این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور حقوقی و قضایی طراحی شده است. چنانچه سوالات شما خارج از مسایل حقوقی و قضایی است سوالات دانشگاهی در مورد رشته ها، هیات علمی و امثال آن را در قسمت «پرسشها و مسائل دانشگاهی» و سایر سوالات را  در بخش «سایر پرسشها و پاسخها» مطرح کنید. عدم طرح سوال در قسمت مربوط ممکن است به حذف سوال شما منجر شود. [دلایل حذف سوال]  پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کنم. 

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «نظر دهید» مطرح کنید.

کسانی که تمایل ندارند سوالات آنها منتشر شود، نباید در سایت سوال مطرح کنند.

 1. آرزو
  پاسخ

  سلام
  من در حال معامله یک واحد آپارتمان به صورت پیش خرید هستم چطور می تونم از اینکه به جز من به کسی فروخته نشده اصلاع پیدا کنم و اینکه هنوز سند نداره و فقط در تعاونی دفترچه صادر میشه چطور میشه به نام دو نفر صادر کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، نمی توانید مگر علم غیب دارید. تمام این سایت پر است از کسانی که با این مشکل روبرو شده اند. شاید کد رهگیری کمک کند ولی مشکل را کلا از بین نمی برد.

 2. حبیب نژاد
  پاسخ

  سلام خریدار در روز معامله در دفتر معاملات ملکی حضور نداشت ومبایعه نامه به نام من ثبت شده است ایا میتوانیم در محضر سند را به نام ایشان بگیریم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام خب باید استعلامها برای خریدار تهیه شود.

 3. نازنین
  پاسخ

  باعرض سلام. آیا برای اینکه خانواده، فرزندشان رادر مدرسه ثبت نام کنند لازم است مبایعه نامه به نام پدر یامادر باشد؟ اگر خانواده در منزل یکی از بستگان بدون پرداخت هزینه زندگی میکنند نمیتوانند فرزند خود را در مدرسه ثبت نام نمایند؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خیر. شما باید ثابت کنید که در آن محل زندگی می کنید. همین و بس. نهایتا به آموزش و پرورش ناحیه مربوط مراجعه کنید مشکل اتان را حل می کنند.

 4. کریم
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  بنده چکی بابت خرید ملکی به فروشنده داده بودم ، که با دریافت ابلاغیه دادگاه متوجه شدم که
  چک برگشت شده ، خدا می داند که اصلا به من چک برگشتی را نشان نداده ، از طرفی هم از سیستم بانک مرکزی و بانکهای مختلف و همچنین بانک محال علیه ( شعبه ای که دسته چک را دریافت کردم ) ، درخواست استعلام چک برگشتی نمودم ، پاسخ استعلام منفی بود ( یعنی فاقد چک برگشتی ) ، و درضمن بانک مربوطه هم برگ عدم پرداخت مربوط به صاحب حساب را ارسال ننموده و به من اطلاع نداده است ، حال جناب دکتر با این تفاسیر ایا راهکاری برای عدم
  ۱- پرداخت تاخیر تادیه در این مورد وجود دارد؟
  ۲ – با توجه به پاسخ منفی در مورد استعلام چک برگشتی و عدم سابقه چک برگشتی ، آیا می توان از بانک محال علیه شکایت کرد تا بتوان در مورد عدم پرداخت تاخیر تادیه چک اثر گذار باشد؟
  ۳- چنانچه محرز گردد که بانک در اطلاع رسانی به صاحب حساب سهل انگاری نموده و یا اینکه عمدی و قصد و نیتی در کار بوده که صاحب حساب مطلع نگردد ، آیا می توان از بانک شکایت کرد و تاخیر تادیه را از طریق دادگاه از بانک طلب کرد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید ، با تشکر از شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام ۱- اگر چک را شما صادر کرده باشید باید تأخیر تأدیه را بدهید مگر چک جعل شده باشد. ۲- بعید می دانم ۳- فکر نکنم به این راحتی بتوان بانک را به پرداخت خسارت محکوم کرد.

 5. سمیرا
  پاسخ

  سلام یک نفر مملکی را با سند غادی خریده و چند سال بعدیکی از طلبکار های فروشنده همین زمین را بابت بدهی به نام خودش سند رسمی زده است ب نظر شما چه نوع دعوایی باید اقامه شود و به طرفیت چه کسی؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما تقاضای ابطال سند را بکنید علیه فروشنده و مالک قبلی و فعلی.

 6. مهرداد
  پاسخ

  سلام چهار سال قبل ملکی را به چند خریدار ( شریک ) فروختیم که در پروسه فروش خریدار در مرحله انتقال سند از پرداخت الباقی ثمن امتناع کرد و در نهایت کار به سیستم قضایی کشید در همان ابتدا خریداران محکوم به پرداخت ثمن و کلیه خسارات دادرسی شدند و این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر چندین بار صحیح و قطعی اعلام شد و اکنون بعد چهار سال ابلاغیه اجرائیه حکم برای خریداران ارسال شده ! رفتن در یک شعبه دیگر مجدد نسبت به محکومیتش به پرداخت خسارات دادرسی و همچنین عقب نشینی ملک ( یک سال بعد از معامله و در زمانی که در مرجع قضایی اقامه دعوا شده بود و رای قطعی صادر شده بود مقررات شهرداری تغییر پیدا کرده و ملک ما که عقب نشینی نداشته الان بعد چهار سال شامل عقب نشینی میشود ) مجدد شکایت نموده و پرونده جدید مفتوح نموده و معادل ۸۰ میلیون از مبالغی که به حساب دادگاه واریز کردن رو توقیف کردن !!! سوال بنده این هست آیا تاخیر در اجرای رای دادگاه که از طرف خریداران بوده ( به انواع بهانه ها و فوت یکی از خریداران و .. ) موجب میشود که بعد چهار سال نقص وارد شده به ملک و خسارت رو از ما طلب کنن؟؟!!
  لطفا راهنمایی بفرمایید بعد این همه تحمل فشار و سختی های مختلف حق ما ضایع نشود. متشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام شما به رأی صادره قبلی استناد کنید و بگویید موضوع مجددا قابل بررسی نیست. ولی عدم اجراییه شما مشکلی ایجاد نمی کند.

 7. یدالله
  پاسخ

  با سلام
  بنده یک عدد ماشین را با شخصی معامله کردم و طرف ۲ فقره سفته به من داده و متواری شده چه باید کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، هیچی یا خودش را پیدا کن یا اموالی از او.

 8. رضا
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب،

  استاد چند ماه پیش سوالی کردم که جواب دادید قانون برنامه پنجم توسعه از آغاز سال ۹۶ اجرایی نیست و سوالات بنده که مستند به مواد این قانون بود را به علت پایان موعد اجرای قانون بی فایده برای پاسخ دانستید.

  حال سوالی در خصوص همین قوانین برنامه های توسعه دارم.اگر یک قانون برنامه پس از مدتی منسوخ میشود، پس چرا حقوقدان ها هنوز به بعضی مواد قانون برنامه چهارم و برنامه پنجم استناد میکنند؟!

  مثلا برای اثبات امکان تشکیل بانک ایرانی-خارجی، دکتر ح استدلال می کنند طبق تبصره ۵ ماده ۵ قانون برنامه چهارم شرایط تشکیل بانک ایرانی خارجی ذکر شده و ماده ۸۷ قانون برنامه پنجم سقف مشارکت خارجیان در بانک را ذکر نموده است!
  چطور ممکن است هم زمان به دو ماده از قانون برنامه چهارم و پنجم استناد کرد اگر قانون جدید قانون قدیم را نسخ می کند؟!
  اگر قانون برنامه پنجم توسعه از آغاز سال ۹۶ دیگر کارایی ندارد، چطور قانون برنامه چهارم و پنجم هنوز برای بانکهای ایرانی خارجی کارایی دارد؟

  مرسی از وقت شما.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام یکبار پاسخ شما را دادم. قانون برنامه برای طول برنامه است مگر اینکه آن قانون به موجب قانون دیگری دائمی شده باشد یا در برنامه بعدی تمدید شده باشد. بقیه را باید از خودشان بپرسید.

 9. حدیثه
  پاسخ

  باسلام خدمت شما آقای دکتر من سوالی ازخدمتتون داشتم ممنون میشم جوابمو بدین .ما خونه ای روپارسال برج ۲ اجاره نمودیم به مبلغ ۱۶ میلیون رهن کامل ویک ماه به موعد قرارداد به صابخانه گفتیم که پول ما را بدهد ولی گوش نکرد وما شکایت کردیم وباگذشت ۴ ماه ولی هنوز تکلیف ما مشخص نیست واینکه خونه رو تخلیه کردیم ولی تحویلشون ندادیم آیا میشه دراین باب که الان درحال حاضر منزل دیگه ای رو اجاره کردیم وکرایه میدهیم خسارت وارده رو از صابخانه طلب کنیم یانه اگه میتونیم راهش روبهم بگین ویه مورد دیگه اینکه طرف قرارداد ماصابخونه است .تورو خدا جوابمو بدین دفعه قبل هم ازتون سوال کردم ولی جوابمو ندادین ممنون میشم آقای دکتر .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام امکانش هست ولی باید ثابت کنید که ضرر کردید و کلی دنبالش برید. بنابراین باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 10. مهدی
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما ؛ من یک واحد آپارتمان به ارزش ۲۳۰ ملیون تومان سال ۹۴ از شخصی خریدیم ۲۰۰ ملیون ان را نقد دادیم و در آپارتمان مستقر شدیم و ۳۰ ملیون مابقی قرار شد بعد از این که فروشنده اتمام کار را از شهرداری گرفت بگیرد و برای ما سند بزند الان هنوز نه اتمام گرفته نه اینکه سند میزند ؛ سوال اینکه ما الان نگران هستیم بنا به هر دلیل فروشنده سند نزد یا اینکه خدایی نکرده فوت بشود به چه روشی میتونیم ببریمش محضر و یه نامه ای ؛ نوشته ای ؛ چیزی بگیریم که اگر بلایی سره فروشنده امد ثابت کنیم این ملک ماله ماست خیلی خیلی ممنون .

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب همان مبایعه نامه کافی است ولی می توانید از طریق دادگاه الزام وی را به تنظیم سند تقاضا کنید. بیایند بنگاه که فایده ای ندارد مگر تعهد کنند که تا زمان معینی انتقال رسمی را انجام دهند.

 11. حمیدرضا
  پاسخ

  سلام،جناب دکتر ما حدود دوماه پیش واحد آپارتمانی رو در بنگاه املاکی خریداری کردیم،از انجایی ک بنده تجربه و اطلاعاتی در زمینه خرید و فروش ملک نداشتم.بنگاه بجای مبایعه نامه سربرگ دار از دفترچه ای استفاده کرده که هیچ سربرگ و نامی از بنگاه در آن قید نشده و تنها برای پیش فروش واحد مسکونی از سوی شرکت های عمرانی استفاده میشود،و هیچ مهری از شرکت عمراتی یا نظام مهندسی فروشنده در آن نیست و هیچ راهی برای پیگیری سند در آن نیست و مبلغ خیلی کمتر از ده درصد معامله را برای تحویل سند در نظر گرفته است،تنها سند های من از بنگاه رسیدی است که بصورت بانکی برای حق الزحمه بنگاه برای او واریز کرده ایم،و اسم و امضایی که او در قول نامه ساختگیشان زده است،چاره ما برای گرفتن تعهد از خریدار یا بنگاه برای سند ملک چیست؟ممنون

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام معامله انجام شده است و فروشنده در هر حال باید تعهد به واگذاری ملک و انتقال سند دارد مگر خلاف آن در مبایعه نامه ذکر شده باشد.

 12. محسن شریف کاظمی
  پاسخ

  باعرض سلام
  بنده جهت خرید خودرو که با سهمیه جانبازی وارد شده وتا پنج سال حق خرید وفروش ندارد.بنده از فروشنده چه وکالتهایی بگیرم که در زمان تعویض پلاک وانتقال سند قطعی بامشکل مواجه نشوم.این خودرو سه سال از مهلت عدم فروشش باقی مانده.لازم به توضیح است این خودرو توسط یک شرکت وبااستفاده از کارت جانبازی شخص جانباز وارد شده

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، خب وکالت نمی دهند و ممکن است مشکل پیدا کنید.

 13. محمد بری
  پاسخ

  سلام. اگر در یک شعبه زوج دادخواست عدم تمکین داده و در شعبه دیگری زوج تقاضای نفقه کرده آیا ماده قانونی برای یکی شدن دادگاه جهت تشکیک آرا وجود دارد؟ با سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، بله این دو به هم مربوط است.

 14. علی
  پاسخ

  سلام .خانمم یکماه خانه را ترک و به منزل پدرش رفته.پریشب شخصی تماس گرفت گفت وکیلشم و شکایت کرده و مهریه رو اجرا گذاشته احتمال میدم توقیف اموال هم کرده باشه.میخوام بدونم خانه ۸۰متری بنده توکه محل زندگی ما بود توقیف میشود یا خیر.ممنون.من الان باید چه بکنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، مهریه بدهی است ولی خانه هم از مستثنیات دین است و ممکن است و دادگاه ممکن است برای شما قسط بندی کند. کاری لازم نیست بکنید تا متوجه شوید که آنها چه اقدامی می خواهند انجام دهند.

 15. فرهاد جوادی
  پاسخ

  با سلام
  اقای دکتر من طی یک رسید قطعی تسویه حساب کتبی از شخصی مبلغی طلبکار شدم وبرای ایشان اظهارنامه قانونی و سپس دادخواست حقوقی دادم در جریان دادرسی ایشان فوت نموده و ورثه را طرف دعوا قرار دادم حال حکم قطعی به نفع خودم را گرفتم وملکی از ایشان سراغ دارم جهت توقیف واین ملک تعداد ۳۲ اپارتمان دارد که تعداد ۲۷ اپارتمان انرا با کد رهگیری وبقیه را بدون کد واگذار نموده ویکی از واحدهای بدون کد را قرارداذی به نام پدرش میباشد وهیچ یک از خریداران جهت گرفتن سند ملک مذکور اقدام قانونی وعدم حضور ایشان را نگرفته اند
  حال اگر من نسبت به توقیف ملک مذکور که سند ثبتی ان به نام ورثه صادر گردیده اقدام نمایم ایا میتوانم نسبت به وصول طلب خود اقدام نمایم وضمنا ملک فوق مشارکت در ساخت بوده وواحدها پیش فروش بوده اند
  ایا اولویت با فردیست که کد رهگیری دارد واقدام قانونی جهت گرفتن غدم حضور نکرده یا با بنده میباشد که دادخواست قانونی داده وحکم قطعی گرفته ام
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، شما اینکار را بکنید. مسلما آنها هم اعتراض می کنند و باز دعوی و دادگاه. کد رهگیری توی این مسئله خیلی نقش ندارد. اگر ملکی در زمان مرگ متوفی در ملک وی نبوده است ولو به مبایعه نامه عادی بدون کد رهگیری و در نزد دادگاه ثابت شود، شما نمی توانید بابت طلب اتان توقیف کنید و اگر هم توقیف کنید با اعتراض آنها آزاد می شود.

 16. بهزاد
  پاسخ

  سلام آقای دکتر.ضمن تشکر از وقتی که برای مخاطبان میگذارید.سوالی از خدمتتون داشتم.من یک اتومبیل رو از یکی از دوستانم خریداری کردم و قرار بر این شد که ظرف مدت چند روز سند و مدارک رو به بنده تحویل بدهند تا سند رو انتقال بدیم که بعد از یک روز متوجه ایراد موتوری اتومبیل شدم و به دوستم مراجعه کردم و ایشان عنوان کردند که از فلان نمایشگاه خریداری کردن و خلاصه با هم راهی نمایشگاه شدیم.صاحب نمایشگاه که مدارک رو هنوز در اختیار داشت(مدارک به اسم خودش نبود) بیان نمودند که خودرو را قسطی دوباره از خودم میخرند.بنده که ایشان را نمیشناختم از دوستم یک فقره چک به مبلغ کل اقساط بابت تضمین گرفتم و قولنامه را صاحب نمایشگاه به اسم خودش با بنده نوشت و در قولنامه تعهد اقساط را با تاریخ های مشخص و ماه به ماه نمودند.در یکی از بند های قولنامه صراحتا قید گردیده که “خریدار به هیچ عنوان تا تسویه کامل اقساط حق فروش نداشته و در صورت عدم وصول هر یک از اقساط فروشنده میتواند خودروی مورد معامله را توقیف کند”.متاسفانه شخص نمایشگاهی با در اختیار داشتن مدارک خودروی مذکور را به شخص دیگری فروخته و نقدا پول را دریافت کرده و سند خودرو را نیز انتقال داده است و اکنون بعد از پرداخت ۲ قسط از ۴ قسط مورد تعهدش از پرداخت دو قسط مانده امتناع میکند.لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید که:
  فروش خودرو توسط این آقا با وجودی که طبق قولنامه اجازه این کار را نداشته چه جرمی محسوب میشود و با چه عنوانی باید طرح دعوی صورت بگید؟
  و اینکه برای رسیدن به پولم و دو قسط باقی مانده باید چه راهی رو در پیش بگیرم؟
  خیلی از لطف و بزرگواریتون ممنونم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام عنوان مجرمانه ندارد و اگر بخواهید که معامله بعدی را باطل کنید خیلی سخت است. شما تنها می توانید مبالغ اقساط را مطالبه کنید.

 17. حسین
  پاسخ

  سلام
  با سپاس فراوان
  بعد از فوت خانم یک مرد، خانه ای از طرف خانم بجا مانده است، بدون آنکه تعیین تکلیف شود، یعنی نه شوهر سهم خود را گرفته و نه فرزند، اما ملک همچنان سر جای خود هست، چگونه میتوان تا تعیین قطعی از لحاظ سهم الارث و … از هرگونه معامله و یا تغییر مالکیت آن جلوگیری کرد.

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ورثه یا هر ذینفع می تواند از دادگاه دستور موقت مبنی بر جلوگیری از انجام معامله بگیرد ولی باید دادگاه قانع شود که نیاز به چنین دستور موقتی است.

 18. حمید
  پاسخ

  با سلام و خدا قوت خدمت آقای دکتر
  بنده چند روز پیش ملکی رو از طریق مبایعه نامه فروختم که برایم دارای شبهه می باشد.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  ۱-وجه التزام به شکل درصد قید شده است نه ریال(۱۰%).آیا ایراد دارد؟
  ۲-روز پرداخت قسط دوم خرید توسط خریدار جمعه می باشد که بنگاه بر خلاف نظر من که گفتم جمعه نباشد گفت تاریخ تعیین شده چهار شنبه می باشد.به چه شکل باید روز جمعه مبلغ را مطالبه نمایم؟و اگر به هر بهانه ای مثل تعطیلی بانک یا بنگاه املاک قادر به پرداخت نبود چه کاری می توانم انجام دهم؟

  تشکر از لطف و مرحمت شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، ۱- خیر ۲- روز بعد از آن طبق قانون.

 19. میران
  پاسخ

  سلام من یک خانه خریدم قبل از سند به من گفته پارکینگ زیر ساختمان هست ولی وقتی سند اماده شده پارکینگ در حیاط هست و انباری من رو در سند جابجا کرده است من اگر شکایت کنم میتونم خسارن پارکینگ بگیرم چون واحد من وسط است ولی پارکینگی که در حیاط بوده خلافی رو داده میتونه پارکینگ خلاف رو به واحد من بده. ممنون میشم از راهنمای شما

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، به شرطی می توانید خسارت بگیرید که در مبایعه نامه شما محل پارکینگ قید شده باشد.

 20. فرهاد
  پاسخ

  با سلام
  جناب اقای دکتر اینجانب قصد خرید آپارتمان وام دار دارم.با توجه به اینکه خانه وام دارد اینجانب پس از اتمام وام می تونم اقدام به ثبت سند بصورت ششدانگ بنام خودم بکنم.
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، وکالت بلاعزل رسمی بگیرید و مبایعه نامه هم امضا کنید. فقط اگر فروشنده بمیرد مشکل ایجاد می شود و باید از طریق دادگاه علیه ورثه اقدام کنید.

 21. علی
  پاسخ

  سلام جتاب دکتر
  بنده در حال اجاره یک مسکن هستم، مالک راضی نمیشه که معامله در سیستم ثبت انجام بشه و کد رهگیری صادر بشه، میخواستم بدونم این مورد مشکلی بعدا ایجاد میکنه یا نه و اساسا به چه دلیلی تمایل به این کار ندارد؟
  ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ

   سلام، دلیلش را نمی دانم شاید سند ندارد ولی اگر پول رهن بدهی و مشکلی بروز کند ممکن است دیگر نتوانی پولت را برگردانی ولی اگر اجاره می دهی خب نهایتا مشکلی هم بروز کند ماه بعد می روی و اجاره هم نمی دهی.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *