تحصیل در خارج

دیروز یکی از دانشجویانم زنگ زد و گفت که از کشور نیوزلند پذیرش گرفته و جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری عازم آن کشور می­باشد. بیشتر از این خوشحال شدم که توانسته بود بورس (fund) بگیرد و مبلغ آن نیز کاملا کفایت هزینه ­های دانشگاه و خرج و خوراک وی را می­کند. وی دانشجویم در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی بود که در همین رشته نیز تصمیم دارد ادامه تحصیل دهد. در دو دهه گذشته، تعداد زیادی دانشجو در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کرده و جذب هیأت علمی دانشگاه­های کشور شده­اند. سهم حقوق جزاء و جرمشناسی از این فارغ التحصیلان به شدت کم بوده و کشور شدیدا به خدمات آنها نیاز دارد. برای مثال، اساتیدی که بتوانند متون حقوقی به زبان انگلیسی را در رشته حقوق جزا و جرمشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کنند، بسیار اندک هستند و کلیه دانشگاه­ها حتی دانشگاه­های مادر از این کمبود رنج می­برند.

به دلیل این ضعف، اولین تلاشم تألیف کتاب متون حقوقی (۲) بود که در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی نوشته شد و مورد استقبال دانشجویان قرارگرفت و تا کنون به چاپ­های متعدد رسیده است. این کتاب برای دانشجویان به خصوص دانشجویانی که تمایل دارند در زمینه حقوق جزا و جرمشناسی ادامه تحصیل دهند، قابل استفاده است و مطالعه آن را به کلیه دانشجویان توصیه می­کنم. دومین تلاش، قبول تدریس متون حقوقی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی در پردیس قم بود که سالها ادامه پیدا کرد که از پرتو آن با دانشجویان بسیار نازنینی آشنا شدم که یکی از آنها همین دانشجو است. هرچند تدریس درس متون حقوقی آن هم در رشته دیگری بسیار سخت است، تدریس آنرا قبول کردم که به حمد اله سالها با موفقیت انجام گرفت. البته پیشنهاد تدریس در مقطع دکتری آن را هرگز قبول نکردم و از تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز بازماندم. امیدوارم دانشجویان بیشتری بتوانند از کشورهای انگلیسی زبان فارغ التحصیل شده و جذب دانشگاه­ها شوند و این ضعف را جبران کنند.

معمولا اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشورهای توسعه یافته مشکل است و گرفتن بورس بسیار مشکل­تر؛ اما تجربه این دانشجو نشان داد که کار نشدنی نیست و همواره امکان آن وجود دارد، فقط باید همت کرد و تلاش نمود. ممکن است کسانی نیز باشند که به شما مجانا مشاوره بدهند و شما نباید هرگز خود را از مشاوره رایگان آنها محروم کنید. آنها ممکن است مشغله داشته باشند، ولی از دادن مشاوره مضایقه نخواهند کرد. متأسفانه بسیاری بلد نیستند که مشاوره بگیرند و از راهنمای­های مشفاقانه افراد مجرب و صادق بهره­مند شوند. در اکثر موارد، افراد مطلع و دلسوز بدون ناراحتی به دیگران مشاوره مجانی می­دهند که تنها عده خاصی توفیق آن را می یابند که از آن نعمت برخوردار شوند. بنظرم بیش از این که افراد طرف مشاوره از دادن مشاوره صادقانه و مشفقانه مضایقه کنند، خود افراد هستند که به دلایل متعدد از کسب مشاوره امتناع کرده و خود را محروم می­کنند. به هر حال پند زیر را از حافظ که او نیز از پیر خود فراگرفته آویزه گوشتان قراردهید.

نصیحتی کنمت یاد گیر و در عمل آر          که این حدیث ز پیر طریقتم یادست

غم جهان مخور و پند من مبر از یاد             که این لطیفه عشقم ز ره روی یادست

 رضا به داده بده وز جبین گره بگشای         که بر من و تو در اختیار نگشادست

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد           که این عجوز عروس هزاردامادست

 1. فائزه
  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر شیروی
  میخواستم بپرسم اگر کارشناسی ارشد تجارت بین الملل از دانشگاه مجازی فارابی(با مهر دانشگاه تهران)بگیریم بامعدل بالا و در طول تحصیل مقاله های خوبی ثبت کنیم و سطح زبانمون بالای ۷ باشه امکان گرفتن فاند از دانشگاه های کشورای دیگه هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، با این اوصاف بله احتمالش هست ولی تحقق این موارد سخت است مثل مقاله

   • فائزه
    پاسخ

    ممنون از پاسخگوییتون
    این که کارشناسی من ناپیوسته بوده یعنی کاردانی حقوق ثبت با معدل ۱۷و۲۵ صدم از دانشگاه علمی کاربردی و کارشناسی حقوق ثبت بامعدل ۱۸و ۱صدم ازدانشگاه آزاد هستش مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟ یعنی فقط مدرک ارشدم رو میسنجن؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام بلاخره این نوع درس خواندن برای یکسری اهداف مناسب نیست خودتان هم می دانید. مثلا هیئت علمی یا گرفتن پذیرش یا پیدا کردن شغل های رسمی دولتی.

     • فائزه

      ممنون از پاسخگوییتون استاد ارجمند

 2. صادقی
  پاسخ

  سلام‌جناب استاد
  من اهل افغانستان هستم در افغانستان کارشناسی رشته الاهیات خواندم و در تهران ارشد روابط بین الملل و من زبان بلد نیستم آیا امکان قبول شدن در مصاحبه دکترا هست یا خیر و دیگر اینکه به نظر شما دکترا الاهیات بخوانم یا روابط بین الملل

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام منظورتان اخذ پذیرش از خارج بدون اینکه زبان بلد باشید؟ خب پس آنجا می خواهید بروید چکار انجام بدهید؟ بهتره هر کشوری می خواهید بروید حتما زبان انجا را مسلط باشید و الا صدمه می بینید.

 3. آرش
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  ایا در سایر کشورها هم مانند ایران ورود به مشاغل حقوقی صرفا با داشتن لیسانس حقوق امکان پذیر هست؟ یا با ارشد حقوق هم می توان وارد مشاغل حقوقی مانند وکالت شد؟ مثلا در کشور کانادا

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معمولا با لیسانس است.

 4. علی
  پاسخ

  درود استاد معزز
  بنده ارشد حقوق نفت و گاز فارابی هستم برای دکتری همین رشته پردیس کیش دعوت به مصاحبه شدم ام علاقه ام رشته حقوق تجارت و سرمایه گذاری بین المللی است(تجارت بین الملل) است بنظر شما با۳۵سال سن آیا حقوق نفت خودگردان کیش ادامه بدهم یا بخونم برای ح تجارت روزانه تهران برای سال بعد؟
  کدام گرایش کاربردی تر است در دکتری با ارشد نفت و گاز؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   درود، اگر مشکل پولی دارید که برای سال بعد بخوانید که روزانه قبول شوید یا تجارت بین الملل یا نفت و گاز

 5. Samora
  پاسخ

  سلام استاد
  من دانشجوی شما در مقطع ارشد رشته حقوق اقتصادی در پردیس فارابی بودم.
  استاد برای اپلای در مقطع phd، الزاما می‌بایست رشته‌های مرتبط با ارشدم را اپلای کنم درسته؟
  (از نظر شانس بیشتر برای ادمیشن)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معمولا دانشگاه ها مستقیم برای دکتری پذیرش نمی دهند ولی خیلی هم آنها فرق نمی گذارند در گرایش.

   • Samora
    پاسخ

    ممنونم
    استاد پس پوزیشن‌های دکتری که اعلام می‌شود در دانشگاه‌ها مگر پذیرش مستقیم دکتری نیست؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     بستگی دارد کجا شما فارغ‌التحصیل شده باشید و نمرات شما به چه نحوی باشد

 6. حسام ایراندوست
  پاسخ

  درود آقای شیروی یک سوال داشتم ، من بعضا می‌خونم چون تو کشور های نفتی ، قیمت نفت میره بالا اینها میتونن پروژه‌های عمرانی رو سریع تر اجرا کنن . خواستم بدونم مگر کشور هایی که درآمد شون با مالیات هست نمی تونن پروژه عمرانی همانند اونا انجام بدن ؟؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   درود، نفت و گاز ثروت طبیعی و خدادادی است که با زحمت اندکی به ثروت بزرگی منجر می شود و مسلما کسانی که این نعمت را دارند می توانند آن را در طرحهای عمرانی و مولد بکار گیرند. ولی نفت همانند پول هنگفتی است که از پدر به ارث می رسد و ورثه قدر آن را نمی دانند و نابودش می کنند. این قصه ما است.

 7. Maryam
  پاسخ

  سلام استاد وقت بخیر.بنده لیسانس حقوق از دانشگاه دولتی زنجان دارم با معدل ۱۹.۵ (رنک یک بودم) و کارشناسی ارشد گرایش حقوق جزا و‌جرمشناسی از دانشگاه تهران با معدل ۱۸.۵ پایه زبان قوی دارم البته هنوز امتحان تافل ندادم اما با توجه به سطح زبان انگلیسیم فکر میکنم نمره بالایی بیارم.هنوز مقاله ای در نشریات خارجی ندارم(و نمیدونم چقدر برای پذیرش تاثیر داره) اما سابقه کار پژوهشی به عنوان پژوشگر داخل کشور دارم.آزمون وکالت هم قبول شدم. دارای رتبه در المپیاد حقوق هم هستم. سوالی که از جنابعالی داشتم اینه که به نظر شما چقدر شانس پذیرش در دانشگاه های کشور های انگلیسی زبان (همراه با فاند) در مقطع دکتری حقوق جزا و‌جرمشناسی دارم؟ سوال دوم این هست که با توجه به علاقه زیادی که من به خود مطالعات جرمشناختی دارم، آیا گرایش جداگانه ی جرمشناسی در این دانشگاه ها ارائه میشه و شرایط پذیرش چطوریه؟ آیا نسبت به خود دکترای حقوق راحت تره پذیرش در این‌ گرایش؟ در مورد سوال دوم کدوم دانشگاه هارو‌پیشنهاد میفرمایید؟
  متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اخذ پذیرش در دوره دکتری با فاند سخت است ولی تلاش کنید روزمه نسبتا خوبی دارید. ۲- گرایش بنظرم تأثیری ندارد.

 8. مهتاب
  پاسخ

  سلام وقت بخیر میشه بفرمایید جناب دکتر که با مدرک ارشد حقوق جزا و جرم شناسی ،مهاجرت به کدوم کشورها برای تحصیل مقطع دکتری امکانپذیر هست؟به چه زبانی تدریس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مهاجرت یا رفتن برای تحصیل؟ اگر دنبال تحصیل هستید طبیعی است ابتدا پذیرش بگیرید. در بسیاری از دانشگاه ها مستقیم پذیرش دکتری نمی دهند به هر حال باید نمره زبان داشته باشید، پول و بعد تقاضای پذیرش و اگر در دوره دکتری نشد برای ارشد دیگر. به هر حال کار سخت و پرهزینه است

 9. روح الله باصری
  پاسخ

  سلام علیکم آقای دکتر شیرودی
  من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و در حال حاضر دانشجوی ترم دوم رشته روابط بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی اهل بیت علیهم السلام هستم میخواهم در مقطع دکتری از یکی از دانشگاه های استرالیا یا اروپا بورس تحصیلی بگیرم در ضمن متاهل هستم و سن من ۴۳ است

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، احتمال کم دارد که با این شرایط به شما بورسیه تعلق گیرد.

 10. فرشته
  پاسخ

  سلام استاد گرانقدر
  من درحال تحصیل در دوره کارشناسی فقه و حقوق دانشگاه تبریز هستم
  قصد داشتم بعد از اتمام دوره از کشور های خارجی در یکی از گرایش های حقوق پذیرش بگیرم
  ایا مدرک فقه و حقوق قابل قبول هست برای دانشگاه ها؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشکل خاصی ندارد ولی بهتره که حقوق بخوانید

 11. آبتین
  پاسخ

  سلام و عرض ادب استاد ارجمندم؛
  من با دارا بودن مدرک زبان فرانسوی و سطح +b1 موفق به اخذ پذیرش کالج زبان و ویزای فرانسه شدم، آیا میتوانم با داشتن مدرک کارشناسی حقوق، در مقطع ارشد رشته حقوق جزا و جرمشناسی در دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید تلاش کنید احتمالش زیاد است.

 12. بهاره
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر. من مدرک ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی از دانشگاه دولتی با معدل ۱۵,۹۸ و همچنین ارشد ادبیات فارسی با معدل ۱۸,۵۰ دارم و همچنین مدرک کاردانی موسیقی کلاسیک غربی و مدرک b2 زبان المانی . شما در رابطه با پذیرش تحصیلی در رشته ایران شناسی یا شرق شناسی دانشگاه بامبرگ اطلاعی دارید و با توجه به رزومه ی بنده آیا توصیه میکنید تحصیل در این رشته رو در المان؟!

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اطلاعی ندارم و شما می توانید این اطلاعات را از روی اینترنت به دست آورید یا نهایتا با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید.

 13. ساغرم
  پاسخ

  سلام اقای دکتر من ارشد هندسه محض دارم دانشگاه سراسری ملایر
  معدلمم ۱۸ونیم آیا امکان اپلای برای دکترا وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکانش هست.

 14. Sadegh9898
  پاسخ

  سلام عرض میکنم خدمت استاد گرانقدر.استاد من لیسانس فقه و مبانی حقوق از دانشگاه دولتی دارم.پایه زبانم هم بد نیست اولا اینکه تو دو سال توانایی اینو دارم که سطح زبانمو به حد قبولی ایلتس برسونم دوما به رشته حقوق جزا و تجارت بین الملل علاقمندم اما مهارتم در حقوق جزا بیشتره چه طور میتونم برای ارشد خارج از کشور مثلا کشوری مثل نیوزلند اقدام کنم و اینکه حقوق جزا در خارج از کشور بورسیه در مقطع ارشد پذیرش میکنه اگر جوابتون مثبته چگونه؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در خصوص بورسیه بین گرایش ها تفاوتی وجود ندارد ولی جزا بیشتر به فقه و مبانی نزدیک است تا تجارت بین الملل

 15. شیرین
  پاسخ

  سلام استاد وقت بخیر
  استاد پیشنهاد میکنید در ایران ارشد حقوق تجارت بین الملل بخونم ( سعی میکنم دانشگاه دولتی برم اگر شرکت کنم) یا در خارج از کشور
  international trad law / international business law شرکت کنم؟
  آیا پس از بازگشت در ایران کاربرد دارد؟
  سطح زبانی انگلیسی خوبی دارم میتونم آیلتس بگیرم و آلمانی هم سطح A1 هستم ، اگر لازم باشه فرانسوی شروع میکنم که از دانشگاه های فرانسه پذیرش بگیرم
  آیا آینده ای داره؟ ارشد ایران شرکت کنم یا خارج از کشور؟

  سپاس از وقتی که برای پاسخگویی میذارید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر کدام که بشود. خارج به عوامل متعددی بستگی دارد و شما نمی توانید صددرصد بگویید من می روم خارج. پس برای داخل به طور جدی اقدام کنید و در عین برای خارج هم اقدام کنید هر کدام شد.

 16. فرزاد
  پاسخ

  آقای دکتر الان فکر میکنم اعزام به همین کشور هایی که فرمودید نهایت ۱۰۰ نفر رو اعزام کنن ، درسته ؟
  کشور هایی هم که عموما اعزامی هست الان چین و روسیه ، گرجستان و ترکیه و مالزی و…. هست .
  زمان شما مثلا نهایت چند نفر اعزامی بودن تو همه رشته ها ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیلی کم فعلا هست و در دولت سازندگی تصمیم گرفته شد که دو هزار دانشجو به خارج گسیل شود ولی فکر کنم حدود هفتصد دانشجو نهایتا اعزام شدند.

 17. فرزاد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر تو اواسط دهه ۶۰ و اوایل ۷۰ ، دانشگاه های ما مقطع دکترا نداشت و اساتید با فوق لیسانس یا گاها لیسانس به عضویت هیأت علمی در میومدن همون اوایل یعنی فکر میکنم سال های از ۷۲ شروع شد تا نهایت ۷۵ ۷۶ هم فکر کنم پروسه رو جمعش کردن .
  دولت یک بودجه با نرخ تورم حالا میشد مثلا حدود ۸۰ میلیون دلار سالی صرف می کرد تو وزارت علوم و حدود ۲ هزار نفر سالی برای دکترا می فرستاد ( به این سه کشور کانادا ، انگلیس و استرالیا بیشتر ) . مقاطع مورد اعزام هم دکترا برای رشته های مهندسی و حقوق بود و تخصص برای پزشکی . و فرایند هم توسط آزمون و بعد مصاحبه انجام می شد .
  اعزامی هایی که رفته بودن که فکر نکنم به بالای ۶ هزار تا رسید امارشون تا ۷۹ برگشتن ، چی شد که بعد از اون دیگه وزارت علوم هیچ وقت از این برنامه ها نذاشت چون جواب داد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام در این سطح آن زمان نبود که سالی دو هزار نفر که بعد هی محدود شد بخاطر کمبود منابع ارزی و تحریمها ولی کامل قطع نشده است. بیشتر در قالب دوره های کوتاه مدت یا کشورهای چین و روسیه کم و بیش ادامه داشته است

 18. زهرا عامری
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  استاد بنده مدرک کارشناسی خود را در رشته حقوق از دانشگاه امام صادق اخذ نمودم امسال کنکور ارشد دادم و سه رشته ( حقوق بین الملل/ حقوق نفت و گاز / حقوق تجارت بین الملل) را مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و شبانه شدم
  بنده قصد دارم جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری از یکی از دانشگاه های کره جنوبی پذیرش بگیرم
  با توجه به تحقیقاتی که انجام دادم تنها رشته حقوق بین الملل و روابط و توسعه بین الملل را در میان رشته های دانشگاه های کره جنوبی یافتم و حقوق نفت و گاز را مشاهده نکردم و رشته حقوق تجارت هم در میان رشته های دانشگاه های کره نبود و صرفا رشته اقتصاد یا تجارت را داشتند
  سوال بنده از شما این هست که چنانچه رشته تجارت بین الملل و یا نفت و گاز را در مقطع ارشد در ایران بخوانم میتوانم رشته حقوق بین الملل را در کره ادامه بدهم یا خیر ممکن هست شانس قبولی کاهش یابد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بهتر است برای خارج از ارشد شروع کنید ولی نمی توانید اینده خود را به رفتن به خارج گره بزنید چون ممکن است به دلایل متعدد نشود. پس داخل و خارج را هم زمان دنبال کنید تا کدام نتیجه می دهد

 19. علی
  پاسخ

  عرض سلام خدمت جناب دکتر شیروی گرامی،
  جناب دکتر بنده فارغ التحصیل کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد با معدل کل ۱۸/۷۷ هستم و الان هم دانشجوی مقطع ارشد در گرایش حقوق تجارت بین الملل هستم. برای تحصیل در مقطع دکتری گرایش حقوق تجارت بین الملل در کشورهای اروپایی، گرایشی تحت عنوان international trade(bussines) law بطور مشخص پیدا نکردم و اکثرا مقطع ارشد در این گرایش دارند ولی چنانچه در این گرایش قصد ادامه تحصیل داشته باشم در صورت امکان لطفا بفرمائید :
  ۱) کدام کشورها این گرایش رو در مقطع دکتری ارائه میدهند؟
  ۲) چناچه این گرایش وجود نداشت چه گرایشی پیشنهاد میفرمائید؟
  سپاس از لطف و محبت جنابعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید است که مستقیم به شما پذیرش دکتری بدهند و در دوره دکتری در ادامه گرایش مشخص می شود. بهتر است برای ارشد دیگری ابتدا اقدام کنید

 20. سهیل
  پاسخ

  سلام و عرض ادب آقای دکتر بنده ۲۶ ساله کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد واحد جنوب و ارشد حقوق جزا از دانشگاه تهران (روزانه ) هستم اکنون در آزمون وکالت نیز پذیرفته شده ام خواستم بدونم برای دکترا حقوق بین الملل بخونم یا جزا یا خصوصی چون فکر میکنم روزی از ایران خواهم رفت

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام گرایش شما تاثیر آنچنانی برای خارج ندارد. به اضافه اینکه عوض کردن گرایش در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی خیلی پذیرفته شده نیست

 21. میلاد
  پاسخ

  سلام و احترام،
  آقای دکتر بنده لیسانس زبان چینی، و ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه را دارم. از نظر معدل, سطح زبان و … رزومه ی خوبی دارم ولی مشکلم با پیدا شدن کار بعد از تحصیل هستش. خصوصا اینکه در مقطع پی اچ دی برای بسیاری از مشاغل شخص اورکوالیفاید میشه. میخواستم نظرتونو بپرسم و اینکه ارشد مجدد دااخل اران توی رشته ی دیگه ایو پیشنهاد می کنید؟ مثل مدیریت بازرگانی و یا …؟ که بعدش دوباره برای پی اچ دی اقدام کنم.
  خیلی ممنون از وقتی که میذارید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم اخذ یک ارشد بی ربط دیگر به شما کمکی نمی کند

 22. پوریا
  پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  برای بورسیه گرفتن از دانشگاه های خارج از کشور برای دکتری حقوق جزا و جرم شناسی چه فاکتور هایی لازم است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام گرفتن بورسیه آن هم مستقیم برای دکتری حقوق سخت است ولی داشتن نمره زبان ایلتس هفت به بالا، مقالات منتشر شده در مجلات معتبر خارجی، دانشگاه محل تحصیل و نمرات و سابقه کاری می تواند موثر باشد

 23. Baran
  پاسخ

  درود و سلام خدمت استاد گرانقدر جناب آقای شیروی
  استاد بنده فارغ التحصیل رشته ی حقوق از دانشگاه فردوسی هستم
  مایلم برای ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری به خارج از کشور بروم و کنکور ارشد رو شرکت کرده و قرائن حاکی از آن هستند که اینجانب شانس پذیرفته شدن در رشته ی حقوق نفت و گاز(دانشگاه تهران) و حقوق انرژی( دانشگاه بهشتی) را دارم لیکن مرحمت فرموده بنده رو راهنمایی کنید که از دید حضرتعالی کدام یک از این دو گرایش مناسب تر هستند برای این هدف با لحاظ این مطلب که مشتاق در زمینه تحقیق و پژوهش در این امر هستم و مشکلی در زمینه نمره آیلیس نباشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هر دو خوب است و از این حیث فرقی میان آنها نیست ولی حقوق انرژی برای خارج بیشتر شناخته شده است

 24. مهدیه صدری محمدی می‌کنم
  پاسخ

  استاد سلام خسته نبتشید
  من دانشجو ترم ۲ ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد هستم و میخوام فاند بگیرم برای مقطع دکترا ، آیا همپین چیزی با تلاش شدنی ؟ و اینکخ کدوم کشور و دانشگاه در حال حاضر این فاند رو میدن ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فاند در حقوق کم است ولی باید تلاش کرد

 25. sepehr
  پاسخ

  سلام دکتر من لیسانس فقه و حقوق دارم میخواستم بدونم میتونم به کشوری مهاجرت کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکانش هست

 26. مسعود
  پاسخ

  باسلام و احترام خدمت استاد ارجمند جناب آقای دکتر شیروی
  برای اخذ فرصت مطالعاتی در رشته حقوق عمومی راهنمایی می خواستم. کدام کشورها و کدام مراکز علمی و تحقیقاتی را پیشنهاد می نمایید. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تقریبا همه دانشگاه ها رشته عمومی دارند.

 27. پوریا نادری
  پاسخ

  سلام اقای دکتر.وقتتون به خیر.بنده دانشجوی ترم ۲ کارشناسی حقوق هستم.بنده دوست دارم که در مقطع ارشد حقوق بین الملل بخونم و قصد دارم که ارشدم که حقوق بین الملل هستش رو در دانشگاه تهران بخونم و برای دکتری برای امریکا در خواست بدم.به نظر شما این کار شدنیه؟تحصیل دکتری حقوق بین الملل در آمریکا.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فکر خوبی است ولی دانشگاه های امریکا به ندرت با ارشد ایران، مستقیم به شما پذیرش دکتری می دهند. ولی می شود برای ارشد در امریکا اقدام کنید

 28. Farrokhi
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  ببخشید استاد برای تحصیل در خارج دو رشته مدنظرم هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  international economic law
  international trade ( business law)
  ممنون میشم راهنمایی کنید که کدام بهتر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در خیلی از کشورها این دو دارای معنای یکسانی است. ولی در صورت تفاوت دومی بهتر از اولی است

 29. فاطمه
  پاسخ

  جناب دکتر شیروی
  با عرض سلام
  آیا مدرک کارشناسی ارشد گرایش های حقوق پردیس کیش دانشگاه تهران (مانند حقوق تجارت بین الملل )برای اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در کانادا و یا انگلستان همان اعتبار کارشنلسی ارشد دانشگاه تهران را برای دانشگاه های ان کشورها دارند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله، البته کیش گرایش تجارت بین الملل را ندارد

 30. فاطمه
  پاسخ

  با سلام جناب دکتر شیروی
  تا جایی که از خوندن سایر پرسش پاسخ ها متوجه شدم برای موفقیت در رشته حقوق و اقامت و جذب بازار کار شدن در خارج(و بطور خاص کانادا)بهتر است لیسانس حقوق همان کشور را داشت.آیا کسی که در ایران لیسانس حقوق از دانشگاه دولتی خوب داشته باشد یا دانشجوی سال آخر حقوق باشد می تواند برای لیسانس حقوق در کانادا اپلای بدهد و آیا واحدهای گذرانده شده در دانشگاه دولتی ایران را قبول می کنند یا معادل سازی می کنند یا باید از ابتدا همه واحدها را آنحا گذراند.
  و در ضمن آیا در مقطع لیسانس به دانشحوی خارجی بورسیه یا کمک هزینه می دهند؟
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام می تواند تقاضا کند ولی باید به هزینه خودتان باشد. اینکه برخی واحدها را از شما بپذیرند این بستگی به دانشگاه است ولی خیلی روش حساب نکن

 31. امیرحسین
  پاسخ

  سلام علیکم استاد شیروی

  سوالاتی داشتم
  ۱) اگر کسی لیسانس حقوق از اینجا بگیرد و ارشد و دکتری حقوق را از کشوری انگلیسی زبان کسب کند به چه کارهایی می تواند در آن کشور می تواند بپردازد؟
  ۲) مدرک JD که سه ساله است به درد چه کاری می خورد؟
  و آیا کسی که JD ندارد می تواند به کارهای حقوقی بهتری نسبت به کسی که JD را دارد بپردازد؟

  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بهتره لیسانس بخواند که مشکلی نباشد.

 32. امیر حسین
  پاسخ

  سلام استاد عزیز، ببخشید استاد در دانشگاه های آمریکایی سه رشته مربوطه به حقوق بین‌الملل هست
  International law
  International public law
  International private law
  ببخشید استاد برای تحصیل به ترتیب کدام بهتر است؟
  ممنون 🌹

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به همین ترتیب

 33. Hosein
  پاسخ

  سلام استاد، ببخشید استاد برای تحصیل در خارج دو رشته مدنظر دارم
  Economic law و law and economic
  ممنون میشم بفرمایید که کدام بهتر است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، Economic Law یک رشته حقوقی است مثل حقوق تجارت ولی Law and Economic تحلیل اقتصادی حقوق است که مثل فلسفه حقوق است و باید اقتصاد بلد باشید و بین رشته ای است میان اقتصاد و حقوق

 34. هدیه
  پاسخ

  سلام استاد شیروی
  استاد در خارج از کشور یه دوره هایی هستد
  Postgraduate Certificates
  Postgraduate Diplomas
  که مثلا در زمینه حقوق تجارت بین الملل هستند و یا گرایش های دیگر ….
  و یک ساله هستند، در حقیقت LLM ای هستند که بعد از اتمام آنها مدارک بالا اعطا می شود؟
  سوال اول اینکه ارزیابی شما چیست؟
  و دوم اینکه به نظر شما ارزش داره که بنده که ارشد می خوانم رها کرده و در دوره های بالا شرکت کنم؟
  ممنون میشم نظرتان را بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- باید دقیقا از دانشگاه سوال کنید چون ممکن است ارشد نباشد. ۲- اگر ارشد باشد خب چه اشکالی دارد که انجا ارشد را بگیرید.

 35. امیرحسین
  پاسخ

  سلام جناب دکتر شیروی
  یک سری سوال از حضورتون داشتم
  ۱) آیا پس از اتمام دوره LLM در یک کشور دیگر certificate اعطا می شود یا Degree؟
  ۲)پس از اتمام این دوره می توان دوره دکتری رو در کشور دیگری شروع کرد؟
  ۳)اگر دوره LLM در ایران معادلسازی شود با چه مقطعی برابری می کند؟
  با تشکر از شما استاد محترم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- degree
   ۲-بله
   ۳- ارشد

 36. Ariana
  پاسخ

  سلام استاد وقتتون بخیر
  من دانشجوی ترم یک و در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه الزهرا تهران تحصیل میکنم
  و با نمره آیلتس ۷
  ایا امکان گرفتن بورسیه برای رشته من در کشور کره جنوبی وجود داره؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید است برای لیسانس کسی بورسیه بدهد ولی می توانید شانس خودتان را با مکاتبه و درخواست امتحان کنید.

 37. Hosein
  پاسخ

  سلام استاد عزیز خسته نباشید
  ببخشید استاد من کارشناسی‌ارشد حقوق تجارت بین الملل را دارم قصد گرفتن یک LLM دیگه در یک کشور خارجی دارم
  بین رشته information technology law و حقوق electronic commerce law که در بعضی جاها ( electronic business law) نام دارد و نمیدانم کدام بهتر است؟ که البته در بعضی از مطالب که خواندم حقوق تجارت الکترونیک را زیر مجموعه حقوق فناوری اطلاعات میدانند آیا درست است؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر ولی electronic commerce law خوب است

 38. امیر
  پاسخ

  استاد شیروی سلام
  وقت شما بخیر
  استاد در حال تکمیل application form هستم و سوالی داشتم
  یه قسمت هست که گفته
  Current or most recent secondary/high school
  و در ادامه قید کرده که
  Secondary education, in some countries also known as “high school”, are the years of study you complete after primary school, and before going to university. Your Bachelor’s, Master’s or PhD studies, or any other studies you completed at university, should not be filled out in this field, but rather in the section below, titled “higher education”
  سوال بنده این هست که من الان باید اطلاعات پیش دانشگاهی را وارد کنم یا اطلاعات دیپلم را؟
  با سپاس از شما استاد ارجمند

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یک پارچه باید دو تا را بنویسید.

 39. امیر
  پاسخ

  استاد شیروی سلام
  وقت شما بخیر
  یک مشورت می خواستم از حضورتون

  استاد بنده لیسانس حقوق دارم و ارشد تجارت بین الملل در تهران مرکز هستم. سنم هم ۲۳ ساله
  والا قصد اپلایی دارم و ددلاینم ۱ مارچ است برای LLM
  و اگر همه چیز انشاالله به خوبی پیش بره از هفته سوم سپتامبر ۲۰۲۲ دوره شروع خواهد شد

  الان شرایط بنده طوری هست که ترم سه هستم و درگیر نه واحد باقیمانده
  برای بهمن باید پروپوزال رو تصویب کنم و با پیگیری های زیاد این پروپوزال هفته اول یا دوم اسفند(در بهترین حالت و با پیگیری زیاد) تصویب بشه و شش ماه بعدش دفاع کنم که میشه هفته اول یا دوم شهریور سال آینده

  مسئله اینجا ایجاد میشه که اگه من ذکر کنم ارشدم و درسم هفته دوم یا سوم شهریور تمام میشه می ترسم به این دلیل ریجک کنن و استحضار دارید بعدش هم باید بدوم دنبال صدور دانشنامه و کلا الان موندم که با مدرک کارشناسیم اپلایی کنم و ذکر نکنم ارشدم یا در حالت دوم این مسئله رو عنوان کنم؟

  نکته دیگر اینکه اساتید ارشد من از اینجانب شناخت دارند و دست بنده برای گرفتن سه عدد توصیه نامه باز است ولی در حالتی که صرفا با کارشناسی اپلایی کنم نمیدام چه راهی باید پیشه کنم

  کلا وضعیتی عجیبا غربیا شده
  ممنون میشوم اینجانب را راهنمایی فرمایید
  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما برای پذیرش با کارشناسی اقدام کنید و استادان ارشد هم به شما توصیه نامه بدهند و مشکلی ندارد. اگر پذیرش گرفتی بعد مشاوره بگیر که بروی یا یک ترم تأخیر بیندازی یا ارشد را رها کنی. فعلا که تا گرفتن پذیرش فاصله زیادی دارید.

   • امیر
    پاسخ

    استاد خیلی ممنونم از راهنمایی شما
    خیلی محبت کردید

   • امیر
    پاسخ

    استاد شیروی سلام مجدد و عرض ارادت
    ببخشید بزای توصیه نامه از اساتید دانشگاه آزاد مقطع ارشدم برای دوره کارشناسیم که آزاد نبودم باید از اساتید بزرگوار درخواست کنم که ذکر نکنند استاد دانشگاه آزادند و فقط به توصیف اینجانب بپردارند؟

    • دکتر شیروی
     پاسخ

     سلام کلا مشکلی ندارد که قید کنند یا نکنند. مشکلی هم نیست که استادان ارشد شما باشند یا کارشناسی

     • امیر

      با سپاس از راهنمایی شما استاد ارجمند

 40. محمدی
  پاسخ

  سلام و درود فراوان خدمت استاد بزرگوار
  اینجانب لیسانس حقوق و ارشد تجارت بین الملل دارم
  استاد دانشگاه Lund سوئد دو تا دوره LLM داره که بنده نمی دانم کدامیک رو ثبت نام کنم خیلی ممنون میشم بنده رو راهنمایی فرمایید

  اولی
  European and International Trade and Tax Law
  که یکساله است

  دومی
  European Business Law
  دوساله است

  استاد هدفم این است که برای دکتری به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنم

  با سپاس
  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به نظرم دومی بهتر است

 41. محمد
  پاسخ

  درود و عرض ادب جناب دکتر شیروی
  ممنون خواهد شد چند استاد که رشته تحصیلی آنها تجارت الکترونیک باشد را به بنده معرفی نمایید

  با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام حقوق تجارت الکترنیک یا تجارت الکترونیک چون این دو یکی نیست
   در هر صورت سراغ ندارم

 42. Hosein f
  پاسخ

  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  ببخشید استاد داوری و میانجیگری همه زیر مجموعه حقوق حل و فصل اختلافات هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر دوست دارید ان را حقوق حل و فصل اختلاف بنماید بله

 43. امیرحسین
  پاسخ

  استاد شیروی سلام علیکم

  استاد با توجه به این که شما استرالیا بودید برای تحصیل رشته حقوق از بین دانشگاه ملبورن
  (Melbourne) و دانشگاه ملی استرالیا (ANU) کدامیک را پیشنهاد می فرمایید؟

  و دوم اینکه از بین استرالیا، کانادا، آمریکا اولویت بندی برای تحصیل از دیدگاه شما چگونه است؟

  و استاد عریز صد چشم وام خواهم تا در تو بنگرم………

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- هر دو خوبند هر کدام پذیرش گرفتی برو ۲- بستگی به دانشگاه دارد ولی به طور کلی با لحاظ فرصتهای شغلی و غیره امریکا، کانادا و استرالیا

 44. سارا
  پاسخ

  سلام عرض ادب جناب دکتر ممکنه منابع آزمونی حقوق بین المللی هواو فضا را معرفی بفرمایید من در سایتها نتونستم منبعی را پیدا کنم بنده ارشدم حقوق بین الملل بوده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام منابع خاصی نیاز نیست باید مواد درسی آن را استخراج کنید و با سایر گرایشها هر آزمون یکسان است. مثلا متون حقوقی در همه گرایش های حقوق یک آزمون واحد است اینطور نیست که برای هر گرایشی یک آزمون جداگانه متون حقوقی باشد و قس علی هذا سایر مواد درسی امتحانی

 45. حسین
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  استاد نظرتان درباره رشته media law چیست؟ آیا رشته خوبی است

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله حقوق رسانه رشته خوبی است

 46. سارا
  پاسخ

  سلام وقت عالی متعالی استاد بین این رشته ها برای دکترا شما کدوم را پیشنهاد میکنید
  مدیریت قراردادهای بین المللی نفت وگاز وحقوق تجارت بین المللی وحقوق بین المللی هوا وفضا ممنون از راهنمایی‌های شما بزرگوار

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، حقوق تجارت بین الملل، حقوق بین المللی هوا و فضا و مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز به ترتیب خوب است

 47. Farrokhi
  پاسخ

  سلام استاد
  ببخشید استاد دو سوال داشتم اول اینکه برای تحصیل در یکی از کشورهای خارجی رشته
  International tax law
  بهتر است یا
  International economic law
  و سوال دوم اینکه آیا کسی که در ایران حقوق اقتصادی خوانده است
  برای تحصیل در خارج رشته حقوق اقتصاد بین‌الملل بهتر است یا حقوق تجارت بین الملل؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دومی بهتر است

 48. فائزه
  پاسخ

  سلام استاد.عرض خداقوت .همیشه توی پیج ها و یا سایت ها و آدرس های اینترنتی قائم به یک نفر،دنبال صحبت های دلی اون شحص میرم.اون حرف ها و دلنوشته چون از ضمیر اون شخص تراوش میکنه میتونه شخصیت و حالو احوال اون آدمو بگه.من هم بعد ورود به این صفحه مستقیما به قسمت دل نوشت های جنابعالی سر زدم.و به این مطلب برخوردم که نوشتید :《بسیاری هستند که نمیتوانند مشاوره بگیرند و از راهنمایی های افراد مجرب بهره ببرند.》و دقیق این توصیف شخصی مثل بنده هست.افسوس هم میخورم که اساتید خوبی داشتم ولی نمیدونم چرا حس میکنم اگه با استادم حرف بزنم ،وقتش رو میگیرم و با حرف هام و سوالاتم باعث اتلاف وقت میشم.شاید هم همه اش زیر سر این اعتماد به نفس لعنتی خودم هست که معلوم نیس کجا و کی جا گذاشتمش.ولی درود به تمام اساتیدی که بی هیچ چشم داشت و با حوصله و دلسوزانه مخاطب و دانشجوی خودشون رو مشاوره میدهند.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به هر حال گرفتن مشورت از افراد صالح خود هنر است و نباید خودسانسوری کرد. البته گستاخی هم روا نیست

 49. Hosein
  پاسخ

  استاد رشته ها به زبان انگلیسی
  International commercial and economic law
  و
  international Business law

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   دومی بیشتر به کسب و کار بین المللی توجه دارد و عملی تر است. والا هر دو با هم تفاوت چندانی ندارند. البته رشته اول را خیلی دانشگاه های خارجی ارائه نمی کنند نمی دانم کدام دانشگاه آن را ارائه می کند

 50. Hosein
  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید
  ببخشید استاد برای تحصیل در خارج شما رشته حقوق تجارت و اقتصاد بین‌الملل را پیشنهاد می کنید یا حقوق تجارت بین الملل؟
  اگر میشه بفرمایید اولویت کدام است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اینها خیلی فرق ندارند. وقتی سوال ار خارج می کنید نام رشته را به زبان انگلیسی بنویسید که بفهمم واقعی سوال می کنید یا ذهنی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *