کتاب حقوق تجارت بین الملل

هنگامی که دانشجوی فوق لیسانس بودم، همواره به دوره دکتری فکر می‌کردم که چگونه می شود در دکتری قبول شد و چه باید کرد. از همان ابتدا علاقه خاصی به حقوق تجارت بین الملل داشتم و آرزو می کردم ای کاش می توانستم در این رشته ادامه تحصیل بدهم، لیکن چنین رشته ای در ایران نبود. ادامه تحصیل در خارج هم حقیقا برایم خیلی دور دست و دست نیافتنی می نمود. یکی از روزهایی که با یکی از دوستان که هم اکنون از اساتید دانشگاه است- سوار اتوبوس از تهران به سمت قم حرکت می کردیم، بحث دکتری پیش آمد. معلوم شد که من خیلی عقب هستم و اطلاع زیادی در مورد تحصیل در خارج ندارم. دوستم خیلی نگران و مضطرب بود و من با آرامی به او گفتم که بلاخره یه جایی دکتری می گیریم، زیاد نگران نباش و به شوخی گفتم اگر ما دکتری نگیرم پس کی می تواند بگیرد!

بلاخره تقدیر چنین حکم کرد که برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه ام یعنی تجارت بین الملل رهسپار استرالیا شوم. در اوایل ورود، استادم از «گات» [۱]  صحبت کرد و گفت که می توانی موضوع رساله خود را در رابطه با آن اخذ کنی. گات؟ اولین بار بود که این کلمه را می شنیدم ولی طوری جلوه دادم که انگار با آن آشنایی کامل دارم. به یکی از همکلاسی های استرالیایی دوره دکتری که در ضمن نقش معلم زبان تخصصی را نیز برایم داشت، به نام برت ویلیام مراجعه کردم و قدری از گات سؤال کردم. متوجه شدم که گات یک سازمان تجاری بین المللی بسیار مهمی است. بدون اینکه به روی خودم بیارم از او خواستم که یک کتاب خوب در مورد حقوق تجارت بین‌الملل به من معرفی کند که او کتاب تجارت صادرات اشمیتوف (یا همان حقوق تجارت بین الملل اشمیتوف)[۲] را به من معرفی کرد. کتاب را از کتابخانه امانت گرفتم و مشغول مطالعه شدم. از بس کتاب به انگلیسی روانی نوشته شده بود و مطالب آن برایم جذاب بود که حدود ده روز تمامش کردم. این اولین بار بود که به معنای واقعی طعم زیبایی مباحث حقوق تجارت بین‌الملل را می چشیدم.

از آن موقع همیشه آرزویم این بود که کتابی به همان روانی به زبان فارسی برای دانشجویان بنویسم تا آن ها نیز از زیبایی های این رشته بهرمند شوند. از آنجا که فکر نوشتن کتاب تجارت حقوق بین‌الملل مدام مد نظرم بود در طول سالهای تحصیل منابع زیادی را گردآوری و با زحمت فراوان به ایران منتقل کردم. اما دل غافل که این رشته مدام در حال تغییر بود و تجربه عملی نیز در آن نقش زیادی داشت. سالها در این رشته مطالعه و تحقیق کردم، تدریس نمودم و در عمل آن را تجربه کردم تا توانستم چکیده آنها را به صورت کتابی در اختیار عموم قراردهم.

حدود یکسال پیش بود که خبر چاپ کتاب توسط خبرگزاری های متعددی مخابره شد. دانشجویانم کمک زیادی در معرفی کتاب به خصوص در محیط اینترنتی داشتند در طول یکسال گذشته بسیاری از اساتید دانشگاه کتاب مزبور را به دانشجویان خود معرفی نمودند در حالی که حتی نتوانستم نسخه ای از آن را در اختیار آنها قرار دهم و مطلع شدم که برخی از آن اساتید محترم برای تهیه کتاب به زحمت افتاده‌ اند. تعداد کثیری از دانشجویان و علاقه مندان به این رشته خرسندی خود را در مورد چاپ این کتاب به طرق گوناگون بیان کردند که از جمله آنها یادداشت هایی است که در این سایت گذاشته اند. این حمایت ها باعث شده که در طول حدود یکسال کتاب حقوق تجارت بین الملل به  چاپ سوم رسید.

هدف از نوشتن کتاب حقوق تجارت بین الملل در دسترس قراردادن کتابی بود که بتواند تا حدی نیاز به رو تزاید دانشجویان و سایر علاقمندان ایرانی را به مباحث حقوق تجارت بین الملل پاسخگو باشد. استقبال خوب از این کتاب نشان داد که حقوقدانان جوان و سایر جوانان این کشور در رشته های مدیریت، حسابداری، اقتصاد و سایر رشته های مرتبط به شدت به مباحث تجارت بین الملل و نظم حقوقی حاکم بر آن علاقمند هستند.

چاپ این کتاب باعث شد که بتوانم با اساتید، وکلا، قضات، دانشجویان و سایر علاقه مندان به رشته حقوق تجارت بین الملل مرتبط شوم و بیش از پیش به نیاز جوانان این کشور به مباحث نو و جدید آگاهی پیدا کنم. این ارتباط معنوی باعث دلگرمی شده که بتوانم باز کتابهای جدیدی در موضوعات حقوقی مورد نیاز نسل جوان بنویسم. در کنار انتشار افکارم، یکی از آرزوهایم آموزش عملی جوانانی است که در این رشته علاقه مند و مستعد هستند. نمی دانم شاید کسانی بتوانند کمک کنند که چگونه می توان به این هدف نایل شد.

حقوق تجارت بین الملل چه ویژگی دارد که مورد علاقه است. طبیعتا کار با وکلا و حقوقدانان بین المللی از دیگر کشورها خود فی نفسه جذاب است. آنها از کشورهای دیگر آمده و بنابراین دارای تجربه، منش، روش و رفتارهای متفاوتی بوده که گفتگو و مذاکراه با آنها بسیار سودمند و جالب است. تجارت بین الملل همچنین به افراد فرصت می دهد که از کشورهای دیگر دیدن کنند، از شرکت های دیگر بازدید نمایند و با مدیران و تیم های مذاکره کننده خارجی آشنا شوند.

در حقوق تجارت بین الملل فاصله بین نظر و عمل کاهش پیدا می کند و افراد احساس می کنند که مطالبی که یاد می گیرند در عمل کاربرد دارند و صرفا یک سری مسایل نظری و تئوری نیست که معلوم نیست در عمل چه استفاده ای دارند. مباحث حقوق تجارت بین الملل ساده هستند؛ از نظریه پردازی های خسته کننده و ناشی از قوه خیال در آن خبری نیست و افراد راحت می توانند با آن رابطه برقرار کنند.

و بلاخره حقوق تجارت بین الملل باعث خواهد شد که افراد بتواند شغل مناسب تری با درآمد مناسب تری پیدا کنند. هر چه روابط اقتصادی یک کشور با کشورهای دیگر گسترش پیدا کند، به خصوص در زمینه انجام سرمایه گذاری های مشترک و همکاری های اقتصادی و فنی مشترک، نیاز به حقوقدانان آشنا به تجارت بین الملل افزایش پیدا می کند. گسترش این رشته در ایران مرهون گسترش روابط اقتصادی با خارج از کشور خواهد بود. با توسعه روابط تجاری بین المللی، اهمیت این رشته و فارغ التحصیلان آن بیشتر مشخص خواهد شد.

موفقت در این رشته به خصوص در ایران مستلزم تسلط بر زبان انگلیسی است. در کلیه ادارات و سازمان ها مکاتبات و مذاکرات و قراردادهای بین المللی به زبان انگلیسی است و بدون تسلط بر آن امکان موفقیت در آن بعید است. مکالمه و زبان نوشتاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا به خصوص کشورهای انگلیسی زبان خیلی می تواند در گسترش زبان و آشنایی با اصول و ضوابط قراردادهای بین المللی مؤثر باشد.[۳]

این رشته تنها در دانشگاه قابل یادگیری نیست و نیاز به تجربه به خصوص در مورد تنظیم و مذاکرات قراردادها دارد. ورود به عرضه تجارت بین الملل طبیعتا نیاز به تجربه و تخصص کافی دارد که همه جا در دسترس نیست و البته ارزان نیز نیست. ثانیا، جلب نظر شرکتها و موسسات برای ارجاع کارهای بین المللی خود به افراد تازه فارغ التحصیل شده نیز به اعتماد سازی و گذشت زمان نیاز دارد. باید از فرصتها استفاده کرد و اولا به زبان انگلیسی و به خصوص زبان نوشتاری تسلط پیدا کرد، ثانیا تجارت عملی در این راه کسب کرد. به قول حافظ شیراز:

عاقبت، دست بدان سرو بلندش برسد               هر که را در طلبت همت او قاصر نیست

********

ذره را تا نبود همت عالی حافظ                  طالب چشمه خورشید درخشان نشود

 


[۱] – منظور موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت  است General Agreement on Tariffs and Trade (GATT

[۲]Schmitthoff’s Export Trade: The Law and Practice of International Trade, Sweet & Maxwell.

[۳]مباحث حقوق تجارت بین الملل در دانشگاه های متفاوت تحت عنوانهای گوناگونی ارائه می کنند که ممکن است قدری برنامه های آنها با هم متفاوت باشد ولی در اساس خیلی مشابه هستند. این عناوین عبارتند از: international trade law; international commercial law; international business law; international economic law; law of global trade; international transactions.

 

 1. حمیده
  پاسخ

  سلام استاد بزرگوار.من دانشجوی تجارت بین الملل هستم.میشه لطفا در زمینه نوشتن مقاله درباره توریستهای درمانی راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اولا نحوه نوشتن مقاله را باید از مطالعه مقالات خوب یاد بگیرید. هر مقاله باید دارای موضوع جذاب، سوال و پرسش اصلی و پاسخی باشد که شما به دنبال بیان و اثبات آن هستید. یک ساختار مناسب شامل یک مقدمه خوب، متن مقاله با یک پلان مناسب و بعد نتیجه و منابع باید باشد. البته مقالاتی قبلا در این زمینه در حقوق ایران کار شده است مثل مقاله زیر
   Legal Features and Aspects of Medical Tourism

 2. امیرمحمد صمدی
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام خدمت شما دکتر شیروی گرامی. میخواستم ببینم برای رشته تجارت بین الملل باید سطح زبان انگلیسیمون در چه حد باشه؟ من یه مدرک دیپلم آموزشگاهیی زبان دارم و self study هم میکنم و در خواندن و ترجمه متون حقوقی دانشگاهی تقریبا ۵۰-۶۰ درصد مشکلی ندارم . میخواستم ببینم با این شرایط میتونم از پس تجارت بین الملل بر بیام یا خیر؟ چون یکی از اساتید گفته بودند ک از نیازهای این رشته این است ک انگلیسی رو همانند زبان مادری باید صحبت کنیم . یه سوال دیگه اینکه آیا در کنار زبان انگلیسی نیازی به یادگیری زبان فرانسه هست یا نه . موفق باشید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر بخواهید از درس خواندن کار مرتبط داشته باشید در حد نیاز باید زبان بلد باشید. بتوانید صحبت و مذاکره کنید، قرارداد تنظیم کنید، مکاتبه کنید و غیره

 3. تمار
  پاسخ

  سلام علیکم
  جناب دکتر شیروی
  کتابهای شما در خصوص حقوق عالی هستند و بنده هم اهل مطالعه هستم اما جایی در منزل برای کتابخانه ندارم اگر میشود پی دی اف کتب خود را برای مطالعه ارسال فرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، امکان ارسال پی دی اف کتابها وجود ندارد. این کتابها تحت شمول کپی رایت هستند.

 4. طاهره
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید . من دانشجوی حقوق خصوصی دانشگاه قم هستم میخواستم برای من چند تا موضوع در مورد حقوق تجارت که کار نشده بهم بگید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بهتر است با مطالعه کتب مربوط از جمله کتاب حقوق تجارت بین الملل یا حقوق تجارت و یا مقالات منتشر شده در مجلات علمی پژوهشی موضوعی را انتخاب و با اساتید خودتان نهایی کنید.

 5. نگار
  پاسخ

  سلام استاد من کاراموز وکالت هستم و می خوام امسال ارشدشرکت کنم اما بین حقوق بین الملل و خصوصی خیلی مردد هستم ،البته علاقم به خصوصی هست و اینکه در زبان و اقتصاد ضعیفم!اما می خواستم بدونم برای یه وکیل خانم کدوم اینده شغلی بهتری خواهد داشت؟ و یه سوال دیگه هم اینکه برای وکلایی که در زمینه مهاجرت بخواهند فعالیت کنند تخصص در زمینه حقوق بین الملل ضروری هست؟ سپاس از شما بزرگوار

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب تجارت بین الملل بهتر است ولی ظرفیت کم است و خصوصی بیشتر.

 6. راضیه
  پاسخ

  سلام جناب دکتر . من ارشد ح تجارت بین الملل ازاد واحد ورامین قبول شدم .بنظرتون ادامه بدم یا بخونم برای سال اینده؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر توانایی قبولی دارید خب برای سال دیگر بد نیست اما اگر خیر، همین را بروید.

 7. farima
  پاسخ

  سلام
  استادبنده به خاطرمشکلاتی که داشتم مطالعه کافی برای ارشدنداشتم به همین دلیل تجارت بین الملل دانشگاه آزادواحدالکترونیک قبول شدم میخواستم نظرتون روبدونم که آیابرای ثبت نام اقدام کنم یاخیر؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر واقعا دنبال تحصیل هستید بهتر است بهتر مطالعه کنید که کلاس حضوری داشته باشد. این نوع مدارک بیشتر به درد کسی می خورد که کارمند دولت باشد و بخواهد با گرفتن مدرک بالاتر از حقوق و مزایای بهتری برخوردار شود.

 8. آذین
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد عزیز .بنده قصد دارم‌ که برای مقطع کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین الملل را انتخاب کنم میخواستم مطلع شوم که آیا این رشته کاربردی برای مهاجرت به کشوری مثله سوئد را دارد یا خیر ؟ ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بهتر از بقیه گرایش های حقوق است.

 9. سیمین
  پاسخ

  سلام اقای دکتر .
  خاطراتتون از درس خوندن بهم انگیزه داد .
  هنوز رشته انتخاب نکردم نمیخوام کنکور شرکت کنم یعنی طاقت ندارم یک سال صبر کنم و میخواستم تجارت بخونم ولی چون ریاضیم خوب نیست ازش گذشتم ،و رشته ی شمارو انتخاب کردم .
  ریاضی داره ؟
  همه جا نوشته مقطع فوق لیسانس و دکتری یعنی مقطع لیسانس نداره ؟
  از کجا شروع میشه پس ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اول لیسانس حقوق از یک دانشگاه سطح یک بگیر و بعد در مرحله ارشد و دکتری گرایش تجارت بین الملل یا شرکتهای تجاری را انتخاب کن. فعلا فقط لیسانس حقوق.

 10. محمدرضا
  پاسخ

  باسلام خدمت اقای دکتر
  میخواستم بدونم حقوق خصوصی خوبه برای ادامه تحصیل یا حقوق تجارت بین الملل؟بازار کار کدوم یک بهتره؟کدوم گرایش رو‌میتونیم راحتر قبول شیم؟
  باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق تجارت بین الملل و حقوق خصوصی و اینکه کدام ساده تر است، حقوق خصوصی.

 11. یاسر
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  وقت بخیر
  لطفا بفرمائید منابع آزمون کارشناسی ارشد حقوق نفت و گازچی؟
  مخصوصا در زمینه زبان تخصصی…
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای آزمون کارشناسی ارشد حقوق نفت و گاز منابع خاصی معرفی نشده است. مواد امتحانی و ضرایب آن با مواد امتحانی تجارت بین الملل یکسان است که می توانید از دفترچه آزمون ارشد استخراج کنید.

 12. محمد رضا حمدی
  پاسخ

  جناب دکتر شیروی سلام ، درس حقوق تجارت بین الملل با کتاب حقوق تجارت بین الملل جنابعالی چه تفاوتی دارند ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام “کتاب حقوق تجارت بین الملل” منبع «درس حقوق تجارت بین الملل” است.

 13. الهه غفوری
  پاسخ

  سلام استاد. خواندن خاطره شما برام خیلی جالب بود. من تو ایران حقوق خصوصی خوندم الان نروژ حقوق بین الملل عمومی با زیر شاخه حقوق تجارت بین الملل میخونم و دقیقا همین اتفاق این ترم برای من افتاد وقتی کلمه های گات و گاتس و .. شنیدم. میخواستم اگه براتون مقدوره لطف کنین موضوع خوب و به روز برای تز ارشد در حیطه حقوق تجارت بین الملل که برای آینده ام هم کاربرد داشنه باشه معرفی کنین خیلی ممنونتون میشم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چون من لیستی از موضوعات در اختیار ندارم، اگر در مورد موضوعی نظر اینجانب را خواستید، با ایمیل مکاتبه کنید.

 14. امین
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت استاد گرانقدر.

  استاد من کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل هستم، میخواستم امسال در کنکور دکتری شرکت کنم. برای دکتری حقوق تجارت و سرمایه گذاری بین المللی که زیر شاخه دکتری نفت و گاز هست علاوه بر کتاب های حقوق تجارت بین الملل و حقوق نفت و گاز جنابعالی، چه منابع دیگری رو پیشنهاد میکنید مطالعه کنم؟

  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، منابع در ذیل درس حقوق تجارت بین الملل و حقوق نفت و گاز این سابت مطرح شده است.

 15. ياشار
  پاسخ

  سلام جناب دکتر
  بنده دانشجوی ترم اخر دکتری حقوق تجارت بین الملل دانشگاه استانبولم هستم، رساله من در مورد CISG یا همان فروش کالای بین المللی طبق کنوانسیون وین هست که البته ایران عضو این کنوانسیون نیست، گلایه ای داشتم که گفتم اینجا با شما در میان بگذارم، هر دانشگاهی در ایران برای تدریس CV میدم برخوردی که میبینم واقعا برام ازار دهنده هست، من دانشگاههای ترکیه اسرار میکنن که تدریس کنم ولی کشور خودمو دوست دارم، حتی از روسیه و اتریش پذیرش دارم برا پوز و تدریس ولی میخام ایران باشم، در حالی که ایران برای حق التدریسی هم اشنا نداشته باشی راه نمیدن،. مطالب و برون دادهای شما رو تعقیب میکنم خیلی اموزنده و پر بار هستن. ممنون از وجود شما شما نعمتی هستین برای جامعه حقوق ایران.
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای هیات علمی شدن باید در فراخون شرکت کنید و ارسال cv فایده ندارد. ثانیا باید دکتری بگیرید بعد در فراخوان شرکت کنید. اگر خواستید در ایران کار کنید گلایه فایده ای جز اعصاب خوردی ندارد.

 16. عباس
  پاسخ

  سلام استاد گرانقدر،یک سوال داشتم خدمتتان، بنده وکیل دادگستری هستم میخواهم برای کارشناسی ارشد اقدام کنم بین حقوق خصوصی و تجارت بین الملل مردد هستم نمیدونم کدام میتواند در آینده شغلی بنده تاثیر بیشتری دارد؟لطفا راهنمایی بفرمایید وقت خود را در کدام رشته صرف کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق تجارت بین الملل ارجح است.

 17. fafa
  پاسخ

  باسلام
  من برا ۶ماه آینده ان شاالله میرم لندن.دوتا لیسانس دارم اقتصاد و حقوق،،شغلم هم کارمند گمرک.آقای دکتر من قصد دارم توی لندن واسه مستر حقوق تحارت بین الملل بخونم زبان انگلیسیم هم متوسطه
  لطفا منو ارهنمایی کنید که ایا راهم درسته و توی این ۶ماه چی بخونم
  من قصد دارم بعداز مستر برم سرکار
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر خوبی است. با جدیدیت دنبال کنید.

 18. مهسا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر میخواستم اگر میشه بهترین منابع رو برای زبان تخصصی آزمون ارشد تجارت بین الملل معرفی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام منبع خاصی اعلام نشده است ولی می توانید متون حقوق ۱ و متون حقوقی ۲ اینجانب را مطالعه کنید.

 19. نرگس
  پاسخ

  سلام جناب استاد شیروی
  ایتاد بنده در طی گذران ترمهای اخر کارشناسی میباشم .و همزمان در حال مطالعه برای کارشناسی ارشد حقوق خصوصی.
  ولی به شدت علاقه مند هستم به ادامه تحصیل به خارج از کشور در رشته تجارت بین الملل و از لحاظ ذاتی هم تجارت بیشتر با روحیاتم سازگار است.
  بنظر شما استرالیا مناسب است برای ادامه تحصیل؟
  کدام دانشگاهش مناسب تر است؟
  هزینه تحصیلش نسبت به ایران بیشتر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، استرالیا خوب است ولی هزینه آن زیاد است بهتر است روی کانادا فکر کنید یا روی کشورهای اروپایی که هزینه تحصیل خیلی کم و یا اصلا نیست.

 20. ملیکا
  پاسخ

  سلام،من امسال کنکور ریاضی ریاضی دادم و هدف اصلیم رشته ی حقوق تجارت هست،چه رشته ای الان بخونم مناسبه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید وارد رشته حقوق شوید و در کنکور انسانی شرکت کنید.

 21. سامان
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  ببخشید درست است که حقوق کسب و کار (business law) و حقوق تجارت (trade law) دو رشته مجزا هستند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله این دو مجزا هستند.

 22. رمیله
  پاسخ

  سلام استاد
  من لیسانس حقوق و فوق لیسانس حقوق بین الملل خود را از ایران گرفتم الان ساکن امریکا هستم اگر بخواهم برای دکترا حقوق تجارت بین الملل بخونم در چه کارهایی اینجا میتوانم استخدام بشوم و ایا چون مدارک قبلی ام را از ایران گرفته ام برای کار کردن من را میپذیرند ؟ایا امکان ورود به سازمان ملل متحد هست ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب خیلی سخت است که با این مدرک کار پیدا کنید. قبلا هم به شما سفارش کردم که لیسانس حقوق از امریکا بگیرید.

 23. ژاله مرادزاده
  پاسخ

  جناب دکتر شیروی گرامی
  باسلام و عرض ادب و احترام

  بنده یک خانم حدود ۵۰ سال سن با لیسانس زبان ادبیات فارسی علاقه مندم که ارشد تجارت بین الملل بخونم از ابتدا بسیار به رشته حقوق علاقه مند بودم اما الان نزدیک به بازنشستگی من هست هم علاقه وافر من به این رشته و هم ارتقاء شغلی بنده در زمینه کاری من را ترغیب به این ادامه تحصیل در این رشته کرده است. هم اکنون در یکی از شرکتهای نفتی مشغول کار می باشم و با موضوعات و مطالب حقوق تجارت تا حدودی آشنا هستم
  میخواهم کمی بنده را راهنمایی بفرمایید زبان انگلیسی من هم متوسط می باشد خودم برای پردیس دانشگاه تهران برنامه ریزی کردم آیا به نظر شما می توان قبول شد.
  آیا برای دانشگاه های خارج از ایران برنامه ریزی کنم زودتر به نتیجه می رسم یا خیر ؟
  البته پاسخ تان را تا حدودی حدس می زنم اما علیرغم همه اینها خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید
  چون اعتقاد دارم با توکل به خداوند بزرگ و با تکیه بر اراده و پشت کار هر کاری ممکن است!!!!

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چقدر عالی است که اهداف بلند دارید. نشان دهید که در هر سنی می شود بهترین دانشگاه ها رفت.

 24. محمد
  پاسخ

  سلام نمیدونم برا ارشد چی بخونم خودم تجارت بین‌الملل رو دوست دارم اما از آینده شغلیش بی اطلاع تورو خدا راهنماییم کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خوبه اگر قبول شوید یک دانشگاه خوب

 25. محمد
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  استاد ارجمند بنده کارمند سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بوده و دارای مدرک ارشد حقوق خصوصی هستم میخواستم راهنماییم کنین که کدوم رشته رو بخونم برای دکتری. ممنون میشم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق خصوصی چون پذیرش تجارت بین الملل خیلی کم است و امکان قبولی آن خیلی نیست.

 26. فرامرز
  پاسخ

  استاد ارجمند جناب دکتر شیروی
  بنده برای کنکور دکترای حقوق تجارت بین الملل کتاب های جنابعالی را تهیه کرده ام استدعا دارم چنانچه منابع دیگر را مفید می دانید نسبت به معرفی ان قبول زحمت فرمایید
  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مقالات هم بخوانید به خصوص در زمینه سرمایه گذاری

 27. وحید
  پاسخ

  باسلامواحترام خدمت استاد فرهیخته جناب دکتر شیروی
  بنده فوق لیسانس برق گرایش مخابرات از دانشگله شهید بهشتی هستم. تقریبا ۴ سالی است در فضای لجستیک بین الملل از زمان عقد قرارداد حمل کالا تا قبل تشریفات گمرکی مشغول به کارم و با توجه به علاقه ذاتی به مباحث حقوقی، تصمیم گرفتم، ادامه تخصیل در رشته خود را رها کرده و وارد فضای رشته حقوق شوم.
  لطفا بنده را از راهنمایی خود بی نصیب نگذارید تا بتوانم مسیر درست را انتخاب کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام می توانید برای افزایش اطلاعات خودتان یک ارشد حقوق تجارت بین الملل بگیرید که قبول شدن شما احتمالا در دانشگاه آزاد امکانپذیر باشد.

 28. شبنم دادپرور
  پاسخ

  جناب دکتر شیروی ضمن عرض سلام بنده ساکن کشور چین هستم و فارغ التحصیل رشته روابط بین الملل. همکنون استاد راهنمای بنده در دوره پست دکترا خواستند که سال آینده برای دانشجویان چینی و البته خارجی حقوق تدریس کنم. متاسفانه با توجه به رشته خودم که درواقع علوم سیاسی بوده و زیاد در زمینه حقوق بین الملل کارنکرده ام خواستم راهنمایی بفرمایید و چند کتاب معرفی کنید تا اطلاعاتم در این زمینه بیشتر شود. به کتابهای شما هم از اینجا دسترسی ندارم. لطفا هرکاری که لازم میدونید باید انجام بدم، برام بنویسید، آبروی یک کشور در خطره!ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به خدا من بیگناهم در اینکه آبروی ایران برود. حالا چه موضوعی را باید تدریس کنید؟ فارسی می خواهید تدریس کنید یا چینی یا انگلیسی؟ دنبال چه کتابی هستید؟ اگر دنبال کتاب چینی مناسب هستید تا برای شما از دوستان حقوقدان چینی کمک بگیرم.

 29. تیام
  پاسخ

  سلام استاد، استاد چرا سوالهای منو جواب نمیدید
  من میخوام وکالت بخونم اما نمیدونم واسه ارشد خصوصی بخونم جزا یا تجارت بین الملل به نظرتون اگه تجارت بین الملل بخونم با مدرک وکالت میشه بهتر از سایر رشته ها کسب درامد کرد ؟ کلا برای درامدزایی یک وکیل برای ارشد چه رشته ای رو بخونه بهتره؟
  امیدوارم جواب بدید چون خیلی سر درگمم و کسی رو ندارم راهنماییم کنه.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به علاقه اتان نگاه کنید. بلاخره همه این رشته ها خوب است. اگر بخواهید در آینده از ارشد خود در وکالت بهره مند شوید در مسایل جزایی بیشتر با پرونده های کیفری، در حقوق تجارت بین الملل با تجار و قراردادهای بین المللی و در حقوق خصوصی بیشتر قراردادهای و دعوی داخلی و حقوقی سروکار خواهید داشت.

 30. علی
  پاسخ

  سلام استاد محترم و گرامی. لیسانس زبان انگلیسی و حقوق دارم ارشد ح بین الملل پیام نور و جزا آزاد قبول شده ام ۴۲ ساله و دبیر آموزس وپرورشم میخواهم خود را بازنشسته کنم مرددم ارشد کدام رابخوانم تا بتوانم بعد جایی مشغول شوم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب بنظرم حقوق را ادامه بدهید بهتر است.

 31. ح.س
  پاسخ

  سلام استاد
  دنبال تهیه کتاب تجارت بین الملل حضرتعالی می باشم در سایت ها فروش کتاب وجود نداره، از کدوم انتشارات میشود تهیه کرد؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ناشر سمت است ولی در بیشتر کتابفروشیها که کتابهای دانشگاهی را می فروشند وجود دارد.

 32. شهرام
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی
  من دنبال چند کیس بودم که در زمینه حقوق بازرگانی بین الملل باشه و اختلافی باشه که بین شرکت هایی از دو کشور متفاوت اتفاق بیافتد مثلا در خصوص حمل کالا یا بیمه یا قرارداد خرید . ممنون میشم راهنماییم کنید .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب باید این مسایل را از لابلای کتابها و مقالات استخراج کنید.

 33. حسینی
  پاسخ

  با عرض سلام خدمت جناب اقای دکتر شیروی
  من دانشجوی رشته حقوق هستم و امسال قرار هست در ازمون کارشناسی ارشد شرکت کنم.به نظر شما من ح خصوصی بخوانم یا تجارت بین الملل…از نظر اینده شغلی کدام بهتر است …
  و اینکه زمان ازمون اردیبهشت ماه است …به نظر شما اگر از الان بخواهم خودم را برای ازمون تجارت بین الملل اماده کنم می توانم موفق شوم؟ باتوجه به اینکه سطح زبانم هم ضعیف است(در سطح اکثریت دانشجوها) اما توانایی یادگیری نسبتا بالایی دارم …به نظرتان در رسیدن به این مهم به مشکل بر میخورم؟لطفا مرا راهنمایی کنید…ممنونم از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب قبول شدن در تجارت بین الملل سخت تر و تعداد پذیرش خیلی محدود است ولی این رشته بنظرم از حقوق خصوصی بهتر است.

 34. علي
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرانقدر،بنده دانشجوی رشته فقه و حقوق دانشگاه شاهد هستم .
  امسال میخواهم برای مقطع ارشد در آزمون سراسری شرکت کنم.
  سؤالی که از حضور شما داشتم این بود که آیا میتونم با توجه به رشته کارشناسی خودم در رشته تجارت بین الملل در مقطع دکتری از دانشگاه های خارج پذیرش بگیرم و اینکه آیا با ارشد حقوق خصوصی میتوان برای دکتری تحات بین الملل أقدام کرد.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام کلا اخذ پذیرش دکتری مستقیم در بسیاری از دانشگاه ها امکانپذیر نیست و اگر دنبال خارج هستید از فوق شروع کنید

 35. احمد
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی
  استاد بنده لیسانس دریانوردی دارم و از همون ابتدایی تحصیل علاقمند به رشته حقوق تجارت بین الملل دارم،از نظر شما میتوانم وارد این رشته بشم یا نه؟لطفاً راهنمایی میفرمایید
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله برای افزایش اطلاعات خوب است اگر قبول شوید.

 36. forugh
  پاسخ

  باعرض سلام وادب خدمت شما استادگرامی،من لیسانس مهندسی بیوتکنولوژی دارم،ولی علاقه شدید به تجارت بین الملل دارم،آیامیتوانم برای ارشد وارد این رشته شوم؟ ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از جهت مقررات بله ولی اگر شما می خواهید حقوق بخوانید خب بروید لیسانس حقوق بخوانید که هم چیزی دستگیرتان شود و هم بتوانید از مدرکتان بعدا استفاده کنید. میانبر نداریم.

 37. حسن عرفانی
  پاسخ

  سلام استاد عزیز و مهربان.نمی گویم خسته نباشید .میگویم خدا قوت.خیلی ارزشمند است که یک استاد برای مردم اینقدر پاسخگو باشد .بابت کتاب تجارت بین الملل و حقوق نفت و گاز سپاسگذارم

 38. آرش
  پاسخ

  سلام آقای دکتر
  بنده لیسانس مهندسی نفت دارم و میخواهم ارشد حقوق تجارت بین الملل و دکترای حقوق نفت و گاز بخوانم و به وکالت و تجارت بین المللی بسیار بیشتر از مهندسی علاقه مندم.زبانم هم خوب است.
  به نظر شما بعد از گرفتن ارشد و دکترا میتوانم در زمینه ای که به آن علاقه مندم کار کنم؟
  عضو تیم حقوقی شرکت های نفت و گاز و یا هر کالای دیگری که بشود با آن تجارت کرد در اشلِ بین المللی
  ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر می خواهید حقوق بخوانید اول لیسانس حقوق بگیرید

 39. امير
  پاسخ

  سلام دکتر ..بنده دانشجوی ارشد بازرگانی بین الملل هستم .میخواستم درباره مزایا و معایب انکوترمز در بازارهای صادراتی ایران مقاله بنویسم.راهنمایی میکنید منبع انگلیسی و فارسی .با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اینکوترمز که معایب و مزایا ندارد. اینکوترمز یک باید در تجارت بین الملل است که نشان دهنده حقوق و تعهدات طرفین است که طرفین می توانند خلاف آن شرط کنند یا آن را با نیازهای خودش ان تطبیق دهند.

 40. رويا پورحسيني نژاد
  پاسخ

  علاقه ی زیاد به این رشته تجارت بین الملل دارم لیسانس حقوق هم دارم برای دکترا یه نظر شما در کدام دانشگاه درس بخوانم ممنونم از شما داستان شما راهم خواندم باسپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فعلا ارشد را بگیرید بعد فکر دکتری کنید. اگر ارشد دارید باید فعلا در خارج ادامه تحصیل بدهید که کشورهای صنعتی را پیشنهاد می کنم.

 41. المیرا
  پاسخ

  سلام آقای دکتر، من فوق لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم. الان قصد دارم برم ترکیه و ارشد تجارت بین الملل رو بخونم و اگه فرصت داشتم دکتراش رو هم بخونم به امید خدا. به نظر شما تصمیم درستی هست یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید لیسانس حقوق بخوانید.

 42. علی
  پاسخ

  سلام استاد،
  من کارشناسی مترجمی انگلیسی دارم، بنظرتون خوبه از ارشد حقوق تجارت بین الملل شروع کنم ؟ یا بهتره از اول و از کارشناسی شروع کنم؟
  در ضمن تمکن مالی برای ادامه تحصیل در این رشته چقدر اهمیت داره؟
  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ارشد حقوق بدون کارشناسی حقوق خیلی کمک به شما نمی کند

 43. فرشاد
  پاسخ

  استاد سلام
  کارشناسی حقوق هستم خواستم برای ارشد تجارت بین الملل را در استرالیا بخونم دانشگاه پیشنهادی شما چیه
  خیلی مچکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دانشگاه های اصلی استرالیا همه خوب هستند معمولا اسم دانشگاه همان اسم آن شهر است مثل دانشگاه آدلاید یا ملبورن یا سیدنی

 44. مهدی
  پاسخ

  باعرض سلام
  بنده یکی از دانشجویان دوره ارشد شما هستم و قصد شرکت در آزمون دکترا را دارم. اگر لطف بفرمایید و منابع آزمون رو معرفی کنید کمک بزرگی به اینجانب کرده اید
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، عزیزم چه گرایشی می خواهید شرکت کنید؟

 45. ابراهیمی
  پاسخ

  ضمن سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی جناب آقای دکتر شیروی :
  استاد گرامی بنده دانشجوی دکتری حقوق بین الملل عمومی هستم .حقیقتا تصمیم دارم تز دکتری را در این حوزه انتخاب کنم . حدود ۲۰ سال سابقه بیمه در شهرداری و بعنوان نماینده حقوقی در شهرداری مشغول بکار هستم و بنظر امکان ورود به خارج کشور حداقل برای درس خواندن در این حوزه برای بنده دور از انتظار است سن ام ۳۸ است اما چند سوال دارم جسارتا:
  ۱-برای تقویت زبان انگلیسی مرجع خاصی رو پیشنهاد می فرمایید در این حوزه چرا که فرمودید هم می بایست به زبان انگلیسی مسلط بود مخصوصا نوشتاری …..
  ۲- سایتهای مفید خارجی در این حوزه را لطف می فرمایید ؟
  ۳-با توجه به اینکه فرمودید هر کتابی را نباید خواند کتابهای فارسی زبان مفید در این خصوص را نیز بزرگواری میفرمایید بغیر از کتاب ارزشمندحضرتعالی ؟
  ۴-استاد عزیز پیگیر وکالت هستم که از شهرداری خارج شوم ایا در این حوزه تجارت بین الملل،در ایران از بابت کاری و بازار کاری خوب است ؟
  ۵- استاد گفته می شود که در آمریکا این رشته نامبر وان است و بنده بدلیل اینکه علاقمند نیستم در وزارت خارجه یا جایی که بکل دولتی است کار کنم آیا این رشته و تخصص نسبت به بقیه حوزه های حقوق بین الملل عمومی می تواند در بازار خصوصی در ایران نیاز بنده را مرتفع نماید ؟
  استاد در انتها بخاطر وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگزارم و امیدوارم بتوانم جبران نمایم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- برنامه خاصی را پیشنهاد ندارم ولی تأکید می کنم که زبان نقش اصلی را دارد. ۲- سایتهای زیادی است مثل سایت سازمان تجارت جهانی، سایت انسیترال سایت دانشگاه پیس ۳- خب باید خودتان جستجو کنید. با خواندن یک فصل یا یک قسمت می توانید بفهمید که چقدر طرف دقیق است. ۴- باید کار بلد باشید صرف مدرک یا پروانه وکالت کافی نیست. به هر حال حقوق تجارت بین الملل را همه شرکتهایی که با خارج مراوده دارند نیاز دارند.

 46. سحر
  پاسخ

  سلام‌استاد خسته نباشید .من برای اینکه بخواهم دکترا تجارت بین الملل رو خارج از کشو بخونم ۱:کدوم کشورا میتونم برم ؟۲:و اینکه اگه فارغ التحصیل از هر دانشگاهی باشم در مقطع فوق مشکلی نداره برای رفتن به خارج!؟۳:و واسه مقاله که بخوام بنویسم در چه موضوهایی باشه بهتر است یعنی نتیجه مطلوب تری داره!؟
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر کشوری که بتوانید پذیرش بگیرید، زبان ان کشور را بلد باشید و پول آنجا را داشته باشید.

 47. مهسا
  پاسخ

  سلام
  ببخشید من یکی از استادهام بهم گفته انواع قرادادهای تجاری و بین المللی رو بگو

  هر چی تحقیق کردم انواعش رو پیدا نکردم میشه کمکم کنید?

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به فصل دهم کتاب حقوق نفت و گاز اینجانب مراجعه کنید.

 48. حسن عرفانی
  پاسخ

  سلام جناب استاد ،با سپاس از تلاش شما.بنده در امسال تجارت بین الملل بصورت پردیس قبول شدم.سوالم این بود تفاوت مدرک پردیس با مدرک خود دانشگاه چیست.از طرف دیگر بنده کارشناس حقوقی بانک هستم چگونه بین شغل و رشته ام ارتباط برقرار کنم که تجربه و تحصیل توام بشه؟ با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی دانم که آیا در مدرک چی می نویسند.

 49. نرگس غلامي
  پاسخ

  سلام جناب دکتر.من دانشجوی ارشد حقوق بین الملل هستم.من واقعا نمیدونن وقتی فارغ التحصیل شدم کجا باید درزمینه رشته تحصیلی خودم مشغول به کاربشم.مدتهاست که دارم تحقیق میکنم ولی به نتیجه ای نرسیدم.چون به هیچ عنوان نمیشه باوضعیت ایران دروزارت امورخارجه ویاسفارتخانه ها مشغول به کارشد.استاد من باید چکارکنم پیش کی باید برم.چطورمیشه وارد بازار کارشم.استاد منو راهنمایی کنید خواهش میکنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام سعی کنید با تکیه بر کارشناسی فعالیتهای حقوقی انجام دهید. شاید بتوانید در مسایل تجاری بین الملل ورود پیدا کنید.

 50. رامین
  پاسخ

  سلام جناب دکتر . میتونید لطفا کتابی مفید راجع به تجارت به زبان انگلیسی شبیه کتاب خودتون که تو ایران هم موجود باشه رو معرفی کنین .و آیا کتاب اشمیتوف برای یک فرد که میخواد تجارت بدونه مفیده . با تشکر از فرصتی که ایجاد کردین.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر بتوانید نسخه انگلیسی کتاب اشمیتوف آن هم چاپ جدید را مطالعه کنید خیلی خوب است چون ترجمه فارسی آن از نسخه قدیمی آن کتاب است و خوب هم ترجمه نشده است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *