این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. یاسر
  پاسخ

  سلام من یه ملکی اجاره کردم که بالاش واحد مسکونی قرار داره الان صاحب ملک مسکونی اومده و ادعا میکنه نمیذاره من کارمو ادامه بدم شغلم مکانیکیه.موجر و من چطور میتونیم اقدام کنیم که قانونا کارمو ادامه بدم.ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نمی تواند مزاحم شما شود. شما ۱۱۰ را خبر کنید اگر مزاحمت ایجاد کردند.

 2. آرمان
  پاسخ

  باسلام خدمت شما من تک پسر خانواده میباشم و پدر اینجانب پارسال در یکی ازشهرستانها خونه پدریمو به زیر قیمت فروخته و بعنوان بی سوادی الان اعلام پشیمانی مینماید من خودم هم از غزیه بی اطلاع تاامروز بودم .فقط خاسم بپرسم برای فسخ این معامله و برگرداندن ان ب جای اول ایا من موفق خاهم بود و سند مالکیت هم به طرف داده نشده .من باید عین مبلغو بدم فسخ کنم ممنون میشم اگ راهنماییم کنید باتشکر

 3. حمید رضا
  پاسخ

  سلام اقای دکتر بنده در برج ۱۰سال ۹۴ دسته چکم مفقود شد و بنده بعداز مراجعه به دستگاه قضایی حکم عدم پرداخت به بانک مورد نظر اعلام نمودهام و پس از ۴ ماه معلوم گردید که دسته چک اینجانب توسط یکی از همکارانم به سرقت رفته است و بنده بعد از شکایت از ایشان متهم متواری شده است و بنده حکم جلب ایشان را دریافت کرده ام ولی موفق به دستگیری نشده ام حالا بعد از مدت ۳ ماه یکی از اقایون که چک مفقودی اینجانب دست ایشان می باشد از بنده شکایت کرده خواستم بدانم ایا بنده مقصر این پرونده می شوم یا خیر . با سپاس فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام تا کی چک را صادر کرده باشد؟ اگر شما صادر نکرده باشید خب جعل بوده است و شما مسئولیت ندارید.

 4. بابک
  پاسخ

  سلام آقای دکتر- بنده حدود ۳.۵ سال پیش از فرماندار سابق شهر(به علت مشکلات مالی و …)، خانه سازمانی گرفته بودم که ۵ ساله بود و قرارداد به من ندادند. فرماندار فعلی اصرار تخلیه قبل از موعدمیکند اصلا مهلت هم نمیدهد و در عرض ۱۰ روز دو اخطار تخلیه داده و به دادستان نامه زده،دادستان تلفنی مرا صداکرده به من گفت که اگر تا فردا خانه را تخلیه نکنی با مامور میام برای تخلیه.(البته اگر من خانه را تخلیه کنم تمامی مشکلات شهر حل خواهد شد!!!!)
  سوال:۱- آیا دادستان بدون اینکه حرفهای مرا بشنود و ضرب الاجل می تواند اینکار را انجام دهد؟
  ۲- آیا مهلت قانونی برای تخلیه وجود ندارد؟
  خیلی از لطف شما متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- نه نمی تواند . ۲- ممکن است یه مهلتی بدهند. فعلا هم که شما نشسته اید.

 5. محسن قنبری
  پاسخ

  با سلام من معلم هستم در یکی از شهر های خراسان و بعلت قبولی در دانشگاه میخواستم به تهران بیایم و چون دنبال خونه بودم یکی از شاگردام گفت من یه خونه تهران دارم و به صورت مبله بهت اجاره میدم با هم رفتیم توی یک بنگاه و قولنامه نوشتیم و یک چک هم بابت پول پیش به ایشون دادم که کپی چک و قولنامه در بنگاه موجوده ولی حالا که به محل مراجعه کردم کسی توی اون خونه نیست و خود آقا هم از روزی که چک پاس شده جواب تلفن نمیده و به پیامها هم جواب نمیده چکار کنم الان نه پول دارم و نه جایی برای زندگی میتونم از فرد اجاره دهنده و بنگاه شکایت کنم تا لااقل پولمو پس بگیرم الان چند روزه که توی منزل یکی از دوستان میخوابم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید شکایت حقوقی کنید بروید شورای حل اختلاف.

 6. mohsen
  پاسخ

  با سلام. صحت صلحنامه از طریق سوگند و شهود اثبات شد و دادگاه تجدید نظر و بدوی حکم به تنظیم ستد داده سپس یکی از طرفین با گرفتن وکیل و ادعای جعل پرونده رو دوباره باز کرده و با بردن پرونده به کارشناس منفرد و سه نفره امضا جعلی تشخیص داده شده حال من چکار میتوانم بکنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما هم دفاع کنید یا به نظریه کارشناس اعتراض کنید.

 7. محسن
  پاسخ

  سلام- طی تفاهم نامه و صورتجلسه ای با وراث مرحوم عموم در حضور کلیه وراث و وکیل آنها مقرر شد کلیه وراث وکالتنامه فروش کلیه اموال مرحوم عموم رو به من و یکی از وراث بدهند اما بر خلاف این صورتجلسه وراث وکالت نامه مذکور رو فقط به یکی از وراث داده و به من خبر نداده اند. با توجه به اینکه این صورتجلسه به امضا کلیه وراث و ۲ شاهد رسیده، بنده چگونه می توانم آنها را به انجام تعهد خود وادار کنم؟؟؟ تاکید میکنم من با گذشت از برخی حقوق خود حاضر به امضا شدم ضمنا کلیه وراث هم قبول کردن

 8. سید مهدی حسینی
  پاسخ

  سوال من خانه ای را در سال ۶۹ خریدم و مقداری از پول معامله برای دادن سند ثبتی مونده و فروشنده نداده و مرده تکلیف چیست پول مانده ۳۰۰۰۰ تومان است. متشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما باید علیه ورثه طرح دعوی کنید و پول را هم به ورثه بدهید.

 9. آذر
  پاسخ

  سلام
  آپارتمانی در ۲۷ تیر فروختیم به قیمت ۱۵۴ میلیون تومان در تهران. ۷۰ میلیون گرفتیم و بقیه ماند زمان تحویل آپارتمان و سند زدن در تاریخ ۲۷ شهریور. خریدار آپارتمان قرار بود وام جانبازی بگیرد که تاکنون مراحل کار دریافت وام تمام نشده و به گفته بانک دو ماه دیگر وام آماهد میشود. از طرفی ما آپارتمان دیگری خریداری کردیم و باید پول بدهیم و جابجا شویم در حالی که ۸۴ میلیون را خریدار ندارد به ما بدهد. از نظر حقوقی در حال حاضر باید چکار کنیم که زودتر به پول خود برسیم. الان ۴ مهر است و ۸ روز از سررسید گذشته!

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام هیچی صبر کنید. چون واقعا کاری در این دو ماه نمی شود کرد.

 10. علی ابراهیم زاده
  پاسخ

  سلام در سال ۷۳ سرقفلی مغازه ای را به صورت رسمی واگذار کردم در سال ۸۲ ایشان سرقفلی را به مستاجر جدید واگذار کرد مستاجر جدید مغازه را به دو نفر اجاره داد که دو نفر فوق تغییر شغل دادند(مستاجر حق انتقال به غیر را داشت درزمان انتقال با توجه به تغییر شغل علیه مستاجر اول ومستاجر جدید درباره تغییر شغل اظهارنامه ودادخواست تنظیم کردم ولی دادگاه دادخواست را رد کرد)درسال ۸۵ مستاجر خودش مغازه را در اختیار گرفت وتغییرشغل داد بعداز سه سال تا به امروز مغازه رادر طی ۷سال به سه نفر اجاره داده که شغل هیچ یک شغل معین اجاره نامه نیست با توجه به حرفهایی که در دادگاه شنیده بودم ونیزتجربه ناموفق دو دادگاه قبلی در این باره تاسال قبل نمیدانستم که مستاجر ها تخلف کرده اندبعداز فهمیدن موضوع اظهارنامه ای مبنی بر مخالفت با عمل مستاجر هاارسال کردم که جوابی نداد ندوسپس تامین دلیل کردم اکنون یک سال ازتامین دلیل گذشته با توجه به بند۷ ماده ۱۴ قانون سال۵۶ آیا میتوانم تقاضای فسخ اجاره نامه وتخلیه را مطرح کنم؟در صورت صدور رای تخلیه آیا به مستاجر حق سرقفلی تعلق میگیرد ؟باتوجه به اینکه در قانون ۵۶ فقط حق کسب وپیشه مطرح است که در صورت تخلف مستاجر از بین میرود آیا قانون جدیدیا رویه قضایی دیگری غیر از قانون فوق در این باره وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به این سادگی نیست که بتوانی آنها را بیرون کنی. این لب کلام است. خودت هم دو بار تجربه کرده ای.

 11. محسنی
  پاسخ

  با سلام.شخصی ملک خود را بصورت صلح نامه به ۴ تا دخترانش واگذار می کند ولی صلح نامه را در سیستم ثبت واسناد ثبت نکردن (سند دستی)و مراحل قانونی اداره مالیات و شهرداری و ثبت اسناد و…. را طی نکردن و مالک بعد مدتی ملک خود را به شخص دیگری فروخته و طی مراحل قانونی شخص خریدار سند مالکیت دریافت کرده ولی حالا دخترانش قصد شکایت دارند از نظر قانون اداره ثبت(بند ۴۷ ۴۸) هیچگونه ادعایی نمیتوانند داشته باشن.میخاستم بدونم از نظر محاکم قضایی چه حکمی دارد.(من خریدار ملکم)ممنون میشم راهنماییم کنید.

 12. مهدی
  پاسخ

  سلام. خانم من پانزده سال سن دارد. می خواستم بدونم در ادارات که سن هجده سال را قانونی می دانند، ولی خانومم من محسوب می شوم یا پدرش مثل بانک ها برای گرفتن وام؟

 13. سهیل
  پاسخ

  با درود فراوان خدمت استاد فرهیخته و دلسوز جناب دکتر شیروی
  جناب دکتر باز هم سپاس بابت زمانی که برای پاسخ به دشواریهای زندگی مردم می گذارید.
  جناب استاد
  آیا زنی که کارمند باشه میتونه قانونا اعلام اعسار هزینه دادرسی اجرای مهریه کنه یا اثبات کارمند بودن و داراییش این ادعاشو رد میکنه؟
  دوم اینکه آیا حکم الزام به تمکین که از نظر زمانی زودتر از اجرای مهریه به نفع مرد صادر شده باشه میتونه تاثیری در دادرسی دریافت مهریه داشته باشه یعنی مرد با این حکم میتونه به نفع خودش در دادگاه اجرای مهریه استفاده کنه؟
  سپاسگزارم جناب استاد
  در پناه خدا پاینده و تندرست باشید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- بله معمولا اینکار را می کنند و قبول می شود ولی بعدا باید پرداخت کنید. ۲- ربطی به هم ندارند.

 14. محسن
  پاسخ

  با سلام و احترام.
  سوال اولم..آیا فسخی که طرفین در آژانس املاک انجام شده روی مبایعه نامه ثبت و به امضا طرفین و شاهدین رسیده.و فسخ وارد سامانه ثبتی املاک شده..
  حالا فروشنده اعلام کرده من فسخ را امضا نکردم.و املاکی هم میگویند من نسخه سوم که روی آن فسخ انجام شده بود را گم کردم..ولی حاضر هست در دادگاه شهادت دهد فسخ قانونی انجام شده ..آیا بظر شما دادگاه مبپذیرت این اقاله را …

  دومی سوال..آیا ملکی را فروشنده فروخته هشتصد میلیون تومان .وهفصد وسی میلیون تومان را نقدا گرفته باشه وشرط گذاشته شده فروشنده حق وام گرفتم را ندارد..
  ولی فروشنده ششصد میلیون وام گرفته. نه پول وام را میدهد. نه ملک را بنام میرند…آیا جنبه کلاهبرداری دارد و باید چه کنم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- سخت است. با شهود به تنهایی نمی شود قرارداد مکتوب را فسخ کرد. تازه فسخ هم بعدش ردو بدل پول و استرداد آن را دارد. ۲- کلاهبرداری نیست و یک دعوی حقوقی است.

 15. سمیرا آهوئی
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد شیروی
  آیا شرط تنصیف دارایی زوج در هنگام طرح طلاق از سوی مرد شامل محاسبه دیون زوج نیز می شود ؟ مثلا اگر مردی خانه ای داشته باشد به ارزش ۳۰۰ میلیون که ۲۰۰ میلیون آن بابت وام در رهن بانک باشد مطابق شرط تنصیف باید ۱۵۰ میلیون به زوجه بدهد یا ۵۰ میلیون تومان؟رویه محاکم در این خصوص چیست؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دارایی مثبت منظور است یعنی دارایی موجود منهای دیون.

 16. مهدی
  پاسخ

  باعرض سلام…پدرم یه زمینی رو در یه کوچه خریده بود و چند خونهو زمین در مجاورت ان قرار دارند حالا شخصی اومده ادعای مالکیت سر کوچه رو مطرح میکنه و میگه من این مقدار زمینو خریدم و میخوام ساخت و ساز کنم ما میریم شکایت میکنیم و ژرف باتوجه به سند مالکیتی که داشت رای به نفعش صادر میشه و دادگاه میگه باید کوچه بن بست بشه و مالک اصلی این زمینا که ما به واسطه زمین رو ازش خریدیم در قید حیات هستن و میگن من موقعی که این زمینا رو فروختم این مقدار ادعای طرف رو واسه کوچه گذاشتم و اصلا نفروختم وقتی ما به دادگاه میگیم دادگاه قبول نمیکنه و میگه باید بن بست بشه و رای در مرجع تجدیدنظر هم تایید میشه حالا طرف اومدهساخت و ساز کنه با پدرم درگیری لفظی پیدا میکنه و بعد درگیری من و برادرم هم میریم و مردم هم جمع میشن و طرف هم از من و برادرم و پدرم به اتهام ممانعت از ساخت و ساز شکایت میکنه دو کارگر طرف هم شهادت میدن و ما به جزای نقدی محکوم میشیم درصورتی که من و برادرم هیچ حرفی نزدیم و هیچ کاری نکردیم حالا سه سوال دارم اول اینکه چکار باید کنیم تا کوچه بن بست نشه؟دوم چکار باید کنیم تا از جزای نقدی تبرعه بشیم چون که اصلا حرفی نزدیم و کاری نکردیم۰؟سوم من امسال میخوام در ازمون قضاوت شرکت کنم ایا این جزای نقدی تاثیری بعنوان سابقه محکومیت داره؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- رأی قطعی شده است و شما کاری نمی توانید بکنید مگر رضایت طرف را جلب کنید. ۲- اعتراض اگر هنوز وقتش تمام نشده است. ۳- می تواند تأثیر داشته باشد.

 17. عارف
  پاسخ

  با سلام من ارشد عضو بنیاد ملی نخبگان بودم و تونستم برای جذب دکتری بدون ازمون مصاحبه بشم . بعداز مصاحبه و قبولی در گروه . در دانشگاه نیز قبول شدم و نامه قبولی من برای سازمان سنجش ارسال شد که این فرد قبول شده ایا تایید میکنین. که سازمان سنجش قبول کرد و بعد اون تایید قبولی من توسط دانشگاه و سنجش با هم برای بنیاد ملی نخبگان ارسال شد و بنیاد نیز به دانشگاه اعلام کرد منو ثبت نام کنن اما بعد دو روز مانع ثبت نام من شدن و میگن صلاحیت علمی ندارم ایا اینککارشونم قانونیه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر معترض هستید می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

 18. بهرام شهريورنيا
  پاسخ

  سلام ملکی را از شخصی اجاره کرده ام که ان فرد مالک نبوده و از مالک مباینامه داشته و در مباینامه اش نوشته است که در صورتی که فرد چک مبلغ قرارداد را پاس نکند حق فسخ برای مالک اولیه ایجاد میشود .
  اکنون شخصی که مباینامه داشته چک مالک را پاس نکرده است و مالک میخواهد فسخ کند در این صورت تکلیف قرارداد اجاره بنده چه میشود ؟
  لازم به دکر است که فرد بنگاهی در هنگاه قرارداد به مالک زنگ زده و مالک به صورت تلفنی گفته بود که اشکال نداره اجاره بدهد . ولی اکنون مالک میخواهد که بنده تخلیه کنم .
  لازم به ذکر است که در مباینامه ایشان نوشته شده که عمل فسخ محتاج به رفتن به دادگاه و انجام اعمال قانونی نیست .
  لطفا راهنمایی بفرمایید .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فعلا که شما مشکلی ندارید. فسخ آنها طول می کشد.

 19. الهه
  پاسخ

  سلام.پیشاپیش از زحماتتون ممنونم .یمالکین یک مجموعه آپارتمانی با هفده واحد با سازنده ایمشارکت در ساخت کرده و سی واحد ساخته شده است.سازنده اپارتمان ها را تکمیل کرده و سهم هر مالک را تحویل داده و با قرعه کشی وضعیت پارکینگ و انباری مشخص شده.تقسیم نامه عادی دارند.پایان کار گرفته شده.صورتمجلس تفکیکی در حال اماده شدن در ثبت است.با توجه به اینکه تقسیم نامه عادی هست ایا خرید یک واحد از یکی از مالکین ریسک دارد؟ممنونم از مشاورتون

 20. مجید
  پاسخ

  سلام بنده چند ماه پیش یک دستگاه خودروی کارکرده بصورت قولنامه ای خریداری کردم ولی وقتی که برای تعویض پلاک خودرو اقدام کردم راهنمایی و رانندگی میگه این خودرو پیوندی ( اتاق نصفه تعویض شده ) و از سال گذشته دیگه پلاک نمیشه مگر اینکه اتاق کامل عوض بشه فروشنده این نقص خودرو رو به من نگفته بود حالا میگه خبر نداشتم از این نقص خودرو میگم پولمو پس بده میگه ندارم درضمن درقولنامه قید شده فروشنده تا۱۰سال ضامن هرگونه فساد شرعی و قانونی است حالاپولمو نمیده چکار کنم ولی مطمئنم خبر داشته چون ۹ سال ماشین دست خودش بوده

 21. حمید
  پاسخ

  سلام استاد ارجمند

  بنده آپارتمانی را پیش خرید کردم که قرار بود بعد از عقد قرارداد ۴ ماه بعدش آپارتمان به من تحویل داده بشه. ولی الان ۱ سال گذشته و تازه فروشنده تماس گرفته که ۲ چکی که داده بودیم رو پاس کنیم و بریم برای تحویل اپارتمان.

  دو نکته وجود دارد:
  ۱- آیا برای دیر کرد حدودا ۱ سال و ۲ ماهی می توان تقاظای خسارت کرد و یا حتی قرارداد رو فسخ نمود و مبلغ پرداختی رو پس گرفت

  ۲- فروشنده بدون اطلاع دادن به خریدار (بنده) تصمیم به احداٍ یک طبقه بیشتر نمود و طبقه ۶ را به اتمام رساند. آیا میتوان شکایت کنم برای این امر که بدون اطلاع و اجازه گرفتن خریدار یک طبقه اضافی بعد از گذشت ۴ ماه از قرار داد نموده ؟

  لازم به ذکر است که در قرار دادی که بین ما نوشته شد ضرر و زیان برای دیر کرد برای هر دو طرق قید نشده.
  و تعداد طبقات هم در قرار داد ذکر نشده ولی مجوز احداٍث طبقه ۶ زا ۴ ماه بعد از قرار داد از شهرداری گرفته و احداث کردند.

  آیا نباید با من و خریداران دیگر مشورت و اجازه کتبی میگرفت ؟

  ممنون استاد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، فسخ که منتفی است ولی امکان اخذ خسارت مطابق قرارداد هست. ۲- همه اینها بستگی به قرارداد دارد.

 22. حسینی
  پاسخ

  سلام، وقت بخیر
  خیلی با حوصله و کامل به سوالات دوستان جواب دادید. من همیشه بخاطر شرایط خاصی که دارم دائما در حقم اجحاف میشه و مجبورم به وکلا و مشاورا مراجعه کنم که این خیلی کلافه کنندست، میخواستم منو راهنمایی بفرمایید برای داشتن یه وکیل خونوادگی مطمئن چه مواردی توی قرارداد مهمه که حتما درنظر گرفته بشه و اصلا چطور باید انتخاب کنم و این قرارداد حتما باید توی دفترخونه ثبت بشه؟
  با احترام فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اول باید فرد معتمدی باشد و دوم اینکه با سواد و با تجربه. قرارداد کمکی نمی کند.

 23. حشمت الله
  پاسخ

  سلام اقای دکتر خانم بنده ساختمانی را در شهرستان با شخصی معامه و نصف مبلغ را طبق مبایع نامهبعد از یکهفته گرفته و مبایعه نامه را امضا نمود و قرا بر این شد سی درصد باقی مانده هنگاه زدن سند و بیست درصد بعدی را هنگام تحویل ملک به فروشنده اخذ نماید طبق اظهار شفاهی بنگاه دار که گفته بود چون شما پیان کار دارید نیاز ی به معرفی به شهرداری ندارید و ایشان بهد ا یک هفته نامه های ثبت و دارایی را گرفته و جواب انها را تحویل دفترخانه داده که قرار بود روز بعد خریدار جهت انتقال سند بیاید ولی روز بعد که به دفتر خانه رفتیم اعلام کردند خریدار تقاضای معرفی به شهرداری را نموده و می بایست به شهرداری مراجعه کنید که ما هم به بنگاه رفته واعتراض کردیم گفتند باید به شهرداری بروید و چنانچه از مقدار ساختی که در پایان کار است متراز شما بیشتر شد فروشنده متعهد به پرداخت ان شود و چنانچه زمین عقب نشینی داشت شما می بایست قیمت زمین کسر شده را پرداخت کنید که همین کار بعد از بیست روز انجام و نامه استعلام دفتر خانه از شهرداری اخذ و حال دوباره خریدار بهانه دیگری گرفته و می گوید من دویست وسی میلیون از پولم را ندارم و سه ماه بعد پول حاضر میشود و شما بیایید خانه را به من تحویل و من پول تخلیه را می دهم ولی دویست میلیون انتقال سند بماند برای زمانی که پولم جور شد و حاضر است معادل همین قیمت نیز چک به عنوان ضمانت بدهد و از طرفی چون در بنگاه حرفمان شده ایشان بهانه های مختلف می گیرد و همسرم می ترسد ایشان خانه را تصرف و برای انتقال سند حال حلاها نیاید لطفا ما را راهنمایی کنید لازم به ذکر است بنگاه دار همه جوره طرف خریدار را می گیرد چون از اقوامش می باشد .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بهتر است ملک را تحویل ندهید یا اطمینان حاصل کنید که طرف می تواند پولش را به موقع بدهد.

 24. مجید
  پاسخ

  سلام
  در سال ۱۳۹۰ ملکی را قولنامه کرده و تصاحب نموده ام. فروشنده که از اقوام است به دلایلی نتوانسته سند را تفکیک و انتقال دهد. از نظر قانونی تا چند سال می توانم با نامبرده مدارا کنم؟

 25. مرتضی
  پاسخ

  با سلام .
  من آپارتمانی را در مرحله ساخت خریداری کرده ام. طبق مبایعه نامه تاریخ تحویل ۳۰ شهریور بوده است. ملک در حال حاضر در حال ساخت است و اماده تحویل نیست. فروشنده پاسخ نمیدهد و جهت مذاکره نیز حاضر نمیشود. مشاور املاک نیز از تنظیم صورتجلسه عدم تحویل امتناع میکند. سوال اینست که در این مورد بنده چه اقدامی باید بکنم ؟ سوال دوم اینکه آیا در صورت عدم تنظیم صورتجلسه عدم تحویل بعدا جهت شکایت میتوان به تاریخ پایان کار و یا چیز دیگری استناد کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید شکایت کنید یا حداقل اظهار نامه ارسال کنید.

 26. ﺳﺮﻭﺵ
  پاسخ

  ﺳﻼﻡ
  ﻣﻦ ۴ ﺳﺎﻝ ﺟﺎﻳﻲ ﻛﺎﺭ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ اﻣﺎ ﺑﻴﻤﻪ ﻧﻴﺴﺘﻢ
  ﺁﻳﺎ اﻣﻜﺎﻧﻲ ﻭﺟﻮﺩ ﺩاﺭﻩ ﺑﻴﻤﻪ اﻳﻦ ۴ ﺳﺎﻝ ﺩﺭﺳﺖ. ﻛﻨﻢ.

 27. نجف
  پاسخ

  سلام آیا تمامی قراردادپیش فروش ملک باید در محضر انجام گیرد یا در بنگاه هم میشود لطفا مشخص کنید
  و اگر در بنگاه تنظیم شود تخلف میشود؟حکمش چیست

 28. دانیال
  پاسخ

  باسلام،آیا کارشناسی حقوق ثبت از گرایشهای قضایی محسوب میشه وکاردانی حقوق شورای حل اختلاف رشته مرتبط محسوب میشه جهت امتحان وکالت ،،ممنون لطفا پاسخ دهید چون چند بار سوالم را تکرار کرده ام ولی باز متوجه نشدم که ایا میتوانم وکالت شرکت کنم یا نه،مچکرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وکالت که باید دروس لیسانس حقوق را پاس کرده باشید که چون پاس نکرده اید نمی توانید. در ضمن این نحوه درس خواندن فایده ای ندارد. بهتر است برای تحصیل وارد این مراکز نشوید.

 29. سحر
  پاسخ

  با سلام جناب اقای دکتر
  سه ماه قبل بدلیل نشت اب در ساختمان طبقه بالا سقف واحد مسکونی بنده دچار اسیب گردید اما مالک و مستاجر واحد فوق حاضر به پرداخت هزینه خسارت و تعمیر سقف اطاق و پذیرایی بنده نشدند و اظهار داشتن بنده از طریق طرح دعوی خسارت خود راپیگیری و اخذ کنم لذا بنده به چه نحو و به چه مرجعی بایستی شکایتنامه ارایه دهم لطفا راهنمایی بفرمایید.باتشکر

 30. حسین
  پاسخ

  با سلام خدمت آقای دکتر …
  می خواستم بدانم در صورتی که پدرم به مدت ۸ سال با بیماری شدید آلزایمر داشته و در این مدت ۲ برادرم تمامی اموال او را در دست گرفتند و هر طوری که بوده استفاده کردند بعد مرگ پدرم و تقسیم اموال بین وراث که ۳ برادر هستم آیا می توانم استفاده به ناحق ۲ برادر را از ایشان مطالبه نمایم به چه نحوی می توانم استفاده (۴ باب مغازه ) را طی هشت سال … لازم به توضیح است که قیم برای پدرم که محجور بوده نگرفتند و به واسطه نگهداری از پدر اموال او را تصاحب کردند و مرا چون در شهر تهران سکونت داشتم مستحق استفاده نمی دیدند … اموال همگی به نام پدرم هست … با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید با وکیل و کلی سختی و بدبختی بروید تا ببنید که چه طور می شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *