فسخ قرارداد در صورت امتناع متعهد از انجام تعهد

دکتر عبدالحسین شیروی استاد  دانشگاه تهران

در صورتی که در قراردادهای معوض، یکی از طرفین تعهدات قراردادی خود را اجرا نکند، در قانون مدنی حکم عام و صریحی وجود ندارد که متعهدد له به استناد آن بتواند عقد معوض را فسخ کند و خود را از تعهداتی که متقابلا متقبل شده آزاد نماید. چنین حق فسخی در موارد خاص از جمله خیار تأخیر ثمن، تخلف از شروط ضمن عقد، خیار تفلیس، اجاره و مزارعه مورد قبول قرارگرفته است. بحث مورد نظر در این مقاله آن است که آیا می‏توان از تحلیل مواد قانونی و نظریات فقهی به این نتیجه رسید که چنانچه در قراردادهای معوض، یکی از طرفین از انجام تعهد سربازند، طرف دیگر می تواند معامله را فسخ کند و خود را از انجام تعهدات خود آزاد نماید؟  به نظر می رسد که این حق فسخ، هم از دیدگاه فقهی و هم از دیدگاه حقوقی به شرح زیر قابل توجیه است:

نخست آن که قانونگذار حق فسخ را در مورد تخلف از شروط ضمن عقد که جنبه فرعی دارد پذیرفته است؛ دوم آن که این حق فسخ ناشی از ارتباطی است که در عقود معوض بین عوض و معوض وجود دارد؛ سوم آن که پذیرش این حق فسخ، حقوق ایران را به کشورهای پیشرفته و اسناد بین المللی که این حق را پذیرفته اند نزدیک می کند.

همچنین طبق مقررات حقوق ایران، در صورتی می توان قرارداد را فسخ کرد که اجبار متعهد به انجام تعهد، امکان پذیر نباشد.

کلید واژه: فسخ قرارداد، عقود معوض، خیار تفلیس، خیار تأخیر ثمن، فسخ به دلیل تخلف از شرط

متن کامل مقاله  pdf1

 1. دانیال
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشی
  اینجانب یک واحد از مجتمع در حال ساخت خود را به شخصی پیش فروش کردم . خریدار در زمان صدور چک اقساط در بنگاه برگه های دسته چکشان تمام شد و مبلغ قسط آخر و تحویل ملک و انتقال سند را به مبلغ ۸۹ میلیون تومان در یک چک صادر کردن و تاریخ چک را ۳ ماه قبل از تحویل ملک یعنی ۹۲/۰۶/۳۰ وارد کردن و قرار شد در همین تاریخ مبلغ انتقال سند و تحویل ملک از کل چک کسر شود و مابقی یعنی ۴۹ میلیون تومان پرداخت شود و همین توضیحات در قولنامه ذکر شد . در تاریخ چک از طریق بنگاه به خریدار اطلاع دادیم که برای پرداخت به دفتر پروژه بیاید اما خریدار گفتند که الان هیچ مبلغی نباید پرداخت کنند و زمانی که ملک تحویل شد چک پاس می شود . ما هم در تاریخ نوشته شده در چک یعنی ۹۲/۰۶/۳۰ چک را برگه زدیم و دادخواستی مبنی بر عدم اجرای تعهد توسط خریدار به دادگستری دادیم ولی مبلغ دریافتی را به حساب دادگستری واریز نکردیم .
  فی الحال که کل واحدها تحویل خریدارها شده خریدار این واحد هم مدعی تحویل واحدش شده .
  لطفا راهنمایی کنید با توجه به پرداخت ۴۰ درصد از کل مبلغ ملک توسط خریدار و ۲.۵ برابر شدن قیمت ملک مذکور چطور رفتار کنیم . با تشکر .

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این پرونده ها از پرونده های پیچیده دادگستری است و باید جوانب تعهدات و قصورهای طرفین توسط دادگاه با ادله دقیق بررسی شود. بهتر است به یک نحوی مصالحه کنید.

 2. شهرام
  پاسخ دادن

  بسمه تعالی با سلام احترامآ این جانب در سال ۱۳۸۵به دعوت هیات مدیر مسئولیت مدیریت اداری و مالی شرکت ص را پذیرفتم ،قرار بر این شد که به غیر از ۷۲۰۰۰۰ریال حقوق پشت لیست دریافتی در آن زمان مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ریال نیز بابت مسئولیت جدید به این جانب پرداخت گردد.اما بعد از گذشت دو ماه از قبول مسئولیت و توافق ،موقع پرداخت حقوق پشت لیست که توسط مدیر مالی وقائم مقام اداری مدیر عامل از تهران به شرکت آورده می شد ، در حضور رئیس هیئت مدیر وبه پیشنهاد ایشان در نهارخوری مدیران مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ریال یعنی هر ماه ۱۵۰۰۰۰۰ریال از حقوق این جانب به دلیل آزمایشی بودن و حکم سرپرستی اداری داشتن به این جانب پرداخت نشد .وحاج آقا اعلام کردند که حقوق کامل شما و مابه التفاوت های پر داخت نشده نیز بعد از تائید حکم مدیریت اداری شما پرداخت خواهد شد .
  علیهذا بعد از پنج یا شش ماه حکم مدیریت اداری نیز به تائید مسئولین کارخانه رسید وعلی رقم تما م زحمات این جانب و وعده های پایان سال با شما تسویه می کنیم مبلغ فوق هرگز پرداخت نگردید. (طبق ماده هفت:قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی و یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال حق السعی ،کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد)
  با عنایت به توافق و قرارداد فی ما بین این جانب و کارفرما ومدیر مالی وقت دفتر مرکزی و به شهادت پروردگار عالم که شاهد همه چیز ما هست مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ریال حقوق این جانب رادر طی سالهای۲۳/۶/۱۳۸۵لغایت پایان سال ۱۳۹۲پرداخت نکرده است .
  جناب دکتر باعنایت به این که قرارداد وصحبت ها شفایی بوده ومکتوب نشده چگونه می توانم بابت حق حقوقم شکایت نمایم.

  الهی کمک کن که با عشق ،ایمان، وتقوا حسینی بمانم ،حسینی بمیرم، حسینی محشور شوم
  برای شما آرزوی سلامتی وعاقبت بخیری را از درگاه ایزد منان دارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام هر که مدعی چیزی است باید ثابت کند (البینه علی المدعی). اگر قرار شما شفاهی بوده باید شما بتوانید آن را ثابت کنید. اگر فقط خدا شاهد بوده است پس آنها را به روز داوری حواله دهید.

 3. حمید
  پاسخ دادن

  با سلام
  بنده در سال ۱۳۸۴ نسبت به فروش ملک مرحوم پدر در بنگاه معاملات مسکن اقدام نمودم . بنده نسبت به ۳ دانگ آن از کلیه اعضای خانواده منجمله مادر وکالتنامه تام داشتم و لیکن نسبت به ۳ دانگ دیگر اشتباهاً اقدامی نشده بود . پس از عقد قرارداد بنده در بنگاه و سپری شدن ۱ الی ۲ ماه و انجام تشریفات قانونی در موعد مقرر جهت انتقال ملک به دفتر اسناد رسمی مراجعه نمودم و لیکن خریدار تلفنی اعلام نمود که به کلی امکان خرید ملک را ندارد و بنده هم مطابق قرارداد گواهی عدم حضور را از دفتر اسناد رسمی دریافت نمودم و ضرر و زیان ناشی از آن را که بسیار کمتر از ضرر واقعی بود ، دریافت نمودم . هم اکنون بعد از گذشت ۹ سال خریدار مدعی شده که بنده در آن زمان حق انعقاد قرارداد به جهت وکالتنامه ۳ دانگی در بنگاه مسکن را نداشتم و چنانچه جهت فروش ملک اقدام ننمایم از بنده به عنوان کلاهبردار شکایت خواهد نمود . لازم به ذکر است که در خانواده ما هیچ مشکلی با هم نداریم و هم اکنون خانه فوق متروکه می باشد و بنده قصد نوسازی آن را دارم و خواهش می کنم بنده را راهنمایی بفرمایید . ممنون و سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فروش مال غیر جرم است و بنابراین اگر شما به عنوان مالک مبایعه نامه را امضا کرده اید باید نشان دهید که یا مالک ملک بوده اید یا از طرف مالکان وکالت داشته اید.

 4. مریم
  پاسخ دادن

  با سلام،اینجانب حدود ۶ ماه در بانک مسکن مشغول به کار بوده ام اما به دلیل شرایط سنگین کاری متاسفانه ناچار به استعفا شدم اما از انجایی که تعهدی ۵ ساله مبنی بر ادامه خدمت برای سازمان مذبور را داشته ام اکنون به بنده گفته شده که ضررو زیانی حدود ۵ میلیون تومان باید پرداخت نمایم، آیا چنین چیز و مبلغی مبنای قانونی دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید چه باید کرد؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام این امر تابع قرارداد کار فی مابین شما و بانک است و اگر چنین تعهدی کرده باشید باید ضرر و زیان را به نحو مقرر در قرارداد پرداخت کنید.

 5. حامد
  پاسخ دادن

  سلام. من منزلی را خریده ام که طبق قولنامه تا کنون حدود ۸۰ درصد آن را پرداخت و منزل را تحویل گرفته و قرار بود که ۹۳/۳/۱۰ محضر برویم که سندش آماده نبوده و پول من نیز که فک رهن شده منزل قبلی ام بوده نقدا بلوکه شده در بانک بوده که البته نتوانستم عدم حضور او را بگیرم. فروشنده به تازگی اعلان کرده که درگیر انحصار وراثتش بوده که البته در هنگام معامله اشاره ایی نکرده بود و ضمنا هنوز تمدید قرارداد نکرده و زمان مشخصی را اعلام نمی کند که در قولنامه بیاید. حال من چگونه می توانم عدم حضور او را بگیرم.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام عدم حضور نمی توانی بگیری ولی می توانی عدم آمادگی فروشنده به زدن سند را از طریق ارسال اظهارنامه رسمی مسجل کنید.

 6. احمدی
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  آقای دکتر من در تاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۱۰ مبلغ ۱۰میلیون تومان جهت سفارش خرید یک عدد یونیت دندانپزشکی و یک دستگاه نوار قلبی از یک فروشگاه تجهیزات پزشکی پرداخت کردم و در مقابل رسید دریافت گرفتم.متاسفانه تا امروز کالاهای خریداری شده را تحویل نگرفته ام.دو روز پیش جهت ااعلام انصراف از خرید مراجعه نمودم که فروشنده اظهار داشتند کالا تا ۴روز دیگر به دستشان خواهد رسید و در صورت انصراف اینجانب از خرید،باید مبلغ ۱۰درصد کل فاکتور را بابت خسارت (سفارش و هزینه باربری) پرداخت کنم.لازم به ذکر است مبلغ کل فاکتور ۱۶ میلیون تومان میباشد که بنده ۱۰ میلیون در ابتدا پرداخت کرده ام و هیچگونه قرارداد خرید نوشته نشده است..آقای دکتر آیا حرف فروشنده منبع قانونی دارد ؟؟آیا من حق انصراف از خرید را ندارم؟ خواهشمندم بنده را راهنمایی فرمایید.
  تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام شما حق انصراف ندارید مگر توافق کنید که فروشنده شرط توافق را پرداخت خسارات ادعایی بیان کرده است.

 7. reza
  پاسخ دادن

  باسلام لطفا در مورد معاوضه دو ملک ونحوه تنظیم قرارداد ان در صورت امکان توضیح بفرمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بهتر است دو ملک تقویم شود و در قرارداد قید شود. جزئیات قرارداد از حوصله این صفحه خارج است.

 8. علی
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر من مغازه ای را به طور سوری از پدرم خریداری کردم و در حین این برنامه مغازه را اجاره دادم بعد از چندی ماه قراردادم با پدرم فسخ کردم وبعد پدرم مغازه رابه کسی دیگر واگذار کرد و فروخت و من تمام اختیارات از اون مغازه را به پدرم واگذار کردم و هیچ گونه ادعایی ندارم و فرد ی که مغازه را از پدرم خرید با این مورد هیچگونه مشکلی ندارد ولی مستاجری که با من قرارداد بسته بود قبل فسخ من وپدرم ادعا دارا میگوید من از شما اجاره کردم وشما باید فروشنده باشید در صورتی که من به عنوان شاهد قرارداد فروش پدرم به فرد دیگر امضا زدم و مبلغ ودیه مستاجر به پدرم واگذار کردم ولی مستاجر میگوید من از شما اجاره کردم شما باید فروشنده باشی لطفا مرا راهنمایی بفرمایید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام مشکل چیست؟ اجاره عقدی لازم است مگر شما بتوانید ثابت کنید که معامله خرید مغازه صوری بوده که در این صورت اجاره هم باطل می شود.

 9. سیامک تورانی
  پاسخ دادن

  با سلام
  سوالی در رابطه با فسخ قرارداد داشتم.
  طبق قرارداد فی مابین اپارتمانی بصورت پیش فروش فروختم و سر رسید پرداخت اولین قسط فرا رسیده که طی یک فقره چک از خریدار گرفتم و متاسفانه چک مذکور برگشت خورده. و در قرارداد نیز به اینکه در صورت عدم وصول هر یک از چکها قرارداد از طرف فروشنده قابل فسخ میباشد.
  تقاضای راهنمایی داشتم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر پولی دریافت نکرده اید می توانید با ارسال یک اظهار نامه به طرف فسخ قرارداد را مطرح کنید ولی اگر طرف بعدا شاکی شد شما باید پاسخگو باشید که چنین حقی را طبق قرارداد داشته اید.

 10. وحیدی
  پاسخ دادن

  سلام
  من یه دستگاه آپارتمان فروختم و با همون مبلغی که از ایشون در مبایعه نامه دریافت کردم ملک جدیدی خریدم و قصد انتقال وثیقه بانک مسکن داشتم و خریدار آپارتمان منم میخاد وام بگیره برای همین قرار بر این بود که هردو معامله در یک روز و یک محضر انجام بشه ولی خریدار ملک من به تعهدات مالیش عمل نکرده و من همینطور علاف شدمو فروشنده ملک جدیدمم دیگه بهم مهلت نمیده من باید چیکار کنم؟میتونم فسخ کنم؟حق و حثوثی شامل حالم میشه؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فسخ قرارداد به خصوص وقتی شما بخشی از قیمت آپارتمان را گرفته اید به سادگی امکانپذیر نیست و باید از طریق دادگاه عمل کنید.

 11. رامین
  پاسخ دادن

  باسلام و وقت بخیز
  اینجانب ملک خود زا با شرایط خاص با فردی بعنوان پیمانکار سازنده مشارکت نمودم
  سوال: باتوجه به اینکه پیمانکار پس از گذشت ۱ سال از مدت قرارداد به هیچ یک از تعهدات خود( تامین وجه الضمان تعین شده در قرارداد, تهیه ملک جهت سکونت مالکین- اخذ پروانه) آیا بنده توانایی اقامه دعوا مبنی بر درخواست فسخ قرارداد را دارم یا خیر? در قرارداد هیچ بندی درخصوص فسخ ذکر نگردیده

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اصولا شما این اختیار را دارید ولی ابتدا باید این تخلفات را از طریق یک اظهار نامه به سازننده ابلاغ کنید.

 12. محمد
  پاسخ دادن

  سلام
  جناب دکتر اگر شخصی منزل مسکونی اش را طوری احداث کرده که باعث عقب افتادگی نمای منزل ما شده و این عمل از نظر شهرداری غیرقانونی بوده ولی شهرداری با جریمه خلاصه ماجرا را تمام کرده ایا میشود از طرف قانون حرکتی انجام داد چرا که منزل ما قطعا افت قیمت خواهد خورد؟سپاسگذارم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، اگر اعتراض به شهرداری فایده نکند، شما می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید و از تصمیم شهرداری مبنی بر اخذ جریمه شکایت اعتراض کنید.

 13. مصطفی
  پاسخ دادن

  سلام اقای دکتر شیروی زمینی داشتم وباشرکتی جهت ساخت ان قراردادنوشته در این قرارداد زمان تحویل دو سال ذکر گردیده ولی ذکری از خسارت تاخیر نوشته نشده است از طرفی متراژ اپارتمانهایی که باید تحویل نماید به متراز تقریبی هشتاد متر ذکر گردیده در صورتیکه اپارتمانهای ساخته شده نودوشش متر ودیگری هشتادونه متر میباشد وحال تقاضای مبلغ اضافه بنا را نموده (قرار داد مشارکتی نوشته نشده است ) سوال ایافروشنده می تواند بخاطر متراژ اضافی تقاضای اضافه بنا را از خریدار که در اصل مالک زمین بوده نماید

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله چرا نتواند مطالبه کند به خصوص که این متراژها معمولا تقریبی است و دقیق آنها بعدا معلوم می شود

 14. مجىد
  پاسخ دادن

  باسلام و عرض خسته نباشى قرارداد مشارکت تنظىم نموده اىم وطرف سازنده به هىج ىک از توافقات عمل نکردند و بىش از مدت مورد توافق صبرنمودهاىم آىامبلغ خسارت مورد نظر در قرارداد مورد وصول است؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله اگر شرایط آن طبق قرارداد مهیا باشد شما می توانید خسارت قراردادی را مطالبه کنید.

 15. مسعود
  پاسخ دادن

  با سلام
  برای من حکم فسخ قرارداد بصورت غیابی فروشنده گرفته بود الان من هم دادخواست واخواهی دادم و دادگاه قبول کرده و منتظریم که وقت دادگاه را به ما ابلاغ کنند ایا حکم غیابی که گرفته قابل اجراست یا جلوی اون گرفته میشه چون فروشنده مشتری آورده و میگه که پول شما رو به حساب دادگاه ریختم ممنون میشم جواب بدین

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام وقتی شما واخواهی کرده اید و دادگاه قبول کرده است، اجرای حکم غیابی متوقف می شود.

 16. احسان
  پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب. از چه بند هایی در قرارداد باید استفاده کرد تا خریدار محصولات نرم افزاری ما که در واقع نرم افزار های تحت وب (حق اشتراک استفاده از محصول) نه یک محصول قابل لمس را میخرد نتواند بعد از چند وقت تقاضای فسخ قرارداد و استرداد پول را بکند و حق فسخ قرارداد را چگونه میتوان از مشتری گرفت

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، شما می توانید در قرارداد قید کنید که کلیه خیارات ساقط است.

 17. نازی شایان
  پاسخ دادن

  باسلام پدر بنده زمینی را برای ساخت در اختیار یک نفر قرار داد تا بطور مشارکتی برای ما با در صدی معلوم بین طرفین اپارتمان بسازد . سازنده در مشارکت نامه تعهد کرده که بعد از دو ماه بتواند پروانه ساخت را بگیرد . تاریخ عقد قرار داد ما بین دو طرف ۰۱/۰۷/۸۸ بوده . ضمنا تعهد کرده بود که ظرف ۲۰ ماه پس از گرفتن پروانه ساخت اپارتمانها را کامل تحویل دهد .سازنده در تاریخ ۰۱/۱۰/۸۹ توانست پروانه ساخت را بگیرد و پس از ان شروع به کار کرد. ضمنا در قرار داد نوشتیم که هر کدام از طرفین می تواند برای خودش وام بگیرد ولی چون سازنده شرایط گرفتن وام را نداشت بعد از گذشت مدتی از مالک خواست که برای پیشرفت کار ساختمان خود مالک وام بگیرد و در ازای وام یک واحد از او پیش خرید کند . (در ازای وام سهم مالک). مالک یعنی پدرم ۱۸۰میلیون وام بافت فرسوده از بانک مسکن گرفت و تا الان بانک ۱۳۰ میلیون وام را بتدریج پرداخت کرده که پدرم در ازای گرفتن یک واحد اپارتمان این وام را در اختیار سازنده قرار داده است . و از او رسید گرفته است .(ضمنا یک چک ضمانتی بابت وام از او گرفته ایم که نزد مشاور املاک به امانت قرار دارد)
  اکنون دوران ۳۶ ماهه وام گذشته ضمنا ۲ سالی می شود که سازنده کار ساختن اپارتمانها را تعطیل کرده است . ضمنا بقیه واحدهای اپارتمان سهم مشارکتی اش را پیشفروش کرده و حدود ۸۰ درصد پول انها را نیز از خریداران دریافت کرده . ضمنا شش دانگ سند ملک به نام پدرم می باشد و هنوز سندی به نام او نزده ایم . ضمنا حدود ۶۰ درصد کار طبق نظر تامین دلیل کارشناس انجام شده است . قرارداد ۲۰ ماهه ما در تاریخ ۰۱/۰۶/۹۱ به پایان رسیده است و ضمنا زمان تحویل اپارتمانهای پیش فروش شده خودش را هر کدام به ترتیب ۰۱/۱۲/۹۱ اعلام کرده است .بزودی موعد پرداخت اقساط وام مسکن فرا می رسد کارشناس رسمی ۳۵۰ میلیون هزینه مانده تا اتمام کار براورد کرده است . ۱)از انجائیکه ما چنین پولی را برای هزینه کردن نداریم در صورت اجازه دادگاه به ما برای ساخت ایا دادگاه هزینه کرد او در ملک را براورد قیمت می کند و بقیه ملک را در اختیار ما می گذارد تا با فروش انها ملکمان را بسازیم و هزینه هایمان را تامین کنیم؟ ۲)یعنی ما همه هزینه دیر کرد و خسارت ناشی از تاخیر و عدم انجام تعهد او در موعد مقرر و هزینه های ناشی از دادرسی و طلب های دیگری هم که از ساختمان از او داریم را می توانیم از خود ملک خودمان از او بگیریم ؟۳) در غیر اینصورت اگر دادگاه مار ا ملزم به معرفی کردن مال از او برای گرفتن خسارتهایمان و هزینه ساخت از او کرد و او مالی به نام خود نداشته باشد چگونه می توانیم به حق خودمان برسیم ؟۴) ایا می توانیم حکم جلب او را بگیریم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اولا حکم جلب و شکایت کیفری در اینجا موردی ندارد و ظاهرا امکانپذیر نیست. این یک دعوی پیچیده است که باید به طرفیت سازننده و با ورود سایر خریداران انجام شود که ممکن است سالها به طول انجامد و مسئله اری یا نه نیست که بشود در اینجا حکمش را مطرح کرد.

 18. مسعود
  پاسخ دادن

  با سلام قراردادمشارکتی منعقد گردید بین همسایگان و سازنده یکی از همسایگان قرازداد را بدون دلیل روشنی اعلام فسخ کرد راهکار قانونی آن چیست آیا قابلیت پیگری قانونی دارد باتشکر از استاد

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله هیچ کس نمی تواند قرارداد خود را خودسرانه فسخ کند و اگر چنین کرد باید تبعات آن را بپردازد.

 19. نعمت اللهی
  پاسخ دادن

  باسلام وعرض ادب
  اینجانب مالک ۱واحداپارتمان هستم .در تاریخ۱۵\۰۳\۹۳ دربنگاه اپارتمان را طی قولنامه ای با شخصی رهن دادم به مبلغ ۵۵میلیون تومان که ۲۵ میلیون ان دریافت شد ومابقی موقع تحویل اپارتمان درتاریخ ۰۱\۰۵\۹۳پرداخت شود حال اینجانب از رهن دادن منزل منصرف شده ام ومنزل را نیاز دارم ..برای فسخ قولنامه رهن چکار باید بکنم ؟درباره فسخ قولنامه هیچ شرطی درقراردادذکرنشده وحق وخسارتی بیان نشده ..چگونه باید خسارت معتلی مستاجر را پرداخت کنم وقولنامه رهن را فسخ نمایم ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید با موافقت مستاجر اقدام کنید. شما نمی توانید یک طرفه قرارداد را فسخ کنید.

 20. محمد
  پاسخ دادن

  سلام
  و ممنون از شما که پاسخ میدهید.

  ما یک قرار داد طراحی و ساخت قطعه ای داشتیم که مجری پس از ۹ ماه از زمان تعهد ساخت و تحویل هنوز به ما تحویل نداده و حتی تعدادی از قطعاتی که ما به امانت نزد ایشان قرار داده بودیم را نیز پس نمیدهد. ما همه حقوق مادی مجری را پرداخت کردیم و در این قرار داد با توجه به قراردادهایی که برای تحویل جنس با دیگر مشتریانمان داشتیم متضرر شدیم.
  آیا میشود از این فرد و شرکت شکایت کرد و چه مراحل دادرسی دارد و چقدر طول میکشد و آیا میتوانیم فایل های طراحی و دستگاهمان را علاوه بر ضرر و زیانمان پس بگیریم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام بله می تواند علیه سازننده طرح دعوی کرد. مدت دعوی به نوع اختلاف بستگی دارد.

 21. حسام
  پاسخ دادن

  سلام جناب دکتر،
  بنده در تاریخ ٩٢/١٢/١ اپارتمانی را به شخصی فروختم( تنظیم قولنامه در بنگاه املاک) و طبق عرف مبلغی را همان روز و قسمتی را یک ماهه و مابقی که حدودا ۵٠ میلیون میشود را به روز انتقال سند یعنی ٩٣/٠٢/٢٠ در محضر موکول کردیم. ضمنا مبلغی را هم به عنوان حق فسخ و مبلغی را هم به عنوان جریمه روزانه جهت عدم حضور در محضر در نظر گرفتیم. حال تا این تاریخ ان شخص حضور پیدا نکرده. من چگونه میتوانم در خصوص جریمه و ،،، اقدام نمایم؟ ایا ان شخص میتواند مدعی شود که این تاخیر از جانب من بوده، با توجه به اینکه تا بحال شکایتی نکرده ام؟ ایا از بنگاه مورد نظر نیز میتوانم شکایتی کنم؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید طی اظهار نامه یا اخذ گواهی دفترخانه ثابت کنید که شما حاضر بوده اید ولی ان طرف حاضر نبوده است. اخذ جریمه قراردادی نیز از طریق دادگاه امکانپذیر است.

 22. ثقفی
  پاسخ دادن

  با سلام
  آپارتمانی بصورت پیش خرید معامله کرده ام که تاریخ تحویل آن ۹۲/۱۰/۱۵ بوده و تاریخ سند آن ۹۳/۰۴/۱۵ که تا کنون ملک تحویل نشده (۷ ماه تاخیر) و به ازای هر روز تاخیر مبلغ ۱۵۰ هزار تومان خسارت پیش بینی شده (کلا حدود ۳۰ میلیون تومان) .
  در صورتی که فروشنده تعهد جریمه خود را قبول نکند و کلید را تحویل ندهد به چه صورت باید شکایت کرد ؟
  چون در بند جرائم قرارداد از کلمه “و” استفاده شده … آیا می توان هم از دیرکرد تحویل و هم از دیرکرد سند زدن جریمه گرفت ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام جرایم مذکور در قرارداد از طریق دادگاه قابل وصول است. این که بشود هر دو جریمه را گرفت باید به متن قرارداد مراجعه کرد که آیا این اجازه را می دهد یا نه.

 23. نرگس جلالی
  پاسخ دادن

  دکترشیروی
  باعرض سلام و احترام ,
  اینجانب طی قرارداد فروش یک خانه … در خیابان … درتاریخ ۲/۹۲ تاکنون بدلیل نپرداختن ثمن مورد معامله از طرف خریدار اقدام به تنظیم سند نکرده ام .
  قیمت مورد معامله ۲۷۰ میلیون تومان – تاریخ محضر در قرارداد۳ /۹۲ که تا آن تاریخ بجز ۹۲ میلیون تومان بقیه پول از طرف خریدار طی ۵ فقره چک که هرکدام با تاخیر دیرکرد پرداخت شده بود می باشد. در تاریخ ۵/۹۲ بدلیل بد قولی خریدار در پرداخت بقیه مبلغ معامله (۹۲ میلیون تومان ) قرار شد که یک چک ۵۰ میلیون تومانی از خریدار گرفته شود که بعداز وصول آن سند تنظیم شود و برای باقی مبلغ ۴۲ میلیون تومان قرارداد رهن به مدت سه ماه بنام اینجانب تنظیم شود و پشت قرارداد امضا شد.
  چک ۵۰ میلیون تومانی خریدار در تاریخ خودش وصول شد و چون سند در رهن بانک بود ۲۰ روز طول کشید تا فک رهن انجام شد و هرچه با خریدار تماس می گرفتم تا به محضر بیاید یا جواب نمی داد یا اینکه می گفت تهران نیست و بعدا می آید و صحبت می کند . تا پایان سال ۹۲ بود که با تماس خریدار قرار گذاشته شد در بنگاه املاک که صحبت کنیم اما ایشان صحبت از تخفیف مبلغ معامله و شرط و شروط غیر معقول و تهدیدات علیه اینجانب گذاشته ودر بنگاه املاک با یکی از بستگان من بصورت غیر قانونی وبدون حضور م مبلغ مورد معامله را کم می کند و از بنگاه املاک میخواهد تا من رفته و این قرار غیرعرف را امضا نمایم اما اینجانب نپذیرفته و خواستار پیگیری بقیه قرارداد شدم . بهر حال کلید ملک را به ایشان داده و در حضور همسایگان و بنگاه املاک ملک را تحویل او دادم . بعد از پایان سال و شروع سال ۹۳ بعد از تعطیلات نوروز ایشان تهدید به شکایت و تنظیم اظهارنامه شده و خواستار تنظیم سند طبق پشت نویسی قرارداد که در تاریخ ۵/۹۲ بود شده است . دیگر بااینکه خریدار شغلش بسازو بفروش است از ملک که دو بار قبل از معامله دیده بود ایراد گرفته و می گوید ملک فاقد اسکلت فلزی می باشد و انشعابات آب و برق و گاز و تلفن ملک قطع می باشد . خریدار هم زمان تنظیم قرارداد ملک را رویت کرده بود و هم زمان تحویل آن . اما آن زمان هیچ صحبتی نکرده بود.
  بعد از او اینجانب در جواب اظهارنامه و دفاع از خودم قرار گذاشتم بعد از تهیه استعالامات که برای چندمین بار انجام می شد در محضر حاضر شود .در تاریخ ۱۰/۴/۹۳ دفترخانه وقت تعیین کرده و لی بدلیل قطعی سیستم دفترخانه روز بعد ۱۱/۴/۹۳ برای حضور تعیین شد . با تاخیر طولانی خریدار در دفترخانه حاضر شده و لی مبلغ باقیمانده معامله ۴۲ میلیون تومان را نپرداخته و خواستار تنظیم سند طبق توافق تاریخ ۵/۹۲ می باشد یعنی سند زده شود اما سه ماه بعد تسویه حساب شود و در این سه ماه ملک در رهن اینجانب باشد. اما اینجانب نپذیرفتم و خواستار رفع این مشکل از طرف قانون می باشم .
  اضافه می کنم فردای آن روزتاریخ۱۲ /۴/ ۹۳ شکایت و دادخواست خریدار که دوماه پیش اقدام نموده بود به من ابلاغ شد . و روز قبل که خریدار خواستارتنظیم سند در دفترخانه بود هیچ خبری از شکایتش نداده و در واقع قصد تدلیس داشته است .
  با توجه به مشروح موضوع فوق از جنابعالی خواهشمند است جهت رهنمود لازم به اینجانب مساعدت نمایند تا حقی ضایع نگردد. باتشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر خریدار برای تنظیم سند شکایت کند، باید طبق مبایعه نامه بقیه پول را پرداخت کند مگر این که توافق دیگری شما کرده باشید. نگرانی زیادی برای شما نیست.

 24. سعید
  پاسخ دادن

  با سلام آقای دکتر من با شرکتی قرارداد خرید گندم بستم و شرکت مزبور چک من که درآن قرارداد ذکر شده است را به بانک جهت خرید دین داده است و از تعهد حود نسبت به اینجانب طبق متن قرارداد امتناع کرده است و کالای به من تحویل نداده است حال سوال من این است که ۱- من چگونه می توانم جلوی چک های خود راببندم
  ۲- آیابرای من مشکلی پیش میآید ؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   شما نمی توانید جلوی چک را بگیرید. باید به دادگاه مراجعه کنید و اگر بتوانید دستور موقت مبنی بر عدم پرداخت بگیرید که بعید است دادگاه به شما بدهد.

 25. شیخی
  پاسخ دادن

  سلام آقای دکتر
  بنده ملکی را خریده ام که در مبایعه نامه ذکر شده انباری و پارکینگ سندی دارد. زمان تحویل نه انباری داشته و نه پارکینگ!
  آیا میشود گواهی عدم حضور گرفت؟
  راهکار قانونی برخورد با این نوع کلاهبردار چیست؟
  سپاس

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام، گواهی عدم حضور چی؟ اگر ملک با مبایعه نامه مطابقت نداشته باشد شما می توانید از طریق دادگاه فسخ کنید.

 26. رضا
  پاسخ دادن

  پدرم بازنشسته است و حقوقش رابه عابرش که مربوط بانک رفاه است می ریزندواکنون به دلیل مشکلات خانوادگی به بانک مربوطه مراجعه کرده ودرخواست بستن حسابش راکرده است.کارمند بانک فقط بخاطر اینکه پدرم رامیشناخته وبدون اینکه از اوکارت ملی و شناسنامه(هرگونه مدرک شناسایی)بخواهد درخواست پدرم راانجام داده و حساب رابسته است.آیاکارمند بانک اجازه این کار رادارد؟؟؟بدون اینکه مدرکی از پدرم بخواهد اقدام اوراانجام داده؟؟آیا میتوانم نسبت به آن بانک یا آن کارمندشکایت کنم.؟؟؟؟

  سوال دومم این است که:
  مادرم هنوز زنده است و پدرم با۶۸سال سن میگویدمی خواهم تجدید فراش کنم حالابدون اجازه مادرم می تواند اینکاررابکند؟؟؟

  آیا از حقوق بازنشستگی او بعد ازدواج مجدد به مادرم میرسد؟؟

  (ممنون میشوم به سوالاتم جواب دهید و کمکم کنید)

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام از کجا می توانید ثابت کنید که بدون مدرک شناسایی این کار را انجام داده است. ثانیا کارت شناسایی برای شناسایی است اگر کسی را می شناسند مشکلی ندارد بدون کارت اقدام کنند. بله مرد می تواند تجدید فراش کند ولی دائمی آن مستلزم اخذ رضایت زن اول یا رأی دادگاه است.

 27. رضا
  پاسخ دادن

  باسلام.
  منزلی که اکنون زندگی میکنیم به نام پدرم بوده و پدرمن حدوددوسال پیش همین منزل را به مادرم صلح کرد (آن دفتر دار همانجا به پدرم اعلام کردآقای فلانی شما هرلحظه که بخواهین می توانیدبدون اجازه همسرتان آن را ازصلح دربیاورین)
  ما هم بعد صلح دنبال امورات شهرداری ودارایی رفتیم و مراحل قانونی راانجام دادیم تاکه سندرسمی گرفتیم.سندتک برگ که نام مالک مادرم قیدشده است.آیااکنون اجازه داریم بدون اذن پدر منزل رابفروشیم به شخص دیگری؟؟؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام وابسته به شرایط صلحنامه دارد اگر صلح بدون قید باشد مادرتان و نه شما می تواند ملک را بفروشد.

 28. ساسان
  پاسخ دادن

  سلام من سال ٩٢ أقدام به خرید چند وأحد اپارتمانی در مکان های مختلف ازیکی از دوستانم کردم ولی إز انجایی که با هم صمیمیت داشتیم قرارداد را پیش خودمان نوشتیم ولی زیر قرارداد را شاهدی أمضا نکرده اما بعد إز یک سال ایشون به من رسید دادند که کل أقساط واحدها را دریافت کردند می خواتم بدونم که أین معامله درسته یا اینکه در صورت هم کاری نکردن ایشون من دچار مشکل میشم؟ ممنونم

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام معامله اشکالی ندارد ولی اگر بعدا امضای خودش را انکار کرد شما باید ثابت کنید که امضا درست است.

 29. امیر
  پاسخ دادن

  با سلام خدمت استاد عزیز
  در مبایعه نامه قید گردیده در صورتی که طرفین به تعهدات خود عمل ننمودند می بایست مبلغ شصت میلیون ریال به عنوان ضرر و زیان به طرف مقابل بدهند
  سوال: خربدار به تعهد خود مبنی بر تادیه ثمن عمل ننموده آیا مجوز فسخ معمله فراهم است ؟
  با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام فسخ بعید است.

 30. علی
  پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  آپارتمان ساز ما از انجام تعهداتش طفره می رود. آیا میتوانم با امضا نکردن سند ، او را تحت فشار بگذارم و اگر امضا نکنم آیا مشکلی برایم دارد؟ اگر متراژ آپارتمان در صورتمجلس تفکیکی ، بیشتر از متراژ واقعی آپارتمان قید شده باشد ، تکلیف چیست؟

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام اگر امضا نکنید باید ببنید چه جریمه ای توی قرارداد نوشته شده است به هر حال کار شما باعث خواهد شد که آن تعهداتش را عملی کند.

 31. امیر خالدی
  پاسخ دادن

  با سلام مدت ۶ سال است که ملکی را بابت مشارکت به سازنده ای داده ام در سال ۸۷ پروانه این در ملک چهار طبقه بود در قرار داد حق السهم بنده به این شکل بود (طرف اول)۴واحد مسکونی ۱۳۵متری به انضمام یک مغازه ۵۰ متری و الباقی متعلقبه طرف دوم میباشد ودر قسمت توضیحات ذکر شده بود که ساختمان در ۴طبقه احداث میگردد اما به دلیل تاخبر های بلند مدت سازنده پروانه ساخت شهرداری از ۴ طبقه به ۵ طبقه ارتقا پیدا کرد و سازنده پروانه ی ساخت را در ۵ طبقه گرفت و اکنون ساختمان را در ۵ طبقه احداث کرده(بدون رضایت از بنده) حال میخاهم بدانم بنده از طبقه ی پنجم سهمی دارم؟ چه مقدار ؟و چه دادخواستی باید تنظیم کنم با تشکر

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام صددرصد شما حق دارید ولی این امر را باید با توافق انجام دهید و اگر با توافق انجام ندادید دادگاه از طریق کارشناس به همان نسبت قبلی طبقه پنجم را تقسیم خواهد کرد.

 32. مجتبی
  پاسخ دادن

  جناب آقای دکتر
  با سلام، بنده اخیراً یک واحد آپارتمان از یک موسسه خریداری نموده ام، این موسسه این ملک را با امکانات کامل به بنده فروختند که در مبایعه نامه نیز ذکر شد. اما بخش از تعدات ایشان منبی بر اشتراک گاز این واحد انجام نشده است. در حال حاضر انتقال سند انجام شده است و ایشان تمام مبلغ مورد معامله را دریافت نموده اند اما هنوز به تعهدشان عمل ننموده اند. لطفاً مرا برای احقاق حقم راهنمایی نمایید.

  • دکتر شیروی
   پاسخ دادن

   سلام باید برای احقاق حق خودتان طرح دعوی کنید به شورای حل اختلاف محل ملک مراجعه کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>