون با توجه به اینکه صاحب اصلی زمین و دارای سند مادر فوت نموده چگونه می توان آنرا از ورثه مطالبه کرد
  ضمن اینکه ورثه فقط قسمت ساخته شده را قابل تایید می دانند و زمین های اطراف آنرا غیر قابل پذیرش به دلیل خط خوردگی می دانند (توجهی به حدود و حریم مشخص شده ندارند)
  اکنون سوال اینست وضعیت قسمتی از ملک که توسط صاحب سند مادر فروخته شده و متعلق به منابع طبیعی است چگونه است
  و آیا این خط خوردگی تاثیری در روند پرونده از بابت مقدار و متراژ خواهد داشت با توجه به اینکه حدود زمین مشخصا تعیین شده است
  و کدام اولویت دارد: تعیین حدود طبیعی و مشخص یا متراژ که معلوم نیست کی دستکاری شده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام منابع طبیعی را که نمی شود فروخت مگر حق ریشه یا بهره برداری را که فروشنده داشته است، واگذار کرده است. باید شما خیلی روشن بدانید چه می خواهید و از چه کسی و معارضان آن چه کسانی هستند مثل منابع طبیعی یا شهرداری یا اشخاص ثالث. بر این اساس حالا اگر علیه کسی که می خواهید دعوی مطرح کنید، فوت کرده باشد، باید علیه ورثه وی طرح دعوی کنید.

 3. جمیله فدوی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  ما از تعاونی محل کار؛ یک آپارتمان دریافت کردیم.
  کسی که کابینت ها را نصب کرد متوجه شد ما ساکن ان شهر نیستیم و واحد ما را تصرف کرده است.همسرم با چند وکیل صحبت کرد که شکایت کنیم.انها می گویند چون شما سند اپارتمان را در دست ندارید ؛ دادگاه درخواست شما را رد می کند.
  ایا واقعا با در دست.داشتنِ دفترچه تعاونی نمی شود طرح شکایت برای تصرف عدوانی کرد؟ معلوم نیست سند کی حاضر می شود.ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   شما سریعا شکایت کنید بعد اگر رد شد خب یه راه دیگر. فعلا تصرف عدوانی را مطرح کنید.

 4. سعیده
  پاسخ

  سلام
  روزتون بخیر
  مادر من یک زمین رو قولنامه ای خریدن و تا قبل از سند زدن مالک قبلی فوت کردند. میخواستم بپرسم باید چکار بکنیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ورثه همان حقی را دارند که مادر شما داشته است و می توانید از تمام حق و حقوق قانونی بهره مند شوید.

 5. مریم
  پاسخ

  با سلام و احترام
  اقای دکتر بنده در سال ۹۲ یه واحد پیش فروش خریدم و در سال ۹۳ ان واحد را که توسط سازنده تکمیل شده بود ولی فعلا پایان کار و سند به نامم نخورده بود را به صورت قولنامه ای به شخص الف فروختم و موقع فروش مبلغ روزانه ۵۰۰۰۰ تومان تاخیر بابت سند بعد مدت مشخصی از تاریخ فروش تعیین نمودن ، و شخص الف نیز که دلال بود آن واحد را بعد دو ماه به شخص ب فروخت ولی هیچ وجه التزام بابت دیرکرد سند تعیین نکرده ، مشکل بنده این است که شخص الف بعد از گذشت ۶ سال از تاریخ فروش واحد توسط بنده به ایشان شکایت کرده و مبلف یکصد میلیون تومان درخواست وجه التزام کرده ، آیا شخص الف مجاز به دریافت وجه التزام از بنده برای مدت ۶ سال می باشد با وصف اینکه دو ماه بیشتر واحد مورد نظر در مالکیت ایشان نبوده و تنها به مدت دو ماه مالکیت واحد فوق را داشته و بعد دو ماه به فرد ب فروخته است ? آیا از طرف بنده وجه التزام دوماه فقط به شخص الف تعلق میگیرد یا اینکه کل ۶ سال را می تواند از بنده مطالبه نماید ? از راهنمایی شما پیشاپیش سپاسگزارم و آرزوی عاقبت بخیری برایتان دارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به هر حال شما به تعهد خودتان عمل نکرده اید و باید جرایم را پرداخت کنید. اینکه چه مدت در مالکیت وی بوده به مطالبه وجه التزام ربطی ندارد.

 6. حمید
  پاسخ

  با سلام ،
  ما ۸ سال پیش آپارتمانی خریدیم که الآن در آن ساکن هستیم . سه سال پیش که وام های آن تسویه شد و سند تک برگ صادر گردید از روی کروکی متوجه شدم سند مریوط به بلوک رویرو است . به اداره ثبت مراجعه کردم . آنها گفتند باید با مالک واحد بلوک روبرو توافقی به محضر مراجعه و سند ها را به اسم همدیگر بزنیم. علیرغم تماس های مکرر با مالک مربوطه ایشان به این کار حاضر نشدند و گفتند من به همین شکل ملکم رامی فروشم. در حال حاضر من نمی دانم چه کارهایی میتوانم انجام دهم. آبا می توانم درخواست برای ابطال سندهای فعلی این دو و احد و صدور مجدد آن داشته باشم؟ یا با جمع آوری استشهاد محلی ثابت کنم که آپارتمان مورد معامله ما همین آپارتمانی است که در آن سکونت داریم و برهمین اساس سند جدید صادر شود؟
  متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این مسئله را باید با توافق حل کنید والا اگر برود سمت دادگاه مسئله پیچیده می شود. شما باید علیه فروشنده و مالک ملک روبرو طرح دعوی کنید

 7. علی
  پاسخ

  سلام ، سیم کارت پدر مرحومم در دست زن برادرم که بعد از فوت برادرم بوده است رفته به نام خودش زده و استفاده می کند . تکلیف ما چیست آیا ایشان می تواند از بابت مهریه اش اموال پدر من را ضبط کند و ما باید چکار کنیم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چطور می تواند بدون مدرک و امضای مالک یا ورثه، سیم کارت را به نام خودش بزند. برای مهریه خودش می تواند به شوهرش مراجعه کند و سهم الارث شوهرش را توقیف کند.

 8. پیمان
  پاسخ

  با سلام خدمت جناب دکتر
  سال ۹۵ اپارتمان را پیش فروش خریدم. سازنده دو نفر شریک بودن و هر کدام سند سه دانگ داشتن و مبایعه نامه من هم کد رهگیری دارد و هم دو نفر امضا کردن. و کل اپارتمانها فروش رفته و بعدش الان یکی از،سازنده ها اومده و در سال ۹۶ دودنگ از عرصه و اعیان را به کسی فروخته و فرار کرده ولی شریک سازنده واحدها رو داره تکمیل میکنه و به ماها تحویل میدهد .
  الان صاحبان اپارتمان و شریک سازنده از اون شریکی که دو دنگ را فروخته و فرار کرده شکایت کردن ودرخاست ابطال سند دو دنگ را دارن.
  میخواستم بدونم قانون اینکه هرکی جلوتر واحد را بخره مالک حساب میشود برای ما درست است و دادگاه سند دو دنگ را باظل میکند تا سندهای واحدهای اپارتمان به نام خریدارها بخورد
  ممنون از راهنماییتان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به هر حال اگر کسی قانونا و به طور صحیح ملکی را فروخته باشد ولو اینکه به سند غیر رسمی، متاسفانه سند عادی اگر مقدم باشد بر سند رسمی که بعدا تنظیم شده مقدم است.

   • پیمان
    پاسخ

    سلام. ببخشید متوجه نشدم چرا گفتید متاسفانه.
    چون ما سال ۹۵ انجا را خریدیم و سال ۹۶ سازنده اومده دو دنگ را فروخته.
    الان سند دو دنگ باطل میشود و ما که واحدهارو جلوتر خریدم برامون سند صادر میشود؟؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام «متاسفانه» در مورد شما نیست. متاسفانه از این رو است که سند عادی را بر سند رسمی مقدم می دارند. می خواستم عرض کنم که حتی اگر سند رسمی داشته باشید ولی ثابت شود که سند عادی قبل از سند رسمی بوده، متاسفانه دادگاه ها سند عادی مقدم را بر سند رسمی موخر، اولویت می دهند. اما اینکه شما قراردادی دارید که مقدم است، اگر بتوانید ثابت کنید، خب حق با شما خواهد بود.

 9. رویا
  پاسخ

  با عرص سلام وادب
  ملکی را یک هفته پیش فروختیم به این صورت که ما و خریدارقولنامه خودمان نوشتیم با هم توافق کردیم و روی برگه امضا زدیم آنها هم چک دادند هنوز موعد وصول چک نشده و ما می‌خواهیم فسخ کنیم ودر آن قولنامه ای هم که خودمان نوشتیم چیزی ازفسخ ذکر نکردیم آنها حاضر به فسخ نیستند و چکشان را هم پس نمیگیرن آیا ما می‌توانیم فسخ کنیم درضمن ملک سند هم دارد که انتقال سند انجام نشده ولی آنها خود را مالک می‌دانند با توجه به اینها آیا می‌توانیم ملک خود را فسخ قرارداد کنیم قراردادی که بین خودمان بوده؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی توانید فسخ کنید.

 10. حسین زاده
  پاسخ

  سلام جناب دکتر و عرض سپاس بابت ایجاد این فرصت مشاوره

  واحد آپارتمانی بنده واقع در منطقه ۲ تهران، پشت به خیابان اصلی است. و قصد ایجاد پنجره در خیابان را دارم و شهرداری موافقت نمیکند. این درحالی است که از طریق نورگیر، به سمت خیابان پنجره داریم و مشرف به هیچ خانه ای نمی باشد.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که از طریق مسیر قانونی امکان پیگیری دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مراجعه کنید به شهرداری. کاری نمی شود کرد مگر آنکه آنها اجازه دهند و اگر اجازه ندهند نهایتا اگر خلاف قانون عمل می کنند شما می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید که بعید است فایده داشته باشد.

 11. محمد ص
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکتر شیروی
  ایا از لحاظ قانونی میشود پرونده ای را که هنوز رسیدگی به آن برگزار نشده پنج روز قبل از ان پرونده جدیدی با همان موضوع در دا گاه تشکیل داد ودر روز برگزاری جلسه اول وقتی با لایحه قاطع ومدارک محکم ما مواجه شدند خواهان ها با خوانده های خودشان روز بعد با توافق صوری بین وخودشان مدارک خود را بر اسلس لند ب ماده ۱۰۷ مسترد کردند و دوباره به سه.تقسیم شدند پروندهداول ۹۹/۲/۲۷ وسه پرونده دوم ۹۹/۲/۲۲ دسته تقسیم واز ماشکایت کرده اند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سوال مبهم است. اگر چند دعوی مطرح شده است، شما در جلسه اول دادگاه تقاضای تجمیع دعاوی را مطرح کنید.

 12. علي
  پاسخ

  با درود و عرض ادب
  بنده یک واحد خریداری کردم که سازنده برای تنظیم سند نیامد و بنده به واسطه عدم حضورم حکم الزام به تنظیم سند را گرفتم و زمان دادگاه مطالبه خسارت دیر کرد و … تیر ماه است ولی حالا تازه مشخص شده مالک جدیدی برای زمینی که ساختمان روی آن ساخته شده با سندی جدید پیدا شده و توانسته سندی که ما بر اساس آن خرید کردیم و شهرداری روی آن جواز ساخت داده و بانک مسکن هم وام داده را باطل کند قضیه از این قرار بوده که سازنده ما از شخصی این زمین را خریده و سند تک برگ گرفته و در زمان فنداسیون و بعد از فروش به بنده و گاها قبل از فروش بعضی از واحدها شخص جدیدی پیدا شده که در دادگاه سازنده ما را محکوم کرده و سازنده ما هم فروشنده اولی را محکوم کرده و با فروشنده دومی به توافق رسیده که از ایشان بخرد و مبلغی برای سند نگه دارد ولی زمان سند سازنده ما در دفترخانه حاضر نمیشود و فروشنده دومی براساس عدم حضورش قرارداد خود را با ایشان کنسل میکند و حالا میگوید که برای سند زدن سازنده باید مبلغ قیمت زمین را برطبق قیمت روز پرداخت کند و مبلغ چیزی حدود ۱۵ میلیارد هستش که سازنده میگه ندارم. و مالک جدید در شرف گرفتن حکم قلع و قمع هستش . حال سوال این هستش که تکلیف ما چیست و ما باید چه کنیم تا سندی به دستمان برسد؟ و آیا فروشنده سند دوم میتواند ما را از خانه بیرون کند و یا کلا مشکلی برای ما بوجود آورد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید به عنوان ثالث وارد این پرونده ها بشوید. برای این کار باید حتما وکیل بگیرید که کارهای شما را انجام دهد.

 13. گودرزی
  پاسخ

  باسلام وعرض ادب
  اینجانب پارسال یک آپارتمان سند تک برگ کاداستری و تماما قانونی خریدم گویا زمین ها مربوط به تعاونی بودن ومالک زمین ها بعد از حدود ۱۹سال اومده وشکایت ما ودیگران راکرده که یک ششم زمین ملک متعلق به من است .دادگاه پرونده رافرستاد کارشناسی .ما تمام مدارک خرید قانونی تحویل دادگاه محترم دادیم.آیا مالک زمین باید اگر حقی دارد از ما باید بگیرد یا خریدار اون موقع(تعاونی) لطفا راهنمایی بفرمایید چکار باید کنیم متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر بتواند ثابت کند که ملک به وی تعلق دارد، خب برای شما مشکل ایجاد می شود چون شما که نمی توانید مالک ملک غیر شوید و صرف اینکه دست به دست گشته، باعث نمی شود که حق مالک اصلی ضایع شود.

 14. امین
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  بابت وام ملکی به بانک واگذار شده در قبال ان به عنوان پشتوانه ملکی دیگر را با صاحب سند مصالحه کردیم سند هنوز در بانک است ولی تاریخ مصالحه ما گذشته و نتوانستیم سند را از بانک بگیریم ولی در مورد سندی که درگیر بانک است هیچ اقدامی از طرف بانک صورت نگرفته ولی چون شرط مصالحه ما این بوده که اگر تا تاریخ مشخص سند ازاد نشد و یا تعیین تکلیف نشد میتوانین ملک ما رو بگیرین ایا بلحاظ قانون چون هنوز اقدامی از بانک صورت نگرفته اونا میتونن ملک پشتوانه ای ما رو صاحب بشن

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سوال روشن نیست.

 15. پروینیان
  پاسخ

  با عرض سلام و ادب
  ۲سال پیش یک آپارتمان خریداری کردیم که هنوز سندش آماده نبود و مبایعه نامه نوشته شد با شرایطی که درست و صحیح باشد فقط یک تاریخ برای زدن سند نوشته شد ولی مالک گفت یه سری کارای اداری داره که معلوم نیست دقیق کی به اتمام برسه و بعد کنار مبایعه نامه قید کرد به نام زدن سند منوط به کار اداری می باشد و این تاریخ صوری است و پولی رو هم برای زدن سند کنار گذاشتیم .الان خونه رو تحویل گرفتیم و دست مستاجره ،ولی هنوز سند آماده نشده و میگه کارا آتشنشانیش مونده و…….مثل اینکه رو پشت بام یه سویت و آلاچیق خصوصی درست کرده و باید برا اینا بره جریمه بده و برا همین کار سند طول کشیده یک سال قبل از ما هم یک نفر دیگه خریداری کرده بوده که به اصطلاح ۳ساله شده و هنوز سند آماده نشده حالا دوباره ازش می پرسیم کی سند آماده میشه هنوز میگه کار اداری داره و تایه مرحله رو جلو رفتیم ولی نمیگه چند وقت دیگه سند آماده میشه میگه چهاریا پنج ماه و تاریخ دقیق نمیگه . آخه این دوساله همش همین جوابا رو داده.لطفا راهنمایی کنید چیکار کنیم
  الان یک ساله میخواهیم خونه رو بفروشیم ولی به خاطر نداشتن سند نمیتونیم.با سپاس فراوان از اینکه وقت می گذارید و پاسخ می دهید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است سریعا یک اظهار نامه رسمی برای وی بفرستید و بگویید که با توجه به گذشت زمان متعارف برای انجام کارهای اداری و تعلل در انجام ان شما باید سریعا اقدام کنید و الا علیه شما طرح دعوی خواهم کرد.

 16. حسین
  پاسخ

  سلام.
  من یک پرونده در دیوان عدالت اداری دارم که رای قطعی به نفعم صادر شده ودر مرحله اجرای احکام دیوان عدالت اداری قرار دارد. وقت نظارت برای اوایل اردی بهشت تعیین شده بود اما حکم را اجرا نکردن و پریروز در سامانه ثنا دیدم که نوشته
  “به لحاظ ضرورت استعلام تجدید وقت نظارت برای آبان ۹۸ تعیین گردید.”
  به لحاظ ضرورت استعلام تجدید یعنی چی؟
  یعنی اخطار جدید به ارگان مربوطه مبنی بر عدم اجرای حکم دادن؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یعنی باید چیزی استعلام شود. ار نهاد یا دستگاهی باید چیزی پرسیده شود و بعد اقدام گردد.

 17. رضا
  پاسخ

  سلام
  من یک زمین خریدم که ب گفته فروشنده بعداز کسر حریم نهر کشاورزی و جاده باید ۹۲۰۰ متر مفید میشد ولی بعد که استعلام گرفتیم دیدم این زمین ۸۴۴۰متر هستش و بعدش توی قولنامه فروشنده ذکر کرده که کل زمین مسکونی هست واگه مسکونی نباشه میشه قولنامه رو فسخ کرد ولی با همه این اوصاف من از زمین راضی بودم و نگهش داشتم
  این زمین رو من توی سه قسط خریداری کردم که دوتا چک اولم سر وقت پول شد ولی برای چک سوم ی مهلت ۱۵ روزه ازشون خواستم و اونا هم قبول کردن ولی فردای همون روز چک رو برگشت زدن و الان میگن که زمین رو باید پس بدی درحالی که هیچ اشاره‌ای در قولنامه از این که چک پول نشه معامله فسخ میشه وجود نداره
  حالا میخواستم بدونم میتونن این کار رو انجام بدن یا نه؟
  اونا گفته بودن کل زمین مسکونی هستش ولی بعد از استعلام از بنیاد مسکن دیدم که ففط ۹۵۸ متر از زمین مسکونی هستش و بقیه زمین مزروعیه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بلاخره شما به ملک رضایت دارید و نمی توانید به ایرادات ملک استناد کنید. اما چون به موقع چک را پرداخت نکردید اگر در قولنامه حق فسخ پیش بینی شده باشد، حق با فروشنده است و اگر ذکر نشده باشد حسب نظر دادگاه است و ممکن است دادگاه نظر به فسخ بدهد و ممکن است فسخ ندهد چون مسئله خیلی از جهت حقوقی روشن نیست.

 18. اسماعیل
  پاسخ

  درود در سال ٩١ آپارتمانی پیش خرید کرده ام که در زمان خرید فروشنده وکالت از صاحب زمین داشته و در حال مراحل اخذ پروانه و مجوز ساخت بود گس از گذشت چند ماه و نزدیک یک سال که فروشنده مدام می گفت در حال اخذ پروانه هستم متوجه شدم بین مالک و سازنده اختلاف است که بیان نمودند در حال صلح و توافق هستند. متاسفانه قرارداد مشارکت آنها کنسل شد. تا کنون فروشنده نه وجه گوش فروش بنده را پرداخت نمودند نه واحدی تحویل داده اند. لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقداماتی انجام دهم تا به حقوق خود برسم. سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما علیه فروشنده طرح دعوی کنید و مطالبه خسارت کنید.

 19. علی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
  بنده خانه ای را ۱۳ سال پیش بصورت قولنامه ای و گرفتن وکالت بلا عزل از یک نفر خریدم چون وام بانکی داشت سند بنام خودم منتقل نکردم. حالا جدیداً فروشنده با همسرش اختلاف پیدا کرده اند و زوجه درخواست مطالبه مهریه از اداره ثبت نموده و اداره ثبت این منزل بنده را متوقف نموده است. سوال بنده این است که من بایستی چکار کنم با توجه به اینکه زن فروشنده با وجود اینکه مطلع است حاضر نیست با بنده همکاری کند و ملک بنده را آزاد کند؟
  آیا با شکایت به دادگاه و ارائه مدارک می توانم دستور رفع توقیف ملکم را بگیرم؟
  خواهشمند است راهنمایی فرمایید.
  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما باید به دادگاه حقوقی مراجعه و تقاضای ابطال عملیات اجرایی را کنید.

 20. شهرام
  پاسخ

  سلام ،من ملکی رو سال ۹۶فروختم به پسر عموم قولنامه رو توافقی نوشتیم بخاطر اعتمادی که بهش داشتم الان ازم شکایت کرده که خونه رو بهش تحویل ندادم در عوض من هیچ پولی از طرف اون به حسابم واریز نشده شورای حل اختلاف منو محکوم کرد خونرو بهش بدم الانم شعبه دوم حقوقی گفتم ثمن معالمه ۲۸۰میلیون بوده که باید خریدار پرداخت کنه بمن ولی تو قولنامه ذکر نشده بنظرتون میتونم زمینمون پس بگیرم و در ضمن میتونه خریدار بگه ثمن معامله کمتر بوده راهنمایم کنید ممنون میشم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب چرا چنین قولنامه ای را امضا کرده اید. با این اوصاف که شما می گویید معامله صحیح است و نهایتا شما باید ثمن معامله را مطالبه کنید که به من پرداخت نشده است.

 21. فرزانه
  پاسخ

  با سلام یک سوال در مورد اینکه یک نفر یک ملکی رو خریده و سند هم زده ولی اون ملک رو با چک یک نفر دیگه و با رضایت اون فرد خریده آیا الان اون فردی که چک رو داده میتونه ادعا کنه که اون ملک برای اونه؟؟؟؟!!!

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بستگی دارد که چه زمانی معامله اول را انجام داده و کدام زمان معامله دوم انجام شده است و در دادگاه تا چه حدودی می توان اینها را ثابت کرد. هر معامله صحیح اگر اول اتفاق افتاده باشد مقدم است.

 22. سهیل
  پاسخ

  با سلام
  یکی از اطرافیان که دختر هستن این سوالو داشتن که بپرسم.ایشون دختری هستن ۱۹ ساله که پدرشون میخاد اجبار کنه که با پسر داداشش ازدواج کنه و هیچ علاقه ای نداره و بارها به پدرش گفته که نمیخوام ولی پدرش میگه باید ازدواج کنی وگرنه میکشمت .ایشون مرگ رو ترجیح میده.به خاطر حفظ ابرو هم نمیخواد شکایت کنه .چه کاری میتونه انجام بده؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دختر ۱۹ ساله تحت ولایت پدر نیست و به هیچ عنوان پدرش نمی تواند وی را به ازدواج اجبار کند.

 23. میثم صیادی
  پاسخ

  سلام من یه واحد خریدم تو قول نامه زره شده که اب اختصاصی الان بعد زدن سند دیدیم نه مشترکه . ایا من میتونم پول امتیاز اب رو از مالک قبلی بخوام یا نه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می توانید.

 24. مهرداد
  پاسخ

  سلام ۲ دانگ از ویلایی را در شهر نوشهر خریداری کرده ام آیا زدن سند در دفتر خانه تهران امکان دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله امکانش هست ولی خب سخته باید استعلامها بیاید تهران

 25. منصور
  پاسخ

  عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر من آپارتمان کوچیکی دارم که یکماه قبل اجاره دادم.از ۳۰ میلیون مبلغ رهن ۵ میلیون رو چک دادن که پاس نشد و دیروز هم موعد اجاره بود که نپرداختن..خیلی هم مستاجر بی ادب و بد دهانی هستن و در املاک و مقع قرارداد گفتن فوتبالیست هستن ولی الان فهمیدیم همه ی حرفهاشون دروغ هست..حالا من بابد چکار کنم تا از خونه ام بلند بشن؟مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

   • منصور
    پاسخ

    درود آقای دکتر.شورای حل اختلاف گفتن باید تاریخ قرارداد تمام شده باشه تا ما حکم تخلیه بدیم..در این حالت که تازه قرارداد شروع شده باید به دادگاه مراجعه کنید..‌البته دوستی هم بهمون گفت اول اظهارنامه بفرستید براش و بعد آب و برق و تلفنش رو قطع کنید…آیا این کار درسته؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     باید برای مطالبه وجه رهن خود به دادگاه مراجعه کنید. اگر تا بیست میلیون تومان باشد به شورای حل اختلاف مراجعه کنید که تقاضای پولتان را بکنید و اگر نمی دهد تقاضای فسخ اجاره

 26. وحید
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  تعدادی مغازه به صورت سر قفلی حدود ۳۰ ۴۰ سال پیش به کسبه فروخته شده حالا الان صاحب ان گاراژ عوض شده و‌ملک را خریده و هرروز ایجاد مزاحمت برای کسبه میکند طوری که همه ی کسبه از او ناراضی هستند.ایا میتوان با شکایت همه ی کسبه کاری کرد و یا کاری کرد که ملک به مزایده گذاشته شود یا توسط دولت مصادره شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر کسی مزاحم شما می شود به ۱۱۰ اطلاع دهید.

 27. سید مهدی حسینی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  واحد آپارتمانی رو که یک سازنده به نفر اول فروخته بود رو من که نفر دوم بودم خریدم از نفر اول بصورت خام ولی سند هنوز نیومده بود و نیمه کاره منزلوخریدم بصورت مبایعه نامه بعد گویا دو نفر اول با هم به مشکل خورده بودم ولی برای سند زدن وقتی تعیین کرده بودیم که یه تاریخی رو سه نفره بریم و سند بزنیم که مبلغ ۶۰ میلیون بابت سند زدن مانده بود من و نفر اول که ازش منزلوخریدم رفتیم محضر ولی سازنده نیومد من عدم حضور فروشندمو گرفتم فروشندمم عدم حضور سازنده رو گرفت حالا خواهش میکنم راهنمایی کنید چه کار کنم در ضمن بنده شورای حل اختلاف هم رفتم یه عریضه نوشتم برای فروشندم ولی هیچ جوابی نیومد بده ممنون از وقتی که میزارید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید علیه فروشنده و مالک که سند به نام وی است دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بگیرید.

 28. قاسم بهمیی
  پاسخ

  سلام وعرض ادب خدمت جناب دکتر
  بنده دارای واحد بسته بندی خرما بودم که درتاریخ برج۱۲سال ۹۸ نیاز به شریک جهت ادامه کار پیدا کردم و با شخصی آشنا شدم که به زبونی و کلامی میگفت من صفرتا صد کارخونه رو انجام میدم و کل هزینه ها با خودم و تو کاری نداشته باش و خرید خرما و تمامی دستگاهای مربوطه با من بعدا رو فروش حساب کنید.ولی در دفتر خونه که رفتیم منم براساس مرام و معرفت ایشون که میخاد اینهمه هزینه کنه دیگه به خودم اجازه ندادم که روی مبلغ کارخونه چونه بزنم و مبلغ ۳۲۰میلیون ایشون گفت که داخل قرارداد ثبت کنیم منم قبول نکردم ولی با اصرارخودش که سیستم قراراداد رو ثبت نمیکنه و حتما باید ی مبلغی قید بشه تا سیستم بتونه ثبتش کنه.ما قرارداد رو ثبتی بستیم بکه فسخ یک طرفه وجود ندارد و آورده بنده هم ۳۲۰ تومن ثبت شده و همه هزینه ها و سود وضرر وزیان نصف نصف میباشد.حالا بعداز ۵ماهه که ضعیف کار میکنه و میگه من پول ندارم کار کنم و باون حرفایی که زدم الکی بودن و اصل قرارداد هستش و باید نصف نصف هزینه کنیم.
  حالا من موندم که چطور کارخونه رو از دستش بکشم بیرون و باتوجه به اینکه ارزش آن تقریبا یک میلیارد بود ولی براساس اعتمادبه ایشان و صحبتهای ایشان واغوا کردن بنده چه راه حلییشنهاد میدین که قرارداد ثبتی رو یکطرفه فسخ کنم هرچند تو قرارداد ثبت شده فسخ یکطرفه وجود ندارد ولی ایشان واقعا بهم دروغ گفته و رفتارش خلاف صحبتاش دراومدن .لطفا مرا در توانتون راهنمایی بفرماید که چکار کنم.ممنونم از محبت شما دکترعزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب وقتی می روید یک سند رسمی تنظیم می کنید و مبلغ مشخصی در آن می نویسید، بعدا چکار می شود کرد.

 29. امیر
  پاسخ

  سلام اقای دکتر بنده یک واحدی رو پیش خرید کردم و بعد مدتی سال۹۴ پیش فروش کردم و بابت نداشتن پارکینگ قبل تنظیم سند مبلغ ۲/۵ میلیون از سازنده گرفتم. الان خریدار نهایی دادخواست مطالبه خسارت بابت کسری پارکینگ علیه من داده و بنده نیز مبلغ ۸ میلیون از ایشان بعنوان تسویه ثمن معامله دارم ولی دادرس پرونده میگه قیمت پارکینگ باید به نرخ امروز حساب بشه و تواتر این مبلغ با تسویه ثمن امکان نداره. کل مبلغ معامله سال ۹۴ مقدار ۳۰ میلیون بوده. الان من مطالبه .جه بزنم چون در صلاحیت شورا هست به اون شعبه دادگستری ارجاع نمیشه. یه راهنمایی بفرمایید. میتونم مبلغ ۸ تومن رو بهمراه هزینه تاخیر تادیه دادخواست بالای ۲۰ تومن مطالبه وجه بزنم که نفرستند شورا ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هزینه روز پارکینگ چقدر است؟ چرا شما باید دادخواست بدهید؟

 30. امیر سلیمی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر، بنده ۵ سال قبل زمینی را از فردی خریداری نموده ام ، پس از ۳ سال متوجه شدم زمین مدعی دارد(منابع طبیعی) چون تعداد قطعات مشکل دار نزدیک به ۱۰۰قطعه بود تاکنون از فروشنده شکایتی ننمودم و به همراه سایر صاحبین قطعات از صاحب اول زمین (فروشنده قطعه من از صاحب اول زمین خریداری نموده است) شکایت ،که پس از ۲ سال رای نهایی دادگاه صادر گردید و از ۱۰۰ قطعه ۹۰ قطعه بدون مشکل و ۱۰ قطعه مشکل دار تشخیص داده شد. با توجه به اینکه زمین من هم جزء ۱۰ قطعه مشکل دار است . آیا می توانم از فروشنده زمین من شکایت نمایم؟
  لازم به ذکر است در قول نامه این جانب با فروشنده این مطلب درج گردیده که در صورتی که زمین مشکل دار باشد فروشنده موظف است زمینی دیگر بر اساس نرخ سایر زمین ها در همین منطقه به همین ارزش و یا در سایر مناطق در همین رنج قیمتی به خریدار تحویل نماید و در صورتی که این امر محقق نمیشود فروشنده الزاما بایستی خریدار را راضی نماید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله شکایت کنید. ابتدا شکایت کیفری فروش مال غیر و اگر نتیجه نداد شکایت حقوقی کنید. که می توانید به بند قولنامه استناد کنید.

 31. وحید
  پاسخ

  سلام. من زمینی ده سال پیش خریدم به متراژ ۴۵۰ متر با حدودا مشخصه اربعه این زمین قبل ازین که من بخرم چند بار خرید و فروش شده بود ومن از یکی از فامیل هامون خریدم وبه همین واسطه فقط یک قولنامه نوشتیم وزمین متر نکردیم البته همه نسخه قولنامه های قبلی رو که خرید وفروش شده بود رو بهم داد درهمین زمینی که من خریدم یک تپه کوچیک بود که من بعد از خریدن زمین اقدام به خاک برداری تپه کردم حالا بعد از ده سال اولین نفری که این زمین را فروخته مدعی شده زمین نهصد متر هست و ادعاشم درسته حالا این اضافه زمین همون تپه ای بوده که من صاف کردم ودقیقا طبق قولنامه این تپه در حدودا ت مشخصه اربعه قرار داشته وان مبلغی که من هزینه کردم ده سال پیش هزینه خرید ۳۰۰ متر زمین بوده حالا اون که دستش به زمینش میرسه تکلیف من چی میشه برا ی هزینه ای که کردم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید دید که چه کسی چه ادعایی دارد و بعد شما متناسب با آن می توانید پاسخ را تهیه کنید. فعلا همه چیز مبهم است.

 32. شادی
  پاسخ

  سلام بنده یک خانه را بصورت قولنامه ای خریدم و در قولنامه ذکر شده که نقدا ۹۰ میلیون را به فروشنده پرداخت کردم . حالا فروشنده امده و ادعا میکند پولی از من نگرفته و میخواهد شکایت کند تا خانه را پس بگیرد . من باید چیکار کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب اگر اقرار گرده است حق با شما است ولی اگر به دادگاه کشیده شود ممکن است دادگاه از شما بپرسد که چگونه نود میلیون را دادید.

 33. محمد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر. بنده در سال ۹۳ آپارتمانی رو بصورت قولنامه ای فروختم. اون موقع سر کد رهگیری حرفی نزدیم ولی الان یکی دوساله خریدار هی گیر داده که قولنامه اش رو گم کرده حالا یه قولنامه نوشته با کدرهگیری و اصرار داره بعد از شش سال امضا بکنم. البته اون ملک سندش هم دچار مشکل بود و من اون موقع از دنبال سند رفتن خودداری کردم چون نه پایان کار داشت نه چیزی. حالا میترسم این امضای جدید منو دچار مشکل بکنه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر قولنامه را گم کرده خب برود از بنگاه یک نسخه بگیرد. شما هم نهایتا یک کپی از قولنامه را بدهید نه اینکه قولنامه جدید برای ایشان بنویسید.

 34. الهام
  پاسخ

  سلام خسته نباشید.ببخشید برادرم از خانمش داره جدا میشه و چند ماه پیش ماشینی خریده که به نام فرد دیگری هست که به اسم خودش سند بزنه.اما نگرانیم که اگر سند به نام اون شخص خورد بعد به برادرم پس نده و ادعای مالکیت کنه.آیا شما میتونید راهنمایی کنید که چه وکالتی میتونیم بگیریم که این شخص نتونه ادعای مالکیت کنه یا موقعی که برادرم بخواد بیاد و به اسم خودش بزنه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مبایعه نامه و همراه با وکالت. ولی وکالت در ماشین فعلا فقط برای تعویض پلاک هست. خطرات خودش را دارد.

 35. زینب
  پاسخ

  سلام. اگر پس ازخرید آپارتمان خریدارمتوجه شودنیمی ازملک درتملک دیگری است چه حقوقی برای خریدارمتصوراست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شکایت کیفری مبنی بر انتقال مال غیر علیه فروشنده، فسخ قرارداد و تقاضا خسارت

 36. جواد داداشی
  پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  ما یک خانه را در سال ۹۲ خریداری کردیم که امضای سازنده و مالک زمین پای قولنامه هست و تمامی چک هارا مالک زمین تحویل گرفته و رسید کرده حالا سازنده سره مالک زمین کلاه گذاشته و بقیه خانه هارو بدون اجازه مالک فروخته حالا مالک رفته شکایت کرده میگه من خونه هارو پس میخوام و این خونه ها سند خورده و به اسم خودمون هسش و حتی قولنامه که سازنده و مالک امضاکردن هم هسش حالا اینا اومدن دیروز میگن ما از دیوان حکم تخلیه خونه رو گرفتیم خودش هم با پلیس لباس شخصی اومدن ایا این امکان هس که خونه رو ازمون بگیرن ؟ در صورتی که سند به اسم ما هس و قولنامه رو خودش امضا کرده ؟ و در ضمن یک بار دادگاه تشکیل شد و رای بر این شد که مالک نمیتونه کاری کنه و رفت شکایتش رو پس گرفت حالا نه دادگاهی تشکیل شده و ابلاغیه ای اومده برای ما اینا میگن ما حکم دیوان گرفتیم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما باید ببینید که مشکل چی است و چه احکامی صادر شده است و اگر علیه شما بوده باید اعتراض کنید. بهتر است با یک وکیل حرکت کنید.

 37. فرشته
  پاسخ

  سلام آقای دکتر شیروی
  من آپارتمانم را به یک مادر و دختر رهن دادم که مادر فوت کرد و دختر باقی ماند الان که تاریخ اتمام قرارداد است می گوید باید کل رهن آپارتمان را به من بدهید وگرنه آپارتمان را تحویل نمی دهم کرایه هم نمی دهم آیا من باید کل مبلغ رهن را به همین دختر بدهم مادر ایشان دو بار ازدواج کرده و ۸ فرزند دارد لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر باید به ورثه وی بدهید.

 38. سید سعید موسوی
  پاسخ

  با سلام.یکسال پیش از یه بنده خدا زمینی خریم به مبلغ ۱۲۰ میلیون.تو قولنامه نوشتم ۹۰ تومان نقد و الباقی بصورت اقساطی و در صورت مساعد بودن اوضاع مالی پول پرداخت میشه.حالا من ۹۰ تومان رو دادم و سی تومان الباقی رو بعد یکسال ندارم بدم.با توجه به اینکه هنو سند بنام من نخورده و شرایط متن قولنامه ،آیا فروشنده میتواند قولنامه رو فسخ کنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اینطور که شما نوشته اید نمی تواند فسخ کند ولی ممکن است از شما جریمه دیر کرد بگیرد.

 39. بهار
  پاسخ

  سلام خسته نباشید.قصد خرید ملکی رو دارم که فروشنده ۵ ماه قبل از سازنده خریده،اما هنوز سند نیومده و میخواد ملک رو بفروشه و میگه سازنده رو میارم املاک که امضا کنه، و کد رهگیری براتون میگیرم.
  حالا سوال من از شما اینه که آیا خرید این ملک بعدا مشکل ساز نمیشه؟صاحب زمین هم باید بیاد امضا کنه؟ ممکنه بعدا ادعا بکنه روی ملک که اصلا سازنده و فروشنده حق فروش نداشتن
  سند اول باید به نام فروشنده قبلی بشه بعد دوباره به نام من یا دیگه مدارک که به ثبت ارسال بشه سند تک برگ به نام من میخوره.
  ممنون از وقتی که میگذارید.🙏

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر سازنده غیر از مالک باشد خب می تواند مشکلات بین آنها به شما هم سرایت کند. به هر حال سوالات این سایت را نگاه کنید متوجه می شوید که چقدر این نوع مسایل مشکل زا بوده است.

 40. نگین
  پاسخ

  با سلام
  پدربزرگ من در زمان حیاتشان به من و خواهرم که نوه پسری هستیم و پدرمان چندین سال قبل از پدربزرگمان فوت شده، سه هکتار زمین داده اند البته دستنویس و خودشان امضا و اثرانگشت هم زده اند، شاهدان برادر و پسرعمویم هستند که امضا کرده اند، داخل قولنامه ذکر شده که این زمین را به ما فروخته اند اما قیمت ذکر نشده، ولی دیگر نیامدند که سند بزنند تا اینکه فوت شدند، حالا ورثه که عمه ها و عمویم هستند حاضر به زدن سند نیستند، به نظر شما ما باید چه راهی رو درپیش بگیریم تا به حقمان برسیم.
  سپاسگزار از مساعدتتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما باید به طرفیت ورثه طرح دعوی الزام ورثه به انتقال رسمی ملک را از دادگاه تقاضا کنید.

 41. فریبا مرادی
  پاسخ

  سلام و عرض ادب و احترام
  در تاریخ ۲۲اردیبهشت یه خونه خریداری کردیم که ساکنش هستیم با مبلغ رهن۴۰۰میلیون پرداختیم(مستاجرشون بودیم و به اصطاح آشنا)،قرار بود ما۲۲خرداد مابقی مبلغ رو پرداخت و روز سند هم۲۰میلیون آخر رو بدیم.متاسفانه قرار داد دست نویس نوشتیم،صاحبخونه قرار بود که بیاد بره وکارهای شهرداری و اوقاف رو انجام بده،قرار بود سند رو بیاره ماببینیم.ایشون نه سند رو میاره و نه پیگیر کارای شهرداری و اوقاف میشه،باهاشون تماس گرفتیم میگن عجله ای نیست شما که ساکن هستین،و برای ادامه کار نمیان.چطور میتونیم پیگیری کنیم؟ممنون میشم که لطف کنید و راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می توانید به استناد همان قرارداد از دادگاه الزام وی را درخواست کنید. طبیعی است که بهتر است سریعتر این کارها انجام شود و صرف ساکن بودن کافی نیست.

 42. سهراب
  پاسخ

  با سلام آقای دکتر.
  پدرم سال ۱۳۸۴ متراژ ۲۳۰۰ متر زمین به نام اینجانب و خواهر وبرادر بنده نموده البته فروش نامه داد همون موقع شورای روستا زیر فروش نامه مهر زد و تایید کرد ، سال ۹۳ پدرم ۳۳۰ متر از همین زمین که به نام بنده و خواهر و برادرم میباشد مباینامه نوشت و طبق آن در ازای دریافت ۶۶ میلون تومان به شخصی فروخت که همون موقع ۲۸ میلیون دریافت کرد و ما متوجه شدیم و با خریدار صحبت کردیم و ایشان منکر خرید زمین شدن پدرم ۱۳ میلیون تومانبه خریدار پرداخت کرد و قرار شد مابقی پول را نیز بپردازد ولی با گران شدن زمین در منطقه ما و اینکه خریدار اعلام کرده پولی که من پرداخت نموده ام سال ۹۳ ارزشش بیشتر از امروز میباشد خواهان دریافت زمین است امروز اظهارنامه به در خانه آمده لطفا راهنمایی کنید تکلیف زمین ما چه میشود ؟ آیا آن شخص میتواند زمین بگیرد یا نه؟ سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما اگر زودتر خریده اید و پدر شما نیز فروش را فسخ نکرده باشد، خب شما مقدم هستید. ولی آن موقع پدر شما به عنوان فروش مال غیر می تواند تحت پیگرد قرار گیرد البته اگر زنده باشند.

 43. مجید
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  پدرمن سال ۸۶ قطعه زمینی فروخته والان بعداز ۱۳سال خریدارآمده که زمینی که ازشماخریدیم مدعی داردومیگویدقبل ازشمازمین راازشخص دیگری خریده است این درصورتی است که پدربنده درقیدحیات نیست وماهم درجریان معامله آنهانبودیم الان ازمنظرحقوقی مابایدپاسخگوباشیم؟ ضمناتمام املاک پدرم بنام فرزندان یاسندخورده ویادرقالب مبایعه نامه واگذارشده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر. مسئله خیلی پیچیده است.

 44. محمد
  پاسخ

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  قطعه زمینی حدود ۲۰ سال پیش پدرم خریداری کرده که درقولنامه ذکر شده که یک هکتار زمین و شرب آب متر بر آن به حدود ومشخصات……..
  این یعنی این زمین هرچقدر آب ببرد؟ شرب آب متر بر آن دقیقا به چه معنا است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید ببنید که در آن منطقه این عبارت به چه معنایی کاربرد دارد.

 45. حسین اسدی
  پاسخ

  سلام من یک آپارتمان معامله کردم مبلغی به عنوان بیعانه دادم بعد ۴تا چک دادم که سه تا از چک‌ها وصول شده مانده یکی از چک‌ها آیا فروشنده می تواند اقدام به فسخ معامله کند به دلیل افزایش قیمت از معامله یک ماه گذشته

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر مگر اینکه شما در پرداخت دچار تأخیر یا مشکل شده باشید که می تواند زمینه دعوی را فراهم کند.

 46. مهسا
  پاسخ

  با سلام،
  در صورتیکه در قرارداد مرجع حل اختلاف میانجیگری فرد معینی تعیین شده باشد و بعد از مراجعه به وی، به عنوان داور از رسیدگی به اختلاف امتناع ورزد،آیا امکان دارد دادگاه ایراد بگیرد که میانجیگری قید نشده است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام میانجی که با داور فرق دارد. متوجه نشدم که مشکل چیست. در ضمن می توانید به کتاب داوری تجاری بین المللی اینجانب مراجعه کنید.

 47. علی
  پاسخ

  با سلام
  ملکی را ۲سال پیش از برادرم خریدم ولی قولنامه ای را ننوشتیم وخانه را اجاره دادیم اجاره نامه به اسم من است و مبالغ را در ان موقع به صورت پراکنده دادیم ۳۰۰ میلیون حالا ملک را نمیدهد و میگوید ملکی نفروختم و شکایت کردیم او هم شکایت کرده علیه من و مستاجر چیکار باید کنم؟ امکان گرفتن خانه را دارم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید ثابت کنید که ملک مال شما است. این کار شما را سخت می کند. بنابراین باید به کلیه دلایل از جمله خود اجاره نامه استناد کنید. به هر حال بدون وکیل ممکنه موفق نشوید.

 48. محمد ص
  پاسخ

  سلام جناب دکتر شیروی
  ما زمینی داریم که حدود ۵۴ سال در آن خانه داشتیم ولی به علت جنگ در سال ساختمان های ما تخریب شد وبعد از جنگ شهرداری اجازه به علت قرار گیری در کاربری اداری اجازه ساخت وساز وحتی ثبت به ما ندادن واکنون که اجازه سند به ما دادهاند عده ای اعتراض به ثبت ما ردهاند ومیگویند چون قسمتی از زمین مذکور ما ماست وپدرانمان معاوضه نکردهاند .زمین خود را میخواهیم .معاوضه زمین قول سفاهی بوده واکنون پدرانما ن فوت کردهاند .واین سه سال است که شکایت های نتعدد کیفری .افراز زمین .حقوقی کردهاند ولی مدارک خود را در اخرین شکایت بر اساس بند ب ماده ۱۰۷ مسترد کردهاند .ودو باره سه خانواده وحج واوقاف به صورت مجزا دادخواست اثبات مالکیت کردهان .مدارک ما دو استشهاد نامه ممهور به مهر شورا و مسجد محل سهنامه شهرداری سال۱۳۷۱ مبنی بر قرارداستن عرصه وعیان ما در طرح کاربری زمین .مدرک انه یک برگ سند اصلاحاتارضی سال ۱۳۴۱ که شامل زمینهای کشاورزی ومسکونی میباشد .چگونه ثابت کنیم که زمین معاوضه شده وزمین معاوضه شده ما هم اکنون موجود میباشد ولی انها انکار میکنند لطفا راهنمایی فرمایید. متشکرم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، طبق قواعد حقوقی، زمین به نام کسی است که سند به نام وی است مگر طرف دیگر به دلایل متقن ثابت کند که ملک را خریده است یا به نحو دیگری مال او است ولو اینکه سند به نام فرد دیگری است.

 49. حسام
  پاسخ

  سلام.آقای دکتر ما در یک آپارتمان زندگی می کنیم که ۸ واحد است. ساختمان مجاور ما میخواد که ساختمانش را تخریب کنه و امروز صاحب اون ساختمان پیش ما اومد و به ما اطلاع داد که می خواد ساختمانش رو تخریب کنه و ما گفتیم که این کار شما، باعث نشست و تخریب ساختمان ما می شود ولی به خرجش نرفت و گفت که چه ما رضایت بدیم و چه ندیم؛ کار تخریب ساختمانش رو شروع میکنه. به نظرتون ما به لحاظ حقوقی چیکار باید بکنیم که جلوی این کار گرفته بشه؟
  ممنون میشم پاسخ سر راستی بدید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر کار خطرناکی می کند باید بلافاصله از طریق مراجعه قضایی توقف کارش را درخواست کنید.

 50. شیرازی
  پاسخ

  باعرض سلام وادب
  حدود۳۰سال پیش شوهرم خانه ای رابه اسم من خریداری کرد که سند سیم سرب هم دارد الان بعد ۳۰ سال معلوم شده که این سند مربوط به این خانه نیست وسند یک مغازه میباشد به سازمان ثبت اسناد مراجعه کردم ولی کاری از پیش نرفت لطفا مرا راهنمایی کنید
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا که مالک چنین ملکی هستید. حالا باید ببینید که مغازه دست چه کسی است. به هر حال اگر بخواهید علیه شوهرتان شکایت کنید خیلی اطلاعات زیادی لازم است که بتوانم بگویم بهترین راه چیست.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *