این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم  ارائه می شود و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. شهرام
  پاسخ

  ا سلام مجدد ، هنگامی که در سند و قولنامه نسبت به پرداخت مبلغ ۴۰ میلیون هنگام تخلیه ملک ،اشاره نشده و این ۴۰میلیون باقی مانده از کل ثمن فقط توافق شفاهی بین طرفین بوده ، آیا باز خریدار باید ثابت کند که کل ثمن معامله را پرداخت کرده است با اینکه در سند و قولنامه صحبتی از این مبلغ نیامده؟ تنها راه فروشنده برای رسیدن به این ۴۰ میلیون این است که شاکی شود که خریدار کل ثمن را نپرداخته ؟
  با تشکر از شما. منتظر پاسخ شما هستم استاد گرامی .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام نه لزوما، خریدار می تواند بگوید که چهل میلیون را نگرفته است و در این صورت خریدار باید ثابت کند که چهل میلیون را پرداخت کرده است.

 2. احسان
  پاسخ

  با سلام خدمت شما استاد ارجمند؛
  در صورت امکان لطفا راهنمایی بفرمایید.
  بنده یک واحد کارخانه صنعتی رو با فرد دیگری به طور مشاع به نسبت: بنده ٣۵درصد و ایشان۶۵ درصد خریداری کردم. سپس شخصا تمامی ماشین الات و دستگاههای مورد نیاز رو خریداری و به محل شرکت منتقل نمودم. اما شریک بنده قدر السهم خود از دستگاها را نمیپردازد و از ورود بنده به محل کارخانه و شروع به انجام کار با زدن قفل جلوگیری نموده.
  به دادگاه مراجعه کردم و صورتجلسه پاسگاه رو بردم اما پاسخ درستی بمن نمیدن
  ممکنه راهنمایی بفرمایید بنده باید چکار کنم و چطوری نسبت به احقاق حق خود اقدام کنم و ایا شریک بنده که فقط در بنای ساختمانی کارخانه با من شریک است میتواند از ورود و فعالیت کاری من به محل خودداری کند یا خیر؟!
  با تشکر.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مال مشترک با توافق طرفین قابل تصرف است. اگر شما این ماشین آلات و تجیهزات را با اذن شریک خود خریداری کرده اید برای دریافت سهم شریک از وی می توانید علیه وی طرح دعوی حقوقی کنید.

 3. مهشید یزدانی مقدم
  پاسخ

  با سلام.
  فسخ قرارداد،انتقال قرارداد وشرایط فورس ماژور در زمینه نفت و گاز که شما در کتاب خود نوشته اید،ایا مطابق با ماده خاصی و یا قانون خاصی است؟؟منظور این است که کلا موارد فسخ و انتقال و فورس ماژور در ایران در چه قانونی و کدام ماده نوشته شده است.خیلی ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قانون که این جزئیات را مشخص نمی کند. البته در مصوبه هیات دولت در مورد قراردادهای موسوم به IPC بندی در مورد فورس ماژور و فسخ آمده است.

 4. علي ابوالحسني
  پاسخ

  سلام دکتر
  من یک واحد آپارتمان در طبقه اول یک ساختمان تازه ساخت را در سال قبل خریدم . الان مشاهده می کنم که دیواره هاش تبله می کند و براثر رطوبت گچ قسمت هایی از دیوارها کنده می شود و چهره زشتی به خانه داده است. ضمناً در قسمتی از سقف اثر نم زدگی دارد . با توجه به اینکه تمام پول آپارتمان را پرداخت نموده ام و سند به نام شده ،چگونه می توانم احقاق حق کنم ؟ باتشکر ابوالحسنی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بعید می دانم اینها را بتوان پیگیری حقوقی کرد.

 5. سارك
  پاسخ

  سلام..
  طبق قراردادی با شریک خود که البته پیمانکار ملک نیز می باشد مقرر گردید مشارالیه طبق پروانه ماخوذه از شهرداری سه طبقه آژارتمان (شش واحد) احداث نماید لکن نامبرده بعد از مدتی چهر طبقه (در هشت واحد) احداث نموده وظاهرا شهرداری نیز مجوز طبقه چهارم را صادر نمی ماید..لطفا بفرمایید آیا من به عنوان شریک می توانم تقاضای قلع وقمع طبق چهارم را از دادگاه بخواهم؟ متشکرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سلام بله، مگر اینکه شما به طور ضمنی به آن راضی شده اید.

 6. بهراد
  پاسخ

  با سلام.
  بنده ملکی را اجاره کردم به عنوان ملک تجاری(۱۰۰متر تجاری)-از ۳۰۰ متر. و ایشان پروانه ی تجاری اصلا ندارد و ملکش مسکونی بوده به ما به حکم ملک تجاری داده.و در ملکش ۷۰ م هزینه کردم آیا میتوانم از دست صاحب ملک شکایت کنم؟و ادعای خسارت کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله شکایت حقوقی مگر بتوان با مشورت یک وکیل و دیدن کلیه مدارک شکایت کیفری مبنی بر کلاهبرداری را مطرح کنید.

 7. ha
  پاسخ

  با سلام
  شخصی مثلا الف اموالی رو دزدیده و به شخص ب فروخته ب هم به ج و ج هم به د . صاحب اموال علیه الف و ب و ج طرح شکایت کیفری کرده . ج واقعا از دزدی بودن اموالی ک خریداری کرده بی اطلاع بوده . چ دفاعی میتونه از خودش داشته باشه ؟باید اطلاعش ثابت بشه یا خودش بی گناهیشو اثبات کنه .؟ چ راههای دفاعی داره ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مجرم کسی است که آگاهی داشته باشد و کسی که آگاهی ندارد مجرم نیست ولی مال دزدی را باید به صاحبش برگرداند و پولش را از فروشنده خودش بگیرد

 8. شاهرخ
  پاسخ

  با سلام
  آپارتمانی را پیش‌خرید کرده ام
  با توجه به اینکه فروشنده، سازنده نمیباشد، ولی موقع قرارداد خود را سازنده معرفی کرده، در حالی که ایشان خود قبلا ملک را پیش‌خرید کرده بوده است، می‌توانم از ایشان اقامه ی دعوی کنم.
  در صورت مثبت بودن چگونه.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بعید است کلاهبرداری باشد. می توانید شکایت حقوقی کنید اگر تعهدات قراردادی خود را انجام نمی دهد.

 9. مریم رشنو
  پاسخ

  با سلام لطف میکنید بفرمایید اصول وقواعد حقوق تجارت بین الملل چیست؟با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به کتاب حقوق تجارت بین الملل اینجانب مراجعه کنید.

 10. hosin
  پاسخ

  سلام . ماشینی همسایه هنگام دور زدن به گلکیر ماشین من زد و از صحنه خارج شد گویا متوجه این بر خورد هم نشد شماره ماشین را برداشتم وادرس مالک را می دانم به او گفتم ولی قبول دار نشد شاهد دارم هزینه چیزی در حدود پانصد هزار تومان می شود . سوال من این است من به کجا باید شکایت کنم شورای حل اختلاف یا دادگاه و بر چه مضمونی متن شکایت تنظیم شود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 11. باران
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  پدر شوهرم زمینی را به عنوان ۵۰ سکه مهریه به اسم من قولنامه کرده و قرار بود برگردم سر زندگی اگر دوباره شوهرم کارهای سابق رو انجام داد برگردم خونه پدرم من بعد از اینکه رفتم به دلیل رفتارهای نامناسب شوهرم همون شب برگشتم خونه پدرم و دو روز بعد درخواست طلاق دادم حالا پدر شوهرم از من شکایت کرده که چون با فرزندش زندگی نکردم زمین را پس بدهم و میگوید کاهبرداری کرده ام(در متن قولنامه فقط نوشته شده به عنوان ۵۰ سکه از مهریه خانم) ! الان من باید چکار کنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام راه به جایی نخواهد برد و این ملک به عنوان ۵۰ سکه از مهریه شما تلقی می شود.

 12. عزیزالله اسدی
  پاسخ

  سلام و درود خدمت استاد بزرگوار جناب آقای دکتر سیروی
  آپارتمانی در تاریخ ۹۳/۲/۱ خریداری شده است و تاریخ تحویل آن را ۹۳/۷/۱ در مبایعنامه قید گردید.اما مالک با یکسال تاخیر ۹۴/۷/۱ آنرا تحویل خریدار داده است.سوال اینست: در تاریخ ۹۳/۷/۱ و حتی ۹۴/۷/۱ تامین دلیل مبنی بر آماده نبودن ملک اخذ گردیده است ولی اینجانب بناچار بدلیل نداشتن محلی برای سکونت آپارتمان را در ۹۴/۷/۵ تحویل گرفتم و در آژانس املاک هردویمان حاضر شدیم و تتمه وجهی که مقرر بود بهنگام تحویل پرداخت شود را تقدیم کردیم. ((در متمم مبایعنامه رسمی نیز نوشته شد: در تاریخ ۹۴/۷/۵ خریدار و مالک حضورپیداکردند و مبلغ باقیمانده طی چک شماره… بمبلغ … تحویل مالکین گردید و ضمنا تغییر تاریخ تحویل به درخواست فروشندگان و بدلیل عدم اتمام عملیات ساختمانی میباشد))آیا با توجه به این متن و تاخیر نامبردگان میتوان خسارت تعیینی در متن مبایعنامه را از مالکین مطالبه نمود؟؟
  پیشاپیش از راهنمایی جنابعالی کمال تشکر را دارم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بنظرم نمی شود.

 13. محمد
  پاسخ

  سلام آپارتمان ۶ طبقه ای ۲۴ واحدی هستیم من طبقه اول هستم که طبقه ششم یعنی ۴ واحد خلاف ساخته شده و کل پارکینگها ۲۰ عد میباشد حال اگر بخواهیم برای دریافت سند اقدام کنیم هزینه پرداخت خلافی با چه کسانی میباشد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام با سازنده یا مالک است و ربطی به واحدها ندارد.

 14. راضیه
  پاسخ

  با سلام
  همانطور که مستحضر هستید در مبایعه نامه املاک قید شده چنانچه هر یک از چک ها در موعد مقرر وصول نگردد فروشنده اختیار فسخ معامله را دارد. حال چنانچه گواهی عدم پرداخت یک سال بعد از موعد چک از بانک گرفته شود آیا امکان فسخ معامله وجود دارد یا نه؟ چون در موعد مقرر گواهی عدم پرداخت گرفته نشده است. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم وجود دارد مگر دادگاه عدم اقدام را به منزله تأیید قرارداد تلقی نماید.

 15. میرزایی
  پاسخ

  با سلام
  اقرارنامه محضری مبنی بر تایید یکنفر بعنوان خریداراصلی از سوی فروشنده فراری با وجود فروش مال غیر به چند نفر دیگر میتواند برای دادگاه رهگشا باشه/ ضمنا کارشناسان ۳ نفره تاریخ تحریر همه قولنامه ها رو تایید کردندو نفری که مخاطب اقرارنامه میباشد تاریخش مقدم تر از بقیه میباشد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اقرار باید از طرف فروشنده باشد ولی اقرار به ضرر اشخاص ثالث اعتبار ندارد.

 16. محمد
  پاسخ

  باسلام خدمت دکتر شیروی.
  یکی از اقوام که ساکن تهران است سال ۹۴ مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان توسط برادر خانمش به یک فرد بازاری که مورد اعتماد و وثوق بوده می دهند که با آن کار بکند ایشان نیز دوفقره چک بدون تاریخ از بابت مبلغ مذکور به ایشان می دهد به تازگی با خبر شدند که فرد مذکور کلیه اموال خود را فروخته و با اخذ مبلغ هنگفتی وام از بانک ونیز دریافت مبالغی از چند نفر دیگر از کشور خارج شده .و ظاهرا به ترکیه رفته است . طلب کاران فقط چک از نامبرده در دست دارند . چه اقدام قانونی باید صورت بگیرد؟ چه نوع شکایتی باید به عمل آید؟ آیا بانکی که وام داده است می تواند نسبت به باز گرداندن وی از خارج کشور اقدام موثری انجام دهد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما می توانید شکایت کنید حقوقی و حکم بگیرید و منتظر باشید که در ایران پیداش شود یا مالی در ایران از وی به دست آید.

 17. سلمان
  پاسخ

  سلام جناب اقای دکتر شیروی
  من دو تا ماشین فروختم به شاگرد بنگاهی و مالک بنگاه چک داده سه تا از چکها وصول کردم و چهار چک دیکر وصول نمی شود و برگشت زدم یکی از ماسینها را (پژو )سند زده اند چون نه صاحب ماشین بودم و نه وکالت داشتم و لی ماشین دوم (تیبا) وکالت دائم دارم و پلاک و سند به نام خریدار نزده ام نزده ام صاحب بنگاه هم فراری شده تکلیف چیست خواهشمند است راهنمایی نمایید(عجله دارم).

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب باید برای ابتدا برای وصول چکهای خود اقدام کنید و اگر توانستید ماشین ها را توقیف نمایید.

 18. یاکیده
  پاسخ

  سلام وعرض ادب خدمت جنابعالی
  اینجانب دریه جای صنعتی با مدرک کاردانی مشغول به کارم وحقوق هم نزدیک به ۳ تومن است اما شرکت ازمن تعهد ۱۵ ساله وسفته گرفته ولی درحکم کارگزینی هنوز کارآموز می باشم اگر استعفا دهم مشمول جریمه میشوم؟ ازطرفی بامدرک لیسانس مکانیک برای معلمی هم قبول شده ام که تعهد ده ساله باید بدهم خواستم بپرسم جنابعالی رفتن به آموزش پرورش را صلاح می دانید ودرصورت رفتن آیا می توانم با توجه به ساعات موظفی ۲۴ ساعته آن به اهداف زیر برسم۱)تحصیل در ارشد ودکتری دانشگاههای روزانه ۲)درآینده اقدام برای هیئت علمی؛لطفا راهنمایی کنید(ازشما خواهشمندم متن پیام را منتشر نکنید)

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به نظرم فکر در مورد هیات علمی خیلی دور دست است. همان شغل صنعتی بنظرم بد نیست. حقوق آموزش و پرورش هم کم است.

 19. محمد
  پاسخ

  سلام
  چنانچه از کسی طلبکار هستیم و بدهکار از کشور متواری شده ومثلا به ایتالیا رفته چگونه می توان او را برگرداند وآیا این کار برای بنده هزینه دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام برای هفتاد میلیون عملا نمی توانید کاری انجام دهید بهتر است صبر کنید که وارد کشور آن وقت اقدام کنید. البته شما می توانید حکم غیابی بگیرید که اگر در ایران پیدایش شد بلافاصله توقیفش کنید.

 20. حسین .د
  پاسخ

  سلام،وقت بخیر..من سازنده اپارتمان هستم در اخرین پروژه خود ۱۳واحد مسکونی ساختم بدون وام بانکی.ولی در قرارداد پیش فروش چند واحد از اول شروع پروژه تعهد وام ۲۰میلیونی به خریداران دادم الان پروژه تمام شده و بانک هم وام مشارکت نمیدهد..خریداران هم هیچکدام حاضر به تحویل ملک خود نیستند ایا من میتوانم ملک را تا اماده شدن سند اپارتمان تو این وقفه زمانی رهن یا اجاره بدهم ؟؟خریداران هم مبلغ وام از ثمن مانده دارند هم مبلغی که در محضر نوشتیم.خلاصه بنده از ملکهای پیش فروشی ۵۰درصد ثمن رو طلب دارم .ولی اینها اصلا جلو نمیان..سند هم تا اماده شدن یکسال طول میکشه…

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیر. این مسائل را با توافق حل و فصل کنید.

 21. امید
  پاسخ

  سلام اقای دکتر ،
  من چهار سوال حقوقی مرتبط به حقوق تجارت داشتم که در هر کتاب جستجو کردم پاسخ دقیق پیدا نکردم یا اصلا نویسنده کتاب حقوق تجارت به این ماده ها نپرداختند .

  در ماده ۳۸ لایجه اصلاحیه قسمی از قانون تجارت، قانون گذار صحبت از حق حضور و رای در مجامع عمومی برای دارندگان سهامی که قبل از فروش سهام بدهی خود را نسبت به اصل و خسارت … ،میکند و در قسمت اخیر همین ماده ، دارندگان سهام ها مذبور حقوق مالی خودشان را ، در صورت عدم مشمول زمان نشدن میتوانند مطالبه کنند

  سوال بنده
  مرور زمان که در قسمت اخیر این ماده ذکر شده چه میزان می باشد ومستند به چه ماده ای می باشد ؟

  در ماده ۱۹۸ قانون تجارت
  اگر به علت عدم رعایت دستور دو ماده قبل ۱۹۶ ،۱۹۷ ، بطلان عملیات شرکت اعلام شود هیچ کدام از شرکا نمیتوانند این بطلان را در مقابل اشخاص ثالث هذر قرار دهند

  سوال بنده بعد از ایفای تعهد شرکت و شرکا با اشخاص ثالث ، روابط بین شرکا در خصوص این گونه معاملات چگونه است ؟ ایا شرکا که در انفقاد معاملات شرکت نقشی نداشتند حق رحوع برای جبران خسارت به مدیر و صاحب امضا شرکت را دارند ؟

  و سوال اخر بنده در خصوص شرکت های موضوع ماده ۲۲۰ قانون تجارت در رویه فعلی ، با توجه به عدم افامتگاه ،نام و.. طرح دعوا به چه صورتی می باشد

  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- مرور زمان به طور کلی گفته شده است که مطالبه حقوق مالی منوط به آن است که مشمول مرور زمان نشده باشد ولی چون مرور زمان در دعاوی حقوقی در نظام ما حذف شده است این قسمت از این ماده قابل اجرا نیست. ۲- اگر برخی از مدیران تخلف کرده باشند، طبق اصول حقوقی اعضا و یا سایر مدیران می توانند به متخلفان مراجعه کنند. توجه داشته باشید که مقررات مربوط به شرکتهای تعاونی را در قوانین بعدی ببنید مثل قانون تعاون ۳- این عملا وجود ندارد.

 22. طاها
  پاسخ

  سلام روز بخیر و خداقوت . از محضرتون سوالی داشتم. من اآپارتمانی دارم که در حال فروش به شخصی هستم . مبایعه رسمی امضا شده و خریدار چک داده برای ده زوز دیگر (مبلغ یک سوم ) و الباقی هنگام تنظیم سند . بعد از دو روز ایشان عنوان کردند که بعلت نداشتن پول درخواست فسخ دارند . توو مبایعه نامه به صراحت حرفی از خسارت فسخ نشده فقط جریمه دیرکرد روزی صد هزار تومان آمده و جمله “کلیه خیارات از جمله غین باستثنا تدلیس با اقرار طرفین ساقط گردید ” با توجه به اینکه صراحتا جمله ای قید نشده ، آیا ایشان ملزم به پرداخت خسارت هستند ؟ قانون کلی وجود دارد یا چون قید تشده هیچ خسارتی نباید بدن ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . تاکید میکنم دلیل ایشان مسئله پشیمانی بدلیل عدم تمکن مالی بود . متشکرم .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بنظرم با توافق فسخ کنید بعید است که این برای شما معامله موثری شود. البته ایشان نمی تواند فسخ کند.

 23. babk
  پاسخ

  سلام ..دادگاه الزام به تنظیم سند دارم فروشنده ادعای جعل کرده دریک شغبه دیگری .. شهود در دادگاه الزام به تنظیم سند شهادت داده اند که شاهد به بیع بوده اند .حال نتیجه کارشناسی امده که اثر انگشت تایید شده اما امضا فروشنده تایید نشده در صورتی که امضا هم امضا اوست من می توانم اعتراض بزنم اما ایا همین نتیجه کارشناسی راکه اثر انگشت را تایید کرده اگر به دادگاه الزام به تنظیم سند بدهم کافی است چون زمان از دست نرود و مبادا دادگاه حکمی بدهد ایا همین نتیجه کارشناسی اثر انگشت با اظهارات شهود علی رغم اینکه امضا تایید نشده صلاح است ارائه گردد یا اعتراض به نتیجه کارشناسی کنم وتایید امضا را هم بگیرم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله می توانید به نظر کارشناس اعتراض کنید.

 24. امید
  پاسخ

  استاد عزیز سلام و خدا قوت. ممنون که با صبر و حوصله پاسخ مردم را میدهید. خداوند خیرتان دهد.
  سئوال: اینجانب به همراه همکارم یک واحد بصورت پیش خرید از یک دوستی انجام دادیم. یک قرارداد پیش فروش هم بین خودمان تنظیم کردیم و همه چک ها هم در موعد خودشان وصول شدند. در ادامه راه مشکلاتی در جلوی راه ساخت برای ایشان پدید آمد که حدود ۳ سال با تاخیر آماده شد. در نوروز امسال ۹۶ متوجه شدیم که ایشان واحد را به فرد دیگری که شوهر خواهر ایشان است فروخته اند و یک مبایعه نامه ای هم بین خودشان دارند که کد رهگیری هم دارد. حدود ۴۰ روز است که با پدر و برادر و خود ایشان صحبت کردیم که به نوعی ما را راضی کرده و یا واحد را تحویل دهد. حتی از خسارت تاخیر که روزانه صدهزار تومن هست و تا الان حدود بیش از یکصد میلیون هست هم گذشت کردیم . ولی وی به عنوان اینکه کم آوردم و الان توان برگشت مال به شما را ندارم طفره میرود.
  آیا میتوانیم به عنوان کلاهبرداری و فروش مال غیر از ایشال شکایت کنیم؟
  این کار چقدر زمان میبرد ؟
  امکان اینکه قاضی به نفع ما حکم دهد که واحد را به ما برگردانند چقور هست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام بله می توانید شکایت کیفری مبنی بر فروش مال غیر را مطرح کنید. چون کیفری است خیلی طول نمی کشد شاید زیر شش ماه رأی صادر شود.

 25. یوسف پارسا
  پاسخ

  یک واحد اپارتمان از شخصی بساز بفروش خریداری نمودم وپس از مدتی که تحویل گرفتم بدلیل اینکه در شهر دیگری ساکن بودم کلید را بعنوان امانت تحویل سازنده نمودم اما بعد چندی متوجه شدم که وی کلید را تغیرداده و وبدون اجازه من اپارتمان را متصرف شده است لازم به ذکر است این معامله با سند عادی صورت گرفته است وکل مبلغ معامله به فروشنده پرداخت شده فقط از بابت تنظیم سند جهت پایان کار وتفکیکی انقال سند بعد صورت میگیرد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، می توانید شکایت خیانت در امانت یا رفع تصرف عداونی را نزد دادسرا مطرح کنید.

 26. امير
  پاسخ

  سلام جناب دکتر و تشکر بابت صرف وقتتون
  خواستم بپرسم به لحاظ قانونی اسکان در ساختمانی که هنوز پایان کار شهرداری و تایید آتش نشانی ندارد مشکلی دارد یا خیر ؟ مثلاً اگر مالک واحدی که هنوز مدارک فوق را اخذ نکرده واحد خود را اجاره زهد و حادثه ای مثل آتش سوزی رخ دهدو آسیبی به مستأجر أعم از جانی یا مالی وارد شود مالک میتواند مقصر شناخته شود؟ با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، قانونی هم باشد انقدر نقض شده که انگار همچین قانونی وجود ندارد.

 27. رفیعی
  پاسخ

  سلام.سه قطعه زمین شالیزار دارای نسق مادر با تقسیم نامه معتبر بین وراث در بهمن ۹۵ از طرف ۳ فروشنده (۳ خواهر) به صورت یکجا به یک فرد فروخته شد.قصد خریدار راه اندازی پرورش بوقلمون است. ثمن معامله ۳۰ ملیون (۵ملیون چک و ۲۵ ملیون نقد) دریافت شد.۲ فقره چک مرداد ماه و آذر ماه ۹۶ هم جمعا ۴۷ ملیون به فروشندگان تحویل شد. در مبایعه نامه به اصرار خریدار در توضیحات ذکر شده:”فروشندگان به خریدار تعهد می نمایند که املاک مورد معامله قرار گرفته در طرح هادی و حریم نباشد و اگر خلاف این ادعا ثابت شود معامله فسخ خواهد بود” . فروشنده و خریدار با رجوع به دهیار متوجه می شوند روستا طرح هادی دارد و زمین در طرح هادی به همان عنوان شالیزار تعیین شده است و البته در حریم نمی باشد. خریدار با پرس وجو متوجه می شود که در طرح هادی بودن به نفع اوست و می تواند موافقت بنیاد مسکن را برای احداث تاسیسات پرورش بوقلمون تحت عنوان مجوز مرغداری دریافت کند البته با سیر مراحل مرسوم اداری. لذا طی تماس با بنگاه درخواست تغییر به اینکه در طرح هادی باشد را مطرح می نماید ولی از طرف بنگاه و فروشندگان تغییر قبول نمی شود.
  اوایل فروردین خریدار طی تماس با فروشنده عنوان می کند که نشست جدیدی در بنگاه داشته باشیم و پاس شدن چک های پیش گفته منوط به گذشت ۶ ماه از زمان اخذ مجوز باشد. که توسط فروشندگان رد می شود به این عنوان که هم اکنون معامله با شرایط مدت دار با شما انجام شده و در زمان معین شده به مبالغ باقی مانده نیاز شدید دارند. اکنون خریدار عنوان کرده که یا مهلت چک را افزایش دهید و یا با استفاده از شرط در طرح هادی نبودن زمین معامله را فسخ می کنم.فروشندگان نیز مبلغ دریافتی را برای حل مشکلاتشان خرج کرده و پولی ندارند. امروز خریدار مدعی شد که کارهای شکایت را دارم انجام می دم و هزینه دادرسی رو هم از شما می گیرم. لطفا راهنمایی بفرمایید. در ضمن آیا با توجه به گفتار و اعمال خریدار و درخواست قبلی برای تغییر شرط به “در طرح هادی بودن” و شهادت شهود (بنگاه دار و دهیار) می توان در دفاع به ماده ۲۴۵ قانون مدنی “اسقاط حق حاصل از شرط ممکن است به لفظ باشد یا به فعل یعنی عملی که دلالت بر اسقاط شرط نماید” استناد کرد و در دعوی شکایت ایشان را بی اثر کرد؟ متشکرم آقای دکتر .این بندگان خدا برای رفع مشکل مالی زمینشان را فروختند و الان این آقا با این ادعا مشکلی بر مشکلات آنها افزوده است.
  البته این آقا خواسته های دیگری هم دارد مثل اینکه اگر فروشندگان پیگیر اخذ مجوز پرورش بوقلمون باشند و هزینه هایش (شامل عوارض معمولی و زیر میزی های تسریع کار) را تقبل کنند مصالحه می کنم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام طبق مبایعه نامه می تواند فسخ کند و تا دلیل کافی برای اسقاط آن وجود نداشته باشد، دادگاه توجهی نمی کند. البته اگر شما هم پول ندارید خب کاری نمی تواند خریدار انجام دهد باید صبر کند که شما پول را پرداخت کنید.

 28. امیر
  پاسخ

  با سلام، زمینی به مساحت ۲هکتار را پدر من در سال ۸۴به فردی به مبلغ ۳۰۰میلیون ریال فروخته است اما بعد آگاهی یافتیم که فردی در همین سال (۸۴)زمین اش که به مساحت ۲هکتار بوده و نسبت به موقعیت با زمین ما برابر بوده را فروخته اند ۹۰۰میلیون ریال با توجه به اختلاف فاحش قیمتی در دو معامله و با توجه به اینکه پدر من به علت عارضه تومور مغزی در سال ۸۴تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته و در این زمان قادر به فعالیت محدود بوده طبق گواهی صادره از بیمارستان زارلند آلمان که پدر من در این بیمارستان جراحی شده اند و بعد در سال ۹۱پدر من به دلیل عارضه شیدایی همان دو قطبی بودن در تیمارستان رازی تبریز بستری شده که نظریه پزشکی قانونی در این مورد است که پدر من بر اثر همین تومور مبتلا به عارضه دو قطبی بوده است، حال از شما پرسشی دارم که با توجه مریضی پدر بنده در سال۸۴ و وقوع این بیماری چقدر احتمال دارد پدر من در این معامله مغبون شده است، آیا با توجه به این مدارک امیدی برای ابطال معامله ای که سند رسمی شده است میتوان داشت؟ با تشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خیلی زمان گذشته است و بعید است بتوانید کاری از پیش ببرید.

 29. امیر
  پاسخ

  باسلام
  ضمن تشکر سوألاتی داشتم که ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  حدود یک سال پیش منزلی را رهن کامل کردم، ۱-درصورتیکه موجر علیرغم اعلام موافقت خود از طریق تلگرام، بر ادامه قرارداد اجاره برای یک سال دیگر، با شرایط قبل بدون افزایش مبلغ و هر تغییر دیگری، برای پشت نویسی مراجعه نکنند، آیا مشکلی برای اینجانب ایجاد می شود؟
  ۲-آیا پیام های تلگرام سند محسوب می شوند؟
  ۳- آیا موجر به هر دلیلی نسخه قرارداد خود را نداشته باشد و پشت نویسی با امضای دو شاهد در پشت نسخه اینجانب صورت بگیرد، ایرادی دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- اگر بعدا انکار کند شما باید ثابت کنید که ایشان تمدید کرده است. ۲- سند نیست ولی می تواند برای دادگاه یک قرینه باشد. ۳- مشکلی ندارد.

 30. فرزاد
  پاسخ

  سلام، مادرم به من وکالت تام دادند با توجه به کسالت شدیدشان ایا می توانم با صلح نامه دستی ملکشان را به خودم انتقال بدهم؟ صلح نامه دستی دارای اعتبار است؟ ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام از جهت حقوقی اشکالی ندارد ولی سوال اینجاست که آیا شما در این صلح نامه مصلحت موکل را رعایت کرده اید؟ اگر سایر ورثه بعدا مدعی شوند شما باید پاسخگو باشید.

 31. مسعود
  پاسخ

  با سلام ملکی سه دانگ ان سند دارد به نام پدر وسه دانگ دیگر سند دارد به نام پسرش این دو رفته اند وبرای سه دانگ در یک برگه تامین دلیل کرده اند وبرای سه دانگ دیگر در یک برگه جدا تامین دلیل کرده اند اما این دوبرگه تامین دلیل در یک پرونده قرارداده شده وفقط به نام یک نفر (پدر) ثبت شده من پدر وپسر را الزام به تنظیم سند کرده امو تاریخ دادگاه هنوز مشخص نیست و این پرونده تامین دلیل برای دادگاه من بسیار مهم است و اماره مهمی بر بیع اینجانب می باشد و من به شورای حل اختلاف که مراجعه کردم گفت ما نسخه تامین دلیل پسر را که ثبت نشده اگر پسر مراجعه کند به او خواهیم داد . لایحه نوشتم وتقاضا کردم تا رسیدگی کامل این کار را نکند اما شورای حل اختلاف عنوان می کند چون ثبت نشده تامین دلیل پسر او را به صاحبش خواهیم داد . سوال چگونه می توانم مانع این کار شوم و یا نسخه ای برابر اصل تهیه کنم بدرد مراحل بعدی دادگاه حتی اگر ادعای جعل کردند بخورد

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، در روز اول جلسه از دادگاه تقاضا کنید که از شورای حل اختلاف بخواهد که یک نسخه در اختیار دادگاه قرار دهد.

 32. خالقی
  پاسخ

  سلام سند شش دانگ منزل مادرم را نزد یک نزولخوار رهن گذاشتم برای سی ملیون وام اقساط مرتب پرداخت کردم اکنون سند را بنام خودش زده و ۱۷۰ ملیون از بانک وام گرفته وبرای جرایم مشابه دستگیر شده چه باید بکنمعل

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما می توانید شکایت کیفری دریافت ربا کنید و رهن را باطل کنید.

 33. سبا
  پاسخ

  سلام خدمت آقای دکتر شیروی
  آپارتمانی در ٩٣/۶/٢٠ خریداری شد با شرایط تحویل در تازیخ ٩٣/١٠/٢٠ که با نه ماه تاخیر ملک تحویل گردید و خسارت آنرا که روزانه یک میلیون تومان بود به مالکین بخشیدم. و تاریخ تنظیم سند ٩۴/٣/٣١ مقرر گردید که تا امروز اقدامی صورت نگرفته که با شرح توضیحات ذیل از خدمتتان راهنمایی میخواهم: ١- خریدار به کلیه تعهدات مالی خود در تاریخ های مقرر عمل نموده است. ٢- میزان خسارات تعیین شده در متن مبایعنامه ، بابت عدم حضور در دفترخانه ١۵٪‏ ثمن معامله که عدم حضور نیز از دفترخانه با تامین وجه بصورت چک بانکی اخذ گردید و قید شده که این مبلغ بدل از اصل نیست و به اصل معامله لطمه نمیزند .و در بند دیگری نیز در صورت عدم تعهدات هریک از مفاد قرارداد طرفین روزانه یک میلیون تومان قبول کرده و قید شده که این مبلغ علاوه بر تعهد اصلی بوده و با آن قابل جمع میباشد.
  اما فروشنده پس از ٢٠ماه به محض دریافت دادخواست بنده اقدام به اخذ سند نموده است. و میگوید چون الان سند آماده است هیچگونه ضرر و زیانی از طرف دادگاه تعلق نمیگیرد. سوال این است که دادگاه هر دو خسارت را مد نظر میگیرد ویا فقط یکی از آن دو را؟؟ ممنون از راهنمایی شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام دادگاه حکم به خسارت خواهد داد حال ممکن است بخشی از مدت را مجاز بداند.

 34. پرهام
  پاسخ

  سلام ملکی را فروختم و در مبایعه نامه ذکر شده در صورتب که خریدار در تاریخهای موعد وجوه را پرداخت نکند به ازای تاخیر هر روز ۶ درصد آن مبلغ جریمه دیرکرد باید بپردازد . الان دو ماه گذشته و خریدار پولش بعد از دو ماه آماده شده آیا میتونم درخواست جریمه هم بکنم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سلام بله اصولا می شود جریمه مندرج در قرارداد را مطالبه کرد.

 35. کیومرث
  پاسخ

  باسلام واحتراما :
  نظریه کارشناس تامین دلیل سببی برای اعاده دادرسی میباشد ؟
  درپرونده کیفری دعوی خاتمه یافته واحکام بمجازات مجرم صادرقطعی شده است . متهم با درخواست کارشناس تامین دلیل بمنظور تحقیق از اهالی ومطلعین محل جرم تقاضای مینماید وتوسط کارشناس تحقیقات بنفع متهم نظریه داده میشود
  ایا به استناد همین نظریه کارشناس تامین دلیل (درامرتحقیق از محل ) سببی برای اعاده دادرسی در محکمه تجدیدنظر ودیوانعالی کشور می باشد ؟
  با تشکر وسپاس کیومرث بتیانه بازنشسته ارتش . کرمانشاه

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام فکر نکنم. اگر حکم هنوز قطعی نشده است می توانید در مرحله تجدید نظر آن را ارائه نمایید.

 36. محمد
  پاسخ

  سلام
  ما ملک مشاعی رو که خودمون هم مالک ۱.۵ دانگش هستیم سال ۸۷ تخلیه کردیم ولی دو نفر از مالکین که اونجا سکونت نداشتن برای اینکه بعدا بتونن اجرت المثل بگیرن حاضر به تحویل کلید نشدن و الان هم شکایت کردن و قاضی تا سال ۹۴ از ما اجرت المثل خواسته من چطوری میتونم ثابت کنم که تا ۸۷ اونجا سکونت داشتم و بعد هم تخلیه کردم؟ از این به بعد رو هم میخوام یک اظهارنامه بدم چون هنوز هم از تحویل کلید امتناع میکنند لطفا من رو برای روند دادگاه و متن اظهارنامه راهنمایی کنید .. با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، صرف تخلیه که کفایت نمی کند باید شما تحویل می دادید. در هر حال شما اگر ملک را تخلیه و تحویل داده اید می توانید به هر وسیله ای آن را ثابت کنید از جمله شهود.

 37. احمدی
  پاسخ

  سلام برادر میخواستم بدونم ایا قانون مدنی منسوخ شده یانه واینکه زمین کشاورزی دارم که ارثی از پدرم به من رسیده وفقط تقسیم نامه اموال پدرم بین فرزندان موجود میباشد که کاغذ عادی است ایا مالکیت بنده در دادگاه طبق این تقسیم نامه محرز میشود

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قانون مدنی که منسوخ نمی شود. تقسم نامه هم اگر صحیح باشد معتبر است.

 38. رضوان
  پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی،درسال ۸۶زمینی به مساحت ۱۷۰۰متر در روستایی خریداری کردیم که مالک ابعاد زمین را با حضور شاهدان مشخص کرد و معامله صورت گرفت بعد حدود سه سال برای انجام دیوار کشی دور زمین متوجه شدیم ابعاد مشخص شده توسط مالک ۹۰۰متر مربع بیشتر از آنچه که در ذکر شده،بود.حال بعد از گذشت ۱۰سال که از آن زمان میگذرد و دیوار کشی شده و معارضی هم نداشته،اگر بخواهیم سند را اصلاح کنیم چه مراحل قانونی را باید طی کنیم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب باید دید که بقیه در اداره ثبت به نام چه کسی است و بدون رضایت وی که نمی شود ملک وی را تصاحب کرد.

 39. كيومرث
  پاسخ

  باعرض سلام
  اینجانب آپارتمانی را در سال ۹۴ به مبلغ ۶۳ میلیون تومن رهن کرده و در پایان شهریور ۹۵ با مبلغ ۷۳ میلیون تومن به مدت یکسال دیگر یعنی تا پایان شهریور ۹۶ تمدید کرده اینک موسسه ثامن الائمه طی تماس تلفنی با اینجانب عنوان نموده آپارتمانی را که اجاره نمودم در قبال وامی که به موجر پرداخت نموده در رهن موسسه می باشدو موجر که بدهی بالغ بر ۳۵۰ میلیون تومن دارد در دسترس نیست و آپارتمان مذکور به تملیک موسسه درآمده و در مراحل مزایده می باشد این در حالیست که موجر متواری می باشد حال سوال من اینست تکلیف اینجانب و مبلغی که بابت رهن پرداخت کردم چه می شود؟
  آیا باید تخلیه کنم؟
  ممنون میشم از پاسختون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب از لحاظ حقوقی شما باید پولتان را از موجر بگیرید و برای شما دردسر می شود ولی شما هم تا پولتان را نگیرید تخلیه نکنید. حکم تخلیه در صورت عدم پرداخت پول رهن شما ممکن است به سادگی انجام نشود.

 40. امین
  پاسخ

  با سلام

  در سال ۸۴ با یک بانک دولتی قراردادی جهت اخذ تسهیلات بسته ام که از همان موقع بانک نسبت به ارائه نسخه دوم به بنده امتناع ورزیده. بازرسی خود این بانک و بانک مرکزی هم با وجود مراجعه مکرر همچنان کمکی در گرفتن قرارداد نکرده اند. آیا باید دادخواست الزام به تحویل نسخه ثانی قرارداد به دادگاه ارائه شود و یا تامین دلیل؟ اصلا برای طرح چنین دادخواستی مستند قانونی هم وجود دارد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام به چه دردی می خورد؟ بنظرم از روال اداری کار را پیگیری کنید.

 41. محمد دلداده
  پاسخ

  سلام من ملکی را فروخته ام و یک سوم مبلغ برای روز تنظیم سند موکول شده – حال خریدار برای نتظیم سند به محضر نمی آید ؟ چه باید کرد ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید گواهی عدم حضور بگیرید و بعد طرح دعوی حقوقی مبنی بر الزام تنظیم سند داشته باشید.

 42. محمد دسترس
  پاسخ

  عرض سلام و خسته نباشید. سوال بنده این است که من در شرکت انتشارات مشغول به کار می باشم و فی ما بین ما قرارداد تایپ شده ای به امضاء و مهر رسید و حال مدیر عامل میگوید من فقط یک نسخه کپی از این قرارداد را به شما میدهم و حاضر نیستم نسخه ای را که خود اصل امضا و مهر روی آن داشته باشد را در اختیار شما بدهم .حال می خواستم بدانم آیا این کپی ارزشی دارد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام مشکل خاصی ندارد.

 43. پهلوان
  پاسخ

  با سلام
  لطف راهنمایی بفرمائید من در معامله ای بنا بر اعتماد و مسایل پیش آمده بدون نوشتن قولنامه اقدام به خرید خودرو کرده ام . حالا باتوجه به اینکه ماشین تمام رتک است و بنده اطلاعی نداشتم چه طور میتونم تقاضای فسخ بدم به دادگاه . البته دوتا شاهد در معامله دارم . ممنون از شما جناب دکتر .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اول باید ثابت کنید که خریدی انجام داده اید و بعد به دلیل عیب تقاضای فسخ کنید. معامله می تواند شفاهی یا کتبی باشد ولی وقتی شفاهی است شما باید بار اثبات آن را بدوش بکشید.

 44. محمد
  پاسخ

  باسلام وعرض وادب واحترام خدمت شما سرور گرامی
  اینجانب در سال ۸۹ وکالت بلاعزل جهت واحد مسکونی به یک شخص دادم تا از روی سند وام بگیرد ایشان سند رو به نام خودش انتقال داده ووام هم گرفته وتسویه نکرده الان مدعی شده که من خونه رو خریدم از شما در صورتی که هیچ قولنامه ای در این رابطه نداره وسند رو انتقال نمیده من باید چیکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید. لازم به ذکر است که دستبرد به سند زده وباجعل سند رو به حساب خودش از رهن بانک با مهرهای جعلی درآورده ومجددا تقاضای سند المثنی نموده است /

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، اگر جعل مرتکب شده است شما شکایت کیفری کنید. اما وقتی شما وکالت بلاعزل مبنی بر انتقال مال می کنید یعنی فروش ملک مگر شما خلاف آن را بتوانید ثابت کنید.

 45. رسول
  پاسخ

  باسلام و احترام
  واحداپارتمانی طبقه سه بصورت پیش فروش معامله ولذا درالحاقیه ایی بین مالک وخریدارتوافق میشودکه چنانچه تاتاریخ معین مالک برای طبقه ششم پایانکار اخذ وجریمه ماده صد راتسویه نماید،طبقه شش بجای طبقه سه به خریدارتعلق میگیرد.
  پیش خریدار قبل از اتمام موعدالحاقیه،طبقه رابه شخص به پیش فروش وشخص ب چندماه بعداز اتمام موعد مقرر درالحاقیه ،با اعتبار الحاقیه طبقه شش را به شخص ج و وی نیزبفاصله زمانی اندکی طبقه شش رابه خریدارنهایی انتقال و فرد اخیر هم اکنون درواحد مذکور ساکن هستند
  اولا تاهم اکنون مالک موفق به اخذپایانکار وپرداخت ماده صد موفق نشده.ثانیا درالحاقیه هم اخرین مهلت مالک جهت دومورد مذکورقیدشده و تاریخ اعتبار الحاقیه تصریح شده است.وشخص ب پس ازسپری شدن مهلت مالک وانقضا اعتبار الحاقیه اقدام به پیش فروش طبقه شش کرده است.
  فی الحال مالک باعنوان دادخواست خلع ید به طرفیت خریدارنهایی اقامه دعوی و دادگاه بدوی رای به خلع ید داده، لذا بااعتراض خوانده؛ دادگاه تجدیدنظر قرارعدم استماع صادر کرده است.
  دلیل تصدیع وقت حضرتعالی اینکه لطفابفرمایید اولا ایراد قانئنی اقدام مالک (خواهان) چه بوده وثانیا راهکار اقدام مجدد جهت احقاق حق ازسوی مالک را اعلام فرمایید
  باتشکر از امعان نظر حضرتعالی

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، سوال واضح نیست.

 46. نارینا
  پاسخ

  باسلام و سپاس،ببخشید ایا قانون متحدالشکل ژنو راجع به برات و سفته بین المللی همون مقررات کمیسیون حقوق تجارت بین الملل سازمان ملل متحد است یا متفاوتند؟چگونه میتوانم متن اصلی و ترجمه ان ها را پیدا کنم؟
  در ضمن اگر ممکن است به این سوال بنده نیز پاسخ دهید لطفا.
  من زمینی را از اقایی خریداری کرده ام که بابت ۷۰میلیون ثمن معامله ۴۰ میلیون داده ام.۳۰میلیون نیز به صورت دو چک ۱۵ تومانی پرداخت شد اما یک بار که به زمین خود رفته بودم دیدم اقای دیگری در زمین بنده مشغول دیوارچینی است پس از کلی درگیری متوجه شدم که مالک اصلی زمین،زمین را به فروشنده ای که به من فروخته با شرایطی فروخته ان اقا هم دوباره ان زمین را به من فروخته ولی چون این دو باهم به مشکل برخورده اند مالک اصلی زمین را مجددا به نفر دوم فروخته،وقتی به فروشنده خودم مراجعه می کنم می گوید به من ربطی ندارد .من زمین را فروختم برو حقت را بگیر حال تکلیف من چیست؟باید به طرفیت چه کسی اقامه دعوی کنم؟ در ضمن من زمین را میخواهم ۷۰ میلیون دو سال پیش با الان خیلی فرق کرده؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام قانون متحدالشکل ژنو راجع به برات و سفته بین المللی یا Convention Providing a Uniform Law For Bills of Exchange and Promissory Notes

   (Geneva, 1930) سال ۱۹۳۰ تصویب شده است در حالی که مقررات آنسیترال در نیویورک است و سال آن نیز ۱۹۸۸ است United Nations Convention on International Bills of Exchange and International Promissory Notes (New York, 1988) در هر حال این دو سند جداگانه بین المللی است.

 47. فریماه
  پاسخ

  باسلام و تقدیم احترام.اگر ممکن است در این زمینه راهنمایی فرمایید.باسپاس
  ۱-اقایی خانه قدیمی خود را کوبیده و با مجوز شهرداری برای ساخت،۷ طبقه خانه احداث میکند. وی برای ساخت مسکن از بانک برای ۶ طبقه ۱۵۰ تومان وام گرفته ولی ۷ طبقه میسازد بعد از فروش طبقه هفتم،مالک طبقه هفتم برای تفکیک سهم خود اقدام میکند که متوجه می شود که اقای سازنده از تاریخ دریافت وام ب بانک مراجعه نکرده و بازپرداختی وی به ۴۰۰ میلیون رسیده و کل پلاک در رهن بانک است حال مالک طبقه هفتم چه باید بکند.باتوجه به اینکه واحد وی جزو کمک هزینه ساخت(وام)نبوده است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام باید قراردادهای آنان تک تک دیده شود و مشخص کرد که وام روی چه واحدهایی اخذ شده است.

 48. چشمک
  پاسخ

  با سلام معامله ملکی صورت گرفته و سند هم زده شده منتهی مقداری از مبلغ ملک بنا به توافق طرفین، هنگام تخلیه قرار بوده پرداخت شود ولی در قولنامه و سند راجع به این مبلغ سخنی به میان نیامده ، حال خریدار منکر این مبلغ میشود و دعوی تخلیه ملک نموده . در اینجا چه راهکاری برای فروشنده دارید ؟ (حدود دویست میلیون تومان پرداخت شده و حدود چهل میلیون بنا به توافق شفاهی قرار بوده زمان تخلیه ملک پرداخت شود).
  با تشکر . فروشنده منتظر پاسخ شماست .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خریدار باید ثابت کند که کل ثمن معامله را پرداخت کرده است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *