این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. حمید
  پاسخ

  سلام خسته نباشید اگر مشاور املاک جواز نداشته باشد مبایعه نامه تنظیم نماید که قرارداد بعد از استعلام ها ملک در طرح عقب نشینی باشد وخریدار اقدام به فسخ معامله نماید ضرر وزیان فسخ بر عهده چه کسی است ایا مشاور املاک میتواند اصل سند ومدارک را نزد خود نگه دارد یا باید به فروشنده بدهد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر فسخ مورد تأیید طرفین است مشاور املاک باید اسناد را به کسی که به وی داده تحویل نماید. اصولا مشاور املاک نباید سندی را نزد خودش نگاه دارد.

 2. رضا
  پاسخ

  با عرض سلام. آیا مواد ۱۴ و ۱۵ قانون تجارت الکترونیک که داده پیام را سند رسمی یا در حکم آن می داند با ماده ۱۳ همین قانون در تعارض می باشد و اگر چنین است، به چه علت؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر تعارضی وجود ندارد. در ماده ۱۳ در مورد ارزش اثباتی داده پیام صحبت شده است مثل ارسال یک ایمیل در حالی در مواد ۱۴ و ۱۵ در مورد داده پیام مطمئن صحبت شده است که نوع خاصی از داده پیام است.

 3. محمد
  پاسخ

  باسلام خدمت آقای دکتر.
  با توجه به مشکل پیش آمده که باعث شده همسرم بیش از یک ماه در منزل پدری خود باشد چگونه می توانم ناشزه بودن ایشان را ثابت کنم.شایان ذکر است در این مدت ۳بار دایی خودم ویک بار پدر ومادر وبرادرانم برای برگشتن ایشان به منزل پدر خانمم مراجعه نموده اند ولی با مخالفت خانواده خانمم روبرو شده اند.آیا شهادت همین افراد کفایت دارد یا از طزق قانون باید عدم تمکین بزنم.
  باتشکر از راهنمایی شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ضرورتی ندارد که ناشزه بودن ایشان را ثابت کنید. اگر ایشان تقاضای نفقه کرد می توانید به ناشزه بودن استناد کنید و همین مطالب را در دادگاه مستندا بیان نمایید.

 4. منصوره
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  من و همسرم یک هفته ای است که امتیاز یک آپارتمان را پیش خرید کردیم و سی میلیون تومان به ما فروختند. اما فردایش متوجه شدیم امتیاز آن آپارتمان ۱۵ میلیون است نه سی میلیون. اکنون از املاکی خواسته ایم قرارداد را فسخ کند اما مدام بهانه می آورد. ما چکار میتوانیم بکنیم؟ آیا راهی است که قرارداد را با توجه به اینکه از شرایط بازار خبر نداشتیم فسخ کنیم؟ ممنون با احترام

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید از طریق گفتگو با فروشنده فسخ کنید و اگر فروشنده موافقت نکرد تنها راه مراجعه به دادگاه است و این موضوع ربطی به بنگاه املاک ندارد.

 5. حمید
  پاسخ

  سلام استاد
  زنی برای دریافت مهریه به ارزش ۱۰۰ سکه به دادگاه مراجعه نموده و مرد توان تادیه کل مهر راندارد و اموالی نیز ندارد که زن درخواست توقیف آن را بنماید،
  اما از مال پدری مرد خانه ای به ارث مانده که هنوز ترکه بین مرد و سایر وراث تقسیم نشده و فقط انحصار وراثت گرفته شده.
  حال، آیا دادگاه میتواند وراث دیگر را به تحریر و تقسیم ترکه وادار نماید تا مهر زوجه پرداخت شود؟؟ با توجه به این که این خانه تنها محل مسکونی وراث میباشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ملاک وضعیت مالی زوج است. در صورتی که ارثیه مذکور تنها محل مسکونی زوج باشد جزء استثناهای دیون است و نمی توان آن را توقیف کرد ولی به هر حال مهریه تقسط می شود که دادگاه ممکن است ماهی یک سکه معلوم کند که زوج باید پرداخت کند.

 6. اکبر
  پاسخ

  با سلام
  من یک واحد آپارتمان را ۶ماه پیش قولنامه ی خریدم و ۹۰درصد مبلغ را هم پرداخت کردم و بقیش هم قرار شد موقع تحویل پرداخت کنم چون آپارتمان در مرحله نازک کاری بود و تو قولنامه هم قید شد تا دو ماه دیگه تحویل داده شود حالا ۴ ماه از زمان تحویل گذشته از طرفی هم تو قولنامه قید کردیم که خرید اوراق وام برعهده فروشنده باشد حالا میگوید من نمیتونم باید نصفش را شما بدهید و خونه را تحویل نمیده. حالا من سوالم اینه که آیا اگر شکایت کنم خرید اوراق نصف نصف میشه یا شرط قولنامه اجرا میشه؟چقدر ممکنه طول بکشه؟
  باتوجه به اینکه در مورد تاخیر در تحویل چیزی در قولنامه نیاورده ایم آیا جریمه ای بابت این تاخیر تعلق میگیره؟و اگر فسخ قرارداد کنیم خسارت چگونه محاسبه میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هر چیزی که در مبایعه نامه (قولنامه) ذکر شده است ملاک عمل است و شما می توانید فروشنده را به تحویل واحد و انتقال سند الزام کنید. چون در مورد تحویل جریمه در قولنامه ذکر نشده است، شاید بتوانید به اندازه اجاره منزل مطالبه کنید.

 7. davod
  پاسخ

  باسلام
  لطفا در مورد اهمیت تحویل گرفتن ملک در صورت امکان توضیح بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اهمیت تحویل به حدی است که شما تا قبل از تحویل فقط کاغذ دست شما است ولی بعد از تحویل «ملک».

 8. فرهاد
  پاسخ

  با سلام خدمت شما ایا اینجانب میتوانم زمینی را که با مبایعه نامه بدون کدرهگیری با دریافت ده درصد ثمن ، در صورتی که خریدار فراری میباشد و در مبایعه نامه جمله (فسخ مبایه نامه در صرتی که هر کدام از طرفین قصد نکول در این معامله را داشته باشد)را فسخ نمایم یا اینکه دادگاه فسخ نماید. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر از طریق دادگاه عمل نکنی، ممکن است مشکلات بعدی بروز کند.

 9. احمد
  پاسخ

  با سلام .بنده قراردادی فی مابین موجر ومستاچر منعقد نمودم وپس از امضا ورد وبدل چکها وتحویل کلید مستاجر درخواست فسخ نمود ودونفر کمسیون دادند وطبق ماده ۳۵۲ق ن تجارت عمل میشود ودفتر املاک نسبت به دو سر کمسیون ایا حق او محفوظ است باتشکر از جناب اقای دکتر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله حق او محفوظ است ولی بهتر است دفتر املاک نیز قدری با آنها راه بیاید و تخفیف بدهد.

 10. علی
  پاسخ

  سلام استاد بزرگوار
  اینجانب بیش از دو ماه پیش یک واحد مسکونی را از شخصی اجاره نمودم. در روزهای اول اسکان، آب مسکونی ما به مدت ۲ روز پیاپی قطع بود و در همان هفته به مدت یک روز دیگر آب قطع بود. در هفته بعد نیز به مدت ۳ روز پیاپی و طی روزهای بعد هم چند بار به مدت نصف روز آب قطع بود. یعنی در مجموع طی دو هفته اول اسکان ما، ۸-۷ روز بدون آب بودیم. از آن موقع تاکنون هم بطور پیاپی فقط روزی یکی دو ساعت فشار آب کافی است و مابقی روز فشار آب بسیار کم است و ما برای استحمام و دیگر امور روزانه با مشکل مواجهیم. بعد از این ماجرا، به مالک که در همان ساختمان سکونت دارد صحبت کردیم که مشکل آب را حل کند اما او با کمال بی ادبی و پررویی اظهار داشت که این مسئله به او ارتباطی ندارد و شروع به داد وبیداد کرد که همه این مشکل را دارند، در حالی که در زمان انجام قرارداد او اعلام کرده بود که ما مشکل آب نداریم و با فریب دادن ما، مشکل آب را به ما اعلام نکرده و در قرارداد ذکر ننموده است.
  همچنین چند روز پس از اسکان متوجه شدیم که ایشان آنتن موبایل رایتل را در بالای ساختمان نصب نموده است (مدتی قبل از آمدن ما) در حالی که این مسئله را نیز به ما اعلام نکرده بود و به دلیل شکل خاص ساختمان و استتار آن، ما هم متوجه این موضوع نشده بودیم. به دلیل عوارض دکلهای موبایل بر روی سلامتی و به ویژه بر روی خانمهای باردار، به دلیل اینکه من و همسرم دو ماه دیگر در شرف عروسی گرفتن هستیم، قادر به ادامه زندگی در این مکان نمیباشیم.
  پس از این ماجراها به ایشان اعلام کردیم که ما با این شرایط نمیتوانیم در اینجا زندگی کنیم و میخواهیم قرارداد را فسخ و واحد را تخلیه کنیم. ایشان هم با این موضوع ظاهرا موافقت کرد ولی از آن تاریخ تاکنون با بهانه های بیجا (مثل عدم وجود مستاجر، داشتن قرارداد تا سر سال و یا نداشتن پول نقد) مانع فسخ قرارداد شده و تاکنون دو ماه است که ما را بلاتکلیف نموده است. تاکنون چند مشتری برای بازدید منزل آمده اند ولی ایشان برای اذیت کردن ما حاضر به دادن اجاره واحد به شخص دیگری ندارد و به دروغ به ما میگوید که مشتری خودش واحد را نمی پسندد. از طرف دیگر به خاطر ارتباط و رفت و آمد مداوم ایشان با مسجد محله تاکنون چند بار همسر این آقا در مسجد محله از ما بدگویی کرده و با آبروی ما بازی کرده است، در حالی که من و همسرم دانشجو و کارمند هستیم و در این منطقه غریب هستیم و آزارمان به هیچ کسی نرسیده است. این مسئله از نظر فکری و روانی باعث آزار روحی ما شده و حتی چند بار باعث مشاجره من و همسرم شده است.
  چگونه میتوانم از دادگاه تقاضای فسخ قرارداد و احقاق حق خود را بنمایم؟ این پروسه چقدر طول میکشد؟
  بسیار سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و به استناد قطع آب تقاضای فسخ اجاره را بنمایید. ولی به نظرم این مسئله بیشتر با گفتگو قابل حل است.

   • علی
    پاسخ

    با سپاس از پاسخ شما استاد بزرگوار
    تاکنون با شخص او، فرزند و چند نفر از آشنایان او صحبت و خواهش کرده ام که با او در این زمینه صحبت کنند ولی این مسئله با گفتگو حل نشده و ایشان همچنان به این موضوعات اهمیتی نمیدهد. میخواستم بدونم
    ۱- آیا من میتونم ابتدا اظهارنامه کتبی برای ایشان بفرستم و سپس به دادسرا بروم و احضاریه بفرستم؟
    ۲-بجز قطعی آب، آیا استناد به آنتن رایتل هم در دادسرا کارساز است؟
    با عرض پوزش از تصدیع اوقات شریفتان

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام اظهار نامه می توانید ارسال کنید ولی دادسرا خیر. باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 11. حمید
  پاسخ

  سلام.من حدود ۱۰ ماه پیش اپارتمانی خریدم و تاریخ دفترخانه را مرداد ماه نعیین کردیم.من تمام تعهدات خود را انجام دادم و اپارتمان که در رهن یه شخص بود را با پشت نویسی اجاره نامه در بنگاه به نام خود کردم.مرداد ماه سند این اپارتمان حاظر نشد چون نوسازه.و ایشون گفتن تا چند روز دیگه حاظر میشه به این خاطر عدم حضور هم نگرفتم.الان هم هر چه درخواست میکنم بیاد و تاریخ جدیدی مشخص کنیم همیشه امروز و فردا میکنه.چه کار کنم که هم بیاد سند رو به نامم کنه و هم خسارت تاخیر که در قرارداد با کد رهگیری روزانه ۱۰۰ هزار تومان نعیین شده رو بتونم بگیرم.کل بدهی من هم در روز سند ۱۰ میلیون نقد و انتقال ۲۰ میلیون وام ساخت میباشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام می توانید برای الزام به تنظیم سند به دادگاه حقوقی دادخواست بدهید. گاهی این مسایل طول می کشد باید سعی کنید دوستانه حل و فصل کنید.

   • حمید
    پاسخ

    با سلام خدمت شما و تشکر از زحمات شما.من در یک اظهار نامه تاریخی را برای انتقال سند تععین کردم و در روز تعیین شده به دفترخانه رفتم و عدم حضور فروشنده را گرفتم ولی ایشان در پاسخ اظهارنامه من اظهارنامه ای برایم ارسال کردن که سند اپارتمان اماده نشده و دلیلش هم تاخیر انجام کار در شهرداری و ثبت و… میباشد و این تاخیر در اختیار بنده نیست.۱.میخواستم بدانم با این پاسخ میتواند جریمه تاخیر را نپردازد؟چون در قرارداد تنظیمی روزی ۱۰۰ هزار تومان برای تاخیر در سند و یا عدم انجام تعهدات ذکر شده است.۲ من جواب ابن اظهارنامه ای را که برایم فرستاده بدهم یا نه؟۳.اگر باید جوابش را بدهم لطفا بفرمایید چه متنی بنویسم برایش؟ممنونم

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام ۱- اصولا خیر مگر حالت فورس ماژور پیدا کند. ۲- ضرورتی ندارد ولی می توانید جواب بدهید که این توجیهات را قبول ندارید.

 12. ابوالفضل قاسم زادگان
  پاسخ

  استاد ارجمند جناب آقای دکتر شیروی
  با سلام و احترام
  به نظر حضرتعالی با توجه به تصویب قانون پیش فروش ساختمان و آیین نامه اجرایی آن آیا امکان این وجود دارد که طرفین با توجه به ماده ۱۰ قانون مدنی توافقات دیگری به ویژه در خصوص مواردی که عدم انجام ان باعث عواقب کیفری میشود انجام دهند به فرض در قرارداد ذکر شود که پیش خریدار در حال حاضر از انتقال رسمی ملک به خود صرفنظر می نماید و ان را موکول به بعد از ساخت و ساز و تنظیم صورتمجلس تفکیکی اداره ثبت می نماید .
  باسپاس از جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، پیش فروش ساختمان بدون تنظیم سند رسمی به موجب ماده ۲۳ این قانون، یک عمل مجرمانه است و فرد با شکایت شاکی تحت تعقیب قرار می گیرد. وقتی سند رسمی برای پیش فروش تهیه می شود، شرایط قانونی باید رعایت گردد و خلاف آن را نمی شود شرط کرد.

 13. حميد
  پاسخ

  بإسلام و عرض تشکر از وبلاگ خوبتون
  أقای دکتر
  من یک قرارداد پیمان مدیریت برای اجرای یک ویلا دار م که در ان طبق مفاد قرارداد در ازای دریافت وجه از کارفرماخرید مصالح و پرداخت دستمزد اکیپها را انجام دهم ولی به دلیل اینکه کارفرما رأسا مبادرت به پرداخت دستمزد ها و خرید مصالح نموده و دستمزد ها را کامل پرداخت ننموده است بهمین دلیل کارهاً نیمه کاره رها شده والان اکیپها از من درخواست تسویه حساب را دارند و کارفرما نیز شکایت دیرکرد قرارداد را نموده است و کارفرما تنها مبلغی در حدود هفتاد میلیون را بدون دریافت رسید از من به کارت من وأریز نموده است و درسأختمان مذکور بمساحت ۴۵٠ متر مربع حدودا ۴٠٠٠٠٠٠٠ تومان هزینه شده است أیا میتوان با درخواست کارشناسی مبلغ هزینه شده را ادعانمایم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چون قرارداد پیمان مدیریت بوده است شما باید با اسناد و مدارک ثابت کنید که چه اندازه هزینه کرده اید و نمی توانید به قیمت کارشناسی کارهای انجام شده استناد کنید چون قیمت کارها ممکن است بیشتر یا کمتر از مبالغی باشد که واقعا هزینه شده است.

 14. حمید
  پاسخ

  سلام اقای دکتر
  من در تاریخ ۲۵ ۶ ۹۳ یک انبارکه اوقافی بود در یکی از مناطق تهران قولنامه کردم به مبلق و ۲۶۵ میلیون چند چک به مددت ۶ ماه که مبلغ ۱۰۰ میلیون به تاریخ ۲۸ ۶ ۹۳ و ۲ ۷ ۹۳ جمعا ۲۰۰ میلون نقدی پرداخت کنم ملک مستا جر تو ش بود اما صاحب ملک گفت ظرف مد ۴۵ روز خارج میشود و در صورت پشیمان کرد ۴۰ درصد مبلغ کل کسر میشود
  میشود
  اما به دلایلی که هیج گونه مدرکی قانوتی به من داده یا نشان داده نشد چک را پاس نکردم
  اما باز با مراجعه به بنگاه بنگاه به من گفت که از بابت ملک خاطرم راحت اون همه چیزیزش قانونی هست و من در تاریخ ۱ ۷ ۹۳ مبلغ ۱۰۰میلون به حساب چک ریختم تا چک ۲۸ پاس بشود وبه صاحب ملک وبنگاه اطلاع دادم اما صاحب ملک گفت چون چک اول در تاریخ ۲۸ پاس نشده بقیه چکا هم پاس نمیشه و چکاتو بیا ببر وچک را تا اخر وقت ۱ ۷ ۹۳ نگرفته بود اما بد از مراجعه به بنگاه انها را ندادن و چکا رو بر گ زدن.لطفا راهنمای کنید با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر در قرارداد حق فسخ پیش بینی نشده است بعید است این مقدار تأخیر به فروشنده امکان فسخ قرارداد را بدهد.

   • احمد
    پاسخ

    سلام من چند سال پیش یک خونه پیش خرید کردم طرف سه سال تأخیر داشت ما از گرفتن دیرکرد به شرط پارکینگ خوب صرف نظر کردیم الآن همه سند گرفتن ولی ما با مالک سر پارکینگ مشکل برخوردیم أیا میشه سند أونا رو باطل کرد و پارکینگ شونو به ما بدن

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام بعید می دانم که چنین کاری امکانپذیر باشد چون شما پارکینگ خاصی را نخریده اید که طرف به دیگری منتقل کرده باشد که شما بخواهید سند او را باطل کنید.

 15. رضا
  پاسخ

  با سلام
  من صاحب یک واحد آپارتمان هستم که به دلیل عدم پرداخت قبض گاز توسط ساکنان ساختمان، گاز قطع شده و بعد از ۲۰ روز مستاجر من می خواهد بلند شود. من چه جریمه ای باید به مستاجرم پرداخت کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نهایتا خرج بنگاه و هزینه جابجایی اسباب و اثاثیه.

 16. شهرام نورانی نیا
  پاسخ

  آقای دکتر شیروی

  با سلام محضر جنابعالی

  در سال ۸۲ زمینی را جهت ساخت به مشارکت دادم پس از ۱۱ سال در سال ۹۳ آماده شده در زمان قرارداد سال ۸۲ جریمه تاخیر به ازای هرواحد هر ماه ۱۲۰ هزارنومان در نظر گرفته شد و مدت ساخت در قرارداد ۱۸ ماه بوده است
  آیا در حال حاضر امکان تعدیل نرخ جریمه تاخیر به نفع مالک زمین وجود دارد با توجه به این که ۹ سال تاخیر برای قرارداد ۱۸ ماهه خارج از عرف میباشد
  مبلغ ۱۲۰ هزار تومان اجاره یک ماه در ان سال بوده که امروز اجاره آن حدود یک ملیون و هفتصد هزار تومان میباشد .
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکان تعدیل وجود ندارد.

 17. محمد
  پاسخ

  باسلام خدمت جناب آقای دکتر
  بنده باهمسرم به مشکل برخوردم ویک ماهی میشه که درمنزل پدرش زندگی میکنه در این مدت چندین بار توسط فامیل برای برگشتن مراجعه نموده ایم که سری آخر موجب درگیری نیز شد.سوالی که ازخدمتتون داشتم:
  ۱-آیا نفقه به همسرم تعلق پیدا میکند
  ۲-بنده مسکن مهر ثبت نام کردم که هنوز تحویل داده نشده است آیا واریزی مسکن مهر را به عنوان مهریه می تواند بردارد.
  ۳-آیا بنده مسکن مهر را میتوانم به خواهر زاده ام واگذار کنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اگر عروسی کرده اید، همسر شما ظاهرا نافرمانی کرده و از نفقه محروم می شود مگر این که همسر شما ادعا کند که محل مناسبی برای زندگی وی در نظر گرفته نشده است. ۲- شما اگر مهریه را ندهید باید معسر بودن خودتان را ثابت کنید که در این صورت قسط بندی می شود و باید به تدریج پرداخت کنید. اگر منزل دیگری نداشته باشید ممکن است متعرض مسکن مهر نشوند.

 18. کلانی
  پاسخ

  با سلام.
  مادرم یک سال پیش بر اثر سکته ناگهانی فوت کردند.ایشون یه مجتمع چهار واحدی و یه مغازه زیر مجتمع داشتن و از انجایی که ما چهار فرزند بودیم داشتن به ترتیب اپارتمان هارو به اسم ما میزدند.برادر اول سند رسمی گرفت.خواهرم هم سند رسمی گرفت.برادر دیگرم مبایع نامه رسمی با مادرم نوشته بود و مثلا ۵ میلیون قرار بود در دفترخانه به مادرم بده و سند کامل به نامش زده بشه. متاسفانه مادرم فوت شد و حتی نتونست آپارتمان اخری و مغازه رو که پیش حدودا ۱۰ نفر از اعضای فامیل ۲.۳ بار گفت برای پسر اخرم هست به نامم بزنه و حتی مبایع نامه ای هم ندارم ازش.مادر بزرگ مادریم اومده وسط ادعای ارث کرده.برادر و خواهر و پدرم همه امضا کردند که اپارتمان اخر و مغازه حق من هست ولی مادربزرگم ادعای ارث کرده البته تا کنون شکایتی از سمت هیچکدوم ما مطرح نشده و هر دو منتظر این هستیم طرف مقابل شکایت کنه (چون در مشورت با دو وکیل گفتن به من بهتره طرف مقابل شکایت کنه) .سوال من این هست جناب دکتر با توجه به اینکه درست هست سند مغازه و اپارتمان به نام مادرم هست اما پدرم با پول خودش اونو ساخته بود و فاکتور تمام خرج کرد هارو داره (در-پنجره-کاشی-کابینت – پکیج و …..) و شاهدان زیادی هم بوده که پدرم سازنده بوده.میشه کاری کرد که این هزینه ها که همه دارای فاکتور هستند به همراه هزینه کفن و دفن و سال و … که حدودا ۲۰ میلیون هزینه برداشته از قیمت کارشناسی شده دادگستری برای این خونه و مغازه به عنوان طلب پدرم از مادرم کسر شده و سپس یک ششم سهم مادربزرگم را از مابقی پرداخت نمود.مادربزرگ من دو سال پیش تمام ارث و میراث خودش را به نام دو پسرش زد و ۳ دخترش را کاملا از ارث محروم کرده و این برای من سخته که حالا بخواد علاوه بر اون ستمی که به مادرم روا داشت بیاد یه چیزی هم بفهمه از ارث مادرم.مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به هر حال آپارتمانی که به نام مادر شما است جزء ارثیه تلقی می شود و همه ورثه سهم می برند مگر ورثه دیگر قبول کنند که به شما بدهند. البته شما می توانید اگر دلایل کافی دارید ثابت کنید که مادرتان قرض داشته است به پدرتان یا شخص دیگر ولی مخارج کفن و دفن را نمی شود قرض تلقی کرد مگر مادرتان وصیت کرده باشد. به نظرم مادر بزرگه زرنگ است و شما کاری نمی توانید بکنید.

 19. احمدی
  پاسخ

  سلام
  محل کار من ۳۴ متر است و ۳ دانگ ۳دانگ شریک هستیم شریکم نه راضی به فروش دانگ خود است نه راضی به خرید دانگ من و من تصمیم به جدا شدن از ایشون را دارم هم حاضرم بخرم هم حاضرم بفروشم ایا راهی هست که قانونی باشد
  باتشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما می توانید اجازه ندهید که وی از محل کار مزبور استفاده کند و در نتیجه طرف در فشار قرار می گیرد که یا بخرد یا بفروشد. به هر حال در مال مشترک تصرف هر کدام از شرکا باید با اجازه طرف دیگر باشد.

 20. حميدرضا
  پاسخ

  سلام جناب دکتر، دو ماه پیش یک واحد آپارتمان را اجاره داده ام که در حال حاضر بدلائلی مجبور به فروش آن البته بهمراه مستاجر می باشم. متاسفانه ایشان جهت بازدید مشتری آژانس همکاری کامل نمی کند. آیا راهی برای فسخ اجاره نامه یا شکایت قانونی وجود دارد؟
  متشکرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، راهی وجود ندارد و شما باید رضایت مستأجر را جلب کنید.

 21. احسان
  پاسخ

  با سلام
  ایجانب یک واحد آپارتمان را پیش خرید نموده ام و آن را تحویل هم گرفته ام.در تاریخ تنظیم سند سند آماده نبوده اما متاسفانه من هم گواهی عدم حضور نگرفته ام.تا کنون هم که شکایت ثبت شده هنوز سند آماده نشده.آیا با توجه به نگرفتن گواهی عدم حضور در صورت درخواست جریمه دیرکرد میتوان آن را گرفت یا نه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در قرارداد برای عدم تنظیم سند جریمه تعیین شده باشد، و در زمان ثبت شکایت هنوز سند آماده تنظیم نشده است، شما می توانید خسارت را از زمان مقرر در قرارداد مطالبه کنید ولی اگر در قرارداد جریمه تعیین نشده باشد، بعید می دانم بتوانید خسارت بگیرید.

 22. مریم
  پاسخ

  order are not usually reviwable by a court prior to the rendering of the final award،although the may be subject to review by the tribunal .order that are consider sufficiently final to permit judicial review،however ،can hn some instance be challenged in court.hn particular،for prehearing secuarity have been found to be reviewable by some courts because of sufficient finality/سلام استاد
  اگر لطف کنید ایت متن را ترجمه کنید برای بنده ممنون میشوم.
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   no comment

 23. مریم.گ
  پاسخ

  با سلام. منزلی را طبق وکالتی که داشته ام جهت فروش قولنامه کرده ام که نصف بها را دریافت نموده ام و برای نصف بقیه یک ماه در نظر گرفته شده. (و البته طبق قرار دادهای از پیش نوشته شده در صورت عدم پرداخت جریمه مقرر شده)
  ایا میتوانم اکنون که یک ماه گذشته تقاضای فسخ قرارداد نمایم؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم بتوانید فسخ کنید چون جریمه برای عدم پرداخت به موقع قید شده است

 24. تهمینه
  پاسخ

  با سلام
  روز۳۱ مهر اظهارنامه ای بدستم رسید بابت دو فقره چک برگشتی جمعا به مبلغ ۱۸۳۰۰۰۰ تومان
  این چکها را دردو رسید مجزا به شرط واریز مبلغ از طرف شرکت سومی حق وصول داشتند چکها در سال ۸۸ صادر شده بودند و بدون تاریخ.
  اما این پولها به حساب وایز نشده و صاحب چک انها را برگشت زده.
  بعد از ۲ روز قرار شد من پیگیر کار شرکتها شوم.و شدم ومنتظر بررسی شرکتها هستم ولی دیروز که ۱۰ مهر بود گفتند شکایت میکنند و۳شنبه دادگاه باید برویم.ومن مهلت ۷۲ ساعته برای ارایه مدرک به مراجع قضایی که در اظهارنامه قید شده بود را از دست دادم.
  میخواستم مرا راهنمایی کنید.آیا زندان دارد؟
  یا باید دیرکرد چک شامل این قضیه میشود؟
  میتواند ممنوع الخروج کند؟
  و یا اینکه اگر ثابت کنم که چکها را در قبال احراز شرط میتوانسته وصول کند درخواست ابطال انها را کنم؟
  با تشکر فراوون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با توضیحاتی که شما نوشته اید، این چک جنبه حقوقی دارد و کیفری نیست.

 25. شرکت ساختمانی پافر
  پاسخ

  مبنای محاسبه خسارت تاخیر تادیه دیون؛
  جناب آقای دکتر شیروی
  ضمن عرض سلام باستحضار میرسانم که این شرکت در سال ۱۳۷۸ طی یک قرارداد پیمانکاری ، احداث شهرکی مسکونی را متعهد شد . پرداخت کلیه هزینه های اجرای موضوع قرارداد ، بر عهده کارفرما بود و میبایست متناسب با پیشرفت کار آنرا پرداخت میکرد. بعلت ضعف مالی ، کارفرما در پرداخت هزینه های احداث پروژه مشکل داشت و شرکت ما مجبور شد جهت جلوگیری از تعطیلی کارگاه و بروز مشکلات عدیده مربوط به آن ، طی سالهای ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ بخشی از هزینه های مربوط به کارفرما را خود پرداخت نماید . اکنون که براساس رای دادگاه ، اصل میزان بدهی کارفرمای مذکور مشخص گردیده است با توجه به اقدامات مشروحه ذیل ، مشخص فرمائید که خسارت تاخیر در تادیه بدهی وی از چه زمانی میبایست محاسبه شود:

  ۱- بر اساس یک بند از قرارداد فیمابین در تاریخ ۱۱/۰۸/۱۳۸۱ پس از مطالبه اینجانب ، جهت تعیین میزان بدهی کارفرما ، هیئت داوری تعیین گردیده است . علیرغم مشخص کردن هیئت داوران ، بعلت بروز برخی مسائل هیئت مذکور رای صادر ننمود.
  ۲- علیرغم بدهی کارفرما ، شرکت نسبت به تکمیل کلیه کارهای موضوع قرارداد اقدام و در تاریخ ۱۲/۰۹/۱۳۸۱ نسبت به تحویل آن به وی اقدام نمود .
  ۳- با توجه به اعلام بدهی خوانده توسط شرکت و مطالبهء آن ، اعضاء شرکت تعاونی خواندهء پرونده ، در تاریخ ۱۸/۰۹/۸۱ ضمن برگزاری مجمع عمومی فوق العاده نسبت به بررسی بدهی خود اقدام و تصمیماتی اتخاذ مینمایند .
  ۴- در تاریخ ۰۴/۱۲/۱۳۸۱ صورتحساب نهائی کارهای انجام شده تحویل کارفرما گردید. بر اساس این صورتحساب خوانده متوجه میزان بدهی خود گردید. این صورتحساب تاکنون مصون از هرگونه اعتراض در مبالغ آن مانده است .

  پس از عدم حصول نتیجه از هیئت داوری سابق الذکر و مذاکرات فیمابین، در سال ۱۳۸۴ با ارسال اظهارنامه، جهت تعیین میزان بدهی کارفرما ، خواستار تعیین مجدد داور ایشان شدم .
  با توجه به عدم تعیین داور از سوی کارفرمای مذکور ، در سال ۱۳۸۵ با تقدیم دادخواست به دادگاه خواستار تعیین داور کارفرما از سوی دادگاه شدیم . دادگاه نسبت به تعیین داور خوانده ( کارفرما ) و همچنین داور سوم اقدام نموده و هیئت داوری رای خود را در تاریخ ۲۵/۰۸/۱۳۸۸ به دادگاه ارائه و میزان مطالبات شرکت را تعیین نمودند . با توجه به اینکه در این پرونده خواسته شرکت تعیین داور خوانده و تعیین میزان مطالبات ما بود با ارائه نظر داوران پرونده به نتیجه رسیده و مختومه گردید.
  جهت دریافت طلب خود بر اساس رای داوران، همچنین جهت اخذ خسارت تاخیر در تادیه مربوطه و هزینه های دادرسی پرونده سابق الذکر، در اسفند سال ۱۳۸۸ با تقدیم دادخواست دیگری ، الزام کارفرما را به پرداخت بدهی خود بر اساس رای داوران خواستار شدیم . دادگاه در تاریخ ۱۶/۰۴/۸۹ نسبت به صدور رای مبنی بر محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ مندرج در رای داوران ، همچنین پرداخت خسارت تاخیر در تادیه از تاریخ مطالبه اقدام کرد . خوانده نسبت به بخشی از رای مذکور معترض گردید . دادگاه تجدید نظر با بررسی پرونده نسبت به رد اعتراض خوانده اقدام نمود و رای قطعی شده و برای اجرا آماده میباشد .
  جناب آقای دکتر شیروی ، توجه فرمائید با توجه به اینکه این شرکت طی سالهای ۸۰ و ۸۱ مقادیری از اقلام موجود در انبارهای خود را در این کار مصرف نموده است ، در صورت پرداخت خسارت تاخیر بر مبنای تاریخ ارجاع به داوری سال ۸۱ ، با توجه به افزایش قیمت کالاها و سایر موارد مرتبط ، قادر خواهد بود حدود ۸۵% موجودی انبار مصرف شده خود را جبران کند . حال هرچه این مبنا دیرتر در نظر گرفته شود این شرکت خسارت بیشتری را متحمل خواهد شد . و این امر با توجه به اینکه شرکت ما جور خوانده را در سالهای مذکور کشیده و در تکمیل ضعف مالی وی از منابع خود استفاده کرده است دور از انصاف میباشد . از طرف دیگر الحمد الله آپارتمانهایی را که در سال ۱۳۸۱ به بهاء حدود ۵ میلیون تومان ( بدون احتساب وام بانکی آن ) معامله میشد غالبا” اکنون بیش از پنجاه میلیون تومان معامله میگردد. لازم به ذکر است که این شرکت بابت عدم النفع خود طی سنوات گذشته ریالی نمیخواهد ، بلکه توقع داریم تا حد ممکن انبار کالاهای مصرف شده را بدون زیان جبران نماییم .
  با توجه به مراتب فوق الذکر ، شما وفق انصاف و قانون کدام مبنا را برای محاسبه خسارت تاخیر تادیه صحیح میدانید؟
  توفیق شما را آرزومندم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید داور در مورد این مسئله نیز رسیدگی و اتخاذ تصمیم می کرد که نمی دانم که چرا آن را انجام نداده است. به نظر من اگر دلایل کافی برای شروع داوری وجود داشته باشد (سال ۸۱) همان ملاک عمل است

 26. بابک محمودی
  پاسخ

  سلام افای دکتر اینجانب در تاریخ ۱۳۹۳.۴.۲۵سه دانگ یک زمین کشاورزی را که سه دانگ قبلی ان را سال ۸۸ معامله کرده بودم خریدم نحوه معامله به این صورت بوده بخاطر اختلافی که با شریکم داشتم در جلسه قیمت گذاری ونوشتن قرارداد نبودم وچهار نفر راکه هم او قبول داشت و هم من قبول داشتیم به عنوان شاهد وداور قرار دادیم وبعد از اینکه شوهد وطرف فروشنده قیمت را تعیین ویک مبایعه دستی نوشتند زنگ زدند ومن رفتم پای قرارداد را امضا کردم ونحوه پرداخت ثمن که همان روز سه میلیون وچهار روز بعدیک چک ۶۵میلیون پاس کرد بقیه ثمن دوعدد چک تحویل گرفت شرط فسخ بموقع پاس نشدن چکها می باشد بعد تاریخ ۹۳.۶.۵اعلام کرد به علت غبن فاحش فسخ قرارداد را دارم در حالیکه یک ماه قبل از اینکه معامله انجام بشود خود فروشنده دو نفر دیدگر وکارشناس محلی زمین کشاورزی اورد وقیمت ۱۵۰ میلیون زدند ولی الان رفته وکارشناس دادگستری قیمت ۲۳۰میلیون زده حالا با توجه به اینکه در ان موقع دو طرف قیمت مبنا را نظریه کارشناسهای محلی قرار دادیم ومعامله انجام گردیده می تواند تقاضا فسخ قرارداد به علت غبن فاحش داشته باشد لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با توضیحات شما بعید می دانم که شرایط غبن وجود داشته باشد.

 27. حسین
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  اینجانب اقدام به خرید خودرو بدون قولنامه نمودم.که پس از به نام زدن خودرو متوجه این شدم که خودرو مذکور را ۷ میلیون گرانتر خریده ام.آیا می توانم با وجود نذاشتن قرار داد آن را فسخ کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قرارداد که وجود داشته است ولی کتبی نبوده است و در حقوق از این جهت فرقی ندارد که قرارداد شفاهی یا کتبی باشد. در قرارداد شفاهی شما باید همه چیز را ثابت کنید چون چیز مکتوب امضا شده ای وجود ندارد.

  • ماییس کریمی
   پاسخ

   با سلام استاد اینجانب ۲ دستگاه اتوم.بیل شرایطی خریدم چکهای اولی را دقیقا ئر موعد پاس کردم و همه چکهارا خودش وصول کرد وسپس دومی را خریدم اما مبایعه نامه نداد به بنده البته در تمامی چکها ذکر کردم نام صاحب سند وبابت خرید اتوموبیل ولی از قسط دومین اتوموبیل آخرین چک را پاس نکردم به علت اینک برا انتقال بیاید ولی نیامد و اینجانب دادخواس الزام به سند فرستادم آیا رونوشت و پشت نویسی میتوان دلیلی برا اثبات خری بنده باشد سپاسگذارم

   • دکتر شیروی
    پاسخ

    سلام قرارداد ممکن است کتبی با شفاهی باشد. در صورتی که کتبی نباشد وجود یک قرارداد را می توان با شهود یا قرائن ثابت کرد. اثبات وجود قرارداد به عهده کسی است که به قرارداد استناد می کند.

 28. امین
  پاسخ

  باسلام و خدا قوت ۷/ ۲ / ۹۳ مبایع نامه ای بین بنده و دیگری بطور عادی تنظیم مبنی بر اینکه حد اکثر تا ۳ ماه خریدار در دفترخانه حاضر و بنامش وکالت داده شود البته خریدار با علم باینکه ملک در طرح قرار دارد حاضر به معامله شده اما ۵ ماه میگذرد که به تعهد خود عمل نکرده تکلیف چیست ؟میتوان بوی اخطار کرد و ادعای ضرر و زیان نمود؟و مفاد قرارداد را باطل نمود؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اولا حضور خریدار در محضر برای وکالت ضروری نیست. ثانیاعدم حضور خریدار در محضر باعث نمی شود که شما بتوانید فروش را لغو یا باطل کنید.

 29. باقر
  پاسخ

  اقای دکتر سلام عرض شد
  دکتر کاتوزیان علم به سبب انحلال هم علاوه بر علم به تجزیه سبب سقوط خیار تبعض میشه
  میشه إینو توضیح بدید شماره ۴٢۴ اعمال حقوقی یک دنیا ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، وقت نشد کتاب استاد را مطالعه کنم ولی اگر کسی دو کالا (مثل یک میز و یک صندلی) را به صورت واحد بفروشد و خریدار اطلاع داشته باشد که مثلا صندلی در زمان انعقاد قرارداد فروش موجود نیست و تلف شده است، بعد از فروش حق فسخ معامله را به دلیل تبعض صفقه نخواهد داشت زیرا ولو این که خریدار میز و صندلی را با هم به صورت کالای واحد (صفقه واحده) خریداری کرده است ولی چون اطلاع داشته است که صندلی موجود نیست و بیع در آن قسمت باطل است، متعاقبا حق فسخ ندارد ولی در هر حال ثمن به نسبت ارزش میز و صندلی تقسیم می شود و اگر خریدار پول کل را داده باشد می تواند بخش ثمن صندلی را مسترد کند و اگر هنوز پول را نداده است فقط پول میز را می دهد.

 30. زهرا
  پاسخ

  استاد مفاهیم مباحث پرکاربردتره یا عام و خاص در حقوق و قوانین موضوعه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، طبیعتا مباحث عام و خاص کاربردی عینی تری در حقوق دارند.

 31. مصطفي
  پاسخ

  استاد برخی فقها در استدلال به اینکه بکر رشیده نیاز به إذن ولی نداره به آیه ٢٣٢ بقره استناد میکنن میشه بگید أین آیه چه ربطی به محل بحث داره؟؟
  چون أصلا بحث بحث زنان مطلقس
  (وَإِذَا طَلَّقْتُمُ النِّسَاءَ فَبَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلَا تَعْضُلُوهُنَّ أَنْ یَنْکِحْنَ أَزْوَاجَهُنَّ إِذَا تَرَاضَوْا بَیْنَهُمْ بِالْمَعْرُوفِ ۗ ذَٰلِکَ یُوعَظُ بِهِ مَنْ کَانَ مِنْکُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ۗ ذَٰلِکُمْ أَزْکَىٰ لَکُمْ وَأَطْهَرُ ۗ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ) [سوره البقره : ۲۳۲]

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   از چند جهت می شود برای عدم نیاز اجازه بکر رشیده به اجازه ولی به این آیه شریفه استناد کرد (والله اعلم). ۱- زنان مطلقه الزاما کسانی نیستند که پس از رابطه زناشویی طلاق گرفته اند ممکن است کسی قبل از عمل زناشویی (عروسی) طلاق بگیرد و مشمول این آیه شریفه شود. ۲- تعدیل مذکور در آیه شریفه «إِذَا تَرَاضَوْا بَیْنَهُمْ بِالْمَعْرُوفِ» شامل بکر رشیده هم می شود و تعلیل باعث توسعه موضوع می شود. بنابراین اگر زن و مرد راضی باشند، کفایت می کند و نیاز به اذن فرد دیگری نیست.

 32. فرهاد
  پاسخ

  با سلام
  بک واحد آپارتمان خریداری نموده ام که سازنده می بایست تا ۹۳/۰۳/۳۱ نسبت به تحویل قطعی ساختمان طبق مفاد قراداد اقدام می نمود. که تاکنون این ا مر صورت نپذیرفته است. در قراداد دیر کرد قید نشده است. لازم به ذکر است سازنده برای ساخت مجتمع از بانک مسکن وام (تسهیلات خود مالکی) دریافت و می بایست در سررسید مقرر نسبت به پرداخت اقساط وام به بانک اقدام می نمود که این اقدام نیز نوسط ایشان انجام نشده و به اصل مبلغ وام جریمه دیر کرد تعلق گرفته است. قیمت ملک مورد معامله طبق قراداد ۱۰۲ میلیون بدین شرح : ۷۲ دو میلیون طی دو فقره چک .که توسط اینجانب پرداخت شده است .۲۰ میلیون وام و ۱۰میلیون زمان تحویل آپارتمان
  ۱.آیا در خصوص تاخیر واگذاری مورد معامله می توان از سازنده شکایت نمود. ( در صورت تحویل در سررسید امکان رهن یا اجاره ملک برای اینجانب فراهم می گشت)
  ۲.پرداخت جریمه دیر کرد وام آپارتمان به بانک به عهده کیست (سازنده حاضر به پرداخت جریمه دیرکرد نیست ) .
  ۳.آیا میتوان از ۱۰میلیون ، ملبغ جریمه را کم و مابقی طلب را به سازنده تحویل داد . لطفاً راهنمایی کنید . باتشکر از وب سایت خوب شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- چون وجهی در قرارداد برای تأخیر ذکر نشده است شما باید ثابت کنید که از عدم تحویل ملک متضرر شده اید. شما در صورتی می توانید رهن یا اجاره ملک را مطالبه کنید که تمام پول را داده باشید. ۲- اصولا فروشنده باید این جریمه را پرداخت کند. ۳- می شود این کار را انجام داد ولی خب فروشنده هم لابد ملک را به شما تحویل نمی دهد.

 33. احسان
  پاسخ

  با سلام
  سال ۹۲ زمینی را از شخصی خریدم ۲/۳ پول را پرداخت کردم.بعد متوجه شدم زمین مشکل داره خواستم فسخ کنم که فروشنده گفت من پول را خرج کردم ولی مشکل رو حل کن من چک بعدی را وصول نمی کنم تا مشکل حل بشه.تا من مشکل را حل کردم قیمت زمین زیاد شد و میگه باید فسخ کنیم. اما چک رو برگشت نزده و حالا پول به حساب واریز شده که خودش پول را وصول نمی کنه.البته من از ایشان وکالت داشتم و ملک را به نام خودم کردم.حالا می خواد شکایت کنه.ایا حق با ایشون هست یا نه؟و اگر شکایت کنه ایا دادگاه تا زمان نتیجه قطعی اجازه ساخت و ساز رو میده؟

  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم اگر درست دفاع شود فروشنده کاری از پیش نخواهد برد.

 34. mahdi
  پاسخ

  سلام آقای دکتر شیروی من یه سوال از جناب عالی داشتم =
  این که آیا از نظر حقوقی برق را می توان فروخت؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در ماده ۳۳۸ بیع به تملیک عین به عوض معلوم تعبیر شده است و به سختی می توان برق در نگاه سنتی خود «عین» تلقی کرد ولی فروش برق یک امر پذیرفته شده است در نظامهای گوناگون حقوقی است و فروش آن طبق حقوق ما نیز فاقد اشکال است هرچند که خرید و فروش برق نیاز به مقررات خاص دارد و مقررات بیع از آن کفایت نمی کند.

 35. فرهاد رسولی
  پاسخ

  بنام خدا

  جناب آقای دکتر شیروی

  با سلام واحترام

  س :در عرف قراردادهای تجاری بین المللی،جریمه تاخیر به ازای هر روز تاخیر غیر مجاز طرف متعهد ( پیمانکار ) به چه میزان است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چنین عرفی وجود ندارد.

 36. حسن
  پاسخ

  با سلام خدمت شما استادعزیز.من سفته ای دارم به سر رسید ۵/۷/۹۳که یکسال قبل صادر شده برای واخواست به با نک مراجعه کردم گفتن باید روز سر رسید مراجعه میکردی اما حالا چه یک هفته بگذره یا یک ماه دیگه فرقی نداره امتیاز سند تجاری ندارد.از مشاور حقوقی پرسیدم گفتن دیگه فایده ای نداره رسید عادی حساب میشه. اگه این طور هست پس مهلت ده روزه از تاریخ سر رسیدبرای واخواست که در قانون تجارت امده در مورد چی هست؟.اگه امکانش هست جوابمو سریعتر بدین.با تشکراز لطف شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ضرورتی برای مراجعه روز سررسید وجود ندارد و با مراجعه بعدی شما اعتبار سند کاهش پیدا نمی کند.

 37. حسین
  پاسخ

  نهایت تشکر و سپاس گذاری را از شما استاد گران قدر دارم که لطف کردید و وقت با ارزش خود را صرف این جانب کردید

 38. استربانی
  پاسخ

  بسیار آموزنده و مفید است. من استفاده کردم
  فقط جایی برای طرح سوال پیدا نکردم.
  بهر صورت خسته نباشید

 39. احسان
  پاسخ

  سلام
  بنده درتاریخ ۱۱/۵/۹۳ چکی رابابت خرید اجناسی در وجه یک شرکت تولید کننده دیوارپوش صادر کردم که رییس این شرکت قرار گداشته بود تا این اجناس را خودشان بفروش برسانند ولی با نزدیک شدن تاریخ چک و تماس بنده با ایشان متوحه شدم که تمامی حرفهایی را که زده قبول نداردوابرازمیکنه این جنسها برای شما تولید شده و صاحبش خودتان هستیدو فروششان به ما ربظی نداره وخودتان بازاریابی کنید وبفروشید.
  من هم۱۰/۰۷/۹۳یک روزقبل از تاریخ چک آن را به دلیل اختلاف حساب با ایشان مسدود کردم.
  هیچ مدرکی داله بر اثبات حرفهای ایشان ندارم وفقط بروشورهایی که برای نمایشگاه MIDEX سال ۹۲ چاپ شده و آدرس دفتر بنده در آن است موجود میباشد.قرار بود تمامی کالای مورد نیازشمال کشور از طریق نمایندگی تهران ارسال شود که متاسفانه توسط ایشان انجام نشد.چه کاری میتوانم انجام دهم که باقی کسانی که با ایشان کار میکنند به چنین حقه ای دچار نشوند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، وقتی با کسی قرار می گذارید باید آن را به دقت نوشته و با حضور شهود به امضا برسانید. در اینجا فرض این است که شما آن اجناس را برای خودتان خریداری کرده اید و باید بتوانید ثابت کنید که طرف متعهد شده که اجناس را مجددا به فروش برساند که به نظرم با توضیحات شما اثبات آن ساده نیست.

 40. رضا
  پاسخ

  با سلام
  ضمن تشکر و قدردانی از شما که پاسخگوی ستوالات و مشکلات مطرح شده می باشید بنده در بهمن ۹۱ یکدستگاه آپارتمان با موقعیت اداری به مساحت ۹۰ متر پیش خرید نمودم که طبق قرارداد مقرر گردید که در تیر۹۲ تحویل گردد که متاسفانه تا این تاریخ یعنی مهر۹۳ تحویل نشده و سازنده هم پاسخگو نبوده و مکررا زمان تحویل را به ماههای آتی موکول می نماید بنده در شورای حل اختلاف تامین دلیل کردم و کارشناس علاوه بر بازدید و تائید موضوع وذکر ۷۰درصد پیشرفت مبلغی را به عنوان خسارت نیز مرقوم نموده الان در حال حاضر بنده برای دریافت خسارت و حق و حقوقم چه کاری باید انجام دهم .ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به نظرم ابتدا باید دنبال اتمام کار و تحویل آپارتمان باشید تا مطالبه خسارت. بعدا که ملک را تحویل گرفتید می توانید برای خسارات خود اقدام کنید.

 41. مریم
  پاسخ

  با سلام
  منطور از داوری ای که در چارچوب حقوق تعهدات انجام می گیرد و داوری کیفی چیست؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اصطلاح «داوری کیفی» مصطلح نیست. شاید کسی این را برای منطور خاصی بکار گرفته است.

 42. mahdi majidi
  پاسخ

  سلام به استاد گرانقدر، دکتر شیروی
  در پرونده های تصرف زمین اشخاص توسط دستگاهها و ادارات دولتی از جمله اداره راه، برق،شهرداری و … بر فرض که زمین طلق مردم در راستای اجرای طرح حهای مصوب تصرف شود ملاک پرداخت قیمت به ذینفع، قیمت چه زمانی است؟مثلا تاریخ تصرف و اجرای طرح سال۵۷ بوده اما شخص سال ۹۳ جهت مطالبه قیمت ملک به دادگاه مراجعه نموده. حال قیمت سال ۵۷ باید پرداخت شود یا قیمت سال ۹۳؟ خواهشمندم در صورت امکان در این خصوص توضیحات بیشتری بفرمایید.توضیح مطلب اینکه دادگاههای قم بابیان دلایلی از جمله ترجیح حقوق و منافع عمومی بر منافع خصوصی و توسل به استفتائی از امام خمینی حکم بر قیمت زمان تصرف میدهند و مدعی هستند که منظور قانونگذار از پرداخت قیمت، قیمت زمان تصرف است و نه قیمت روز !!
  در صورتیکه سوالم دارای ابهام خاصی است بفرمایید تا از جزییات پرونده تئضیحات بیشتری دهم.اما سعی کردم به طور جمع و جور سوالم رو منتقل کنم.
  پیشاپیش از بذل عنابت و وقتی که برای ما میگذارید ممنون و متشکرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اولا نباید تأخیر صاحب ملک در اخذ قیمت باعث شود که روز به روز تعهد دستگاه تملک کننده زیادتر شود. اگر تمام تشریفات تملک طی شده باشد بنظرم ملاک زمان تصرف است به خصوص که در ماده ۵ لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و نظامی دوللت امده است: «ملاک تعیین قیمت عبارتست از بهای عادله روز تقویم اراضی و ابنیه و تأسیسات و حقوق و خسارات مشابه واقع در حوزه عملیات طرح بدون در نظر گرفتن تأثیر طرح در قیمت آنها.»

 43. حسین
  پاسخ

  باسلام واحترام نسبت به استاد گران قدر
  غرض از مزاحمت من به یک مشکل حقئقی برخورد کرده ام که امید وارم این جانب را راهنمایی فرمایید
  من از محضر شما میخواهم بپرسم که ایا جنس فروخته نشده و موجود در محل صنفی مشمول جریمه گران فروشی می باشد یا فقط جنس فروخته شده مشمول جریمه میگردد لطفا با اشاره به ماده و قانون سوال این جانب را پاسخ دهید ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عرضه جنس به قیمت بالاتر از قیمت مصوب می تواند از مصادیق گرانفرشی باشد ولو این که هنوز جنس فروخته نشده باشد. ماده‌ ۵۷ ـ گران‌فروشی‌: عبارت‌ است‌ از عرضه‌ یا فروش‌ کالا یا ارائه‌ خدمت‌ به ‌بهائی‌ بیش‌ از نرخ‌های‌ تعیین‌شده‌ به‌وسیله‌ مراجع‌ قانونی‌ ذی‌ربط‌، عدم‌ اجرای‌ مقررات‌ و ضوابط‌ قیمت‌گذاری‌ و انجام‌ دادن‌ هر نوع‌ عملی‌ که‌ منجر به‌ افزایش‌ بهای‌ کالا یا خدمت‌ به‌ زیان‌ خریدار گردد.

 44. salehmohamadpour
  پاسخ

  با عرض سلام واحترام
  بنده یک ماشین معامله کردم ۱/۳ را نقد و ما بقی را یک فقره چک که در ازای فروش لوازم از کسی گرفته بودم پرداخت کردم و در قولنامه تحویل سند پس از وصول چک بوده اکنون چک برگشت خورده و فروشنده از من شکایت کرده در چه شرایطی میتوانم سند رو دریافت کنم?با سپاس فراوان.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در صورتی که جک را پاس کنید.

 45. حمید
  پاسخ

  استاد سلام
  چند ماه پیش از شما سوالی پرسیدم راجب فروش ملکی که لطف کردید و جواب دادید و رای هم ار طرف دادگاه صادر شد و همان گونه که گفتید شد ولی هنوز ادامه دارد
  ملکی را فروختم که به علت بد قولی خریدار پس از ۴ بار تمدید به علت نداشتن پول خریدار به صورت قانونی فسخ شد
  از همان موقع خریدار تا الان ۳ بار در دادگاه عمومی و حقوقی از بنده شکایت کرده با موضوع های مختلف راجب قرارداد که هر ۳ بار هم رای صادر شده و حکم بیهقی بنده صادر شده ولی باز این فرد از بنده شکایت کرده ، الان ۱ سال است که بنده دادگاه میرم
  استاد چه کار کنم از دست این مرد خلاص شوم
  خسته شدم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا باید صبر کنید.

 46. مجید
  پاسخ

  سلام آقای دکتر. اینجانب خودرویی را فروخته و بخشی از پول را نقد و ۸ میلیون تومان چک گرفتم. چک به دلیل نبود موجودی برگشت خورد. در قولنامه شرط شده در صورت برگشت چک معامله فسخ است و خریدار تا پاس شدن چک حق فروش خودرو را ندارد. طبق درخواستی که به شورای حل اختلاف جهت فسخ قولنامه دادم رای بدوی به نفع اینجانب صادر شد. لیکن با واخواهی خریدار مبنی بر اینکه معامله قطعی بوده رای اولیه نقض گردید. لطفا راهنماییم کنید در مرحله بعد چکار کنم. مهلت تجدید نظر دارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، واخواهی در دادگاه یا حل اختلاف؟ در هر رأی مشخص می شود که رأی قطعی یا قابل اعتراض است.

 47. محسن
  پاسخ

  سلام اقای دکتر
  اگه من در قرارداد أجاره به أجیر بگم اگه هرکدوم أزین کارارو انجام بدّی اجرتت مثلا انقدره و او قبول کنه این معامله غرری هست یا نه؟
  مثلا من بگم اگه بری کربلا به نیابت من یک ملیون و اگه بری مکه ١٠ ملیون بهت میدم این معامله غرری هست یا نه چون میشه گفت مثل بیعی که دو قیمت درش پیشنهاد بشه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این اجاره به دلیل تردید در موضوع باطل است ولی می توان آن را به صورت جعاله منعقد نمود.

 48. سحر
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  صاحب یک واحد ابارتمان ١۶ واحدی هستم که کل واحدها با فروش ابارتمان به یک شخص سرمایه دار موافقت کردن جز یکی از واحدها که بول بیشتری را طمع کرده ،میخواستم ببینم با این شرایط إمکان فروش ابارتمان هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیچ کس را نمی توان به فروش مال خودش اجبار کرد و باید رضایت وی را جلب کرد.

 49. مهدی
  پاسخ

  باسلام و خسته نباشید
  من صاحب پنج دانگ از یک خانه شش دنگ هستم و حدود ۲۰ سال است که در این خانه سکونت دارم طرف مقابل حاظر به فروختن آن یک دانگ نیست چه راه حلی وجود داره که آن یک دانگ را ازش بخرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هیچ کس را نمی توان مجبور کرد که ملک خودش را بفروشد ولی شما می توانید تقاضای افراز ملک را از دادگاه داشته باشید و در صورت عدم امکان افراز طبق مقررات شهرداری، شما می توانید ملک را فروخته و ثمن آن را به نسبت سهم تقسیم کنید.

 50. حسین نادعلی زاده
  پاسخ

  سلام استادعزیز.یک واحد از اپارتمان سه واحدی خود را به شرط اجازه ساخت در حیاط خلوت مشاعی با شخصی قولنامه کردماکنون زمان تنظیم سند در قالب چه عقدی و ضمانت اجرایی می توانم این حق ساخت و استفاده را برای خود حفظ نمایم. بسیار سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهترین سند صلحنامه است که همراه با یک اقرار نامه رسمی همراه باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *