این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. امیرحسین براتپور
  پاسخ

  سلام من مستاجر هستم ومغازه مو به جای دیگه انتقال داده ام و حالا از اصناف میگن که به خاطر نقل مکان باید ۳۰۰هزار تومان واریز کنم ایا این پول واقعا جزو روال اصناف هست یا ن ممنون میشم اگه راهنمایی کنین مچکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اطلاع ندارم.

 2. naser
  پاسخ

  با سلام . مبایعه نامه ای دارم که خریدار می باشم .و ثمن معامله را پرداخت کرده ام فروشنده در ادرس مندرج در مبایعه نامه زندگی نمی کند و متوار ی شده نه ملک را تحویل گرفته ام و نه سند به نام من تنظیم شد . چه باید بکنم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید به همان ادرس طرح دعوی کنید نهایتا حکم غیابی صادر می شود.

 3. سعيد
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  جناب دکتر آیا عضویت یکی از طرفین قرارداد با توجه به اینکه ایران عضو کنوانسیون حمل و نقل مرکب روتردام نیست می تواند مبنای استفاده از مزایای آن باشد یا خیر،یعنی اگر طرف دیگر قرارداد (مبدا)عضو این کنوانسیون باشد ایا می توان از این کنوانسیون استفاده کرد و از مزایای آن بهره مند شد.
  با تجدید احترام

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از جهت تئوری امکانش هست که در قرارداد حمل به آن اشاره شود ولی عملا این نمی شود.

 4. محمود
  پاسخ

  بادرود بی کران
  من تعدادی آپارتمان بصورت کلیدی وبا قیمت مترمربعی مقطوع وخارج از شرایط عمومی پیمان برای شرکتی ساخته ام. در قرارداد هیچ ذکری از اضافه بنا یا قیمت آن نشده است . آیا قیمت اضافه بنا براساس همان قیمت اولیه قرارداد می باشد یا به نرخ زمان اتمام کار.
  باتشکر از راهنمایی های مفید شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اصولا باید برای اضافه توافق می کردید حالا که نکردید بنظرم همان قیمت قرارداد است.

 5. رضا
  پاسخ

  با سلام و احترام. شخصی از اینجانب از به دادگاه حقوقی شکایت کرد و دادگاه قرار عدم استماع دعوی صادر کرد. سپس درخواست تجدیدنظر کرد و دادگاه تجدیدنظر استان دادنامه بدوی را عینا تایید کرد. مجددا همین شخص با یک وکیل جدید به همان دادگاه بدوی مراجعه و عین شکایت قبلی خود از من را عینا تکرار کرد با این استدلال که قرار عدم استماع دعوی امر مختومه نیست! برای جلوگیری از مزاحمت این فرد چه باید بکنم؟ تحت چه عنوانی میتوانم شکایت کیفری کنم که دست از سر من بردارد و اینقدر ایجاد مزاحمت نکند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما هم بروید یه شکایتی کیفری با یه عنوانی بکنید.

 6. سجاد
  پاسخ

  با سلام خدمت اقای دکتر
  بنده سال ۹۴ یک باب اپارتمان با وام جانبازی خریدم و چون سند به اسم جانباز زده شده و وکالت به اسم بنده می باشد و همچنین کد رهگیری اپارتمان ایا مشکلی پیش نمی ایو؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشکل که پیش می آید. دعا کنید مشکلی بروز نکند.

 7. عليرضا
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  حدود ٨ ماه پیش مبلغ ۵٠ میلیون تومان را بابت خرید آپارتمان به صورت ساتنا به حساب فروشنده واریز کردم و قرار شد مابقی مبلغ هم پس روال قانونی پرداخت شود. هیچ قرارداد یا قولنامه ای هم بین خود نداریم و مدارک من فقط رسید واریزی ها هستش،این اشتباه به دلیل رابطه فامیلی و اعتماد خانوادگی بوده(دایی من بودن)
  در توضییح شرایط آپارتمان فروشنده گفته بودند که متراژ آپارتمان ١٠٠ متر می باشد ولی در زمان تنظیم قولنامه و رؤیت سند مشخص شد که متراژ ملک ٩٠ متر هستش.،به همین دلیل معامله کنسل شد ولی پس از گذشت ٨ ماه هنوز مبلغ پرداختی توسط فروشنده استرداد نشده!! من بابت ۵٠ میلیون یک چک گرفتم و چک رو هم برگشت دادم ،حال با این شرایط میتونم ثابت کنم که پول رو پس بگیرم یا از طریق چک اقدام کنم، لطفا راهنمایی کنید که در صورت شکایت کدوم راه بهتر و سریع تر جواب خواهد داد.(چک یا ساتنا)
  ممنون میشم مث همیشه راهنمایی کنید ،
  مرسی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چک بهتر است.

 8. حسین
  پاسخ

  سلام. اقای دکتر. یک واحد اپارتمان را که هنوز سند ندارد طی یک مبایعنامه به دوستم در مشاور املاک فروختم تا بتواند بعنوان ضمانت آورده خود در ق. و در برگه جداگانه ای تعهد کرد تا واحد آپارتمان دیگری را بنام من منتقل کند. و نیز تعهد کرد تا زمانی که این کار را انجام نداده است حق واگذاری آپارتمان من را به غیر ندارد. سه ماه بعد شخصی مراجعه کرد و مدعی شد آپارتمان من را به ایشان در مشاور املاک دیگری فروخته است. چگونه باید دعوای خود را مطرح کنم ابطال مبایعنامه خود را بخواهم یا فسخ آنرا یا فروش مال غیر را در دادسرا ؟ بسیار سپاسگزارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام اگر در مبایعه نامه اول ذکر نشده که شما نباید این ملک را به دیگری بفروشید، وی می تواند بفروشد

 9. اردشیر شاه نظری
  پاسخ

  با سلام خدمت سپرور گرانقدر
  اینجانب اردشیر شاه نظری زمینی را در اختیار یک پیمانکار که دفتر مهندس ناظر معرفی نموده بود برای ساخت سازه بتنی در اختیار پیمانکار قراردادم
  در قرارداد شرایط کلی لحاظ شده بود
  از قبیل قیمت یک متر مربع سازه
  ۲ مدت قرارداد برای اجرای ۴ سقف ۱۰۰ روز
  ۳ تامین مصالح از طرف اینجانب
  ۴ تامین تجهیزات کارگاه ونیروی انسانی از طرف پیمانکار
  ۵ نحوه فسخ قرارداد و جریمه دیرکرد از طرفین نیز لحاظ شد
  علیهذا قبل از شروع کار نامبرده با اخذ ۵میلیون جهت تجهیز کارگاه امضا فراداد را
  به بهانه تایپ به روز بعد موکول نمود با شروع کار امضا قرارداد هر روز به روز بعد موکول مینمود کار هم در حال انچام بود ولی در مسیر انجام کار بکندی پیش میرفت بنحوی که بنااظهار خود ایشان کار را با۹۰ روز تاخیر بپایان رسانده ولی اسکلت ساخته شده از نظر مهندس سازه در بخش راه پله و ابعاد چاله اسانسور ایراد داشت که ایشان میبایست برطرف نمایند که پیمانکار ریر بار نرفت و با توجه به مشکلات پیش امده وچندین بار مراجعه ایشان استنکاف نموده معذاللک شخصا نسبت به رفع نقص اقدام نمودم که پس دو سال بدون راه اندازی اسانسور و همچین دسترسی به پارکینگ از طریق ساختمان در ان سکونت کردهام( جهت دسترسی فرد به پارکینگ میبایست از طریق کوچه اقدام نماییم.
  حالا مشکل اینجا ست که ایشان بعد ۳۰ ماه از پایان قرداد وبعد از اطمینان از رفع نقص در شورای حل اختلاف درخواست مابالتفاوت دستمزد را نموده .صمنا
  مدعی که بعلت بیسواد بودن قراردادی فی مابین ما نبوده و درخواست قیمت کارشناسی
  دستمزد را نموده و کارشناس دادگستری بدون در نظر گرفتن کیفیت کار با خواست شورا کمیت را اندازه گیری نموده و در نظر کارشناسی دقیقا مبلغ مورد نظر پیمانکار را با عنوان بنظر منطقی میرسد را ا تاییدنمود ه اند
  از شما استاد عزیز درحواست دارم با توجه به اینکه اثار ایرادات ساختمان که بر طرف شده مشخص میباشد ۱ راه پله در طبقات اول و دوم همخوانی ندارد ۲ درب اسانسور در صورت راه اندازی در طیقه همکف نیمه باز میماند ۳ جهت دسترسی نفر به پارگینک میبایست از بیرون اقدام نماییم حالا
  چه باید کرد شورای حل اختلاف اظهاریه برای اینجانب ارسال نموده جهت واریز حق کارشناسی ممنون میشم راهنمایی بفرماییید
  گرچه خود را صد در صد مقصر دانسته از اینکه اعتماد اولیه به ایشان نمودم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دخالت شورای حل اختلاف برای تأمین دلیل است؟ یا مبلغ مورد ادعای پیمانکار زیر بیست میلیون است؟ اگر پرونده در شورای حل اختلاف مطرح است شما هم می توانید به ایرادات استناد کنید.

 10. منصور مرادي
  پاسخ

  باسلام بنده و خانمم آپارتمانی را ۳ دانگ ۳ دانگ دو سال پیش از فروشنده ای در بنگاه خریداری نمودیم که بخشی از کار های ساختمانی مانند محوطه ی بازی کودکان و رنگ و نقاشی پارگینک ودیش مرکزی و… مانده بود و شش ماه برای انتقال سند مهلت تعیین شد و ۱۳ میلیون تا زمان سند باقی ماند که در زمان سر رسید برای سند بنده در ماموریت بودم و روز بعد مراجعه کردم و مسئول دفتر خانه گفت باید در همان روز با پول یا چک بانکی در دفتر خانه حاضر می بودید تا تاخیر از عدم انتقال سند برای شما محاسبه می شد . اکنون دو سال از زمان تعیین شده برای انتقال سند گذشته و هنوز فروشنده سند نکرده و قول کار های نیمه کاره را نیز که داده بود انجام نداده از طرفی ساختمان از نظر لوله های فاضلاب که از کنار اتاق های خواب عبور می کند دارای سر و صدا می باشد و تا زمان فروش واحد بالا تر از ما این مشکل مشخی نبود . ضمنا ایشان آپارتمان را متری ۱۵۰ هزار تومان نسبت به سایر واحد ها به ما گرانتر فروخته است با توجه به اطلاعات فوق سوالات بنده :
  ۱) برای تاخیر درانتقال سند چه اقدام موثری بایدانجام بدهم آیا جریمه ای به فروشنده تعلق می گیرد ؟
  ۲) برای عدم انجام قول هایی که داده و امکانات در ساختمان را ایجاد ننموده آیا از طریق قضایی می تواند برای جبران خسارت و عدم استفاده از امکانات فروشنده را مجبور به پرداخت خسارت نمود ؟
  ۳)اینکه واحدآپارتمانی را با گذشت دو سال و رکود مسکن و عدم تغییر قیمت گرانتر فروخته و در زمان تنظیم قولنامه شفاهی قول دادند دو ماه بعد من متری ۱۰۰ هزار تومان از شما گرانتر می خرم آیا زیان ناشی از گرانفروشی قابل پیگیری هست ؟
  ۴) آیا برای عیب ساختنام و سر وصدای عبور فاضلاب طبقه ی بالا از کنار اتاق های خواب می توانم از طریق قضایی پیگیری اصلاح یا پرداخت خسارت شوم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید سریعا طرح دعوی کنید تا بتوانید از جریمه از زمان طرح دعوی برخوردار شوید. ۲- بعید است. خودتان می گویید قول. ۳- بعید می دانم موضوع غبن فاحش باشد که شما بتوانید فسخ کنید. ۴- بعید است. ممکن است پس از دردسر زیاد چیز زیادی نصیب شما نشود.

 11. رسول
  پاسخ

  باعرض سلام و احترام خدمت جناب دکترشیروی
  الف- کل ثمن قراردادپیش فروش یک واحداپارتمانی یکصدوبیست ویک میلیون تومان توافق ومنعقد ومبلغ پنجاه میلیون بعنوان پیش پرداخت تعین وبدون اخذ رسید رسید ازفروشنده به مدیردفتراملاک پرداخت ( طی سه فقره چک )ونسخه خریداربه نامبرده تحویل داده میشود
  ب- یک فقره چک به مبلغ دویست میلیون تومان باقیدشماره سریال و…درمتن قرارداد.در وجه خریداربعنوان تضمین معامله تحویل خریدارمیگردد
  ج- فروشنده مزبورسازنده ملک یادشده بوده وقبل افرازسهم الشرکه واحد متعلق بخود را پیش فروش کرده.
  د- در بند شش ماده ۶ قراردادمشارکت فی مابین مالک وسازنده امده ” فروش یاپیش فروش سهم الشرکه ازسوی شریک باتوافق طرف مقابل وقبل از افرازسهم الشرکه امکان پذیر خواهدبود” .
  ه- بنابه دلایل متقن ؛پیش خریدار حین تنظیم قراردادپیش فروش ازمفاد بندفوق مطلع بوده است.
  و- سازنده متعاقبا قراردادمشارکت را بامالک اقاله وپیش خریدارباستناد چک تضمین طرح دعوی کرده،وفروشنده غیابا محکوم و حبس وباپرداخت محکوم به ازادمیشود.
  لطفا بفرمایید
  ۱- باتوجه به عدم پرداخت مابقی ثمن معامله، فروشنده میتواند باعنوان درخواست فسخ طرح دعوی نموده ودرصورت موفقیت ایا خریدارملزم به بازپرداخت مبلغ چک مذکورخواهدبود؟
  ۲- باتوجه به بندشش ماده ۶ قرارداد مشارکت،ایامالک با ورود ثالث میتواند ابطال یا انحلال قراردادپیش فروش را درخواست نماید.ودرصورت موفقیت به تبع حکم صادره، سازنده میتوانداقدام به مطالبه مبلغ دویست میلیونی از خریداربنماید؟
  باعرض پوزش از اطاله کلام وتشکر ازسعه صدر حضرتعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- در صورتی که معامله فسخ نشده باشد، خریدار باید ثمن معامله را پرداخت کند. ۲- اقاله قرارداد بین سازنده و مالک ربطی به قرارداد خرید ندارد و قرارداد خرید جای خودش اعتبار دارد.

 12. سعادتی مهر
  پاسخ

  با سلام ، دوستی دارم که در محلی تجاری با شخصی درگیر شده و او را زده و شخصی که کتک خورده شکایت کرده و گواهی پزشکی قانونی گرفته است ، حالا شخص مورد نظر دوست بنده رو به هر نحوی که میتونه میترسونه که پدرتو در میارمو دیه میگیرم ازت و دوستم رو باج میکنه ، لازم به ذکر هست که در حین درگیری شاهدی وجود نداره که شهادت بده میخواستم بدونم راهی برای نجات دوست بنده هست ؟طرف میتونه دیه از دوستم بگیره ؟حرفش به جایی میرسه ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب نباید دعوا کند و اگر دعوا و کتک کاری کرده باید تاوانش را بدهد. خیلی نگران دوست اتان نباشید. به او بگویید فورا به کتک کاری رو نیاورد.

 13. شاهین
  پاسخ

  سلام آقای دکتر. ممنون که سوالم را جواب دادین.
  در مورد مغازه ای که به صورت مشاع بین دو شریک و تنها دارای کد رهگیری می باشد و هنوز سند آن آماده نشده است، یکی از شرکا می تواند سهم خود را با کد رهگیری به شخص ثالث واگذار کند و هیچ مشکلی اعم از حق شفعه و … به وجدود نیاید؟ و شخص ثالث که خریدار جدید هست بدون مشکلی سند پس از آماده شدن به نامش منتقل شود (به اندازه سهم خریداری شده)
  آقای دکتر خیلی سپاسگزارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب حق شفعه که ایجاد می شود مگر بجای فروش صلح کند.

 14. رسول حسنلو
  پاسخ

  شخصی باغ و زمین زراعی خویش را به شخص دیگر واگذار میکند چون بخشی از ثمن موجل بوده و ثمن پرداخت نشده بوده و سند مالکیت نیز تا کنون بنام خریدار منتقل نشده ایا خریدار میتواند دادخواست مطالبه عجرت المثل بدهد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فقط می تواند ثمن خود را و نهایتا خسارت دیرکرد مطالبه کند ولی مطالبه اجرت المثل موضوعیت ندارد.

 15. امیر
  پاسخ

  سلام – وقت به خیر –
  سوال من درخصوص حق کسب و پیشه و سرقفلی هست-
  اگر شخصی که پزشک نمیباشد یک واحد یه ساختمان مسکونی – اداری را اجاره کند و در آن کلینیک کوچک پزشکی دایر کند. آیا بعد از چند سال که صاحب ملک تقاضای تخلیه کند. به مستاجر حق کسب و پیشه یا سرقفلی تعلق میگیرد یا خیر؟ (( البته صاحب ملک درزمان اجاره هیچگونه پول پیشی از مستاجر دریافت نکرده)).
  با تشکر و سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام سرقفلی یا باید قبل از سال ۱۳۷۶ منعقد شده باشد که مشمول حق کسب و پیشه شود یا باید مستاجر سرقفلی داده باشد و این در مورد املاک تجاری است نه غیر تجاری.

 16. مجتبی عینی
  پاسخ

  سلام استاد عزیز و ارجمند
  ضمن تشکر از حضرت عالی بابت پاسخ سوالات
  از محضر حضرت عالی دو سوال دارم
  ۱. در ucp600 در ماده ی ۱ در تعریف بانک گشایش کننده ی اعتبار( issuing bank) گفته شده که بانک مذکور می تونه از طرف خودش اعتبار اسنادی افتتاح کنه( on its own behalf)، بنده در خود این مقررات موردی رو پیدا نکردم که خود بانک اعتبار رو افتتاح کنه. آیا این قسمت مصداقی داره یا لغو هست؟
  ۲. اینکه سرمایه گذاری خارجی در بورس اوراق بهادار در حال حاضر تابع چه آیین نامه ای هست؟ آیین نامه بند ج ماده ی ۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه یا آیین نامه مربوط به بند ۳ ماده ۴ قانون بازار اوراق بهادار؟
  با تشکر از زحمات جنابعالی و آرزوی سلامتی برای شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- موضوع روشن است. بانک صادر کننده ال سی ضرورتی ندارد که ال سی را به تقاضی «متقاضی یا applicant» صادر کند و می تواند از طرف خودش و بدون متقاضی صادر نماید.
   ۲- قانون بازار اوراق بهادار که در کتاب حقوق تجارت بین الملل نیز بیان شده است.

 17. روح الله
  پاسخ

  با سلام میخواستم بدونم من ملک سند داری رو وکالتی خریدم چون وأم داره هزینه سند و دارایی و شهرداری به عهده کی هست و خونه در حال حاضر نم داره که در روز اول قابل مشاهده نبود هزینه درست کردنش با کیه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب ظاهرا به عهده فروشنده است ولی وقتی نمی آید این کار را انجام دهد شما مجبور هستید این هزینه ها را پرداخت کنید. ممکن است دادگاه از وکالتی فروشی استنباط کند که فروشنده موظف به پرداخت این هزینه ها نیست.

 18. آرزو
  پاسخ

  سلام،خسته نباشید.با شکر از سایت خوبتون و این اقدام إنسان دوستانه.چند سال پیش پدر هـمسرم زمینی را برای همسرم در رباط کریم خریداری کردن که حالا با مراجعه به بنگاه معاملات ملکی برای فروش زمین به ما گفتن که این زمین در بافت شهری نیست.حالا ما باید چی کار کنیم؟آیا راهی وجود داره که بتونیم زمین را در بافت شهری ثبت کنیم؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر می توانید معامله را فسخ کنید اگر نسبت به موضوع آگاهی نداشته اید.

 19. محمد
  پاسخ

  باعرض سلام خدمت شما من درسال ۱۳۹۱زمینی به مساحت ۲۱۰متر خریدم که قولنامه ای بود.درسال ۱۳۹۵ اقدام به سند زدن کردم ومتوجه شدم که زیر زمین لوله آب وفاضلاب بوده ونمیشه سند زد وشکایت کردیم از فروشنده و دادگاه فسخ معامله اعلام کرد وگفت همان ۲۴میلیون پول خرید زمینو باد برگردونه اما هنوزم موفق نشدیم ازش بگیریم.خواستم بپرسم بعد از گرفتن پول اگه دوباره شکایت کنیم خسارت پولمونو که این چند سال خوابیده میتونیم بگیریم یا نه؟چرا دادگاه فقط رای به پس دادن اصل پول داد پس خسارت پولمون تواین چار سال چی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما همین حالا هم می توانید برای اخذ جریمه دیرکرد اقدام کنید.

 20. سعيد
  پاسخ

  با عرض سلام و خدا قوت
  جناب دکتر در ارتباط با قراردادهای حمل و نقل بین المللی چگونه می توان به قراردادهای استاندارد این مقوله دست پیدا کرد؟
  با تشکر

 21. محمد
  پاسخ

  سلام زمین مسکونی به مساحت ۱۳۰ متر در روستا خریداری نموده ام ولی بهداز چندروز متوجه شده ام که مساحت زیر۲۰۰مترپروانه ساختمانی تعلق نمیگیرد(البته در روستا) آیا میتوانم معامله رافسخ کنم؟ در ضمن کل ثمن معامله راهم فی المجلس پرداخت کرده ام.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معامله را در صورتی می توانید فسخ کنید که شرطی شده باشد و خلاف آن ظاهر شود نه اینکه شما تصور دیگری داشته اید و حالا تصور شما غلط از کار درآمده است.

 22. رسول
  پاسخ

  جناب دکترشیروی سلام علیکم
  درمتن قرارداد پیش فروش یک واحد اپارتمانی هیچ اشاره ایی به انضمام پارکینگ به واحدمزبور نشده.ضمنا ساختمان به تعدادتمام واحدها دارای پارکینگ است.لطفا بفرمایید ایافروشنده میتواند ازتحویل وتنظیم سند پارکینگ برای واحدیادشده استنکاف بورزد.متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم پارکینگ نیاز به تصریح دارد.

 23. کاظم عمرایی
  پاسخ

  با سلام و احترام
  اینجانب زمینی کشاورزی به متراژ ۳۰ هزار متر مربع خریداری نمودم و مبایعه نامه در دفتر املاک ثبت گردید.زمان حضور در ثبت اسناد شخص فروشنده با توجه به اینکه املاک زیادی را داراست فقط حدود ۱۰ هزار متر مربع را از این سند انتقال داد و به زبان ساده بیست هزار متر مربع ان بدون سند رسمی است و صرفا یک قولنامه می باشد…..در حال حاضر من مشغول ساخت و ساز در زمین بوده و حصارکشی با مجوز قانونی را شروع کرده ام و ضمنا حدود حریم که ان نیز ۱۰هزار متر مربع هست را نیز طبق قانون به عنوان حریم راه واگذار کرده ام… حال این سوال مطرح هست زمین باقیمانده برای من چیزی در حدود ۱۷ هزار متر مربع هست که ۱۰ هزار ان سند رسمی دارد و ۷ هزار متر مربع ان سند قولنامه ای که این سند قولنامه ای نیز در دفتر اسناد رسمی مورد اشاره تایید شده است…. لطفا برای داشتن یک سند تک برگ از کل ۱۷ هزار متر مربع باید چه کاری انجام دهم و به کجا مراجعه کنم…ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب باید اول ببنید که این ملک به نام چه کسی ثبت شده است

 24. محمد
  پاسخ

  باسلام خدمت جناب دکتر بنده در آپاراتمانی به مدت ۶ سال است مستاجر میباشم و تمدید اجاره نامه به توافق یکدیگر پشت نویسی شده است مابین خودمان اخیرا” مالک ملک را فروخته است ما بین خودشان مبایعه نامه دستی نوشته اند ودر آن قید نموده اند مبلغ پول پیش بنده را و عنوان می نماید باید اجاره ماهیانه و ودیعه ۵۵ میلیون را در اتمام قرار داد از موجر جدید مطالبه نمایم که مورد موافقت بنده قرار نگرفت اعلام نمود بیاییم ۳ نفری دستی بنویسیم که من فروختم و طرف حساب شما مالک جدید است . ۴ ماه مانده به اتمام قرارداد بنده در این شرایط باید اجاره را به مالک قبلی پرداخت نمایم یاجدید و پول پیش را از چه کسی مطالبه نمایم. زیر بار نوشتن اجاره نامچه جدید به علت هزینه نمیرود تکلیف بنده چیست ممنون میشم راهنمایی فرمائید و آیا متن محکمی وجود دارد که ما بین ما نوشته شود بنده عنوان نمودم تا اتمام قرار داد اجاره را به شما پرداخت می نمایم وپول پیش را از شما میگیرم و در صورت توافق و تمدید مجدد مالک جدید بیاد بنگاه قرارداد جدید بنویسم ازاین به بعد طرف حسابم با موجر جدید است آیا درست گفته ام قانونی است .سپاسگزارم چون مشکل خیلی از مستاجرین است

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام همان پشت اجاره نامه این موضوع را بنویسید و همه امضا کنید کافی است. نگران نباشید.

 25. لیلا
  پاسخ

  سلام. من سازنده ملکی هستم که چند واحد ان را پیش فروش کردم. حالا که ملک تکمیل شده یکی از خریداران ملک را تحویل نمیگیرد به دلیل اینکه پولش آماده نیست. از طرفی سند زمین همان ملک کهدر سال ۵۱ صادر شده و زمین بزرگ شدگی ذاتی دارد و برای اصلاحیه در اداره ثبت کارهای اداری ان در حال انجام است. در واقع تاخیر در تنظیم سند از طرف من نیست و از اراده من خارج است. حال چطور میتوانم خریداران را قانع کنم که باید الباقی ثمن معامله را بغیر از مبلغی که در مبایعه نامه ذکر شده در هنگامتنظیم سند را بمن پرداخت کنند.؟ در این مورد حق فسخ دارم؟ خریداران میتوانند بابت تاخیر در تنظیم سند از من خسارات بگیرند با وجود اینکه مشکل تنظیم سند قوه قاهره بوده و از اختیار من خارج است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب این مسئله پیچیده ای است که آیا شما باید در چنین مواردی خسارت بدهید برای تأخیر در سند زدن یا نه. اگر خریداران باید پول بدهند و نمی دهند، شما می توانید به همه آنها اظهار نامه بدهید و بعدا نیز از تحویل ملک به آنها خودداری کنید تا خسارت شما را پرداخت کنند.

 26. چشمه در زمین شخصی
  پاسخ

  باسلام خدمت استاد عزیز خودم، آقای دکتر خواستم بدونم چنانچه یک زمین کشاورزی خریداری شود که در زمین خریداری شده یک چشمه واقع بوده که در قولنامه اسمی از چشمه آورده نشود ولی چشمه واقع در زمین فروخته شده است، آیا این چشمه متعلق به صاحب اولیه زمین است یا متعلق به خریدار زمین ؟ باتشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام چشمه متعلق به خریدار است مگر استثنا شده باشد.

 27. حامد
  پاسخ

  سلام وخسته نباشید ما در مهر ۹۵ خودرویی خریدیم که تعویض پلاک هم شد ولی گفتن سالمه الان که میخوایم بفروشیم بردیم تعویض پلاک گفتن اتاق تعویض شده الان ما باید چیکار کنیم از کی شکایت کنیم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام می توانید معامله را فسخ یا تقاضای ارش کنید.

 28. بنیامین
  پاسخ

  با سلام و احترام
  اگر بین موجر و مستاجر فقط بابت دو یا سه سال اول اجاره نامه نوشته
  شده باشد و سالهای دیگر اجاره نامه ای تمدید نشود درصورت دعوا و مشکل به نفع موجر است یا مستاجر؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام وقتی اجاره تمدید نمی شود ولی مستأجر می نشنید و موجر نمی گوید برو، مستاجر باید مبلغ اجاره را بدهد و اگر ماهیانه اجاره است در انتهای هر ماه موجر می تواند تقاضای تخلیه کند یا مستأجر برود

 29. رضا
  پاسخ

  ضمن سلام وخسته نباشید.منزلی را با یکی از بستگان معامله نمودم و به لحاظ اعتماد در مبایعه نامه نوشتیم که کل مبلغ ثمن را دریافت نموده ام. درحالی که نصف ثمن را دریافت نکرده ام .حال آیا راهی وجود دارد که الباقی ثمن را مسترد کنم؟ضمنا هنوز سند به نام خریدار تنظیم نشده و دادخواست الزام تنظیم سند داده است.از لطف شما سپاسگذارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب وقتی شما نوشته اید چطور می خواهید ثابت کنید که این صحیح نیست؟ ذکر امر دروغ حتی به صورت کتبی برای انسان بدبختی می آورد.

 30. محمد - ص
  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید طی پرونده مالی با یک بانک رای به اعسار داده شده و در تجدید نظر نیز اعتراض به مبلغ بالای اقساط نیز رد شد و حکم بدوی تایید شده حال با گذشت ۶ ماه بانک اقدامی برای وصول اقساط نمی کند ؟و حتی اجراییه نیز برایمان ارسال نکرده ایا ممکن است بعد مدتی در خواست فسخ اعسار و یا تجدید نظر مجددی کند و حکم جلب صادر شود ؟
  لطفا راهنمایی فرمایید که رای صادره قابل ابطال است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله اگر شما پول را پرداخت نکنید ممکن است حکم جلب شما اخذ شود.

 31. مانی
  پاسخ

  سلام .برای حضوردر جلسه داوری شفاهی از طرفین دعوا خواسته شده تا در جلسه داوری شرکت کنند برای رسیدگی در اختلاف فی مابین فروشنده وخریداربعد از پایان جلسه صورتجلسه ای نوشته شد و به امضا هردو طرف رسید ایا این امر خود حاکی از اطلاع کامل هردو طرف برای دفاع از خود می باشد و می توان اکنون حکم صادر کرد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله این بهترین حالت است.

 32. یاسین
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی
  فردی به جهت مشکلات اقتصادی مجبور به گرفتم پول نزولی شد و به عنوان پشتوانه باز پرداخت چک بدهی و کمیسیون ، زمینی را به نزول خور انتقال داد و در مبایعه نامهتسری شد که ثمن تماما دریافت شده و تعدادی شاهد نیز امضا زده اند،
  ولی فرد پس از پرداخت بدهی مواجه شد با این امر که نزول خور قصد تملک زمین را نیز دارد،
  حال گواهان به بدهکار اقرار نامه داده اند که: قرارداد مذکور جهت ضمانت و پشتوانه باز پرداخت نزول بوده
  حال با توجه به این موارد می توان با توجه به ماده ۶۵۴ ق.م. بطلان معامله را به طریق حقوقی خواست؟ یا ابتدا باید جرم نزول ثابت شود و بعد دادخواست حقوقی داد و بطلان معامله را خواست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام جرم که قابل اثبات نیست و ربطی نیز به ماده ۶۵۴ هم ندارد. این بیع شرط است و باید از دادگاه تقاضا کرد که این بیع شرط به دلیل استرداد قرض فسخ شده است

 33. alex
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید ببخشید یک سوال داشتم
  اگر در قولنامه و در محل امضای خریدار و فروشنده امضابرعکس انجام شده باشد یعنی خریدار بجای فروشنده و برعکس امضا شده باشد قولنامه دارای اعتبار است؟ می تاون از بنگاه به دلیل تنظیم این قولنامه شکایت کرد؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله چنین اشتباهاتی مشکلی ندارد. می شود به اتحادیه شکایت کرد ولی شکایت دادگاهی نمی شود مطرح کرد.

 34. اصغر عیوض زاده
  پاسخ

  با سلام وخسته نباشید
  من ملکی را در روستای اطراف قرچک خریداری کردم که ان روستا بیشتر ملک هایش فاقد سند میباشند و بصورت قولنامه ای خرید و فروش میشود بجز تعداد اندکی از ملکها که دارای سند هستند وملکی که من خریداری کردم بصورت قولنامه ای بود بعد از مدتی متوجه شدم که این ملک دارای سند میباشد با اینکه فروشنده این را در قولنامه بیان نکرده بود وقتی من متوجه شدم فروشنده اصل سند را تحویل من داد ولی به مدت ۵ سال است که سند به نام نمیزند حالا فروشنده ادعا میکند که سند وکالتی به نام همسرش میباشد
  از شما تقاضا دارم مرا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر فراوان

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما باید الزام فروشنده را به تنظیم سند رسمی از دادگاه تقاضا کنید.

 35. باافتخار... دانشجوي كوچك شما
  پاسخ

  سپاسگزارم آقای دکتر
  فرقی نداره،گفتن سی صفحه باشه
  که میتونم باتوجه به مقاله شما یک مقاله دیگه هم انتخاب کنم تا صفحاتم کامل شه
  با آرزوی توفیق الهی برای شما

 36. شاهین امیرقاسمی
  پاسخ

  با سلام
  در یک آپارتمان ۴ طبقه تک واحدی متراژ انباری ها متفاوت است (دو انباری ۱۰ و دو انباری دیگر ۲۰ مترمربع هستند).
  انباری های هریک از واحدها با متراژ دقیق در اسناد مالکیت هر یک از واحدها ذکر شده اند (انباری ها سند جداگانه ندارند).
  آیا قدرالسهم هر یک از آپارتمان ها از زمین ساختمان بر اساس ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان ها متفاوت خواهد بود؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بر اساس قرارداد شما هست اگر قرارداد نداشتید می توانستید بروید سراغ قوانین.

 37. مجید یاوری
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ما چند تا زمین پدرم داره سندش زمان شاهی هست پسر عموم سنداشو برده میخواستم بدونم میشه چجوری زمینامون بر گردونم به خودمون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام سند مهم نیست مهم این است که در اداره ثبت ملک به نام چه کسی است.

 38. مانی
  پاسخ

  سلام . سوال ایا می توان جهت صدور حکم در جلسه داوری برای تحویل مبیع والزام به تنظیم سند در یک جلسه حکم صادر شود منع قانونی ندارد و می توان دریک جلسه برای هردو خواسته حکم صادر کرد .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نه منعی ندارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *