این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

  1. هادی
    پاسخ

    با سلام و عرض ادب
    بنده دو تا سوال دارم
    ۱ . بنده زمینی که نقشه داشته و در آستانه صدور پروانه خریدم فروشنده از قرناص بودن زمین ما را مطلع نکرد نه کتبا و نه در قولنامه، حالا وقتی همسایه ها اقدام به ساخت گرفتند من فهمیدم زمین قرناص بوده و اصلا با نقشه هم خوانی ندارد، آیا بنده میتوانم از فروشنده خسارت دریافت کنم ؟
    ۲ . آیا به علت قرناص بودن زمین و شرایط نقشه میشود یکی از پارکینگها را حذف کرد ؟ چون زمین من یک واحد تجاری و یک واحد مسکونی قراره ساخته بشه امکان دو پارکینگی وجود ندارد.لطفا راهنمایی کنید.
    باتشکر

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام بله امکانش هست ولی دادگاه ممکن است به شما بگوید که می توانید معامله را فسخ کنید که در این صورت هم می توانید تقاضای خسارت کنید ۲- باید با شهرداری هماهنگ کنید

  2. علی جلیلی
    پاسخ

    با عرض سلام و قبولی طاعات خدمت استاد بزرگوار
    در خصوص نحوه رسیدکی در هیاتهای حل اختلاف کار سوالی از خدمت جنابعالی دارم..
    کارگری دادخواست بازگشت بکار تقدیم نموده است و کارفرما در جلسه هیات تشخیص اظهار داشته که ۳ دانگ کارگاه را فروختم و الان نیز در حال بازسازی مغازه هستم.بعد از اتمام کار و شروع مجدد .خواهان میتواند برگردد به کارش..هیات تشخیص رای داده که لدلیل عدم فعالیت کارگاه بازکشت بکار مردود است…ولی چند روز بعد کارگاه راه انداری شده ولی خواهان را به کارش برنگردانده است.در مهلت مقرر خواهان اعتراض خواهان پرونده ه حل اختلاف رفته و بیان داشته که الان کارگاه راه اندازی شده است ولی کارفرما از تعهد خود سرباز زده است..در جلسه هیات حل اختلاف کارفرما شرکت نمیکند و لایحه نیز نفرستاده است..
    ولی هیات در اقدامی بدون اطلاع قبلی به صورت خودسرانه تحقیق محلی نموده و در گزارش نوشته شده که قصور و تخلف کارگر احراز شده و اخراج وی موجه است..
    در حالیکه اصلا چنین موضوعی در طی ۱۶ سال اشتغال وی روی نداده است از طرفی نیز کارفرما هرگز چنین موضوعی را مطرح نکرده و مهمتر از همه تخلف و قصور باید طبق ماده ۲۷ ق کار تحقق یابد و نظر مثبت شورای کار یا انجمن صنفی اخذ شود که در مانحن فیه هرگز چنین موردی نبوده است..
    نکته بعد اینکه هیات باید در چهارچوب اعتراض رسیدگی کند و محدوده اعتراض هم تخلف کارفرما بوده که به تعهد خویش عمل نکرده است.
    نکته قابل توجه اینکه تحقیق محلی جز اماره است و در مواردی که دلیل اثباتی اقرار و سند وجود دارد اماره دیگر جایگاهی ندارد و در صورت تناقض اماره و دلیل , باید به دلیل استناد و اماره ساقط است..ضمن اینکه اسناد و مدارک دال بر کذب بودن گزارش محلی نیز وجود دارد…
    حال این اقدام هیات حل اختلاف چه اعتباری دارد .و اصولا هیات چنین اقدامی را بر چه مبنایی بعمل آورده است..چونکه کارفرما نیز در جلسه نبوده که بگویند خواسته وی بوده است .

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

  3. مسلم
    پاسخ

    سلام آقای دکتر
    منزل پدری مان قبلش پدر بزرگم زندگی میکرد بعد فوتش پدر من با داداش و آبجیاش که بعد چندی همه به شهر نقل مکان کردند الان چندسالی هست پدرم فوت شدن و ما سندی برای مادرم گرفتیم چون قیم ما بود بعد از ۱۰سال عمو و عمه هایم به بهانه ارث پدری هجوم اوردن و درحالی ک سند بنام مادرم هستش آیا امکان باطل شدن سند وجود دارد؟

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، اگر سند به نام مادر شما زده شده است، مشکلی ایجاد نمی شود و به این راحتی نمی توان سند رسمی را باطل کرد.

  4. بهروز دهقان
    پاسخ

    با سلام و تشکر از راهنمایی های ارزشمندتان

    سوالی داشتم در مورد امکان فسخ مبایعه نامه.
    ملکی را دارم که میخواهم بفروشم. با توجه به اینکه خریدار میخواهد مقدار ۵۰ درصد از کل ثمن معامله را برای عقد قرارداد پرداحت کند و مابقی را طی دو ماه آینده تسویه حساب کند، بیم آن را دارم که به هر دلیلی نتواند و یا نخواهد مابقی مبلغ را پرداخت کند. آیا در چنین حالتی امکان فسخ مبایعه نامه وجود دارد؟ یا اینکه فقط چکها جنبه حقوقی پیدا میکند و بنده باید چند سالی دنبال وصول چکها باشم؟
    آیا میاوند جمله ای را در مبایعه نامه اضافه نمود تا با عدم انجام هر یک از تعهدات خریدار، معاماه بدون مراجعه به محاکم قضایی فسخ شود؟
    به عنوان نمونه یکی از بنگاههای معاملات املاک به ما توصیه کردند که این جمله به قرار اضافه شود:
    ((چنانچه خریدار به هر کدام از تعهدات خود و پرداختها عمل نکند و یا هر یک از چکهای او برگشت بخورد، مبایعه نامه به خودی خود و بدون مراجعه به مراجع قضایی، منفسخ میباشد و فروشنده میتواند ملک/واحد مورد معامله را به شخص دیگری واگذار نماید.))
    حتی روی استفاده از کلمه (منفسخ) به جای (فسخ) تاکید زیادی داشتند.

    ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام می توانید بنویسید که اگر هر کدام از چک ها وصول نشد و برگشت خورد، فروشنده بتواند یک طرفه و بدون نیاز به مراجعه قضایی قرارداد را فسخ کند.

  5. عبدالعزیز
    پاسخ

    سلام خسته نباشید خدمت دکتر بزرگهوار .بنده حدود ۲۰سال پیش دراستان سیستان بلوچستان .زمین کشاورزی به متراژ۴۰هکتار از جهاد کشاورزی خریداری نمودم پس از دریافت امتیاز زمین شروع به اموری آبی کردم .همان موقع بنده با هزینه شخصی چاه عمیق در ۱۴۸متر زدم موتور آب هم زدم خلاصه شروع به کشاورزی کردم با هزینه خیلی زیاد که از جیب خودم خرج کردم تمام داروندارهـ خودمو خرج زمینم کردم متسفانه از بس طوفان شدید در منطقه بود هر چیزی که من کشت می کردم بی سمر بود خودمم مریض شدم الان که بچه هام میخوان برن شروع به کشاورزی کنن امور آب پروانه رو تمدید نمیکنه میگه از دست شما رفته با وجود اینکه در همان زمان بنده پول سیزده هکتار به حساب دولت واریز کردم الان کسی جواب گو من نیست شما اگه راهنمای داری به من بگید اصلا دستم به جای بند نیست چون یه ادم معمولی زورش به دولت نمیرسه ..راهی اگه است شما بهم بگید

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، اگر نتوانید همانجا مسئله را حل کنید می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

  6. علی
    پاسخ

    با عرض سلام و ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر
    اینجانب در مورخه ۹۸/۱۲/۲۰ ملکم را معامله نمودم به مبلغ ۵۱۵ میلیون تومان که چهار فقره چک برای یک روز به مبلغ ۱۰۰ میلیون ودر مورخه ۹۹/۱/۲۰ صد میلیون این چک ها را وصول کرده ام بعد فهمیدم که خانه ام را ارزان داده ام ودر نتیجه بحث ما به داوری کشیده شد و داوری تایید فسخ معامله را که ۳۷ در صد بود صادر کرد با اعتراض خریداران پرونده به دادگاه حقوقی ارسال شد فشار روحی که داشتم به دو فقره چک خریداران برگشت زدم و در مورخه ۱۴۰۰/۱/۲۴ قاضی دادگاه به علت برگشت چک ها و دو نفر بودن داوران ابطال رای داوری را صادر کرده است لذا با اعتراض فروشنده پرونده به تجدید نظر ارسال شده است
    سوالم از جناب آقای دکتر این است که دو فقره چک به تاریخ ۹۹/۲/۱۰ __۹۹/۳/۱۰ بوده و بر گشت چک ها در مورخه ۹۹/۸/۲۰ بوده است و حالا هم۱۴۰۰/۲/۲۰ که پرونده به تجدید نظر ارسال شده با توجه به گفته هایم در توضیحات نوشته شده در صورت عدم وصول چکهای فوق معامله به طور یک طرفه فسخ خواهد آیا با این مدت زمانی که از برگشت چکها سپری شده می توانم معامله را فسخ کنم یا خیر ۰
    ممنون از زحمات جنابعالی که وقت با ارزشتان را صرف هم وطنتان می کنید یک دنیا ممنون

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، بعید می دانم که در آن پرونده دیگر خیلی شانسی داشته باشید. ولی در مورد دعاوی جدید که فسخ به دلیل عدم پرداخت شانس دارید ولی باز باید به داوری بروید اگر در مبایعه نامه داوری ذکر شده است

  7. شهره فردوسی
    پاسخ

    درود بر استاد گرانقدر
    من چند ماه پیش ملکی رو در پردیس از پیمانکار ، پیش‌خرید کردم.
    گویا شرکت راه و شهرسازی که مالک ساختمان ها بوده، واحد هایی رو بجای پرداخت هزینه به پیمانکار واگذار کرده. در حال حاضر قصد فروش ملک رو دارم که هنوز تکمیل نشده .
    مشتری حاضر شده اما املاکی میگه که پیمانکار ملک(که همان فروشنده ی ملک به ما بوده) در قرارداد جدید بین ما و خریدار جدید باید بعنوان شاهد ، قرارداد رو امضا کنه.
    سازنده( پیمانکار)هم‌ میگه من یکبار ملک رو‌به شما فروختم و‌ حتی اجازه ندارم بعنوان شاهد امضا کنم. ممنون میشم راهنمایی کنین.

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، بنگاهی بی راه می گوید. شما می توانید بر اساس مبایعه نامه که دارید فروش انجام بدهید.

  8. شهاب 1400
    پاسخ

    سلام خدمت استاد عزیز

    الف منزلی را به ب میفروشد و دو ماه ماه بعد قرارداد فوت میکند
    ایا وراث الف با این ادعا که مورث ( فروشنده) در معامله دچار غبن افحش شده ( یک چهارم قیمت واقعی فروخته) میتوانند معامله را فسخ کنند ؟
    یا اینکه حق فسخ از خقوق فروشنده ( متوفی) بوده و فقط خودش میتوانسته فسخ نماید و به ارث نمیرسد ؟

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، غبن فاحس زمانی است که کسی قیمت را نداند و بفروشد نه اینکه قیمت را بداند و کمتر بفروشد. بنابراین بعید است که ورثه بتوانند کاری انجام بدهند.

  9. فرهان
    پاسخ

    با سلام و عرض ادب و تشکر از راهنمایی های ارزنده تان
    همسرم طی وکالت عدای سه دانگ از امتیاز تعاونی مسکن محل کار خود رادر دفترخانه ای در تهران به من داد که در سند دستی دیگری که به امضا و اثر انگشت او ریده به عنوان مهریه برایم در نظر گرفته بود. اما بدنبال اختلافاتی که پیش امده مطلع شدم کل امتیاز را به شخص ثالثی فروخته است. من متن مبایعه نامه فروش بین شان و رسید تراول چکهای تحویلی به خریدار را دارم.چگونه میتوانم احقاق حق کنم؟ چه اقدامی میتوانم بکنم؟

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، باید شکایت کنید علیه هر دو شوهرتان و هم چنین خریدار

  10. یوسف قاسمی
    پاسخ

    باسلام وعرض ادب
    آیا هزینه داوری برحسب ثمن مندرج در مبایعه نامه محاسبه میشه

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام نه الزاما

  11. Armin
    پاسخ

    سلام آقای دکتر. دکتر ، کسی که وکیل دادگستری هست مثلا پروانه وکالتش مال شهر تهران باشه . میتونه غیر از دفتر وکاتش در تهران همزمان در دوسه شهر دیگه تو هرجای ایران یه ساختمان ۳۰ متری اجاره کنه منشی بزاره براش دفتر وکالت بزاره . همچین چیزی میشه ایرادی نیست یا باید فقط همون شهری که پروانه وکالتت همونجا دفتر بزنی و بیشتر از یک دفتر هم نمیشه بزنی . راهنمایی کنید 🙏🙏🙏🙏🙏

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام، مجاز نیست ولی خب رایج است

  12. بهداد
    پاسخ

    باسلام-بانهایت احترام وادب حضورمحترم(دکترشیروی)
    مشاوراملاک هستم-آقای دکتراعتبار(تقسیم نامه عادی مال ترکه)با توجه به امضاء واثرانگشت وارثین وشاهدان درقانون چقدراست با تشکروقدردانی

    • دکتر شیروی
      پاسخ

      سلام اعتبار دارد

پاسخ دادن به مسعود سالار لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *