تجارت غیر منصفانه از طریق دامپینگ و شیوه مقابله با آن در سازمان تجارت جهانی

دکتر عبدالحسین شیروی؛ استاد دانشگاه تهران – مهشید جعفری هرندی  

سازمان تجارت جهانی یک سازمان بین‌المللی است که قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می‌کند. کاهش تدریجی نرخ های تعرفه‌ای و رقابت در بازارهای صادرات و بازار داخلی در کنار مزایای بسیار خوب خود، ‌مشکلاتی را نیز برای صنعت کشورها به همراه خواهد داشت. این خطرات مربوط به رقابت غیر منصفانه دامپینگ و پرداخت یارانه به محصولات صادراتی است. در راستای این رقابت‌های غیر منصفانه سازمان بر آن شد تا قواعدی را برای مقابله با این رویه‌های غیر منصفانه ایجاد کند، «موافقت ضد دامپینگ سازمان تجارت جهانی» که یکی از موافقت ‌نامه‌های کالایی وابسته به گات ۱۹۹۴ است، برای مقابله با رقابت غیر منصفانه تنظیم شده است. زمانی می‌توان پنداشت که یک محصول دامپ شده است یعنی وارد جریان داد و ستد تجاری کشور دیگر به ارزشی کمتر از ارزش عادی محصول گردیده که بهای صادرات محصول صادر شده از یک کشور به کشور دیگر در جریان معمولی تجارت، ‌از قیمت محصول مشابه که جهت مصرف در کشور صادر کننده در نظر گرفته شده، ‌کمتر باشد. هر چند قواعد موافقت‌نامه ضد دامپینگ از نقاط قوت بسیاری برخوردار است، اما در مواردی نیز دچار ضعف است. در مقاله حاضر ضمن بیان اصول کلی این موافقتنامه، نقاط ضعف آن در زمینه‌های مفهوم دامپینگ، بهای صادرات، ‌مقابله با طفره فریبکارانه و عدم تعیین مدت تجدید نظر در خصوص عوارض وضع شده ضد دامپینگ بررسی شده است.

واژگان کلیدی

دامپینگ، سازمان تجارت جهانی، رقابت غیر منصفانه، موافقت‌‌نامه ضد دامپینگ.

متن کامل مقاله    pdf1

 

 1. فاطمه
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد محترم
  موضوع پایان نامه من در مورد دامپینگ است لطف می کنید عنوان چند کتاب در مورد دامپینگ برای من بفرستید . ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به پایان نامه ای که تحت نظر اینجانب در پردیس قم دفاع شده است و یک نسخه آن در کتابخانه دانشگاه تهران است مراجعه کنید.

 2. لاله
  پاسخ

  سلام خسته نباشد استاد در صورت امکان چند موضوع در مورد دامپینگ برای پایان نامه به من پشنهاد بدین متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای پیدا کردن یک موضوع برای دامپینگ باید به کارهای قبلی مراجعه و اگر توانستید یک موضوعی که کمتر کار شده و منابع در اختیار است انتخاب کنید.

 3. شهاب الدین
  پاسخ

  سلام, متشکرم استاد.

 4. شهاب الدین
  پاسخ

  سلام استاد خواهش میکنم لطف کنید مقاله که در مورد دامپینگ نوشتین برای استفاده قرار بدین با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مقاله دامپینگ حالا قابل دانلود هست و می توانید آن را دانلود کنید.

 5. شهاب الدین
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد بزرگوار.می خواستم بپرسم جه زمانی مقاله شما در مورد دامپینگ به طور کامل روی سایت شخصی شما قابل استفاده می باشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، انشا الله به زودی انجام می شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *