این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. کاربر
  پاسخ

  باسلام بنده زمینی را برای ساخت در اختیار شخصی قرار دادم تا مشارکتی با در صدی معلوم بین طرفین اپارتمان بسازد و واحد هارا بین خودمان تقسیم کردیم و واحد هر کس معلوم شد ولی قرارداد بین ما دو سال پیش تمام شد ولی او هنوز به تعهداتش عمل نکرده است . سند تمامی ملک نیز به نام بنده است . شایان ذکر است که بنده حق پیش فروش را در مشارکت نامه به او نداده ام و زیر برگه های پیش فروش شده نیز امضا نکرده ام . بنده متوجه شده ام که او تمام سهم خودش را پیش فروش کرده و بعضی از قراردادهای پیش فروشش بعد از تاریخ اتمام قرارداد بین ما می باشد . ایا او می توانسته سهم خود را پیش فروش کند ؟ایا بنده می توانم تقاضای ابطال قراردادهای پیش فروش شده ای که بعد از تاریخ اتمام قرارداد بین ما می باشد اقدام نمایم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر در قرارداد پیش فروش منع شده است شاید بتوانید که خیلی هم سخت است و اگر در قرارداد منع نشده و اجازه هم داده نشده در این صورت شما نمی توانید در مورد پیش فروشها اقدامی کنید.

 2. عماد
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.
  بنده در دفتر املاک یک قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر تنظیم کردم.مستاجر فی المجلس یک فقره چک روز بعد به میزان ۳،۰۰۰،۰۰۰ دادو ان وصول گردید حدود یک هفته تا تحویل مانده و برای روز قبل تحویل یک چک ۱۲،۰۰۰،۰۰۰ دادند و چکهای اجاره راهم بصورت ۱ماهه ۱،۲۰۰،۰۰۰ به موجر دادند،۲ روز قبل از تحویل و فردا موعد چک دوم مستاجر درخواست فسخ میکند و میگوید جای بهتری پیدا کرده،
  حالا نوبت به کمیسیون رسیده و او میگوید من یک سر کمیس میدم چون تحویل نگرفتم،
  ما از موجر و مستاجر همان روز قرارداد کمیس را گرفتیم،
  ایا من باید کمیس موجر را از حساب املاک که گرفتم برگردانم یا مستاجر که فسخ کرده علاوه کمیس خود کمیس موجر را هم بدهد واز روی ۳میلیون اولیه موجر کم نماید،

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فسخ بعدی قرارداد اصولا روی کمیسیون تأثیر ندارد ولی در این موارد بنگاه ها همکاری می کنند و تخفیف می دهند.

 3. فرشاد
  پاسخ

  سلام واحدی را در سال ۹۱ پیش خرید کردم که تا الان تحویل نگرفتهام نزدیک به یک سال از تاریخ تحویل میگذرد.ضمنا متوجه شدم که واحد مرا ۶ ماه بعد به کس دیگری فروخته است،کلا در این مجتمع ۹ واحدی ۲ واحد دیگر هم مشکل ما را دارند.ضمنا با سند زمین ۵۲۰ وام مضاربهای گرفته است که ۱ ماه از سرسیدش میگزرد.شکایت کریدم پیمانکار الان در زندان است ولی داداگاه هنوز حکمی نداده،ما تامین دلیل کرده ایم و باتوجه به این که ۹۰ دصد کار انجام شده قصد تکمیل و تصرف آپارتمان را داریم….شما چه نظر و راهنمایی دارید….با تشکر منتظر جواب شما هستم..

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام با تأمین دلیل نسبت به تکمیل ساختمان اقدام کنید ولی اگر در رهن بانک باشد مشکل زا خواهد بود. به هر حال مسئله پیچیده است.

 4. رسول
  پاسخ

  درصورتی که مالک آقابخواهد آپارتمان سه واحدی که دو واحد آن وام مسکن ((یکی مسکن مهر (۲۰ میلیونی )دومی وام مسکن (سپرده(۱۸ میلیون) )برای ساخت گرفته شده ودر حال حاضر نسبت به پرداخت اقساط اقدام می نماید سه دانگ از سند ششدانگ آن را(ملک سه واحدی ) به نام همسر انتقال دهد آیا چنین چیزی امکان دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وابسته به این است که چطور ملک در رهن قرار گرفته است. معمولا بانکها بعد از اعطای وام و اخذ رهن اجازه نمی دهند که انتقال صورت گیرد مگر ابتدا وام تسویه شود.

 5. نیما
  پاسخ

  با سلام

  من معامله ای را فسخ نموده ام اما خریدار از گرفتن ثمن امتناع می کند برای تودیع آن در صندوق دادگاه باید دادخواست تنظیم نمایم اگر اینطور است باید موضوع خواسته در دادخواست چه چیز باشه اگر ممکن است لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تودیع در صندوق دادگستری نیاز به دادخواست ندارد. به دادسرا یا دادگاه محل زندگی خودتان مراجعه کنید.

 6. محسن
  پاسخ

  با سلام دکتر شیروی

  من در سال ۸۴ قولنامه را برای فروش زمینم که سند رسمی دارد با شخصی منعقد کرده ام و ایشان مقدار از ثمن را به اینجانب داد ه و قرار بود بقیه بعد از تنظیم سند رسمی تادیه نمایند اما بعد از ۱ ماه معامله اقاله نموده و من مقدار پول به ایشان برگرداندم ولی نه قولنامه از او پس گرفتم و نه شاهدی در مورد این اقاله وجود داشت و بعد از ۷ سال با مادر ایشان با اذن او معامله ای دوباره منعقد کرد ایم و قرار بود که ۱۴/۲/۹۱ مادرشان برای تنظیم سند به دفتر خانه بیایند که نیامده و اینجانب معامله فسخ نموده و حالا ایشان می خواهد با قولنامه اولی (سال ۸۴) از اینجانب شکایت کند آیا این قولنامه باطل نشده است؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، از سال ۸۴ تا حالا قرائن نشان می دهد که معامله اقاله شده است و بعید می دانم کاری از پیش ببرد. ولی به هر حال وقتی قراردادی منعقد می شود شما باید ثابت کنید که اقاله شده است.

 7. علی
  پاسخ

  با سلام و احترام
  آپارتمان ساز آپارتمان ما ، در قرارداد برخی واحدهای پیش فروش شده زمانهای مشخصی را برای تنظیم سند معین کرده و در قرارداد بقیه واحدها به جای تاریخ مشخص ” همزمان با آماده شدن سند ” را قید کرده است. البته برای اینجانب در فرم اطلاعات قرارداد یاد شده مربوط به سامانه اطلاعات املاک و مستغلات ( مربوط به کد رهگیری قرارداد ) تاریخ ۳۰ بهمن ۹۲ برای تنظیم سند ، قید شده است. با عنایت به این موارد و با توجه به اینکه آماده شدن پایان کار و صورتمجلس و سند آپارتمانها به صورت همزمان انجام می شود ، تاریخ قانونی برای تنظیم سند واحد من چطور مشخص می شود؟ آیا اکنون که بعد از حدود دو سال سند آماده شده ، میتوانم خسارت تأخیر در تنظیم سند را بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر در قرارداد شما «همزمان با آماده شدن سند» قید شده باشد، تا آن موقع باید صبر کنی و خسارتی هم نمی توانی مطالبه کنی

 8. محمد
  پاسخ

  باسلام، من در تاریخ۲/۵ماشینمو فروختم و مبلغ ۱۵ میلیون دریافت نمودم (کل مبلغ معامله۲۷ میلیون) در تاریخ ۲/۲۵ مبلغ ۱۷ میلیون به حساب خریدار واریز کردم تا خودرو را مسترد نماید و سه روز وقت گرفت اما ایشان خودرو به شخص دیگری واگذار کرده و تمام مدارک بنام بنده می باشد، من بعنوان خیانت در امانت شکایت کردم اما حکم منع تعقیب صادر شد، لطفا راهنمایی کنید تا چه کاری انجام بدم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر شما با طرف قرار گذاشتید که فسخ کنید باید در دادگاه دلیل بیاورید والا نمی توانید یک طرفه قرارداد را فسخ و پولی به حساب طرف بریزید. شما می توانید فعلا از زدن سند خودداری کنید تا تتمه قیمت به دست شما برسد.

 9. نا شناس
  پاسخ

  سلام
  مدتی پیش مغازه ای را به همراه همسرم از شرکتی پیش خرید کردیم و تمام چکها مغازه را من دادم و همسرم پشت آنها را امضا کرد و قرار شد که در زمان سررسید چکها نصف نصف پول چک را بدهیم.اما اکنون همسرم از پرداخت وجه امتناع میکند.
  با توجه به اینکه هنوز در مرحله پیش قرارداد هستیم و مبایعه نامه امضا نشده تکلیف چکها من چه میشود؟
  طی تماس با قسمت حقوقی شرکت مذکور پاسخ درستی دریافت نکردم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر قرارداد شما امضا نشده است تقاضای استرداد چک خودتان را بنمایید. به هر حال امضا و تسلیم چک تعهد به کل مبلغ را به شما تحمیل می کند.

 10. رامين
  پاسخ

  با عرض سلام من مالک ٣ واحد از ١٠ واحد اپارتمانی هستم ساختمان کناری در حال ساخت است و حیاط خلوت یا به اصطلاح پاسیو تا طبقه ی پنجم به بنا اضافه کرده به طوری شده که هم جلوی نور رو گرفته و هم دید رو کور کرده میخواستم ببینم میشه هم از شهرداری به خاطر مجوز غیرقانونی به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و اینکه از کارفرما به خاطر مانع شدن ارتفاق نور و دید باید به کدام نهاد شکایت کنم و اینکه ایا امیدی هست ممنون میشم از راهنماییتون با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید ابتدا به شهرداری مراجعه کنید. اگر شهرداری مجوز داده است می توانید اگر مستنداتی دارید به دیوان عدالت از تصمیم شهرداری اعتراض کنید. در هر حال اگر حقی از شما از بین رفته است می توانید علیه همسایه خودتان نیز در دادگاه طرح دعوی کنید ولی اگر مطابق مقررات باشد این طرح دعوی فایده ای نخواهد داشت.

 11. مریم
  پاسخ

  سلام وقت شما بخیر لطفا راهنمایی کنید
  مدتی هست اپارتمانی خریده ایم و مبایعه نامه نوشتیم و نصف مبلغ را پرداخت کردیم و قرار بود در ۵ مرداد محضر برویم ولی فروشنده نه قرارداد را فسخ میکند و نه کلید میدهد چاره چیست؟(یعنی محضر نیامدند)و تا کی این وضع ادامه پیدا میکند؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بهتر است از طریق اظهار نامه به وی اخطار بدهید و اگر اقدامی نکرد نسبت به الزام فروشنده به تحویل ملک و زدن سند طرح دعوی کنید.

 12. علی
  پاسخ

  یک واحد آپارتمان به صورت پیش فروش خریده و تحویل گرفته ام. یک سال پس از تحویل ، آپارتمان ساز تحت فشار سازمان نظام مهندسی ، نسبت به نصب پله فرار از طریق اتاقهای خواب واحدها اقدام نموده است به نحوی که اکنون همه همسایه های میتوانند به مقابل اتاق خواب هم از طریق پله فرار رفت و آمد نمایند و ضمناً در نقشه اولیه و نمونه های ساخته شده واحدها هم قرار نبود پله فرار باشد و واحدها از هم ایزوله بودند . از یک طرف در قرارداد فروشنده متعهد شده کلیه قوانین و نظامات دولتی را رعایت کند و از سویی در قرارداد متعهد شده که مشخصات مورد معامله و نقشه تفصیلی ساخت را به صورت روشن و بدون ابهام به خریدار تفهیم و آن را اجرا نماید. ضمناً کلیه خیارات اسقاط گردیده است. آیا در این شرایط می توانم معامله را فسخ نمایم؟ سوال دیگر اینکه آیا می توانم خسارت تغییر نقشه را بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید می دانم که چنین حق فسخی متصور باشد.

 13. غلامرضا میرشکار
  پاسخ

  سلام در حدود یک سال پیش مشارکت نامه در ساخت برای کسی تنظیم کرده ام و در قبال ان طبق موافقتی که داشتیم ۲۲ میلیون تومان بصورت چکی که بنام یکی از همکاران من که بصورت دلال در بازار مسکن میباشد دریافت کرد یم که سازنده قبل از گرفتن اقدام به تخریب و کلیه مصالح تخریبی رو فروخته و بدلیل عدم ساخت معامله فسخ گردید و حالا مدعی استرداد ۲۲ میلیون کمیسیون شده ایا میتواند این پول رو از ما بگیرد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اصولا نمی تواند چنین مبلغی را مسترد کند مگر معامله باطل شده باشد.

 14. رضا
  پاسخ

  باعرض سلام وخسته نباشید:سوال>یکی ازدوستان بنده درسال۹۲آپارتمانی رابه شخصی میفروشندوتحویل میدهند وبرای دفترخانه طبق قراردادحدود ۵۰میلیون میماند وتاریخ تنظیم سند را۳ماه مقرر میکنند ووجه التزام را روزانه مبلغ ۱۰۰هزارتومان معین میگردد ولی ازآنجاکه ساختمان نوساز میباشدمسایل اداری وتهیه پایانکار ووصورتجلسه تفکیکی وصدور سند تفکیکی به مدت یکسال طول کشیدبدون اینکه فروشنده قصور ودخالتی دراین دیرکرد داشته باشد که میتواند دردادگاه این امر رااثبات نماید (بامستندات موجود)وازطرفی خریدار طبق قرارداد گواهی عدم حضور گرفته وادعای ضرر وزیان میکند لطفا فروشنده را راهنمایی بفرمایید که چگونه باید احقاق حق نمایدوضمنا فروشنده بمحض آماده شدن سند تکبرگی طی اظهارنامه ای خریدار را برای تنظیم سند مطلع وفراخوانده است.متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از جهت حقوقی طول کشیدن توجیه قابل قبول برای عدم پرداخت خسارت نیست ولی بعضا دادگاه ها در چنین مواردی مراعت می کنند.

 15. مجید
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  در سال ۱۳۹۱ اقدام به خرید یک باب مغازه طی قرارداد عادی نمودم . بموجب قرارداد فروشنده موظف به تحویل آن با امکانات آب ،برق و گاز تا پایان تیر ۱۳۹۱ بوده ولی تا کنون امکانات مذکور را نصب نکرده .آیا با توجه به اینکه مغازه تا کنون تخلیه و بلا استفاده بوده امکان اخذ جرایم تاخیر علی رغم عدم ذکر آن در متن قرارداد وجود دارد؟ در صورت مثبت بودن پاسخ لطفا مواد قانونی آن را بفرمایید. با تشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر ملک را تحویل گرفته اید امکان اخذ خسارت ندارید. به هر حال می توانید طرف را به انجام تعهدش ملزم کنید.

 16. حسین
  پاسخ

  اقای دکتر بنده فروشگاه دارم و در سال ۹۰ فردی با بنده تماس گرفته و خودرا صاحب شرکت وارد کننده کالا معرفی نموده و دو بار هم کالا فرستاد و پول انهم دریافت نمود ولی در بار سوم که به بنده فروش سلفی کالا پیشنهاد نمود و من هم قبول کردم و مبلغی به حساب ایشان فرستادم ولی بعد از مدتی تلفن همراه خاموش نموده و جواب نمی دهد ضمنا مهر شرکت بازرگانی و شرکت مذکور جعلی میباشد شماره تلفن و شماره حساب بنام خودش می باشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید علیه وی طرح دعوی حقوقی بکنید اگر بتوانید پیداش کنید و اموالی از او گیر بیاورید.

 17. علی
  پاسخ

  با سلام و احترام
  اگر به هر دلیل دادگاه حکم به فسخ قرارداد پیش فروش آپارتمان دهد و در قرارداد در خصوص نحوه عمل بعد از فسخ مطلبی ذکر نشود ، آیا خریدار مبلغ پرداختی خود را به نرخ روز می گیرد یا همان مبلغ اولیه را که مثلاً ۲ سال پیش پرداخت نموده است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تعدیل پول پس از فسخ در قانون وجود ندارد و همان مبلغ اسمی را دریافت می کند.

 18. فرید کلهر
  پاسخ

  باسلام وخسته نباشی وعرض ادب پ من زمینی سال ۹۰ معامله کردم و یک پنجم ازپول زمین راگرفتم ودرقبالش چک مبلغ پولشودادم به خریدار ودرقولنامه ۲۵میلیون تومان حقه پشیمانی گذاشتیم ومن به دلایلی معامله راگفتم فسخ کنیم وخریدارهم گفت باشه ومنوبازی میداد وبعدخودش رفته شکایت برعلیه من تنظیم به الزام سندرسمی کرد.دردادگاه ۲ حقوقی که رای به نفع من صادرشد وتجدیدنظرهم به نفع من رای صادره راتاییدکرد.بهدازچندروزخریدار درشعبه ۶ همین شکایت تنظیم به الزام سندرسمی رابرعلیه بنده میکنه ورای به نفعش صادرمیشه ودادگاه دستورسند مالکیت برای خریدار رابه ثبت میده. ومن هم جلوی حکمو گرفتم وازطریق شعبه ۹ دادگاه تقاضای ابطال معامله راکردم که شکایته منو ردکردن .
  سوال وراهنمایی”؟ مادرقولنامه ۲۵ میلیون حق فسخی گذاشتیم ومنم حاضرشدم این پولو بدم وخریداراین اقدامو کرده برای الزام به سند وسندهم صادرمیشه تاچندروزدیگه ومن هم پولمونگرفتم وچکی هم ندارم ازخریدارم وبااینکه قیمته ملک ده برابر شده وبنده نه پولی گرفتم بجز یک پنجم روزاول ازپول کل معامله رابه من داده ودادگاهم دستورسندمالکیتو برای خریدار صادرکرده . تکلیفه بنده چی میشه که پول معامله را هم به فرض بدهد به من هیچ ارزشی نداره . چون معامله سال ۹۰ انجام شده ..تورا به خدای بزرگ منو راهنمایی کنید دستم هم بجایی بند نمیشه .بااین حال که نان وزندگی ۵ تا یتیم ویه مادره پیره این زمین. اگرمقدوره
  راهنمایی کنیدمارو سپاسگذارتون هستیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اولا طرح موضوع دقیق نیست چون نمی شود به یک پرونده در دو جا رسیدگی کرد. وقتی یک جا رسیدگی شود پرونده مختومه می شود. ثانیا باید کل پرونده و محتوی آنها و سایر دلایل بررسی شود. طبیعتا شما هم می توانستید ادعای متقابل برای اخذ ثمن و دیر کرد را مطرح کنید.

 19. دانیال
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشی
  اینجانب یک واحد از مجتمع در حال ساخت خود را به شخصی پیش فروش کردم . خریدار در زمان صدور چک اقساط در بنگاه برگه های دسته چکشان تمام شد و مبلغ قسط آخر و تحویل ملک و انتقال سند را به مبلغ ۸۹ میلیون تومان در یک چک صادر کردن و تاریخ چک را ۳ ماه قبل از تحویل ملک یعنی ۹۲/۰۶/۳۰ وارد کردن و قرار شد در همین تاریخ مبلغ انتقال سند و تحویل ملک از کل چک کسر شود و مابقی یعنی ۴۹ میلیون تومان پرداخت شود و همین توضیحات در قولنامه ذکر شد . در تاریخ چک از طریق بنگاه به خریدار اطلاع دادیم که برای پرداخت به دفتر پروژه بیاید اما خریدار گفتند که الان هیچ مبلغی نباید پرداخت کنند و زمانی که ملک تحویل شد چک پاس می شود . ما هم در تاریخ نوشته شده در چک یعنی ۹۲/۰۶/۳۰ چک را برگه زدیم و دادخواستی مبنی بر عدم اجرای تعهد توسط خریدار به دادگستری دادیم ولی مبلغ دریافتی را به حساب دادگستری واریز نکردیم .
  فی الحال که کل واحدها تحویل خریدارها شده خریدار این واحد هم مدعی تحویل واحدش شده .
  لطفا راهنمایی کنید با توجه به پرداخت ۴۰ درصد از کل مبلغ ملک توسط خریدار و ۲.۵ برابر شدن قیمت ملک مذکور چطور رفتار کنیم . با تشکر .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این پرونده ها از پرونده های پیچیده دادگستری است و باید جوانب تعهدات و قصورهای طرفین توسط دادگاه با ادله دقیق بررسی شود. بهتر است به یک نحوی مصالحه کنید.

 20. شهرام
  پاسخ

  بسمه تعالی با سلام احترامآ این جانب در سال ۱۳۸۵به دعوت هیات مدیر مسئولیت مدیریت اداری و مالی شرکت ص را پذیرفتم ،قرار بر این شد که به غیر از ۷۲۰۰۰۰ریال حقوق پشت لیست دریافتی در آن زمان مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ریال نیز بابت مسئولیت جدید به این جانب پرداخت گردد.اما بعد از گذشت دو ماه از قبول مسئولیت و توافق ،موقع پرداخت حقوق پشت لیست که توسط مدیر مالی وقائم مقام اداری مدیر عامل از تهران به شرکت آورده می شد ، در حضور رئیس هیئت مدیر وبه پیشنهاد ایشان در نهارخوری مدیران مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ریال یعنی هر ماه ۱۵۰۰۰۰۰ریال از حقوق این جانب به دلیل آزمایشی بودن و حکم سرپرستی اداری داشتن به این جانب پرداخت نشد .وحاج آقا اعلام کردند که حقوق کامل شما و مابه التفاوت های پر داخت نشده نیز بعد از تائید حکم مدیریت اداری شما پرداخت خواهد شد .
  علیهذا بعد از پنج یا شش ماه حکم مدیریت اداری نیز به تائید مسئولین کارخانه رسید وعلی رقم تما م زحمات این جانب و وعده های پایان سال با شما تسویه می کنیم مبلغ فوق هرگز پرداخت نگردید. (طبق ماده هفت:قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی و یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال حق السعی ،کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد)
  با عنایت به توافق و قرارداد فی ما بین این جانب و کارفرما ومدیر مالی وقت دفتر مرکزی و به شهادت پروردگار عالم که شاهد همه چیز ما هست مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ریال حقوق این جانب رادر طی سالهای۲۳/۶/۱۳۸۵لغایت پایان سال ۱۳۹۲پرداخت نکرده است .
  جناب دکتر باعنایت به این که قرارداد وصحبت ها شفایی بوده ومکتوب نشده چگونه می توانم بابت حق حقوقم شکایت نمایم.

  الهی کمک کن که با عشق ،ایمان، وتقوا حسینی بمانم ،حسینی بمیرم، حسینی محشور شوم
  برای شما آرزوی سلامتی وعاقبت بخیری را از درگاه ایزد منان دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر که مدعی چیزی است باید ثابت کند (البینه علی المدعی). اگر قرار شما شفاهی بوده باید شما بتوانید آن را ثابت کنید. اگر فقط خدا شاهد بوده است پس آنها را به روز داوری حواله دهید.

 21. حمید
  پاسخ

  با سلام
  بنده در سال ۱۳۸۴ نسبت به فروش ملک مرحوم پدر در بنگاه معاملات مسکن اقدام نمودم . بنده نسبت به ۳ دانگ آن از کلیه اعضای خانواده منجمله مادر وکالتنامه تام داشتم و لیکن نسبت به ۳ دانگ دیگر اشتباهاً اقدامی نشده بود . پس از عقد قرارداد بنده در بنگاه و سپری شدن ۱ الی ۲ ماه و انجام تشریفات قانونی در موعد مقرر جهت انتقال ملک به دفتر اسناد رسمی مراجعه نمودم و لیکن خریدار تلفنی اعلام نمود که به کلی امکان خرید ملک را ندارد و بنده هم مطابق قرارداد گواهی عدم حضور را از دفتر اسناد رسمی دریافت نمودم و ضرر و زیان ناشی از آن را که بسیار کمتر از ضرر واقعی بود ، دریافت نمودم . هم اکنون بعد از گذشت ۹ سال خریدار مدعی شده که بنده در آن زمان حق انعقاد قرارداد به جهت وکالتنامه ۳ دانگی در بنگاه مسکن را نداشتم و چنانچه جهت فروش ملک اقدام ننمایم از بنده به عنوان کلاهبردار شکایت خواهد نمود . لازم به ذکر است که در خانواده ما هیچ مشکلی با هم نداریم و هم اکنون خانه فوق متروکه می باشد و بنده قصد نوسازی آن را دارم و خواهش می کنم بنده را راهنمایی بفرمایید . ممنون و سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فروش مال غیر جرم است و بنابراین اگر شما به عنوان مالک مبایعه نامه را امضا کرده اید باید نشان دهید که یا مالک ملک بوده اید یا از طرف مالکان وکالت داشته اید.

 22. مریم
  پاسخ

  با سلام،اینجانب حدود ۶ ماه در بانک مسکن مشغول به کار بوده ام اما به دلیل شرایط سنگین کاری متاسفانه ناچار به استعفا شدم اما از انجایی که تعهدی ۵ ساله مبنی بر ادامه خدمت برای سازمان مذبور را داشته ام اکنون به بنده گفته شده که ضررو زیانی حدود ۵ میلیون تومان باید پرداخت نمایم، آیا چنین چیز و مبلغی مبنای قانونی دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید چه باید کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این امر تابع قرارداد کار فی مابین شما و بانک است و اگر چنین تعهدی کرده باشید باید ضرر و زیان را به نحو مقرر در قرارداد پرداخت کنید.

 23. حامد
  پاسخ

  سلام. من منزلی را خریده ام که طبق قولنامه تا کنون حدود ۸۰ درصد آن را پرداخت و منزل را تحویل گرفته و قرار بود که ۹۳/۳/۱۰ محضر برویم که سندش آماده نبوده و پول من نیز که فک رهن شده منزل قبلی ام بوده نقدا بلوکه شده در بانک بوده که البته نتوانستم عدم حضور او را بگیرم. فروشنده به تازگی اعلان کرده که درگیر انحصار وراثتش بوده که البته در هنگام معامله اشاره ایی نکرده بود و ضمنا هنوز تمدید قرارداد نکرده و زمان مشخصی را اعلام نمی کند که در قولنامه بیاید. حال من چگونه می توانم عدم حضور او را بگیرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام عدم حضور نمی توانی بگیری ولی می توانی عدم آمادگی فروشنده به زدن سند را از طریق ارسال اظهارنامه رسمی مسجل کنید.

 24. احمدی
  پاسخ

  با سلام و احترام
  آقای دکتر من در تاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۱۰ مبلغ ۱۰میلیون تومان جهت سفارش خرید یک عدد یونیت دندانپزشکی و یک دستگاه نوار قلبی از یک فروشگاه تجهیزات پزشکی پرداخت کردم و در مقابل رسید دریافت گرفتم.متاسفانه تا امروز کالاهای خریداری شده را تحویل نگرفته ام.دو روز پیش جهت ااعلام انصراف از خرید مراجعه نمودم که فروشنده اظهار داشتند کالا تا ۴روز دیگر به دستشان خواهد رسید و در صورت انصراف اینجانب از خرید،باید مبلغ ۱۰درصد کل فاکتور را بابت خسارت (سفارش و هزینه باربری) پرداخت کنم.لازم به ذکر است مبلغ کل فاکتور ۱۶ میلیون تومان میباشد که بنده ۱۰ میلیون در ابتدا پرداخت کرده ام و هیچگونه قرارداد خرید نوشته نشده است..آقای دکتر آیا حرف فروشنده منبع قانونی دارد ؟؟آیا من حق انصراف از خرید را ندارم؟ خواهشمندم بنده را راهنمایی فرمایید.
  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما حق انصراف ندارید مگر توافق کنید که فروشنده شرط توافق را پرداخت خسارات ادعایی بیان کرده است.

 25. reza
  پاسخ

  باسلام لطفا در مورد معاوضه دو ملک ونحوه تنظیم قرارداد ان در صورت امکان توضیح بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بهتر است دو ملک تقویم شود و در قرارداد قید شود. جزئیات قرارداد از حوصله این صفحه خارج است.

 26. علی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر من مغازه ای را به طور سوری از پدرم خریداری کردم و در حین این برنامه مغازه را اجاره دادم بعد از چندی ماه قراردادم با پدرم فسخ کردم وبعد پدرم مغازه رابه کسی دیگر واگذار کرد و فروخت و من تمام اختیارات از اون مغازه را به پدرم واگذار کردم و هیچ گونه ادعایی ندارم و فرد ی که مغازه را از پدرم خرید با این مورد هیچگونه مشکلی ندارد ولی مستاجری که با من قرارداد بسته بود قبل فسخ من وپدرم ادعا دارا میگوید من از شما اجاره کردم وشما باید فروشنده باشید در صورتی که من به عنوان شاهد قرارداد فروش پدرم به فرد دیگر امضا زدم و مبلغ ودیه مستاجر به پدرم واگذار کردم ولی مستاجر میگوید من از شما اجاره کردم شما باید فروشنده باشی لطفا مرا راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشکل چیست؟ اجاره عقدی لازم است مگر شما بتوانید ثابت کنید که معامله خرید مغازه صوری بوده که در این صورت اجاره هم باطل می شود.

 27. سیامک تورانی
  پاسخ

  با سلام
  سوالی در رابطه با فسخ قرارداد داشتم.
  طبق قرارداد فی مابین اپارتمانی بصورت پیش فروش فروختم و سر رسید پرداخت اولین قسط فرا رسیده که طی یک فقره چک از خریدار گرفتم و متاسفانه چک مذکور برگشت خورده. و در قرارداد نیز به اینکه در صورت عدم وصول هر یک از چکها قرارداد از طرف فروشنده قابل فسخ میباشد.
  تقاضای راهنمایی داشتم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر پولی دریافت نکرده اید می توانید با ارسال یک اظهار نامه به طرف فسخ قرارداد را مطرح کنید ولی اگر طرف بعدا شاکی شد شما باید پاسخگو باشید که چنین حقی را طبق قرارداد داشته اید.

 28. وحیدی
  پاسخ

  سلام
  من یه دستگاه آپارتمان فروختم و با همون مبلغی که از ایشون در مبایعه نامه دریافت کردم ملک جدیدی خریدم و قصد انتقال وثیقه بانک مسکن داشتم و خریدار آپارتمان منم میخاد وام بگیره برای همین قرار بر این بود که هردو معامله در یک روز و یک محضر انجام بشه ولی خریدار ملک من به تعهدات مالیش عمل نکرده و من همینطور علاف شدمو فروشنده ملک جدیدمم دیگه بهم مهلت نمیده من باید چیکار کنم؟میتونم فسخ کنم؟حق و حثوثی شامل حالم میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فسخ قرارداد به خصوص وقتی شما بخشی از قیمت آپارتمان را گرفته اید به سادگی امکانپذیر نیست و باید از طریق دادگاه عمل کنید.

 29. رامین
  پاسخ

  باسلام و وقت بخیز
  اینجانب ملک خود زا با شرایط خاص با فردی بعنوان پیمانکار سازنده مشارکت نمودم
  سوال: باتوجه به اینکه پیمانکار پس از گذشت ۱ سال از مدت قرارداد به هیچ یک از تعهدات خود( تامین وجه الضمان تعین شده در قرارداد, تهیه ملک جهت سکونت مالکین- اخذ پروانه) آیا بنده توانایی اقامه دعوا مبنی بر درخواست فسخ قرارداد را دارم یا خیر? در قرارداد هیچ بندی درخصوص فسخ ذکر نگردیده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اصولا شما این اختیار را دارید ولی ابتدا باید این تخلفات را از طریق یک اظهار نامه به سازننده ابلاغ کنید.

 30. محمد
  پاسخ

  سلام
  جناب دکتر اگر شخصی منزل مسکونی اش را طوری احداث کرده که باعث عقب افتادگی نمای منزل ما شده و این عمل از نظر شهرداری غیرقانونی بوده ولی شهرداری با جریمه خلاصه ماجرا را تمام کرده ایا میشود از طرف قانون حرکتی انجام داد چرا که منزل ما قطعا افت قیمت خواهد خورد؟سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر اعتراض به شهرداری فایده نکند، شما می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید و از تصمیم شهرداری مبنی بر اخذ جریمه شکایت اعتراض کنید.

 31. مصطفی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر شیروی زمینی داشتم وباشرکتی جهت ساخت ان قراردادنوشته در این قرارداد زمان تحویل دو سال ذکر گردیده ولی ذکری از خسارت تاخیر نوشته نشده است از طرفی متراژ اپارتمانهایی که باید تحویل نماید به متراز تقریبی هشتاد متر ذکر گردیده در صورتیکه اپارتمانهای ساخته شده نودوشش متر ودیگری هشتادونه متر میباشد وحال تقاضای مبلغ اضافه بنا را نموده (قرار داد مشارکتی نوشته نشده است ) سوال ایافروشنده می تواند بخاطر متراژ اضافی تقاضای اضافه بنا را از خریدار که در اصل مالک زمین بوده نماید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله چرا نتواند مطالبه کند به خصوص که این متراژها معمولا تقریبی است و دقیق آنها بعدا معلوم می شود

 32. مجىد
  پاسخ

  باسلام و عرض خسته نباشى قرارداد مشارکت تنظىم نموده اىم وطرف سازنده به هىج ىک از توافقات عمل نکردند و بىش از مدت مورد توافق صبرنمودهاىم آىامبلغ خسارت مورد نظر در قرارداد مورد وصول است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله اگر شرایط آن طبق قرارداد مهیا باشد شما می توانید خسارت قراردادی را مطالبه کنید.

 33. مسعود
  پاسخ

  با سلام
  برای من حکم فسخ قرارداد بصورت غیابی فروشنده گرفته بود الان من هم دادخواست واخواهی دادم و دادگاه قبول کرده و منتظریم که وقت دادگاه را به ما ابلاغ کنند ایا حکم غیابی که گرفته قابل اجراست یا جلوی اون گرفته میشه چون فروشنده مشتری آورده و میگه که پول شما رو به حساب دادگاه ریختم ممنون میشم جواب بدین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وقتی شما واخواهی کرده اید و دادگاه قبول کرده است، اجرای حکم غیابی متوقف می شود.

 34. احسان
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب. از چه بند هایی در قرارداد باید استفاده کرد تا خریدار محصولات نرم افزاری ما که در واقع نرم افزار های تحت وب (حق اشتراک استفاده از محصول) نه یک محصول قابل لمس را میخرد نتواند بعد از چند وقت تقاضای فسخ قرارداد و استرداد پول را بکند و حق فسخ قرارداد را چگونه میتوان از مشتری گرفت

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما می توانید در قرارداد قید کنید که کلیه خیارات ساقط است.

 35. نازی شایان
  پاسخ

  باسلام پدر بنده زمینی را برای ساخت در اختیار یک نفر قرار داد تا بطور مشارکتی برای ما با در صدی معلوم بین طرفین اپارتمان بسازد . سازنده در مشارکت نامه تعهد کرده که بعد از دو ماه بتواند پروانه ساخت را بگیرد . تاریخ عقد قرار داد ما بین دو طرف ۰۱/۰۷/۸۸ بوده . ضمنا تعهد کرده بود که ظرف ۲۰ ماه پس از گرفتن پروانه ساخت اپارتمانها را کامل تحویل دهد .سازنده در تاریخ ۰۱/۱۰/۸۹ توانست پروانه ساخت را بگیرد و پس از ان شروع به کار کرد. ضمنا در قرار داد نوشتیم که هر کدام از طرفین می تواند برای خودش وام بگیرد ولی چون سازنده شرایط گرفتن وام را نداشت بعد از گذشت مدتی از مالک خواست که برای پیشرفت کار ساختمان خود مالک وام بگیرد و در ازای وام یک واحد از او پیش خرید کند . (در ازای وام سهم مالک). مالک یعنی پدرم ۱۸۰میلیون وام بافت فرسوده از بانک مسکن گرفت و تا الان بانک ۱۳۰ میلیون وام را بتدریج پرداخت کرده که پدرم در ازای گرفتن یک واحد اپارتمان این وام را در اختیار سازنده قرار داده است . و از او رسید گرفته است .(ضمنا یک چک ضمانتی بابت وام از او گرفته ایم که نزد مشاور املاک به امانت قرار دارد)
  اکنون دوران ۳۶ ماهه وام گذشته ضمنا ۲ سالی می شود که سازنده کار ساختن اپارتمانها را تعطیل کرده است . ضمنا بقیه واحدهای اپارتمان سهم مشارکتی اش را پیشفروش کرده و حدود ۸۰ درصد پول انها را نیز از خریداران دریافت کرده . ضمنا شش دانگ سند ملک به نام پدرم می باشد و هنوز سندی به نام او نزده ایم . ضمنا حدود ۶۰ درصد کار طبق نظر تامین دلیل کارشناس انجام شده است . قرارداد ۲۰ ماهه ما در تاریخ ۰۱/۰۶/۹۱ به پایان رسیده است و ضمنا زمان تحویل اپارتمانهای پیش فروش شده خودش را هر کدام به ترتیب ۰۱/۱۲/۹۱ اعلام کرده است .بزودی موعد پرداخت اقساط وام مسکن فرا می رسد کارشناس رسمی ۳۵۰ میلیون هزینه مانده تا اتمام کار براورد کرده است . ۱)از انجائیکه ما چنین پولی را برای هزینه کردن نداریم در صورت اجازه دادگاه به ما برای ساخت ایا دادگاه هزینه کرد او در ملک را براورد قیمت می کند و بقیه ملک را در اختیار ما می گذارد تا با فروش انها ملکمان را بسازیم و هزینه هایمان را تامین کنیم؟ ۲)یعنی ما همه هزینه دیر کرد و خسارت ناشی از تاخیر و عدم انجام تعهد او در موعد مقرر و هزینه های ناشی از دادرسی و طلب های دیگری هم که از ساختمان از او داریم را می توانیم از خود ملک خودمان از او بگیریم ؟۳) در غیر اینصورت اگر دادگاه مار ا ملزم به معرفی کردن مال از او برای گرفتن خسارتهایمان و هزینه ساخت از او کرد و او مالی به نام خود نداشته باشد چگونه می توانیم به حق خودمان برسیم ؟۴) ایا می توانیم حکم جلب او را بگیریم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اولا حکم جلب و شکایت کیفری در اینجا موردی ندارد و ظاهرا امکانپذیر نیست. این یک دعوی پیچیده است که باید به طرفیت سازننده و با ورود سایر خریداران انجام شود که ممکن است سالها به طول انجامد و مسئله اری یا نه نیست که بشود در اینجا حکمش را مطرح کرد.

 36. مسعود
  پاسخ

  با سلام قراردادمشارکتی منعقد گردید بین همسایگان و سازنده یکی از همسایگان قرازداد را بدون دلیل روشنی اعلام فسخ کرد راهکار قانونی آن چیست آیا قابلیت پیگری قانونی دارد باتشکر از استاد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله هیچ کس نمی تواند قرارداد خود را خودسرانه فسخ کند و اگر چنین کرد باید تبعات آن را بپردازد.

 37. نعمت اللهی
  پاسخ

  باسلام وعرض ادب
  اینجانب مالک ۱واحداپارتمان هستم .در تاریخ۱۵\۰۳\۹۳ دربنگاه اپارتمان را طی قولنامه ای با شخصی رهن دادم به مبلغ ۵۵میلیون تومان که ۲۵ میلیون ان دریافت شد ومابقی موقع تحویل اپارتمان درتاریخ ۰۱\۰۵\۹۳پرداخت شود حال اینجانب از رهن دادن منزل منصرف شده ام ومنزل را نیاز دارم ..برای فسخ قولنامه رهن چکار باید بکنم ؟درباره فسخ قولنامه هیچ شرطی درقراردادذکرنشده وحق وخسارتی بیان نشده ..چگونه باید خسارت معتلی مستاجر را پرداخت کنم وقولنامه رهن را فسخ نمایم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید با موافقت مستاجر اقدام کنید. شما نمی توانید یک طرفه قرارداد را فسخ کنید.

 38. محمد
  پاسخ

  سلام
  و ممنون از شما که پاسخ میدهید.

  ما یک قرار داد طراحی و ساخت قطعه ای داشتیم که مجری پس از ۹ ماه از زمان تعهد ساخت و تحویل هنوز به ما تحویل نداده و حتی تعدادی از قطعاتی که ما به امانت نزد ایشان قرار داده بودیم را نیز پس نمیدهد. ما همه حقوق مادی مجری را پرداخت کردیم و در این قرار داد با توجه به قراردادهایی که برای تحویل جنس با دیگر مشتریانمان داشتیم متضرر شدیم.
  آیا میشود از این فرد و شرکت شکایت کرد و چه مراحل دادرسی دارد و چقدر طول میکشد و آیا میتوانیم فایل های طراحی و دستگاهمان را علاوه بر ضرر و زیانمان پس بگیریم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله می تواند علیه سازننده طرح دعوی کرد. مدت دعوی به نوع اختلاف بستگی دارد.

 39. حسام
  پاسخ

  سلام جناب دکتر،
  بنده در تاریخ ٩٢/١٢/١ اپارتمانی را به شخصی فروختم( تنظیم قولنامه در بنگاه املاک) و طبق عرف مبلغی را همان روز و قسمتی را یک ماهه و مابقی که حدودا ۵٠ میلیون میشود را به روز انتقال سند یعنی ٩٣/٠٢/٢٠ در محضر موکول کردیم. ضمنا مبلغی را هم به عنوان حق فسخ و مبلغی را هم به عنوان جریمه روزانه جهت عدم حضور در محضر در نظر گرفتیم. حال تا این تاریخ ان شخص حضور پیدا نکرده. من چگونه میتوانم در خصوص جریمه و ،،، اقدام نمایم؟ ایا ان شخص میتواند مدعی شود که این تاخیر از جانب من بوده، با توجه به اینکه تا بحال شکایتی نکرده ام؟ ایا از بنگاه مورد نظر نیز میتوانم شکایتی کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید طی اظهار نامه یا اخذ گواهی دفترخانه ثابت کنید که شما حاضر بوده اید ولی ان طرف حاضر نبوده است. اخذ جریمه قراردادی نیز از طریق دادگاه امکانپذیر است.

 40. ثقفی
  پاسخ

  با سلام
  آپارتمانی بصورت پیش خرید معامله کرده ام که تاریخ تحویل آن ۹۲/۱۰/۱۵ بوده و تاریخ سند آن ۹۳/۰۴/۱۵ که تا کنون ملک تحویل نشده (۷ ماه تاخیر) و به ازای هر روز تاخیر مبلغ ۱۵۰ هزار تومان خسارت پیش بینی شده (کلا حدود ۳۰ میلیون تومان) .
  در صورتی که فروشنده تعهد جریمه خود را قبول نکند و کلید را تحویل ندهد به چه صورت باید شکایت کرد ؟
  چون در بند جرائم قرارداد از کلمه “و” استفاده شده … آیا می توان هم از دیرکرد تحویل و هم از دیرکرد سند زدن جریمه گرفت ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام جرایم مذکور در قرارداد از طریق دادگاه قابل وصول است. این که بشود هر دو جریمه را گرفت باید به متن قرارداد مراجعه کرد که آیا این اجازه را می دهد یا نه.

 41. نرگس جلالی
  پاسخ

  دکترشیروی
  باعرض سلام و احترام ,
  اینجانب طی قرارداد فروش یک خانه … در خیابان … درتاریخ ۲/۹۲ تاکنون بدلیل نپرداختن ثمن مورد معامله از طرف خریدار اقدام به تنظیم سند نکرده ام .
  قیمت مورد معامله ۲۷۰ میلیون تومان – تاریخ محضر در قرارداد۳ /۹۲ که تا آن تاریخ بجز ۹۲ میلیون تومان بقیه پول از طرف خریدار طی ۵ فقره چک که هرکدام با تاخیر دیرکرد پرداخت شده بود می باشد. در تاریخ ۵/۹۲ بدلیل بد قولی خریدار در پرداخت بقیه مبلغ معامله (۹۲ میلیون تومان ) قرار شد که یک چک ۵۰ میلیون تومانی از خریدار گرفته شود که بعداز وصول آن سند تنظیم شود و برای باقی مبلغ ۴۲ میلیون تومان قرارداد رهن به مدت سه ماه بنام اینجانب تنظیم شود و پشت قرارداد امضا شد.
  چک ۵۰ میلیون تومانی خریدار در تاریخ خودش وصول شد و چون سند در رهن بانک بود ۲۰ روز طول کشید تا فک رهن انجام شد و هرچه با خریدار تماس می گرفتم تا به محضر بیاید یا جواب نمی داد یا اینکه می گفت تهران نیست و بعدا می آید و صحبت می کند . تا پایان سال ۹۲ بود که با تماس خریدار قرار گذاشته شد در بنگاه املاک که صحبت کنیم اما ایشان صحبت از تخفیف مبلغ معامله و شرط و شروط غیر معقول و تهدیدات علیه اینجانب گذاشته ودر بنگاه املاک با یکی از بستگان من بصورت غیر قانونی وبدون حضور م مبلغ مورد معامله را کم می کند و از بنگاه املاک میخواهد تا من رفته و این قرار غیرعرف را امضا نمایم اما اینجانب نپذیرفته و خواستار پیگیری بقیه قرارداد شدم . بهر حال کلید ملک را به ایشان داده و در حضور همسایگان و بنگاه املاک ملک را تحویل او دادم . بعد از پایان سال و شروع سال ۹۳ بعد از تعطیلات نوروز ایشان تهدید به شکایت و تنظیم اظهارنامه شده و خواستار تنظیم سند طبق پشت نویسی قرارداد که در تاریخ ۵/۹۲ بود شده است . دیگر بااینکه خریدار شغلش بسازو بفروش است از ملک که دو بار قبل از معامله دیده بود ایراد گرفته و می گوید ملک فاقد اسکلت فلزی می باشد و انشعابات آب و برق و گاز و تلفن ملک قطع می باشد . خریدار هم زمان تنظیم قرارداد ملک را رویت کرده بود و هم زمان تحویل آن . اما آن زمان هیچ صحبتی نکرده بود.
  بعد از او اینجانب در جواب اظهارنامه و دفاع از خودم قرار گذاشتم بعد از تهیه استعالامات که برای چندمین بار انجام می شد در محضر حاضر شود .در تاریخ ۱۰/۴/۹۳ دفترخانه وقت تعیین کرده و لی بدلیل قطعی سیستم دفترخانه روز بعد ۱۱/۴/۹۳ برای حضور تعیین شد . با تاخیر طولانی خریدار در دفترخانه حاضر شده و لی مبلغ باقیمانده معامله ۴۲ میلیون تومان را نپرداخته و خواستار تنظیم سند طبق توافق تاریخ ۵/۹۲ می باشد یعنی سند زده شود اما سه ماه بعد تسویه حساب شود و در این سه ماه ملک در رهن اینجانب باشد. اما اینجانب نپذیرفتم و خواستار رفع این مشکل از طرف قانون می باشم .
  اضافه می کنم فردای آن روزتاریخ۱۲ /۴/ ۹۳ شکایت و دادخواست خریدار که دوماه پیش اقدام نموده بود به من ابلاغ شد . و روز قبل که خریدار خواستارتنظیم سند در دفترخانه بود هیچ خبری از شکایتش نداده و در واقع قصد تدلیس داشته است .
  با توجه به مشروح موضوع فوق از جنابعالی خواهشمند است جهت رهنمود لازم به اینجانب مساعدت نمایند تا حقی ضایع نگردد. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر خریدار برای تنظیم سند شکایت کند، باید طبق مبایعه نامه بقیه پول را پرداخت کند مگر این که توافق دیگری شما کرده باشید. نگرانی زیادی برای شما نیست.

 42. سعيد
  پاسخ

  با سلام آقای دکتر من با شرکتی قرارداد خرید گندم بستم و شرکت مزبور چک من که درآن قرارداد ذکر شده است را به بانک جهت خرید دین داده است و از تعهد حود نسبت به اینجانب طبق متن قرارداد امتناع کرده است و کالای به من تحویل نداده است حال سوال من این است که ۱- من چگونه می توانم جلوی چک های خود راببندم
  ۲- آیابرای من مشکلی پیش میآید ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   شما نمی توانید جلوی چک را بگیرید. باید به دادگاه مراجعه کنید و اگر بتوانید دستور موقت مبنی بر عدم پرداخت بگیرید که بعید است دادگاه به شما بدهد.

 43. شیخی
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  بنده ملکی را خریده ام که در مبایعه نامه ذکر شده انباری و پارکینگ سندی دارد. زمان تحویل نه انباری داشته و نه پارکینگ!
  آیا میشود گواهی عدم حضور گرفت؟
  راهکار قانونی برخورد با این نوع کلاهبردار چیست؟
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، گواهی عدم حضور چی؟ اگر ملک با مبایعه نامه مطابقت نداشته باشد شما می توانید از طریق دادگاه فسخ کنید.

 44. رضا
  پاسخ

  پدرم بازنشسته است و حقوقش رابه عابرش که مربوط بانک رفاه است می ریزندواکنون به دلیل مشکلات خانوادگی به بانک مربوطه مراجعه کرده ودرخواست بستن حسابش راکرده است.کارمند بانک فقط بخاطر اینکه پدرم رامیشناخته وبدون اینکه از اوکارت ملی و شناسنامه(هرگونه مدرک شناسایی)بخواهد درخواست پدرم راانجام داده و حساب رابسته است.آیاکارمند بانک اجازه این کار رادارد؟؟؟بدون اینکه مدرکی از پدرم بخواهد اقدام اوراانجام داده؟؟آیا میتوانم نسبت به آن بانک یا آن کارمندشکایت کنم.؟؟؟؟

  سوال دومم این است که:
  مادرم هنوز زنده است و پدرم با۶۸سال سن میگویدمی خواهم تجدید فراش کنم حالابدون اجازه مادرم می تواند اینکاررابکند؟؟؟

  آیا از حقوق بازنشستگی او بعد ازدواج مجدد به مادرم میرسد؟؟

  (ممنون میشوم به سوالاتم جواب دهید و کمکم کنید)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از کجا می توانید ثابت کنید که بدون مدرک شناسایی این کار را انجام داده است. ثانیا کارت شناسایی برای شناسایی است اگر کسی را می شناسند مشکلی ندارد بدون کارت اقدام کنند. بله مرد می تواند تجدید فراش کند ولی دائمی آن مستلزم اخذ رضایت زن اول یا رأی دادگاه است.

 45. رضا
  پاسخ

  باسلام.
  منزلی که اکنون زندگی میکنیم به نام پدرم بوده و پدرمن حدوددوسال پیش همین منزل را به مادرم صلح کرد (آن دفتر دار همانجا به پدرم اعلام کردآقای فلانی شما هرلحظه که بخواهین می توانیدبدون اجازه همسرتان آن را ازصلح دربیاورین)
  ما هم بعد صلح دنبال امورات شهرداری ودارایی رفتیم و مراحل قانونی راانجام دادیم تاکه سندرسمی گرفتیم.سندتک برگ که نام مالک مادرم قیدشده است.آیااکنون اجازه داریم بدون اذن پدر منزل رابفروشیم به شخص دیگری؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وابسته به شرایط صلحنامه دارد اگر صلح بدون قید باشد مادرتان و نه شما می تواند ملک را بفروشد.

 46. ساسان
  پاسخ

  سلام من سال ٩٢ أقدام به خرید چند وأحد اپارتمانی در مکان های مختلف ازیکی از دوستانم کردم ولی إز انجایی که با هم صمیمیت داشتیم قرارداد را پیش خودمان نوشتیم ولی زیر قرارداد را شاهدی أمضا نکرده اما بعد إز یک سال ایشون به من رسید دادند که کل أقساط واحدها را دریافت کردند می خواتم بدونم که أین معامله درسته یا اینکه در صورت هم کاری نکردن ایشون من دچار مشکل میشم؟ ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معامله اشکالی ندارد ولی اگر بعدا امضای خودش را انکار کرد شما باید ثابت کنید که امضا درست است.

 47. امير
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد عزیز
  در مبایعه نامه قید گردیده در صورتی که طرفین به تعهدات خود عمل ننمودند می بایست مبلغ شصت میلیون ریال به عنوان ضرر و زیان به طرف مقابل بدهند
  سوال: خربدار به تعهد خود مبنی بر تادیه ثمن عمل ننموده آیا مجوز فسخ معمله فراهم است ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فسخ بعید است.

 48. علی
  پاسخ

  با سلام و احترام
  آپارتمان ساز ما از انجام تعهداتش طفره می رود. آیا میتوانم با امضا نکردن سند ، او را تحت فشار بگذارم و اگر امضا نکنم آیا مشکلی برایم دارد؟ اگر متراژ آپارتمان در صورتمجلس تفکیکی ، بیشتر از متراژ واقعی آپارتمان قید شده باشد ، تکلیف چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر امضا نکنید باید ببنید چه جریمه ای توی قرارداد نوشته شده است به هر حال کار شما باعث خواهد شد که آن تعهداتش را عملی کند.

 49. امیر خالدی
  پاسخ

  با سلام مدت ۶ سال است که ملکی را بابت مشارکت به سازنده ای داده ام در سال ۸۷ پروانه این در ملک چهار طبقه بود در قرار داد حق السهم بنده به این شکل بود (طرف اول)۴واحد مسکونی ۱۳۵متری به انضمام یک مغازه ۵۰ متری و الباقی متعلقبه طرف دوم میباشد ودر قسمت توضیحات ذکر شده بود که ساختمان در ۴طبقه احداث میگردد اما به دلیل تاخبر های بلند مدت سازنده پروانه ساخت شهرداری از ۴ طبقه به ۵ طبقه ارتقا پیدا کرد و سازنده پروانه ی ساخت را در ۵ طبقه گرفت و اکنون ساختمان را در ۵ طبقه احداث کرده(بدون رضایت از بنده) حال میخاهم بدانم بنده از طبقه ی پنجم سهمی دارم؟ چه مقدار ؟و چه دادخواستی باید تنظیم کنم با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام صددرصد شما حق دارید ولی این امر را باید با توافق انجام دهید و اگر با توافق انجام ندادید دادگاه از طریق کارشناس به همان نسبت قبلی طبقه پنجم را تقسیم خواهد کرد.

 50. مجتبی
  پاسخ

  جناب آقای دکتر
  با سلام، بنده اخیراً یک واحد آپارتمان از یک موسسه خریداری نموده ام، این موسسه این ملک را با امکانات کامل به بنده فروختند که در مبایعه نامه نیز ذکر شد. اما بخش از تعدات ایشان منبی بر اشتراک گاز این واحد انجام نشده است. در حال حاضر انتقال سند انجام شده است و ایشان تمام مبلغ مورد معامله را دریافت نموده اند اما هنوز به تعهدشان عمل ننموده اند. لطفاً مرا برای احقاق حقم راهنمایی نمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید برای احقاق حق خودتان طرح دعوی کنید به شورای حل اختلاف محل ملک مراجعه کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *