دلایل استفاده از قراردادهای بی.او.تی و نقش دولت در موفقیت این پروژه‏ها

دکتر عبدالحسین شیروی استاد دانشگاه تهران

در پروژه های بی او تی (BOT) دولت سرمایه پذیر به کنسرسیومی متشکل از شرکت های خصوصی امتیاز می دهد تا ضمن تأمین منابع مالی مورد نیاز، یک پروژه عمرانی را طراحی، ساخته و برای مدت معینی مورد بهره برداری قرار دهد.  عمده ترین دلایل استفاده از بی او تی عبارتند از هدایت سرمایه های بخش خصوصی به طرف طرح های زیر بنایی اقتصادی، جذب سرمایه های خارجی، سرازیر کردن تکنولوژی و فنآوری نوین به سوی کشور و استفاد از مدیریت کارآمد برای اداره و بهره برداری از پروژه های زیربنایی با توجه به این که این پروژه ها در بخش دولتی قرار دارد. ورود بخش خصوصی در این حیطه مستلزم همکاری دولت سرمایه پذیر می باشد. دراین مقاله کمک ها و همکاری دولت سرمایه پذیر در توفیق قراردادهای بی او تی مورد بررسی قرار می گیرد.

کلید واژه: قراردادهای ساخت، بهره برداری و انتقال، قراردادهای بی.او.تی، پروژه های بی او تی، خصوصی سازی، همکاری دولت، تأمین مالی پروژه ها، پروژه های زیر بنایی

متن کامل مقاله pdf1

 1. سید محمد
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما، من دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مدیریت ساخت هستم، موضوع پایان نامم قراردادهای بی او تی هست.با توجه به گرایش عمران رو چه موضوعی از قراردادهای بی او تی متمرکز بشم بهتره؟؟؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بروید و کتاب قراردادهای بی او تی را تهیه و مطالعه کنید و خودتان تصمیم بگیرید که کدام قسمت بیشتر آمادگی دارید که بیشتر کار کنید.

 2. رضا معین
  پاسخ

  سلام استاد فرزانه جناب اقای دکتر شیروی بنده کارشناس ارشد حقوق عمومی و دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی هستم تمایل زیادری به ادامه تحصیل در دوره دکتری در گرایش نفت و گاز دارم لفا بنده رو راهنمایی بفرمایید که ایا می توانم ادامه دهم یا خیر. در حوزه ترجمه مقالات هم بسیار مشتاق هستم همکاری هایی با حضرتعالی داشته باشم لطفا کمکم کنید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله می توانید شرکت کنید. در مورد ترجمه مقالات نیز تقاضای خود به ایمیل معرفی شده ارسال کنید.

 3. لاله حافظي
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید، با توجه به چکیده مقاله جنابعالی متاسفانه دریافت متن کامل مقاله برای اینجانب مقدور نگردید. خواهشمند است در صورت صلاحدید متن مقاله را برای اینجانب ارسال نمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام و ضمن تشکر به خاطر تذکر شما، مشکل رفع شد و می توانید متن مقاله را از سایت دانلود کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.