این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. محمودی
  پاسخ

  با سلام
  قرارداد جوینت ونچر در ایران معادل چه قرارداد مدنی است برای مطالعه بیشتر چه منبعی را پیشنهاد می دهید
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یک نوع عقد مشارکت است و می توانید به مقاله زیر که توسط یکی از دانشجویان سابق اینجانب نوشته شده است مراجعه کنید:
   بررسی ماهیت و ساختار جوینت ونچر

 2. علی
  پاسخ

  باسلام حدود یک سال پیش خانه ای قولنامه ای خریداری نمودم که دو سوم ان را نقد وبقیه را دوفقره چک دادم در زمان خرید واحد فاقد انباری وایفون وسیستم کانال کشی کولر بود فروشنده که خود مشاور املاک و سازنده هم بود قبول کردن تا زمان پاس شدن چک ان را تکمیل کند زمان چک دوم رسید وایشان خانه را تکمیل نکردن وچک را هم برگشت زدن با گفتگو قرارشد به زودی تکمیل کند وماهم چک را پاس کردیم والان ماهها میگذرد وفروشنده حتی دیگر جواب ما را هم نمیدهد لطفا راهنمایی کنید که چکاری میتوانیم بکنیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید طرح شکایت حقوقی برای تکمیل ساختمان بکنید.

 3. حامد یزدانی
  پاسخ

  سلام آقای دکترشیروی شماره تلفن همراه شما را می خواهم تا درصورت لزوم باشماتماس برقرار کنم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام آن موقع باید یک منشی استخدام کنم که جواب تلفنها را بدهد.

 4. هادی آبیلی
  پاسخ

  با سلام .واحد آپارتمانی را در اسفند سال ۹۰ به صورت پیش فروش خریداری کردم به مبلغ ۴۱۶ میلیون که۲۱۰ میلیون در زمان عقد و سه چک ۵۰ میلیون تومانی که تاریخ خورد و قرار شد هر چک در زمان و موعد آن از بنگاه دریافت کنه یک چک آن را نیز پرداخت کردمو در مجموعه ۲۶۰ میلیون دادم اما بعد از چند ماه. دیگر ساختمان را نساخت و بعد متوجه شدم ایشان که مدعی بود سازنده هست و قراردادی با مالک دارد چنین نبوده و سازنده کسی دیگر هست و قرارداد ساخت بدون اطلاع مالک به ایشان واگذار کرده شکایت فروش مال غیر کردم که ابتدا محکوم اما بعد تبریک شد حال که از زمان تحویل ۶ سال گذشته به بنگاه مراجعه کرده و گفته چک های دیگر چون تاریخ داره بده که برگشت بزنه و از این طریق قراداد لغ‌‌و کنه چون در قرارداد در صورت پاس نشدن چک با مهلت ۲۰ روزه قرارداد فسخ میشه اول اینکه می‌تونه با وجود عدم انجام تعهد قرارداد فسخ کنه دو م اینکه در قرارداد چک ضمانت با مبلغ نوشته شده اما شماره چک نخورده و بنگاه ادعا داره که چک ضمانت نداده به بنگاه و خسارت هم برای هر روز روزی ۵۰ تومان ذکر شده الان هم ساختمان دو برابر شده من چکار کنم الان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم باید با یک وکیل مشورت کنید و کلیه مدارکتان را بدهید نگاه کنند که راه کاری را برای شما توصیه کنند.

 5. عمران
  پاسخ

  باسلام .شخصی با یکی از دوستهای من دادو ستد مالی داشت بهش پول میداد وازش سود میگرفت وزمانی که دوست من دوچار مشکل مالی میشه این شخص به من پیشنهاد میده شما دوفقره چک خودتو بهم بده تا این اهرم فشاری باشه به دوستت تا مطالبه ی منو بهم برگردونه و منم عین چکو بدون سو استفاده ازش بهتون برگردونم واین شخص درحضور شاهدین وافراد از من دوفقره چک به صورت امانی دریافت میکنه وضمنا با اصرار چک رو دروجه حامل وبا قسم وقول دادن واهی این دوفقره چکرو درحضور شاهدین ازمن دریافت میکنه.وپس از مدتی اقدام به مطالبه خود از طریق چک من میکنه.من دقیقا موندم الان چیکار کنم ک این مشکلو حل کنم.هرچند من با این شخص هیچ گونه دادو ستد مالی نداشتم واین چک بافریب وحیله نصیبش شد.وحتی شهود شاهدین هم وجود داره و حتی دوستم اقرار به بیگناهی من نصبت به این موضوع را دارد.
  ممنون میشم یه راه کاری برای خلاص شدن از این جریان بهم پیشنهاد بدین
  باسپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر سوء استفاده کرده است بهتر است شکایت کیفری خیانت در امانت را شکایت کنید.

 6. محسن اسکندرپور
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکترشیروی اینجانب حدود ۱ماه پیش از برادر خودم ۲هکتار زمین کشاورزی خریدم در بنگاه املاک مبایعه نامه نوشتیم واینجانب و برادرم مبایعه نامه فروش امضاکردیم ودر بنگاه پول نقدی رابه برادرم دادم ودونفرهم شاهد زیر مبایعه نامه راامضا کردند و حالا برادرم بعد از گذشت ۱ماه ازتاریخ معامله سند زمین را بنام اینجانب نمی زنه وبرادرم به اینجانب گفت معامله من و شما معامله صوری است دردادگاه مبایعه نامه رابادونفر شاهد مبایعه نامه رابطلان می کنند.بنده را راهنمایی کنید خیلی سپاسگذارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، معامله که صوری نیست و بنابراین ثابت کردن اینکه معامله صوری بوده است کار ساده ای نیست.

 7. سحر
  پاسخ

  سلام من مادرم ۸ سال پیش فوت شده و منزل به بام پدرم هست الان اقدام به فروش همون منزل که زندگی میکردیم خانواده در آن کرده میخواستم بدونم آیا چون منزل خانوادگی بوده اجازه اینکارو داره یا الان که مادرم فوت شده باید اجازه فرزندان هم باشه؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خانه مال کی است؟ به نام چه کسی بوده است؟ اگر به نام مادرتان بوده است باید همه ورثه موافقت کنند. اگر مال مادرتان نیست خب مالک آن می تواند آن را بفروشد و نیازی نیست از تمام اعضای خانواده اجازه بگیرد.

 8. حمید
  پاسخ

  با سلام خدمت شما
  طبق یک قرارداد مشارکت با سازنده ای ساخت یازده واحد مسکونی در ۵ طبقه بعلاوه یک واحد مسکونی در همکف صورت گرفت که واحد مسکونی در همکف بالمناصفه بین سازنده و مالک هست. سازنده بدون اطلاع مالک که اینجانب هستم یکی از واحدهای خود را پیشفروش می نماید. حال خریدار که واحد خود را از سازنده حتی تحویل گرفته ادعا کرده طبق قرارداد خودش در زمان معامله کل همکف بعنوان مشاعات به وی فروخته شده است و سازنده به وی متعهد هست که همکف را مشاعات به وی تحویل دهد و در هنگام تحویل هم قبول نکرده که مشاعات بدرستی به وی تحویل داده شده است. ادعای وی مشکلات بسیاری را برای اینجانب ایجاد کرده حتی بتازگی از من و سازنده شکایت کیفری تصرف عدوانی مشاعات در همکف هم کرده در حالیکه وی با علم به وجود واحد مسکونی در طبقه همکف آپارتمان خود را تحویل گرفته و از مفاد قرارداد مشارکت ما هم اطلاع دارد. حال سوال من این است که حتی با فرضی که سازنده کل همکف را بعنوان مشاعات به وی فروخته باشد آیا طبق ماده ۳۵۱ قانون مدنی بیع آنها جنبه فضولی پیدا نمیکند که اگر اینگونه باشد بیع آنها غیرنافذ نمی شود؟ضمن اینکه ساختمان هنوز پایان کار ندارد و در گواهی عدم خلاف ساختمان همکف بعنوان سایر مشاعات ذکر شده ولی کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم به عدم ضرورت قلع بنای مسکونی در همکف در ازا پرداخت جریمه کرده ضمن اینکه ۶ دانگ عرصه همچنان به اسم خودم هست.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دعوی بین فروشنده و خریدار مربوط به خودشان است و نصف شما را شامل نمی شود.

 9. کلهر
  پاسخ

  با سلام، در صورت تنظیم توافقی جهت اجرای کار بین کارفرما و پیمانکار، چنانچه نسخه دوم توافق تحویل پیمانکار نشود و کارفرما با ارائه ناقص توافق نامه بر اساس منافع خود در مراجع قصایی اقدام به مطالعه خسارت نماید. آیا اظهارات شهود مبنی بر عدم ارائه کامل توافق در مراجع قضایی موثر می باشد یا ارائه مستنداتی مبنی بر حقیقت توافق؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بلاخره هر دلیلی را دادگاه ملاحظه می کند و ممکن است از طرف بخواهد که متن قرارداد را ارائه نماید.

 10. خدامرادی
  پاسخ

  با سلام م عرض ادب
  شما در کتاب حقوق تجارت بین الملل ویراست ۲ انتهای صفحه ۴۲۳ بیان فرموده اید که طبق قانون ایران سیستم رایانه ای هوشمند به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شده است. در حالی که طبق همان ماده ۲ قانون تجارت الکترونیک ایران سیستم رایانه ای تحت کنترل شخص حقیقی و حقوقی مد نظر قرار گرفته و سیستم فاقد کنترل (هوشمند) را اراده نکرده است.
  چراکه مینویسد شخص حقیقی وحقوقی و یا سیستمهای رایانه ای تحت کنترل آنها.
  استدعا دارم توضیح بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بلاخره قانون چنین گفته است. برای توضیح بیشتر مراجعه شود به مقاله زیر:
   تشکیل قراردادها از طریق نمایندگی سامانه هوشمند، نامه مفید، شهریور ۱۳۸۸، سال پانزدهم، شماره ۷۳، ۲۳-۴۶

 11. فرهاد
  پاسخ

  باسلام مجدد.بدنبال سوال قبلی ام میخواستم بگویم ساخت ملک راازطریق مشارکت با فردی که سازنده هست می خواهیم انجام دهیم.ملک سه طبقه وقراراست ۵طبقه ساخته شود.سوال دیگرم این است ایا قانونی وجود دارد که مشخص کند عمر مفید ساختمان چند سال میباشد ودرصورت شکایت وگرفتن رای باید ساخت ساختمان همانند نقشه قبلی اپارتمان یعنی همان ۳طبقه باید ساخته شود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر کارشناس تشخیص دهد که عمر ساختمان زیاد و برای سکونت خطرناک است، از باب دفع ضرر دادگاه ممکن است همسایه را به تخریب ملک و بازسازی آن الزام کند.

 12. فرهاد
  پاسخ

  باسلام.اپارتمانی که دران ساکن هستم ۴۱ سال از ساخت ان میگذرد .ساختمان محکم وتمامی واحدها بازسازی شده است .درحال حاضر بیشتر مالکین میخواهند ملک راتخریب ودوباره بسازند یکی از مالکین مخالف است ومعتقد است این ملک محکم است و با ساخت وساز جدید سهم عرضه ملکم کم میشود.ضمنا بیشترمالکین ملک پنج وشش سال هست که مالک واحدهای این ملک شده اند .یعنی با علم به اینکه این ملک عمرمفید ان تمام شده است انراخریداری کرده اند.ایا میتوانیم باوجود مخالفت ملک رابسازیم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر زندگی برای دیگران خطرناک باشد می شود والا نمی شود مالک را بدون رضایت به انجام کاری مجبور کرد.

 13. ستاره طاهري
  پاسخ

  سلام بنده سه دنگ خونه ای که زندگی میکردم بنامم بوده الان درخواست طلاق از شوهرم دادم و متوجه شدم زمان خریداری خونه شوهرم زیرکانه از من وکالت گرفته که سه دنگ خونه بنام مادرش بشه و من حتی روحمم از این وکالت خبر نداشت جای شکایت هست که سه دونگم را پس بگیرم؟اخه حتی اون محضردار هم هیچی نگفت که أزمن همچین وکالتی گرفتن.الان ملکم به نام مادرشوهرمه خواهشا اگر راهی برای گرفتن حقم هست بگید ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر اشتباه شده است خب می توانید تلاش کنید ولی شماهستید که باید این اشتباه را ثابت کنید که ساده نیست و هر کسی می تواند هر معامله ای را بگوید اشتباه شده است. وکالت صرف هم کفایت نمی کند باید خرید وکالتی باشد. البته فقدان وکالتنامه و پرداخت پول به نفع شما است که قصد واقعی فروش نبوده است.

 14. امین
  پاسخ

  سلام برای خرید آپارتمانی در بنگاه قولنامه نوشتند پس از نوشتن اطلاعات و مشخصات ملک زمانی که من و شاهدم امضا کردیم مشخص شد بنام مادر طرف می باشد و قرار شد فردا صبح در حضور من امضا کنند و نحوه پرداخت نیز در قولنامه ذکر شود تا بعد برویم برای محضر.ولی من بعد از اینکه از بنگاه بیرون امدم بعد از یکساعت منصرف شدم و به خریدار زنگ زدم و ایشان هم گفتند مشکلی نیست. فردا که برای دریافت یک میلیون تومان بیعانه رفتم از پرداخت آن باز زدندو میگوید باید جور یک سر کمیسیون رابکشی. لطفا راهنمایی بفرمائید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، چون معامله بسته نشده است، بنگاهی حق کمیسیون ندارد.

 15. سعید
  پاسخ

  باعرض سلام حدود هشت سال پیش هشت ملیون برای مسکن مه پرداخت کردم و هشت سال گذشت و شکایت کردم و قاشی به نفع ما رای داد میخواستم ببینم که فقط اصل پولو برمیگردونن یا این که خسارت این که این پول هشت ساله خوابیده رو هم میدن؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بستگی به رأی دادگاه دارد که شما چه تقاضا کرده اید و دادگاه چه حکمی صادر کرده است.

 16. جعفری
  پاسخ

  سلام من حدود ۱۰ ماه پیش حکم توقیف خودرو گرفتم منتهی پیدایش نمیکنم الان ۱۰ ماهه که گذشته چیکار میتونم بکنم
  لطفا راهنماییم کنید متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید به پلیس اطلاع دهید که آن را پیدا کنند.

 17. محمد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.بنده ملکی را سال گذشته خریداری کرده ام وپول انرا نقدا پرداخت نموده ام اما هیچ رسیدی ندارم ولی هم قولنامه عادی وهم محضری دارم(که فروشنده پای هردورا امضا وانگشت زده است).حالا که من به قیمت بالاتری زمین را فروخته ام صاحب قبلی اومده وازمن شکایت کرده که من زمین رانفروخته ام وبی سوادم وشما سرمن را کلاه گذاشته ایدو…
  آیا باوجود هردوقولنامه امکان دارد ایشون حاکم شوند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر سند زده شده باشد بعید است که بتواند ادعایی کند. قولنامه محضری را نفهمیدم مگر اینکه منظورتان سند رسمی فروش باشد.

 18. محمدرضا
  پاسخ

  با سلام و احترام
  پدربزرگ بنده اوایل انقلاب فوت کرده و قبل از فوت وصیتنامه ای تنظیم کرده بود که املاکش بین سه فرزند وی(۲پسر تنی و۱پسر ناتنی) بطور مساوی تقسیم شودواین وصیتنامه کماکان موجود است.ولی بعد از فوت مشخص شد که وصیتنامه دیگری نوشته که همه اموالش را فقط به پسر کوچکش (عموی ناتنی بنده) بخشیده و ۲پسر دیگر را از ارث محروم کرده است. از ۳برادر تنها همین برادر ناتنی در قید حیات هست و هیچ فرزند و ورثه ای هم ندارد. درصورت فوت وی آیا امکان دارد ما به حق پدری خود که پدربزرگمان از پدرمان دریغ کرد برسیم واین درحالیست که بعد از همسرش ما نزدیکترین ورثه به وی میباشیم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما یا باید وصیتنامه قبلی را باطل کنید که در این صورت ارثیه به پدر شما هم خواهد رسید یا اینکه صبر کنید که ایشان فوت کند و چون فرزند ندارد به شما هم ممکن است ارث برسد به شرطی که غیر از همسر ورثه نزدیک تری از شما وجود نداشته باشد.

 19. جهانگیر
  پاسخ

  سلام من درسال ۹۴قرار دادی با یک بنگاه دار نوشتیم درشیراز که خانه مسکونی من و خانه همسایه من با توافق همسایه را ایشان بزند زمین و در پایان طی مدت یکسال و ششماه دو واحد به من بدهد دو واحد به همسایه بدهد واحدهای تجاری ودو واحد دیگر برای خودش در قرار داد تمام نیازها و مصالح وکلا همه تاسیسات اب برق گاز اسانسور وتمام امکانات در قرار داد قید شده است کا به عهده طرف دوم که بنگاه دار است میباشد وتا دانش ما اجازه میداد ما به بنگاه دار میگفتیم او مینوشت نفری ده ملیون برای ما خانه اجاره کرد وما سند خانه ها بعلاوه خانه ها را تهویلش دادیم که شروع کند وکالت کاری دادیم برای کارهای شهرداری وتوافق شدپیش فروش میتواند بکند کار شروع شد تا سال ۹۶مهر ماه گفت کلید میدهم واحدهایتان را تجهیز کنید تا من بقه کارها را انجام میدهم تا اینجا کار طبق روال پیش رفت ازمهر ماه اجاره بهما نداد وکار اسانسور متوقف شد کنتر حجمی ااب را نگذاشت با توجه به قرارداد که در ان قید شده انباری برای ما انباری درست نکرد وکارهای دیگری را رها کرده و ادعا مکند پول ندارم وقتی با اعتراز ما مواجه شد که شما بایستی طبق قرار داد کامل کنید بعد ما تسویه کنیم ادعا کرد زیاد به قرار داد تکیه نکنید چون قرارداد اشتباهات زیادی داردو خودش هم اقرار کرد که من در نوشتن اشتباه کردم مثلا یک جا نوشته انشعابات اب برق گاز و…..به عهده طرف اول است در صورتی که باید مینوشت طرف دوم که خودش مبیاشد این پروژه کار اولش بوده از قول نامه نوشتنش معلوم است میگوید پول بدهید تا مثلا اسانسور را کامل کنم یا پول بدهید کنتر حجمی را نصب کنم و الا اخر ایا ما خلع سلاح هستیم و باید تمکین کنیم یا شکایت و احقاق حق البته ایشان ۱۵میلیون نیز طبق قرارداد از قبل از من بابت بدهی به شهرداری طلب دارد که جمعا ۲۵ میلیونی میشود ۵میلیون بابت اجارههایی که پرداخت نکرده ۲۰میلیون طلبکار است که باید طبق قرارداد پایان پروژه به وی پرداخت شود نه حالا وی که ادعا میکند من ۱۵سال بنگاه دار است چرا اینگونه اشتباهاتی باید در قرارداد باشد این خیانت در عمانت نیست لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیانت در امانت نیست و یک دعوای حقوقی است. باید متن قرارداد شما دیده شود که بشود مشخصا گفت که ایشان چه ادعایی دارد و آیا ادعای وی مطابق با قرارداد هست یا نه. دیگر بعد از چند سال کسی نمی تواند ادعای اشتباه در متن قرارداد بکند.

 20. رضایی
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر شیروی عزیز
  ممنون میشم در خصوص موضوع زیر راهنمایی بفرمایید:
  جوانی ایرانی که حدودا سه سال در استرالیا اقامت داشته به علتی در انجا فوت می نماید و جسد وی به ایران منتقل و دفن میشود. مشخص می گردد که متوفی در استرالیا دارای اموالی(مسکن،خودرو و…) بوده است حال پدر و مادر ایشان قصد دارند که اموال متوفی را تحریر و به فروش رسانده و بین وراث تقسیم نمایند لکن از طریق وزارت خارجه ایران نامه نگاری هایی با استرالیا انجام شده که متاسفانه تاکنون پاسخی دریافت نشده و وزارت امورخارجه دلیل آنرا عدم وجود روابط بین دو دولت اعلام می نماید. حالیه تصمیم بر اعزام یک نفر با وکالتنامه از وراث به استرالیا برای انجام امور مربوطه گرفته اند که البته صدور ویزا هم مشکلات خود را دارد. آیا اقدام قضایی از طریق دادگاه های ایران امکان پذیر و نتیجه بخش و قابل اجرا در انحا هست و یا اقدام دیگری امکان پذیر است. ممنون میشویم راهنمایی بفرمایید. سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام این موضوع ربطی به دادگاه های ایران ندارد. باید یک وکیل در استرالیا انتخاب شود که دنبال کار را بگیرد که آیا متوفی اموالی داشته است و وضعیت آن اموال چیست تا بتوان متناسب با یافته ها اقدام حقوقی مربوط را انجام داد.

 21. mohammad
  پاسخ

  با سلام واحترام، ضمن تبریک سال جدید. به استحضار می رساند:
  اینجانب در روستا یک قطعه زمین کشاورزی دارم که از قدیم الایام در آن کشت می نموده ام، به لحاظ شرایط طبیعی منطقه موقعیت زمین در دامنه پایین کوه قرار گرفته است به صورتیکه برخی از جاهای زمین دارای خاک مرغوب و برخی هم دارای قطعات کوچک صخره ای است. منابع طبیعی این زمین را جزء اراضی ملی اعلام نموده و با انتقال آن به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سند به نام دولت صادر گردیده است. این در حالیست که قطعه بالادستی اینجانب که در شیب کوه واقع شده و کاملا صخره ای و سنگلاخی است با شکایت مالک آن، آزاد شده و جزء مستثنیات قانونی قرار گرفته است. از طریق کمیسیون ماده واحد هم اقامه دعوی کرده ام که مورد قبول واقع نگردیده. از طریق دادگاه عمومی حقوقی هم پیگیری کردم که دعوی اینجانب رد شده است.
  در سال ۸۱ اداره منابع طبیعی با توجه اقدامات اینجانب در زمین مورد نظر، علیه اینجانب طرح شکایت نمود که پس از ارجاع امر به کارشناس با اذعان بر این موضوع که قبلا در این زمین کشت صورت می گرفته و آثار کشت مشهود است، رأی برائت اینجانب صادر شده و این رأی نیز در دادگاه حقوقی ارائه گردیده که متأسفانه هیچ توجهی به آن نشد.
  حال با توجه به مراتب فوق آیا امکان استرداد زمین و احقاق حق برای اینجانب وجود دارد یا خیر؟
  با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم تقاضای شما در چند مرحله رد شده است و رد جنبه کیفری قضیه دلیلی بر صحت ادعای شما از جهت حقوقی نیست.

 22. رضا
  پاسخ

  با سلام
  همسرم در دفتر اسناد رسمی مهریه و نفقه و اجرت المثل رو بهم بذل کرده و منم قبول بذل کردمه و در ادامه امده حق هیچگونه اعتراضی به موارد را ندارد و حق ادعا و اعتراضی را در اینده از خود سلب و ساقط کرده. حال چند تا سوال داشتم از خدمتتون
  ۱؛ همسرم میتواند به موارد فوق رجوع کند
  ۲ ؛ همسرم در مقابل وکالت در طلاق موارد بالا رو بهم بذل کرده و در سند رسمی و توضیحات نیامده
  ۳ ؛ایا با توجه به موارد ذکر شده هبه انجام شده معوض میشود؟ چون هر دو سند در یک روز و در یک دفترخانه انجام شده
  با تشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اگر بخشیده باشد یا از حق خود را اسقاط کرده باشد خب نمی تواند مجددا تقاضا کند. ۲- ملاک سند رسمی است مگر اینکه زن ثابت کند که آن در قبال وکالت در طلاق بوده است. ۳- هر دو سند معتبر است. سند بذل و سند وکالت. به هر حال زن می تواند ثابت کند که این دو در مقابل هم بوده است.

 23. مجید درخشانی
  پاسخ

  سلام من خودرویی خریداری کردم که فروشنده وکالت فروش
  ازمالک اصلی داره که تاریخش گذشته آیا دفتر خونه میتونه بدون حضور مالک اصلی مجددا وکالت فروش بده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر وکالت زمان داشته باشد خب بعد از آن منقضی می شود و نمی تواند مگر مالک دوباره بیاد و وکالت بدهد.

 24. محمدرضا
  پاسخ

  با سلام
  فروشنده ی ملکی بودم که خریدار دستیار شخص بنگاهدار بود.۳۰ ملیون تومان برای قسط اخر در یک فقره چک ارائه کرد ودر مبایعنامه ذکر شد که درصورت نقد نشدن چک فروشنده حق فسخ یکطرفه را دارد.در تاریخ مورد نظر چک نقد نشد و خریدار به اقساط در یک ماه ۱۸ میلیون تومان را پرداخت کرد،حال ۱۲ میلیون باقی مانده را نمیدهد. مبایعنامه فاقد کد رهگیری میباشد و اصل سند ملک دراختیار بنگاه بصورت امانت است ک در قرارداد ذکر شده است.درضمن در قرار داد آمده تا فروش ملک هیچ مبلغی مسترد نمیگردد.حال نمیدانم چه باید کرد…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، باید باقیمانده را مطالبه کنید و اگر نداد به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و تقاضای پول ات را بکنید.

 25. بابک
  پاسخ

  سلام
  خسته نباشید.
  آیا مغازه ای که سند ندارد، در طرح تعریض قرار دارد، تنها قولنامه ای است، مالکاته و پول سرقلفی بدان تعلق میگیرد؟

  باسپاس.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بستگی دارد. به شهرداری مراجعه کنید.

 26. مهدی بهرامی
  پاسخ

  سلام جناب آقای دکتر شیروی
  عرض کنم بنده زمینی دارم که در خواست پروانه ساختمانی ۵ واحدی داشتم حالا پس از گذشت دو سال که منصرف شدم نظام مهندسی حاضر به کنسل کردن نقشه نیست پیگیری که کردیم و قبول کردم که هزینه طراحی کم شود ولی هزینه نظارت پس داده شود قبول نکردن و علت مخالفت هم خراب شدن سهمیه مهندسان عنوان میکنند حال آنکه وقتی عملیات ساختمانی صورت نگرفته که نظارت باشد . در ضمن طبق قانون قبل از هر کاری باید مهندسان در دفترخانه تعهد امضاء کنند و شهرداری پس از آن پروانه ساختمان صادر میکند که در خصوص موضوع بنده صورت نگرفته و پروانه ای هم صادر نشده آیا با این تفاصیل میتوان از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد . با تشکر فراوان و دعا خیر . بهرامی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به خود نظام مهندسی شکایت کنید.

 27. ویدا
  پاسخ

  با سلام, می خواستم بدانم در صورت انتقال قطعی سند مالکیت آپارتمان , فروشنده ( با داشتن پایان کار آپارتمانی ) پایان کار ساختمان را ارائه نموده است . در پایان کار آپارتمان اعلام اصلاحی ساختمان قید شده است. که بعدا ما آن را متوجه شده ایم . امکان پیگیری قانونی و شکایت از فروشنده وجود دارد .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می توانید اگر مطابق با مبایعه نامه نباشد شکایت کنید و خسارت بگیرید یا معامله را فسخ کنید.

 28. ف.خ
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  من ۴ سال پیش ماشینی رو خریداری کردم که فردا صبحش بعلت دو تیکه بودن ماشین و عدم اثبات اصالت آن، امکان پلاک کردنش نبود. همون لحظه به فروشنده گفتمو خواستم که پولو پس بده و ماشینو بگیره. قراردادو فسخ کردیم ولی با وجود استطاعت مالی از پرداخت پول امتناع کرد. شرط کرد که از ۲۶ میلیون تومان به ۲۰ میلیون راضی شم تا پولو بده وگرنه برم شکایت کنم که همون ۲۰ میلیون هم گیرم نمیاد!!! در پی شکایت دادگاه حکم به نفع من صادر کرد. فروشنده چندین بار تلاش کرد ولی اعسارش هربار رد میشد تا اینکه بعد از ۳ سال اعسارشو قبول کردن!!!!! تقاضای قسط بندی کرده. در حالیکه هدف نهاییش ندادن کل پوله. حالا من چطور میتونم همه پولمو پس بگیرمو ماشینو بهش بدم.
  قابل ذکره ماشین ایرادات فراوان داشته و من چند میلیون تا الان هزینه کردم. گیر آدم بسیار بدی افتادم. از طرفی نه میتونم از دست ماشین خلاص شم نه ماشین جدید بگیرم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ملاک همون حکمی است که دادگاه صادر کرده است و نمی توان برای یک موضوع چند بار به دادگستری رفت.

 29. سولماز
  پاسخ

  سلام روز اول عیدبرای خرید یک واحد آپارتمان در بنگاه مبایعه نامه ای نوشتیم که در اون شرایط پرداخت و غیره مشخص شد و همچنین خسارت بابت اینکه اگر طرفین به تعهدات خود عمل نکنند چه خسارتی بدهند.ولی در اون روز پولی بین من و خریدار رد و بدل نشد فقط بنگاه یک ملیون بابت بیعانه از من گرفت .قبل از رسیدن اول موعد پرداخت اینجانب،پس از ۱۴ روز بنده تقاضا فسخ معامله را کردم فروشنده ادعایی نداشت.ولی بنگاه گفت باید نیم درصد کمسیون من رو طرفین بدن .فروشنده گفت من نمیدم من که نمیام معلمه فسخ شه.بنگاه هم گفت من باید بدم.خلاصه ۱ در صد ثمن معامله را گرفت ولی حاضر نشد بابت اون رسید بده.بعد پشت مبایعه نامه متنی رو مبنی بر فسخ معامله نوشت طرفین امضا کردیم.و فقط کپی اون متن رو به من داد.سوال من اینه که ۱.آیا از نظر قانونی درست بود که از من کمسیون گرفت.۲.آیا درست بود که نیم درصد فروشنده را هم از من گرفت.۳.چرا رسی نداد بابت کمسیون.۳آیا نباید یک نسخه از مبایعه نامه فسخ شده را به من میداد.۴.حالا ممکن است بعدا ادعایی از من داشته باشند.۵.و اگر قسمتی از کار آنها غیر قانونی بوده من چگونه باید اقدام کنم.منظورم رسید کمسیون و نسخه مبایعه نامه فسخ شده است که ندادن.متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اره ۲- اره خب شما تقاضای فسخ کرده اید. ۳- نمی دانم. ۴- فکر نکنم. ۵- دیگر دنبالش را نگیر.

 30. مجی
  پاسخ

  سلام زمینی را بصورت قلنامه ای خریداری کردیم..سند رسمی زمین هنوز داده نشده..مالک اصلی فوت شده…شخصی دیگری مدعی شده قبل از ما زمین را از مالک قولنامه ای خریداری کرده..تکلیف این داستان به چه صورت..ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، این مشکل جدی است و باید با وکیلی مشورت کنید که به شما کمک کند.

 31. امید
  پاسخ

  سلام ، بنده اپارتمانی نوساز را از سازنده در دفتر املاک با کد رهگیری خریدم ، چند ماه بعد قبل از تحویل و فرا رسیدن زمان دفترخانه به علت نیاز مالی به فردی در حضور سازنده به همان قیمت فروختم و در قرارداد جدید قید گردید که الزام سند به عهده سازنده است و ایشان نیز قرار داد را امضا کردند، اپارتمان تحویل خریدار شد و با بنده نیز تسویه کرد و همان مبلغی که بنده در قراردام بابت روز محضر نگه داشته بودم قرار شد به سازنده در روز محضر بپردازد، اکنون بعد از ۲سال برای بنده دادخواست فرستاده که سازنده سند نزده و شما باید خسارت دهید ، سازنده وجود دارد و بنده تماس گرفتم و ایشان گفتند جای نگرانی نیست ، حال سوالم این است که با توجه به قید شدن مسولیت انتقال سند بعهده سازنده و امضای ایشان خطری بتده را تهدید میکند یا خیر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نگران نباشید. شما هم همین مطالب که اینجا نوشته اید را در دفاعیه خودتان به زبان حقوقی بنویسید انشا الله مشکلی ایجاد نمی شود.

 32. طلایی
  پاسخ

  سلام اقای دکتر زمینی که درسال ۸۳ خریداری نمودم در منطقه رودهن وزمینی جهت احداث باغ به من فروخته شده است .ایا میتوانم در دادگاه از فروشنده زمین شکایت کنم.وخسارت این ۱۴ سال راهم مطالبه نمایم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، برای چی شکایت کنید؟

 33. محمد
  پاسخ

  سلام سال گذشته یک قطعه زمین راخریدم وپول آن رانقدا پرداخت کردم که هم قولنامه محضری دارم که فروشنده انگشت زده وهم قولنامه عادی که فروشنده آنجا هم انگشت وامضا زده است.اما امسال شکایت کرده که من سواد نداشته ام و مرا گول زدید واز من شکایت کرده است.آیا امکان دارد قاضی رای به نفع فروشنده صادر کند بااینکه من هردو قولنامه بااثرانگشت وامضا فروشنده رادارم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بستگی دارد که چه ادعایی داشته باشد و چه دلایلی ارائه کند و دفاعیات شما چه باشد.

 34. کریمی
  پاسخ

  سلام ۷ سال پیش شوهر عمه ام خواست باغی بخرد و چون پول کل باغ را نداشت از ما تقاضای شراکت کرد و ما پولی را به او دادیم تا نیمی از زمین باغی را برای ما خریداری کند.او خرید اما تمام زمین را به نام خودش زده و در طی این سالها حاضر به پس دادن زمین نشده.ما شکایت کردیم و به اثبات رسوندیم اما از آنجایی که زمین کوچک است دادگاه گفت که زمین قادر به تقسیم نیست و بنابراین قرار داد شما باطله…حالا ما باید چیکار کنیم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قرارداد باطل نیست و شما مشترک هستید به صورت مشاع.

 35. ابراهیم جاهد
  پاسخ

  سلام و ممنون از پاسخگویی.آپارتمانی را به صورت مبایعه نامه بنگاهی خریداری کردم و در جلسه بنگاه عنوان کردم که جهت دریافت وام مسکن سن ساختمان باید کمتر از ۱۵ سال باشد طرف قرارداد هم ضمن پذیرش سال ساخت آپارتمان را در مبایعه نامه ۱۳۸۴ قید کرد ولی با مراجعه به شهرداری متوجه شدم سن آپارتمان ۲۱ سال بوده و سال پروانه ساخت۱۳۷۷ میباشد .آیا الان میتوانم قرارداد را فسخ کنم و آیا در صورت فسخ ضرر وزیان بر عهده من است یا فروشنده؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر در مبایعه نامه ذکر شده باشد می توانید تقاضای فسخ کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *