این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. مجید تولایی
  پاسخ

  باسللم
  جناب آقای دکتر آپارتمانی را ده سال پیش خریدم تازه اهالی متوجه شده اند در سند تفکیکی این آپارتمان رمین بنیادی بوده است ولی در تقسیم نامه و سند هیچ ذکری نشده است و جهت فروش آپارتمان اقدام کرده ام ولی متوجه شده ام این اپارتمان حدود ۱۵ درصد از آپارتمان های معمولی ارزانتر است و کلا به دلیل ریشه بنیادی بودن عیب دار محسوب میشود
  در صورت شکایت حقوقی از فروشنده بعد از ده سال به نظرتان درنهایت چه نتیجه ای خواهد داشت می توان خسارتی گرفت
  آیا امکان شکایت کیفری است? که از آن طریق به دلیل فریبکاری حکم کیفری بگیریم?

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این یک شکایت حقوقی است و خیلی ممکنه چیزی در نهایت به دست نیاورید.

 2. محمد قرایی
  پاسخ

  سلام جناب دکتر . منزلی را خریداری کرده ام در قولنامه ذکر شده مبلغ ۱۰۰ میلیون آخر آن را از طریق گرفتن وام مسکن خواهم پرداخت و فروشنده موافقت کرده . خال با وجود کرونا و تعطیلی بانکها از ابتدای سال و سپس بازار بورس و خرید اوراق حدود ۲۳ روز از تاریخ ذکر شده در قولنامه برای تسویه و سند زدن میگذرد در حال حاضر بعد از ۲۳ روز وام به من تعلق گرفت و حالا فروشنده قصد فسق قولنامه را دارد و دنبال ضرر و زیان میباشد . من مایل به ترک خانه و فسق قرار داد نیستم . به دادگاه شکایت دادم تا بیایند و مبلغ وام را دریافت و سند را تحویل دهند آیا این خواسته من نابجاست و آنها میتوانند خلاف وعده عمل کنند و ملک را تصرف نمایند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب بلاخره به موقع شما به تعهد خودتان عمل نکرده اید و حالا باید دادگاه رسیدگی کند که آیا توجیهات شما می تواند مبنای حقوقی برای توجیه تخلف شما باشد که حق را به شما بدهد. بنظرم با فروشنده توافق کنید بهتر باشد.

 3. احمد
  پاسخ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید. خانه ای است که به چند فرزند ارث رسیده و یکی از فرزندان به مدت ۵ سال در ان جا زندگی کند چطور میتواند سند خانه را به نام خود بزند؟ بدون اینکه وراث دیگر نفعی از ان ببرند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر کس فوت می کند و ملکی به نام ایشان است، به طور اتوماتیک ملک به ورثه منتقل می شود و شما هم از آن خانه سهم دارید ولی بقیه هم دارند مگر تشریف بیاورند در محضر و به نام شما کنند یا شما از دادگاه رأی بگیرید که خانه مال متوفی نبوده و مال شما است.

 4. محمد بهرامی
  پاسخ

  باسلام و عرض ادب اینجانب یک آپارتمان ازیک سازنده بصورت پیش فروش خریداری کردم درقرداداد بین سازنده و مالک مالک حق فروش را به سازنده داده اکنون سازنده اعلام میکند که بدلیل عدم توانایی مالی قادر به تکمیل ساختمان نیستم آیا من شخصا میتوانم ساختمان خودرتکمیل کنم آیا مالکیت من پا برجاست باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید با حکم دادگاه این کار را انجام دهید. به اضافه اینکه چطور ممکنه تمام مخارج ساختمان را خودتان را انجام دهید، مگر بخشهای مشاعی همه انجام شده باشد.

 5. امینی
  پاسخ

  آقای دکتر عزیز سلام. امروز یکی از همکاران مبلغی پول به امانت به بنده داد تا من آن را به رئیس بدهم و من هم این کار را را کردم. ولی هنگام دریافت پول، یک رسید با این مضمون که مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال از آقای فلانی دریافت نمودم و زیر آن را امضا کردم. حال سوال من اینست آیا کسی که پول را به من داده است می‌تواند بعد ها ادعای قرض دادن این پول را بکند واز من شکایت کند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله امکانش هست خیلی هم زیاد. شما آن را به خود فرد برگردانید و ذیل همان رسید بنویسند که پول مسترد شد.

 6. حدادی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر من در اپارتمانی ۵ طبقه دوواحدی زندگی میکنم و واحد من واحد نیم پیلوت هستش تنها پنجره واحد من در اسپزخانه و رو به کوچه هستش همسایه های محترم ماسینشونو دقیقا جلوی پنجره پارک مبکنن که دقیقا مسیر نور بسته میشه وتمام دود و سرو صدای پارک کردن یا خارج سدنشون از جلوی شیشه من و عاصی کرده به هر زبونی یعی کردم تفهیم کنم حتی ماشین خودمو پارک نمیکنم میتونم قانونی اقدام کنم یا اصلا قابل پیگیری نیست
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به ۱۱۰ زنگ بزنید که بیایند.

 7. محمد
  پاسخ

  سلام ما به تازگی دو واحد از ساخنمان ۴طبقه رو خریدیم و قبل سند زدن متوجه شدیم اسانسور در سند و پایان کار قید نشده برای شهرداری نمیدونم از چه طریقی عدم خلافی هم گرفته الان با شدت نگران هستیم که جریمه سنگینی رو برای ما شامل بشه لطفا راهنماییم کنید.ساتتمان های اینچنینی مشکل دار میشن وقتی در سند قید نشده.و اگه اقدام کنم ولی اتش نشانی تایید نکنه چه پیش خواهد آمد.
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، از شهرداری استعلام کنید.

 8. محمد شیرازی
  پاسخ

  سلام، بنده لپ تاپی به قیمت ۱۵ میلیون تومان در سایت دیوار به شخصی فروخته و در قبال آن یک فقره چک تضمینی بانکی دریافت نموده ام ( واژه چک بانکی – تضمینی) بر روی آن چاپ شده است ولی با مراجعه به بانک مشخص شد چک شخصی و سرقتی است. در حال حاضر تنها یک شماره تلفن همراه از ایشان دارم که پس از تماس پیام ” ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نمی باشد” را می‌دهد. بنده با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی شکایتی را تنظیم کردم، لیکن تا کنون خبری نشده است. لطفا راهنمایی کنید راه حلی برای وصول چک یا پس گرفتن لپ تاپ وجود دارد. ممنون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، راه کاری نیست مگر گزارش کنید به آگاهی.

 9. شاپور ایمری
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  بنده در سل ۹۳ یک واحد آپارتمان پیش فروش خریداری کردم.این واحد متعلق به شخص دیگری بود وسازنده یک وکالت نامه یا اقرار نامه دستی از او با این مضمون که اجازه فروش ملک خود را به آقای سازنده داده واز این تاریخ به بعد هیچگونه تملکی در ملک مذکور ندارم وهم خودش امضا واثر انگشت زده وهم من وهم سازنده ساختمان وبه بنگاه معاملات املاک رفتیم وطبق وکالت فروشی که سازنده از صاحب زمین داشت اقدام به خرید این واحد آپارتمان کردم وتاکید نمودم که صاحب آپارتمان که ملک را به سازنده جهت فروش واگذار کرده باید زیر قولنامه مرا امضا کند.والان سازنده ساختمان را نساخته وچندین سال است متواری شده وصاحب ملک وزمین شکایتی مبنی بر ابطال قرارداد مالی برای من درخواست کرده آیا با توجه به اینکه فروشنده مجوز فروش به سازنده را داده
  ۱_این ملک متعلق به من است یا فروشنده؟درضمن از ۸۰ میلیون مبلغ پرداختی که به سازنده داشته در اقرار نامه نوشته شده که ۳۰میلیون دریافت کرده ومابقی را بعد از دریافت وام ساختمان پرداخت میشود
  ۲_آیا میشود به مجوز فروشی که به سازنده داده وامضا واثر انگسشت زده و قولنامه من هم که زیر آنرا بعنوان شاهد خریدار امضا واثر انگشت زده استناد کنم؟
  ۳حق با چه کسی است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱-سوال سختی است که باید دید فروشنده شما در زمان فروش واقعا مالک بوده است یا خیر. اگر مالک بوده، خب پس به شما انتقال داده است. ۲- نهایتا نقش شاهد را دارد. حق را دادگاه با بررسی کلیه ادعاها و مدارک می تواند بزند.

 10. جواد
  پاسخ

  سلام من یک خونه دوسال پیش از پذرخانمم خریدم و دونفر هم پا قولنامه ب عنوان شاهد امصا کردن بعد از دوسال حالا یکی پیدا شده از خودشون ک میگه پدر خانمم اون زمان آلزایمر داشته قولنامه باید فسخ بشه آیا حق با اونا هست جناب دکتر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حرف زیاد است. دادگاه به دلیل توجه می کند نه حرف الکی.

 11. Borhan
  پاسخ

  سلام بنده یک خانه آپارتمانی معامله کردم که که شامل ۳ قسط بود قسط اول رو پرداخت کردم اما قسط دوم را به دلیل شرایط کرونا نتونستم پرداخت کنم و نیاز به وقت بیشتری دارم اما صاحب خانه قبول نمیکنه در حال حاظر من باید چیکار کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید یا توافق کنید یا در دادگاه به شرایط کرونا استناد کنید شاید دادگاه عذر شما را قبول کند.

 12. علیرضا
  پاسخ

  سلام جناب دکتر من ملکی را در ماه ۱۱ سال ۹۸ خریدم و مبایع نامه نوشتم مقداری از پول را پرداخت کردم در همان تاریخ . و قرار شد مابقی پول به همراه وام بانکی من در ماه اسفند روز سند و تحویل ملک باشد . ولی به علت اینکه فروشنده پایان کار شهرداری نتونست بگیره تا اردیبهشت ۹۹ که تقریبا ۳ ماه است میگذره تازه تونسته پایان کار بگیره و هنوز ملک را به من تحویل نداده و سند هم نمیاد بزنه . من چیکار بابد بکنم ؟ به علت اینکه مقداری از پول وام مسکن من هست و حاضره نمیتونم عدم حضور بگبرم چون میگن بابد کل پول را نقد داشته باشی . ایا فروشنده میتونه دبه کنه و معامله را فسخ کند ؟ ایا من میتونم شکایت کنم و جریمه تاخیر روزانه بگیرم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید اول دید که در قولنامه چی نوشته شده است و اگر فروشنده تخلف کرده است از دادگاه تقاضای الزام وی را تقاضا کنید. اما اگر تخلف نکرده است و باید همکاری کند، خب باید دمش را ببینید.

 13. صادق
  پاسخ

  سلام اقای دکتر.من با شریکم صورتجلسه محضری مشخص کردیم که یه زمین رو که از شهرداری خریدیم به یه بنده خدا سند بزنیم که معرفی کنیم به پ شهرداری سند بزنه دوست من رفته سند از شهرداری به نام خودش زده میگه طرف با همین.
  صورتجلسه محضری بعد میتونه سند به نام خودش بزنه میخواستم بدونم با وجود که ایشان سند زده به نام خودش میشه ایمکار رو کرد طرف صورتجلسه بگیر و سند از دوستم خودش بره تغییر مالکیت بده با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب سوء استفاده کرده است. باید شکایت حقوقی و یا حتی کیفری امکانش هست.

 14. محمد
  پاسخ

  با سلام
  ملکی فروخته شده و در بنگاه قرارداد امضا شده بعداز ۵ روز به علت نارضایتی بنده که فروشنده هستم و بخاطر اینکه بنگاه بنده را از قیمت ها مطلع نکرد با خریدار تماس گرفته و خریدار راضی به فسخ شده ضمن اینکه چک ها ۳ روز بعداز تاریخ قرارداد دریافت شده و یکی از چک ها پاس شد و مبلغ را دریافت کردیم و هنگامی که خریدار راضی به فسخ شد ما پول دریافتی را به حسابش برگرداندیم و اول در تماسی که گرفت و صدا ضبط شده گفت من ۵ یا ۱۰ میلیون خسارت میخواهم و مجدد حرفش را بعد از دو روز عوض کرد و حالا ادعای ۲۰ میلیون میکند و بعد از چند روز باز حرفش را عوض کرده و میگوید من فکر کنم میگم چقدر خسارت میخوام و درقرارداد هم مبلغ فسخ ذکر نشده و نوشته شده طبق نظر کارشناسی. آیا میتواند ادعای این مبالغ را بکند؟ و آیا حالا که پول به حسابش واریز شده ولی چک های دیگرش را هنوز دریافت نکرده و از دریافت چک ها ممانعت میکند قرار داد فسخ شده حساب میشود یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما حق فسخ نداشته اید و بنابراین باید با جلب رضایت وی فسخ کنید و الا درگیر یک دعوی فرسایشی طولانی خواهید شد.

 15. علي
  پاسخ

  سلام
  اقای دکتر بنده یک زمین سال ٩۶ خریداری کردم که سند ۶ دانگ داشت و سند زمین مربوط به سال ۵۴ است،و در سند تک برگی که جدیدا گرفتم در توضحات قید شده زمین به همراه عمارت،که در سال ٧٠ روی این زمین طرح پارک ناحیه ای گذاشته شد که تا الان هم اجرا نشد،با تلاش فراوان و وقت زیادی که گذاشتم عدم نیاز طرح پارک ناحیه ای را از شهرداری گرفتم،و پرونده من به کمسیون ماده ۵ ارجاع شد،در کمیسیون ماده ۵ معاون عمرانی استاندار مدعی شد که طرح جدیدی از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی در حال تدوین و تصویب است که در ان طرح جدیدی به نام طرح اموزشی روی زمین من قرار میگیرد،
  وبا تغییر کاربری با اینکه متولی طرح یعنی شهرداری عدم نیاز داده بود و من هم با شهرداری توافق کرده بودم مخالفت کرد،حال لطفا مرا راهنمایی کنید،
  ایا از طریق دیوان کار من قابل انجام است؟
  به وکیل های زیادی مراجعه کردم و نتیجه نگرفتم چون اطلاعات خوبی در این زمینه ندارند،لطفا راهنمایی کنید و در صورت امکان وقت مشاوره حضوری بدهید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم بهترین راه شکایت از طریق دیوان عدالت اداری است. چون طرح قبلی منتفی شده است و طرح جدید هم هنوز مصوب نشده است.

 16. حورا کتابدار
  پاسخ

  با سلام ساختمانی ۱۴ واحد دارد که ۱۳ واحد آن فروخته شده است فروشنده هنوز پایان کار شهرداری را نگرفته چون عوارض خلافی آن را پرداخت نکرده است که در این اثنا فروشنده فوت می کند و گفته اند که واحد ۱۴ فروخته نشده به اسم خانم مرحوم است (بصورت قولنامه ای )و دیگر اینکه یکی از عروس های آن مرحوم ادعای مهریه اش را کرده لذا کل ساختمان پلمپ شده است و فعلا کاری نمی توانند بکنند( حداقل تا ۶ ماه دیگر) و از پیگیری کار استنکاف می کنند حال خریداران برای اینکه وراث را ملزم به تنظیم سند نمایند چکاری را باید انجام دهند و دوم اینکه ما واقعا نمی دانیم اصلا انحصار ورثه کرده اند یا نه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره این مشکلات مردن بی موقع است. علیه کسانی که ورثه هستند طرح دعوی کنید تا انحصار وراثت مطرح شود.

 17. رضا
  پاسخ

  باسلام خدمت آقای دکتر
  بنده آپارتمانی دوسال پیش به یک زوج فروختم که به دلیل عدم پرداخت کامل ثمن معامله در شورای داوری رأی فسخ قرارداد را گرفتم ولی بااعتراض به رأی در دادگاه حقوقی قاضی به استناد اینکه یکی از زوجین درظهر مبایینامه شرط فسخ را امضا نکرده شرط فسخ راقابل تجزیه دانسته و رأی داوررا نسبت به یکی از زوجین باطل دانسته حالا در دادگاه تجدید نظر چگونه باید ازحق خود برای فسخ کامل قرارداد دفاع کنم درضمن بیشتر مراحل معامله را آقا انجام داده و بندفسخ ظهر قراردادراباهماهنگی تلفنی باخانمشان امضا کردند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم این رأی تأیید می شود.

 18. مرتضی
  پاسخ

  با سلام پدر مادر بنده ۱۵ سال پیش شریکی زمینی خریدن بعد خرید پدرم در زمین ملکی ساخت آلان که پدرم فوت کردن برادرام میگن مادرمون تو خرید زمین شریک بودن و از ملک سهمی ندارن لطفا راهنمایی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اول باید ببنید که سند به نام چه کسی است. دوم اینکه چه کسی ادعا می کند که ملک به وی منتقل شده است. حالا باید ثابت کند به هر دلیل ممکن از قولنامه تا شاهد و غیره. اگر نتوانید ثابت کنید خب ملک مال کسی است که سند به نام ایشان است.

 19. Ali
  پاسخ

  سلام وعرض ادب اقای دکتر من یک موتور را قولنامه دستی فروختم مقداری از پولش بابت هزینه سند مونده طرف نیامد سند بزنه یک سال گذشته خریدار هم زندان هستش ایا من میتونم برای اینکه موتور مزایده نره ومن به پولم برسم هزینه کنم وموتور را از پارکینگ در بیارم وبفروشم ایا میشه معامله را فسخ کرد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این کار را نکنید. شما دیگر مالک آن نیستید.

 20. پارسا دانشجو
  پاسخ

  سلام استاد اگر امکانش هست یک موضوع جدید در قراردادهای بالادستی برای پایان نامه ارشد به من پیشنهاد کنید ممنون.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید با مطالعه به دست آورید. من لیستی زا موضوعات در اختیار ندارم.

 21. قلی زاده
  پاسخ

  سلام..من درخواست سند برای خانه ی خودم کردم ..در مرحله ی استعلامات از شهرداری ..ملک دارای تعریض بوده..حالا آیا سند برای کل ملک داده میشود یا برای باقی مانده ی ملک..راه حل چیست..ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، منطقا اگر برای کل هم داده شود در سند قید می شود که این قسمت برای تعریض است.

 22. بهمن
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  به استحضار می رساند بعداز منقضی شدن مدت زمان اجاره آپارتمان با مستاجر توافق کردم برای یک سال دیگر با افزایش مبلغ اجاره همان قرارداد تمدید شود و در ظهر اجاره نامه قبلی امضا کردیم با امضای یک شاهد. در این حالت بعد از انقضای تمدید قرارداد آیا می توان از شورای حل اختلاف دستور تخلیه فوری گرفت و یا باید از طریق دادگاه عمومی پیگری کرد .
  با تشکر
  موجر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله امکانش هست از شورای حل اختلاف ولی بعد از انقضای مدت مندرج در درج اجاره نامه

 23. علیزاده
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  پدر بزرگ من سه دانگ از خونه و زمین را به نام همسرش کرده و همسرش بعد از فوت شوهر سه دانگ خود را میخواهد به نام دخترش بزند ایا میتواند این کارا بدون مشکل به نام بزند،پدر بزرگم یه فروش نامه فقط نوشته که میگه سه دانگ خانه و زمین به نام همسرم زدم و هیچ وارثی حق اعتراض ندارد ایا میتوان ان سه دانگ را به نام دخترش بزند یا نه،خواهشا جواب بدین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله مشکل خاصی ندارد. اگر مبایعه نامه عادی است حتما شهود لازم و جوان بگیرد که بعدا مشکلی بروز نکند.

 24. اشکان
  پاسخ

  درود به شما جناب دکتر ما یک قطعه زمینی داشتیم که ان را فروختیم به مبلغ ۱۱۷۰۰۰۰۰۰ میلیون تومن که مبلغ ۱۷ میلیون ان را گرفته و مابقیه ان را به صورت چک گرفته ایم که این چک مال ۶/۲/۱۳۹۸ بوده و ما بعد از یک سال که دیروز بود ان را برگشت زدیم حال در این یکسال خریدار میگوید که متراژ در قولنامه و کم است این طور بگم که این زمین مشاع بوده و همه اهالی ان منطقه زمین ها را خانه کردند جز زمین ما در کنار زمین ما یک کوچه ششمتری میخورد که همسایه بعد از زمین ما نزیدک دو متر ان را گرفته و حال اگر زمین ما هم را درست کنند کوچه ۴ متری میشود ما به خریدار میگویم شما باید میساختین اگر مشکلی میداشت ما پاسخ گو بودیم در ضمن خریدار میداند که همسایه ما کوچه را گرفته اما در این یکسال بامبول در میاورد و در طی این یکسال هیچگاه جای چک پر نبوده و ما به خاطر دوستی که داشتیم یکسال صبر کردم تا دیروز حال تکلیف چیست ایا خسارتی به ما داداه میشود یا نه میتوان از راه قانون فسخ گردد یا نه یکسال پیش متری یک میلیون بوده الان متری ۲ میلیون هست میخواستم کمکی کنید ممنون میشم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما بروید دادگاه تقاضای فسخ قرارداد و خسارات را بکنید.

 25. معينى
  پاسخ

  سلام اقاى دکتر شیروى
  در صورتیکه قیمت کارشناس دادگسترى بیشتر ویا کمتر أز مبلغ توافقی ملک در قولنامه باشد چى اتفاقى میفتد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای چه منظوری این سوال را مطرح می کنید. اگر ناآگاه به قیمت واقعی باشید که از طریق کارشناس دادگستری به دست می آید. اگر زیادتر خریدید، خریدار حق فسخ دارد و اگر فروشنده زیر قیمت فروخته، فروشنده حق فسخ دارد.

 26. امین
  پاسخ

  سلام آقای دکتر برادرم خودرویی بصورت وکالتی چند سال پیش خریده بود و سند نزده بود‌ حالا هم خریدار و هم فروشنده هر دو مرحوم شده اند، وارث فروشنده ایران نیستند. برای انتقال سند چه باید کرد؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید از طریق دادگاه اقدام کنید و حکم بگیرید و دادگاه نماینده می فرستد و ملک را به نام شما منتقل می کنند.

 27. Vahid
  پاسخ

  با عرض سلام .
  من با پنج نفر از دوستانم کارخانه تولیدی داریم که یکنفر از آنها بدون هماهنگی سهم خود را به کسی غیر از اعضا فروخته .ایا امکان و شرکا از این شریک جدید ناراضی هستند ایا امکان فسخ معامله وجود دارد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کدام معامله؟

 28. بهروزغ
  پاسخ

  سلام آقای دکتریک خانه ۷۰متری چوبی که شوهر به اسم زنش وکالت زده بود سندشش دانک است فامیل بنگاه هستند بنگاه بیست روزپیش۵۵میلیون وکالتی اززن خریداری میکند به سر یکی کلاه میگذاردوکالتی۹۰میلیون بهش میفروشدوایشان بنگاه را اذیت کرده که سرش کلاه گذاشته و دوبله قیمت داده وبنگا ه برای اینکه چند دست عوض بشه وردگم کندمراپیداکرده که دنبال خانه می گشتم و۹۶میلیون تومن به من وکالتی خریده و دوروزه کارت کشیدم دوروزه معامله نقد شد الان رفتم تمامی بنگاههان بفروشم گفتندچوبی است متری۷۰۰هزارتومن است در اون منطقه وضمنامنطقه پخش موادمخدراست کسی نمیخرد ومن الان چطوری به پولم میرسم وکیل بگیرم پولم میرسد؟درمنطقه آذربایجانشرقی است که ارزش منطقه۷۰۰هزارتومن قیمت ملک چوبی است پولم اگربرسدازبنگاه میگیرند یاازنفرآخر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر اطلاع از قیمت واقعی نداشته اید، می توانید به دلیل غبن فاحش تقاضای فسخ قرارداد بکنید.

 29. سیاوش
  پاسخ

  با سلام خدمت شما اقای دکتر
  به استحضار شما برسانم امروز یک برگ ابلاغیه از تهران برای من آمده مبنی در مشارکت در ضرب و جرح ولی بنده ۶ ماه است به علت بیماری خونریزی مغزی و جراحی و درمان قرار گرفته و در حال حاضر دچار فلجی و بی اختیاری اندام ها وضعف هوشیاری شدم مدارک پزشکی هم موجود است و توانایی حرکت و راه رفتن ندارم که حتی تهران بروم و نوشته اگر نروم جلب میشم و اطلاعی هم از علت این شکایت ندارم خواستم از شما راهنمایی بگیرم اقای دکتر چه کار کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتر است وکیل بگیرید که اینها را به دادگاه بگوید. نهایتا لایحه به دادگاه ارسال کنید.

 30. Saman
  پاسخ

  با سلام مجدد خدمت آقای دکتر عزیز

  معامله ملکی که با سند رسمی انجام شده باشد ،توجه به کشف فساد در معاملات قبلی(پنج دست قبل )، سند رسمی بین متعاملین سابق باطل شده باشد ،ایا باعث بی اثر شدن و فسخ و ابطال سند های بعدی میگردد ؟ و سوال دوم اینکه برای دریافت ثمن معامله باید به ید قبلی مراجعه کنیم و از وی طرح دعوی کنیم ؟ آیا ایشان باید مستقیما ثمن معامله را به ما بپردازد یا اینکه ایشان هم به ید قبل از خود و ید قبل هم به ید های قبل مراجعه نمایند تا بنده مطالباتم را بدست آورم ؟
  سوال سوم اینکه آیا برای دریافت ثمن معامله قیمت به روز محاسبه میشود یا خیر ؟با سپاس
  خواهشمندم از رهنمود های خود مارا بهره مند سازید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله سندهای بعدی هم باطل می شود. اگر معامله قبلی باطل باشد معامله بعدی هم باطل می شود ولی اگر معامله قبلی فسخ شده باشد، معامله بعدی فسخ نمی شود.

 31. Saman
  پاسخ

  با سلام خدمت آقای دکتر . وقت بخیر
  بنده سه سال قبل خودرویی خریداری نمودم که در قبال ثمن معامله یک خودرو و مقداری هم وجه نقد پرداخت کرده و پس از مدتی هم تعویض پلاک انجام دادم. حال پس از گذشت سه سال معامله ی بین دو نفر از متعاملین سابق بعلت جعل و کلاهبرداری فسخ و سند های تنظیم شده بین آنها نیز باطل و دستور داده شده تا به حالت سابق بازگردد.
  خودرو اکنون در توقیف است.با توجه به اینکه اگر معامله ای فسخ شود و متعاقب آن سند رسمی هم باطل گردد تمامی معاملات بعد نیز صرف نظر از تعداد و دفعات باطل میگردد ،تکلیف بنده چیست و چه کاری باید انجام دهم؟در پرونده مفتوحه بنده طرف دعوی نیستم و فقط بعنوان متصرف از بنده نامبرده شده است.اگر شخص شاکی پرونده خودرو را به نام خود تغییر مالکیت دهد بنده با سند و برگ سبز در دستم چه کنم ؟ با چه مدرکی از ید قبل از خود درخواست عین مبیع کنم ؟متشکر میشم از پاسخگویی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر معامله قبلی باطل بوده، معامله شما هم باطل می شود و شما باید علیه فروشنده شکایت کیفری مبنی بر فروش مال غیر یا شکایت حقوقی مبنی بر استرداد ثمن و خسارات کنید.

 32. ابراهیم
  پاسخ

  سلام،
  بنده آپارتمانی اداری را برای یکسال به مستاجری اجاره دادم. در میانه راه واحد مذکور ، توسط آگاهی بواسطه شکایت شکات پلمپ شد و مستاجر متواری شد و اجاره و هزینه های مثل شارژ و قبضها روی دست ما مانده است. قرارداد اجاره رو به اتمام است و تحقیقات پرونده تکمیل شده و امکان فک پلمپ مهیا شده است. آیا ما نیاز به شکایت داریم؟ضمنا تقریبا میزان هزینه های پرداخت نشده توسط مستاجر معادل پول پیش او نزد ما شده است. سپاس از پاسخ شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این یک شکایت حقوقی است. می توانید هر زمان مطرح کنید ولی طرف باید پول داشته باشد که بتواند خسارت شما را پرداخت کند. به هر حال موضوع پیچیده و وقت گیر خواهد بود.

 33. منصور
  پاسخ

  با عرض سلام و باتشکر ازجنابعالی ،سوال اینکه پس از اخذ عدم حضور از دفترخانه برای طرح دعوا بر علیه طرف معامله مدت زمان مشخصی وجود دارد و مدت اعتبار دارد. ممنون از بذل محبت حضرتعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مدت زمان مشخصی وجود ندارد.

 34. سید امیر حسینی خفری
  پاسخ

  با عرض سلام.ملک پدری درسال ۵۰ بین سه برادربصورتهر کدام دو دانگ به ثبت رسیده ودر سال ۵۲ با تقسیم نامه دستی بر مبنای اعیان موجود وبا توجه به مرغوبیت اتاق ها بین سه برادر با شرایطی تقسیم گردید سهم پدر من از اعیان ملک بعلت مخروبه بودن دو اتاق از شش اتاق موجود ۳۰\۷۴ متر و سهم دو برادر دیگر هر کدام۴۶متر شد.در ضمن برای مرمت یا ساخت نیز مبالغی به پدرم دادند.حال پس از ۵۰سال که میخواهم تخریب و نوسازی کنم میگویند باید بر مبنای دو دانگ بسازی.سوال بنده اینکه اولا تقسیم نامه دستی فوق از نظر حقوقی معتبر است ثانیا سهم اعیان بنده با تقسیم نامه فی مابین که ۵۰ سال قدمت دارد و همگی به آن تاکنون عمل نموده اند ۳۷٪ و سهم دو عمویم هرکدام ۲۳٪میباشد میتوانم از اداره ثبت یا دادگاه مربوط تقاضای تعدیل سهم نموده وبعد تقاضای افراز نمایم لطفا راهکار مناسب را ارائه نمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله اعتبار دارد ولی باید اگر مورد تردید قرار گرفت شما صحت آن را ثابت کنید.

 35. داریوش
  پاسخ

  سلام
  زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع فروختم و قول نامه سفید را امضا کردم بعد از چند ماه مشخص شد که بنگاه به جای ۵۰۰ متر مربع ۲۰۰۰ متر مربع قید کرده است در صورتیکه من بکسال قبل ۱۵۰۰ متر مربع را فروخته بودم تکلیف چیست
  ممنون میشم از توضیحات شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی دانم که چرا سفید امضا داده اید ولی به هر حال علیه آن فرد شکایت کنید که از سفید امضا سوء استفاده کرده است.

 36. ناصر
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  حدود ۳۰ سال پیش پدرم بخاطر شهادت دروغ فردی که خودش گناهکار بوده بازداشت میشه (البته قبل از دادگاه و اثبات جرم) پدربزرگم بلافاصله با سند خونه ش پدرم رو از بازداشت درمیاره و ازون به بعد تا پنج شش سال فقط نامه و عریضه به این طرف و آن طرف مینوشته که من بی گناهم ولی دیگه بعد از اون سالها هیچ نامه ای از طرف دادگاه نمیاد که معلوم بشه بالاخره پرونده چجوری تموم شده .اینا هم از ترسشون پیگیری نمیکنن و سند هم همچنان در قید ضمانت باقی میمونه
  تا اینکه بنده چند روز پیش رفتم اداره ثبت اسناد شهرمون (محل وقوع جرم استان دیگریست) و گفتم که سند خونه مون با این پلاک ثبتی گم شده فقط میخاستم بدونم که آیا ضمانت بودن سند رو نشون میده سیستم شون یا نه
  اونا هم گفتن که نه در قید ضمانت نیست فقط یک جعاله داره (که اونم تاریخش قبل از وقوع جرم بود)
  ۱-الان اگه بخایم المثنی بگیریم مشکلی پیش نمیاد؟

  ۲-آیا اگه سند بازداشت بود همون اول سیستم نشون میداد یا بعد اینکه توی روزنامه آگهی شد احتمال داره مشخص بشه؟(با اینکه ما هنوزم نمیدونیم نتیجه پرونده چی بوده و اینکه پدرم از ترسش حاضر نیست پرونده رو پیگیری کنه–شاید سند همون موقع ازاد شده ولی ما خبردار نشدیم)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- خیر مشکلی ندارد. ۲- معمولا مشخص می شد. البته بهتر است به دادگاه مراجعه کنید و ببینید که اساسا رأیی به ضرر شما صادر شده است یا خیر.

 37. محدثه
  پاسخ

  سلام من یک واحد اپارتمان خریدم و مبلغ ۴۵۰ میلیون نقد دادم و یک چک ۸۰ تومن یک ماهه که پاس شد و یک چک دوماهه که تاریخ اش شد ۵ قروردین و به خاطر مسایل پیش امده و کورنا بنده ام از کسی طلبکار بودم به من نداد و من مجبور به فروش طلا شدم و هیچ طلافروشی باز نبود با فروشنده مشورت کردم و بنگاه دار ایشون یک طلا فروش اوردن و من طلاها رو دادم و مبلغ رو واریز حساب کردم ولی فروشنده نمیره چک و پاس کنه و واسم امروز اظهار نامه اومد برای فسخ قرارداد در قولنامه قید کردن (اگر به هر دلیلی هر کدام از چک ها پاس نشد منفسخ است و فروشنده حق فروش و واگذاری به غیر رادارد ) قولنامه و پول من بعد از کسرو زیان بعد از مدت ۲ ماه به من بدهند ممنونم اگه جواب بدید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم خیلی نمی تواند به این بند قرارداد تمسک کند. اگر راضی می شود که قدری بیشتر بگیرد و مسئله را حل کند شما این کار را بکنید و اگر دندان گردی می کند بهتر است راهی دادگاه شوید. مشکلی پیش نمی آید.

 38. زهره
  پاسخ

  سلام ما یک خونه دو سه روز پیش به صورت قولنامه در مشاور املاک خریداری کردیم و دیردز به محضر رفته و یک وکالت به ما داده شده و صاحب قبلی با سند به دنبال دارایی و شهرداری رفته و ماهم کلا پول به غیر از ۵۰ میلیون همه را پرداخت کردیم ایا امکا فسخ چنین معامله ای هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای کی فسخ؟ فسخ به دلیل نیاز دارد و دلیلی فعلا برای آن نیست.

 39. محمد
  پاسخ

  سلام. جناب دکتر آیا با وجود یک مبایعه نامه و امضا کردن پای اون بدون اثر انگشت ‘ با در نظر گرفتن اینکه هیچ کدوم از مدارک اصلی خریدار مثل اصل شناسنامه و کارت ملی در دست فروشنده نباشه ‘ دارای اعتبار هست و می شه روش اعمال کلاهبرداری اتفاق بیافته؟ در اصل برادرم پای مبایعه نامه ای رو بدون اینکه بخونه امضا کرده ‘ برحسب اعتمادی که به اون طرف داشته هیچ گونه سوالی هم نسبت به این قضیه از اون نپرسیده ‘ ولی دیده که اسم خود همون طرف توی مبایعه نامه بوده.انگار ملک خودش رو فروخته به برادرم. ولی دلیلش معلوم‌نبوده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله اعتبار دارد و نیاز به مدارک اضافی ندارد. ولی هر سند عادی را ممکن است امضا کننده منکر شود که آن وقت باید رسیدگی شود

 40. مولایی
  پاسخ

  سلام واحد اپارتمانی بصورت وکالتی خریدم که سند ان هنوز نیامده فروشنده گفت ساختمان بدهی ندارد و توی قولنامه نوشتیم کلیه بدهی ها تا این تاریخ با فروشنده است پس از که اپارتمان وکالتی بنام من شد متوجه شدم که ساختمان ۱۰میلیون به تعاونی بدهی برای پایان کار و سند دارد به فروشنده زنگ زدم بصورت تلفنی قبول کرد که از پول رهن کم بشه(واحد را خود فروشنده از من رهن کرده)اما حالا قبول نمیکنه .من باید به شورای حل اختلاف شکایت کنم یا داوری اتحادیه؟این ۱۰ میلیون باید فروشنده به من پرداخت کنه؟یا چون وکالت بنام من شده و بعد من متوجه شدم اون میتونه قبول نکنه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. بهتر است صبر کنید بعدا که ملک به نام شما شد و تخلیه کردید دعوی را شروع کنید.

 41. محمدصدرا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر

  سال ۹۷ ملکی خریداری کردیم. در ابتدا صاحب ملک و بنگاهی متراژ ساختمان را ۱۵۰ مترمربع اعلام کردند (در آن زمان ملک سند نداشت). در قولنامه مشخصات واحد دقیق ذکر شده اما متراژ ملک مورد معامله قید نشده است.
  همچنین قرار شد مبلغ ۵۰ میلیون تومان به هنگام دریافت سند رسمی به فروشنده پرداخت شود. در فرایند ثبت سند مشخص گردید که متراژ ساختمان ۵ متر کمتر از مقدار اعلام شده اولیه است.
  به هنگام دریافت سند فروشنده و خریدار به صورت شفاهی توافق کردند که مبلغ کمتر از ۵۰ میلیون به فروشنده پرداخت شود (و طبق متراژ واقعی ارزش ملک در سال ۹۷ سنجیده شود و مابقی پرداخت گردد)
  واحد از سال ۹۷ در اختیار این‌جانب است و به اجاره واگذار شده است.
  بعد از دریافت سند رسمی تک‌ برگ، فروشنده اقدام به شکایت کرده و اظهار نامه ای ارسال کرده است. فروشنده قصد فسخ قرارداد و ابطال سند را دارد. در اظهارنامه آمده است که خریدار از پرداخت کامل مابقی ارزش ملک خودداری کرده است.
  آیا امکان فسخ قرارداد بعد از دریافت سند محضری رسمی وجود دارد؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر نکنم موجبی برای فسخ وجود داشته باشد و مسئله تمام شده است.

 42. ali
  پاسخ

  سلام
  بعد دو ماه از اجاره اپارتمان فهمیدیم مستاجر به جای ۲ نفر ۴نفر(مستاجر + خانواده همسرش ) هستند
  به مستاجر گفتیم قبول نمیکنه میگه اینا مهمان هستند برین ثابت کنین چجوری میشه ثابت کرد و اپارتمان دو واحدیه یه طبقه رو مالک یه طبقه مستاجر
  ایا امکان فسخ وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر مرتب می آیند شما می توانید شکایت کنید. البته به شرطی که در اجاره نامه دو نفر قید شده باشد.

 43. kian
  پاسخ

  یه مغازه دادیم اجاره ۱۴ میلیون جنس تو مغازه بود به شرط این دادیم اجاره که اجناس رو هم بخره قبول کرد و فاکتور کردیم بعد یک ماه گفت پول ندارم چندتا از اجناس رو گفت نمیخوام ما قبول کردیم که اونی که نمیخاد رو برمیداریم و چون پول نداره اجناس دیگه که ۱۴ میلیون میشه رو به صورت امانی بهمون برگردونه.ولی همه اجناس رو گذاشته کنار نمیفروشه یا کارتن کرده و تاریخش تموم شده و میگه من قبول دار نیستم نه پول میدم نه اجناس .بهمون تهمت دزدی زد .واینکه رفتیم یکی از اجناس رو که گفته بود نمیخام تاریخش رو نگاه کنیم که بفروشیم گفت از مغازه پرتت میکنم بیرون .بحثمون شد .توافق کردیم مغازه رو تحویل بده .اجناس خودش رو هم فاکتور کرد که برداریم .حالا چند روز مهلت خواسته تا تخلیه کنه .اگر بزنه زیر حرفش میتونیم شکایت کنیم؟توافق شفاهی کردیم

  چون از یه طرف داره ضرر زیاد میرسونه ما باید پول جنسمون رو بگیریم اگر نداد میتونیم مغازه رو بگیریم.از یه طرف دیگه چون توافق کردیم که مغازه رو بده بازم میتونیم بگیریم .ممنون میشم جواب بدین.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   شکایت همه اینها وقت گیر و کم نتیجه است. بهتر است با توافق مسئله را حل کنید.

 44. عیسی امینی
  پاسخ

  باسلام،پدرمن ۳۰سال پیش زمین وراثی گرفتن ازهمه وراث امضا داریم الان یکی از وراث بدون اطلاع ما زمینو کذاسته مزایده خودشم برنده مزاییده حال برای ما اظهارنامه فرستاده زمینو پس بدین ماچیکار کنیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما هم بروید دادگاه و جلوی اینکار را بگیرید.

 45. محسن
  پاسخ

  سلام با تبریک سال نو
  آقای دکتر
  شرکتی با ۶سهام دار تاسیس میشود
  شخصی از سهام دارها بدون اطلاع دیگر سهام دارها تجهیزات و وسایل شرکت رو می فروشد. سال ۸۳ احدی از شرکا از آن شخص به اتهام فروش مال غیر شکایت میکند و دادگاه بدوی و تجدید نظر آن شخص را به جرم بفروش مال غیر محکوم میکند. دیگر شرکا در آن زمان شکایت نمیکند. حال آن شخص فوت شده آیا مابقی سهام دارها میتواند به دلیل فروش اموال شرکت و به دلیل احکام قبلی دادگاه به طرفیت وراث آن مرحوم شکایت حقوقی کنند؟؟
  اگر میتوانند آیا دادگاه مجدد قیمت گذاری تجهیزات و وسایل فروخته شده را به کارشناس واگذار میکند و ارزش فعلی را ملاک قرار میدهد یا به همان ارزش تجهیزات در پرونده اولیه که در مورد یکی از شرکا حکم داده عمل میکند؟؟؟

  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله امکانش هست ولی این امر منوظ به اینکه که فرد متوفی ارثیه داشته باشد.

 46. فرزاد
  پاسخ

  سلام وعرض ادب خدمت جناب دکتر.زمین ب متراژ ۱۶۰ از املاک خریداری نموده ام قولنامه ای واطراف زمین بنده هر کدام ی قطعه زمین میباشد و مسکونی میشود.الان جواز ساخت گرفتم جواز طبق نقشه UTMو متراژی ک ب ما گفتن گرفتیم الان ی قطعه از کناری بنده نزدیک ۲ در ۲۰ از زمینش کم اومده ک با مرجعه ب مالک و متراژ زمین های همجوار سازنده ساختمان کناری تجاوز کرده این موردی.قطعه بعدی اون نیز ی متر از زمینش کم اومده ۱×۲۰ الان زمین بنده وسط قرلر گرفته و جواز ساخت گرفتم تکلیفم چیه.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قانون تکلیف را مشخص کرده است. اگر با توافق حل نشود، باید طبق مدارک تعیین حدود شود. البته یک مورد استثنایی هم وجود دارد که اگر ساخت و ساز شده باشد، دادگاه حکم به قلع و قمع ندهد و خسارت زمین به صاحب آن پرداخت گردد.

 47. علیرضا گودرزی
  پاسخ

  پدرم ۲۵سال پیش مادرم را رها کرد و ۶ فرزند شامل ۵دختر و یک پسر را نیز رها کرد و ازدواج مجدد کرد و مادرم را طلاق نداد ولی طی یک قولنامه دستی خانه ای که در ان ساکن هستیم به مادرم واگذار کرد که خواهران بزرگم موقع نوشتن قولنامه توسط پدرم شاهدن و مادرم هم ان را به یکی از اشنایان میدهد که تبدیل به سند کند که ان شخص ان کاغذ را گم کرده ولی وکالتی مبنی بر خرید منزل به مادرم داده که ان وکالت به این صورت است که چون پدرم سند ندارد و فقط وکالتنامه از فروشنده قبلی زمین دارد و مدت ان ۲۰سال بوده که به اتمام رسیده ان اشنای ما با محضر دار درست میکند و بدون اطلاع فروشنده زمین وکالت جعلی از طرف ان به اسم مادرم تنظیم میکند و بعد مادرم به ان اشنا وکالت میدهد دوباره ان اشنا به مادرم وکالت میدهد که محکم کاری شود و این موضوع محضری شده ولی حالا بعد از گذشت ۲۵ سال پدرم اقدام به طلاق مادرم کرده و ادعای منزل را کرده است حال دادگاه داریم ولی ان اشنا حاظر به شهادت به نفع مادرم نیست ولی شوهر خواهرم که مدتی کاغذ نزدش امانت بوده و پدربزرگ پدریم که مطلع است و کاغذ را دیده حاظر به شهادت هستند حال از محضر شما در مورد این پرونده نظرتان چیست ولی پدرم همش میخواهد با ما توافق کند و منزل را بفروشد و نصفش را ببرد حالا چه کاری به صلاح مادرم است مادرم ما را بزرگ کرده و خواهرانم را شوهر داده و سرپرستمان بوده و پدرم کمکی نکرده که پدربزرگ پدریم و عموهایم شاهدن

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب شما باید با همه توان بتوانید وجود قولنامه را ثابت کنید. البته اگر وکالت بلاعزل در فروش بوده خود آن قرینه بر وجود قولنامه دارد. اگر دلایل درست و حسابی ندارید بهتر است توافق کنید.

 48. علی
  پاسخ

  سلام آقای استاد
  سوالی از محضرتان دارم ممنون میشم پاسخ دهید
  سوال؛ مالک عین مغازه مورث سرقفلی بنده سند مالکیت مشاع یک و نیم دانگی از مجتمع تجاری را دارد. حالا بنده در صدد تحقق قدر السهم سرقفلی را دارم تا بعد از تجویز انتقال منافع با رعایت قوانین مربوط ، دستور فروش را از طریق محاکم بخوام‌ آیا در مبحث قانون موجر و مستاجر ۵۶ ، دادگاه ایرادی به مشاع بودن سند مالکیت موجر خواهد گرفت یا مسائل ثبتی به حقوق مستاجر ارتباط و اشکال حقوقی پیدا می کنه یا نه.
  سوال بعدی من‌ بنده با چه عنوان( واژه دقیق) همزمان با تقاضای صدور تجویز انتقال به غیر دادخواست را تنظیم کنم.
  با تشکر و امتنان جنت دوست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره سوال دقیقا چی است؟ مورث کی هست؟

 49. عادل دژدار
  پاسخ

  سلام پدرم ملکی را۲۰ سال پیش خریداری کرده ولی وکالتی بنام نخورده بعد شکایت به دادگاه رای ان ب نفع پدرم صادر شده است و هیچ اعتراضی به پرونده از طرف فروشنده نبوده من وارث ملک پدرم هستم ایا رای ۲۰ سال پیش قابل قبول می باشد ایا خطری مارا دنبال می کند ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله قابل قبول است.

 50. محسن
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکتر عزیز
  ملکی به صورت مبایعه نامه با کد رهگیری خریداری کردم و نصف ثمن را را پرداخت کردم .و ملک را تحویل گرفتم .مطابق اقرار فروشنده در مبایعه نامه که ملک تحویل خریدار شد .ولی روز محضر معلوم شد وام سنگینی روی ملک گرفته و روز محضر حاضر شد و بعلت پرداخت نکردن وام عدم حضور صادر شد .و شکایت خسارت کردم که دادگاه بدوی و تجدیدنظر به نفع من رای دادن.ولی چند ماه بعد فروشنده متوجه شد من ایران نیستم. وارد ملک شد. شکایت کیفری کردم .بدوی ری رفع تصرف داد و شش ماه زندان. ولی تجدید نظر نقض گرفت و شاکی را به حق و حقوق خودش از دادگاه حقوقی ارشاد کرد…آیا این حکم قانونی هست. آیا دادگاه تجدید نظر درست نظر داده. یا نه. آیا میتوانم از قاضی شکایت کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به هر حال دادگاه رأی صادر کرده است و الکی که نمی توانید علیه قاضی شکایت کنید. بلاخره پرونده حقوقی شما باز است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *