نقد و بررسی مقررات آیین دادرسی راجع به مطالبه خسارات قراردادی و خسارت تأخیر تأدیه

دکتر عبدالحسین شیروی  استاد دانشگاه تهران

فصل نهم قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب (بخش مدنی) در ارتباط با شرایط مطالبه خسارات قراردادی، خسارات ناشی از عدم النفع، و خسارت تأخیر تأدیه، مقررات جدیدی را برقرار نموده و شرط تقصیر را به شرایط مطالبه خسارات قراردادی اضافه کرده است. اضافه کردن شرط تقصیر، تفاوت اساسی موجود بین مسوولیت قراردادی و مسوولیت غیر قراردادی (الزامات خارج از قرارداد) را در ابهام فرو برده است. هم چنین خسارات ناشی از عدم النفع را غیر قابل مطالبه قلمداد کرده است که به دلیل ناسازگار بودن با تلقی غرفی و اصول حقوقی باید به نحوی توجیه شود. در مورد خسارت تأخیر تأدیه نیز هر چند تصویب این قانون گامی به جلو بوده است، ولی تحدید آن به میزان نرخ تورم و مشروط کردن آن به تمکن مدیون و مطالبه داین از تنگناها و اشکالات این مقررات می باشد.

کلید واژه: خسارت قراردادی، خسارات دیر کرد، خسارت تأخیر تأدیه، خسارت عدم النفع، شرط تقصیر در خسارت قراردادی، تفاوت خسارت قراردادی و الزامات خارج از قرارداد، مسوولیت مدنی

متن کامل مقاله   pdf1

 1. boshra
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد گرامی
  بنده دانشجوی ارشد حقوق خصوصی هستم .استاد حقوق تجارت به من نوشتن تحقیقی را محول نموده راجع به موضوع آیین رسیدگی حل و فصل اختلاف در بورس اوراق بهادار ،خیلی در این مورد تحقیق کردم اما بیشتر از شش یا هفت صفحه مطلب نبود..در مورد اختلافات در بورس مطلب بود اما ایین رسیدگی نه…خیلی سردرگم و عاجز شدم..از شما استدعا دارم منبع یا منابعی رو در مورد این موضوع به من معرفی بفرمایین…با تشکر فراوان.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام یک پایان نامه با عنوان حل و فصل دعاوی در بورس اوراق بهادار با اینجانب در دانشگاه مفید دفاع شده که می توانید به کتابخانه دانشگاه مفید مراجعه و مطالعه کنید.

 2. ساینا
  پاسخ دادن

  با عرض سلام تقدیم احترام
  سوالی از خدمت استاد بزرگوارم داشتم تفاوت اصلی اعتبارات اسنادی و ضمانت نامه ها در چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اعتبارات اسنادی در صورت ارائه اسناد و انجام تعهد مبلغ آن پرداخت می شود در صورتی که در ضمانتنامه با عدم انجام تعهد و نقض تعهد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>