برخی از نکات مهم در تنظیم قراردادهای بین‌المللی

دکتر عبدالحسین شیروی استاد دانشگاه تهران

یکی از مباحث بسیار مهم در تجارت بین‌الملل تنظیم و انعقاد قراردادهای تجاری بین‌المللی است. قراردادهای تجاری بین‌المللی متضمن سه اصطلاح “قرارداد”، “تجاری” و “بین‏المللی” است. قرارداد به توافقی الزام آور اطلاق می‏شود که روابط دو یا چند طرف را تنظیم می‌کند. این روابط می‏تواند در زمینه خرید و فروش، اجاره، رهن، ضمانت، اعطای تسهیلات مالی و امثال آن باشد. قرارداد تجاری به آن دسته از قراردادها اطلاق می‏شود که برای مقاصد کسب و کار و رفع نیازهای تجاری منعقد می‏شود. قراردادهایی که برای رفع نیازهای شخصی منعقد می‏شود قراردادهای مصرف کننده نامیده شده و از حیطه بحث خارج است. شایان ذکر است که در اینجا قراردادهای تجاری در مقابل قراردادهای مدنی – به نحوی که در برخی از نظام‏های حقوقی مثل فرانسه تمایز پیدا کرده است – قرار ندارد و بنابراین اگر قراردادی برای مصارف شخصی و خانوادگی نبوده و هدف از انعقاد آن کسب و کار و تحصیل درآمد باشد، مشمول قراردادهای تجاری است. قید بین‏المللی مبین این امر است که طرفین قرارداد در فراسوی مرزها با یکدیگر معامله می‏کنند و یا مقرر است که قرارداد در فراسوی مرزها به اجرا درآید. قراردادی که در داخلی مرزهای یک کشور منعقد و اجرا می‏شود، قرارداد داخلی تلقی شده و از حیطه بحث خارج است.

متن کامل مقاله  pdf1

 1. سمیه
  پاسخ

  سلام جناب دکتر خسته نباشید بنده علاقه مندم که در زمینه قراردادنویسی به زبان انگلیسی تخصصی کارکنم ممنون میشم که منابع معتبر داخلی یا خارجی که امکان تهیه را داشته باشم معرفی کنید تا بتونم با انواع قراردادهای بین المللی آشنا بشم.باتشکر از پاسخگویی دلسوزانه شما استاد بزرگوار

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای قرارداد نویسی باید قرارداد خوانی کنید با دوستانتان مباحث کنید

 2. سولماز
  پاسخ

  سلام آقای شیروی وقتتون بخیر. من دانشجوی رشته حقوق هستم میخواستم درمورد الزامات حاکم بر قراردادهای تجاری و مدنی بین المللی تحقیق کنم و بعد سمینارشو اراعه بدم اما متاسفانه اطلاعات زیادی ندارم و دفعه اوله ک میخوام خودم تحقیقو انجام بدم یعنی از کافی‌نت و.. نگیرم میشه لطفکنید بهم بگین اولا تحقیقو چطوری و با چ شیوه و روندی پیش ببرم ممنون میشم جواب بدید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، الزامات یعنی چه؟ اول باید عنوان را تحلیل کنی که منظور چی است و بعد برای آن جستجو کنی. الزامات قانونی، الزامات قراردادی یا چیز دیگری؟

 3. نوروری
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکتر وقتتون یخیر دانشجوی کارشناسی هستم میخواستم در مورد اعتبار شرط معافیت در قراردادهای بیمه در تجارت بین الملل از چه منبع هایی استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بیمه بیشتر یک مبحث تطبیقی است باید کشوری را انتخاب کنید مثل انگلستان و این شرط را به صورت تطبیقی در حقوق ایران و انگلستان بررسی کنید.

 4. علیرضا.م
  پاسخ

  سلام استاد عزیز

  بنده دانشجوی کارشناسی پردیس فارابی دانشگاه تهران هستم

  استاد میخواستم در زمینه انواع قوانین بین المللی حاکم بر قرارداد های تجاری اطلاعات کسب کنم
  آیا در رابطه با این موضوع و همچنین شیوه تنظیم قرارداد های بین المللی کتاب تجارت بین الملل شما به بنده کمک میکنه؟
  ممنون میشم به بنده این مسئله رو اطلاع بدید
  سالم باشید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، کتاب حقوق تجارت بین الملل و کتاب بی او تی و کتاب نفت و گاز هست که می توانید مراجعه کنید.

 5. محمدعلی کیومرثی
  پاسخ

  با سلام
  لطفا در مورد زبان قراردادهای تجاری و حاکمیتی با در نظر گرفتن آپین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافقهای بین المللی اظهار نظر بفرماپید.با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سوال را متوجه نشدم. آن آیین نامه خیلی قدیمی است و عملا کنار گذاشته شده است.

 6. مهدی
  پاسخ

  سلام
  سوالی داشتم از حدمتتون
  ایا در داوری بین المللی ما قسمتی تحت عنوان (تاکید میکنم)انواع قراردادهای داوری بین المللی داریم یا خیر ؟
  لطفا در صورت وجود داشتن منبع یا کتاب یا سایت معرفی بفرمایید ؟
  ممنون وسپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بلاخره می توان قراردادهای داوری را دسته بندی کرد. منابع خاصی ندارد کتب و مقالات داوری می تواند کمک کنند.

 7. رامین
  پاسخ

  با سلام خدمت جناب دکتر شیروی

  بنده کاشناس رشته حقوق هستم و آگاهی نسبی به زبان انگلیسی دارم، علاقمند به ترجمه قرارداد ها و مکاتبات بین المللی هستم، از حضرت عالی تقاضامندم که کتاب و منبع مفیدی به من معرفی نمایید تا هم به روش و شیوه ترجمه قرردادهای بین المللی مسلط شوم، و هم کتابی که باعث افزایش سطح آگاهی بنده از نکات و روشهای کلی قراردادهای بین المللی شود،،، در آخر آیا شما توصیه به ادامه تحصیل در این رشته میکنید یا نه؟
  از لطف حضرت عالی سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام کتاب حقوق تجارت بین الملل را خوب مطالعه کنید که با اصطلاحات مربوط آشنا شوید.

 8. حمید محمدی
  پاسخ

  ممنون و تشکر از نشر مقاله مذکور
  جناب آقای دکتر بعنوان یک مبتدی قصد دارم در خصوص قراردادهای تجاری بین المللی تحقیقاتی با گرایش لحاظ تکنیکها و نکات پیشگیرانه نقض تعهدات داشته باشم لطفا چند توصیه و نکته مهم و ارزنده به من بفرمایید.خصوصا اینکه از چه منابع خارجی استفاده کنم و حاضرم بابت لطفی که خواهید نمود چنانچه بتوانم برای انجام پاره ای از تحقیقات و فعالیتهای علمی حضرت عالی مفید باشم انجام وظیفه نمایم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، توصیه می کنم که کتاب قراردادهای بی او تی که در سال ۱۳۹۴ توسط میزان منتشر شده است را به عنوان یک قرارداد سنگین بین المللی مطالعه کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.