تنظیم قرارداد داورى با توجه به قانون داورى تجارى بین‏ المللى ایران

دکتر عبدالحسین شیروی استاد دانشگاه تهران

اولین قانون داورى تجارى بین‏ المللى در ایران در سال ۱۳۷۶ به تصویب قوه مقننه رسید. تا قبل از تصویب این قانون داورى تجارى بین‏المللى تابع مقررات عام داورى منعکس در قانون آئین دادرسى مدنى بود )مواد ۶۳۲ تا ۶۸۰). قانون داورى تجارى بین‏المللى ایران قدمى است به جلو در جهت اعتبار تقویت داورى تجارى بین‏المللى و محدود کردن دخالت دادگاه‏ها در آراء داورى است. با اینکه این قانون از قانون نمونه آنسیترال شدیدا متأثر است ولى مقرراتى در آن وجود دارد که بعضا با مقررات قانون نمونه آنسیترال هماهنگى ندارد. مشکلاتى که این قانون در عمل براى تجار بین‏المللى ایجاد خواهد کرد دو نوع است. نوع اول از مشکلات این قانون به تنظیم ناقص و غیر دقیق قرارداد داورى یا ناشى از مقررات تکمیلى آن است که این مقاله در صدد است تا در جهت حل این مشکلات  راهکارهایى را نشان دهد. نوع دوم از مشکلات ناشى از اقتباس ناقص و غیر استاندارد مقررات قانون نمونه آنسیترال است که باید در یک مقاله جداگانه مورد بررسى قرارگیرد.

بنابراین این مقاله کوشش دارد تا بیان کند که چه مطالبى باید در تنظیم قرارداد داورى ملاحظه شود تا طرفین بتوانند از امتیازات این قانون بهره‏مند شوند. به عبارت دیگر قرارداد داورى باید چه شروط و محتوایى داشته باشد تا در ایران مورد شناسایى و قابل اجرا باشد. براى اینکه طرفین یک قرارداد تجارى بتوانند از مزایایى این قانون بهره‏مند شوند باید قرارداد داورى خود را مطابق با این قانون تنظیم کنند. مطالب این مقاله در چهار بخش بیان شده است. در بخش اول شرایطى که قبل از تنظیم سند باید رعایت شود مورد بررسى قرارگرفته است. قسمت دوم به شکل و فرمت قرارداد داورى مى‏پردازد. بخش سوم در صدد بیان شرایط لازمى است که باید در قرارداد داورى پیش بینى شود تا قرارداد داورى آنها در ایران مورد شناسایى و قابل اجرا باشد. در قسمت چهارم مقررات تکمیلى قانون داورى تجارى بین‏ المللى بیان شده تا در صورتی که این مقررات تکمیلى با خواست و یا نیاز طرفین مطابق نباشد خلاف آن در قرارداد داورى پیش‏بینى‏گردد.

متن کامل مقاله  pdf1

 1. محمد
  پاسخ

  با سلا خدمت استاد عزیز من با دوستم در حال ترجمه کتابی هستیم خوشحال میشوم از راهنماییهای شما بهره مند شوم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چه کمکی می توانم بکنم؟

 2. ناهید
  پاسخ

  با عرض تبریک فرارسیدن سال جدید خدمت استاد..استاد ما همچنان منتظر خبر چاپ کتاب داوری هستیم لطفا این عیدی رو از ما دریغ نکنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام با این که کتاب منتشر شده سال ۱۳۹۱ است ولی سال ۱۳۹۱ نیز تمام شد و هنوز کتاب از چاپخانه اذن خروج نگرفته است. امیدوارم مشکلات کشور در سال جدید کمتر شود که یک کتاب مجبور نباشد اینقدر انتظار بکشد.

 3. راحله
  پاسخ

  با سلام و احترام
  آقای دکتر ببخشید میشه موارد زوال قرارداد داوری بین المللی رو بفرمایید.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به کتاب داوری اینجانب که بزودی توسط سمت منتشر می شود مراجعه کنید

 4. ناهید
  پاسخ

  سلام دکتر ..انشااله کتاب داوری تجاری بین المللی رو برا چه مدت دیگه وعده میدین

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به ناشر ارتباط دارد ولی آنها قول داده اند که قبل از پایان سال منتشر شود.

 5. ناهید
  پاسخ

  باسلام..با توجه به سابقه داوری در نظام بین الملل دغدغه های اساسی این مرجع جایگزین دادگاهها جیست

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به کتاب داوری تجاری بین المللی که بزودی چاپ می شود یا سایر نوشته های موجود در داوری مراجعه کنید. امکان توضیح آن در چند جمله نیست.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *