خیار تعذر تسلیم در فقه امامیه


دکتر عبدالحسین شیروی استاد دانشگاه تهران

حق فسخ به استناد تعذر تسلیم در کتب فقهاء از قدیم الایام به صورت پراکنده دیده می‌شود ولی برای اولین بار در فقه امامیه شهید اول در کتاب لمعه “خیار تعذر تسلیم” را در عداد سایر خیارات و به عنوان دوازدهمین خیار مطرح کرده است. فقهای بعدی از این ابتکار شهید آنچنان که باید استقبال نکرده و این خیار همچنان مهجور باقی ماند. با این حال استناد به تعذر تسلیم در موارد پراکنده ادامه پیدا کرد ولی مانند سایر خیارات مستقلا مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار نگرفت. این مقاله در صدد است اولا بیان نماید که در چه مواردی در فقه امامیه به خیار تعذر تسلیم استناد شده است، ثانیا چرا تعذر تسلیم باعث انفساخ و بطلان عقد نشده و به خیار فسخ منجر می‌شود، و ثالثا آیا خیار تعذر تسلیم یک خیار مستقل در عرض سایر خیارات می‌باشد یا نه.

واژگان کلیدی: خیار تعذر تسلیم؛ خیار تخلف شرط؛ فسخ؛ خیار اشتراط؛ فقه امامیه؛ خیار عدم وفاء به عقد

متن کامل مقاله pdf1

 1. معنی کلمه
  پاسخ

  ممنون عجب مطلب خوبی

 2. زين العابدين
  پاسخ

  از این که واضح ننوشته بودم عذرخواهی میکنم.
  در انتهای مقاله در قسمت نتیجه سطر۴ ،اختیار فسخ عقد أصولا در مواردی مطرح می شود که تداوم منطقی وعقلایی است در حالیکه غیر منطقی نوشته شده و به نظر می اید کلمه غیر اضافی است.
  أرادتمند شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   بله به جای «عقد» اشتباهی «غیر» تایپ شده است. ممنون

 3. زين العابدين
  پاسخ

  سلام استاد
  مقاله شما را به دقت خواندم وبرأی فردا قرار است خیار تعذر از تسلیم را در کلاس مطرح کنم که در واقع خلاصه ی بحث مقاله شما خواهد بود .
  از مطالب بسیار مفیدی که به راحتی در اختیارم قرار داده بودید متشکرم
  فقط مطلبی بود که در سطر۴ خلاصه مطالب أورده بودید به نظرم رسید که کلمه بی در این جمله اضافه می نماید و منظور شما همان طور که در اوائل مقاله مطرح فرموده بودید این بود که اختیار فسخ عقد أصولا در مواردی مطرح می شود که تداوم عقد منطقی وعقلایی باشد است.
  باتشک

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، متوجه اشکال نشدم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *