سایر پرسشها و پاسخها

چنانچه سوالات حقوقی داشته باشید یا نیاز به مشاوره حقوقی یا قضایی دارید سوالات خود را در بخش «پرسشهای حقوقی و قضایی» مطرح کنید. سوالات و مسایل مربوط به امور دانشگاهی از قبیل رشته ها، هیات علمی، پذیرش، و امثال آن را در بخش «پرسشها و مسائل دانشگاهی» مطرح نمایید. این قسمت برای سایر سوالات و پرسشها طراحی شده است و اگر سوالات دانشگاهی یا حقوقی در این قسمت گذاشته شود حذف می گردد.  [دلایل حذف سوال].  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه  اطلاع رسانی، آموزشی و خیرخواهانه دارد و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. امید
  پاسخ

  سلام بر استاد گرانقدر
  باعث تعجب و حیرته که شما بااین همه مشغله ای که دارید ،اینگونه با صبر و متانت به سوالات جواب میدید ؛این نشان دهنده روحیه دلسوزی و تواضع شماست.
  جناب استاد بنده دانشجوی ارشد خصوصی هستم افتخار شاگردی شما در دانشگاه مفید رو هم داشته ام.به حقوق خصوصی علاقه دارم ولی با توجه به کثرت استاد در این گرایش دوست دارم در رشته نفت و گاز در مقطع دکتری ادامه تحصیل بدم،تحصیلات حوزوی تاسطح ۳ دارم و زبان انگلیسی رو ضعیف هستم ولی شدیدا همرا با استاد و کلاس کار میکنم و امید فراوان دارم تا آزمون ۹۲ به حد قابل قبولی برسانم.هدفم تدریس و عضویت در هیت علمی است,لطفا بفرمایید
  ۱.گرایش خصوصی رو انتخاب کنم یا نفت و گاز؟
  ۲.در صورت اخیر آیا لزوما جهت قبولی در مصاحبه دکتری موضوع پایان نامه رو باید در موضوع نفت و گاز انتخاب کنم؟آیا جای کار داره؟موضاعات رو از کجا پیدا کنم با توجه به اینکه اساتید در این زمینه آگاهی چندانی ندارن.
  ۳ .آینده شغلی نفت و گاز رو چگونه ارزیابی می کنید؟آیا جدای از تدریس ،در انعقاد قرارداده و نحوه تنظیم آنها از نسل جدید هم استفاده میشه یا فعلا باید صبر کنیم؟
  ۴.یکی از منابع گرایش نفت و گاز ،قرارداد های نفنی می باشد، در این زمینه چه منابعی رو پیشنهاد می کنید؟حفظکم ا..

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، لزومی ندارد که حتما پایان نامه ارشد را در رشته نفت و گاز اخذ کنید هر چند که این زمینه را برای شما فراهم می کند. هر دو گرایش خقوصی و نفت خوب است و امکان جذب نفت فعلا بیشتر بنظر می رسد. زبان انگلیسی و تسلط بر مباحث تجاری بین المللی ضرورت دارد. آینده شغلی آن بهتر از خصوصی می نماید. در انعقاد قراردادها از جوانان باید استفاده کرد ولی جوانی که بلد نیست چطور باید از او استفاده کرد. باید استخون خرد کرد تا بتوان یک قرراداد میلیاردی را مذاکره نمود. سعی کنید جای مناسبی شاگردی کنید بلکه استاد شودید.
   سعی نابرده در این راه به جایی نرسی —————- مزد اگر می‌طلبی طاعت استاد ببر

 2. ایلگار
  پاسخ

  استاد تفاوت حقوق معنوی با حقوق مالکیت معنوی چیست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   زمانی که اثری چاپ می شود، دو حق بر این اثر مترتب است یکی حقوق مادی که منافع مادی ناشی از آن اثر است. دوم حقوق معنوی که آن اثر متعلق به شما است و نباید کسی آن را تغییر دهد، مغشوش نماید و یا به نام خود ارائه نماید. در اینجا بحث منافع مالی در کار نیست و ممکن است برای طرف هیچ منافع مالی نیز نداشته باشد. مالکیت فکری یا مالکیت معنوی شامل هر دو حق می گردد.

 3. علی پور
  پاسخ

  سلام و درو د خدا بر استاد بزرگوارم
  کشور تاجیکستان که یک کشور فارسی زبان هم هست،آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق مورد پسند شما هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام من نمی پسندم.

 4. lida
  پاسخ

  دکتر لطفا درمورد حقوق نفت وگازوموقعیت شغلیش توضیح بدید اینکه چارت ارشدش شامل چه درساییه ممنون و سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   حقوق نفت و گاز از جمله رشته های مورد نیاز در کشور است و در صورت تسلط به زبان انلگیسی، حقوق تجارت بین الملل و تجربه در قراردادهای نفتی همه به شما نیاز دارند. لیست درسها را از دانشکده مربوط اخذ کنید.

 5. دانشجو
  پاسخ

  با سلام
  خیلی استفاده کردم از پرسشها و پاسخهایتان
  ممنون

 6. علی
  پاسخ

  درود بر شما

  من دانش آموخته رشته زبان هستم اما علاقه شدیدی به رشته حقوق تجارت بین الملل دارم. با توجه به اینکه شرکت افراد فاقد مدرک کارشناسی حقوق در آزمون وکالت ممنوع هست، آیا زمینه های شغلی رشته حقوق تجارت بین الملل به صورتی هست که همچنان این رشته را برای من مفید نگه دارد؟! منظورم این است که کارهای مرتبط با این رشته آیا لزوماً با داشتن وکالت دادگستری در هم تنیده است یا می توان مثلاً به صورت مستقل/مشاور فعالیت کرد؟

  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   اکثریت کارهای حقوقی در حقوق تجارت بین الملل نیاز به پروانه وکالت ندارد. مثل ارائه مشاوره در انعقاد قراردادهای بین المللی یا تنظیم و تدوین این قرادادها و سایر خدماتی که می توان در این خصوص ارائه نمود.

 7. دانشجو
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  باید بگم این سایت از نظر به روز بودن و پاسخ گویی به سوالات در صدر سایتهای اساتید بزرگ و مطرح قرار داره و خودم چند بار در هفته به این سایت مراجعه میکنم و از مطالبتان استفاده می کنم .اساتیدی چون شما مایه ی دلگرمی ما دانشجویان شهرستانی است.
  آقای دکتر آیا منبعی وجود داره که بتونم جدای از ورود به منابع نظام کامن لا اختصاصا در مورد کشور انگلیس و آمریکا به صورت مجزا پیرامون موضوع وکالت دادگستری در این دو کشور و حدود اختیارات وکیل مطالعه داشته باشم؟اگر منبعی وجود داره که کمکم میکنه (حتی به صورت کلی در نظام کامن لا)خواهشمندم که معرفی کنید.
  پیشاپیش از وقتی که برای مطالعه این مطلب صرف نمودید متشکرم
  به امید موفقیت روزافزون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای اطلاع از یک سایت بسیار غنی در مورد استرالیا مراجعه کنید به:
   http://www.austlii.edu.au/databases.html
   همچنین می توانید به کانونهای وکلا در امریکا و سایر کشورها مراجعه کنید:
   http://www.hg.org/bar.html

 8. غزل ایزدی
  پاسخ

  می خواستم بدونم درقراردادهای مدنی هم که شرط داوری درج شده است می توان علاوه برموادقانون آیین دادرسی مدنی ازموادداوری تجاری بین المللی استفاده کرد.همچنین موادقانون نمونه آنسیترال ۱۹۸۵راایران پذیرفته است؟وآیا درمورد مذکورمی توان به این مواد هم استنادکرد ودرموارد تناقض باآیین دادرسی کدام ارجحیت دارند.با تشکرازلطف شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   برای اعمال قانون داوری تجاری بین المللی باید دو عنصر جمع شود: حداقل یکی از طرفین غیر ایرانی باشد و دوم این که اختلاف جنبه تجاری داشته باشد. قرارداد مدنی معنای خاصی در حقوق ما ندارد. در قانون داوری تجاری، تجاری خیلی عام معنا شده است که شامل هر فعالیتی که برای مصارف شخصی نباشد. قانون نمونه آنسیترال مورد اقتباس قانون داوری تجاری ایران قرارگرفته و خودش اعتبار خاصی ندارد. قانون داوری تجاری بین المللی و آیین دادرسی دو قلمرو جداگانه دارند و تعارضی با هم چیدا نمی کنند.

 9. علی پور
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد عزیزم.در مورد رفتن به خارج از کشور برای ادامه ی تحصیل در رشته جزا و جرم شناسی چه کشوری رو پیشنهاد میکنید.ممنون و متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کشورهای امریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان استرالیا خوب است

 10. سیروس
  پاسخ

  استاد گرامی
  با سلام و احترام دانشجوی کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی هستم تمایل به ادامه تحصیل در رشته حقوق نفت را دارم ایا در مقطع دکترا میسر است ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، منع قانونی ندارد ولی اولا رقابت سخت است و ثانیا در مصاحبه که نمره بالایی نیز دارد ممکن است نکته منفی تلقی شود.

 11. کوروش
  پاسخ

  درود بر استاد ارجمند خواهشمند م راهنمایی بفرمایید از میان رشته های ارشد مالکیت فکری وحقوق اقتصادی کدامیک برای دکترای حقوق تجارت بین الملل مناسب تر است و استفاده بیشتری دارد سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   درود بر شما، بنظرم اگر حقوق اقتصادی ترجمه Economic Law باشد، این رشته بیشتر به حقوق تجارت بین الملل نزدیک است ولی اگر منظور از این رشته Law and economics باشد، در این صورت رشته مالیکت فکری نزدیکتر به حقوق تجارت بین الملل است.

 12. ali
  پاسخ

  سلام.
  استاد گرامی به نظر شما استثنائات ماده ۳۸۶ق ت تجارت حصری است یا تمثیلی؟
  ممنون میشم اگر مقاله یا رای در این باره به بنده معرفی کنید.
  مرسی و با ارزوی موفقیت برای نوشتن کتاب جدید شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم حصری است ولی برخی از این استثناها قابل تفسیر است که می تواند موارد مورد نظر شما را پوشش دهد برای اطلاع از مسولیت متصدی حمل و نقل می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:
   مسئولیت متصدی حمل و نقل دریایی (دکتر علیرضا محمدزاده وادقانی) مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران؛
   حدود مسئولیت متصدی حمل‌ در قانون حاکم بر قرارداد حمل‌ دریایی کالا در بارنامه ایرانی، سعید انتصاری‌، نامه اتاق بازرگانی
   مبنای مسؤولیت مدنی متصدی حمل و نقل در کنوانسیون حمل و نقل ترکیبی بین المللی کالا و مقایسه آن با حقوق ایران، محمد عیسی تفرشی و کامیار، محمد رضا، نشریه: علوم انسانی » مدرس علوم انسانی » زمستان ۱۳۸۰ – شماره ۲۱

 13. دانشجو
  پاسخ

  سلام. آقای دکتر . مجدد مزاحم شدم.من مرتب به سایت شما سر می سزنم و سوال و جوابهارو می خونم. خودش یه کلاس درسه. خیلی خیلی تشکر می کنم. برای ما بچه های شهرستان که دسترسی به اساتید گرانقدری مثل حضرتعالی نداریم واقعاً غنیمت بزرگی هست. دانشجوی ارشد خصوصی هستم. می خواستم راجع به سیستم انگلیسی حل تعارض قوانین به طور کامل بدونم. هر جا میگردم قواعد حل تعارض قوانین انگلیسی رو پراکنده و موردی گفته.آیا منبعی وجود داره که این قواعد یک جا در اون آمده باشه؟ اگرم نباشه ممنون میشم چندتا منبع معرفی بفرمایید که خودم از همه اونها این قواعد رو گرد آوری کنم؟. بسیار بسیار از حوصله ای که برای فرزندان این مرزوبوم به خرج میدید تشکر میکنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام کتابهای زیادی هست ولی دو کتاب زیر خیلی مفید است و نسخ آن در کتابخانه های دانشگاه های ایران نیز یافت می شود:
   Dicey and Morris on the Conflict of Laws (13th edition) (edited by Albert V. Dicey, C.G.J. Morse, McClean, Adrian Briggs, Jonathan Hill, & Lawrence Collins). London: Sweet & Maxwell 2000.
   North, Peter & Fawcett James. (1999). Cheshire and North’s Private International Law (13th edition). London: Butterworths.

 14. sh.s
  پاسخ

  باعرض سلام وادب خدمت استادگرانقدر
  ضمن تقدیروتشکرازلطف بی نهایتتان،بنده دانشجوی ارشدحقوق خصوصی هستم،اساتیدبرای آمادگی دکترای خصوصی برای زبان کتاب۲جلدی حضرتعالی رامعرفی کرده اندمیخواستم بدانم نظرجنابعالی دراین باره چیست ؟و اگرامکان دارداستدعادارم بنده رابرای قبول شدن دردکتراومصاحبه ازلحاظ منابع و… راهنمایی نماییدچون علاقه زیاذی به حقوق وادامه تحصیل دارم ولی نمیدونم چیکاربایدبکنم ،ممنونم ازلطفتان استادعزیز

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این دو جلد کتاب برای متون حقوقی شما بسیار مفید خواهد بود و حتما لازم است ولی نمی تواند کافی باشد. فعلا از آنها شروع کن.

 15. بابایی
  پاسخ

  باسلام
  از راهنمایی حضرتعالی صمیمانه تشکر مینمایم
  موفق وسلامت باشید

 16. جواد
  پاسخ

  سلام.
  امیدوارم حالتون خوب باشه.
  استاد گرامی جایگاه کتاب مکاسب مرحوم شیخ انصاری در ازمون دکتری تا به چه حد است؟
  جز منابع محسوب میشود؟
  سپاس و موفق باشید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در حقوق خصوصی به ویژه در مصاحبه خیلی نقش زیادی دارد. بهتر است ابتدای مطالب را حتما بخوانید.

 17. داریوش
  پاسخ

  سلام استاد من دانشجوی زبان عربی هستم امسال در کنکور جزا شرکت کردم اما رتبه ۳۰۷ آوردم که میخواستم روزانه برم نشد حالا با کتاب شما (legal text) آشنا شدم وخیلی به آن علاقه مندم اما متاسفانه بدلیل فقدان ترجمه این کتاب در بازار مجبور شدم یک ماه وقت صرف مطالعه جلد اول نمایم اما انصافا پربار و سنگین بود(دست مریزاد) حالا میخواستم بدونم که اولا اصلا ترجمه این کتاب وجود داره؟ دوما این کتاب فقط ویژه دکتری است یا برای ارشد نیز مفید است در ضمن تو قسمتlesson این سایت میخوام وارد شم و استفاده کنم اما پسورد میخواد. لطفا راهنمایی بفرمائید. از پاسخگویی شما سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در مورد متون حقوقی یک و دو چند نفر بدون مجوز و تأیید اینجانب و در نقض آشکار حقوق مادی و معنوی اثر، نسبت به ترجمه ناقص آن اقدام کرده اند که هیچ کدام مورد تأیید اینجانب نیست و پر از اشکالات مفهومی و عبارتی است. این کتابها برای دانشجویان لیسانس تهیه شده و در آزمون ورودی کارشناسی ارشد حقوق بسیار مفید است. برای هر مقطعی این کتابهای ارزشمند و قابل استفاده است.

 18. علی
  پاسخ

  سلام از اینکه به سوالات بچه ها پاسخ میدین کمال تشکر را دارم

 19. حسین اصغریان
  پاسخ

  باسلام و درود. استاد ارجمند اینجانب فوق لیسانس روابط بین الملل هستم محل سکونتم زاهدان است نمیدانم مقالات خود را چگونه چاپ کنم . ماهنامه _ فصلنامه و جایی برای انتشار نیست خواهشمندم از طریق ایمل راهنماییم کنید. با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر تمایل دارید که مطالب خود را در یک نشریه علمی پژوهشی چاپ کنید، حتما این کار را با همکاری یکی از استاتید عضو هیأت علمی در رشته خود انجام دهید. چاپ مقاله در مجلات ترویجی و همچنین مجلاتی که هنوز درجه نگرفته اند و یا حالت ماهنامه دارند نیز برای چاپ مقالات شما امکان دارد و نیازی نیز به چاپ مشترک مقاله نیست. چاپ اینترنتی هم که کم هزینه و پر بینده است ولی فاقد فایده از جهت دکتری و امثال آن است.

 20. بابایی
  پاسخ

  باعرض سلام.
  استادبا وجود مشغله زیاد حضرتعالی پاسخ شما درزمانی کوتاه باعث خوشحالی اینجانب گردیده وامیدموفقیت بیش از پیش برای جنابعالی وهمه اساتیددلسوز این مملکت را دارم.باعرض پوزش مجدد کتب داخلی راجع به اعتبارات اسنادی چندتایی تهیه نموده ام از جمله کتاب حضرتعالی(حقوق تجارت بین الملل)
  درصورت امکان کتاب های دیگری نیز در این زمینه معرفی نمایید.ضمن پوزش وتشکرمجدد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای اطلاع بیشتر از اعتبار اسنادی می توانید به منابع زیر نیز مراجعه کنید:

   Gao Xiang & Ross P. Buckley, The Unique Jurisprudence of Letters of Credit: Its Origin and Sources, 4 San Diego Int ’l L. J. 91, 95 (2003); \

   International Chamber of Commerce, What National Laws Have to Say About Documentary Credits (December 21, 2001) available at htttp://www.iccwbo,org/home/news_archives/2001/doc_credits.asp.

   Todd Conley, Comment: Hanil Bank v. Pt. Bank Negara Indonesia: The Problem with Form Over Substance in Documentary Compliance Rules, in The 2002 Annual Survey of
   Letter of Credit Law and Practice 26, 26 (Professor James E. Byrne ed., 2002).

   International Chamber of Commerce, Documentary Credits Go Electronic (November 16, 2001), available at http://www.iccwbo.org/home/news_archives/2001/eucp.asp.

   Gao Xiang & Ross P. Buckley, Article: A Comparative Analysis of the Standard of Fraud Required Under The Fraud Rule in Letters of Credit Law, 13 Duke J. Comp. & Int ’l L. 293, 314 (2004)

   International Chamber of Commerce, New ICC banking paper to make documentary credits easier (November 5, 2002), available at http://www.iccwbo.org/home/news_archives/2002/stories/ISBP.asp.

 21. مهدی
  پاسخ

  باعرض سلام خدمت استادمحترم،
  میخواستم بدانم برای قبولی درکنکورکارشناسی ارشدحقوق خصوصی برای متون حقوقی چه کتابی مطالعه کنم.باتشکرفراوان

 22. بابایی
  پاسخ

  باعرض سلام خدمت استاد گرانقدر
  آیا کتابی راجع به دعاوی ناشی زا اعتبارات اسنادی موجودمیباشد؟
  چگونه از این نوع دعاوی مطلع شوم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کتاب خاصی سراغ ندارم ولی در لابلای کتابها و مقالات مربوط به پرونده ها اشاره شده است.

 23. اسكندري
  پاسخ

  سلام استادمن ازدانشجویان دوره کارشناسی شماهستم استاد میخوام کمی درمورد حقوق نفت وگازبدونم که این رشته آیا رشته مفیدی هست که باضرایب حقوق عمومی اگرخداخواست وهمت کردم واردبشوم باتوجه به اینکه من یک خانم هستم به درد این رشته میخورم؟ازراهنماییتون سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق نفت و گاز یکی از رشته های جدید و جذاب و مورد نیاز کشور است. فعالیت در زمینه های نفت و گاز برای هم خانم ها و هم آقایان مناسب است. باید در کنار تحصیل، در عمل تجربه کسب کرد که بتوان در عمل مفید بود. یادتان باشد که امروزه صرف تحصیل نمی تواند کفایت کند.

 24. م.ف
  پاسخ

  سلام
  استاد رمز موفقیت یک دانشجوی حقوق که هدف جذب هیت علمی دانشگاه چیه؟
  چه راهی رو در پیش بگیرم تا به هدفم برسم؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، انشاء الله در فرصت مناسب در مورد این موضوع مفصلا توضیح خواهم داد. ولی به اختصار باید به دو عامل توجه کرد: علاقه و پشتکار. بدون علاقه نمی توان تا دمادم صبح بیدار ماند و بدون پشتکار نمی توان اطلاعات کافی را اندوخت. دانشجویان حقوق از بهره هوشی مناسبی برای پیشرفت برخوردار هستند ولی غرور و تکبر از یک طرف و بازی گوشی و عدم تمرکز روی هدف و کار معین باعث می شود که بسیاری ناکام بمانند.

 25. Retarded Student
  پاسخ

  جناب آقای دکتر سلام
  ببخشید مزاحم اوقات شریف میشوم سوال بنده این است که
  راحت ترین، سریع ترین و کم خرج ترین!!!راهی که زوجه متوفی میتواند پس از صدور گواهی انحصار وراثت تقاضای مهریه نماید چیست؟ درفرض سوال بنده متوفی یک خانه ویک اتومبیل دارد.
  سوال بعدی بنده این است که نهایتاً اختلاف عملاء به کجا کشید و ایا مهریه را از دیه هم میتوان ایفاد نمود یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در صورتی که مهریه ثبت شده باشد (در دفترچه نکاح آمده باشد) بنظر می رسد بهترین روش اقدام از طریق ثبت اسناد باشد.
   بیشتر نطر دارند و رویه هم بر همین است که دیه جزء اموال متوفی بوده و امکان وصول مهریه مانند سایر دیوان از آن امکان دارد.

 26. علی
  پاسخ

  تشکر به خاطر پاسخ شما از این بهترنمیشد به یک سوال جواب داد.
  موفق باشید و پیروز

 27. احسان
  پاسخ

  باسلام وآرزوی شادی برای استاد گرانقدر.
  راجع به علائم تجاری غیرسنتی(مدرن) که موضوع پایان نامه ی بنده می باشدمنبعی اعم از ایرانی وخارجی مد نظر دارید که دراختیار اینجانب قرار دهید/نظر شخصی حضرتعالی در مورد این موضوع چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   متوجه سوال نشدم در این موارد لازم است معادل لاتین آن نیز ارسال شود زیرا معلوم نیست منظور از غیر سنتی و مدرن آیا الکترونیکی است یا مفهوم دیگری مد نظر است.

 28. علی
  پاسخ

  سلام استاد.
  ممنون میشوم اگر به سوالم پاسخ دهید.
  در تعارض قوانین ایران تقسیم ترکه بر اساس کدام قانون یا قاعده است؟
  ایا تقسم ترکه هم جز قوانین اصلیه محسوب میشود و تابع ماده ۹۶۷ق.م؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در ارث اموال دو موضوع با یکدیگر برخورد می کند. یکی ارث که جزء احوال شخصیصه است و اصولا تابع قانون متبوع متوفی است و دیگری اموال که معمولا در حوزه قانون کشور محل وقوع قرارداد. ماده ۹۶۷ تلاش کرده که بین این دو جمع کند و چنین مقرر می دارد: «ترکه منقول یاغیرمنقول اتباع خارجه که درایران واقع است فقط ازحیث قوانین اصلیه ازقبیل قوانین مربوطه به تعیین وراث ومقدار سهم الارث آنهاوتشخیص قسمتی که متوفی می توانسته است به موجب وصیت تملیک نمایدتابع قانون دولت متبوع متوفی خواهدبود.» بنابراین صرف تقسیم و نه تعیین سهم هر کدام تابع محل وقوع مال است. مثلا قانون محل مقرر می کند که آیا چه ملکی قابل تقسیم است یا نه و این ربطی به مسلئه قانون متبوع متوفی ندارد. اما این که هر کدام از ورثه چقدر از مال متوفی را به ارث می برد و یا از اموال منقول یا غیر منقول ارث می برد این تابع قانون متبوع متوفی است.

 29. امین
  پاسخ

  با سلام مجدد و عرض احترام،فایل کامل مقاله شما در رابطه با قراردادهای عمودی در دسترس نیست.تنها چکیده مقاله تان قابل دریافت است.ممنون می شوم اگر فایل کامل آن را در وبلاگتان بگذارید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مجله فعلا همین قسمت را به صورت الکترونیکی منتشر کرده است. منتظر هستم که بقیه را روی سایت بگذارد که کپی کنم و یا فرصتی پیش آید که آن را اسکن کنم. فعلا باید به خود مجله مراجعه کنید.

 30. saeid
  پاسخ

  سلام اقای دکتر شیروی
  از چه طریق میتونم به مقاله شما در خصوص دانش فنی دسترسی پیدا کنم؟
  چون تو سایت شما امکان دسترسی وجود نداره ممنون میشم اگر بتونید کمکم کنید. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چون مقاله هنوز زیر چاپ است امکان دسترسی به آن فراهم نیست. به محض انتشار، نسخه الکترونیکی آن نیز تهیه و در سایت منتشر می شود.

 31. م.ح
  پاسخ

  با عرض سلام و ادب و احترام خدمت استاد خوبم

  استاد گرایش حقوق بیمه زیر مجموعه ی حقوق اقتصادی هست؟
  اگر برای ارشد این رشته مدنظرمون باشه باید چه منابعی رو بخونیم؟

  لطفا در مورد این گرایش اجمالا اطلاع بدین.

  سپاس گذارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق بیمه می تواند زیر مجموع حقوق تجارت، حقوق تجارت بین الملل یا حقوق اقتصادی باشد. راه اندازی گرایش حقوق بیمه بنظر نمی رسد که خیلی بتواند سازنده باشد. این رشته ها باید با عمل عجین شود تا افراد بتواند در این زمینه به طور موثر فعالیت کنند، چقدر می توان در این مباحث بحث نظری کرد و چه فایده ای دارد. به هر حال برای اطلاع از مواد امتحانی آن به دفترچه راهنمای رشته ها که توسط سازمان سنجس منتشر می شود مراجعه کنید.

 32. زهرا سیف اله
  پاسخ

  با سلام وعرض ادب و احترام خدمت شما استاد محترم،لطفا نظر تون رو در رابطه با آینده شغلی رشته حقوق نفت و گاز بیان کنید.
  آیا این رشته رو برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیشنهاد میکنید یا نه؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کشور ایران یکی از دارندگان بزرگترین منابع نفتی و گازی جهان است که بسیاری از میادین آن هنوز توسعه نیافته است و بسیاری از مناطق آن نیز هنوز اکتشاف نشده است. بنابراین مباحث اقتصادی، حقوقی، سیاسی و مدیریتی نفت از جمله مسایل مورد نیاز کشور به خصوص بخش دولتی به عنوان صاحب میادین و بخش خصوصی به عنوان پیمانکار و فعال در این بخش خواهد بود. این که تا چه اندازه تحصیل در این رشته ها می تواند دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده کند، فعلا باید صبر کرد و دید، هر چند که خیلی نمی توان به مدارک اکتسابی دل بست و از فعالیت شخصی خودداری کرد.

 33. گندم
  پاسخ

  سلام
  استاد سوالی داشتم
  من علاقه زیادی به حقوق تجارت دارم میخواستم بدانم برای ادامه تحصیل بهتر هست تجارت بین الملل را انتخاب کنم یا حقوق اقتصادی تجاری بین الملل؟!
  کدام یک در حال حاضر بهتر است؟!
  تفاوت های این دو گرایش در چیست؟!
  ممنون از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، تفاوت عمده ای بین این دو رشته وجود ندارد. در اصطلاح حقوق اقتصادی بیشتر به جنبه های عمومی توجه دارد و تجارت به جنبه خصوصی آن ولی در عمل این دو در هم آمیخته است. بنظرم انتخاب عنوان حقوق اقتصادی تجاری بین الملل با آگاهی نبوده است و تفاوت اساسی با حقوق تجارت بین الملل ندارد هر چند که برخی از دروس این دو رشته با هم متفاوت است.

 34. امین
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام.خواهشا اگر در زمینه حقوق مصرف کننده در قراردادهای مالکیت فکری اطلاعی در دسترس داریدممنون میشوم آن را دراختیار بنده بگذارید.با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، یک رساله دکتری اخیرا تحت نظر اینجانب دفاع شده که به ارتباط توافقات عمودی و حقوق مصرف کننده اختصاص دارد که مباحثی از آن به مطالب مربوط به مالکیت فکری و حقوق مصرف کننده اشاره دارد که می توانید به کتابخانه پردیس قم مراجعه کرده و مطالعه کنید.

   • امین
    پاسخ

    ممنون از همکاری شما استاد محترم.

 35. ندا
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی
  اینجانب دانشجوی حقوق اقتصادی از دانشگاه بهشتی هستم برای ادامه تحصیل قصد دارم دکترای حقوق نفت و گاز شرکت کنم.در خصوص پایان نامه موضوع خاصی در این زمینه که مرا مشتاق کند نیافتم تمایل دارم در مورد قراردادهای نفتی کار کنم هرچند کار شده است در زمینه تحلیل اقتصادی قرارداد نفتی هم مباحث بسیار گسترده می شود اگر برایتان مقدور است راهنمایی فرمایید از چه منابعی استفاده کنم تا به موضوع مناسب در خصوص قرارذاذهای نفت و گاز برسم از طرفی اطلاع چندانی که اینگونه قراردادها را به چه شکل می توان بدست اورد ندارم
  با تشکر و سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق اقتصادی متاسفانه در ایران خلط شده و در دو معنای متفاوت بکار می رود. یکی ترجمه economic law است که به مقررات و قواعدی اشاره دارد که دولت از طریق آنها فعالیتهای اقتصادی را هدایت و ارشاد می نماید و آنها را تنظیم می کند. معنای دیگر ترجمه law and economics است که یک روش تحلیلی است که به موجب آن قوانین و مقررات بر اساس فایده-ضرر مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. قراردادهای نفتی از هر دو حیث جای کار دارد که در هر دو صورت نیاز به منابعی دارد که نایاب است و باید با چنگ و دندان و ذره ذره آنها را جمع کرد. از مطالب اینترنتی، کتابخانه ها، کتب لاتین، مقالات و غیره که کاری سخت و طاقت فرسا است.

 36. م.ح.فتحی
  پاسخ

  سلام
  در جوابم فرمودید تا می توانم زبانم راتقویت کنم هرروز تمرین می کنم می خواستم بفرماییدچه سطحی از دانش انگلیسی برای یک متخصص حقوق تجارت بین الملل ایده ال است انتظار شما بعنوان یک فردبا تجربه واستاد این رشته از ما چیست؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، زبان انگلیسی باید به حدی باشد که بتوانید در جلسات بدون نیاز به مترجم مذاکره و استدلال نمایید، نامه نگاری نمایید، اظهار نظر حقوقی کنید و مهم تر توانایی داشته باشید که یک قرارداد بنویسید یا متن یک قرارداد را اصلاح کنید و یا مواد قراردادی جدیدی را پیشنهاد بدهید.

 37. منتظری
  پاسخ

  با عرض سلام و روز بخیر
  می شه لطفا بفرمایید bonus payment در قراردادهای نفتی چه نوع پرداختی ست ؟
  بسیار سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در قراردادهای قبل از انقلاب این عبارت تحت عنوان «پذیره نقدی» ترجمه شده است. در هر حال منظور پولی است که شرکتهای نفتی متعهد بودند که در زمان امضای قرارداد نفتی، یا کشف نفت به صورت نقدی به دولت یا شرکت دولتی صاحب منابع نفتی پرداخت کند و این پول جزء هزینه ها محسوب نمی شد و امکان بازپرداخت نداشت. رقم آن به توافق طرفین بستگی دارد.

 38. م.ح.فتحی
  پاسخ

  سلام استاد ارجمند
  لطفا تعدادی از سایت های معتبر داخلی و خارجی را برای دانلود مقالات علمی راجع به حقوق تجارت بین الملل به زبان انگلیسی جهت اشنایی با موضو عات و عناوین مورد بحث معرفی بفرمایید.
  با تشکر فراوان

 39. پورمیر
  پاسخ

  عرض سلام و ارادت محضر استاد ارجمند و فرزانه
  کتاب حقوق تجارت بین الملل شمارو خوندم. واقعا از سبک نگارش و مطالب بسیار ارزشمندش لذت بردم و آرزوم شرکت در کلاس حضرتعالی تو این درسه. تعریف شمارو از دوستانم که دانشجوی شما بودند خیلی شنیدم.
  کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دارم. به گرایش هایی مثل حقوق انرژی و حقوق نفت علاقه زیادی دارم ولی منابعی وجود نداره متاسفانه.
  بنظر حضرتعالی کنکور ارشد شرکت کنم رشته حقوق نفت بخونم (با توجه به اینکه ۸نفر هم بیشتر نمیگیرن) یا میتونم دوره دکتری نفت یا انرژی با همین گرایشم (خصوصی) جایی اکسپت بگیرم یا داخل قبول بشم؟
  با تشکر وافر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر علاقه مند به نفت و گاز هستید در آزمون ورودی نفت و گاز دکتری شرکت کنید. ضرورتی ندارد که دوباره ارشد بخواهید بخوانید. امسال در دکتری پذیرش ۱۶ نفر بود که در عمل ممکن است بیشتر هم پذیرش شود که برای دوره دکتری خیلی رقم بالایی است. در ضمن امکان اخذ پذیرش در رشته حقوق انرژی یا حقوق نفت و گاز از دانشگاه های خارج نیز برای فارغ التحصیل حقوق خصوصی است.

   • پورمیر
    پاسخ

    باسلام و ارادت مجدد
    ازین جهت خدمتتون عرض کردم دوباره کنکور ارشد بدم که مدرک ارشد من از دانشگاه پیام نور گرچه کارشناسی در یکی از دانشگاههای معتبر سراسری خوندم.معمولا هم تو مصاحبه دکتری مدرک پیام نور رو رد میکنن و هم سعی میکنن دانشجویان ارشد خودشون رو تو مصاحبه قبول کنن. از طرفی منابع هم بطور خاص در دست همین اساتید و دانشجویان هست. با این شرایط توصیه حضرتعالی چیست
    بازم متشکرم بخاطر احترامی که برای مخاطبین خودتون قائل هستید و در اسرع وقت و بطور کامل پاسخ میدید

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سعی کنید خودتان را درگیر این مباحث فرعی و انحرافی نکنید که دانشگاه ها دانشجویان خودشان را انتخاب می کنند. این حرفها خیلی نمی تواند پایه و اساسی داشته باشد. البته کسی که در یک دانشگاه خوب تحصیل کرده احتمالا به مباحث رشته خودش مطلع تر و مسلط تر است و این ممکن است باعث انتخاب وی شده است. بنابراین فکر نمی کنم اخذ مجدد مدرک کارساز باشد.

 40. محمد حسین فتحی
  پاسخ

  سلام بهترین استاد
  برای لحظه افتخار حضور در محضر جنابعالی و بهره مندی از منش و دانش شما بی تابم وثانیه شماری می کنم.
  بدوست مشتاق ح.ت.بین الملل و نادیده ام نیز عرض سلام دارم ایمیل من
  hosseinfathi333@yahoo.com

 41. احد طاهری
  پاسخ

  سلام استاد و خسته نباشید
  با توجه به پیش بینی شدن نکاح موقت در لایحه جدید جمایت خانواده:
  آیا محدود کردن الزام به ثبت نکاح موقت تنها در سه مورد ذکر شده( در صورت بارداری زوجه ، تصریح به ثبت به عنوان شرط ضمن عقد نکاح و در صورت تراضی طرفین ) کافی می باشد؟ یا اینکه قانون گذار ثبت نکاح موقت و بذل آن را نیز باید مانند نکاح دائم الزامی می کرد؟ یا اینکه نکاح موقت اساسا امری است پنهان و نباید وارد قانون گذاری شود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظر می رسد که نکاح موقت هنوز جنبه شخصی دارد و از دیدگاه قانونگذار نیازی به ثبت آن نیست. با این وجود در صورت بارداری زوجه، نیاز به دخالت عمومی وجود دارد. دو مورد دیگر نیز متکی به توافق و تراضی طرفین است.

 42. امید فاتح
  پاسخ

  سلام استاد مهربان
  همانطور که قبلا نیز خدمت حضرتعالی عرض کردم لیسانس من حقوق نیست بنابر این دوباره مزاحم شدم لطفا بفرمایید از بین گرایشهای بین الملل-بشر-محیط زیست-ارتباطات کدام را برگزینم؟برای همه تقریبا شانس مساوی دارم.
  سپاس بیکران

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم همه رشته های مزبور در یک سطح هستند ولی حقوق ارتباطات ممکن است بیشتر مورد نیاز باشد.

 43. ه.الف
  پاسخ

  با تشکر.میخواستم بدونم هزینه تحصیل در کشوری مثل نروز یا کانادا چقدره.؟اگه بخوام از وضعیت بورس اطلاع پیدا کنم باید از پردیس جستجو کنم یا از طریق وزارت علوم….؟اون دانشجویی که فرمودین بورس نیوزیلند رو گرفته امکان هست باهاش تماس بگیرم….

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   در کانادا حدود ۱۲ هزار دلار کانادا صرفا برای یکسال هزینه دانشگاه است که با سایر هزینه ها برای یک نفر کمتر از ۲۰ هزار دلار نخواهد بود. در مورد نروژ اطلاعی ندارم. در خصوص بورس ایران، فعلا بورس خیلی محدودی ارائه می شود که عمدتا برای دانشگاه های مناطق محروم است که می توانید به سایت وزارت علوم مراجعه کنید. در مورد بورس دانشگاه های خارج، scholarship یا fund را جستجو کنید.

 44. ه.الف
  پاسخ

  با سلام.آقای دکتر من دانشجوی ترم۲ارشد جزا و جرم شناسی از دانشگاه پردیس قم هستم.اقای دکتر من شدیدا دنبال ادامه تحصیل در خارج از کشورهستم.معدل ترم پیشم ۱۹.۶۲بوده .میخواستم بدونم امکان استفاده از بورس رو دارم و چطوری باید از اون اطلاع پیدا کنم.آقای دکتر من میخوام تا سال دیگه که درسم تمام میشه سریع برم باید الان چه کارایی انجام بدم….خواهش میکنم کمکم کنید….

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در صدد رفتن به کشورهای انگلیس زبان هستید، باید حتما دارای گواهی زبان بین المللی حداقل در حد هفت IELST باشید. بنابراین تلاش کنید که ابتدا گواهی تافل یا IELST را کسب کنید. بسیاری از دانشگاه ها بورسیه های محدودی دارند که بدست آوردن آن خیلی مشکل است ولی برخی از دانشجویان ایرانی توانسته اند که آنها را بدست آورند و انشا اله شما هم جزو آنها باشید. راه سخت و لذت بخشی است. موفق باشید.

 45. آرمینه
  پاسخ

  سلام من مدتهاست دنبال مقررات حاکم بر اینکوترمز هستم اماپیدانمیکنم یکی ازاساتیدمیگفتن برم سایت iccآمریکا اماچیزی متوجه نشدم میشه لطفادقیق راهنماییم کنید باتشکرزیااااااااااااااااااااد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در ایران هستید، متن و ترجمه مقررات اینکوترمز در یک مجموعه چاپ شده که قابل ابتیاع است. شما اگر در خارج هستید باید آن را از طریق سایت اتاق بازرگانی بین المللی ابتیاع کیند. ولی برخی متن آن را روی اینترنت قرارداده اند که می توانید از آن جا نیز استفاده کنید.

 46. امید فاتح
  پاسخ

  استاد عزیز از اینکه مجددا مزاحم شدم عذر خواهی میکنم ولی با توجه به اینکه دوره های شبانه و روزانه دانشگاه ۷۰ نفر ظرفیت پذیرش در رشته تجارت بین الملل دارند و بنده نیز رتبه ۶۹ دارم قبولی من بعید ولی غیر ممکن نیست ولیکن در صورت امکان قبولی در هر دو رشته شما کدامیک را توصیه میکنید به هردو نیز علاقمند و فعلا نیز کارمند هستم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در صورتی قبولی حقوق تجارت بین الملل را انتخاب کنید بنظرم بهتر است. با این وجود، پذیرش برخی از دانشگاه ها در این رشته به صورت آموزش محور است.

 47. ح.ف
  پاسخ

  سلام بهترین استاد!
  ۱.من در ازمون ارشد۹۱ حایز رتبه ۳۲ در حقوق تجارت بین الملل شده ام با توجه به ظرفیت۳۹نفری در این رشته در دوره روزانه انشالله پذیرفته می شوم برای امادگی بیشتر توصیه می کنیدتابستان چه مطالعاتی داشته باشم
  ۲.شما بین رشته ح.ت.بین الملل و ح .تجاری اقتصادی بین المللی کدام را توصیه می فرمایید؟
  با تشکر استاد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- زبان خود را تا می توانید تقویت کنید. کتابها و مقالاتی در زمینه تجارت بین الملل مطالعه کنید که کتاب حقوق تجارت بین المل را توصیه می کنم. ۲- فرق اساسی بین این دو رشته نیست هر چند برخی از دروس با هم فرق دارند.

  • Hamed
   پاسخ

   با سلام
   قبولی شما در کنکور ارشد و به دست آوردن یه رتبه ی خوب رو به شما تبریک میگم . من دانشجوی ترم ۴ حقوق هستم و تصمیم دارم که ارشد گرایش ح . ت. بین الملل شرکت کنم . به همین دلیل ممنون میشم اگه بتونم از تجربیات شما استفاده کنم . و از استاد گرامی خواهشمندم که در صورت امکان ایمیل آقا یا خانم ح . ف را در اختیار بنده قرار دهند . البته مشروط به رضایت شخص ح . ف .
   پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم .

   • دکتر شیروی
    پاسخ

    سلام، متن درخواست شما منتشر شد تا خانم/آقای ح.ف. اگر تمایل داشت جواب شما را بدهد. من ایمیلی از نامبرده ندارم.

 48. امید فاتح
  پاسخ

  سلام بر استاد عزیز
  بنده امسال حایز رتبه ۱۸ در گرایش حقوق بین الملل و رتبه ۶۹ در گرایش حقوق تجارت بین الملل هستم ضمنما مدرک کارشناسی من زبان انگلیسی است در صورت امکان مرا در انتخاب رشته درست یاری فرمایید باتوجه به امکانات و کاربردهای این دو رشته
  سپاس بیکران

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم امکان قبولی شما در گرایش حقوق بین الملل کاملا وجود دارد در حالی که در مورد تجارت بین الملل با توجه به تعداد اندک پذیرش قدری بعید بنظر می رسد.

 49. دکتر شیروی
  پاسخ

  سلام، در صورتی که کلماتی جدا از یک متن مطرح شود، باید همانند لغتنامه ها یک قطار از معانی گوناگون برای آن بیان کرد بلکه با متن مورد نظر قابل تطبیق باشد. بدین جهت برخی از زبانشناسان اعتقاد دارند که کلمه خارج از متن فاقد معنا است. شما می توانید در این خصوص به یک دیکشتری تخصصی در علوم اقتصادی، مالی یا حسابداری مراجعه فرمایید.

 50. یک تقاضا و خواهش
  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت شما استاد عزیز.
  هر ۲روز ۱بار به سایت شما سر میزنم استاد گرانقدر.مخصوصا به سوالات که ازسوی دانشجویان مطرح میشود توجه کامل دارم،چون میتوان از سوالات و پاسخها استفاده زیادی کرد.چه عالی که این قسمت از سایت رو راه اندازی کردید این باعث میشود که دانشجویان نیز بتوانند نظرشان را راجع به یک سوال یا موضوع بیان کنند.تقاضا میکنم و لطفا در باره این قسمت در سایتان اطلاع رسانی بیشتری فرمایید .
  هر چند نیازی به گفتن این مهم نیست اما من باب یادآوری :
  اقدام شما در راه اندازی سایت یک امر کاملا ارزنده در پشبرد مسائل حقوقی دانشجویان است.وچه جالب و کاربردی میشود اگر سوالاتی و موضوعاتی نیز مطرح کنید تا باعث بحث میان دانشجویان شود.هرچند میدانم وقت برای شما بسیار باارزش است اما دعای خیر ما عوض وقت شما.
  و …
  حق نگهدارتان.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *