سال تحصیلی جدید

سال تحصیلی جدید آغاز می‌ شود و صدها هزار  نفر از دبیرستان وارد دانشگاه می‌شوند و هزاران نفر نیز از مقاطع پایین تر به مقاطع بالاتر ارتقا یافته اند. تازه واردها هنوز خیلی به آداب دانشگاه آگاهی ندارند و در کلاس بعضا حرکاتی از خود نشان می‌ دهند که باعث خنده دیگران شده و از این طریق آنها به تدریج یاد می‌ گیرند که چطور رفتار کنند. برخی از رفتارهای مناسب را نیز ممکن است هرگز یاد نگیرند و فارغ التحصیل شوند.

اکثریت قاطع دانشجویان در انتخاب گزینه اول خود موفق نشده و در رشته‌ یا محلی قبول شده اند که به زعم خود پایین تر از آن چیزی است که خود را مستحق می‌ دانند. مرتب این سخنان در مغز دانشجویان جولان می‌ کند و یا بین آنها رد و بدل می‌ شود: من استحقاق بیشتری داشتم! یه کمی هول کردم!  بد شناسی آوردم! همیشه زندگی من گنده! همه اش تقصیر این …! و از این قبیل حرفها و لعن و نفرین ها. این وضعیت وقتی وخیم می شود که دانشجو لاپوشانی کرده و رشته یا دانشگاه دیگری را عنوان می‌ کند و یا پدر و مادرش به غلط جور دیگری به دیگران وانمود می کنند.

دانشجویانی مثل دانشجویان پردیس ما ممکنه قدری بیشتر برای توجیه خانواده و دوستانشان دچار مشکل شوند. از طرفی پردیس قم بخشی از دانشگاه تهران است و برای قبولی در آن باید رتبه های خیلی خوبی بیاورند و از طرف دیگر محل تحصیل در قم است. این که چطور می توانیم به خانواده و دوستان حالی کنیم که واقعا این بخشی از دانشگاه تهران است و قبولی در آن کار ساده ای نبوده است، زیاد آسان نیست.

این دغدغه ها و پریشانی ها در ابتدای کار قدری عادی است ولی اگر ادامه پیدا کند و یا مزمن شود خطرناک خواهد بود. تا چند وقت باید درگیر این اوهام بود. تا کی باید افسوس گذشته را خورد. چه مدت باید غمناک بود و غم خورد که چرا فلان جا قبول نشده ام و اگر آنجا قبول می شدم چی می شد. چقدر باید این خزعبلات را به هم ببافیم و خودمان را سرگرم آن ها کنیم.

قدیم ها داستانی را برای ما تعریف می کردند که پدر سخت گیری بود که هر روز پسرش را نهیب می داد و تهدید می کرد که اگر کوزه را بشکنی چنین و چنان می کنم و از خانه بیرونت می اندازم و کله ات را شقه می کنم و هر روز از این خط و نشان ها برای پسر می کشید. تا این که روزی از اتفاق کوزه شکست. تمام وجود پسر را ترس گرفت که پدر چنین و چنان خواهد کرد. پسر وقتی با ترس و لرز نزد پدر آمد و خبر شکستن کوزه را به وی داد، پدر تنبیهی نکرد و مجازاتی روا نداشت. گفتند این همه تهدید و توبیخ کردی و حالا که کوزه شکسته کاری انجام نمی دهی. گفت همه این تهدید و توبیخ ها برای این بود که کوزه نشکند؛ حالا که کوزه شکسته مجازات کردن چه سود.

دغدغه قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر باید قبل از آزمون کنکور باشد نه بعد از آن. بعد از کنکور کار از کار گذشته و آب ریخته را دیگر نمی شود جمع کرد. دغدغه ها قبل از شرکت در کنکور با دغدغه ها بعد از آن نباید یکسان باشد. قبل از کنکور باید دنبال حداکثر بود و تلاش کرد که در بهترین رشته و دانشگاه قبول شد و بعد از آن باید از فرصت به دست آمده استفاده کرد و در تحصیل موفق گشت. کسانی که غم گذشته را دارند و اسیر آن اند، نمی توانند غم آینده را داشته باشند و در تحصیل و زندگی خود موفق گردند.

بخشی از این نگرانی ها ناشی از دیگران است. ژست ها و خالی بندهای ما قبل از کنکور توقعات دیگران از ما را افزایش داده است و یا پدر و مادرمان به دیگران در مورد ما حرف های زیادی زده اند و توقع افراد را زیاد کرده اند. مادری که قبل از شرکت در کنکور فرزندش را دکتر یا مهندس یا وکیل صدا می زند، آرزوها و آمالش را مطرح می کند اما ما که قدری دنیا دیده تر هستیم می دانیم که ظرفیت این رشته ها محدود است و متقاضی زیاد و امکان موفقیت همه غیر ممکن و ده ها عامل دیگر که می تواند فرد را در نیل به هدفش ناکام گذارد. پس نباید این تعبیرها را بیان کرد یا این تلقی ها را ایجاد نمود ولی اگر هم ایجاد شد، نباید اسیر آن گشت. افراد فهیم خود می دانند که ظرفیت ها محدود و شرکت کنندگان زیاد و کوچکترین اشتباه یا استرس می تواند در نتیجه مؤثر باشد؛ آنها عجولانه در مورد توانایی و شخصیت شما قضاوت نخواهند کرد و افراد غیر فهیم را هم که نمی شود به راحتی تفهیم کرد.

در گلستان سعدی حکایتی نقل شده است که عینا می آورم: «یکی را از بزرگان بادی مخالف در شکم پیچیدن گرفت و طاقت ضبط آن نداشت و بی اختیار از او صادر شد گفت ای دوستان مرا در آنچه کردم اختیاری نبود و بزهی بر من ننوشتند و راحتی به وجود من رسید شما هم به کرم معذور دارید.»

بخش دیگری از نگرانی ها در مورد پایین بودن سطح دانش دانشگاهی است که فرد در آن قبول شده است. تقریبا همه پیش زمینه ای در مورد دانشگاه و دانشکده محل تحصیل خود دارند که معلوم نیست چقدر با واقعیت همراه است ولی این پیش زمینه ممکن است آنقدر قوی و تأثیر گذار باشد که هرگز مطابق با واقع اصلاح نشود. نمی توان انکار کرد که دانشگاه ها دارای مراتب گوناگونی هستند و همه سعی دارند که به بهترین دانشگاه ها راه یابند. ولی باید پذیرفت که این دانشگاه ها ظرفیت محدودی دارند و نمی توانند همه را در خود جای دهند. دیگران که نتوانسته اند به این دانشگاه ها راه یابند، نمی توانند متوقف شوند. می گویند که دانشگاه هاروارد رتبه برتر دانشگاهی دنیا را دارد؛ آیا این بدین معنا است که میلون ها دانشجوی دیگر در سراسر جهان هیچ توفیقی نداشته اند؟ همه دانشگاه های  دیگر در انجام وظایف خود ناکام مانده اند؟

یکی از دلایلی که دانشگاهی معروف می شود، موفقیت آن در جذب دانشجویان مستعد، توانا و با انگیزه است. این دانشجویان موتور آن دانشگاه محسوب می شوند و دانشگاه را به پیش می رانند. آنها هستند که با انگیزه شبانه روز مطالعه می کنند، تحقیق می کنند، مقاله می نویسند، و اوقات خود را صرف تحصیل علم و دانش می کنند و از لذایذ دنیوی خود را محروم می سازنند. آیا شما که در یک دانشگاه پایین تری از جهت رتبه دانشگاهی قبول شده اید، به اندازه دانشجویان دانشگاه بالاتر درس می خوانید، پژوهش می کنید، وقت برای تحصیل می گذارید، از لذایذ دنیوی خود را محروم می کنید و سپس حسرت آنها را می کشید. چطور ممکنه که شما یک سوم یا یک پنچم آنها درس بخوانید و انتظار موفقیتی برابر آنها داشته باشید. اصلا فرض کنید در دانشگاه مورد نظرتان قبول شده اید، آیا با این مقدار درس خواندن آنجا می توانستید دوام بیاورید یا تا حالا اخراج شده بودید. خدا را شکر که حداقل دانشجو هستید و فردا به هر ترتیب فارغ التحصیل می شوید  و مدرکی دستتان را گرفته است.

برخی از دانشجویان تا دمادم صبح به گپ زدن و علیه این و آن صحبت کردن اوقات خودشان را ضایع می کنند و صبح با چشم های باد کرده و چهره های خسته با کلی تأخیر به کلاس می روند و هر چه فحش دارند نصیب استادها –عیاذ بالله- و دانشکده و دانشگاه می کنند که این دیگر چه جهنم دره ای آنها قبول شده اند، و استادهایی بی سواد تر از اینها در دنیا نیست! و از این قبیل حرفهایی صد من یه غاز که خودشون را با آنها سرگرم می کنند و این نفس های سرد و ناامید کننده را مانند یک بیماری مسری به کلاس و سپس به کل تنه دانشکده و دانشگاه منتقل می کنند. این انصاف است؟ یه دانشجو توی دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران شب و روز جان می کند تا در کارش موفق بشود و این آقا یا خانم تا اخر ترم کتابش را باز نمی کند که ببیند که بلاخره این استاد که هزار بار تا حالا گفته که بیسواده در آن کتاب چی نشوته. همه اش غرغر می کنه تا کارهای خودشون را توجیه کنند.

دانشگاه مانند یک وسیله نقلیه است که ممکن است یکی از دیگری کندتر باشد یا توی راه مشکل مکانیکی پیدا کند و یا شما را در راه اذیت کند. نه بدون رانندگی می توان به مقصد رسید و نه از وسیله نقلیه باید انتظار داشت که مقصد را تعیین کند. اگر مقصدتان را به درستی انتخاب کرده باشید و به سوی مقصدتان برانید، دانشگاه دیر یا زود شما را به مقصدتان می رساند. اما اگر انتظار داشته باشید که وسیله نقلیه مقصد شما را تعیین کند و بدون کوشش و تلاش شما را به آنجا برساند، سخت در اشتباهید. دانشگاه حداکثر می تواند به شما مدرک دهد آن هم در صورتی که در حد متعارف تلاش و کوشش کنید که درس ها پاس شود. دانشگاه نمی تواند شما را فردی باسواد، پژوهشگر و مفید به حال جامعه تحویل دهد. این شما هستید که باید برای رسیدن به مقصد خود از این وسیله نقلیه کمک بگیرید. لعن و نفرین به این وسیله نقلیه کمکی نخواهد کرد چنانکه افسوس به کسانی که با سرعت زیاد از بغل شما رد می شوند نیز فایده ای ندارد. باید پذیرفت که وسایل نقلیه با هم متفاوت اند و باید قبول کرد که برای همه امکان سوار شدن به آخرین مدل وجود ندارد. واقعیت را قبول کنید و از سفر خود لذت ببرید.

اگر شما مقصد را به درستی انتخاب کنید و در رسیدن به آن کوتاهی نکنید و از کوشش و تلاش دست نکشید، دانشگاه می تواند شما را به هدفتان برساند هر چند آن دانشگاه در جایگاه اول قرار نداشته باشد. موفقیت در تلاش و کوشش است. باید از گذشته رها شد تا آینده را دریافت. در هیچ دانشگاهی – حتی هاروارد – جایی برای افراد تنبل، کاهل و بی انگیزه نیست. باور کنید هیچ قرصی یا کپسولی وجود ندارد که جنابعالی/سرکار میل فرمایید و فردا دانشمند شوید. پس بجای فکر در مورد این که کجا قبول شده اید و افسوس بخورید و زانوی غم بغل کنید، و بجای این که پشت سر اساتید خود صفحه بگذارید و بد بگویید و خودتان را از اندیشه و سواد آنها محروم کنید، این را آویزه گوش اتان قراردهید که این حرفها فردا که وارد زندگی شدید خریدار ندارد. به اندازه یک دانشجوی هاروارد یا شریف زحمت بکشید و بعد غر بزنید.

بلاخره این سخن را با حکایتی دیگر از گلستان سعدی پایان می برم: یاد دارم که در ایام طفولیت متعبد بودمی و شب خیز و مولع زهد و پرهیز، شبی در خدمت پدر رحمه الله علیه نشسته بودم و همه شب دیده بر هم نبسته و مصحف عزیز بر کنار گرفته و طایفه ای گرد ما خفته، پدر را گفتم: «از اینان یکی سر بر نمی‌دارد که دوگانه ای بگزارد، چنان خواب غفلت برده اند که گویی نخفته اند که مرده اند.»  گفت: «جان پدر تو نیز اگر بخفتی به از آن که در پوستین خلق افتی.»

 1. امیر ناصری
  پاسخ

  سلام
  استاد من شنیدم که گفته میشه اگه توی ارشد مجازی حقوق فارابی جزو نفرات اول معدل باشیم با درخواست به دانشگاه میشه پایان نامه بدیم البته با موافقت مدیر گروه
  شما که استاد هستین اونجا، تایید میکنین این خبر رو؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نشنیده ام از دانشگاه سوال کنید.

 2. داود
  پاسخ

  سلام استاد، دانشگاه ازاد شبستر واسه حقوق مالی اقتصادی بنظرتون خوبه؟ مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی شناسم.

 3. الیار
  پاسخ

  سلام استاد خوبین؟ من کارشناسی حقوق از پیام نور جلفا با معدل ۱۴ و ارشد جزا پردیس فارابی تهران مجازی با معدل ۱۸ و وکیل پایه یک هستم ، فکر میکنید پردیس دانشگاه تهران که در منطقه ازاد ارس دایر هست دکترای جزا بتونم قبول شم؟ دکترای دانشگاه تهران چی؟ تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکان کمی دارد.

 4. حسین
  پاسخ

  استاد سلام بنده دانشگاه قم رشته حفوق مذیرفته شدم چون پردیسو پابین تر از دانسگاه قم در رشته حقوق زدم حالا نمیدانم اینکه میگوییند استادان پردیس و دانشگاه تهران یکی هستند درسته؟ و اینکه آیا این دانسگاه فرق زیادی تا مقطع لیسانس با دانشگاه قم دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام استادان پردیس فارابی هم استادان دانشگاه تهران هستند ولی اگر منظورتان این است که استادانی که در تهران تدریس می کنند تشریف می آورند قم و آنجا تدریس می کنند خب ممکنه مواردی باشد ولی پردیس فارابی حالا حدود ۵۰ سال سابقه رشته حقوق دارد.

 5. محمد هادی پروانه
  پاسخ

  سلام استاد ببخشید بین حقوق دانشگاه قم و پردیس فارابی شما کدام را معرفی میکنید میگن دانشکده حقوق قم رتبه ۴ کشوره و از لحاظ علمی بسیار بالاست امسالم که تو آزمون جذب قضات جز دانشگاه های سطح اول شد الان بنظر شما کدوم سطح علمی بهتری دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مسلما پردیس فارابی را که هم جزء دانشگاه برتر است و هم سطح علمی از دانشگاه قم بالاتر است. دانشگاه قم جزء دانشگاه های رده دوم است.

 6. مهدی
  پاسخ

  با سلام خدمت شما دو سوال داشتم
  اول اینکه ایا سطح علمی استادان پردیس فارابی مانند تهران میباشد.
  دوم اینکه اینکه میگویند برای کامپیوتر یک چند گرایش بیشتر برای پردیس فارابی نیست مثلا میگویند کامپیوتر گرایش ماشین لرنینگو نداره فارابی ولی دانشگاه تهران داره درسته؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اول در چه رشته ای منظورتان است؟ اگر کامپیوتر مد نظر شما است خب این رشته خیلی سابقه زیادی در پردیس ندارد. دوم نمی دانم.

 7. طاوسیان
  پاسخ

  سلام استاد
  من بین کارشناسی حقوق قم (فارابی) و شاهد تهران کدوم رو برم ؟؟؟
  اعتبار مدرک کدوم بیشتره
  خواهش میکنم جواب بدید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر رفت و امد قم مشکلی ایجاد نکند خب قم مقدم است

 8. فاطمه
  پاسخ

  سلام من دانشگاه آزاد تهران مرکز گرایش حقوق بین المل و دانشگاه پردیس فارابی قم مجازی قبول شده ام به نظر شما در گرایش حقوق بین الملل کدام دانشگاه بهتر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، من کمتر طرفدار مجازی هستم

 9. مهسا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آقای دکتر چرا عنوان پردیس از روی مدرک پردیس فارابی بر نمی دارند؟ ما دانشجویان روزانه پردیس خیلی زحمت کشیدم و تلاش کردیم این دانشگاه قبول شویم. ولی قضاوت اطرافیان از واژه پردیس و حتی درج شدن آن در مدرک کلی دردسر دارد.
  من خودم مدرک گویا شدم و هر روز باید کلی بگویم و توضیح دهم که بخدا ما در دانشگاه روزانه و دولتی درس میخوانیم.
  مثلا به جای نوشتن پردیس فارابی نوشته شود دانشکده مدیریت و حسابداری فارابی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این لفظ پردیس خب خیلی وقت نیست که در زبان فارسی رواج پیدا کرده است ولی حالا دیگه اسم شهرک هست، اسم دانشگاه خودگردان هست، اسم دانشگاه غیر خودگردان هست اسم کارخانه است اسم هر چیزی که بگویی هست. من بی گناهم.

 10. محمدرضا
  پاسخ

  سلام و عرض ادب مهمدسی کامپیوتر فارابی بهتره یا علوم کامپیوتر خوارزمی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر دنبال مدرک دانشگاه تهران هستید بروید فارابی

 11. منوچهر
  پاسخ

  سلام من ارشد حقوق تجارت بین الملل فارابی مجازی و حقوق بین الملل دانشگاه آزاد نجف آباد قبول شده ام بنظر شما کدامیک را ثبت نام کنم. از نظر بازار کار و ادامه تحصیل لطفا راهنمایی کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بستگی به این دارد که هدف از تحصیل چیست. مسلما دانشگاه تهران بهتر است ولی مجازی و آموزش محور است.

 12. محمد
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید من مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران پردیس فارابی قم قبول شدم و زیست سلولی مولکولی ازاد علوم پزشکی به نظر شما از لحاظ اینده کاری و اعتبار مدرک برای اپلای کدومو برم ؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، پردیس فارابی بروید.

 13. هومن
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  یبخشید قید شدن “پردیس فارابی” روی اپلای تاثیر میذاره؟
  اعتبارش به اندازه ی دانشکده های{مدیریت} تهران دانشگاه تهرانه؟
  و اینکه من شنیدم که هر دانشگاهی برای ارشد یه ضریبی داره”; اگر اینظور باشه پردیس فارابی همون ضریبی رو میگیره که دانشکده های تهران میگیرن؟
  ممنون از کمکتون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر. قرقی ندارد. دانشگاه ضریب دارد نه دانشکده

 14. الهام
  پاسخ

  سلام جناب
  بنده ارشد فقه و حقوق دانشگاه تهران پردیس قم قبول شدم هر ترم کلا شهریه ی پرداختی چقدر میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی دانم به سایت دانشگاه مراجعه کنید شهریه ثابت و متغیر دارد

 15. سایه
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  ارشد ای تی پردیس قم و دانشگاه ازاد تهران جنوب کدوم رو ترجیح میدهید؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام پردیس فارابی روزانه یا نوبت دوم که صددرصد بهتر است.

 16. سید محمد متین قریشی
  پاسخ

  آقای دکتر اگه ۴ ترم اول عالی درس بخوانم یعنی معدلم بالای ۱۹ بشه میتوانم انتقالی بگیرم برای خود دانشگاه تهران

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   خیر مگه پردیس فارابی برای سکوی پرش ایجاد شده است

 17. سامان
  پاسخ

  سلام خسته نباشید.اساتید دانشگاه مجازی تهران همون اساتید دانشگاه تهران هستن؟
  ۲_بعد فارق التحصیلی از دانشگاه مجازی چطوری میتونیم برای دکترا اقدام کنیم در صورتی که پایان نامه نداریم؟با پایان نامه مستقل یا تحقیق میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام پایان نامه برای ادامه دکتری دولتی و همچنین هیات علمی خیلی اهمیت دارد.

 18. علی
  پاسخ

  سلام با توضیحاتی که فرمودید منظور از مجازی عدم امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتره ؟واینکه ایا مدرک مجازی مثل روزانه اعتبار دارد یا خیر مثلا در ارتقا شغلی ؟واگر اینطور نیست هدف از راه اندازی این جور رشته ها چی بود جز فلاکت جوانان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در ارتقا شغلی برای کارمندان خوب است.

 19. هانیه
  پاسخ

  سلام.من علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران محل تحصیل قم قبول شدم. آیا پولی هست؟ و کلاس ها ایا مجازیست یا حضوری؟
  استاد لطفا جواب بدید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر روزانه قبول شده اید، رایگان است ولی اگر نوبت دوم یا مجازی باشد شهریه باید بدهید.

 20. یپسف
  پاسخ

  سلام استاد گرامی
  دخترم امروز در رشته فقه و مبانی حقوق دانشگاه تهران محل تحصیل قن پذیرفته شد.
  لطفا در این خصوص به چند سوال زحمت پاسخ بکشید:
  اولا.خوابگاه داده میشود یا خیر؟
  دوم برای ثبت نام راهنمایی بفرمایید
  در آخر تغییر رشته به روانشناسی امکان پذیر است یا خیر؟
  ممنون از حوصله و زحمت شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- معمولا می دهند. ۲- به سایت پردیس فارابی مراجعه کنید. ۳- خیر. مگر روانشناسی را آورده باشند و بعدا تقاضای تغییر رشته بکنید که دانشگاه مبدأ و مقصد موافقت کنند.

 21. محمد
  پاسخ

  سلام جناب دکتر من ارشد حقوق پردیس قم مجازی قبول شدم با اینکه میدونم رشتم پایان نامه نداره و این مطلب در دکتری میتونه دردسر ساز باشه اما سوالم از شما اینه ایا نمره سوابق پژوهشی در دوره دکتری فقط مختص به پایلن نامه است؟ ایا در دوران تحصیل با ارائه مقاله و پروژه های مختلف نمیتوان بخش سوابق پژوهشی رو جبران کرد با وجود اینکه دانشگاه تهرانه؟؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدین جناب دکتر و مرا به درستی راهنمایی کنید
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در دانشگاه های دولتی بعید است به اضافه اینکه دانشجو معمولا از پایان نامه خودش مقاله استخراج می کند و خارج از آن نه استادی شما می شناسید و نه خودتان قوی هستید که بتوانید مقاله چاپ کنید.

 22. ايليا
  پاسخ

  با سلام و احترام
  جناب استاد با توجه به مشکلات کرونا و وضعیت خاص پیش امده در کشور بنده رشته مجازی حقوق عمومی رو زدم ولی بنظر میاد چون آموزش محور هست امکان رفتن به مقطع دکتری غیرممکنه به نظر شما انصراف بدم یا راهه دیگه ای هست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام راه دیگری نیست شما آموزش محور خواهید بود و بعید است در دانشگاه های دولتی بدون پایان نامه شما را در مقطع دکتری پذیرش کنند. البته آزاد امکانش هست.

 23. علی
  پاسخ

  سلام دکتر ببخشید بین پردیس فارابی و خوارزمی در رشته ارشد حقوق بین الملل کدوم بهتره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فارابی

   • علی
    پاسخ

    ممنون از پاسخگویی … من انتخاب بعدیم فارابی هست و تو کارنامه نگاه کردم اونوم قبول شدم می تونم عوض کنم؟ راهی داره؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     اطلاعی ندارم از سنجش بپرسید.

 24. القیا
  پاسخ

  سلام استاد ، وقت بخیر
  ارشد ، مجازی دانشگاه تهران محل تحصیل قم در رشته حقوق قبول شدم . ممنون میشم اگر کمی در موردش توضیح بدید . با توجه به اینکه مجازی هست ، آزمون ها چطور برگزار میشه و اینکه در نهایت روی مدرک تحصیلی چه چیزی درج میشه ؟
  آیا اعتبار خوبی داره و برای دکتری به مشکل نمیخورم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مجازی در مدرک قید می شود و پایان نامه هم ندارد. به هر حال برای ادامه تحصیل داشتن پایان نامه مهم است.

 25. Rosa
  پاسخ

  عرض ادب و احترام، سوالم این هست که در مقطع کارشناسی ارشد حقوق به چه علت خود دانشگاه تهران گرایش حقوق تجارت بین الملل رو پذیرش ندارد و صرفا میتوان پردیس فارابی قم را انتخاب کرد در حالی که دانشگاه تهران درگرایش حقوق نفت و گاز دانشجو می پذیرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، رشته مشابهی تحت عنوان حقوق تجاری اقتصادی بین المللی دارد.

 26. مجتبی
  پاسخ

  سلام خسته نباشی من مجازی دولتی دانشگاه تهران قبول شدم شهریه آن بیشتر از پیام نور هست یا کمتر هست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی دانم

 27. یلدا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر برای قبولی توی دانشگاه های دولتی رشته های روزانه رتبه در سهمیه نهایی ملاک هست یا منطقه و کشوری ؟؟؟؟منکه حقوق رو زدم و توی زیر گروه یک قرار داره اگه ملاک رتبه در زیر گروه یک باشه و منی که رتبم ۱۶۰۲ هستش آیا از دانشگاه سراسری قبول میشم ؟؟؟ روزانه ؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام با لحاظ همه این موارد قبولی اعلام می شود و پیچیده است.

 28. یلدا
  پاسخ

  سلام من تو انتخاب رشته حقوق پردیس
  فارابی قم رو زدم که روزانه هست آیا تو مقطع کارشناسی شهریه داره ؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر.

 29. A
  پاسخ

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  میخواستم ببینم موقع اعلام نتایج نهایی کنکور دانشگاه تهران مینویسه یا فارابی قم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشخصات ذکر می شود که دانشگاه تهران هم داخلش هست.

   • A
    پاسخ

    نتایج نهایی اومد همون دانشگاه تهران نوشتن اسمی از پردیس نبود .خدارو شکر قبول شدم

 30. ذاکری
  پاسخ

  سلام
  سطح علمی فارابی در مقایسه با دانشگاه شاهد یا دانشگاه اصفهان در رشته کامپیوتر صرف نظر از قدمت زیاد انها چه نظری دارید کدام راپیشنها میکنید؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر منظورتان پردیس فارابی مد نظرتان است خب این بخشی از دانشگاه تهران است و از جهت اعتبار تهران بعد اصفهان و بعد شاهد

 31. بنیامین
  پاسخ

  سلام استاد
  خوابگاه بر چه اساسی به دانشجویان تعلق میگرد
  آیا همه دانشجویان میتوانند از خوابگاه استفاده کنند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بر اساس جای خالی و اولویت دانشجویان از جهت دختر بودن و تحصیلات تکمیلی و دوره های روزانه

 32. لیلا
  پاسخ

  سلام
  قبولی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فارابی (با احتساب منطقه ۲ و بومی قم) چه رتبه ای نیازداره؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی دانم

 33. قاسمی
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  وقتی مدرک دانشگاه فارابی قم میگیرم نام قم ب عنوان محل تحصیل ذکر میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فعلا بله. البته در دانشگاه های دنیا محل تحصیل ذکر نمی شود و شاید دانشگاه تهران هم به این سمت حرکت کند.

 34. علی
  پاسخ

  سلام ببخشید میخاستم بدونم ک با چه رتبه ای میتونم رشته فقه و حقوق این دانشگاه روانتخاب کنم لطفن اگه نمیدونین حداقل بگین مثلن زیر هزار یا….

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اطلاع از رتبه ها ندارم.

 35. Zh
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  بین مفید و مجازی پردیس فارابی در رشته حقوق خصوصی کدوم دانشگاه ارجحیت دارند؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مفید

 36. آرمین
  پاسخ

  سلام، وقت بخیر، اگر در پردیس فارابی دانشگاه تهران قبول بشیم و ساکن تهران باشیم ، امکان انتقالی گرفتن به خود دانشگاه تهران وجود دارد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معمولا خیر.

 37. نازلی
  پاسخ

  باسلام.شهریه پردیس فارابی قم برای دوره روزانه رایگان هست؟ حدود شهریه برای ارشد مدیریت دوره شبانه این دانشگاه چقدر هست؟ این شهریه با شهریه شبانه دانشگاه تهران که محل تحصیل تهران هست برابره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام پردیس فارابی خودگردان نیست و بنابراین همانند سایر دانشگاه های دولتی در روزانه شهریه نیست ولی در نوبت دوم و مجازی شهریه هست.
   رد

 38. فرگل
  پاسخ

  سلام.شهریه پردیس فارابی قم برای رشته های دوره شبانه همانند شهریه نوبت دوم دانشگاه تهران هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله. نوبت دوم همان شبانه و شبانه همان نوبت دوم است.

 39. داران
  پاسخ

  سلام و عرض ادب

  آیا قید محل تحصیل بعنوان فارابی قم تفاوتی در ارزش مدرک برای اپلای ایجاد میکنه یا خیر؟

  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر.

 40. 1399
  پاسخ

  سلام علیکم برای قبولی در مقطع دکتری رشته فلسفه اسلامی دانشگاه پردیس فارابی باید رتبه چند بشم؟
  چطور میتونم از کارنامه قبولیای سالهای قبل مطلع بشم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اطلاع ندارم.

 41. جواد
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  میزان شهریه در نوبت دوم ( شبانه ) در مورد رشته MBA حدودا چه مقدار می باشد ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ؟
  در ضمن در زمان صدور مدرک ، مدرک با آرم دانشگاه تهران و خود دانشگاه تهران صادر میکنه ولی فقط محل تحصیل قم می خوره ، درست عرض کردم خدمتتون ؟
  از لحاظ اعتباری برای خارج از کشور چطور می باشد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شهریه را که نمی دانم ولی محل تحصیل در مدرک دانشگاه تهران قید می شود.

 42. کریمی
  پاسخ

  با سلام و احترام درود به قلم رساو زیبای شما بزرگوار نفستان پایدار و سایه اتان مستدام باد …..ارزوی بنده نیز تحصیل در مقطع دکتر ی در پردیس قم است …مسلما تحصیل در کنار چنین اساتیدی انچه را داریم دو چندان ساخته و شعده دانشمان را فروزان

 43. مجتبی رحیمی
  پاسخ

  سلام استاد این آدرس انجمن های علمی و کانون های فرهنگی پردیس فارابی دانشگاه تهران هست ، خوشحال میشیم شما و دوستان افتخار بدید و بازدید کنید
  https://www.utnet.ir

 44. علی
  پاسخ

  سلام
  به نظر شما دانشگاه امام صادق برایرشته حقوق بهتره یا فارابی اگر دلایل اون رو ذکر کنید ممنون میشم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چون دلیل ندارم از دادن جواب خودداری می کنم.

 45. محمد
  پاسخ

  در مدرک تحصیلی پردیس فارابی اصلا نام دانشگاه تهران ذکر میشود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   پردیس فارابی بخشی از دانشگاه تهران است و مدرک توسط دانشگاه تهران صادر می شود.

 46. مسعود
  پاسخ

  سلام استاد . من پردیس خود گردان فارابی و علوم تحقیقات در رشته مدیریت صنعتی قبول شدم ، بنطرتون کدوم دانشگاه مدرکش معتبرتره ؟؟؟
  آیا پردیس خودگردان هزینه داره ؟
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، پردیس فارابی دانشگاه تهران خودگردان نیست و روزانه آن شهریه ندارد. و مسلما در مقایسه با علوم تحقیقات بهتر است.

 47. محمدامین
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت شما
  میخواستم راجع به مدرک اخذ شده از دانشگاه فارابی قم و فنی فومن بپرسم:نام دانشگاه تهران خالی میخوره یا با پردیس؟
  ممنون میشم کامل پاسخ بدید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام درمدرک دانگشاه تهران، محل تحصیل می خورد.

 48. مونس
  پاسخ

  سلام خسته نباشید من هرجا سرچ میکنم نمیتونم پیدا کنم که در پردیس فارابی که وابسته به دانشگاه تهران باید شهریه پرداخت بشه یا خیر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام پردیس فارابی دانشگاه دولتی است و طبق ضوابط برای نوبت دوم یا مجازی شهریه می گیرد ولی روزانه شهریه ندارد.

 49. محمد
  پاسخ

  سلام.وقتی مدرک میگیریم نام دانشگاه تهران خالی میخوره یا همراه با پردیس؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حتی اگر هم قید شود نگرانی ندارد. خیلی وسواس نشان ندهید.

 50. مصطفی
  پاسخ

  سلام وخسته نباشید بین ارشد علوم قضایی رشته مدیریت اصلاح کیفرهای قضایی آزاد با دانشگاه فارابی قم کدوم بهتره برا انتخاب

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام پردیس فارابی وابسته به دانشگاه تهران است و جزء مراکز آموزشی برتر کشور است. اما در مورد سوال شما، این رشته را اطلاع ندارم که در پردیس راه اندازی شده است یا خیر.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *